Kategori  Vurdering
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Industrielle væglamper, Tjekkoslovakiet. (4)
Industrielle væglamper, grålakerede, skærme af glas. . 220V. Fremstillet i Tjekkoslovakiet, 1970-1980'erne. B. 20 cm.,H. 30 cm. Fremstår med brugsspor, en lampe med afbrækket del. (4)
Varenr: 4737850
DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-10-2017
12:09:55
Amara væglampe, Seeddesign, sort (2)
Amara væglampe, Seeddesign. Udført i crom og med sort lampeskærm. Med afbryder. Ø 22 cm. Modelfoto (2)
Varenr: 4807910

DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-10-2017
12:20:00
Robert Dudley Best, Bestlite for Gubi, væglampe BL5.
Robert Dudley Best (1892-1984), Bestlite for Gubi, væglampe BL5, farve: offwhite og krom, H. 55 cm. Udstillingsmodel, fremstår i original emballage. Enkelte ridser og mærker kan forekomme.
Varenr: 4792506

DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
14:00:00
Erik Hansen for Le Klint, model 332, sakselampe
Erik Hansen for Le Klint, model 332, sakselampe af massivt sæbebehandlet egetræ. H. 30 L. ca. 45-80 cm. Fremstår med manglende skærm.
Varenr: 4804111
DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-10-2017
14:06:17
DKK 850
Svend Aage Holm Sørensen, stor væglampe af messing
Svend Aage Holm Sørensen. Stor væglampe af flammeskåret messing, Ø 43 cm, h.19 cm. 1970'erne. Alm. brugsspor.
Varenr: 4806603
DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-10-2017
18:27:00
DKK 525
Væglamper, ALTIS, Allight 30, crom & grålakeret (2)
Væglamper, ALTIS, Allight 30, crom i org. kasse & grålakeret metal, 23 x 19 cm. Udstillingsmodeller. Enkelte brugsspor. (2) Denne vare hidrører fra Illuminazione ApS, Odense.
Varenr: 4782871

DKK 2.800 DK, Odense, Kratholmvej 18-10-2017
19:04:00
Johan Petter Johansson lampa Triplex
JOHAN PETTER JOHANSSON, arbetslampa, "Triplex", bemålad, märkt Triplex Pendel Patent Made in Sweden, utdragbar
Varenr: 4806054
DKK 4.691 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
19:10:00
Se mere
Vägglampor 1960-tal
VÄGGLAMPOR, 1 par, fjärilar, 1960-tal, ståltråd samt textil, ca 31x36 cm
Varenr: 4806060
DKK 1.173 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-10-2017
19:22:00
Se mere
Poul Henningsen. PH 3/2 Akademi væglampe
Poul Henningsen. PH 3/2 Akademi væglampe med skærme af hvidt opalglas, fatningshus og arm af forkromet metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Denne vare er en udstillingsmodel fra Søborg Møbler. Brugsspor, ridser/mærker kan forekomme, underskærm mangler.
Varenr: 4758556
DKK 2.800 DK, Helsingør, Støberivej 18-10-2017
19:49:00
DKK 2.100
Vägglampa lykta
VÄGGLAMPA, lyktmodell, 1900-talets andra hälft, vridbart väggfäste i metall, blyinfattat glas i blått och rött, höjd ca 30, längd arm ca 50 cm
Varenr: 4806092
20:26:00
Se mere
Samling væglamper (16)
9 par væglamper, teak, metal og glas; alm. brugsspor. (16)
Varenr: 4802215
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-10-2017
20:31:00
DKK 1.300
Väggappliquer i mässing
APPLIQUER, 1 par, mässing, för 2 ljus vardera, höjd 20, djup 15 cm
Varenr: 4807229
DKK 1.173 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-10-2017
10:10:00
Se mere
Arkitekt-/skrivebords-/væg-/sakselamper af Christian Dell fremstillet hos Kaiser Idell (2)
Arkitekt-/skrivebords-/væg-/sakselamper af Christian Dell fremstillet hos Kaiser Idell. Konstruktion af metal, sort og grålakeret, med producentprægning ’Original Kaiser Idell. Klemmelampe med anordning til fastgørelse på en bordplade. (2)
Varenr: 4799343
DKK 4.093 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-10-2017
11:19:18
DKK 1.377
Casadesigna, Set Wandleuchten im Stile des Art Deco (5)
Casadesigna, Set Wandleuchten im Stile des Art Deco. Konstruktion mit Halterungen aus verchromtem Metall, Diffusoren aus mattweißem Opalglas. Teilweise mit Aufkleber bezeichnet. H. 27cm, B. 17cm, T. 23,5cm. Leichte Gebrauchsspuren. (5)
Varenr: 4774740
DKK 2.977 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19-10-2017
14:14:00
DKK 335
Uplights Arteluce
ARTELUCE, uplights, 1 par, för vägg, "Jill", Italien, formgiven 1979, kupa i frostat glas, svart stålstativ, bredd ca 38 cm
Varenr: 4807340
14:42:00
Se mere
Arteluce, Uplight væglamper + kasse med wiresystem (6 +1)
Arteluce, Uplight væglamper med skærme af matteret glas, stel af lysegråt lakeret metal. Fremstillet hos Arteluce. B. 38 cm. Fremstår med brugsspor. Desuden medfølger kasse med wire, transformer samt 8 halogen spots. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (6 +1)
Varenr: 4803718
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 19-10-2017
14:45:00
Væglampe, Basilux, Don Pablo af G. Passamani
G. Passamani, Basilux, Don Pablo væglampe m/ kvadratisk krystalglasskærm + ekstra skærm samt af metal, halogen, H. 15, B. 14 cm. Udstillingsmodel. Enkelte brugsspor. Denne vare hidrører fra Illuminazione ApS, Odense.
Varenr: 4706622

DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 19-10-2017
15:00:00
DKK 325
Kurt Nørregaard. Tre uplight væglamper, model Oslo (3)
Kurt Nørregaard. Tre uplight væglamper af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen model Oslo. H. 18 cm, B. 52 cm. Fremstår med brugsspor (3)
Varenr: 4805615
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 19-10-2017
15:25:00
Ett par vägglampetter (2)
Ett par vägglampetter. Gustaviansk stil. Omkring 1900-talets mitt. Höjd ca 26 cm. (2)
Varenr: 4762139
DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 19-10-2017
17:38:40
DKK 235
Vägglampa 50-tal
Vägglampa 50-tal. Mässingsarm, grönlackerad plåtskärm med utstansat mönster. Armens längd: 57 cm Skärmdia: 25 cm Stämplad HJA. Bruksslitage.
Varenr: 4802251
18:20:00
DKK 235
Arne Jacobsen. Et par AJ Eklipta loft/væglamper i hvidt opal glas. (2)
Arne Jacobsen 1902-1971. Et par AJ Eklipta loft/væglamper i hvidt opal glas. Formgivet 1959. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 35 cm. Fremstår med alm. brugsspor, lette mærker. (2)
Varenr: 4805008
DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 19-10-2017
18:30:00
Par Focus Seeddesign, væglampe, krom (2)
Par Focus Seeddesign, væglamper, krommetal. Med lysdæmper. Ø 14 cm. Modelfoto (2)
Varenr: 4807958

DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 19-10-2017
18:32:00
Par Focus Seeddesign, væglampe, grøn (2)
Par Focus Seeddesign, væglamper, grønbemalet metal, Med lysdæmper. Ø 14 cm. Modelfoto (2)
Varenr: 4807962

18:33:00
DKK 325
Vitrika. Par væglamper, messing (2)
Vitrika. Par væglamper af messing og glas. 1960/1970'erne. H. 14 cm. (2)
Varenr: 4806678
19:28:00
DKK 325
Poul Henningsen. Fire væglamper, 'PH-Hatte' (4)
Fire væglamper, 'PH-Hatte' tegnet af Poul Henningsen (1894-1967), hvidlakeret metal, indvendigt med lyserød lakering. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 22 cm. Fremstår med brugsspor, ridser. Modelfoto (4)
Varenr: 4762323
DKK 2.400 DK, Herlev, Dynamovej 19-10-2017
19:46:00
Brot, Paris, væglampe/vægspejl, spejl med lampe
Væglampe/vægspejl ’Le Mirophar’, spejl med lampe. Brot, Miroterie, Paris. 1930'erne. Metal, forkromet og med mat grå bagside lakeret i hamret look, glas, med spejl og delvist matteret. Rundt spejl på rund vægholder, der kan drejes via et kugleled. Ø 24 cm, D. 13 cm. Betegnet på bagsiden med ...
Varenr: 4793497
DKK 3.349 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-10-2017
20:19:00
DKK 298
Christian Dell, Kaiser, lampe/væglampe, sakselampe, model 6614, metal
Christian Dell (1893-1974), fremstillet hos Kaiser Idell, lampe/væglampe, sakselampe, model ’Super-6614’, formgivet i 1933/34 for metalværkstedet i Bauhaus. Konstruktion af cremefarvet lakeret metal, med producentprægning øverst på lampeskærmen, H. 31 cm - L. 44-120 cm - lampeskærmens Ø 22 cm, ...
Varenr: 4792895
20:42:00
DKK 670
Øivind Slaatto for Le Klint. Væg-/loftlampe, model 'Swirl'
Øivind Slaatto for Le Klint. Væg-/loftlampe, model "Swirl" akryl med kobberfinish . Ø: 37 cm. Modelbetegnelse: 1320 scu. Ubrugt i original æske.
Varenr: 4744179

DKK 1.600 DK, Herning, Engdahlsvej 19-10-2017
20:47:00
Væglampe, Egoluce, MINITEDA / 4137 af F. Lucchesse i org. æske
F. Lucchesse, Egoluce, MINITEDA / 4137, væglampe af mat metal & glas, L. 20,5. Org. æske medfølger. Udstillingsmodel. NB første foto er et modelfoto. Denne vare hidrører fra Illuminazione ApS, Odense.
Varenr: 4808343

DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 19-10-2017
20:49:00
Væglamper / loftlamper, LUCEFAN Intl. VESOI, model BATI / PL fra MDR (2)
MDR, LUCEFAN Intl. Vesoi, model BATI / PL, to væglamper / loftlamper af metal & glas, Ø 18 cm. Med org. æsker. Udstillingsmodeller. (2) Denne vare hidrører fra Illuminazione ApS, Odense.
Varenr: 4808388

21:03:00
 1 2 3  >>