Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Våben, jagt og militaria i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 2  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kniv av André Andersson
Kniv av André Andersson. ANDRÉ ANDERSSON, kniv, damaskerat blad med monogramsignatur, handtag i fossilerat mammutben och stabiliserad sjunkek, slida i läder dekorerad med drakslinga smat signatur, längd 22 cm Varenr: 3848969 DKK 10.510 SE, Stockholms Auktionsverk Online 28-05-2015 14:40:00
Se mere
Knivar
Knivar. SCHRADE CUTLERY, PH 1 Pro Hunter, 833 UH Praire Jack, Bruin Lockback, 1993-94 Federal Duckstamp Varenr: 3848970 DKK 1.213 SE, Stockholms Auktionsverk Online 28-05-2015 14:44:00
Se mere
Fällkniv av Mats Blid Barret
Fällkniv av Mats Blid Barret . MATS BLID BARRET, fällkniv, damaskerat blad och fäste, grepp av fossilerad mammut, total längd 16,5 cm Varenr: 3848971 DKK 6.468 SE, Stockholms Auktionsverk Online 28-05-2015 14:48:00
Se mere
Värja
Värja. VÄRJA, nordeuropeisk, 1600-talets mitt, klinga med passau-ulv och graverat SAHAGOM i blodrännan, otydlig smedsstämpel, järnfäste med tumbygel och genombrutna parerplåtar, längd 93 cm. Proveniens: Salnecke slott, Uppland Varenr: 3848972 DKK 8.085 SE, Stockholms Auktionsverk Online 28-05-2015 14:52:00
Se mere
Sponton
Sponton. SPONTON, 1700-tal, med krönt kungligt namnchiffer samt KPRFGr Flemming, skaftholk och långa skaftskenor, på senare stång, längd 145 cm. Proveniens: Salnecke slott, Uppland Varenr: 3848973 DKK 2.425 SE, Stockholms Auktionsverk Online 28-05-2015 14:56:00
Se mere
Bardisan
Bardisan. BARDISAN, svensk, 1700-tal, smedstämplad, längd 151 cm. Proveniens: Salnecke slott, Uppland Varenr: 3848974 DKK 4.042 SE, Stockholms Auktionsverk Online 28-05-2015 15:00:00
Se mere
Svärd
Svärd. SVÄRD, Bhutan, eneggad klinga, fäste i mässing med genombruten dekor, balja klädd i mässingsplåt och fiskskinn, längd 82 cm Varenr: 3848975 DKK 2.830 SE, Stockholms Auktionsverk Online 28-05-2015 15:04:00
Se mere
Hjälm Japan Edo-period
Hjälm Japan Edo-period. HJÄLM, Japan, Edo-period, Zunaii katutu, hinenostil, maedate av taira-krabba Varenr: 3848976 DKK 8.085 SE, Stockholms Auktionsverk Online 28-05-2015 15:08:00
Se mere
Knivar
Knivar. KNIVAR, 6 st, delvis Eskilstuna med etsad dekor på slidan, längd 14-29 cm Varenr: 3848977 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 28-05-2015 15:12:00
Se mere
Finska knivar
Finska knivar. KNIVAR, 7 st, finska, delvis med graverade blad, längd 11-19 cm Varenr: 3848978 DKK 1.213 SE, Stockholms Auktionsverk Online 28-05-2015 15:16:00
Se mere
Slaglåspistol
Slaglåspistol. SLAGLÅSPISTOL, svensk, m/1820-57, Carl Gustafs Stads faktori, längd 42 cm Varenr: 3848979 DKK 4.042 SE, Stockholms Auktionsverk Online 28-05-2015 15:20:00
Se mere
Sameknivar
Sameknivar. SAMEKNIVAR, 4 st, varav 3 signerade E.G. och en signerad A.O och daterad 1988 Varenr: 3848980 DKK 1.617 SE, Stockholms Auktionsverk Online 28-05-2015 15:24:00
Se mere
Bronssvärd Luristan
Bronssvärd Luristan. SVÄRD, brons, Luristan, omkring 1000 f.Kr., avsmalnande blad med 3 åsar, fäste med svampformad knapp med genombrutna hål, kannelerat grepp, längd 55 cm Varenr: 3848981 DKK 4.851 SE, Stockholms Auktionsverk Online 28-05-2015 15:28:00
Se mere
Slagåsgevär
Slagåsgevär. SLAGLÅSGEVÄR, franskt, 1700-tal, ändrat från flintlås, otydligt signerad och med spår av förgylld dekor, stock med graverade stålbeslag, kindstöd av stoppat läder, längd 117 cm Varenr: 3848982 DKK 1.617 SE, Stockholms Auktionsverk Online 28-05-2015 15:32:00
Se mere
Dolk
Dolk. KARD, möjligen Kashmir, fäste i stål med guldtauschering, längd 39 cm Varenr: 3848983 DKK 2.425 SE, Stockholms Auktionsverk Online 28-05-2015 15:36:00
Se mere
Ubrugt Salonriffel Norinco nodel J15A kal. 22LR med kikkert våbennr. 1370552.
Ubrugt Salonriffel Norinco nodel J15A kal. 22LR med kikkert våbennr. 1370552.. Ubrugt Salonriffel Norinco nodel J15A kal. 22LR med kikkert våbennr. 1370552. Pibelængde: 58 cm. Totallængde: 106 cm. Aftageligt magasin til 10 patroner. Der medfølger norconia 4x32 sigtekikkert med fabriksmontage. Samt lyddæmper. Våbentilladelse påkrævet. Varenr: 3850034

DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-05-2015 15:54:02 DKK 1.650
Opsats, kronhjort, bøffel samt oksehorn (3)
Opsats, kronhjort, bøffel samt oksehorn (3). Opsats, kronhjort, bøffel samt oksehorn. 100 x 81 cm. 78 cm. og 85 cm. (3) Varenr: 3845797 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-05-2015 16:20:00 DKK 900
Copi af engelsk Enfield gevær model 1858 med døllebajonet  til vurdering.
Copi af engelsk Enfield gevær model 1858 med døllebajonet til vurdering.. Copi af engelsk Enfield gevær model 1858 med døllebajonet, Flintelåspistol og kruthorn samt Belgisk replika af Colt revolver, Nepal kukri kniv, Copi af Colt single action model 1873 med skede. Blankvåbentilladelse påkrævet. Varenr: 3830548 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 28-05-2015 17:16:13 DKK 1.050
Grindekniv, Færøerne (1)
Grindekniv, Færøerne (1). Færøsk grindekniv med indlægninger i form af grinder og både samt det færøske flag. Længde ca. 30 cm. Klingen fremstår med rust. Varenr: 3843014 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 28-05-2015 17:45:00 DKK 900
Ubrugt Global Tactical Storm Pumpgun kaliber 12/76.
Ubrugt Global Tactical Storm Pumpgun kaliber 12/76.. Ubrugt Global Tactical Storm Pumpgun kaliber 12/76 serie nummer MS-0016. Plomberet til 2 skud. Pibelængde: 59 cm. Totallængde: 113 cm. Skæftelængde: 36 cm. Syntetisk skæfte forberedt med weaver montage under skæftet til lygte mm.. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet. Varenr: 3849692

DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 28-05-2015 18:12:00 DKK 1.750
Samling af udenlandske jagtmagasiner samt danske jagtbøger
Samling af udenlandske jagtmagasiner samt danske jagtbøger. Samling af udenlandske jagtmagasiner, SCI rekordbøger samt danske jagtbøger Varenr: 3849105 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-05-2015 18:30:00 DKK 300
Brno model ZH301 o/u
Brno model ZH301 o/u. Jagtgevær, Brno model 301Kal. 12/70 med single trigger på bagerste aftrækker. TL 113 cm. LL 63 cm. Trangboret 17,7 / 17,5 mm. Rene, spejlblanke løb. Fremstår med mindre brugspræg; skarpe netskæringer. S-nr. 3-139990. Jagttegn eller tilladelse fordres; eftersyn/udlevering efter forudgående ... Varenr: 3819438 DKK 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 28-05-2015 18:51:00 DKK 925
Husqvarna 46B  kal. 6,5x55 M/ Leupold 1,5 x 5.
Husqvarna 46B kal. 6,5x55 M/ Leupold 1,5 x 5. . Jagtriffel. Husqvarna 46 med 96-lås kaliber 6,5 x 55. LL85,5 OAL 112 cm Monteret med Leopold 1,5 x 5 sigtekikkert i Weaver sidemontage. Fremstår med brugsspor, sikring er deaktiveret (udbyttet slagstykke). Ren i løbet. S-nr. 70253 Våbentilladelse fordres; eftersyn/ udlevering efter aftale. Varenr: 3819425 DKK 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 28-05-2015 19:13:00 DKK 425
Colt government 1911 A1 kal 22 LR
Colt government 1911 A1 kal 22 LR. Colt Government 1911 A1 kal 22 LR, våbennummer 1533968. PL 12,5 cm, TL 22 cm. United States Property, US army. Rammen fremstillet i 1944, forniklet og monteret med kal 22 LR vekselsæt. K. Nill grebskaller, de originale medfølger. SKV2 tilladelse påkrævet. Varenr: 3849101 DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-05-2015 19:17:00 DKK 2.800
Fuldskæftet jagtriffel. Heym model SR20L kal 7x64
Fuldskæftet jagtriffel. Heym model SR20L kal 7x64. Fuldskæftet jagtriffel. Heym model SR20L kal 7x64. Våbennummer 21444. PL 50,5 cm, TL 105,5 cm. Våbentilladelse påkrævet. Varenr: 3849123 DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-05-2015 19:28:00 DKK 2.500
Haglgevær AYA ambassador Goldmann kal. 12/70 ejektor
Haglgevær AYA ambassador Goldmann kal. 12/70 ejektor. Haglgevær AYA ambassador Goldmann kal. 12/70 ejektor Våbennummer: 196457. Totallængde: 109,5 cm. Pibelængde: 68 cm. Skæfte til forreste aftrækker: 35,5 cm. Sidelåse dekoreret med scroll, kanttunger, rosetter og banner med logo indlagt, Engelsk skæfte af valnøddetræ. Fremstår med brugsslitage. ... Varenr: 3847349 DKK 11.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-05-2015 19:31:00 DKK 7.200
Steiner Senator kikkert 15 x 80
Steiner Senator kikkert 15 x 80. Steiner Senator kikkert 15 x 80 med bærerem. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3846783 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 28-05-2015 19:40:00 DKK 1.100
Haglgevær Aral Ar-327 kal. 12/76 med 5 stk. udskiftelige chokes våben nr. 14L-0345
Haglgevær Aral Ar-327 kal. 12/76 med 5 stk. udskiftelige chokes våben nr. 14L-0345 . Ubrugt Haglgevær Aral Ar-327 kal. 12/76 med 5 stk. udskiftelige chokes våbennr: 14L-0345. Pibelængde: 71 cm. Totallængde: 114,5 cm. Kolbelængde: 36 cm. Singletrigger, ejektor, løbsskifter, ventileret løb. Baskyle af aluminium med dyremotiver. Jagttegn eleer samlertilladelse påkrævet. Varenr: 3849589

DKK 3.500 DK, Herlev, Dynamovej 28-05-2015 19:44:00 DKK 2.200
Jagtriffel CZ Brno ZKK-601 kal. 308 Win. Monteret med Swarovski Habitch 1,5-6x42 sigtekikkert.
Jagtriffel CZ Brno ZKK-601 kal. 308 Win. Monteret med Swarovski Habitch 1,5-6x42 sigtekikkert. . Jagtriffel CZ Brno ZKK-601 kal. 308 Win. Monteret med Swarovski Habitch 1,5-6x42 sigtekikkert. Våbennr. 57099. Totallængde: 110 cm, Pibelængde: 58 cm. Kolbelængde: 35 cm. Indvendigt magasin til 4 patroner. Våbentilladelse påkrævet. Varenr: 3820109 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-05-2015 19:49:00 DKK 2.900
Infrarød natkikkert – m/ indbygget kamera & videokamera - 5x Optisk zoom/forstørrelse - Digital zoom x 8 – 5.0 MP
Infrarød natkikkert – m/ indbygget kamera & videokamera - 5x Optisk zoom/forstørrelse - Digital zoom x 8 – 5.0 MP. Infrarød natkikkert – m/ indbygget kamera & videokamera - 5x Optisk zoom/forstørrelse - Digital zoom x 8 – 5.0 MP Specifikationer: 1.5x forstørrelse 2.Lang rækkevidde visning – 200 meter med 5x forstørrelse 3.Fully multi-coatede optik 4.Høj opløsning – 5 MP 5.Durable gummiarmering 6.Built ... Varenr: 3850905

DKK 2.600 DK, Helsingør, Støberivej 28-05-2015 19:50:00 DKK 1.750
Husqvarna 1640 kal. 30-06
Husqvarna 1640 kal. 30-06. Jagtriffel. Husqvarna 1640 kaliber .30-06 LL 58 cm OAL 112,5. Sidesikring og hænglset magasinbund, kikkertbaser monteret. Skæfte af olieret valnød med forhøjet kindpude. Fremstår mekanisk velfungerende; ren i løbet. S.nr. 174506 Våbentilladelse fordres; eftersyn/udlevering efter forudgående ... Varenr: 3819422 DKK 2.000 DK, Herning, Engdahlsvej 28-05-2015 19:54:00 DKK 700
Dansk Ringhanepistol Model 1848 (Liège)
Dansk Ringhanepistol Model 1848 (Liège). Dansk Ringhanepistol Model 1848 (Liège). Fremstår i god stand, mekanisk stram i låsen. Fremstår med talrige kontrol stempler samt låseblik stemplet med kronet M samt 49. Skæfte af nøddetræ samt beslag af messing. TL 44 cm. Kan frit erhverves af alle. Varenr: 3849186 DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-05-2015 20:07:00 DKK 4.600
Riffelkuffert, Schultz & Larsen
Riffelkuffert, Schultz & Larsen. Riffelkuffert, Schultz & Larsen. Kuffert udført i sort hård plast med skum indlæg. Fremstår velholdt med alm. brugsslitage. Udvendige mål : L.: 118 cm. D.: 32 cm. H.: 13 cm. Varenr: 3849435 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-05-2015 20:08:00 DKK 400
Mauser 98. Otterup ompibet kal 6,5 x 55.
Mauser 98. Otterup ompibet kal 6,5 x 55. . Riffel. Mauser K98 med Otterup-stemplet pibe kal 6,5 X 55. LL 62 cm OAL 112,5 cm. Stemplet S/147 1937. Fremstår mekanisk funktionel, ren i piben; men generelt med alders-og brugspræg, rustpletter og blåneringsslid; skæfte med spor af plaketter. Læderrem medfølger. S.nr. 5387 Våbentilladelse ... Varenr: 3819447 DKK 2.000 DK, Herning, Engdahlsvej 28-05-2015 20:12:00 DKK 550
Winchester. Jagtgevær, model Select Platinum
Winchester. Jagtgevær, model Select Platinum . Winchester Select Platinum jagtgevær kal. 12/76. Løbslængde 71 cm. 5 invector plus chokes i cyl. 1/4, 1/2, 3/4 og full samt 2 Teaque Extented invector plus chokes i Skeet. Løbsvælger i sikring. Original våbenkuffert medfølger. Minimale brugsspor. Varenr: 3836487 DKK 8.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-05-2015 20:15:00 DKK 7.200
Pedersoli Tryon kal. 45 T
Pedersoli Tryon kal. 45 T. Riffel for sortkrudstkytte. Pedersoli Tryon Creedmoor kal. 45 OAL 125 LL 83 cm. Med snelleaftræk, tunnelsigte og diopter. Fremstår med ganske lidt brugspræg, mekanisk ok. Medfølger originale Pedersoli støbeblokke og 43 projektiler. S.nr 58228 SKV-tilladelse fordres; eftersyn/udlevering efter ... Varenr: 3819477 DKK 2.000 DK, Herning, Engdahlsvej 28-05-2015 20:26:00 DKK 1.400
Trimmer bord med hydraulisk løft og galge. NDG1010
Trimmer bord med hydraulisk løft og galge. NDG1010. Trimmer bord med hydraulisk løft og galge. Model NDG1010. Skridsikker måtte på bordpladen. Mål: Bordplade 81 x 52 cm. løfte højde 82-96 cm.Leveres i originalemballage. Varenr: 3826542

DKK 2.100 DK, Herning, Engdahlsvej 28-05-2015 20:30:00 DKK 1.150
Winchester model 1894, Legendary Lawmen (2)
Winchester model 1894, Legendary Lawmen (2). Winchester, jubilæumsmodel 1894, Legendary Lawmen. Kaliber 30.30. Serienummer LL11009. Løbslængde 39 cm. Totallængde 87 cm. Skæftelængde 34 cm. Mindekarabin produceret for Legendary Lawmen, lås graveret med bla. rytter og bladslyng. Kolbe med indlagt medaljon. Fremstår mekanisk velfungerende m. ... Varenr: 3848011 DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-05-2015 20:30:00 DKK 4.200
Riffel Remington, Kaliber .32 short & long RF
Riffel Remington, Kaliber .32 short & long RF. Riffel. Let, lille Remingtonriffel med rolling block lås og take-down funktion kaliber .32 short & .32 Long (Rimfire) LL51 OAL81. Fremstår med lidt blåneringsslid ved munding og mindre rustspor i løb. Våbentilladelse fordres. S.nr: S202670. Varenr: 3834977 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 28-05-2015 20:50:00 DKK 325
Mauser 98 kaliber 375 H&H jagtriffel
Mauser 98 kaliber 375 H&H jagtriffel. Mauser 98 kaliber 375 H&H jagtriffel, snr 213998, løbslængde 64 cm, total længde 118cm, indvendigt mgasin med bundhængsel til 4 patroner, monteret med mundings bremse og Weaver baser, ny serviceret. våbentilladelse kræves Varenr: 3848313 DKK 4.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 28-05-2015 20:58:00 DKK 1.950
Browning BAR LT Tracker kaliber 30-06 halvautomatisk jagtriffel
Browning BAR LT Tracker kaliber 30-06 halvautomatisk jagtriffel. Browning BAR LT Tracker kaliber 30-06 halv automatisk jagtriffel, snr. 311ZX01431, løbslængde 46 cm, total længde 101 cm, stikmagasin til 4 patroner, syntetisk skæfte med orange greb. ny og ubrugt, våbentilladelse kræves Varenr: 3847924

DKK 12.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 28-05-2015 21:01:00 DKK 7.400
Impala, hovedmonteret
Impala, hovedmonteret. Jagttrofæ. Hovedmonteret Impala H 105 B 38 D 47 cm. Fremstår i pæn bevaringsstand. Varenr: 3849717 DKK 2.500 DK, Herning, Engdahlsvej 28-05-2015 21:10:00 DKK 1.600
Riffel Withworth kal 308 med kikkert
Riffel Withworth kal 308 med kikkert. Jagtriffel, Repetér. Withworth Rifle Co. Manchester. Repeterriffel kaliber 308 Win. Fremstår afslebet og olieret skæfte af valnød. Lås af US-Enfield-type med sidesikring. Monteret med 4 x 32 kikkert i 1" ringe. Generelt pæn finish på metaldele, dog nogle små, smeglede pletter, Pibe ren og skarp. ... Varenr: 3816756 DKK 2.500 DK, Herning, Engdahlsvej 28-05-2015 21:10:00 DKK 850
Salonriffel Gustav Genschow & OJ. AG kal. 22 LR våben nr. 17437
Salonriffel Gustav Genschow & OJ. AG kal. 22 LR våben nr. 17437. Salonriffel Gustav Genschow & OJ. AG kal. 22 LR våben nr. 17437. Pibelængde: 56 cm. Totallængde: 100,5 cm. Våbentilladelse påkrævet. Varenr: 3839413 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2015 12:11:32 DKK 300
Lokkeand
Lokkeand. Lokkeand. Proveniens: Thorsted i Agger. H. 13 x 31 cm Varenr: 3849276 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 29-05-2015 12:43:12 DKK 425
Haglgevær AYA 'The Hunters Gun' S/S kal. 16/70
Haglgevær AYA 'The Hunters Gun' S/S kal. 16/70 . Haglgevær AYA 'The Hunters Gun' S/S kal. 16/70 Våben nr 245702. Løbene fremstår udvendigt med flyverust samt en indadvendt bule. Pibelængde: 70 cm. Totallængde: 113 cm. Kolbelængde: 36 cm. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet. Varenr: 3799153 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2015 13:13:00 DKK 300
Fire jagttrofæer, Impala, Nyala og kronvildt (4)
Fire jagttrofæer, Impala, Nyala og kronvildt (4) . Fire jagttrofæer bestående af: Impala, Nyala, kronvildt samt dådyr. (4) Varenr: 3842907 DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29-05-2015 14:02:00 DKK 375
Salonriffel Husqvarna ? kal. 22 LR.
Salonriffel Husqvarna ? kal. 22 LR.. Salonriffel Husqvarna ? kal. 22 LR våben nr. 225742. Aftræk virker ikke. Pibelængde: 52 cm. Totallængde: 99 cm. Kolbelængde: 35 cm. Våbentilladelse påkrævet. Varenr: 3773962 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2015 14:14:00 DKK 300
Nyere japansk Katana med gulvstand samt KillBill DVD (3)
Nyere japansk Katana med gulvstand samt KillBill DVD (3). Nyere japansk Katana med gulvstand samt KillBill DVD. Totallængde: 103 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet (3). Varenr: 3830540 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2015 14:50:49 DKK 450
Diverse haglgeværer kal 12 samt 410 (5)
Diverse haglgeværer kal 12 samt 410 (5). Diverse haglgeværer bestående af 4 stk kal 12 samt 1 kal 410. Fremstår med kraftige brugsspor. Samlertilladelse til skydevåben eller jagttegn påkrævet.(5) Varenr: 3772555 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-05-2015 15:02:59 DKK 425
Diverse dele ubrugt jagtbeklædning.
Diverse dele ubrugt jagtbeklædning.. Diverse dele ubrugt jagtbeklædning. Bestående af følgende: Tre par vinterstøvler i str. 43/44, 1 par sikkerhedssko, 2 stk gummiwaders str. 47. 3 stk jagtbukser str XXL, 2 strik med Windbreaker str. XXL, 9 diverse jagtsokker str. L-XL samt 10 fleecejakker. Varenr: 3848513

DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-05-2015 15:40:00 DKK 1.600
Smarthit holosight red-ring-sigte
Smarthit holosight red-ring-sigte . Smarthit holosight red-ring-sigte der passer til alle haglvåben - også halvautomatiske. Smarthit holosight giver en rød ring ovenpå løbet og du dermed sigtelinie ud til dit mål. Smarthit holosight er desuden parallaxfri. Smarthit holosight har en gennemsigtig ring med justerbar lysstyrke. Varenr: 3850116

DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2015 16:00:00 DKK 825
Riffelkamera FULL HD1080 8GB WIFI
Riffelkamera FULL HD1080 8GB WIFI. Riffelkamera FULL HD1080 8GB WIFI Riffelkamera med høj opløsning (FULL HD1080) og hukommelse på 8GB (eksternt micro SD, medfølger) Monteres på riflen med det medfølgende beslag og kan så fjernbetjenes via din smartphone (se billeder).Her kan du også se billede/video straks. Kameraet har ... Varenr: 3851037

DKK 2.500 DK, Odense, Kratholmvej 29-05-2015 16:45:00 DKK 1.500
Persisk stagevåben og kniv (2)
Persisk stagevåben og kniv (2). Persisk stagevåben H 62,5 cm, samt kniv L 25 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. (2) Varenr: 3850330 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-05-2015 18:07:00 DKK 325
Udstoppet Alk (1)
Udstoppet Alk (1). Udstoppet Alk i sommerdragt monteret på sten. H: 28 cm. Udstoppet af konservator Jens Kjeld Jensen Varenr: 3850740 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2015 18:24:00 DKK 325
Trebark compoundbue med tilbehør
Trebark compoundbue med tilbehør . Trebark compoundbue PSE Elite series med tilbehør. L. 108 cm. Fremstår med brugsspor. Tilladt for personer over 18 år. Varenr: 3818288 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-05-2015 19:07:00 DKK 1.250
En samling diverse militære dele  faldskærm, hjelme, kaffekande, magasiner, feltflasker, bøger om 2 verdenskrig, tysk kikkert
En samling diverse militære dele faldskærm, hjelme, kaffekande, magasiner, feltflasker, bøger om 2 verdenskrig, tysk kikkert . En samling diverse militære dele faldskærm, hjelme, kaffekande, magasiner, feltflasker, bøger om 2 verdenskrig, tysk kikkert 2 verdenskrig. Varenr: 3832236 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2015 19:18:00 DKK 1.700
Jagthorn Fürst-Pless
Jagthorn Fürst-Pless. Jagthorn Fürst-Pless uden stemmetræk. Bevikling af grønt kunstlæder. Brugsspor. Varenr: 3850420 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2015 19:21:00 DKK 450
Skalmonteret jagttrofæ af australsk vandbøffel (1).
Skalmonteret jagttrofæ af australsk vandbøffel (1).. Skalmonteret jagttrofæ af australsk vandbøffel. Bredde: 100 cm. (1) Varenr: 3840186 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2015 19:38:00 DKK 400
Dåhjort, skalmonteret gevir, jagttrofæ
Dåhjort, skalmonteret gevir, jagttrofæ . Dåhjort, skalmonteret gevir, jagttrofæ, monteret på plade. H. ca. 80 cm. B. ca. 70 cm. Varenr: 3851069 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29-05-2015 19:46:00 DKK 400
Russisk sabel
Russisk sabel. Russisk sabel. Parer bøjlen af messing, grebet af ´træ. På klingebryst se stemplet kyrillisk skrift På parerbøjlen indhugget Kyrrillisk skrift. Læderbetrukken jernskede med messingbeslag.19´århundrede. KL. 81 TL. 97 cm. Blankvåben samlertilladelse påkrævet Varenr: 3744985 DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2015 19:56:42 DKK 4.400
EAW svingmontage for kikkert
EAW svingmontage for kikkert. EAW svingmontage for kikkert, 1 tommer, fremstår usamlet med normal brugsslitage, kærv på skruer med defekter. Varenr: 3848017 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 29-05-2015 20:05:00 DKK 650
Tsubaer af jern- 1800-tallet. (2)
Tsubaer af jern- 1800-tallet. (2). Tsubaer af jern. Den ene signeret Ø 8 cm, den anden 7,3-7,6 cm. Begge med en tykkelse på 5 mm. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 3849490 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-05-2015 20:06:00 DKK 500
Luftgevær Hatsan AT44-10 kal. 5,5 mm.
Luftgevær Hatsan AT44-10 kal. 5,5 mm.. Hatsan AT44-10 kal. 5,5 mm. våbennr. 031012335. Monteret med Tasco 2-7x32 sigtekikkert. Syntetisk thumbholeskæfte. Justerbar bagkappe. Lothar & Walther løb. 10 skuds roterende magasin. 200 bar "tank" - ca. 80 skud pr. opfyldning (40 på fuld power). 2 trins justerbar ... Varenr: 3783497 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2015 20:11:00 DKK 1.650
Jagtriffel Sako IV Model 75 RH kal. 30-06. Monteret med Swarovski sigtekikkert 3-12x50 Habicht
Jagtriffel Sako IV Model 75 RH kal. 30-06. Monteret med Swarovski sigtekikkert 3-12x50 Habicht. Finsk jagtriffel. Sako lV, model 75 Kal. 30-06. Pibelængde: 62 Totallængde: 115 cm. Serienr. 910181. Monteret med Swarovski sigtekikkert 3-12x50 Habicht uden ridser i glasset, i EAW svingmontage. High grade custom træskæfte. Fremstår med minimal brugsslitage uden ridser, Skudt mindre end 10 skud ... Varenr: 3851628 DKK 20.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2015 20:12:00 DKK 13.000
Riffel. Carl Gustaf kal 6,5 x 55 med jaguar kikkert
Riffel. Carl Gustaf kal 6,5 x 55 med jaguar kikkert. Jagtriffel. Carl Gustaf M 96 Kal 6,5 x 55. OAL 111 LL 56 cm. Skæfte af olieret valnød, sidesikring, Monteret med 4 x kikkert i fast montage; 1" (25mm) ringe. Fremstår uden nævneværdige brugs- eller opbevaringsspor; hel og blank blånering. Varenr: 3816753 DKK 2.500 DK, Herning, Engdahlsvej 29-05-2015 20:32:00 DKK 750
Impala. Jagttrofæ.
Impala. Jagttrofæ. . Jagttrofæ af impala, monteret på plade. H 60 B 38 D33 cm. Varenr: 3849719 DKK 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 29-05-2015 20:55:00 DKK 325
Knivar
Knivar. KNIVAR, 14 st, Eskilstuna och Finland, delvis med slidor, längd 8,5-23 cm Varenr: 3852077 DKK 1.213 SE, Stockholms Auktionsverk Online 30-05-2015 10:08:00
Se mere
Jagtriffel, Carl Gustav i kal. 6,5 x 55 med kikkertsigte.
Jagtriffel, Carl Gustav i kal. 6,5 x 55 med kikkertsigte.. Jagtriffel, Carl Gustav i kal. 6,5 x 55 med kikkertsigte. TL 111 cm. LL 58 cm. Våbennr. 499722. Indvendigt magasin. Urenheder i løbet. Tasco 2.5 - 10 x 56 kikkertsigte. Fremstår med brugspræg. Våbentilladelse kræves. Varenr: 3852659 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 30-05-2015 14:19:00 DKK 1.100
Jagtgevær, Gyttorp o/u i kal. 12/89.
Jagtgevær, Gyttorp o/u i kal. 12/89. . Jagtgevær, Gyttorp o/u i kal. 12/89. TL 119 cm. LL 76 cm. Spejlblank i løbene. Ingen slør. Ejektor. Fremstår stort set uden brugspræg. Jagttegn kræves. Varenr: 3842018 DKK 4.500 DK, Aalborg, Nibevej 30-05-2015 16:30:00 DKK 1.800
Jagtriffel, Mauser 98 i kal. 6,5 x 55 med kikkertsigte.
Jagtriffel, Mauser 98 i kal. 6,5 x 55 med kikkertsigte.. Jagtriffel, Mauser 98 i kal. 6,5 x 55 med kikkertsigte. TL 112 cm. LL 58 cm. Våbennr. 126/1. Indvendigt magasin. Pecar 4 x. kikkersigte. Ikke helt blank i piben. Fremstår lettere brugspræget. Våbentilladelse kræves. Varenr: 3843889 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 30-05-2015 17:00:00 DKK 475
Mauser 98 kal. 8x57 IS
Mauser 98 kal. 8x57 IS. Jagtriffel. Mauser 98 kal. 8 x 57 IS. LL58 OAL 113 cm. no 1714. Civil riffel med snelle og 2-trins sikring der kan være under kikkerten; kikkertbaser monteret, magasinbund med udløserknap. Skæfte af nød. Fremstår mekanisk OK, generelt pæn blånering; løb indvendig med lidt pletter mellem felterne.... Varenr: 3819455 DKK 2.000 DK, Herning, Engdahlsvej 30-05-2015 19:15:00 DKK 550
ASE Utra jet-Z compakt kaliber .30 lyddæmper
ASE Utra jet-Z compakt kaliber .30 lyddæmper. ASE Utra jet-Z compakt kaliber .30 lyddæmper, demo model, længde 18 cm, front monteret, gevind 14x1 spigot Varenr: 3851549 DKK 1.700 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 30-05-2015 20:11:00 DKK 450
Dansk Ryttersabel Model 1885. (Gendarmsabel).
Dansk Ryttersabel Model 1885. (Gendarmsabel).. Dansk Ryttersabel Model 1885. (Gendarmsabel). TL 94,5 cm. KL 81 cm. Parerbøjle og skede stemplet: 2. DR. 6. Gendarmkorpset blev ophævet i 1894. I 1904 blev skedens nederste bærering fjernet og sablen tildelt rytteriets faste underofficerer og spillemænd. Fremstår lettere brugspræget. ... Varenr: 3852635 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 31-05-2015 16:30:00 DKK 550
Jagtgevær, Simson Suhl s/s i kal. 20/76.
Jagtgevær, Simson Suhl s/s i kal. 20/76.. Jagtgevær, Simson Suhl s/s i kal. 20/76. TL 108 cm. LL 66 cm. Afstand fra kolbekappe til forreste aftrækker er 37 cm. Spejlblank i løbene. Ingen slør. Signalstifter. Oliebehandlet skæfte. Fremstår stort set uden brugspræg. Jagttegn kræves. Varenr: 3843726 DKK 5.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-05-2015 17:00:00 DKK 3.800
Haglpatroner i kal. 20.
Haglpatroner i kal. 20.. Haglpatroner i kal. 20. 8 kasser. 3 af kasserne er kun 2/3 fyldt. Jagttegn kræves. Varenr: 3843728 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-05-2015 17:45:00 DKK 425
EAW svingmontage for kikkert
EAW svingmontage for kikkert. EAW svingmontage for kikkert, 1 tommer, fremstår usamlet med normal brugsslitage. Varenr: 3849383 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 31-05-2015 20:30:00 DKK 450
Isbjørneskind.
Isbjørneskind.. Isbjørneskind(Ursus maritimus) med klør . 2 poter med hver 5 klør, 1 pote med 1 klo samt 1 pote med 4 klør. L. 226 cm, B. 170 cm. Fremstår med brugsspor bl.a. gulnet. Tro- loveerklæring medfølger. Kan sælges uden Cites certifikat i Danmark. Ved udførelse fra Danmark bedes man rette ... Varenr: 3842474 DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 31-05-2015 21:15:00 DKK 3.700
Sauer 202 Takedown Elegance, Links model med to løb 6,5x55 og 9,3x62
Sauer 202 Takedown Elegance, Links model med to løb 6,5x55 og 9,3x62 . Sauer 202 Takedown Elegance med to løb. Forberedt til svingmontager, to stikmagasiner, facetslebet bundstykke, Sauer bærerem, Sauer kuffert til hele sættet. Fremstår med få brugsspor. Våbentilladelse kræves.Våbennr: 440807. Pibe 6,5x55 med nr. H32161. Pibe 9,3X62 med nr. H32034. Fuld længde for ... Varenr: 3821754 DKK 40.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-06-2015 19:04:05 DKK 27.000
Smarthit holosight redring-sigte
Smarthit holosight redring-sigte. Smarthit holosight red-ring-sigte der passer til alle haglvåben - også halvautomatiske. Smarthit holosight giver en rød ring ovenpå løbet og du dermed sigtelinie ud til dit mål. Smarthit holosight er desuden parallaxfri. Smarthit holosight har en gennemsigtig ring med justerbar lysstyrke. Varenr: 3775794

DKK 1.200 DK, Herning, Engdahlsvej 01-06-2015 20:12:00 DKK 800
Hatsan luftgevær 5,5
Hatsan luftgevær 5,5. Luftriffel. Hatsan Torpedo 150 kal. 5.5mm (.22) OAL 120 LL 44 cm. Kunststofskæfte med thumbhole og spændearm. Geværet er fabriksnyt; tyrkisk fremstillet. Nominel udgangshastighed 350 m/s, TRUGLO fiberkorn, kikkertskinne, sikring, rekyldæmper og justerbart 'quattro' aftræk. Jagttegn eller ... Varenr: 3816766

DKK 2.500 DK, Herning, Engdahlsvej 01-06-2015 20:32:00 DKK 550
Riffelkamera FULL HD1080 8GB WIFI. Riffelkamera FULL HD1080 8GB WIFI Riffelkamera med høj opløsning (FULL HD1080) og hukommelse på 8GB (eksternt micro SD, medfølger) Monteres på riflen med det medfølgende beslag og kan så fjernbetjenes via din smartphone (se billeder).Her kan du også se billede/video straks. Kameraet har ... Varenr: 3810048

DKK 1.600 DK, Herning, Engdahlsvej 01-06-2015 21:00:00 DKK 1.100
Samling Div.  blankvåben og forlader pistole   (7)
Samling Div. blankvåben og forlader pistole (7). Samling Div. blankvåben og forlader pistoler, Arabisk Jimbaya , kriss, osmanisk forladerpistol, kruthorn, samt to turist forladerpistoler. Tysk K98 nummerens bajonet. Blankvåbentilladelse påkrævet. (7) Varenr: 3849640 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 02-06-2015 15:35:00 DKK 300
Samling opsatse samt tre skind, 1900-tallet (12)
Samling opsatse samt tre skind, 1900-tallet (12). Samling opsatse samt tre små skind bl.a. kænguru, hjorte, 20. årh. 144 x 76, 87 x 70 cm, 80 x 69 cm & B. 67 cm - H. 30-32 cm. Enkelte brugsspor. (12) Varenr: 3854680 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 02-06-2015 17:07:49 DKK 300
Krokodillekranie
Krokodillekranie. Krokodillekranie. L 30 cm. Fremstår med enkelte manglende tænder. Varenr: 3854274 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-06-2015 19:02:00 DKK 300
Smith & Wesson revolver kal 10 mm
Smith & Wesson revolver kal 10 mm. Smith & Wesson revolver kal 10 mm. Stemplet på løb reissue Juli 1871. Fremstår med meget kraftige brugs- og rustspor. TL 30 cm. Samlertilladelse til skydevåben påkrævet. Varenr: 3806883 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-06-2015 19:04:00 DKK 300
Suhl Hubertus haglgevær samt Belgisk hanegevær  (2)
Suhl Hubertus haglgevær samt Belgisk hanegevær (2). Suhl Hubertus s/s haglgevær samt Belgisk hanegeværer kal. 16/70 og 12 serienummer, 73253. Baskule med scroll gravering og signalstifter. Fremstår med lettere brugsslitage. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet, udlevering og eftersyn kun efter aftale (2) Varenr: 3783962 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-06-2015 19:05:00 DKK 300
Drikkedunk, drikkehorn og kalveskind. (3)
Drikkedunk, drikkehorn og kalveskind. (3). Drikkedunk af glas, betrukket med sælskind, skruebæger, låg og montering af tin, strop af læder, stort drikkehorn med montering af messing, L. 55 cm., og kalveskind, ca. 110 x 70 cm. (3) Varenr: 3854341 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 02-06-2015 19:05:00 DKK 300
Ti pinfire revolvere (10)
Ti pinfire revolvere (10) . Ti primært belgiske pinfire revolvere. De fleste med defekter. Samlertilladelse til skydevåben fordres. (10) Varenr: 3806880 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-06-2015 19:25:00 DKK 300
Savage model 219 kaliber 30-30 kiplauf riffel (2)
Savage model 219 kaliber 30-30 kiplauf riffel (2). Savage model 219 kaliber 30-30 våbennummer 121237-1309 PL 66 cm, total længde 108 cm, med tilhørende vekselpibe kal 16/70 fremstår med brugsmærker, våbentilladelse kræves. (2) Varenr: 3765129 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-06-2015 19:47:00 DKK 300
Vildsvinetrofæ på plade
Vildsvinetrofæ på plade. Vildsvinetrofæ monteret på plade til ophæng. L. 46 B. 27 cm. Varenr: 3852758 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-06-2015 20:05:00 DKK 325
Fransk huggare
Fransk huggare. HUGGARE, fransk, m/1801, för flottan, klinga med graverat ankare, klingryggen märkt Manufactur Imperial de Chatellerault Mai 1860, fäste i svärtad plåt, längd 81 cm Varenr: 3853358 DKK 6.468 SE, Stockholms Auktionsverk Online 02-06-2015 20:06:00
Se mere
Samling udstoppede dyr (18)
Samling udstoppede dyr (18). Samling udstoppede dyr samt opsatser bestående af blandt andet: Kolibri, isfugl, fasaner mm. Fremstår med brugsspor. (18) Varenr: 3854301 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-06-2015 20:06:00 DKK 300
Jakttrofé. Bockhorn
Jakttrofé. Bockhorn. Jakttrofé. Bockhorn monterad på träplatta. Hornen lackade. H: ca 52 cm. B: 71 cm. Varenr: 3836098 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 02-06-2015 20:40:00 DKK 243
Fontaine Discovery 8x42 kikkert
Fontaine Discovery 8x42 kikkert. Fontaine Discovery 8x42 kikkert, bak4 linser, vandtæt, bærerem og bære taske medfølger. Varenr: 3853651

DKK 1.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 03-06-2015 11:00:00 DKK 325
Fred Williams hanebøsse og Liege hanebøsse
Fred Williams hanebøsse og Liege hanebøsse. Fred Williams Birmingham hanebøsse kaliber 12/65 snr 103757 og Liege hanebøsse kaliber 12/50 snr. 3, begge med mangler og små defekter, jagttegn eller samlertilladelse kræves Varenr: 3836433 DKK < 1.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 03-06-2015 20:00:00 DKK 300
Sako Vixen kaliber 222 fuldskæftet jagtriffel
Sako Vixen kaliber 222 fuldskæftet jagtriffel. Sako Vixen kaliber 222 fuldskæftet jagtriffel, snr. 88563, total længde 108 cm, løbslængde 58 cm, indvendigt magasin til 6 patroner, monteret med 3-9*40 sigtekikkert i Weaver montage. ingen rust, få brugs mærker, våbentilladelse kræves Varenr: 3853787 DKK 4.500 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 03-06-2015 20:50:00 DKK 350
Colt Army Model 1860 kal. 44, civil udgave
Colt Army Model 1860 kal. 44, civil udgave. Colt Army Model 1860 kal. 44 i civil udgave med tre skruer i rammen. Serienummer: 147069, antagelig produceret 1862. Ramme mærket med Colts Patent, løb med Colts adresse. Greb med udfræsning for løskolbe. 6 skuds fluted tromle. Nummerens inkl. tromle og låseplade for fastholdelse af løb. Fremstår... Varenr: 3851195 DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-06-2015 20:20:00 DKK 15.000
Colt pocket, slaglåspistol, modell 1849
Colt pocket, slaglåspistol, modell 1849 . Colt pocket, slaglåspistol, modell 1849. kal. 31 tillverkad ca år1860. Serienummer 165931. Piplängd 6" (15 cm), totallängd 27,5 cm. Framstår i mycket bra skick med välfungerande mekanism och minimalt pipglapp samt bra pipa med hela tydliga räfflor. Gravyr och del av blånering kvar. Detta vapen ... Varenr: 3854120 DKK 8.085 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 04-06-2015 20:20:00 DKK 243
August Francotte s/s kaliber 12/65 haglgevær med sidelås
August Francotte s/s kaliber 12/65 haglgevær med sidelås. August Francotte s/s kaliber 12/65 haglgevær med sidelås, snr. 17346, 68 cm blanke løb boret 3/4 og 1/2, skæftelængde 38 cm, ejector og auto sikring, fremstår med let slidt brunering og let slør i hovedbolt. jagttegn kræves Varenr: 3819704 DKK 14.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 04-06-2015 20:26:00 DKK 7.000
<<  1 2