Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Comtoise-Uhr Ende 19 Jh.
Comtoise-Uhr, Frankreich, Ende 19 Jh.., Korpus aus schwarzem Metall mit aufgesetztem Zierschild. Ziffernblatt ist aus weißem Emaille mit schwarzen Ziffern. Maße ca.: 41 x 24 x 16 cm. Die Seile an der Uhr wurden erneuert, die Gewichte fehlen. Die Uhr wurde nicht auf ihre Funktion geprüft. ...
Varenr: 4700041
DKK 2.045 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
17:55:00
DKK 297
Ansonia Clock Company. Amerikanerur
Amerikanerur fra Ansonia Clock Company i kasse af finéret mahogni. Urskive med romertal. Pendul, optræksnøgle og lod medfølger. H. 65 B. 39 cm. Fremstår med alders/brugs spor; afskalninger på hinterglasmaleriet.
Varenr: 4718707
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-07-2017
14:36:00
Raingo fres. Bordur i kasse af mahogni 1800-tallet
Raingo fres. Bordur i kasse af mahogni, skive af emalje indrettet med romertal, kasse prydet med intarsia i form af hjerte gennembrudt af pile 1800-tallets anden halvdel. Fremstår med aldersrealteret brugsspor, defekt lås samt enkelte mindre skader. Nøgle medfølger ikke.
Varenr: 4712733
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 25-07-2017
14:38:00
Stort lygteur i George II stil i kasse af mahogni med ornamenter af forgyldt bronze
Stort lygteur i George II stil i kasse af mahogni med ornamenter af forgyldt bronze, urskive med romertal med forgyldte hjørneornamenter. Facetslebet glas. 1900-tallets midte. H. 49 cm. Optræksnøgle medfølger. Fremstår manglende lås på baglåge og med aldersvarende brugsspor.
Varenr: 4725589
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-07-2017
18:35:00
Väggur i teak, 1900-talets mitt
Väggur med pendel, 1900-talets mitt. Fodral i ek, mässingsfärgad urtavla med arabiska siffror. Rundad form upptill, pendel i mässing. Nycklar medföljer. Höjd ca 60 cm. Bredd ca 30 cm. Djup ca 13 cm. Mindre repor. Lauritz.com garanterar ej funktion.
Varenr: 4658843
DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 25-07-2017
18:46:00
DKK 229
Gustav Becker. Vægur
Gustav Becker vægur, kasse af bemalet træ, skive af messing, pendul og nøgle medfølger. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og revne på bagplade.
Varenr: 4721169
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-07-2017
19:31:08
Junghans vægur
Junghans vægur i kasse af eg rigt udsmykket med drejede knopper, profilerede lister, halvsøjler m.m. Emaljeret urskive med sorte romertal, optræksnøgle og pendul. H. med topstykke 103 x 38 x d.18 cm. Fremstår med brugsspor og enkelt afslag.
Varenr: 4701079
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-07-2017
18:50:50
Junghans vægur i kasse af bøgetræ,
Junghans vægur i kasse af bøgetræ, hvidmalet skive med romertal. ca 1900. Ø. 33,5 cm D. 11 cm. Pendul medfølger, optræksnøgle mangler.
Varenr: 4714965
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-07-2017
19:19:00
Vintage Wanduhr Fulda Reifen
Vintage Wanduhr Fulda Reifen, gefertigt aus Glas, mit Beleuchtungsfunktion. Maße ca.: D. 32 cm, T.8 cm. Altersgemäßer Zustand mitGebrauchsspuren (ein Chip). Zum Zeitpunkt der Begutachtung lief die Uhr, Lauritz.com übernimmt jedoch keine Garantie oder Gewährleistung auf die ...
Varenr: 4704362
DKK 1.859 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-07-2017
20:00:00
DKK 297
Regulator, Uhr / Wanduhr, Pendeluhr, England, Holz
Regulator, Uhr / Wanduhr, Pendeluhr, England, Holz, oktogonaler Rahmen des Ziffernblattes, ein-türiger Pendelkasten, teil-verglast, Holzkorpus mit umlaufender Goldmalerei, Pendel mit Blattdekor, weißes Ziffernblatt mit römischen Ziffern, 'Trade S Mark', 55x31x10,5 cm, altersgemäße Gebrauchs- und ...
Varenr: 4720236
DKK 1.859 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-07-2017
20:41:00
DKK 297
Regulator, Uhr / Wanduhr, Pendeluhr, Holz
Regulator, Uhr / Wanduhr, Pendeluhr, Holzkorpus mit Intarsien, seitlich mit floraler Schnitzerei, teil-verglast, rundes Ziffernblatt mit römischen Ziffern, 78x41x10 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, kleinere Kratzer. Lauritz.com garantiert nicht die Funktionalität.
Varenr: 4720216
DKK 4.834 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-07-2017
20:42:00
DKK 335
Regulator, Uhr / Wanduhr, Pendeluhr, England, Holzkorpus, ein-türig und teil-verglast, rundes Ziffernblatt mit arabischen Ziffern, 'Trade CM Mark', rückseitig mit Klebeetikett, 53x31x10,5 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell Kratzer und Farbunterschiede. Lauritz.com garantiert ...
Varenr: 4720235
20:42:00
DKK 297
Vægur i kasse af mahogni
Vægur i kasse af mahogni, rigt dekoreret med halvsøjler og skæringer. Hvid emaljeskiveomgivet af messing. Der medfølger ikke optræksnøgler. Mål. H. 100 cm. D. 21 cm. B. 41 cm. Fremstår med små brugsspor samt små afslag.
Varenr: 4727706
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 28-07-2017
16:06:45
Vægur af mahogni med messingdekoration
Vægur af mahogni med messingdekoration, og mand der holden "jorden/globen. drejede halvsøjler. Mål: H. 60 cm. D. 17 cm. B. 29 cm. Lodder medfølger. Små/minimale brugsspor.
Varenr: 4727493
17:06:00
Uhr, Wanduhr / Pendeluhr, Holz
Uhr, Wanduhr / Pendeluhr, Holz, ein-türiger Uhrenkasten, drei-seitig verglast, Front mit zwei kannelierten Halbsäulen und Kugelelementen, rundes Uhrgehäuse aus Messing mit weißem Ziffernblatt mit römischen Ziffern, Pendel, ein Schlüssel vorhanden, H.56c m - B.37,5 cm - T.17,5 cm, altersgemäße ...
Varenr: 4678659
DKK 1.115 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-07-2017
20:55:00
DKK 297
Väggur nyrenässans
VÄGGUR, 1800-talets slut, nyrenässans, fodral i mahognyfanér med skuren dekor, totalhöjd ca 85 cm, bredd ca 40 cm, lod, pendel och vev finns
Varenr: 4730097
DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 30-07-2017
21:33:00
Se mere
Eduard Engelbrechten väggpendyl
EDUARD ENGELBRECHTEN, väggpendyl, urfabrikör i Stockholm 1815-1845, träskuren dekor, förylld samt bronserad, ca 95x68 cm, pendel och nyckel finns
Varenr: 4730176
DKK 3.824 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 31-07-2017
20:36:00
Se mere