Akzeptieren von Cookies auf Lauritz.com

Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2 3 4  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Konvolut Kettenveschlüsse in 925 Silber, 67,50 g
Konvolut Kettenverschlüsse, Durchmesser 16 mm, 925 Silber und Silbervergoldet, Gewicht: zus. 67,50 Gramm.
Warennr.: 4799627

Neuware
EUR 300 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17.10.2017
20:52:00
Turmalin Diamant Ring, 585er Gold
Bicolor Ring in 585er Gold - 3,15 g, mit Rosa Turmalin Tropfen und Brillant, 0,04 ct, Wesselton VS. Ring Größe: 55.
Warennr.: 4799647

Neuware
20:55:00
EUR 125
Schlangen Diamant Ring, 585er Gold
Schlangen Diamant Ring in 585er Gold - 2,8 g, mit Diamanten, zus. ca. 0.15 ct, Wesselton SI1. Ring Größe: 52.
Warennr.: 4799649

Neuware
20:57:00
EUR 45
Cartier - Frackknöpfe Design = Trinity (4)
Cartier - Frackknöpfe "Trinity" (4) in 750/- tricolor (Weiß-/Gelb-/ und Rotgold)zusammen ca. 11 Gramm, Knotendurchmesser ca. 8 mm, Steglänge ca. 23 mm Punze = Cartier 750, C12276, Stern 2038 AL Schmuckbox von Cartier, Schmuckzertifikat 1747649 Minimale Trage- und Gebrauchsspuren
Warennr.: 4803217
EUR 1.300 DE, Hamburg, Große Elbstraße 17.10.2017
20:59:00
EUR 175
Antikes, chinesisches Amulett, Kette Miao aus Silber, um 19 Jhr
Antikes, chinesisches Amulett, Kette Miao, um 19 Jhr., gefertigt aus Silber (geprüft), der Korpus in organischer Form ist verziert mit Dekor in Reliefform, chinesischen Schriftzeichen. Gesamtgewicht ca.: 54,5 cm. Maße ca.: L.31 cm, B. 6 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren, ...
Warennr.: 4782011
EUR 300 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17.10.2017
21:13:00
EUR 50
Theresia Hvorslev ringar 6 st "Sagan om ringen"
THERESIA HVORSLEV, "Sagan om ringen", ringar, 6 st, varav 2 st., 18 k guld, resterande sterlingsilver, ringstorlek ca 18,5 mm . . Visning sker 13-16 oktober på Nybrogatan 32 i Stockholm. Utlämning i Magasin 5 från 17 oktober.. . "Ingår i Jewellery & Important Watches"
Warennr.: 4804827
EUR 630 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17.10.2017
21:14:00
Sehen Sie mehr
Samling vintagesmykker af sølv mm
Samling vintagesmykker af sølv mm. bestående af Bæltespænde af 826 sølv, Samt broche af 830sølv i form af drage der slynger sig, et filigranvedhæng Samt en Herman Siersbøl armlænke af sølv. L. 20 cm. Samt John L smykkesæt med armlænke og broche med kugler. Er stemplet John L. 830S Denmark. Længde...
Warennr.: 4805559
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 18.10.2017
14:15:29
EUR 91
Samling vintagesmykker af sølv, manchetknapper, armlænker og De nordiske svaner
Samling vintagesmykker af sølv, bestående af manchetknapper med grønlandske portrætter, er stemplet sterling Denmark samt JTH for Tage Hansens gulssmedie, en kraftig BNH Anker armlænke af sterling sølv. Længde ca. 20½ cm. Vægt ca. 80,5 gram. Samt en Erik Magnusen broche "De nordiske svaner" Samt ...
Warennr.: 4805079
EUR 161 DK, Odense, Kratholmvej 18.10.2017
19:03:00
EUR 148
Samling vintage smykker og charms af 8 og 14 kt. guld
Samling vintage smykker af 8 og 14 kt. guld og charms af 14 kt. guld. Bestående af broche og vedhæng af 8 kt. guld, hver prydet med synt. spinel. Samt vielsesringe af 14 kt. guld med gravur. samt ring af 14 kt. guld, uden stempler. Samt 5 charms samt et tro/håb og kærlighedscharm som er defekt. ...
Warennr.: 4806414
EUR 202 DK, Odense, Kratholmvej 18.10.2017
19:34:00
EUR 111
Halskæde og ring af 14 kt. guld (2)
Lang halskæde af 14 kt guld i ærtekæde mønster, L.. ca 71,5 cm. Dertil ring af 14 kt guld, prydet med en lilla syntetisk safir. Bredde af front: ca 13 mm. Ringstr. 55 Samlet vægt: ca 9,5 gr (2)
Warennr.: 4806492
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 18.10.2017
19:41:00
EUR 87
Brillantring og guldarmbånd, 14 kt (2)
Brillantring af 14 kt guld, frontstykke af hvidguld prydet med en brillant, ca 0.15 ct., Farve: Wesselton (H), klarhed: P1. bredde af font ca 6 mm. Ringstr. 56. Endvidere armbånd af 14 kt guld, monteret med navneplade, ubrugt. Samlet vægt: ca 16,2 gr (2)
Warennr.: 4806543
EUR 726 DK, Herlev, Dynamovej 18.10.2017
20:04:00
EUR 208
Vintage Designer Modeschmuck Konvolut (3)
Vintage Designer Modeschmuck (3) Konvolut Metall/vergoldet 1 x Collier"TRIFARI" schwarze / weiße Kunstperlen und Email 1 x Paar Ohrclips (2) B & W "Butler & Wilson", London, Kristallsteine und Kunstperlen Trage- und Gebrauchsspuren
Warennr.: 4802375
EUR 400 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19.10.2017
17:49:37
Vintage Designer Modeschmuck, Konvolut ( 3 )
Modeschmuck, Konvolut Metall vergoldet, Kunstperlen und -kristalle 1 x Collier 'Chr. Dior', Kunstperlen und Kristallsteine, Länge ca. 34 - 40 cm 1 x Halskette 'Chr.Dior' Länge ca. 39 cm 1 x Halskette 'Louis Féraud’ mit Schlüsseln, Länge ca. 51 cm Trage- und Gebrauchsspuren. (3)
Warennr.: 4802377
EUR 500 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19.10.2017
17:50:35
EUR 95
Designer Vintage-Modeschmuck, Konvolut (4)
Konvolut Designer Vintage-Modeschmuck. Material: Kunstperlen, Kunststoffperlen, Kristallsteine, Kunststeine, Metall vergoldet 1 x Collier 'Grossé' Maße ca. 44 cm, Breite im Verlauf ca. 4 - 6 cm 1 Collier 'Pierre Cardin', Kristallsteine, Kunststoffperlen in orange, Kunstperlen, vergoldetes ...
Warennr.: 4802378
EUR 900 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19.10.2017
17:51:40
EUR 50
Vintage Designer Modeschmuck (8)
Konvolut Vintage-Modeschmuck Silber, Metall, vergoldet, Kunststeine und- Kristallsteine 1 x Paar Ohrclips, rund, 'Pierre Lorion, Sylvia Karels' 1 x Kette 'Christian Dior' Metallperlencollier, Länge ca. 56 cm 1 x Paar Ohrclips 'BRIGLIA', Länge ca. 84 mm 1 x Halsreif und 1 x Armreif in ...
Warennr.: 4802382
EUR 600 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19.10.2017
17:52:47
EUR 85
Antikes, chinesisches Amulett, Kette Miao, um 19 Jhr.
Antikes, chinesisches Amulett, Kette Miao, um 19 Jhr., Anhänger gefertigt aus Silber (geprüft), der Korpus in organischer Form ist verziert mit einem Granatapfel und chinesischen Schriftzeichen in Reliefform, mit 3 Glückglökchen. Gesamtgewicht ca.: 55,5 Gramm. Maße ca.: L. 37 cm, B.7 cm. ...
Warennr.: 4782009
EUR 300 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19.10.2017
19:45:00
Nomaden- Hochzeitgürtel
Nomaden- Hochzeitgürtel, gefertigt aus Messing mit einer Verzierung in violetter Farbe. Maße ca.: D. 36 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren und kleinen Bestoßungen.
Warennr.: 4713617
EUR 250 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19.10.2017
20:00:00
Samling smykker af sterlingsølv og sølv (21)
Samling smykker af sterlingsølv og sølv bestående af 1 halskæde, L. 83 cm, 1 halscollier, L. 40 cm, 5 vedhæng, bl.a. et kors fra Bernhard Hertz, H. 5 cm, 4 armlænker, hvoraf 2 Pandora, L. 18,5-22,5 cm, 7 fingerringe str. 50,5-56, 1 par øreringe, 1 broche. Samlet vægt ca. 166 g. Fremstår med ...
Warennr.: 4776509
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 19.10.2017
20:08:00
EUR 71
Antikes, chinesisches Amulett, Kette Miao, um 19 Jhr., gefertigt aus Silber (geprüft), der Korpus in organischer Form ist verziert mit halbplastischem Emaille-Handwerk Dekor und chinesischen Schriftzeichen, teilweise grün patiniert. Gesamtgewicht ca.: 60,3 Gramm. Maße ca.: L.35 cm, B. 6,5 ...
Warennr.: 4777929
20:10:00
Konvolut Schmuck (18)
3 Edelsteinketten (Türkis, Rosenquarz, Turmaline),1 Siberkette 835er mit Schnecken Anhänger,1 Metall Kette, 2 Metall Armbänder, 3 Kreuz Anhänger, 2 Broschen, 2 Ringe 800er Silber, 1 Bernstein Anhänger, 1 Art Deco Anhänger, 2 Armbänder aus gepresstem Bernstein .
Warennr.: 4793784
EUR 300 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19.10.2017
20:11:00
Samling vintagesmykker af guld, Broche samt par creoler
Samling vintagesmykker af guld, bestående af broche af 14 kt. guld, prydet med klar Cubic Zirkonia. Mål ca. 3,5x1,8 cm. Vægt ca. 2,6 gram. samt par creoler af 8 kt. guld. Vægt ca. 1,5 gram.
Warennr.: 4808109
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 19.10.2017
20:11:00
Georg Jensen, Kongemønster servietkæde
Georg Jensen, en servietkæde med klemmer i Kongemønster. L. 46 cm. Vægt ca. 15,9 gram. Er stemplet Georg Jensen i perlestaf samt Sterling Denmark. Vægt ca. 15,8 gram. dette smykke er en del af en temaauktion over smykker lavet af sølvsmede som i den grad har præget dansk i smykkekunst fra ...
Warennr.: 4797106
EUR 336 DK, Odense, Kratholmvej 19.10.2017
20:20:00
EUR 322
S. Boesen, Nykøbing Falster. Et par manchetknapper af 14 kt. guld i organisk design (2)
S. Boesen, Nykøbing Falster. Et par manchetknapper af 14 kt. guld, udført i organisk design. Samlet vægt: ca. 18,2 gr. Fremstår med lettere brugsspor. (2)
Warennr.: 4808124
EUR 672 DK, Vejle, Dandyvej 19.10.2017
20:38:00
EUR 84
Turmalin Diamant Ring
Ringin 585 Gold, 3,55 g, mit rosa Turmalin, oval facettiert, 0.40 ct und 2 Brillanten, zus. ca. 0.05 ct, Wesselton VS2, Ringgröße: 56.
Warennr.: 4799646

Neuware
20:42:00
EUR 45
Antikes, chinesisches Amulett, Kette Miao aus Silber, um 19 Jhr.
Antikes, chinesisches Amulett, Kette Miao, um 19 Jhr., gefertigt aus Silber (geprüft), der Korpus in organischer Form ist verziert mit Emaille-Handwerk Dekor in Reliefform, chinesischen Schriftzeichen, mit 2 Glücksanhänger in Form des Fu-Hundes, teilweise grün patiniert. Gesamtgewicht ca.: ...
Warennr.: 4782012
20:45:00
Anhänger aus Jade mit Darstellung eines Mannes
Anhänger aus Jade, Avers mit Darstellung eines Mannes, handgefertigt. Maße ca.: D. 5 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Warennr.: 4782318
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19.10.2017
21:00:00
Nomaden- Brustcollier
Nomaden- Brustcollier, handgefertigt, reich verziert mit Messingplatten und Mosaik. Die Rückseite mit violettem Stoff bezogen. Maße ca.: L.80 cm: Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Warennr.: 4756585
EUR 200 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19.10.2017
21:05:00
Granatsmycken
ARMRING, BROSCHER, 2 st, RINGAR, 2 st, ÖRHÄNGEN, 1 par, förgyllt silver, rosenslipade almandingranater, 1900-talets första hälft, ringstorlek ca 18 resp. 18,5 mm
Warennr.: 4807507
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 19.10.2017
21:26:00
Sehen Sie mehr
En samling smykker af guld, sølv og titanium. (10)
En samling diverse smykker, bestående af: Hermann Siersbøl ring af 14 kt. guld, front med mindre facetslebet syntetisk rubin. Ringstr. 53. Vægt ca. 2,1 gr. Hermann Siersbøl ring af 8 kt. guld, front med syntetisk facetslebet rubin. Ringstr. 53. Vægt ca. 3,5 gr. Hugo Grün ring af 14 kt. guld, ...
Warennr.: 4806482
EUR 269 DK, Kolding, Trianglen 20.10.2017
12:01:00
Broschnål ring pärlor och turkoser
BROSCHNÅL, 14 k guld, syntetisk grön sten, 2 småbriljanter, längd 6 cm, vikt ca 2,6 g, RING, 18 k guld samt silvermontering, odlad halvpärla, BROSCH, silver, i form av blomma, dekor med turkoser och granater
Warennr.: 4808662
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20.10.2017
13:14:00
Sehen Sie mehr
 1 2 3 4  >>