Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Våben, jagt og militaria i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 2  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Høgeugle
Høgeugle. Monteret høgeugle på stand. H. 41cm. Cites certifikat fra Naturstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Tilladelsen er gyldig for ét salg. Ved handel uden for EU, skal der søges eksport / import tilladelse for udlevering. Varenr: 3634013 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-12-2014 19:21:00 DKK 525
Elefantfødder monterede som skamler.
Elefantfødder monterede som skamler.. Elefantfødder monterede som skamler. H. 62 og 58 cm. Cites certifikat fra Naturstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Tilladelsen er gyldig for ét salg. Ved handel uden for EU, skal der søges eksport / import tilladelse for udlevering. Varenr: 3633989 DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-12-2014 19:21:00 DKK 1.100
Halvautomatisk Carl Gustaf jagtriffel kaliber 9,3x62mm, med stikmagasin
Halvautomatisk Carl Gustaf jagtriffel kaliber 9,3x62mm, med stikmagasin . Serienummer 134-006601. Halvautomatisk svensk Carl Gustaf jagtriffel i kaliber 9,3x62mm. Fremstår med minimale brugsspor og med stikmagasin og forberedt for kikkertmontage. Intet bruneringsslid. OAL 105 cm. 46 cm blankt løb med skarpe riffelgange. Oliepoleret kolbe med gummikappe og skarpe ... Varenr: 3640679 DKK 9.000 DK, Helsingør, Støberivej 02-12-2014 19:30:00 DKK 4.900
Skalmonteret trofæ af Kudu (1).
Skalmonteret trofæ af Kudu (1). . Skalmonteret trofæ af Kudu fra Namibia 2009 H: 131 cm. (1). Varenr: 3640403 DKK 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 02-12-2014 19:40:00 DKK 425
AYA - Aguirre & Aranzabal,
AYA - Aguirre & Aranzabal, . AYA - Aguirre & Aranzabal, "The Shooting Star" haglgevær s/s, kal. 12/70. Serienummer 417114. Pibelængde 66 cm. Totallængde 110 cm. Fremstår med lettere slitage, uden slør. Samlertilladelse eller jagttegn påkræves. Eftersyn og udlevering kun efter aftale. Varenr: 3611649 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-12-2014 19:41:00 DKK 425
Aya nr. 2 (Ambassador) dobbelt trigger -
Aya nr. 2 (Ambassador) dobbelt trigger -. Aya nr. 2 (Ambassador) dobbelt trigger. Serienr. 432893. 71 cm løb, cal. 12/70 boret ca. 1/4 og 1/2. Ægte sidelås med scrollgraveringer. Rigt åretegnet 37 cm skæfte. Jagttegn påkrævet. Eftersyn og udlevering kun efter aftale. Varenr: 3641559 DKK 12.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-12-2014 19:47:00 DKK 7.200
Jagtriffel Savage Model 110 i kaliber .308 Winchester (7,62x51mm) med 3-10x46 sigtekikkert
Jagtriffel Savage Model 110 i kaliber .308 Winchester (7,62x51mm) med 3-10x46 sigtekikkert. Serienummer F 123675. Savage jagtriffel Model 110 kaliber .308 Winchester (7,62x51mm) med 3-10x46 sigtekikkert i lav fast montage. Korn og kærv ikke monteret af hensyn til kikkertmontagen. Uden bruneringsslid. OAL 108½ cm. 53 cm blankt løb med skarpe riffelgange. 33½ cm oliepoleret kolbe med ... Varenr: 3640698 DKK 5.000 DK, Helsingør, Støberivej 02-12-2014 19:50:00 DKK 1.200
Officersabel, svenskt infanteri, 1800-talets slut
Officersabel, svenskt infanteri, 1800-talets slut. Sabel, svenskt infanteri, 1800-talets slut. Graverad klinga. Märkt Svalling, Eskiltuna. Orginal portepé, metallskida samt skinnfodral. Längd: 94 cm Varenr: 3632172 DKK 2.410 SE, Malmö, Baltzarsgatan 02-12-2014 20:34:00 DKK 1.085
Nordeuropæisk huggert, dateret 1548
Nordeuropæisk huggert, dateret 1548. Nordeuropæisk huggert med let krum klinge, dobbelægget på den yderste 1/3-del, stemplet 1548 på begge sider samt med klingesmedens stempel på terts siden i form af dobbelt sammenhængende malteserkors i oval, fæste af jern med gennembrudt paperplade, greb beviklet med snoet messingtråd. KL. 71 TL.... Varenr: 3621833 DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-12-2014 20:35:00 DKK 4.200
Nordeuropæisk soldater fægtekårde, 1700-tallets midte
Nordeuropæisk soldater fægtekårde, 1700-tallets midte. Nordeuropæisk soldater fægtekårde med tilhørende original skede af sort læder med montage og dupsko af messing, dobbelt nyreformet parerplade af jern, greb beviklet med flettet tombaktråd, trekantet klinge. 1700-tallets midte. KL. 82 TL. 99 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Blankvåben ... Varenr: 3621844 DKK 6.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-12-2014 20:45:00 DKK 2.200
Laser afstandsmåler med indbygget speed detector
Laser afstandsmåler med indbygget speed detector. JAGT-Laser afstandsmåler med indbygget speed detector.. Lille laser afstandsmåler til montering i bæltet. Laser range finder: Min range 5 M. Max range: 400-1000 M. Continuous measuring function. Nøjagtighed +- 1 M. Laser speed detector: Måler hastighede mellem 0-300 km/h. Nøjagtighed +-5 km/t. ... Varenr: 3642320

DKK 1.250 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03-12-2014 11:56:00 DKK 475
Jagtriffel. Blaser/BBF, model95 Luxus. Kal. 7x65R 20/76
Jagtriffel. Blaser/BBF, model95 Luxus. Kal. 7x65R 20/76 . Jagtriffel. Blaser/BBF, model95 Luksus med skæfte i valnød med tydelig årestruktur. Kal. 7x65R 20/76. Løbs L. 63 Total L. 103 cm. Våbennr. 4/68003 samt J00673. Monteret med Zeiss kikkertsigte 2-8x42. Fremstår med skarpe riffelgange / løb og minimale ydre brugsspor. Våbentilladelse påkræves. Varenr: 3641365 DKK 18.000 DK, Kolding, Trianglen 03-12-2014 13:18:49 DKK 10.500
Hawke 5x40 digital monocular natkikkert
Hawke 5x40 digital monocular natkikkert. Hawke 5x40 digital infarød monocular natkikkert, range 2-200 meter, 8x digitalzoom, indbygget kamera til billeder og video, 3,6n gb hukommelse, medfølgende bæretaske, oplader, genopladelige batterier, USB kabel Varenr: 3641794

DKK 1.800 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 03-12-2014 14:21:00 DKK 725
Hjelm fra 1. Verdenskrig
Hjelm fra 1. Verdenskrig. Hjelm fra 1. Verdenskrig. Fremstår med rust og alderspræg. Varenr: 3633316 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 03-12-2014 15:54:22 DKK 350
Gevær / riffel-etuie af foret koskind
Gevær / riffel-etuie af foret koskind. Gevær / riffel-etuie af foret koskind. L. ca. 126 cm. Varenr: 3625023 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 03-12-2014 16:04:21 DKK 300
Elefant stødtand
Elefant stødtand . Elefant stødtand af elfenben, Loxodonta Africana. L. 60 cm. Vægt 1626 gr. Fremstår med slitage, stykke slået af spidsen, samt to borehuller. Certifikat fra naturstyrelsen medfølger. Varenr: 3580025 DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 03-12-2014 16:14:00 DKK 1.550
Elefant stødtand
Elefant stødtand . Elefant stødtand af elfenben, Loxodonta Africana. L. 61 cm. Vægt 1494 gr. Fremstår med slitage, stykke slået af spidsen, samt to borehuller. Certifikat fra naturstyrelsen medfølger. Varenr: 3580024 DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 03-12-2014 16:20:00 DKK 950
Plukkemaskine til fasaner, høns og ænder. SHOWROOM
Plukkemaskine til fasaner, høns og ænder. SHOWROOM. Plukkemaskine til fasaner, høns og ænder. Kan tilkobles vand, som har udløb i toppen af maskinen. Vand og fjer har udløb i fronthullet. Varenr: 3641240

DKK 3.800 DK, Herning, Engdahlsvej 03-12-2014 18:14:00 DKK 825
Miroku O/U kal. 12/70 m/ejetor.
Miroku O/U kal. 12/70 m/ejetor. . Haglbøsse O/U. Miroku kal. 12/70. Singletrigger, med løbsvælger, ejektor. LL 71 cm OAL 114 cm. Bagskæfte: 36 cm. Fremstår ren i løb med lidt aflejringer, mekanisk ok, udvendig med brugspræg; overfladiske rustpletter på bascule. Trangboring: 18,2 hhv 17,9 mm målt i munding. Medfølger rensesæt. ... Varenr: 3637231 DKK 5.000 DK, Herning, Engdahlsvej 03-12-2014 19:01:00 DKK 2.300
Halvautomatisk Remington jagtgevær Model 1100 kaliber 12-70
Halvautomatisk Remington jagtgevær Model 1100 kaliber 12-70. Serienummer N 537854. Halvautomatisk Remington Model 1100 jagtgevær kaliber 12-70. Intet bruneringsslid. Mindre rust ved løbsmunding. OAL 123 cm. 69½ cm blankt løb boret CYL. Udskiftelig choke. Ventileret sigteskinne. 35½ cm pæn kolbe med skarpe netskæringer. Vægt 3kg600gram. Jagttegn påkrævet. Varenr: 3640684 DKK 3.500 DK, Helsingør, Støberivej 03-12-2014 19:10:00 DKK 1.200
Jagtriffel Carl Gustaf Model 1900 i kaliber .222 Remington med sigtekikkert
Jagtriffel Carl Gustaf Model 1900 i kaliber .222 Remington med sigtekikkert. Serienummer 648634. Minimal brugsspor. Carl Gustaf Model 1900 jagtriffel i kaliber .222 Remington og med Williams Model Guide-Line II 4x32 sigtekikkert (Trådkors) i lav fast montage samt korn og nedfældelig kærv. Cylinderlås, hængslet magasinbund, intet bruneringsslid. OAL 111½ cm. 59 cm blankt ... Varenr: 3620908 DKK 6.000 DK, Helsingør, Støberivej 03-12-2014 19:20:00 DKK 975
Samling opsatser, rensdyrgevir og skind. (22)
Samling opsatser, rensdyrgevir og skind. (22). Samling opsatser af Råbukke (12) delvist monterede på trofæplader, 2 små sika- og 3 Rensdyrgevirer delvis med bast. (største B 52 cm). Desuden 3 Ræve-, 1 grævlingeskind samt lille skind af rensdyr. Fremstår med mere eller mindre alderspræg. (22) Varenr: 3643013 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 03-12-2014 19:21:00 DKK 325
Samling ordner/ medaljer bl.a. miniature Ridderkors (9)
Samling ordner/ medaljer bl.a. miniature Ridderkors (9). Samling ordner/ medaljer bl.a. miniature Ridderkors. L. 4-10 cm. (9) Varenr: 3626032 DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 03-12-2014 19:30:00 DKK 375
Tactical storm kaliber 12/76 samt FN og Smidt & Haberman (3)
Tactical storm kaliber 12/76 samt FN og Smidt & Haberman (3). Tactical storm kaliber 12/76 samt FN og Smidt & Haberman. Tactical storm kaliber 12/76 serie nummer MS-0013, 59 cm løb total 113 cm. demomodel. Belgisk fabrique National ( Browning) kaliber 12, Ejector serie nummer 6123, 76 cm løb med skygger og slør i hovedbolt, totallængde 118 cm, Tysk Smidt... Varenr: 3642548 DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 03-12-2014 19:43:00 DKK 500
Simson Suhl s/s haglgevær
Simson Suhl s/s haglgevær . Simson Suhl s/s haglgevær kal 12/70 serienummer, 212559, PL. 72 TL. 113 cm. Baskule med scroll gravering og signalstifter. Fremstår med brugsslitage. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet, udlevering og eftersyn kun efter aftale Varenr: 3611671 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-12-2014 19:55:00 DKK 375
Baikal Bochbüchsflinte kal. 12/76 / 7x57R + amm.
Baikal Bochbüchsflinte kal. 12/76 / 7x57R + amm.. Baikal Bochbüchsflinte Mod. IZH-94 Kaliber 12/76 / 7x57R. Monteret med Nikko Rødpunktsigte PRO T Diamond. Trangboring 18 mm målt i munding. Fremstår med blanke løb, skarp rifling, meget lidt brugspræg og næsten intakt finish. Mekanisk stram og iorden. Der medfølger 45 stk. blyspidspatroner ; ... Varenr: 3638615 DKK 7.000 DK, Herning, Engdahlsvej 03-12-2014 20:25:00 DKK 1.950
Övre delen av svärd, 1800-tal
Övre delen av svärd, 1800-tal. Övre delen av svärd med kavel och korg, 1800-talsreplika efter 1600-talssvärd. Med avkortad klinga samt med brott och bortfall på korg. Längd 30 cm. Varenr: 3631894 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 03-12-2014 20:31:00 DKK 261
Udstoppede fugle. (8)
Udstoppede fugle. (8). Lot udstoppede fugle, bestående af: Vibe, Kobbersneppe, Hjejle (hun) Strandskade, par Grønbenede rørhøns, Blishøne, Rødben. Flere heraf med stempler fra Klaus Stausholm, Vildsund. Varenr: 3642922 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 03-12-2014 20:33:00 DKK 425
Westley Richards Takedown jagtriffel kaliber 318 Accelerated Express
Westley Richards Takedown jagtriffel kaliber 318 Accelerated Express. Westley Richards Takedown jagtriffel kaliber 318 Accelerated Express, snr. LT40116, løbslængde 64 cm, totallængde 120 cm, Mauser98 lås med 3 punkts sikring.indvendigt magasin med bundplade til 4 patroner. fremstår i god mekanisk stand med aldersrelaterede brugs mærker. korn og kærv. orginal ... Varenr: 3625810 DKK 80.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 03-12-2014 20:43:00 DKK 45.000
Skinke til haglbøsse af patineret læder
Skinke til haglbøsse af patineret læder. Skinke af patineret læder. Skulderem mørnet. L. 81 cm Varenr: 3640198 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-12-2014 20:52:00 DKK 675
Huglu s/s kaliber 12/76 haglgevær
Huglu s/s kaliber 12/76 haglgevær. Huglu s/s kaliber 12/76 haglgevær, snr. 09C1450, løbslængde 71 cm boret 3/4 og 1/2, engelskt skæfte længde 39 cm, single trigger, ejector, auto sikring Varenr: 3631180

DKK 10.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 03-12-2014 20:55:00 DKK 5.200
Bingham model 1400 kaliber 22 LR salonriffel
Bingham model 1400 kaliber 22 LR salonriffel. Bingham model 1400 Phillipinsk kaliber 22 LR salonriffel,snr. 174304, løbslængde 54 cm, total længde 103,5 cm. lavet for Kassnar Imports, Harrisburg, P.A., stikmagasin til 8 patroner, ingen rust, mange mærker i skæfte, monteret med Bushnell Banner 4x40, våbentilladelse kræves Varenr: 3644019 DKK < 1.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 04-12-2014 11:44:00 DKK 325
Remington Model 788 jagtriffel kaliber .243 win
Remington Model 788 jagtriffel kaliber .243 win. Remington Model 788 jagtriffel kaliber .243 win. Våbennummer: AG124401. Fremstår med mindre brugsspor. Monteret med Fontaine sigtekikkert3-9x40. løbslængde 52 cm, Totallængde 105,5 cm. stikmagasin til 4 patroner, Våbentilladelse påkrævet. Varenr: 3644206 DKK 2.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 04-12-2014 12:51:00 DKK 850
100 stk. Patroner kal. 300 Win Mag.
100 stk. Patroner kal. 300 Win Mag.. 100 stk. Patroner kal. 300 Win Mag. fra Norma, W-W Super samt genladet patroner. Våbentilladelse til kal 300 Win Mag. påkrævet. Varenr: 3635968 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-12-2014 13:28:34 DKK 1.050
Georg Jensen. Nøgleringe af sterling sølv(2)
Georg Jensen. Nøgleringe af sterling sølv(2). Georg Jensen. Nøgleringe nr. 208 af sterling sølv, design af Harald Nielsen. Fremstår ubrugte og i original æsker. (2) Varenr: 3636433 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 04-12-2014 14:20:26 DKK 300
Varini BBF kaliber 12/70-5,6x52R
Varini BBF kaliber 12/70-5,6x52R. Italiensk Varini BBF kaliber 12/70-5,6x52R, snr. 29637, løbslængde 55 cm, totallængde 108 cm, monteret med Eberstark 1x25 rødpunktssigte, boxlås med fine scroll graveringer, 20 stk patroner medfølger, våbentilladelse kræves Varenr: 3644081 DKK 4.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 04-12-2014 14:52:00 DKK 350
Set Tierpräparate 'Eichelhäher und Elster' (2)
Set Tierpräparate 'Eichelhäher und Elster' (2). Paar Tierpräparate, 'Eichelhäher und Elster', auf Ast sitzend, Flügel gespreitzt, Eichelhäher: H. 42cm, B. 54, T. 62; Elster: H. 34cm, B. 34cm, T. 24cm (2) Varenr: 3635026 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 04-12-2014 17:17:38 DKK 298
Gevær foderal
Gevær foderal. Gevær foderal til haglgevær, udført i kraftig mørkpatineret læder med. Inklusiv skulderrem. Fremstår med brugsspor L. 82 cm. Varenr: 3637877 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-12-2014 19:00:00 DKK 300
Zebraskind fra sydafrika
Zebraskind fra sydafrika. Zebraskind fra sydafrika A klasse. 315 x 195 cm. Fremstår nygarvet / ubrugt. Varenr: 3639135 DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-12-2014 19:01:00 DKK 2.200
Afghanske Lohar (2)
Afghanske Lohar (2). Afghanske Lohar. Greb af af ben, messing og horn med dekorationer. Klingerne er dekoreret med messing og kobber. Totallængde: 36,5 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet(1). Varenr: 3636444 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-12-2014 19:04:00 DKK 325
New England firearms kombivåben haglgevær jagtriffel
New England firearms kombivåben haglgevær jagtriffel. New England firearms kombivåben haglgevær jagtriffel. kal. 12/70 riffelløb kal.243 win. serienummer 268412 PL. 56-70 TL 95-109 cm. Fremstår med brugsspor, haglløb med afslebet blånering. Våbentilladelse påkrævet, udlevering og eftersyn kun efter aftale. Varenr: 3616784 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-12-2014 19:16:00 DKK 300
En samling udstoppede fugle (24)
En samling udstoppede fugle (24). En samling udstoppede fugle bestående af biæder (merops apiaster), hærfugl (upupa epops), trænattergal (cercotrichas galactotes), kongeglansstær (lamprocolius flaviventris), rosenh. halemejse (aegithalos caudatus rosa), ringdrossel (turdus torquatus), snespurv (plectrophenax nivalis), kvækerfinke... Varenr: 3585813 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 04-12-2014 19:26:00 DKK 350
Udstoppede ryper, brushaner og urfugl (5)
Udstoppede ryper, brushaner og urfugl (5). Fire udstoppede fugle bestående af dalrype (lagopus lagopus), 1967, protokolnr. 155668, fjeldrype (lagopus mutus), 1967, protokolnr. 155669, urfugl (tetrao tetrix), 1960-62 (uden nummer) samt to brushaner (philomachus pugnax), 1968 og 1988, protokolnr. 155644 og 155645. Monterede på plader, én på... Varenr: 3577199 DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 04-12-2014 19:30:00 DKK 325
Hovedmonteret grævling og ræv samt udstoppet ilder (3)
Hovedmonteret grævling og ræv samt udstoppet ilder (3). Hovedmonteret grævling (Meles meles) og ræv (Vulpes vulpes) samt udstoppet ilder (Putorius putorius). Monteret på træstub og gren. 1969. H. incl. montering ca. 25 cm. L. 38 cm. Aldersrelateret stand. (3) Protokolnr. 155679 og 155680. Proveniens: Søren Blegvad Jensens samling af udstoppede ... Varenr: 3574258 DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 04-12-2014 19:41:00 DKK 325
Tecni-Mec o/u haglgevær
Tecni-Mec o/u haglgevær . Tecni-Mec o/u haglgevær kal. 12/70 serienummer 78301 PL. 69 TL 112 cm. Graveret med jagtmotiver, ventileret sigteskinne. Fremstår med lettere brugsspor. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet, udlevering og eftersyn kun efter aftale. Varenr: 3616778 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-12-2014 19:48:00 DKK 350
Spansk El Gamo samt kinesisk (2)
Spansk El Gamo samt kinesisk (2) . Spansk El Gamo samt kinesisk luftgevær. Gamo mod. EXPO kal. 4,5 mm. PL. 40-46 TL. 98-103 cm. fremstår med slitage. Alderskrav for erhvervelse af luftvåben 18 år. (2) Varenr: 3637876 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-12-2014 19:49:00 DKK 300
Samling udstoppede fugle/dyr. (10)
Samling udstoppede fugle/dyr. (10). Samling udstoppede fugle/dyr. Heriblandt en udstoppet flagermus, fløjlsand, kongeedderfugl, to hare, m.m. Fremstår med brugspræg. (10) Varenr: 3644418 DKK 2.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-12-2014 19:57:00 DKK 400
En samling udstoppede fugle (4)
En samling udstoppede fugle (4). En samling udstoppede fugle bestående af råge (Corvus frugilegus), allike (Coloeus monedula), 1969, protokolnr. 155563, krage (Corvus corone), 1966, nr. 155562, samt ringdue (Columba palumbus), 1989, nr. 223673. Monterede på træstubbe. H. 32-52 cm. Aldersrelateret stand. (4) Proveniens: Søren ... Varenr: 3576185 DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 04-12-2014 20:02:00 DKK 325
AYA The hunters Gun kaliber 12/70 s/s haglgevær
AYA The hunters Gun kaliber 12/70 s/s haglgevær. AYA The hunters Gun kaliber 12/70 s/s haglgevær, snr 326235, løbslængde 70 cm boret 1/1 og 3/4, skæftelængde 37,5 cm, dobbelttrigger, uden ejector, let slør i hovedbolt, blanke løb med udvendige rustspor, jagttegn kræves Varenr: 3644156 DKK < 1.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 04-12-2014 20:03:00 DKK 300
Udstoppet blåpandet amazonpapegøje samt ellekrage (2)
Udstoppet blåpandet amazonpapegøje samt ellekrage (2). Udstoppet blåpandet amazonpapegøje (amazona aestiva), 1989, protokolnr. 223549, samt ellekrage (coracias garrulus), protokolnr. 127173. Monterede på træstubbe. H. 37 og 46 cm. Aldersrelateret stand.(2) Proveniens: Søren Blegvad Jensens samling af udstoppede dyr. Varenr: 3577453 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-12-2014 20:06:00 DKK 325
To håndlavede jagtknive garveret m/ vildsvin, m.m. Tilhørende skede.
To håndlavede jagtknive garveret m/ vildsvin, m.m. Tilhørende skede. . To håndlavede jagtknive garveret m/ vildsvin, m.m. Tilhørende håndsyede skeder i kernelæder. Greb i poleret horn med stålbolster støb med vildsvinehoved. Klinger i håndsmedet damaceret stål. Låsbar klinge L. 8 cm. Kan kun lovlige anvendes til anerkendelsesværdigt formål, såsom erhvervsudøvelse, ... Varenr: 3598050

DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-12-2014 20:10:00 DKK 400
En samling udstoppede fugle, overvejende almindelige danske sangfugle (26)
En samling udstoppede fugle, overvejende almindelige danske sangfugle (26). En samling udstoppede fugle bestående af blåskade (cyanopica cyanus), husskade (pica pica), skovskade (garrulus glandarius), misteldrossel (turdus viscivorus), sangdrossel (turdus ericetorum), sanglærke (alauda arevensis), rødhals (erithacus rubecula), gulspurv (emberiza citrinella), skovspurv ... Varenr: 3577605 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 04-12-2014 20:13:00 DKK 450
Ketland & Co duelpistoler, England 1770-1780
Ketland & Co duelpistoler, England 1770-1780. Ketland & Co 15,5 mm duelpistoler med originale flintelåse. Fremstillet i England mellem 1770 og 1780. Fremstår med tydelige stempler og numre. Løb: 23 Total: 36 cm. Kuglestøbetang samt krudthorn i messing medfølger. Kan erhverves uden tilladelse. Varenr: 3631455 DKK 45.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-12-2014 20:15:00 DKK 35.000
Nummerens Preussisk Perkussions Pistol Potsdam M.1850 kal. 12 mm. (1)
Nummerens Preussisk Perkussions Pistol Potsdam M.1850 kal. 12 mm. (1). Nummerens Preussisk Perkussions Pistol Potsdam M.1850 kal. 12,1 mm. Låsen stemplet Potsdam G.S. under krone. Skæfte af bøgetræ stemplet: No 5, M under krone, g under krone samt krone. Løb på 23 cm. stemplet: 12,1 , N, 1859, krone, 48 samt 1854. Aftrækkerbøjle stemplet; g krone og U.8.4.E.43.N. ... Varenr: 3611700 DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-12-2014 20:17:00 DKK 450
En samling udstoppede svømmefugle (7)
En samling udstoppede svømmefugle (7). En samling udstoppede svømmefugle bestående af rødhovedet and (netta rufina), lomvie (uria aalge), lunde (fratercula arctica), taffeland (aythya ferina), lille lappedykker (podiceps ruficollis), tejst samt tejst ungfugl (cepphus grylle). 1950-80'erne. H. 20-32 cm. Monterede på plader, alle med ... Varenr: 3576319 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 04-12-2014 20:19:00 DKK 325
Jagtgevær AYA ambassador Goldmann 12/70
Jagtgevær AYA ambassador Goldmann 12/70. Jagtgevær, AYA Guldmann Ambassador i kal. 12/70 side-by-sid. Serienummer 556463. Fremstår velholdt m. spejlblanke løb samt original brunering, brunering m. let slid på venstre side ved kammer samt enkelte pletter på løb. Sidelåse og aftrækkerbøjle m. talrige graveringer. Frem står stram over alt,... Varenr: 3632987 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-12-2014 20:20:00 DKK 7.000
Hovedmonteret rådyr buk og rå (Capreólus caprélus) (2)
Hovedmonteret rådyr buk og rå (Capreólus caprélus) (2). Hovedmonteret rådyr buk (Capreólus caprélus) og rådyr rå (Capreólus caprélus) 1989. D. incl. montering ca. 36 cm. (2) Protokolnr. 1223669 og 223689. Aldersrelateret stand. Proveniens: Søren Blegvad Jensens samling af udstoppede dyr. Varenr: 3574315 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-12-2014 20:22:00 DKK 300
Udstoppet ravn (Corvus corax)
Udstoppet ravn (Corvus corax). Udstoppet ravn (Corvus corax) monteret på støbt fod. 1966. Protolnr. 155561. H. inkl. fod 40 cm. Aldersrelateret stand. Fodstykket fremstår med større afslag. Proveniens: Søren Blegvad Jensens samling af udstoppede dyr. Varenr: 3575890 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 04-12-2014 20:26:00 DKK 350
Suhl. Drilling
Suhl. Drilling. Suhl. Drilling kal. 16/65 / 9x72, serie nr. 3071, skæfte af nøddetræ, løb med opklappeligt sigtemiddel. PL. 69 TL. 112 cm. Fremstår med slitage lille afslag på skæfte, rustar i haglløb. Våben tilladelse påkrævet. Udlevering og eftersyn kun efter aftale. Varenr: 3616786 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-12-2014 20:28:00 DKK 325
Dansk Frederik V rytterpistol model 1751/98 (1)
Dansk Frederik V rytterpistol model 1751/98 (1). Dansk Frederik V rytterpistol model 1751/98, flintlåspistol med skæfte af sortbejdset bøgetræ, ottekantet pibe bagtil, Låsen stemplet med Frederik V's krone monogram. Aftrækkerbøjle i messing stemplet T, Pibelængde: 27,5 cm. Totallængde: 45,5 cm. Dette forladevåben er fra før 1870, og kan frit ... Varenr: 3615005 DKK 30.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-12-2014 20:28:00 DKK 14.000
Jagthorn Fürst Pless.
Jagthorn Fürst Pless. . Jagthorn af Fürst Pless -typen. (Bb). Fremstår med lille bule, Varenr: 3638627 DKK 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 04-12-2014 20:29:00 DKK 350
Dansk Remmington model 1867/96
Dansk Remmington model 1867/96. Dansk Remmington model 1867/96 serie nummer 69137, fremstillet på Kjøbenhavns Tøjhus 1885, mærket 3AB 2204 totallængde 128 cm, tilhørende bajonet uden skede, fremstår med mange brugsmærker, Samlertilladelse og blankvåbentilladelse påkrævet. (2) Varenr: 3643995 DKK 1.800 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 04-12-2014 20:30:00 DKK 300
BSA England jagtriffel kaliber 3006
BSA England jagtriffel kaliber 3006. BSA England jagtriffel kaliber 3006, snr. 4475, løbslængde 58 cm, total længde 112 cm, indvendigt magasin med bundplade til 4 patroner, monteret med Tasco 3-9x56E (med lys) sigtekikkert, fremstår med brugsmærker og rustspor på løb, våbentilladelse kræves Varenr: 3644179 DKK 2.800 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 04-12-2014 20:34:00 DKK 425
Tysk flintlås rytterpistol, ca. 1770
Tysk flintlås rytterpistol, ca. 1770. Tysk flintlås rytterpistol med skæfte af birketræ, montage af messing, løb stemplet 'SS' samt med kronet monogram med korslagte kårder. Antageligt Sachsen, ca. 1770. PL. 27,5 TL. 46 cm. Fremstår med senere ladestok, revnet skæfte på undersiden, senere skrue til hanens overkæbe, samt manglende ... Varenr: 3547034 DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-12-2014 20:36:00 DKK 4.000
AYA haglgeværer (2)
AYA haglgeværer (2). AYA 'The Shooting Star' jagtgevær kal. 12/70 med ejektor og engelsk skæfte, våben nr. 440281. PL. 66 TL. 110 cm. Fremstår med enkelte brugsspor. Samt AYA 'The Hunters Gun' jagtgevær kal. 16/70, våben nr. 170799. PL. 70 TL. 113 cm. Fremstår med brugsspor. Jagttegn påkrævet. Eftersyn og udlevering ... Varenr: 3644820 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-12-2014 20:36:00 DKK 625
En samling udstoppede svømmefugle, bl.a. ænder, ederfugle og kjover (11)
En samling udstoppede svømmefugle, bl.a. ænder, ederfugle og kjover (11). En samling udstoppede svømmefugle bestående af han gravand med æg, han knarand (anas strepera), sortand (melanitta nigra), gråand (anas platyrhynchos), edderfugl (somateria mollissima), kongeederfugl (somateria spectabilis), stor skallesluger (mergus merganser), mørk mellemkjove (stercorarius ... Varenr: 3576271 DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-12-2014 20:38:00 DKK 325
En samling udstoppede havfugle (9)
En samling udstoppede havfugle (9). En samling udstoppede havfugle bestående af topskarv (Phalacrocorax aristoteæis), hættemåge (larus ridibundus), sølvmåge (larus argentatus), to sildemåger, den ene en unge, (larus fuscus), gråmåge (larus hyperboreus), alm. skråpe (puffinus puffinus), lys mellemkjove (stercorarius pomarinus) og ... Varenr: 3577141 DKK 1.800 DK, Vejle, Dandyvej 04-12-2014 20:43:00 DKK 325
Firearms Co. Model Alpine kaliber 243 win jagtriffel
Firearms Co. Model Alpine kaliber 243 win jagtriffel. Firearms Co. Model Alpine kaliber 243 win jagtriffel, snr 5370, løbslængde 57 cm, totallængde 112,5 cm, indvendigt magasin til 5 patroner, monteret med Nikko Sterling silver crown 4-12x40 sigtekikkert, fremstår med få brugsmærker, våbentilladelse kræves Varenr: 3644191 DKK 1.800 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 04-12-2014 20:45:00 DKK 650
En samling udstoppede fugle (10)
En samling udstoppede fugle (10). En samling udstoppede fugle bestående af skovsneppe (scolopax rusticola), to strandskader (haematopus ostralegus), hvidbrystet vagtel (excalfactoria chin. caritica esp), hungøg (cuculus canorus), nøddekrige (nucifrage caryocatactes), hjejle (pluvialis apricaria), agerhøne (perdix perdix), stor ... Varenr: 3576423 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 04-12-2014 20:49:00 DKK 325
Browning B25 Golden Feather kaliber 20/70
Browning B25 Golden Feather kaliber 20/70. Browning B25 Golden Feather kaliber 20/70, one of one fra Browning Custom Shop, snr 324MY03976, løbslængde 71 cm boret 1/4 og 1/2, olieret kontinentalt skæfte i valnød, sideplader graveret af Matagne med agerhøns, sneppe og fasan med indlæg af guld, single trigger, ejector, tredelt forskæfte, ... Varenr: 3575586 DKK 325.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 04-12-2014 20:51:00 DKK 190.000
En samling udstoppede fugle, bl.a. hejrer (6)
En samling udstoppede fugle, bl.a. hejrer (6). En samling udstoppede fugle bestående af fiskehejre (ardea cinerea), nathejre (nycticorax nycticorax), lille regnspove (numenius phaeopus), toppet lappedykker (podiceps critatus), hjerpe (tetrastes bonasia) samt fasan (phasianus colchicus). 1960'erne, én 1980'erne. Monterede på plader og ... Varenr: 3577152 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 04-12-2014 20:54:00 DKK 475
En samling udstoppede overvejende hav- og svømmefugle (6)
En samling udstoppede overvejende hav- og svømmefugle (6). En samling udstoppede overvejende hav- og svømmefugle bestående af sule (morus bassanus), svartbag (larus marinus), splitterne (sterna sandvicensis), lille skråpe (puffinus baroli), sodfarvet skråpe (puffinus griseus) samt blishøne (fulica atra). 1960'erne, blishønen 1988. Monterede på plader, ... Varenr: 3577319 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 04-12-2014 20:58:00 DKK 325
Colt Model 1851 Navy kal .36. 'Squareback' med æske.
Colt Model 1851 Navy kal .36. 'Squareback' med æske.. Revolver. Colt Model 1851 Navy kaliber .36 'squareback triggerguard' med opbevaringæske af mahogni, original og funktionel Colt krudtflaske, kugletang for spids- og rundkugler, Eley-æske til fænghætter samt rensegrej. OAL33 cm LL19 cm. Fremstår i meget god stand med intakte sejlskibsgraveringer,... Varenr: 3422618 DKK 18.000 DK, Herning, Engdahlsvej 04-12-2014 21:00:00 DKK 18.000
Zeiss Diavari 3-12 x 56 T*
Zeiss Diavari 3-12 x 56 T*. Sigtekikkert. Zeiss Diavari V 3-12 x 56 T* Mellemrør ø: 30mm. Trådkors i 1. plan (medforstørrende) Sigtemiddel 4 med belyst kors i center (Bruger 3 V knapcellebatteri CR2032). Vægt 582 g. Fremstår med brugsspor i form af helt små mærker efter montage og rids på Okularrør (a'et i 'Diavari') ... Varenr: 3638621 DKK 12.000 DK, Herning, Engdahlsvej 04-12-2014 21:00:00 DKK 6.400
Holland & Holland Royal De Luxe kaliber 20/70
Holland & Holland Royal De Luxe kaliber 20/70. Holland & Holland Royal De Luxe kaliber 20/70 snr. 41209 fra 1996. løbslængde 68,5 cm engelsk skæfte af valnød på 36,2 cm, single trigger, assisted opening, ejector, sidelås graveret med british game birds med royal deluxe scroll. tilhørende orginal Holland & Holland letvægts læderkuffert med ... Varenr: 3611558 DKK 425.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 11-12-2014 20:46:00 DKK 300.000
Holland & Holland s/s kaliber 16/65
Holland & Holland s/s kaliber 16/65. Holland & Holland s/s kaliber 16/65, snr. 29691 bygget i 1919, 76cm løb boret 1/1 og 1/2, 37 cm olieret engelsk skæfte inkl. 3 cm forlængning i mørkt træ,dobbelt trigger, ejector, automatisk sikring, aftagelig sidelås med lette graveringer. stram og uden væsentlige brugsspor. orginal Holland & ... Varenr: 3576304 DKK 80.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 11-12-2014 22:06:00 DKK 41.000
<<  1 2

Vintage!

Vil du klædes interessant på? -
eller måske have en ny taske?

  • Måske finder du det helt specielle i vores Vintage-kategori?

    • Mine søgeagenter