Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Våben, jagt og militaria i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent

Pinterest!

Vi pinner hvad vi bedst ka' li'!
Følg os på Pinterest

    •   <<  1 2  ListeGalleri Varer pr. side
      Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
      Jagtriffel Ruger Model American kaliber .308 Winchester (7,62x51mm) med 3-9X sigtekikkert og nylonkolbe
      Jagtriffel Ruger Model American kaliber .308 Winchester (7,62x51mm) med 3-9X sigtekikkert og nylonkolbe. Serienummer 693-14985. Næsten som ny amerikansk Ruger jagtriffel model American i kaliber .308 Winchester (7,62x51mm) og med Hawke Panorama EV 3-9X50IR sigtekikkert med belyste farvepunkt-sigtemidler (Trådkors & Stolper) i lav fast montage. Korn og kærv ikke anlagt af hensyn til kikkertmontage. ... Varenr: 3530878 DKK 8.000 DK, Helsingør, Støberivej 08-09-2014 19:20:00 DKK 2.400
      Jagtriffel Carl Gustaf Model 4000 Kaliber 6,5x55mm med stikmagasin
      Jagtriffel Carl Gustaf Model 4000 Kaliber 6,5x55mm med stikmagasin. Serienummer 802456. Svensk Carl Gustaf jagtriffel model 4000 i kaliber 6,5x55mm. Velholdt, fremstår næsten som ny. Stikmagasin. Cylinderlås. Forberedt for kikkertmontage. Korn og kærv monteret. Indikator for spændt hane. God mekanisk stand med glat låsebetjening. OAL 112 cm. 57½ cm spejlblankt ... Varenr: 3530891 DKK 6.000 DK, Helsingør, Støberivej 08-09-2014 19:30:00 DKK 375
      Skuldermonteret jagttrofæ, kudu antilope.
      Skuldermonteret jagttrofæ, kudu antilope.. Skuldermonteret jagttrofæ, kudu antilope. H. 150 cm. Varenr: 3534197 DKK 4.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 08-09-2014 19:38:00 DKK 525
      Skuldermonteret jagttrofæ, Red Hartebeest.
      Skuldermonteret jagttrofæ, Red Hartebeest. . Skuldermonteret jagttrofæ, Red Hartebeest. H. 108 cm Varenr: 3534200 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 08-09-2014 19:39:00 DKK 350
      Skuldermonteret jagttrofæ, oryx/gemsbok. H. 128 cm
      Skuldermonteret jagttrofæ, oryx/gemsbok. H. 128 cm. Skuldermonteret jagttrofæ, oryx/gemsbok. H. 128 cm Varenr: 3534198 DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 08-09-2014 19:39:00 DKK 400
      To skalmonterede jagttrofæer (2)
      To skalmonterede jagttrofæer (2). To skalmonterede jagttrofæer monteret på plade. B 80/59 cm. Nedlagt på isle of Jura, Skotland. Denne vare er en del af en tema auktion over stor samling jagttrofæer fra Knuthenborg gods og er hjembragt fra jagtrejser til bl. a. Afrika og Skotland Varenr: 3528639 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08-09-2014 19:44:00 DKK 300
      Udstoppet ræv
      Udstoppet ræv. Udstoppet ræv. Fremstår med slitage og tørt skind. Proveniens: Boet efter Doris Poulsen, Randers. Doris Poulsen (1922-2014) var aktiv erhvervskvinde i Randers. I 1952 stiftede hun Broderimessen, som udviklede sig til at være Danmarks næststørste af sin art. Sideløbende med driften af sin ... Varenr: 3530426 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 08-09-2014 19:53:00 DKK 550
      Jagtriffel SAKO Model L61R Finnbear kaliber .375 Holland & Holland Magnum med sigtekikkert og rekylebremse
      Jagtriffel SAKO Model L61R Finnbear kaliber .375 Holland & Holland Magnum med sigtekikkert og rekylebremse . Serienummer 7822. Kaliber .375 Holland & Holland Magnum finsk SAKO-jagtriffel Model L61R Finnbear med 2½ x 22 sigtekikkert (Stolper) i lav fast montage. Korn og kærv justérbar. Cylinderlås. OAL korte 105 cm. 51 cm blankt løb med skarpe riffelgange og monteret med rekyledæmper. 35 cm oliepoleret ... Varenr: 3523529 DKK 10.000 DK, Helsingør, Støberivej 08-09-2014 20:00:00 DKK 350
      Signeret japansk katana i militær montage
      Signeret japansk katana i militær montage. Japansk katana i militær 2. verdenskrigs montage, klinge med tydelig hærdelinje signeret Noshu Ju xxx Saku, kashira, menuki og tsuba af delvist sortmalet og forgyldt messing, skede beklædt med sortlakeret slangeskind. Kl. 68 TL. 95 cm. Blankvåben samlertilladelse påkrævet. Fremstår med omlavet ... Varenr: 3533882 DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 08-09-2014 20:04:00 DKK 3.600
      Kombigevær, Bockbüchsflinte, Italiensk Sabatti kaliber 12-70 og 7x57R. Mange flotte graveringer.
      Kombigevær, Bockbüchsflinte, Italiensk Sabatti kaliber 12-70 og 7x57R. Mange flotte graveringer.. Løbenummer 29060. Italiensk Sabatti Bockbüchsflinte i kalibrene 12-70 og 7x57R. Fremstår næsten som ny i god og præcis mekanisk stand. Boxlås, sølvbascule med mange flotte graveringer, landskab og dyr, Rosetgraveringer. Automatisk sikring. OAL korte 102 cm. 59 cm spejlblanke løb, riffelløbet med ... Varenr: 3521083 DKK 5.000 DK, Helsingør, Støberivej 08-09-2014 20:10:00 DKK 1.150
      Parbøsser, Demas model 1050 O/U kaliber 12/70
      Parbøsser, Demas model 1050 O/U kaliber 12/70. Parbøsser, Demas model 1050 O/U kaliber 12/70, serie nr. 6716 og 6717, løbslængde 68cm skæfte længde 37cm, begge mærket med henholdsvis 1 og 2 i guld på løb, begge graveret med "game" sener på sideplader, polerede engelske skæfter, ejector, begge løb boret 1/2 og 1/4,i Demas læder kuffert med ... Varenr: 3527325 DKK 75.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 08-09-2014 20:24:00 DKK 45.000
      Kaj Munks jagttaske
      Kaj Munks jagttaske. Kaj Munks jagttaske af skind og rådyrskind, prydet med plakette med indskription 'Kaj Munk, Vedersø'. 30 x 32 cm. Fremstår med slitage og brugspatina. Varenr: 3532570 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 08-09-2014 20:25:00 DKK 500
      Signeret japansk katana klinge, Edo perioden
      Signeret japansk katana klinge, Edo perioden. Japansk katana klinge, signeret Mutso-No-Kami-Daimichi, professionelt poleret klinge med tydelig hærdelinje, habaki af sølv. Edo perioden, 1600 - 1868. KL. 55 TL. 73 cm. Monteret i shira saya (opbevarings montage) af frugttræ. Klingen er professionelt poleret i Japan (100$ pr. inches). Blankvåben... Varenr: 3533922 DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 08-09-2014 20:36:00 DKK 5.400
      Jagtriffel Schultz & Larsen Model 97 DL kaliber .300 Winchester Magnum med stikmagasin.
      Jagtriffel Schultz & Larsen Model 97 DL kaliber .300 Winchester Magnum med stikmagasin.. Serienummer 52184. Velholdt Schultz & Larsen De Luxe jagtriffel model 97 DL i kaliber .300 Winchester Magnum. Cylinderlås. Stikmagasin. Lås for kikkert anlagt, korn og kærv derfor ikke monteret. OAL 115 cm. 61 cm spejlblankt løb med skarpe riffelgange. 35 cm oliepoleret kolbe med skarpe ... Varenr: 3530883 DKK 10.000 DK, Helsingør, Støberivej 08-09-2014 20:40:00 DKK 2.200
      Fuldmonteret Chacma Bavian
      Fuldmonteret Chacma Bavian . Fuldmonteret Chacma Bavian. B 100 cm, H 136 cm, D 40 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3493130 DKK 10.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08-09-2014 20:44:00 DKK 7.000
      Signeret japansk officers katana, medfølgende foto
      Signeret japansk officers katana, medfølgende foto. Signeret japansk officers katana i militær 2. verdenskrigs montage, familieklinge med tydelig hærdelinje signeret Nagamura Kiyonobu, kashira, menuki og tsuba af patineret messing, habaki af kobber, skede af jern. Medfølgende originalt foto fra Burma af officeren, som bærer sværdet. KL. 70 TL. 98 ... Varenr: 3471184 DKK 12.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 08-09-2014 20:45:00 DKK 6.800
      Sportspistol FN Browning International kaliber 22 Lr.
      Sportspistol FN Browning International kaliber 22 Lr. . Pistol FN Browning International II kal. 22 LR. Serie Nr. 77803175. Totallængde 30 cm. Ergonomisk greb af træ. 4 magasinr til 10 skud. transportkasse medfølger SKV2 tilladelse påkrævet. Varenr: 3534465 DKK 1.200 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 09-09-2014 06:57:00 DKK 350
      Belgisk forladerriffel fra 1820-30 konverteret til patroner ca. 1850
      Belgisk forladerriffel fra 1820-30 konverteret til patroner ca. 1850. Belgisk forladerriffel fra 1820-30 konverteret til patroner ca. 1850, totallængde ca. 83cm, samlertilladelse påkrævet Varenr: 3534879 DKK 2.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 09-09-2014 11:21:00 DKK 325
      Englsk forlader fra 1817
      Englsk forlader fra 1817. Englsk forlader fra 1817, stemplet med løve på bascule, samt diverse stempler på løb og kolbe. kan frit erhverves. Varenr: 3534937 DKK 3.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 09-09-2014 11:24:00 DKK 1.250
      Browning X-bolt jagtriffet kaliber 30-06
      Browning X-bolt jagtriffet kaliber 30-06. Browning X-bolt jagtriffel kaliber 30-06, serie nr. 51179ZY354, DURA Touch coated syntetiskt skæfte, løbslængde 53,5 cm, total længde 108,5 cm. stikmagasin til 4 patroner, kræver våbentilladelseNyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer... Varenr: 3535189

      DKK 6.500 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 09-09-2014 12:31:00 DKK 3.600
      Belgisk L. Delcomÿn, Liege forlader ca. 1840-50
      Belgisk L. Delcomÿn, Liege forlader ca. 1840-50. Belgisk L. Delcomÿn, Liege side/side forlader ca. 1840-50, lade stok mangler, kan frit erhverves Varenr: 3535093 DKK 2.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 09-09-2014 20:04:00 DKK 425
      Svensk Carl Gustav Perkussionsriffel fra 1861
      Svensk Carl Gustav Perkussionsriffel fra 1861. Svensk Carl Gustav Perkussionsriffel fra 1861, stemplet C 1861 under en krone på bascule, mangler en bøjle ca. midt på løbet. Varenr: 3535108 DKK 2.500 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 09-09-2014 20:10:00 DKK 450
      Foldestol / jagtstol, 1800-tallets slutning
      Foldestol / jagtstol, 1800-tallets slutning. Foldestol / jagtstol af massivt mahogny, beslag af jern. 1800-tallets slutning. H. 92 cm. sammenfoldet. Varenr: 3529316 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2014 20:14:00 DKK 300
      Blaser F3 Luksus, kaliber 20/76 haglgevær
      Blaser F3 Luksus, kaliber 20/76 haglgevær. Blaser F3 Luksus, kaliber 20/76 haglgevær serie nr. FR004457 system of F/015363 løb. Total længde 114cm, løbslængde 71 cm, skæftelængde 37 cm, bascule graveret med scroll og fasan på begge sider, ejector singletrigger, automatisk sikring, udskiftelige chokes 3 stk samt sort Blaser kuffert ... Varenr: 3535157

      DKK 37.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 10-09-2014 20:16:00 DKK 23.000
      Dansk M1828 forladerriffel nr. 381 fra 1836
      Dansk M1828 forladerriffel nr. 381 fra 1836. Dansk M1828 forladerriffel nr. 381 fra 1836, nummerens stemplet 381 på metaldele, forkortet forskæfte. kan frit erhverves Varenr: 3535067 DKK 1.500 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 10-09-2014 20:59:00 DKK 450
      <<  1 2