Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Jagt, fiskeri, våben og militaria i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 2  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Mauser k98, 1944 fosfateret
Mauser k98, 1944 fosfateret . Tysk fosfateret senkrigs k 98 mauser, med norsk efterkrigsskæfte. Stemplet 1944. Våbennummer 78419. Nummerens. Løb med skarpe riffelgange l: 58 cm. Tl: 110 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor samt mærker i skæfte. Våbentilladelse påkrævet. Varenr: 4258078 DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-05-2016 20:56:00 DKK 2.500
Dolk med udskåret greb og skede
Dolk med udskåret greb og skede. Dolk med udskåret greb og skede. Klinge enestemplet J.F. med en klingelængde på 7,5 cm. Totallængde: 17 cm. Forholk samt beslag på skeden af nysølv. Varenr: 4260275 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 09-05-2016 21:46:00 DKK 1.350
Haglgevær: Huglu 103D kal 410
Haglgevær: Huglu 103D kal 410. Haglgevær: Huglu 103D kal 410. Våbennummer TS870TM. PL 71 cm, TL 116 cm, afstand aftrækker til kolbe 38,5 cm. Løbsvælger, singletrigger, ventileret sigteskinne. Fremstår med lidt brugsspor, pæne løb. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet. Varenr: 4261509 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-05-2016 17:21:06 DKK 1.150
Härkila, Jagtstøvler mod. Pro Hunter GTX 12
Härkila, Jagtstøvler mod. Pro Hunter GTX 12 . Härkila, jagtstøvler model Pro Hunter GTX 12" str. 44. Medfølgende æske. Fremstår ubrugt. Varenr: 4261602 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 10-05-2016 18:10:00 DKK 1.100
Mossberg salonriffel, mod. 464 kal. 22 LR
Mossberg salonriffel, mod. 464 kal. 22 LR . Mossberg salonriffel, model 464, lever action, kaliber 22 LR, PL. 45 TL. 91 cm. serie no. LA019606, med 13 skuds rørmagasin. Fremstår ubrugt, transporttaske medfølger. Våbentilladelse påkrævet. Varenr: 4261152

DKK 3.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 10-05-2016 18:15:00 DKK 1.050
J.M Urriola Sarasqueta s/s haglgevær kal 12/70
J.M Urriola Sarasqueta s/s haglgevær kal 12/70 . J.M Urriola Sarasqueta s/s haglgevær kal. 12/70. Serienummer 30219 PL. 70 TL.115 cm. Med automatisk sikring. Våbnet fremstår , uden slør og med med blanke løb lettere brugsspor. Jagttegn påkrævet. Varenr: 4261440 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 10-05-2016 18:15:00 DKK 325
Mossberg jagtriffel mod. 100 ATR
Mossberg jagtriffel mod. 100 ATR . Mossberg jagtriffel model 100 ATR. kal. 308 win, serie nr. BA113132. PL. 54 TL. 106 cm. Med skæfte af sort kunststof. Fremstår ubrugt, transporttaske medfølger. Våbentilladelse påkrævet, udlevering og eftersyn kun efter aftale Varenr: 4261239

DKK 3.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 10-05-2016 18:30:00 DKK 950
Optimic kikkert 10x42
Optimic kikkert 10x42. Optimic kikkert, 10x42 kikkert, model High Grade, med tilhørende taske. H. 15 cm. Fremstår ubrugt i original æske. Varenr: 4261647 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 10-05-2016 18:40:00 DKK 325
El Gamo luftgevær model Viper express, kal. 5,5 mm.
El Gamo luftgevær model Viper express, kal. 5,5 mm.. El Gamo luftgevær model Viper express, kal. 5,5 mm. med kunststofskæfte, serie nr. 04-1C-597826-08. PL. 45 TL. 110 cm. Fremstår ubrugt, transporttaske medfølger. Jagttegn påkrævet. Eftersyn og udlevering kun efter aftale. Varenr: 4261259 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 10-05-2016 18:45:00 DKK 325
Club Interchasse Weekend-/ rejsetaske
Club Interchasse Weekend-/ rejsetaske . Club Interchasse, Weekendtaske / gunbag af kanvas med læder trim med aftagelig skulderrem, lynlåslukning, spænder af messing, indvendigt med stort rum samt lynlåsrum. H. 40 L. 70 B. 30 cm. Fremstår ubrugt. Varenr: 4261587

DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 10-05-2016 18:50:00 DKK 300
Husqvarna hanebøsse, kal 12
Husqvarna hanebøsse, kal 12 . Husqvarna Haglgevær s/s kal 12. Serienummer 128672. PL.75, TL.116 cm. Fremstår med brugsslitage, mærke på skæfte. Jagttegn eller samlertilladelse påkrevet. Eftersyn og udlevering kun efter aftale. Varenr: 4261443 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 10-05-2016 19:00:00 DKK 300
Härkila, jagtstøvler mod. Pro Hunter GTX 7,5
Härkila, jagtstøvler mod. Pro Hunter GTX 7,5. Härkila, jagtstøvler model Pro Hunter GTX 7,5" str. 43. Medfølgende æske. Fremstår ubrugt. Varenr: 4261600 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 10-05-2016 19:00:00 DKK 750
Mossberg salonriffel, mod. 802 Plinkster, kal. 22 LR
Mossberg salonriffel, mod. 802 Plinkster, kal. 22 LR. Salonriffel, repeter, Mossberg mod. 802 Plinkster, kaliber .22 LR. PL. 46 TL. 95 cm. serienummer HFJ001219 med aftageligt magasin. Transporttaske samt ekstra magasin medfølger. Fremstår ubrugt. Våbentilladelse påkrævet, udlevering og eftersyn kun efter aftale Varenr: 4261366 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 10-05-2016 19:00:00 DKK 575
Våben og uniform-tilbehør (6)
Våben og uniform-tilbehør (6). Dansk sabel, antagelig jægerhirschfænger, ændret med uoriginalt skæfte, og nu afkortet eller med udskiftet klinge, officersabel med forkromet klinge, samt embedsmandskårde, blåneret med guldekoration på klinge samt perlemorsskæfte, polsk øksestok, kugletang samt skråhue (6) Varenr: 4262048 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 10-05-2016 19:04:00 DKK 450
Wild Game / Tecni-Mec o/u haglgevær kal. 20/70
Wild Game / Tecni-Mec o/u haglgevær kal. 20/70. Tecni-Mec o/u haglgevær kal. 20/70 serienummer 208305, PL. 68 TL 112 cm. Graveret med jagtmotiver, ventileret sigteskinne og ejector. Fremstår ubrugt, transporttaske medfølger. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet, udlevering og eftersyn kun efter aftale. Varenr: 4261507 DKK 6.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 10-05-2016 19:15:00 DKK 2.800
Walther luftpistol model LP 2
Walther luftpistol model LP 2. Walther luftpistol model LP 2, kal. 4,5 mm. L. 31 cm. Fremstår med brugsspor defekt stempel. Alderskrav for erhvervelse af luftvåben 18 år. Varenr: 4261457 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 10-05-2016 19:16:00 DKK 300
Haglgevær: Astra s/s kal 28/65
Haglgevær: Astra s/s kal 28/65. Haglgevær: Astra s/s kal 28/65, våbennummer 2347. PL 65 cm, TL 109 cm, afstand aftrækker til kolbe 37,5 cm. Fremstår med mindre brugsspor. Pæne løb. Dobbelttrigger. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet. Varenr: 4258054 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-05-2016 19:27:00 DKK 1.000
Luftpistol Diana mod. 6 m.fl.  (5)
Luftpistol Diana mod. 6 m.fl. (5). Luftpistol mrk. Diana mod. 6, samt 4 antaligt kinesiske luftpistoler, kal. 4,5 mm. L. 32-40 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Køber skal være mindst 18 år. Lauritz.com garanterer ikke funktionaliteten. Varenr: 4261459 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 10-05-2016 19:29:00 DKK 325
Ugartechea s/s haglgevær kal. 12/70
Ugartechea s/s haglgevær kal. 12/70. Ugartechea haglgevær Ugartechea haglgevær Kal. 12/70, . PL. 71 TL. 115 cm. Serie nr. 31663. Fremstår med brugsslitage. Jagttegn påkrævet. Eftersyn og udlevering kun efter aftale. Varenr: 4261430 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 10-05-2016 19:30:00 DKK 325
Jagtgevær, Simson Suhl Thüringen (Super Lux)  o/u i kal. 12/70.
Jagtgevær, Simson Suhl Thüringen (Super Lux) o/u i kal. 12/70.. Jagtgevær, Simson Suhl Thüringen (Super Lux) o/u i kal. 12/70. Våbennr. 231716, TL 114 cm. Løbslængde 72 cm. Boret 1/1 og 1/1, Skæfte længde 36,5 cm, Dobbelt trigger, manuel sikring, ejector, tredelt forskæfte, stram og med blanke løb. Efterset af bøssemager. Jagttegn kræves. Varenr: 4239891 DKK 15.000 DK, Aalborg, Nibevej 10-05-2016 19:31:00 DKK 10.000
Amerikansk logesværd
Amerikansk logesværd. Amerikansk logesværd. Håndtag af bejdset træ. Klinge med æstsning " De Molag Mounted Commander KF no4 ". Skede af sortbejdset træ. L. 91 cm. Varenr: 4257850 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 10-05-2016 19:44:00 DKK 300
10 bukkeopsatse, skalmonteret jagttrofæer (10)
10 bukkeopsatse, skalmonteret jagttrofæer (10). 10 bukkeopsatse, skalmonteret jagttrofæer på plade, H. ca 30-38 cm. (10) Varenr: 4246133 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 10-05-2016 19:45:00 DKK 325
Husqvarna haglgevær model 350, kal. 12/70
Husqvarna haglgevær model 350, kal. 12/70 . Husqvarna haglgevær model 350, kal. 12/70, S/S, serie nr. 231148. PL. 69 TL. 111 cm. Fremstår med brugsspor / slitage, let rust. Jagttegn påkrævet. Eftersyn og udlevering kun efter aftale. Varenr: 4261418 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 10-05-2016 19:50:00 DKK 325
Dansk Jægerriffel M.1791/1848
Dansk Jægerriffel M.1791/1848. Dansk Jægerriffel M. M.1791/1848. Omgjort fra flint. Riflet ottekantet pibe med klapvisir, sigtekorn af messing samt bajonetanordning, ladestok af jern og messing. Kolbekappe stemplet HIB.B68. Piston med renseskrue. Bøgetræsskæfte med kolbekasse, kolbekasselåg med udsmykning i form af ... Varenr: 4231153 DKK 16.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 10-05-2016 19:56:00 DKK 12.000
Fire klinger for knivbygger, damaceret stål. (4)
Fire klinger for knivbygger, damaceret stål. (4) . Fire klinger for knivbygger, udført i damaceret stål. KL: 6-10 cm. (4) Varenr: 4253651

DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-05-2016 20:18:00 DKK 450
Jakttrofé Gnu
Jakttrofé Gnu. Jakttrofé i form av Gnu (Connochaetes), för väggmontage. Medaljdjur monterade av toppkonservator. Höjd 90 cm, bredd 60 cm, djup från vägg 77 cm. Obetydligt slitage. Varenr: 4214999 DKK 4.025 SE, Stockholm, Slakthusgatan 10-05-2016 20:30:00 DKK 282
Rusland St. George medalje og Polens uafhængighed 1918-1928 (2)
Rusland St. George medalje og Polens uafhængighed 1918-1928 (2). Sølvkors. Russisk imperie, St. George medalje i sølv. Starten af 1900-tallet. / Medalje fra Polens 10 års uafhægighed 1918-1928, bronze (2) Varenr: 4261688 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 10-05-2016 20:30:00 DKK 325
Kropatschek M/1886 bajonet
Kropatschek M/1886 bajonet. Kropatschek M/1886 bajonet. Med skede. Skeden har en bule. Totallængde: 61 cm Klingelængde: 46,5 cm Blankvåbentilladelse påkrævet. Varenr: 4248186 DKK 1.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 10-05-2016 20:40:00 DKK 350
Våbenskab
Våbenskab . Våbenskab af hvidlakeret stål, Model HP 05 & HP 07, H 146 B 50 D 30 cm. Skuminddeling for 7 våben af max. 122 cm længde, skab i top, fremstår ulåst, nøgle medfølger ikke. Skafor blå godkendt, nr. 664.1-98. En nøgler medfølger. Fremstår med lette brugsspor, nøgle medfølger, nøgle til lille skab ... Varenr: 4261542 DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-05-2016 20:55:00 DKK 1.750
Viewlux digital natkikkert 5x40
Viewlux digital natkikkert 5x40. Viewlux digital natkikkert 5x40. Kan bruges både nat og dag. med fully multi-coated optik og taske. Leveres med genopladeligt batteri og 220V stik til genopladning. Varenr: 4260747

DKK 2.400 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 10-05-2016 20:59:00 DKK 1.400
Jakttrofé Oryx
Jakttrofé Oryx. Jakttrofé i form av Oryx, för väggmontage. Medaljdjur monterade av toppkonservator. Höjd 140 cm, bredd 40 cm, djup från vägg 80 cm. Obetydligt slitage. Hornen kan avmonteras vid transport. Varenr: 4215000 DKK 4.025 SE, Stockholm, Slakthusgatan 10-05-2016 21:00:00 DKK 282
Brandyxa, tidigt 1900 - tal
Brandyxa, tidigt 1900 - tal. Brandyxa, tidigt 1900 - tal. Blad med orginal läderskydd. Mått: Yxans längd 43 cm. Skaftets längd 28 cm. Åldersrelaterat slitage. Varenr: 4236407 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 10-05-2016 21:05:00 DKK 242
Kris
Kris. KRIS, Java, längd ca 50 cm Varenr: 4262154 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-05-2016 10:08:00
Se mere
Blåsrör med pilkoger
Blåsrör med pilkoger. BLÅSRÖR, dekor av drakhuvud, PILKOGER, 1900-talets andra hälft, blåsrörets längd ca 117 cm Varenr: 4262166 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-05-2016 11:08:00
Se mere
Fasantupp uppstoppad, 1900-tal
Fasantupp uppstoppad, 1900-tal. Fasantupp (Phasianus colchicus). Uppstoppad. Monterad på gren för upphängning på vägg. Längd ca 78 cm. Varenr: 4259209 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 11-05-2016 11:19:14 DKK 262
Sjöofficerssabel, 1800/1900-tal
Sjöofficerssabel, 1800/1900-tal. Sjöofficerssabel, 1800/1900-tal. Parerfäst i mässing med dekor av lejonmaskaron. Klinga i stål med etsad dekor av av riksvapnet, skepp, ankare, Fädernelandet samt Konungen Balja med tremässingsbeslag. Total L 86. Varenr: 4260051 DKK 1.208 SE, Norrköping, Finspångsv. 11-05-2016 13:30:00 DKK 423
Ämbetsmannavärja, 1800/1900-tal
Ämbetsmannavärja, 1800/1900-tal. Ämbetsmannavärja, 1800/1900-tal. Klina i stål. Parerplåt i mässing samt handtag med pärlemor. Driven dekor av gladiator samt lejonmaskaron. Balj med två mässingsbeslag med dekor av akantusblad. Total L 86. Varenr: 4259816 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 11-05-2016 13:40:00 DKK 423
Samling bajonetter (14)
Samling bajonetter (14). Samling bajonetter bestående af franske, tyske, engelske, spanske m.fl. TL 37 - 78 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. (14) Varenr: 4254983 DKK 3.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-05-2016 15:02:00 DKK 425
Grøndlandica. Fangerredskaber (4)
Grøndlandica. Fangerredskaber (4). Grønlandica. Samling fangstredskaber. Fangstblære, kastetræ, fangtsline, harpun/spyd L. 107 cm. Fra remmesæl fra Diskobugten (4) Varenr: 4251417 DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 11-05-2016 15:18:00 DKK 300
Samling Jagttrofæer. Bukkeopsatser (25)
Samling Jagttrofæer. Bukkeopsatser (25). Samling jagttrofæer. Opsatser af råbukke på trofæplader samt hovedmonteret buk. Varierende størrelser; største mål: H30 B16 cm længste stænger 21 cm. Fremstår med aldersspor. (25) Varenr: 4262630 DKK 2.000 DK, Herning, Engdahlsvej 11-05-2016 15:28:00 DKK 325
Fuldskæftet salonriffel Anschütz kal. 22 LR med snelle
Fuldskæftet salonriffel Anschütz kal. 22 LR med snelle. Fuldskæftet salonriffel Anschütz kal. 22 Lr våben nr: 325720. Magasin til 8-10 patroner. Pibelængde: 47,5 cm. Totallængde: 96 cm. Snelle. Skæfte af nøddetræ med kindpude. Fremstår med revne i kolben ved aftrækkerbøjlen, denne er blevet limet. Våbentilladesle påkrævet. Varenr: 3887030 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 11-05-2016 16:12:07 DKK 375
Diverse Blankvåben (17)
Diverse Blankvåben (17). Diverse blankvåben og souvenirgenstande. Bl.a. Kris, Khukri'er, økse, dolke samt pisk af læder. (L 260 cm) Blankvåbentilladelse fordres; eftersyn/udlevering efter aftale.(17) Varenr: 4262913 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 11-05-2016 18:10:00 DKK 300
Büchsflinte Brno model CH305. kalibre, 5,6x52R -12/70.
Büchsflinte Brno model CH305. kalibre, 5,6x52R -12/70.. Büchsflinte Brno model CH305. kalibre, 5,6x52R -12/70. Våbennummer: 3 - 9 0 4 94 8 4. Løbslængde:60 cm. totallængde: 100cm. Fuld blånerede løb, rifelløbet fremstår med skarpe rene riffelgange, haglløbet blankt og rent, dog ses ganske små pletter foran kammeret. Stram i de mekaniske dele. ... Varenr: 4259426 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 11-05-2016 18:27:00 DKK 300
Klewang
Klewang. KLEWANG, fäste i skuret horn, träbalja, längd 58 cm Varenr: 4262270 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-05-2016 19:10:00
Se mere
Härkila, Jagtstøvler mod. Staika Lady GTX 7,5
Härkila, Jagtstøvler mod. Staika Lady GTX 7,5 . Härkila, jagtstøvler model Staika Lady GTX 7,5 " str. 39. Medfølgende æske. Fremstår ubrugt. Varenr: 4261599 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-05-2016 19:10:00 DKK 350
Jagdtrophäe, Gnu
Jagdtrophäe, Gnu. Jagdtrophäe, Kopf eines Gnu, wohl Südafrika. Gut erhaltenes Präparat. Maße: 71 x 76 cm. An Hals und Ohr kleine Fellrisse und Ablösungen. Leichte altersbedingte Gebrauchtspuren. Varenr: 4262719 DKK 1.642 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 11-05-2016 19:32:00 DKK 299
Weihrauch luftpistol mod. HW 75, kal. 177/4,5
Weihrauch luftpistol mod. HW 75, kal. 177/4,5. Weihrauch. Luftpistol model HW 75. kal 177" / 4,5 mm. Udgangshastighed 125 m/s. med skæfte til både højre og venstrehånd. fremstår med minimale brugsspor. Våbnet kan kun erhverves af personer over 18 år. Varenr: 4256654 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-05-2016 19:35:00 DKK 975
Gamo CF20 luftgevær kal.5,5
Gamo CF20 luftgevær kal.5,5. Luftriffel. Gamo CF-20. kaliber .22 / 5,5 mm. LL45,5 OAL 110 cm. Luftgevær med spændestang og fast pibe. Åbne, justerbare sigtemidler med Truglo, rekylstop for kikkertsigte, skæfte af brunbejdset bøg. MV ca 200 m/s. Serienr. 04-1c-913941-07. Jagttegn eller tilladelse fordres; skal normalt ... Varenr: 4233700

DKK 2.000 DK, Herning, Engdahlsvej 11-05-2016 19:38:00 DKK 325
Diana luftgevær 48/52 cal. 4,5 mm.
Diana luftgevær 48/52 cal. 4,5 mm.. Diana luftgevær model 48/52 Diana luftgevær model 48. 4,5 mm. Luftgevær med fast løb og spændestang på siden, matchaftræk, automatisk sikring, skæfte med netskæring, monteret med Tasco 3-9X40 sigtekikkert. Fremstår med lettere brugsspor. Våbnet kan kun erhverves af personer over 18 år. Varenr: 4256653 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-05-2016 19:39:00 DKK 975
Optimic kikkert
Optimic kikkert. Optimic kikkert, 8x42 kikkert, model High Grade, med tilhørende taske. H. 15 cm. Fremstår ubrugt i original æske. Varenr: 4261648 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-05-2016 19:40:00 DKK 325
Salonriffel. Anschütz Modell 1400 kal. 22LR.
Salonriffel. Anschütz Modell 1400 kal. 22LR. . Salonriffel. Anschütz Modell 1400 kal. 22LR. Våbennummer: 723776. Pibelængde: 53 cm. Totallængde: 101,5 cm. Fremstår med alm. brugsslitage, stram overalt, aftagelig 5 skuds magasin. Våbentilladelse påkrævet. Varenr: 4228407 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 11-05-2016 19:40:00 DKK 325
Skind fra red hartebeest samt del af skind fra kudu. (2)
Skind fra red hartebeest samt del af skind fra kudu. (2). Skind fra red hartebeest, medfølgende løs haledusk. 173 x 140 cm. Samt dele af skind fra Kudu. 130 x 77 cm. Fremstår med slitage. (2) Varenr: 4211950 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 11-05-2016 19:41:00 DKK 300
Ukendt europæisk sabel
Ukendt europæisk sabel. Ukendt europæisk sabel. Muligvis fra Balkan. Totallængde: 102 cm Klingelængde: 89 cm Blankvåbentilladelse påkrævet. Varenr: 4248236 DKK 2.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 11-05-2016 20:01:00 DKK 350
Jagtriffel Tikka M65, kaliber 6,5 x 55 samt vekselpibe i kal. 9,3x62 (2).
Jagtriffel Tikka M65, kaliber 6,5 x 55 samt vekselpibe i kal. 9,3x62 (2).. Jagtriffel Tikka M65, kaliber 6,5 x 55 Våbennummer system: 650-86178. Flutet matchpibe med løbslængde på 58 cm. totallængde 112 cm. Afstand aftrækker - bagkappe 35,5 cm. Mausertype cylinderlås - indstiksmagasin til 4 patroner. Skarpe rene rifffelgange, Skæftet af oliebehandlet valnøddetræ, ... Varenr: 4228395 DKK 7.000 DK, Herlev, Dynamovej 11-05-2016 20:11:00 DKK 2.300
Jagtriffel Mauser Svensk Model 94 i kaliber 6,5x55mm.
Jagtriffel Mauser Svensk Model 94 i kaliber 6,5x55mm.. Svensk Model 94 riffel bygget af Mauser og ændret til jagtriffel i kaliber 6,5x55mm. OAL 112 cm, 60 cm blankt løb med skarpe riffelgange, 34½ cm oliepoleret kolbe med gummikappe. Cylinderlås, forberedt for kikkertmontage. Intet bruneringsslid. Vægt 3kg300gram. Våbentilladelse påkrævet. Varenr: 4262101 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 11-05-2016 20:23:00 DKK 300
Slaglåsgevär
Slaglåsgevär. SLAGLÅSGEVÄR, svenskt, 1800-tal, allmoge, helstock i björk med järnbeslag, längd 128 cm Varenr: 4262308 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-05-2016 20:26:00
Se mere
Patronväska Turkisk/Osmansk, ca 1890
Patronväska Turkisk/Osmansk, ca 1890. Patronväska Turkisk/Osmansk, ca 1890. Helt i mässing, spår av försilvring. Mått: Höjd 13 cm. Bredd 10 cm. Djup 3,5 cm. Åldersrelaterat slitage. Varenr: 4262499 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 11-05-2016 20:26:00 DKK 242
Ukendt europæisk sabel
Ukendt europæisk sabel. Ukendt europæisk sabel. Med skede. Sablen er nummereret: "801" og mærket med tre prikker på klingen (se billeder). Skeden er nummereret "231". Skeden har en bule. Totallængde: 103 cm Klingelængde: 82 cm Blankvåbentilladelse påkrævet. Varenr: 4248038 DKK 3.500 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 11-05-2016 20:40:00 DKK 550
Jagtriffel Savage Model 110 kal. 308 Win monteret med Norconia 3-9x32 sigtekikkert
Jagtriffel Savage Model 110 kal. 308 Win monteret med Norconia 3-9x32 sigtekikkert. Jagtriffel Savage Model 110 kal. 308 Win monteret med Norconia 3-9x32 sigtekikkert. Våben nr. F124501 PL. 54 cm TL. 109 cm. t. Fremstår med lette brugsspor. Våbentilladelse påkrævet. Varenr: 4262102 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 11-05-2016 20:43:00 DKK 325
Kropatschek M/1886 bajonet
Kropatschek M/1886 bajonet. Kropatschek M/1886 bajonet. Med skede. Skeden har en bule. Totallængde: 61 cm Klingelængde: 46,5 cm Blankvåbentilladelse påkrævet. Varenr: 4248204 DKK 1.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 11-05-2016 20:48:00 DKK 300
Lodbössa
Lodbössa. LODBÖSSA, med slagsnapplås, oktagonal pipa märkt ELB, skuren kolv, längd 120 cm Varenr: 4262330 DKK 2.415 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-05-2016 21:10:00
Se mere
Rådjurshuvud samt mink. (2)
Rådjurshuvud samt mink. (2). Rådjurshuvud samt mink. Höjder 19 - 50 cm. (2) Varenr: 4263533 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 12-05-2016 18:24:00 DKK 262
Jagtgevær Beretta Ultra Light Deluxe kal. 12/70
Jagtgevær Beretta Ultra Light Deluxe kal. 12/70. Jagtgevær Beretta Ultra Light Deluxe kaliber 12-70 med ejektor, løbsvælger og forgyldt singletrigger. Serienummer P89294B. Løbslængde.: 67 cm. Totallængde.: 108,5 cm. Afstand til aftrækker.: 34 cm. Fremstår med minimal brugsslitage. Fuldgraveret boxlås med florale graveringer samt forgyldte fugle... Varenr: 4259787 DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 12-05-2016 19:31:00 DKK 5.600
Lot sølvskjeer med frimurer symboler (3)
Lot sølvskjeer med frimurer symboler (3). Lot bestående av 3 sølvskjeer i Sterling sølv med ulike symboler tilknyttet Frimurer. Varenr: 4260985 DKK < 1.000 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 13-05-2016 18:27:00 DKK 237
<<  1 2