Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 19  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Martin Nyrop. Otte stole fra Københavns Rådhus (8)
Martin Nyrop (1849-1921). Otte stole fra Københavns Rådhus, tegnet omkring 1900. Stel af lakeret bøg, buet kopstykke. Nogle stole med lille metalplakette præget med nummer og de tre tårne fra Københavns Byvåben. Fremstillet hos C.B Hansen eller Rud Rasmussen. Er noteret i Furniture index ...
Varenr: 4857389
DKK 1.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 16-12-2017
11:10:00
DKK 1.700
Martin Nyrop. Seks stole fra Københavns Rådhus (6)
Martin Nyrop. Seks stole fra Københavns Rådhus, tegnet omkring 1900. Stel af lakeret bøg, lige kopstykke. H. (ryg) 89 cm. Siddehøjde ca. 44 cm. Fremstår med naturlig patina og kraftig brugsslitage/smådefekter; ridser og Dette møbel er en del af en temaauktion med effekter formgivet af den ...
Varenr: 4863241
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 16-12-2017
11:10:00
DKK 1.200
Martin Nyrop. Seks stole fra Københavns Rådhus, tegnet omkring 1900. Stel af lakeret bøg, buet kopstykke. Nogle stole med lille metalplakette præget med nummer og de tre tårne fra Københavns Byvåben. H. (ryg) 80 cm. B. 53 cm. D. 45 cm. Siddehøjde ca. 44 cm. Fremstår med naturlig patina og kraftig...
Varenr: 4857349
11:50:00
DKK 3.600
Martin Nyrop (1849-1921). Seks stole fra Københavns Rådhus, tegnet omkring 1900. Stel af lakeret bøg, buet kopstykke. Nogle stole med lille metalplakette præget med nummer og de tre tårne fra Københavns Byvåben. Fremstillet hos C.B Hansen eller Rud Rasmussen. Er noteret i Furniture index ...
Varenr: 4863244
12:00:00
Arne Jacobsen, Stapelstühle Modell 3107 für Fritz Hansen (4)
Stapelstühle Modell 3107, dänisches Design von Arne Jacobsen für Fritz Hansen. Entwurf von 1955, Ausführung von 1983. Sitzschalen aus verformten Schichtholz, Untergestelle aus Stahlrohr, Abdeckkappen aus Kunststoff. Bezeichnet mit Aufkleber. SH. ca. 43cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren (4)
Varenr: 4860201
DKK 2.605 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16-12-2017
12:46:54
DKK 1.265
Alias Italy. Et par armstole (2)
Alias Italy. Et par stole med sæde og ryg af sort netvæv, drejelig stel af aluminium. H. 90 cm. SH. 49 cm. Fremstår med ridser samt brugsspor. (2)
Varenr: 4865141
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 16-12-2017
13:24:00
Arne Jacobsen. Et par Oxford stole med returdrej, rødbrun læder (2)
Arne Jacobsen 1902-1971. Et par 'Oxford' stole. Monteret på drejelig fempasfod af aluminium med returdrej. Sæde og ryg med originalt betræk af patineret, rødbrun læder. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen år 2007 'Red Label'. (2)
Varenr: 4848050
DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 16-12-2017
13:49:00
DKK 4.400
Seks spisebordstole, model Atlantic.. (6)
Seks spisebordstole, model "Atlantic" betrukket med sort kunstskind, sortlakeret stel med firpasfod. H. 82. B. 46. Sædehøjde 47 cm. (6)
Varenr: 4695019

DKK 3.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16-12-2017
14:13:00
Spisestuestol med armlæn
Spisestuestol med armlæn i hvid med sort/grå stribet stof. Klassisk stol i romantisk stil. Mål: B. 54,50cm H. 93cm D. 47cm. Fremstår i uåbnet original emballage. Modelfotos. Det viste tilbehør medfølger ikke. OBS: vær opmærksom på, at denne vare befinder sig på et eksternt lager i Haderslev ...
Varenr: 4848110

DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 16-12-2017
16:00:00
Spisestuestole med armlæn (6)
Spisestuestole med armlæn i hvid med sort/grå stribet stof. Klassisk stol i romantisk stil. Mål: B. 54,50cm H. 93cm D. 47cm. Fremstår i uåbnet original emballage. Modelfotos. Det viste tilbehør medfølger ikke. (6) OBS: vær opmærksom på, at denne vare befinder sig på et eksternt lager i ...
Varenr: 4849507

DKK 6.000 DK, Kolding, Trianglen 16-12-2017
16:00:00
Hans J. Wegner. Seks stole af bøg, model CH24 Y-stol (6+6)
Hans J. Wegner (1914-2007). Sæt på seks Y- stole, model CH-24, med stel af patineret bøgetræ, sæde af flettet papirgarn. Formgivet i 1950. Fremstillet hos Carl Hansen & Søn. Seks læderhynder medfølger. H. 73 cm. Sh. 43 cm. B. 54 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, herunder lettere ...
Varenr: 4859313
DKK 16.000 DK, Aalborg, Nibevej 16-12-2017
19:07:00
DKK 13.000
Jorge Ferrari-Hardoy, Juan Kurchan und Antonio Bonet, Hardoy-Chair / Lounge Chair, Metall / Stoff
Jorge Ferrari-Hardoy, Juan Kurchan und Antonio Bonet, Lounge Chair, Ausführung Knoll International, Konstruktion aus schwarz lackiertem Metall, Bezug aus schwarzem Stoff / Segeltuch, Maße: H. ca. 98 cm, . B. ca. 60, T. 53 cm, Gebrauchsspuren, Metall mit Kratzer und Abrieb, Stoff mit ...
Varenr: 4855980
DKK 2.977 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16-12-2017
19:12:00
DKK 1.191
Charles Eames. Skalstole, model DSS i sort (6)
Charles Eames 1907-1978. Seks skalstole, model DSS i sort med nyere og originale skaller af plast. Monteret på originale stabelstel af forkromet stål. Formgivet 1948. Fremstillet hos Vitra model DSS. (6)
Varenr: 4838602
DKK 6.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 16-12-2017
19:34:00
Erik Kirkegaard armstol
Erik Kirkegaard. Armstol med stel af teaktræ, sæde og ryg betrukket med sort skai. 1950'erne. Fremstillet hos Høng Stolefabrik. Fremstår med brugsslitage bl.a. revner på sæde
Varenr: 4868572
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16-12-2017
19:59:00
Hans J. Wegner. Seks spisestole, CH-30 (6)
Hans J. Wegner (1914-2007). Seks stole af eg og teak, model CH 30. Fremstillet hos Carl Hansen & søn. Sæder betrukket med møbelstof. H 75 cm, SH 44 cm. Fremstår med brugsspor. (6)
Varenr: 4861569
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 16-12-2017
20:19:00
DKK 6.400
Charles Eames. Skalstole, model DSS i multicolour (6)
Charles Eames 1907-1978. Seks skalstole, model DSS i multicolour med nyere og originale skaller af plast. Monteret på originale stabelstel af forkromet stål. Formgivet 1948. Fremstillet hos Vitra model DSS. (6)
Varenr: 4838597
20:31:00
DKK 4.800
Åke Axelsson stolar Gästis
ÅKE AXELSSON, "Gästis", stolar, 6 st, formgiven 1990, Gärsnäs, lackerad bok, stapelbara, sitthöjd 45 cm
Varenr: 4868087
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 16-12-2017
21:38:00
Se mere
Åke Axelsson stolar Gästis
Varenr: 4868090
21:44:00
Se mere
Karmstol 1800-talets andra hälft
KARMSTOL, 1800-talets andra hälft, rikt skuren dekor, rygg med motiv av mansfigur, karmar med avslut i form av lejon, sitthöjd ca 51, höjd 177 cm. PROVENIENS: Åbonäs Säteri, Tranås
Varenr: 4868092
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 16-12-2017
21:48:00
Se mere
Martin Nyrop. Seks stole fra Københavns Rådhus, tegnet omkring 1900. Stel af lakeret bøg, buet kopstykke. Nogle stole med lille metalplakette præget med nummer og de tre tårne fra Københavns Byvåben. H. (ryg) 80 cm. B. 53 cm. D. 45 cm. Siddehøjde ca. 44 cm. Fremstår med naturlig patina, kraftig ...
Varenr: 4857343
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-12-2017
10:10:00
DKK 1.300
Karmstolar Peer Gynt
KARMSTOLAR, 8 st, "Peer Gynt", Krogenæs møbler, Norge, furu, genombruten rygg, sitthöjd ca 39 cm, brännmärkta
Varenr: 4868129
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 17-12-2017
11:42:00
Se mere
Philippe Starck. Sæt på seks stole, model 'Cam El Eon' (6)
Philippe Starck. Et sæt på stabelbare stole, model Cam El Eon med stel af stål og aluminium, sæde af rød plast. Stolene kan bruges til både udendørs og indendørs brug. Produceret og mærket hos Driade Aleph, Italy. Fremstår med lette brugsspor. (6)
Varenr: 4858432
DKK 6.000 DK, Kolding, Trianglen 17-12-2017
12:21:00
Charles Eames. Et sæt på seks Soft Pad armstole, model EA-208 (6)
Charles Eames 1907-1978. Et sæt på seks Soft Pad armstole, model EA-208. Sæde og ryg med betræk af sort, let patineret læder, bagpå med sort hopsak, firpasfod og armlæn i forkromet aluminium. Formgivet 1969. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med lette brugsspor. (6)
Varenr: 4807117
DKK 60.000 DK, Kolding, Trianglen 17-12-2017
13:49:00
DKK 450
Karmstolar design Kaare Klint
KAARE KLINT, karmstolar, 1 par, "The red chair", i mahogny klädda i svart skinn, etikettmärkta, sitthöjd 47 cm
Varenr: 4868168
DKK 6.177 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
13:51:00
Se mere
Karmstolar design Kaare Klint
Varenr: 4868177
14:24:00
Se mere
Stolar Hans J Wegner 2 st
HANS J WEGNER, "Kastrup", AP-stolen, Danmark, formgivna 1958, stålrörsben, stoppad sits och rygg klädda i svart skinn, skyltmärkta DANISH FURNITUREMAKERS CONTROL, sitthöjd ca 45 cm, totalhöjd ca 77
Varenr: 4868197
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 17-12-2017
15:30:00
Se mere
Burkhardt Vogtherr 6 karmstolar
BURKHARD VOGTHERR, 6 karmstolar, Independence, för Fritz Hansen, klädsel i skinn, stomme av svartlackerat stål, framben med hjul, tillverkade 1997, sitthöjd ca 46 cm.
Varenr: 4868201
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 17-12-2017
15:42:00
Se mere
Karmstolar
KARMSTOLAR, 1 par, gustavianska lindomearbeten, omkring 1800, träskuren dekor, vitmålade, sitthöjd 48 cm
Varenr: 4868216
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
16:33:00
Se mere
Antike Lehnstühle (2)
Antike Lehnstühle gefertigt mit einem Gestell aus Holz. Die Sitzfläche wurde erneuert und mit einem violetten Stoff bezogen. Maße ca.: B. 42 cm, H. 88 cm, T. 44 cm. Die Stühle befinden sich in einem altersgemäßen Zustand mit Gebrauchspuren. (2)
Varenr: 4859191
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17-12-2017
16:40:00
DKK 298
Burkhard Vogtherr 6 karmstolar
Varenr: 4868229
17:18:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 19  >>