Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Vicke Lindstrand. Vase af klart glas
Vicke Lindstrand. Vase af klart glas, mærket Kosta, 1497 samt monogram. H. 26,5 cm. Lille chips under bund.
Varenr: 4810515
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-10-2017
18:22:00
DKK 325
Knud Basse fro Michael Andersen. To Rosentornsvaser (2)
Knud Basse 1916-1991 for Michael Andersen. To Rosentorns vaser af lertøj, dekoreret med blyfarvet/grønlig glasur. Sign. monogram KB, samt Michael Andersen bomærke. H. 17,5-26 cm. Formgivet af Knud Basse i perioden 1960-1963, fremstillet hos Michael Andersens 2000-tallet. (2)
Varenr: 4790954
DKK 3.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-10-2017
19:25:00
DKK 1.900
Morano Vase 'Canedese Vetri' in Form einer Amphore mit Goldfolie
Morano Vase 'Canedese Vetri ' in Form einer Amphore mit Goldfolie, der Korpus mit länglichem Hals und zwei stilisierten Griffen, gefertigt aus transparentem Glas, purpur handstaffiert, mit Label: 'Murano Canedese Vetri'. Maße ca.: H.18,5 cm, D. 5,3 cm. Altersgemäßer Zustand mit ...
Varenr: 4809027
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-10-2017
20:32:00
DKK 372
Murano Vase in Form des Fisches
Murano Vase in Form des Fisches, handgefertigt aus transparentem Glas mit Luftblasen, mit Label: 'Murano Made in Italy'. Maße ca.: H.28,5 cm, B.17,5 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 4809034
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-10-2017
20:45:00
DKK 372
Design Reijmyre
REIJMYRE, 7 efterrättallrikar, 6+1 assietter, 2+1+1 mindre skålar, mindre vas, uppläggningsfat, höjd ca 2,5-7, tallrikarnas diameter 17-18,5 cm
Varenr: 4810094
DKK 1.160 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-10-2017
20:58:00
Se mere
Ovale Vase mit Aufschmelzungen in Bernsteinfarben
Ovale Vase mit Aufschmelzungen in Bernsteinfarben, fegertigt aus transparentem Glas. Maße ca.: H. 20 cm, D. 9 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 4809088
21:00:00
DKK 298
Design Reijmyre skålar på fot
REIJMYRE, 3 skålar på fot, rött glas, höjd ca 16,5-18-22,5 cm, medföljande 2 ljusstakar, etikettmärkta Sea glasbruk, kombinerad vas och ljusstake (lös insats), höjd ca 23,5 cm
Varenr: 4810120
DKK 1.546 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-10-2017
21:50:00
Se mere
Lisa Larson vas
LISA LARSON, vas, stengods, med fåglar samt kvinnofigurer i relief, höjd 25,5 cm
Varenr: 4810135
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-10-2017
10:40:00
Se mere
Edward Hald skål med fat
SKÅL MED FAT, "Mimosa" eller "Smultronmönstret",Of.H.56.29 (Orrefors Edward Hald modell 56 1929)
Varenr: 4810173
DKK 1.160 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-10-2017
14:00:00
Se mere
Bo Fajans, samling keramik
Samling keramik, Bo Fajans, 53 delar, bestående bl.a. av 28 glöggmuggar, askfat, bojaner och vaser. Enstaka nagg. (53)
Varenr: 4804536
DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 22-10-2017
18:30:00
DKK 232
Kunglig Dansk
KUNGLIG DANSK, "Sachsisk blomst", 2 fat, porslin, polykrom dekor av blommor, längd ca 23 cm
Varenr: 4810249
19:39:00
Se mere
Herman Kähler vaser
HERMAN KÄHLER, keramik, 4 dlr, tidigt 1900-tal, glaserat lergods, signerade HAK, höjd ca 21-24
Varenr: 4810257
20:03:00
Se mere
Längliche Vase in kobaltblauer Farbe
Längliche Vase in kobaltblauer Farbe, gefertigt aus transparentem Glas in kobaltblauer Farbe mit gelben Elementen. Maße ca.: H. 31 cm, D. 8 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 4809064
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-10-2017
20:10:00
DKK 298
Vaser, ett par. Lars Thorén, Rörstrand
Vaser, ett par. Lars Thorén, Rörstrand. Utförda i vitt flintgods med polykrom dekor av sommarblommor. Höjd: 20 cm. Bredd: 13,5 cm. Märkta: R Sverige L. Th. Fläckar, mindre krackeleringar.
Varenr: 4786679
DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 22-10-2017
21:35:00
DKK 232
Louis Majorelle, vase 'verre de jade' med smedejernsmontering, fremstillet hos Daum Nancy
Louis Majorelle (1859-1926), vase med smedejernsmontering, fremstillet hos Daum Nancy. Farveløst overfangsglas, orange-røde, rosa, gule og violette pulverindsmeltninger, sølvfolieindsmeltninger. Omhyggelig forarbejdet smedejernsmontering med blomstermønster. Signeret i bunden: Daum, lorrainekors,...
Varenr: 4784525
DKK 8.931 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-10-2017
09:41:06
DKK 856
Vas Sven Palmqvist
SVEN PALMQVIST, vas, Orrefors 1969, Kraka, nätdekor i blått mot gul fond, signerad ORREFORS Kraka Nr 428 Sven Palmqvist, höjd 12,5 cm. HISTORIK: Sven Palmqvist presenterade den nya tekniken Kraka 1944. De första glasen fick nummer Graal å Spetsornament då dekoren av ett nät tycktes se ut som en s...
Varenr: 4810325
DKK 1.160 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
12:45:00
Se mere
Finn Frederiksen. Stor gulvvase af stentøj
Finn Frederiksen. Stor gulvvase af stentøj. Delvis glaseret. H. 89 cm.
Varenr: 4809257
DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
13:03:00
Zwei Krüge, Porzellan (2)
Zwei Krüge, Porzellan. Maße ca: H. 20-22 cm. Wenige Gebrauchsspuren. (2)
Varenr: 4804236
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-10-2017
15:00:02
DKK 298
Samling af vaser fra Iitala og Orrefors (5)
Samling vaser fra Iitala og Orrefors blandt andet udført af Alvar Alto. (5)
Varenr: 4769483
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-10-2017
17:41:17
Orrefors Blå glasbowle
Orrefors Blå glasbowle med indvendig opalglas. H 16,5 cm. Ø 20 cm.
Varenr: 4810744
18:00:00
Holmegaard Kiksespand og smørskål opalglas (2)
Holmegaard Kiksespand og smørskål i opalglas med forniklet montering og låg. Hånddekoreret med blomster udført i emalje. 1800'tallets sidste del. H 10 cm. og 19 cm. (2)
Varenr: 4809743
DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 23-10-2017
18:00:00
DKK 325
Edelstein Porzellan/ Schale / Platte mit Spritzgussdekor (2)
Art Déco, Porzellan. Schale / Platte mit Spritzgussdekor, unter dem Boden mit Herstellermarken versehen und teils nummeriert. Maße ca: D. 24-30 cm. Wenige Gebrauchsspuren. (2)
Varenr: 4804192
18:23:00
DKK 298
Ettore Sottsass für Bitossi, Mod. Centerpiece 545
Ettore Sottsass für Bitossi, Mod. Centerpiece 545. Entwurf aus den 1950er Jahren, Ausführung von 1991. Handgearbeitete Keramik, Lasur in Weiß, Rosa und Blautönen. Wenig Gebrauchsspuren. Unterseitig bezeichnet. Maße: Höhe 22 cm, ø 29 cm
Varenr: 4804200
DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-10-2017
19:02:00
DKK 670
Konvolut große Wandteller, Mooni Ezra für Fratantoni (4)
Konvolut große Wandteller. Mooni Ezra (*1941) für Fratantoni Ceramiche, Santon Stefano di Camastra. Keramik, polychrome Bemalung. D.43 cm. Im Spiegel bezeichnet und datiert: EZRA 1973. Ein Teller rücksditig betitelt und nummeriert: 'Fauno 8/20'. Ein Teller rückseitig betitelt und nummeriert 'Dea ...
Varenr: 4790873
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-10-2017
19:02:00
DKK 298
Opsats af porcelæn dekoreret i farver og guld med blomster og bladværk
Opsats af porcelæn dekoreret i farver og guld med blomster og bladværk, stamme i form af delfin, på ottekantet fodstykke. 19. årh.s slutning. H. 21,5 cm. Ø. 20 cm. Restaureret.
Varenr: 4810492
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
19:04:00
DKK 325
Michael Andersen, Jytte Trebbien m.fl. Samling af keramik (6)
Samling af keramik bestående af: Jytte Trebbien. Keramisk bordlampe H. 35 cm. Michael Andersen. Bornholmsk døbefont af glaseret lertøj. H. 15 cm. Vase af glaseret keramik. Sign. ee H. 16 cm. Skål af glaseret keramik. Sign. H. 6, 5. L. 13 cm. Vase af stentøj. Utydeligt signeret. H. 23 cm. ...
Varenr: 4811313
DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-10-2017
19:17:00
DKK 325
Aluminia skønvirke gulvvase ca. 1910, nr. 594/511
Skønvirkedekoreret vase af fajance dekoreret med blomster. Ca. 1910. Mrk. '594/511 XIX'. Fremstillet hos Aluminia. H. 38. Ø. 22.
Varenr: 4809715
DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-10-2017
19:30:00
Aluminia Søstjernevase
Aluminia søstjernevase. Nr. 446/402 formgivet af Harald Slott-Møller, sign. monogram Copenhagen Denmark. H. 14 Ø 18 cm. 1. sort.
Varenr: 4810486
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
19:58:00
En samling Royal Copenhagen og Aluminia bestående af 3 dele.
En samling Royal Copenhagen og Aluminia bestående af Nils Thorson vase 719/3259 H. 22,5 cm. Bordlampe nr 92 7193 H. 38 cm incl skærm. Aluminia vase nr 233/3101 H. 36,5 cm. 3 dele.
Varenr: 4810651
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
19:58:00
DKK 375
Hannoversch Münden lågkrus af fajance,1800-tallet
Hannoversch Münden lågkrus af fajance, dekoreret i mangan, blåt, gult og grønt med stejlende hest i cartouche, monteret med låg af tin, gæk i form af kugle. 1800-tallet. H. 20 cm. Med afslag.
Varenr: 4803322
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-10-2017
20:04:00
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>