Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Jagt, fiskeri, våben og militaria i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 2  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Victor Sarasqueta Eibar side-by-side haglgevær kal. 20/70
Victor Sarasqueta Eibar side-by-side haglgevær kal. 20/70 . Victor Sarasqueta Eibar side-by-side haglgevær kal. 20/70. Serienummer: 85987. Boring: 3/4-1/1. Stram. Sigteskinnen har været loddet. Autosikring og ejektor. Bruneringen er 95 % intakt. Totallængde: 112 cm Skæftelængde: 36,5 cm Løbslængde: 70 cm Jagttegn påkrævet. Varenr: 4535727 DKK 7.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 26-01-2017 20:10:00 DKK 3.900
Afrikanske våben
Afrikanske våben. Samling afrikanske våben af ældre dato bestående af bue og to pile L: 170 cm., to spyd L: 103 og 126 cm., tromme H: 46 cm. samt maske mm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Blankvåbenstilladelse påkrævet. Varenr: 4515738 DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2017 20:15:00 DKK 300
Stevens enkeltløbet haglgevær kal. 16/70
Stevens enkeltløbet haglgevær kal. 16/70. Stevens enkeltløbet haglgevær kal. 16/70. Serienummer: 37LC. Boring: 3/4. Løbslængde: 81 cm Totallængde: 126 cm Skæftelængde:40,5 cm (heraf 5 cm forlængelse) Jagttegn påkrævet. Varenr: 4535742 DKK 1.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 26-01-2017 20:21:00 DKK 300
A.D. Bouquin side-by-side haglgevær kal. 16/70
A.D. Bouquin side-by-side haglgevær kal. 16/70. A.D. Bouquin Liege side-by-side haglgevær kal. 16/70. Serienummer: 5772. Boring: 3/4-1/2. Autosikring uden ejektor. Slør i hovedbolten. Løbslængde: 70 cm Totallængde: 113 cm Skæftelængde: 37 cm (heraf 1,5 cm forlængelse) Jagttegn påkrævet. Varenr: 4535756 DKK < 1.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 26-01-2017 20:25:00 DKK 300
2 våbenkasser i træ
2 våbenkasser i træ. 2 våbenkasser i træ. Den store måler 157 x H 32 x B 40, mens den lille måler L 130 x H 32 x B 40 (Udvendige mål). Kasserne er blå. Varenr: 4535437 DKK 1.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 26-01-2017 20:31:00 DKK 375
Konvolut keltische Trinkhörner (5)
Konvolut keltische Trinkhörner (5) . Konvolut keltische Trinkhörner bestehend aus: Trinkhorn (Rinderhorn) mit einer Ummantelung aus Messing. Trinkhorn (Rinderhorn) mit einer Manschette und Spitze aus Eisen. Trinkhorn (Rinderhorn) mit einer Ummantelung aus Messing, verziert mit Ornamenten. Trinkhorn (Rinderhorn) mit einer ... Varenr: 4524389 DKK 1.636 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-01-2017 20:45:00 DKK 1.115
Samling jagttrofæer, råbukke (6)
Samling jagttrofæer, råbukke (6) . Samling jagttrofæer, seks skalmonterede råbukke, hver med seks ender. L. 19-21 cm. (6) Varenr: 4539540 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 26-01-2017 20:52:00 DKK 325
Ordenstecken mm
Ordenstecken mm. ORDENSTECKEN, civila, samt tillbehör Varenr: 4539458 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-01-2017 21:10:00
Se mere
A.H.Fox hagle i kaliber 12/70
A.H.Fox hagle i kaliber 12/70. Ansley H Fox hagle tidlig 1900 tall produserte i Philadelphia USA. Et virkelige fint kvalitets våpen. Grade C med floral gravyr og et kraftig lukke system med dobbelt låse knaster. Fox egent patent 1904 og 1906 forbedret bla for treets låse fungeringen. Rester av flamme herdning tydelige ... Varenr: 4509526 DKK 12.381 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 26-01-2017 21:15:00 DKK 3.302
Fusil haglgevær S/S kal. 12/70
Fusil haglgevær S/S kal. 12/70 . Fusil haglgevær S/S kal. 12/70. Løb stemplet Fusil Robust Brevete SGDG. Våbennr 724519. Totallængde: 113 cm. Løbslængde: 70 cm. Stram i låsedelene. Fremstår med ganske lidt slitage. Helt blank i løbene. Remmen rulles ud fra kolben. Jagttegn påkrævet Varenr: 4537195 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2017 21:19:00 DKK 1.300
Wildtech. Liggeskjul til gåsejagt model ambush
Wildtech. Liggeskjul til gåsejagt model ambush. Wildtech. Liggeskjul til gåsejagt model ambush. Ny i original emballage. Varenr: 4526475

DKK 1.400 DK, Herning, Engdahlsvej 27-01-2017 15:15:22 DKK 800
Geoff Anderson 'Zoola' herrejakke, str. L
Geoff Anderson 'Zoola' herrejakke, str. L. Geoff Anderson 'Zoola' herre jagtjakke, str. L, grøn med brun forstærkning på skuldrene. Ryglomme, inderlommer og lommer på front. Lynlås og knapper. Varenr: 4525908

DKK 1.500 DK, Herning, Engdahlsvej 27-01-2017 15:15:38 DKK 800
Pistol slaglås 1800-tal
Pistol slaglås 1800-tal. SLAGLÅSPISTOL, 1800-tal, beslag i mässing, lås märkt 780, längd ca 25 cm Varenr: 4540681 DKK 1.170 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-01-2017 17:20:00
Se mere
Beretta DT11 kal 12/76
Beretta DT11 kal 12/76. Beretta DT10 kaliber 12/76. Våbennummer DT04005W. PL 76 cm, TL 119,5 cm, afstand aftrækker til kolbe 37 cm. Der medfølger 7 chokes, 2 monteret. I original kuffert med diverse tilbehør. Fremstår med mindre brugsspor. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet. Varenr: 4538293 DKK 55.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-01-2017 19:00:00 DKK 37.000
Winchester model 290 Halvatuomatisk salonriffel med rørmagasin
Winchester model 290 Halvatuomatisk salonriffel med rørmagasin. Winchester model 290 Halvatuomatisk salonriffel med rørmagasin kal. 22 Lr.. Monteret med Miroku 3-9x32 sigtekikkert. Våbennr. B935089. Løbslængde: 49 cm Totallængde: 99 cm. Fremstår med almindelig brugsslitage. ingen rust. Ren pibe. Våbentilladelse påkrævet. Varenr: 4537189 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-01-2017 19:09:00 DKK 600
Haglgevær s/s AYA Hunter's Gun kal. 20/70.
Haglgevær s/s AYA Hunter's Gun kal. 20/70. . Haglgevær s/s AYA Hunter's Gun kal. 20/70. PL 70 cm, TL 112,5 cm, afstand aftrækker til kolbe 36 cm. Våbennummer 125214. Boringer 1/2 + 1/2. Fremstår med brugsspor. Løb med brugsspor. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet. Varenr: 4532697 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-01-2017 19:26:00 DKK 350
Haglgevær Valmet Model 412S kaliber 12/76.
Haglgevær Valmet Model 412S kaliber 12/76. . Haglgevær Valmet Model 412S kaliber 12/76. Serienummer 273082. PL 71 cm, TL 113 cm, afstand aftrækker til bagkappe 36 cm. Singletrigger og ventileret sigteskinne. Fremstår med brugsslitage. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet, eftersyn og udlevering efter aftale. Varenr: 4531682 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-01-2017 19:33:00 DKK 750
AYA Goldpoint side-by-side haglgevær kal. 12/70
AYA Goldpoint side-by-side haglgevær kal. 12/70. AYA Goalpoint side-by-side haglgevær kal. 12/70. Serienummer: 432980. Boring: 1/2-1/4. Autosikring og ejektor. Stram. Løbslængde: 63,5 cm Totallængde: 107 cm Skæftelængde: 37,5 cm Jagttegn påkrævet. Varenr: 4538304 DKK 5.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 27-01-2017 20:08:00 DKK 3.700
SAKO P46 kal. 22
SAKO P46 kal. 22. SAKO P46 kal. 22. Serienummer: 9031. Enkeltskuds. Brugsmærker og læderrem. Mindre rustspor på løbet. Løbslængde: 57 cm Totallængde: 101 cm Våbentilladelse påkrævet. Varenr: 4538311 DKK < 1.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 27-01-2017 20:16:00 DKK 325
Jagtriffel. Tikka M595 kal 22-250 Monteret med Zeiss Diavari Classic 3-12x56 T* sigtekikkert
Jagtriffel. Tikka M595 kal 22-250 Monteret med Zeiss Diavari Classic 3-12x56 T* sigtekikkert. Jagtriffel. Tikka M595 kal 22-250 Monteret med Zeiss Diavari Classic 3-12x56 T* sigtekikkert Våbennr: 277561. Pibelængde: 54,5 cm, Totallængde. 107 cm. Let flyverust udvendigt på pibe og lås. Kulstofskæfte. Stikmagasin til 3 patroner. Våbentilladelse påkrævet. Varenr: 4537174 DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-01-2017 20:24:00 DKK 5.000
Dansk Gevær Model 1889
Dansk Gevær Model 1889. Dansk Gevær Model 1889. Stemplet "Geværfabrikken Kjøbenhavn 1899 M.89". TL 133 cm. Fungerer mekanisk fint. Våbennummer: 50688 (ikke nummerens). Kal 8x58RD. Monteret med mundingshætte, skæfte med påsat plade 'Indenrigs Ministeriet 1925'. Fremstår i pæn stand dog med brugsspor. Samlertilladelse til... Varenr: 4538180 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-01-2017 20:27:00 DKK 400
Geco side-by-side haglgevær kal. 12/70
Geco side-by-side haglgevær kal. 12/70. Geco side-by-sidehaglgevær kal 12/70. Serienummer: 339427. Boring: 3/4-1/2. Autosikring og ejektor. Let slør. Brugsspor. Løbslængde: 68 cm Totallængde: 108 cm Skæftelængde: 35,5 cm Jagttegn påkrævet. Varenr: 4538341 DKK 1.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 27-01-2017 20:29:00 DKK 325
Holloway Naughton side-by-side haglgevær kal. 20/70
Holloway Naughton side-by-side haglgevær kal. 20/70. Holloway Naughton (Birmingham) side-by-side haglgevær kal. 20/70. Serienummer: 91339. Boring: 1/2-1/2. Autosikring og ejektor. Stram. Let bruneringsslid. Løbslængde: 66 cm Totallængde: 107 cm Skæftelængde: 36 cm Jagttegn påkrævet. Varenr: 4538351 DKK 4.500 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 27-01-2017 20:32:00 DKK 2.200
3 blankvåben
3 blankvåben. 3 blankvåben. Totallængde henholdsvis 95 cm, 63,5 cm og 57,5 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. Varenr: 4538270 DKK 1.500 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 27-01-2017 20:54:00 DKK 650
Jacken, Jagdjacken für Herren, Gr.50/54 (2)
Jacken, Jagdjacken für Herren, Gr.50/54 (2). Jacken, Jagdjacken für Herren, eine dunkelgrüne Jacke von Rascher, Gr.54, Oberstoff 100% Polyester, Steppfutter aus 60% Viskose und 40% Polyamid, Reißverschluss und Knopfleiste, fünf Außen- und drei Innentaschen, Notkapuze im Kragen; eine Jacke von Härkila, Gr.50, Modell 'Canis', Gore-Tex, ... Varenr: 4540783 DKK 1.859 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-01-2017 20:54:00 DKK 781
Jagtriffel Midland Gun Co Ltd. kal. 270 win. Monteret med Fontaine 4x32 sigtekikkert
Jagtriffel Midland Gun Co Ltd. kal. 270 win. Monteret med Fontaine 4x32 sigtekikkert. Jagtriffel Midland Gun Co Ltd. kal. 270 win. Monteret med Fontaine 4x32. Våbennr 11001. Pibelængde: 58,5 cm Totallængde: 113 cm. Kolbelængde: 35,5 cm. Hængslet magasin til 3 patroner. Våbentilladelse påkrævet. Varenr: 4537210 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-01-2017 20:57:00 DKK 375
Perkussions gevær Tower 1872
Perkussions gevær Tower 1872. Perkussions gevær Tower 1872. Skrue mangler på hane samt ladestok. Lås stemplet 1872 under krone samt Improved Tower Gun. Løbslængde: 91 cm. Totallængde: 132,5 cm. Kan frit erhverves af alle personer. Varenr: 4524200 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-01-2017 17:01:00 DKK 775
P. Flamand, Kiøbenhavn. Ældre forlade perkusions gevær
P. Flamand, Kiøbenhavn. Ældre forlade perkusions gevær. P. Flamand, Kiøbenhavn. Ældre forlade perkusions gevær. Båndsmedet løb på 78 cm. med en del original brunering. Ladestok af træ med afslutning i metal. På den ene hane mangler der en skrue. Totallængde: 120 cm. Kan frit erhverves af alle personer. Varenr: 4523384 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-01-2017 17:59:00 DKK 1.300
Doppelläufige Vorderladerpistole, Perkusion
Doppelläufige Vorderladerpistole, Perkusion. Perkussionswaffe, Replika/Schaumodell, Holz/Metall, doppelläufig, L. 31 cm Varenr: 4473161 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-01-2017 18:00:00 DKK 297
M. Larsson Perkussions gevær kal. 10-11mm.
M. Larsson Perkussions gevær kal. 10-11mm. . M. Larsson Perkussions gevær kal. 10-11mm. Riflet løb på 84 cm. som er oktogonalformet. Lås stemplet. M. Larsson. Ladestok i jern. Skæfte i bejset bøgetræ. Totallængde: 125 cm. Kan frit erhverves af alle personer. Varenr: 4530273 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 29-01-2017 18:03:00 DKK 350
Flintelåspistol
Flintelåspistol. Flintelåspistol med senere monteret hane, denne er defekt. Lås med graveringer, aftrækkerbøjle samt afslutning på greb i messing. Ladestok i træ. Totallængde: 35 cm. Kan frit erhverves af alle personer. Varenr: 4527806 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-01-2017 18:28:00 DKK 1.100
Tysk Forlade gevær
Tysk Forlade gevær. Tysk Forlade gevær. Stemplet : Potsdam samt 1850 og S under krone. Aftrækkerbøjle i messing stemplet 17. Sideblik og beslag i messing. Ladestok mangler. Totallængde: 134,5 cm. Kan frit erhverves af alle personer. Varenr: 4537026 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-01-2017 18:46:00 DKK 500
Svensk Flintelås musket.
Svensk Flintelås musket.. Svensk Flintelås musket. Stram og sund mekanisk stand. Sideblik med utydeligt stempel Rund pibe med en pibelængde på 107 cm. Stemplet M samt utydeligt stempel. Totallængde: 147,5 cm. Ladestok i jern. Kolbehæl med to store skruer. Geværet kan erhverves uden tilladelse. Varenr: 4530436 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-01-2017 18:48:00 DKK 1.100
Flintelås gevær gevær kal. 15 mm. med udskåret skæfte
Flintelås gevær gevær kal. 15 mm. med udskåret skæfte. Flintelås gevær gevær kal. 15 mm. Løb på 84 cm. som er oktogonalformet på de første 27 cm. Lås stemplet. N.H.S. Ladestok i træ. Skæfte i bejset bøgetræ som er udskåret. Totallængde: 120 cm. Kan frit erhverves af alle personer. Varenr: 4530368 DKK 3.500 DK, Herlev, Dynamovej 29-01-2017 19:02:00 DKK 625
Antageligt Asiatisk Miqueletlås gevær kal. 13 mm.
Antageligt Asiatisk Miqueletlås gevær kal. 13 mm. . Antageligt Asiatisk Miqueletlås gevær kal. 13 mm. Riflet løb på 94,5 cm. som er oktogonalformet. Ladestok mangler. Skæfte i bejset bøgetræ med afslutning i ben. Totallængde: 125 cm. Kan frit erhverves af alle personer. Varenr: 4530340 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 29-01-2017 19:24:00 DKK 800
Svensk/Norsk flintelås karabin M/1815.
Svensk/Norsk flintelås karabin M/1815.. Svensk/Norsk flintelås karabin M/1815. Stram og sund mekanisk stand. Lås stemplet: NT. Riflet pibe med en pibelængde på 74 cm. hvor de første 23 cm. er oktogonalformet. Totallængde: 114,5 cm. Ladestok i jern med afslutning af messing. kolbe stemplet 7-8. Geværet kan erhverves uden tilladelse. Varenr: 4530383 DKK 7.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-01-2017 19:47:00 DKK 3.900
Haglgevær Ugartechea Regent kal. 20/70 våbennr. 186348
Haglgevær Ugartechea Regent kal. 20/70 våbennr. 186348. Haglgevær Ugartechea Regent kal. 20/70. Våbennr. 186348. Pibelængde: 63,5 cm. Totallængde: 106.5 cm. Kolbelængde: 37 cm. Blank Boxlås med graveringer. Løbet fremstår udvendigt med spor af rustpletter. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet. Varenr: 4537184 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-01-2017 19:51:00 DKK 1.100
Ældre forlade perkusions jagtgevær
Ældre forlade perkusions jagtgevær. Ældre forlade perkusions jagtgevær. Skæfte af året træ. Løbslængde på 78 cm. Ladestok af træ. Aftrækkerbøjle, kolbehæl og beslag af messing. Totallængde: 120 cm. Kan frit erhverves af alle personer. Varenr: 4537004 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-01-2017 20:17:00 DKK 1.000
Svær Perkussions riffel kal. 19mm.
Svær Perkussions riffel kal. 19mm.. Svær Perkussions riffel kal. 19mm. Tungt riflet løb på 83 cm hvor de første 27 cm er oktogonalformet. Stemplet VSOF, CGG, 630 samt C under krone. Sigte med 3 afstande. Lås stemplet C under krone samt 630. Ladestok med slutning i messing. Kolbehæl stemplet 630. Skæfte i bejset bøgetræ. ... Varenr: 4438241 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-01-2017 20:23:00 DKK 4.200
Svensk flintelås musket M/1791.
Svensk flintelås musket M/1791.. Svensk flintelås musket M/1791. Stram og sund mekanisk stand. Sideblik stemplet: 20 GR. Rund pibe med en pibelængde på 107 cm. Stemplet 34. Totallængde: 148,5 cm. Ladestok i jern. Kolbe med udskæring: DAS. Kolbehæl stemplet: 262. Geværet kan erhverves uden tilladelse. Varenr: 4530404 DKK 5.500 DK, Herlev, Dynamovej 29-01-2017 20:51:00 DKK 750
Perkussions forladegevær
Perkussions forladegevær . Perkussions forladegevær. Lås med utydeligt stempel, Hanen stemplet A3754, Aftrækkerbøjle i jern stemplet A3754, Sideblik stemplet G under stjerne. Totallængde: 123 cm. Kan frit erhverves af alle personer. Varenr: 4537034 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-01-2017 20:56:00 DKK 425
Perkussions forladegevær
Perkussions forladegevær . Perkussions forladegevær. Løbet er stemplet: 1.5.B-B.56 Totallængde; 144 cm. Aftrækkerbøjle og ladestoksholder i messing. Ladestok mangler. Kolbehæl i messing med to store skruer. Kan frit erhverves af alle personer. Varenr: 4537014 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-01-2017 21:04:00 DKK 350
Haglgevær o/u Castellani  kal. 12/70.
Haglgevær o/u Castellani kal. 12/70.. Haglgevær o/u Castellani kal. 12/70. Serie nr. 42101. Baskyle i aluminium, dobbeltrigger, Skæfte i nøddetræ med pistolgreb. Pibelængde: 70 cm. Totallængde: 113 cm. Ventileret sigteskinne. ejektor, manuel sikring. Rene blanke løb, slidt bruneringen. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben ... Varenr: 4537168 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 30-01-2017 18:11:00 DKK 700
Krieghoff Haglgevær Model 32 kaliber 12/70.
Krieghoff Haglgevær Model 32 kaliber 12/70.. Krieghoff Haglgevær Model 32 kaliber 12/70. våbennr. 11412. Boxlås med ejektor, singletrigger samt manuel sikring.Overfladen på boxlåsen krakelere. Totallængde: 115 cm. 71 cm Böhler-Laufstahl løb boret Skeet/Skeet, med ventileret sigteskinne. 37 cm oliepoleret kolbe med netskæringer. Fremstår med... Varenr: 4537257 DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-01-2017 19:44:00 DKK 3.400
Jagtriffel Tikka M65, kaliber 30-06 Monteret med Zeiss Diavari V 3-12x56 T* sigtekikkert
Jagtriffel Tikka M65, kaliber 30-06 Monteret med Zeiss Diavari V 3-12x56 T* sigtekikkert. Jagtriffel Tikka M65, kaliber 30-06 Monteret med Zeiss Diavari V 3-12x56 T* sigtekikkert. Våbennummer: 650-69178. Løbslængde: 55 cm. Totallængde 108,5cm. Afstand aftrækker - bagkappe 35,5 cm. Mausertype cylinderlås - indstiksmagasin til 4 patroner. Skarpe riffelgange. Skæftet af oliebehandlet ... Varenr: 4537166 DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-01-2017 20:35:00 DKK 5.400
Jagtriffel, Sako Forester i kal. 22-250 monteret med Eagle eye 2,5-10x56 kikkertsigte samt S&L lyddæmper
Jagtriffel, Sako Forester i kal. 22-250 monteret med Eagle eye 2,5-10x56 kikkertsigte samt S&L lyddæmper. Jagtriffel, Sako Forester i kal. 22-250 monteret med Eagle eye 2,5-10x56 kikkertsigte samt S&L lyddæmper. Totallængde inkl lyddæmper: 1126 cm. uden lyddæmper: 108,5 cm. Pibelængde: 58 cm. Våbennr. 115462. Fremstår med almindlige brugsspor, ren i piben. Hængslet magasin til 4 patroner ... Varenr: 4537160 DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-01-2017 19:27:00 DKK 2.400
<<  1 2