Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Våben, jagt og militaria i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent

Vintage!

Vil du klædes interessant på? -
eller måske have en ny taske?

  • Måske finder du det helt specielle i vores Vintage-kategori?

    •   <<  1 2  ListeGalleri Varer pr. side
      Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
      Carl Gustav jagtriffel
      Carl Gustav jagtriffel. Carl Gustav jagtriffel kal. 308 Win. serienummer: 646484 PL. 60 TL. 112 cm. Monteret med Tasco 4x44 sigtekikkert. Fremstår med slitage. Våbentilladelse påkrævet, udlevering og eftersyn kun efter aftale. Varenr: 3598384 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 20:46:00 DKK 1.550
      Gevær-'skinke' af læder, 1900-tallet
      Gevær-'skinke' af læder, 1900-tallet. Gevær-'skinke' af læder, 1900-tallet. L. 75. B. 20 cm. Varenr: 3586646 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 28-10-2014 20:50:00 DKK 475
      Browning B25 Golden Feather kaliber 20/70
      Browning B25 Golden Feather kaliber 20/70. Browning B25 Golden Feather kaliber 20/70, one of one fra Browning Custom Shop, snr 324MY03976, løbslængde 71 cm boret 1/4 og 1/2, olieret kontinentalt skæfte i valnød, sideplader graveret af Matagne med agerhøns, sneppe og fasan med indlæg af guld, single trigger, ejector, tredelt forskæfte, ... Varenr: 3575586 DKK 325.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 28-10-2014 20:51:00 DKK 225.000
      Sauer 202 Takedown  Elegance med to løb 6,5x55 og 9,3x62
      Sauer 202 Takedown Elegance med to løb 6,5x55 og 9,3x62. Sauer 202 Takedown Elegance med to løb 6,5x55 60cm og 9,3x62 52 cm, snr. H32390 og W32175, to Zeiss sigtekikkerter i EAW svingmontager, Varipoint VM 1,1-4x26 med lys og Diavari ZM 1,5-6x42, stikmagasiner 6,5x55 3 patroner og 9,3x62 5 patroner, facetslebet bundstykke, Sauer bærerem, Sauer kuffert ... Varenr: 3576442 DKK 55.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 28-10-2014 21:46:00 DKK 37.000
       2 Skind af Springbuk
      2 Skind af Springbuk. To skind af springbuk. Gyldenbrun med hvide aftegninger og 'rygfinne' Varenr: 3599527 DKK 800 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 29-10-2014 13:51:00 DKK 350
      2 Safari skydeveste str. 48
      2 Safari skydeveste str. 48. 2 Safari skydeveste str. 48, canvas og læder Varenr: 3596575 DKK 1.500 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 29-10-2014 13:58:00 DKK 300
      Tre skind af springbuk.
      Tre skind af springbuk. . Tre skind af springbuk. Gyldenbrun med hvide aftegninger og 'rygfinne' Varenr: 3599547 DKK 1.200 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 29-10-2014 14:00:00 DKK 375
      Percussionspistol, 19. årh.s første halvdel
      Percussionspistol, 19. årh.s første halvdel. Percussionspistol af træ, jern og messing, 19. årh.s første halvdel. L. 37 cm. Fremstår med aldersrelaterede spor og mærker; brud på kolben. Varenr: 3585707 DKK 800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29-10-2014 15:28:00 DKK 2.900
      Jagtgevær Simson Thüringen side-by-side med indikatorer for spændte haner kaliber 12-70
      Jagtgevær Simson Thüringen side-by-side med indikatorer for spændte haner kaliber 12-70. Serienummer 198902. Traditionelt tysk Simson side-by-side jagtgevær kaliber 12-70 i god mekanisk stand. Boxlås, automatisk sikring, stramme fjedre, intet slør. Indikatorer form spændte haner. Ganske let bruneringsslid. Håndslidt. OAL 111 cm, 69½ cm blanke løb, begge boret 1/1. 36½ cm oliepoleret... Varenr: 3594681 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 29-10-2014 18:30:00 DKK 325
      Jagtgevær AYA Jaguar side-by-side med sidelåse, ejektor og engelsk skæfte kaliber 12-70
      Jagtgevær AYA Jaguar side-by-side med sidelåse, ejektor og engelsk skæfte kaliber 12-70. Serienummer 353339.Sidelåsbøsse AYA Jaguar side-by-side med ejektorer kaliber 12-70. OAL 111cm. 68 cm blanke indvendig forchromede demiblok-løb boret ¼ (Modified Cylinder) og ½ (Modified). 37 cm engelsk skæfte. Mange florale graveringer i låsen. Lettere håndslidt. Lettere bruneringsslid. God ... Varenr: 3598357 DKK 10.000 DK, Helsingør, Støberivej 29-10-2014 18:40:00 DKK 3.000
      Jagtgevær ,Belgisk 12/65
      Jagtgevær ,Belgisk 12/65. Haglbøsser Belgiske hanegeværer ca. 1920, kaliber 12/65, serienummer: 87249. Løbslængde : 75,5 cm. Totallængde: 118 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med rimelig blanke løb. Gyldigt jagttegn eller samlertilladelse påkrævet, udlevering og eftersyn kun efter aftale. Varenr: 3597309 DKK 800 DK, Vejle, Dandyvej 29-10-2014 18:48:00 DKK 325
      Jagtgevær side-by-side Beretta ModelPigeon kaliber 12-70 med ejektor, engelsk skæfte og mange graveringer
      Jagtgevær side-by-side Beretta ModelPigeon kaliber 12-70 med ejektor, engelsk skæfte og mange graveringer. Serienummer 46533. Velholdt side-by-side Beretta jagtgevær Model Pigeon kaliber 12-70. Boxlås med mange roset-graveringer. Ejektor. OAL 114 cm. 70½ cm blanke løb boret ¼ og ¼ (Modified Cylinder). Ventileret sigteskinne. 38 cm oliepoleret engelsk skæfte med kraftig åretegning og skarpe ... Varenr: 3598367 DKK 10.000 DK, Helsingør, Støberivej 29-10-2014 18:50:00 DKK 3.700
      Jagtgevær Sauer & Sohn side-by-side kaliber 16-70 med sidelåse, ejektor, valse-indikatorer og mange graveringer
      Jagtgevær Sauer & Sohn side-by-side kaliber 16-70 med sidelåse, ejektor, valse-indikatorer og mange graveringer. Serienummer 383076. Sjælden Sauer side-by-side sidelåsbøsse kaliber 16-70 med ejektorer og valse-indikatorer for spændte haner. God mekanisk stand, lettere håndslidt, intet bruneringsslid. Intet slør, stramme fjedre. Florale graveringer i sidelåsene. OAL 112 cm. 70 cm Special Gewehr Krupp ... Varenr: 3598379 DKK 12.000 DK, Helsingør, Støberivej 29-10-2014 19:00:00 DKK 1.350
      Jagtgevær AYA side-by-side med sidelåse kaliber 16-70, engelsk skæfte og mange graveringer
      Jagtgevær AYA side-by-side med sidelåse kaliber 16-70, engelsk skæfte og mange graveringer. Serienummer 28775. Jagtgevær AYA med sidelåse, kaliber 16. OAL 111½ cm, 70 cm blanke løb, 35 cm engelsk skæfte med skarpe netskæringer, bascule med mange graveringer. Intet bruneringsslid. Stramme fjedre, intet slør. Vægt 3 kg. Jagttegn påkrævet. Varenr: 3598404 DKK 10.000 DK, Helsingør, Støberivej 29-10-2014 19:10:00 DKK 2.600
      Russisk USSR marine daggert gave fra  Marskal Zjukov
      Russisk USSR marine daggert gave fra Marskal Zjukov . Russisk USSR marine daggert gave fra Marskal Zjukov, greb med graveret plade på russisk oversat : Til Kaptajn af 2 rank Jørgen Alfred Hviid fra Marskal Zjukov af USSR August 1956 i æske og med tilhørende gehæng, fremstår mindre anløbet. Blankvåbentilladelse påkrævet. Georgij ... Varenr: 3599282 DKK 1.800 DK, Helsingør, Støberivej 29-10-2014 19:17:00 DKK 5.400
      Jagtgevær Browning 325 over-og-under kaliber 12-70 med ejektor, løbsvælger, singletrigger og udskiftelige chokes
      Jagtgevær Browning 325 over-og-under kaliber 12-70 med ejektor, løbsvælger, singletrigger og udskiftelige chokes. Serienummer 52126PP. Fremstår næsten som nyt. Amerikansk Browning Model 325 over-og-under jagtgevær i kaliber 12-70 med boxlås, manuel sikring, ejektor, løbsvælger og forgyldt singletrigger, alt i god mekanisk stand. OAL 114 cm, 70 cm blanke løb med udskiftelige chokes, jagtchokes ½ (Modified) og... Varenr: 3598408 DKK 12.500 DK, Helsingør, Støberivej 29-10-2014 19:20:00 DKK 4.200
      Samling skalmonterede jagttrofæer (5)
      Samling skalmonterede jagttrofæer (5). Samling skalmonterede jagttrofæer bestående af følgende: Kronhjort H. 101, fuldskuflet dåhjort, to bukke samt vildsvin. (5) Varenr: 3584637 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-10-2014 19:25:00 DKK 575
      Colt New Navy, model 1889. Kal. 41.
      Colt New Navy, model 1889. Kal. 41.. Colt New Navy, model 1889. Kal. 41. Oprindelig model uden dral. Fremstillet 1000 stk. hvoraf en stor del blev lavet om til dral på tromlen. våbennr. 999. Pibelængde: 11,5 cm. Totallængde: 25,5 cm Samlertilladelse til skydevåben påkrævet. Varenr: 3598932 DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-10-2014 19:27:00 DKK 1.650
      Jagtgevær FN over-og-under kaliber 12-70 med ejektor, løbsvælger, singletrigger og engelsk skæfte
      Jagtgevær FN over-og-under kaliber 12-70 med ejektor, løbsvælger, singletrigger og engelsk skæfte. Serienummer 54184 FN (Fabrique Nationele) jagtgevær over-og-under kaliber 12-70. Boxlås, ejektor, løbsvælger og singletrigger. Manuel sikring. OAL 109 cm. 67 cm blanke løb jagtboret ¼ og ½. 35 cm oliepoleret engelsk kolbe. God mekanisk stand med aldersrelaterede brugsspor. Intet slør, stramme ... Varenr: 3598392 DKK 8.000 DK, Helsingør, Støberivej 29-10-2014 19:30:00 DKK 2.200
      Slaglåspistol, 1800-talets första hälft
      Slaglåspistol, 1800-talets första hälft. Slaglåspistol, 1800-talets första hälft. Trä, beslag i stål. Längd 26 cm. Laddstake saknas. Skador. Varenr: 3599483 DKK 648 SE, Örebro, Aspholmen 29-10-2014 19:36:00 DKK 284
      Jagtgevær AYA side-by-side kaliber 12-70
      Jagtgevær AYA side-by-side kaliber 12-70. Serienummer 284482. AYA side-by-side Jagtgevær kaliber 12-70. Oal 113 cm. 70 cm løb jagtboret ½ (Modified) og 1/1 (Full). 36½ cm kontinental kolbe. Intet bruneringsslid. Intet slør, stramme fjedre. Boxlås. Vægt 3kg150gram. Jagttegn påkrævet. Varenr: 3598365 DKK 3.500 DK, Helsingør, Støberivej 29-10-2014 19:40:00 DKK 375
      Politie tegn Næstved
      Politie tegn Næstved. Politie tegn Næstved FRVII H 5,5 cm. Varenr: 3597599 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-10-2014 19:40:00 DKK 775
      Jagtgevær Winchester over-og-under Model 101 kaliber 12-70 med ejektor og singletrigger
      Jagtgevær Winchester over-og-under Model 101 kaliber 12-70 med ejektor og singletrigger. Serienummer K 322551.Winchester model 101 over-og-under jagtgevær kaliber 12-70, boxlås med florale graveringer, ejektor, singletrigger og manuel sikring. OAL 113 cm. 71 cm blanke løb jagtboret ¼ (Modified Cylinder) og ¾ (Improved Modified) og med ventileret sigteskinne. 35 cm kolbe med skarpe ... Varenr: 3598398 DKK 7.500 DK, Helsingør, Støberivej 29-10-2014 19:50:00 DKK 2.500
      Jagtgevær Halvautomatisk Beretta Model A 303 kaliber 12-70 med guldtrigger
      Jagtgevær Halvautomatisk Beretta Model A 303 kaliber 12-70 med guldtrigger. Serienummer M 79689 E. Fremstår næsten som nyt. Halvautomatisk italiensk Beretta jagtgevær model A 303 kaliber 12-70 i god mekanisk stand. OAL 119 cm. 69 cm blankt løb boret ¼ (Modified Cylinder) og med ventileret sigteskinne. 34 cm amerikansk skæfte med skarpe netskæringer. Magasinspærre, så ... Varenr: 3598352 DKK 3.500 DK, Helsingør, Støberivej 29-10-2014 20:00:00 DKK 1.800
      Dansk karabin M/89.
      Dansk karabin M/89.. Dansk karabin M/89. Våbennr: 86196. Kaliber 8x58RD. Geværfabrikken Kjøbenhavn 1913. Løbslængde: 60 cm. Totallængde: 110 cm. Fremstår i med let overfladerust samt brugsrelateret stand, skæfte med flække på højre sideved aftrækker, skæfte med nummerknap, stemplet 2 FAR 1635, medfølgende original ... Varenr: 3597326 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-10-2014 20:05:00 DKK 300
      Dansk Knivbajonet M/1889 m/skede
      Dansk Knivbajonet M/1889 m/skede. Dansk Knivbajonet M/1889 m/skede, stemplet 9B 476, kræver blankvåbentilladelse Varenr: 3586253 DKK 1.600 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 29-10-2014 20:09:00 DKK 800
      Jagtgevær Halvauto Armsan Scandium Phenoma Carbon Model 126A-SE kaliber 12-76 Magnum med udskiftelig choke og nylonkolbe
      Jagtgevær Halvauto Armsan Scandium Phenoma Carbon Model 126A-SE kaliber 12-76 Magnum med udskiftelig choke og nylonkolbe. Serienummer COD 3965. Avanceret halvautomatisk Armsan Scandium Phenoma Carbon jagtgevær, seneste model 126A, fremstår som ny i den kraftige kaliber 12/76 Magnum. Magasinspærre, så patronen i kammeret kan udskiftes efter behov. Ringsigte med lysleder (kan evt. let afmonteres). OAL 112½ cm. Blankt ... Varenr: 3587320 DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 29-10-2014 20:10:00 DKK 1.550
      Svensk flankørpistol M. 1834/46 med tilhørende løskolbe
      Svensk flankørpistol M. 1834/46 med tilhørende løskolbe. Svensk flankørpistol M. 1834/46 med tilhørende løskolbe. Flere dele stemplet med nummer 32 inkl. kolbeafslunting. Fremstår med bruneret løb samt næsebånd i messing. Løbslængde ca. 24,8 cm. Totallængde inkl løskolbe: ca. 68,5 cm. Fremstår i mekanisk fin stand, skæfte med mindre afslag ved lås samt... Varenr: 3596410 DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-10-2014 20:10:00 DKK 8.000
      Jagtgevær, enkeltløbet pinfire
      Jagtgevær, enkeltløbet pinfire . Jagtgevær enkeltløbet pinfire i antagelig kal. 12 med underlukke. Fremstår i aldersrelateret stand, medfølgende rem, skæfte med netskæringer. Løbslængde: 93 cm. Totallængde: 133 cm. Gyldigt jagttegn eller samlertilladelse påkrævet, udlevering og eftersyn kun efter aftale. Varenr: 3597323 DKK 800 DK, Vejle, Dandyvej 29-10-2014 20:10:00 DKK 325
      Greener haglgevær kal 13/65
      Greener haglgevær kal 13/65. Greener haglgevær kal 13/65 W. W. Greener's politigevær, serie nr 7999. PL. 64 TL. 107 cm. Har ant. været brugt af det egyptisk politi. Fremstår velhold med enkelt dårlige kærve på skruer. Gyldigt jagttegn eller samlertilladelse påkrævet, udlevering og eftersyn kun efter aftale. Varenr: 3597300 DKK 800 DK, Vejle, Dandyvej 29-10-2014 20:11:00 DKK 350
      Husqarna haglbøsse kaliber 16/65
      Husqarna haglbøsse kaliber 16/65 . Husqarna haglbøsse kaliber 16/65 . Serienummer 48031. Kantet og rundt løb, rolling block lås. Løbslængde: 85 cm. Totallængde: 135 cm. Fremstår i aldresrelateret stand med rimelig blankt løb, skæfte med lakafskalninger samt en manglende skrue ved lås. Gyldigt jagttegn eller samlertilladelse ... Varenr: 3597311 DKK 800 DK, Vejle, Dandyvej 29-10-2014 20:15:00 DKK 500
      Drilling Kettner Köln Kaliber 16-70/16-70/7x65R med løbsvælger og Aimpoint 5000 XD med forstørrelse
      Drilling Kettner Köln Kaliber 16-70/16-70/7x65R med løbsvælger og Aimpoint 5000 XD med forstørrelse. Serienummer 10366. Professionelt anvendt Kettner Drilling i kalibrene 16-70/16-70/7x65mmR med Aimpoint 5000 XD med forstørrelse samt flip up-sigtemidler. Boxlås med omstiller. Manuel sikring. Hanespænder til kugleløbet. God og præcis mekanik uden slør og med stramme fjedre.Intet bruneringsslid, ... Varenr: 3598387 DKK 15.000 DK, Helsingør, Støberivej 29-10-2014 20:20:00 DKK 3.400
      Jagtgevær Parker Bros kal. 20/70
      Jagtgevær Parker Bros kal. 20/70. Jagtgevær Parker Bros kal. 20/70. Serienummer: 166466. Løbslængde : 71 cm. Totallængde: 112 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med rimelig blanke løb. Medfølgende taske, defekt lynlås. Gyldigt jagttegn eller samlertilladelse påkrævet, udlevering og eftersyn kun efter aftale. Varenr: 3597298 DKK 800 DK, Vejle, Dandyvej 29-10-2014 20:30:00 DKK 400
      Jagtgevær MIROKU over-og-under kaliber 12-70 med ejektor, løbsvælger og singletrigger
      Jagtgevær MIROKU over-og-under kaliber 12-70 med ejektor, løbsvælger og singletrigger. Serienummer 3378133. MIROKU jagtgevær over-og-under kaliber 12-70 med ejektor, løbsvælger og singletrigger. Boxlås med mange graveringer. OAL 114 cm. 71 cm mindre skygger i løb. med ventileret sigteskinne og jagtboret ¼ og ½. 36 cm oliepoleret kolbe med kraftig åretegning og netskæringer. God ... Varenr: 3594786 DKK 9.000 DK, Helsingør, Støberivej 29-10-2014 20:30:00 DKK 3.900
      Svensk kårde M 1807 for underofficere ved infanteriet
      Svensk kårde M 1807 for underofficere ved infanteriet. Svensk kårde M 1807 for underofficere ved infanteriet. Fæste af fuldstøbt messing, tveægget klinge med blodrille under fæste, rille med indslået bogstaver. Kårde M 1807 er fremkommet ved, at anvende fæste fra kårde M. 1748 samt klinge fra kårde M. 1711 eller klinge fra kårde M. 1685, denne kårde ... Varenr: 3578957 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-10-2014 20:32:00 DKK 5.000
      Jagtriffel (Links) Blaser Mod. R 93 kal. 308 Win nr. J 09317
      Jagtriffel (Links) Blaser Mod. R 93 kal. 308 Win nr. J 09317. Jagtriffel (Links) Blaser Mod. R 93 kal. 308 Win. System våben nr. J 09317 Pibe våbennummer: 9/90385. Pibelængde 58 cm. Totallængde: 102 cm. Indvendigt magasin til 4 patroner. Fremstår i god stand. Våbentilladelse til både pibe og Blaser system påkrævet. Varenr: 3600123 DKK 12.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-10-2014 20:33:00 DKK 8.600
      Winchester model 50 halvautomatisk haglgevær
      Winchester model 50 halvautomatisk haglgevær . Winchester model 50 halvautomatisk haglgevær kal. 12/70 serienummer 1707. PL. 73,5 cm, TL.125 cm. Fremstår i aldersrelateret stand, bagskæfte med lakafskalninger. Gyldigt jagttegn eller samlertilladelse påkrævet, udlevering og eftersyn kun efter aftale. Varenr: 3597315 DKK 800 DK, Vejle, Dandyvej 29-10-2014 20:35:00 DKK 350
      Winchester model 101 XTR kaliber 12/70
      Winchester model 101 XTR kaliber 12/70. Winchester model 101 XTR kaliber 12/70, snr. K463943E, Løbslængde 71 cm boret 3/4 og 1/2, skæftelængde 36,5 cm, ejector, ingen brugs mærker eller slid, jagttegn kræves Varenr: 3599496 DKK 6.500 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 29-10-2014 20:45:00 DKK 2.400
      Par G.Noack in Berlin Duelpistoler i egetræskasse.
      Par G.Noack in Berlin Duelpistoler i egetræskasse.. Par tyske duel percussion pistoler fra 1860. Riflede ottekant damascus løb "G. NOAK in Berlin" indlagt i sølv. justerbar kærv. Scroll graveret sideplade sikring og hammer med gravering. Scroll gravering på aftrækkerbøjle. Skæfter i europæiske valnød med udskæringer.Kasse af egetræ foret med ... Varenr: 3580222 DKK 70.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 29-10-2014 20:46:00 DKK 49.000
      Halvautomatisk haglgevær Winchester model 1911 kal. 12
      Halvautomatisk haglgevær Winchester model 1911 kal. 12. Halvautomatisk haglgevær Winchester model 1911 kal. 12. serie nummer: A24520. Totallængde: 116,5 cm. Pibelængde: 65 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsslitage, forskæfte med tørrevener, medfølgende rem. Løb med rullering på midten. Gyldigt jagttegn eller samlertilladelse påkrævet, udlevering ... Varenr: 3597316 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 29-10-2014 20:50:00 DKK 350
      W.J.Hill Birmimgham. Tip-up revolver forgyldt og graveret. .
      W.J.Hill Birmimgham. Tip-up revolver forgyldt og graveret. .. W. J Hill, Birmingham. Tip-up revolver, kopi af (eller omstemplet original) Smith & Wesson 1st model 2nd issue.revolver, kal .22 short med 7-skuds tromle i præsentationsæske. Skæfte af elfenben, fuldstændig graveret og forgyldt ramme, der fremstår med lidt håndslid på kanter, skæfteskrue med ... Varenr: 3575192 DKK 60.000 DK, Herning, Engdahlsvej 29-10-2014 21:00:00 DKK 45.000
      Purdey fieldcoat i støvet grøn tweed str. XL
      Purdey fieldcoat i støvet grøn tweed str. XL. Purdey fieldcoat i støvet grøn tweed str. XL, patronlommer, stiklommer, skydelæg Varenr: 3596593 DKK 2.500 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 29-10-2014 21:03:00 DKK 925
      Holland & Holland Royal De Luxe kaliber 20/70
      Holland & Holland Royal De Luxe kaliber 20/70. Holland & Holland Royal De Luxe kaliber 20/70 snr. 41209 fra 1996. løbslængde 68,5 cm engelsk skæfte af valnød på 36,2 cm, single trigger, assisted opening, ejector, sidelås graveret med british game birds med royal deluxe scroll. tilhørende orginal Holland & Holland letvægts læderkuffert med ... Varenr: 3575417 DKK 425.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 29-10-2014 21:20:00 DKK 345.000
      Mosin Nagant Izhevsk M44 kaliber 7,62x54R
      Mosin Nagant Izhevsk M44 kaliber 7,62x54R. Mosin Nagant Izhevsk M44, snr TH8559 kaliber 7,62x54R, med foldud bajonet, løbslængde 50 cm, total længde 101,5 cm intakt brunering, med rem, nummerens i alle dele, våbentilladelse kræves. Varenr: 3596509 DKK 1.500 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 29-10-2014 21:30:00 DKK 1.050
      Jagtriffel Savage Model 11 kal. 308 Win.
      Jagtriffel Savage Model 11 kal. 308 Win.. Jagtriffel Savage Model 11 kal. 308 Win. Våben nr. F949915. Indvendigt magasin til 3 patroner. Pibelængde: 54 cm. Totallængde: 106,5 cm. Fremstår med minimal brugsslitage. Våbentilladelse påkrævet. Varenr: 3599776 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 29-10-2014 21:34:00 DKK 975
      Glatløbet haglgevær s/s. Powver Gun, spansk fabrikat. Kaliber 12/70.
      Glatløbet haglgevær s/s. Powver Gun, spansk fabrikat. Kaliber 12/70. . Glatløbet haglgevær s/s. Power Gun, spansk fabrikat. Kaliber 12/70. Våbennummer: 18741. Pibelængde: 70 cm. Totallængde: 112 cm. Ubetydelige blyaflejringer i begge løb. Ingen slør i lukkemekanismen. Fremtræder brugspræget med lettere rust udvendig og afskalninger på det lakerede skæfte. Jagttegn ... Varenr: 3596645 DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-10-2014 22:00:00 DKK 300
      Jagtriffel - fuldskæftet. Steyr Mannlicher model L. Kaliber 243 WIN.  Med Zeiss sigtekikkert 8x56  monteret på original Steyr svingmontage.
      Jagtriffel - fuldskæftet. Steyr Mannlicher model L. Kaliber 243 WIN. Med Zeiss sigtekikkert 8x56 monteret på original Steyr svingmontage. . Fuldskæftet jagtriffel - Steyr Mannlicher model L. Kaliber 243 WIN. Våbennummer 98902. Pibelængde 48 cm. Totallængde 100 cm. Forsynet med Zeiss sigtekikkert 8x56 monteret på original Steyr svingmontage. Våbnet er forsynet med snelle, aftagelig rullemagasin til 5 skud, Monte Carlo skæfte med ... Varenr: 3596643 DKK 7.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-10-2014 22:00:00 DKK 6.600
      Glatløbet haglgevær s/s. Simson model 74. Kaliber 12/70.
      Glatløbet haglgevær s/s. Simson model 74. Kaliber 12/70.. Glatløbet haglgevær s/s. Simson model 74, kaliber 12/70. Våbennummer: 271506. Pibelængde: 68 cm. Totallængde: 111 cm. Våbnet fremtræder som nyt uden synlige brugspræg. Forsynet med ejektor, original bagkappe og signalstifter. Dybe graveringer med fuglemotiver. Olieret skæfte og forskæfte med ... Varenr: 3596637 DKK 7.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-10-2014 22:00:00 DKK 4.600
      AYA Guldmann Ambassador kaliber 12/70
      AYA Guldmann Ambassador kaliber 12/70. AYA Guldmann Ambassador kaliber 12/70, løbslængde 68 cm, boret 1/2 og 3/4, engelsk skæfte 35,5 cm, dobbelt trigger, auto sikring, ejector, sidelås med aftagelige sideplader. stram toplukke, let slør og med rene løb, noget brunering slid Varenr: 3596269 DKK 12.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 29-10-2014 22:05:00 DKK 6.200
      Holland & Holland s/s kaliber 16/65
      Holland & Holland s/s kaliber 16/65. Holland & Holland s/s kaliber 16/65, snr. 29691 bygget i 1919, 76cm løb boret 1/1 og 1/2, 37 cm olieret engelsk skæfte inkl. 3 cm forlængning i mørkt træ,dobbelt trigger, ejector, automatisk sikring, aftagelig sidelås med lette graveringer. stram og uden væsentlige brugsspor. orginal Holland & ... Varenr: 3576304 DKK 80.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 29-10-2014 22:06:00 DKK 54.000
      Miniature salutkanon af bronze med lavét og hjul af jern
      Miniature salutkanon af bronze med lavét og hjul af jern. Miniature salutkanon af bronze med lavét og hjul af metal. H. 21 L. 46 cm. Fænghætten er plomberet. Varenr: 3599444 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-10-2014 13:20:00 DKK 425
      Jagtriffel SAKO Model L61R Finnbear kaliber .375 Holland & Holland Magnum med sigtekikkert og rekylebremse
      Jagtriffel SAKO Model L61R Finnbear kaliber .375 Holland & Holland Magnum med sigtekikkert og rekylebremse . Serienummer 7822. Kaliber .375 Holland & Holland Magnum finsk SAKO-jagtriffel Model L61R Finnbear med 2½ x 22 sigtekikkert (Stolper) i lav fast montage. Korn og kærv justérbar. Cylinderlås. OAL korte 105 cm. 51 cm blankt løb med skarpe riffelgange og monteret med rekyledæmper. 35 cm oliepoleret ... Varenr: 3601212 DKK 10.000 DK, Helsingør, Støberivej 30-10-2014 15:05:52 DKK 1.150
      Geoff Anderson regnbukser, model Xera (6)
      Geoff Anderson regnbukser, model Xera (6). Geoff Anderson regnbukser, model Xera. Tre par bukser str. S samt tre par str. XXXL.(6) Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3601475

      DKK 4.500 DK, Herlev, Dynamovej 30-10-2014 15:06:00 DKK 300
      Hovedmonteret muflon. Udstoppet og monteret hos Diana Konservering.
      Hovedmonteret muflon. Udstoppet og monteret hos Diana Konservering.. Hovedmonteret muflon. Udstoppet og monteret hos Diana Konservering. H. 90 cm, D. 57 cm, B. 47 cm. Varenr: 3587473 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 30-10-2014 15:57:00 DKK 375
      Flintlåsgevär, nordafrika/främre orienten
      Flintlåsgevär, nordafrika/främre orienten. Flintlåsgevär, nordafrika/främre orienten, 1800-tals. Skador, slitage och lagningar. L: 153 cm. Varenr: 3591773 DKK 810 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 30-10-2014 17:08:00 DKK 243
      Browning haglgevær model 425
      Browning haglgevær model 425 . Browning haglgevær model 425, kal. 12/70. serie 33028NP, ejektor, singletriger og ventileret sigteskinne. PL. 71 TL. 116 cm. Fremstår med kraftige brugsspor, store rustpletter, skrammer og rustar. Jagttegn påkrævet. Eftersyn og udlevering kun efter aftale. Varenr: 3600676 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-10-2014 18:56:00 DKK 1.350
      Karabin M 89. Nummerens.
      Karabin M 89. Nummerens. . Model 89 karabin. Kal 8x58 RD. OAL 111cm LL 59 cm Fremstillet af Hærens Rustkammer 1929. Nummerens. Fremstår med blank rifling, lidt mat mellem felterne. Skæfte med reperation vestre side bag låsen, ikke meget synlig. Serienummer 120879. Samlertilladelse fordres; eftersyn/udlevering efter ... Varenr: 3594787 DKK 2.000 DK, Herning, Engdahlsvej 30-10-2014 19:40:00 DKK 350
      Sikahjort. Hovedmonteret. Udstoppet og monteret hos Diana Konservering.
      Sikahjort. Hovedmonteret. Udstoppet og monteret hos Diana Konservering.. Sikahjort. Hovedmonteret. Udstoppet og monteret hos Diana Konservering. H. 90 cm, D. 57 cm, B. 47 cm. Varenr: 3587461 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-10-2014 19:57:00 DKK 325
      Brno jagtriffel kaliber 6,5x57
      Brno jagtriffel kaliber 6,5x57. Brno jagtriffel kaliber 6,5x57, snr. 30077, løbslængde 58 cm, total længde 110cm, indvendigt magasin med bundplade til 4 patroner, snelle, mauser lås. mindre reperation på skæfte, ca 55 stk RWS jagtammunition medfølger, kræver våben tilladelse Varenr: 3599440 DKK 1.500 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 30-10-2014 20:02:00 DKK 350
      Percussion revolver, Colt Pocket modell 1849
      Percussion revolver, Colt Pocket modell 1849. Percussion revolver, Colt Pocket modell 1849. No 332210. L 22. Utbytt trumma. Varenr: 3599367 DKK 3.242 SE, Norrköping, Finspångsv. 30-10-2014 20:10:00 DKK 892
      To håndlavede jagtknive garveret m/ vildsvin, m.m. Tilhørende skede.
      To håndlavede jagtknive garveret m/ vildsvin, m.m. Tilhørende skede. . To håndlavede jagtknive garveret m/ vildsvin, m.m. Tilhørende håndsyede skeder i kernelæder. Greb i poleret horn med stålbolster støb med vildsvinehoved. Klinger i håndsmedet damaceret stål. Låsbar klinge L. 8 cm. Kan kun lovlige anvendes til anerkendelsesværdigt formål, såsom erhvervsudøvelse, ... Varenr: 3598043

      DKK 1.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-10-2014 20:10:00 DKK 750
      Jagtriffel, Sauer 90, kaliber 308W.
      Jagtriffel, Sauer 90, kaliber 308W. . Jagtriffel, Sauer 90, kaliber 308W. Continentalskæfte med kindpude. Løb med skarpe blanke riffelgange. Mausertype cylinderlås. Original svingmontage, monteret på forreste og bageste låsebro. Swarovski sigtekikkert 1,5 x 4,42 . Våbenet fremstår med meget få brugsspor, overalt stram og fast i de ... Varenr: 3579179 DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-10-2014 20:16:00 DKK 15.000
      Suhl S/S haglgevær, tre-ringet kal. 16/70
      Suhl S/S haglgevær, tre-ringet kal. 16/70. Suhl S/S haglgevær, tre-ringet, kal 16/70 med ejektor, skæfte af nøddetræ. Våben nr. 382816. PL. 72 TL. 113 cm. Fremstår med brugsspor, lettere bruneringsslid, enkelte skrammer på skæfte, blanke løb. Jagttegn påkrævet. Eftersyn og udlevering kun efter aftale. Varenr: 3601290 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-10-2014 20:27:00 DKK 325
      Remington riffel kal. 223R Model Seven med kikkert
      Remington riffel kal. 223R Model Seven med kikkert. Remington riffel kal. 223R Model Seven. Kaliber 223R. Skæfte i lyst træ med netskæringer samt gummikappe. Totallængde : ca. 99,5 cm. Pibelængde : 49,5 cm., spejlblankt løb med skarpe riffelgange, har ifølge rekvirent kun været anvendt få gange, hvilket hele våbnet bære præg af. Kikkertmontering i... Varenr: 3582330 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-10-2014 20:30:00 DKK 1.650
      Percussionspistol samt sydeuropæisk flintlåspistol (2)
      Percussionspistol samt sydeuropæisk flintlåspistol (2). Percussionspistol med skæfte af nøddetræ, beslag af jern. 1800-tallets midte. PL. 19 TL. 34 cm. Fremstår med brugsspor, revne og afslag på skæfte, manglende ladestok samt med løs kolbekappe. Samt sydeuropæisk flintlåspistol med skæfte af nøddetræ, beslag af messing, lås graveret med soldater og ... Varenr: 3600628 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-10-2014 20:32:00 DKK 300
      M 1867 Remington bajonet, indv. lås,  M 89 knivbajonet (2)
      M 1867 Remington bajonet, indv. lås, M 89 knivbajonet (2). M 1867 Remington bajonet med indvendig lås OAL 68 cm KL 55,5 cm. Stemplet Alex Coppel Solingen nr. 70881 med skede af brunt læder i hel men lidt alderspræget stand, (antagelig norsk). Samt: M 1889 knivbajonet OAL 35 KL 23 cm nr 91414 Stempl. 'Hærens Tøjhus' 'Krone15 og '27B 972' med skede af ... Varenr: 3594793 DKK 2.000 DK, Herning, Engdahlsvej 30-10-2014 20:33:00 DKK 1.250
      Luftgevær. Diana model 52, 4,5 mm
      Luftgevær. Diana model 52, 4,5 mm. Luftriffel. Diana model 52, kal 4,5 mm. OAL 110 LL 43 cm. Sidespænde, skinne for kikkert. Ydelse 350 m/s (ab fabrik, ej testet) skæfte af bøg. Pibe OK, mekanisk funktionel, fremstår med hel blånering, dog lidt småridser på underside af løbsvægten, og lidt slid på skæftefinish.Kan frit erhverves ... Varenr: 3594790 DKK 1.800 DK, Herning, Engdahlsvej 30-10-2014 20:37:00 DKK 875
      To danske miniature medaljer (2)
      To danske miniature medaljer (2). To danske miniature medaljer. FRIX samt CHRX, begge i æsker. (2) Varenr: 3596707 DKK 800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-10-2014 20:40:00 DKK 350
      M1848/66 Kronborg tapriffel forandret til bagladning m/bajonet.
      M1848/66 Kronborg tapriffel forandret til bagladning m/bajonet. . Den til bagladning forandrede tapriffel M 1848/66 (system Snider) - fremstillet på Kronborg Geværfabrik samt døllebajonet M1884. OAL 131 cm, LL 85 cm. Gevær med kolbekasse. Fremstår i pæn ift. alder; sundt bøgetræsskæfte, blank i piben, mekanisk velfungerende. Nummerens 1852 - 1752. ... Varenr: 3594782 DKK 3.000 DK, Herning, Engdahlsvej 30-10-2014 21:03:00 DKK 2.700
      Lebeau Courally Royal Gordon s/s kaliber 20/70
      Lebeau Courally Royal Gordon s/s kaliber 20/70. Lebeau Courally Royal Gordon kaliber 20/70, snr. 44656, løbslængde 68 cm boret 1/2 og 3/4, skæfte i valnød 38 cm, dobbelt trigger, ejector, automatisk sikring, uden mærker eller brugsslid, medfølgende orginal kuffert i poleret træ. jagttegn påkrævet Varenr: 3575674 DKK 75.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 30-10-2014 21:17:00 DKK 45.000
      Schultz & Larsen M 68 DL. Kal. 300 Win. mag
      Schultz & Larsen M 68 DL. Kal. 300 Win. mag. Jagtriffel, Schultz & Larsen M 68 DL kal. 300 Win Mag. LL 61 cm OAL 117 (116) Monteret med Zeiss Diavari ZA 2,5-10 x 52 sigtekikkert i EAW svingmontage. Direkte aftræk, hængslet magasinbund, Skæfte af lakeret valnød med indlæg greb. Fremstår velfungerende med indvendig blank pibe med skarp ... Varenr: 3575188 DKK 22.000 DK, Herning, Engdahlsvej 30-10-2014 21:32:00 DKK 16.000
      Mosin Nagant Izhevsk M91/30  kaliber 7,62x55R
      Mosin Nagant Izhevsk M91/30 kaliber 7,62x55R. Mosin Nagant Izhevsk M91/30 produceret i 1939 snr. BP5513 kaliber 7,62x55, løbslængde 71 cm, total længde 122,5 cm, ca 50 stk patroner medfølger, nummerens i alle dele, brunering intakt, våbentilladelse kræves Varenr: 3596511 DKK 1.800 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 30-10-2014 21:32:00 DKK 1.050
      Holland: Oranje-Nassau Ordenen
      Holland: Oranje-Nassau Ordenen . Holland: Oranje-Nassau Ordenen, ordenstegn til officer af forgyldt sølv med emaille, med bånd og i tilhørende etui. Brækket og med emailleafslag. H. uden ring 6,3 cm. Varenr: 3600778 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 31-10-2014 12:37:00 DKK 300
      Udstoppet Rype (1)
      Udstoppet Rype (1). Udstoppet Rype. Monteret på trærod (1) Varenr: 3597850 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-10-2014 12:39:04 DKK 300
      Jagtsæt med haglgevær FN Browning A1 O/U kal. 12/70 samt jagtriffel Norinco kal.
      Jagtsæt med haglgevær FN Browning A1 O/U kal. 12/70 samt jagtriffel Norinco kal. . Jagtsæt med haglgevær FN Browning A1 kal. 12/70 våben nr. 9289. Pibelængde: 76 cm. Totallængde: 118,5, fremstår med lidt skygger i løbene. Kolbelængde: 35 cm. Kolben er blevet slebet ind hvor man ligger kinden til. Ubrugt Jagtriffel Norinco kal. 5,56x45 våbennr: 0863114-08-396. aftageligt ... Varenr: 3574116 DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-10-2014 13:22:55 DKK 7.000
      Samling af jagtudstyr. Bl.a. skydestok, knive, stole samt taske og kuffert (11).
      Samling af jagtudstyr. Bl.a. skydestok, knive, stole samt taske og kuffert (11).. Samling af jagtudstyr. Bl.a. skydestok, knive, stole samt taske og kuffert (11). Varenr: 3577455 DKK 1.600 DK, Herlev, Dynamovej 31-10-2014 15:31:00 DKK 325
      Samling udstoppede dyr (10)
      Samling udstoppede dyr (10). Samling udstoppede dyr, heriblandt af to musvåger, grønirsk, skovskade, dobbeltbekkasin, rødben, sangdrossel samt varan m.fl. Udstoppet før 1947, og kan derfor CITES certifikat. Fremstår støvede og gulnede. (10) Varenr: 3585770 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-10-2014 15:45:00 DKK 300
      Shotel, Etiopien/Abbesinien
      Shotel, Etiopien/Abbesinien. Svärd, Shotel, Etiopien, 1900-talets första del. Handtag i horn. Längd 85 cm. Åldersrelaterad patina. Varenr: 3601461 DKK 1.216 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 31-10-2014 17:35:00 DKK 243
      Aimpoint 9000L 2 Moa (1).
      Aimpoint 9000L 2 Moa (1).. Aimpoint 9000L 2 Moa. Monteret med ringe til svingmontage (1). Varenr: 3597822 DKK 2.200 DK, Herlev, Dynamovej 31-10-2014 19:38:00 DKK 400
      Zebraskind (1).
      Zebraskind (1).. Zebraskind. Længde fra hale til hoved ca. 280 cm. Bredde mellem forbenene ca. 166 cm. Fremstår i fin stand. Varenr: 3597821 DKK 3.500 DK, Herlev, Dynamovej 31-10-2014 20:15:00 DKK 350
      Storkors af Republikken Italiens Fortjenstorden
      Storkors af Republikken Italiens Fortjenstorden. Storkors af Republikken Italiens Fortjenstorden "Al Merita della Republica Italiana" bestående af ordenstegn i skærf samt bryststjerne og knaphulsroset. Ordenstegnet samt ordenstegnet på bryststjernen er udført i 18 karat guld. Bryststjernen er i sølv. Blev indstiftet 3. marts 1951. Varenr: 3579166 DKK 12.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-10-2014 20:19:00 DKK 8.000
      Østrigsk Franz Joseph kepi, taske, portepee samt patrontaske (4)
      Østrigsk Franz Joseph kepi, taske, portepee samt patrontaske (4). Østrigsk Franz Joseph I kepi med hestehårs svejf, portepee, patrontaske med dobbeltørn samt original transportkasse. (4) Varenr: 3579407 DKK 14.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-10-2014 20:20:00 DKK 8.000
      Officers Esponton model 1734
      Officers Esponton model 1734. Officers Esponton model 1734, klinge af stål graveret/ætset på begge sider med det kronede danske våben ( Unionen Danmark, Norge og Sverige) hvorunder regimentsnavnet Oldenborgske Nat Regiment står. Under klingen er en kort parerstang. Til døllen er smedet 2 skinner. Afskaffet 27/11 1784. ... Varenr: 3578944 DKK 14.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-10-2014 20:20:00 DKK 10.000
      Remington halvautomatisk haglgevær model 1100F Grade kal. 12/70.
      Remington halvautomatisk haglgevær model 1100F Grade kal. 12/70. . Remington halvautomatisk haglgevær model 1100F Grade kal. 12/70. Serie nr. N145570V. Pibelængde: 65,5 cm. Totallængde: 117,5 cm. Kolbelængde: 36 cm. Fremstår nyt og ubrugt med graveringer på hele baskylen i form af florale motiver og dyremotiver, samt 10 cm. af løbet. Boring 1/2. Lakeret skæfte i... Varenr: 3590248 DKK 40.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-10-2014 20:22:00 DKK 15.000
      Driling. Tysk hanedrilling Kaliber: Haglløb 16/65 Kugleløb: 9,4.
      Driling. Tysk hanedrilling Kaliber: Haglløb 16/65 Kugleløb: 9,4. . Tysk hanedrilling. Ca. 1920-1930. Kaliber: Haglløb 16/65 Kugleløb: 9,4. Løbslængde: 68,5 cm. - totallængde: 110 cm. God stand, mekanisk velfungerende. Våbentilladelse påkræves. Varenr: 3602025 DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 31-10-2014 20:32:00 DKK 300
      Bushnell afstandsmåler samt eftersøgningslygte og tre pakker batterier (5)
      Bushnell afstandsmåler samt eftersøgningslygte og tre pakker batterier (5). Bushnell afstandsmåler samt eftersøgningslygte og tre pakker batterier (5) Varenr: 3597826 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-10-2014 20:40:00 DKK 300
      Samling af jagtudstyr (19)
      Samling af jagtudstyr (19). Samling af jagtudstyr. Består af Jagttøj, lokkeduer, to jagtstol, skydestok, riffelkuffert mm. Tøjet skal renset, da det fremstår med lugt af røg (19) Varenr: 3597857 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-10-2014 21:09:00 DKK 300
      Samling af jagtudstyr. Bl.a. skydestok, knive, stole samt taske og kuffert (6).
      Samling af jagtudstyr. Bl.a. skydestok, knive, stole samt taske og kuffert (6).. Samling af jagtudstyr. Bl.a. foderal, kniv, stole samt pandelampe og kuffert (6). Varenr: 3577446 DKK 1.700 DK, Herlev, Dynamovej 31-10-2014 21:34:00 DKK 325
      Arrieta. Sidelås Tripplesæt kal. 12/70,
      Arrieta. Sidelås Tripplesæt kal. 12/70, . Arrieta y Co. Tripplesæt Sidelåsbøsser S/S kal. 12/70. LL 64 cm OAL 106 cm. Ejektor, Purdey tap, fangsikring. flammehærdet bascule, helt graveret med florale motiver, forgyldte ejektorhaner, spændestænger, indikator for spændte låse. Tranboring:18,5 / 18,2 på alle løb. Alle tre geværer ... Varenr: 3575190 DKK 150.000 DK, Herning, Engdahlsvej 02-11-2014 21:15:00 DKK 120.000
      Yatagan med greb af ben
      Yatagan med greb af ben . Yatagan med greb af ben, 37 cm klinge med signatur, totallængde 50 cm, 17-18 tals. Blankvåbentilladelse påkrævet.Lauritz.com Helsingør sætter i perioden 24. oktober - 3. november fokus på asiatisk kunst og antikviteter med en temaauktion.For at se alle effekterne på auktion klik her. Varenr: 3601348 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 03-11-2014 19:00:00 DKK 300
      Ottoman yatagan/yataghan med niello sølv
      Ottoman yatagan/yataghan med niello sølv . Ottoman yatagan/yataghan med niello sølv greb, 67 cm klinge med mestermærke. Totallængde 84 cm. Skede med revne. 1700-1800-tallet. Blankvåbentilladelse påkrævet.Lauritz.com Helsingør sætter i perioden 24. oktober - 3. november fokus på asiatisk kunst og antikviteter med en temaauktion.For at se ... Varenr: 3601331 DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 03-11-2014 19:05:00 DKK 300
      Indonesisk wayang klewang med horn greb
      Indonesisk wayang klewang med horn greb. Indonesisk wayang klewang med horn greb. 53 cm dalmaseret klinge, greb af horn med revne. Totallængde 71 cm. 1800-talllet. Blankvåbentilladelse påkrævet.Lauritz.com Helsingør sætter i perioden 24. oktober - 3. november fokus på asiatisk kunst og antikviteter med en temaauktion.For at se alle ... Varenr: 3601414 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 03-11-2014 19:10:00 DKK 300
      Indisk Tulwar daggert
      Indisk Tulwar daggert . Indisk Tulwar daggert med skede beklædt med rødt fløjl, greb med spor af sølvindlæg. 27 cm klinge, totallængde 44 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet.Lauritz.com Helsingør sætter i perioden 24. oktober - 3. november fokus på asiatisk kunst og antikviteter med en temaauktion.For at se alle ... Varenr: 3601365 DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 03-11-2014 19:15:00 DKK 300
      Orientalsk Kindjal
      Orientalsk Kindjal. Orientalsk Kindjal greb af horn. 40 cm klinge med guld indlæg, totallængde 55 cm. Skede med delvist forgyldte beslag (flækket). 1800-tallet. Blankvåbentilladelse påkrævet.Lauritz.com Helsingør sætter i perioden 24. oktober - 3. november fokus på asiatisk kunst og antikviteter med en ... Varenr: 3601308 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 03-11-2014 19:20:00 DKK 325
      Orientalsk Kindjal
      Orientalsk Kindjal. Orientalsk Kindjal greb af horn. 52 cm klinge med guld indlæg, totallængde 70 cm. Skede med delvist forgyldte beslag. 1800-tallet. Blankvåbentilladelse påkrævet.)Lauritz.com Helsingør sætter i perioden 24. oktober - 3. november fokus på asiatisk kunst og antikviteter med en temaauktion.For at se ... Varenr: 3601302 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 03-11-2014 19:25:00 DKK 325
      Orientalsk Kindjal
      Orientalsk Kindjal. Orientalsk Kindjal med greb af ben. Klinge 66 cm, totallængde 46 cm. Skede med delvist forgyldte beslag. 1800-tallet. Blankvåbentilladelse påkrævet.Lauritz.com Helsingør sætter i perioden 24. oktober - 3. november fokus på asiatisk kunst og antikviteter med en temaauktion.For at se alle ... Varenr: 3588304 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 03-11-2014 19:35:00 DKK 325
      Japansk Wakizashi samt Kriss
      Japansk Wakizashi samt Kriss . Japansk Wakizashi. 38 cm klinge, udetydelig Hamon, gennembrudt tsuba, delvist forgyldt Fuchi, den ene Menuki samt Kashira mangler, signeret Kogatana, Kazuka prydet med heste, Saya med talrige ben indlæg. Totallængde 64 cm. Edo periode. Jawa kriss medfølger. Blankvåbentilladelse ... Varenr: 3551639 DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 03-11-2014 19:40:00 DKK 300
      Schultz & Larsen M65/68 jagtriffel kaliber 308 win
      Schultz & Larsen M65/68 jagtriffel kaliber 308 win. Schultz & Larsen M65/68 jagtriffel kaliber 308 win, ubrugt og Den sidst der forlod fabrikken i Otterup(ikke det sidste serie nummer), løb uden faste sigtemidler længde 58 cm., total længde 113 cm. Bavarisk skæfte med rosentræs afslutninger, monteret med Carl Zeiss VZF 1,5-6x42/M/ (DDR) ... Varenr: 3600369 DKK 23.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 03-11-2014 20:26:00 DKK 15.000
      Parbøsser, Westley Richards, kaliber 12/65
      Parbøsser, Westley Richards, kaliber 12/65. Parbøsser, Westley Richards, kaliber 12/65, snr 5996 og 5997. single trigger og droplock låse, løbslængde 76 cm begge boret 1/1 og 1/4, engelske skæfter 34,5 cm, ejector, auto sikring, uden slør, blanke løb, let brunerings slid., orginal våbenkuffert medfølger, jagttegn kræves. Varenr: 3599468 DKK 70.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 05-11-2014 20:24:00 DKK 50.000
      <<  1 2