Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Tegninger i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Geskel Salomon
Geskel Salomon. GESKEL SALOMON (1821-1902): figurer på gård, signerad samt daterad -69, tusch, 40x58 cm Varenr: 4670765 DKK 1.524 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-05-2017 12:36:00
Se mere
Elisabet Karlinsky cd. Papirklip
Elisabet Karlinsky cd. Papirklip. Elisabeth Karlinsky 1904-1994 cd. Papirklip/tuschtegning (købt af nuværende ejer af arving til Karlinsky). Betitlet: Vintersol i skoven. Sign. Mål h. 49.5x39 cm (67x52) Varenr: 4671119 DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-05-2017 19:47:00 DKK 350
Helge Högbom. Tre teckningar (3) (BUS)
Helge Högbom. Tre teckningar (3) (BUS). Helge Högbom (1910-1966). Tre teckningar, rödkrita. Två flickporträtt (ramade) och en kvinnoakt (oramad). Signerade. Ca 30 x 25 cm. Varenr: 4644928 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 27-05-2017 20:45:00 DKK 229
Anders Österlin
Anders Österlin. ANDERS ÖSTERLIN (1926-2011): Komposition, signerad och daterad Anders Österlin 1963, blyerts/kol, ca 40x40 cm;. . PROVENIENS:. Fotograf Stig T. Karlssons samling (1930-2015) Varenr: 4670918 DKK 1.524 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-05-2017 10:08:00
Se mere
Axel Törneman
Axel Törneman. AXEL TÖRNEMAN (1880-1925), Djurmotiv, reliefsigill AT, blandteknik, bladmått ca 14x22 cm;. Märkt med reliefsigill AT av Professor Algot Törneman, son till konstnären, sekreterare vid Kungliga Konstakademien;. . PROVENIENS:. Fotograf Stig T. Karlssons samling (1930-2015) Varenr: 4670963 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-05-2017 13:44:00
Se mere
Nikolai Samokish tuschteckning
Nikolai Samokish tuschteckning. NIKOLAI SEMENOVICH SAMOKISH (Ryssland, 1860-1944), soldat till häst, tusch, signerad, ca 45 x 31 cm. Varenr: 4670982 DKK 3.428 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-05-2017 15:24:00
Se mere
Modezeichnungen, Martial & Armand, Paris / Frankreich, Art Déco, 1920er (11)
Modezeichnungen, Martial & Armand, Paris / Frankreich, Art Déco, 1920er (11). Konvolut Modezeichnungen, Martial & Armand, Frankreich 1926, Modeentwürfe für Frauen, handgemalt in Farbe auf Folie auf Pappe, teilweise signiert, Blattmaß jeweils 8 x 12 cm; altersgemäße Abnutzungsspuren. (11) Varenr: 4655845 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-05-2017 19:08:00 DKK 298
Marcus Collin
Marcus Collin . MARCUS COLLIN (Finland, 1882-1966): "Kyrkfärden", signerad M Collin, blyerts, ca 17x25 cm;. . PROVENIENS: Gösta Stenmans samling, stämpel på baksidan, GS 2398.. Fotograf Stig T. Karlssons samling (1930-2015) Varenr: 4671033 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-05-2017 19:10:00
Se mere
Ubekendt kunstner, pastel på papir, portræt
Ubekendt kunstner, pastel på papir, portræt. Portræt af mand i uniform af Ubekendt kunstner, pastel på papir. Usign. 36 x 28 cm (44 x 36). Fremstår med revner i papir. Varenr: 4664326 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-05-2017 19:36:00 DKK 325
Chinesisches Rollbild 'Personen des Hochadels'
Chinesisches Rollbild 'Personen des Hochadels' . Tempera auf Papier, Ränder mit dunkelblauem Stoffbesatz mit goldfarbenem Muster. Maße: L 220cm, B 101,5cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. Varenr: 4672819 DKK 2.605 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-05-2017 20:15:00 DKK 298
Gaston Bertrand, L'estacade a Ostende VIII, 1980. Pennetegning
Gaston Bertrand, L'estacade a Ostende VIII, 1980. Pennetegning. Gaston Bertrand (1910-1994), L'estacade a Ostende VIII, 1980. Pennetegning på papir. Signeret og dateret. Dateret og med betegnelse på bagsiden. Rammemål: 44 x 53,5 cm, billedmål: 27 x 36 cm. Varenr: 4551601 DKK 3.722 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-05-2017 20:40:00 DKK 298
Chinesisches Rollbild 'Personen des Hochadels' . Tempera auf Papier, Ränder mit dunkelblauem Stoffbesatz mit goldfarbenem Muster. Maße: L 220cm, B 101,5cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. Riss am Papier. Varenr: 4672818 DKK 2.605 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-05-2017 21:00:00 DKK 298
Chinesisches Rollbild 'Personen des Hochadels' . Tempera auf Papier, Ränder mit dunkelblauem Stoffbesatz mit goldfarbenem Muster. Maße: L 220cm, B 101,5cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. Varenr: 4672820 DKK 2.605 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-05-2017 21:00:00 DKK 298
Eva Zetterwall kolteckningar Tigrar
Eva Zetterwall kolteckningar Tigrar. EVA ZETTERWALL (född 1941): Tigerporträtt, 2 st samramade, signerade Eva Zetterwall, kolteckningar, 12,5x14 resp 13x17 cm;. . PROVENIENS:. Fotograf Stig T. Karlssons samling (1930-2015) Varenr: 4671115 DKK 1.143 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-05-2017 21:54:00
Se mere
Peter Flinsch, drei Zeichnungen, Stift auf Papier (3)
Peter Flinsch, drei Zeichnungen, Stift auf Papier (3) . Peter Flinsch (1920-2010), 'Phantomas', 'behind my back I can't see nothing, 'The birdcatcher', 2002. Stift auf Papier. Signiert, datiert und bezeichnet. Blattmaße jeweils 35 x 43 cm. (3) Varenr: 4510258 DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-05-2017 11:38:49 DKK 298
Unbekannter Künstler, 'variazioni', 2006. Drei Papierarbeiten (3)
Unbekannter Künstler, 'variazioni', 2006. Drei Papierarbeiten (3). Unbekannter Künstler, 'variazioni', 2006. Drei Papierarbeiten. Mischtechnik auf Papier. Unleserlich signiert, datiert und bezeichnet. Maße jeweils 51 x 33 cm. Ungerahmt. (3) Varenr: 4549364 DKK 1.116 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-05-2017 11:48:42 DKK 298
Herbert Rolf Schlegel, blyant på papir, landskab med tidsler og valmuer
Herbert Rolf Schlegel, blyant på papir, landskab med tidsler og valmuer . Landskab med tidsler og valmuer, af Herbert Rolf Schlegel 1889-1972, blyant på papir, usign. 25x23,5 cm (43x37 cm). Med pletter på papir. Varenr: 4638253 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2017 13:56:44 DKK 300
Elisabeth Karlinsky cd. Papirklip
Elisabeth Karlinsky cd. Papirklip. Elisabeth Karlinsky 1904-1994 cd. Papirklip/tegning (købt af nuværende ejer af arving til Karlinsky). Usign. Mål h. 11.5 x 17 cm (52x42) Varenr: 4671825 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-05-2017 18:13:00 DKK 300
Mary Holden Bird cd. St Helier.Isle of Jersey. Akvarel
Mary Holden Bird cd. St Helier.Isle of Jersey. Akvarel . Mary Holden Bird cd.1900-1978 St. Helier. Isle of Jersey. Akvarel på papir. sign med monogram. H. 25 x 36 (41 x 52) Varenr: 4672669 DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 29-05-2017 19:05:00 DKK 325
Nicolas Khavalinski blyertsteckning
Nicolas Khavalinski blyertsteckning. NICOLAS KHAVALINSKI (1900-tal): Antikhandel, signerad och daterad Khavalinski 1956, blyerts, ca 56x45 cm Varenr: 4671643 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-05-2017 19:36:00
Se mere
Ulrik Hoff, pastel på papir, kvindestudie og landskabspartier cd (2)
Ulrik Hoff, pastel på papir, kvindestudie og landskabspartier cd (2). Kvindestudie og landskabspartier, af Ulrik Hoff f. 1938, pastel på papir, sign. og dat. Ulrik Hoff 96 og Ulrik Hoff 2004 28,5x41,5 cm (47x59,5 cm), 18,5x25 cm og 19x32 cm 56x47 cm) (2) Varenr: 4670509 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-05-2017 11:57:00 DKK 300
Fanny Falkner, landskab, pastel, Gl. Humlebæk (cd)
Fanny Falkner, landskab, pastel, Gl. Humlebæk (cd). Landskab, pastel, landskab ved Bjerres tennisbaner i Gl. Humlebæk, Fanny Falkner,1891-1963, sign. Fanny Falkner, dat. 36, 14x17,5 cm (21x23,5) Bagpå betegnet (cd) Varenr: 4645056 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-05-2017 19:09:00 DKK 300
Paar Aquarelle, zweite Hälfte 19 Jh., im Modellrahmen (2)
Paar Aquarelle, zweite Hälfte 19 Jh., im Modellrahmen (2). Zwei Aquarelle, zweite Hälfte 19 Jh., im Modellrahmen, gefasst hinter Glas, kleineres Aquarell mit Motiv eines Hauses vor einer Landschaftsszene, Maße: ca 19 x 25 cm, Gesamtmaß: ca 34,5 x 40 cm, größeres Aquarell mit Landschaftsmotiv, Maße: ca 23,5 x 30 cm, Gesamtmaß: ca 39 x 46,5 cm. Partiell ... Varenr: 4594340 DKK 1.489 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 30-05-2017 19:22:00 DKK 335
Cyrel Tempest, Öl auf Leinwand, ' Ohne Titel '
Cyrel Tempest, Öl auf Leinwand, ' Ohne Titel ' . Cyrel Tempest, Öl auf Leinwand, ' Ohne Titel ' , unten rechts signiert. Bildmaß: 40 x 59 cm. Rahmenmaß. H. 55 cm. B. 74 cm. T. 5 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. Varenr: 4669048 DKK 2.605 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-05-2017 20:15:00 DKK 298
Björn Brusewitz teckning
Björn Brusewitz teckning. BJÖRN BRUSEWITZ (Sverige, född 1948): Centrum, signerad Björn Brusewitz 1996, teckning, ca 69x46 cm;. . PROVENIENS:. Fotograf Stig T. Karlssons samling (1930-2015) Varenr: 4674758 DKK 1.143 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 31-05-2017 14:51:00
Se mere
Ford Beckman, serigrafi/akryl på papir, klovn, Basel 1992
Ford Beckman, serigrafi/akryl på papir, klovn, Basel 1992. Ford Beckman (1952-2014), serigrafi/akryl på papir, klovn, Basel 1992, med signatur, betegnelse og datering ’92’ på bagsiden, indrammet bag glas, papiret er krøllet. Billedmål ca.: 70 x 101 cm, Rammemål ca.: 103 x 132 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med lette brugsspor. Varenr: 4666632 DKK 11.165 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-05-2017 17:13:33 DKK 3.163
Porträt eines Kindes, Pastell auf Papier, datiert 1937
Porträt eines Kindes, Pastell auf Papier, datiert 1937 . Porträt eines Kindes, Pastell auf Papier, datiert 1937, unten rechts unleserlich signiert und datiert, unter Glas gerahmt, Rahmen in goldener Farbe. Bildmaße ca.: 44 x 57 cm. Rahmenmaße ca.: 54 x 64 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. Zum Teil Stockfleckig. Varenr: 4624036 DKK 1.861 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-05-2017 17:18:53 DKK 1.116
Ford Beckman, serigrafi/akryl på papir, klovn, Basel 1992. Ford Beckman (1952-2014), serigrafi/akryl på papir, klovn, Basel 1992, med signatur, betegnelse og datering ’92’ på bagsiden, indrammet bag glas, papiret er krøllet. Billedmål ca.: 70 x 101 cm, Rammemål ca.: 103 x 132 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med lette brugsspor (rammerne har ... Varenr: 4612978 DKK 11.165 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-05-2017 17:36:39 DKK 5.210
Ford Beckman, serigrafi/akryl på papir, klovn, Basel 1992. Ford Beckman (1952-2014), serigrafi/akryl på papir, klovn, Basel 1992, med signatur, betegnelse og datering ’92’ på bagsiden, indrammet bag glas, papiret er krøllet. Billedmål ca.: 70 x 101 cm, Rammemål ca.: 103 x 132 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med lette brugsspor. Varenr: 4612979 DKK 11.165 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-05-2017 17:41:44 DKK 5.210
Akvarell, Japan
Akvarell, Japan. Akvarell, Japan. Troligen 1900-talets mitt. Motiv med fågel vid havsbryn. Signatur samt stämpel. 23,5 x 24,5 cm (36x37 cm). Varenr: 4656662 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 31-05-2017 17:50:32 DKK 229
 1 2  >>