Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Tegninger i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Thormod Kidde, tegninger til Manden i båden (cd) (6)
Thormod Kidde, tegninger til Manden i båden (cd) (6). Tegninger til Manden i båden af Thormod Kidde (1925-1996), alle sign. i bly Kidde, 26x18,5. U.R. (6) Varenr: 4721857 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 21-07-2017 13:35:00 DKK 350
Bo Bojesen. Tusch og bly på papir, cd
Bo Bojesen. Tusch og bly på papir, cd. Bo Bojesen. Tusch og bly på papir, sign. på forside 'Bo Bojesen', bagside med proviens fra Politiken, 27. april 1948. cd Varenr: 4722613 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 14:50:00 DKK 300
Thormod Kidde, tegninger til Samiske eventyr (cd) (5)
Thormod Kidde, tegninger til Samiske eventyr (cd) (5). Tegninger til Samiske eventyr af Thormod Kidde (1925-1996), alle sign. i bly Kidde, 26x18,5. U.R. (5) Varenr: 4721856 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 21-07-2017 16:35:00 DKK 425
Michael Frechen, 'Ballon über Vogelbeerbaum', 2009
Michael Frechen, 'Ballon über Vogelbeerbaum', 2009. Michael Frechen, 'Ballon über Vogelbeerbaum', 2009, Acryl auf Leinwand, Darstellung eines 'Post-Ballons' über einem Vogelbeerbaum im Himmel, unten rechts im Bild signiert und datiert 'M. Frechen 4 / 2009, H: 50 cm, B: 60 cm, Abnutzungsspuren. Charity-Auktion der Bürgerstiftung ... Varenr: 4716256 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-07-2017 20:23:00 DKK 297
Gefle teckning
Gefle teckning. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR "Gefle Rådhustorg 9 juni 1824", blyerts på papper, signerad Pinx R.Ö., ca 52x80 cm Varenr: 4724320 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22-07-2017 13:16:00
Se mere
Piero Dorazio, collage, 1991
Piero Dorazio, collage, 1991. Piero Dorazio (1927-2005), collage, 1991, farveserigrafi, blå baggrund med bølgeformede segmenter, mønstre i gule, røde, blå og grønne nuancer, signeret og dateret nederst til højre, i passepartout og indrammet bag glas, billedets størrelse 75 x 104 cm, mål i alt 98 x 127 cm. Varenr: 4645488 DKK 3.718 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-07-2017 17:08:00 DKK 1.859
Nils Nilsson Skum
Nils Nilsson Skum. NILS NILSSON SKUM (1872-1951): Rendrivning på fjället, signerad och daterad NN Skum 1942, blandteknik, bildmått ca 22x29 cm Varenr: 4724600 DKK 3.059 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-07-2017 13:39:00
Se mere
Ford Beckman, serigrafi/akryl på papir, Clown-Basel 1992
Ford Beckman, serigrafi/akryl på papir, Clown-Basel 1992. Ford Beckman (1952-2014), serigrafi/akryl på papir, Clown-Basel 1992, signeret, betegnet og dateret med '92' på bagsiden, indrammet bag glas, papiret er krøllet. Billedmål ca.: 70 x 101 cm, rammemål ca.: 103 x 132 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med lette brugsspor. Varenr: 4706095 DKK 5.205 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017 15:36:26 DKK 335
Ford Beckman, serigrafi/akryl på papir, Clown-Basel 1992. Ford Beckman (1952-2014), serigrafi/akryl på papir, Clown-Basel 1992, signeret, betegnet og dateret med '92' på bagsiden, indrammet bag glas, papiret er krøllet. Billedmål ca.: 70 x 101 cm, rammemål ca.: 103 x 132 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med lette brugsspor. Varenr: 4706097 DKK 5.205 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017 15:36:34 DKK 335
Hans Berweiler (1934), Holzschnitt auf Papier, ' Ohne Titel
Hans Berweiler (1934), Holzschnitt auf Papier, ' Ohne Titel. Hans Berweiler (1934), Holzschnitt auf Papier, ' Ohne Titel, unten rechts signiert, hinter Glas gerahmt. Bildmaß: 68 x 91,5 cm. Rahmenmaß: H. 73 cm. B. 95 cm. T. 3,5 cm. Altersgemäßer Zustand. Rahmen mehrfach bestoßen. Varenr: 4673653 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017 15:44:42 DKK 297
Unbekannter Künstler, Farbseriegraphie, ' Ohne Titel '
Unbekannter Künstler, Farbseriegraphie, ' Ohne Titel '. Unbekannter Künstler, Farbseriegraphie, ' Ohne Titel ', unten unleserlich signiert und monogrammiert, hinter Glas gerahmt. Bildmaß: 79 x 100 cm. Rahmenmaß: H. 82 cm. B. 102 cm. T. 3 cm. Altersgemäßer Zustand. Rahmen leicht berieben. Varenr: 4725361 DKK 1.487 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017 17:06:39 DKK 297
Lars Grönfelt. Surrealistiska teckningar (3)
Lars Grönfelt. Surrealistiska teckningar (3). Lars Grönfelt. Tre surrealistiska teckningar. Signerade. Mått med ram: 41 x 31cm - 53x43 cm. Varenr: 3513535 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-07-2017 18:50:00 DKK 229
Verdenskort:
Verdenskort: . Verdenskort: "Oestliche und Westliche Halbkugel d der Erde." Verlage des Geograph Instituts, 1804. Håndkoloreret kobberstik, 47 x 60 cm. Kortet fremstår med slitage og revne i ene hjørne. Indrammet. Varenr: 4724929 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-07-2017 19:56:00 DKK 325
Frederik Kraft. Udsigt mod Hellebækskov.
Frederik Kraft. Udsigt mod Hellebækskov.. Frederik Kraft (1823 - 1854 ) Udsigt mod Hellebækskov, bly på papir, Sign FKraft 1836 10 x 24,5 cm ( 16,5 x 32 cm). Varenr: 4713942 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-07-2017 12:36:00 DKK 300
Unbekannter Künstler, Öl auf Leinwand, Ohne Titel
Unbekannter Künstler, Öl auf Leinwand, Ohne Titel. Unbekannter Künstler, Öl auf Leinwand, Ohne Titel, unten links unleserlich signiert. Bildmaß: 60 x 90 cm. Rahmenmaß: H. 73 cm. B. 104 cm. T. 5 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. Varenr: 4683290 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-07-2017 17:05:00 DKK 297
Imre Antonyi. Blandteknik
Imre Antonyi. Blandteknik. Imre Antonyi. Blandteknik. 11 teckningar, bland annat tusch. Signerade. Monterade på skiva. ca 71x101 cm. Ej ramad. Varenr: 4721108 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 27-07-2017 15:47:26 DKK 229
Poul Erik Johansen, cd. To figurative kompositioner, tusch og oliepastel (2)
Poul Erik Johansen, cd. To figurative kompositioner, tusch og oliepastel (2). Poul Erik Johansen, f. 1936. To kompositioner m. tusch og oliepastel, sign/dat 'Poul E unika 08'. Mål: 59 x 39 cm (61 x 41 cm) (2) Varenr: 4717457 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-07-2017 19:59:00 DKK 300
Emil Orlik (1870-1932), Geisha, 1900
Emil Orlik (1870-1932), Geisha, 1900. Emil Orlik (1870-1932), Geisha, 1900. Darstellung einer Geisha im Kimono, Bleistift und Aquarell auf Papier. Unten rechts signiert, mit Ortsbezeichnung und Datum: 'Kioto 1900'. Im Passepartout 40 x 30 cm. Varenr: 4720799 DKK 8.924 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-07-2017 21:00:00 DKK 483
Roland Svensson Gillöga
Roland Svensson Gillöga. ROLAND SVENSSON (1910-2003): (2) Skiss/Illustration: "Episod i Gillöga av Barthel (Sven)", signerad Roland S, ca 31x23 cm resp 11x24 cm;. . Läs mer Varenr: 4709616 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 07-08-2017 15:00:00
Se mere