Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Vaser i glaserad keramik Sommar
VASER, glaserad keramik, bl a Claes Thell, Michael Andersen & Son, Bornholm, Ilse Claesson, Per Liliengren, Upsala-Ekeby, höjd ca 13-20 cm
Varenr: 4724561
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2017
11:12:00
Se mere
Prakturna Rörstrand Sommar
PRAKTURNA, Rörstrand, ca 1900, med lock, dekor med blommor roch grenverk, höjd ca 85 cm
Varenr: 4724569
DKK 3.059 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-07-2017
11:36:00
Se mere
Vaser skålar i glaserat stengods Sommar
VASER,SKÅLAR, FIGURINER, glaserat stengods, bl a Swen Weijsfelt, Gunnar Nylund, Anders Johansson Höganäs, Edward Lindahl, Palshus, höjd ca 5-22,5 cm
Varenr: 4724576
12:12:00
Se mere
Design Stig Lindberg Sommar
STIG LINDBERG, vas med hänklar, stengods, Stig Lindberg, med gröngul glasyr och inpressat mönster, signerad Stig L med Gustavsbergs studiohand, höjd 21 cm
Varenr: 4724585
DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2017
12:39:00
Se mere
Design Inger Persson Rörstrand Sommar
INGER PERSSON, relief, vas, ljusstake, Rörstrand, 1970-tal, stengods, delvis glaserade i brunt, relief med dekor av vikingar, reliefen märkt Rörstrand Sweden IP Ateljé, de övriga monogramsignerad, höjd ca 11,5-18 cm, skålfat, signerat MH, glaserat stengods, handmålad dekor, diameter ca 31 cm, med...
Varenr: 4724588
13:03:00
Se mere
Design Lisa Larson för Gustavsberg Sommar
LISA LARSON, 5 vaser, Gustavsberg, bl a ur serien "Varieté" fomgiven 1956 samt "Granada" formgiven1960-70, Tröja ur serien "Garderob", höjd ca 13,5-23,5 cm
Varenr: 4724614
14:36:00
Se mere
Design Wilhelm Kåge Sommar
WILHELM KÅGE, "Våga", Carrara, vas, vit glasyr, höjd 10-15, diameter 13-21 cm, "Planta", höjd 7, medföljande kågefat ej tillhörande, FRIEDL HOLZER-KJELLBERG, 2 st skålar, porslin, Arabia, Finland, signerade Arabia F.H.K. Made in Finland, sk "risporslin", höjd ca 9-9,5 cm, STIG LINDBERG, "Filigra...
Varenr: 4724638
16:18:00
Se mere
LISA LARSON, 3 ljusstakar, "Strong" formgivna 1968-1970, 5 figuriner bl a ur "All världens barn" samt "Tomtar", Gustavsberg, glaserat stengods, höjd ca 6-11,5 cm
Varenr: 4724643
16:33:00
Se mere
Miniatyrvaser Sommar
VASER, 5 st, glaserat stengods, Palm Mölle, Vivi Calissendorf, minityrblå med relief Carl Harry Stålhane, vetefärgad Swen Wejsfelt, Dale Karlsson, höjd ca 4,5-13 cm
Varenr: 4724651
17:12:00
Se mere
Vaser i polykromt glas Sommar
VASER, KANNOR, totalt 9 st, polykromt glas, möjligen Reijmyre, höjd ca 6-27 cm
Varenr: 4724656
17:27:00
Se mere
Vas Vallerystahl
VAS, Vallerysthal, Frankrike, dekor med bl.a. slända, signerad, höjd ca 30 cm
Varenr: 4724674
DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-07-2017
18:33:00
Se mere
Royal Copenhagen Blå Blomst, chokoladekande og Svejfet, Vase med låg (2)
Blå Blomst chokoladekande nr. 8606, H. 24 cm. Blå blomst Svejfet, Vase med låg. nr 825 H. 30 cm (2)
Varenr: 4723703
DKK 3.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-07-2017
19:06:00
DKK 725
Konvolut Glas, Kosta Boda, Engman, Timback, Sahlin, Vallien (4)
Vase, Kjell Engman, Kosta Boda, polychromes mattiertes Glas mit Dekor 'Flötenspielerin mit Maus', H. 20,3 cm, am Boden bezeichnet: Kosta Boda K. Engman, Atelje 92 821059/300 (graviert). Vase, Klas Goran Timback, Kosta. Blaues und violettes Glas, Innenwandung mit Reliefdekor mit stilisierten ...
Varenr: 4710149
DKK 1.636 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-07-2017
19:09:04
DKK 335
Vase Peter Layton, Glas
Vase. Peter Layton, Grossbritannien. Violettes Glas mit aufgeschmolzenem und gekämmten Fadendekor, violett und grünlich schimmernd irisierte Oberfläche. Kugelform mit kleiner Mündungsöffnung. H. 13,4 cm. Am Boden bezeichnet: Peter Layton (graviert).
Varenr: 4710150
19:19:29
DKK 446
Vaser i glaserat stengods Sommar
VASER, 9 st samt en skål, glaserat stengods, bl a Stig Lindberg, Mari Simmulson, Lillemor Mannerheim, Gunnar Nylund, Jani-keramik, Anna-Lisa Thomson, höjd ca 7-24,5 cm
Varenr: 4724691
19:36:00
Se mere
Stor krukke af stentøj
Stor krukke af stentøj, 1900-tallet. H. 62 cm.
Varenr: 4694496
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-07-2017
20:06:00
Emaljerat fat, KAW, Wien, jugend
Emaljerat fat med kant i koppar samt handtag i mässing. Märkt KAW, Wien, 1900-talets första hälft, jugend. Blå glasyr med dekor av penséer i rosa och lila. Ø 36 cm. Ena mässingshandtaget något skevt.
Varenr: 4716948
DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-07-2017
20:16:00
DKK 325
Vase, wohl Ingeborg und Bruno Asshoff
Vase. Wohl Ingeborg (1919-1998) und Bruno Asshoff (1914-2003), Bochum Querenburg. Keramik. Grober körniger Scherben. Mehrtonig dunkelbraune, partiell dunkelgraue raue Oberfläche. Schlanke Kegelform mit kleiner, spitz zulaufender Mündung. Wandung bis zur Schulter mit Kanneluren strukturiert. H. ...
Varenr: 4725917
20:31:00
DKK 335
Conny Walther og Jeppe Hagedorn-Olsen. To fade af stentøj. (2)
Rundt fad, glaseret keramik af Conny Walther (f. 1931), sign monogram, Ø 34 cm. H. 8 cm. Samt fad, glaseret keramik af Jeppe Hagedorn-Olsen. Stemplet Jeppe Hagedorn-Olsen. L. 47,5 cm. Jeppe Hagedorn-Olsen fad fremstår med afslag på underside af kant. (2)
Varenr: 4725711
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-07-2017
20:34:00
Konvolut Vasen und Schale, u.a. Strombergshyttan(3)
Konvolut Vasen. Dickwandiges Glas. Strombergshyttan u.a.. Hellblaue Schale, H. 12 cm, am Boden bezeichnet: Strombergshyttan T307 (graviert). Rauchblaue Vase mit farblosem Überfang und Ringdekor, Enturf: wohl Gerda oder Asta Strömberg, H. 13,2 cm, am Boden bezeichnet: Strömberg B940 (?) ...
Varenr: 4710125
DKK 1.859 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-07-2017
20:38:00
DKK 297
Sydeuropæiske gulvvaser (2)
Sydeuropæiske gulvvaser af glaseret lertøj. H. 54 cm. Fremstår med brugspor. (2)
Varenr: 4713566
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-07-2017
21:01:57
Design Bernt Friberg Sommar
BERNDT FRIBERG, "Selecta", medföljande skålar Carl Harry Stålhane samt vas Gunnar Nylund, glaserat stengods, höjd ca 4-5 cm, diameter ca 16,5-18 cm
Varenr: 4724724
21:15:00
Se mere
Föremål majolika
GUSTAFSBERG, vas, majolika, ca 1900, fot i form av tre fiskar, höjd ca 24 cm
Varenr: 4726072
DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-07-2017
12:20:00
Se mere
Chinesische Vase im Stil der Qing-Dynastie
Chinesische Vase im Stil der Qing-Dynastie. Gefertigt aus dickwandigen Porzellan, verziert mit Abbildungen von Wildpferden. Maße ca.: H. 44,5 cm, D. 19 cm. Die Vase befindet sich in einem Zustand mit geringfügigen Gebrauchsspuren.
Varenr: 4710045
DKK 2.975 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-07-2017
13:55:49
DKK 297
Kähler. Fad med turkis glasur
Kähler. Fad af stentøj med turkis glasur fra 1960érne. Sign. monogram HAK. Ø 40,5 cm.
Varenr: 4726421
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-07-2017
14:34:06
Royal Copenhagen. Ttre skåle af porcelæn. (3)
Royal Copenhagen. Ttre skåle af porcelæn, dekoreret med krakeléglasur, hhv. nr. 497/3422, 497/4003. H. 5-10,5, Ø 14,5-21 cm. 1. sort. (3)
Varenr: 4726315
DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 25-07-2017
15:54:00
DKK 325
Per Lütken skålar
PER LÜTKEN, Holmegaard, 2 st skålar "Provence", diameter ca 25-28 cm
Varenr: 4726113
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-07-2017
16:25:00
Se mere
Arne Måryd, Höganäs keramik (2)
Arne Måryd, Höganäs keramik. Skål och vas i glaserat stengods. Signerade, 60-tal. Mått:H 10 cm Dia 24 cm H 12 cm Dia 12,5 cm (2)
Varenr: 4714113
DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 25-07-2017
16:58:00
DKK 229
Kähler. Fad med turkis glasur
Varenr: 4726416
17:34:00
DKK 375
Bålskål skålar miniatyrbojan
BÅLSKÅL, med lock, SKÅLAR, 1 par, MINIATYRBOJAN, med fat, 1900-talets första hälft, olivslipning resp pressglas, bålskålens höjd ca 28 cm
Varenr: 4726126
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-07-2017
17:40:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6  >>