Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Møller & Bøgely. Bordlampe af lertøj
Møller & Bøgely. Bordlampe af glaseret lertøj, korpus med motiver i relief, mærket MB i bund. H. ekskl. fatning 58 cm. Glasurafslag langs fodrand.
Varenr: 4808565
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 24-11-2017
12:56:00
Wilhelm Kåge Argenta
WILHELM KÅGE, vas, "Argenta", Gustavsberg, grön glasyr med silverdekor i form av svanar, stämplad "Gustavsberg Kåge" samt signerad "Argenta 1079 III", höjd ca 20 cm
Varenr: 4845622
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-11-2017
13:32:00
Se mere
Aluminia. Vase af fajance 189/147
Aluminia. Vase af fajance med hanke 189/147. H. 23 cm
Varenr: 4808566
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-11-2017
14:08:00
Samling keramik, bl.a. Herman A. Kähler, Jasba(5)
Herman A. Kähler. To vaser og lille fad af lertøj med kohorns dekoration i form af bladværk, mærket i bund: HAK, H. 11,5-23 cm, Ø. 15,5 cm. Schollert, kanneleret vase af glaseret keramik, H. 14,5 cm. Dertil keramisk vase mrk. Jasba, W. Germany, nr. 184/16, H. 16,5 cm. Fremstår med mindre ...
Varenr: 4844231
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 24-11-2017
14:25:26
DKK 700
Ettore Sottsass für Bitossi, Mod. Centerpiece 545
Bitte beachten: Dieser Artikel ist Teil unseres Black-Friday-Angebots. Die Käuferprovision wird angezeigt, wenn Sie Ihr Gebot abgeben, wird aber auf Ihrer Rechnung abgezogen, wenn Sie bezahlen. OBS: Denne vare er en del af vores Black Friday tilbud. Købersalæret vil fremgå når du byder ...
Varenr: 4804200
DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-11-2017
14:38:00
DKK 782
Stor skål i keramik rigt udsmykket
Stor skål i patineret keramik rigt udsmykket med maskeroner og fabeldyr. Delvis bemalet. Af nyere dato (i antik stil) H. 26 cm Ø40 cm.
Varenr: 4738604

DKK 1.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-11-2017
18:11:00
HK keramikvase
HK keramikvase med to ører dekoreret i blå, grønne og lyse farver h. 21 cm. Stemplet HK 178
Varenr: 4844605
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-11-2017
19:02:00
DKK 325
Aluminia. Hjertevase/ jule lysestage/ hjertestage af fajance
Aluminia. Hjertevase/ hjertestage/ jule lysestage af fajance, H. 8 cm. Fremstår med naturligt alders- og brugspræg; minimale glasurchips ved kanter, steder med glasurkrakeleringer.
Varenr: 4842841
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-11-2017
19:09:00
DKK 500
Holmegaard. Per Lütken. Vaser og skåle 1960érne (5)
Per Lütken for Holmegaard glasværk. Vaser og skål i lyseblåt glas h. 3 - 25 cm. I. og II.sort. Med alm. brugsspor (5)
Varenr: 4831054
19:35:00
DKK 325
Vase und Aschenbecher aus den 1950er Jahren (2)
Vase und Schale aus den 1950er Jahren. Die Vase ist aus Klarglas gefertigt und stammt aus der Manufaktur Villeroy & Boch, Maße ca.: H. 20 cm, D. 14,5 cm. Aschenbecher gefertigt aus Bernsteinfarbigen und blauem Glas. Maße ca.: H. 7 cm, B. 19,5 cm, T. 12 cm. Beide Gegenstände befinden ...
Varenr: 4809103
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 24-11-2017
19:50:00
DKK 298
Murano Sommerso Vase rot, 1960er Jahre, Glas
Murano Sommerso Vase aus Klarglas in rot, mit gelber Einschmelzung, hexagonal, 1960er Jahre, Italien Maße: H. 14cm, D. 6cm Enthält Gebrauchsspuren, Kratzer an der Bodenseite.
Varenr: 4771976
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 24-11-2017
19:55:00
DKK 335
Lyngby Porcelæn. Fem vaser af porcelæn dekoreret med blomster, 1. sort. (5)
Lyngby Porcelæn. Fem vaser af porcelæn med kanneleret korpus dekoreret med blomster og guldkant, H. 6 - 20 cm. 1. sortering. (5)
Varenr: 4842838
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-11-2017
20:07:00
DKK 1.450
Kgl. porc. Samling juleplatter - 1918-1986 (103)
Kgl. porc. Samling juleplatter fra følgende år: 1918, 1919, 1951, 1952, 1953, 1960, 1961, 1962, 1964, 1965, 1966, 1967, 1968, 1969, 1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1975, 1976, 1977, 1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986 og 1987. Flere dubletter. 1. og 2. sort. (103)
Varenr: 4842651
DKK 2.000 DK, Herning, Engdahlsvej 24-11-2017
20:12:00
DKK 1.850
Paar Onyx und Sandstein Vasen
Paar Onyx und Sandstein Vasen, bauchiger Korpus, poliert. Maße ca.: H. 18 cm, D.10 cm. Altersgemäßer Zustand.
Varenr: 4818781
20:45:00
DKK 372
Gustavsberg skål samt vas
GUSTAVSBERG, 2 dlr., vas samt skål, 1920/30-tal, Josef Ekberg och Wilhelm Kåge "Argenta", höjd ca 6-14 cm
Varenr: 4845841
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-11-2017
11:12:00
Se mere
Erich & Ingrid Triller Tobo
ERICH & INGRID TRILLER, vas, stengods, Tobo, höjd ca 13 cm
Varenr: 4845892
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-11-2017
14:30:00
Se mere
Jim Johnsson vas
JIM JOHNSSON, vas, Sjöhyttan, signerad Sjöhyttan J Johansson studioglas, höjd ca 30 cm
Varenr: 4845903
15:18:00
Se mere
A. K Kaiser. Prydvase af porcelæn
A. K Kaiser. Prydvase af porcelæn dekoreret i farver og guld med blomsterbuketter, med låg og svaneformede hanke, kvadratisk fodstykke. Mærket A.K. Kaiser Germany. H. 41 cm.
Varenr: 4845028
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-11-2017
15:29:00
DKK 325
Design Olle Alberius stengods
OLLE ALBERIUS, vaser, 2 st., "Lavendel", stengods, glasyr i blå toner, signerade "Rörstrand OA", höjd ca 16-22 cm
Varenr: 4845923
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-11-2017
16:30:00
Se mere
Design Carl Harry Stålhane
CARL HARRY STÅLHANE, 2 st, skålfat samt skål, Rörstrand, glaserat stengods, fatet diameter 19 cm, skålens höjd ca vasens höjd ca 9 cm, medföljande omärkt fat
Varenr: 4845930
17:06:00
Se mere
Karlsruher Majolika, zwei Schalen, Keramik (2)
Karlsruher Majolika, zwei Schalen: einem Korb mit Henkel aus Keramik mit Blüten- und Blattdekor an Henkel und Rand, Künstler Georg Kamm, Datierung 1915-1930, unterseitig mit Herstellermarkierung und Nummerierung, Maße: H. 20 cm, B. 17 cm, L. ca. 30 cm, einer Fruchtschale Mädchen aus Keramik mit ...
Varenr: 4841725
DKK 2.977 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-11-2017
17:08:00
DKK 298
Herend, Vase, Porzellan
Herend, Vase aus Porzellan mit handbemalten Vogel- und Insektendekor, zweifach gebauchte Form mit Wabenähnlichen Element am Schaft, unterseitig mit Herstellermarkierung und Nummerierung '6712 / RO', Maße: H. 33,5 cm, D. 16 cm, Gebrauchsspuren, partielle Kratzer am Material.
Varenr: 4841721
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-11-2017
17:11:00
DKK 298
Bodenvase / Balustervase, Porzellan, Asien
Asiatische Bodenvase in Balusterform mit zwei Griffen in Form von Elefantenköpfen. Polychrome florale Bemalung. H. 92cm. Gebrauchsspuren, Verschmutzungen.
Varenr: 4841723
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-11-2017
17:11:00
DKK 335
Design Gunnar Nylund
GUNNAR NYLUND, fat, Nymölle, glaserat stengods, signerade G Nylund 5731 N Nymölle Denmark, längd ca 37 cm
Varenr: 4845945
18:06:00
Se mere
Søholm Noomi Backhausen samt Maria Philippi og Jürgen Bote højbrændt bornholmsk stentøj (4)
Noomi Backhausen samt Maria Philippi og Jürgen Bote for Søholm i højbrændt bornholmsk stentøj: Relief nr. 3595 (marts 1982) 35x25 cm. samt Skål nr. 3333 27,5x27,5 cm., skål nr. 3335 18x18 cm. og lysestage nr. 3339 H 9 cm. (4)
Varenr: 4844744
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-11-2017
19:00:00
DKK 325
Rörstrand vaser
RÖRSTRAND, 2 dlr., vaser, stengods, Carl-Harry Stålhane, "Havanna" samt Nils Emil Lundström, höjd ca 24-26 cm
Varenr: 4846012
21:39:00
Se mere
Herman Kähler vaser
HERMAN KÄHLER, vaser 4 st, tidigt 1900-tal, glaserat lergods, signerade HAK, höjd ca 9-20 cm
Varenr: 4846095
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-11-2017
14:36:00
Se mere
Schale, wohl Barovier & Toso, Glas
Schale. Wohl Barovier & Toso, Murano. Farbloses Glas mit Goldfolieneinschmelzungen, innen opak weiß überfangen. Schale in Blattform. H. 8 cm, B. 18 cm, T. 24 cm. Partiell äußerst minimale Gebrauchsspuren und Kratzer.
Varenr: 4843945
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-11-2017
17:56:00
DKK 298
Vase Gallé Glas, Dekor Hortensienblüten
Vase. Emile Gallé. Lachsrosafarbenes Glas, partiell mit violettem und grünem Überfang. Geätztes Dekor mit Hortensienblüten und -blättern. H. 14,5 cm. Abgeflacht ovoide Form mit kleiner gerader Mündung. Auf der Wandung bezeichnet 'Gallé' (hochgeätzt). Partiell minimale Bereibungen.
Varenr: 4844026
DKK 2.605 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-11-2017
17:56:00
DKK 819
Trumpetvas slipad dekor
VAS, 1900-talets första hälft, klarglas, slipad dekor, trumpetformad, höjd 30, diameter 23 cm
Varenr: 4846147
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-11-2017
18:00:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6  >>