Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Jagt, fiskeri, våben og militaria i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent

Vintage!

Vil du klædes interessant på? -
eller måske have en ny taske?

  • Måske finder du det helt specielle i vores Vintage-kategori?

    •   <<  1 2  ListeGalleri Varer pr. side
      Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
      Samling bajonetter (9)
      Samling bajonetter (9) . Samling bajonetter, heriblandt Tysk m. 98, franske samt tre døllebajonetter. L. 45-70 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Blankvåbentilladelse påkrævet. (9) Varenr: 4321271 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 05-07-2016 10:50:01 DKK 575
      Vanguard Mono skydestok M72
      Vanguard Mono skydestok M72. Vanguard Mono skydestok M72. Skydestokken har håndtag, skala til måling af sne- eller vanddybde og snesko. Varenr: 4321506

      DKK < 1.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 05-07-2016 11:49:00 DKK 300
      Diverse blankvåben (7)
      Diverse blankvåben (7). Diverse blankvåben bestående af blandt andet: Knivbajonet 1889, K98 samt K98 med uoriginalt greb, døllebajonetter mm. Blankvåbentilladelse påkrævet. (7) Varenr: 4321784 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-07-2016 13:51:00 DKK 750
      Medlajer Sovjetunionen
      Medlajer Sovjetunionen. SOVJETUNIONEN, Jubileumsmedaljer och tjänstgöringsmärken 16 st Varenr: 4322137 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 05-07-2016 14:00:00
      Se mere
      Kanoner för dekoration, metall samt furu, 1900-talets sista del (2)
      Kanoner för dekoration, metall samt furu, 1900-talets sista del (2). 1 par kanoner för dekoration, metall samt lackerad furu, 1900-talets sista del. Längd inklusive lavett 36,5 cm resp. 23,5 cm. Kanon av den mindre modellen saknar del baktill. (2) Varenr: 4311292 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 05-07-2016 15:09:00 DKK 242
      Bockbüchsflinte, Tikka i kal. 12/70 og 222 Rem.
      Bockbüchsflinte, Tikka i kal. 12/70 og 222 Rem. . Bockbüchsflinte, Tikka i kal. 12/70 og 222 Rem. TL 106 cm. LL 57,5 cm. Våbennr. 21612. Spejlblank i løbene. Ingen slør. Fremstår med minimalt brugspræg. Våbentilladelse kræves. Varenr: 4322448 DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 05-07-2016 17:16:00 DKK 300
      To spanske daggerter (2)
      To spanske daggerter (2). To spanske dolke / daggerter,. KL. 37 TL 50 cm. Klingebryst stemplet Toledo Spain. Samlertilladelse til blankvåben påkrævet. (2) Varenr: 4318183 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 05-07-2016 19:16:00 DKK 300
      Dansk musketerkårde, model 1748
      Dansk musketerkårde, model 1748. Dansk musketerkårde, model 1748. Skæfte og greb i messing, fabriksmærket med bogstaverne PM, adskilt ved sværd, muligvis for Peter Meis (1744-1759). Hjerteformet parérplade. På klingen Frederik d. 5´s kronede monogram, hvorunder 1757. Klingelængde: 78 cm. Totallængde: 93 cm. Blankvåbentilladelse... Varenr: 4322363 DKK 8.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 05-07-2016 19:36:00 DKK 5.600
      Puma jagtkniv model Hunters Pal
      Puma jagtkniv model Hunters Pal . Puma jagtkniv model Hunters Pal med Rockwell klinge af rustfrit stål, grebsskaller af kronhjortestang, parerstang af messing, skede af kernelæder. KL. 10,5 TL. 20 cm. der medfølger slibesten samt olie i originale æsker. Fremstår ubrugt. Kan kun lovligt anvendes til anerkendelsesværdigt formål, ... Varenr: 4322475 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 05-07-2016 19:44:00 DKK 375
      Vanguard 2go 39 sling kamerataske
      Vanguard 2go 39 sling kamerataske. Vanguard 2go 39 sling kamerataske, med tripod holder og regnslag, 42cm x 20 cm x 25 cm, modelfoto kamera dele ikke inkluderet Varenr: 4321546

      DKK < 1.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 05-07-2016 20:03:00 DKK 325
      Hawke sport 3-9x50 HD IR AO, sigtekikkert
      Hawke sport 3-9x50 HD IR AO, sigtekikkert. Hawke sport 3-9x50 HD IR AO, sigtekikkert, 2,54 cm rør, mil dot IR belyst sigte, Varenr: 4321560

      DKK < 1.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 05-07-2016 20:08:00 DKK 350
      Tysk Remo Drilling Kal. 16 - 9.3x72R med lædertaske
      Tysk Remo Drilling Kal. 16 - 9.3x72R med lædertaske. Tysk Remo Drilling. Kal. 16 - 9.3x72. Første halvdel af 1900-tallet. Våbennr. 20259. Fuld længde. 110 cm. Pibe. 67,5. Skæfte: 36 cm. Låsedele rigt prydet med florale motiver samt råvildt, sidesikring. Underlukke v.h.a. bøjle under aftrækkerbøjle. Flip-up visir til riffelskydning. Medfølgende ... Varenr: 4314571 DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-07-2016 20:08:00 DKK 9.000
      Jagtriffel, BRNO i kal. 308 Win. med kikkertsigte.
      Jagtriffel, BRNO i kal. 308 Win. med kikkertsigte.. Jagtriffel, BRNO i kal. 308 Win. med kikkertsigte. TL 111 cm. LL 58 cm. Våbennr. 41686. Spejlblank i piben. Indvendigt magasin, der kan åbnes i bunden. Tasco 4x44 kikkertsigte. Fremstår med minimalt brugspræg. Våbentilladelse kræves. Varenr: 4322605 DKK 3.500 DK, Aalborg, Nibevej 05-07-2016 20:09:00 DKK 550
      Sabatti for Jaguargruppen haglgevær kal. 12/70 O/U
      Sabatti for Jaguargruppen haglgevær kal. 12/70 O/U. Jagtgevær Sabatti over-og-under kaliber 12-70 med ejektor, Dobbelt aftrækker. Mange graveringer på sølvfarvet bascule. Serienummer 47974. Boxlås. Pibelængde: 71 cm. Kolbelængde: 39 cm. Totallængde: 116.5 cm. Har fået monteret ny bagkappe for nyligt. og selve geværet fremstår nyrenoveret. ... Varenr: 4320544 DKK 3.500 DK, Herlev, Dynamovej 05-07-2016 20:12:00 DKK 450
      4 afrikanske spyd
      4 afrikanske spyd. 4 afrikanske spyd. De fire spyd er eller forskellige og varierer også i længde: 115 cm, 128,5 cm, 148 cm og 155 cm. Alle spyddene er dekoreret med messing og udskæringer. Blankvåbentilladelse påkrævet. Varenr: 4314614 DKK 1.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 05-07-2016 20:15:00 DKK 300
      Pusterør og 3 pilekoggere
      Pusterør og 3 pilekoggere. Pusterør og 3 pilekoggere. Pusterøret er 202 cm langt og dekoreret med mønstre. Alle tre pilekoggere indeholder pile (se billede). Blankvåbentilladelse fordres. Varenr: 4314649 DKK 1.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 05-07-2016 20:31:00 DKK 300
      Jakttrofé, Blue Wildebeest/Strimmig Gnu
      Jakttrofé, Blue Wildebeest/Strimmig Gnu. Jakttrofé, huvud av Blue Wildebeest/Strimmig Gnu (Connochaetes Taurinus). Bruksspår. H 80, B 66, D 70 cm Varenr: 4321903 DKK 1.610 SE, Stockholm, Slakthusgatan 05-07-2016 20:31:00 DKK 242
      Viewlux digital natkikkert 5x40
      Viewlux digital natkikkert 5x40. Viewlux digital natkikkert 5x40. Kan bruges både nat og dag. med fully multi-coated optik og taske. Leveres med genopladeligt batteri og 220V stik til genopladning. Varenr: 4321514

      DKK 2.400 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 05-07-2016 20:52:00 DKK 675
      Engelsk perkusjon revolver/pepperboks ca.1820
      Engelsk perkusjon revolver/pepperboks ca.1820. Engelsk proof mark V/GP for London. ca 1820 merker på løp å tønne. Ingen Makers mark men fine gravyr. fremstår som komplett med alders realteret bruksspor mekanisk fungerne vallnøtt grebsskaller med nettskåring. Kaliber 36Kan kjøpes av alle over 18år.Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut ... Varenr: 4317485 DKK 3.166 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 05-07-2016 21:27:00 DKK 2.058
      Kanoner för dekoration, metall samt lackerad furu, 1900-talets sista del (2)
      Kanoner för dekoration, metall samt lackerad furu, 1900-talets sista del (2). 1 par kanoner för dekoration, metall samt lackerad furu, 1900-talets sista del. Längd inklusive lavett 36,5 cm resp. 23,5 cm. Kanon av den mindre modellen saknar del baktill. (2) Varenr: 4311289 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 06-07-2016 19:12:00 DKK 242
      Fllintlåspistol Tower 1800-tal
      Fllintlåspistol Tower 1800-tal. FLINTLÅSPISTOL, brittisk, militär, tidigt 1800-tal, lås märkt Tower och GR under krona, helstock med mässingsbeslag, längd ca 38 cm Varenr: 4323295 DKK 2.415 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 06-07-2016 19:21:00
      Se mere
      Hawke Endurance 30 SF 6-24x50 sigtekikkert
      Hawke Endurance 30 SF 6-24x50 sigtekikkert. Hawke Endurance 30 SF 6-24x50 sigtekikkert, 30mm rør, LR dot belyst sigte, paralaxe justering, solskærm og linsebeskyttere er inkluderede. Varenr: 4321577

      DKK 3.200 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 06-07-2016 20:12:00 DKK 1.100
      Svärd
      Svärd. SVÄRD sammansatt, 1900-tal, med äldre delar, i balja, längd 93 cm Varenr: 4323328 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 06-07-2016 21:00:00
      Se mere
      Colt Python 6
      Colt Python 6. Colt python 6" rust fri høyglans poleret fremstår som ubrukt/få brukt spor i oginal boks med orgnialt forsikte. Et av verdens bedste DA avtrekk. tilladelse til revolver kreves.Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer om importmoms og ... Varenr: 4317368 DKK 9.497 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 06-07-2016 21:02:00 DKK 6.331
      Colt Singel Action Army 45Long Colt 5,5 med john Wayne rigg.
      Colt Singel Action Army 45Long Colt 5,5 med john Wayne rigg.. (2)Colt SAA i kaliber 45LC 5,5" løp fremstår som ubrukt/få bruksspor med hjortehorns grebskaller orgniale medfølger.Penge patrol belte med El Paso hylster samme som John Wayne brukte(er utstillet på John Wayne mussert) Længte på beltet er 110cm. Tilladelse til pistol kreves serie nr 91394SA.Vær ... Varenr: 4317404 DKK 11.080 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 06-07-2016 21:06:00 DKK 6.331
      Winchester 9422 Annie Oakley Commeorative
      Winchester 9422 Annie Oakley Commeorative . Winchester 9422 i 22LR Annie Oakley utstillings modell aldrig avfyret fremsår som ubrukt/få bruksspor. Orginale papiere medfølge.Tilladelse til salong rifle kreves.Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer om importmoms og toll Varenr: 4317504 DKK 4.749 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 06-07-2016 21:38:00 DKK 2.453
      Bok Trondheims domkirke 1859 på foranstaltning av den Norske regering.
      Bok Trondheims domkirke 1859 på foranstaltning av den Norske regering.. Stor oppslagsverk på Norsk og engelsk. Inneholder arbeidstegninger av domkirken samt utsmykninger og festnings anlegg/mure med tanke på opplysninger om arkitekturen. Skrevet med gotiske skrift på norsk og alm latinske bokstaver på engelsk. Vedlagt håndskrevet skisse samtidige over grund tegningen... Varenr: 4316997 DKK < 1.000 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 06-07-2016 21:40:00 DKK 376
      18 lødig(16,78mm) Kongsberg kammerlader
      18 lødig(16,78mm) Kongsberg kammerlader. Kammerlager Kongsberg m-1853. skarpe riflegange ettersett av bøssemaker skut bar letter bruks preke mekanisk fungerende total lengde perkusjon. 140,7cm 56". Løp lengde 90cm 35,5". Vinkellamellsikte til spiss kule m-1855. Nummer lik Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge pålegges ... Varenr: 4317193 DKK 7.914 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 06-07-2016 21:48:00 DKK 4.115
      3 spyd og beholder i træ
      3 spyd og beholder i træ. 3 spyd og beholder i træ. Den længste spyd (199,5 cm) har inskriptioner på spidsen, der kunne tyde på, det er indonesisk el.lign. De to korte spyd er henholdsvis 159 cm og 155,5 cm. Træbeholderens anvendelse er ukendt, muligvis pilekogger, idet den har en bæresnor. Beholderen er flækket (se ... Varenr: 4314633 DKK 1.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 07-07-2016 20:21:00 DKK 300
      Skydeskive af bemalet træ, 1918
      Skydeskive af bemalet træ, 1918. Skydeskive af bemalet træ fra skydeselskab dateret 1918. Ø 65 cm. Proveniens: Boet efter møbelarkitekt Axel Thygesen 1927-1976 og dennes hustru Anne Lise Thygesen 1926-2016. Se alle auktionerne her Varenr: 4319847 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 07-07-2016 20:42:00 DKK 325
      Riffel, Mauser Model 98. I kal. 8 x 57 JS.
      Riffel, Mauser Model 98. I kal. 8 x 57 JS.. Riffel, Mauser Model 98. I kal. 8 x 57 JS. TL 92 cm. LL 47 cm. Våbennr. 3670. Ingen tydelig riffelgang. Indvendigt magasin. Fremstår brugspræget. Våbentilladelse kræves. Varenr: 4321148 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 10-07-2016 14:00:00 DKK 325
      Karabin, Engelsk Etat Belge Birmingham i kal. 8 mm.
      Karabin, Engelsk Etat Belge Birmingham i kal. 8 mm.. Karabin, Engelsk Etat Belge Birmingham i kal. 8 mm. TL 105 cm. LL 52 cm. Våbennr. B5164. Ren i piben med tydelig riffelgang. Indvendigt magasin. Fremstår med let brugspræg. Våbentilladelse kræves. Varenr: 4321159 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 10-07-2016 14:25:00 DKK 525
      Jagtriffel, Carl Gustav i kal. 6,5 x 55.
      Jagtriffel, Carl Gustav i kal. 6,5 x 55.. Jagtriffel, Carl Gustav i kal. 6,5 x 55. TL 112 cm. LL 59 cm. Våbennr. 356338. Ren i piben med tydelig riffelgang. Indvendigt magasin. Fremstår med let brugspræg. Våbentilladelse kræves. Varenr: 4321171 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 10-07-2016 14:50:00 DKK 425
      Jagtriffel, Eddystone Model 1917 i kal. 30-06.
      Jagtriffel, Eddystone Model 1917 i kal. 30-06.. Jagtriffel, Eddystone Model 1917 i kal. 30-06. TL 117 cm. LL 65 cm. Våbennr. 556866. Lidt urenheder i løbet. Indvendigt magasin. Fremstår med brugspræg. Våbentilladelse kræves. Varenr: 4321175 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 10-07-2016 15:15:00 DKK 400
      Pistol, SUHL forlader, perkussion i kal 12 mm.
      Pistol, SUHL forlader, perkussion i kal 12 mm.. Pistol, SUHL forlader, perkussion i kal 12 mm. TL 40 cm. LL 20 cm. Stemplet N. U. 6. 4. E.186. Stemplet 186 på de forskellige dele. Fungerer mekanisk fint. Kan frit erhverves. Kræver ingen tilladelse. Varenr: 4321190 DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 10-07-2016 15:40:00 DKK 2.100
      3 pinfire revolvere og 1 forlader pistol. (4)
      3 pinfire revolvere og 1 forlader pistol. (4). 3 pinfire revolvere og 1 forlader pistol. Fremstår med brugspræg. Samlertilladelse til skydevåben kræves. NB! Tekst ændret. Varenr: 4321197 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 10-07-2016 16:05:00 DKK 500
      6 revolvere, bl.a. Nagant.
      6 revolvere, bl.a. Nagant.. 6 revolvere, bl.a. Nagant. Fremstår brugsprægede. Samlertilladelse til skydevåben kræves. Varenr: 4321200 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 10-07-2016 16:30:00 DKK 1.900
      Bajonetsamling.
      Bajonetsamling.. Bajonetsamling. Tilladelse til blankvåben kræves. Varenr: 4321206 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 10-07-2016 17:20:00 DKK 350
      Logekniv, jagtknive samt krudthorn.
      Logekniv, jagtknive samt krudthorn.. Logekniv, jagtknive samt krudthorn. NB! Bemærk våbenlovens bestemmelser: Værktøj og knive med klinger der kan fastlåses samt klinger over 7 cm. må kun erhverves og anvendes til anderkendelsesværdige formål som f.eks. jagt, fiskeri etc. Varenr: 4321207 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 10-07-2016 18:00:00 DKK 350
      Stort Zebraskind, klasse A. Bergmann zebra (Equus zebra), L. 335 cm
      Stort Zebraskind, klasse A. Bergmann zebra (Equus zebra), L. 335 cm . Zebraskind i god kondition, A-klasse, Bergmann zebra, (Equus zebra). Længde fra snude til halespids ca. 335 cm, Tværmål (forben til bagben) ca. 368 cm, Bredde (bagben til bagben) ca. 216 cm. Fremstår med naturlige arvæv, dog enkelt lille skudhul på ben. Fin garvning, skind fremstår blødt. Varenr: 4322518 DKK 7.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-07-2016 20:37:00 DKK 1.650
      <<  1 2