Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Ure i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 15  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Vintage Omega Seamaster, herrearmbåndsur
Vintage Omega Seamaster, herrearmbåndsur. Vintage Omega Seamaster, herrearmbåndsur i urkasse af stål med pink urskive med logo, time- og minutmarkeringer, tre visere samt datoangivelse. Inderside af bagkapsel med ref. nr. 1660173 og 3660832. Foldespænde med cifrene 1181/215. Uret har mekanisk urværk med automatisk optræk (cal. 1012 - ... Varenr: 4661013 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2017 19:28:00 DKK 4.400
Longines damearmbåndsur
Longines damearmbåndsur. Longines damearmbåndsur. Sølvfarvet urskive med stregindeks og arabertal. Datorude og chronograffunktion. Urkasse af stål B. 30 mm. Urskive 24 mm. Læderrem med butterflylås. Uoriginal æske medfølger. Varenr: 4663827

DKK 5.100 DK, Herning, Engdahlsvej 22-05-2017 19:29:00 DKK 3.400
Lorenz Monteneapolone. herrearmbåndsur 'Bullhead'
Lorenz Monteneapolone. herrearmbåndsur 'Bullhead'. Lorenz Monteneapolone. herrearmbåndsur 'Bullhead' Chronograph. Automatisk værk, Valjoux 7750. Kasse guld/stål Ø 40 mm. Plexiglas. Bevægelige horn, rem læder, Cognac. Fremstår ganske let patineret inklusiv original 'Hang Tag'. Varenr: 4661841 DKK 4.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-05-2017 19:29:00 DKK 1.900
Bornholmerur, 1900-tallet
Bornholmerur, 1900-tallet. Bornholmerur i urkasse af hvid- og guldbemalet træ, dekoreret med blomster og initialer. Urskive med romertal. 1900-tallet. Pendul og lodder medfølger. Brugsspor. Laurityz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4619122 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2017 19:37:00 DKK 325
Vægur / regulatorur / bordur, mrk. Gustav Becker, Kjeninger m.m., 1900-tallets begyndelse (3)
Vægur / regulatorur / bordur, mrk. Gustav Becker, Kjeninger m.m., 1900-tallets begyndelse (3). Vægur (pendul + nøgle) H. 38,5 B. 34 cm / regulatorur m/ aftagelig top (pendul, nøgle samt 2 stk. lodder) nr. 658478 H. 120, B. 35 cm / bordur (pendul) H. 46, B. 27 cm, mrk. Gustav Becker, Kjeninger m.m., 20. århs begyndelse. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.... Varenr: 4642982 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-05-2017 19:39:00 DKK 625
Fransk kaminur, bronze / marmor, mrk. L. Japy & Fils, 1800-tallet
Fransk kaminur, bronze / marmor, mrk. L. Japy & Fils, 1800-tallet. Fransk kaminur, bronze / marmor, urskive m/ romertal, urhus m/ siddende mand, urværk mrk. L. Japy & Fils og A.H. & Cie, 19. Årh., pendul & nøgle medfølger, H. 37 cm, B. 51, D. 18 cm. Fremstår m/ brugsspor bl.a. urskive m/ afstød, manglende møtrik. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4660531 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 22-05-2017 19:42:00 DKK 850
Uhr, Wanduhr / Pendeluhr, Holz
Uhr, Wanduhr / Pendeluhr, Holz. Uhr, Wanduhr / Pendeluhr mit zwei Gewichten, Holzkorpus, oval geschwungene Rahmung mit floralem Reliefdekor, Malerei in Grün- und Rottönen sowie Goldmalerei, rundes Ziffernblatt mit römischen Ziffern in schwarz und zusätzlichem Ring mit arabischen Ziffern, Maße Gehäuse 27x20x10 cm, altersgemäße ... Varenr: 4634230 DKK 1.488 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2017 19:46:00 DKK 298
Seiko 5 Sports Automatic, herrearmbåndsur
Seiko 5 Sports Automatic, herrearmbåndsur . Seiko 5 Sports Automatic, herrearmbåndsur i urkasse af stål med sort urskive med logo, time- og minutmarkeringer, tre visere, angivelse af ugedag og dato, drejelig lynette. Monteret med integreret Seiko lænke af stål med foldespænde af stål. Ø: 40 mm (ekskl. krone). Uret kommer i boks. Uret ... Varenr: 4664456 DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 22-05-2017 19:47:00 DKK 625
Certina 1888 DS Podium Automatic, herrearmbåndsur m/ Certina æske
Certina 1888 DS Podium Automatic, herrearmbåndsur m/ Certina æske. Certina 1888 DS Podium Automatic, herreur / dresswatch af rustfrit stål m/ Certina æske. Sort urskive med stregindeks, seperat rød sekundviser, dato ved 4´ & 5´ position. Urværk mekanisk, automatisk, urkasse 40 mm inkl. krone, Certina lænke af rustfrit stål L. 16 cm. Bagkapsel C /633.7129.42.66. ... Varenr: 4664764 DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 22-05-2017 19:47:00 DKK 550
Breitling Cockpit Lady, damearmbåndsur med diamanter
Breitling Cockpit Lady, damearmbåndsur med diamanter. Breitling Cockpit Lady, ref. B71356, damearmbåndsur i urkasse af stål med kobberfarvet urskive med logo, time- og minutmarkeringer, tre visere, datoangivelse samt otte diamanter. Uret har drejelig lynette med detaljer af guld samt schweizisk quartzværk og er monteret med ny læderrem med ... Varenr: 4664376 DKK 16.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2017 19:55:00 DKK 5.200
Breitling Colt, damearmbåndsur
Breitling Colt, damearmbåndsur. Breitling Colt, ref. A74389, damearmbåndsur i urkasse af stål med hvid urskive med logo, time- og minutmarkeringer, tre visere samt datoangivelse. Uret har drejelig lynette samt schweizisk chronometercertificeret quartzværk og er monteret med Breitling stållænke med ditto foldespænde. Ø: 36 mm ... Varenr: 4661022 DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2017 19:57:00 DKK 5.600
Rolex Yacht-Master, af 18 karat guld og stål,
Rolex Yacht-Master, af 18 karat guld og stål,. Rolex Yacht-Master, Model 168623. Urkasse af stål. Blå urksive med logo, time- og minutmarkeringer, Stål skrue-krone med logo. Time,- minut og sekundviser. datoangivelse ved 3`. Drejelig lynette af 18 kt. guld. Safir glas. Mekanisk automatisk urværk cal. 2235. Rolex lænke af guld/stål 18 kt. ... Varenr: 4664011 DKK 25.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-05-2017 19:59:00 DKK 28.000
Vintage herrearmbåndsur fra Omega, model Constellation automatic Chronometer 'Pie Pan'
Vintage herrearmbåndsur fra Omega, model Constellation automatic Chronometer 'Pie Pan'. Vintage herrearmbåndsur fra Omega, model Constellation automatic Chronometer ''Pie Pan'', ref.nr.: 168.005, cal. 561, værk/serienr. 23056681. Urkasse i stål med lynette, 'lugs', bagkasse delvist og krone i guld, sølvfarvet skive med stregindeks, optrækskrone med logo, plexiglas, Mekanisk urværk ... Varenr: 4663572 DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-05-2017 20:01:00 DKK 3.700
Rolex 'Datejust'. Dameur i 18 kt. guld med brillantskive, ca. 1994
Rolex 'Datejust'. Dameur i 18 kt. guld med brillantskive, ca. 1994. Damearmbåndsur fra Rolex, model Datejust, ref.nr.: 69178, W-serie, i urkasse af 18 kt. guld, champagnefarvet skive med brillantbesat punktindeks, datoangivelse ved 3" position, lynette prydet med juvelereftersatte diamanter, safirglas, monteret med president-lænke af 18 kt. guld med foldespænde, ... Varenr: 4636335 DKK 50.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-05-2017 20:02:00 DKK 31.000
Henning Koppel for Georg Jensen. Stort dameur i stål med brillanter, 2010'erne
Henning Koppel for Georg Jensen. Stort dameur i stål med brillanter, 2010'erne. Damearmbåndsur fra Georg Jensen, model Chronograph, designet af Henning Koppel, dessin nr. 417, i urkasse af stål, lys perlemorsskive med punktindeks, brillantbesat inderkrans, datoangivelse ved 6" position, GMT-funktion, optrækskrone med logo, safirglas, monteret med original læderrem med ... Varenr: 4642815 DKK 9.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-05-2017 20:04:00 DKK 6.200
Fransk kaminur af forgyldt bronce
Fransk kaminur af forgyldt bronce. Fransk kaminur af forgyldt bronce, udsmykket med siddende engel og mandsperson, rigt støbt med landskabssceneri og bladværk, ben i form af delfiner. Urskive af messing med sorte romertal. Optræksnøgle medfølger H. 59 cm, B. 47 cm D. 18 cm. Fremstår med brugsspor samt manglende pendul. Lauritz.com... Varenr: 4663506 DKK 1.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-05-2017 20:11:00 DKK 8.000
Raymond Weil 'Toccata'. Herreur i stål med sort skive - boks + cert. 2017
Raymond Weil 'Toccata'. Herreur i stål med sort skive - boks + cert. 2017. Herrearmbåndsur fra Raymond Weil, model Toccata, ref.nr.: 5488STC20001, i urkasse af stål, sort skive med stregindeks, datoangivelse ved 3" position, separat sekundviser, optrækskrone med logo, safirglas, monteret med læderrem med stålspænde, quartz urværk. Ø. 39 mm. Medfølges af boks, kasse samt... Varenr: 4639136

DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-05-2017 20:11:00 DKK 1.100
Omega 'Constellation Date'. Herreur i stål med sølvfarvet skive, ca. 1993
Omega 'Constellation Date'. Herreur i stål med sølvfarvet skive, ca. 1993. Herrearmbåndsur fra Omega, model Constellation, ref.nr.: 396.1070.1/395.1080.1, i urkasse og med tilhørende lænke af stål, sølvfarvet skive med punktindeks, dato- og ugedagsangivelse, lynette med romertal, riflet optrækskrone med logo, mineralglas, quartz urværk. Ø. 32,5 mm. Indvendig L. ca. 17 ... Varenr: 4665173 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-05-2017 20:16:00 DKK 2.300
Tischuhr Junghans, 1960
Tischuhr Junghans, 1960. Tischuhr Junghans, 1960. Quadratisches Messinggehäuse, gefußt, schauseitig rundes Zifferblatt, darauf farbig staffierte Darstellung der Tierkreiszeichen, umrahmt von Metall - Ziffern-Ring mit Balkeneinteilung. Zifferblatt bezeichnet "Junghans Meister". Die runde Verglasung des Zifferblattes ... Varenr: 4664918 DKK 1.116 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-05-2017 20:17:00 DKK 409
Frederique Constant 'Heart Beat Automatic', herrearmbåndsur
Frederique Constant 'Heart Beat Automatic', herrearmbåndsur. Frederique Constant 'Heart Beat Automatic', ref. fc-303/310x3p4/5/6, herrearmbåndsur i urkasse af stål med sølvfarvet urskive med logo, romertal, minutmarkeringer, tre visere, datoangivelse samt delvist kig til mekanisk urværk med automatisk optræk. Uret har glasbagkasse og er monteret med sort ... Varenr: 4661024 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2017 20:18:00 DKK 2.400
Eterna-Matic 'Kontiki 10'. Vintage herreur i stål med sort skive, 1970'erne
Eterna-Matic 'Kontiki 10'. Vintage herreur i stål med sort skive, 1970'erne. Vintage herrearmbåndsur fra Eterna-Matic, model Kontiki 10, ref.nr.: 129FT, cal. 1489, i urkasse af stål, sort skive med punktindeks, datoangivelse ved 3" position, plexiglas, riflet optrækskrone med logo, monteret med nyere læderrem med stålspænde, automatisk urværk. Ø. 35 mm. Fremstår med ... Varenr: 4646538 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-05-2017 20:30:00 DKK 1.050
Tysk regulatorur, ca. 1900
Tysk regulatorur, ca. 1900. Tysk regulatorur i kasse af mørkbejdset træ, hvidemaljeret urskive med romertal, ca. 1900. H. 100 B. 35 cm. Aldersrelateret slitage; kassen med ormehuller. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4660652 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-05-2017 20:31:00 DKK 500
Hermances, Geneve. Chronograph. Herrearmbåndsur Model G104-10
Hermances, Geneve. Chronograph. Herrearmbåndsur Model G104-10 . Hermances, Geneve. Chronograph. Herrearmbåndsur fra Hermances. Model G104-10. Urkasse i børstet og poleret 18 kt. mat rosegold plated rustfri stål monteret med kraftig brun læderrem. Sort fiber carbon style urskive med datovisning ved 4 position. 3 subdials, separat stor sekundviser. ... Varenr: 4658423

DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-05-2017 20:32:00 DKK 650
Omega 'Seamaster Quartz'. Vintage herreur af delvist forgyldt stål, 1970'erne
Omega 'Seamaster Quartz'. Vintage herreur af delvist forgyldt stål, 1970'erne. Herrearmbåndsur fra Omega, model Seamaster Ouartz, ref.nr.: 196.0288, cal. 1430, i urkasse af delvist forgyldt stål, hvid skive med romertal og stregindeks, datoangivelse ved 3" position, optrækskrone med logo, mineralglas, monteret med original lænke af delvist forgyldt stål med foldelukke, ... Varenr: 4646668 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-05-2017 20:35:00 DKK 2.100
Standur med urkasse af palisander
Standur med urkasse af palisander . Standur af palisander, låge med blyindfattede glas, urskive messing. 1960'erne. H. 200 cm. Pendul og lodder medfølger. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4661676 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-05-2017 20:39:00 DKK 300
Zeno-Watch Basel 'Godat II Power Reserv'. Herreur i stål med sølvfarvet skive, 2010'erne
Zeno-Watch Basel 'Godat II Power Reserv'. Herreur i stål med sølvfarvet skive, 2010'erne. Herrearmbåndsur fra Zeno-Watch Basel, model Godat II Power Reserve, ref.nr.: 6274.6499, i urkasse af stål, sølvfarvet skive med arabertal og stregindeks, separat sekundviser, power reserve indikator, 'åben' bagkasse med frit udsyn til urværket, safirglas, monteret med læderrem med stålspænde, ... Varenr: 4647199 DKK 7.500 DK, Vejle, Dandyvej 22-05-2017 20:40:00 DKK 3.100
Raymond Weil 'Nabucco'. Herreur i stål med lys skive - boks + cert. 2017
Raymond Weil 'Nabucco'. Herreur i stål med lys skive - boks + cert. 2017. Herrearmbåndsur fra Raymond Weil, model Nabucco, ref.nr.: A3800ST05657, i urkasse af stål, lys skive med arabertal og stregindeks, datoangivelse ved 4.30" position, centreret sekundviser, optrækskrone med logo, safirglas, monteret med stållænke, automatisk urværk. Ø. 44 mm. Medfølges af kasse, ... Varenr: 4572457

DKK 7.500 DK, Vejle, Dandyvej 22-05-2017 20:40:00 DKK 1.750
Raymond Weil 'Tango'. Herreur i stål med blå skive - boks + cert. 2017
Raymond Weil 'Tango'. Herreur i stål med blå skive - boks + cert. 2017. Herrearmbåndsur fra Raymond Weil, model Tango, ref.nr.: 5591ST50001, i urkasse af stål, blå skive med stregindeks, datoangivelse ved 3" position, centreret sekundviser, safirglas, monteret med stållænke, quartz urværk. Ø. 39 mm. Medfølges af kasse, boks samt certifikat med 2 års garanti (skal ... Varenr: 4575032

DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-05-2017 20:42:00 DKK 1.050
Kaminur af sort marmor. 1800-tallets slutning
Kaminur af sort marmor. 1800-tallets slutning. Kaminur af sort marmor, prydet med ornemtnik, svungen profileret top, rundt urhus, timekrans med arabertal, i siderne helsøjler af grønbroget marmor. 1800-tallets slutning. H. 40 cm. B. 43 cm. Optræksnøgle og pendul medfølger. Fremstår med revner og afslag. Varenr: 4663508 DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 22-05-2017 20:44:00 DKK 350
Zeno-Watch Basel 'Oversize SOS'. Herreur i stål med sølvfarvet skive med dato - boks + cert. 2004
Zeno-Watch Basel 'Oversize SOS'. Herreur i stål med sølvfarvet skive med dato - boks + cert. 2004. Herrearmbåndsur fra Zeno-Watch Basel, model Oversize SOS, ref.nr.: 9554, i urkasse af stål, sølvfarvet skive med arabertal, centreret sekundviser, datoangivelse ved 3" position, 'åben' bagkasse med frit udsyn til urværket, safirglas, monteret med læderrem med stålspænde, automatisk urværk. Ø. ... Varenr: 4647220 DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-05-2017 20:45:00 DKK 2.200
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 15  >>