Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Tegninger i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Uno Stallarholm
Uno Stallarholm. UNO STALLARHOLM (1894-1974): (4) Djurmotiv samt jägare, signerade Stallarholm, tusch, ca 26x20-31x21 cm Varenr: 4634775 DKK 1.152 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 13:08:00
Se mere
Olav Christopher Jensen, Paris drawing
Olav Christopher Jensen, Paris drawing. OLAV CHRISTOPHER JENSEN (Norge, född 1954): "Paris Drawing", signerad och daterad 20th March 1999 olav christopher, kol på papper, bildyta ca 25x18 cm Varenr: 4634777 DKK 1.536 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 13:16:00
Se mere
Annika Svenbro olja
Annika Svenbro olja. ANNIKA SVENBRO (född 1946): Utan titel,. signerad och daterad med dedikation "Till Anders, Svenbro-87, krita på papper, 33x23,5 cm Varenr: 4634863 DKK 2.304 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 18:28:00
Se mere
Ernesto Tatafiore, teckning
Ernesto Tatafiore, teckning. ERNESTO TATAFIORE (Italien, född 1943): Porträtt, signerad på baksidan Ernesto Tatafiore, blyerts på smörpapper uppfäst på duk, ca 20x14 cm, ramens mått 66x51,5cm Varenr: 4634868 DKK 2.304 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 18:48:00
Se mere
Uno Stallarholm
Uno Stallarholm. UNO STALLARHOLM (1894-1974): (4) Djurmotiv, signerade Stallarholm, tusch, ca 26x20 cm Varenr: 4634923 DKK 1.152 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 20:48:00
Se mere
Oscar Larroca, bly på papir, erotisk komposition, cd
Oscar Larroca, bly på papir, erotisk komposition, cd. Erotisk komposition, af Oscar Larroca (f. 1962). Bly på papir. Sign. og dat. Oscar Larroca 87. 65 x 49 cm (86 x 70 cm). Fremstår med pletter. Varenr: 4623084 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 12:44:50 DKK 300
Bror Hjorth teckning
Bror Hjorth teckning. BROR HJORTH (1894-1968): Ole med violin, signerad Bror Hjorth, tusch på papper, a tergo märkt "Till Anna Lisa, en god jul 1958 från Margareta och Bror" ca 41 x 26 cm. Varenr: 4635031 DKK 6.144 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 14:52:00
Se mere
Hans Bendix, seks satiriske tegninger, pen og bly på papir (cd)
Hans Bendix, seks satiriske tegninger, pen og bly på papir (cd). Seks satiriske tegninger i samme ramme, blyant og pen på papir, Hans Bendix 1898-1984, pen og blyant på papir, sign. Hans Bendix, 29x16,5 cm (42x124) Med sammenføjninger og gulning (cd) Varenr: 4601475 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-04-2017 16:48:00 DKK 300
Andreas Bloch, Portræt, tegning, soldat
Andreas Bloch, Portræt, tegning, soldat. Portræt, akvarel, soldat , Andreas Bloch, 1860-1917, sign. A Bloch, dat. 25/9, 99, 34x21,5 cm (52x39) Med minimale aldersspor i form af brunlige pletter Varenr: 4623162 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-04-2017 17:45:00 DKK 300
LeoThellefsen. Olie på plade. Parti fra Limfjorden (cd)
LeoThellefsen. Olie på plade. Parti fra Limfjorden (cd). Leo Thellefsen (1909-1997). Olie på plade. Parti fra Limfjorden med by i forgrunden. 13 x 34 cm (14,5 x 35 cm) (cd) Varenr: 4633234 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 18:59:00 DKK 375
Hoffmeister. Kultegning på papir
Hoffmeister. Kultegning på papir. Hoffmeister. Kultegning på papir. Figurkomposition i form af nøgen kvinde. 40 x 30 cm. Fremstår med få håndteringsmærker. UR. Varenr: 4633221 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 19:00:00 DKK 325
Tommy Östmar blyertsteckning
Tommy Östmar blyertsteckning. TOMMY ÖSTMAR (född 1934): Kvinnoporträtt, signerad Tommy Östmar, blyerts, ca 33,5x24,5 cm Varenr: 4635092 DKK 1.152 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 19:12:00
Se mere
Meget stort indisk silkemaleri fra Mumbai
Meget stort indisk silkemaleri fra Mumbai. Meget stort indisk silkemaleri, indrammet i glas. Bryllupsscene. Bestillingsarbejde fra 1996 fra Mumbai, mål: H. 194 cm. B. 143 cm. D. 3,5 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor og stødmærker. Varenr: 4627542 DKK 5.933 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 21:00:00 DKK 3.708
Bo Thobo-Carlsen, tegning, cd
Bo Thobo-Carlsen, tegning, cd. Figurkomposition, af Bo Thobo-Carlsen (f. 1950), blyant på papir, sign. og dat. Bo Thobo-Carlsen - 83. 47 x 33 cm (63 x 48 cm). Varenr: 4619126 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-04-2017 10:29:52 DKK 300
Gerhard Albe teckning
Gerhard Albe teckning. GERHARD ALBE (1892-1965), Slaget vid Orford Ness 1704, (sjöslag mellan svenskt och engelskt fartyg) 1920-tal, blyertsteckning, teckningen är en skiss och en förlaga till den etsning med samma motiv som Albe utförde 1923-26, ca 55 x 66 cm.. . Proveniens; Gerhard Albes dödsbo. Varenr: 4636762 DKK 1.536 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-04-2017 12:55:00
Se mere
Svend Wiig Hansen, figurkomposition, originaltegning, cd
Svend Wiig Hansen, figurkomposition, originaltegning, cd. Figurkomposition af Svend Wiig Hansen 1922-1997, tusch på papir, sign., dateret 26-5-76 og med dedikation til kunstnerkollegaen Jørgen Greve, 30 x 42 cm. Varenr: 4632045 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-04-2017 14:40:21 DKK 400
Skulpur i brons
Skulpur i brons. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (samtida): Stående par, brons, på stensockel, höjd ca 32 cm Varenr: 4636817 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-04-2017 17:30:00
Se mere
 Eigil Petersen.  En samling på fire karikatur tegninger af personer,
Eigil Petersen. En samling på fire karikatur tegninger af personer,. Eigil Petersen 1875-1917. En samling på fire karikatur tegninger af personer, tusch og bly, delvis sign. E.P og Egil Petersen 40x 28 cm, 36 x 28 cm, 31 x 22 cm, 28 x 19,5 cm. alle mål er incl. indramning, et glas revnet. (4). Varenr: 4637004 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 26-04-2017 19:30:00 DKK 325
Knud Kyhn  cd. To tegninger med heste og aber
Knud Kyhn cd. To tegninger med heste og aber. Knud Kyhn 1880-1969. To tegninger med heste og aber begge sign monogram 1924 og 23. 9,5 x 13,5 cm. ( 17,5 x 22 cm). (2). Varenr: 4637019 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-04-2017 19:35:00 DKK 325
Anna Merz. Erotisk komposition
Anna Merz. Erotisk komposition. Anna Merz. Erotisk komposition. Tusch på papir. Sogn. Anne Merz og dat. 1974. Indrammet. 20,5 x 29 (45 x 44) cm. Varenr: 4637080 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 26-04-2017 20:14:00 DKK 325
Luigi Colani Entwurfszeichnung & handsigniertes Buch (2)
Luigi Colani Entwurfszeichnung & handsigniertes Buch (2). Entwurfszeichnung von Luigi Colani (1928) und handsigniertes Buch. Farbfaserstift auf Papier. 59 x 83 cm. Unten rechts bez.: 7 min 30 sec SKETCH; datiert: 20.11.03. Oben links mit losem Einleger: Ideas Consulting und Colani. Hinter Glas gerahmt. (2) Varenr: 3882445 DKK 1.632 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-04-2017 20:15:00 DKK 297
Blandteknik med riddare och jungfru
Blandteknik med riddare och jungfru. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-tal): Riddare och jungfru, monogramsignerad AF, blandteknik, ca 12x15 cm Varenr: 4638029 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-04-2017 12:16:00
Se mere
Ilon Wikland teckning
Ilon Wikland teckning. ILON WIKLAND (född 1930): Flicka, pojke och klotsar, signerad Ilon i blyerts, tuschteckning med täckvitt, ca 10 x 6,5 cm Varenr: 4638033 DKK 2.304 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-04-2017 12:32:00
Se mere
J. F. Willumsen cd. Tegning
J. F. Willumsen cd. Tegning . J. F. Willumsen 1863 - 1958. Skitsestudie. Usigneret. Bly på papir. 55 x 48 cm. Indrammet. Brev fra J. F. Willumsen Museum medfølger. Varenr: 4622556 DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 27-04-2017 20:14:00 DKK 750
Bror Hjorth teckning
Bror Hjorth teckning. BROR HJORTH (1894-1968): Kvinnostudie, signerad Bror Hjorth, blyerts på papper, bladmått ca 44x26 cm Varenr: 4638156 DKK 6.144 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-04-2017 20:24:00
Se mere
Jean Paul Cleren, fabelvæsen med horn, farvelitografi
Jean Paul Cleren, fabelvæsen med horn, farvelitografi. Jean Paul Cleren (f. 1940), fabelvæsen med horn, farvelitografi i lysegrønt, signeret med blyant nederst til højre 'Jean-Paul Cleren', nummereret med '239/250' nederst til venstre, med passepartout og indrammet bag glas, billedudsnit 27 x 19 cm, ramme 51 x 41,5 cm. Varenr: 4490236 DKK 4.820 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-04-2017 20:25:00 DKK 1.632
Heinrich Sussmann,'Ein Tropfen....', 1989. Aquarell
Heinrich Sussmann,'Ein Tropfen....', 1989. Aquarell . Heinrich Sussmann (1904-1986), 'Ein Tropfen einer Milliarde Chinesen steigt aus der U Bahn in Peking', 1989. Aquarell auf Papier. Signiert und datiert unten rechts. Maße: 30,5 x 23 cm. Varenr: 4518292 DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-04-2017 21:34:52 DKK 297
Peter Flinsch, 'They always fly away' & 'Can't stop...', 2002, T´. Zeichnung (2)
Peter Flinsch, 'They always fly away' & 'Can't stop...', 2002, T´. Zeichnung (2). Peter Flinsch (1920-2010),'They always fly away' & 'Can't stop...', 2002. Tusche und Filzstift auf Papier. Signiert, datiert und bezeichnet. Maße jeweils: 34,5 x 43 cm. (2) Varenr: 4310020 DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-04-2017 21:38:45 DKK 297
Frederik Næblerød, Huse og kranier, original farvetegning, cd
Frederik Næblerød, Huse og kranier, original farvetegning, cd. Huse og kranier af Frederik Næblerød f. 1988, originaltegning med tusch på papir, sign. og dateret 2012 i nederste venstre hjørne. 29 x 21 cm. Varenr: 4639189 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-04-2017 13:51:00 DKK 350
Siri Derkert  Oscar Reutersvärds samling
Siri Derkert Oscar Reutersvärds samling. SIRI DERKERT (1888-1973): (2) Komposition samt Fågel, signerade Siri Derkert och Siri D-t, blandteknik/tusch (julkort), 10x15 resp 13,5x9 cm;. . . PROVENIENS: Konstnären Oscar Reutersvärd Varenr: 4640823 DKK 1.536 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-04-2017 14:32:00
Se mere
 1 2  >>