Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Marek Braun 'Much Beautiful' (2017)
Marek Braun 'Much Beautiful', Graffiti-Marker auf Naturleinwand, unten beschriftet, verso gestempelt, monogrammiert und datiert. 80 x 160 cm.
Varenr: 4894452
DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-02-2018
15:00:33
DKK 633
Lounge Chair. Blei auf Büttenpapier. Signiert.. 2018.
Dimitri Jelezky, 'Lounge Chair', 2018. Bleistift auf Papier. Verso signiert, datiert und bezeichnet. Maße: 42 x 30 cm. Dimitri Jelezky ist Künstler, Designer, Dozent und Autor. Aufgewachsen in einer Künstlerfamilie begann er schon sehr früh zu zeichnen, besuchte Kunstschulen und ist studierter...
Varenr: 4899568
15:07:27
DKK 335
Ferdinando Silvani, fiskerbåde ud for Venedig
Ferdinando Silvani (1823 - 1899), olie på lærred. Fiskerbåde ud for Venedig, signeret nederst til højre, formodentlig skabt omkring 1890. Lærredet er beskadiget nederst til højre, men er bevaret i sin helhed og kan dermed restaureres. Mål: 44 x 78 cm. Lit.: Thieme - Becker, bd. XXXI, s. ...
Varenr: 4919848
DKK 5.955 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-02-2018
19:06:00
DKK 1.265
Oljemålning 1700-tal
HOLLÄNDSK SKOLA (1700-tal): Jesus med lärjungar, olja på duk, 70x86 cm
Varenr: 4920678
DKK 4.633 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 20-02-2018
19:30:00
Se mere
Marian Gayk, blyant på papir, Uden titel
Marian Gayk (f. 1987), blyant på papir, uden titel, signeret og dateret på bagsiden: ’2014’, indrammet. Billedmål ca.: 20 x 29,7. Rammemål ca.: 21 x 31 cm.
Varenr: 4906880
DKK 4.838 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-02-2018
19:59:00
DKK 298
Jules Schyl blandteknik
JULES SCHYL (1893-1977), blandteknik, kvinna, signerad Schyl, 25,5x18 cm
Varenr: 4920710
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-02-2018
20:34:00
Se mere
Aquarell, Landschaftsansicht, erste Hälfe 19 Jh.
Aquarell, Motiv einer Landschaftsansicht, erste Hälfte 19 Jahrhundert, Aquarell auf Papier, hinter Glas gerahmt im Passepartout, rückseitig mit Klebeetickett. Maße: Aquarell ca. 10 x 14 cm, Gesamtmaß: 26 x 29 cm. Altersbedingte Gebrauchsspuren, partiell Stockflecken, stellenweise verblasste ...
Varenr: 4594209
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 20-02-2018
20:35:00
DKK 298
Ebi Kalledar, tegning, kvindelige nøgenstudier
Ebi Kalledar (f. 1959), blyanttegning, to liggende nøgne kvinder, med monogram nederst til højre i billedet, i passepartout og indrammet, billedudsnit 27 x 37,5 cm, mål i alt 45 x 54 cm.
Varenr: 4919770
DKK 4.838 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 20-02-2018
20:56:00
DKK 298
Hans Viksten teckning
HANS VIKSTEN (1926-1987): Frukt, signerad och daterad Viksten 38 F(Fågelbro), kolteckning, bladmått ca 64x49 cm
Varenr: 4920723
21:00:00
Se mere
Carl Kylberg akvarell
CARL KYLBERG (1878-1952): Min ateljé, på baksidan daterad 1930, akvarell på papper, ca 26x36 cm. . UTSTÄLLD: . Carl Kylberg, Människor, hav, landskap, Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm 1964, katalognr 65. Carl Kylberg, Malmö Konsthall, dec 1977-mars 1978, katalognr 168
Varenr: 4921649
DKK 7.722 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-02-2018
10:06:00
Se mere
Acke Åslund
ACKE ÅSLUND (1881-1958): Hästekipage, monogramsignerad och daterade 1929, akvarell, ca 29x23 cm
Varenr: 4921717
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-02-2018
13:48:00
Se mere
Gerhard Nordström pastell
GERHARD NORDSTRÖM (född 1925): Figurkomposition, signerad G Nordström, pastell, ca 37x25 cm
Varenr: 4921729
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 21-02-2018
14:30:00
Se mere
Roland Svensson teckningar och frimärken
ROLAND SVENSSON (1910-2003): Tavla med två kolteckningar samt karta med frimärken från Tristan da Cunha, signerade Roland S, den ena teckningen med dedikation, rammått 53,5x26 cm
Varenr: 4921791
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 21-02-2018
18:00:00
Se mere
Ion Bitzan. Collage auf Papier. Signiert.
Ion Bitzan. Abstrakte Komposition. Collage auf Handgeschöpftes Papier. Mit handschriftliche Widmung, unten rechts nummeriert. Verso mit Stempel des Künstlers. Blattmaße ca. 16 x 26 cm.
Varenr: 4911996
DKK 2.977 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-02-2018
18:23:29
DKK 298
Oppermann, A. Mischtechnik signiert.
Anna Oppermann. The trial comes to close. Mischtechnik auf Büttenpapier. Signiert. maaße ca. 28 x 37 cm. Gerahmt. Anna Oppermann (Eutin 1940 - Celle 1993) studierte an der Hochschule für bildende Künste Hamburg und war in Berlin tätig. Sie beschäftigte sich v.a. mit dem Arte Povera und ...
Varenr: 4911994
DKK 1.489 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-02-2018
18:32:51
DKK 298
K. Schaper. Brevobjekt af pap
Karl Schaper (1920 - 2008 Alpenstedt). Brevobjekt af pap. Brev til Kunstverein Hannover, 1987. Pap og tusch. Mål ca. 34 x 46 x 2 cm. Fremstår med tidsrelaterede brugsspor.
Varenr: 4911991

DKK 3.722 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-02-2018
18:36:12
DKK 298
W.Lehmann. Fremder II. Acryl. 1991. Signiert.
W.Lehmann (*1950). Fremder II. 1991. Acryl und Tusche auf Pappe. Unten links signiert und datiert. Maße ca. 14,5 x 10,3 cm. Zeitgemäße Gebrauchsspuren.
Varenr: 4910116

DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-02-2018
18:39:55
DKK 335
Mo. Zasa, zwei Donald Duck Production Cels (2)
Mo. Zasa, zwei Donald Duck Production Cels, original Zeichnung, Farbfaserstift auf Folie, signiert unten rechts: 'Mo. Zasa' und nummeriert unten links: 20/20 und 19/20, im Passepartout und gerahmt hinter Glas, Objektgröße 43x33 cm, Bildgröße 27x17,5 cm. Mit Teilübersetzung von Jens Tonagel, ...
Varenr: 4844172
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-02-2018
20:39:00
DKK 335
Peter Lübbers(1934-1982), Blumenstilleben, Aquarell.
Peter Lübbers(1934-1982), Blumenstilleben, Aquarell. Unten rechsts signiert im Rahmen und mit Passepartout. Maße: 103 x 68 cm. Bild ohne Mängel, der Rahmen ist an einer Seite defekt.
Varenr: 4918102
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-02-2018
17:19:53
DKK 298
Jørgen Clevin. To originale tegninger fra børnebogen 'Paddehattemandens Hus' (cd) (2)
Jørgen Clevin (1920-1993). To originale tegninger fra børnebogen 'Paddehattemandens Hus', Tusch og blæk. Sign. Jørgen Clevin. Bogen blev udgivet i 1983. 27,3 x 37,4 cm. (cd) (2)
Varenr: 4916156
DKK 2.400 DK, Herning, Engdahlsvej 22-02-2018
21:10:49
Viggo Johansen. Professor Dr. Med. J. Petersen holder foredrag
Viggo Johansen 1851-1935. 'Professor Dr. Med. Julius Petersen holdende en Forelæsning over Medicinens Historie paa Universitetet', bly og pastel på papir. Sign. Viggo Johansen samt dateret 1898. 34 x 47 (36 x 51) cm. Fremstår løs i ramme.
Varenr: 4906760
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-02-2018
12:36:10
W.Lehmann. Fremder III. Tusche und Acryl. 1991. Signiert.
W.K.E. Lehmann (*1950). Fremder III. 1991. Acryl und Tusche über Buchdruck auf Papier. Signiert und datiert unten links. Blattmaße ca. 14,5 x 10,3 cm.
Varenr: 4910114
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-02-2018
16:00:29
DKK 298
Otto Pippel oljemålning
OTTO PIPPEL (1878-1960): "Abend im gebrige", signerad Otto Pippel, olja på duk, ca 90x103 cm
Varenr: 4924476
DKK 6.177 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-02-2018
16:24:00
Se mere
Marek Braun, 'Black Suits'
Marek Braun 'Black Suits', Graffiti-Marker auf Naturleinwand, unten beschriftet, verso gestempelt, monogrammiert und datiert. 80 x 160 cm.
Varenr: 4924323

DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-02-2018
17:01:09
DKK 447
Gösta Adrian NIlsson tillskriven blyerts
GÖSTA ADRIAN NILSSON (1884-1965), tillskriven: Komposition, etikett at tergo Galerie Bel Art, blyerts, ca 11x10 cm
Varenr: 4924522
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-02-2018
19:02:00
Se mere
Gabriele Magro. Aquarell auf Bütten. Originalzeichnung.
Gabriele Magro. Original Zeichnung. Aquarell auf Bütten. Ohne Signatur. Im Schuber "Venini. Estrantos. Gabriele Magro". Maße ca. 37 x 28 cm.
Varenr: 4910852
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-02-2018
16:29:28
DKK 298
Wilhelm Imkamp, tegning, akvarel, uden titel, 1976
Wilhelm Imkamp (1906-1990), tegning, akvarel, uden titel, 1976. Tusch på papir, abstrakt komposition, signeret og dateret nederst til højre, indrammet bag glas, arkmål 36 x 25 cm, mål i alt 57 x 47 cm.
Varenr: 4923804
DKK 7.071 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-02-2018
20:38:00
DKK 558
Herbert Zangs, ’Kopfweiden’, tegning/akvarel
Herbert Zangs (1924-2003’), ’Kopfweiden’, tegning/akvarel, abstrakt landskab med stynede piletræer i blå, grønne og grå nuancer, 1947, signeret og dateret nederst til højre i billedet, indrammet bag glas, arkmål 61 x 43 cm, mål i alt 71 x 41 cm.
Varenr: 4923829
DKK 4.094 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-02-2018
20:39:00
DKK 558
Albert Engström tuschteckning
ALBERT ENGSTRÖM (1869-1940): Svartsjölandet, signerad Albert Engström, tusch på papper, 28x37,5 cm. Med text på baksidan.
Varenr: 4924927
DKK 1.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-02-2018
14:36:00
Se mere
Albert Engström tuschteckning
ALBERT ENGSTRÖM (1869-1940): F.d. Skeppar Mattson, signerad Albert Engström, tusch och kol på papper, 29x35 cm.. Med text på baksidan.
Varenr: 4924939
15:32:00
Se mere
 1 2  >>