Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Jagt, fiskeri, våben og militaria i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Gevær/espingarda, Sydmarokko, formentlig 1700-tallet
Gevær/espingarda, Sydmarokko, formentlig 1700-tallet. Sydmarokkansk stenlås-musket/espingarda, fra 1700-tallet, med dekorerede beslag af nysølv og intarsier af ben; træ, jern, nysølv, ben; L. ca. 164 cm; fremstår med aldersbetingede brugsspor, jern med afslag, ridser og oxidationsspor, udløsningsmekanismen er defekt, træ og ben med talrige ridser og... Varenr: 4468979 DKK 4.837 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 09-12-2016 20:23:00 DKK 2.976
Svensk flintlåspistol
Svensk flintlåspistol. FLINTLÅSPISTOL, svensk, kortad variant av modell 1738, längd 43 cm Varenr: 4498829 DKK 3.034 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 10-12-2016 14:09:00
Se mere
Jagtgevær, Sterlingworth s/s i kal. 12/70.
Jagtgevær, Sterlingworth s/s i kal. 12/70.. Jagtgevær, Sterlingworth s/s i kal. 12/70. TL 118 cm. LL 76 cm. Ren og blank i løbene. Fremstår lettere brugspræget. Jagttegn kræves. Varenr: 4494365 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 10-12-2016 15:10:00 DKK 325
Jagtgevær, Monte Carlo s/s i kal. 12/70.
Jagtgevær, Monte Carlo s/s i kal. 12/70.. Jagtgevær, Monte Carlo s/s i kal. 12/70. TL 112 cm. LL 71 cm. Ren og blank i løbene. Fremstår med brugspræg. Jagttegn kræves. Varenr: 4499386 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 10-12-2016 15:45:00 DKK 325
3 jagtgeværer, Dumoulin s/s i kal. 12/70, Baikal enkeltløbet i kal. 12/70 og Anschütz Model 1365 i kal. 9 mm glatløbet.
3 jagtgeværer, Dumoulin s/s i kal. 12/70, Baikal enkeltløbet i kal. 12/70 og Anschütz Model 1365 i kal. 9 mm glatløbet.. 3 jagtgeværer, Dumoulin s/s i kal. 12/70, Baikal enkeltløbet i kal. 12/70 og Anschütz Model 1365 i kal. 9 mm glatløbet. Fremstår med varierende brugspræg. Jagttegn kræves. Varenr: 4499384 DKK 1.600 DK, Aalborg, Nibevej 10-12-2016 16:10:00 DKK 375
3 jagtgeværer i kal. 16/65.
3 jagtgeværer i kal. 16/65.. 3 jagtgeværer i kal. 16/65. Dumoulin og Hubertus Er rene og blanke i løbene.Fremstår lettere brugsprægede. Hanegevær med underlukke fremstår meget brugspræget. Jagttegn kræves. Varenr: 4499387 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 10-12-2016 16:50:00 DKK 325
Jagtriffel, Husqvarna i kal. 270 Winchester med kikkertsigte.
Jagtriffel, Husqvarna i kal. 270 Winchester med kikkertsigte.. Jagtriffel, Husqvarna i kal. 270 Winchester med kikkertsigte. TL 112,5 cm. LL 58,5 cm. Våbennr. 200215. Spejlblank i piben. Indvendigt magasin, der kan tømmes i bunden. Facetslebet bundstykke. Bushnell 4 x kikkertsigte. Fremstår lettere brugspræget. Våbentilladelse kræves. Varenr: 4494368 DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 10-12-2016 17:30:00 DKK 1.100
Monte Carlo haglgevær s/s kal 12/70
Monte Carlo haglgevær s/s kal 12/70. Monte Carlo haglgevær s/s kal 12/70. Våbennummer 32480. Boringer ca 1/1 + 3/4. PL 71 cm, TL 113 cm, afstand aftrækker til kolbe 37 cm. Doubletrigger samt ejector. Fremstår med brugsspor, løb med mærker, lidt slør. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet. Varenr: 4499417 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-12-2016 19:35:00 DKK 325
Westen minde mønter
Westen minde mønter . Samle mappe fra frankin Mint 1970. 13 stk mønter med beskrivelser på mappen og i to kataloger.Fra 16 til 1900 tallet bla Geronimo, Lewis & Clark. Samt en kopi av minde poster over Bill Withers, sheriff i Lane County. Eugene.Alders relatert stand.Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av ... Varenr: 4494743 DKK < 1.000 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 10-12-2016 21:15:00 DKK 249
Westen samle kort fra 1956-1958(50)
Westen samle kort fra 1956-1958(50). Burtons "Wagon Wheels" samle kort ialt 25 stk dvs hele serien i 1956.Exprexx weekly "the wild west" kort 25 komplett serie i 1958 dobbelt kort Ligger i plast lommer virker nye uten bruks spor.Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer om... Varenr: 4494761 DKK < 1.000 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 10-12-2016 21:32:00 DKK 249
Confederate pengesedler 1862/1864 (21)l
Confederate pengesedler 1862/1864 (21)l . Kopier av borgerkrigs penge sedler fra USA,delvis trykt på ekte tidsriktigst papir dog uten farge/trykk på baksiden.3 sett ligger i samle kuvert alders relatert stand.Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer om importmoms og toll Varenr: 4494773 DKK < 1.000 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 10-12-2016 21:47:00 DKK 249
Forladergevær
Forladergevær. Forladergevær, flintlås omlavet. 1700/1800-tallet. L. 148 cm. Fremstår med kraftig slitage, afkortet skæfte og gennemsavet. Varenr: 4480033 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-12-2016 13:29:29 DKK 300
Verney-Carron skjorter samt  sweaters (9)
Verney-Carron skjorter samt sweaters (9) . Verney-Carron, skjorter, af bommuld Str. 1 stk. M 2 stk. L. 4 stk. XXL. 2 stk. sweaters Str. L og XXL Fremstår ubrugte. (9) Varenr: 4498759 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-12-2016 17:17:00 DKK 750
Udsigtskikkert med tripodstativ
Udsigtskikkert med tripodstativ. Udsigtskikkert med forstørrelse fra 25x-75x med trinløst zoomokular, 70mm objektivlinse. Kikkerten er vandtæt. Dertil medfølger tripodstativ med vaterpas. H. 57/127 cm. Varenr: 4436597

DKK 1.800 DK, Odense, Kratholmvej 11-12-2016 19:00:00 DKK 1.100
Jagthatte, Harkila, Swedteam samt Verney-Carronm.m. (11)
Jagthatte, Harkila, Swedteam samt Verney-Carronm.m. (11). Jagthatte, 5 Harkila, Swedteam samt Verney-Carron Caps, 3 Aigle samt Seeland sixpence Str L og XL, 1 Harkila pro hunter hat Str 57 1 Utana hat af skind Str. 58 2 Les Canards hatte Str L. 1 Farmland hue med kaninskind. Fremstår ubrugte (11) Varenr: 4498758 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-12-2016 19:02:00 DKK 800
Seeland, Les Canards M.fl. jagtbukser. (10)
Seeland, Les Canards M.fl. jagtbukser. (10) . Jagtbukser, Seeland 50, 52 og 56 Les Canards str. XXL Lefa str, 48 og 3X50. samt bukser af skind str. S. Fremstår ubrugt. (10) Varenr: 4500137 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-12-2016 19:24:00 DKK 325
Berttta, skjorter, Harkila, Fleece ripstop samt hat (8)
Berttta, skjorter, Harkila, Fleece ripstop samt hat (8) . Beretta, skjorter, af bommuld Str. 2 stk. L 2 stk. M. Harkila, Fleece Str. M. One size ripstop samt hatte Str 61 og XL. Fremstår ubrugte. (8) Varenr: 4498739 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-12-2016 19:34:00 DKK 1.100
Kral Arms o/u haglgevær kal. 12/76
Kral Arms o/u haglgevær kal. 12/76. Kral Arms o/u haglgevær kal. 12/76 serienummer 16-K05557, PL. 71 TL 114 cm. Med ventileret sigteskinne, udskiftlige chokes og ejector, 3 ekstra chokes og nøgle medfølger. Fremstår ubrugt i original kasse. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet, udlevering og eftersyn kun efter aftale Varenr: 4500518

DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-12-2016 19:52:00 DKK 325
Brieföffner in Form eines Jagdgewehres aus Neusilber und Wurzelholz
Brieföffner in Form eines Jagdgewehres aus Neusilber und Wurzelholz. Brieföffner in Form eines Jagdgewehres aus Neusilber und Wurzelholz, Jagdgewehr mit Neusilberelementen und Handgravur, Maße ca. 20 x 2,5 x 1,1 cm, Auflage aus Wurzelholz mit Intarsien aus Bein mit partieller Schwärzung, Maße ca. 23 x 5,5 x 5 cm. Leichte Gebrauchsspuren, Deutschland um 1930 Varenr: 4488335 DKK 1.637 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 11-12-2016 21:00:00 DKK 781
Confederate pengesedler 1862/1864 (29)
Confederate pengesedler 1862/1864 (29). Kopier av borgerkrigs penge sedler fra USA 1862-1864. 4 samle kuverter fra 1995. Trykt på tidsriktig papir dog uten farge/trykk på baksiden.Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer om importmoms og toll Varenr: 4494779 DKK < 1.000 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 11-12-2016 21:03:00 DKK 249
Side lås hagle kaliber 12/70
Side lås hagle kaliber 12/70. Ignacio Ugartechea Eibar kaliber 12/70 boring full og 3/4 stokk lengte 37cm løp lengte 71cm. Virker 98% som ny stokken er lidt uttørret ses i lakken.Non ejektor full flammehertning på bascylen. Ægte side lås med blanke signal stifter. Krever våpen tillatelse i Norge.Vær oppmerksom på at varer som... Varenr: 4494262 DKK 5.387 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 11-12-2016 21:28:00 DKK 2.155
Samisk nord norsk kniv samt lær pung(3)
Samisk nord norsk kniv samt lær pung(3). Samisk kniv med slire og håndtak av erinsdyr hevir. Reindyrs skinn rundt slire utsmykket med samiske mønstre merket "Hotarger 1945"totallengte 30cm blad lengte 13cm. Lær pung 12x10cm.Alders relatert standVær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge pålegges importmoms og eventuelt toll.... Varenr: 4494122 DKK < 1.000 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 11-12-2016 21:31:00 DKK 352
Samisk nord norsk kniv samt lær pung(3). Samisk kniv med slire laget av reinsdyr gevir med lær rundt toppen av slire. Utsmykket med mønstre og reinsdyr, gjennom boret slire i mønstre håndsmie blad med "OTD" stemplet total lengte 27,5cm blad lengte 13cm. Lær pung formodentlig til tobakk 20x10cm tidligt 1900 tall.Alders relatert stand.Vær... Varenr: 4494144 DKK < 1.000 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 11-12-2016 21:41:00 DKK 456
Gebr Merkel GDB Suhl 20/70 Hagle
Gebr Merkel GDB Suhl 20/70 Hagle. O/U Merkel modell 202 kaliber 20/70 boring 1/4 og åpen. Stokk lengte 37cm løp lengte 68cm. Virker 99% som ny med lidt bruks spor på kolben fra å ha stått i våpenskap.Krever våpen tillatelse i Norge.Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge pålegges importmoms og eventuelt toll. Les ... Varenr: 4494243 DKK 6.631 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 11-12-2016 21:53:00 DKK 1.741
Samling på ti håndbyggede knive. B.la Bowie kniv. (10)
Samling på ti håndbyggede knive. B.la Bowie kniv. (10). Samling på ti håndbyggede knive. Overvejende med greb i horn, skeder i læder. Fremstår med brugsspor. (10) Varenr: 4498697 DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 12-12-2016 10:37:00 DKK 625
Hunde transportkasse / bur SHOWROOM
Hunde transportkasse / bur SHOWROOM. Hunde transportbur i alu/mdf. Mål : H. 69 cm., B. 50 cm., D. 49-82 cm. Vægt ca. 6-7 kg. Buret fremstår ny, i original emballage. Varenr: 3896321

DKK 1.500 DK, Herning, Engdahlsvej 12-12-2016 14:18:00 DKK 300
Dansk politihjelm.
Dansk politihjelm. . Dansk Politihjelm, sort lakeret metal, kanter / rem og detaljer af messing, indvendig læder montering. Fremstår med brugsspor. Politihjelmen blev båret af tjenestemænd fra Københavns Politi i starten af 1930'erne. Varenr: 4500891 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 12-12-2016 15:52:13 DKK 350
Jagtgevær, Simson Suhl o/u i kal. 12/70.
Jagtgevær, Simson Suhl o/u i kal. 12/70.. Jagtgevær, Simson Suhl o/u i kal. 12/70. TL 114 cm. LL 71 cm. Afstand til forreste aftrækker er 38 cm. Spejlblank i løbene. Fremstår lettere brugspræget. Jagttegn kræves. Varenr: 4500728 DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 12-12-2016 17:20:00 DKK 825
Dansk sabel
Dansk sabel. Dansk sabel med forniklet klinge og skede. KL 83,5 cm, TL 100 cm. Fremstår med brugsspor, fornikling med afskalning. Skede med buler. Blankvåbentilladelse påkrævet. Varenr: 4500024 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12-12-2016 18:52:00 DKK 325
Jagtudstyr, Swedteam jakke, siddeunderlag, ripstop m.m. (14)
Jagtudstyr, Swedteam jakke, siddeunderlag, ripstop m.m. (14) . Jagtudstyr, Swedteam jakke str L. 8 Farmland siddeunderlag, Farmland samt oilskinds ripstop, regnbukser str XXL, samt tre set Fairwind handsker hue samt halstørklæde. (14) Varenr: 4500442 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 19:17:00 DKK 325
To Decoy bipods samt Wildgame skydestok (3)
To Decoy bipods samt Wildgame skydestok (3) . To Decoy bipods 22-33 og 32-68 cm. samt Wildgame skydestok 90-170 cm. Fremstår ubrugt. (3) Varenr: 4500800 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 19:20:00 DKK 300
Skydeveste og jagtjakker (9)
Skydeveste og jagtjakker (9). Skydeveste og jagtjakker, Fire Seeland og Verney Carron veste str. L og XL Farmland og Lefa jakker, str. L, XL, XXXL. Fremstår ubrugt. (9) Varenr: 4500324 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 19:20:00 DKK 350
Haglgevær AYA side-by-side Model Guldmann President kaliber 12-70
Haglgevær AYA side-by-side Model Guldmann President kaliber 12-70. Haglgevær AYA side-by-side Model Guldmann President Serienummer 435190. Med aftagelige Colorcase-sidelåse med guldindlæg og talrige graveringer. Ejektor og indikatorer for spændte haner. Stramme fjedre, Bruneringsslid på piber, intet rust, Totallængde: 109 cm cm. 66 cm blanke løb jagtboret ¼ og ... Varenr: 4498409 DKK 18.000 DK, Herlev, Dynamovej 12-12-2016 19:21:00 DKK 10.000
Tysk drilling m/ underlukke. Kal. 9,3x72R - 16/70
Tysk drilling m/ underlukke. Kal. 9,3x72R - 16/70. Tysk drilling m/ underlukke. Kal. 9,3x72R - 16/70. Våbennummer: 6887. FL. 112 cm. PL. 70 cm.. Skæfte til forreste aftrækker. 36,5 cm. Skæfte med opbevaring til ammunition, flip-up visir, sidesikring, rigt graveret. Monteret med Docter sigte. Fremstår med brugsspor, bl.a lille afslag bagerst på ... Varenr: 4489025 DKK 12.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 12-12-2016 19:27:00 DKK 7.000
Lefa jagttøj / jakker (8)
Lefa jagttøj / jakker (8). Lefa jagtjakker, str. 1 X S, 3 X M, 4 X XXXL. Fremstår ubrugt. (8) Varenr: 4500159 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 19:31:00 DKK 300
Samling jagthorn, rensestokke, gåsekald, kragekald mm. (24)
Samling jagthorn, rensestokke, gåsekald, kragekald mm. (24) . Samling jagthorn, rensestokke, gåsekald, kragekald samt rævekald mm. (24) Varenr: 4500716 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 19:44:00 DKK 300
Parti Butler Creek Blizzard gennemsigtige riffel Cover (112)
Parti Butler Creek Blizzard gennemsigtige riffel Cover (112). Butler Creek Blizzard gennemsigtige riffel Covers Str. 2, 3 og 5 Fremstår ubrugte i original emballage (112) Varenr: 4500583 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 19:55:00 DKK 300
Precisa Kikkerter samt Tasco Shot Saver (3)
Precisa Kikkerter samt Tasco Shot Saver (3) . Precisa Kikkert 18-36X50, Precisa 10X25 kikkret samt Tasco ShotSaver. Fremstår ubrugte i original emballage. (3) Varenr: 4500758 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 19:57:00 DKK 300
Dansk bagladeriffel M. 1867
Dansk bagladeriffel M. 1867 . Dansk bagladeriffel M. 1867 fremstillet hos Remington, PL. 86 TL. 128 cm. Våbennummer: 8819. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Har fået fjernet ring til skulderrem i kolben, og fået sat et nyt stykke træ ind reparation, mangler ladestok. Samlertilladelse til skydevåben påkrævet. Varenr: 4495628 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 12-12-2016 19:59:00 DKK 550
Udstoppet egern, skovskade og dompap (3)
Udstoppet egern, skovskade og dompap (3). Samling af udstoppede dyr, bestående af: Egern H 30 cm, skovskade H 30 cm samt dompap H 18 cm. Monteret på træsokkel. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (3) Varenr: 4491328 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 12-12-2016 20:01:00 DKK 575
Glatløbet gevær kal. 9mm
Glatløbet gevær kal. 9mm. Glatløbet gevær kal. 9mm Våbennummer: 151748, Pl: 62 cm. Tl: 111 cm. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet. Varenr: 4495626 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 12-12-2016 20:10:00 DKK 1.200
Dansk militærgevær M. 89
Dansk militærgevær M. 89. Dansk militærgevær M. 89. Våbennummer 104803. kal. 8 mm. PL. 81,5 TL. 133 cm. På låsen stemplet, Geværfabriken Kjøbenhavn 1916 M.89. Fremstår med aldersrelateret slitage. Samlertilladelse påkrævet. Varenr: 4495619 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 12-12-2016 20:16:00 DKK 375
Schultz & Larsen Victory jagtriffel med Leica Magnus samt tilbehør (4)
Schultz & Larsen Victory jagtriffel med Leica Magnus samt tilbehør (4). Schultz & Larsen Victory jagtriffel kaliber 6,5x55 monteret med Leica Magnus 2,4-16x56 sigtekikkert med lys. Løb: 53 Total: 107,5 cm. Våbennummer 110450. To magasiner (2 og 5 skud), S&L mundingsbremse samt S&L Hardcore lyddæmper. Meget få brugsspor -har i følge rekvirent skudt mindre end 30 skud ... Varenr: 4495439 DKK 25.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 12-12-2016 20:32:00 DKK 15.000
Dansk karabin M/89
Dansk karabin M/89. Dansk karabin M/89. Våbennr: F57963, Kaliber 8x58RD. Geværfabrikken Kjøbenhavn 1889 med produktionsår 1903. Løbslængde: 58.5 cm. Totallængde: 110 cm. Fremstår i brugsrelateret stand og med skæftemærker. Med stram mekanisme. Samlertilladelse påkrævet. Varenr: 4495623 DKK 1.800 DK, Vejle, Dandyvej 12-12-2016 20:40:00 DKK 500
Sjøgren halvautomatisk haglgevær
Sjøgren halvautomatisk haglgevær. Sjøgren halvautomatisk haglgevær. Kaliber 12/65 med ca. 68 cm. lang rund pibe. TL: 121 cm. Våbennummer: 2589. Fremstillet på Håndvåbenværkstederne i Kjøbenhavn (hærens værksteder). Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Kræver gyldigt jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben. Varenr: 4495615 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 12-12-2016 20:41:00 DKK 875
Sjøgren halvautomatisk haglgevær. Sjøgren halvautomatisk haglgevær. Kaliber 12/65 med ca. 68 cm. lang rund pibe. TL: 123,5 cm. Våbennummer: 1683. Fremstillet på Håndvåbenværkstederne i Kjøbenhavn (hærens værksteder). Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Mangler ring til skulderrem på kolben. Kræver gyldigt jagttegn eller ... Varenr: 4495616 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 12-12-2016 20:48:00 DKK 750
Tuareg Schwert
Tuareg Schwert . Tuareg Schwert "Takuba", aus der südlichen Sahara: Niger/Mali, Mitte 20 Jh.. Schwert mit einfacher, zweischneidiger Klinge mit beidseitig je drei Hohlklingen an Griffseite, halbmondartige Stempelungen, belederter Eisengriff mit dekorativem, zackenförmigem Messingbeschlag an der Knaufkappe. ... Varenr: 4359175 DKK 1.860 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 12-12-2016 20:56:00 DKK 744
Indischer Reiter Säbel Tulwar
Indischer Reiter Säbel Tulwar . Antiker Tulwar wohl 19. Jh., Säbel der indischen Kavallerie, gebogene Rückenklinge, eiserne Parierstange und Griff, flache Knaufkappe mit Zackenmuster und kelchförmig verziertem Endstück. Gesamtlänge ca. 83,5cm, Klingenlänge 71cm. Starke Patina und Oxidationsspuren, reparierter Griff, Bestoßungen... Varenr: 4359179 DKK 1.860 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 12-12-2016 20:56:00 DKK 298
Match Gun MG2 Kaliber 22
Match Gun MG2 Kaliber 22. Match Gun MG2, Cesare Morini, Kaliber 22. Våbennummer 2285. Pibelængde 15 cm. Totallængde 30 cm. Greb i udformet træ. Pæn i træ og metal, og stram i mekanismen. Fremstår med minimale brugsspor. Ekstra tilbehør og transportkasse medfølger. Skv tilladelse påkrævet. Varenr: 4480139 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 12-12-2016 20:57:00 DKK 5.000
Bowie kniv af David Broadwell.
Bowie kniv af David Broadwell.. Bowie kniv lavet af David Broadwell. På nær håndgrebet der er lavet højkvalitets Baltisk rav, er hele kniven lavet af damaskus stål. Både klinge, bolstre og håndgreb er udskåret på kunstnerisk vis. Bladlængde 23 cm., totallængde 37 cm. En højkvalitets kniv der er håndlavet af de allerbedste ... Varenr: 4497625 DKK 18.000 DK, Herning, Engdahlsvej 12-12-2016 21:10:00 DKK 1.900
Bowie kniv af Jim Siska.
Bowie kniv af Jim Siska.. Stor Bowie kniv lavet af Jim Siska. Håndsmedet damaskus klinge, skæfte i Hjortetak, guard og afslutningsstykke i bruneret stål. Kniven er enfuld "take-down sub-hilt ". Bladlængde 27 cm., totallængde 42 cm. En højkvalitets kniv, der er lavet i de bedste matrialer. Tilhørende skede i kernelæder ... Varenr: 4497629 DKK 16.000 DK, Herning, Engdahlsvej 12-12-2016 21:21:00 DKK 2.300
Rådjurshorn, 8 st (8)
Rådjurshorn, 8 st (8). Rådjurshorn, 8 st. Omonterade. En lös sköld medföljer. Ett horn med skador. Varenr: 4500530 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 13-12-2016 11:20:00 DKK 228
Dansk Polititegn for Sognefoged af messing
Dansk Polititegn for Sognefoged af messing. Dansk Polititegn for Sognefoged af messing, Mål 6 x 5 cm Varenr: 4501590 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 13-12-2016 11:23:52 DKK 325
Polissabel, polishjälm samt epåletter ett par, sekelskiftet 1900 (4)
Polissabel, polishjälm samt epåletter ett par, sekelskiftet 1900 (4). Polissabel, polishjälm samt epåletter ett par, sekelskiftet 1900. Sabel märkt Hälsingborgs polisdistrikt, längd 78 cm, klinglängd 65 cm. Skador, delar saknas, handtag löst. Balja med slitage. Epåletter med Helsingborgs vapen emblem, höjd 18,5 cm. Del saknas. Hjälm med skador samt slitage. (4) Varenr: 4498584 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 13-12-2016 13:33:06 DKK 228
Samling fiskegrej
Samling fiskegrej. Samling fiskegrej bestående af 3 fiskestænger samt tilbehør i form af vaders str. 42/43, fisketaske med div. endegrej, fiskestol mm. Fremstår med brugsslitage Varenr: 4499526 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 13-12-2016 16:25:00 DKK 300
Perkussions pistol Suhl samt flintelåspistol (2)
Perkussions pistol Suhl samt flintelåspistol (2). Perkussions pistol Suhl. låsen mærket med Suhl S&C under krone. Pibelængde: 23 cm. Totallængde: 40 cm. fremstår med reparationer i træet samt beslaget ved ladestokken er knækket. Nordafrikansk flintelåspistol med div. mangler. totallængde: 39,5 cm. Disse pistoler kan erhverves af alle og kræver... Varenr: 4490338 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 13-12-2016 16:27:00 DKK 300
Jakttrofé, Dovhjort, 2 st (2)
Jakttrofé, Dovhjort, 2 st (2). Jakttrofé, Dovhjort, skallmontage på sköld. Längsta avstånd mellan hornspetsar ca 39 cm. Längd horn från skallbas till spets ca 35 cm. Varenr: 4397392 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 13-12-2016 18:05:00 DKK 228
Samling af sydamerikansk, japansk og orientalske blankvåben (11)
Samling af sydamerikansk, japansk og orientalske blankvåben (11). Samling af sydamerikansk, japansk og orientalske blankvåben. Består bl.a. kriss, machete, kindjal mm. Tilladelse til blankvåben påkrævet (11) Varenr: 4493552 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 13-12-2016 18:13:00 DKK 325
Spidshagl kal 5,5 mm, 144 æsker a 250 stk.
Spidshagl kal 5,5 mm, 144 æsker a 250 stk. . Blyhagl for luftgevær. Spidshagl kal 5,5 mm, 144 æsker a 250 stk. Jaggten/ tilladelse fordres. Varenr: 4501954

DKK 1.600 DK, Herning, Engdahlsvej 13-12-2016 18:39:00 DKK 300
Salutkanon af messing til dekorationsbrug
Salutkanon af messing til dekorationsbrug. Salutkanon til dekorationsbrug, lavet og kanonløb støbt af messing, dekoreret med ornamenter, lavets sider i form af par fabeldyr. H. 21 L. ca. 38 cm. Varenr: 4499487 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 13-12-2016 19:17:00 DKK 300
Indonesisk Parang sværd
Indonesisk Parang sværd. Indonesisk Parang sværd. Længde: 83 cm. Greb af fint udskåret træ med sølvmontering. Dameceret buet klinge på 66,5 cm. Skede af horn og træ, to beslag mangler så den spænder ikke omkring klinge på nederste del af skeden. Blankvåbentilladelse påkrævet. Varenr: 4493588 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 13-12-2016 19:19:00 DKK 325
Politiskilte ca. 1888. (2)
Politiskilte ca. 1888. (2) . Politiskilte ca. 1888. Skiltene var i brug fra 1888-1894 under 'De Blå Gendarmer' og i princippet indtil den officielle afleveringsforretning på Politigården i København 1953. Messingplade med politiets symboler. 9,5 x 7,5 cm. Fremstår med brugsspor (2). Varenr: 4491849 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 13-12-2016 19:19:00 DKK 350
Elggevir/trofæ 13 ender, monteret på træplade
Elggevir/trofæ 13 ender, monteret på træplade. Elggevir/trofæ 13 ender, monteret på træplade, B. 107 cm x H. på geviret 70 cm x D. 39 cm. Ægte kranium. Formentlig Nordsverige. Fremstår med et ældre afslag på enderne. Varenr: 4491611 DKK 4.837 DE, Hamburg, Große Elbstraße 13-12-2016 19:25:00 DKK 2.976
Tysk MG42 ammunitionskasse, camouflage
Tysk MG42 ammunitionskasse, camouflage. Tysk MG42 ammunitionskasse, camouflage. H. 17 L. 36 cm. Alders- og brugsrelateret slitage; rust. Varenr: 4496745 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 13-12-2016 19:30:00 DKK 300
Kral Arms o/u haglgevær / pumpgun kal. 12/76
Kral Arms o/u haglgevær / pumpgun kal. 12/76 . Kral Arms o/u haglgevær / pumpgun mod Tactical kal. 12/76 serienummer 16-K05703, PL. 60 TL 112 cm. Med skinner til montage af sigtemidler og bipod, udskiftlige chokes, 3 ekstra chokes og nøgle medfølger. Fremstår ubrugt i original kasse. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet, udlevering og ... Varenr: 4500525

DKK 4.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 13-12-2016 19:34:00 DKK 375
Samling kikkerter, lommelærker, drikkebægre
Samling kikkerter, lommelærker, drikkebægre. Samling kikkerter, lommelærker, drikkebægre. Fremstår med brugsslitage, enkelte defekter. Varenr: 4496935 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 13-12-2016 19:39:00 DKK 300
Spansk sidelås haglgevær kal. 12/76
Spansk sidelås haglgevær kal. 12/76 . Spansk sidelås haglgevær kal. 12/76 Våben nr. 96949. Sidelåse med scroll og florale graveringer. Piberne er indvendigt helt blanke og geværet fremstår med minimal brugsslitage. Skarpe netskæringer og kolbetræ af valnød. Pibelængde: 65,5 cm. Totallængde: 108 cm. Kolbelængde: 37 cm. Dobbelttrigger ... Varenr: 4487217 DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 13-12-2016 20:11:00 DKK 525
Tysk Sadel fra 2. Verdenskrig.
Tysk Sadel fra 2. Verdenskrig.. Tysk Sadel fra 2. Verdenskrig. Sadlen er stemplet 1942 og med tysk ørn. Varenr: 4487395 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 13-12-2016 20:22:00 DKK 300
Udstoppet Grønlandsk jagtfalk (Falco rusticolus)
Udstoppet Grønlandsk jagtfalk (Falco rusticolus). Udstoppet Grønlandsk jagtfalk (Falco rusticolus) på trærod, H. 48 cm. CITES-certifikat fra Styrelsen for Vand- og Naturforvaltning (SVANA) til handel inden for EU medfølger. Ved handel uden for EU skal der søges eksport- / importtilladelse. CITES-certifikatet er genstandsspecifikt, det følger ... Varenr: 4500412 DKK 10.000 DK, Herning, Engdahlsvej 13-12-2016 20:29:00 DKK 375
Dansk militærgevær M. 89
Dansk militærgevær M. 89. Dansk militærgevær M. 89. Våbennummer 99570. kal. 8 mm. PL. 81,5 TL. 133 cm. På låsen stemplet, Geværfabriken Kjøbenhavn 1915 M.89. Fremstår med aldersrelateret slitage. Samlertilladelse påkrævet. Varenr: 4495620 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 13-12-2016 20:35:00 DKK 375
Geoff Anderson Zoantro herrejakke, str. XXL
Geoff Anderson Zoantro herrejakke, str. XXL. Geoff Anderson Zoantro herrejakke, str. XXL, grønlig kamuflage farvet, åndbar indefoer, L. 84 cm, 136 cm, inder ærmelængde 61 cm. Fremstår ny og ubrugt. Varenr: 4497177

DKK 1.600 DK, Herning, Engdahlsvej 13-12-2016 20:35:00 DKK 800
Gamo CF20 luftgevær kal.5,5 Luftriffel.
Gamo CF20 luftgevær kal.5,5 Luftriffel.. Gamo CF-20. kaliber .22 / 5,5 mm. LL45,5 OAL 110 cm. Luftgevær med spændestang og fast pibe. Åbne, justerbare sigtemidler med Truglo, rekylstop for kikkertsigte, skæfte af brunbejdset bøg. MV ca 200 m/s. Serienr.04-1c-195736-05 Jagttegn eller tilladelse fordres; skal normalt registreres på lige ... Varenr: 4485365

DKK 1.500 DK, Herning, Engdahlsvej 13-12-2016 20:37:00 DKK 300
Dansk karabin M/89
Dansk karabin M/89. Dansk karabin M/89. Våbennr: F10979. Kaliber 8x58RD. Geværfabrikken Kjøbenhavn 1891 med produktionsår 1. Løbslængde: 58,5 cm. Totallængde: 110 cm. Fremstår i brugsrelateret stand og med skæftemærker. Med stram mekanisme. Samlertilladelse påkrævet. Varenr: 4495625 DKK 1.800 DK, Vejle, Dandyvej 13-12-2016 20:43:00 DKK 400
Geoff Anderson Zoantro herrejakke, str. M
Geoff Anderson Zoantro herrejakke, str. M. Geoff Anderson Zoantro herrejakke, str. M, grønlig kamuflage farvet, åndbar indefoer, L. 79 cm, 124 cm, inder ærmelængde 55 cm. Fremstår ny og ubrugt. Varenr: 4489621

DKK 1.600 DK, Herning, Engdahlsvej 13-12-2016 20:55:00 DKK 800
Geoff Anderson Zoantro herrejakke, str. S
Geoff Anderson Zoantro herrejakke, str. S. Geoff Anderson Zoantro herrejakke, str. S, grønlig kamuflage farvet, åndbar indefoer, L. 77 cm, 118 cm, inder ærmelængde 53 cm. Fremstår ny og ubrugt. Varenr: 4497188

DKK 1.600 DK, Herning, Engdahlsvej 13-12-2016 21:15:00 DKK 800
Stor samling af diverse bajonetter (15)
Stor samling af diverse bajonetter (15). Stor samling af diverse bajonetter. Blankvåbentilladelse påkrævet (15) Varenr: 4493546 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 13-12-2016 21:17:00 DKK 300
Skinn pung av amerikansk hjort lame Deer Cheyenne
Skinn pung av amerikansk hjort lame Deer Cheyenne . Pung fra Lame Deer kjøpt i 1962, formodentlig produsert da. Glas perler knapp av gevir syrt med sener fra hjort. Mål 18,5x10 cm + frynser alders relatert stand virker hel og komplett.Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer om ... Varenr: 4494005 DKK < 1.000 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 13-12-2016 21:46:00 DKK 269
Skulder veske til dame drakt leam Deer Cheyenne
Skulder veske til dame drakt leam Deer Cheyenne. Skulder veste til kvinde drakt, 20x23 cm og ca 130cm rem. Hjorte skinn messing/glass perler samt messing figur 6x4cm av dobbel odder.Syrtmed dyre sener flette rem av hør? ca 1900.Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer om importmoms og... Varenr: 4494110 DKK 3.315 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 13-12-2016 21:48:00 DKK 269
Forell, modell
Forell, modell. Modell av Forell, komposit. Tillverkad för hand i Danmark. För väggmontage. Längd ca 62 cm. Smärre slitage. Har varit utställda på Forsa Naturkabinett. Denna vara tillhör en temaauktion med föremål från Forsa Naturkabinett. Museet utanför Hudiksvall drivs av samlaren och konservatorn Leif ... Varenr: 4490134 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 14-12-2016 18:00:00 DKK 398
Visseland, uppstoppad
Visseland, uppstoppad. Uppstoppad Visseland, monterad på trädgren. Höjd ca 40 cm. Smärre slitage. Fågeln är bearbetad före 1 januari 1999 och därmed undantagen från Naturvårdsverkets regler kring begränsningar i handel med bearbetade djurarter och får säljas utan intyg. Denna vara tillhör en temaauktion med föremål ... Varenr: 4489842 DKK 1.517 SE, Stockholm, Slakthusgatan 14-12-2016 18:10:00 DKK 455
Gampärlhöna, uppstoppad
Gampärlhöna, uppstoppad. Uppstoppad Gampärlhöna, Acryllium vulturinum, monterad på träplatta. Höjd 56 cm. Visst slitage. Fågeln är bearbetad före 1 januari 1999 och därmed undantagen från Naturvårdsverkets regler kring begränsningar i handel med bearbetade djurarter och får säljas utan intyg. Har varit utställda på ... Varenr: 4489108 DKK 1.517 SE, Stockholm, Slakthusgatan 14-12-2016 18:20:00 DKK 607
Morkulla, jakttrofe
Morkulla, jakttrofe. Morkulla, hängande jakttrofe. Längd ca 27 cm. Visst slitage. Fågeln är bearbetad före 1 januari 1999 och därmed undantagen från Naturvårdsverkets regler kring begränsningar i handel med bearbetade djurarter och får säljas utan intyg. Har varit utställd på Forsa Naturkabinett. Denna vara tillhör ... Varenr: 4490213 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 14-12-2016 18:30:00 DKK 228
Regnbågslax, modell
Regnbågslax, modell. Modell av Regnbågslax, komposit. Tillverkad för hand i Danmark. För väggmontage. Längd ca 68 cm. Smärre slitage. Har varit utställda på Forsa Naturkabinett. Denna vara tillhör en temaauktion med föremål från Forsa Naturkabinett. Museet utanför Hudiksvall drivs av samlaren och konservatorn Leif ... Varenr: 4490130 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 14-12-2016 18:35:00 DKK 417
Songye, statyetter, 2 st
Songye, statyetter, 2 st. Songye, statyetter, 2 st, skurna i trä samt dekorerad med kopparplåt samt snäckor. Höjd ca 39 cm. Patina. (2) Har varit utställd på Forsa Naturkabinett. Denna vara tillhör en temaauktion med föremål från Forsa Naturkabinett. Museet utanför Hudiksvall drivs av samlaren och konservatorn Leif ... Varenr: 4489827 DKK 2.275 SE, Stockholm, Slakthusgatan 14-12-2016 18:45:00 DKK 1.365
Kelpgås, uppstoppad
Kelpgås, uppstoppad. Uppstoppad Kelpgås, Chloephaga hybrida, monterad på träplatta. Höjd ca 51 cm. Smärre slitage. Har varit utställda på Forsa Naturkabinett. Denna vara tillhör en temaauktion med föremål från Forsa Naturkabinett. Museet utanför Hudiksvall drivs av samlaren och konservatorn Leif Johansson som under ... Varenr: 4489115 DKK 1.517 SE, Stockholm, Slakthusgatan 14-12-2016 18:50:00 DKK 607
Guldmakrill, uppstoppad
Guldmakrill, uppstoppad. Uppstoppad Guldmakrill, Coryphaena hippuru, för väggmontage. Längd ca 87 cm. Visst slitage. Har varit utställda på Forsa Naturkabinett. Denna vara tillhör en temaauktion med föremål från Forsa Naturkabinett. Museet utanför Hudiksvall drivs av samlaren och konservatorn Leif Johansson som under ... Varenr: 4490024 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 14-12-2016 19:00:00 DKK 265
Silverkindad näshornsfågel, uppstoppad
Silverkindad näshornsfågel, uppstoppad. Silverkindad näshornsfågel, Bycanistes brevis, monterad på trädgren. Höjd ca 65 cm. Smärre slitage. Har varit utställda på Forsa Naturkabinett. Denna vara tillhör en temaauktion med föremål från Forsa Naturkabinett. Museet utanför Hudiksvall drivs av samlaren och konservatorn Leif Johansson som ... Varenr: 4489064 DKK 3.034 SE, Stockholm, Slakthusgatan 14-12-2016 19:05:00 DKK 1.517
Kolja, modell
Kolja, modell. Modell av Kolja, komposit. Tillverkad för hand i Danmark. För väggmontage. Längd ca 68 cm. Smärre slitage, en fena avbruten. Har varit utställda på Forsa Naturkabinett. Denna vara tillhör en temaauktion med föremål från Forsa Naturkabinett. Museet utanför Hudiksvall drivs av samlaren och ... Varenr: 4490143 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 14-12-2016 19:15:00 DKK 247
Springbock, jakttrofe
Springbock, jakttrofe. Springbock, Antidorcas marsupialis, jakttrofe i form av huvud med horn, för väggmontage. Höjd ca 80 cm. Denna vara tillhör en temaauktion med föremål från Forsa Naturkabinett. Museet utanför Hudiksvall drivs av samlaren och konservatorn Leif Johansson som under många år själv rest i stora delar ... Varenr: 4489882 DKK 2.275 SE, Stockholm, Slakthusgatan 14-12-2016 19:20:00 DKK 1.820
Blunderbuss flintelåsgevær
Blunderbuss flintelåsgevær. Blunderbuss flintelåsgevær Oprindelse ukendt , antagelig nordafrika. længde: 82,5 cm. Skæftet er dekoreret med udskæringer og indlagt metaltråd, Løbet og låsen er prydet med bladværk. Dette forladevåben er fra før 1870, og kan frit erhverves af enhver borger her i landet. Varenr: 4493603 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 14-12-2016 19:24:00 DKK 325
Sebastes aleutianus, modell
Sebastes aleutianus, modell. Modell av Rougheye Rockfish, Sebastes aleutianus, komposit. Tillverkad för hand i Danmark. För väggmontage. Längd ca 76 cm. Smärre slitage. Har varit utställda på Forsa Naturkabinett. Denna vara tillhör en temaauktion med föremål från Forsa Naturkabinett. Museet utanför Hudiksvall drivs av ... Varenr: 4490100 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 14-12-2016 19:25:00 DKK 247
Långvingad ångbåtsand, uppstoppad
Långvingad ångbåtsand, uppstoppad. Långvingad ångbåtsand, Tachyeres patachonicus, monterad på platta i stenimitation. Höjd ca 50 cm. Smärre slitage. Fågeln är bearbetad före 1 januari 1999 och därmed undantagen från Naturvårdsverkets regler kring begränsningar i handel med bearbetade djurarter och får säljas utan intyg. Har varit... Varenr: 4489106 DKK 1.517 SE, Stockholm, Slakthusgatan 14-12-2016 19:35:00 DKK 607
Svartkaskad näshornsfågel, uppstoppad
Svartkaskad näshornsfågel, uppstoppad. Uppstoppad Svartkaskad näshornsfågel, Ceratogymna atrata, monterad på trädgren. Höjd ca 70 cm. Smärre slitage. Har varit utställda på Forsa Naturkabinett. Denna vara tillhör en temaauktion med föremål från Forsa Naturkabinett. Museet utanför Hudiksvall drivs av samlaren och konservatorn Leif ... Varenr: 4489061 DKK 3.034 SE, Stockholm, Slakthusgatan 14-12-2016 19:45:00 DKK 1.593
Piraya, uppstoppad
Piraya, uppstoppad. Uppstoppad Piraya monterad på trädgren. Fiskens längd ca 56 cm. Slitage. Har varit utställda på Forsa Naturkabinett. Denna vara tillhör en temaauktion med föremål från Forsa Naturkabinett. Museet utanför Hudiksvall drivs av samlaren och konservatorn Leif Johansson som under många år själv rest i ... Varenr: 4490019 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 14-12-2016 19:50:00 DKK 228
Black Wildebeest, jakttrofe
Black Wildebeest, jakttrofe. Black Wildebeest, Connochaetes gnou, jakttrofe i form av horn och huvud för väggmontage. Höjd 90 cm, längd 60 cm. Denna vara tillhör en temaauktion med föremål från Forsa Naturkabinett. Museet utanför Hudiksvall drivs av samlaren och konservatorn Leif Johansson som under många år själv rest i ... Varenr: 4489906 DKK 3.792 SE, Stockholm, Slakthusgatan 14-12-2016 19:55:00 DKK 2.275
Struts, uppstoppad
Struts, uppstoppad. Uppstoppad struts, Struthio camelus, Sydafrika, monterad på diorama med tre strutsägg. Höjd 220 cm, längd 140 cm. Slitage.Har varit utställd på Forsa Naturkabinett. Denna vara tillhör en temaauktion med föremål från Forsa Naturkabinett. Museet utanför Hudiksvall drivs av samlaren och konservatorn... Varenr: 4489594 DKK 7.585 SE, Stockholm, Slakthusgatan 14-12-2016 20:00:00 DKK 5.765
Mask Ibo, Nigeria
Mask Ibo, Nigeria. Mask Ibo, Nigeria, skuren i trä och bemålad. Längd ca 50 cm. Patina. Har varit utställd på Forsa Naturkabinett. Denna vara tillhör en temaauktion med föremål från Forsa Naturkabinett. Museet utanför Hudiksvall drivs av samlaren och konservatorn Leif Johansson som under många år själv rest i stora... Varenr: 4489808 DKK 3.034 SE, Stockholm, Slakthusgatan 14-12-2016 20:05:00 DKK 1.517
Sporrgås, uppstoppad
Sporrgås, uppstoppad. Uppstoppad Sporrgås, Plectropterus gambensis, monterad på platta i stenimitation. Höjd 62 cm. Visst slitage. Fågeln är bearbetad före 1 januari 1999 och därmed undantagen från Naturvårdsverkets regler kring begränsningar i handel med bearbetade djurarter och får säljas utan intyg. Har varit ... Varenr: 4489087 DKK 1.517 SE, Stockholm, Slakthusgatan 14-12-2016 20:10:00 DKK 607
Haglgevær Browning B25 B1 kal. 12/70
Haglgevær Browning B25 B1 kal. 12/70 . Haglgevær F. N. Browning B25 B1 o/u i kal. 12/70, TL 114 cm. LL 70 cm. Afstand til aftrækker er 37 cm. Våbennr. 10433. Indvendigt hårdt forkromede løb. Ventileret bred sigteskinne. Løbsvælger og ejektor, singletrigger. Lås graveret med rose og scroll. Åretegnet skæfte med pistolgreb. Fremstår med... Varenr: 4497642 DKK 30.000 DK, Herlev, Dynamovej 14-12-2016 20:18:00 DKK 20.000
Jätteturako, uppstoppad
Jätteturako, uppstoppad. Uppstoppad Jätteturako, Corythaeola cristata, monterad på trädgren. Höjd ca 68 cm. Smärre slitage. Har varit utställda på Forsa Naturkabinett. Denna vara tillhör en temaauktion med föremål från Forsa Naturkabinett. Museet utanför Hudiksvall drivs av samlaren och konservatorn Leif Johansson som ... Varenr: 4489069 DKK 3.034 SE, Stockholm, Slakthusgatan 14-12-2016 20:20:00 DKK 1.517
<<  1 2 3  >>

Pinterest!

Vi pinner hvad vi bedst ka' li'!
Følg os på Pinterest

    • Mine søgeagenter