Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Våben, jagt og militaria i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 2  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Samling udstoppede fisk, b.la piratfisk, m.m. (23)
Samling udstoppede fisk, b.la piratfisk, m.m. (23). Samling udstoppede fisk, b.la piratfisk, m.m. (23) Varenr: 2789614 DKK 2.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-11-2014 11:28:00 DKK 350
Udstoppede fasaner (2)
Udstoppede fasaner (2). Udstoppede fasaner på stand af træ. H. 33 og 45 cm. Variabel stand. (2) Varenr: 3588415 DKK 800 DK, Odense, Kratholmvej 06-11-2014 11:41:08 DKK 325
Fabrique Nationale Jagtgevær S/S kal. 12/70
Fabrique Nationale Jagtgevær S/S kal. 12/70 . Fabrique Nationale Jagtgevær S/S kal. 12/70. Våben nr. 5422. Pibelængde: 70 cm. Totallængde: 112,5 cm. Kolbelængde: 36,5 cm. Fremstår med slør i hovedbolten. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet. Varenr: 3606251 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 06-11-2014 12:21:55 DKK 300
Samling udstoppede havfugle, b.la måger, m.fl.
Samling udstoppede havfugle, b.la måger, m.fl.. Samling udstoppede havfugle, b.la måger samt to nøddekrigere. Alle monteret på stand. H. 35-40 cm. Fremstår med aldersrelateret brugspræg. Varenr: 3608859 DKK 2.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-11-2014 13:16:12 DKK 325
Halskæder, ring samt vedhæng, rav (4)
Halskæder, ring samt vedhæng, rav (4). To halskæder trukket med naturlige ravstykker, L. ca. 52 cm, vedhæng med rav, str. 50 x 50 mm, samt ring af sterlingsølv prydet med rav, ringstr. 54/17,25. Totalvægt ca. 139 gram. (4) Varenr: 3602146 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 06-11-2014 13:21:00 DKK 300
Udstoppet ræv m/ fasan.
Udstoppet ræv m/ fasan.. Udstoppet ræv på stub med fasan. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. L. ca. 100. H. ca. 80 cm. Varenr: 3608901 DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-11-2014 13:25:56 DKK 300
Forlader hammerbøsse kaliber 12 med damaskus løb, Rubans D'Acier
Forlader hammerbøsse kaliber 12 med damaskus løb, Rubans D'Acier. Forlader hammerbøsse kaliber 12 med damaskus løb, Rubans D'Acier, belgisk ca. 1860. Varenr: 3608954 DKK 4.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 06-11-2014 13:31:00 DKK 500
Suitcarrier i sort skind
Suitcarrier i sort skind. Suitcarrier i sort skind fra Simon of California Varenr: 3609037 DKK 1.200 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 06-11-2014 14:04:00 DKK 300
Kort skydejakke i uld fra Baur Foadori str. medium
Kort skydejakke i uld fra Baur Foadori str. medium. Kort skydejakke i uld fra Baur Foadori str. medium, skindbesætninger ved lommer og skydelæg i ryg Varenr: 3609062 DKK 1.200 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 06-11-2014 14:16:00 DKK 300
Medalj samt plakett, Finland, vinterkriget 1939-1940 (2)
Medalj samt plakett, Finland, vinterkriget 1939-1940 (2). Minnesmedalj, Finland, från Vinterkriget 1939-1940. Inskription "Summo In Periculo Fautoribus Adiutoribus Finlandia Memor". Ø 34 mm, band märkt Kenttäarmeija. Plakett, "För Nordens frihet och Sveriges ära. Svenska frivilligkåren. Krigstjänst i Finland 1940". Westins ateljé Stockholm, mått 8,5 x ... Varenr: 3608391 DKK 644 SE, Örebro, Aspholmen 06-11-2014 14:27:10 DKK 261
Jagtriffel (Links) Savage model 111 Kal. 308 win. serienummer. F635880.
Jagtriffel (Links) Savage model 111 Kal. 308 win. serienummer. F635880.. Jagtriffel (Links) Savage model 111 Kal. 308 win. serienummer. F635880. PL. 54 TL. 108,5. Fremstår med minimale brugsspor. Der medfølger 59 stk jagtpatroner og en pose med spidsskarpe patroner Våbentilladelse påkrævet. Varenr: 3608813 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 06-11-2014 15:32:35 DKK 375
Värjor, 2 st
Värjor, 2 st. Värjor, 2 st, mässingshandtag samt graverad klinga. 1900-tal. Längd 105 cm. Visst slitage. (2) Varenr: 3603051 DKK 644 SE, Stockholm, Slakthusgatan 06-11-2014 17:14:00 DKK 261
Fuldskæftet Anschutz Salonriffel Kaliber 22 LR. Våbennummer 810839.
Fuldskæftet Anschutz Salonriffel Kaliber 22 LR. Våbennummer 810839.. Fuldskæftet Anschutz Salonriffel Kaliber 22 LR. Våbennummer 810839. Pibelængde: 48 cm. Totallængde 97 cm. Rummer seks skud i magasin. Der medfølger 2 magasiner. Monteret med B. Nickel - Marburg/L kikkert Våbentilladelse påkræves Varenr: 3608932 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 06-11-2014 17:38:00 DKK 1.600
Sabel m/1814, svenskt tungt kavalleri
Sabel m/1814, svenskt tungt kavalleri . Sabel m/1814, svenskt tungt kavalleri, eneggad klinga med bred skålslipning, flat rygg, blank stålbalja med dubbla ringar. Längd 105 cm. Ryggen märkt Manufacture de Solingen. Framstår med visst slitage. Kavel med vissa skador. Varenr: 3603049 DKK 1.609 SE, Stockholm, Slakthusgatan 06-11-2014 18:01:00 DKK 382
Martindale, England, kniv med balja
Martindale, England, kniv med balja. Martindale, England, kniv med balja i trä samt handtag skuret i trä. Längd 65 cm. Visst slitage. Varenr: 3603053 DKK 644 SE, Stockholm, Slakthusgatan 06-11-2014 18:24:00 DKK 241
Jagtgevær ATA Model Classic Letvægt over-og-under kaliber 12-70 med løbsvælger og singletrigger samt udskiftelige chokes
Jagtgevær ATA Model Classic Letvægt over-og-under kaliber 12-70 med løbsvælger og singletrigger samt udskiftelige chokes. Serienummer O 114444. ATA jagtgevær Model Classic over-og-under kaliber 12-70 med løbsvælger og singletrigger. Sølvfarvet boxlås med mange jagtscene-graveringer. OAL 115 cm. 70½ cm blanke løb med udskiftelige chokes, CYLINDER og ¼ (Modified Cylinder) sidder i løbene. 37 cm oliepoleret kolbe med ... Varenr: 3608573 DKK 5.000 DK, Helsingør, Støberivej 06-11-2014 19:10:00 DKK 1.250
Jagtgevær TIKKA Model 17 over-og-under kaliber 12-70 med ejektor, løbsvælger og singletrigger
Jagtgevær TIKKA Model 17 over-og-under kaliber 12-70 med ejektor, løbsvælger og singletrigger. Serienummer M17-11865. Finsk TIKKA jagtgevær Model M-17 i kaliber 12-70 med ejektor, løbsvælger og singletrigger. Boxlås med mange roset-graveringer. Uden slør og med stramme fjedre. OAL 111 cm. 60½ cm blanke løb med 2 korn og ventileret sigteskinne, jagtboret ½ (Modified) og ¾ (Improved ... Varenr: 3608587 DKK 6.000 DK, Helsingør, Støberivej 06-11-2014 19:20:00 DKK 1.600
Gevär, slaglås, 1800-tal
Gevär, slaglås, 1800-tal. Gevär med slaglås. Otydligt märkt. 1800-tal. Längd 122 cm. Framstår med patina. Fungerande mekanism. Varenr: 3603050 DKK 1.609 SE, Stockholm, Slakthusgatan 06-11-2014 19:21:00 DKK 261
Slaglåsgevär, Husqvarna, m/1845-1854
Slaglåsgevär, Husqvarna, m/1845-1854. Slaglåsgevär, Husqvarna, m/1845-1854. Kaliber 19mm. Stock i brunbetsat trä. Längd 127 cm. Låset märkt 39 H 1845. Varenr: 3593123 DKK 4.022 SE, Örebro, Aspholmen 06-11-2014 19:30:00 DKK 3.218
Jagtgevær Beretta over-og-under Model S 55 kaliber 12-70
Jagtgevær Beretta over-og-under Model S 55 kaliber 12-70. Serienummer 121921. Velholdt Beretta over-og-under jagtgevær Model S 55 i kaliber 12-70 med sølvfarvet bascule med roset-graveringer. Boxlås. Præcis mekanisk stand, intet bruneringsslid, intet slør, stramme fjedre. OAL 113 cm. 70½ cm blankt løb jagtboret ½ (Modified) og 1/1 (Full) og med ... Varenr: 3608592 DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 06-11-2014 19:30:00 DKK 850
Haglgevær Beretta Model S56E o/u kaliber 12-70 med ejektor. Våben nr. P79532.
Haglgevær Beretta Model S56E o/u kaliber 12-70 med ejektor. Våben nr. P79532.. Haglgevær Beretta Model S56E o/u kaliber 12-70 med ejektor. Våben nr. P79532. Pibelængde. 67 cm, Totallængde 111 cm. Fremstår med pæne løb, ventileret sigteskinne, doubletrigger og ejector. God mekanisk stand, fremstår med brugsspor udvendig. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet. Varenr: 3608936 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 06-11-2014 19:32:00 DKK 2.500
Jagtgevær Gebrüder Merkel over-og-under kaliber 12-70 med ejektor og engelsk skæfte samt indikator for spændte haner
Jagtgevær Gebrüder Merkel over-og-under kaliber 12-70 med ejektor og engelsk skæfte samt indikator for spændte haner. Serienummer 73747. Tysk Gebrüder Merkel over-og-under jagtgevær kaliber 12-70 med ejektor. Sølvfarvet boxlås med graveringer. Håndslidt. God præcis mekanik med indikator for spændte haner og uden bruneringsslid. Mindre slør, stramme fjedre. OAL 112 cm. 70 cm mindre skygger i øverste løb jagtboret... Varenr: 3608580 DKK 8.000 DK, Helsingør, Støberivej 06-11-2014 19:40:00 DKK 1.000
E. Whitehouse & Co kaliber 12
E. Whitehouse & Co kaliber 12. E. Whitehouse & Co kaliber 12, serie nummer 6954, 76 cm løb med mindre skygge, totallængde 117 cm. Engelsk skæfte, ingen slør, fremstår med overfladerust. Jagttegn påkrævet. Varenr: 3608426 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 06-11-2014 19:48:00 DKK 325
Jagtgevær Miroku over-og-under kaliber 12 med ejektor, løbsvælger og forgyldt singletrigger
Jagtgevær Miroku over-og-under kaliber 12 med ejektor, løbsvælger og forgyldt singletrigger. Serienummer 719668. Miroku over-og-under jagtgevær kaliber 12-70 med ejektor, løbsvælger og forgyldt singletrigger. Boxlås med rosetgraveringer. Præcis mekanik uden slør, med stramme fjedre og uden bruneringsslid. OAL 114 cm. 70 cm blanke løb jagtboret ½ (Modified) og ¾ (Improved Modified). ... Varenr: 3608575 DKK 9.000 DK, Helsingør, Støberivej 06-11-2014 19:50:00 DKK 3.400
Haglgevær, AYA Silverqueen s /s 12/70 våbennummer: 537154
Haglgevær, AYA Silverqueen s /s 12/70 våbennummer: 537154. Haglgevær, AYA Silverqueen s /s i kal. 12/70. våbennummer: 537154. Pibelængde 69 cm. Totallængde: 111,5 cm. Boxlås med talrige graveringer. Rene løb. Fremstår med slør. Oliebehandlet engelsk skæfte. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet Varenr: 3609228 DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 06-11-2014 19:53:00 DKK 650
Jagtgevær Beretta halvautomatisk Model A 301 kaliber 12-70 med udskiftelig choke
Jagtgevær Beretta halvautomatisk Model A 301 kaliber 12-70 med udskiftelig choke. Serienummer D 50111 E. Halvautomatisk Beretta jagtgevær Model A 301 kaliber 12-70 med udskiftelig choke. Låsens sideplader med mange roset-graveringer. OAL 120 cm. 68½ cm blankt løb med udskiftelig CYL-choke og ventileret sigteskinne. 35½ cm kolbe med skarpe netskæringer. Uden bruneringsslid. ... Varenr: 3608583 DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 06-11-2014 20:00:00 DKK 2.300
Tasco, kikkertsigte, 3-9 x 50
Tasco, kikkertsigte, 3-9 x 50. Tasco sigtekikkert 3-9x50 med indbygget lys, i original emballage. L. 36 cm. Fremstår ubrugt. Varenr: 3603623 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 06-11-2014 20:08:00 DKK 350
Bajonett m/96
Bajonett m/96. Bajonett, m/96, stålbalja samt läderdetaljer. Längd 35 cm. Viss ytrost. Varenr: 3603055 DKK 644 SE, Stockholm, Slakthusgatan 06-11-2014 20:10:00 DKK 241
Bockbüchsflinte, kombigevær, Antonio Zoli kaliber 12-70/.222 Remington
Bockbüchsflinte, kombigevær, Antonio Zoli kaliber 12-70/.222 Remington. Serienummer 144075. Kombinationsgevær, Bockbüchsflinte (Bbfl.) Italiensk Antonio Zoli i kalibrene 12-70 og .222 Remington med fine graveringer, jagtscene og rosetter, i den sølvfarvede boxlås. OAL korte 102 cm, 60 cm løb, haglløbet med få belægninger riffelløbet blankt og med skarpe riffelgange,... Varenr: 3608598 DKK 5.000 DK, Helsingør, Støberivej 06-11-2014 20:10:00 DKK 550
Foderal udført i kraftig cognacfarvet læder.
Foderal udført i kraftig cognacfarvet læder.. Foderal udført i kraftig cognacfarvet læder med hvide syninger. Indvendig med kraftig hvidt foér. Inklusiv skulderrem. Fremstår led lette brugsspor L. 117 cm. Varenr: 3591668 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 06-11-2014 20:15:00 DKK 800
Samling udstoppede havfugle. (10)
Samling udstoppede havfugle. (10). Samling udstoppede havfugle. Primært måger, b.la sildemåge m.fl. H. 24-47 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (10) Varenr: 3609567 DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-11-2014 20:16:00 DKK 325
 Gallauniform for dansk marine officer, med sovsekande og sabel.(8)
Gallauniform for dansk marine officer, med sovsekande og sabel.(8). Gallauniform for dansk marine officer, med sovsekande og sabel. Bestående af gallajakke med epauletter (guldtrækkerarbejde) samt tilhørende benklæder med galloner (guldtrækkerarbejde). Sovsekande . Marineofficerssabel M. 1849 med skede og portepe. Klingebryst mrkt. med mærket for firma Hörster, ... Varenr: 3598168 DKK 5.000 DK, Helsingør, Støberivej 06-11-2014 20:16:00 DKK 1.650
Samling udstoppede større og mindre fugle. (22)
Samling udstoppede større og mindre fugle. (22). Samling udstoppede større og mindre fugle samt pindsvin. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (22) Varenr: 3609639 DKK 2.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-11-2014 20:22:00 DKK 350
Fuldskæftet Krico jagtriffel, Links, kal. 6,5 x 55
Fuldskæftet Krico jagtriffel, Links, kal. 6,5 x 55. Fuldskæftet Krico jagtriffel, Links, kal. 6,5 x 55, våbennummer 870225, skæfte af oliepoleret valnøddetræ, monteret med Swarovski variabel sigtekikkert model Z6, 2 - 12 x 50 i svingmontage. PL. 51 TL. 106 cm. Fremstår med enkelte brugsspor. Våbentilladelse påkrævet. Eftersyn og udlevering kun ... Varenr: 3604254 DKK 12.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 06-11-2014 20:29:00 DKK 7.600
Deane Adams 1851 patent revolver produceret af A.Francotte, Liege
Deane Adams 1851 patent revolver produceret af A.Francotte, Liege. Deane Adams 1851 patent revolver produceret af A.Francotte, Liege, snr. 7212, stemplet Manufd by A Francotte a Liege Licensed by Dean Adams & Drake London på løbet, Adams Patent samt serie nr 7212 samt AF under en krone på højre side af rammen og Adams Patent 1851 på venstre side, tromlen ... Varenr: 3608912 DKK 4.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 06-11-2014 20:31:00 DKK 2.600
HVA Carl Gustav riffel Förenade Fabriksverken 30-06. Våbennummer: 517420.
HVA Carl Gustav riffel Förenade Fabriksverken 30-06. Våbennummer: 517420.. HVA Carl Gustav riffel Förenade Fabriksverken 30-06. Våbennummer: 517420. Løbslængde:60cm. totallængde:112,5cm. Mausertype cylinderlås, med sikring på højre side af skæftet. Hængslet magasin til 4 patroner. Rent blankt løb med skarpe riffelgange, fuld blånering, kærv og korn sigtemidler bevaret. ... Varenr: 3608892 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 06-11-2014 20:32:00 DKK 1.350
Skuldermonteret Black Wilderbeast/Gnu
Skuldermonteret Black Wilderbeast/Gnu . Skuldermonteret Black Wilderbeast/Gnu (Connochates Gnou). D. 80 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Varenr: 3609300 DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-11-2014 20:35:00 DKK 375
Remington rolling block kaliber 22
Remington rolling block kaliber 22. Remington rolling block kaliber 22, snr. 36430, octagonalt løb længde 58 cm, total længde 96 cm, våbentilladelse kræves. Varenr: 3600190 DKK 3.500 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 06-11-2014 20:35:00 DKK 325
Svärd, sydamerika
Svärd, sydamerika. Svärd, i metall med kavel lindad i metalltråd. Sydamerika, 1900-tal. Längd 75 cm. Patina/slitage. Varenr: 3603052 DKK 644 SE, Stockholm, Slakthusgatan 06-11-2014 20:37:00 DKK 241
Anschutz salonriffel, kal. .22L, Links
Anschutz salonriffel, kal. .22L, Links. Anschutz salonriffel, kal. .22L, Links, våbennummer 3051482, monteret med Bushnell Elite 3200 variabel sigtekikkert 3-9 x 40. Ekstra magasin medfølger. PL. 56 TL. 105 cm. Fremstår med brugsspor og skrammer på skæfte. Våbentilladelse påkrævet. Eftersyn og udlevering kun efter aftale. Varenr: 3604258 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 06-11-2014 20:39:00 DKK 2.200
Aya nr. 2 (Ambassador) dobbelt trigger -
Aya nr. 2 (Ambassador) dobbelt trigger -. Aya nr. 2 (Ambassador) dobbelt trigger. Serienr. 432893. 71 cm løb, cal. 12/70 boret ca. 1/4 og 1/2. Ægte sidelås med scrollgraveringer. Rigt åretegnet 37 cm skæfte. Jagttegn påkrævet. Eftersyn og udlevering kun efter aftale. Varenr: 3591648 DKK 12.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 06-11-2014 20:50:00 DKK 6.800
Alexandre Mareuil lille jagttaske i silkecanvas og læder
Alexandre Mareuil lille jagttaske i silkecanvas og læder. Alexandre Mareuil lille jagttaske i silkecanvas og læder, ca 39 cm bred og 32 cm høj, med håndtag og skulderstrop Varenr: 3608997 DKK 1.200 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 06-11-2014 20:58:00 DKK 350
Leica 8x32 BA kikkert med Leica taske & brochure.
Leica 8x32 BA kikkert med Leica taske & brochure. . Leica 8x32 BA kikkert med Leica taske & brochure. Fremstår med enkelte brugsspor. Varenr: 3588816 DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 06-11-2014 21:15:00 DKK 2.500
Elg gevir 17 takker (1).
Elg gevir 17 takker (1).. Elg gevir 17 takker. B: 105 cm. H: 66 cm (1). Varenr: 3606123 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 07-11-2014 11:48:08 DKK 450
Brillekaiman 'Caiman Crocodilus' (1).
Brillekaiman 'Caiman Crocodilus' (1).. Brillekaiman 'Caiman Crocodilus' L. 127 cm. Fremstår med manglende klør (1) Varenr: 3598920 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-11-2014 14:39:00 DKK 450
Samling bajonetter (10)
Samling bajonetter (10). Samling svenske, danske, spanske og østeuropæiske bajonetter. TL. 30 - 40 cm. Fremstår med brugsspor. Blankvåben samlertilladelse påkrævet. (10) Varenr: 3603630 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 07-11-2014 16:13:21 DKK 350
Belmont Interchangeable Gun hanegevær Kal. 12
Belmont Interchangeable Gun hanegevær Kal. 12 . Belmont Interchangeable Gun hanegevær Kal. 12 serienr: 1956. 81 cm løb som fremstår med gravrust indvendigt og en smule rust udvendigt. 36 cm skæfte med pistolgreb. Ilagt navneplade på den øverste del af skæftet bagved topnøglen. Fremstår med slør i hovedbolten. Jagttegn eller samlertilladelse ... Varenr: 3602654 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 07-11-2014 17:19:00 DKK 300
Salonriffel Husqvarna kal. 22. Der medfølger 500 stk kal. 22 patroner.
Salonriffel Husqvarna kal. 22. Der medfølger 500 stk kal. 22 patroner.. Salonriffel Husqvarna kal. 22 våben nr. 12250. Pibelængde: 60 cm. Totallængde: 107 cm. Valgfri kærv-indstilling på hhv. 20 m. 50 m. og 100m. Aftageligt magasin. Der medfølger 500 stk kal. 22 patroner. Våbentilladelse påkrævet. Varenr: 3595939 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 07-11-2014 17:34:00 DKK 550
Jagttrofæ af skuldermonteret Kudu (3)
Jagttrofæ af skuldermonteret Kudu (3). Afrikansk jagttrofæ af skuldermonteret Kudu med aftagelige horn. Højde med horn: Ca. 205 cm. (3) Varenr: 3610281 DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-11-2014 18:18:00 DKK 875
Jagtriffel CZ 550 LUX kal. 308 Win. Samt 60 stk. patroner.
Jagtriffel CZ 550 LUX kal. 308 Win. Samt 60 stk. patroner.. Jagtriffel CZ 550 LUX kal. 308 Win våben nr. 0557. Pibelængde: 63 cm. Totallængde: 113 cm. Aftageligt magasin til 4 patroner. Monteret med Tasco Euroclass 3-12x52 sigtekikkert. Justerbart korn/kærv. Fremstår velholdt med blankt løb og skarpe riffelgange. Der medfølger 60 stk. patroner. ... Varenr: 3595921 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-11-2014 18:29:00 DKK 1.550
Tre skalmonterede jagttrofæer (3)
Tre skalmonterede jagttrofæer (3). Tre skalmonterede jagttrofæer. B. 61/62/71 cm. Nedlagt på isle of Jura, Skotland. (3) Denne vare er en del af en tema auktion over stor samling jagttrofæer fra Knuthenborg gods og er hjembragt fra jagtrejser til bl. a. Afrika og Skotland Varenr: 3610225 DKK 900 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-11-2014 19:35:00 DKK 300
Tactical storm kaliber 12/76 samt FN og Smidt & Haberman (3)
Tactical storm kaliber 12/76 samt FN og Smidt & Haberman (3). Tactical storm kaliber 12/76 samt FN og Smidt & Haberman. Tactical storm kaliber 12/76 serie nummer MS-0013, 59 cm løb total 113 cm. demomodel. Belgisk fabrique National ( Browning) kaliber 12, Ejector serie nummer 6123, 76 cm løb med skygger og slør i hovedbolt, totallængde 118 cm, Tysk Smidt... Varenr: 3610395 DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 07-11-2014 19:35:00 DKK 1.450
Jagttrofæ af hovedmonteret afrikansk bøffel (Syncerus Caffer)
Jagttrofæ af hovedmonteret afrikansk bøffel (Syncerus Caffer). Jagttrofæ af hovedmonteret afrikansk bøffel (Syncerus Caffer). Trofæet måler ud fra væg: 112 cm. Denne vare er en del af en tema auktion over stor samling jagttrofæer fra Knuthenborg gods og er hjembragt fra jagtrejser til bl. a. Afrika og Skotland Varenr: 3609988 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-11-2014 19:55:00 DKK 325
Fire skalmonterede jagttrofæer (4)
Fire skalmonterede jagttrofæer (4). Tre skalmonterede jagttrofæer. B. 56/60/61/88 cm. Nedlagt på isle of Jura, Skotland. (4) Denne vare er en del af en tema auktion over stor samling jagttrofæer fra Knuthenborg gods og er hjembragt fra jagtrejser til bl. a. Afrika og Skotland Varenr: 3610196 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-11-2014 20:05:00 DKK 300
1867 Remington Bajonet samt M1889 knivbajonet (2)
1867 Remington Bajonet samt M1889 knivbajonet (2). M1867 Remington Bajonet OAL 68 KL 55,5. Stemplet Weyersberg Solingen nr 37342 med skede af sort læder i god stand samt: M/89 knivbajonet OAL 35 KL 23 cm nr 53933 Stempl. HVV København, 'Krone01 og '15B 745' med skede af sundt læder. Blankvåbentilladelse fordres; eftersyn/udlevering efter ... Varenr: 3594791 DKK 2.000 DK, Herning, Engdahlsvej 07-11-2014 20:17:00 DKK 750
Dansk karabin M/89.
Dansk karabin M/89.. Dansk karabin M/89. Våbennr: 86196. Kaliber 8x58RD. Geværfabrikken Kjøbenhavn 1913. Løbslængde: 60 cm. Totallængde: 110 cm. Fremstår i med let overfladerust samt brugsrelateret stand, skæfte med flække på højre sideved aftrækker, skæfte med nummerknap, stemplet 2 FAR 1635, medfølgende original ... Varenr: 3609901 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-11-2014 20:20:00 DKK 325
Samling diverse skalmonterede jagttrofæer (23)
Samling diverse skalmonterede jagttrofæer (23). Samling diverse skalmonterede jagttrofæer bestående af: 17 små B. 8-12 cm, 6 store hvoraf to er monteret på plade B. 19-70 cm og et løst horn L. 35 cm. (23) Varenr: 3610374 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-11-2014 20:25:00 DKK 300
Simson Suhl Thuringen haglgevær o/u kal 12/70. Våbennummer: 260225
Simson Suhl Thuringen haglgevær o/u kal 12/70. Våbennummer: 260225. Simson Suhl Thuringen haglgevær o/u kal 12/70. Våbennummer: 260225, Pibelængde: 70 cm, Totallængde 113 cm. Doubletrigger samt ejector. Fremstår i god stand. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet. Varenr: 3608956 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 09-11-2014 15:36:00 DKK 2.300
Haglgevær AYA 'The Shooting Star' kaliber 20/70 våbennummer: 434818
Haglgevær AYA 'The Shooting Star' kaliber 20/70 våbennummer: 434818. Haglgevær AYA 'The Shooting Star' kaliber 20/70 med engelsk skæfte. Pibelængde: 68 cm. Totallængde: 110 cm. Fremstår med lakeret skæfte og forskæfte med enkelte ridser - pæn i bruneringen. Blank og ren i løbet. Minimale brugsspor. Våbennummer: 434818. Jagttegn eller samlertilladelse til ... Varenr: 3609288 DKK 3.500 DK, Herlev, Dynamovej 09-11-2014 20:35:00 DKK 1.250
Smith & Wesson revolver .38 2nd model DA.
Smith & Wesson revolver .38 2nd model DA.. Smith & Wesson kal .38 2nd model double action. Fremstår med blank, næsten fuldstændig original fornikling, superb mekanik, skarp skrift på sigteskinnen. 5-skudstromle med fine kamre, 3 1/2 " løb indvendig med god rifling, lidt pletter.Greb af hårdgummi med lidt håndslid, naturlig krympning; en ... Varenr: 3575191 DKK 25.000 DK, Herning, Engdahlsvej 09-11-2014 20:49:00 DKK 20.000
Carl Gustav fuldskæftet jagtriffel kaliber 6,5x55
Carl Gustav fuldskæftet jagtriffel kaliber 6,5x55. Carl Gustav fuldskæftet jagtriffel kaliber 6,5x55,snr 239739, total længde 101cm, løbslængde 50cm, indvendigt magasin med bundhængsel til 5 patroner, 100 stk patroner Lapua Scenar 9 gr. og bærerem i læder medfølger.weaver montage til sigtekikkert med 30mm ringe monteret, våbentilladelse påkrævet Varenr: 3610901 DKK 2.500 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 10-11-2014 17:38:00 DKK 1.100
Svärd, Japan, SHINTO, 1596-1781
Svärd, Japan, SHINTO, 1596-1781. Svärd, Japan, SHINTO, 1596-1781. Tillverkningsår: Troligen sent 1600-tal Konstperiod: Edo (1603-1867) Svärdsperiod: Shinto (1596-1781) Total bladlängd: 49,3 cm Bruksslitage med fina/ytliga repor. OBSERVERA: Ångerrätten gäller ej om knivbladet har fått fingeravtryck, då objektet inte anses ... Varenr: 3580722 DKK 4.022 SE, Norrköping, Finspångsv. 10-11-2014 18:00:00 DKK 965
Svärd, Japan, 1300/1500-tal
Svärd, Japan, 1300/1500-tal. Svärd, Japan, 1300/1500-tal. Region: Mino 美濃 Tillverkningsår: 1300-/1500-tal Konstperiod: Muromachi (1392-1573) Svärdsperiod: Koto (800-1596) Total bladlängd: 68,6 Signerad, men svårutläst. Innehåller signaturen 兼 (Kane) Bruksskick/bruksslitage. Ytliga slitage. Kan med ... Varenr: 3580719 DKK 5.229 SE, Norrköping, Finspångsv. 10-11-2014 18:30:00 DKK 1.689
Svärd, Japan, YOKOYAMA SUKESADA 橫山祐定, 1736-1744
Svärd, Japan, YOKOYAMA SUKESADA 橫山祐定, 1736-1744. Svärd, Japan, YOKOYAMA SUKESADA 橫山祐定, 1736-1744. Svärdssmed: Sukesada 祐定 Svärdsskola: Yokoyama 橫山 Region: Bizen 備前 Tillverkningsår: 1736 (元文 Genbun) till 1744 (寛保 Kanpo) Konstperiod: Edo ... Varenr: 3580715 DKK 16.089 SE, Norrköping, Finspångsv. 10-11-2014 18:45:00 DKK 2.976
Kniv, Japan, Ichi
Kniv, Japan, Ichi. Kniv, Japan, Ichi. Konstperiod: Nanboku-cho (1334-1392) till Muromachi (1392-1573) Svärdsperiod: Koto (800-1596) Total bladlängd: 31,8 cm Signerad: 一/ICHI Meguki i elfenben. Bruksslitage. En mycket ädel montering i sin enkelhet. En träbricka fastgjord på silkesbagen med texten ... Varenr: 3580725 DKK 32.178 SE, Norrköping, Finspångsv. 10-11-2014 19:00:00 DKK 2.252
Svärd, Japan, KUNITSUGU 國次
Svärd, Japan, KUNITSUGU 國次. Svärd, Japan, KUNITSUGU 國次. Tillverkningsår: Troligen 1650-1750 Konstperiod: Edo (1603-1867) Svärdsperiod: Shinto (1596-1781) Total bladlängd: 45,0 cm Signerad: 國次/KUNITSUGU Bruksslitage. OBSERVERA: Ångerrätten gäller ej om knivbladet har fått fingeravtryck, då ... Varenr: 3580723 DKK 4.022 SE, Norrköping, Finspångsv. 10-11-2014 19:15:00 DKK 402
Salonriffel Savage Mark II kaliber 22 LR. (1)
Salonriffel Savage Mark II kaliber 22 LR. (1). Salonriffel Savage Mark II kaliber 22 LR. Våbennummer: 394563. Rustfri stål pibe med pibelængde på 50 cm. Totallængde: 100,5 cm. Aftageligt magasin til 10 patroner. Salonriflen er forberedt til lyddæmper. Fremstår med minimal brugsslitage. Våbentilladelse påkrævet. Varenr: 3602321 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 10-11-2014 19:28:00 DKK 1.050
Svärd, Japan, HIROTSUGU 弘次,, Oei 1394 - 1428
Svärd, Japan, HIROTSUGU 弘次,, Oei 1394 - 1428 . Svärd, Japan, HIROTSUGU 弘次,, Oei 1394 - 1428. Svärdssmed: Hirotsugu 弘次 Svärdsskola: Sekishu Naotsuna 石州直綱 (Fader) Region: Iwami 石見 Tillverkningsår: 1394 (應永 Oei) - 1428 Konstperiod: Muromachi ... Varenr: 3580714 DKK 24.133 SE, Norrköping, Finspångsv. 10-11-2014 19:30:00 DKK 4.505
Jagtriffel Husqvarna kal. 243 Win. Monteret med Bushnell Banner 3-9x40 med belyst sigte
Jagtriffel Husqvarna kal. 243 Win. Monteret med Bushnell Banner 3-9x40 med belyst sigte. Jagtriffel Husqvarna kal. 243 Win våben nr. 293653. Monteret med Bushnell Banner 3-9x40 med belyst sigte. Pibelængde: 51 cm. Totallængde: 105,5 cm. Hængslet magasin til 4 patroner. Fremstår i god stand. Våbentilladelse påkrævet. Varenr: 3597787 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 10-11-2014 19:44:00 DKK 375
Svärd, Japan, ISHIDO TERUHIDE 石堂輝秀
Svärd, Japan, ISHIDO TERUHIDE 石堂輝秀. Svärd, Japan, ISHIDO TERUHIDE 石堂輝秀. Svärdssmed: Teruhide 輝秀 (signerade även svärd Mitsunobu 光信 under karriären) Svärdsskola: Ishido 石堂 Region: Tokyo 東京都 Tillverkningsår: Konstperiod: Showa ... Varenr: 3580720 DKK 22.525 SE, Norrköping, Finspångsv. 10-11-2014 19:45:00 DKK 3.781
Svärd, Japan, TAIRA SHIZUTOYO/SHIGETOYO 平鎮豊 Tensho 1573
Svärd, Japan, TAIRA SHIZUTOYO/SHIGETOYO 平鎮豊 Tensho 1573. Svärd, Japan, TAIRA SHIZUTOYO/SHIGETOYO 平鎮豊 Tensho 1573. Svärdssmed: Shizutoyo/Shigetoyo 鎮豊 Svärdsskola: Taira Takada 平高田 Region: Bungo 豊後 Tillverkningsår: 1573 (天正 Tensho) - 1592 Konstperiod: Muromachi ... Varenr: 3580716 DKK 36.200 SE, Norrköping, Finspångsv. 10-11-2014 20:00:00 DKK 9.251
Haglgevær Beretta Silver Pigeon, over and under, kaliber 12/76.
Haglgevær Beretta Silver Pigeon, over and under, kaliber 12/76.. Haglgevær Beretta Silver Pigeon, over and under, kaliber 12/76. Forgyldt singletrigger, Ejektor. 71 cm blanke løb, 37 cm skæfte, Totallængde: 116 cm. Der medfølger 4 chokes udover de 2 stk. der sidder i løbene. Serienummer M72248B, Fremstår med minimal brugsslitage og ligger i original emballage.... Varenr: 3604983 DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 10-11-2014 20:05:00 DKK 5.200
Svärd, Japan, SUKEMITSU 助光
Svärd, Japan, SUKEMITSU 助光. Svärd, Japan, SUKEMITSU 助光. Konstperiod: Edo (1603-1867) Svärdsperiod: Shinto (1596-1781) till Shin-Shinto (1781-1876) Total bladlängd: 66,9 Signerad: 助光/Sukemitsu Bruksskick/bruksslitage. Fin montering. OBSERVERA: Ångerrätten gäller ej om knivbladet har fått ... Varenr: 3580721 DKK 5.631 SE, Norrköping, Finspångsv. 10-11-2014 20:15:00 DKK 1.287
Berguv (Bubo Bubo) med bytesdjur
Berguv (Bubo Bubo) med bytesdjur. Berguv (Bubo Bubo) med bytesdjur. Uppstoppad och monterad på trädgren för vägghängning. Höjd 80 cm. Cites-intyg från jordbruksverket medföljer. Mindre skador på vingarna. Varenr: 3603765 DKK 8.044 SE, Örebro, Aspholmen 10-11-2014 20:17:00 DKK 804
Svärd, Japan, FUYUHIRO 冬廣,  1521-1532
Svärd, Japan, FUYUHIRO 冬廣, 1521-1532. Svärd, Japan, FUYUHIRO 冬廣, 1521-1532. Svärdssmed: Fuyuhiro 冬廣 Region: WAKASA 若狭 Tillverkningsår: 1521 (大永 Daiei) till 1532 (天文 Tenbun) Konstperiod: Muromachi (1392-1573) Svärdsperiod: Koto (800-1596) Total bladlängd: ... Varenr: 3580718 DKK 40.222 SE, Norrköping, Finspångsv. 10-11-2014 20:30:00 DKK 5.953
Jagtriffel Browning Arms Company kal. 300 Win Mag. Monteret med Swarovski Habicht 3-12x50 Nova (1)
Jagtriffel Browning Arms Company kal. 300 Win Mag. Monteret med Swarovski Habicht 3-12x50 Nova (1). Jagtriffel Browning Arms Company kal. 300 Win Mag. Monteret med Swarovski Habicht 3-12x50 Nova i EAW svingmontage. våben nr. 54110PY117. Pibelængde: 60 cm. Totallængde: 110 cm. Aftageligt magasin til 3 patroner. Original Browning bærerem. Fremstår i god stand. Våbentilladelse påkrævet. Varenr: 3597800 DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 10-11-2014 20:40:00 DKK 3.000
Kniv, Japan, KANENAGA 包永, 1941 WWII
Kniv, Japan, KANENAGA 包永, 1941 WWII. Kniv, Japan, KANENAGA 包永, 1941 WWII. Svärdssmed: Kanenaga 包永. Region: Nara 奈良 Tillverkningsår: 1941-1945 Konstperiod: Showa (1926-1989) Svärdsperiod: Gendaito (1876-1945) Total bladlängd: 32,8cm Signerad: ... Varenr: 3580726 DKK 28.156 SE, Norrköping, Finspångsv. 10-11-2014 20:45:00 DKK 1.609
Jagtriffel Steyr/Scout. kaliber 223REM. Monteret med Leupold VX-3 30mm 3,5-10 x 50 med belyst trådkors
Jagtriffel Steyr/Scout. kaliber 223REM. Monteret med Leupold VX-3 30mm 3,5-10 x 50 med belyst trådkors. Jagtriffel Steyr/Scout. kaliber 223REM. Våbennr.: SC1054814. Leupold VX-3 30mm 3,5-10 x 50 med belyst trådkors, aftagelig montage. Pibelængde: 50 cm. Totallængde: 100 cm. To aftagelige magasiner til 3 patroner. Skæftet er i sort kunststof med aftagelige rembøjler og ekstra magasin i kolben. Og ... Varenr: 3602339 DKK 16.000 DK, Herlev, Dynamovej 10-11-2014 20:48:00 DKK 11.000
Kniv, Japan, HIROYOSHI/KOGA 廣賀, 1573
Kniv, Japan, HIROYOSHI/KOGA 廣賀, 1573. Kniv, Japan, HIROYOSHI/KOGA 廣賀, 1573. Svärdssmed: Hiroyoshi/Koga 廣賀 Svärdsskola: Tsunahiro 綱廣 Region: Hoki 伯耆 Tillverkningsår: Januari 1573 Konstperiod: Muromachi (1392-1573) Svärdsperiod: Koto (800-1596) Total bladlängd: ... Varenr: 3580724 DKK 20.111 SE, Norrköping, Finspångsv. 10-11-2014 21:00:00 DKK 1.368
Perazzi MX2000 o/u kaliber 20/70
Perazzi MX2000 o/u kaliber 20/70. Perazzi MX2000 o/u kaliber 20/70, snr 125757 løbslængde 72 cm med 7 medfølgende chokes, engelsk skæfte grade SC-3 37 cm, single trigger forgyldt, ejector, automatisk sikring,medfølgende Perazzi plastkuffert med værktøj samt reservedele (fjedre og slagstifter) uden brugsspor eller slid jagttegn ... Varenr: 3576120 DKK 55.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 10-11-2014 21:16:00 DKK 35.000
AYA ambassador Goldmann 12/70 ejektor Våbennummer: 160292.
AYA ambassador Goldmann 12/70 ejektor Våbennummer: 160292.. AYA ambassador Goldmann 12/70 ejektor Våbennummer: 160292. Totallængde: 113 cm. Pibelængde: 71 cm. Skæfte til forreste aftrækker: 36,5 cm. Boringer ca.: 3/4 + 1/2. Løb uden bemærkninger. Sidelåse dekoreret med scroll, kanttunger, rosetter og banner med logo indlagt, Engelsk skæfte af valnøddetræ,... Varenr: 3609195 DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 13-11-2014 20:33:00 DKK 10.000
<<  1 2