Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Per-Olof Olsson, blandteknik, gatuscen (bus)
Per-Olof Olsson (f1949) blandteknik, gatuscen. Signerad Per-Olof Olsson, daterad 96. 25 x 34 cm (37 x 46 cm). (bus)
Varenr: 4684179
DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 11-12-2017
12:04:08
DKK 251
Harald Hansen, akvarel på papir, tyr og tyrefægter i kamp cd
Tyr og tyrefægter i kamp, af Harald Hansen 1890-1967, akvarel på papir, sign. og dat. HArald Hansen 1927. 26x31,5 cm (35x40,5 cm). Med pletter.
Varenr: 4843183
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2017
14:56:35
Jørgen Jakobsen. Komposition (cd)
Jørgen Jakobsen (1928-2017). Komposition, olie på plade, sign. og dateret 1964 bag på pladen. 68 x 77 (70 x 79) cm. Fremstår med flere afskalninger, herunder også på ramme, samt bule i pladeUdstillet: Lise og Leif Olesens Samling, Randers Kunstmuseum 2004.
Varenr: 4860405
DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-12-2017
15:15:00
Sergey Jelezky, 'Mohnblumen' (2005)
Sergey Jelezky, "Mohnblumen", 50 x 100 cm. Sergey Jelezky, *1960 in Omsk, Russland. lebt und arbeitet in Hamburg. Ausgewählte Ausstellungen: 2000 KX „Verrückkungen“, Kampnagel, Hamburg. 2002 Galerie „Imagine“, Hamburg. 2003 „Art-Manege“, Moscou, Russia. 2003 ZDH, Moscou, Russia. 2004...
Varenr: 4807098
DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11-12-2017
18:05:00
DKK 447
Ludvig Peter Karsten. Nøgenstudie
Ludvig Peter Karsten (1876-1926). Nøgenstudie, kul på papir. Usign. Papirstørrelse: 42,5 x 27 (52 x 35,5). Gulnet papir.
Varenr: 4851860
DKK 6.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 11-12-2017
20:45:00
DKK 3.300
Südlicher Hafen. 1968. Acryl auf Velin.
Südlicher Hafen. 1968. Acryl auf Velin. Rechts unten unleserllich signiert und datiert. Links betitelt. Maße 50 x 40 cm.
Varenr: 4857932
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 12-12-2017
12:38:15
DKK 298
A. Fiedler.Tusche und Kohle auf Büttenpapier.
Arnold Fiedler. Stadtentwicklung.1965. Unten rechts signiert und datiert. Tusche und Kohle auf Büttenpapier. Maße ca. 61 x 75 cm. Gerahmt.
Varenr: 4857931
DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 12-12-2017
12:38:57
DKK 335
Indische Damen beim Polo, Stoffmalfarbe auf Seide
Seltene Szene von indischen Damen beim Polo, Stoffmalfarbe auf Seide. Rahmenmaß ca.: H. 40 cm, B. 53 cm, T. 3 cm.
Varenr: 4837910
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 12-12-2017
15:35:00
DKK 1.489
Dimitri Jelezky, 'Marylin Monroe 3' (2017), mixed media
Dimitri Jelezky, 'Marylin Monroe 3' (2017), mixed media på lærred. Signeret og dateret på bagsiden. 70 x 50 cm.
Varenr: 4807095
DKK 3.350 DE, Hamburg, Große Elbstraße 12-12-2017
16:07:00
DKK 372
Edvard Frank (1909-1972), Zeichnung auf Papier, 'Zwei Frauen'
Edvard Frank (1909-1972), Zeichnung auf Papier, 'Zwei Frauen', hinter Glas gerahmt. Bildmaße ca.: 35 x 46 cm. Rahmenmaße ca.: 59 x 74 cm. Altersgemäßer Zustand.
Varenr: 4854048
DKK 2.977 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 12-12-2017
20:05:00
DKK 782
Sergey Jelezky, 'Blue Flowers' (2004)
Sergey Jelezky, 'Blue Flowers' (2004), Acryl auf Leinwand. 100x50 cm Sergey Jelezky, *1960 in Omsk, Russland. lebt und arbeitet in Hamburg. Ausgewählte Ausstellungen: 2000 KX „Verrückkungen“, Kampnagel, Hamburg. 2002 Galerie „Imagine“, Hamburg. 2003 „Art-Manege“, Moscou, Russia. 2003 ...
Varenr: 4807101
DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 13-12-2017
16:23:00
DKK 298
Sergey Jelezky, 'Flowers' (2004)
Sergey Jelezky, 'Flowers' (2004), Acryl auf Leinwand. 100x50 cm. Sergey Jelezky, *1960 in Omsk, Russland. lebt und arbeitet in Hamburg. Ausgewählte Ausstellungen: 2000 KX „Verrückkungen“, Kampnagel, Hamburg. 2002 Galerie „Imagine“, Hamburg. 2003 „Art-Manege“, Moscou, Russia. 2003 ZDH, ...
Varenr: 4807109
16:26:00
DKK 558
Samling tegninger af arkitektstuderende ved Arkitekstolen, primo 1940erne (16)
Samling tegninger / opmålinger af arkitektstuderende Chr. Olrik ved Kgl. Danske Kunstakademis Arkitekstole, bestående af bl.a. opstalter, planer af bl.a. ting- og arresthus mm., tusch og akvarel på papir, primo 1940erne. Fremstår med aldersrelaterede spor, kantskader, smuds (16)
Varenr: 4828044
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 13-12-2017
18:06:00
Martin Kaalund Jørgensen. Interiør med familien
Martin Kaalund Jørgensen (1889-1952). Interiør med familien, laveret tusch på papir opklæbet på plade, sign. og dateret Feb. 1926. 52 x 64 (92 x 103) cm
Varenr: 4864192
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 13-12-2017
19:19:00
Werner Liebmann, tegning/akvarel, Das Urteil, 1980’erne
Werner Liebmann (f. 1951), tegning/akvarel, ’Das Urteil’, abstrakt figurkomposition i blå, hvide, grønne, orange og lilla nuancer, med monogram og datering i billedet, signeret og med titel på bagsiden, 53 x 80 cm, fremstår med folder i arket.
Varenr: 4841262
DKK 3.722 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 13-12-2017
19:35:00
DKK 298
Jørgen Clevin. To tegninger fra børnebogen 'Paddehattemandens Hus'. Tusch og blæk (cd) (2)
To originale tegninger fra børnebogen 'Paddehattemandens Hus' af Jørgen Clevin (1920-1993). Tusch og blæk. Sign. Jørgen Clevin. Bogen blev udgivet i 1983. 27,3 x 37,4 cm. (cd) (2)
Varenr: 4864704
DKK 2.400 DK, Herning, Engdahlsvej 13-12-2017
20:10:00
DKK 1.900
Sergey Jelezky, 'Women' (2005)
Sergey Jelezky, 'Women' (2005), Acryl auf Leinwand, 100x50 cm. Sergey Jelezky, *1960 in Omsk, Russland. lebt und arbeitet in Hamburg. Ausgewählte Ausstellungen: 2000 KX „Verrückkungen“, Kampnagel, Hamburg. 2002 Galerie „Imagine“, Hamburg. 2003 „Art-Manege“, Moscou, Russia. 2003 ZDH, ...
Varenr: 4807103
DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 14-12-2017
16:24:00
DKK 298
Pierre Forest. Nizza. Pastelkreide. Signiert.
Pierre Forest (Nizza 1881 - 1971). Ansicht einer Gasse in Nizza. Pastelkreide und Tempera auf Velin. Links unten signiert.Ohne Jahr. Maße ca. 34 x 25 cm. Gerahmt.
Varenr: 4864120
17:44:35
DKK 335
Oscar Björck akvarellmålning
OSCAR BJÖRCK (1860-1929): Tallar, signerad OB, kol och akvarell på papper, 31 x 21,5 cm, utförd omkring 1900
Varenr: 4865788
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 14-12-2017
18:44:00
Se mere
Allan Schmidt cd. Litografi, komposition
Allan Schmidt 1923-1989. Litografi, komposition, sign. nummeret og dateret i bly, Allan Schmidt 71, III/VIII. 57 x 42 cm (75 x 58 cm). Indrammet bag passepartout og glas.
Varenr: 4848899
DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 14-12-2017
19:56:00
Oscar Matthiesen, pastel på papir, Studie til 'Skånske dragoner rider til bad' cd
Studie til 'Skånske dragoner rider til bad', af Oscar Matthiesen 1861-1957, pastel på papir, sign. monogram. 28,5x96 cm (36x103,5 cm). Med skjolder og rift i papir.
Varenr: 4843175
DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 14-12-2017
20:50:00
Wilhelmine von Knabel, Zeichnung auf Papier, 'Madonna della sedia' nach einen Etwurf von Raphael Santi
Wilhelmine von Knabel, Zeichnung auf Papier, 'Madonna della sedia' nach einen Etwurf von Raphael Santi, in Form eines Tondos, unten rechts signiert: 'Wilhelmine von Knabel', hinter Glas gerhamt. Maße ca.: D. 49 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 4866309
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 14-12-2017
20:54:00
DKK 893
Lasko. Pastell auf Bütten. Signiert
Hans Lasko (*1900). Flußlandschaft. Pastelkreide auf Bütten. Links unten signiert. Maße ca. 60 x 83 cm. Gerahmt. An den linke untere Ecke Glas gebrochen.
Varenr: 4850279
DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 15-12-2017
10:50:27
DKK 298
Teckning Sven Hedin
SVEN HEDIN (1865-1952): Stormningen av Konstantinopel 29 maj 1453, signerad S H, svartkrita på papper, 32x22cm. a tergo Sven Hedins egenhändiga manuskript på engelska,. PROVENIENS: Sven Hedin, publicerad i hans bok My Life as an Explorer. Cassel and Company, Ltd. London, New York, Toronto and Mel...
Varenr: 4866764
DKK 4.633 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 15-12-2017
13:26:00
Se mere
Sergey Jelezky, 'Dream' (2005)
Sergey Jelezky, 'Dream' (2005), Acryl auf Leinwand, 100x50 cm. Sergey Jelezky, *1960 in Omsk, Russland. lebt und arbeitet in Hamburg. Ausgewählte Ausstellungen: 2000 KX „Verrückkungen“, Kampnagel, Hamburg. 2002 Galerie „Imagine“, Hamburg. 2003 „Art-Manege“, Moscou, Russia. 2003 ZDH, ...
Varenr: 4807105
16:25:00
DKK 298
Mo. Zasa, zwei Donald Duck Production Cels (2)
Mo. Zasa, zwei Donald Duck Production Cels, original Zeichnung, Farbfaserstift auf Folie, signiert unten rechts: 'Mo. Zasa' und nummeriert unten links: 20/20 und 19/20, im Passepartout und gerahmt hinter Glas, Objektgröße 43x33 cm, Bildgröße 27x17,5 cm. Mit Teilübersetzung von Jens Tonagel, ...
Varenr: 4844172
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 15-12-2017
19:10:00
DKK 298
W. Kuhnert, Chimpanse
W. Kuhnert (1865-1926). Chimpanse. Blyant og akvarel på velin. Signeret nederst til højre. Mål ca. 21 x 28 cm. Indrammet.
Varenr: 4850257
DKK 4.466 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16-12-2017
19:47:00
DKK 335
Johannes C. Bjerg (1886-1955) Abessinier tusch og vandfarve cd.
Johannes Bjerg 1886-1955). "Abessinier", stående figur der foretager højre / venstre drejning. Tusch og vandfarve. Usign. Papir størrelse 36,5 x 23 cm. Opklæbet på brunt papir på karton 51 x 36 cm. U.r. Studie til/af den berømte skulptur "Abessinieren". 1900-tallets begyndelse. Historik: ...
Varenr: 4859186
DKK 3.500 DK, Herlev, Dynamovej 16-12-2017
19:51:00
DKK 1.250
Max Müller, Mischtechnik auf Karton, 'Fischer'
Max Müller, Mischtechnik auf Karton, 'Fischer', unten rechts signiert. Maße ca.: 28 x 46 cm.
Varenr: 4853190
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 16-12-2017
20:55:00
DKK 298
Max Müller, Mischtechnik auf Karton, 'Spiel mit dem Stier'
Max Müller, Mischtechnik auf Karton, 'Spiel mit dem Stier', unten links signiert. Maße ca.: 20 x 40 cm.
Varenr: 4853191
20:55:00
DKK 298
 1 2  >>