Akzeptieren von Cookies auf Lauritz.com

Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Alfred Bergström oljemålning
ALFRED BERGSTRÖM (1869-1930): Landskapsmotiv, signerad och daterad A B-m -85, olja på duk, ca 18x25,5 cm
Warennr.: 4868355
EUR 207 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18.12.2017
10:24:00
Sehen Sie mehr
Søren Lund, olie på lærred, motiv med kreaturer
Motiv med kreaturer af Søren Lund (1852-1933), olie på lærred, sign. Søren lunde, 48x83 cm. (65x100 cm). Fremstår med krakeleringer.
Warennr.: 4868702
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 18.12.2017
10:35:01
Hermann Petzet, Portrait einer jungen Dame, Kreidezeichnung, im Jugendstilrahmen
Hermann Petzet (1860-1935), Portrait einer jungen Dame, Kreidezeichnung, Signatur 'H. Petzet', rückseitig mit aufgeklebten Schriftstück. Mit Jugendstilrahmen. Maße mit Rahmen: H. 63 cm, B. 51 cm, Bildmaß: H. 53,5 cm, B. 42 cm.
Warennr.: 4841964
EUR 400 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 18.12.2017
10:36:52
EUR 225
Emilia Lönblad olja
EMILIA LÖNBLAD (1865-1946): Porträtt, signerad E. Lönblad, Arild 1918, olja på duk, 54x44 cm
Warennr.: 4868361
EUR 519 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18.12.2017
10:48:00
Sehen Sie mehr
William Mulready kärlekspar vid vattenfall
WILLIAM MULREADY (1786-1863): Kärlekspar vid vattenfall, signerad, olja på pannå, ca 45x32 cm
Warennr.: 4868379
EUR 207 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18.12.2017
12:16:00
Sehen Sie mehr
VENETO-DALMATA SKOLA omkring 1620 olja på pannå
VENETO-DALMATA SKOLA (omkring 1620): Jesu födelse, olja på pannå monterad i glas och ram, på baksidan lacksigill, 58,5x50 cm, totalt 79x73,5 cm
Warennr.: 4868384
EUR 830 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18.12.2017
12:36:00
Sehen Sie mehr
Oluf Simony Jensen, fisker, olie på lærred
Oluf Simony Jensen 1864-1923. Olie på lærred. Fisker, signeret. H.29 x 23 cm (44 x 38 cm)
Warennr.: 4869329
EUR 202 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18.12.2017
13:24:00
Ubekendt kunstner ca.1900, to fiskere, olie på lærred
Ubekendt kunstner starten af 1900 tallet. Olie på lærred. To fiskere, signeret S. Constantin. Starten af 1900 tallet. H.57 x 37 cm (77 x 57 cm)
Warennr.: 4869380
13:32:00
Ubekendt kunstner ca.1900, kvindeportræt, olie på lærred
Ubekendt kunstner ca.1900, olie på lærred. Kvindeportræt, usigneret. H.58,5 x 45 cm (75 x 60 cm) Overfladekrakelering hele motivet.
Warennr.: 4869523
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18.12.2017
13:40:00
Ubekendt Kunstner, olie på lærred, falk med bytte
Falk med bytte af Ubekendt Kunstner, olie på lærred, sign. 57,5x37,5 cm. (74x54 cm).
Warennr.: 4855741
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 18.12.2017
13:49:04
C. A. Schleisner, 'En leende knøs', olie på lærred 1800 tallet
Christian Andreas Schleisner, 1810-1882. Olie på lærred. Motiv betitlet 'En leende knøs', signeret og utydelig datering fra 1800 tallets midte. H.16 x 15 cm (23,5 x 22 cm)
Warennr.: 4869098
EUR 672 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18.12.2017
13:55:00
EUR 128
Frederik Sø, olie på lærred, landskab
Landskab af Frederik Sø (1876-1957), olie på lærred, sign. Frederik Sø-1939, 50,5x64 cm. (57x71 cm).
Warennr.: 4867582
14:24:00
L.Fanvie, Öl auf Leinwand, Titel: Nach der Feldarbeit
L.Fanvie, Öl auf Leinwand, Titel: Nach der Feldarbeit . Bildmaß ca.: H. 66 cm B.104 cm. Rahmenmaß ca.: H.86cm B.125cm T.4cm Unten links signiert. Das Bild befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit geringfügigen Gebrauchsspuren. Die rechte Seite des Rahmen ist teilweise bestoßen.
Warennr.: 4810967
EUR 300 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18.12.2017
14:25:00
EUR 110
Yelva Vermehren cd, blomstermotiv, olie på plade
Yelva Vermehren 1880-1978 cd. Olie på plade. Opstilling med blomster, signeret. H.32,5 x 35 cm (47 x 50 cm)
Warennr.: 4869343
14:25:00
Ubekendt kunstner 1900 tallet. blomsterbillede, olie på lærred
Ubekendt kunstner 1900 tallet, olie på lærred. Blomsterbillede, signeret. H.69,5 x 50 cm (84 x 64 cm) Småskader indramning.
Warennr.: 4869440
14:32:00
Niels Lindberg, olie på lærred & akvarel, kystparti / landsby motiv (2)
Kystparti / landsby motiv af Niels Lindberg (1886-1974), olie på lærred & indrammet akvarel, begge sign. 48,5x64,5 cm. (57x73 cm). 48x64 cm. (55x71 cm). (2)
Warennr.: 4867579
14:38:41
EUR 161
Otto Bache, forstudie kvinde med hest, olie på lærred
Otto Bache 1839-1927. Olie på lærred. Forstudie/skitse af kvinde med hest, signeret OB. H.28 x 15 cm (38 x 25 cm)
Warennr.: 4869042
14:44:00
EUR 376
C.F. Aagaard, 'I udkanten af Hellebækskovene', olie på lærred på plade
C.F. Aagaard 1833-1895. Olie på lærred opklæbet på plade. Motiv betitlet 'I udkanten af Hellebækskovene', usigneret. H.30 x 38,5 cm (42 x 51 cm)
Warennr.: 4869118
EUR 269 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18.12.2017
14:55:00
EUR 202
Frederik Ellegaard, olie på lærred, div. motiver (3)
Div. motiver af Frederik Ellegaard (1896-?), olie på lærred, sign. Fr. Ellegaard, 60x81 cm. 50,5x60 cm. 67,5x57,5 cm. (78x68 cm). (3)
Warennr.: 4869417
15:18:32
Ubekendt kunstner I.L. Jensens skole. Blomstermaleri, olie på plade 1800 tallet
Ubekendt kunstner, I.L. Jensens skole. Olie på plade. Blomstermotiv, opstilling med roser og liljer, usigneret. H.44 x 31,5 cm (56 x 44 cm) Aldersrelateret stand med krakelering hele fladen. Midten af 1800 tallet, samtidig indramning.
Warennr.: 4869019
EUR 457 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18.12.2017
15:24:00
EUR 430
Holger J. Jensen cd. Olie på lærred. Opstilling med blomster og frugt,
Holger J. Jensen (1900-1966 ) cd. Olie på lærred. Opstilling med blomster frugt,
Warennr.: 4869715
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 18.12.2017
15:25:38
EUR 148
Augusta Dohlmann, blomsterbillede, olie på lærred
Augusta Dohlmann 1847-1914. Olie på lærred. Blomsterbillede med roser, signeret. H.36 x 28 cm (47 x 38 cm)
Warennr.: 4869286
15:25:54
EUR 175
Russisk ikon: Jomfru Maria
Russisk ikon forestillende Jomfru Maria. Fremstillet omkring år 1800. 50 x 40 cm. Fremstår med skader samt reparationer.
Warennr.: 4869186
EUR 349 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18.12.2017
15:33:29
EUR 188
John Hayes. St. Paul´s Cathedral. Öl auf Leinwand. Signiert
Themse - Ansicht mit St. Paul´s Cathedral. Öl auf Leinwand. Links unten "John Hayes" signiert (eig. Edwin Henry Eugene Fletcher, England 1857-1945). Verso mit Stempel der Winsor & Newton´s School of Canvas. Maße ca. 52 x 78 cm. Gerahmt. Mit geringfügistem Gebrauchsspuren.
Warennr.: 4837553
EUR 2.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 18.12.2017
15:59:24
EUR 550
Emil Wennerwald, motiv fra den jyske hede, olie på lærred
Emil Wennerwald 1859-1934, olie på lærred. Motiv fra den jyske hede, signeret. H.71 x 100 cm (97 x126 cm)
Warennr.: 4869101
16:26:00
Blomsterstilleben 1800-tal
JOHAN LAURENTZ JENSEN, hans art (Danmark, 1800-1856): Blomsterprakt i urna, olja på pannå, ca 40x30 cm
Warennr.: 4868448
EUR 207 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 18.12.2017
17:24:00
Sehen Sie mehr
Johan Jacobsen cd, opstilling, olie på lærred
Johan Jacobsen 1883-1953. Olie på lærred. Opstilling, signeret. H.53 x 65 cm (69 x 81 cm) Fransk Montparnasse ramme med afslag.
Warennr.: 4869458
17:37:00
Carl Bille. Marine mit Schiffen auf dem Meer
Carl Bille (1815-1898). Marine mit Schiffen auf dem Meer an einer Felsenküste, Öl auf Leinwand. Signiert Carl Bille 1876. 44 x 67 (67 x 90) cm.
Warennr.: 4869166
EUR 806 DK, Herlev, Dynamovej 18.12.2017
18:29:00
EUR 752
Alfred Bergström
ALFRED BERGSTRÖM (1869-1930), tillskriven, Surrealistisk korsfästelse, olja på duk monterad på pannå, osignerad, med påskrift och datering 1931 av Augusta Bergström a tergo, 44x34 cm
Warennr.: 4868467
EUR 311 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18.12.2017
18:44:00
Sehen Sie mehr
Oidentifierad konstnär oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1900-talets början): "Capitainen Georg Jacob Printz 1731-1806", olja på duk, ca 58x48 cm
Warennr.: 4868471
EUR 156 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18.12.2017
19:02:00
Sehen Sie mehr
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>