Kategori  Vurdering
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Dansk design. Sæt væglamper i industriel design af metal og træ (2).
Dansk design. Sæt væglamper i industriel design af metal og træ. L. 40 cm., Ø 26,5 cm. Udstillingsmodeller der fremstår med alm. håndterings spor (2).
Varenr: 4859754

DKK 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 15-12-2017
21:13:00
DKK 700
Robert Dudley Best, Bestlite for Gubi, et par BL7 væglamper (2)
Robert Dudley Best (1892-1984), Bestlite for Gubi, et par væglamper, BL7, farve: krom og sort, h. 18 cm. Udstillingsmodeller, fremstår i original emballage. Enkelte ridser og mærker kan forekomme. (2)
Varenr: 4791903

DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 16-12-2017
13:49:00
Robert Dudley Best, Bestlite for Gubi, BL6 væglampe.
Robert Dudley Best (1892-1984), Bestlite for Gubi, væglampe BL6, farve: krom og offwhite, H. 56 cm. Udstillingsmodel, fremstår i original emballage. Enkelte ridser og mærker kan forekomme.
Varenr: 4791942

DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 16-12-2017
14:00:00
DKK 1.200
Julspecial vägglampetter Frank
JOSEF FRANK, vägglampetter, 1 par, Svenskt Tenn, modellnummer 2389, mässing, höjd 32, diameter 26 cm. . HISTORIK: Formgivna av Josef Frank under 1920-talets slut för hans egen firma Haus und Garten i Österrike, ritningen tog han sedan med sig till Sverige när han började arbeta för Svenskt Tenn ...
Varenr: 4868072
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 16-12-2017
21:08:00
Se mere
Philip Starck Luci Fear
PHILIP STARCK, Vägglampor, 6 st., Luci Fear, för Flos, höjd ca 36 cm
Varenr: 4868141
DKK 6.177 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
12:24:00
Se mere
Robert Dudley Best, Bestlite for Gubi, væglampe BL5.
Robert Dudley Best (1892-1984), Bestlite for Gubi, væglampe BL5, farve: offwhite og krom, H. 55 cm. Udstillingsmodel, fremstår i original emballage. Enkelte ridser og mærker kan forekomme.
Varenr: 4792521

DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 17-12-2017
14:00:00
DKK 950
Arne Jacobsen. Et par AJ Eklipta loft/væglamper i hvidt opal glas. (2)
Arne Jacobsen 1902-1971. Et par AJ Eklipta loft/væglamper i hvidt opal glas. Formgivet 1959. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 35 cm. Fremstår med alm. brugsspor, lette mærker. (2)
Varenr: 4839655
DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 17-12-2017
20:09:00
DKK 950
Palwa, væglampe, metal/glas
Palwa, væglampe, svunget konstruktion af messing med glasprismer, i alt 5 lyskilder, med producentetiket og nummerering 'K-4076 W5', mål: L. 60 cm, B. ca. 50 cm, D. ca. 25 cm, fremstår med brugsspor, delvist med ridser på metallet og glasset.
Varenr: 4836768
DKK 7.443 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17-12-2017
20:16:00
DKK 298
Palwa, væglampe, metal/glas
Palwa, væglampe, konstruktion af messing med glasprismer, med i alt 3 lyskilder, med producentetiket og nummerering ’K1707 W3’, mål: L. 44 cm, B. ca. 32 cm, D. ca. 16 cm, fremstår med brugsspor, delvist ridser på metallet og glasset.
Varenr: 4836771
DKK 4.466 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17-12-2017
20:42:00
DKK 335
Lampetter design Forsell
PIERRE FORSELL, "Pendel", lampetter, 1 par, Skultuna, mässing, höjd ca 48 cm
Varenr: 4868331
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
21:24:00
Se mere
Väggarmatur 1930/40-tal
VÄGGARMATUR, 1930/40-tal, slipat glas, gulmetall, längd 63, höjd 17 cm
Varenr: 4868370
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-12-2017
11:32:00
Se mere
Christian Dell, væglampe/sakselampe, fremstillet hos Kaiser & Co
Christian Dell, væglampe/sakselampe, fremstillet hos Kaiser & Co. Konstruktion af metal, forniklet. Betegnet med prægning i kuplen. Fremstår med alders- og brugsspor.
Varenr: 4844588
DKK 3.722 DE, Hamburg, Große Elbstraße 18-12-2017
15:57:15
DKK 1.191
Set Wand-/Deckenleuchten um 1900 (2)
Set Wand-/Deckenleuchten, um 1900, Wandhalterung aus geprägtem Metall, Messingfarben staffiert, klarlackiert, mit Akanthusfries, Glaskuppel satiniert und mit geschliffenem Sterndekor. Maße ca. D. 33,5 cm, H. 14 cm. Die Lampen befinden sich in einem altersgemäßen Zustand mit Gebrauchsspuren. ...
Varenr: 4849690
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18-12-2017
17:00:00
DKK 298
Poul Henningsen. PH-3/2 Akademi væglampe
Poul Henningsen. PH-3/2 Akademi væglampe af messing med skærme af rødlakeret/guld metal. L. 38 H. 28 cm. Fremstår med enkelte brugsspor. Udgået model. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med mindre brugsspor.
Varenr: 4867015
DKK 4.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-12-2017
17:22:00
DKK 3.600
Varenr: 4867014
17:37:00
DKK 3.600
Vägglampor med glaskupa
VÄGGLAMPOR, 1 par, 1900-talets första hälft, kupa i glas, ek och gulmetall, från vägg ca 34 cm
Varenr: 4868452
17:40:00
Se mere
Veca, Italien, vägglampa, 1960-tal
Veca, Italien, vägglampa, 1960-tal. I lackerad metall samt glas, förkromade detaljer. Etikettmärkt. 11x32x32 cm. Visst slitage.
Varenr: 4869847
DKK 1.853 SE, Stockholm, Slakthusgatan 18-12-2017
19:12:00
DKK 232
Et par væglampe af sortlakeret metal, frankrig 1900-tallet (2)
Et par væglampe i industrielt design / 'Swing Jib' af sortlakeret metal, monteret med bajonetfatning, L. 118 cm. Frankrig, 1900-tallet. Fremstår med anløbninger, slidtage samt brugsspor. (2)
Varenr: 4868592
DKK 7.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-12-2017
19:51:00
DKK 3.400
Lampe / Deckenleuchte, Aste Trilobo, Messing und Glas
Novaresi Illuminazione Milano, Lampe / Deckenleuchte, Modell 'Aste Trilobo', spiralförmige Konstruktion mit Messingmontierung und Glasbehang, drei Brennstellen, H.30 cm-D. 40cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, Kratzer und einige Bestoßungen am Glas, ein Glaselement fehlend. Lauritz.com ...
Varenr: 4843721
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 18-12-2017
20:44:00
DKK 633
Væglampe m.m., Axolight, model SubZero PL1, FA, AP samt Masiero Cubix A1 lampe (5)
Axolight, model SubZero PL1, FA, AP & Masiero Cubix(løs krystal) A1, væglampe m.m., krombelagt metal / krystal / Swarowski krystal, L. 12-40 cm. Udstillingsmodeller. Brugsspor. NB de første fotos er modelfotos. (5) Denne vare hidrører fra Illuminazione ApS, Odense.
Varenr: 4870658
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 19-12-2017
13:45:00
Vägglampor design Eckart Muthesius
ECKART MUTHESIUS, vägglampor, 4 st, modell WAD37MM, art déco, mahogny och mässing, uplights, längd ca 52 cm, bredd ca 33 cm, tillverkade av Tecnolumen, formgivna 193
Varenr: 4869985
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 19-12-2017
14:18:00
Se mere
Væglampe med glasskærme, 1970'erne
Væglampe med stel/ophæng af metal, og kvadratiske glasskærme af klart og farvet glas, med fire fatninger (E27), 1970'erne. Mål: 75 x 55, D. 19 cm. En ekstra skærm medfølger. Mindre brugsspor, en skærm med skår.
Varenr: 4868639
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-12-2017
14:22:35
Væglampe, Basilux, Don Pablo af G. Passamani
G. Passamani, Basilux, Don Pablo væglampe m/ kvadratisk krystalglasskærm + ekstra skærm samt af metal, halogen, H. 15, B. 14 cm. Udstillingsmodel. Enkelte brugsspor. Denne vare hidrører fra Illuminazione ApS, Odense.
Varenr: 4854986

DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 19-12-2017
14:28:00
Væglampetter, lakeret metal, 1900-tallets 2. halvdel (6)
Væglampetter - nogle m/ gitter af plast, lakeret metal, bl.a. IKEA m.m., 20. Årh. 2. halvdel, L. 27-40 cm, Ø 9-8 cm. Brugspræg. (6)
Varenr: 4870838
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 19-12-2017
16:32:00
Carl Fagerlund. To væglamper, model Gefion (2)
Carl Fagerlund. Par væglamper / lampetter af messing med skærme af klart, presset glas. Fremstillet hos Lyfa og Orrefors. H. 19 cm. (2)
Varenr: 4872790
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-12-2017
18:58:00
Væg lampetter antageligt Carl Fagerlund for Orrefors. (2)
Væg lampetter antageligt Carl Fagerlund for Orrefors. To lampetter af messing og krystal glas. H 15 cm. B 16 cm. Fremstår med alm brugsspor. (2)
Varenr: 4870571
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 19-12-2017
19:00:00
Barovier&Toso, Lampen / Wandleuchten, Metall und Glas (2)
Barovier&Toso, Paar Lampen / Wandleuchten aus goldfarben lackiertem Metall und Murano Glas mit Goldfolieneinschlüssen, jeweils ein blattförmiger Diffusor mit einer Brennstelle dahinter, innen mit Hersteller-Klebeetikett, L.38cm - B.24cm - T.12cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren partiell ...
Varenr: 4839839
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-12-2017
20:15:00
DKK 484
Henning Larsen. Udendørs væglampe af kobber, akryl og stål
Henning Larsen. Udendørs væglampe af kobber, akryl og galvaniseret stål, H. 36 Ø 41 cm., fremspring ca. 47 cm. Fremstillet hos Lightyears, model HL 410. Fremstår med lettere brugspræg.
Varenr: 4869556
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-12-2017
20:16:00
Palwa, loftslampe/hængelampe, metal/glas
Palwa, stor hængelampe, svungen, rødlig og guldfarvet lakeret metalkonstruktion med hvide glasprismer delvist i blomsterform, med producentetiket og nummerering ’2V1344CK', 5 lyskilder, mål: L. ca. 136 cm, Ø 40 cm, fremstår med brugsspor, ridser og delvist oxidationsspor på metallet, ...
Varenr: 4836798
DKK 3.350 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-12-2017
20:29:00
DKK 298
Dansk design. Sæt på fire lamper i industriel design til montering på reol, bord m.m. (4).
Dansk design. Sæt på fire lamper i industriel design af metal og træ til montering på reol, bord m.m. D. 30 cm., Ø 12 cm. Afbryder monteret på ledning. Fremstår med håndterings spor. (4).
Varenr: 4859728

DKK 1.600 DK, Herning, Engdahlsvej 19-12-2017
20:38:00
 1 2 3  >>