Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Våben, jagt og militaria i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 2  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Par franske Perkussion duelpistoler. Thiermay
Par franske Perkussion duelpistoler. Thiermay. Par franske Perkussion duelpistoler. Thiermay. Udført mellem 1820 og 1840. Monteringer i messing dekoreret med bladværk. Mahognigkasse samt krudthorn medfølger. God Mekanisk stand. Absolut skudbare. L. 35 cm. Kan erhverves uden tilladelse. (2) Varenr: 3749265 DKK 18.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 10-03-2015 19:29:00 DKK 12.000
Samling livgardesole (10)
Samling livgardesole (10). Samling sole til bjørneskindshuer mm. Fremstår med brugsspor, samt enkelte med lodninger og manglende øjer. (10) Varenr: 3747764 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-03-2015 19:30:00 DKK 1.300
Skuldermonteret Springbuck, jagttrofæ
Skuldermonteret Springbuck, jagttrofæ. Skuldermonteret Springbuck(Antidorcas marsupialis), jagttrofæ. H. 61 cm. Horn H. 25 cm Varenr: 3746996 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 10-03-2015 19:35:00 DKK 850
Skuldermonteret Blesbok / Blesbuck, jagttrofæ
Skuldermonteret Blesbok / Blesbuck, jagttrofæ. Skuldermonteret Blesbok (Damaliscus pygargus phillipsi), jagttrofæ. H. 95. Horn 34 cm. Varenr: 3747007 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 10-03-2015 19:42:00 DKK 300
Diverse ordner og medaljer
Diverse ordner og medaljer. Diverse primært danske og polske medaljer. Fremstår med monteringsspor mm. Eftersyn tilrådes. Varenr: 3747835 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-03-2015 20:00:00 DKK 775
To skalmonterede gevirer fra kronhjorte (2)
To skalmonterede gevirer fra kronhjorte (2) . To skalmonterede gevirer fra kronhjorte skudt i Danmark midt 1900-tallet. Monteret på plader. 90 x 87 cm samt 80 x 84 cm. (2) Varenr: 3748387 DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 10-03-2015 20:00:00 DKK 375
Rizzini Model S780 o/u haglbøsse kaliber 12/76
Rizzini Model S780 o/u haglbøsse kaliber 12/76. Rizzini Model S780 o/u haglbøsse kaliber 12/76. Våbennummer: 26860. TL 115 cm, PL 71 cm. Singletrigger samt ventileret sigteskinne og løbsvælger. Fremstår med brugsspor, diverse certifikater medfølger. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkræves. Varenr: 3751095 DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-03-2015 20:25:00 DKK 1.350
Skuldermonteret Springbuck(Antidorcas marsupialis), jagttrofæ.
Skuldermonteret Springbuck(Antidorcas marsupialis), jagttrofæ.. Skuldermonteret Springbuck(Antidorcas marsupialis), jagttrofæ. H. 64 cm. Horn H. 25 cm Varenr: 3746999 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 10-03-2015 20:28:00 DKK 400
Blåpandet Amazonepapegøje (Amazona aestiva), udstoppet
Blåpandet Amazonepapegøje (Amazona aestiva), udstoppet. En udstoppet Blåpandet Amazonepapegøje (Amazona aestiva) på gren. H. 41 cm. Varenr: 3744257 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-03-2015 20:39:00 DKK 375
Sarasqueta Royal kaliber 12/70 O/U haglgevær
Sarasqueta Royal kaliber 12/70 O/U haglgevær . Sarasqueta Royal kaliber 12/70 O/U haglgevær, snr 125512, 70 cm blanke løb boret 1/1 og 3/4, skæftelængde 37,5 cm, ejector, graverede sideplader, jagttegn kræves Varenr: 3624220 DKK 20.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 10-03-2015 20:45:00 DKK 7.000
Skuldermonteret Impala Antilope, jagttrofæ
Skuldermonteret Impala Antilope, jagttrofæ. Skuldermonteret Impala Antilope(Aepyceros melampus), jagttrofæ. H. 91 cm. Horn H. 35 cm Varenr: 3747004 DKK 4.000 DK, Odense, Kratholmvej 10-03-2015 20:47:00 DKK 475
Knapper, regimentsmærker mm
Knapper, regimentsmærker mm. En flytte kasse næsten fyldt med danske og udenlandske knapper, regimentsmærker, pins mm. Fejl og mangler kan forekomme. Eftersyn tilrådes. Varenr: 3747978 DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-03-2015 20:50:00 DKK 1.550
Samling råbukke-opsatse samt hovedmont. dådyr, heraf een med medalje (24)
Samling råbukke-opsatse samt hovedmont. dådyr, heraf een med medalje (24). Samling råbukke-opsatse, skalmonteret samt hovedmont. dådyr, heraf een med medalje, H. 20-43 cm. Fremstår i aldersrelateret stand. (24) Varenr: 3747551 DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 10-03-2015 21:06:00 DKK 850
Skuldermonteret Springbuck, jagttrofæ. Skuldermonteret Springbuck(Antidorcas marsupialis), jagttrofæ. H. 64 cm. Horn H. 25 cm Varenr: 3746998 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 10-03-2015 21:09:00 DKK 850
Hvalroskæbe med tænder (1)
Hvalroskæbe med tænder (1). Hvalroskæbe med tænder, 1800/1900-tallet. Højde i alt 28,5 cm. Kan sælges indenfor EU uden CITES. Ved handel uden for EU, skal der søges eksport / import tilladelse for udlevering. Varenr: 3748558 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 11-03-2015 11:36:17 DKK 325
Jagttrofæ: skalmonteret kronhjorte gevir, 8 ender, ca. 98 cm.
Jagttrofæ: skalmonteret kronhjorte gevir, 8 ender, ca. 98 cm.. Skalmonteret kronhjorte gevir. Længde ca. 98 cm, Længde gevir ca. 70 cm. 8-ender. Varenr: 3734285 DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-03-2015 14:16:00 DKK 300
Elise Konstantin-Hansen, akvarel, træ med fugle
Elise Konstantin-Hansen, akvarel, træ med fugle. Træ med fugle af Elise Konstantin-Hansen (1858-1946), akvarel. Sign. EKH. 59 x 81 cm (58 x 90). Varenr: 3748739 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 11-03-2015 14:44:18 DKK 300
Vanguard Classic 70CL våbenkuffert
Vanguard Classic 70CL våbenkuffert. Vanguard Classic 70CL våbenkuffert til flytransport af våben, indvendig længde 132cm, bredde 33cm, højde 10,5cm. Aluminium ramme, metal forstærkede hjørner, låse med kode og nøgle, stødabsorberende skumindlæg. Varenr: 3749938

DKK 1.500 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 11-03-2015 14:45:00 DKK 400
Viewlux Sport 8x56 håndkikkert
Viewlux Sport 8x56 håndkikkert. Viewlux Sport 8x56 håndkikkert, Bak-4 prismer og multicoated linser, 100 % vandtæt, Bak-4 prismer, Multi coatet optik, Centerfokusering, Twist-up øjestykker, Nitrogenfyldt, medfølgende bærerem og taske. Varenr: 3750062

DKK 2.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 11-03-2015 14:54:00 DKK 475
Propeller, Luckenwalde
Propeller, Luckenwalde. Propeller, Luckenwalde.Skiktlimmad ek med mässingsskoning. Märkt Niendorf Propellerverk Luckenwalde, malteserkors med krona, W och årtalet 1914. Otydllig stämplad nummerserie. Längd: 309 cm, djup 18 cm,, bredd ca 32 cm. Torrsprickor, fyra hål för upphängning, slitage. Till och med den 31 mars ... Varenr: 3697270 DKK 12.122 SE, Helsingborg Auktionsverk, Makadamgatan 11-03-2015 17:59:00 DKK 6.627
Baneriffel, Otterup konkurrenceriffel i kaliber .22 long rifle.
Baneriffel, Otterup konkurrenceriffel i kaliber .22 long rifle. . Serienummer 7236. Konkurrence riffel, baneriffel, Otterup kaliber .22 long rifle med cylinderlås, konkurrence-sigtemiddel, justérbar mikrometer/ring. OAL 111½ cm, 65 cm løb med riffelgange. 35 cm kolbe med et minimalt mærke i venstre side. Intet bruneringsslid, ingen rust. Vægt 3 ... Varenr: 3749883 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 11-03-2015 18:30:00 DKK 300
Jagtriffel Anschütz kaliber .22 Magnum (WRM) med sigtekikkert og stikmagasin
Jagtriffel Anschütz kaliber .22 Magnum (WRM) med sigtekikkert og stikmagasin. Serienummer 1257064. Tysk kvalitet Anschütz jagtriffel kaliber .22 WRM (Winchester Rimfire Magnum) med Fontaine sigtekikkert (Trådkors) 4x42 i lav fast montage samt korn og kærv. Fremstår med minimal brugsslitage og med boxlås, stikmagasin, og uden bruneringsslid. OAL 103 cm. 54 cm løb med ... Varenr: 3749900 DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 11-03-2015 18:40:00 DKK 525
Slaglåspistol 1800-tal
Slaglåspistol 1800-tal. Slaglåspistol 1800-tal. l 24 cm. Bruksslitage, laddstake saknas. Varenr: 3741881 DKK 1.455 SE, Norrköping, Finspångsv. 11-03-2015 18:47:00 DKK 283
Älghorn, 9 taggar
Älghorn, 9 taggar. Älghorn, 9 taggar. Monterat på sköldformad, ekfanerad platta. B 74, H 45 cm. Klarlackerat. Platta med smärre fanérsläpp. Varenr: 3751246 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 11-03-2015 18:49:00 DKK 263
Jagtgevær side-by-side Laurona kaliber 12-70 med graveringer.
Jagtgevær side-by-side Laurona kaliber 12-70 med graveringer.. Serienummer 29055. Laurona side-by-side jagtgevær i kaliber 12-70 uden bruneringsslid. Graveringer på den flammehærdede boxlås. Intet slør. OAL 115 cm. 70 cm løb jagtboret ½ (Modified) og ¾ (Improved Modified). 39 cm oliepoleret kolbe med netskæringer, tydelig åretegning og gummikappe. Lidt ... Varenr: 3749927 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 11-03-2015 18:50:00 DKK 325
Jagtgevær CZ Brünner side-by-side kaliber 12-70 med ejektor, sidelåse og engelsk skæfte
Jagtgevær CZ Brünner side-by-side kaliber 12-70 med ejektor, sidelåse og engelsk skæfte. Serienummer 27559 58. CZ Brünner jagtgevær side-by-side kaliber 12-70 med ejektor, ægte sidelåse og engelsk skæfte. OAL 107 cm. 67 cm løb jagtboret ¼ (Improved Cylinder) og ½ (Modified). 36½ cm oliepoleret engelsk kolbe. Bøssen har normale brugsspor. Vægt 3kg200gram. Jagttegn påkrævet. Varenr: 3749936 DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 11-03-2015 19:00:00 DKK 350
Kronhjorte gevir/ kastestænger, ulige 12 ender (2)
Kronhjorte gevir/ kastestænger, ulige 12 ender (2). Gevir fra kronhjort/ kastestænger, ulige 12-ender. Længde ca. 86 cm. (2) Varenr: 3734280 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-03-2015 19:08:00 DKK 300
Jagtgevær FN side-by-side kaliber 12-67½ med sidelåse, ejektor og engelsk skæfte
Jagtgevær FN side-by-side kaliber 12-67½ med sidelåse, ejektor og engelsk skæfte. Serienummer 1432. Håndslidt FN side-by-side jagtgevær kaliber 12-67½ med sidelåse, ejektor og engelsk kolbe med originalt garantibevis og våbenbeskrivelse. (FN, Fabrique Nationale, er Brownings europæiske fabrik). OAL 112 cm. 6o cm løb jagtboret ¼ (Improved Cylinder) og ½ (Modified). 37½ cm ... Varenr: 3749877 DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 11-03-2015 19:10:00 DKK 425
Slaglåspistol 1800-tal
Slaglåspistol 1800-tal. Slaglåspistol 1800-tal. L 35 cm. Slitage, Stock med spricka vid mynningen. Varenr: 3741888 DKK 2.424 SE, Norrköping, Finspångsv. 11-03-2015 19:14:00 DKK 283
Lot militaria. Thompson MP replika, Hjelm mv.(4)
Lot militaria. Thompson MP replika, Hjelm mv.(4). Model /deko våben: Replik af Thompson M1928A1 ('29') maskinpistol samt tysk hjelm fra 2.vk, kikkert og hylster af øvelseshåndgranat. Blandet stand. (4) Varenr: 3752010 DKK 2.500 DK, Herning, Engdahlsvej 11-03-2015 19:19:00 DKK 550
Jagtgevær Miroku over-og-under Model 700 kaliber 12-70 med ejektor, løbsvælger og forgyldt singletrigger
Jagtgevær Miroku over-og-under Model 700 kaliber 12-70 med ejektor, løbsvælger og forgyldt singletrigger. Serienummer 703218. Miroku over-og-under jagtgevær Model 700 kaliber 12-70, boret cylinder/cylinder (skeet) og med manuel sikring. Boxlås med ejektorer, løbsvælger og forgyldt singletrigger. Lettere slidt brunering ved mundingen, normalt aldersslid. OAL 113½ cm. 70½ cm løb boret cylinder/cylinder... Varenr: 3749910 DKK 8.000 DK, Helsingør, Støberivej 11-03-2015 19:20:00 DKK 625
Glatløbet haglgevær o/u, Nikko Grandee Custom. Kal 12/70.
Glatløbet haglgevær o/u, Nikko Grandee Custom. Kal 12/70.. Glatløbet haglgevær o/u, Nikko Grandee Custom, kaliber 12/70. Med ejektor. Våbennummer K513102. Pibelængde: 70 cm. Totallængde 112 cm. Våbnet fremstår som ny og ubrugt uden synlige brugsspor. Våbnet er rigt dekoreret med florale graveringer samt graveringer af fugle og dyr. Skæfte og forskæfte ... Varenr: 3694243 DKK 40.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-03-2015 19:27:00 DKK 25.000
Jagtriffel Remington Model 700 kaliber .222Rem. Sigtekikkert med belyst sigte
Jagtriffel Remington Model 700 kaliber .222Rem. Sigtekikkert med belyst sigte. Serienummer B 6506705. Remington Model 700 jagtriffel kaliber .222 Remington med Hawke 2,5-10x50 sigtekikkert med belyst farvepunkt (trådkors) i lav fast montage. Fremstår med minimale brugsspor. Cylinderlås, Intet bruneringsslid. OAL 109½ cm. 57½ cm løb med riffelgange. 34 cm oliepoleret kolbe ... Varenr: 3749919 DKK 6.500 DK, Helsingør, Støberivej 11-03-2015 19:30:00 DKK 1.100
Belgisk Hanebøsse kal. 12/65
Belgisk Hanebøsse kal. 12/65. Haglgevær. Belgisk hanebøsse kal 12/65. LL 76,5 cm OAL 119cm, Fremstår alderspræget, med rust og en træg slagstift. våbennr 22234 Jagttegn eller tilladelse fordres; eftersyn/udlevering efter forudgående aftale. Varenr: 3737129 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 11-03-2015 19:32:00 DKK 300
Sköld Persien 1800-tal
Sköld Persien 1800-tal. Sköld Persien 1800-tal. D 21,5 cm. Dekor i form av stiliserade växtmönster. Bruksslitage samt buckla. Varenr: 3741890 DKK 1.616 SE, Norrköping, Finspångsv. 11-03-2015 19:32:00 DKK 263
Kniv orientalisk 1800-tal
Kniv orientalisk 1800-tal. Kniv orientalisk 1800-tal. L 26,5 cm. Handtag med skada. Varenr: 3741892 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 11-03-2015 19:39:00 DKK 242
Jagtriffel Carl Gustaf Model 1900 kaliber 6,5x55mm med PECAR sigtekikkert
Jagtriffel Carl Gustaf Model 1900 kaliber 6,5x55mm med PECAR sigtekikkert. Serienummer 623370. Carl Gustaf Model 1900 jagtriffel (jagtmodel, ikke en ombygget militærmodel) kaliber 6,5x55mm, cylinderlås, hængslet magasinbund og tysk PECAR-kvalitetskikkert 1½-4x22 (trykjagt-kikkert) i lav, fast montage samt korn og nedfældelig kærv. Fremstår med minimale brugsspor uden ... Varenr: 3749905 DKK 6.500 DK, Helsingør, Støberivej 11-03-2015 19:40:00 DKK 325
Kronhjortegevir, skalmonteret, jagttrofæer (2)
Kronhjortegevir, skalmonteret, jagttrofæer (2). Kronhjortegevir, skalmonteret på plade. H. 86, B. 75 cm & H. 80 cm, B. 69 cm. (2) Varenr: 3752216 DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 11-03-2015 19:41:00 DKK 300
Kjøbenhavns Tøjhus 1867/96
Kjøbenhavns Tøjhus 1867/96. Bagladeriffel 1867/96. Fremstillet af Geværfabrikken Kiøbenhavn. Kal 11,35mm. OAL 128 LL 86 cm. stemplet GK og Kiøbenhavns Tøihuus; skæfte nr 23203, Fremstår med aldersspor. Nummerskrue blankslidt. Pibe med skarp rifling, enkelte, mindre skygger. Mekanisk velfungerende. Serienr 70931. Varenr: 3711040 DKK 1.200 DK, Herning, Engdahlsvej 11-03-2015 19:45:00 DKK 425
Gevär Nordafrika 1800-tal
Gevär Nordafrika 1800-tal. Gevär så kallad "Toelock gun" Nordafrika 1800-tal. Inläggningar av mässingstråd samt ben.L 179 cm. Bruksslitage, sprickor. Mässingstråd har lossnat på några ställen. Varenr: 3741876 DKK 2.424 SE, Norrköping, Finspångsv. 11-03-2015 19:50:00 DKK 242
Jagtriffel Engelsk BSA kaliber .308 Winchester (7,62x51mm)
Jagtriffel Engelsk BSA kaliber .308 Winchester (7,62x51mm) . Serienummer 3R 3815. Engelsk BSA jagtriffel kaliber .308 Winchester (7,62x51mm). Cylinderlås, hængslet magasinbund, korn og kærv, forberedt for kikkertmontage, indikator for spændt hane. Ingen bruneringsslid. OAL 112 cm. 57½ cm løb med riffelgange. 35½ cm oliepoleret kolbe med gummikappe, ... Varenr: 3749888 DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 11-03-2015 19:50:00 DKK 325
Puma unge, fuld udstoppet.
Puma unge, fuld udstoppet.. Fuldt udstoppet pumaunge, højde ca. 12 cm, længde ca. 21 cm. Pumaungen er født og naturlig død under beskyttede forhold i naturpark. Cites ej påkrævet. Varenr: 3752334 DKK 12.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-03-2015 19:56:00 DKK 7.000
Dansk Pallask model 1785
Dansk Pallask model 1785. Dansk Pallask model 1785. Messingfæste med unionsvåbnet, tveægget klinge med stemplet. Blandlængde 93,5 cm. Gammel kopi. Blankvåbentilladelse påkrævet. Varenr: 3752525 DKK 4.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 11-03-2015 20:00:00 DKK 725
Jagtriffel 	Sabatti (FIAS) kaliber .30-06 (7,62z63mm) med Kassnar sigtekikkert
Jagtriffel Sabatti (FIAS) kaliber .30-06 (7,62z63mm) med Kassnar sigtekikkert. Serienummer 16446. FIASabatti jagtriffel kaliber .30-06 (7,62x63mm) med Kassnar 3-9x42 sigtekikkert i lav fast montage og med belyst sigtemiddel (trådkors). Korn afmonteret af hensyn til kikkertmontagen. Cylinderlås, hængslet magasinbund, intet bruneringsslid. OAL 106½ cm. 53 cm løb med ... Varenr: 3749894 DKK 6.000 DK, Helsingør, Støberivej 11-03-2015 20:00:00 DKK 375
Carl Gustav Jagtriffel kal 6,5 x 55 (4)
Carl Gustav Jagtriffel kal 6,5 x 55 (4). Carl Gustav jagtriffel kal 6,5 x 55. Våbennummer: 219756. TL 114,5 cm, PL 60 cm. Fremstår med brugsspor, pæne riffelgange. Monteret med Barska kikkertsigte. Der medfølger 32 jagtpatroner. Våbentilladelse påkrævet. (4) Varenr: 3713651 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-03-2015 20:01:00 DKK 325
Gevær fra Herregårdsskytte Vigo von Holstein-Rathlou, signeret lås. (3)
Gevær fra Herregårdsskytte Vigo von Holstein-Rathlou, signeret lås. (3). I følge rekvirent forladergevær fra Herregårdsskytte Vigo von Holstein-Rathlou, lås signeret med 'Rathlousdahl tilhørende', pibe stemplet på venstre side med H.R. antagelig for Holstein-Rathlou. Svungen aftrækkerbøjle i messing, rørkner, sigtkorn samt kolbekappe ligeledes i messing, konverteret ... Varenr: 3722315 DKK 16.000 DK, Vejle, Dandyvej 11-03-2015 20:08:00 DKK 12.000
Jagtriffel (eller samlervåben) Winchester Model 1894 bøjlespænder USA 200 års jubilæumsmodel 76 kaliber .30-30
Jagtriffel (eller samlervåben) Winchester Model 1894 bøjlespænder USA 200 års jubilæumsmodel 76 kaliber .30-30. Serienummer USA 05478. Winchester Model 1894 bøjlespænder i den originale .30-30 Cowboy-kaliber. Jubilæumsudgaven for USA's 200 års jubilæum 1976. Fremstår som ny med sadelring. Medalje indlagt i kolben. Gravering ”76” i låsestolen. OAL 95 cm. 48½ cm løb med riffelgange. 33 cm kolbe med ... Varenr: 3749952 DKK 5.000 DK, Helsingør, Støberivej 11-03-2015 20:10:00 DKK 1.050
Jagtgevær - Maverick 88 pumpgun - ny aldrig brugt  - til vurdering
Jagtgevær - Maverick 88 pumpgun - ny aldrig brugt - til vurdering. Maverick 88 pumpgun, serie nummer serie nummer MV82800S, 70 cm løb, 1/4 choke, totallængde 122 cm aldrig brugt Jagttegn påkrævet Varenr: 3718069 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 11-03-2015 20:10:00 DKK 750
Uppstoppad gräsand
Uppstoppad gräsand. Uppstoppad gräsand. Monterad på drivvedsbit. Höjd 39 cm, längd 40 cm. Smärre bruks och åldersrelaterat slitage. Varenr: 3752247 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 11-03-2015 20:11:00 DKK 242
Flintlåspistol, orientalisk
Flintlåspistol, orientalisk. Flintlåspistol, orientalisk. L 40 cm. Bruksslitage och skador. Varenr: 3741885 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 11-03-2015 20:13:00 DKK 263
Sauer 90 kaliber 308 riffel serie nummer 15798,
Sauer 90 kaliber 308 riffel serie nummer 15798,. Sauer 90 kaliber 308 riffel serie nummer 15798, swing mantage med Zeizz Diavari - ZA 2,5-10 x 52, ekstra fire skuds magasin og original rem, pibelængde 57 cm totallængde 111 cm. fremstår med tegn på brug. Våbentilladelse påkrævet. Varenr: 3752668 DKK 15.000 DK, Helsingør, Støberivej 11-03-2015 20:14:00 DKK 8.600
Dansk ringhanekarabin M/1852
Dansk ringhanekarabin M/1852 . Dansk ringhanekarabin M/1852 med riflet pibe i kal. 16,9 mm. Løb med tredelt klapviser samt karabinstang med hage. Lås med ringhane, lås stemplet: MD 1852 634 samt Frederik d. VII's kronede monogram. Aftrækkerbøjle samt kolbeafslutning i messing. Nummerens med nr. 634. Kolbe med ustemplet ... Varenr: 3742130 DKK 23.000 DK, Vejle, Dandyvej 11-03-2015 20:20:00 DKK 17.500
Carl Gustav / 96 med Leupold 3-9 x 40
Carl Gustav / 96 med Leupold 3-9 x 40. Jagtriffel. Carl Gustav 96 kal. 6,5x55. OAL 110 cm LL 55 cm. Direkte aftræk, sidesikring. Monteret med Leupold 3-9 x 40 sigtekikkert i fat montage. Fremstår med minimalt brugspræg, generelt pæn blånering men lidt rustpletter fra opbevaring. Indvendig blank og skarp pibe, mekanisk ... Varenr: 3750169 DKK 2.500 DK, Herning, Engdahlsvej 11-03-2015 20:21:00 DKK 325
Revir hundeliner og halsbånde. (50)
Revir hundeliner og halsbånde. (50). Revir hundeliner og halsbånde. Til jagt, fritid og udstilling. Halsbånd og liner i læder. Kasse med ca. +50 stk. (50) Varenr: 3751925 DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 11-03-2015 20:21:00 DKK 325
Tysk Mauser karabin 98K (3)
Tysk Mauser karabin 98K (3). Tysk Mauser karabin 98k. Våbennr. 7025, fremstillet på Steyr-Werke, Steyr i 1943, kal 8 x 57. Næsten rent løb med skarpe riffelgange, låsestift mangler, L = 111 cm. Der medfølger 2 klips med 5 patroner i hver. Våbentilladelse kræves. (3) Varenr: 3748675 DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-03-2015 20:22:00 DKK 300
Kugletænger, krudtflasker grebsskaller+ rensesæt (13)
Kugletænger, krudtflasker grebsskaller+ rensesæt (13). Lot grej til sorkrudtskydning herunder: Lee kugletænger med alu-forme med dobbelte hulrum, numre 90406 (.31), 90420(.36) 90444(.44) 90432 (.438145) rundkugle samt 90402 (??)Desuden 4 krudtflasker, moderne reproduktioner, 2 sæt grebsskaller til revolvere, 2 rensesæt til hhv riffel og hagl ... Varenr: 3752038 DKK 6.500 DK, Herning, Engdahlsvej 11-03-2015 20:30:00 DKK 400
Salonriffel. Anschutz. Kal. 22 LR med lyddæmper
Salonriffel. Anschutz. Kal. 22 LR med lyddæmper. Anschutz halvautomatisk salonriffel, model 520. Kal. 22 LR. Våbennummer 063827. PL 51,5 cm, TL 102,5 cm. Monteret med Fontaine kikkert og Parker Hale lyddæmper TL 17,5 cm nummer 17039. 15 skuds stikmagasin. Fremstår med brugspor. Våbentilladelse påkrævet. Varenr: 3748686 DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-03-2015 20:43:00 DKK 1.000
Christensen Arms riffel Carbon Custom Cal. 243WSSM
Christensen Arms riffel Carbon Custom Cal. 243WSSM. Amerikansk håndlavet Christensen Arms Carbon Custom Cal. 243WSSM, rh, fra 2007 Serie nr: TT006196 Løbsløngde inkl muzzlebreak: 63cm. Totallængle 115cm Kikkert: Leopold european-30, 3-9X50, monteret på riflen med leopold aftagelig montage. Skæfte og løb i fuld kulfiber, metaldele udført i ... Varenr: 3431069 DKK 55.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 11-03-2015 20:45:00 DKK 35.000
Bicorne m/1854-59 samt epåletter m/1903 samt bälte
Bicorne m/1854-59 samt epåletter m/1903 samt bälte. Bicorne modell m/1854-59 för officer, filt samt mässingstråd, tillverkad vid A. Ericsson & C:ns Eftr, Stockholm, hattask medföljer, obetydligt slitage. Epåletter, 1 par, modell m/1903. Medföljer gör också tillhörande bälte i de svenska färgerna. (3) Varenr: 3752236 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 11-03-2015 20:58:00 DKK 303
Huglu model 103DE o/u kaliber 12/76 haglgevær
Huglu model 103DE o/u kaliber 12/76 haglgevær. Huglu model 103DE o/u kaliber 12/76 haglgevær, snr 06S7000, løbslængde 71 cm boret 1/1 og 1/1, skæfte grade 5 længde 38 cm, bascule med SGR17 gravering, ejector og autosikring, jagttegn kræves Varenr: 3696666

DKK 18.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 11-03-2015 21:05:00 DKK 12.000
Bajonett m/1896, svensk, 1900-tal
Bajonett m/1896, svensk, 1900-tal. Bajonett m/1896 med balja och lås, svensk, märkt med stämpel för Carl Gustafs stads gevärsfaktori, längd 35,5 cm, 1900-tal Varenr: 3752541 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 11-03-2015 21:05:00 DKK 242
Sauer 90 fuldskæftet riffel i kaliber 6,5x55
Sauer 90 fuldskæftet riffel i kaliber 6,5x55. Sauer 90 fuldskæftet riffel i kaliber 6,5x5 snr k3609, løbslængde 48 cm. totallængde 103 cm, med 2 stk 3 skuds stikmagasiner, monteret med Bushnell banner 3-9x40 sigtekikkert i EAW swing montage, intakt brunering, meget få brugsmærker, våbentilladelse kræves Varenr: 3744133 DKK 14.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 11-03-2015 21:06:00 DKK 8.000
Lot dekorationsvåben +kikkert (6)
Lot dekorationsvåben +kikkert (6). 3 pistoler; dekorationsvåben med flintelåse der kan klikke, Weaver Sigtekikkert for luft-/salonriffel, samt 2 små krumsabler, OAL 45 cm. Sidstnævnte kræver blankvåbentilladelse. (6) Varenr: 3752013 DKK 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 11-03-2015 21:08:00 DKK 300
slaglåspistol 'svensk dragon' LBL- stämpel,1800-tal
slaglåspistol 'svensk dragon' LBL- stämpel,1800-tal. Slaglåspistol 'svensk dragon' med beslag av mässing märkt LBL. Längd 43 cm, 1800-tal, Slitage, skador. Varenr: 3752537 DKK 1.212 SE, Örebro, Aspholmen 11-03-2015 21:10:00 DKK 444
Patrontaske til 100 patroner i mørkt læder
Patrontaske til 100 patroner i mørkt læder. Patrontaske i læder med bærestrop i canvas. Kan indeholde ca 100 stk cal. 12 patroner Varenr: 3736085

DKK < 1.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 12-03-2015 14:50:00 DKK 300
GoPro Hero 3+ Black Edition
GoPro Hero 3+ Black Edition. GoPro Hero 3+ Black Edition, medfølger 3 mounts samt fjernbetjening Varenr: 3750132

DKK 3.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 12-03-2015 16:09:00 DKK 1.500
Sabel kavallerimanskap
Sabel kavallerimanskap. SABEL, svensk, m/1808 för kavallerimanskap, stålbalja, längd 105 cm Varenr: 3753519 DKK 3.232 SE, Stockholms Auktionsverk Online 12-03-2015 19:06:00
Se mere
To skalmonterede gevirer fra kronhjorte (2) . To skalmonterede gevirer fra kronhjorte skudt i Danmark midt 1900-tallet. Monteret på plader. 85 x 82 cm samt 110 x 90 cm. Ene gevir mangler 1 tak antageligt senere afbrækket. Varenr: 3748388 DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 12-03-2015 20:00:00 DKK 300
Kronhjort. Skalmonteret gevir, 10 ender, L. 86 cm
Kronhjort. Skalmonteret gevir, 10 ender, L. 86 cm. Skalmonteret kronhjorte gevir monteret på plade til vægophæng. Længde ca. 86 cm, Længde gevir ca. 65 cm. 10-ender. Varenr: 3734281 DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 12-03-2015 20:10:00 DKK 300
Remington 700 Police kaliber 300 win mag med GRS skæfte
Remington 700 Police kaliber 300 win mag med GRS skæfte. Remington 700 Police kaliber 300 win mag med nyt GRS skæfte snr. G7151503, 2 stk 5 skuds magasiner, løbs længde 58,5 cm total længde 112,5 cm, ingen brugs eller slid mærker, våben tilladelse kræves. Varenr: 3748146 DKK 10.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 12-03-2015 20:11:00 DKK 5.800
Dansk Rytterpistol M.1807
Dansk Rytterpistol M.1807 . Dansk Rytterpistol M.1807 med Kyhl's indvendige flintelås, fremstillet på Kronborg geværfabrik. Skæfte i brunbejdset bøgetræ. Sideblik, kolbekappe, aftrækkerbøjle samt sigtekorn og næseblik i messing. Aftrækkerbøjle, sideblik, kolbeafslutning samt løb stemplet 21. Løb fastgjort m. stifter. ... Varenr: 3742110 DKK 18.500 DK, Vejle, Dandyvej 12-03-2015 20:14:00 DKK 14.500
Samling skalmonterede Kronhjorte gevirer/ gervirer fra råbukke
Samling skalmonterede Kronhjorte gevirer/ gervirer fra råbukke . Skalmonterede gevirer fra hhv. Kronhjort/ råbuk. To monteret på plade til vægophæng. To med deformiteter. Største: 8-ender, L. ca. 92 cm, længde gevir ca. 66 cm. Varenr: 3734290 DKK 2.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 12-03-2015 20:20:00 DKK 300
Carl Gustav Mauser M94 kaliber 6,5x55
Carl Gustav Mauser M94 kaliber 6,5x55. Carl Gustav Stads Gevärsfaktori Mauser M94 kaliber 6,5x55, snr. 90446, løbslængde 44 cm, total længde 94 cm. brugsmærker, våbentilladelse kræves Varenr: 3748245 DKK 1.800 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 12-03-2015 20:37:00 DKK 350
Sabel for let kavalleri M1818 med GHD stemplet skede
Sabel for let kavalleri M1818 med GHD stemplet skede. Sabel for let kavalleri M1818. Messingfæste med let nedadbuet parerstang, som i en jævn bue går over i håndbøjlen, parerstang tappet ind i hætteformet knap med glat nakkestykke. Fæste med to tertsbøjler og lange skedefjedre. Grebe beklædt med mørkt læder uden messingtråd i rillerne. Enægget ... Varenr: 3742080 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 12-03-2015 20:44:00 DKK 5.600
US Carabin kaliber 30
US Carabin kaliber 30. US Carabin kaliber 30, med orginalt skæfte samt foldeskæfte, 2 stk i clip 30 skuds magasiner samt 6 stk 15 skuds magasiner, oliebeholder, canvas foderal samt canvas bærerem. snr. 5271844, fremstillet af Inland Manufacturing Division, General Moters i maj 1944, løbslængde 44 cm, total længde ... Varenr: 3748041 DKK 3.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 12-03-2015 20:47:00 DKK 3.500
Dansk Marinerevolver model 1871/81.
Dansk Marinerevolver model 1871/81.. Dansk Marinerevolver model 1871/81. Stemplet kronet SA = Sø Artilleriet. Blank i løbet med tydelig riffelgang. Fungerer mekanisk fint. Nummerens med nr. 593. Samlertilladelse til skydevåben kræves. Varenr: 3751853 DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 14-03-2015 18:01:00 DKK 1.000
<<  1 2