Akzeptieren von Cookies auf Lauritz.com

Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 331  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Konvolut Möbel von Brunner
Konvolut Möbel von Brunner. Unterschiedliche Maße, Materialen und Farben. Ausstellungsstücken, teils Kratzer.
Warennr.: 4802385
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20.10.2017
09:14:00
EUR 45
Brillantøreringe, slangeform, 18 kt hvidguld. Et par, 0.52 ct (2)
Et par slange-øreringe udført af 18 kt hvidguld prydet med talrige brillanter på tilsammen ca. 0.52 ct. Farve: Top Wesselton. Klarhed: SI. Længde ca. 4,7 cm. Vægt ca. 3 gram. Stemplet 750/ FHP for Diamonds by Frisenholm (2)
Warennr.: 4737235

Neuware
EUR 1.156 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20.10.2017
09:54:59
EUR 168
Sofabord, cremehvid bemalet.
Sofabord udført i cremehvid bemalet træ. Top plade af træ. Greb af patineret messing. Gennemgående skuffe med greb på begge sider, samt avishylder. H. 51 cm. B. 60 cm. L. 120 cm.
Warennr.: 4788759

Neuware
EUR 188 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20.10.2017
09:58:55
Pokal med lock efter Kungsholms glasbruk
BÄGARE MED LOCK, 1900-tal, kopia efter Kungsholms glasbruk, graverad dekor av Karl XII monogram under kunglig krona, frånsidan med nordstjärnan, höjd 26 cm
Warennr.: 4808595
EUR 315 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20.10.2017
10:00:00
Sehen Sie mehr
Stor Danmark samling postfrisk.(20)
Stor Danmark samling postfrisk. Samlingen består af en mappe med fire placher med 8 sider med frimærker, marginalblokke, samt en samling fra afa 116 til 379, men nogle mangler som er markeret. Samlingen består af 3 stk. 32 siders indstiksbøger. Indstiksbog nr. 1: Samlingen er fra året 1960 afa ...
Warennr.: 4790513
EUR 1.612 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20.10.2017
10:00:14
EUR 618
Barbara Schön, Öl auf Leinwand ' Ohne Titel '
Barbara Schön, Öl auf Leinwand ' L.o.A ' , hinten signiert und datiert und monogrammiert : B. Schön, 1996, 9/9. L.o.A. Maße: H. 105 cm. B. 160 cm. T. 2 cm. Altersgemäßer Zustand mit Bereibung.
Warennr.: 4806183
EUR 250 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20.10.2017
10:00:52
EUR 155
Arne Jacobsen. Oxford Bürostuhl. Rotes Leder
Arne Jacobsen. Oxford Bürostuhl komplett mit rotem Leder bezogen. 5-Stern-Fußkreuz und Schaft aus Aluminium, Drehfunktion. Ausführung Fritz Hansen.
Warennr.: 4789785
EUR 672 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20.10.2017
10:01:18
EUR 181
Pokal med lock graverad dekor
POKAL MED LOCK, 1800-tal, graverad dekor av kartusch samt texten Vivat Maria Josepahs Königin, höjd 28 cm
Warennr.: 4808596
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20.10.2017
10:02:00
Sehen Sie mehr
Vitrineskab. Sort bemalet.
Vitrineskab. Udført i sort bemalet træ. Profileret top. Greb af patineret messing. Låge hvor bag hylder. H. 165 cm. B. 57 cm. D. 36 cm. Modelfoto.
Warennr.: 4796908

Neuware
EUR 269 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20.10.2017
10:02:53
EUR 222
Ubrugt Luftgevær. Kral Arms, Model N04 S, kal. 4,5 mm. Syntetisk Thumphole skæfte.
Ubrugt Luftgevær. Kral Arms, Model N04 S, kal. 4,5 mm. Syntetisk Thumphole skæfte. Mundingsbremse. Våbenr. 16H49263. Kan frit erhverves af personer over 18 år.
Warennr.: 4800911

Neuware
EUR 296 DK, Herlev, Dynamovej 20.10.2017
10:03:26
EUR 111
Bägare efter Kungsholms glasbruk
BÄGARE, 1900-tal, kopia efter Kungsholms glasbruk, graverad dekor av Karl XII monogram under kunglig krona samt texten Vivat Carolus XII Rex SVECIAE, höjd 11 cm
Warennr.: 4808597
10:04:00
Sehen Sie mehr
Jambiya
JAMBIYA, ottomansk, omkring 1900, böjd klinga, kavel av trä med beslag i silver, graverad silverbalja, längd 39 cm. Proveniens Rashammar
Warennr.: 4808598
10:06:00
Sehen Sie mehr
Turkisk dolk
DOLK, turkisk, klinga med mittås, fäste i horn med silverdekorationer, dekorerad balja i låglödigt silver, längd 39 cm. Proveniens Rashammar
Warennr.: 4808599
10:08:00
Sehen Sie mehr
Tändnålspistol av Dreyse
TÄNDNÅLSPISTOL, Johann Nicolaus von Dreyse, Sömmerda Preussen, omkring 1830, blånerad pipa med text: getheilte Patronen Caliber der Zündspiegel 0.40 Caliber der Kugel 0.42, samt med mästarstämpel och den Preussiska örnen, spännarm på höger sida, säkring bakom avtryckaren, valnötsstock med nätsku...
Warennr.: 4808600
EUR 2.626 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20.10.2017
10:10:00
Sehen Sie mehr
Fyrpipig slaglåspistol av Lochner
SLAGLÅSPISTOL, signerad J Lochner in Czaslau (Joseph L 1807-1866) 4-pipig wender, varav 1 par pipor räfflade, kaliber ca 11 mm, graverade kammarstycken, spärr för pipknippet framför varbygeln, graverat och signerat lås, nätskuren valnötskolv, längd 31 cm
Warennr.: 4808601
EUR 1.891 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20.10.2017
10:12:00
Sehen Sie mehr
Valentino boots i svart präglat skinn med fläta
VALENTINO, boots i svart präglat skinn med flätade band, IT storlek 41, klackhöjd 7 cm
Warennr.: 4808602
10:14:00
Sehen Sie mehr
J. AU. G. aftonkappa i svart sammet med rosett
J. AU. G., aftonkappa i svart sammet med rosett fram och fickor i sidorna, IT storlek 42
Warennr.: 4808603
10:16:00
Sehen Sie mehr
Bror Hjorth teckning
BROR HJORTH (1894-1968): Självporträtt, signerad Bror Hjorth, blyerts på papper, bladmått ca 25x21 cm, oramad
Warennr.: 4808604
EUR 420 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20.10.2017
10:18:00
Sehen Sie mehr
Einar Krüger oljemålning
EINAR KRÜGER (1910-1988): Vinterlandskap, signerad E Krüger, olja på duk, 50x74 cm
Warennr.: 4808605
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20.10.2017
10:20:00
Sehen Sie mehr
Roland Kempe
ROLAND KEMPE (1907-1991): Komposition, signerad R Kempe, olja på duk, ca 38x55 cm. . PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären
Warennr.: 4808606
10:22:00
Sehen Sie mehr
Jean Paul Gaultier solglasögon La Tour Eiffel
JEAN PAUL GAULTIER, solglasögon La Tour Eiffel i sköldpadd och kopparfärgat, tillhörande fodral i original
Warennr.: 4808607
10:24:00
Sehen Sie mehr
Ljusstakar silver
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, 1900-tal, gustaviansk stil, GAB, Stockholm 1907, kolonnformat skaft, kvadratisk fotplatta med gallerkant, på kulfötter, höjd ca 20 cm, vikt ca 395 g
Warennr.: 4808608
10:26:00
Sehen Sie mehr
Arabia Singapore
ARABIA, "Singapore", kaffeservis, 31 dlr., porslin, 1900-talets andra hälft, dekor av orientalisk scen i underglasyrblått, bestående av: 14 kaffekoppar med fat, 16 assietter, assiettens diameter ca 17 cm, koppens höjd ca 5,5 cm
Warennr.: 4808609
EUR 158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20.10.2017
10:28:00
Sehen Sie mehr
Takarmatur Saturnuslampan
TAKARMATUR, Saturnus, på kromad ställning, höjd ca 60, diameter ca 55 cm.
Warennr.: 4808610
EUR 263 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20.10.2017
10:30:00
Sehen Sie mehr
Vanguard High Plains 580 Spottingscope med Vanguard tripod
Vanguard High Plains 580 Spottingscope med Vanguard tripod. der medfølger opbevaringspose til tripod. Der er revner i skumgummiet på tripoden
Warennr.: 4803874
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 20.10.2017
10:32:00
EUR 118
Snedklaffsekretär 1700-tal
SNEDKLAFFSEKRETÄR, 1700-tal, mörkbetsad ek, inredd med lådor, höjd 110, 104x52 cm, nyckel finns
Warennr.: 4808611
10:32:00
Sehen Sie mehr
Halvautomatisk Haglgevær Kral Arms A12 kal. 12/76 Magnum.
Halvautomatisk Haglgevær Kral Arms A12 kal. 12/76 Magnum. Våben nr. 16-K05638. Pibelængde: 69 cm. Totallængde: 122,5 cm. Kolbelængde: 36,5 cm. Ventileret sigteskinne. Plast skæfte. Mulighed for at udskifte chokes, der medfølger en choke som sidder i løbet. Fremstår ubrugt. Skal plomberes hvis den...
Warennr.: 4800647

Neuware
EUR 484 DK, Herlev, Dynamovej 20.10.2017
10:34:00
EUR 255
Certina herrarmbandsur i 18 k guld
CERTINA, armbandsur, New Art, 18 k guld, 1970-tal, manuellt uppdrag, plexiglas, boettnr. 851.3810.68, läderarmband samt spänne i gulddoublé (ej original), diameter 33,5 mm
Warennr.: 4808612
10:34:00
Sehen Sie mehr
Spejl af guldbronzeret træ,
Spejl af guldbronzeret træ, udskåret med bladværk og rocailler. Rokoko stil. 1900-tallet. 117 x 102 cm. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 4806249
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 20.10.2017
10:35:35
Louis Vuitton kameraväska med monogrammönster
LOUIS VUITTON, kameraväska med monogrammönster och cognacsfärgade skinndetaljer, 21 x 16 x 4 cm, justerbart axelband, tillhörande dustbag i original
Warennr.: 4808613
10:36:00
Sehen Sie mehr
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 331  >>