Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 13  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Omega fickur i 18 k guld
OMEGA, fickur, 18 k guld, ca 1910, manuellt uppdrag, innerboett i metall, savonett, vitemaljerad urtavla med arabiska siffror, boettnr. 3279708, diameter 34,5 mm, vikt ca 35 g
Varenr: 4724605
DKK 1.835 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2017
14:09:00
Se mere
Samling lommeure (10)
Samling lommeure, heriblandt dobbeltkapslet Omega af .800 sølv, hvid urskive med arabertal, seperat sekundviser, Ø 5.5 cm, og dobbeltkapslet Zenith af .900 sølv med 19 juveler, hvid bemalet urskive med arabertal, seperat sekundviser, Ø 5.5 cm. størrelser mellem Ø 2.5 - 6.5 cm (10)
Varenr: 4714309
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017
14:37:00
DKK 1.200
Reklame /jubilæums ur fra Vingaarden, bemalet messing / stål
Reklame / jubilæums ur af bemalet messing, visere af bemalet stål , 70x70 cm. Proveniens Vingården Odense, huset med de gode vine.
Varenr: 4723767
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-07-2017
14:51:39
Dameur Maurice Lacroix of Swiss 75562
Damearmbåndsur fra fabrikken Maurice Lacroix Kvartsurværk, blå urskive, safirglas, delvist forgyldt stålurkasse, læderurrem, skruet krone. Diameter ca.: 24,5 mm uden krone. Model nr. 4180, 75562. Fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor. Uret går ikke, sandsynligvis skal batteriet ...
Varenr: 4699025
DKK 1.636 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
17:22:25
DKK 483
Comtoise-Uhr Ende 19 Jh.
Comtoise-Uhr, Frankreich, Ende 19 Jh.., Korpus aus schwarzem Metall mit aufgesetztem Zierschild. Ziffernblatt ist aus weißem Emaille mit schwarzen Ziffern. Maße ca.: 41 x 24 x 16 cm. Die Seile an der Uhr wurden erneuert, die Gewichte fehlen. Die Uhr wurde nicht auf ihre Funktion geprüft. ...
Varenr: 4700041
DKK 2.045 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
17:55:00
DKK 297
Bulova Accutron Herrenarmbanduhr, Stimmgabel- Quarzwerk, Biel, Schweiz, 1969
Bulova, New York, USA und Biel, Schweiz Herrenarmbanduhr, Modell Accutron, Ref.- Nr. n/ a, Stimmgabel- Quarzwerk, Cal. 218, Gehäuse Messing, tonneau, ca. 39 x 35mm, Krone auf 4 Uhr, goldfarbenes Zifferblatt, bezeichnet Bulova- Stimmgabel- Logo, 'Bulova', 'Accutron' und 'T Swiss T', goldfarbene ...
Varenr: 4726040
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-07-2017
18:07:25
DKK 335
TechnoMarine Chronograph damearmbåndsur af stål
TechnoMarine Chronograph damearmbåndsur af stål, sølv/ skive, time, - minut- og sekundviser, datoangivelse, med Chronograph/stopursfunktion. ur kassen af hel stål med skrue krone, Vandtæt til 20 ATM, Japan Movement . Monteret med grå blå gummi rem. Urkasse Ø 42 mm. (ekskl. optrækskrone. Uret er ...
Varenr: 4724813

DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-07-2017
18:16:00
DKK 725
Alfex Dameur model 5609.
Alfex damearmbåndsur, urkasse med integreret lænke af poleret rustfri stål, sort skive med stregindex. Omkreds ca. 22 cm. Urkasse bredde 3 cm. Ligger i original æske. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.
Varenr: 4724784

DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-07-2017
18:41:00
TW Steel. Herreur TW301 Canteen sort/stål Ø40
TW Steel. Herreur TW301 Canteen sort/stål Ø40. SOrt ureskive med selvlysende visere og brudsikkert glas.Kvarts urværk med foldespænde i stål. Vandbeskyttet til 10 ATM. Orginal kasse medfølger.
Varenr: 4725040

DKK 1.800 DK, Aalborg, Nibevej 24-07-2017
18:42:00
DKK 450
TW Steel Chronograph herrearmbåndsur TW4
TW Steel Chronograph herrearmbåndsur af poleret stål, quartz værk, Sorttonet skive mrk. TW Steel med hvide time-, minut - og sekundviser samt stopursfunktion, monteret med sort læderrem med hvide syninger. Vandtæt til 10 ATM. Urkasse, Ø. 50 mm. ekls. krone. Udstillingsmodel,
Varenr: 4725058

DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 24-07-2017
18:43:00
DKK 325
TW Steel. Renault 670. F1 Team Pilot ur
TW STEEL 670, Renault F1TeamPilot. Herrearmbåndsur med urkasse af stål, sort urskive med streginddeling, samt datofunktion. Quartz urværk. Monteret med rem af brunt læder. Vandresistent op til 10 ATM. Ø 45 mm. Æske medfølger. Lauritz.com indestår ikke for funktion.
Varenr: 4724991

DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-07-2017
18:43:00
DKK 325
Russische Kettenuhr
Russische Kettenuhr gefertigt mit einem Gehäuse aus 925 Silber (punziert). Die Oberfläche ist verziert mit Emaille mit den Farben einer Sonnenblume vor blauem Himmel. Der Rest des Gehäuses ist vergoldet. Die Uhr ist mit einem roten und einem blauen Glasstein im Cabochonschliff besetzt. ...
Varenr: 4709939
DKK 2.603 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
18:45:00
DKK 297
Gucci Interlocking brillant damearmbåndsur af stål
Gucci Interlocking brillant damearmbåndsur af stål, ref. YA133306, safirglas, quartz værk, sort skive mrk. Gucci med time- og minutviser, urhus prydet med 90 diamanter m brillantslibning på i alt 0.60 ct., Farve: Wesselton (F/G), Klarhed: VVS-VS, monteret med sort læderrem med spænde af stål. Mål...
Varenr: 4702180
DKK 17.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-07-2017
18:56:00
DKK 4.300
Dior 'Malice' watch
Brand: Christian Dior Model: Malice Movement: quartz Case size: 23x19mm Case material: stainless steel Bracelet material: leather - black Dial type: white baton Ref number: CD052110A41 Box & papers included Retail price: 600 euro
Varenr: 4721148
DKK 2.603 BE, Antwerpen 24-07-2017
18:57:00
DKK 632
Universal Genève, model Microtor, herrearmbåndsur, 750/- rødguld, Le Locle, Schweiz, 1958
Universal Genève S. A., Le Locle, Schweiz, herrearmbåndsur, model Microtor, ref.-nr. 104503, automatisk urværk, kaliber 215, rund urkasse Ø ca. 33,5 mm, 750/- rosaguld, stemplet Helvetia med G for Grenchen, urets vægt i alt ca. 52 gram, urskive i rosaguld og guld, betegnet med Universal-logo, ...
Varenr: 4666697
DKK 13.757 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-07-2017
19:14:37
DKK 5.577
Movado, herrearmbåndsur, 750/guld, automatisk optræk, La Chaux-de-Fonds, Schweiz, 1962
Movado, La Chaux-de-Fonds, Schweiz, herrearmbåndsur, ref.-nr. n/a, automatisk urværk, kaliber 536, rund urkasse Ø ca. 33,5 mm, 750/- guld, urets vægt i alt ca. 44,5 gram, perlehvid urskive, betegnet Movado-logo og ’Movado’, arabertal ’12’, ellers guldfarvede indekser, time-, minut- og central ...
Varenr: 4666701
DKK 9.296 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-07-2017
19:14:44
DKK 2.789
Omega, De Ville, Cal. 684, herrearmbåndsur, rustfrit stål, Biel, Schweiz, 1973
Omega SA, Biel, Schweiz, armbåndsur, model De Ville, 155005, ref.-nr. n/a, automatisk urværk, urværksnummer 36131495, kaliber 684, firkantet urkasse, ca. 45 x 27 mm, rustfrit stål, urets vægt i alt ca. 62,5 gram, sølvfarvet urskive, betegnet med Omega-logo, ’Omega’, ’Automatic’, ’De Ville’ og ...
Varenr: 4666712
19:14:50
DKK 1.413
Mondia, herrearmbåndsur, 585 guld, manuelt optræk, Le Locle, Schweiz, 1968
Mondia S.A., Le Locle, Schweiz, herrearmbåndsur, ref.-nr. 22160 M, manuelt optræk, kaliber Peseux 330, urkasse rund Ø ca. 33,8 mm, 585 guld, vægt ur i alt ca. 27,8 g, guldfarvet urskive, betegnet 'Mondia' og 'Swiss', guldfarvede indekser, time-, minut- og lille sekundviser, trykket urkassebund, ...
Varenr: 4666721
DKK 6.321 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-07-2017
19:14:57
DKK 2.231
Revue Thommen, model Cricket, herrearmbåndsur, manuelt optræk, alarm, Waldenburg, Schweiz, 1994
Revue Thommen AG, Waldenburg, Schweiz, herrearmbåndsur, model Cricket nr. 587, ref.-nr. 7926001, manuelt optræk, kaliber RT 79, rund urkasse, Ø ca. 35 mm, rustfrit stål, gulddublé, vægt ur i alt ca. 47 g, perlehvid urskive, betegnet med Revue Thommen-logo, 'Revue Thommen', 'cricket' og 'Swiss ...
Varenr: 4666728
DKK 4.834 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-07-2017
19:15:04
DKK 2.417
Doxa, Doxaflex, herrearmbåndsur, automatik, Le Locle, Schweiz, 1974
Doxa S.A., Le Locle, Schweiz, herrearmbåndsur, model Doxaflex, ref.-nr. n/ a, automatik, kaliber Doxa 11½, Incabloc, urkasse rund Ø ca. 36,4 mm, messing, forgyldt, vægt ur i alt ca. 51 g, perlehvid urskive, betegnet 'Doxa', '21 Jewels', 'Automatic', 'Doxaflex', 'Incabloc' og 'Swiss', arabiske tal...
Varenr: 4666726
DKK 5.949 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-07-2017
19:15:11
DKK 2.417
Certina, herrearmbåndsur, 585/guld, automatisk optræk, Le Locle, Schweiz, 1964
Certina S.A., Le Locle, Schweiz, herrearmbåndsur, ref.-nr. 28526.9, automatisk urværk, kaliber 28-451, urkasse nummer 126396, rund urkasse med Ø på ca. 34 mm, 585/- guld, stemplet med egern med g for Grenchen, urets vægt i alt ca. 42 gram, perlehvid urskive, betegnet med ’Certina’, ’Automatic’, ...
Varenr: 4666733
DKK 7.065 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-07-2017
19:15:26
DKK 2.417
Union Taschenuhr/ Savonette, 800/- Silber, Dresden, Deutschland und Schweiz, um 1895
Union Dürrstein & Co., Dresden, Deutschland, Taschenuhr 800/- Silber, teilvergoldet, Gewicht ca. 82,2 Gramm, D. Ø ca. 51 mm, Zifferblatt weiss emailliert mit arabischen Zahlen und 5- Minutenschritte in roten Zahlen, brünierte Stunden- und Minutenzeiger, kleine Sekunde, Punzierung 'IXL Stern im ...
Varenr: 4712736
DKK 1.636 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-07-2017
19:15:58
DKK 297
Taschenuhr 585/- Gelbgold, wohl La Chaux-de-Fonds, Schweiz, um 1905
Taschenuhr, wohl La Chaux-de-Fonds, Schweiz, 585/- Gelbgold, Gewicht Uhr insg. ca. 62 Gramm, Werk Handaufzug, Ankerhemmung, bimetallische Schraubenunruh mit gebläuter Brequet- Spiralfeder, weisses Emaille- Zifferblatt, römische Ziffern, Stunden- und Minutenzeiger, kleine Sekunde. Gehäuseboden, ...
Varenr: 4707406
DKK 2.975 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-07-2017
19:16:11
DKK 335
Dugena Damenarmbanduhr, bicolor, Quarz, Deutschland
Damenarmbanduhr der Firma Dugena, Darmstadt, Deutschland, Ref.- Nr. 36982, Ronda Quarz- Werk, Kaliber 751, Gehäuse rechteckig, ca. 23 x 18mm, Messing, vergoldet, Gewicht Uhr insg. ca. 40,5 Gramm, blau- metallicfarbenes Zifferblatt, bezeichnet Dugena- Logo, 'Dugena' und 'Quartz', römische Ziffern ...
Varenr: 4710303
DKK 1.859 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-07-2017
19:16:27
DKK 297
Chanel, damearmbåndsur, model Premiére 1987
Chanel, damearmbåndsur, model Premiére 1987 med integreret lænke af 20 micron guldbelagt stål og læder. Sort urskive med logo, safirglas i facetteret octogonal form. Mål ca 2,5 x 2,2 cm. Schweizisk quartz urværk. Lænken trukket med sorte læderremme. L. ca 17 cm. Læderstropper indvendig på ur med...
Varenr: 4725760
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017
19:22:00
DKK 3.200
Omega Genève Automatic, forgyldt herrearmbåndsur
Omega Genève Automatic. Vintage herrearmbåndsur med urkasse af forgyldt stål, gylden urskive med logo, time- og minutmarkeringer, tre visere samt datoangivelse. Urkasse B. 3,5 cm. ekskl. krone. Uret har mekanisk urværk med automatisk optræk. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4725460
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-07-2017
19:22:00
DKK 875
Lommeur af 14 kt guld
Lommeur af 14 kt. guld. Indvendig kasse af forgyldt metal. Cremefarvet urskive med arabertal, plexiglas. Mekanisk værk med manuelt optræk, stemplet 'Avance Retard'. Ø ca. 5,4 cm. Vægt ca. 107 gram. Fremstår med mærker, to små buler i siden på kapseln. Fungerer ikke ved test. Lauritz.com garanter...
Varenr: 4721870
DKK 2.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-07-2017
19:27:00
To Omega dameure (2)
Omega damearmbåndsur af forgyldt stål Guldfarvet urskive med streg index og visere for time og minut. Ø 17,5mm. Mekanik værk med manuelt optræk. Dertil murstenskæde af 14 kt guld. B7 mm. L. 17 cm. Vægt ca. 21,1 gram. Omega Dameur Ladymatic. Visere for time, minut samt sekund, streg index samt ...
Varenr: 4721491
DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-07-2017
19:39:00
DKK 1.250
TW Steel 'CEO Canteen' herrearmbåndsur af PVD-behandlet stål, ref. CE1027
TW Steel 'CEO Canteen' herrearmbåndsur af PVD-behandlet stål, ref. CE1027, quartz værk, sort skive mrk. TW Steel CEO Canteen med orange timeindikationer, time-, minut- og sekundviser samt med datoangivelse, monteret på sort læderem med orange syning og PVD-behandlet stålspænde. Mål urhus Ø 45 mm....
Varenr: 4725046

DKK 1.400 DK, Aalborg, Nibevej 24-07-2017
19:40:00
Oris 'ProDiver'. Dykkerur af titanium
Herrearmbåndsur fra Oris, model ProDiver, ref.nr.: 01 674 7630 7154-Set, i kraftig urkasse af titanium, sort skive med bølgemønster, dato ved 6" position, separat sekundviser, chronograffunktion, stopur, 'rotation safety system', helium ventil, safirglas, monteret med lænke af titanium, ...
Varenr: 4724802
DKK 12.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-07-2017
19:43:00
DKK 4.700
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 13  >>