Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Væglamper i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
 Philippe Starck for Flos, et par 'Romeo Babe' væglamper (2)
Philippe Starck for Flos, et par 'Romeo Babe' væglamper (2). Philippe Starck for Flos, et par 'Romeo Babe' væglamper med skærme af stof med matterede blindskærme. Ø 10 cm. Fremstillet hos Flos. (2) Varenr: 4632418 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 11:18:00 DKK 675
FontanaArte, 'Riga' væglampe af stål og et par vægspots (3)
FontanaArte, 'Riga' væglampe af stål og et par vægspots (3). FontanaArte, 'Riga' væglampe af stål, B. 71 cm, samt et par drejelige væg-spots i kubisk design af børstet stål, L. ca. 9 cm. Spots med G10 fatning til halogenpærer. Mindre brugsspor. (3) Varenr: 4632322 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 12:16:00 DKK 300
Poul Henningsen; tre PH-Hatte. (3)
Poul Henningsen; tre PH-Hatte. (3) . Poul Henningsen 1894-1967. Tre PH-Hatte væglampetter af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 22 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Fremstår med brugsspor herunder ridser samt anløb (3) Varenr: 4636019 DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 12:52:22 DKK 1.150
væg lampe Fog og Mørup  Glas og messing
væg lampe Fog og Mørup Glas og messing. Væglampe glas messing Fog og Mørup mrk. FM Made i Denmark H 21 c. Ø 22 cm. mindre skade på opal glas. Varenr: 4597029 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 13:53:46 DKK 300
Louis Poulsen, sæt væglamper + loftslampe, model Corona (3)
Louis Poulsen, sæt væglamper + loftslampe, model Corona (3). Louis Poulsen, sæt væglamper + loftslampe, model Corona, konstruktion af glas og rustfrit stål. Sæt bestående af 1 loftslampe, mål: ca. H. 24 cm, Ø 35 cm, 2 væg- hhv. loftslamper, hver med to lyskilder, mål: ca. H. 24 cm, B. 28 cm, D. 30 cm. Fremstår med lette brugsspor, et glas på begge ... Varenr: 4551451 DKK 6.692 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 17:07:54 DKK 4.090
Bent Karlby for LYFA, 'Kvadrillen' væglampe
Bent Karlby for LYFA, 'Kvadrillen' væglampe. Bent Karlby (1912-1998) for LYFA, 'Kvadrillen' væglampe af lakeret metal og kunststof, 25 x 25 cm. Varenr: 4633527 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 18:55:00 DKK 1.350
Væglampet af messing, 1900-tallet
Væglampet af messing, 1900-tallet. Væglampet af messing, prydet med blomster og bladværk og til to lyskilder, 1900-tallet, H. 31 cm. Den ene lampeskærm defekt. Varenr: 4630769 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 19:11:00 DKK 300
Svend Aage Holm Sørensen. Par væglamper af messing (2)
Svend Aage Holm Sørensen. Par væglamper af messing (2). Svend Aage Holm Sørensen. Et par væglamper af messing, Ø 30 cm. Fremstår med alders- og brugsspor. (2) Varenr: 4631993 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-04-2017 19:39:00 DKK 425
Astro, vägglampor
Astro, vägglampor . Vägglampor "Ravello LED", i par. Förkromad metall och ljusa textilskärmar. Höjd ca 35 cm. I originalemballage. (2) Varenr: 4636147

DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 25-04-2017 20:00:00 DKK 1.200
Poul Henningsen. Par PH lysspejle (2)
Poul Henningsen. Par PH lysspejle (2). Poul Henningsen 1894-1967. PH lysspejl af lakeret metal, monteret med spejlindsats. Til vægmontering. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 50 cm. Fremstår med få brugsspor. (2) Varenr: 4633038 DKK 1.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-04-2017 20:06:00 DKK 450
G.V. Harnisch Eftf. Et par væghængte skibslamper, messing (2)
G.V. Harnisch Eftf. Et par væghængte skibslamper, messing (2) . Et par væghængte skibslamper / olielamper af messing og glas, front med plakette betegnet G.V. Harnisch Eftf, Kjøbenhavn. 1900-tallet. H. 34 cm. En lampe med løs lodning på holder. (2) Varenr: 4632054 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-04-2017 20:15:00 DKK 325
Anta, Wandleuchte Modell 'Linea'
Anta, Wandleuchte Modell 'Linea'. Anta, Wandleuchte Modell 'Linea', verchromte Doppelstange zur Wandmontage, am oberen Ende mit kleinen Blenden versehen. Mit Gebrauchsspuren. H. 190 cm. Varenr: 4620408 DKK 1.859 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-04-2017 20:19:00 DKK 297
Holmegaard. Tre unisoft væglamper (3)
Holmegaard. Tre unisoft væglamper (3). Holmegaard. Tre Unisoft væglamper af opalglas, L. 54 cm. (3) Varenr: 4636340 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-04-2017 11:54:35 DKK 325
Asger Bay Christiansen. To væglamper. (2)
Asger Bay Christiansen. To væglamper. (2). Asger Bay Christiansen. To væglamper. Væglamper af grålakeret metal. Fremstillet hos Asger bc Lys. L. på stamme ca 50 cm. Totallængde 60 cm. Fremstår med almindelig brugsspor. (2) Varenr: 4633573 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-04-2017 13:29:45 DKK 300
Robert Dudley Best. BestLite væglampe, model BL5, Sort/krom
Robert Dudley Best. BestLite væglampe, model BL5, Sort/krom . Robert Dudley Best. BestLite væglampe, model BL5, sort/krom, justerbar. Formgivet ca. 1930. Fremstillet hos Gubi. Varenr: 4636613 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 26-04-2017 15:57:00 DKK 1.650
Appliquer, ett par, omkring sekelskiftet 1900 (2)
Appliquer, ett par, omkring sekelskiftet 1900 (2). Appliquer, ett par, omkring sekelskiftet 1900. Vardera för tre ljus. Bronserad metall och slipade prismor. Höjd 37 cm, bredd 30 cm. Varenr: 4619735 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 26-04-2017 17:32:34 DKK 310
Väggbelysning, 2 stycken, 1900-talets andra hälft (2)
Väggbelysning, 2 stycken, 1900-talets andra hälft (2). Väggbelysning, 2 stycken, 1900-talets andra hälft. Kromad metall med glas. Höjd ca 20 cm, bredd 40 cm. Bruksslitage. Funktion ej kontrollerad. (2) Varenr: 4616760 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 26-04-2017 18:31:00 DKK 232
Deckenleuchte / Pendelleuchte, Peil  & Putzler, 60er Jahre
Deckenleuchte / Pendelleuchte, Peil & Putzler, 60er Jahre. Deckenleuchte, Pendelleuchte, Manufaktur Peil & Putzler, Design wohl der 1960er Jahre, dreiteilige, konisch geformte Lampenkonstruktion bestehend aus: drei Kolben mit einer milchigen Glasfassung, hierauf eine Abdeckung aus Metall, befestigt an Pendeln unterschiedlicher Länge, Baldachin der ... Varenr: 4624415 DKK 2.602 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-04-2017 19:26:00 DKK 1.115
Poul Henningsen for Louis Poulsen, par væglamper PH 2/2 (2)
Poul Henningsen for Louis Poulsen, par væglamper PH 2/2 (2) . Poul Henningsen. Par PH 2/2 væglamper med stel af bruneret messing, fatning af bakelit; trådbenstel, monteret med 2/2 skærmsæt, overskærm af gul matglas og mellem og underskærm af matglas. Fremstillet hos Louis Poulsen. Stel fra 1930'erne. Skærme med små afslag. (2) Varenr: 4635663 DKK 16.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-04-2017 19:30:00 DKK 9.400
Væglampetter & stager, messing / porcelæn, Sevres-stil, 1900-tallets 2. halvdel (4)
Væglampetter & stager, messing / porcelæn, Sevres-stil, 1900-tallets 2. halvdel (4). Væglamper & stager, messing / porcelæn, Sevres-stil, 20. årh. 2. halvdel, skærme(varmepletter) medfølger, H. 18-25 cm. Fremstår m/ brugsspor. (4) Varenr: 4633217 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-04-2017 19:32:00 DKK 300
Væglamper bl.a. Atelje Lyktan 'Bumling' af Anders Pehrsson m.m., 1900-tallets 2. halvdel (4)
Væglamper bl.a. Atelje Lyktan 'Bumling' af Anders Pehrsson m.m., 1900-tallets 2. halvdel (4). Væglamper, brunlakeret metal / brunt kunststof & m/ gitter bl.a. Atelje Lyktan 'Bumling' af Anders Pehrsson m.m., 20. årh. 2. halvdel, Ø 18 cm. Fremstår m/ brugsspor bl.a. ridser / afskalninger m.m. (4) Varenr: 4631423 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-04-2017 19:47:00 DKK 650
Projektør fra Aarhus Teater, mrk. Strand Electric, 1900-tallets 2. halvdel
Projektør fra Aarhus Teater, mrk. Strand Electric, 1900-tallets 2. halvdel. Projektør af lakeret metal, mrk. Strand Electric, L. 78 cm. Fremstår med lettere slitage. Proveniens: Hidrører fra Aarhus Teater, ca. 1959, har været anvendt på den store scene. Varenr: 4635954 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-04-2017 19:54:00 DKK 300
Fire væglamper af orange plast (4)
Fire væglamper af orange plast (4). Fire væglamper af orange plast. L. 18, Ø 12 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (4) Varenr: 4636577 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-04-2017 19:54:00 DKK 325
Paar Jugendstil Wandleuchten (2)
Paar Jugendstil Wandleuchten (2). Paar Wandleuchten, Konstruktion jeweils bestehend aus einem sich nach oben hin verjüngenden, bzw. ausladendem, Leuchtenfuß aus Metall, einem hexagonförmigen Leuchtenschirm aus satiniertem Glas, welcher variabel höhenverstellbar ist. Maße: H. 13 cm, D. Schirm 10 cm, altersgemäße Gebrauchsspuren, ... Varenr: 4583616 DKK 2.045 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-04-2017 19:56:00 DKK 1.115
 Arne Jacobsen. Par Eklipta væg-/loftlamper Ø 35 (2)
Arne Jacobsen. Par Eklipta væg-/loftlamper Ø 35 (2) . Arne Jacobsen 1902-1971. Par AJ Eklipta loft/væglamper i hvidt opal glas. Formgivet 1959. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 35 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 4636531 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-04-2017 19:57:00 DKK 1.700
Poul Henningsen for Louis Poulsen. To 'PH-hatte' væglamper (2)
Poul Henningsen for Louis Poulsen. To 'PH-hatte' væglamper (2) . Poul Henningsen for Louis Poulsen. To 'PH-Hatte' væglamper af hvidlakeret metal, indvendigt med lyserød lakering. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 22 cm. Med brugsspor (2) Varenr: 4637478 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 26-04-2017 20:02:00 DKK 825
Große Deckenlampe
Große Deckenlampe . Große Deckenlampe gefertigt aus Messing und Glas.8 Brennstellen. Maße: H. 10 cm. D. 80 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren und Bestoßungem. Vereinzelt chips am Glas. Varenr: 4619530 DKK 2.231 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-04-2017 21:00:00 DKK 1.115
Diaprojektor mit Leinwand aus der 1960er (2)
Diaprojektor mit Leinwand aus der 1960er (2). Diaprojektor mit Leinwand aus der 1960er von der Marke Leitz und Stella. Maße: H. 35-110 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. Lauritz.com gibt keine Garantie der Funktion. (2) Varenr: 4619538 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-04-2017 21:00:00 DKK 297
Vägglyster Konsthantverk AB
Vägglyster Konsthantverk AB. VÄGGLAMPA, 1900-talets andra hälft, för två ljuspunkter, i form av bladverk, bronserad, etikettmärkt Konsthantverk AB, höjd ca 55, längd ca 60 cm Varenr: 4636878 DKK 1.161 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-04-2017 21:09:00
Se mere
Tre væglamper, 1900-tallets midte (3)
Tre væglamper, 1900-tallets midte (3). Tre væglamper, 1900-tallets midte. Stel med messing og matteret glas; plast og cylinderskærm af metal; samt lampet med tre lysarme, kobberbelagt og sortlakeret stel. Ene med kantafslag på plast. Mål: 19 x 10, 22 x 9 og 38 x 25 cm. (3) Varenr: 4630375 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-04-2017 12:28:00 DKK 300
 1 2  >>