Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Väggpendyl Engström
ROBERT ENGSTRÖM, väggpendyl, 1900-tal, gustaviansk stil, förgylld, skuren dekor, urtavla med arabiska siffror samt märkt Rob Engström Stockholm, höjd ca 90 cm, pendel medföljer
Varenr: 4861084
DKK 1.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-12-2017
11:44:00
Se mere
Väggur, Carl Ranch, Köbenhavn
Väggur, Carl Ranch, Köbenhavn. Urtavla av marmorskiva med emaljerade detaljer. 1800-tal. Leja-stil. Höjd 50 cm. Proveniens: Klippans Pappersbruk.
Varenr: 4850648
DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 11-12-2017
17:20:50
DKK 251
Vægure med dyrestemmer - Ø25 cm (12)
Vægure med 12 forskellige dyrestemmer - 25 cm. Sjovt vægur der hver time spiller en dyrestemme. Kl. 12 - Gris, kl. 13 - Gås, Kl. 14 - Kalkun, Kl. 15 - Ko osv... Nye i original emballage. 12 stk.
Varenr: 4833051

DKK 2.400 DK, Herning, Engdahlsvej 11-12-2017
17:54:58
DKK 425
Gustav Becker Vægur frisvinger
Gustav Becker. Vægur af egetræ, prydet med intarsia, urskive med sorte arabertal. Urværk stemplet GB : H. 81 cm., B. 31 cm, D. 15 cm. Optræksnøgle medfølger ikke. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. .
Varenr: 4863212
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 12-12-2017
13:40:00
Gustav Becker vægur (frisvinger).
Gustav Becker. Vægur af bejdset egetræ, prydet med udskæringer og søjler, urskive med sorte arabertal. Urværk stemplet GB Silensia nr. 42. Kassen : H. 90 cm., B. 40,5 cm. Pendul og optræksnøgle medfølger. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Fremstår med mindre defekter på kasse.
Varenr: 4860012
DKK 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 12-12-2017
20:24:00
Vægur / regulatorur, Gustav Becker, ca. 1900
Vægur/ regulatorur, Gustav Becker, ca. 1900, kasse af træ fineret med nøddetræ, pendul, nøgle samt 2 stk. lodder medfølger, L. 104 cm. B. 43,5 cm. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varenr: 4857647
20:52:00
DKK 825
Junghans m.fl., samling af vægure (7)
Junghans m.fl., samling af vægure. Højde på største ur: 122 cm. 1900-tallet. Fungerer ifølge rekvirent. Enkelte mangler og mindre skader på kurkasser. (7)
Varenr: 4862833
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 13-12-2017
20:09:00
Junghans m.fl., samling af mindre vægure og bordure (6)
Junghans m.fl., samling af mindre vægure og bordure, 1900-tallet. Højde på største ur: 62 cm. Fungerer ifølge rekvirent. Brugsspor og mindre skader på urkasser.
Varenr: 4862830
20:47:00
To vægure og klaverbænk af egetræ (3)
To vægure og klaverbænk af egetræ. Vægure H. 70 cm. og H. 85 cm. Fremstår med brugsspor. (3)
Varenr: 4864999
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 15-12-2017
13:39:35
Vægur, mrk. Junghans, 1900-tallets begyndelse
Vægur, mrk. Junghans, aftagelig top, 20. århs begyndelse, pendul & nøgle medfølger, H. 94 cm. Fremstår med brugsspor bl.a. ormehuller, løs / limet top m.m. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varenr: 4835548
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 15-12-2017
16:13:00
Comtoise Wanduhr / Pendeluhr, Frankreich
Comtoise Wanduhr, Frankreich, Korpus aus Metall mit Zierschild aus Messing, weißes Ziffernblatt mit römischen und arabischen Ziffern, bezeichnet 'Qualité Supre Maillard á Becherel', mit zwei Gewichten, Pendel und Wandhalterung, Maße: L. Pendel ca. 107 cm, Uhrkorpus Maß ca. 38x26 cm, allgemeine ...
Varenr: 4809582
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 15-12-2017
20:19:00
DKK 298
Väggpendyl Eric Rundelius
ERIC RUNDELIUS, väggpendyl, verksam i Stockholm ca 1793-1815, förgyllt och bronserat fodral med skuren dekor, 90x54 cm
Varenr: 4866929
DKK 3.861 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 15-12-2017
20:38:00
Se mere
Väggpendyl empirestil
VÄGGPENDYL, 1900-tal, empirestil, skuren dekor och pastellage, dekor av parställda gripar, urtavlan märkt Rob Engström Stockholm, höjd 90 cm, pendel och nyckel finns
Varenr: 4868545
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-12-2017
21:30:00
Se mere