Akzeptieren von Cookies auf Lauritz.com

Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 24  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Pendel, Basilux, Don Pablo af G. Passamani
G. Passamani, Basilux, Don Pablo pendel m/ 5 kvadratiske krystalglasskærme & 5 stk. ekstra skærme samt af metal, halogen, B. 100 cm, H. pr. skærm 7 x 7 cm. Udstillingsmodel. Enkelte brugsspor. Denne vare hidrører fra Illuminazione ApS, Odense.
Warennr.: 4783281

Neuware
EUR 564 DK, Odense, Kratholmvej 21.10.2017
10:39:40
EUR 141
Vägglampor
VÄGGLAMPOR, 4 st, "Saturn", design Joachim Lepper för Louis Poulsen, Danmark, vitlackerad, höjd 34, djup 23,5, bredd 31 cm
Warennr.: 4809893
EUR 156 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21.10.2017
11:06:00
Sehen Sie mehr
Ljuskrona i barockstil
LJUSKRONA, 1900-tal, barockstil, för 5 ljus, stomme i mässing, elektrifierad, behängd med olikformade klara slipade prismor, handblåst stomglas, höjd ca 60, diameter 46 cm
Warennr.: 4809895
EUR 208 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21.10.2017
11:12:00
Sehen Sie mehr
Bordslampor 1800-tal
BORDSLAMPOR, 1800-talet andra hälft, förgylld och patinerad brons med marmorskaft, höjd inkl. skärm 72 cm
Warennr.: 4809897
EUR 2.077 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21.10.2017
11:18:00
Sehen Sie mehr
Takfotogenlampa
TAKFOTOGENLAMPA, 1800-talets slut, mässing och bronserad zink, dekor med hillebarder och morgonstjärnor, höjd 120, diameter 46 cm
Warennr.: 4809902
EUR 208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21.10.2017
11:33:00
Sehen Sie mehr
Jan Wickelgren. Fire lamper (4)
Jan Wickelgren. Fire lamper med stamme af bøgetræ og skærme af hvidt kanvas bestående af: To standerlamper med justerbar højde H. 125-140 cm, pendel Ø 45 cm, væglampe L. 35 cm. Fremstår med brugsspor, ekstra skruer i den ene standerlampe, slid og skjolder på skærme. (4)
Warennr.: 4786245
EUR < 125 DK, Herning, Engdahlsvej 21.10.2017
11:42:00
Bordlampe, STATUS, model TA PAPIRA 30 af Marzio Rusconi Clerici og Laura Agnoletto
Marzio Rusconi Clerici & Laura Agnoletto, STATUS, TA PAPIRA 30 bordlampe af glas & metal, H. 30 cm. Udstillingsmodel. Enkelte brugsspor. NB de første 2 stk. fotos er modelfotos. Denne vare hidrører fra Illuminazione ApS, Odense.
Warennr.: 4809825

Neuware
EUR 161 DK, Odense, Kratholmvej 21.10.2017
12:05:51
Tischlampe / Tischleuchte in Teak
Tischlampe / Tischleuchte, massiver Teakkorpus, Lampenschirm aus Plissee. Maße ca: H. 45 cm, D. 40 cm. Gebrauchsspuren. Die Leuchte ist funktionstüchtig.
Warennr.: 4726925
EUR 300 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21.10.2017
12:07:26
EUR 45
Samling lamper af porcelæn samt messing/forgyldt metal (5)
Samling lamper bestående af: 3 væglamper heraf et par, i messing/forgyldt metal, en fremstår med itu fatning, H. 26-40 cm. 2 bordlamper heraf en af porcelæn dekoreret med blomster samt en af messing/forgyldt metal H. 41-56 cm. I alt 5 lamper. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Warennr.: 4606622
EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21.10.2017
12:10:00
Josef Frank golvlampa
JOSEF FRANK, golvlampa 2548, Firma Svenskt Tenn, valnöt, höj-och sänkbar, maxhöjd ca 135 cm
Warennr.: 4809913
12:12:00
Sehen Sie mehr
Pierre Forsell Skultuna
PIERRE FORSELL, väggljusstakar, 2 par, mässing, 1970-tal, Skultuna, i form av pendel och lod, signerade Pierre Forsell, höjd ca 48 cm
Warennr.: 4809916
12:21:00
Sehen Sie mehr
Takplafont
TAKPLAFOND, 1900-talets första hälft, råglasskiva och gulmetall, med dekor av fåglar, diameter ca 70 cm
Warennr.: 4809918
12:27:00
Sehen Sie mehr
Sex taklampor i koppar (6)
Sex taklampor i koppar. 1970-tal. För infällning i tak/takskägg. 5 lampor med höjd ca 16 cm, yttermått 18,5x18,5 cm, innermått 15x15 cm. Slitage, funktion ej kontrollerad eller garanterad. En lampa med större mått: Ca Höjd ca 20 cm, yttermått 18,5x18,5 cm, innermått 15x15 cm. (6)
Warennr.: 4796389
EUR < 125 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 21.10.2017
12:55:59
EUR 34
Claus Bonderup & Torsten Thorup, et par semipendler for Gubi, kobber. Ø 30cm (2)
Claus Bonderup & Torsten Thorup for Gubi, et par semipendler, farve: kobber. Ø 30 cm. Modelfotos. Udstillingsmodeller, enkelte ridser og mærker kan fremkomme. (2)
Warennr.: 4809312

Neuware
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 21.10.2017
13:02:00
EUR 222
Eriksmåla ljuskrona
ERIKSMÅLA, ljuskrona, mässing, 1960-tal, 12 armar varav 6 med glödlampåshållare, diameter ca 40 cm
Warennr.: 4809930
13:09:00
Sehen Sie mehr
Bouillottelampa
LAMPE A BOUILLETTE, för två ljus, 1800-tal, empirstil, förgylld brons med skärm i plått, total höjd ca 69 cm
Warennr.: 4809933
EUR 519 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21.10.2017
13:18:00
Sehen Sie mehr
Design Josef Frank väggarmatur
JOSEF FRANK, väggarmaturer, 1 par, Svenskt Tenn, modellnummer 2226, mässing, med skärmar, längd med skärm ca 38 cm
Warennr.: 4809935
EUR 416 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21.10.2017
13:24:00
Sehen Sie mehr
Jo Hammerborg. Standerlampe, model Studio
Jo Hammerborg, standerlampe af forkromet og lakeret metal og aluminium, drejelig skærm. Fremstillet hos Fog & Mørup, model Studio. 1960'erne. H. 150 cm. Fremstår med brugsspor; ridser. og lås fatning
Warennr.: 4810714
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21.10.2017
13:27:09
EUR 71
Robert Dudley Best, Bestlite for Gubi, et par BL7 væglamper (2)
Robert Dudley Best (1892-1984), Bestlite for Gubi, et par væglamper, BL7, farve: krom og sort, h. 18 cm. Udstillingsmodeller, fremstår i original emballage. Enkelte ridser og mærker kan forekomme. (2)
Warennr.: 4791889

Neuware
EUR 336 DK, Herlev, Dynamovej 21.10.2017
13:45:00
EUR 443
Ljuskrona oscariansk stil
LJUSKRONA, 1900-tal, oscariansk stil, för 4 ljus, stomme i mässing, elektrifierad, behängd med olikformade klara slipade prismor, handblåst stomglas, höjd ca 45, diameter 42 cm
Warennr.: 4809944
EUR 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21.10.2017
13:51:00
Sehen Sie mehr
Robert Dudley Best, Bestlite for Gubi, BL6 væglampe.
Robert Dudley Best (1892-1984), Bestlite for Gubi, væglampe BL6, farve: krom og offwhite, H. 56 cm. Udstillingsmodel, fremstår i original emballage. Enkelte ridser og mærker kan forekomme.
Warennr.: 4791951

Neuware
EUR 202 DK, Herlev, Dynamovej 21.10.2017
14:00:00
EUR 155
G. Passamani, Basilux, Don Pablo pendel m/ 3 kvadratiske krystalglasskærme + 5 stk. ekstra skærme & af metal, halogen, B. 75 cm, H. pr. skærm 7 x 7 cm. Udstillingsmodel. Enkelte brugsspor. Denne vare hidrører fra Illuminazione ApS, Odense.
Warennr.: 4784454

Neuware
EUR 443 DK, Odense, Kratholmvej 21.10.2017
14:06:00
Applquer Louis Xvi stil
APPLIQUER, 1 par, Louis XVI-stil, 1900-tal hälft, mässing, höjd ca 64 cm
Warennr.: 4809950
14:15:00
Sehen Sie mehr
Par Manhattan pendler, sort (2)
Par "Manhattan" pendler, med kugletop af sortfarvet aluminium, indvendig hvid kontrastfarve. Ø 25 H. 35 cm. Fremstår i original emballage. Emballage str.: 28 x 29 x 40 cm. (2)
Warennr.: 4809567

Neuware
14:17:00
EUR 155
Pendler / bordlamper, SIN, model Nanna + ekstra glas (2)
SIN, model Nanna, pendler / bordlamper 'raketformet' af metal m/ skærme af mat glas + ekstra glas, bordlampe H. 46 cm & pendel H. 41 cm. Fremstår m/ brugsspor. (2)
Warennr.: 4800700
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 21.10.2017
14:36:00
EUR 44
Vägglampetter
VÄGGLAMPETTER, 1 par, Orrefors, 1970/80-tal, skärmar i glas med fästen i mässing, höjd ca 30 cm
Warennr.: 4809960
14:45:00
Sehen Sie mehr
Bouillottelampa
LAMPE A BOUILLETTE, 1800-tal, empierstil för två ljus, förgylld brons, höj- och sänkbar svart plåtskärm, höjd 77 cm
Warennr.: 4809962
EUR 831 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21.10.2017
14:51:00
Sehen Sie mehr
Claus Bonderup & Torsten Thorup, et par semipendler for Gubi, messing. Ø.30cm. (2)
Claus Bonderup & Torsten Thorup for Gubi, et par semipendler, farve: messing. Ø. 30 cm. Modelfotos, fremstår i original emballage. Udstillingsmodeller, enkelte ridser og mærker kan fremkomme. (2)
Warennr.: 4809293

Neuware
14:56:00
EUR 114
Claes Bonderup & Torsten Thorup for Gubi. semipendel, mint.
Claes Bonderup & Torsten Thorup. Semi Pendel af mintfarvet lakeret aluminium. Designet i 1968. Fremstillet hos Gubi. Ø 47 cm. Modelfoto. I original emballage. Kan fremstå med enkelte ridser og mærker.
Warennr.: 4794239

Neuware
15:17:00
EUR 44
Ettore Sottsass, "Mefistole", takarmaturer, 4 st.
ETTORE SOTTSASS, "Mefistole", takarmaturer, 4 st., Stilnovo 1970, Italien, förkromad samt rödlackerad metall, etikettmärkta, två med höjd 120 respektive två höjd 80 cm. . LITTERATUR. Jämför Stilnovo, produktkatalog, 1973, s. 56-57.
Warennr.: 4809970
15:21:00
Sehen Sie mehr
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 24  >>