Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Jagt, fiskeri, våben og militaria i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 2  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Savage model 10 kal. 308 Winchester
Savage model 10 kal. 308 Winchester. Savage model 10 kal. 308 Winchester. 19 mm fluted pibe. Serienummer: H321823. I camouflage (advantage max-1). Riflen er i pæn stand med canvasrem fra Alexander. Totallængde: 102 cm Pibelængde: 46,5 cm Våbentilladelse påkrævet. Varenr: 4156312 DKK 2.500 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 18-02-2016 20:25:00 DKK 1.850
Remmington riffel kal. 30-06 monteret med Leupold  kikkert.
Remmington riffel kal. 30-06 monteret med Leupold kikkert.. Remmington riffel kal. 30-06 monteret med Leupold kikkert. Foderal medfølger. Lette brugsspor. FL. 119 cm. PL. 64 cm. Våbentilladelse påkrævet. Varenr: 4147806 DKK 2.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-02-2016 20:26:00 DKK 1.150
Fuldskæftet jagtriffel Remington Mohawk 600 kal. 308 win
Fuldskæftet jagtriffel Remington Mohawk 600 kal. 308 win. Fuldskæftet jagtriffel Remington "Mohawk 600" kal. 308 win. PL. 45 cm. TL 95 cm. Våbennummer: A6655502. Indvendigt magasin med plads til 4 patroner. Monteret med skinne til Weaver ringe. Våbentilladelse påkrævet. Varenr: 4152657 DKK 3.500 DK, Herlev, Dynamovej 18-02-2016 20:27:00 DKK 1.950
Heckler & Koch signalpistol kal. 4
Heckler & Koch signalpistol kal. 4. Heckler & Koch/SIG P2 A1 signalpistol kal. 4 (26,5 mm). Serienummer: 26645 Totallængde: 190 mm Pibelængde: 155 mm Tilladelse til signalvåben påkrævet. Varenr: 4156133 DKK 1.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 18-02-2016 20:29:00 DKK 325
FN Browning model 150 kal. 22LR
FN Browning model 150 kal. 22LR. FN Browning model 150 kal. 22LR. Sportspistol med ergonomisk skæfte. Serienummer: 665 PY 03926 Totallængde: 275 mm Pibelængde: 150 mm SKV tilladelse påkrævet. Varenr: 4156142 DKK 2.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 18-02-2016 20:34:00 DKK 550
Winchester model 17 jagriffel kal. 30-06
Winchester model 17 jagriffel kal. 30-06. Winchester model 17 jagtriffel kal. 30-06. Oprindeligt militærriffel (model 53-17), men er ombygget til jagt. Serienummer: 1031646. Forsynet med Pollux kikkert størrelse 4x32. Brugsmærker, men i pæn stand. Totallængde: 118,5 cm Pibelængde: 64 cm Våbentilladelse påkrævet. Varenr: 4155968 DKK 2.500 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 18-02-2016 20:39:00 DKK 350
Weihrauch HW 90.  Luftgevær kal. 5,5 mm.
Weihrauch HW 90. Luftgevær kal. 5,5 mm. . Luftriffel. Weihrauch HW 90 kal. 5,5 mm (.22) OAL 115 LL 50 cm. Kraftigt Luftgevær med knækløb og 'gasfjeder' der ikke bliver slap. Skæfte af bejdset bøg med kindpuld for højreskytter (vil også kunne bruges af linksskytte). Mundingshastighed 260 m/s (Fabrikstal). Jagttegn fordres; skal i DK ... Varenr: 4152525

DKK 3.000 DK, Herning, Engdahlsvej 18-02-2016 20:57:00 DKK 1.700
Tapriffel M.1853/69 Flådens Bagladeriffel kal. 17,5 mm samt tilhørende bajonet (2)
Tapriffel M.1853/69 Flådens Bagladeriffel kal. 17,5 mm samt tilhørende bajonet (2). Tapriffel M.1853/69 Flådens Bagladeriffel kal. 17,5 mm, nummereret 151 på mange dele. Original rensestok ligeledes stemplet 151. Låsen stemplet Pirlor Freres Liege. TL 119 cm. Dansk bajonet til flådens bagladeriffel model 1853/69 med fæste af messing, stemplet ISHIG . 16 . 177.KL. 5 TL. 68 cm.... Varenr: 4141323 DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-02-2016 20:57:00 DKK 2.500
Webley & Scott haglgevær kal. 12
Webley & Scott haglgevær kal. 12. Webley & Scott Birmingham haglgevær kal. 12/70. Serienummer: 133957. Boret 1/4-1/2. Autosikring og ejektor. Stram og iorden. Let bruneringsslid. Skæftelængde: 37,5 cm Løbslængde: 66 cm Jagttegn påkrævet. Varenr: 4156326 DKK 6.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 18-02-2016 21:00:00 DKK 2.300
Pingvin, udstoppet, 1900-tallet
Pingvin, udstoppet, 1900-tallet. Pingvin(Spheniscidae), udstoppet på plade, m/ konservatormrk., 20. årh. H. 45 cm. Fremstår i aldersrelateret stand. Varenr: 4157962 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 18-02-2016 21:04:00 DKK 550
Skalmonteret, Dåopsats og Kronhjortopsats (2)
Skalmonteret, Dåopsats og Kronhjortopsats (2). Skalmonteret, Dåopsats og Kronhjortopsats ca. 5 kg. Mål af største: H. 108 & B. 71 cm. (2) Denne vare er del af en større privat samling jagttrofæer. Varenr: 4139418 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-02-2016 21:06:00 DKK 325
Haglgevær Felix Saraqueta S/S kal. 20/70.
Haglgevær Felix Saraqueta S/S kal. 20/70.. Haglgevær Felix Saraqueta S/S kal. 20/70. Våbennummer 72044 Løbslængde 66,5 cm. Totallængde 108 cm. aftrækker - bagkappe 35,5 cm. Sidelåse med fingerskrue graveret med scroll og florale rosetter. Engelsk skæfte af valnøddetræ . Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet. Varenr: 4152810 DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-02-2016 21:07:00 DKK 4.400
Knopsvane, udstoppet, 1900-tallet
Knopsvane, udstoppet, 1900-tallet. Knopsvane(Cygnus olor), udstoppet på plade, m/ konservatormrk., 20. årh. H. 68, B. 90 cm. Fremstår i aldersrelateret stand. Varenr: 4157966 DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-02-2016 21:09:00 DKK 1.650
Haglgevær AYA Goldpoint kal. 12/70. Nummer 2 af et sæt parbøsser.
Haglgevær AYA Goldpoint kal. 12/70. Nummer 2 af et sæt parbøsser.. Haglgevær AYA Goldpoint kal. 12/70. Våben nr. 337143. Pibelængde: 63,5 cm. Totallængde: 108,5 cm. Kolbelængde: 39 cm. Boxlås med florale graveringer. Engelsk skæfte af valnøddetræ. Fremstår med almindelig brugsslitage. Geværet er nummer 2 af et sæt parbøsser. Jagttegn påkrævet. Varenr: 4153312 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-02-2016 21:12:00 DKK 3.100
Fuldskæftet Jagtriffel Sauer 90, kaliber 308 Win med EAW Svingmontage
Fuldskæftet Jagtriffel Sauer 90, kaliber 308 Win med EAW Svingmontage. Fuldskæftet Jagtriffel Sauer 90, kaliber 308 Win. Continentalskæfte med kindpude. Løb med skarpe blanke riffelgange. Mausertype cylinderlås. EAW svingmontage med 30 mm ringe, monteret på forreste og bageste låsebro. Våbnet fremstår velholdt med få brugsspor, overalt stram og fast i de mekaniske ... Varenr: 4152799 DKK 11.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-02-2016 21:14:00 DKK 8.000
Skalmonteret, Elgopsats, Sverige
Skalmonteret, Elgopsats, Sverige. Skalmonteret på plade, Elgopsats, Sverige. H. 70. B. 100 cm. Denne vare er del af en større privat samling jagttrofæer. Varenr: 4139411 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-02-2016 21:16:00 DKK 2.300
Aimpoint Hunter, H34L
Aimpoint Hunter, H34L. Aimpoint Hunter, H34L. Monteret med et sæt warne ringe, 34 mm. Minimale brugsspor. Varenr: 4156345 DKK 4.500 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 18-02-2016 21:18:00 DKK 3.300
Par belgiske perkussion duelpistoler (2)
Par belgiske perkussion duelpistoler (2). Par belgiske perkussion duelpistoler. Antageligt Liege. Datering 1814-1815. Kan erhverves uden tilladelse. (2) Varenr: 4158584 DKK 16.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-02-2016 10:44:00 DKK 12.000
Medalj Nikolaus II
Medalj Nikolaus II . MEDALJ, brons, Nikolaus II, Ryssland, 1900-1901, 3x2,5 cm. . HISTORIK:. Bronze medal. Obverse has cipher of Nicholas II topped by an imperial crown. Reverse has dates 1900-1901 above an anchor over a crossed saber and rifle surrounded by the Cyrillic inscription for Chinese campaign. An Imperial ... Varenr: 4158191 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-02-2016 11:40:00
Se mere
Parti diverse fiskeredskap
Parti diverse fiskeredskap. Parti diverse fiskeredskap. nätstickor, näverflöte, besman, nätnålar, juster. Brukslitage. Varenr: 4158710 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 19-02-2016 13:59:00 DKK 242
Sportspistol, Unique, model DES 69, kal 22.
Sportspistol, Unique, model DES 69, kal 22.. Sportspistol, Unique, model DES 69, kal 22. Våbennummer 733906. SKV-2 tilladelse påkræves. Varenr: 4146710 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-02-2016 14:08:02 DKK 525
Salonriffel Winchester Model 52 Kal. 22 L
Salonriffel Winchester Model 52 Kal. 22 L. Salonriffel Winchester Model 52 Kal. 22 L. Våbennr. 97370C. Pibelængde: 68 cm. Totallængde: 116 cm. Magasin mangler samt defekt aftræk. Våbentilladelse påkrævet. Varenr: 4071457 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-02-2016 14:38:00 DKK 325
Salonriffel Anschütz Model 1913 Kal. 22 LR.
Salonriffel Anschütz Model 1913 Kal. 22 LR. . Salonriffel Anschütz Model 1913 Kal. 22 LR. Våbennr. 266879. Pibelængde: 66 cm. Totallængde: 115,5 cm. Der medfølger foderal. Våbentilladelse påkrævet. Varenr: 4071445 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-02-2016 15:42:00 DKK 2.700
Schultz & Larsen Otterup baneriffel M/77, kal. 22.
Schultz & Larsen Otterup baneriffel M/77, kal. 22.. Schultz & Larsen Otterup baneriffel M/77, kal. 22, våben nr. 19513. Løb: 66 cm. Total: 110 cm. Våbentilladelse påkræves. Varenr: 4154145 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-02-2016 16:12:12 DKK 325
Bagladeriffler Remington M. 1867/96 (2)
Bagladeriffler Remington M. 1867/96 (2). Bagladeriffler Remington M. 1867/96 ændret i 1896 til centraltænding, fremstillet hos Remington, kal 11,4 serienummer 52 og 16898 PL. 90 TL. 127 cm. Indstilleligt klapvisír . Mekanisk iorden, kolbe med mærker, aldersrellateret slitage samlertilladelse til skydevåben påkrævet. (2) Varenr: 4143566 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 19-02-2016 16:52:00 DKK 325
Ladestok til ringhanepistol
Ladestok til ringhanepistol. Ladestok for Ringhanepistol model 1848. Udført i jern m. ring i top og konisk bund m. indv. gevind. Stemplet m. S under kongekrone. L: 28,2 cm. Varenr: 4140307 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 19-02-2016 17:00:00 DKK 1.600
Flintelåspistol antagelig Fransk kavaleri samt nordafrikansk krudthorn i messing (2)
Flintelåspistol antagelig Fransk kavaleri samt nordafrikansk krudthorn i messing (2). Flintelåspistol antagelig Fransk kavaleri samt nordafrikansk krudthorn i messing (2) (2) Varenr: 4140303 DKK 4.500 DK, Herlev, Dynamovej 19-02-2016 18:18:00 DKK 3.000
Moskusskind.
Moskusskind.. Moskusskind. Skindet måler 190 x 220 'med hår Varenr: 4134216 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 19-02-2016 18:20:00 DKK 625
Sabelbajonetter samt dansk sabel M/1910. (5)
Sabelbajonetter samt dansk sabel M/1910. (5). Sabelbajonetter uden skeder. Stemplet. Greb af messing og tombak. Totallængde: ca. 70 cm. Dansk sabel M/1910 med porte pee, skede i jern med to bæreringe. Blankvåbentilladelse påkrævet Varenr: 4140280 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-02-2016 18:41:00 DKK 1.300
Jagtriffel Anschütz, salonriffel, Model M1415-1416, kaliber .22 long rifle med stikmagasin og justérbare sigtemidler
Jagtriffel Anschütz, salonriffel, Model M1415-1416, kaliber .22 long rifle med stikmagasin og justérbare sigtemidler. Våbennummer 1293652. Lettere håndslidt tysk Anschütz salonriffel Model 1415-1416 kaliber .22 long rifle. God mekanisk stand, cylinderlås med stikmagasin, minimalt bruneringsslid, ingen rust. Markering af spændt hane. OAL 103 cm. 54 cm blanke løb med skarpe riffelgange. Justérbar kærv. 35½ cm ... Varenr: 4157605 DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 19-02-2016 18:50:00 DKK 375
Jagtgevær over-og-under Baikal Model IJ-27-E kaliber 12 med ejektor
Jagtgevær over-og-under Baikal Model IJ-27-E kaliber 12 med ejektor. Våbennummer E08120. Næsten som nyt Baikal jagtgevær over-og-under model IJ-27-E kaliber 12 med ejektor. Boxlås, intet slør, intet bruneringsslid og ingen rust. OAL 114 cm. 72 cm blanke løb jagtboret ½ Modified og 1/1 Full. Ventileret sigteskinne. 36 cm oliepoleret amerikansk kolbe med ... Varenr: 4157583 DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 19-02-2016 19:00:00 DKK 900
To officerssabler samt fransk bajonet (3)
To officerssabler samt fransk bajonet (3). To officerssabler samt fransk bajonet 1800-tallets midte. Ene bajonet med utydelig skrift på ryggen af klingen. Anden med ætsninger i klinge, dog utydelige af brugsslitage. Ligeledes løshed i samlingerne i sidstnævnte. Blankvåbentilladelse påkræves. (3) Varenr: 4154149 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-02-2016 19:10:00 DKK 325
Jagtgevær FIAS SABATTI over-og-under Model Classic kaliber 12-70 med singletrigger og løbsvælger og roset- og jagtmotiv-graveringer
Jagtgevær FIAS SABATTI over-og-under Model Classic kaliber 12-70 med singletrigger og løbsvælger og roset- og jagtmotiv-graveringer. Våbennummer 150836. Velholdt Italiensk SABATTI jagtgevær Model Classic kaliber 12-70 med singletrigger og løbsvælger. Boxlås med roset- og jagtgraveringer. Intet slør, intet bruneringsslid og ingen rust. OAL 113½ cm. 70 cm blanke løb skovjagtboret Cylinder og ¼ Improved Cylinder. Ventileret ... Varenr: 4157598 DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 19-02-2016 19:10:00 DKK 1.700
Jagtgevær Winchester over-og-under Model 101 XTR(A) Winchoke Light kaliber 12-76 Magnum med ejektor, singletrigger, løbsvælger og udskiftelige chokes og roset- og jagtgraveringer
Jagtgevær Winchester over-og-under Model 101 XTR(A) Winchoke Light kaliber 12-76 Magnum med ejektor, singletrigger, løbsvælger og udskiftelige chokes og roset- og jagtgraveringer. Våbnnummer K492330E. Fremstår næsten som ny. Winchester over-og-under jagtgevær Model 101 XTR(A) Winchoke Light kaliber 12-76 Magnum med ejektor, singletrigger, løbsvælger og udskiftelige chokes. Boxlås med roset- og jagtgraveringer. Uden slør. Intet bruneringsslid og ingen rust. OAL 111 cm. 69 ... Varenr: 4157612 DKK 9.000 DK, Helsingør, Støberivej 19-02-2016 19:20:00 DKK 4.200
Jagtgevær FN over-og-under kaliber 12-70 med ejektor, forgyldt singletrigger og løbsvælger
Jagtgevær FN over-og-under kaliber 12-70 med ejektor, forgyldt singletrigger og løbsvælger . Våbennummer 11711 S69. Velholdt belgisk FN (Fabrique Nationale) lettere håndslidt jagtgevær over-og-under kaliber 12-70 med ejektor, forgyldt singletrigger og løbsvælger. Uden slør, ingen rust. Bruneringsslid på basculen og på løb. Boxlås med manuel sikring. Bred ventileret sigteskinne. OAL 112½ ... Varenr: 4157615 DKK 8.000 DK, Helsingør, Støberivej 19-02-2016 19:30:00 DKK 2.200
En samling kaskelot tænder. Physeter macrocephalus (9).
En samling kaskelot tænder. Physeter macrocephalus (9).. En samling kaskelot tænder. 'Physeter macrocephalus' Længde mellem: 10 - 21 cm. Vægt mellem: 70 - 452 gram. Samlet vægt: 1960 gram Cites certifikater fra Naturstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Tilladelsen er gyldig for ét salg. Ved handel uden for EU, skal der søges eksport / ... Varenr: 4148330 DKK 12.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-02-2016 19:31:00 DKK 6.000
Hirschfängare
Hirschfängare. HIRSCHFÄNGARE, 1700-tal, graverad klinga med blommor och djur, mässingsfäste med kavel av horn, längd 39 cm Varenr: 4158318 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-02-2016 19:34:00
Se mere
Jagtgevær AYA Model The Hunters Gun side-by-side kaliber 20-70
Jagtgevær AYA Model The Hunters Gun side-by-side kaliber 20-70. Våbennummer 312022. Velholdt jagtgevær side-by-side AYA Model The Hunters Gun kaliber 20-70. Intet slør, ingen rust og intet bruneringsslid. Boxlås. OAL 108½ cm. 67 cm blanke løb. 35½ cm amerikansk kolbe med åretegninger og netskæringer. Vægt lette 2kg700gram. Jagttegn kræves. Varenr: 4157593 DKK 3.500 DK, Helsingør, Støberivej 19-02-2016 19:40:00 DKK 1.100
Salonriffel, Norinco i kal. 22 Win. Magnum med kikkertsigte.
Salonriffel, Norinco i kal. 22 Win. Magnum med kikkertsigte.. Salonriffel, Norinco i kal. 22 Win. Magnum med kikkertsigte. TL 105,5 cm. LL 57,5 cm. Våbennr. 9505624. Norconia German 3 - 9x40 kikkersigte. Fremstår lettere brugspræget med lidt urenheder i løbet. Våbentilladelse kræves. Varenr: 4157870 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 19-02-2016 19:42:00 DKK 575
Baikal Model MP153 halvautomatisk haglgevær kaliber 12-76 Magnum
Baikal Model MP153 halvautomatisk haglgevær kaliber 12-76 Magnum. Baikal Model MP153 halvautomatisk haglgevær kaliber 12-76 Magnum. Ventileret sigteskinne, magnum 76 mm patron, TL: 123,5 cm, 69,5 cm løb, 36,5 cm kolbe. Sikring i aftrækkerbøjlen. Serienummer 1015325468. Jagttegn påkræves. Varenr: 4153173 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-02-2016 19:49:00 DKK 1.750
Jagtriffel TIKKA Model 55 kaliber .222 Remington med sigtekikkert og stikmagasin
Jagtriffel TIKKA Model 55 kaliber .222 Remington med sigtekikkert og stikmagasin. Våbennummer 192357. Velholdt TIKKA Model 55 jagtriffel (produceret af SAKO) i kaliber .222 Remington med Classic 2-7x40 sigtekikkert med trådkors. Fast montage. Korn og justérbar kærv. Markering af spændt hane og uden bruneringsslid og rust. Cylinderlås med stikmagasin. OAL 107½ cm. 55½ cm blankt... Varenr: 4157618 DKK 6.500 DK, Helsingør, Støberivej 19-02-2016 19:50:00 DKK 1.250
Jagtriffel Remington Model 600 Mohawk kaliber .308 Winchester (7,62x51) med sigtekikkert med belyste sigtemidler
Jagtriffel Remington Model 600 Mohawk kaliber .308 Winchester (7,62x51) med sigtekikkert med belyste sigtemidler. Våbennummer A6677974. Næsten som ny. Remington 600 Mohawk i kaliber .308 Winchester (7,62x51mm) med Jahtijakt 2½-10x50 sigtekikkert i fast montage og med belyst farvepunktsigte i trådkorset. Cylinderlås, intet bruneringsslid og ingen rust. Magasinkapacitet 4 patroner. Markering af spændt hane. ... Varenr: 4157603 DKK 8.500 DK, Helsingør, Støberivej 19-02-2016 20:00:00 DKK 2.000
Udstoppet søpapegøje og havlit (2)
Udstoppet søpapegøje og havlit (2). Udstoppet søpapegøje og havlit. H. 26 cm. Søpapegøjens hoved med løshed. (2) Varenr: 4147096 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-02-2016 20:06:00 DKK 425
Nödlandningskartor WW2, siden och papper (3)
Nödlandningskartor WW2, siden och papper (3). 2 st. Nödlandningskartor i siden, s k 'silk maps', utgivna 1943, tryck på båda sidorna, kartorna 43A/B samt 43C/D, mått ca 73 x 73 cm. 1 st. tryckt på papper (troligen gjort av mullbärsträdets löv), Märkt med Rött D, södra Frankrike mm. (3) Varenr: 4134102 DKK 2.013 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 19-02-2016 20:07:00 DKK 1.610
Jagtgevær FN halvautomatisk Browning Model 2000 kaliber 12-70, hurtiglade-system
Jagtgevær FN halvautomatisk Browning Model 2000 kaliber 12-70, hurtiglade-system. Våbennummer 23640. Velholdt Browning FN halvautomatisk jagtgevær kaliber 12-70. Hurtiglade-system gennem patronport i venstre side af låsen. Val Brownings produceret på Fabrique Nationale i Belgien. En smule håndslidt, intet bruneringsslid og ingen rust. OAL 118 cm. 67½ cm blankt løb boret ¼ ... Varenr: 4157617 DKK 3.500 DK, Helsingør, Støberivej 19-02-2016 20:10:00 DKK 2.200
Vanguard Classic 60CL våbenkuffert
Vanguard Classic 60CL våbenkuffert. Vanguard Classic 60CL våbenkuffert til flytransport af våben, indvendig længde 112cm, bredde 27,5cm, højde 10cm. Aluminium ramme, metal forstærkede hjørner, låse med kode og nøgle, stødabsorberende skumindlæg Varenr: 4158916

DKK 1.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 19-02-2016 20:20:00 DKK 375
Kombivåben, Bockbüchsflinte, Bbfl. TIKKA Model 77K i kalibrene 12-70 og 6,5x55mm med ejektor.
Kombivåben, Bockbüchsflinte, Bbfl. TIKKA Model 77K i kalibrene 12-70 og 6,5x55mm med ejektor.. Våbennummer 25028. Velholdt TIKKA (produceret af SAKO) kombinationsvåben, over-og-under Bockbüchsflinte i kalibrene 6,5x55 og 12-70. Ejektor, intet slør, intet bruneringsslid og ingen rust. OAL 106½ cm. 54½ cm blanke løb, riffelløbet med skarpe riffelgange og mundingsbremse, haglløbet boret ¾ ... Varenr: 4157589 DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 19-02-2016 20:20:00 DKK 1.100
Kikarsikte, Zeiss Diavari-za 1,5-6x42 T*
Kikarsikte, Zeiss Diavari-za 1,5-6x42 T*. Kikarsikte, Zeiss Diavari-za 1,5-6x42 T*. Längd 33 cm, diameter 3,5/4,5 cm. Linsskydd medföljer. Smärre slitage. Lauritz.com garanterar inte funktionen. Varenr: 4157107 DKK 4.830 SE, Stockholm, Slakthusgatan 19-02-2016 20:27:00 DKK 3.864
Jagtgevær AYA Jauar Special kal. 12/70
Jagtgevær AYA Jauar Special kal. 12/70 . Jagtgevær AYA Jauar Special kal. 12/70 Våbennr. 418396. Sidelås med talrige graveringer og fingerskrue. Pibelængde: 66 cm. Totallængde: 106,5 cm. Kolbelængde: 35 cm. Dobbelttrigger. revne i kolben ved aftrækker. Jagttegn påkrævet. Varenr: 4158681 DKK 3.500 DK, Herlev, Dynamovej 19-02-2016 20:27:58 DKK 1.500
Hederslegionen
Hederslegionen. HEDERSLEGIONEN, Frankrike, riddartecken, i etui av Arthtus Bertrand, Paris Varenr: 4158352 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-02-2016 20:42:00
Se mere
Uniform
Uniform. UNIFORM, svensk, m/1886, livplagg, byxor, mössa m plym, skärp Varenr: 4158374 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-02-2016 21:26:00
Se mere
Stångvapen
Stångvapen. STÅNGVAPEN, indiskt, tveeggat, etsad dekor med lejon, längd ca 220 Varenr: 4158381 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-02-2016 21:40:00
Se mere
Slaglåsgevär m/1864
Slaglåsgevär m/1864. SLAGLÅSGEVÄR m/1864, tillverkad vid Husqvarna Vapenfabrik, lås märkt H 1864, längd 120 cm Varenr: 4159843 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 20-02-2016 11:06:00
Se mere
Slaglåsgevär Jönköping
Slaglåsgevär Jönköping. SLAGLÅSGEVÄR, ombyggt till slaglås, lås märkt Jönköping, längd 130 cm Varenr: 4159878 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 20-02-2016 13:21:00
Se mere
Jagtgevær, Gebrüder Merkel s/s i kal. 12/70.
Jagtgevær, Gebrüder Merkel s/s i kal. 12/70. . Jagtgevær, Gebrüder Merkel s/s i kal. 12/70. TL 109 cm. LL 66 cm. Våbennr. 603618. Rene løb. Ingen slør. Oliebehandlet engelsk skæfte. Fremstår med minimalt brugspræg. Jagttegn kræves. Varenr: 4158475 DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 20-02-2016 15:30:00 DKK 1.050
Jagtgevær, Laurona s/s i kal. 16/70.
Jagtgevær, Laurona s/s i kal. 16/70.. Jagtgevær, Laurona s/s i kal. 16/70. TL 112 cm. LL 70 cm. Våbennr. 26819. Sidelåse. Rene løb. Ingen slør. Oliebehandlet skæfte. Renoveret af bøssemager. Fremstår med minimalt brugspræg. Jagttegn kræves. Varenr: 4158472 DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 20-02-2016 15:55:00 DKK 300
Jagtgevær, Winchester Model 101 o/u i kal. 12/70.
Jagtgevær, Winchester Model 101 o/u i kal. 12/70.. Jagtgevær, Winchester Model 101 o/u i kal. 12/70. TL 108. LL 66 cm. Våbennr. 317388. Ejektor. Rene løb. Ingen slør. Singletrigger. Løbsvælger. Vent. skinne. Fremstår med minimalt brugspræg. Jagttegn kræves. Varenr: 4158470 DKK 4.500 DK, Aalborg, Nibevej 20-02-2016 16:20:00 DKK 1.300
Jagtriffel, Parker Hale
Jagtriffel, Parker Hale . Jagtriffel, Parker Hale "Safari" i kal. 30-06 med rødpunktssigte. TL 107 cm. LL 54 cm. Våbennr. B9444M. Ren i løbet. Indvendigt magasin. Fremstår lettere brugspræget. Våbentilladelse kræves. Varenr: 4152033 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 20-02-2016 16:45:00 DKK 300
Sværd, Armory Hilt Sword.
Sværd, Armory Hilt Sword.. Sværd, Armory Hilt Sword. TL 94 cm. KL 79 cm. Blankvåbentilladelse kræves. Varenr: 4152726 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 20-02-2016 17:05:00 DKK 375
Jagtriffel, Carl Gustav (fuldskæftet) i kal. 6,5 x 55 med kikkertsigte.
Jagtriffel, Carl Gustav (fuldskæftet) i kal. 6,5 x 55 med kikkertsigte.. Jagtriffel, Carl Gustav (fuldskæftet) i kal. 6,5 x 55 med kikkertsigte. TL 104 cm. LL 50cm. Våbennr. 166586. Indvendigt magasin. Fremstår lettere brugspræget. Eagle Eye 2.5 - 10x50 kikkertsigte. Våbentilladelse kræves. Varenr: 4160136 DKK 4.000 DK, Aalborg, Nibevej 20-02-2016 17:30:00 DKK 900
Dansk sabel M. 1858, klinge med inskription, skede mærket HM KONGENS ÆRESSABEL
Dansk sabel M. 1858, klinge med inskription, skede mærket HM KONGENS ÆRESSABEL. Dansk sabel M. 1858 Seifert, København. KL 84 cm TL 100 cm. Klinge med inskription i form af initialer samt årstal, skede mærket HM KONGENS ÆRESSABEL, skede med to bæreringe. Fæste med rokkeskind og felttet tråd. Medfølgende portepe. Fremstår med anløbet fæste og brugsspor. Kræver gyldig ... Varenr: 4156933 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 20-02-2016 19:10:00 DKK 825
Svensk afstandsmåler M1913
Svensk afstandsmåler M1913. Svensk afstandsmåler M1913. Carl Zeiss optik, transportkasse medfølger. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4127540 DKK 15.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-02-2016 19:13:00 DKK 7.000
Jagtriffel BRNO model Fairfox 1500 i kal. 6,5x55
Jagtriffel BRNO model Fairfox 1500 i kal. 6,5x55 . Jagtriffel BRNO model Fairfox 1500 i kal. 6,5x55 med snelle. Serienummer 00778. Totallængde : 110 cm, løbslængde: 58,5 cm, afstand til aftrækker : 33,5 cm. Blankt løb med skarpe riffelgange, kolbe med gummikappe, fremstår velholdt med normal brugsslitage. Våbnet er gennemgået og efterset af ... Varenr: 4158842 DKK 2.500 DK, Vejle, Dandyvej 20-02-2016 19:13:00 DKK 325
Salonriffel Anschutz kal. 22 LR
Salonriffel Anschutz kal. 22 LR . Salonriffel. Anschütz kal. 22LR. Monteret med Jaguar 4x32 sigtekikkert. Våbennummer: 570341. Pibelængde: 53 cm. Totallængde: 102 cm. Fremstår med alm. brugsslitage, stram overalt. Våbnet er gennemgået og efterset af bøssemager. Kræver gyldig våbentilladelse påkrævet. Varenr: 4158883 DKK 2.500 DK, Vejle, Dandyvej 20-02-2016 19:19:00 DKK 750
Hjorthorn, 1960-tal
Hjorthorn, 1960-tal. Hjorthorn monterade på träplatta, för väggmontage, 1960-tal, 50x70x65 cm, visst slitage. Varenr: 4159456 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 20-02-2016 19:25:00 DKK 242
Riffel. Mauser/98 Kal. 30.06
Riffel. Mauser/98 Kal. 30.06 . Riffel. Mauser/98 Kal. 30.06. Våben nr. F13660. Lås med sidesikring. Løbslængde : 57.5 cm. Total L. 114 cm. Afstand til aftrækker : ca. 37 cm. Fremstår med alm. brugsslitage, stram overalt. Våbnet er gennemgået og efterset af bøssemager. Kræver gyldig våbentilladelse påkrævet. Varenr: 4158587 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 20-02-2016 19:30:00 DKK 325
Gamo luftgevær Viperexpress 5,5 mm med kikkert
Gamo luftgevær Viperexpress 5,5 mm med kikkert. Gamo luftgevær Viperexpress 5,5 mm med kikkert, serienummer 04-1C-597808-08. Kunststof skæfte samt kikkert i form af Eageleye 4x32. Udstillingsmodel, spor herefter kan forekomme. Kræver gyldigt jagttegn. Varenr: 4158603 DKK 1.400 DK, Vejle, Dandyvej 20-02-2016 19:34:00 DKK 1.200
Riffel, model K98 i kaliber 7,92x57 med kikkertsigte
Riffel, model K98 i kaliber 7,92x57 med kikkertsigte. Riffel, model K98 i kaliber 7,92x57 med kikkertsigte, serienummer 4616, løbslængde : 58 cm. Totallængde: 110 cm. Mauser cylinderlås. Fremstår restaureret og komplimenteret med bl.a. eftermonteret kikkert og kikkertmontage, riflen fremstår tilsyneladende nummerens med efterstempling på ... Varenr: 4150025 DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-02-2016 19:37:00 DKK 7.400
Jagtgevær, halvautomatisk. Winchester Model European 1500 XTR i kal. 12/70
Jagtgevær, halvautomatisk. Winchester Model European 1500 XTR i kal. 12/70. Jagtgevær, halvautomatisk. Winchester Model European 1500 XTR i kal. 12/70. Serienummer : NE015748. TL 124 cm. LL 71 cm. Afstand til aftrækker 35,5 cm. Spejlblank i løbet. Fremstår med alm. brugspræg, stram overalt. Våbnet er gennemgået og efterset af bøssemager. Kræver gyldig våbentilladelse ... Varenr: 4158596 DKK 3.500 DK, Vejle, Dandyvej 20-02-2016 19:43:00 DKK 1.600
Luftgevær, Weihrauch model HW80 i kal. 25 / 6,35 mm (3)
Luftgevær, Weihrauch model HW80 i kal. 25 / 6,35 mm (3). Luftgevær, Weihrauch model HW80 i kal. 25 / 6,35 mm. Tysk luftgevær med luftkammer i stort kaliber med medfølgende pumpe for oppumpning af luftkammer samt æske med hagl og øvrigt tilbehør. Veludført luftgevær, fremstår med alm. brugsslitage. Kræver gyldigt jagttegn. (3) Varenr: 4158571 DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-02-2016 19:53:00 DKK 725
Parker Hale model Safari, kaliber 30-06
Parker Hale model Safari, kaliber 30-06 . Parker Hale model Safari, kaliber 30-06 Serienummer B10133M, kontinental skæfte m. let netskæring og kindpude. Pibelængde ca. 54 cm pibe med korn og kærv. Totallængden ca. 109 cm, Fremstår i aldersrelateret stand m. fine riffelgange. Våbnet er gennemgået og efterset af bøssemager. Kræver gyldig... Varenr: 4158822 DKK 1.800 DK, Vejle, Dandyvej 20-02-2016 20:04:00 DKK 300
Jagtriffel Winchester Model 70 Westerner kal. 308 Win
Jagtriffel Winchester Model 70 Westerner kal. 308 Win. Jagtriffel Winchester Model 70 Westerner kal. 308 Win. Våben nr.G1612670. Pibelængde: 53,5 cm. Totallængde: 108,5 cm. Kolbe med gummikappe. Fremstår med almindelig brugsslitage, stram overalt. Våbnet er gennemgået og efterset af bøssemager. Kræver gyldig våbentilladelse påkrævet. Varenr: 4158900 DKK 3.500 DK, Vejle, Dandyvej 20-02-2016 20:05:00 DKK 850
Väggtroféer. Älg, rådjur samt hjort (4)
Väggtroféer. Älg, rådjur samt hjort (4). Väggtroféer. Älg, rådjur samt hjort. Rådjurshornens höjd 17-25 cm ,ett par av hornen behöver limmas. Älghornets bredd ca 70 cm, hjorthornens höjd ca 55 cm. (4) Varenr: 4147877 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 20-02-2016 20:10:00 DKK 242
Hackspett
Hackspett. Hackspett. Uppstoppad, monterad på björk. Tota höjd ca 33 cm. Slitage, ett öga saknas. Varenr: 4147668 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 20-02-2016 21:08:00 DKK 242
Skuldermonteret, Hvidhalet Gnu, jagttrofæ
Skuldermonteret, Hvidhalet Gnu, jagttrofæ . Skuldermonteret, Hvidhalet Gnu(Connochaetes gnou), jagttrofæ. H. 80. Horn H. 30 & B. 43 cm. Enkelte brugsspor. Denne vare er del af en større privat samling jagttrofæer. Varenr: 4128142 DKK 2.500 DK, Odense, Kratholmvej 21-02-2016 19:31:00 DKK 1.200
Skuldermonteret, Råbuk, kunstmateriale
Skuldermonteret, Råbuk, kunstmateriale . Skuldermonteret, Råbuk, kunstmateriale, kopi efter Ungarsk verdensrekord. H. 61. Horn H. 22 cm. Denne vare er del af en større privat samling jagttrofæer. Varenr: 4125667 DKK 2.500 DK, Odense, Kratholmvej 21-02-2016 19:41:00 DKK 1.650
Webley & Scott Model 700 s/s jagtgevær kal. 12/70.
Webley & Scott Model 700 s/s jagtgevær kal. 12/70.. Webley & Scott Model 700 s/s jagtgevær kal. 12/70. Våbennummer: 123589 Pibelængde: 71 cm, Totallængde: 115 cm. Boringer ca 1/2 + 3/4. Afstand til kolbe 39,5 cm. Rene blanke løb. Fremstår med ejector, doubletrigger, uden slør. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet. Varenr: 4152923 DKK 7.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-02-2016 19:46:00 DKK 3.000
Remington halvautomatisk haglgevær model 1100 kal. 12/70.
Remington halvautomatisk haglgevær model 1100 kal. 12/70.. Remington halvautomatisk haglgevær model 1100 kal. 12/70. Våben nr. N431943V. Pibelængde: 69,5 cm. Totallængde: 121 cm. Kolbelængde: 34,5 cm. Olieret skæfte i året valnøddetræ. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet. Varenr: 4153269 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-02-2016 19:51:00 DKK 1.350
Skalmonteret, Sikaopsatser, Skotland (3)
Skalmonteret, Sikaopsatser, Skotland (3). Skalmonteret på plade, Sikaopsatser, Skotland. Mål af største: H. 59 & B. 40 cm. (3) Denne vare er del af en større privat samling jagttrofæer. Varenr: 4139400 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-02-2016 19:51:00 DKK 350
Skalmonteret, Kronhjort, Ungarn, 11,2 kg
Skalmonteret, Kronhjort, Ungarn, 11,2 kg. Skalmonteret på plade, Kronhjort, Ungarn, 11,2 kg. H. 120. B. 95 cm. Denne vare er del af en større privat samling jagttrofæer. Varenr: 4143941 DKK 2.500 DK, Odense, Kratholmvej 21-02-2016 21:06:00 DKK 1.600
Skuldermonteret, Eland, jagttrofæ
Skuldermonteret, Eland, jagttrofæ . Skuldermonteret, Eland(Taurotragus oryx), jagttrofæ, m/ aftagelige horn. H. 150 cm, Horn H. 68 cm. Enkelte brugsspor. Denne vare er del af en større privat samling jagttrofæer. Varenr: 4129446 DKK 3.500 DK, Odense, Kratholmvej 21-02-2016 21:18:00 DKK 425
Dansk riflet infanterimusket M.1841. Konstrueret af N. J. Løbnitz
Dansk riflet infanterimusket M.1841. Konstrueret af N. J. Løbnitz. Dansk riflet infanterimusket M.1841. Konstrueret af N. J. Løbnitz. Nummerens, dog ikke bajonet. Stemplet, B-1842-26. TL 130 cm. ex bajonet. Bajonet: 65 cm. Kolbe af bøgetræ, med beslag af messing, mekanisk sund og funktionel. Varenr: 4158544 DKK 24.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-02-2016 19:40:00 DKK 14.000
Perkussionsmusket. Omgjort fra flint
Perkussionsmusket. Omgjort fra flint. Perkussionsmusket. Omgjort fra flint. Slutningen af 1700-tallet. Flere utydelige stempler. L. 138 cm. Kan erhverves uden tilladelse. Varenr: 4158469 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-02-2016 20:02:00 DKK 550
Drilling Franz Sodia Ferlach med Swarowski Habicht 1,25-4x24 sigtekikkert kal. 16/70 - 7 x 57 R.
Drilling Franz Sodia Ferlach med Swarowski Habicht 1,25-4x24 sigtekikkert kal. 16/70 - 7 x 57 R. . Drilling Franz Sodia Ferlach med Swarowski Habicht 1,25-4x24 sigtekikkert kal. 16/70 - 7 x 57 R. Våbennr: 10067. Løbslængde 60 cm, Skæftelængde 36 cm. Totallængde: 103 cm. Drillingen er monteret med Swarowski Habicht 1,25-4x24 sigtekikkert i original svingmontage. Løbene fremstår rene. Låsen ... Varenr: 4153155 DKK 20.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-02-2016 20:17:00 DKK 12.000
Mauser long distance rifle kal. 6,5 x 284
Mauser long distance rifle kal. 6,5 x 284. Mauser "long distance rifle" kal. 6,5 x 284. Serienummer: 6624. Civilt Mauser system model 98 med snelleaftræk. Systemet er nitreret (hærdet). Aftrækkerbøjle og bundplade er graveret. Poleret nøddetræsskæfte. Piben er mærket: "Emil Adam, Berlin W8". Forsynet med Fontaine kikkert, variabel 3-9 x ... Varenr: 4156009 DKK 10.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 22-02-2016 20:49:00 DKK 2.300
 Dansk glatløbet infanterimusket M.1841.
Dansk glatløbet infanterimusket M.1841.. Dansk glatløbet infanterimusket M.1841. Konstrueret af N. J. Løbnitz. Nummerens, dog ikke bajonet. Stemplet, B-1842-9. TL 130 cm. ex bajonet. Bajonet: 65 cm. Kolbe af bøgetræ, med beslag af messing, mekanisk sund og funktionel. Blankvåbentilladelse til bajonet påkrævet. Varenr: 4157006 DKK 26.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-02-2016 19:04:00 DKK 18.000
Haglgevær Beretta Giubileo kal 12/76.
Haglgevær Beretta Giubileo kal 12/76. . Haglgevær Beretta Giubileo kal 12/76 våben nr. Giu136B. PL. 71 cm. TL. 116 cm. Skæftelængde 37 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Kuffert med certifikater mm medfølger. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet. Varenr: 4149008 DKK 80.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-02-2016 19:26:00 DKK 41.000
Svensk/Norsk flintelås gevær, m. 1815
Svensk/Norsk flintelås gevær, m. 1815 . Svensk/Norsk flintelås gevær, m. 1815. Stram og sund mekanisk stand. Fremstillet hos Husqvarna. Bajonet medfølger. Længde: 148 cm. Geværet kan erhverves uden tilladelse, dog påkræves blankvåbentilladelse til bajonet. Varenr: 4158474 DKK 12.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-02-2016 20:09:00 DKK 4.100
Entréprise Caspian pistol kal. 38 Super
Entréprise Caspian pistol kal. 38 Super. Entréprise Caspian pistol kal. 38 Super. Serienummer: W001582. Slæden er mærket "Aabo Custom". Entreprise Arms, Irwindale CA. Original kuffert medfølger. Totallængde: 240 mm Pibelængde: 150 mm SKV tilladelse påkrævet. Varenr: 4156113 DKK 10.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 23-02-2016 20:21:00 DKK 5.600
Belgisk perkussionpistol. Ca. 1840-1850
Belgisk perkussionpistol. Ca. 1840-1850. Belgisk perkussionpistol med god riffelgang. Ca. 1840-1850. Mærket nummer 1 og således ene halvdel af et par. Kaliber 11. Fremstår med ældre reparation på skæfte. Kan erhverves uden tilladelse. Varenr: 4158747 DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-02-2016 20:46:00 DKK 625
<<  1 2

Vintage!

Vil du klædes interessant på? -
eller måske have en ny taske?

  • Måske finder du det helt specielle i vores Vintage-kategori?

    • Mine søgeagenter