Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Väggpendyl
VÄGGPENDYL, 1900-talets första hälft, gustaviansk stil/blandstil, träskuren, förgylld och bronserat fodral, bemålad urtavla märkt Stockholm, arabiska siffror, höjd ca 90 cm, medföljer pendel samt uppdragsnyckel
Varenr: 4924693
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2018
14:30:00
Se mere
To amerikanske vægure 1800 tallet (2)
To amerikanske vægure i urkasser af træ bestående af ottekantet Waterbury clock h.64 cm, optræksnøgle og pendul, 'Amerikanerur' med to lodder, pendul og optræksnøgle h.73 cm. Ca.1880-1900. Aldersrelateret stand med kraftige brugsspor.
Varenr: 4914773
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-02-2018
18:49:00
Schwarzwaldder vægur. 1800-Tallet
Schwarzwaldder vægur. 1800-Tallet i trækasse med bemalet messingfolie og emalje urskive.
Varenr: 4925861
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 26-02-2018
11:30:38
Bilduhr Wanduhr. Uhrwerk aus Messing. Holzrahmen. 20. Jhdt.
Bilduhr (Wanduhr) mit Schlagwerk Nr. 3808. Mit Schlüssel und Bild. Maße ca. 36 x 30 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren.
Varenr: 4902144
DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-02-2018
20:34:45
DKK 335
Gustav Becker vægure ca.1880-1900 (3)
Tre Gustav Becker vægure i rigt udsmykkede urkasser af nød og mørkbejdset træ, hvidemaljerede urskiver med sorte romertal, lodder, pendul og optræksnøgler medfølger. Ca. 1880-1900. H.108, 120 og 117 cm. Fremstår med brugsspor, skader og mangler, et ur meget ormstukkent. Lauritz.com indestår ikke ...
Varenr: 4922472
DKK 3.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-02-2018
13:41:00
Ovalt vægur 1800 tallet
Ovalt vægur med profileret ramme af sortlakeret træ, dekoration omkring urskive med malede blomster og indlagt perlemor, urskive af marmor, blå romertal af emalje på hvid bund, pendul og optræksnøgle. H.70 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med manglende glas, skader urskive samt nyere ...
Varenr: 4883047
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-02-2018
18:35:00
Vægur egetræ mrk. Gloria
Vægur egetræ mrk. Gloria H 75, D 21, B 40 cm. Nøgler medfølger.
Varenr: 4920077
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-02-2018
19:34:00
Servant & Fils, Paris. Fransk Napoleon III kaminur af forgyldt bronze, 1800-tallets anden halvdel
Fransk Napoleon III kaminur af forgyldt bronze prydet med figur i form af siddende, ung kvinde, front med paneler af porcelæn bemalet med blomster og musikinstrumenter, hvidemaljeret urskive med romer- og arabertal,1800-tallets anden halvdel. Værket stemplet Servant & Fils, Paris. Optræksnøgle ...
Varenr: 4925247
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-02-2018
20:20:00
Fransk vinbonde væg ur 1700 tallet.
Fransk vinbonde væg ur 1700 tallet. I messing med urskive af emalje.Datoviser. Der medfølger nøgler og lodder.
Varenr: 4925843
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 28-02-2018
15:04:00
DKK 500
Bords-/väggur Anders Hjerpe Stockholm
ANDERS HJERPE, bordspendyl, ca 1820, fordral i mahogny, urtavla med arabiska samt romerska siffror, höjd 49 cm, inkl. nyckel samt pendel
Varenr: 4928295
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-02-2018
17:02:00
Se mere
Vægur i sortlakeret kasse
Vægur i sortlakeret kasse, urskive af hvid emalje med romertal. 1800'tallets slutning. Pendul og optræknøgle medfølger. H. 70 cm. B 30 cm. Uret går med Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varenr: 4920754
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 28-02-2018
18:58:00