Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Gaslykta Stockholm
GASLYKTA, gjutjärn samt plåt, Stockholm, 1800-talets mitt, lyktans höjd 77 cm, armens längd ca 160 cm
Varenr: 4805851
DKK 6.255 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
10:18:00
Se mere
Fire 'Københavnerlamper' Ø 46cm. (4)
Københavnerlampen´ er tegnet i 1970’erne af Stadsarkitektens kontor i Københavns Kommune. Armaturerne, som er produceret af Philips Danmark, er af patineret glasfiber. Ø 46cm. Fremstår med brugsspor samt manglende ophæng. Ikke konverteret til 230V. Modelfoto. Kan variere i patinaen. Varen sælges ...
Varenr: 4804000
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 18-10-2017
18:00:00
DKK 325
Varenr: 4803995
18:02:00
DKK 325
Jens Møller Jensen for Louis Poulsen. Fem 'Albertslund' udendørs væglamper (5)
Jens Møller Jensen for Louis Poulsen. Fem 'Albertslund' udendørs væglamper, hvidlakeret, L. 50 cm. Brugsslitage, mærker og afskalninger. (5)
Varenr: 4798420
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-10-2017
19:41:00
DKK 650
Ukendt lampeproducent. Par udendørs væglamper (2).
Ukendt lampeproducent. Par udendørs væglamper af metal/plast. H. 54 cm., D. 62 cm. Fremstår med brugsspor, afskalninger m.m. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.(2).
Varenr: 4805437
DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 18-10-2017
19:59:24
DKK 325
Phillips Iridium. Fire udendørslampe model Iridium (4)
Phillips Iridium. Fire udendørslampe model Iridium, Mål: 18 x 64 x 34 cm. Lamperne er beregnet for montering på stander. Fremstår med brugsspor herunder patinering. Modelfoto. Kan variere i patinaen. Varen sælges som den er og forefindes, uden ansvar for Lauritz.com, som derfor heller ikke ...
Varenr: 4804082
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 19-10-2017
18:12:00
Udendørslampe, Louis Poulsen, PH 4,5/3 udendørslampe af Poul Henningsen
Poul Henningsen for Louis Poulsen, designet i 1966, PH 4,5/3 udendørslampe, stel med skærme af delvist patineret kobber, Ø 45 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4806815
DKK 4.500 DK, Odense, Kratholmvej 19-10-2017
21:07:00
DKK 2.900
Varenr: 4803998
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 20-10-2017
18:00:00
DKK 325
Varenr: 4803999
18:04:00
DKK 325
Boom. Par udendørs væglamper af kobber, model B1217 (2)
Boom. Par udendørs væglamper af patineret kobber, skærme / kupler af mundblæst glas. Model B1217. H. 52, D. 32 cm. Kuppel Ø 25 cm. Brugsspor efter udendørs brug. (2)
Varenr: 4808894
DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-10-2017
19:40:00
DKK 1.050
Varenr: 4808895
19:50:00
DKK 1.050
Varenr: 4808896
20:00:00
DKK 1.050
Sex taklampor i koppar (6)
Sex taklampor i koppar. 1970-tal. För infällning i tak/takskägg. 5 lampor med höjd ca 16 cm, yttermått 18,5x18,5 cm, innermått 15x15 cm. Slitage, funktion ej kontrollerad eller garanterad. En lampa med större mått: Ca Höjd ca 20 cm, yttermått 18,5x18,5 cm, innermått 15x15 cm. (6)
Varenr: 4796389
DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 21-10-2017
12:55:59
DKK 235
Varenr: 4804081
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-10-2017
18:13:00
Sex taklampor i koppar (6)
Sex taklampor i koppar. 1970-tal. För infällning i tak/takskägg. Ca Höjd ca 20 cm, yttermått 18,5x18,5 cm, innermått 15x15 cm. Slitage, funktion ej kontrollerad eller garanterad. En lampa med skadad kant. (6)
Varenr: 4796388
18:32:00
DKK 235
Väggläampor Light House by Horn
VÄGGLAMPOR, 1 par, Light House by Horn, koppar, längd ca 35, höjd ca 28 cm
Varenr: 4810132
DKK 1.173 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-10-2017
10:28:00
Se mere
Vägglampor Light House by Horn
VÄGGLAMPOR, 1 par samt DOWNLIGHT, Light House by Horn, koppar, längd ca 36, höjd ca 27 cm
Varenr: 4810190
15:20:00
Se mere
Udendørs væglamper, Nordisk Solar, Pirat af Eva og Nils Koppel & Gert Edstrand (3)
Eva og Nils Koppel & Gert Edstrand for Nordisk Solar, Pirat udendørs væglamper, grålakeret, Ø 23,5 cm. Fremstår m/ brugsspor. (3)
Varenr: 4809256
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-10-2017
21:13:00
DKK 325
Varenr: 4804080
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-10-2017
18:13:00
P. Frigast. Samling bestik i 'Rigsmønster' af sølv (15)
Samling bestik i 'Rigsmønster' udført hos P. Frigast af sølv, bestående af: 12 Middags gafler, L. 19 cm. 12 Middags skeer, L. 19,5 cm. 1 Portageske, L. 21 cm. 1 Sauceske, L. 18 cm. 1 Kødgaffel, L. 21,5 cm.
Varenr: 4809588
DKK 3.500 DK, Aalborg, Nibevej 23-10-2017
19:30:00
DKK 325
Alfred Homann & Ole V. Kjær. Par Nyhavn udendørs lamper af kobber (2)
Alfred Homann & Ole V. Kjær. Udendørs lampe "Nyhavnslampen" af kobber. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 31 cm. Fremstår renoveret. (2)
Varenr: 4811541
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-10-2017
20:01:00
DKK 1.150
Poul Henningsen. Par PH 4,5/3 udendørslamper (2)
Poul Henningsen. Et par PH 4,5/3 udendørslamper med skærme af patineret kobber, Ø 45 cm. Formgivet i 1966. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugspræg og patina; ene overskærm med skævheder. (2)
Varenr: 4811553
DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-10-2017
20:15:00
DKK 6.200