Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bergboms vägglampor
BERGBOMS, vägglampor, 1 par, mässing och skärm i textil, höjd ca 35 cm
Varenr: 4724555
DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-07-2017
10:39:00
Se mere
Bernard-Albin Gras. Et par væglamper, model Lampe Gras 304 (2)
Bernard-Albin Gras. Et par væglamper, model Lampe Gras 304, med skærm i matgul og lampearm i mat sort, designet af Bernard-Albin Gras i 1921. Fremstår med brugsspor. samt falmet lakering på skærm (2)
Varenr: 4713170
DKK 1.600 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017
15:19:00
DKK 2.500
Paar Wandleuchten, Metall / Glas (2)
Paar Wandleuchten, Metallkonstruktion mit einer Brennstelle, jeweils mit drei Glaskolben-Behängen, H. ca. 30cm; Gebrauchs- und Abnutzungsspuren, Kratzer, Bestoßungen, Metall mit zum Teil starken Oxidation, ein Glaskolben mit Bruch- bzw. Fehlstelle. o.L.
Varenr: 4719631
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-07-2017
19:06:35
DKK 372
Deckenleuchte/ Lampe der 1960er Jahre
Deckenlampe der 1960er Jahre, Glas und Metall, 6 Leuchtstellen, Gesamt-H. ca. 87 cm, B. ca. 73 cm, minimale Oxidationsspuren, Verschmutzungen und Bestoßungen, elektrifiziert, Funktion nicht geprüft.
Varenr: 4719071
19:07:04
DKK 372
Lyfa / Louis Poulsen. Syv væglamper af sortlakeret metal (7)
Lyfa / Louis Poulsen. Syv væglamper af sortlakeret metal, monteret med porcelænsfatninger. H. 21,5 cm., L. 30 cm., skærm Ø. 14,5 cm. Fremstår med brugsspor samt anløb. (7)
Varenr: 4723554
DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 24-07-2017
19:43:00
DKK 1.350
Takarmatur, Stilnovo-stil
Taklampa, Stilnovo-stil, i mässing och lackerad metall. Tre armar med motviktsfunktion. Samtida. Diameter 130 cm, höjd 100 cm. Visst slitage.
Varenr: 4720481
DKK 11.472 SE, Stockholm, Slakthusgatan 24-07-2017
21:54:00
DKK 6.424
Væglamper, Micron S.r.l., design S.T.M., model Heven / M8016 (2)
Design S.T.M., MICRON S.r.l., model Heven / M8016, 'Vanity Light' / væglamper af krombelagt & børstet metal, begge m/ lysdæmper, i org. æsker, L. 14,8 cm. Udstillingsmodeller. (2) Denne vare er en del af temaet over italiensk belysning fra Illuminazione ApS, Odense.
Varenr: 4718737

DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-07-2017
13:40:00
To 'Ole Lukøje' væglamper (2)
To Ole Lukøje natlamper af delvist lakeret metal, en skærm iform af paraply medfølger H. 17 cm. Brugsspor og defekte ledninger (2)
Varenr: 4719187
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-07-2017
14:38:00
DKK 325
Vägglampor, Falkenbergs belysning 60/70-tal (2)
Vägglampor, Falkenbergs belysning 60/70-tal. Röd lack/mässingsfinish med gjuten glaskupa. Mått: 18,5x18,5 cm H 7,5 cm Saknar el. Bruksspår. (2)
Varenr: 4720508
DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 25-07-2017
15:51:00
DKK 229
Loftlampe / væglampe, Lyfa, 1900-tallets 2. halvdel
Loftlampe / væglampe, Lyfa, 20. Årh. 2. halvdel, Ø 37 cm. Fremstår m/ brugsspor bl.a. ridser.
Varenr: 4726885
16:42:35
Fritz Neth, Lounge Sessel / Easy Chair der 1950er Jahre für Correcta
Lounge Sessel / Easy Chair der 1950er Jahre, deutsches Design von Fritz Neth für Correcta, München. Organisch ausgeformte Sitzschale mit innenliegendem Stahlrohrrahmen und Bezug in schwarz/gelb gemustertem Wollstoff, Beine aus verchromtem Stahlrohr. B. 72cm, H. 71cm, T. ca. 77cm. Altersgemäße ...
Varenr: 4725199
DKK 2.603 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
18:39:37
DKK 632
Dobbelt væglampet af messing udformet som våbenskjold i nyklassisistisk stil.
Dobbelt væglampet af messing udformet som våbenskjold i nyklassisistisk stil. H 44 cm. B 30 cm, D 18 cm. Fremstår med manglende montering af ledning og fatning.
Varenr: 4694801
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-07-2017
18:41:28
Par Focus Seeddesign, væglampe, grøn (2)
Par Focus Seeddesign, væglamper, grønbemalet metal, Med lysdæmper. Ø 14 cm. (2)
Varenr: 4715569

DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-07-2017
19:54:00
Ljuslykta
LJUSLYKTA, troligen Böhmen, kristall, väggfäste i mässing, armens längd ca 42 cm
Varenr: 4726171
DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-07-2017
20:36:00
Se mere
Ares Italy. Sæt på ni Mini Norma Lite væglamper af sortlakeret metal
Ares Italy. Sæt på ni Mini Norma Lite væglamper af sortlakeret metal, justerbar. H. 23/26 cm. Fremstår ubrugte i original embalage
Varenr: 4725366
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2017
20:39:00
DKK 725
Vägglystrar i gustaviansk stil
VÄGGLYSTRAR, 1 par, gustaviansk stil, 1900-tal, höjd ca 55 cm
Varenr: 4726176
DKK 2.294 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-07-2017
20:51:00
Se mere
Wandlampe, Art Deco, Glas / Porzellan
Wandlampe, Art Deco, Halterung aus weißem Porzellan, Leuchtenschirm aus weißem Opakglas, mit Herstellermarkierung 'Kandem', Maße: H. 25 cm,T. ca. 28 cm, D. 20 cm, Gebrauchsspuren, partielle Kratzer, Bestoßungen und Verschmutzungen, Herstellermarkierung mit Abrieb.
Varenr: 4702616
DKK 2.231 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
21:08:00
DKK 297
Vägglampor Italien
BIEMME ILLUMINAZIONI, Italien, vägglampor, 1 par, blackerad metall med vardera 5 kupor i Murano-glas, blomsterdekor, ettikettmärkta, höjd ca 55, djup från vägg ca 60 cm
Varenr: 4727008
DKK 2.294 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-07-2017
12:36:00
Se mere
Lux Lux. Ti italienske væglamper (10)
Lux Lux. Ti italienske væglamper med skærme af blåt glas, stamme af aluminium. B. 25, D. 14 cm. Brugsspor / ridser. Fire lamper med mindre afslag på skærme. (10)
Varenr: 4705878
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-07-2017
16:56:00
Lampe, Kronleuchter, Lüster
Lampe, Kronleuchter, Lüster, acht-flammig mit geschliffenem Glasbehang, geschwungene Leuchterarme mit Glasblüten, H.52 cm - D.85 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell Kratzer.
Varenr: 4725431
DKK 2.231 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-07-2017
17:52:09
DKK 297
Samling lampor (7)
Ateljé Lyktan, vägglampa i svart. Två vägglampor, 1940/50-tal, en saknar skärm. Bordslampa IKEA, postmodernistisk stil. Plåtlampa, lackerad i rött, märkt GK 4055, höjd 45 cm, slitage, repor. Bordslampa i glas, höjd 23 cm. (Vägglampa, IKEA, gul skärm. Många delar med bruksslitage, funktion ej ...
Varenr: 4712339
DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 26-07-2017
17:55:00
DKK 229
Lysobjekt/lampekonstruktion, i to dele
Lysobjekt, i to dele, konstruktion af træ, kan monteres omkring et hjørne, med to lyskilder samt to stik og kontakter på grålakerede spånplader, lamper af sortlakeret metal og hvidt plast, mål pr. element: 120 cm x 60 cm, afslag, fejl og ridser, skruerne sidder delvist løst.
Varenr: 4725434
DKK 4.090 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-07-2017
19:52:00
DKK 297
Floraler Wandleuchter im Stile Kögl
Floraler Wandleuchter im Stile Kögl gefertigt aus Metall, grün/goldfarbig patiniert. Mit einem Zugschalter. eine Brennstelle. Maße: H. 45 cm. B. 35 cm. T. 15 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren.
Varenr: 4721485
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-07-2017
20:00:00
DKK 297
Eckart Muthesius, Tecnolumen. Vägglampor, ett par, modell MuW31. Art deco (2)
Eckart Muthesius, Tecnolumen. Vägglampor, ett par, modell MuW31. Art deco. Utförda i mässing och mahogny. L: 50 cm, B: ca. 33 cm. Gravering på väggfäste, bruksslitage, repor. Proveniens: Hotel Mäster Johan, Malmö.
Varenr: 4676485
DKK 2.141 SE, Malmö, Baltzarsgatan 26-07-2017
20:11:00
DKK 612
Industrielle væglamper, Tjekkoslovakiet. (4)
Industrielle væglamper, grålakerede, skærme af glas. . 220V. Fremstillet i Tjekkoslovakiet, 1970-1980'erne. B. 20 cm.,H. 30 cm. Fremstår med brugsspor, en lampe med afbrækket del. (4)
Varenr: 4727642
DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-07-2017
20:16:00
DKK 325
Barovier &Toso, Murano, Lampe / Wandleuchte, Glas
Barovier &Toso, Murano, Wandleuchte, farbloses Glas in Blattform, eine Brennstelle, 29x16,5x8x5 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren.
Varenr: 4725923
20:48:00
DKK 744
Flos Contrackt, væglampe af metal og glas
Flos Contract, væglame af aluminium med skærme af matteret glas. Model Calice Grande. H. 50 D. 34 cm. Ø 27 cm. Fremstår med løs møtrikker.
Varenr: 4705163
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-07-2017
11:18:00
LK, Skot, Samling væglamper (14)
LK Skot, Samling væglamper af aluminium m/ skærme af klart plast. Ø. 23 cm. Fremstår med alders- og monterings spor. (14)
Varenr: 4727603
13:01:00
Arne Jacobsen for Louis Poulsen. AJ væglampe
Arne Jacobsen. AJ-væglampe af lakeret metal. Monteret med afbryderknap. Formgivet i 1957. Fremstillet hos Louis Poulsen. Skærmlængde 24,5 cm. Udstillingsmodel, fremstår i original emballage, håndteringsmærker kan forekomme.
Varenr: 4728595

DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-07-2017
14:17:05
Svend Holm Sørensen. Væglampe med fem skærme af kobber
Svend Holm Sørensen. Væglampe med fem skærme af kobber, ophæng af messing. H. 35. B. 32 cm. Fremstår med brugsspor og patina.
Varenr: 4727650
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-07-2017
17:30:00
 1 2  >>