Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Våben, jagt og militaria i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 2  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Verney-Carron patronkuffert til 200 stk. kaliber 12
Verney-Carron patronkuffert til 200 stk. kaliber 12. Verney-Carron patronkuffert til 200 stk. kaliber 12 Grøn canvas med læder trim, indvendigt ternet foer. messing kodelås.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en ... Varenr: 3528562

DKK 1.100 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 05-09-2014 06:42:00 DKK 325
A. Ziegenhann riffel, kaliber 22 Hornet
A. Ziegenhann riffel, kaliber 22 Hornet. A. Ziegenhann riffel, kaliber 22 Hornet, serie nummer 3685, Einhack monteret kikkert, 53 cm pibe, totallængde 104 cm, aftageligt magasin, fremstår velholdt. Våbentilladelse påkrævet. Varenr: 3531020 DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 05-09-2014 13:12:00 DKK 550
Anscutz 1450 kaliber 22 long serienummer 1217786
Anscutz 1450 kaliber 22 long serienummer 1217786. Anscutz 1450 kaliber 22 long serienummer 1217786, monteret med Miroku 4 x 32 kikkert. 47,5 cm løb, totallængde 94 cm. aftageligt magasin. fremstår velholdt. Våbentilladelse påkrævet. Varenr: 3534032 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 05-09-2014 13:56:28 DKK 350
Simpson jagtgevær S/S kaliber 12/70 serie nummer  709621 (2)
Simpson jagtgevær S/S kaliber 12/70 serie nummer 709621 (2). Simpson jagtgevær S/S kaliber 12/70 serie nummer 709621, 71 cm rent løb uden slør med ejektor, 36 cm skæfte, fremstillet i 1969. læder skinke medfølger Jagttegn påkrævet (2) Varenr: 3531015 DKK 2.800 DK, Helsingør, Støberivej 05-09-2014 14:04:24 DKK 1.100
Dansk 1869 artillerisabel for beredne
Dansk 1869 artillerisabel for beredne . Dansk artillerisabel for beredne M/1869 med skede. L. 108 cm. Stemplet på skede og sabel. Blankvåbentilladelse påkrævet. Varenr: 3526633 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 05-09-2014 14:09:51 DKK 375
Tre hanegeværer og luftgevær (4)
Tre hanegeværer og luftgevær (4). Tre hanegeværer og luftgevær. Belgisk underlukket hanegevær kaliber 12, serie nummer 19. Belgisk Bayard hanegevær kaliber 12, serie nummer 18328, Enkeltløbet Lepage hanegevær kaliber 12, serie nummer 9931 ( forkert ejector ) samt defekt luftgevær. Jagtgevær eller samlertilladelse påkrævet. (4) Varenr: 3531011 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 05-09-2014 14:16:03 DKK 325
Exposito dobbelt våbenkuffert til 2 haglgeværer
Exposito dobbelt våbenkuffert til 2 haglgeværer. Våbenkuffert i lyst læder til 2 side/side haglvåben, maks løbslængde 75cm. indvendigt beklædt med grøn filt. fremstår ubrugt. Varenr: 3524332 DKK 2.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 05-09-2014 16:18:00 DKK 925
Jagtgevær VARINI over-og-under kaliber 12-70 med ejektor og mange graveringer
Jagtgevær VARINI over-og-under kaliber 12-70 med ejektor og mange graveringer. Serienummer 29486. Velhold, fremstår næsten som nyt. Italiensk VARINI over-og-under jagtgevær kaliber 12-70. Boxlås og ejektor. Sølvbascule med flotte graveringer. OAL 112 cm. 69½ cm spejlblanke løb jagtboret ½ og ¼. Ventileret sigteskinne. 36½ cm oliepoleret kolbe med skarpe netskæringer. Intet ... Varenr: 3527545 DKK 5.000 DK, Helsingør, Støberivej 05-09-2014 19:00:00 DKK 750
Fransk armérevolver M1892 8mm
Fransk armérevolver M1892 8mm . Fransk armérevolver 1892 kal. 8 mm. Stemplet "Mre d'Armes St. Etienne", "M. 1892" "S1901". Træskæfte med mindre brugsspor. Ifølge rekvirent er tromlens kamre boret til 8 mm. Serienummer 75419. PL 11,5 cm, TL 24 cm. Forhandlertilladelse eller SKV2 påkrævet. Varenr: 3528057 DKK 800 DK, Vejle, Dandyvej 05-09-2014 20:00:00 DKK 450
Parti hattar, 4 st, bl.a. Acne, Paul Smith
Parti hattar, 4 st, bl.a. Acne, Paul Smith. 4 st hattar, framställda av Acne, Paul Smith, Kangol samt 1 st stormhatt, omärkt. Bruksspår. (4) Varenr: 3530120 DKK 649 SE, Stockholm, Slakthusgatan 05-09-2014 20:20:00 DKK 264
Harrington & Richardson hammerless revolver.
Harrington & Richardson hammerless revolver. . Harrington & Richardson hammerless revolver. Kaliber 38 S&W. PL. 8,3 cm. Totallængde 19 cm. Break-open, double action, hammerless. Forniklet. På piben mrk. "HARRINGTON & RICHARDSON ARMS COMPANY " WORCESTER MASS U S A. Fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor. Grebsskallerne hele og ... Varenr: 3528050 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 05-09-2014 20:20:00 DKK 400
Iver Johnson. Kaliber 32
Iver Johnson. Kaliber 32. Iver Johnson. Kaliber 32. Totallængde ca. 185 mm. Forniklet. På piben mrk. "IVER JOHNSONS ARMS AND CYCLE WORKS, FITCHBURG MASS. U.S.A.". Serienr. 72921. Fremstår i brugsrelateret stand mindre afskalninger i den originale finish. Godkendt af våbenkontor for registrering på gyldig samlertilladelse... Varenr: 3528048 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-09-2014 20:01:00 DKK 350
Smith & Wesson hammerless revolver, kal. 32
Smith & Wesson hammerless revolver, kal. 32 . Smith & Wesson hammerless revolver, kal. 32 , serie nr. 150960. PL. 7,5 TL. 17 cm. Fremstår med afskalning samt mørke pletter på fornikling. Løb rent med klare riffelgange. Godkendt af våbenkontor for registrering på gyldig samlertilladelse til skydevåben. Eftersyn og udlevering kun efter aftale.... Varenr: 3528043 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-09-2014 20:20:00 DKK 325
Smith & Wesson revolver.  Kal. 38
Smith & Wesson revolver. Kal. 38 . Smith & Wesson revolver i Kal. 38. Forniklet udgave med sorte grebsskaller. Top-break mekanisme med ejektor. TL 20 cm. LL 8,5 cm. Serienr. 520835. Fremstår med brugsspor i form af slidt fornikling samt slagmærker på top af pibe. Godkendt af våbenkontor for registrering på gyldig samlertilladelse ... Varenr: 3528039 DKK 800 DK, Vejle, Dandyvej 06-09-2014 20:40:00 DKK 550
Udstoppet ræv
Udstoppet ræv. Udstoppet ræv. Fremstår med slitage og tørt skind. Proveniens: Boet efter Doris Poulsen, Randers. Doris Poulsen (1922-2014) var aktiv erhvervskvinde i Randers. I 1952 stiftede hun Broderimessen, som udviklede sig til at være Danmarks næststørste af sin art. Sideløbende med driften af sin ... Varenr: 3530426 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 08-09-2014 19:53:00 DKK 475
Signeret japansk katana i militær montage
Signeret japansk katana i militær montage. Japansk katana i militær 2. verdenskrigs montage, klinge med tydelig hærdelinje signeret Noshu Ju xxx Saku, kashira, menuki og tsuba af delvist sortmalet og forgyldt messing, skede beklædt med sortlakeret slangeskind. Kl. 68 TL. 95 cm. Blankvåben samlertilladelse påkrævet. Fremstår med omlavet ... Varenr: 3533882 DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 08-09-2014 20:04:00 DKK 3.600
Parbøsser, Demas model 1050 O/U kaliber 12/70
Parbøsser, Demas model 1050 O/U kaliber 12/70. Parbøsser, Demas model 1050 O/U kaliber 12/70, serie nr. 6716 og 6717, løbslængde 68cm skæfte længde 37cm, begge mærket med henholdsvis 1 og 2 i guld på løb, begge graveret med "game" sener på sideplader, polerede engelske skæfter, ejector, begge løb boret 1/2 og 1/4,i Demas læder kuffert med ... Varenr: 3527325 DKK 75.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 08-09-2014 20:24:00 DKK 45.000
Signeret japansk katana klinge, Edo perioden
Signeret japansk katana klinge, Edo perioden. Japansk katana klinge, signeret Mutso-No-Kami-Daimichi, professionelt poleret klinge med tydelig hærdelinje, habaki af sølv. Edo perioden, 1600 - 1868. KL. 55 TL. 73 cm. Monteret i shira saya (opbevarings montage) af frugttræ. Klingen er professionelt poleret i Japan (100$ pr. inches). Blankvåben... Varenr: 3533922 DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 08-09-2014 20:36:00 DKK 5.400
Signeret japansk officers katana, medfølgende foto
Signeret japansk officers katana, medfølgende foto. Signeret japansk officers katana i militær 2. verdenskrigs montage, familieklinge med tydelig hærdelinje signeret Nagamura Kiyonobu, kashira, menuki og tsuba af patineret messing, habaki af kobber, skede af jern. Medfølgende originalt foto fra Burma af officeren, som bærer sværdet. KL. 70 TL. 98 ... Varenr: 3471184 DKK 12.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 08-09-2014 20:45:00 DKK 6.800
<<  1 2