Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Jagt, fiskeri, våben og militaria i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Flintlåsgevär
Flintlåsgevär. FLINTLÅSGEVÄR, preussiskt, 1700-talets slut, låset märkt Potzdam, längd 138 cm, bojonett medföljer Varenr: 4373518 DKK 1.561 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-08-2016 19:27:00
Se mere
Jagtkniv, Puma White Hunter
Jagtkniv, Puma White Hunter. Jagtkniv, Puma White Hunter, TL 27 cm. KL 15 cm. Læderskede medfølger. NB! Bemærk våbenlovens bestemmelser: Værktøj og knive med klinger der kan fastlåses samt klinger over 7 cm. må kun erhverves og anvendes til anderkendelsesværdige formål som f.eks. jagt, fiskeri etc. Varenr: 4369896 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-08-2016 19:28:00 DKK 1.850
Felttelefoner/ tasker af kraftig kernelæder (4)
Felttelefoner/ tasker af kraftig kernelæder (4). Felt telefoner/ tasker af kraftig kernelæder, justerbar skulderrem, front med spændelukning. 1900-tallets midte. H. 22 L. 35 B. 12 cm. Fremstår med kraftige brugsspor og snavset. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Telefon kan afmonteres. Modelfoto (4) Varenr: 4363030 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-08-2016 19:44:00 DKK 300
Armégevär England
Armégevär England. ARMÉGEVÄR, England, slaglås, 17/1800-tal, märkt Tower längd ca 135 cm Varenr: 4373525 DKK 1.561 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-08-2016 19:48:00
Se mere
Haglgevær Beretta 686 Onyx kal. 12/76 o/u
Haglgevær Beretta 686 Onyx kal. 12/76 o/u . Haglgevær Beretta Onyx kal 12/76 o/u. Forgyldt singletrigger, ejector. PL 71 cm, TL 116 cm, afstand fra aftrækker til kolbe 37 cm. Våbennummer: U97876B. I original kuffert med 5 chokes, 3 løse og 2 isat. Har ifølge rekvirent skudt omkring 200 skud. Minimale brugsspor. Jagttegn eller ... Varenr: 4374282 DKK 8.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-08-2016 19:51:00 DKK 7.200
Tikka T3 jagtriffel kal 6,5x55
Tikka T3 jagtriffel kal 6,5x55. Tikka T3 jagtriffel kal 6,5x55 monteret med Bushnell kikkertsigte samt støtteben. Våbennummer 765038. PL 54 cm, TL 107,5 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Kuffert medfølger. Våbentilladelse påkrævet. Varenr: 4374286 DKK 7.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-08-2016 19:56:00 DKK 4.200
Våpen Journalen årgang 1979-1988 samt nr 1&2 1989(29)
Våpen Journalen årgang 1979-1988 samt nr 1&2 1989(29). Norsk våpen journalen årgang 1979 til 1986 i samle hefter, årgang 1987 til 1988 løse. Nr. 1&2 årgang 1989. div løse kataloger samt et Hoppers rensesett. Alle magasiner er i aldersrelatert stand fine og lesbare. Samle hefter i letter bruks stand. .Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av ... Varenr: 4371368 DKK < 1.000 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 29-08-2016 21:30:00 DKK 236
Camouflage rygsæk.
Camouflage rygsæk.. Camouflage rygsæk. Fremstår med almindelig brugslitage. Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne her Varenr: 4376612 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 30-08-2016 10:06:00 DKK 500
Otterup M 77 kal .22lr
Otterup M 77 kal .22lr. Salonriffel. Schultz og Larsen Otterup M77 baneriffel kal..22 lr.OAL 104 cm LL 65,5 cm. Fremstår mekanisk funktionel, skæfte med gammel reparation.Tilladelse fordres; Serienr. 22055 eftersyn/udlevering efter aftale. Varenr: 4374621 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 30-08-2016 10:07:23 DKK 300
Hardball gevær Stag Arms Model Stag-15 med magasiner og foderal
Hardball gevær Stag Arms Model Stag-15 med magasiner og foderal. Hardball gevær Stag Arms Model Stag-15 med magasiner og foderal. Fremstår med kraftig brugslitage. Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne her Varenr: 4376865 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-08-2016 10:10:00 DKK 925
Mayflower Kampvest samt bælte med tilbehør.
Mayflower Kampvest samt bælte med tilbehør.. Mayflower Kampvest samt bælte med tilbehør. Fremstår med minimal brugslitage. Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne her Varenr: 4376779 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-08-2016 10:20:00 DKK 450
Samling af hardball pistoler og magasiner samt taske
Samling af hardball pistoler og magasiner samt taske. Samling af hardball pistoler og magasiner samt taske. Fremstår med minimal brugslitage. Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne her Varenr: 4376790 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-08-2016 10:24:00 DKK 650
Tasmanien Tiger rygsæk, Camelbak rygsæk med drikkesystem samt gaiters
Tasmanien Tiger rygsæk, Camelbak rygsæk med drikkesystem samt gaiters. Tasmanien Tiger rygsæk, Camelbak rygsæk med drikkesystem samt gaiters. Fremstår med minimal brugslitage. Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne her Varenr: 4376643 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 30-08-2016 10:44:00 DKK 550
OPS Kampvest i camouflage str. L/XL
OPS Kampvest i camouflage str. L/XL. OPS Kampvest i camouflage str. L/XL. Fremstår med minimal brugslitage. Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne her Varenr: 4376673 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-08-2016 11:53:00 DKK 450
Leupold. Sigtekikkert
Leupold. Sigtekikkert . Leupold Sigtekikkert med etui fra Schmidt & Bender. L. 37 cm. Varenr: 4376011 DKK 3.000 DK, Kolding, Trianglen 30-08-2016 12:11:27 DKK 1.100
Fire skalmonterede jagttrofæer (4)
Fire skalmonterede jagttrofæer (4). Fire skalmonterede jagttrofæer monteret på plade. H 38 cm.(4) Varenr: 4375593 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-08-2016 12:36:32 DKK 300
2 ABU spinnestænger, samt Sølvkroken gaf (3)
2 ABU spinnestænger, samt Sølvkroken gaf (3). 2 ABU spinnestænger, samt Sølvkroken gaf. Ca. 20- 22 år gl. Fremstår m. små brugsspor. Brugte få gange. ABU Baltic, 9 fod, 10-30 gr., 100 % grahite, samt ABU Revenge 8 fod, 10-30 gr., '24 ton graphite'. (3) Varenr: 4375853 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 30-08-2016 13:25:00 DKK 400
Luftgevær samt to luftpistoler og tilbehør (4)
Luftgevær samt to luftpistoler og tilbehør (4). Luftgevær samt to luftpistoler i kal. 4,5 mm og tilbehør. Alle personer over 18 kan erhverve disse luftvåben (4) Varenr: 4370826 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-08-2016 13:55:51 DKK 625
Hardball riffel med Blackhawk kikkertbeskytter
Hardball riffel med Blackhawk kikkertbeskytter. Hardball riffel med Blackhawk kikkertbeskytter. Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne her Varenr: 4375059 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-08-2016 14:21:38 DKK 675
Falken, 3 st. pilbågar i trä, 1950-tal (4)
Falken, 3 st. pilbågar i trä, 1950-tal (4). Falken, 3 st. pilbågar i trä, 1950-tal, 2 st. med tygfodral. Pilkoger i läder. Bruksslitage. Största L: 145 cm. Varenr: 4373826 DKK 1.170 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 30-08-2016 14:46:00 DKK 897
TYR GPC Kampvest str. medium med Camelbak drikkesystem, Rygsæk og hjelm
TYR GPC Kampvest str. medium med Camelbak drikkesystem, Rygsæk og hjelm. TYR GPC Kampvest str. medium med Camelbak drikkesystem, Rygsæk og hjelm. Fremstår med minimal brugslitage. Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne her Varenr: 4376715 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-08-2016 15:03:56 DKK 1.100
Samling skalmonterede bukkeopsatse, monteret på træplader. (13)
Samling skalmonterede bukkeopsatse, monteret på træplader. (13). Samling skalmonterede bukkeopsatse, monteret på træplader. Fremstår med aldersrelaterede spor. (13) Varenr: 4376570 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-08-2016 15:05:52 DKK 375
Fransk og engelsk hjelm og gasmaske
Fransk og engelsk hjelm og gasmaske. Fransk og engelsk hjelm samt gasmaske. 1900-tallets 1. halvdel. Brugsspor. (3) Varenr: 4372463 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 30-08-2016 15:08:00 DKK 375
Fem skalmonterede jagttrofæer (5)
Fem skalmonterede jagttrofæer (5). Fem skalmonterede jagttrofæer hvoraf to er på plade. H 34-70 cm. (5) Varenr: 4375596 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-08-2016 15:38:00 DKK 325
Hardball gevær Heckler & Koch Model M27 med magasiner og  original transportkasse
Hardball gevær Heckler & Koch Model M27 med magasiner og original transportkasse. Hardball gevær Heckler & Koch Model M27 med magasiner og original transportkasse. Fremstår med minimal brugslitage. Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne her Varenr: 4376904 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-08-2016 15:52:42 DKK 700
Fire skalmonterede jagttrofæer (4). Fire skalmonterede jagttrofæer H 55-80 cm. (4) Varenr: 4360452 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-08-2016 16:39:00 DKK 325
Eagle USA rygsæk samt tilbehør
Eagle USA rygsæk samt tilbehør. Eagle USA rygsæk samt tilbehør, bestående af jakke, hardball pistol, briller, trøje og bukser. Fremstår med minimal brugslitage. Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne her Varenr: 4376732 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-08-2016 17:11:00 DKK 550
Manchette samt bajonet (2)
Manchette samt bajonet (2). Manchette samt bajonet . Blankvåbentilladelse påkrævet (2) Varenr: 4370829 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-08-2016 18:00:00 DKK 300
ABU Ambassadeur 6000 fiskehjul (2)
ABU Ambassadeur 6000 fiskehjul (2). ABU Ambassadeur 6000 fiskehjul (2) Varenr: 4373010 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-08-2016 18:45:00 DKK 450
Hardball gevær JP Enterprises Inc. Model CTR-02 med magasiner og foderal.
Hardball gevær JP Enterprises Inc. Model CTR-02 med magasiner og foderal.. Hardball gevær JP Enterprises Inc. Model CTR-02 med magasiner og foderal. Fremstår med almindelig brugslitage. Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne her Varenr: 4376928 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 30-08-2016 18:59:00 DKK 550
Jagtriffel Remington Model 700 kaliber .30-06 (7,62x63mm)
Jagtriffel Remington Model 700 kaliber .30-06 (7,62x63mm) . Våbennummer C6728370. Fremstår næsten som ny. Amerikansk Remington Jagtriffel Model 700 i kaliber .30-06 (7,62x63mm). Cylinderlås med markering af spændt hane og fast magasin med hængslet bund. Forberedt for kikkertmontering. Kan lades og aflades i sikret stand. Ingen rust og intet ... Varenr: 4374966 DKK 4.500 DK, Helsingør, Støberivej 30-08-2016 19:10:00 DKK 1.300
Jagtriffel Husqvarna kaliber .30-06 (7,62x63mm) med sigtekikkert
Jagtriffel Husqvarna kaliber .30-06 (7,62x63mm) med sigtekikkert. Våbennummer 314476. Fremstår næsten som ny. Husqvarna jagtriffel kaliber .30-06 (7,62x63mm). Skarp Tasco 4x32 Wide Screen sigtekikkert med tråd og stolpe samt coated optik. Cylinderlås med markering af spændt hane og med fast magasin med hængslet bund. Ingen rust og intet bruneringsslid. OAL 111½... Varenr: 4374962 DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 30-08-2016 19:20:00 DKK 850
Riffel, US carabin i kal. 30 MI med tilbehør.
Riffel, US carabin i kal. 30 MI med tilbehør.. Riffel, US carabin i kal. 30 MI med tilbehør. TL 90,5 cm. LL 44 cm. Våbennr. 5238763. Spejlblank i piben. Fungerer mekanisk godt. Fremstår med brugspræg, enkelte hak og ridser i skæfte. Montage til kikkertsigte og magasintaske. Våbentilladelse kræves. Varenr: 4377113 DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 30-08-2016 19:20:00 DKK 2.300
Middelalder replica sværd
Middelalder replica sværd. Middelalder replica sværd. Tohåndssværd i Claymore stil. Tveægget klinge i stål, skæfte og skede i sort læder. Knop med messingdekoration. TL 102 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. Varenr: 4363723 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-08-2016 19:28:00 DKK 375
Jagtriffel Fuldskæftet HEYM kaliber .308 Winchester (7,62x51mm) med 1,5-6x44mm sigtekikkert
Jagtriffel Fuldskæftet HEYM kaliber .308 Winchester (7,62x51mm) med 1,5-6x44mm sigtekikkert. Våbennummer 21558. Velholdt tysk Heym Jagtriffel kaliber i .308 Winchester (7,62x51mm) med 1,5 – 6x44 vandtæt Bushnell sigtekikkert med coated optik, trådkors og stolpe. Korn og nedfældelig kærv. Cylinderlås med markering af spændt hane, fast magasin med hængslet bund samt glat låsebetjening. ... Varenr: 4374969 DKK 7.000 DK, Helsingør, Støberivej 30-08-2016 19:30:00 DKK 1.700
 Hovedmonteret isbjørneskind med klør,
Hovedmonteret isbjørneskind med klør, . Hovedmonteret isbjørneskind med klør. L. 220 B. 214 cm. Skindet kan handles frit inden for EU, uden certificering, ved handel uden for EU skal der søges eksport- / importtilladelse. Varenr: 4371891 DKK 16.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-08-2016 19:30:00 DKK 10.000
Dobbeltriffel Jaguar kaliber 9,3x74mm
Dobbeltriffel Jaguar kaliber 9,3x74mm. Våbennummer 175472. Fremstår næsten som ny. Jaguar dobbeltriffel over-og-under knæklåsvåben i kaliber 9,3x74R. Automatisk sikring. Korn og nedfældelig kærv. Rosetgraveringer. Ingen rust og intet bruneringsslid. OAL 108 cm. 65 cm løb med skarpe riffelgange. Oliepoleret amerikansk kolbe med ... Varenr: 4374976 DKK 16.000 DK, Helsingør, Støberivej 30-08-2016 19:40:00 DKK 3.200
Hardball gevær med magasin og bæresele
Hardball gevær med magasin og bæresele. Hardball gevær med magasin og bæresele. Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne her Varenr: 4376833 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-08-2016 19:40:00 DKK 400
Winchester Bøjlespænder salonriffel kaliber .22 long rifle med sigtekikkert
Winchester Bøjlespænder salonriffel kaliber .22 long rifle med sigtekikkert. Våbennummer F730651. Fremstår næsten som ny. Winchester Bøjlespænder i kaliber .22 long rifle til jagt og Western-skydning. 4x40 sigtekikkert med trådkors samt korn og kærv. Ingen rust og intet bruneringsslid. OAL 94 cm. 49 cm løb med skarpe riffelgange. 34½ cm kolbe med åretegninger og ... Varenr: 4374990 DKK 4.500 DK, Helsingør, Støberivej 30-08-2016 19:50:00 DKK 2.200
Medicinhjul, Sioux indianer, med påmonteret bisonkranie
Medicinhjul, Sioux indianer, med påmonteret bisonkranie. Medicinhjul, Sioux indianer, med påmonteret bisonkranie. Hjemmebragt fra Dakota, USA i 1970'erne. H. 64 B. 62 cm Varenr: 4371649 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 30-08-2016 19:53:00 DKK 425
Jagtgevær BERETTA over-og-under Model S 56 E kaliber 12-70
Jagtgevær BERETTA over-og-under Model S 56 E kaliber 12-70 . BERETTA jagtgevær over-og-under Model S 56 E i kaliber 12-70 med ejektorer. Serienummer 37265. Fremstår med brugsspor i form mærker på skæfte samt limning af flig på forskæfte, venstre side øverst. Boxlås med roset-graveringer. Løbsl.: 71 cm. Totall.: 113 cm. Afstand til forreste aftrækker.: 36 ... Varenr: 4369412 DKK 4.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-08-2016 19:56:00 DKK 1.200
CZ jagtriffel Model 550 i kaliber 9,3x62mm med justerbart aftræk, fuldskæftet og med Tasco 6 – 20 sigtekikkert
CZ jagtriffel Model 550 i kaliber 9,3x62mm med justerbart aftræk, fuldskæftet og med Tasco 6 – 20 sigtekikkert. Våbennummer F3467. Fremstår næsten som ny. CZ jagtriffel Model 550 i kaliber 9,3x62mm med kraftig og skarp Tasco 6-20x56mm sigtekikkert med trådkors, coated optik og i lav fast montage på integreret skinne. Korn og kærv derfor afmonteret. Cylinderlås med fast magasin med hængslet bund og med ... Varenr: 4374972 DKK 8.000 DK, Helsingør, Støberivej 30-08-2016 20:00:00 DKK 850
Gamo CF20 luftgevær kal.5,5 Luftriffel.
Gamo CF20 luftgevær kal.5,5 Luftriffel.. Gamo CF-20. kaliber .22 / 5,5 mm. LL45,5 OAL 110 cm. Luftgevær med spændestang og fast pibe. Åbne, justerbare sigtemidler med Truglo, rekylstop for kikkertsigte, skæfte af brunbejdset bøg. MV ca 200 m/s. Serienr.04-1C-913945-07 Jagttegn eller tilladelse fordres; skal normalt registreres på lige ... Varenr: 4374611

DKK 1.500 DK, Herning, Engdahlsvej 30-08-2016 20:08:00 DKK 575
Hovedmonteret bjørneskind fra en brun bjørn
Hovedmonteret bjørneskind fra en brun bjørn. Hovedmonteret bjørneskind fra en brun bjørn monteret på underlag af stof kantet med sort filt. L. fra snude til hale: 172. B. forben: 150. B. bagben: 140 cm. Fremstår med huller på ben, aldersrelateret patina, imiteret tandsæt. Varenr: 4375296 DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-08-2016 20:08:00 DKK 925
Dolk, Indisk kukri, replika samt kniv, replika (2)
Dolk, Indisk kukri, replika samt kniv, replika (2) . Dolk, Indisk kukri, replika samt kniv, replika. Turist dekorationsvapen. Längd klinga ca 25 -36 cm. Smärre repor, missfärgnigar och slitage. Varenr: 4376998 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 30-08-2016 20:15:00 DKK 234
Savage North Navy Kal. 36 M.1861
Savage North Navy Kal. 36 M.1861. Savage North Navy Kal. 36 M.1861 Savage North Navy Kal. 36. Sjælden udbudt borgerkrigsrevolver nummerens med serienummer 10531 af samlet 20.000 produceret. Oktogalformet løb på 18 cm. Totallængde: 36,5 cm. Fremstår i fin brugsstand, dog er en piston knækket og flig slået af trægrebet. Varenr: 4375863 DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-08-2016 20:30:00 DKK 4.900
Falkner foldekniv.med vildsvin
Falkner foldekniv.med vildsvin. Foldekniv. Falkner foldekniv med 1-håndsåbning og faststående blad. KL 9 cm OAL 21,5 cm ( 12,5 cm lukket). I gaveæske med certifikat. Serienr A 02237. Kan erhverves af personer over 18 år, må bæres og anvendes i forbindelse med jagt, fiskeri eller lign. anerkendelseværdigt formål. Varenr: 4345160 DKK 1.400 DK, Herning, Engdahlsvej 30-08-2016 20:39:00 DKK 750
Strasser/RS 05 Lux riffel kal. 300W Magnum
Strasser/RS 05 Lux riffel kal. 300W Magnum. Strasser/RS 05 Lux riffel kal. 300W Magnum. Serienummer: 112435. I original kuffert. Med aftageligt 3-skuds-magasin. Inkl. Zeiss Varipoint M3-12x56 T* riffelkikkert monteret i Strasser aftagelig skinnemontage. Alt fremstår ubrugt. Totallængde: 115 cm Pibelængde: 60 cm Våbentilladelse påkrævet. Varenr: 4368234 DKK 48.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 30-08-2016 20:43:00 DKK 29.000
Jagtgevær. Simson Suhl. O/U. Kal 12/76.
Jagtgevær. Simson Suhl. O/U. Kal 12/76. . Jagtgevær. Simson Suhl. Skæfte i nød, bascule i stål. O/U. Kal 12/76. Nr. 191766. FL. 112,5 cm. PL. 731 cm. Skæfte til forreste aftrækker: 36,5 cm. Fremstår med aldersrelateret brugspræg. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben fordres. Varenr: 4369415 DKK 2.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-08-2016 20:45:00 DKK 725
Hardballgevær Cheytac 408 Intervention monteret med 1,5-6x50 sigtekikkert
Hardballgevær Cheytac 408 Intervention monteret med 1,5-6x50 sigtekikkert. Hardballgevær Cheytac 408 Intervention monteret med 1,5-6x50 sigtekikkert samt støtteben Totallængde: 141 cm. Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne her Varenr: 4376821 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-08-2016 20:45:00 DKK 825
Drilling, J. Koschat Ferlach i kal.16/70 - 6,5 x 57 R. med Swarovski 6 x 42 kikkertsigte.
Drilling, J. Koschat Ferlach i kal.16/70 - 6,5 x 57 R. med Swarovski 6 x 42 kikkertsigte.. Drilling, J. Koschat Ferlach i kal.16/70 - 6,5 x 57 R. med Swarovski 6 x 42 kikkertsigte. TL 104 cm. LL 62 cm. Våbennr. 31. Einhak montage. Rene løb. Ingen slør.Snelle aftræk. Sidesikring. Flip-up visir. Aftagelige rembøjler. Der medfølger 39 fabriksnye patroner. Drillingen fremstår med ... Varenr: 4373572 DKK 18.000 DK, Aalborg, Nibevej 30-08-2016 21:00:00 DKK 8.600
PANTAC Kampvest str. Small med Source drikkesystem
PANTAC Kampvest str. Small med Source drikkesystem. PANTAC Kampvest str. Small med Source drikkesystem Fremstår med almindelig brugslitage. Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne her Varenr: 4376767 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-08-2016 21:15:00 DKK 375
Fot NS samling og illustrirte zeitung(5)
Fot NS samling og illustrirte zeitung(5). To store NS samling foto, formodentlig fra kurs i Solheim 1941.Et privat foto fra samme sted. Tilskrevet John.Johnsen ordfører i Fredrikstad 1940-45.2 illustrirte Zeitung fra 1942. Foto ligger i beskyttelse i papir veldig fin stand. Magasiner alders relatert stand. .Vær oppmerksom på at varer som... Varenr: 4371583 DKK < 1.000 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 30-08-2016 21:17:00 DKK 236
Magasiner fra 1900- 41. samt 2 samlehefter med 1950 tals tegneserier(14)
Magasiner fra 1900- 41. samt 2 samlehefter med 1950 tals tegneserier(14) . (14)Magasiner fra 1900 2 stk London illustrated news og L\illustration.4 stk "Hjemmet" fra 1924.2 samle boker med tegneserier fra ca. 1950-55 bla. spøk og spenning,en enkelt julefefte 2000 og Disney fra 1950 tallet..Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge pålegges importmoms og ... Varenr: 4371682 DKK < 1.000 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 30-08-2016 21:28:00 DKK 236
Camelbak rygsæk med drikkesystem samt tilbehør.
Camelbak rygsæk med drikkesystem samt tilbehør.. Camelbak rygsæk med drikkesystem samt tilbehør, bestående af briller, hardball pistol, hue, t-shirt, stømper, jakke. Fremstår med minimal brugsslitage. Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne her Varenr: 4376590 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 30-08-2016 21:28:00 DKK 500
Camelbak rygsæk med drikkesystem.
Camelbak rygsæk med drikkesystem.. Camelbak rygsæk med drikkesystem. Fremstår med minimal brugslitage. Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne her Varenr: 4376655 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-08-2016 21:48:00 DKK 325
Red/Green DOT holosight sigte
Red/Green DOT holosight sigte. Red/Green DOT holosight til jagtgevær eller riffel. Holosightet giver en rød eller grøn prik ovenpå løbet og du har dermed sigtelinie ud til dit mål. Sigtet er parallaxfri. Varenr: 4371280

DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 31-08-2016 12:00:00 DKK 800
Skuldermonteret jagttrofæ af impala
Skuldermonteret jagttrofæ af impala . Skuldermonteret jagttrofæ af impala. Højde: 84 cm. Dybde fra snude til væg: 56 cm. Varenr: 4372317 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 31-08-2016 12:00:04 DKK 1.100
Flintlåsgevär
Flintlåsgevär. FLINTLÅSGEVÄR, svenskt, 1700-tal, helstock i björk med kolvlåda, längd 120 cm. Skador: Omarbetat, senare kolvlåda, framstocken avkortad Varenr: 4377264 DKK 1.561 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 31-08-2016 13:00:00
Se mere
Ubekendt kunstner 20 årh. akvareller dyremotiver fra Botswana (3)
Ubekendt kunstner 20 årh. akvareller dyremotiver fra Botswana (3). Ubekendt kunstner 20 årh. Tre akvareller med dyremotiver fra Botswana, signerede Eric Dawe, én dateret 1968. H.33 x 50 cm (51 x 69 cm), 35 x 49 cm (54 x 67 cm) og 28 x 37 cm (43 x 52 cm) Varenr: 4358602 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-08-2016 13:28:46 DKK 300
Udstoppet Ravn (Corvus corax) og sort Krage (Corvus corone)( (2)
Udstoppet Ravn (Corvus corax) og sort Krage (Corvus corone)( (2). Udstoppet Ravn (Corvus corone) på gren monteret på træplade h.65 cm (Brahesborg 1949), Sortkrage (Søholt 1970) på gren monteret på træplade h.58 cm. Varenr: 4377896 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-08-2016 15:10:00 DKK 500
To oryx og to springbuk skalmonterede opsatser (4)
To oryx og to springbuk skalmonterede opsatser (4). To skalmonterede oryx H 105/120 cm og to springbuk H 42 cm opsatser. Alle monteret på plade. (4) Varenr: 4374467 DKK 2.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-08-2016 15:35:00 DKK 325
Et par Engelske 18-tals flintepistoler
Et par Engelske 18-tals flintepistoler . Et par 18-tals Engelske hæftepistoler, 26 cm riflede løb, med gamle Burmingham stempler, den ene fjeder udvendig på låsen mangler, totallængde 39 cm. Pistolerne er omskæftet. Kan frit købes Varenr: 4375721 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 31-08-2016 16:05:07 DKK 1.300
Udstoppet agerhøne og iller (2)
Udstoppet agerhøne og iller (2). Udstoppet agerhøne og iller. Udstoppet agerhøne samt udstoppet iller monteret på kraftig birkegren. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor(2) Varenr: 4359215 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 31-08-2016 16:22:00 DKK 300
Barbour, jagt herrefrakke
Barbour, jagt herrefrakke. Babour, jagt herrefrakke. Mål, ærme indvendigt 45 cm, ærme udvendigt 65 cm, længde 92 cm, brystmål 144 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4377537 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-08-2016 17:08:00 DKK 300
Alligatorer, udstoppede (2)
Alligatorer, udstoppede (2) . Udstoppede alligatorer. L. 55-110 cm. Knækket halespids, revne i skind samt enkelte tæer. (2) Varenr: 4378286 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-08-2016 17:20:00 DKK 300
Laksen Shooting Equipement, damefrakke samt hat (2)
Laksen Shooting Equipement, damefrakke samt hat (2). Laksen Shooting Equipement, damefrakke str. 38, yderstof i 100% uld teflon behandlet, for i 100% polyester. Hat str. 58, i 100% teflon behandlet, for i 100% polyester. (2) Varenr: 4377546 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-08-2016 18:09:00 DKK 300
Orientalske krudthorn (3)
Orientalske krudthorn (3). Tre orientalske krudthorn, af horn med montage af messing L. 34-37 cm. Fremstår med brugsspor. (3) Varenr: 4378498 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-08-2016 18:26:00 DKK 350
Fiskegrej. Fiskenet, åleruser, rejeruser, krabbetejner, fiskedolke og sløringsdragt. (23)
Fiskegrej. Fiskenet, åleruser, rejeruser, krabbetejner, fiskedolke og sløringsdragt. (23). Fiskegrej. - 2 stk Fiskenet af lakeret træ. L: 62, B: 27 cm. Med endestrop, net af nylon - 4 stk Åleruser, foldbar, L: 45 cm, Ø25 cm - 6 stk Rejeruser, foldbar, L:45 cm, B: 25 x 25 cm - 4 stk Krabbetejner, foldbar, L: 60, B: 42, H: 22 cm. - 6 stk Fiskedolk med to-farvet gummiskæfte og ... Varenr: 4378796

DKK 2.000 DK, Herning, Engdahlsvej 31-08-2016 18:33:00 DKK 475
Smith & Wesson Revolver Model 3
Smith & Wesson Revolver Model 3 . Smith & Wesson Model 3 revolver, Med lavt serienummer 192, Løbslængde 16 cm. Totallængde 31 cm, fremstår i letterer brugspræget stand, mekanisk velfungerende, S&W grebskaller i hårdt gummi. ( side skrue mangler) Samlertilladelse påkrævet. Varenr: 4377045 DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-08-2016 18:38:00 DKK 2.400
Gevir, oprindelig 20-ender.
Gevir, oprindelig 20-ender.. Gevir, oprindelig 20-ender, knækket i venstre stang. Ifølge rekvirent fundet i mose i Egaa, Østjylland. L. højre stang 85 cm. Skader, Varenr: 4361738 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-08-2016 18:58:00 DKK 300
Udstoppet skovskade, stær samt gøg (4)
Udstoppet skovskade, stær samt gøg (4). Udstoppet skovskade, stær, alk samt gøg på træsokkeler. H. 22-38 cm. (4) Varenr: 4377864 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-08-2016 19:00:00 DKK 325
Udstoppet Skarv (Phalacrocorax) og Skallesluger (Mergus merganeser) (2)
Udstoppet Skarv (Phalacrocorax) og Skallesluger (Mergus merganeser) (2). Udstoppet Skarv (Phalacrocorax) på træstykke monteret på plade h.63 cm, Tranekær 1946 og Skallesluger (Mergus merganeser) monteret på træplade h.38 cm. Varenr: 4377900 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-08-2016 19:06:00 DKK 350
Udstoppet Knopsvane
Udstoppet Knopsvane . Udstoppet Knopsvane monteret på fod af træ h.69 cm, l.79 cm. Datering på basen 1970. Varenr: 4377905 DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-08-2016 19:10:00 DKK 400
Haglgevær Fire ringet Fortuna Vorm. J.P. Sauer Sohn-Suhl kaliber 12/70 våbennummer 413049
Haglgevær Fire ringet Fortuna Vorm. J.P. Sauer Sohn-Suhl kaliber 12/70 våbennummer 413049. Haglgevær Fire ringet Fortuna Vorm. J.P. Sauer Sohn-Suhl kaliber 12/70 våbennummer 413049 , Pibelængde 70 cm. Totallængde: 111,5 cm. Kolbelængde: 36,5 cm skæfte. Fremstillet 1954. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet. Varenr: 4378308 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 31-08-2016 19:25:00 DKK 675
Afrikansk jagttrofæ Kraniemonteret Oryx
Afrikansk jagttrofæ Kraniemonteret Oryx . Afrikansk jagttrofæ. Kraniemonteret Oryx antilope. Monteret på plade. H. 110, B. 37 cm. Varenr: 4379796 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-08-2016 19:26:00 DKK 300
Zeiss Dialyt 10x40 B T* håndkikkert i originalt læderetui
Zeiss Dialyt 10x40 B T* håndkikkert i originalt læderetui. Zeiss Dialyt 10x40 B T* håndkikkert i originalt læderetui. Fremstår som ubrugt. Varenr: 4377545 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-08-2016 19:43:00 DKK 1.650
Udstoppet mink
Udstoppet mink . Udstoppet mink på træsokkel. H. 45 L. 73 cm. Varenr: 4377798 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-08-2016 19:45:00 DKK 300
Perkussions forlader geværer (2)
Perkussions forlader geværer (2). Perkussions forlader haglgeværer. PL. 70-85 TL 115-122 cm. Fremstår med slitage og defekter. Disse våben er fremstillet før 1870 og kan derfor erhverves af enhver. (2) Varenr: 4378587 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-08-2016 19:47:00 DKK 350
Erindringsskæringer i ben
Erindringsskæringer i ben. Erindringsskæringer i ben, påsat fod af træ. Begge benskæringer med murstensdekoration for neden, øverst afsluttet med henholdsvis floral dekoration og våben under lukket krone. I våbenet tre sværd af indisk eller nepalesisk type. På bagsiderne kartoucher med inskriptionerne "In Memory Of The ... Varenr: 4377821 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-08-2016 19:48:00 DKK 300
To udstoppede mink (2)
To udstoppede mink (2). To udstoppede mink på træsokkel. H. 14-21 L. 29-45 cm. (2) Varenr: 4378391 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-08-2016 19:50:00 DKK 300
Udstoppet Grågås, Bramgås og en Knortegås (3)
Udstoppet Grågås, Bramgås og en Knortegås (3). Udstoppet Grågås (Anser anser) monteret på plade af træ h.57 cm (Guldborgsund 1969), Bramgås (Branta leucopsis) monteret på plade af træ h.42 cm (Smålandshavet 1968) og en Knortegås (Branta bernicla bernicla) monteret på plade af træ h.37 cm (Smålandshavet 1968). Varenr: 4377902 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-08-2016 19:50:00 DKK 375
Dansk perkussionsmusket model 1822/47
Dansk perkussionsmusket model 1822/47. Dansk perkussionsmusket model 1822/47. Nummerens Kronborg Geværfabrik. Monteret med Kyhls indvendige lås af M/1807. Nummerens 679. Stram og fungerende mekanik. L. 143 cm. Kan erhverves uden tilladelse. Litt: Den Nye Th. Møller side 152. Bemærk. Auktion forlænget. Varenr: 4370538 DKK 6.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 31-08-2016 19:52:00 DKK 3.700
Revolver Colt M.1851 Navy kal. 36 cal, Nummerens med lavt serienummer: 66
Revolver Colt M.1851 Navy kal. 36 cal, Nummerens med lavt serienummer: 66 . Revolver Colt M.1851 Navy kal. 36 cal, Nummerens med lavt serienummer: 66. Rammen stemplet: Colt`s Patent, aftrækkerbøjle stemplet 36 cal samt B. Oktogalformet løb på 16,4 cm. stemplet: ADDRESS COL SAM COLT, Resten af teksten er svær at læse. Tromlen er stemplet COLT`S Patent samt 66. ... Varenr: 4377051 DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-08-2016 19:55:00 DKK 3.500
Udstoppet husmår, egern samt krikand (3)
Udstoppet husmår, egern samt krikand (3) . Udstoppet husmår, egern samt krikand på træsokkel. H. 22-38 cm. (3) Varenr: 4377661 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-08-2016 20:03:00 DKK 300
Kentucky Rifle, Davide Pedersoli, kaliber 45
Kentucky Rifle, Davide Pedersoli, kaliber 45. Kentucky Rifle, perkussionsgevær, funktionsdygtig replik. En af de kendteste modeller fra den amerikanske pionertid. Ekstra præcis skudpræstation på grund af den lange sigtelinje. Træskæfte med originaltro, stjerneformede og hjerteformede beslagdele af messing. Ladestok af træ. Løbets længde: 90 ... Varenr: 4363688 DKK 3.346 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31-08-2016 20:05:00 DKK 2.231
Garvet skind fra Oryx, Sydafrika
Garvet skind fra Oryx, Sydafrika. Garvet skind fra Oryx L. med hale, ca. : 245 cm. B. ca. 157 cm. Fremstår med originale lapper på bagsiden efter garvning af skind. Varenr: 4372126 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 31-08-2016 20:09:00 DKK 300
Tre haglgeværer, Simson, AYA og enkeltløbet Johnsn*s
Tre haglgeværer, Simson, AYA og enkeltløbet Johnsn*s. Glatløbet haglgevær s/s, Simson i kaliber 16/70 med våbennummer 254181 TL 112 cm, LL 70 cm. Glatløbet haglgevær s/s, AYA i kaliber 12 med våbennummer 366778 TL 111 cm, LL 68 cm. Enkeltløbet Johnson's i kaliber 16 med kraftige brugsspor. Jagttegn påkrævet. Varenr: 4377617 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 31-08-2016 20:10:00 DKK 300
Udstoppet slørugle (Tyto alba) (2)
Udstoppet slørugle (Tyto alba) (2). Udstoppet slørugle (Tyto alba), monteret på træstub. H. 37 cm. Datering på basen Rørbæk 1956. Cites certifikat fra Naturstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Tilladelsen er genstandsspecifik og skal ikke ombyttes ved videresalg. Bemærk: Ved handel uden for EU, skal der søges eksport / ... Varenr: 4377906 DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-08-2016 20:11:00 DKK 525
Haglgevær AYA Guldmann Super S/S kal. 12/70.
Haglgevær AYA Guldmann Super S/S kal. 12/70.. Haglgevær AYA Guldmann Super S/S kal. 12/70. Våbennummer 383872. Løbslængde 66 cm. totallængde 109,5 cm. Aftrækker - bagkappe 37,5 cm. Rigt graveret med blomstermotiver. Rene og spejlblanke løb. Dybe netskæringer, ingen mærker i kolben. Stram og ingen slør. Jagttegn påkrævet. Varenr: 4356635 DKK 35.000 DK, Vejle, Dandyvej 31-08-2016 20:25:00 DKK 28.000
Webley & Scott haglgevær med ejektor, kal. 12/70
Webley & Scott haglgevær med ejektor, kal. 12/70. Webley & Scott haglgevær med ejektor, kal. 12/70 serie nr. 144813, engelsk skæfte af valnøddetræ, låse og løb stemplet Webley & Scott, Birmingham. Boring: ca. 1/2 - 1/4. Stram i mekaniske dele. Pibelængde: 66 cm Totallængde: 111 cm. Kolbelængde: 39 cm. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet Varenr: 4375217 DKK 7.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-08-2016 20:25:00 DKK 2.600
Afrikansk jagttrofæ, Kranie, Gnu
Afrikansk jagttrofæ, Kranie, Gnu . Afrikansk jagttrofæ, Kranie af gnu L. ca. 60 B. 55 cm. Varenr: 4378339 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-08-2016 20:34:00 DKK 550
Colt Frontier Six Shooter revolver. Kal. 44-40.
Colt Frontier Six Shooter revolver. Kal. 44-40.. Colt Frontier Six Shooter revolver. Kal. 44-40. Ca. Start 1880´erne. Våbennr: 106971. Fremstår med 90 % brunering, samt helt spejlblank og skarp pibe. Ladeport stemplet: 4862. Aftrækkerbøjle stemplet 44 C.F. Totallængde. 33 cm. Pibelængde. 17,1 cm. Samlertilladelse påkrævet. Varenr: 4377048 DKK 22.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-08-2016 20:38:00 DKK 4.900
Winchester, jagtriffel model 70 kaliber 270
Winchester, jagtriffel model 70 kaliber 270. Winchester, jagtriffel model 70 kaliber 270 med ny, snoet pibe. Våbennummer: G1195558. PL: 58,5 cm. TL: 115 cm. Kolbelængde: 36,5 cm. Er kun brugt få gange. Fremstår med få brugsspor, og stram mekanik samt ren riffelgang. Riffeltilladelse påkrævet. Varenr: 4368839 DKK 3.500 DK, Vejle, Dandyvej 31-08-2016 20:42:00 DKK 1.300
Svensk militærgevær med bajonet cirka 1760
Svensk militærgevær med bajonet cirka 1760. Svensk militærgevær med bajonet cirka 1760. Fuld funktionel mekanisk stand. L: 151 cm. L Bajonet: 70 cm. Kan erhverves uden tilladelse, dog påkræves blankvåbentilladelse til bajonet. Varenr: 4370529 DKK 14.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 31-08-2016 20:48:00 DKK 7.200
Fransk flintelås gevær. Cirka år 1800
Fransk flintelås gevær. Cirka år 1800. Fransk flintelås gevær. Cirka år 1800. Fuld funktionel mekanisk stand. Kan være forløber for dansk m 1822. L. 140 cm. Kan erhverves uden tilladelse. Varenr: 4370599 DKK 6.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 31-08-2016 20:52:00 DKK 3.800
Fiskeudstyr, Olympic Silstar mm. (6)
Fiskeudstyr, Olympic Silstar mm. (6). Tre fiskestænger samt tre fiskehjul. Silstar, Shimano og Olympic hjul, DAM, ABU og Silstar stænger. Fremstår med brugsspor. (6) Varenr: 4379399 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 31-08-2016 20:56:00 DKK 300
Winchester Grand Europa kal. 12/70
Winchester Grand Europa kal. 12/70. Winchester Grand Europa kal. 12/70. Våbennummer: K441094. Tl: 110 cm. Pl: 69 cm. Kl: 36 cm. Fremstår med deltaljerede indgraveringer, dybe netskæringer samt spejlblanke løb. Uden slør. Fremstår med mindre skade på enden af kolben samt lille revne i forskæfte. Rensesæt, Bulloch høreværn, våbenolie... Varenr: 4379319 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 31-08-2016 21:23:00 DKK 1.100
Samling orientalske blankvåben (5)
Samling orientalske blankvåben (5). Samling orientalske blankvåben. TL 31-64 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. (5) Varenr: 4379091 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-09-2016 13:49:17 DKK 325
Husqvarna haglgeværer kal 12. (2)
Husqvarna haglgeværer kal 12. (2). To Husqvarna underlukke hanegeværer: Husqvarna kal 12/65 våbennummer 147170, Husqvarna kal 12/65 våbennummer 214716. Fremstår med brugsspor, pæne løb. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet. (2) Varenr: 4352223 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-09-2016 13:52:09 DKK 300
<<  1 2 3  >>

Pinterest!

Vi pinner hvad vi bedst ka' li'!
Følg os på Pinterest

    • Mine søgeagenter