Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Vægure i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Devina baromester, termometer og Fyrkat vægur i kasse af messing. (2).
Devina baromester, termometer og Fyrkat vægur i kasse af messing. (2).. Devina baromester, termometer og Fyrkat vægur i kasse af messing. (2). Ø 15 cm, optræksnøgle medfølger ikke. Varenr: 4628237 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 12:43:59 DKK 350
Vægur med kasse i eg. Proviens Varde Politi.
Vægur med kasse i eg. Proviens Varde Politi.. Vægur med kasse i eg. Proviens Varde Politi. H. 100 cm. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Frontglas mangler. Fremstår med finerafslag. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. Varenr: 4597005 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-04-2017 19:08:00 DKK 325
George Nelson. Vægur, model Ball Clock
George Nelson. Vægur, model Ball Clock. George Nelson. Vægur, model Ball Clock (Black). Formgivet 1948. Fremstillet hos Vitra. Ø. 33 cm. Fremstår med lettere slitage samt trykkede visere. Varenr: 4636672 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-04-2017 20:14:00 DKK 400
Fransk cartelur, ca. 1880
Fransk cartelur, ca. 1880. Fransk cartelur, ca. 1880, fra fabrikken L. Protaut. Fremstillet i messing med guldfarvet urskive og sorte romertal på hvid emalje. Mål ca.: H. 50 cm, B. 34 cm, D. 14 cm. Uret gik på vurderingstidspunktet, men Lauritz.com indestår dog ikke for funktionen. Varenr: 4611518 DKK 8.923 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 21:22:00 DKK 5.577
Junghans Wanduhr, Pendeluhr, Deutschland, um 1955
Junghans Wanduhr, Pendeluhr, Deutschland, um 1955. Junghans Wanduhr, Pendeluhr, Junghans Werk W 248, gepunzt '94/ 24 475', Halb- und Vollstundengong mit Klangverstärker. Holzfront mit Lederüberzug, Zifferblatt mit Indices, bezeichnet 'Junghans', gebläuter Stunden- und Minutenzeiger. Gehäuse Maße ca. 31,5 x 31,5 x 11cm, Zwei Messinggewichte und ... Varenr: 4562879 DKK 2.602 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-04-2017 18:58:00 DKK 744
Fransk vinbondeur
Fransk vinbondeur. Fransk vinbondeur af præget messingblik, urskive af hvidemaljeret metal. Lodder og pendul medfølger.1800-tallets slutning. H. 43 B. 28 D. 16 cm. Fremstår med brugsspor. Nøgle medfølger. Varenr: 4636330 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 26-04-2017 19:08:00 DKK 375
Vægur med messing lodder
Vægur med messing lodder . Vægur i træ med lys urskive med romertal flankeret af frisiddende messingsøjler. Rigt udsmykket med messing. To dråbeformede lodder medfølger, H 65 cm. Bredde ca, 27 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten Varenr: 4626712 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-04-2017 12:25:08 DKK 325
Per Henrik Beurling
Per Henrik Beurling . PER HENRIK BEURLING (1758-1806), väggpendyl, sengustaviansk, urtavla med arabiska siffror märkt Beurling Stockholm, förgylld, träskuren dekor, höjd ca 95 cm, pendel och nyckel finns Varenr: 4638088 DKK 4.645 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-04-2017 16:16:00
Se mere
Comtoise / Burgunderuhr Gubert mit floralem Relief
Comtoise / Burgunderuhr Gubert mit floralem Relief . Comtoise / Burgunderuhr Gubert mit floralem Relief, weißer Ziffernblatt mit römischen Ziffern, der Korpus aus Kupfer mit geprägten, floralen Motiven, teilweise staffiert, Mechanismus zum Aufziehen. Schlag zur vollen und halben Stunde. Maße ca.: H.137 cm, T.22 cm, B.30 cm. Altersgemäßer ... Varenr: 4624485 DKK 1.859 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-04-2017 17:45:00 DKK 744
Pierre Cardin vægur, quartz
Pierre Cardin vægur, quartz. Pierre Cardin vægur, urværk quartz m/ batteri, Ø 28,5 cm. Brugsspor. Uret gik på vurderingstidspunktet, men Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten eller for batteriets levetid. Varenr: 4638916 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-04-2017 19:37:00 DKK 300
Omega Constellation. Stort udendørs butiksur af delvist aluminium og metal med sølvfarvet skive, ca. 1990'erne
Omega Constellation. Stort udendørs butiksur af delvist aluminium og metal med sølvfarvet skive, ca. 1990'erne . Omega Constellation. Stort udendørs butiksur af delvist aluminium og metal, sølvfarvet skive, ca. 1990'erne. Ø. 70 cm. Medfølges af vægmontering og styreur. Fremstår med brugsspor, lidt patinering efter at have hængt udenfor. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet. Varenr: 4497191 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-04-2017 20:40:00 DKK 6.000
Engelsk banjobarometer af mahogni 1800 tallet
Engelsk banjobarometer af mahogni 1800 tallet. Engelsk banjobarometer i kasse af mahogni, 1800 tallets slutning. H. 97 cm. Aldersrelateret stand, finérafslag. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4637078 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-04-2017 16:11:00 DKK 300
Regulator af eg ca.1880-1900 (3)
Regulator af eg ca.1880-1900 (3). Vægur / Regulator med urkasse af mørkbejdset eg, hvidemaljeret urskive med sorte romertal, optræksnøgle og pendul. Umærket. Ca.1880-1900. H.100 cm. (3) Varenr: 4637329 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-04-2017 16:41:00 DKK 300
Henning Koppel / Georg Jensen. Vægur, termometer, barometer samt hygrometer
Henning Koppel / Georg Jensen. Vægur, termometer, barometer samt hygrometer. Henning Koppel / Georg Jensen. Vægur, termometer, barometer samt hygrometer i kasser af sortlakeret metal. Ø 10 cm. En med lille bule på kant. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. (4) Varenr: 4640140 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-04-2017 19:05:00 DKK 350
Junghans Vægur
Junghans Vægur. Junghans. Vægur i kasse af mahogni og fyrretræ, gullig skive med arabertal. Nøgle medfølger. Fremstår med brugsspor, skive med krakeleringer, afskalninger. Proveniens: Stenhus Kostskole i Holbæk, nedtaget ca. 1952 Varenr: 4635906 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-04-2017 19:45:00 DKK 300
Sønderjysk vægur i kasse af træ, skive af messing Sign Sonnick Boÿsen Møgeltønder
Sønderjysk vægur i kasse af træ, skive af messing Sign Sonnick Boÿsen Møgeltønder. Sønderjysk vægur i kasse af træ, skive af messing Sign Sonnick Boÿsen Møgeltønder, med gennembrudte hjørne ornamenter, timekrans af tin med romertal. 18. årh. slutning. urhus H. 23 cm. Pendul og lod medfølger. Varenr: 4640461 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-04-2017 19:48:00 DKK 300
Väggur Westerstrands
Väggur Westerstrands. WESTERSTRANDS, väggur i teak, 1960-tal, index i mässing, pendel och nyckel, höjd 58 cm Varenr: 4639750 DKK 1.161 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-04-2017 20:32:00
Se mere
Junghans Brothers. Väggur s k 'Farmarur'
Junghans Brothers. Väggur s k 'Farmarur'. Junghans Brothers. Väggur s k 'Farmarur', åttadagars med slag. Nyckel och pendel medföljer. Funktion ej kontrollerad, Lauritz.com ansvarar ej för funktionen. Fodral fanerat i valnöt. Urtavla med mindre färgbortfall. H: 65 cm. Varenr: 4632125 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 29-04-2017 16:15:00 DKK 252
Vægur, mrk Gustav Becker
Vægur, mrk Gustav Becker . Vægur i kasse af lakeret træ, urværk af Gustav Becker, pendul og nøgle medfølger. L. 73 cm. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4525037 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 29-04-2017 19:23:00 DKK 300
Väggur i nyrenässans
Väggur i nyrenässans. VÄGGUR, valnöt, 1800-talets slut, nyrenässans, pendel och nycklar medföljer, höjd ca 95 cm Varenr: 4641067 DKK 1.161 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 30-04-2017 15:22:00
Se mere
Droppur, mahogny, USA, 1900-talets första del.
Droppur, mahogny, USA, 1900-talets första del.. Droppur, mahogny, USA, 1900-talets första del. Nyckel och pendel medföljer. Höjd ca 63 cm och bredd ca 42,5 cm. Slitage. Sprickor. Lauritz.com ansvarar inte för funktionen. Varenr: 4583082 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 30-04-2017 18:42:00 DKK 232
Kartellur Louis XVI-stil
Kartellur Louis XVI-stil. KARTELLUR, 1900-tal, Louis XVI-stil, förgylld metall, slagfunktion, urtavla med arabiska siffror, höjd 64 cm, nyckel finns. PROVENIENS: Örnäs Säteri, Kungsängen Varenr: 4641271 DKK 1.548 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01-05-2017 11:42:00
Se mere
Vægur af egetræ
Vægur af egetræ. Vægur af egetræ, hvidmalet skive med marine sceneri indrettet med romertal. H. 132, B. 50, D. 30 cm. Fremstår med brugsspor samt enkelte tørrerevner. Varenr: 4590516 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-05-2017 18:09:00 DKK 300