Akzeptieren von Cookies auf Lauritz.com

Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Svensk vitterhet m. m. 1700-talet, 21 vol.
SVENSK VITTERHET M. M. 1700-TALET (21). Carl Gustaf Leopolds samlade skrifter I-III. Stockholm, 1800-1802. Uniforma samtida halvfranska band, 3 volymer; Arbeten af Johan Gabriel Oxenstjerna. I-V:1-2. Stockholm, 1805-26. Nära uniorma samtida skinnband, 6 volymer; Konung Gustaf III:s skrifter... I-...
Warennr.: 4808629
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20.10.2017
11:28:00
Sehen Sie mehr
Karta Skandinavien
KARTA SKANDINAVIEN. (CHATELAIN, H. A.). Nouvelle carte de Scandinavie, ou des etats du Nord dressée sur les observations les plus nouvelles des meilleurs geographes avec les armes des provinces de la Suede et des tables tres instructives. Ca 1720. . . Graverad karta omgärdad av 34 landskapsvapen,...
Warennr.: 4808635
EUR 263 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20.10.2017
12:00:00
Sehen Sie mehr
Kochbuch, Cajsa Warg : Hjelpreda i hushallningen för unga fruentimer, tilökt med en färgbok och et bihang. Stockholm, Pehr Lind, 1814
Schwedisches Kochbuch von Christina Warg (1703-1769), Ausgabe von 1814, Halbleder, Lederrücken, Einband aus Pappe, gedruckt von Johan Pehr Lindh, kleiner Ausriss am oberen Kapital, Buchblock fest und sauber, altersentsprechend guter bis sehr guter Zustand. Ca. 18 x 11 cm. (8 S),512 S.,(16 ...
Warennr.: 4805066
EUR 175 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20.10.2017
14:40:59
Helsides annonce i Ekstra Bladet
Helsides annonce i Ekstra Bladet - 6 spalter á 365mm - som skal indrykkes i avisen på en hverdag eller lørdag mellem 20. oktober 2017 og 20. november 2017 (begge incl.) Annoncen placeres bedst muligt i avisen. Auktionsvinder leverer trykklart materiale, og overholder deadlines. Se: ...
Warennr.: 4778888

Neuware
EUR 1.747 DK, Herlev, Dynamovej 20.10.2017
15:38:00
EUR 457
Dalí Dinéerna med Gala 1975
Kokbok. Salvador Dalí: Dinéerna med Gala. Övers. Å. Ohlmarks. 1975. 4:o. Rikt illustrerad med färgplanscher o.a. illustrationer. Dekorerat klotband. Dekorerat skyddsomslag. Specialutgåva om 1500 ex, varav detta är nr 1350. Skyddsomslag med slitage.
Warennr.: 4809108
EUR 126 SE, Malmö, Baltzarsgatan 20.10.2017
20:27:00
EUR 32
Handskrifter 1700- och 1800-tal, 6 vol.
HANDSKRIFTER 1700- OCH 1800-TAL (6). BRINKMAN, CARL VON (1764-1847). Brev av 11 maj 1838 tillställt hovmarskalken, Svenska Akademiens ledamot och underkansler i Kongl. Maj:ts Orden Berhard von Beskow, i vilkent Brinkman ursäktar att han, för sin hälsas skull, ej kan närvar vid en ordenssammankoms...
Warennr.: 4809929
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21.10.2017
13:06:00
Sehen Sie mehr
J B Busser Bok om Uppsala
JOH(AN) B(ENEDICT) BUSSER, Utkast till beskrifning om Upsala. I-II. Uppsala (J. Edman) 1773, 1769. 2 delar i ett band.. . Graverade planscher och kartor, samtida hlfr band med upphöjd bindning på ryggen.
Warennr.: 4810047
EUR 158 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21.10.2017
19:24:00
Sehen Sie mehr
Georg Wahlenberg Flora
GEORG WAHLENBERG. Flora Upsaliensis enumerans plantas circa Upsaliam sponte crescentes. Ups. (typis et impensis R. Acad. Typographorum) Upsala 1820. . . Samtida hlfr band.
Warennr.: 4810082
20:34:00
Sehen Sie mehr
Svensk topografi 1700-talet, 2 vol.
SVENSK TOPOGRAFI 1700-TALET (2). GJÖDING, OLOF JUSTINUS. Kongsholms-minne, eller beskrifning om Kongsholmen, den wästra förstaden af kongl. residence-staden Stockholm, dess forna, och nu warande tilstånd, fördelt i trenne böcker. Til allmänn tjenst, i oskyldigt nöje sammanskrefwen, af O. J. Gjödi...
Warennr.: 4810084
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21.10.2017
20:38:00
Sehen Sie mehr
Stor Stockholms villastäder
STOR-STOCKHOLMS VILLASTÄDER I ord och bild, redaktör Fredrik Ström, Åhlén&Åkerlund Stockholms 1942
Warennr.: 4810100
21:10:00
Sehen Sie mehr
J Eenberg Bok om Uppsala
J EENBERG, Kort berättelse af de märkwärdigste saker som för de främmande äre at bese och förnimma uti Upsala stad och något om gränsande orter.. ..... samt särskilt en relation till sidste branden, Upsala 1704 (Johan H Werner) samt En utförlig relation om den grufweliga eldz-wåda och skada, som ...
Warennr.: 4810105
EUR 263 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21.10.2017
21:20:00
Sehen Sie mehr
Bok Mikael Jansson
BOK, Mikael Jansson, 412/485 ex, Svenska upplagan, 1999
Warennr.: 4810107
21:24:00
Sehen Sie mehr
Weiland karta
C. F. WEILAND, West Indien, Weimar im Verlage des Geograph Instituts 1820, graverad och delvis kolorerad karta, ca 52x60 cm
Warennr.: 4810161
EUR 158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.10.2017
13:00:00
Sehen Sie mehr
Halvsides annonce i Ekstra Bladet
Halvsides annonce i Ekstra Bladet - 3 spalter á 365 mm - som skal indrykkes i avisen på en hverdag eller lørdag mellem 23. oktober 2017 og 23. november 2017(begge incl.) Annoncen placeres på bedst muligvis. Auktionsvinder leverer trykklart materiale, og overholder deadlines. Se: Materialekrav ...
Warennr.: 4407402

Neuware
EUR 1.075 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23.10.2017
12:08:00
EUR 282
Dorrit May. Unredigierter Entwurf des Buchs über Bjørn Wiinblad, 'Boliger, Køkkener og egnsretter'
Unredigierter Entwurf vom Buch über Bjørn Wiinblad, 'Boliger, Køkkener og Egnsretter'. Anhang zu 3 früheren Entwürfen zu Büchern über Bjørn Wiinblad vom selben Autor. Geschrieben von Dorrit May, die von 1964 bis 2004 bei Bjørn Wiinblad gearbeitet hat.
Warennr.: 4790676
EUR 8.599 DK, Herlev, Dynamovej 23.10.2017
14:54:00
August Wilhelm von Mellin: Buch über Tiergärten von 1779
August Wilhelm von Mellin: 'Versuch einer Anweisung zur Anlegung, Verbesserung und Nutzung der Wildbahnen so wohl im Freyen als in Thiergärten'. Gedruckt in Berlin 1779. 356 Seiten mit 118 Illustrationen. Mit Gebrauchsspuren, Blätter mit einzelnen Flecken.
Warennr.: 4808035
EUR 941 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23.10.2017
19:30:00
EUR 417
Broadside regarding protestantism 1689
BROADSIDE REGARDING VICTORY OF PROTESTANTISM IN ENGLAND. Eau trouble, Gain de Pescheur / Hoe hooger d´apen klimmen willen, hoe meer men siet haar naakte billen (1689).. . Etching and engraving with text in Dutch beneath, c. 585 x 440 mm (whole leaf), c. 395x375 for engraving.. . "Broadside on Wil...
Warennr.: 4810400
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23.10.2017
19:36:00
Sehen Sie mehr
Diverse tegneserie blade (90)
Diverse tegneserie blade (90)
Warennr.: 4811441
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23.10.2017
20:00:00
EUR 44
Anders and & Co. Diverse numre
Anders And Co. Bestående af: Årgang 1950 kopi af nr. 2, 1965 9 stk., 1966 33 stk., 1969 23, 1970 3 stk., 1971 23 stk., 1972 6 stk. 1973 17 stk. 1974 20 stk., 1975 9 stk, 1977 1 stk., 1978 2 stk., 1979 30 stk., 1981 35 stk., 1982 3 stk. 1983 43 stk., 1985 46 stk., 1986 11 stk., 1987 53 stk., 1988...
Warennr.: 4811429
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 23.10.2017
20:00:00
Stevens- Williams Estethique du mal 1945
STEVENS, WALLACE. Esthétique du mal. A poem. Cummington, Cummington Press. 1945.. 4to (240x160 mm). Illustrations by Wightman Williams.. Limited edition of 340 copies, this is number 7 of 300 copies on Centaur paper. . Untrimmed in black half leather binding, covers with green marbled paper, gilt...
Warennr.: 4810438
EUR 263 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23.10.2017
21:30:00
Sehen Sie mehr
Maps
MAPS (3), Coloured engraved maps:. . The Kingdoms of Portugal and Algarve, J.Lodge, 1810, c 610x430 mms. . The Kingdom of Prussia, J.Roberts, 1794, c 500x640 mms. . A New Map of the Kingdoms of Spain and Portugal, publ by Laurie & Whittle, 1812, c 500x670 mms
Warennr.: 4812092
EUR 315 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24.10.2017
10:12:00
Sehen Sie mehr
Struck 1923 med grafik av Barlach Kokoschka m.fl.
STRUCK, HERMANN. Die Kunst des Radierens. 3. Aufl. Berlin 1923. Small 4:o. 1 engraving Hermann Struck, 1 engraving Max Liebermann, 1 woodcut Ernst Barlach, 1 lithograph Otto Kokoschka, plates and other illustrations. . Original black gilt cloth.. 10-14. Tausend.
Warennr.: 4812120
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24.10.2017
11:39:00
Sehen Sie mehr
Karta Atlantic ocean
KARTA, "Atlantic Ocean" 1800-talets första hälft, D. Lixars, ca 49x42 cm
Warennr.: 4812149
EUR 158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24.10.2017
13:12:00
Sehen Sie mehr
Canonical law 1670
CANONICAL LAW 1670. LANCELLOTTI, GIOVANNI PAOLO (ed.). Corpus juris canonici emendatum et notis illustratum. Gregorii XIII. pontif. max. jussu editum. Indicibus variis novisque; et appendice Pauli Lancellotti Perusini adauctum ... Accesserunt novissime loci communes uberrimi, ... Itemque Liber VI...
Warennr.: 4812169
14:15:00
Sehen Sie mehr
Karta 1800-tal
KARTA, "Sweden ,Denmark and Norway", delvis kolorerad, Ficher Son & Co, 1829, ca 40x24 cm
Warennr.: 4812172
14:24:00
Sehen Sie mehr
Karta över Frankrike 1758
MAP OF RANCE. Le Royaume de France, 1758, 49x53 cm
Warennr.: 4812181
14:51:00
Sehen Sie mehr
The Invasion
THE INVASION of ENGLAND & IRELAND. J Enouy, London 1797. Coloured engraved map, c. 450x590 mms.
Warennr.: 4812228
17:21:00
Sehen Sie mehr
Nils Strömcrona
STRÖMCRONA, NILS. Special hydrogaphisk charta öfwer inloppen till Giötheborg förbi Båken på Winga samt de öfrige lederne in och uth.... U.o. (Karlskrona) 1737. . . Graverat sjökort med tre specialer, ca 535x435. Smala marginaler. . . Graverad av C. Bergquist.. Med 3 ytterligare kartor på samma bl...
Warennr.: 4812232
EUR 263 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24.10.2017
17:33:00
Sehen Sie mehr
Serietidning, 'Anders And i Honolulu', 1955
Dansk serietidning Walt Disneys "Anders And i Honolulu", Anders And & Co. Solo hæfter 27, 1955. Skick ca Near Mint, oläst.
Warennr.: 4806375
EUR 210 SE, Stockholm, Slakthusgatan 24.10.2017
18:30:00
EUR 32
Serietidning, 'Mickey Mouse', 1954
Dansk serietidning Walt Disneys "Mickey Mouse og den fortryllende bil", Anders And & Co. solo hæfter 15, 1954. Skick ca Near Mint, oläst.
Warennr.: 4806279
EUR 263 SE, Stockholm, Slakthusgatan 24.10.2017
18:45:00
EUR 32
 1 2  >>