Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Udendørslamper i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
To udendørslamper bl.a. E. S. Horn m.m., af nyere dato (2)
To udendørslamper bl.a. E. S. Horn m.m., af nyere dato (2). To udendørslamper bl.a. E. S. Horn m.m., kunststof / ravfarvet glas, af nyere dato, L. 25 cm. Enkelte brugsspor. (2) Varenr: 4715558 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-07-2017 16:32:00 DKK 300
Parklamper, trearmet i aluminium (2)
Parklamper, trearmet i aluminium (2) . Parklamper, trearmet, Fremstillet i sort pulverlakeret aluminium med vinduesglas i lamper. H. 225 cm. Fremstår i original emballage. (2) Varenr: 4639383

DKK 4.500 DK, Odense, Kratholmvej 21-07-2017 19:23:00 DKK 325
Jens Møller Jensen for Louis Poulsen, Albertslund gadelamper (6)
Jens Møller Jensen for Louis Poulsen, Albertslund gadelamper (6) . Jens Møller Jensen for Louis Poulsen, Seks Albertslund gadelamper uden standere af lakeret stål og plast, h.ca.50 cm Ø 65 cm. Fremstår med udendørs patina især på topstykket. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (6) Varenr: 4723773 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 22-07-2017 19:30:00 DKK 350
Parklamper, trearmet i aluminium (2) . Parklamper, trearmet, Fremstillet i Bronzelook lakeret aluminium med vinduesglas i lamper. H. 215 cm. Fremstår i original emballage. (2) Varenr: 4639404

DKK 4.500 DK, Odense, Kratholmvej 23-07-2017 19:20:00 DKK 325
Louis Poulsen. Par Toldbod væglamper (2)
Louis Poulsen. Par Toldbod væglamper (2) . Par Toldbod udendørs væglamper af aluminium. Fremstillet hos Louis Poulsen. L. 45 cm Ø 29 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 4713578 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 23-07-2017 19:33:00 DKK 450
Louis Poulsen, uplight / bedlamper (6)
Louis Poulsen, uplight / bedlamper (6). Louis Poulsen, uplight / bedlamper af aluminium og rustfrit stål. H. 24 cm. Udgået model. Fremstår med kraftig slitage, fejl og mangler. (6) Varenr: 4702624 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-07-2017 19:48:00 DKK 300
Par udendørs væglanterner, sorte (2)
Par udendørs væglanterner, sorte (2). Par udendørs væglanterner, kuppelformede/sorte. Fremstillet i pulverlakeret aluminium med vinduesglas i lamper. H. 60 cm. Bemærk: Ekstra sæt lampeglas medflg. Fremstår i original emballage. Mål pr. ks. 58x17x15 cm. (2) Varenr: 4725425 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 25-07-2017 13:26:00 DKK 300
Utelampa koppar
Utelampa koppar. UTELAMPA, koppar, 1900-talets mitt, för montage på fasad, galler över innerskärm i akryl, höjd ca 32 cm Varenr: 4726986 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-07-2017 10:12:00
Se mere
Poul Henningsen. Fem-armet bombardementskrone med stel af bruneret messing
Poul Henningsen. Fem-armet bombardementskrone med stel af bruneret messing. Poul Henningsen 1894-1967. Fem-armet bombardementskrone med stel af bruneret messing, baldakin samt fatningshuse af bakelit, originalt monteret med 2/2 skærmsæt af mat glas.Udført hos Louis Poulsen i 1930'erne. Ø ca. 70 cm. Naturlig patina og brugsspor. Litteratur: Jørstian, m.fl.: ... Varenr: 4722554 DKK 35.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 26-07-2017 19:42:00 DKK 15.500
Udendørslampe, Louis Poulsen, PH 4,5/3 udendørslampe af Poul Henningsen
Udendørslampe, Louis Poulsen, PH 4,5/3 udendørslampe af Poul Henningsen . Poul Henningsen for Louis Poulsen, designet i 1966, PH 4,5/3 udendørslampe, stel med skærme af delvist patineret kobber, Ø 45 cm. Fremstår med brugsspor bl.a. tryk. Varenr: 4728591 DKK 4.500 DK, Odense, Kratholmvej 27-07-2017 14:12:21 DKK 325
Laurits Knudsen. Udendørsbelysning i form af syv skotlamper (7)
Laurits Knudsen. Udendørsbelysning i form af syv skotlamper (7). Laurits Knudsen. Syv udendørs Skotlamper af grålakeret metal/aluminium, Ø 23,5 cm. Fremstår med brugsspor og patina. (7) Varenr: 4728093 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 27-07-2017 19:28:00 DKK 300
Nordlux. Fire væglamper / udendørslamper af kobber, model Aalborg (4)
Nordlux. Fire væglamper / udendørslamper af kobber, model Aalborg (4). Nordlux. Fire væglamper / udendørslamper af kobber, H. 32 cm., model Aalborg. Alle ubrugte i original emballage. (4) Varenr: 4726491 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-07-2017 19:52:00 DKK 300
Poul Henningsen for Louis Poulsen, PH5 pendel
Poul Henningsen for Louis Poulsen, PH5 pendel. Poul Henningsen Poul Henningsen for Louis Poulsen, PH5 pendel af lakeret aluminium, Ø. 50 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4727541 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-07-2017 19:57:00 DKK 300
Poul Henningsen: PH 3/2½ væglampe, sortlakeret
Poul Henningsen: PH 3/2½ væglampe, sortlakeret . Poul Henningsen 1894-1967. PH 3-2½ udendørs væglampe af sortlakeret metal, inderskærm af klart glas. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 27 cm. Med ridser. Varenr: 4727545 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 27-07-2017 20:12:00 DKK 350
To Thorn udendørslampehuse til montering på stander, model 'Avenue'. (2)
To Thorn udendørslampehuse til montering på stander, model 'Avenue'. (2). To Thorn udendørslampehuse til montering på stander, model 'Avenue' af grålakeret og hvidemaljeret metal, skærme af klar plast. H. 70. Ø. 60 cm. Fremstår med brugsspor samt præg efter vind og vejr. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. Varenr: 4720536 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 31-07-2017 14:00:00 DKK 300
Tre Louis Poulsen udendørslampehuse til montering på stander af malet og galvaniseret metal (3)
Tre Louis Poulsen udendørslampehuse til montering på stander af malet og galvaniseret metal (3). Tre Louis Poulsen udendørslampehuse til montering på stander af malet og galvaniseret metal, skærme af plast. H. 45. Ø. 65 cm. Fremstår med en del brugsspor samt præg efter vind og vejr. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. (3) Varenr: 4720539 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 31-07-2017 14:07:00 DKK 325