Akzeptieren von Cookies auf Lauritz.com

Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2 3 4 5 6  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Marianne Steenholdt Bork, keramik, 'Løve' (cd)
'Løve' af glaseret keramik, Marianne Steenholdt Bork (f. 1962), usign., H. 19, B. 13, D. 5 cm. Denne vare er en del af en privat samling af Marianne Steenholdt Bork skulpturer. Marianne Steenholdt Bork er kendt for sine fabulerende keramiske skulpturer af bl.a. kvinder, fabeldyr og især ...
Warennr.: 4760152
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 22.10.2017
15:11:00
EUR 44
efter Carl Milles lilla Europa-huvudet
CARL MILLES, efter: Lilla Europa-huvudet,. signerad C. Milles, grönpatinerad brons och sockel i kalksten, total höjd 22,5 cm
Warennr.: 4810221
EUR 1.039 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.10.2017
17:44:00
Sehen Sie mehr
Bronzeskulptur, danserinde
Bronzeskulptur, danserinde i patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Sign. "D. H. Chiparus" i bronzen. H. 44 cm. B. 21 cm.
Warennr.: 4631002

Neuware
EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 22.10.2017
19:00:00
EUR 202
Bronzeskulptur, erotisk poserende kvinde
Bronzeskulptur, erotisk poserende kvinde i patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Sign. "D. H. Chiparus" Af nyere dato. H. 41 cm. B. 25 cm.
Warennr.: 4630451

Neuware
EUR 269 DK, Odense, Kratholmvej 22.10.2017
19:15:00
EUR 134
Bronzeskulptur, dansende kvinde
Bronzeskulptur, dansende kvinde i patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Sign. "D. H. Chiparus" Af nyere dato. H. 30 cm. B. 34 cm.
Warennr.: 4630960

Neuware
19:20:00
EUR 188
Bronzeskulptur, dansende kvinde i patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Sign. "D. H. Chiparus" i bronzen. Af nyere dato. H. 45 cm. B. 23 cm.
Warennr.: 4632845

Neuware
EUR 376 DK, Odense, Kratholmvej 22.10.2017
19:20:00
EUR 148
Abstrakt figur af patineret bronze
Abstrakt figur af patineret bronze. Rund sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee, Milo H. 52 cm. inkl sokkel. Modelfoto
Warennr.: 4760541

Neuware
EUR 255 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22.10.2017
19:34:00
EUR 195
L.E.Moore “Kiss My Red Lips”, Art skulptur. Limited Edition nr. 76/100.
L.E.Moore “Kiss My Red Lips”, Art skulptur. Limited Edition nr. 76/100. Håndmalet og lak forseglet buste, af hærdet Pvc. stående på 30x30 cm. acryl plade. Højde 78 cm., Bredde 39 cm. Signeret L.E. Moore og nummereret 76/100
Warennr.: 4773431

Neuware
EUR 403 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22.10.2017
19:41:52
EUR 208
Bronzeskulptur af ung kvinde
Skulptur i patineret bronze forestillende ung stående kvinde i bikini. Sign. Milo. Monteret på rund base af marmor h. 57 cm. Af nyere dato
Warennr.: 4728090

Neuware
EUR 430 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22.10.2017
19:45:00
EUR 195
Bronzeskulptur, poserende mand
Bronzeskulptur, poserende mand i patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Sign. "A Carrier" i bronzen. Af nyere dato. H. 69 cm. B. 24 cm.
Warennr.: 4632383

Neuware
EUR 752 DK, Odense, Kratholmvej 22.10.2017
19:45:00
EUR 417
Bronzeskulptur Löwe auf Marmorsockel
Bronzeskulptur Löwe auf Marmorsockel, vollplastische Darstellung auf einer schwarzen Platte, versilbert. Maße ca.: L.30 cm, T.15 cm, H.24 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Warennr.: 4772146
EUR 350 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22.10.2017
20:30:00
Jean Del Cour, Märtyrerin mit Palmenzweig, Schnitzfigur, Skulptur, Holz, Barock um 1700, Belgien
Jean Del Cour (1631 - 1707), barocke Schnitzfigur einer Märtyrerin mit Palmenzweig, Skulptur, Holz, um 1700, Belgien. Objektmaße: H. 65 cm, B. 40 cm, T. 22 cm. Altersgemäße Spuren und Kratzer, Gewandt der Figur mit Holzwurmlöchern, Ärmel am linken Arm hinten abgebrochen, mit Restaurationsspuren ...
Warennr.: 4807685
EUR 4.300 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22.10.2017
20:55:00
EUR 155
Jürgen Ebert, Bronze, 'Die Vorleserin'
Jürgen Ebert (geb.1954), Skulptur, Plastik, Bronze. 'Die Vorleserin', Seitlich signiert und nummeriert '19/20', Maße ca.: H. 25 cm, B. 22 cm, T. 17,5 cm. Geringfügige Gebrauchspuren.
Warennr.: 4812069
EUR 1.500 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22.10.2017
21:21:00
EUR 325
Tomas Almberg bronsskulptur
TOMAS ALMBERG (född 1936): Kvinnofigur, signerad T Almberg, numrerad IX/X, patinerad brons, höjd 22 cm
Warennr.: 4810309
EUR 416 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23.10.2017
11:15:00
Sehen Sie mehr
Brit Wilken (spirituel kunstner). Figurkomposition. Olie på italiensk skifferplade
Brit Wilken (spirituel kunstner). Figurkomposition. Olie på italiensk skifferplade. Usign. 40 x 124 cm.
Warennr.: 4811989
EUR 202 DK, Herning, Engdahlsvej 23.10.2017
16:37:04
Ib Wolffbrandt, fliserelief, kvindemotiv (cd)
Kvindemotiv af Ib Wolffbrandt (1919-1993), fliserelief med ramme af smedejern, sign. 61,5x31,5 cm.
Warennr.: 4811797
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 23.10.2017
17:08:00
Tomas Almberg bronsskulptur
TOMAS ALMBERG (född 1936): Kvinnofigur, signerad T Almberg, numrerad I/II, patinerad brons, höjd 42 cm inkl träsockel
Warennr.: 4810369
EUR 831 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23.10.2017
17:10:00
Sehen Sie mehr
Kvinna med barn brons
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1900-tal): Kvinna med barn, brons, sockel i sten, total höjd ca 24 cm
Warennr.: 4810377
EUR 208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23.10.2017
17:50:00
Sehen Sie mehr
Bronzeskulptur, Mona Lisa
Bronzeskulptur, forestillende Mona Lisa efter Da Vinci i patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Sign. "Valli" i bronzen. B. 21 cm. H. 34 cm.
Warennr.: 4620234

Neuware
EUR 470 DK, Odense, Kratholmvej 23.10.2017
19:25:00
EUR 215
Bronzeskulptur, erotisk poserende egyptisk kvinde med hund
Bronzeskulptur, erotisk poserende egyptisk kvinde med hund i patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Sign. "Fischer" Af nyere dato. H. 27 cm. B. 12 cm.
Warennr.: 4630504

Neuware
EUR 269 DK, Odense, Kratholmvej 23.10.2017
19:25:00
EUR 121
Bronzeskulptur af ung mand
Skulptur i patineret bronze i form af ung mand. Monteret med sokkel af marmor H. 28.5 cm L. 18 cm.
Warennr.: 4758574

Neuware
EUR 296 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23.10.2017
19:27:00
Bronzeskulptur, poserende nøgen mand i patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Sign. "Milo" i bronzen. B. 34 cm. H. 35 cm.
Warennr.: 4620904

Neuware
EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 23.10.2017
19:30:00
Ubekendt kunstner. To relieffer af gips i form af Isbjørn og mor med barn. (2).
Ubekendt kunstner. To relieffer af gips i form af Isbjørn og mor med barn, begge sign. monogram HM. 23 x 43 cm. 35 x 35 cm. Fremstår med små kanthak. (2).
Warennr.: 4810730
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 23.10.2017
19:33:00
EUR 44
Bronzeskulptur forestillende løve
Figur i patineret bronze forstillende hunløve, monteret på stand i sortbroget marmor h. 43 cm H. 15 cm. Af nyere dato
Warennr.: 4683579

Neuware
EUR 322 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23.10.2017
19:35:00
EUR 202
Kristian von Hornsleth. Bemalet VIPP sæbe dispenser, cd
VIPP sæbe dispenser bemalet af Kristian von Hornsleth (f. 1963), signeret Hornsleth og numereret 24/50. H. 14 cm. Fremstår ny og ubrugt i originalemballage.
Warennr.: 4811799
EUR 269 DK, Roskilde, Store Hedevej 23.10.2017
19:44:00
EUR 349
Bronzeskulptur, Vikingkriger til hest
Bronzeskulptur, Vikingkriger til hest i patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Sign. "Kamiko" i bronzen. Af nyere dato. ca. B. 50 cm. H. 49 cm.
Warennr.: 4619761

Neuware
EUR 1.075 DK, Odense, Kratholmvej 23.10.2017
19:45:00
EUR 141
Thomas François Cartier, Skulptur / Figur, Tierskulptur, Bronze, kämpfende Hirsche
Thomas François Cartier (1879-1943), Skulptur / Figur, Tierskulptur aus Bronze, Frankreich, Darstellung zweier kämpfender Hirsche auf einem Sockel, seitlich signiert, H.30cm - B.62cm - T.17cm.
Warennr.: 4799228
EUR 900 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23.10.2017
20:02:00
EUR 50
Bronzeskulptur, nøgen poserende mand
Bronzeskulptur, nøgen poserende mand i patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Sign. "Rodin" Af nyere dato. H. 48 cm. B. 20 cm.
Warennr.: 4620962

Neuware
20:05:00
EUR 202
Lars Lindekrantz bronsbyst 'Rejne'
LARS LINDEKRANTZ (1915-1993): "Rejne", bronsbyst, pojkhuvud, signerad LL-Z, monterad på träsockel, höjd ca 23 cm.
Warennr.: 4808554
EUR 156 SE, Malmö, Baltzarsgatan 23.10.2017
20:07:00
EUR 36
Walter Bengtsson väggrelief
WALTER BENGTSSON (1927-1998): Väggrelief, aluminium, figurkomposition, liggande modell, signerad och daterad WB -62, ca 25 x 60 cm.
Warennr.: 4808561
EUR 208 SE, Malmö, Baltzarsgatan 23.10.2017
20:11:00
EUR 62
 1 2 3 4 5 6  >>