Akzeptieren von Cookies auf Lauritz.com

Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2 3  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Bägare Söderköping
BÄGARE, silver, Johan Söderdahl, Söderköping 1766, mynning och fot med vågband i relief, godronnerad fot, förgylld insida, höjd 10 cm, vikt ca 87 g
Warennr.: 4809890
EUR 364 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21.10.2017
10:48:00
Sehen Sie mehr
Tumlare i silver 1700-tal
TUMLARE, silver, 1700-tal, med mynt i botten Karl XI daterat 1690, invändigt förgyll, höjd ca 4 cm
Warennr.: 4809973
EUR 156 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21.10.2017
15:30:00
Sehen Sie mehr
Såsskål silver Stockholm
SÅSSKÅL, silver, Jacob Lenholm Stockholm 1831, invändigt förgylld, höjd 8, diameter 14 cm, vikt 320 g
Warennr.: 4809986
16:15:00
Sehen Sie mehr
Supkoppar i silver
SUPKOPPAR, 12 st, silver GAB, Stockholm, 1963, vikt ca 710 g
Warennr.: 4810013
17:42:00
Sehen Sie mehr
Tablettask Läkerol i förgyllt silver
ASK, förgyllt silver, aquagrön emaljdekor, föreställande Läkerol tablettask, Carlman, Stockholm 1942, 6,2x5,9, vikt ca 119 g
Warennr.: 4810025
EUR 312 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21.10.2017
18:24:00
Sehen Sie mehr
Punschmuggar i silver
PUNSCHMUGGAR, 21 st, silver, 1900-tal, delvis invändigt förgyllda, vikt ca 675 g
Warennr.: 4810058
19:46:00
Sehen Sie mehr
Bägare silver Uppsala
ERIK LEMON, bägare, silver, Uppsala 1772, vågband i relief, svisselerad dekor av blad och rocailler, spår av invändig förgyllning, höjd ca 10 cm, vikt ca 77 g
Warennr.: 4810090
EUR 260 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21.10.2017
20:50:00
Sehen Sie mehr
Fat i silver
FAT, silver, MGAB, Uppsala 1931, graverad dekor av pojke med hund vid hus, diameter 30, vikt ca 375 g
Warennr.: 4810118
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21.10.2017
21:46:00
Sehen Sie mehr
Asiatischer Silber-Gürtel
Ein Silber-Gürtel, mit Ornamenten von Fabelwesen verziert. Die Schließe ist mit einem Steck-Verschluss gefertigt. Der Gürtel besteht aus 23 quadratischen Feldern, die hohl gearbeitet sind. Der Gürtel ist nicht punziert. Die Silberprüfsäure reagiert positiv auf die Legierung. Länge ca.: 70 cm,...
Warennr.: 4811107
EUR 450 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22.10.2017
11:11:00
EUR 70
Soppslev och bestick silver
SOPPSLEV, KNIVAR, GAFFLAR, SKEDAR, silver, 18/1900-tal, mestadels Sverige, soppslevens längd ca 29 cm, totalvikt ca 1070 g
Warennr.: 4810159
EUR 312 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.10.2017
12:40:00
Sehen Sie mehr
Väska silver
VÄSKA, silver, nedertill med genombrutet mönster, omkring, 1920/30-tal, svenska importstämplar, höjd 17,5 cm, vikt ca 105 g, etui märkt Kung. Hofleverantör, Aktiebolaget Nordiska Kompaniet, Stockholm
Warennr.: 4810170
EUR 260 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.10.2017
13:36:00
Sehen Sie mehr
Set Tafelsalzstreuer für sechs Personen (6)
Set Tafelsalzstreuer gefertigt mit einem Korpus aus Glas und einem Deckel aus 925 Silber (punziert). Punziert: 925, Herstellerpunzen: (HB). Maße je ca.: H. 3,6 cm, D. 2 cm. Die Salzstreuer befinden sich in einem altersgemäßen Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. (6)
Warennr.: 4811647
EUR 300 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22.10.2017
19:15:00
Tallrikar silver
TALLRIKAR, 2 st, silver, Danmark, rokokobrätte, diameter ca 21 cm, vikt ca 492 g
Warennr.: 4810246
EUR 187 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.10.2017
19:30:00
Sehen Sie mehr
Stigbygel i silver
STIGBYGEL, silver, Peru, 1800-tal, längd 23 cm, vikt ca 540 g . . Historik: Dom adliga damerna i Peru red sin häst från sidan och använde därför endast en stigbygel - "side-sadel"
Warennr.: 4810254
19:54:00
Sehen Sie mehr
Korg Petter Wigren Malmö
KORG, silver, Petter Wigren, Malmö 1850, rikt punsad dekor, längd 34 cm, vikt ca 409 g
Warennr.: 4810258
EUR 156 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.10.2017
20:06:00
Sehen Sie mehr
Skrivbordsuppsats i silver, Pierre Cardin (8)
Skrivbordsuppsats i silver, 8 delar, Pierre Cardin, 1990-tal. Komplett uppsättning i presentförpackning bestående av: 1 större etui för notisblock/papper (11 x 15 cm), 1 mindre etui för notisblock/kort (8 x 11 cm), 1 linjal (25 cm), 1 pennställ (10 x 15 cm), 1 förslutningsbar fotoram med plats ...
Warennr.: 4748827
EUR 623 SE, Malmö, Baltzarsgatan 22.10.2017
21:13:00
EUR 322
David Andersen fiskslev
DAVID ANDERSEN, fiskslev, sterlingsilver, Norge, längd ca 24, vikt ca 130 g
Warennr.: 4810294
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.10.2017
21:54:00
Sehen Sie mehr
Bägare silver Stockholm 1752
BÄGARE, silver, Anders Lundman, Stockholm 1752, dekor med vågband i relief, höjd 8 cm, vikt ca 68 g
Warennr.: 4810316
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23.10.2017
12:00:00
Sehen Sie mehr
Kryddset silver England
KRYDDSET, 4 dlr., silver, England, 1900-tal, delvis med blå glasinsats, vikt ca 210 g
Warennr.: 4810326
EUR 156 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23.10.2017
13:00:00
Sehen Sie mehr
Kaffekanna i silver
KAFFEKANNA, silver, Ludvig Dahlström & Co, Skövde 1927, höjd 26 cm, vikt 650 g
Warennr.: 4810331
EUR 260 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23.10.2017
13:25:00
Sehen Sie mehr
Soppslev och Strösked
SOPPSLEV, silver, Christoffer Nordin 1844, verksam i Hudiksvall (1819-1858), längd 43 cm, STRÖSKED, silver, Jakob Engelberth Torsk 1889 verksam i Stockholm(1836-1860/1924), längd 18 cm
Warennr.: 4810339
EUR 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23.10.2017
14:15:00
Sehen Sie mehr
Bägare och skål silver
BÄGARE, 2 st, SKÅL, silver, 1900-tal, Stockholm, höjd ca 9-15 cm, totalvikt ca 405 g
Warennr.: 4810342
14:30:00
Sehen Sie mehr
Dosa Lund och Bägare Ryssland
DOSA, silver, Erik Holmberg (1774-1819/1937) Lund 1825, invändig förgylld, längd ca 6,5 cm, BÄGARE, silver Ryssland, graverad dekor, delvis föregylld, höjd ca 5,5 cm
Warennr.: 4810371
17:20:00
Sehen Sie mehr
Supkoppar silver 1800-tal
SUPKOPPAR, silver, 5 st, 1800-tal, delvis invädnigt förgyllda, otydliga stämplar, höjd ca 3-11 cm, totalvikt
Warennr.: 4810373
EUR 208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23.10.2017
17:30:00
Sehen Sie mehr
Miniatyrer "Den svenska silverskatten"
MINIATYRER, 10 st, silver, GAB, Stockholm 1980-talets början, ur "Den svenska silverskatten", total vikt ca 425 g, tillhörande montrar samt äkthetsintyg medföljer
Warennr.: 4810406
19:54:00
Sehen Sie mehr
Zigarettenetui und Feuerzeugset aus Silber (3)
Zigarettenetui und Feuerzeugset aus 900 Silber (punziert). Das Etui ist in Handarbeit gefertigt und mit einer Kamee aus Hämatit besetzt, die als Druckknopf fungiert. Das Etui und Feuerzeug lassen sich auf eine silberne Halterung aufstecken und sind somit als Tischfeuerzeug nutzbar. ...
Warennr.: 4811649
EUR 400 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23.10.2017
19:55:00
EUR 45
Fat och supkoppar silver
FAT, SUPKOPPAR, SKÅLAR, SKED, 10 dlr, silver, 1900-tal, ett fat Gustaf Janson 13x13 cm, totalvikt ca 400 g
Warennr.: 4810434
21:18:00
Sehen Sie mehr
Fodral silveromslag
ANTECKNINGSBOK/FODRAL, silveromslag, nougatfärgat skinn och vattrat siden, jugend, dekor med blommor och trollsländor, medföljande penna i silver med spiralvridet skaft, 12x6 cm
Warennr.: 4810436
21:24:00
Sehen Sie mehr
Kaffeservis silver
KAFFESERVIS, 3 dlr, silver, GAB Stockholm 1909 resp 1912, empirestil, svarvat svärtat träskaft, kannans höjd ca 22 cm, 899 g, medföljande sockertång ca 20 g
Warennr.: 4812209
EUR 364 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24.10.2017
16:21:00
Sehen Sie mehr
Saltkar emalj på låghaltigt silver
SALTKAR, 1 par, låghaltigt silver, dekor i emalj, med glasinsats, 195/60-tal Sovjet, höjd 3,5 cm, en med sked
Warennr.: 4812231
EUR 156 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24.10.2017
17:30:00
Sehen Sie mehr
 1 2 3  >>