Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Stole i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 23  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Børge Mogensen. Seks spisestole, egetræ, model 3241 (6)
Børge Mogensen. Seks spisestole, egetræ, model 3241 (6). Børge Mogensen. Seks spisestole med stel af massivt egetræ, sæder betrukket med møbelstof. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 3241. Fremstår med brugsspor. (6) Se også varenr. 4637419. Varenr: 4635370 DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 09:39:00 DKK 350
Børge Mogensen. Seks spisestole, egetræ, model 3241 (6). Børge Mogensen. Seks spisestole med stel af massivt egetræ, sæder betrukket med møbelstof. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 3241. Fremstår med brugsspor. (6) Se også varenr. 4635370. Varenr: 4637419 DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 09:45:00 DKK 450
Arne Jacobsen. Par 'Syv'er' barstole med sort læder, model 3197. (2)
Arne Jacobsen. Par 'Syv'er' barstole med sort læder, model 3197. (2) . Arne Jacobsen. Par 'Syver' barstole med formspændte skaller i krydsfinér, betrukket med sort læder, stel i forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3197. H. 111 cm., sædehøjde ca. 78 cm. Fremstår nybetrukket hos prof. møbelpolstrer med sort semianilin læder. Der ... Varenr: 4536390 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 09:57:00 DKK 7.400
Fritz Hansen. Par armstole af bejdset bøg (2)
Fritz Hansen. Par armstole af bejdset bøg (2) . Par armstole med stel af bejdset bøg, sæde af flettet papirgarn. Fremstillet af Fritz hansens Eftfl. Med emblem herfra. Fremstår med brugsspor, ledløshed samt pletter på flet (2) Varenr: 4635631 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 10:10:51 DKK 425
Et sæt på fire stole med stel metal, sæde og ryg med hvid skai i krokodille præg. (4)
Et sæt på fire stole med stel metal, sæde og ryg med hvid skai i krokodille præg. (4). Et sæt på fire stole med stel metal, sæde og ryg med hvid kunstlæder i krokodille præg, mrk. The One. Fremstår med brugsslitage. (4). Varenr: 4635644 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 10:14:31 DKK 300
Arne Jacobsen. Sæt på seks 'Grand Prix' stole, model 3130 (6)
Arne Jacobsen. Sæt på seks 'Grand Prix' stole, model 3130 (6) . Arne Jacobsen. Sæt på seks Grand Prix stole, hvidlakerede skaller, ben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3130. Formgivet i 1957 og opnåede samme år højeste udmærkelse (Grand prix) på Triennalen i Milano. Fremstår med markante brugsspor herunder manglende kapsler, ridser, ... Varenr: 4635634 DKK 2.500 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 11:06:41 DKK 2.400
Arne Jacobsen. Et par barstole, anilin bøffellæder (2)
Arne Jacobsen. Et par barstole, anilin bøffellæder (2). Arne Jacobsen. Par 'Syver' barstole med formspændte skaller i krydsfinér, betrukket med cognacfarvet anilin læder, stel i forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3197. H. ca. 111 cm. sædehøjde ca. 78 cm. Modelfotos. Fremstår nybetrukket hos prof. møbelpolstrer ... Varenr: 4576100 DKK 12.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 11:22:00 DKK 7.800
Arne Jacobsen. Et par Oxford stole med returdrej, cognacfarvet læder (2)
Arne Jacobsen. Et par Oxford stole med returdrej, cognacfarvet læder (2) . Arne Jacobsen 1902-1971. Et par 'Oxford' stole. Monteret på drejelig fempasfod af aluminium med returdrej. Sæde og ryg originalt betrukket med rødglødet cognacfarvet læder med naturlig patina. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen år 2007 'Red Label'. (2) Varenr: 4579054 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 11:55:51 DKK 5.800
Okamura & Marquardsen. Sæt på ni armstole (9)
Okamura & Marquardsen. Sæt på ni armstole (9) . Okamura & Marquardsen. Sæt på ni armstole med stel af formbøjet bøgetræ, sæder betrukket med møbelstof. Fremstillet hos Getama. Fremstår med brugsspor herunder enkelte løse samlinger (9) Varenr: 4635656 DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 11:58:14 DKK 425
Et sæt på fire koblingsbeslag til montering af syver stole på række.(4).
Et sæt på fire koblingsbeslag til montering af syver stole på række.(4).. Et sæt på fire koblingsbeslag til montering af syver stole på række, mrk Fritz Hansen. (4). Varenr: 4616093 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 12:25:00 DKK 300
Arne Jacobsen. Sæt på fem 'Grand Prix' stole, model 3130 (5)
Arne Jacobsen. Sæt på fem 'Grand Prix' stole, model 3130 (5) . Arne Jacobsen. Sæt på fem Grand Prix stole, lakerede skaller, ben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3130. Formgivet i 1957 og opnåede samme år højeste udmærkelse (Grand prix) på Triennalen i Milano. Fremstår med markante brugsspor herunder manglende kapsler, ridser, afslag ... Varenr: 4635983 DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 12:30:57 DKK 1.350
Charles Eames. Sæt på seks vintage glasfiber stole, model DSR (6)
Charles Eames. Sæt på seks vintage glasfiber stole, model DSR (6) . Charles Eames 1907-1978. Sæt på seks skalstole, model DSR med originale gennemfarvede creme skaller af glasfiber med struktur, Herman Miller. Professionel eftermonteret med originale wirestel i forkromet stål. 'Eiffel' fra Vitra. (6) Varenr: 4502169 DKK 18.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 12:37:00 DKK 13.000
Arper stol monteret med brunt læder.
Arper stol monteret med brunt læder.. Arper stol monteret med brunt læder. Italien 20. årh. H. 99 cm. Sh. 44 cm. Varenr: 4620500 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 12:42:11 DKK 300
Alfred Homann. Fire stole, model Ensemble (4)
Alfred Homann. Fire stole, model Ensemble (4) . Alfred Homann. Fire stabelstole model "Ensemble" med skal af kunststof, stel af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. (4) Varenr: 4630039 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 12:42:59 DKK 300
Hiromichi Konno. Kontorstol, model RIN HK10
Hiromichi Konno. Kontorstol, model RIN HK10. Hiromichi Konno. Sæddepolstret kontorstol, model RIN HK10 med drejelig firpasfod af sortlakeret aluminium, skal af redeformet, sort støbt plast. Brown Label, fremstillet hos Fritz Hansen med mærkat herfra. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4633191 DKK 2.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 12:48:00 DKK 1.150
Charles Eames. Et par stole, model EA-108 (2)
Charles Eames. Et par stole, model EA-108 (2). Charles Eames 1907 - 1978. Par armstole fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn i forkromet aluminium med drejefunktion. Betræk af hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Minimale brugsspor. (2) Se varenummer 4556433 - 4539238 - 4585111 & 4585112. Varenr: 4585113 DKK 11.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 12:58:00 DKK 8.400
To armstole, guldbemalet (2)
To armstole, guldbemalet (2). To armstole, af bemalet træ i farven guld samt med talrige udskæringer. Betrukket med blomstret møbelstof. Sædehøjde 44 cm. Fremstår med brugspor i form af ridser og mærker. Varenr: 4636182

DKK 1.800 DK, Helsingør, Støberivej 25-04-2017 13:21:07 DKK 325
Arne Jacobsen. Otte armstole model 3207, 'Vacona' anilin læder. (8)
Arne Jacobsen. Otte armstole model 3207, 'Vacona' anilin læder. (8) . Arne Jacobsen 1902 - 1971. otte armstole, model 3207 'syveren' med skal af formbøjet krydsfinér på stel af satinbørstet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Professionel nybetrukket med cognacfarvet 'Vacona' anilinlæder, vegetabilsk garvet. Sælger yder 2 års garanti på ... Varenr: 4612829 DKK 40.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 13:28:24 DKK 32.000
Arne Jacobsen. Sæt på fem 'Grand Prix' stole, model 3130 (5) . Arne Jacobsen. Sæt på fem Grand Prix stole, skaller polstret med møbelstof, ben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3130. Formgivet i 1957 og opnåede samme år højeste udmærkelse (Grand prix) på Triennalen i Milano. Fremstår med markante brugsspor herunder manglende kapsler, ... Varenr: 4636173 DKK 2.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 13:32:08 DKK 1.100
Charles Eames. Par armstole, model 108 - mørkt antracit gråt netvæv (2)
Charles Eames. Par armstole, model 108 - mørkt antracit gråt netvæv (2) . Charles Eames 1907-1978. Par stole fra serien 'Aluminium Group', model EA-108 med stel og armlæn af forkromet aluminium. Sæde og ryg med mørkt antracit gråt net-væv. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med minimale brugsspor. (2) Se varenummer 4435403 & 4435402. Varenr: 4435404 DKK 12.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 13:37:23 DKK 9.000
Jasper Morrison. Seks stole, model Pipe Chair (6)
Jasper Morrison. Seks stole, model Pipe Chair (6) . Jasper Morrison. Seks stole model Pipe-Chair af blålakeret aluminium. Kan anvendes både ind og ude. Produceret hos Magis, Italien. (6) Varenr: 4636289 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 14:12:10 DKK 775
Charles Eames. Par armstole, model EA-108 (2)
Charles Eames. Par armstole, model EA-108 (2) . Charles Eames 1907 - 1978. Par armstole fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn i forkromet aluminium med drejefunktion. Betræk af sort hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra, mærket herfra. Alm. brugsspor. (2) Varenr: 4585115 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 14:18:16 DKK 7.600
Arne Jacobsen. Sæt på seks Oxford stole med returdrej, cognacfarvet læder (6)
Arne Jacobsen. Sæt på seks Oxford stole med returdrej, cognacfarvet læder (6) . Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks 'Oxford' stole. Monteret på drejelig fempasfod af aluminium med returdrej. Sæde og ryg originalt betrukket med rødglødet, cognacfarvet læder med naturlig patina. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen år 2007 'Red Label'. (6) Varenr: 4582282 DKK 30.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 14:32:00 DKK 17.000
Charles Eames. Par skalstole med siddepolstring, model DSW (2)
Charles Eames. Par skalstole med siddepolstring, model DSW (2) . Charles Eames (1907-1978). Par skalstole med skal i polypropylen, monteret på Dowelleg stel af ahorn og sortlakeret stål, original siddepolstring i hopsak. Formgivet 1948. Fremstillet hos Vitra med stempel herfra, model DSW. Fremstår med minimale brugsspor. (2) Varenr: 4635487 DKK 5.500 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 14:33:29 DKK 2.700
Arne Jacobsen. Et sæt på fem sortlakerede skaller 'Myggen' model  3105, samt et understel. (6).
Arne Jacobsen. Et sæt på fem sortlakerede skaller 'Myggen' model 3105, samt et understel. (6).. Arne Jacobsen. Et sæt på fem sortlakerede skaller 'Myggen' model 3105, samt et understel. (6).Fremstår med brugsslitage. Varenr: 4636388 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 14:49:43 DKK 1.150
Børge Mogensen, Folkestol af bøgetræ med flet, model J-39
Børge Mogensen, Folkestol af bøgetræ med flet, model J-39. Børge Mogensen, 1914-1972: Spisestuestol, 'Folkestolen', model J-39 af lakeret bøgetræ, sæde med flettet papirgarn. Fremstillet for FDB. Fremstår med alm. brugsspor samt let løs flet. Varenr: 4635350 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-04-2017 14:56:00 DKK 425
Charles Eames. Sæt på otte skalstole, model DSW (8)
Charles Eames. Sæt på otte skalstole, model DSW (8) . Charles Eames 1907 - 1978. Sæt på otte skalstole. Originale vintage skaller i struktureret, cremefarvet glasfiber med minimale brugsspor alderen taget i betragtning. Fremstillet hos Vitra, mærket heraf. Formgivet 1948, model DSW. Professionel eftermonteret på originale Dowelleg stel i natur ahorn... Varenr: 4627688 DKK 32.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 14:59:00 DKK 23.000
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole, model 3101 'Myren' (6)
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole, model 3101 'Myren' (6). Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks stole, model 3101 "Myren", udført af hvidlakeret formbøjet træ, monteret på rørstel af forkromet stål, sædehøjde 44 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med alm. brugsspor, nogle ridser og skrammer. (6) Varenr: 4636278 DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-04-2017 14:59:00 DKK 4.200
Charles Eames. Par armstole, model EA-108 (2) . Charles Eames 1907 - 1978. Par armstole fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn i forkromet aluminium med drejefunktion. Betræk af sort hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra, mærket herfra. (2) Varenr: 4585116 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 15:01:00 DKK 7.600
Par taburetter, mørklakeret bøgetræ (2)
Par taburetter, mørklakeret bøgetræ (2). Par taburetter af mørklakeret bøgetræ, oplukkeligt sæde betrukket med silkebrokade. H. 46 B. 49 D. 35 cm. 1900-tallets første halvdel. Brugsslitage. (2) Varenr: 4635324 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-04-2017 15:17:00 DKK 300
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 23  >>