Akzeptieren von Cookies auf Lauritz.com

Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2 3 4 5 6 7 8 9  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Skolesæt / skolemøblement. Rødlakerede stålstel. Bord og 6 stole (7)
Skolesæt / skolemøblement: Rødlakerede stålstel. Bord og 6 stole. Brugs- og aldersspor. Bord: H. 72. 80 x 120 cm. (7) Denne vare er en del af en større samling møbler oa., Det er inventaret fra Middelfart, Ejby og Nr. Aaby kommunes tidligere rådhuse, som sælges ud i forbindelse med at de samles ...
Warennr.: 4769372
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 22.10.2017
09:20:00
Dansk møbelproducent, hæve/sænke sofabord af teaktræ,
Dansk møbelproducent, hæve-/ sænke sofabord / spisebord fineret med teaktræ, rektangulær plade med udtræk, højdejusterbart stel. 1960'erne. H. ca. 53-71 cm, L. 140 cm, B. 60-110 cm. Fremstår med brugsspor, herunder lille trykmærke på udtræk. Bordplade med let skævhed.
Warennr.: 4810790
EUR 134 DK, Kolding, Trianglen 22.10.2017
10:56:00
EUR 91
Langbord og 8 stole af egetræ, 1900-tallet (9)
Langbord og 8 stole af massivt egetræ, 1900-tallet. Løse sædehynder med lyst betræk. H. 74. 81 x 200 cm. Sædeh. 47 cm. Stedvise defekter i betræk. Brugs- og aldersspor, plade med skjolder. (9)
Warennr.: 4807860
EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 22.10.2017
14:01:00
EUR 215
Spisestuemøblement: Spisebord og 8 stole (9)
Spisestuemøblement bestående af spisebord af lakeret træ, rest af bemalet dekoration i form af blomster. H. 80 L.201,5 B. 101 cm. 8 spisestuestole af bemalet træ, kopstykke med dekoration i form af par fugle. H. 121 Sh. ca. 47 cm. Fremstår med kraftige brugsspor, afskalninger, mærker og ...
Warennr.: 4810890
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 22.10.2017
14:25:00
Farstrup Spisebord hvidlaseret ask med stålben
Farstrup Møbler. Spisebord af hvidlaseret ask, tremmeben af sortlakeret stål. Plade med udtræk, dog medfølger ingen tillægsplader. Minimale brugsspor. H. 73. 110 x 161 cm. Modelfotos.
Warennr.: 4777260
14:36:00
EUR 44
Spisebord m.stel af mat grå metal, plade af matgrå MDF
Spisebord m.stel af mat grå metal, plade af matgrå MDF.180cm.x90cm. Leveres usamlet OBS: vær opmærksom på, at denne vare befinder sig på et eksternt lager i Haderslev og udelukkende kan besigtiges og afhentes fra denne adresse i tidsrummet mandag til torsdag fra 8-16 samt fredag fra 8-13. ...
Warennr.: 4810807

Neuware
EUR 242 DK, Kolding, Trianglen 22.10.2017
18:10:00
Indigo Design, to bordplader af massiv røget eg (2)
Indigo Design, to bordplader af massivt oliebehandlet eg, der giver overfladen et røget look. Pladerne måler hver: L. 180 B. 90 cm. Tykkelse 3 cm. Vægt ca. 40 kg. I original emballage. Bemærk: stel på foto medfølger ikke (2)
Warennr.: 4674385

Neuware
EUR 148 DK, Roskilde, Store Hedevej 22.10.2017
18:41:00
EUR 91
Barstole i Amerikansk valnød finér (4)
Barstole betrukket med sort skai og beklædt med amerikansk valnød finér udvendigt. Ben af forkromet metal. Hæve/sænke højde 60/80 cm. Fremstår i original emballage. (4)
Warennr.: 4787219

Neuware
EUR 309 DK, Odense, Kratholmvej 22.10.2017
19:10:00
EUR 282
Dänischer Möbelhersteller. Arbeits-/Esstisch Modell ’aMoebe’
Organisch geformter Arbeits-/Esstisch Modell ’aMoebe’. Tischplatte aus hellgrauem CPL Laminat auf 22 mm MDF Kern. Abgefaste, schwarz lackierte Kanten. Schräge, konische Beine aus Stahl. L. 239 cm, B. 115 cm, H. 75 cm. In Einzelteilen in Originalverpackung.
Warennr.: 4688226

Neuware
EUR 739 DK, Odense, Kratholmvej 22.10.2017
19:22:00
EUR 141
Warennr.: 4674379

Neuware
19:41:00
Esstisch der 1970/80er Jahre im Stile von Fiam
Esstisch der 1970/80er Jahre im Stile von Fiam. Zweiteilige Konstruktion aus Glas, Platte lose aufliegend mit gefaster Kante. B. 170cm, H 73,5cm, T. 115cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, an der Platte ein größerer Chip.
Warennr.: 4784472
EUR 350 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22.10.2017
19:55:00
Tulip Essgruppe, Tulip Tisch + Stühle der 1960er Jahre von W. Renz und Tambourin (5)
Tulip Essgruppe, Tulip Tisch + Stühle der 1960er Jahre von W. Renz und Tambourin. Drehbare Stühle mit trompetenförmigem Stand aus weiß lackiertem Aluminium, Sitzschalen aus weißem Kunststoff, befestigte Sitzkissen mit Bezug aus braunem Stoff. Mit aufkleber bezeichnet. B. 50cm, H. 82cm, T. ca. ...
Warennr.: 4808529
EUR 400 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22.10.2017
20:00:00
EUR 230
Dänischer Möbelhersteller. Esstisch aus weißem Laminat
Dänischer Möbelhersteller. Esstisch mit Platte aus weißem Laminat. Gestell aus massiver Eiche. L. 220 cm, B. 100 cm, H. 75 cm. Ausstellungsstück.
Warennr.: 4758206

Neuware
EUR 726 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22.10.2017
20:03:00
EUR 376
Charles Eames. Tisch 'Segmented Table', Ø 80 cm
Charles Eames 1907-1978. Tisch 'Segmented Table' mit Säule und Fußkreuz aus verchromtem Metall. Mit weißer Laminatplatte. Entwurf 1964. Ausführung Vitra, von dort bezeichnet. H. 72,5 cm, Ø 80 cm. Mit minimalen Gebrauchsspuren.
Warennr.: 4801560
EUR 672 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22.10.2017
20:13:00
EUR 363
Dansk møbelproducent. Plankebord i massiv ask.
Dansk møbelproducent. Plankebord udført i massiv laseret ask, live edge kanter. Medeformet stel af sortlakeret jern. L. 200 cm. B. 100 cm. H. 75 cm. Udstillingsmodel.
Warennr.: 4812373

Neuware
EUR 484 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22.10.2017
20:13:00
EUR 336
Dansk møbelproducent. Spisebord af teak, hollandsk udtræk, 1960erne
Spisebord af fineret og massiv teak, bådformet bordplade, hollandsk udtræk. H. 76 L. ca. 125 - 218 B. 86 cm. Fremstår med kraftige brugsspor, skjolder og ridser.
Warennr.: 4786635
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 22.10.2017
20:21:00
EUR 44
Piet Hein/Bruno Mathsson: ‚Superellipse’ Tisch. Neu furnierter Nussbaum, mit Einlegeplatten (3)
Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Esstisch Superellipse. Platte aus furniertem Nussbaum, Spannbeine aus verchromtem Stahl. Ausführung: Fritz Hansen, H. 70 L. 180/300 cm. B. 120 cm. Zwei Einlegeplatten á 60 cm. Neu furnierter Nussbaum auf beiden Seiten, von professionellem ...
Warennr.: 4790968
EUR 3.090 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22.10.2017
20:36:00
EUR 2.015
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rechteckiger Tisch mit Spannbeinen, L. 120 cm
Piet Hein / Bruno Mathsson. Rechteckiger Tisch mit Platte aus schwarz lasierter Eiche, Spannbeine aus verchromtem Stahlrohr. H. 72, L. 120, T. 80 cm. Ausführung Fritz Hansen. Einzelne kleinere Kratzer sowie Furnierbestoßungen.
Warennr.: 4755277
20:49:00
EUR 148
Hans J. Wegner. Esstisch, Teak und Eiche, Modell AT310 (3)
Hans J. Wegner. Esstisch, Modell AT-310. Platte aus furniertem Teak mit Auszug, Gestell aus massiver Eiche, runde sich verjüngende Beine. Ausführung Andreas Tuck. Zwei Einlegeplatten je 40 cm inkl. H. 72 cm, L. 158 /238 cm, B. 86 cm. Mit leichten altersbedingten Gebrauchsspuren. (3)
Warennr.: 4786127
EUR 2.015 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22.10.2017
20:53:00
EUR 1.102
Tisch / Esstisch mit zusätzlicher Einlegeplatte, Arne Vodder
Esstisch mit zusätzlicher Einlegeplatte von Arne Vodder, Entwurf 1960er Jahre, aus braunem Teakholz, dänisches Design. H. ca. 73 cm, Durchmesser 120 cm, Tischpattenbreite 49,5 cm. Altersgemäße Gebrauchspuren, partiell Abrieb, Bestoßung, wenige kaum sichtbare Kratzspuren.
Warennr.: 4784636
EUR 700 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22.10.2017
21:00:00
EUR 375
Charles und Ray Eames. Esstisch/ Konferenztisch, Modell 'Segmented Table, boatshape'. L. 265 cm
Charles Eames. Tisch, Esstisch/ Konferenztisch, Modell 'Segmented Table', mit ovaler 2-geteilter Platte (Boatshape). Säulengestell aus verchromtem/schwarzlackiertem Aluminium. Platte aus weißem Laminat mit Kante aus schwarzem PVC. Entwurf 1964. Ausführung Vitra. H. 72,5 cm. L. 265 cm. B. 137 cm.
Warennr.: 4714071
EUR 3.762 DK, Kolding, Trianglen 22.10.2017
21:46:00
EUR 2.822
Nanna Ditzel. Spisebord model 'Tobago'
Nanna Ditzel. Spisebord model 'Tobago'. Bordplade af fineret ahorn. Fremstillet hos Fredericia Funiture. H. 72 cm. L. 130 cm. B. 80 cm. Fremstår usamlet og med mærker samt brugsspor. Første foto er modelfoto.
Warennr.: 4804213
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 23.10.2017
11:36:00
Henrik Pedersen. Esstisch Modell 'Float', schwarzes Linoleum (3)
Henrik Pedersen. Esstisch Modell 'Float' mit Tischplatte aus schwarzem Linoleum, Beine aus Metall. Zwei Einlegeplatten inkl. H. 76, L. 210, B. 95 cm, max. L. 310. (3)
Warennr.: 4811217
EUR 672 DK, Aarhus, Egå Havvej 23.10.2017
11:49:57
EUR 181
Engelsk gateleg bord af fineret egetræ og poleret bøgetræ.
Engelsk gateleg bord af fineret egetræ og poleret bøgetræ. 20. årh. H. 75,5 cm. L. 36 cm. L. opslået 111 cm. B. 75,5 cm. Fremstår med brugsslitage, finer skader, den eme klap hænger i hængslerne
Warennr.: 4773156
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23.10.2017
12:34:00
Ulfert. Shakerbord, egetræ
Ulfert. Shakerbord med rektangulær plade fineret med egetræ, endelister og shakerstel af massivt egetræ. 1970'erne. H. 71 L. 162 B. 85 cm. Fremstår med kraftig slitage på stel og enkelte brandmærker på skjolder på plade.
Warennr.: 4784353
EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 23.10.2017
12:38:15
Johannes Andersen für Uldum: Esstisch - Teak, mit Stühlen (5)
Johannes Andersen. Esstisch mit Teak furniert, rechteckige Tischplatte. Auszug an einem Ende der Zarge mit verdeckter Einlegeplatte, sich verjüngende Beine. Ausführung Uldum Møbelfabrik 1960er Jahre. H. 73 cm, L. 170-240 cm, B. 89 cm. Mit Gebrauchsspuren. Dazu vier Stühle 'Ton' aus gebeiztem Holz...
Warennr.: 4808975
EUR 672 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23.10.2017
13:26:00
EUR 44
Ray und Charles Eames. Tisch Modell 'Segmented Table' aus Rio-Palisander
Ray und Charles Eames. 'Boatshaped' Tisch, Modell 'Segmented Table', mit Gestell aus schwarz lackiertem Stahl und verchromtem Aluminium, Tischplatte mit Spiegelfurnier aus Rio-Palisander. Entwurf 1964. Ausführung Vitra. H. 72 cm, L. 167 cm, B 107 cm. Inklusive CITES-Zertifikat des Dänischen ...
Warennr.: 4791160
EUR 2.419 DK, Kolding, Trianglen 23.10.2017
14:10:00
EUR 208
Farstrup spisebord m/ 2 tillægsplader samt 8 stole af bejdset eg og bøg (9)
Farstrup spisebord m/ 2 tillægsplader af bejdset eg, samt 8 stole af bejdset bøg. Stole fremstillede hos Boltinge Stolefabrik. Rygge med indlagte metallister, sæder betrukket med mikrofiber. Alm. stedvise brugs- og aldersspor, herunder enkelte ridser. H. 72. L. 164. B. 100 cm. Sædeh. 45-46 cm. ...
Warennr.: 4810915
EUR 202 DK, Odense, Kratholmvej 23.10.2017
14:35:00
Spisebord / mødebord, ask og stål
Spisebord / mødebord monteret med plade af hvidpigmenteret ask med runde ben af stål. H. 75, 220 x 100 cm. Alm. brugsspor.
Warennr.: 4783093
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 23.10.2017
14:58:00
Matgrupp 1960-tal
MATGRUPP, 5 dlr, 1960-tal, fanérat i teak och ek, stoppade sitsar, grön klädsel, bordets mått 74, 120x82, total längd inkl utdragsskivor 190 cm
Warennr.: 4810349
EUR 208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23.10.2017
15:15:00
Sehen Sie mehr
 1 2 3 4 5 6 7 8 9  >>