Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Vaser, skåle, fade i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
3 overflødighedshorn af krystalglas samt vase (4)
3 overflødighedshorn af krystalglas samt vase (4). Tre overflødighedshorn af krystalglas samt vase, H.18 cm. Vase fremstår med minder kalk (4) Varenr: 4619087 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-04-2017 10:52:50 DKK 300
Herman A. Kahler. Fad af stengods
Herman A. Kahler. Fad af stengods. Herman A. Kähler. Rundt fad af stengods. Sign. HAK, Denmark. Ø 36,5 cm. Varenr: 4631846 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 11:32:52 DKK 300
To Kähler stentøjsvaser. (2)
To Kähler stentøjsvaser. (2). To Kähler stentøjsvaser, én omgjort til bordlampe. Sign. hhv., HK og HAK. H. 17-35 cm. Stor vase med reparation på fod. (2) Varenr: 4632967 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 12:20:00 DKK 425
Keramik fra 1970'erne (6)
Keramik fra 1970'erne (6). Sarreguemines Frankrig bladskål, to keramik lysestager sovsekande, fyrfad med orange glasur, vase med orange glasur, Danmark 1970'erne. (6) Varenr: 4590881 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 13:54:07 DKK 300
Ulrika Hydman Vallien vas
Ulrika Hydman Vallien vas. ULRIKA HYDMAN VALLIEN (född 1938), vas, glas, signerad Ulrika HV, Kosta Boda Artist Coll 48745, höjd 32 cm Varenr: 4635016 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-04-2017 14:00:00
Se mere
Søholm. Samling skåle, en vase, to lysestager og en bordlampe, stentøj (7)
Søholm. Samling skåle, en vase, to lysestager og en bordlampe, stentøj (7). Søholm. Samling skåle, en vase, to lysestager og en bordlampe af glaseret stentøj. H. 3-18 cm. Ø. 10-30 cm. Bordlampe H. 52 cm. (inkl. montering) Fremstår med brugsspor samt bordlampe med skæv montering. (7) Varenr: 4635254 DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 14:40:00 DKK 400
Kinesisk vase af porcelæn, 1900/2000-tallet
Kinesisk vase af porcelæn, 1900/2000-tallet. Kinesisk vase af porcelæn, 1900/2000-tallet, H. 24 cm. Varenr: 4636367 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 14:41:26 DKK 300
Jais Nielsen, kande
Jais Nielsen, kande. Jais Nielsen. Saxbo kande af grønglaseret stentøj med reliefdekoration, signeret og stemplet fra Saxbo. H.14 cm. Varenr: 4635999 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2017 16:25:12 DKK 850
Michael Andersen, Bornholm (4)
Michael Andersen, Bornholm (4). Michael Andersen, Bornholm. Tre kander i keramik med hvid glasur h. 11.5 - 17 cm. Med lidt glasurfejl. Endvidere figur iform af siddende barn med hund (lille afskalling på tå) (4) Varenr: 4636435 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2017 16:34:20 DKK 775
Royal Copenhagen / Bing & Grøndahl. Musselmalet, Ni div. dele porcelæn (9)
Royal Copenhagen / Bing & Grøndahl. Musselmalet, Ni div. dele porcelæn (9). Royal Copenhagen / Bing & Grøndahl. Musselmalet, Ni dele porcelæn best. af; Royal Copenhagen. Lågkrukke nr. 27, låg md monogram, bund betgnet Solbjerg; 2 dybe tallerkner nr. 571, 4. sort.; 1 ovalt fad nr. 97, L. 30 cm.; 1 kande nr. 1118, limet hank; 1 fyrfadsstage nr. 5530.Bing & Grøndahl. Kande ... Varenr: 4629782 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-04-2017 17:22:00 DKK 2.000
Design Stig Lindberg Modern Keramik
Design Stig Lindberg Modern Keramik. STIG LINDBERG (1916-1982), vas, 1966, Gustavsberg , stengods, spräcklig dekor i tegelbrunt och svart, signerad Stig L. och Gustavsbergs studiohanden, höjd 15, diameter 20 cm Varenr: 4635067 DKK 1.935 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 17:28:00
Se mere
Ejvind Nielsen keramik 1970'erne. Vase skål og lysstage i brunlig/orange glasur. (3)
Ejvind Nielsen keramik 1970'erne. Vase skål og lysstage i brunlig/orange glasur. (3). Ejvind Nielsen keramik 1970'erne. Vase skål og lysstage i brunlig/orange glasur H 13 cm.. Signeret i bunden Ejv. Nielsen Danmark H. ca 13 cm. Fremstår med brugsspor (3) Varenr: 4603832 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 18:00:00 DKK 300
Vase, Amphora, Keramik
Vase, Amphora, Keramik. Vase, Amphora, Keramik, große amphorenförmige Vase ohne Henkel, Standring und Öffnung blau bemalt, Korpus mit aufwendig gestalteter floralen Bemalung in Grün, Blau und Orange, unterseitig mit Manufakturstempel, unleserlich gemarkt, H. 42 cm - D. 20 cm,altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren. Varenr: 4511503 DKK 1.859 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-04-2017 18:04:40 DKK 446
Bodenvase, Keramik, Fridegart Glatzle, Karlsruher Majolika
Bodenvase, Keramik, Fridegart Glatzle, Karlsruher Majolika. Bodenvase, Karlsruher Majolika, Entwurf: Fridegard Glatzle 1963. Keramik, Glasur in Blau und Grün, leicht strukturiert, eingezogener Fuß, leicht konischer Korpus mit Schulter und konkav eingezogener Halszone mit seitlichem Henkel, unterseitig mit Manufakturstempel und Modellnummer 7044. Varenr: 4435540 DKK 2.231 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-04-2017 18:07:45 DKK 446
Paar Cachepots, Porzellan (2)
Paar Cachepots, Porzellan (2). Paar Cachepots, Porzellan, zylindrische Form mit geweiteter umgeschlagener Mündung, Weißglasur, Wandung mit floraler Rankenmalerei in Purpur und Braun-Grün, Rand und Fuß mit Ornamentalbordüren in Kupferrot, H. D. 26,5 cm, H. 19,5 cm. Malerei berieben, Innenwandung mit Kratzern. 1 Cachepot ... Varenr: 4501369 DKK 1.636 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-04-2017 18:17:00 DKK 595
Herman A. Kähler. Seksten dele lertøj (16)
Herman A. Kähler. Seksten dele lertøj (16). Herman A. Kähler. Seksten dele lertøj. Dele uden skår. Bestående af; Flaskeformet vase dekoreret med uranglasur H. 16 cm. Hjerteformet fad med hank dekoreret med orange uranglasur L. 17 cm. Resten H. 2,5-13 cm. fremstår i blandet stand med kanthakker og hårrevner. (16) Varenr: 4633512 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-04-2017 19:00:00 DKK 375
Herman A. Kähler. Seks dele af lertøj (6)
Herman A. Kähler. Seks dele af lertøj (6). Herman A. Kähler. Seks dele af lertøj dekoreret med henholdsvist uranglasur og mælkehvid glasur. Bestående af; Fire vase H. 7-12 cm. 1 skål H. 8 cm. samt krukke med manglende låg H. 10,5 cm. 1 vase og en krukke med kantafslag og glasur afslag. (6) Varenr: 4633410 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-04-2017 19:05:00 DKK 475
Herman A. Kähler. Syv dele af lertøj (7)
Herman A. Kähler. Syv dele af lertøj (7). Herman A. Kähler. Syv dele af lertøj dekoreret med grøn glasur.. bestående af; Tre vaser H. 12-17 cm. samt fire krukker. H. 7-11 cm. Alle stemplet HAK. To vaser med kantafsalg samt en krukke med rep. og en krukke med glasurafslag. (7) Varenr: 4633394 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-04-2017 19:06:00 DKK 400
Herman A. Kähler. bordskål af lertøj dekoreret med grøn glasur.
Herman A. Kähler. bordskål af lertøj dekoreret med grøn glasur.. Herman A. Kähler. bordskål af lertøj dekoreret med grøn glasur. H. 9 cm. Ø 23 cm. Varenr: 4636006 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 19:10:00 DKK 525
Ubekendt dansk kunstner. Stor keramisk skål
Ubekendt dansk kunstner. Stor keramisk skål. Ubekendt dansk kunstner. Stor keramisk skål i form af blad, glaseret i brue og grå nuancer, sign. i bund Jeanette. H. ca. 20 Ø ca. 45 cm Varenr: 4635249 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 19:12:00 DKK 300
Schale / Obstschale, Lorrain Nancy France, Glas und Messing
Schale / Obstschale, Lorrain Nancy France, Glas und Messing. Schale / Obstschale im Gestell, Schale aus braunem Pressglas mit floralem Dekor, Gestell mit Blumenmotiv und geflochtenem Henkel aus Messing, Schale unterseitig signiert 'Lorrain Nancy France', D.23,5 cm - H.11 / 24 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, minimale Kratzer. Varenr: 4599559 DKK 1.115 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-04-2017 19:25:00 DKK 297
Arne Bang. Fad af stentøj nr.137
Arne Bang. Fad af stentøj nr.137. Arne Bang. Fad af stentøj på fod, grøn glasur, gennembrudte hanke modelleret med fabeldyr, sign. monogram AB nr. 137. H. 7 cm (inkl. hanke) Ø 23 cm. Varenr: 4636254 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2017 19:36:00 DKK 700
Vaser Lisa Larson och Stålhane
Vaser Lisa Larson och Stålhane. VASER, 3 st, varav 2 Lisa Larson, Gustavsberg, en Carl Harry Stålhane Studio, höjd ca 14 -23, resp 14 cm Varenr: 4635101 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 19:39:00
Se mere
Vase med Faaborg Klokketårn, mrk. Faaborg Pottemageri, 1900-tallets 2. halvdel
Vase med Faaborg Klokketårn, mrk. Faaborg Pottemageri, 1900-tallets 2. halvdel . Vase med Faaborg Klokketårn, betegnet Faaborg 1979 750 år, Faaborg Pottemageri 8/150, 20. årh. 2. halvdel, H. 32 cm. Varenr: 4636231 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-04-2017 19:40:00 DKK 325
Kinesisk vase og urtepotteskjuler (2)
Kinesisk vase og urtepotteskjuler (2). Kinesisk vase af porcelæn dekoret med blomster i blå glasur. H. 41 cm. Samt ottekantet urtepotteskjuler af porcelæn. H. 15 cm. (2) Varenr: 4633376 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-04-2017 19:47:00 DKK 325
Royal Copenhagen / Kgl. P. / Nymölle Bjørn Wiinblad. Samling vaser m.m. (7)
Royal Copenhagen / Kgl. P. / Nymölle Bjørn Wiinblad. Samling vaser m.m. (7). Royal Copenhagen / Kgl. P. / Nymölle Bjørn Wiinblad. Samling vaser m.m. af fajance, glas m.m., bestående af RC 780 / 3121 1. sort., RC 780 / 2883 1. sort., HG Michael Bang m.m. vase, N BW 2 stk. askebægre 3028-1284 & 2 stk. Flora vase nr. 3157-1315, H. 3-22,5 cm. (7) Varenr: 4633063 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-04-2017 19:49:00 DKK 450
Carl Harry Stålhane vas
Carl Harry Stålhane vas. CARL HARRY STÅLHANE, vas, stengods, Rörstrand, höjd ca 17 cm Varenr: 4635105 DKK 1.161 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 19:51:00
Se mere
Lene Regius. 'Vulcano Dance', krukke af stentøj, cd
Lene Regius. 'Vulcano Dance', krukke af stentøj, cd. Lene Regius født 1940. Keramisk vase 'Vulcano Dance', dekoreret med figurative mønstre i farver. Sign. L. Regius '13. H. 30 cm. Varenr: 4632110 DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-04-2017 19:58:00 DKK 1.500
Konvolut Vasen und Flasche, Rosenthal/ Hutschenreuther, Porzellan, u.a. Cuno Fischer, Hans Achziger (5)
Konvolut Vasen und Flasche, Rosenthal/ Hutschenreuther, Porzellan, u.a. Cuno Fischer, Hans Achziger (5). Konvolut Vasen und Flasche. Rosenthal und Hutschenreuther. Entwürfe u.a. von Cuno Fischer, Hans Achziger und Björn Wiinblad. Ausführung: Rosenthal Studio Linie. Porzellan und Steinzeug. Drei Vasen mit abstrakten Reliefdekoren, kleine Vase mit matt bronzefarbenem und Gold gesprenkelten Dekor und ... Varenr: 4607099 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-04-2017 20:00:00 DKK 297
Herman A. Kähler og Annashaab. Ni vaser af lertøj (9)
Herman A. Kähler og Annashaab. Ni vaser af lertøj (9). Herman A. Kähler og Annashaab. Ni vaser af lertøj dekoreret med kohornsglasur. H. 7-21,5 cm. Sign. AL og HAK. Dele med hårrevne samt kantafslag samt enkelte glasurafslag. (9) Varenr: 4633457 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-04-2017 20:04:00 DKK 1.000
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>