Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Underkæbe fra en mammut/fossil
Underkæbe fra en mammut, fossil, B. ca. 44 cm, L. ca. 44 cm, fremstår i aldersrelateret stand, delvist med brud og afslag, to steder er blevet restaureret efter brud.
Varenr: 4734093
DKK 47.593 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 20-08-2017
20:09:00
DKK 4.648
Fuldskæftet riffel. Brno kal. 8x57js. Monteret med Zeiss kikkert.
Fuldskæftet riffel. Brno kal. 8x57js. Monteret med Zeiss kikkert, Diatal-Z 4x42. God brunering samt skarpe riffelgange. Våbennr: 19847. FL. 114 cm. PL. 54 cm. Våbentilladelse påkrævet.
Varenr: 4736257
DKK 3.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-08-2017
20:39:00
DKK 1.650
Steenbok
Steinbukk "Raphicerus Campestris" H 37 cm, B 25 cm. D 28 cm hoved montert vegg hengt. pen stand dog små skader på ørespissene. Utstopper Ørnulf Kvæbekk. Må avhentes personligt eller med norsk frakt mann..Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge kan pålegges importmoms og eventuelt ...
Varenr: 4730364
DKK 3.175 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 20-08-2017
21:26:00
DKK 238
Winchester M/1873 riffel. Kal 44-40
Winchester leveraction riffel mod. 1873 cal 44-40. Serienummer 284275B, PL. 60 cm, TL. 109 cm. Tangen stemplet Model 1873. Løb stemplet: 'Winchesters Repeating Arms New Haven CT. Kings Improvement Patented March 29. 1866 October 16 1860'. Fremstår med Aldersrelateret patina, funktionsdygtig. ...
Varenr: 4739286
DKK 8.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-08-2017
17:05:00
DKK 6.800
Konvolut Tierpräparate / Vollpräparate, zwei Marder und ein Dachs (3)
Konvolut Tierpräparate / Vollpräparate, zwei Marder und ein Dachs, auf Holzsockel montiert für Wandaufhang, Marder H. ca. 34 cm und kleiner, L. ca. 81 cm und kleiner, Dachs L. ca. 70 cm, H. ca. 44 cm, zum Teil starke Altersspuren und Verschmutzungen, Fehlstellen im Fell sowie Holzuntersatz teils ...
Varenr: 4742376
DKK 2.231 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-08-2017
17:22:00
DKK 1.004
Carl Gustav M/96 riffel kal. 6,5 x 55
Carl Gustav M/96 riffel kal. 6,5 x 55. Våbennummer 701632. Med Husquarna jagtoptik 4x32 og rem. Indvendigt 4-skuds-magasin. TL 111,5 cm, PL 58 cm. Våbentilladelse påkrævet.
Varenr: 4733507
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-08-2017
18:08:00
DKK 925
Riffel Eddystone M 1917 kal 30.06
Riffel Eddystone M 1917 kal 30.06 monteret med Titan kikkertsigte 312x52N. Våbennummer 213690. PL 51 cm, TL 107 cm. Fremstår med treben og patronholder. Våbentilladelse påkrævet.
Varenr: 4739426
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-08-2017
19:08:00
DKK 725
Jagtriffel, Sako
Jagtriffel, Sako "Forester" L.579 i kal. 308 Win. med kikkertsigte. TL 108 cm. LL056 cm. Våbennr. 89441. Fuldskæftet. Ren og blank i piben. Ved pibemundingen er der en smule flyverust. Indvendigt magasin, der kan tømmes i bunden. Fremstår med brugspræg. Våbentilladelse kræves.
Varenr: 4747554
DKK 4.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-08-2017
19:23:00
Osmanischer Dolch mit verzierter Schutzhülle
Osmanischer Dolch mit verzierter Schutzhülle mit feinem Dekor, gekrümmte Klinge. Maße ca,; L. 45 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. Das Klinge teilweise angelaufen.
Varenr: 4722923
DKK 1.115 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-08-2017
20:00:00
DKK 297
J. P. Sauer & Sohn, Suhl. Hanegevær kal. 16/70
J. P. Sauer & Sohn, Suhl. Hanegevær. Kal. 16/70. Våbennummer: 130336. Pl: 75 cm. Tl: 116,5 cm. Fremstår med blanke men brugte løb, stram mekanik og uden slør. Jagttegn påkrævet.
Varenr: 4712262
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-08-2017
20:01:00
DKK 1.800
Hubertus. Drilling 25-35 Win / 20/70
Hubertus. Drilling 25-35 Win / 20/70. Våbennummer: 5647. Pl: 65 cm. Tl: 105,5 cm. Med stram mekanik og blanke løb. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Det automatiske klap op sigte trænger til reparation. Riffeltilladelse påkrævet. Hidrører fra dansk privatsamling.
Varenr: 4747559
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-08-2017
20:01:37
DKK 6.000
Katana, samuraisværd, med koshirae, shimaru (skarpt)
Katana med koshirae (montering). Klinge af karbonstål, smedet med Kobuse-teknik (sandwichkonstruktion hærdet stål med blød stålkerne), med Bo-Hi (hulkeler), hærdet på traditionel måde, derfor med hærdelinje (Hamon). Nagasa (klingelængde) ca. 71 cm, bredde Kissaki ca. 2,5 cm, bredde Hamachi ca. ...
Varenr: 4747414

DKK 6.321 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-08-2017
20:13:00
DKK 1.376
Konvolut fünf Tierpräparate / Hermelin und Mauswiesel (5)
Konvolut fünf Tierpräparate / Hermelin und Mauswiesel, jeweils auf Holzsockel montiert, für Wandaufhang, L. Tiere ca. 32 cm und kleiner, zum Teil starke Abnutzungsspuren und Verschmutzungen, Sockel bestoßen sowie partiell Fehlstellen im Fell. (5)
Varenr: 4742384
20:21:00
DKK 335
Tiervollpräparat, großer Auerhahn / Jagdtrophäe
Tiervollpräparat, großer Auerhahn / Jagdtrophäe, auf Holzmontierung für Wandaufhang, H. ca. 61 cm, Gefieder teils mit Fehlstellen und zum Teil starke Abnutzungsspuren und Verschmutzungen sowie Bestoßungen.
Varenr: 4742381
20:21:00
DKK 297
Konvolut bestend aus 1x Tsuba
Konvolut bestend aus 1x Tsuba, Gusseisen, Ø ca. 85mm, stilisierte Darstellung Fächer, 1x Tsuba, Gusseisen, schwarz lackiert, Ø ca. 79mm, 1x Tsuba, Kupferlegierung, Ø ca. 75mm, Wellendarstellung im Stile von Omori und 1x Tsuba, Messing, ca. 78 x 73mm. Nachguss zu Dekorationszwecken, aktuell
Varenr: 4747286

20:35:00
DKK 297
Zimmerstützer. J. Berg, Flensburg
Zimmerstützer. J. Berg, Flensburg. Uden våbennummer. Pl: 81,5 cm. Tl: 121,5 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, stram mekanik og rent løb. Med jagtmotiver på kolben. Samlertilladelse til skydevåben påkrævet.
Varenr: 4712232
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-08-2017
20:54:00
DKK 975
Stichwaffe, Hirschfänger, 1900, Deutschland
Stichwaffe, Hirschfänger, 1900, Deutschland, Griff belegt mit Geweih, leicht geschwungene Parierstange, muschelförmiges Stichblatt, Scheide aus dunkelbraunem Leder, L.60,5 cm. Altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, Leder stark berieben.
Varenr: 4711602
DKK 1.636 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-08-2017
20:58:00
DKK 409
Tikka Model 595, kaliber .308W.
Tikka Model 595, kaliber .308W. Monteret med 3-12x52 optik i weaver montage, aftagelig 3 skuds magasin, der medfølger 43 skarpe skud,foderal og rem " se billeder " Riffel og kikkert fremstår med absolut minimale brugsmærker. Serienummer: 880865 Totallængde: 106,5 cm Løbslængde: 57 ...
Varenr: 4744301
DKK 6.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 21-08-2017
21:17:00
DKK 4.800
Simson Suhl haglgevær o/u kaliber 12/70
Simson Suhl haglgevær o/u kaliber 12/70, autosikring og ejektor, boring 3/4 - 1/1, spejlblanke løb og stram overalt,få brugsmærker. Foderal og rem medfølger. serienummer: 183402 Totallængde: 115 cm Løbslængde: 71 cm Skæftelængde: 37 cm Jagttegn påkrævet.
Varenr: 4744333
DKK 4.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 21-08-2017
22:34:00
Udsigtskikkert med tripodstativ
Udsigtskikkert med forstørrelse fra 25x-75x med trinløst zoomokular, 70mm objektivlinse. Kikkerten er vandtæt. Dertil medfølger tripodstativ med vaterpas. H. 57/127 cm.
Varenr: 4748510

DKK 1.800 DK, Kolding, Trianglen 22-08-2017
12:11:00
DKK 1.050
Sabel, artilleri, khanjali, Rusland, omkring 1914
Sabel, artilleri, khanjali, Rusland, omkring 1914, greb belagt med træskaller, let buet klinge med dobbelt hulkel, sort læderskede, L. 63,5 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, delvist små ridser og læderslitage.
Varenr: 4723380
DKK 4.276 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-08-2017
18:02:00
DKK 818
Säbel, Kavallerie, Frankreich, um 1830
Säbel, Kavallerie, Frankreich, um 1830, Griff mit Messingdraht gewickelt, einseitig geschwungene Parierstange mit leicht gebogenem Griffbügel und doppeltem Stichblatt mit figürlichem Reliefmotiv und Helm, leicht gebogene Klinge mit goldfarbener Ritzgravur mit Waffen, Mond und Sternen, ...
Varenr: 4723390
DKK 2.975 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-08-2017
18:04:00
DKK 2.417
To springbuk skind (2)
To springbuk skind mål ca. 100 x 70 cm (2)
Varenr: 4743593
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-08-2017
18:05:00
DKK 525
Skalmonteret kronhjort (4)
Skalmonteret kronhjort. 8-12 ender. Skotland (4)
Varenr: 4743591
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-08-2017
18:15:00
DKK 1.950
Kårde, officerskårde fra Württemberg, ca. 1898
Kårde, officerskårde fra Württemberg, ca. 1898, let buet greb omviklet med messingtråd, skål med to gennembrudte steder med våbenskjold med krone, skede af metal med dobbelt holdering, L. 101 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, delvist små ridser.
Varenr: 4723389
DKK 7.065 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-08-2017
18:23:00
DKK 446
Jagttrofæer. Fire skalmonterede Sikahjorte (4)
Jagttrofæer. Fire skalmonterede Sikahjorte (Irland) heraf tre monteret på træplade (4)
Varenr: 4741451
18:45:00
DKK 1.050
Mufflongehörn, Widderkopf, Jagdtrophäe
Mufflongehörn, Widderkopf, auf Trophäenschild montiert für Wandaufhang, H. ca. 49 cm, B. ca. 40 cm, Gehörn tlw. bestoßen und wohl einmal gebrochen, wurde restauriert, Schädel mit minimaler Knochenabsplitterung,
Varenr: 4729356
DKK 2.231 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-08-2017
18:50:00
DKK 297
Messer / Bajonett, Replika
Messer / Bajonett, Replika, kann am Lauf von Schusswaffen befestigt werden, Stahl und Messing, Klinge mit Mittegrad, Scheide aus schwarzem Leder, L.70 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren.
Varenr: 4711612
DKK 1.636 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-08-2017
18:52:00
DKK 297
Jagttrofæ. Skuldermonteret Blesbuck
Jagttrofæ. Skuldermonteret Blesbuck 'Damaliscus pygargus phillipsi'. H. ca. 85 cm.
Varenr: 4741447
DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-08-2017
19:00:00
DKK 675
Kårde, infanteri- kårde, Braunschweig
Kårde, infanteri-kårde, Braunschweig. Greb af rokkerhud, omviklet med sølvtråd, portepee, grebkurv flere gange gennembrudt og med herskermonogram og krone, to-delt klinge med dobbelt hulkele, gravering med producentmærke 'Clemen & Jung, Solingen', skede af sort læder, L.97 cm. Aldersrelaterede ...
Varenr: 4723430
DKK 32.720 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-08-2017
19:00:00
DKK 1.264
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>