Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Vægur i kasse af egetræ
Vægur i kasse af egetræ, urskive med arabertal. Pendul og optræksnøgle medfølger. H. 54 B. 39 cm. Fremstår med løs liste.
Varenr: 4766708
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 17-10-2017
11:53:17
Diverse vægure (4)
Diverse vægure i træ og metal, elektriske og til batteri. Ø17-29 cm.Eks. Metamec, Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten (4)
Varenr: 4797966
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-10-2017
13:46:00
Stort Industrielt vægur
Industrielt vægur af grålakeret metal, hvid skive med time- og minutmarkeringer, sorte visere. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten og er ikke kontrolleret. Ø 43,5 cm. Med slitage og bule på top.
Varenr: 4805751
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 18-10-2017
15:42:00
DKK 425
Vægur, 2. halvdel af 1800-tallet
Vægur med slagværk, 2. halvdel af 1800-tallet. Alsace/Frankrig, sortnet træ, urskive emalje (fremstår med lette skader/revner) Præget messingplade med dyremotiver og engle. Pendul og lodder Mål i cm ca.: højde 33 x bredde 28 x dybde 14 Fremstår med brugsspor Lauritz.com indestår ikke ...
Varenr: 4794459
DKK 4.466 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-10-2017
19:21:00
DKK 781
Carl E Orbin
CARL E ORBIN (1745-99) väggur, förgylld, skuren dekor, höjd ca 88x60 cm, nyckel och pendel finns
Varenr: 4808640
DKK 6.255 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 20-10-2017
12:10:00
Se mere
Vægur af egetræ (4)
Vægur af egetræ. Messing urskive med sorte romertal. Mål 31 x 31 cm. Der medfølger lodder og pendul midten af 1900-tallet. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten
Varenr: 4756363
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-10-2017
17:45:00
Rokoko stil væg ur 1800'tallets slutning
Rokoko stil væg ur 1800'tallets slutning pendul af bronze med udsmykning i jugendstil. Ca. 1910. hvid ur krans med arabertal omkring bronzeskive med jugendtil ornamentik. Nøgle medfølger. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varenr: 4798348
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 20-10-2017
18:56:00
Regulator vægur i kasse af bejset træ.
Regulator vægur i kasse af bejset træ. H. 138 cm. B. 47,5 cm. Urskive hvis med Romertal og separat sekundviser. Lodder, pendul og optræksnøgle medfølger. Fremstår med alm. brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varenr: 4803401
DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 20-10-2017
19:25:00
DKK 450
Friser vægur 1700/1800 tallet i kasse af eg.
Friser vægur i kasse af egetræ, bemalt urskive, værket med slagværk, 1700/1800 tallet. H. 126 cm. B. 41 cm. D. 21 cm. Fremstår med aldersrelaterede revner, patina og brugsslitage, revnet glas. Lodder og pendul medfølger. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varenr: 4806318
DKK 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 20-10-2017
20:24:00
DKK 425
Regulatorur i kasse i af eg og nød.
Regulatorur i kasse i af eg og nød. Stat 1900-tallet. Fremstår med enkelte buler på messingkant v/ skiven, samt hårrevner. H. 115 cm. Afslag på emalje på nederste plakette.
Varenr: 4805824
DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-10-2017
20:47:00
Söderlund väggpendyl
VÄGGPENDYL, omkring 1900, gustaviansk stil, bronserad, urtavla märkt Söderlund Uppsala, träskuren dekor, verket märkt Lenzkirch 1 Million, höjd 96 cm
Varenr: 4808869
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 20-10-2017
21:56:00
Se mere
Väggpendyl
VÄGGPENDYL, 1700-tal, skuren och bronserad och delvis pastellagedekor, målad urtavla, höjd 89 cm
Varenr: 4810071
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-10-2017
20:12:00
Se mere
Väggpendyl gustaviansk
VÄGGPENDYL, gustavianskt stockholmsarbete, signerad Joh. Rydberg, Stockholm (Johan R, verksam från slutet av 1700-talet), förgylld, delvis träskuren dekor, höjd ca 101x53 cm, nyckel och pendel finns
Varenr: 4810194
DKK 3.909 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-10-2017
15:36:00
Se mere
Väggur i teak och mässing, Junghans, 1960-tal
Väggur i teak och mässing, Junghans, 1960-tal. Med pendel och lod. Urtavlans storlek: 28 x 28 cm. Sidobricka samt 2 öglor saknas på ena lodet.
Varenr: 4757894
DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 22-10-2017
21:13:00
DKK 235
Samling vægure (8)
Samling vægure fra Junghans og ét Gustav Becker. Fremstår med brugsspor og enkelte fejl og mangler. Største 105 cm. (8)
Varenr: 4811656
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-10-2017
14:28:49
Väggur 1800-talets slut
VÄGGUR, 1800-talets slut, nyrokoko, träskuren dekor, förgylld, emaljerad urtavla, urtavlan märkt FW Tornberg, Stockholm, höjd ca 92 cm
Varenr: 4810345
DKK 1.173 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
14:45:00
Se mere
Ur/standur, kaminur med to lysestager, messing (3)
Ur/standur, kaminur med to lysestager, messing. Lille ur på fødder med volutter, blomsterpynt, to små engle foroven, urskive af metal med romertal, 40 x 25,5 x 10 cm. Par lysestager på tregrenet fod med rocailler, volutter og reliefmønster, overdel med uniformeret mand, der holder en lysestage ...
Varenr: 4799223
DKK 14.885 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-10-2017
19:07:00
DKK 2.233
Uhr, Wanduhr, Pendeluhr / Kuckucksuhr, Holz
Uhr, Wanduhr, Pendeluhr / Kuckucksuhr, Holz. kastenförmiges Gehäuse mit Dreiecksgiebel mit floralem Schnitzwerk, seitlich mit kleinem Vogelnest aus Federn, rundes Ziffernblatt mit Zeigern und römischen Ziffern aus weiß lackiertem Metall, oberer Bereich mittig mit kleiner Tür mit Kuckuck, rundes ...
Varenr: 4786109
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-10-2017
19:08:00
DKK 298
Hollandsk vægur, 1900-tallet
Hollandsk vægur i kasse af mahogni, dekorret med relief af messing med teksten 'Nu elck syn sin', toppen prydet med Atlas figur bærende himmelkuglen. Zaandam, 1900-tallet. Mærkat på inderside JAW samt Wuba. Pendul og pæreformede lodder medfølger.
Varenr: 4811123
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
19:29:00
Tysk vægur i kasse af brun og sort malet træ.
Tysk vægur i kasse af brun og sort malet træ, profileret top med drejede spir, udskåret med blomster, skive med romertal. ca 1900. H. 75 cm. B. 29 cm. D. 14,5 cm. Fremstår med brugsslitage, pendul og optræksnøgle medfølger, orm huller, defekt bund spir.
Varenr: 4788502
19:35:00
Atlanta Electric, Wanduhr in Blütenform, Messing
Atlanta Electric, Wanduhr in Blütenform, Blütenblätter zum Anstecken, Messing, arabische Ziffern, mit Batterie betrieben, Durchmesser ca. 63 cm, Oxidationsspuren, teilweise dellig, Kratzspuren. Provenienz: Privatsammlung Charlotte Roche.
Varenr: 4805057
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-10-2017
21:00:00
DKK 335