Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bror Hjorth teckning
BROR HJORTH (1894-1968): Självporträtt, signerad Bror Hjorth, blyerts på papper, bladmått ca 25x21 cm, oramad
Varenr: 4808604
DKK 3.127 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-10-2017
10:18:00
Se mere
Eneqvistska badinrättningen i Visby
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, "Eneqvistska badinrättningen i Visby", intyg a tergo Johan Way (1792-1873), blyerts, ca 16x22 cm
Varenr: 4808774
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-10-2017
18:28:00
Se mere
Raymont Peynet, 'Les petits malheurs du bonheur', tuschtegning på papir, 1948
Raymont Peynet (1908-1999), 'Les petits malheurs du bonheur', tuschtegning på papir, 1948, signeret og dateret nederst til højre, indrammet bag glas og passepartout, mål med ramme: H. 50 cm, B. 38 cm, billedmål: H. 35,5 cm, B. 26,5 cm, fremstår med brugsspor, papiret er let gulnet.
Varenr: 4734131
DKK 4.838 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 20-10-2017
20:27:00
DKK 335
Kohlezeichnung, 'Atelier M. Gerard', Schweine
Kohlezeichnung, 'Atelier M. Gerard', verschiedene, skizzenhafte Darstellungen von mehreren Schweinen, rückseitig bezeichnet 'Atelier m.gerard', hinter Glas gerahmt, Maße: H. 59 cm, B. 80 cm.
Varenr: 4734215
DKK 2.605 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 20-10-2017
20:28:00
DKK 781
Martine Leclère kolteckning
MARTINE LECLÈRE (samtida, Belgien): Kolteckning, komposition med tre dockor, monogramsignerad ML, ca 70 x 110 cm. Proveniens: Galerie d'YS, Bryssel, 2007.
Varenr: 4803332
DKK 1.564 SE, Malmö, Baltzarsgatan 20-10-2017
20:56:00
DKK 586
Otto Pankok, Sitzender Jude. Holzschnitt.
Otto Pankok, Sitzender Jude. Holzschnitt. Im Holzstock monogrammiert 'OP', 1942. Unsigniert. Maße ca. 34 x 46 cm.
Varenr: 4810774
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-10-2017
19:31:00
DKK 298
Richard Ingelsson, akvarell 'Kapplöpning' (bus)
Richard Ingelsson (1901-1984) akvarell 'Kapplöpning'. Signerad, daterad 80. 40 x 51 cm (49 x 66 cm) (bus)
Varenr: 4796729
DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 21-10-2017
19:53:00
DKK 235
Isaac Grünewald tusch
ISAAC GRÜNEWALD (1889-1946): Narcisser, mongramsignerad IG, omkring 1938, tusch, bladmått ca 25x35 cm. LITTERATUR: Återgiven i "Isaac Grünewald", J. P. Hodin, Ljus förlag 1949
Varenr: 4810152
DKK 2.346 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-10-2017
12:12:00
Se mere
Isaac Grünewald tuschlavering
ISAAC GRÜNEWALD (1889-1946): Modell, mongramsignerad Isaac G, tuschlavering, ca 33x21 cm
Varenr: 4810205
DKK 3.127 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-10-2017
16:32:00
Se mere
Isacc Grünewald tusch
ISAAC GRÜNEWALD (1889-1946): Sigrid syr, mongramsignerad IG, tusch, ca 21x33 cm
Varenr: 4810233
DKK 4.691 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-10-2017
18:40:00
Se mere
Valdemar Foersom Hegndal, kul på papir, 'Pepita'
'Pepita', af Valdemar Foersom Hegndal 1916 - 2002, kul på papir, sign. og dat. Vald. Foersom Hegndal 1958. 59,5x49 cm (79,5x68 cm)
Varenr: 4809111
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
11:22:00
Unbekannter Monogrammist, Portrait, Pastellkreidezeichnung
Portrait einer jungen Frau, polychrome Pastellkreidezeichnung, unten rechts Monogramm / Datierung 'P o 10', gerahmt, Maße mit Rahmen: H. 52 cm, B. 30,5 cm, Bildmaß: H. ca. 45 cm, B. ca. 25 cm, Abnutzungsspuren, Papier leicht gewellt, oben links partielle Kratzer.
Varenr: 4764505
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-10-2017
20:41:00
DKK 781
Björn Berg teckning
BJÖRN BERG (1923-2008): Sockenmöte i Jomala på Åland, signerad och daterad Björn Berg -81, tusch på papper, 25 x 19 cm, medföljer originalbrev av konstnären rörande illustrationen. Förstudie till illustration för boken "1808 gerillakriget i Finland", av Anders Persson, utgiven 1986, motivet visar...
Varenr: 4812097
DKK 1.173 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-10-2017
10:27:00
Se mere
Birger Lundqvist
BIRGER LUNDQVIST (1910-1952 ): (6) tuschteckningar signerade, varierande mått, största bladmått, ca 40x30,5 cm
Varenr: 4812133
12:21:00
Se mere
Birger Lundqvist etsning
BIRGER LUNDQVIST (1910-1952 ): (23) etsningar, stämpelsignerade, varierande mått, 3 ramade, största bladmått 36x26,5 cm
Varenr: 4812146
13:03:00
Se mere
Roger Risberg teckningar
ROGER RISBERG (född 1956): Figurkompositioner, 4 st, bläck på papper, monogramsignerade, ca 30x20 cm
Varenr: 4812216
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-10-2017
16:42:00
Se mere
Björn Berg teckning Den farliga hjälpen
BJÖRN BERG (1923-2008): Ryska soldater marscherar genom Stockholm på Karl XII:s 25:e dödsdag 1743, signerad och daterad Björn Berg -81, blandteknik på papper, 42 x 63 cm. Illustration för reportage i DN, 6 september 1981, i samband med utgivningen av boken "Den farliga hjälpen - Den ryska truppfö...
Varenr: 4812219
DKK 6.255 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-10-2017
16:51:00
Se mere
Kopia efter Xu Wei tusch
XU WEI, kopia efter, Man med häst, tusch, 26x16 cm, uppfodrad på papper
Varenr: 4812291
20:04:00
Se mere
Poul Isbak f. 1943. Komposition, pastel og bly (2)
Akvarel, pastel, tusch og bly på papir, udkast til skulptur, sign. Poul Isbak 1980, 41 x 58 cm. Poul Isbak, 41 x 58 cm. Samt pastel og bly på papir, skulptur i to dele, sort granit, sign. Poul Isbak 1980, 41 x 58 cm. (2)
Varenr: 4813297
DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 25-10-2017
20:10:00
DKK 325
Max Walter Svanberg tuschteckning
MAX WALTER SVANBERG (1912-1994): Figurkomposition, tuschteckning, signerad och daterad Max Walters 48, ca 22 x 16,5 cm
Varenr: 4814705
DKK 3.909 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 26-10-2017
11:16:00
Se mere
Einar Forseth blyertsteckning
EINAR FORSETH (1892-1982), porträtt av Gustav V, blyerts, sigerad och daterad Borgholm 1947 med dedikation, 25x21 cm
Varenr: 4814573
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-10-2017
17:00:00
Se mere
Einar Forseth teckningar
EINAR FORSETH (1892-1982), (3), blyerts och blandteknik, signerade, med dedikation, varierande mått, största 20,5x26 cm
Varenr: 4814667
DKK 1.173 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-10-2017
20:48:00
Se mere
Antal Diosy, kridt på papir, halvnøgen kvinde
Antal Diosy, kridt på karton, halvnøgen kvinde. Signeret nederst til venstre: Diosy. Omkring 1930. Mål ca.: 70 x 50 cm. Billedet er dubleret på karton og har en ca. 1 cm bred papramme på forsiden. Billedet fremstår i aldersrelateret stand med svage brugsspor.
Varenr: 4811306
DKK 3.721 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 29-10-2017
17:30:00
DKK 298