Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Jagt, fiskeri, våben og militaria i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent

Vintage!

Vil du klædes interessant på? -
eller måske have en ny taske?

  • Måske finder du det helt specielle i vores Vintage-kategori?

    •   <<  1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
      Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
      Skalmonteret elggevir
      Skalmonteret elggevir . Skalmonteret elggevir. B 120 cm, H 85 cm. Varenr: 4645151 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-05-2017 18:30:00 DKK 425
      Jagttrofæ. Skuldermonteret sneged (Oreamnos americanus)
      Jagttrofæ. Skuldermonteret sneged (Oreamnos americanus). Jagttrofæ. Skuldermonteret sneged (Oreamnos americanus). H 82 cm, D 59 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4645124 DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-05-2017 19:00:00 DKK 925
      Våbenskab af grålakeret metal
      Våbenskab af grålakeret metal. Våbenskab/sikringsskab af grålakeret metal, Skafor blå. Nøgler medfølger. H. 150 cm., B. 30 cm., D. 28 cm. Fremstår med alm. brugsspor. Varenr: 4644792 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 03-05-2017 19:13:00 DKK 1.000
      Jagttrofæ. Fladmonteret kattedyr
      Jagttrofæ. Fladmonteret kattedyr. Jagttrofæ. Fladmonteret kattedyr med kunstigt kranie. L 104 cm, B 77 cm. Varenr: 4645136 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-05-2017 19:20:00 DKK 325
      Skalmonteret vildged og eland (2)
      Skalmonteret vildged og eland (2). Skalmonteret vildged og eland H 97 cm. (2) Varenr: 4645332 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-05-2017 19:22:00 DKK 300
      Jagttrofæ. Albino råbuk samt buk (2)
      Jagttrofæ. Albino råbuk samt buk (2). Jagttrofæ. Albino råbuk H 54 cm samt buk (2) Varenr: 4645129 DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-05-2017 19:27:00 DKK 525
      Canadisk sortbjørn (Ursus americanus)
      Canadisk sortbjørn (Ursus americanus) . Canadisk Sortbjørn (Ursus americanus). Fladmonteret skind med kunstigt kranie. L. 143 cm, B 145 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4645139 DKK 7.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-05-2017 19:30:00 DKK 1.600
      Udstoppet tjur og fasan (2)
      Udstoppet tjur og fasan (2). Udstoppet tjur H 33 cm, og fasan H 35 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 4645135 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-05-2017 19:40:00 DKK 350
      Kranie fra sortbjørn
      Kranie fra sortbjørn. Kranie fra sortbjørn L 24 cm. Varenr: 4645132 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-05-2017 19:45:00 DKK 400
      Armscor Salonriffel.
      Armscor Salonriffel. . Salonriffel, repeter. Armscor kal. .22LR med lyddæmper. LL 55 cm OAL 104 cm (117 cm inkl. lyddæmper.) Monteret med sigtekikkert. Fremstår uden væsentlige brugsspor, men uden magasin. Serienr. A863482 Våbentilladelse samt tilladelse til lyddæmper fordres; eftersyn/ udlevering efter aftale. Varenr: 4635752 DKK 1.500 DK, Herning, Engdahlsvej 03-05-2017 19:48:00 DKK 550
      Jagttrofæ. Skuldermonteret Oryx (Oryx beisa)
      Jagttrofæ. Skuldermonteret Oryx (Oryx beisa) . Jagttrofæ. Skuldermonteret Oryx (Oryx beisa). D 73 cm, H 108 cm. Varenr: 4645118 DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-05-2017 20:00:00 DKK 625
      Dansk M. 1910/21 pistol.
      Dansk M. 1910/21 pistol.. Dansk. M. 1910/21 system Bergmann, kal. 9 mm. Pistolen er stemplet M. 1910/21 samt Brevete S.G.D.G.- Anciens Etablicement Pieper Herstal - Liege - Bergmann's Patent. Våbennummer 6611. 'M.W.' og 'Bopa' skåret ind i træ grebsskallerne. Pistolen fremstår med aldersrelaterede brugsspor. ... Varenr: 4645645 DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-05-2017 20:16:00 DKK 5.800
      Tysk signalpistol
      Tysk signalpistol . Tysk signalpistol, model Galvano. Løbsl.: 15,5 cm. Totall.: 22,5 cm. Serienr. 242592. Ramme stemplet Wa. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Kræver gyldig samlertilladelse til signalvåben. Varenr: 4645648 DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 03-05-2017 20:17:00 DKK 500
      Elgskind
      Elgskind. Elgskind med hoved. L 197 cm, B 193 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4645141 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-05-2017 20:30:00 DKK 325
      Luftgewehr Marke Diana, Modell 15, Deutschland um 1930
      Luftgewehr Marke Diana, Modell 15, Deutschland um 1930. Luftgewehr Marke Diana, Modell 15, Länge ca. 83,5cm, Kaliber 4,5mm, Messinglauf ohne Züge, Knickmechanik, Holzschaft. Lauf mit Prägung 'Diana', 'Mod. 15' und 'D.R.P.' Altersbedingter Zustand mit leichtem Flugrost und beriebener Brünierung, Mechanik funktionstüchtig, Deutschland um 1930 Varenr: 4644731 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 03-05-2017 20:46:00 DKK 297
      Tysk signalpistol
      Tysk signalpistol. Tysk signalpistol, model Galvano. Løbsl.: 15,5 cm. Totall.: 22 cm. Serienr. 35151. Sortlakeret. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og mærker. Kræver gyldig samlertilladelse til signalvåben. Varenr: 4645650 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-05-2017 20:50:00 DKK 475
      Udstoppet musvåge (Buteo buteo)
      Udstoppet musvåge (Buteo buteo). Udstoppet musvåge (Buteo buteo) monteret på træstup. H. incl. montering 48 cm. Cites certifikat fra Naturstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Tilladelsen er genstandsspecifik og skal ikke ombyttes ved videresalg. Bemærk: Ved handel uden for EU, skal der søges eksport / import tilladelse ... Varenr: 4646874 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 04-05-2017 13:45:42 DKK 550
      X3M1 Jakke og bukser (2)
      X3M1 Jakke og bukser (2). Jakke, X3M1 til jagt- og fritidsbrug. Grøn, str. 60 med aftagelig hætte. 10 lommer på front, 4 inderlommer samt snøre i linningen. Brun skulderforstærkning. Medfølgende insektnet til montering på hætte. Matchende bukser i str. 60. (2) Varenr: 4562782

      DKK 2.000 DK, Herning, Engdahlsvej 04-05-2017 14:36:10 DKK 1.300
      Dansk Sabel M. 1950, forgyldt fæste
      Dansk Sabel M. 1950, forgyldt fæste . Dansk sabel M. 1950 med fæste af forgyldt messing, greb med portepe, af rokkeskind, beviklet med snoet messingtråd, skede af forkromet stål, klingen stemplet HMAK 1993 samt E&F Hörster Solingen. KL. 82 TL. 95 cm. Opbevaringspose medfølger. Fremstår minimale brugsspor. Blankvåbentilladelse ... Varenr: 4583384

      DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-05-2017 15:08:00 DKK 1.550
      Masai spyd
      Masai spyd. Afrikansk Masai spyd. Blankvåben tilladelse påkræves. L 169 cm Varenr: 4615753 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 04-05-2017 17:29:00 DKK 375
      Spansk Dekorations sværd, kopi efter Richard III Coéur de Lion.
      Spansk Dekorations sværd, kopi efter Richard III Coéur de Lion.. Spansk Dekorations sværd, kopi efter Richard III Coéur de Lion. KL. 82 cm., Oal. 100 cm. Fæste med bevikling af læder, guldfarvet. Blankvåbentilladelse fordres. Varenr: 4635762 DKK 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 04-05-2017 17:42:35 DKK 325
      Forlade perkussions gevær
      Forlade perkussions gevær. Forlade perkussions gevær. Lås af jern. sideblik samt aftrækkerbøjle i messing, stemplet: A 1761. Totallængde: 133,5 cm. Ladestok mangler. Kan frit erhverves af alle personer. Varenr: 4594752 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-05-2017 18:22:00 DKK 300
      Salonriffel. Krico. Kaliber .22LR. Halvautomatisk
      Salonriffel. Krico. Kaliber .22LR. Halvautomatisk . Salonriffel. Krico. Kaliber .22LR. Halvautomatisk ladesystem. 5 skuds magasin. Våbennummer: 256797. Pibelængde: 54,5 cm. Totallængde: 105 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Våbentilladelse påkrævet. Varenr: 4628573 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 04-05-2017 18:32:00 DKK 575
      Samling, tre springbukkeskind (3)
      Samling, tre springbukkeskind (3). Samling, tre springbukkeskind, hvide og lysebrune, mål på hvert skind: L. ca. 95 cm, B. ca. 70 cm. (3) Varenr: 4576429 DKK 3.342 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 04-05-2017 18:40:00 DKK 2.228
      Fasanenhenne, Tierpräparat, Vollmontage auf Plinthe, Dermoplastik
      Fasanenhenne, Tierpräparat, Vollmontage auf Plinthe, Dermoplastik. Stehende Fasanenhenne, Vollmontage, Tierpräparat einer stehenden Fasanenhenne auf gestalteter Plinthe, Objektmaße: H. 17 cm, D. 20 cm, T. 85 cm. Guter Erhaltungszustand, minimale Gebrauchsspuren möglich. Varenr: 4576448 DKK 1.634 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 04-05-2017 18:41:00 DKK 520
      Våbenskab Nor-Lux
      Våbenskab Nor-Lux. Våbenskab Nor-Lyx skafor blå -195/95 våbenskab. H 151 cm, D 30 cm, B 42 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4646626 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 04-05-2017 18:43:00 DKK 1.100
      Skalmonterede jagttrofæer (22)
      Skalmonterede jagttrofæer (22). Samling på 22 skalmonterede jagttrofæer. (22) Varenr: 4645311 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 04-05-2017 18:51:00 DKK 350
      Udstoppet Slørugle 'Tyto Alba' 1960'erne
      Udstoppet Slørugle 'Tyto Alba' 1960'erne. Udstoppet Slørugle 'Tyto Alba' monteret på stub. H. 37 cm. Konseveret af Hans F. Larsen. Fremstår med aldersrelaterede spor. H. 36 cm. CITES-certifikat fra Styrelsen for Vand- og Naturforvaltning (SVANA) til handel inden for EU medfølger. Ved handel uden for EU skal der søges eksport- / ... Varenr: 4646373 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-05-2017 19:16:00 DKK 500
      Elgskovl, elggevir
      Elgskovl, elggevir. Geviret fra en elg, objektmål: Ø 91 cm, D. 57 cm. Fremstår i velbevaret stand med minimale brugsspor. Varenr: 4576444 DKK 3.045 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 04-05-2017 19:40:00 DKK 2.414
      Konvolut abnorme Böcke (7)
      Konvolut abnorme Böcke (7). 7 Geweihe, Jagdtrophäen mit Schädelplatten von abnormen Rehböcken. Alle Geweihe jeweils einzeln montiert auf profilierten Holzplatten. Zur Wandmontage geeignet. Maße pro Einzelstück: H. ca. 19 cm, B. ca. 11 cm T. ca. 16 cm. Teilweise rückseitig auf den Holzplatten bezeichnet und datiert, ... Varenr: 4576456 DKK 2.228 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 04-05-2017 19:41:00 DKK 1.411
      Konvolut abnorme Böcke (8)
      Konvolut abnorme Böcke (8). 8 Geweihe, Jagdtrophäen mit Schädelplatten von abnormen Rehböcken. Alle Geweihe jeweils einzeln montiert auf profilierten Holzplatten. Zur Wandmontage geeignet. Maße pro Einzelstück: H. ca. 19 cm, B. ca. 11 cm T. ca. 16 cm. Teilweise rückseitig auf den Holzplatten bezeichnet und datiert, ... Varenr: 4576458 DKK 2.600 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 04-05-2017 19:41:00 DKK 1.634
      Samling amunition bestående af 99 stk RWS 6,5x57R,  40 stk RWS 7x65R,  20 stk Winchester cal 348
      Samling amunition bestående af 99 stk RWS 6,5x57R, 40 stk RWS 7x65R, 20 stk Winchester cal 348 . Samling amunition bestående af 99 stk RWS 6,5x57R, 40 stk RWS 7x65R, 20 stk Winchester cal 348. Der kræves tilladelse til de enkelte kalibere eller forhandlertilladelse Varenr: 4628595 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-05-2017 19:41:00 DKK 325
      Konvolut, Drei verzierte Bockgeweihe, auf Trophäenschilder
      Konvolut, Drei verzierte Bockgeweihe, auf Trophäenschilder. Konvolut, Drei verzierte Bockgeweihe, montiert auf Trophäenschilder aus Holz, 2 Geweihe verziert mit Pailletten, 1 Geweih mitsilberfarbener Bemalung, Maße jeweils: H. ca. 20-24 cm, B. 12 cm, T. max. 20 cm. Varenr: 4576433 DKK 1.634 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 04-05-2017 19:42:00 DKK 891
      Damwildkonvolut, Spießer und Schaufler (3)
      Damwildkonvolut, Spießer und Schaufler (3). Damwildkonvolut, Jagdtrophäen, bestehend aus: Spießer, montiert auf profilierter Holzplatte, zur Wandmontage geeignet, H. ca. 40 cm, B. ca. 17 cm, T. ca. 22 cm. Schaufler/Hirsch, Schädelplatte mit Geweihschaufeln, H. ca. 76 cm, B. ca. 72 cm, T. ca. 30 cm, eine Schaufel oben bestoßen/mit ... Varenr: 4576445 DKK 2.600 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 04-05-2017 19:42:00 DKK 1.486
      Hovedmonteret kronhjort
      Hovedmonteret kronhjort. Hovedmonteret kronhjort, 10 ender med krone på begge stænger. 68 x 130 cm. Varenr: 4645506 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 04-05-2017 19:42:00 DKK 650
      Springbock, Jagdtrophäe, Präparat, Kopf-Schulter-Montage
      Springbock, Jagdtrophäe, Präparat, Kopf-Schulter-Montage. Springbock, Jagdtrophäe, Präparat, Kopf-Schulter-Montage, Spraingbock mit Hörnern, H. ca. 62 cm, B. ca 24 cm, T. ca. 47 cm. Partiell Fellbereibungen und kleine Fellfehstellen, ein Horn locker, Ohren am Rand mit kleineren Fehlstellen Varenr: 4612276 DKK 2.600 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 04-05-2017 19:44:00 DKK 1.114
      Aubrack Rind, Tierschädel
      Aubrack Rind, Tierschädel. Tierschädel eines Aubrack Rindes, Objektmaße: H. 49cm, D. 88 cm, T. 26 cm, fehlender Unterkiefer. Varenr: 4576434 DKK 1.857 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 04-05-2017 19:44:00 DKK 1.486
      Fransk stenlåspistol, Grelier & Fils, Frankrig, ca. 1820
      Fransk stenlåspistol, Grelier & Fils, Frankrig, ca. 1820. Fransk stenlåspistol, Grelier & Fils, Laroche, Frankrig, udførelse til officerer, længde i alt ca. 30 cm, løbets længde ca. 16 cm, kaliber ca. 15 mm. Ottekantet løb, overside med forgyldt gravering 'Canon Fordu', messingkorn, stenlås, hane i svanehalsudførelse, bomberet låseplade, graveret ... Varenr: 4634354 DKK 5.571 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 04-05-2017 19:47:00 DKK 4.457
      Samling opsatser (20)
      Samling opsatser (20). Samling af 20 råbukkeopsatser på plade. Fremstår med brugsspor. (20) Varenr: 4645290 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 04-05-2017 19:51:00 DKK 300
      Vandbøffel kranie med horn
      Vandbøffel kranie med horn. Vandbøffel kranie med horn, til vægophæng.76 x 98 cm. Monteret med ophæng. Det ene horn sidder løst på. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4646403 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 04-05-2017 19:53:00 DKK 300
      Elg gevir 13 takker
      Elg gevir 13 takker. Elg gevir monteret på plade med underkæbe, 13 takker. B: 101 cm. H: 88 cm. Varenr: 4646362 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 04-05-2017 19:54:00 DKK 425
      Krudthorn med Frederik IV monogram 1700 tallet
      Krudthorn med Frederik IV monogram 1700 tallet. Krudthorn med Frederik IV monogram 1700 tallet. L 20 cm. Med patina og tørrevne. Varenr: 4645349 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 04-05-2017 19:56:00 DKK 3.200
      Zebra, jagttrofæ, dermoplastik, hoved-skulder-montering, Cites
      Zebra, jagttrofæ, dermoplastik, hoved-skulder-montering, Cites. Zebra, jagttrofæ, dermoplastik, præparat, hoved-skulder-montering, træstub som sokkel og fod, objektmål: H. ca. 200 cm, B. ca. 38 cm, soklens H. ca. 97,5 cm. Fremstår med minimale brugsspor, delvist let afslidt pels. Varenr: 4576424 DKK 25.996 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 04-05-2017 20:00:00 DKK 20.797
      Katana, samuraisværd, med Koshirae, Shimaru (skarpt)
      Katana, samuraisværd, med Koshirae, Shimaru (skarpt). Katana med Koshirae (montering). Klinge af kulstofstål, smedet i kobusestil (sandwichkonstruktion af hårdt stål med kerne af blødt stål), med Bo-Hi (hulkeler), hærdet på traditionel vis, derfor med hærdningslinje (hamon). Nagasa (klingelængde) ca. 71 cm, bredde Kissaki ca. 2,5 cm, bredde Hamachi ... Varenr: 4631511

      DKK 8.913 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 04-05-2017 20:00:00 DKK 6.313
      Remmington Mohawk-600 fuldskæftet jagtriffel kal 243W. nr. B6244243
      Remmington Mohawk-600 fuldskæftet jagtriffel kal 243W. nr. B6244243. Remmington Mohawk-600 fuldskæftet jagtriffel kal. 243W. Olieret skæfte med netskæringer, fast magasin. Våbennummer: B6244243.. PL 45 cm, TL. 94 cm. Fremstår med brugsspor samt afmonteret kikkertmontage. Varenr: 4631338 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-05-2017 20:01:00 DKK 1.100
      Jagtriffel Brno model CZ 527 kaliber 223 Rem. monteret med Swarovski Habitch 3-9x36 A
      Jagtriffel Brno model CZ 527 kaliber 223 Rem. monteret med Swarovski Habitch 3-9x36 A. Jagtriffel Brno model CZ 527 kaliber 223 Rem. monteret med Swarovski Habitch 3-9x36 A. Våbennummer. B5646 Fremstår uden væsentlige brugsspor. Pibelængde: 58,5 cm. Totallængde: 106,5 cm. Kolbelængde: 35 cm. Stikmagasin til 5 patroner samt snelle. Våbentilladelse påkræves. Varenr: 4628586 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-05-2017 20:06:00 DKK 2.200
      Waffe, Vorderlader / Perkussionswaffe, San Marco Gardone V.T., Kaliber 44, Italien
      Waffe, Vorderlader / Perkussionswaffe, San Marco Gardone V.T., Kaliber 44, Italien. Waffe, Vorderlader / Perkussionswaffe, San Marco Gardone V.T., Kaliber 44, Italien, Griff mit Holz, beidseitig mit figürlicher Gravur, rechte Seite mit Bauer und Bären in Berglandschaft, linke Seite mit landwirtschaftlicher Szene, Herstellergravur und mehrfach , L.35 cm, leichte Reibespuren. Varenr: 4609017 DKK 1.857 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 04-05-2017 20:08:00 DKK 854
      Samling afrikanske våben (4)
      Samling afrikanske våben (4). Samling ceremonielle våben, bl.a. 2 økser, jern og træ. Afrika, 1900-tallet første halvdel. L. 40-48 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. (4) Varenr: 4638894 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-05-2017 20:18:00 DKK 350
      Dansk suhler tapriffel M1854/68 System Snider.
      Dansk suhler tapriffel M1854/68 System Snider. . Den til bagladning forandrede suhler tapriffel M-1854/68 (System Snider). Kal. 16,9 mm OAL135 LL 85 cm. Stemplet 7780 på kammer og låseblik, 4709 på kammer, rensestok 6867, Fremstår velplejet, mekanisk velfungerende, ren og skarp i løbet, og med næsten hel brunering. Piben har øjensynlig været... Varenr: 4636609 DKK 3.500 DK, Herning, Engdahlsvej 04-05-2017 20:30:00 DKK 1.600
      Simson Suhl Lux Drilling kal. 7x57R 16/70 med Karl Kahles Helia S 6x42 kikkertsigte
      Simson Suhl Lux Drilling kal. 7x57R 16/70 med Karl Kahles Helia S 6x42 kikkertsigte . Simson Suhl Lux Drilling. kal. 7x57R 16/70, TL 108 cm. PL 63 cm, afstand aftrækker til kolbe 37,5 cm. Våbennummer 995121. Svingmontage, flip up sigte til riffel funktion. Tilhørende kikkertsigte, Karl Kahles Helia S 6x42. Fremstår med spejlblanke løb, ingen slør, og stram mekanisk funktion, samt ... Varenr: 4637092 DKK 15.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 04-05-2017 20:30:00 DKK 10.000
      15 skalmonterede råbukkeopsatse
      15 skalmonterede råbukkeopsatse. 15 skalmonterede råbukkeopsatse. Overvejende danske bukke, nedlagt på midt- og vestsjælland. (15) Varenr: 4637416 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-05-2017 20:45:00 DKK 300
      Par duelpistoler, 1800-tallets første halvdel. Antageligt engelske
      Par duelpistoler, 1800-tallets første halvdel. Antageligt engelske. Par duelpistoler, 1800-tallets første halvdel. Antageligt engelske. Med klap aftrækkere. Til perkussion. Fremsstår med aldersrelaterede brugsspor, den ene med manglende stykke træ. Varenr: 4646242 DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-05-2017 20:45:00 DKK 1.450
      Steinschlosspistole, orientalischer Raum, um 1860
      Steinschlosspistole, orientalischer Raum, um 1860. Steinschlosspistole, aus dem orientalischen Raum, Gesamtlänge ca. 51cm, Lauflänge ca. 30cm, Kaliber ca. 15mm, glatte Selle, achtkantige Laufkammer in runden, glatten Lauf übergehend. Vollständiger Messingbeschlag des Schaftes, reiches Dekor, florale Elemente mit Trauben, spitzes Schaftende, ... Varenr: 4634355 DKK 2.043 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 04-05-2017 20:49:00 DKK 1.226
      15 skalmonterede råbukkeopsatse. 15 skalmonterede råbukkeopsatse. Overvejende danske bukke, nedlagt på midt- og vestsjælland. (15) Varenr: 4637417 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-05-2017 20:51:00 DKK 325
      Konvolut 5 Geweihe (5)
      Konvolut 5 Geweihe (5). Fünf Geweihe, Jagdtrophäen mit Schädelplatten von vier Rehböcken und einem Gamsbock. Vier Geweihe jeweils einzeln montiert auf unterschiedlich geformten Holzplatten. Die Gamsschädelplatte ohne Holzmontierung. Zur Wandmontage geeignet. Masse: H. ca. 20 - 35 cm. Teilweise rückseitig bezeichnet ... Varenr: 4643448 DKK 1.114 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 04-05-2017 20:52:00 DKK 297
      Konvolut 5 Geweihe von Rehböcken (5)
      Konvolut 5 Geweihe von Rehböcken (5). Fünf Geweihe, Jagdtrophäen mit Schädelplatten von Rehböcken. Vier Geweihe jeweils einzeln montiert auf geschweiften Holzplatten. Ein Geweih mit gelöster Holzplatte. Zur Wandmontage geeignet. Masse: H. ca. 25 - 40 cm. Teilweise rückseitig bezeichnet mit Daten und Ortsangaben. Altersgemäße ... Varenr: 4643446 DKK 1.114 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 04-05-2017 20:53:00 DKK 297
      Baikal haglgevær Model MP-27 EM-1C kal. 12/76.
      Baikal haglgevær Model MP-27 EM-1C kal. 12/76. . Baikal haglgevær Model MP-27 EM-1C kal. 12/76. Serie nr. 132720269. Pibelængde: 72 cm. Kolbelængde: 35 cm. Totallængde: 114 cm. Singletrigger og ejector samt ventileret sigteskinne. Der medfølger 2 chokes, disse sidder i løbet. Fremstår med minimal brugslitage. Jagttegn påkrævet Varenr: 4631909 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-05-2017 20:59:00 DKK 1.300
      Hatsan Escort halvautomatisk haglgevær kal. 12-76 Magnum
      Hatsan Escort halvautomatisk haglgevær kal. 12-76 Magnum. Hatsan Escort halvautomatisk haglgevær kal. 12-76 Magnum. Våben nr 038834. Totallængde: 119,5 cm. Pibelængde: 69 cm. Kolbelængde: 33,5 cm. Der medfølger 1 stk. choke. denne sidder i løbet. Ventileret sigteskinne. Kolbehælen er ikke original. Jagttegn påkrævet. Varenr: 4631881 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 04-05-2017 21:12:00 DKK 775
      Salonriffel. TOZ-17 kal .22 LR
      Salonriffel. TOZ-17 kal .22 LR. Salonriffel. TOZ-17 kal .22 LR. Våbennummer 2516. PL 50 cm, TL 101 cm. Fremstår med brugsspor. Våbentilladelse påkrævet. Varenr: 4647692 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-05-2017 15:07:00 DKK 300
      Hardball gevær: Dragunov SVD
      Hardball gevær: Dragunov SVD. Hardball gevær: Batteridrevet Dragunov SVD med træskæfte. Fremstår med brugsspor, batteri og oplader medfølger ikke. kan erhverves af alle over 18 år. Virker ifølge rekvirent, Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Denne er en del af en større samling hardball våben. Varenr: 4647608 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-05-2017 17:45:00 DKK 1.250
      Seks ammunitionskasser (6)
      Seks ammunitionskasser (6). Seks grønmalede ammunitionskasser. 28x35x26. Fremstår med brugsspor. (6) Varenr: 4647797 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-05-2017 17:56:00 DKK 525
      Hardball gevær: L96 ASGK Tanaka Works
      Hardball gevær: L96 ASGK Tanaka Works . Hardball gevær: Gasdrevet L96 ASGK Tanaka Works. Monteret med Accushot sniperscope. Fremstår med brugsspor. kan erhverves af alle over 18 år. Virker ifølge rekvirent, Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Denne er en del af en større samling hardball våben. Varenr: 4647611 DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-05-2017 18:00:00 DKK 650
      Salonriffel: BRNO kal 22LR
      Salonriffel: BRNO kal 22LR. Salonriffel: BRNO kal 22LR våbennummer 50722. PL 60 cm, TL 108 cm. Klargjort til lyddæmper. Fremstår med brugsspor. Våbentilladelse påkrævet. Varenr: 4647691 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-05-2017 18:09:00 DKK 325
      Transport- / Militærkasse
      Transport- / Militærkasse. Transport- / Militærkasse af bemalet træ med hængsel samt håndtag monteret. H. 53 cm. L. 107 cm. D. 54 cm. Fremstår med brugsspor herunder ridser samt mærker. Varenr: 4645125 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 05-05-2017 18:16:00 DKK 300
      Opsats fra kronhjort 13-ender.
      Opsats fra kronhjort 13-ender.. Opsats fra stor polsk kronhjort 13-ender, monteret på plade i udskåret træ. H: 1167cm. B: 67 cm. Fremstår med påskrift på plade: Zamrzencia Polen 26/9 74. almindelige brugsspor brugsspor. Varenr: 4648000 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 05-05-2017 19:17:00 DKK 325
      Hardball gevær: K98 ASGK Tanaka Works
      Hardball gevær: K98 ASGK Tanaka Works. Hardball gevær: Gasdrevet K98 ASGK Tanaka Works med træskæfte. Fremstår med brugsspor. kan erhverves af alle over 18 år. Virker ifølge rekvirent, Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Denne er en del af en større samling hardball våben. Varenr: 4647604 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-05-2017 19:18:00 DKK 1.650
      Gevir
      Gevir. Gevir monteret på plade. H. 52 cm. B. 66 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4647123 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 05-05-2017 19:54:00 DKK 300
      Tulwar
      Tulwar. TULWAR, indisk, omkring 1900, fäste med bronserad dekor, läderklädd balja, längd ca 83,5 cm Varenr: 4647555 DKK 1.160 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 05-05-2017 21:18:00
      Se mere
      Sjöoofficersvärja
      Sjöoofficersvärja. VÄRJA, Sjöofficersmodell, 1915, svart läderklädd balja, förgyllda beslag, portepé, längd ca 90 cm Varenr: 4647563 DKK 2.321 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 05-05-2017 21:42:00
      Se mere
      Armborst
      Armborst. ARMBORST, replika, i trä och smide, längd ca 88 cm Varenr: 4648534 DKK 1.160 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 06-05-2017 12:09:00
      Se mere
      Jagtriffel, Whitworth i kal. 308 Win. med 3-9 x 40 kikkertsigte.
      Jagtriffel, Whitworth i kal. 308 Win. med 3-9 x 40 kikkertsigte.. Jagtriffel, Whitworth i kal. 308 Win. med 3-9 x 40 kikkertsigte. TL 112 cm. LL 57 cm. Våbennr. 07452. Spejlblank i piben med tydelig riffelgang. Indvendigt magasin. Fremstår med let brugspræg. Våbentilladelse kræves. Varenr: 4646736 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 06-05-2017 16:25:00 DKK 325
      Riffel, Eddystone Model 1917 i kal. 30-06.
      Riffel, Eddystone Model 1917 i kal. 30-06.. Riffel, Eddystone Model 1917 i kal. 30-06. TL 117,5 cm. LL 65 cm. Våbennr. 488760. Ren i piben. Indvendigt magasin. Våbentilladelse kræves. Varenr: 4646741 DKK 1.800 DK, Aalborg, Nibevej 06-05-2017 16:50:00 DKK 1.150
      Salonriffel, Toz i kal. 22 LR med Tasco 1,5-6 x 42 kikkertsigte.
      Salonriffel, Toz i kal. 22 LR med Tasco 1,5-6 x 42 kikkertsigte.. Salonriffel, Toz i kal. 22 LR med Tasco 1,5-6 x 42 kikkertsigte. TL 101 cm. LL 50 cm. Våbennr. T13780. Ren og blank i piben. Ekstra magasin medfølger. Fremstår med let brugspræg. Våbentilladelse kræves. Varenr: 4649099 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 06-05-2017 17:15:00 DKK 300
      X3M1 Jakke str. 56
      X3M1 Jakke str. 56. Jakke, X3M1 til jagt- og fritidsbrug. Grøn, str. 56 med aftagelig hætte. 10 lommer på front, 4 inderlommer samt snøre i linningen. Brun skulderforstærkning. Medfølgende insektnet til montering på hætte. Varenr: 4562792

      DKK 1.100 DK, Herning, Engdahlsvej 06-05-2017 17:25:00 DKK 800
      Geværhylde af træ
      Geværhylde af træ. Geværhylde af træ med plads til fire geværer, skuffe nederst. H. 78 cm, L. 62,5 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4640534 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 06-05-2017 17:25:00 DKK 300
      Jagtgevær, Lüco s/s i kal. 12/70.
      Jagtgevær, Lüco s/s i kal. 12/70.. Jagtgevær, Lüco s/s i kal. 12/70. TL 114 cm. LL 71 cm. Våbennr. 25431. Ren og blank i løbene. Fremstår med brugspræg. Jagttegn kræves. Varenr: 4649125 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 06-05-2017 17:40:00 DKK 300
      Salonriffel. Schultz & Larsen kal .22LR
      Salonriffel. Schultz & Larsen kal .22LR. Salonriffel. Schultz & Larsen baneriffel kal .22LR. Våbennummer 12455. PL 65,5 cm, TL 110 cm. Fremstår med brugsspor. Våbentilladelse påkrævet. Varenr: 4647684 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 06-05-2017 17:42:00 DKK 325
      Jagtriffel. Sedgemore kal 243W
      Jagtriffel. Sedgemore kal 243W. Jagtriffel. Sedgemore kal 243W. Våbennummer 8194. PL 57 cm, TL 110 cm. Monteret med Tasco 4x32 kikkertsigte. Fremstår med brugsspor. Våbentilladelse påkrævet. Varenr: 4614081 DKK 3.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 06-05-2017 17:51:00 DKK 300
      Remmington model 788 riffel. Kal. 243win. nr. A6040114
      Remmington model 788 riffel. Kal. 243win. nr. A6040114. Remmington model 788 riffel. Kal. 243win. nr. A6040114. Aftageligt magasin, Fastmonteret Norconia 3-9x40 variabel kikkert, olieret skæfte. Fremstår med lette brugsspor, dog med defekt sikring. Våbentilladelse påkrævet. Eftersyn og udlevering kun efter aftale. Varenr: 4649075 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 06-05-2017 20:21:00 DKK 675
      Tierpräparat, Kopf-Schulter-Montage Gnu
      Tierpräparat, Kopf-Schulter-Montage Gnu. Tierpräparat, Kopf-Schulter-Montage eines Gnu, Maße: L. ca. 70 x 62 x 63cm, leichte Abnutzungsspuren, leichter Abrieb am Fell. Varenr: 4649296 DKK 2.228 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 06-05-2017 20:46:00 DKK 1.114
      Bajonett Japan
      Bajonett Japan. BAJONETT, Japan, typ 30, med bärläder och balja, längd ca 51 cm Varenr: 4648763 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 07-05-2017 11:30:00
      Se mere
      2 jagtgeværer, Star og Liege S/S i kal. 12/70 og 16.
      2 jagtgeværer, Star og Liege S/S i kal. 12/70 og 16.. 2 jagtgeværer, Star og Liege S/S i kal. 12/70 og 16. Rene og blanke i løbene. Jagttegn kræves. Varenr: 4649158 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 07-05-2017 15:40:00 DKK 300
      Jagtriffel, Otterup i kal. 6,5 x 55 med Eagle Eye 2.5 - 10x50 kikkertsigte.
      Jagtriffel, Otterup i kal. 6,5 x 55 med Eagle Eye 2.5 - 10x50 kikkertsigte.. Jagtriffel, Otterup i kal. 6,5 x 55 med Eagle Eye 2.5 - 10x50 kikkertsigte. TL 112 cm. LL 58 cm. Våbennr. 174. Tydelig riffelgang. Snelleaftræk. Indvendigt magasin. Våbentilladelse kræves. Varenr: 4649243 DKK 1.800 DK, Aalborg, Nibevej 07-05-2017 16:05:00 DKK 325
      Jagtgevær, Sarasqueta o/u i kal. 12/70.
      Jagtgevær, Sarasqueta o/u i kal. 12/70.. Jagtgevær, Sarasqueta o/u i kal. 12/70. TL 113 cm. LL 70 cm. Våbennr. H2946. Spejlblank i løbene. Forskæfte sidder en lille anelse løst. Fremstår med let brugspræg. Jagttegn kræves. Varenr: 4649278 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 07-05-2017 16:35:00 DKK 325
      Jagtriffel, Parker Hale i kal. 30-06 med Fontaine kikkertsigte.
      Jagtriffel, Parker Hale i kal. 30-06 med Fontaine kikkertsigte.. Jagtriffel, Parker Hale i kal. 30-06 med Fontaine kikkertsigte. TL 113 cm. LL 58 cm. Våbennr. P-82563. Ren og blank i piben med tydelig riffelgang. Indvendigt magasin, der kan åbnes i bunden. Våbentilladelse kræves. Varenr: 4649206 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 07-05-2017 17:05:00 DKK 300
      Bongo Fell mit Schwanz
      Bongo Fell mit Schwanz. Fell eines Bongos mit Schwanz, Maße: L. 140 cm, B. 167 cm, Abnutzungsspuren, Kratzer und Abrieb sowie 4 Löcher am Fell. Varenr: 4609561 DKK 2.228 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-05-2017 18:00:00 DKK 1.114
      Præparat/jagttrofæ, hoved-overkrop-montering af en sortbjørn
      Præparat/jagttrofæ, hoved-overkrop-montering af en sortbjørn. Præparat/jagttrofæ, hoved-overkrop-montering af en sortbjørn, på plastiksokkel, der ser ud som natursten med vægophæng, mål: L. ca. 90 cm, B. ca. 35 cm, D. ca. 51 cm, pelsen fremstår med minimal slitage, delvist afslag. Med Cites-certifikat. Varenr: 4627984 DKK 15.598 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-05-2017 18:11:00 DKK 11.884
      Præparat/jagttrofæ, hoved-skulder-montering, virginiahjort
      Præparat/jagttrofæ, hoved-skulder-montering, virginiahjort . Præparat/jagttrofæ, hoved-skulder-montering af en virginiahjort, mål: L. ca. 90 cm, B. ca. 34 cm, D. ca. 55 cm, pelsen fremstår med minimal slitage, delvist afslag. Varenr: 4627986 DKK 7.799 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-05-2017 18:20:00 DKK 5.942
      Jagttrofæ af en råbuk, hoved-skulder-montering
      Jagttrofæ af en råbuk, hoved-skulder-montering. Jagttrofæ af en råbuk, hoved-skulder-montering, mål: L. ca. 66 cm, B. ca. 30 cm, D. ca. 33 cm, fremstår med minimale stedvise afslag. Varenr: 4627990 DKK 4.457 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-05-2017 18:20:00 DKK 3.528
      Trophäe, Hirschgeweih
      Trophäe, Hirschgeweih. Trophäe, Hirschgeweih, Zehnender, dunkelbraun lackiert Wandkonsole aus Holz, H. 100 cm, B. 87 cm Varenr: 4638917 DKK 1.634 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-05-2017 18:49:00 DKK 743
      Eland/Elenantilope, Tierpräparat, Jagdtrophäe, Dermoplastik, Kopf-Schulter-Montage
      Eland/Elenantilope, Tierpräparat, Jagdtrophäe, Dermoplastik, Kopf-Schulter-Montage. Eland, Elenantilope Tierpräparat, Jagdtrophäe, Dermoplastik, Kopf-Schulter-Montage, Objektmaße: H. ca. 130 cm, D. 50 cm, T. ca. 100 cm. Guter Erhaltungszustand, minimale Gebrauchsspuren möglich, partiell leichter Fellabrieb. Varenr: 4638921 DKK 2.971 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-05-2017 18:50:00 DKK 1.486
      Tierpräparat / Jagdtrophäe, Kopf-Schulter-Montage einer Gazelle
      Tierpräparat / Jagdtrophäe, Kopf-Schulter-Montage einer Gazelle. Tierpräparat, Kopf-Schulter-Montage einer Gazelle, Maße: L. ca. 103 cm, B. ca. 28 cm, T. 64 cm, Abnutzungsspuren, rechtes Ohr mit leichter Beschädigung. Varenr: 4609371 DKK 2.228 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-05-2017 18:51:00 DKK 743
      Tierpräparat , Kopf-Schulter Montage Gazelle
      Tierpräparat , Kopf-Schulter Montage Gazelle. Tierpräparat , Kopf-Schulter Montage einer Gazelle, Maße: L. 86 cm, B. ca. 30 cm, T. 49, Abnutzungsspuren, partieller Abrieb am Fell, linkes Ohr mit Beschädigung. Varenr: 4609356 DKK 2.228 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-05-2017 18:54:00 DKK 1.114
      Tierpräparat / Jagdtrophäe, Kopf-Schulter-Montage Roan Antilope / Pferdeantilope
      Tierpräparat / Jagdtrophäe, Kopf-Schulter-Montage Roan Antilope / Pferdeantilope. Tierpräparat, Kopf-Schulter-Montag Roan Antilope / Pferdeantilope, Maße: L. 114 cm, B. ca. 40 cm, T. ca. 60 cm, Abnutzungsspuren, Abrieb am Fell, Beschädigung der Ohren, partielle, leichte Beschädigung an der Nase. Varenr: 4609548 DKK 2.228 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-05-2017 18:59:00 DKK 1.114
      Dyrekranie/jagttrofæ, bøffelkranie på trofæplade af træ
      Dyrekranie/jagttrofæ, bøffelkranie på trofæplade af træ. Dyrekranie, bøffelkranie med horn monteret på en trofæplade af mørkt træ, mål: L. 56 cm, B. 95 cm, D. 37 cm, fremstår med stedvise slitagespor. Varenr: 4609557 DKK 3.714 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-05-2017 18:59:00 DKK 1.857
      Tierpräparat , Kopf-Schulter-Montage Springbock
      Tierpräparat , Kopf-Schulter-Montage Springbock. Tierpräparat , Kopf-Schulter-Montage eines Springbocks, Maße: L. 70 cm, B. 21 cm, T. 33 cm, Abnutzungsspuren, Löcher an den Ohren, Abrieb des Fells. Varenr: 4609358 DKK 1.634 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-05-2017 19:06:00 DKK 743
      Pentax 8 x 40 PCF kikkert + tilbehør
      Pentax 8 x 40 PCF kikkert + tilbehør. Pentax 8 x 40 PCF kikkert nr. 14267 + tilbehør i form af taske & skulderrem. Enkelte brugsspor. Varenr: 4644033 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 07-05-2017 19:35:00 DKK 325
      Jagttrofæ af et tyndhornsfår, hoved-skulder-montering
      Jagttrofæ af et tyndhornsfår, hoved-skulder-montering. Jagttrofæ af et tyndhornsfår fra Canada, hoved-skulder-montering, mål: L. 73 cm, B. ca. 98 cm, D. ca. 62 cm, fremstår med lette slitagespor. Varenr: 4607524 DKK 3.714 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-05-2017 19:53:00 DKK 2.600
      Tierpräparat / Jagdtrophäe, Kopf-Schulter-Montage Bock
      Tierpräparat / Jagdtrophäe, Kopf-Schulter-Montage Bock . Tierpräparat, Kopf-Schulter-Montage eines Bocks, Maße: L. ca. 120 cm, B. 55 cm, T. 64 cm, Abnutungsspuren, partieller Abrieb am Fell. Varenr: 4609433 DKK 2.600 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-05-2017 19:56:00 DKK 1.114
      Konvolut Koffer, Leder (2)
      Konvolut Koffer, Leder (2). Konvolut Lederkoffer, bestehend aus: 1 Koffer mit Holzkorpus, mit dunkelbraunem Leder bezogen, Kanten mit Messingbeschlägen, verschließbar, Schlüssel vorhanden, innen in vier Fächher unterteilt, mit beigefarbenen Samt bezogen, Maße: H. 11 cm, B. 33,5 cm, T. 25 cm, Gebrauchsspuren, Kratzer und ... Varenr: 4607515 DKK 1.634 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-05-2017 20:54:00 DKK 297
      <<  1 2 3  >>