Akzeptieren von Cookies auf Lauritz.com

Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Ljusstakar Skultuna
SKULTUNA, ljusstakar, 1 par, nr 4, 1900-talets förts hälft, mässing och svärtat trä, höjd ca 21 cm
Warennr.: 4808725
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20.10.2017
16:14:00
Sehen Sie mehr
Tennfat
FAT, 2 st., tenn, 1700-tal, bl.a. Nils Forss Västerås 1768 samt Arboga stämplar och ägarsignaturer diameter 39 resp 42 cm
Warennr.: 4808747
EUR 189 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20.10.2017
17:16:00
Sehen Sie mehr
To Flensborgspande af messing, 1800/1700-tallet (2)
Større og mindre 'Flensborgsspand' af messing, den ene drevet med rocailler og bladværk. Hanke af jern. 1800/1700-tallet. H. 18-37, Ø 34-52 cm. Alders- og brugsrelateret slitage; skrammer og buler. (2)
Warennr.: 4806805
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 20.10.2017
18:14:00
EUR 44
Josef Frank Vänskapsknuten
JOSEF FRANK, "Vänskapsknuten", ljusstake, mässing, Firma Svenskt Tenn, för 3 ljus, höjd ca 16 cm. . Säljes till förmån för Läkarmissionen
Warennr.: 4808770
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20.10.2017
18:20:00
Sehen Sie mehr
Bokstöd Axel Gute
AXEL GUTE, bokstöd, 1 par, brons med träfot, signerade "Gute", höjd ca 23 cm
Warennr.: 4808794
EUR 840 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 20.10.2017
19:26:00
Sehen Sie mehr
Syvarmet kirkestage af malm, 1900-tallet
Syvarmet kirkestage af malm, 1900-tallet. H. 40,5, B. 44,5 cm.
Warennr.: 4809166
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 20.10.2017
19:44:00
EUR 44
Samovar samt par bordlamper af messing (3).
Samovar af messing H. 48 cm. Fremstår med brugsspor, mangler hane samt par bordlamper af messing H. 54 cm. Fremstår med anløbninger. Der medfølger ikke skærme.
Warennr.: 4808964
EUR < 125 DK, Herning, Engdahlsvej 20.10.2017
20:06:00
Skrivbordsutensilier Skultuna
CARL HJALMAR NORRSTRÖM, Skultuna, Skrivbordsutensilier, jugend, 6 dlr, bestående av 1 par ljusstakar, bläckhorn, brevkniv, ställ samt stämpelställ, ljusstakarnas höjd ca 20 cm
Warennr.: 4808858
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 20.10.2017
21:34:00
Sehen Sie mehr
Ljusstakar
LJUSSTAKAR, 1 par, tidigt 1900-tal, med bl a varghuvuden, brons, höjd ca 27 cm.
Warennr.: 4809874
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21.10.2017
10:00:00
Sehen Sie mehr
Kobber køkkenting (8)
Kobber køkkenting bestående af1 gryde m/låg H 10 cm, Ø 20,5 cm1 gryde H 9 cm, Ø 20 cm2 smørgryder H 4 cm, Ø 9,5 cm1 sauterpande H 6,5cm, Ø 20 cm1 stegepande Ø 27 cm1 stegefad 30 cm x 20 cm (8)
Warennr.: 4810449
EUR 202 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21.10.2017
13:45:00
ASk
ASK med lock, Firma Svenskt tenn, Estrid Ericsson, märkt Firma Svenskt tenn, 1933, graverad floral dekor, höjd ca 3,5 samt 15 x 8,5 cm.
Warennr.: 4809975
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21.10.2017
15:36:00
Sehen Sie mehr
Pierre Forsell ljusstakar
PIERRE FORSELL, ljusstakar, 3 st., mässing, Skultuna, Sverige, 1900-talets mitt, signerade, höjd ca 19-23 cm, etui
Warennr.: 4810086
EUR 158 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21.10.2017
20:42:00
Sehen Sie mehr
Pierre Forsell vägglampetter
PIERRE FORSELL (1925-2004): "Reflex", vägglampetter, 1 par, mässing, Skultuna, stämpelmärkta, höjd ca 38 cm.
Warennr.: 4810103
21:16:00
Sehen Sie mehr
Ljusstakar senempire
LJUSSTAKAR, 1 par, 1800-talets mitt, senempire, förgylld och patinerad brons, höjd 24 cm
Warennr.: 4810166
EUR 525 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.10.2017
13:20:00
Sehen Sie mehr
Kandelabrar 1800-talets slut empirestil
KANDELABRAR, 1 par, 1800-talets slut, empirestil, för 3 ljus vardera, förgylld och patinerad brons, stam med dekor i form av ringlande orm, höjd 56,5 cm
Warennr.: 4810203
EUR 1.051 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.10.2017
16:24:00
Sehen Sie mehr
Brickor
BRICKOR, 2 st., Erik Jonssons Skara Gelbgjuteri, mässing, längd ca 52 cm
Warennr.: 4810358
EUR 315 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23.10.2017
16:10:00
Sehen Sie mehr
Två par ljusstakar 18/1900-tal mässing m m (4)
Två par ljusstakar 18/1900-tal mässing m m. Ett par rokokostil, H. ca. 14 cm.; samt ett par kontorsljusstakar 1800-tal, H. ca. 14 cm. Undertill ljuspipan fixerad. (4)
Warennr.: 4811978
EUR < 125 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 23.10.2017
18:32:00
EUR 32
Christofele Zuckerdose Malmaison und Schalen Napoleon (3)
Zuckerdose Modell: Malmaison und Schalen Modell: Napoleon aus der Manufaktur Christofele France. Die Gegenstände sind aus Metall gefertigt und versilbert: Unterseitig punziert: Christofele France. Maße ca.: Zuckerdose H. 14 cm, B. 11,5 cm, T. 9,5 cm. Schallen je H. 1,2 cm, D. 11,7 ...
Warennr.: 4789328
EUR 300 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23.10.2017
19:15:00
Samling lysestager af messing (52)
Samling lysestager af messing; 22 par samt 8 løse stager. H. 5-24,5 cm. (52)
Warennr.: 4809149
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 23.10.2017
19:17:00
Josef Frank. Lysestage, model 'Venskabsknuden'
osef Frank, Lysestage, model "Venskabsknuden" af messing med tre lysarme. Centrum med knudeformation. Formgivet i 1938 som et symbol for fred og venskab. H. 15, Ø 24 cm. Fremstillet hos Svenskt Tenn. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 4811353
EUR 134 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23.10.2017
19:47:00
Anders Nyborg. Seks relieffer af bronze 1977-1982 (6)
Et sæt på seks kunstnerplaketter af bronze fra af bl.a. Henry Heerup med lille afslag, Nellemose, MB, Harald Salmon, Hans Olsen, , udgivet af Anders Nyborg A/S, én for hver år 1977-1982 til julen. Plaketterne er udført i 1500 nummererede eksemplarer, disse har alle nr. 608. Mål: 24 x 16 cm. (6)
Warennr.: 4810603
19:53:00
EUR 50
Bordslystrar med prismor
BORDSLYSTRAR, 1 par, 1800-tal, för 2 ljus vardera, på marmor fot, förgyllda detaljer, behängda med olikslipade prismor, höjd 45 cm
Warennr.: 4812130
EUR 315 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24.10.2017
12:12:00
Sehen Sie mehr
Gusum kandelaber
GUSUM, kandelaber för 7 ljus, mässing, märkt Gusum metallslöjden 1975, N50, höjd 24, diameter 24 cm
Warennr.: 4812142
EUR 158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24.10.2017
12:48:00
Sehen Sie mehr
Bägare av Edvin Ollers
EDVIN OLLERS, bägare, tenn, Stockholm 1931, graverad dekor, höjd 17,5 cm
Warennr.: 4812155
EUR 126 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24.10.2017
13:30:00
Sehen Sie mehr
Bordslystrar med prismor
BORDSLYSTRAR, 1 par, 1800-tal, för 2 ljus vardera, på marmor fot, förgyllda detaljer, behängda med olikslipade prismor, höjd 44 cm
Warennr.: 4812164
14:00:00
Sehen Sie mehr
Par messingstager (2)
Par fem-armede messingstager, H. 31 cm, fremstår med brugsspor. Fremstår med brugsspor (2)
Warennr.: 4812041
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 24.10.2017
18:00:00
EUR 44
Just Andersen. Par stager i patineret bronze (2)
Just Andersen (1884-1943) Par stager i patineret bronze - stamme med ringe på firkantet fod - sign. A. Just Denmark fod 10 x 10 cm. H. 18 cm. Fremstår med ridser (2)
Warennr.: 4811164
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24.10.2017
19:22:00
EUR 71
Just Andersen. Skål af patineret bronze samt lysestager (3)
Just Andersen. Skål af patineret bronze, dessin nr. B161. H. 7 cm, Ø 16,5 cm. Et par Art Deco lysestager i patineret bronze mrk. GAB samt modelnr. 117. H. 12 cm. Delene fremstår med brugsspor (3)
Warennr.: 4811166
EUR 336 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24.10.2017
19:35:00
Just Andersen vase af bronze
Vase af patineret bronze, Just Andersen dessin nr. 1487 H. 20 cm. Fremstår med brugsspor i form af ridser
Warennr.: 4811162
EUR 672 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24.10.2017
19:52:00
EUR 309
Just Andersen für A. Dragsted. Bonbonniere aus patinierter Bronze
Bonbonniere, Entwurf Just Andersen (1884-1943), Ausführung A. Dragsted, aus patinierter Bronze mit modelliertem und graviertem Dekor, Deckel mit Griff in Form von Fabeltier, Beine in Form von Voluten auf Sockel stehend, innen blank poliert, gestempelt 'A. Dragsted Copenhagen'. H. 14 cm, L. 11,5 ...
Warennr.: 4791217
EUR 1.344 DK, Vejle, Dandyvej 24.10.2017
20:24:00
EUR 249
 1 2  >>