Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Gunleif Grube, kul på papir, komposition cd
Komposition, af Gunleif Grube f. 1947, kul på papir, sign. og dat. Gunleif 87. 75x63 cm (101x87 cm)
Varenr: 4741545
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2017
15:18:00
DKK 425
A. Wessling, Landschaftsgemälde, Öl auf Platte
A. Wessling, Anfang 20 Jh., Öl auf Platte, Landschaft mit See und laubbedecktem Ufer, unten rechts signiert. Bilmaß ca.: H. 48,5 cm, B. 58,5 cm, Rahmenmaß.: H. 61,5 cm, B. 71,5 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 4746884
DKK 2.604 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-09-2017
17:01:00
DKK 298
Heinrich Pilger, Spitzen, Bleistiftzeichnung
Pilger, Heinrich (1899-1993), 'Spitzen', Bleistiftzeichnung, im Bild signiert 'Pilger', sowie rückseitig benannt und signiert, hinter Glas gerahmt, mit Passepartout, Objektmaße: 54,5 cm x 40,5 cm, Bildausschnitt: 34 cm x 22,5 cm, Kratzer in Rahmen und Glas, Bestoßungen. Heinrich Pilger – ...
Varenr: 4740553
DKK 2.232 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-09-2017
19:01:00
DKK 298
Ingeborg Finke, samling malerier og grafikker (ca. 66)
Ingeborg Finke (1940-2007). Samling malerier og grafikker. Samling bestående af: maleri ’Eintritt’, olie på lærred, 2004, med titel på bagsiden, dateret, 100 x 80 cm; radering ’Fortschreitend’, betegnet med EA nederst til venstre, signeret med Ingeborg Finke 94/01 nederst til højre, indrammet bag...
Varenr: 4741644
DKK 5.952 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-09-2017
19:18:00
DKK 781
Chinesisches Swatow shell cutting Bild
Chinesisches Bild mit einer Frau, die zu einem Baum mit Vogel hinaufzeigt. Gearbeitet aus zugeschnittenen und in dreidimensionaler Form angeordneten Muschelschalen, auf weiß bemaltem Holz mit blauem Passepartout angebracht, oben links signiert, aus Shantou. Bildmaß ca.: H. 69 cm, B. 23 ...
Varenr: 4708607
DKK 2.232 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-09-2017
19:52:00
DKK 298
Kohlezeichnung, 'Atelier M. Gerard', Schweine
Kohlezeichnung, 'Atelier M. Gerard', verschiedene, skizzenhafte Darstellungen von mehreren Schweinen, rückseitig bezeichnet 'Atelier m.gerard', hinter Glas gerahmt, Maße: H. 59 cm, B. 80 cm.
Varenr: 4734215
DKK 2.604 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-09-2017
20:23:00
DKK 558
Ib Eisner, 'Efterårs dag i Dyrehaven' olie på lærred,
Ib Eisner 1925-2003 cd, olie på lærred, ' Efterårsdag Dyrehaven', sign. IB EISNER. Mål. 32X42 cm. (50,5x60,5 cm)
Varenr: 4772138
DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-09-2017
11:40:00
DKK 725
Johan Söderlund teckning
JOHAN LEONARD SÖDERLUND (1788-1871): Stockholm från Mälarsjön, signerad Johan Söderlund, lavering på papper, ca 10x20 cm
Varenr: 4778687
DKK 1.173 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-09-2017
15:03:00
Se mere
Carl Johan Fahlcrantz tillskriven sepiateckning
CARL JOHAN FAHLCRANTZ (1774-1861), tillskriven: Danviken, på baksidan daterad 15/3 1838, sepiateckning på papper, 28x38 cm.
Varenr: 4778815
DKK 2.346 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-09-2017
21:08:00
Se mere
Ukendt Kunstner 'Basse' skibsmotiv olie på lærred
Ukendt kunstner. Olie på lærred. Skibsmotiv. Sign BASSE. Mål ca. 68x98 (77X107 cm)
Varenr: 4772032
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-09-2017
18:46:00
Olivia Holm Møller cd. Tegning. Parti fra Firenze
Tegning af Olivia Holm Møller (1875-1970), Kærre med personer sign. monogram OHM samt Firenze h. 9.5 x 17 cm (16.5x23.5 cm)
Varenr: 4778518
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-09-2017
14:28:00
Abelardo Gonzales. Husfasad vid Gustav Adolfs torg, Malmö
ABELARDO GONZALES (född 1940). Pastell på tryck. Skiss föreställande husfasad vid Gustav Adolfs torg i Malmö. Blyertssignerad. Inramad bakom glas med passepartout. 41x40. (68x60) Följerätt/Droit de suite
Varenr: 4765883
DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 25-09-2017
20:05:00
DKK 254
Michael Frechen, 'Ballon über Vogelbeerbaum', 2009
Michael Frechen, 'Ballon über Vogelbeerbaum', 2009, Acryl auf Leinwand, Darstellung eines 'Post-Ballons' über einem Vogelbeerbaum im Himmel, unten rechts im Bild signiert und datiert 'M. Frechen 4 / 2009, H: 50 cm, B: 60 cm, Abnutzungsspuren. Charity-Auktion der Bürgerstiftung ...
Varenr: 4716256
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-09-2017
20:48:00
DKK 298
Antal Diosy, kridt på papir, halvnøgen kvinde
Antal Diosy, kridt på karton, halvnøgen kvinde. Signeret nederst til venstre: Diosy. Omkring 1930. Mål ca.: 70 x 50 cm. Billedet er dubleret på karton og har en ca. 1 cm bred papramme på forsiden. Billedet fremstår i aldersrelateret stand med svage brugsspor.
Varenr: 4722301
DKK 3.720 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-09-2017
12:00:00
DKK 298
Bent Holstein cd, tegning 'Udsigt'
Bent Holstein født 1942 cd. Tegning blyant og farvekridt betitlet 'Udsigt', signeret og dateret 1971. H.40 x 57 cm (58 x 74 cm) Fremstår nyindrammet.
Varenr: 4761855
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-09-2017
18:29:00
Ford Beckman, serigrafi/akryl på papir, Clown-Basel 1992
Ford Beckman (1952-2014), serigrafi/akryl på papir, Clown-Basel 1992, signeret, betegnet og dateret med '92' på bagsiden, indrammet bag glas, papiret er krøllet. Billedmål ca.: 70 x 101 cm, rammemål ca.: 103 x 132 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med lette brugsspor.
Varenr: 4706097
DKK 5.208 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-09-2017
20:51:00
DKK 298
Samling tegninger af arkitektstuderende ved Arkitekstolen, primo 1940erne (16)
Samling tegninger / opmålinger af arkitektstuderende Chr. Olrik ved Kgl. Danske Kunstakademis Arkitekstole, bestående af bl.a. opstalter, planer af bl.a. ting- og arresthus mm., tusch og akvarel på papir, primo 1940erne. Fremstår med aldersrelaterede spor, kantskader, smuds (16)
Varenr: 4773210
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-09-2017
11:24:00
Peter Flinsch, drei Zeichnungen, Stift auf Papier (3)
Peter Flinsch (1920-2010), 'Adhesion', 'friends will stay ...', 'meeting a stranger', 2002. Stift auf Papier. Signiert, datiert und bezeichnet. Blattmaße jeweils 35 x 43 cm. (3)
Varenr: 4510352
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-09-2017
13:46:09
DKK 298
Peter Flinsch, drei Zeichnungen, 2002. Pastell auf Papier (3)
Peter Flinsch (1920-2010), 'Dave du stack' (2002), 'two sitting pretty' (2002), 'no Gringos...' (2002). Pastell auf Papier. Signiert, datiert und bezeichnet. Blattmaße 35 x 43 cm und 35 x 26,5 cm. (3)
Varenr: 4561626
13:46:22
DKK 298
Pierre Olofsson
PIERRE OLOFSSON (1921-1996): Volt 1948, pastell på papper, 30x43 cm
Varenr: 4783738
DKK 4.691 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-09-2017
18:15:00
Se mere
Rainer Zille, Urbane Landschaft, Aquarell
Rainer Zille (1945 -2005), Urbane Landschaft, Aquarell auf Papier, geklebt auf Pappe, unten rechts signiert 'R. Zille', Gesamtmaß: H. 50 cm, B. 60 cm, Bildmaß: H. 29 cm, B. 41 cm, partiell braune Striche auf der Pappe.
Varenr: 4765995
DKK 2.232 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-09-2017
19:55:00
DKK 298
Preben Hornung. 3 kompositioner. Tuch og bly på papir. cd (3)
Tre kompositioner af Preben Hornung (1919 - 1989) 1. skitse; Komposition, tush på papir sign. i monogram 10 x 18 cm ( 40 x 46 cm) 2. skitse; torso af kvinde, bly på papir, usign. 18 x 10 cm. ( 48 x 37 cm) 3 skitse; komposition, bly på papir, sign. Hornung 65, 9 x 12,5 cm. ( 40 x 46 cm.) (3)
Varenr: 4782001
DKK 3.500 DK, Herlev, Dynamovej 27-09-2017
20:10:00
Olle Svanlund. Krita på papper
OLLE SVANLUND (1909-1996). Krita på papper. Komposition. Signerad med bläck och daterad -64. Inramad bakom glas med passepartout. 23x18. (40x34). (BUS)
Varenr: 4782194
DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 27-09-2017
20:20:00
DKK 235
Tyra Lundgren teckning
TYRA LUNDGREN (1897-1979), porträtt av gustaviansk man, signerad Tyra Lundgren, 1920-tal, notering á tergo om att teckningen är en personlig gåva till Estrid Ericsson, inköpt på auktion av hennes dödsbo, dagermått ca 53 x 35 cm
Varenr: 4784699
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-09-2017
10:09:00
Se mere
Petr Dmitrievich Buchkin, Portraits
PETR DMITRIEVICH BUCHKIN (Ryssland 1886-1965) (2): Porträtt av Maya Degutniks, signerad och daterad, sepia på papper, c. 42x32 cm.. Porträtt av dam, signerad, blyerts på papper, oval ca 32x24 cm.
Varenr: 4784723
DKK 2.346 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-09-2017
11:30:00
Se mere
Hertha Hillfon kolteckning
HERTHA HILLFON (1921-2013): Tupp, signerad, kol på på papper, 63x49 cm
Varenr: 4784794
DKK 3.128 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-09-2017
16:06:00
Se mere
Harald Lindberg teckningar
HARALD LINDBERG (1904-1976): (4) Skärgårdsmotiv bl a från Arholma och porträtt, signerade Harald Lindberg, teckningar, ca 19x23, 23x18, 19x17, 21x18 cm. PROEVENIENS: Bohmans Konsthandel AB
Varenr: 4784833
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-09-2017
18:27:00
Se mere
Aage Backhausen. , havneparti fra København mod papirøen, olie på lærred
Aage Backhausen (1908-1966). havneparti fra København mod papirøen, olie på lærred. Mål 62x86 cm, (69x95 cm)
Varenr: 4772030
DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 28-09-2017
20:38:00