Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Normann Copenhagen. Samling Nyhavn vase, Agnes vase samt Flag candle holder i org. æsker (6)
Normann Copenhagen. Samling Simon Legald Nyhavn vase 3 stk. vaser H. 15-22,5 cm, Agnes Fries Agnes vase 2 stk. vaser H. 12,5 cm samt Jonas Wagell Flag candle holder lysestage i lakeret zink H. 9 cm, alle i org. æsker. Æsker m/ håndteringsmærker. Fremstår ubrugte. NB de første fotos er ...
Varenr: 4867627
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 16-12-2017
12:00:00
Miniatyrvaser
MINIATYRER, 6 st Höganäs, 1 st Gustavsberg, stengods, olika nyanser, höjd ca 5-11,5 cm
Varenr: 4868031
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 16-12-2017
19:46:00
Se mere
Konvolut Cloisonné (4)
Konvolut Cloisonné, bestehend aus drei Vasen und einem Sockel, der Korpus der Vasen ist mit Cloisonné Email mit floralen Motiven verziert, der Sockel ist aus Holz gefertigt. Maße ca.: große Vase H. 30,5 cm, D. 13 cm. Sockel H. 4cm, D. 12,5 cm, kleine Vasen H. 15,5 cm, B. 7,5 cm, T. 5,5 cm. ...
Varenr: 4782294
DKK 2.605 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 16-12-2017
20:33:00
DKK 298
Mela Anderberg vas jugend
MELA ANDERBERG, vas, Rörstrand 1900-talets början, jugend, dekor i underglasyrfärgerna grönt, blått och rosa med reliefdekor rosor, konturerad mynning, signerad MA Rörstrand, höjd ca 21,5 cm
Varenr: 4868075
DKK 1.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 16-12-2017
21:14:00
Se mere
Konvolut Sammelteller von Royal Kopenhagen und Bing & Groendahl (82)
Großes Konvolut Sammelteller in Unterglasurblau u.a. aus den Manufakturen Royal Kopenhagen und Bing & Groendahl. Die Teller sind auf der Rückseite mit der Bodenmarke versehen. Das Konvolut besteht aus folgenden Positionen: Weihnachtsteller Royal Kopenhagen ca.: 39 Stk. Muttertagsteller ...
Varenr: 4857402
DKK 2.977 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17-12-2017
13:25:00
DKK 335
Vas Kåge
WILHELM KÅGE, vas, Gustavsberg, stengods, Argenta, bemålad dekor av silver i form av fiskar, märkt 1152, höjd ca 18 cm
Varenr: 4868169
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
14:00:00
Se mere
Filbunksskålar
FILBUNKSSKÅLAR, 11 st., 1800- ochh 1900-tal, klarglas, devlis med blå kant, höjd ca 4,5-6,5, diameter ca 13,5-15,5cm
Varenr: 4868261
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
19:04:00
Se mere
Jardiner på fod af lueforgyldt bronze. Frankrig 1800-tallet
Jardiner med kumme i slebet glas, monteret med løs krans i bronze med hanke og sløjfer, båret på fod af lueforgyldt bronze støbt med fire fabel dyr. Frankrig 1800-tallet. To ud af fire guirlander mangler på fodstykket. H. 20. L. 28 cm.
Varenr: 4869820
DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17-12-2017
19:32:00
DKK 950
Anna-Lisa Thomson Vas
ANNA-LISA THOMSON, golvvas, glaserat lergods, undertill med monogramsignatur ALT och otydligt modellnummer, höjd ca 38 cm
Varenr: 4868278
19:38:00
Se mere
Eva Stæhr-Nielsen for Kgl. Porcelæn. Fad af stentøj, nr. 22336
Eva Stæhr-Nielsen 1911-1972. Fad af stentøj, dekoreret med skæringer, blå og grå glasur. Formgivet ultimo 1960erne. Sign. E.St.N., nr. 22363. 1. sort. 31,5 x 20,5 cm.
Varenr: 4866586
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 17-12-2017
19:50:00
Paul Fischer, julefad af glaseret lertøj med nissemotiv, 1888
Rundt fad af Paul Fischer (1860-1934), glaseret lertøj, bemalet og indridset motiv i lavt relief med nisse, der spiser grød, og ordet 'Julegrøden', sign. under bunden Paul Fischer 88. Ø 33 cm. Fremstår med krakeleringer i glasuren.
Varenr: 4821470
DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-12-2017
20:28:00
Royal Copenhagen samt B&G. Gulvvase m.m (4)
Royal Copenhagen. Gulvvase nr. 2650. 1. sort. H. 30 cm. Åkande fad nr. 2359. Ø 25 cm. Royal Copenhagen. Askebære nr. 3277. 2. sort. Samt Aluminia. Vase nr. 3419. H. 17 cm. 1. (4)
Varenr: 4867777
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 17-12-2017
20:44:00
Knud Kyhn for Bing & Grøndahl, skønvirkevase af stentøj modelleret med slange og tudse, 1911 (cd)
Skønvirkevase af Knud Kyhn (1880-1969) for Bing & Grøndahl, glaseret stentøj modelleret med slange og tudse, indridset med monogram KK, årstal 1911 og nr. 560 samt mærket B & G. Antageligt unika. H. 26,5 cm. Fremstår med mikroafslag på fodrand.
Varenr: 4821547
DKK 18.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-12-2017
20:48:00
Arne Bang. Stort fad, rillet, stentøj, nr.154
Arne Bang(1901-1983). Rundt stort fad af stentøj med riflet kant, glasur i hvide / kitfarvede nuancer, sign. AB 154. H. 7 cm, Ø 35 cm. Fremstår med enkelte brugsspor & minimal brændingsfejl.
Varenr: 4867848
DKK 8.000 DK, Odense, Kratholmvej 17-12-2017
21:19:00
DKK 5.400
Anna-Lisa Thompson vas
ANNA-LISA THOMSON, "Paprika", vas, Upsala-Ekeby, formgiven 1948, lergods, dekor av löv i vit glasyr, signerade UE ALT samt modellnummer 1079, höjd 38 cm
Varenr: 4868349
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-12-2017
10:00:00
Se mere
R. Capodimonte. To prydvaser af porcelæn (2)
To prydvaser / lågkrukker af porcelæn bestående af stor vase med hanke i form af figurer prydet med guld og blomsterdekoration, mærket R. Capodimonte Italy samt vase dekoreret med guld og korpus med engle i relief mærket N med krone for Capodimonte. H.24 - H. 42 cm. Stor vase med reparation på ...
Varenr: 4867634
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-12-2017
12:05:00
Vase mit Chinoiserien
Vase mit Chinoiserien, gefertigt aus Fayence Keramik, mit Unterglasurbemlaung in kobaltblauer Farbe, Oberfläche mit Craquelé. Maße ca.: H.26 cm, D. 12 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 4858509
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18-12-2017
13:25:00
DKK 298
MUUTO. Hallgeir Homstvedt og Anderssen & Voll. Balance vase set of three samt Float stager, i org. æsker (4)
MUUTO. Hallgeir Homstvedt og Anderssen & Voll. 2 sæt Balance vase set of three af stål / porcelæn - bakke 13 x 28 cm, vaser H. 12-13 cm samt 2 stk. Float stager støbt i aluminium L. 15 cm, alle i org. æsker. Æsker m/ håndteringsmærker. NB de første fotos er modelfotos. (4)
Varenr: 4869460
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-12-2017
14:00:00
Skål Hedberg
HANS HEDBERG, skål, Biot, Frankrike, starkeldsfajans, spräcklig glasyr i gult, brunt med inslag av blått, signerad, höjd ca 12,5 cm
Varenr: 4868404
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-12-2017
14:12:00
Se mere
Aluminia. Fire hjerteformede stager, 'Julehjerter' (4)
Aluminia. Fire hjerteformede stager 'Julehjerter' af fajance dekoreret i rød, grøn, blå og gul. H. ca. 7,5 cm. Fremstår med krakeleringer i glasur.
Varenr: 4866973
DKK 7.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-12-2017
14:21:00
MUUTO. Michael Geertsen. Closely Separated. Vaser i org. æsker (2)
MUUTO. Michael Geertsen. Closely Separated. Skulpturelle vaser af fajance i org. æsker, H. 27 cm. Ubrugte. Æsker m/ håndteringsmærker. NB det første foto er et modelfoto. (2)
Varenr: 4869402
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-12-2017
15:00:00
Design Patrik Nordström Specialauktion Keramik
PATRIK NORDSTRÖM (1870-1929), vas, Islev, Danmark 1925, stengods, glasyr i brunt och svart, signerad PN ISLE 1925, höjd ca 12 cm
Varenr: 4868416
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-12-2017
15:08:00
Se mere
Kosta Boda skål
Kosta Boda. Stor skål af flerefarvet glas. H. 15. Ø 35 cm
Varenr: 4868611
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 18-12-2017
15:10:00
Skål grönt glas
SKÅL/VAS, 1900-talets mitt, grönt glas, på fot, höjd 48, mynningens diameter 21 cm
Varenr: 4868444
17:08:00
Se mere
Stor Bing & Grøndahl gulvvase af porcelæn, dekoreret i farver med hvide tulipaner
Stor Bing & Grøndahl gulvvase af porcelæn, dekoreret i farver med hvide tulipaner og bladværk. Mærket 7172/134. 2. sort. H. 40 cm.
Varenr: 4867867
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 18-12-2017
18:00:00
DKK 650
Piero Fornasetti Specialauktion Keramik
PIERO FORNASETTI (Italien 1913-1988), 12 tallrikar, "Strumenti Musicali", 1900-talets mitt, keramik, signerade, diameter ca 26 cm
Varenr: 4868461
DKK 3.861 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-12-2017
18:20:00
Se mere
Kgl. P vase
Kgl. P. vase nr. 1508/35B. H. 30 cm. 1. sort
Varenr: 4869342
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-12-2017
18:38:00
DKK 450
Royal Copenhagen. Stor gulvvase med motiv fra Bornholm
Royal Copenhagen. Stor gulvvase / vase med motiv fra Bornholm. Nr. 2267/1791. 1. sort. H. 50 Ø. 26 cm.
Varenr: 4867860
DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 18-12-2017
18:50:00
Bing & Grøndahl/ Royal Copenhagen/ Lyngby. Vaser pg bordlamper af porcelæn (21)
Royal Copenhagen: To bordlamper nr. 2776/1224 og 2110/1817. 11 vaser nr. 1955/1217(2. sort). 2776/1224. 2889/707. 2843A/108. 288/2289. 2668/2037(3. sort). 2676/271. 1321/1348(3. sort). 2898/1740. 2 stk. 1659/43B. Bing & Grøndahl: 7 vaser nr. 665-5256. 1302/6210. 1302/6238. 8409/209. 503/473. ...
Varenr: 4867262
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-12-2017
19:22:00
Peter Møller mm. Diverse juleporcelæn (5)
Diverse juleporcelæn bestående af: 2 asietter (1 med lille afslag) Ø 10 cm, Porcelænskop ant. malet af Peter Møller (Nisse Møller) for Den Kgl.Porcelænsfabrik Ø 8.5 cm, mælkekande H 11 cm og Gustavsberg skål L 27 cm. Fremstår med brugsspor og krakeleringer. (5)
Varenr: 4865581
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-12-2017
19:35:00
 1 2 3 4 5 6  >>