Akzeptieren von Cookies auf Lauritz.com

Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 19  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Lindorm Liljefors oljemålning
LINDORM LILJEFORS (1909-1985): Vintermotiv, signerad och daterad Lindorm L -39, olja på pannå, 62x50 cm
Warennr.: 4809885
EUR 208 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21.10.2017
10:33:00
Sehen Sie mehr
Mária Szantho oljemålning
MÁRIA SZANTHO (Ungern, 1898-1984): Kvinnlig modell, signerad, ca 61x51 cm
Warennr.: 4809892
EUR 416 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21.10.2017
11:03:00
Sehen Sie mehr
Cai Poulsen oljemålning
CAI POULSEN (född 1920): Rendrivning, signerad CAI, olja på pannå, ca 50x61 cm
Warennr.: 4809894
EUR 156 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21.10.2017
11:09:00
Sehen Sie mehr
Lindorm Liljefors oljemålning
LINDORM LILJEFORS (1909-1985): Höstlandskap, signerad och daterad Lindorm L -52, olja på pannå, 33x41 cm
Warennr.: 4809901
11:30:00
Sehen Sie mehr
Esaias Thorén blandteknik
ESAIAS THORÈN (1901-1981): "Efter floden", signerad E Thorén, olja på pannå, 33x41 cm
Warennr.: 4809907
EUR 831 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21.10.2017
11:48:00
Sehen Sie mehr
Jocke Åkerblom oljemålning
JOCKE ÅKERBLOM (1906-1972): Blomstestilleben, signerad och daterad Jocke Åkerblom Nordingrå 1942, olja på duk, 45x66 cm
Warennr.: 4809909
EUR 156 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21.10.2017
12:00:00
Sehen Sie mehr
Kerstin Jönsson, oljemålning (bus)
Kerstin Jönsson, oljemålning. Porträtt av 3 flickebarn. Olja på duk, signerad samt daterad 77. 23 x 32 cm (31 x 40 cm). (bus)
Warennr.: 4796727
EUR < 125 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 21.10.2017
12:30:09
EUR 31
Hans Ripa, oljemålning (bus)
Hans Ripa (1912-2001) oljemålning. 'Höstdag på Bjäre'. Olja på duk. Signerad, daterad 73. 37 x 45 cm (40 x 48 cm). (bus)
Warennr.: 4796734
12:33:16
EUR 34
Torsten Thunberg
TORSTEN THUNBERG (född 1921) "Från Viksberg, Korpberget", signerad, olja på duk. ca 54 x 66 cm.
Warennr.: 4809927
EUR 260 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21.10.2017
13:00:00
Sehen Sie mehr
Birgitta Westberg blandteknik
BIRGITTA WESTBERG (född 1941): Komposition, signerad och daterad -64, blandteknik, ca 12x49 cm
Warennr.: 4809932
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21.10.2017
13:15:00
Sehen Sie mehr
Unbekannter Künstler. Aquarell und Tinte auf Papier
Unbekannter Künstler. Aquarell auf Papier. Signiert und datiert 'RIK 2000'. Rahmenmaße ca. 37 x 47 cm.
Warennr.: 4809354
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21.10.2017
13:54:11
Emelie Björck
EMELIE BJÖRCK (född 1978): Komposition, signerad och daterad a tergo Emelie Björck 2004, olja på aluminim, ca 100x66,5 cm, oramad
Warennr.: 4809945
14:00:00
Sehen Sie mehr
Lindorm Liljefors oljemålning
LINDORM LILJEFORS (1909-1985): Landskap med bebyggelse, signerad och daterad Lindorm L -52, olja på pannå, 27x35 cm
Warennr.: 4809952
14:21:00
Sehen Sie mehr
Madeleine Pyk, blandteknik
MADELEINE PYK (född 1934): Liljeholmsbadet, signerad och daterad M Pyk 1986, blandteknik, ca 14x20 cm
Warennr.: 4809954
14:27:00
Sehen Sie mehr
Udo Nöger, Open Figure. Kohle, Öl und Acryl auf Papier.
Udo Nöger, Open Figure. Kohle, Öl und Acryl auf Papier. Unsigniert. Datiert '1995'. Rahmenmaße ca. 88 x 78 cm.
Warennr.: 4810764
14:27:04
Hans Ripa, oljemålning (bus)
Hans Ripa (1912-2001) oljemålning. 'På strandvägen i Skepparkroken'. Olja på duk. Signerad, daterad 75. 37 x 45 cm (40 x 48 cm). (bus)
Warennr.: 4796731
14:51:00
EUR 31
Anstensen oljemålning
K V ANSTENSEN (1913-?): Kustmotiv, olja på pannå, signerad, 39x46 cm
Warennr.: 4809968
15:15:00
Sehen Sie mehr
Olle Nordberg
OLLE NORDBERG (1905-1986): Landskapsmotiv med hus, signerad och daterad Olle Nordberg -35, olja på pannå, ca79x95 cm
Warennr.: 4809985
EUR 312 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21.10.2017
16:12:00
Sehen Sie mehr
Jens BK. 'Blomster Oplukker'. Mixed media på papir
'Blomster Oplukker' af Jens BK (f. 1977). Mixed media på papir. Sign. Jens BK. 29 x 19 cm, uden ramme, passepartout 40 x 30 cm. Jens BK arbejder intuitivt med sin kunst. Ud fra personlige oplevelser, stemninger og følelser skaber han abstrakte værker med genkendelige spor. Hvert billede ...
Warennr.: 4771649
EUR 202 DK, Herning, Engdahlsvej 21.10.2017
16:35:00
EUR 44
Olle Nordberg oljemålning
OLLE NORDBERG (1905-1986): Vinterlandskap, signerad och daterad Olle Nordberg -27, olja på duk, ca 68x82 cm
Warennr.: 4810005
17:18:00
Sehen Sie mehr
Olja på duk, havsmotiv, oidentifierad konstnär
Olja på duk, havsmotiv, oidentifierad konstnär. Mått: 71x126 cm ( 85x142) Signerad.
Warennr.: 4781541
17:22:00
EUR 36
Torsten Thunberg
TORSTEN THUNBERG (född 1921) "Klippa och vegetation", signerad, på spännramen daterad 1970, olja på duk. ca 54 x 66 cm.
Warennr.: 4810033
EUR 312 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21.10.2017
18:48:00
Sehen Sie mehr
Åsa Östlund
ÅSA ÖSTLUND (samtida): Komposition, monogramsignerad ÅÖ, på metallplåt, ca 46x23 cm
Warennr.: 4810054
19:38:00
Sehen Sie mehr
Frederik Lindskov Hansen, 20årh. Cd. Olie på plade, komposition
Frederik Lindskov Hansen. Olie på plade, komposition betitlet ' Selvportræt, Den evigt martrende samvittighed'. Sign. Lindskov samt på bagside Frederik Lindskov Hansen, dateret 1999. 63,5 x 124 cm incl. listeramme.
Warennr.: 4799130
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 21.10.2017
19:45:00
EUR 44
Lindorm Liljefors oljemålning
LINDORM LILJEFORS (1909-1985): Landskapsmotiv, signerad och daterad Lindorm L -44, olja på pannå, 46x55 cm
Warennr.: 4810060
19:50:00
Sehen Sie mehr
Marianne Ågren. 'Blommande fruktträd'
MARIANNE ÅGREN (född 1943). Olja på duk. "Blommande fruktträd". Signerad. Oramad. 115x109.
Warennr.: 4784110
EUR 831 SE, Malmö, Baltzarsgatan 21.10.2017
20:03:00
EUR 62
Marianne Ågren. 'Kvinna med gul hatt'
MARIANNE ÅGREN (född 1943). Olja på duk. "Kvinna med gul hatt". Signerad. Oramad. 90x76.
Warennr.: 4784114
EUR 623 SE, Malmö, Baltzarsgatan 21.10.2017
20:32:00
EUR 34
Michael Kadaz 'This feels right - NOT'
MICHAEL KADAZ (född 1980): "This feels right - NOT", akryl på duk, a tergo signerad och daterad Michael Kadaz 1/1 10, oramad, 100 x 100 cm.
Warennr.: 4810555
EUR < 125 SE, Malmö, Baltzarsgatan 21.10.2017
20:37:00
EUR 34
Antoni Adamski, akryl på duk (2)
Antoni Adamski f.1955, akryl på duk. Komposition med manlig och kvinnlig modell. Bildmått: 60x80 cm (2)
Warennr.: 4791196
EUR 208 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 21.10.2017
20:55:00
EUR 55
Waldemar Sjölander oljemålning
WALDEMAR SJÖLANDER (1906-1988): "Famillia China", signerad Wd Sjölander , olja på duk, ca 50x42 cm. Utställd Liljevalchs 1952
Warennr.: 4810127
EUR 208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.10.2017
10:08:00
Sehen Sie mehr
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 19  >>