Akzeptieren von Cookies auf Lauritz.com

Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Argenta
WILHELM KÅGE, fat samt vas, 8 st Gustavsberg, tillbehörsfat i olika storlekar, stengods, grön glasyr, målad silverdekor, vasens höjd ca 18 cm
Warennr.: 4805858
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18.10.2017
10:32:00
Sehen Sie mehr
Ulrica Hydman-Vallien vas
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, vas, skål, "Open Mind", glas, etikettmärkt och signerad Kosta Boda Artist Coll Ulrica HV 48745, höjd 35, med medföljande svart träsockel, skål i frostat glas, signerad Kosta Boda Artist Coll 78733, vasen ca 40 hög, skålen ca 9,5 hög samt 29 cm i diameter.
Warennr.: 4805869
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18.10.2017
11:10:00
Sehen Sie mehr
Stig Lindberg Karneval
STIG LINDBERG, Gustavsberg, askfat "Karneval", ca 15,5x15,5 cm, medföljer gör Gunnar Nylund vas "Granola" för Rörstrand, höjd ca 18 cm
Warennr.: 4805883
EUR 158 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18.10.2017
11:36:00
Sehen Sie mehr
Aluminia og Royal Copenhagen fajance (4)
Samling fajance fra Aluminia, Inge-lise Kofoed. Ispand 172 - 2789 og krukke 173 - 2904. Aluminia Vase af fajance nr 750 - 3309. H. 18 cm. Royal Copenhagen vase af fajance formgivet af Nils Thorson nr 723 - 3208. H. 18 cm (4)
Warennr.: 4805719
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 18.10.2017
14:22:00
Royal Copenhagen. Bladformet frugtskål.
Royal Copenhagen. Bladformet frugtskål i blå porcelæn. L. 32. B. 30 cm.
Warennr.: 4807015
EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18.10.2017
14:23:00
EUR 44
Jane Bailey. Skål af stentøj
Jane Bailey født 1945. Skål af glaseret stentøj, usign. H. 10 Ø 21,5 cm.
Warennr.: 4805757
EUR < 125 DK, Hørsholm, Vibe Alle 18.10.2017
14:58:00
EUR 50
Samling svensk keramik
SVENSK KERAMIK, 5 dlr, bestående av: 2 vaser Lisa Larson för Gustavsberg, vas Sven Wejsfelt för Gustavsberg, Bernt Friberg stengodsminiatyr "Selekta", höjd ca 9-13 cm
Warennr.: 4805961
15:10:00
Sehen Sie mehr
Søholm, firkantet gulvvase og vase (2)
Søholm, gulvvase i glaseret keramik, dekoreret i farverne sort, gul, blå og hvid. Sign LJ H. 54 cm. Søholm vase med motiv af Adam og Eva. H. 15,5 cm. (2)
Warennr.: 4805724
15:18:00
Samling dansk keramik og porcelæn (7)
Samling dansk keramik og porcelæn bestående af Michael Andersen fad af stentøj Ø 26,5 cm. Vase og kande fra Johgus Bornholm af stentøj og fajance H. 13-21,5 cm. Søholm skål med hank af stentøj Ø 8 cm. Olielampe af lertøj fra Thyssen Keramik. Lille kande af lertøj fra Humlebæk Keramik H. 11,5,...
Warennr.: 4806333
15:38:00
Urna, Italien, majolika
URNA, sannolikt Italien, ca 1900, majolika, mytologiskt motiv, dubbla hänklar, höjd ca 30 cm
Warennr.: 4806007
17:08:00
Sehen Sie mehr
B&G, Royal Copenhagen samt Lyngby. Samling vaser samt figurer (11)
Samling vaser samt figurer bestående af: Bing & Grøndahl: Pessimist - nr. 1635, L. 14 cm. Optimisten - nr. 1633, L. 13 cm. Dreng med sejlskib - nr. 2380, H. 18 cm. Lille dreng - nr. 1759, H. 15 cm. (Reperation på hals) Vase med liljekonval - nr. 57/251, H. 18 cm. Royal Copenhagen / Kgl. ...
Warennr.: 4806373
EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 18.10.2017
18:00:00
Yang vase, De Majo, Colore Murano, i org æske, certifikat + dustbag
Yang vase af blåt / hvidt glas, De Majo, Colore Murano, i org æske, certifikat nr. 34869 + dustbag, H. 35,5 cm. Udstillingsmodel. Denne vare hidrører fra Illuminazione ApS, Odense.
Warennr.: 4769776

Neuware
EUR 309 DK, Odense, Kratholmvej 18.10.2017
18:18:00
EUR 44
Dansk keramiker. Tre dele af stentøj (3)
Tre dele af glaseret stentøj. Fad Ø 28 cm, lille skål Ø 12 cm, skål med håndtag og låg Ø cm. (3) NB: Auktion forlænget grundet ny beskrivelse.
Warennr.: 4773857
EUR 161 DK, Herning, Engdahlsvej 18.10.2017
18:25:04
Herman A. Kähler, vase, lertøj
Herman A. Kähler, vase af hornglaseret lertøj, sign. HAK under bund. H. 20 cm. Fremstår med afslag på fod.
Warennr.: 4806520
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 18.10.2017
19:00:00
Fad af fajance Nils Thorsson, fad af stentøj Knud Kyhn, samt to vaser. (4).)
Fad af fajance Nils Thorsson Royal Copenhagen nr 719/2884, L. 22 cm. fad af stentøj Knud Kyhn Royal Copenhagen nr 21585 2. sort. Ø. 24 cm. samt to vaser af porcelæn Dahl Jensen nr. 252/712. H. 12 cm. og Royal Copenhagen nr. 47/32. 14,5 cm. (4).)
Warennr.: 4797909
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 18.10.2017
19:24:00
EUR 50
Erika Lagerbielke, Orrefors. Vaser, 'Solo' (2)
Erika Lagerbielke, Orrefors. Två vaser, modell "Solo". Balusterformade. Den ena i blått glas, den andra i transparent glas med blå fot och slingrande randdekor i gult och brandgult. Höjd: 37 cm. Gravyrsignerade "EL 9191-60/100" och "EL 9190-60/100". Originalförpackningar medföljer.
Warennr.: 4806195
EUR < 125 SE, Malmö, Baltzarsgatan 18.10.2017
19:26:00
EUR 32
Aluminia, Søholm m.m. Samling vaser, relieffer m.m. (6)
Aluminia, Søholm m.m. Samling vaser, relieffer m.m.stentøj, keramik m.m., bestående af Aluminia Solbjerg vase nr. 1698 m/ limning ved kanten, MA&S kande ej stemplet, Kähler vase / afstød, Hjorth opsats nr. 109, Søholm Noomi Backhausen 3886 m/ rep samt MA&S Marianne Starck 6057, H. 12-26 cm, 29 x...
Warennr.: 4805542
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 18.10.2017
19:30:00
Royal Copenhagen. Et par tedåser af porcelæn, samt chokoladekande af porcelæn B&G. (2)
Royal Copenhagen. Et par tedåser af porcelæn, dekoreret i farver med silhuetter, blomster og bladværk, hjemmedekoreret. H. 10 cm. samt chokoladekande af porcelæn B&G dekoreret med blomster og bladværk, han løve på hanken. 19. årh. H. 25 cm. (3) En tedåse med restaureret låg.
Warennr.: 4797935
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 18.10.2017
19:31:00
Søholm. Gulvvase, stentøj
Søholm. Gulvvase af stentøj med abstrakt dekoration, glaseret i brune nuancer, stemplet Søholm Bornholm Denmark Stentøj, H. 41 cm.
Warennr.: 4805540
19:39:00
Herman A. Kähler. Vaser af lertøj (3)
Herman A. Kähler. Vaser af lertøj med kohorns dekoration i form af bladværk, mærket i bund: HAK / Danmark. H. 9, 16,5 og 25 cm. Fremstår glasurafslag på kant og bund. Mellem vase med hul fra ledningsudtræk og og spor efter montering. (3)
Warennr.: 4805548
EUR 161 DK, Helsingør, Støberivej 18.10.2017
19:45:00
EUR 64
Warennr.: 4806194
19:56:00
EUR 32
Herman A. Kähler. Vaser, skål og thekop af lertøj (4)
Herman A. Kähler. Vaser, skål og thekop af lertøj med kohorns dekoration i form af bladværk, mærket i bund: HAK. H. 9 - 18 cm. Skål med afslag under bund, underkop med lille afslag på kant (4)
Warennr.: 4805617
EUR 269 DK, Helsingør, Støberivej 18.10.2017
19:59:00
Dansk glas. Samling kulørte Hyacint / Zwibelglas (6)
Seks kulørte Hyacint / Zwibelglas fra bla. Holmegård / Kastrup glas. Lige og vredet optisk stribede.H. ca. 21 cm.3 stk. blommefarvet, 3 stk. blåfarvet Litt. henvisning: Lignende afbildet i Alfred Larsen, Peter Riismøller og Mogens Schlüter: Dansk Glas 1825-1925, p. 326
Warennr.: 4791965
EUR 202 DK, Helsingør, Støberivej 18.10.2017
20:03:00
Kähler. Tre vaser af keramik. (3)
Kähler. Tre vaser af keramik bestående af: Nils Kähler, to små vaser og stentøj, H. 10,5 cm. samt vase dekoreret med kohornsglasur H. 19,5 cm. Sign. i bund.. (3)
Warennr.: 4805666
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 18.10.2017
20:03:00
EUR 50
Murano Sommerso Blockvase rot, 1960er Jahre, Glas
Murano Sommerso Blockvase aus Klarglas, verläuft von Blau, nach Gelb in Rot, 1960er Jahre, Italien Maße: H. 16,5cm Enthält Gebrauchsspuren.
Warennr.: 4738353
EUR 300 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18.10.2017
20:05:00
EUR 65
Bing & Grøndahl. Stor prydvase af porcelæn
Bing & Grøndahl. Stor prydvase af porcelæn, modelleret med ovalt korpus og , rigt dekoreret i purpur overglasur og guld med fire kartoucher hhv. med scene med græssende får, vædder med kløverkrans og landbrugsredskaber, baggrund med grå underglasur. Stemplet bomærke B&G, Kjøbenhavn, Danmark, ca. ...
Warennr.: 4802210
EUR 672 DK, Roskilde, Store Hedevej 18.10.2017
20:07:00
EUR 242
Kähler. Omaggio mega
Kähler Omaggio mega vase med sølvstriber. Vasen er lavet som en del af den stribede Omaggio serie, med håndmalede striber i sølv H. 50 cm. Vasen er udført i stærkt begrænset antal og kan ikke købes i alm. udsalg.
Warennr.: 4806247
EUR 672 DK, Herlev, Dynamovej 18.10.2017
20:07:00
EUR 726
Herman A. Kähler. Vaser af lertøj (2)
Herman A. Kähler. Vase af lertøj med kohorns dekoration i form af bladværk, mærket i bund: HAK / Danmark. H. 18 og 22 cm. ca 1920-30 erne Fremstår minimale glasurafslag på korpus på en vase.
Warennr.: 4805533
20:08:00
EUR 77
Vase aus der Manufaktur Royal Copenhagen, Schloss Amalienborg
Vase aus der Manufaktur Royal Copenhagen, Schauseite mit einer Darstellung des Schlosses Amalienborg, 1. Wahl, gefertigt aus weißem Porzellan, glasiert, auf dem Fuß datiert: '1941', unterseitig mit Bodenmarke versehen. Maße ca.: H.18 cm, D. 11 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Warennr.: 4805832
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18.10.2017
20:10:00
Gulvvase af porcelæn med bronzemonteringer, fransk stil, 1900-tallet
Gulvvase af porcelæn med krakkelè glassur, udsmykket med bronzemonteringer i form af bla. blomsterranker og gedebukkehoveder. 55 cm. Proveniens: Hotel Hornbækhus.
Warennr.: 4803573
EUR 242 DK, Helsingør, Støberivej 18.10.2017
20:18:00
EUR 114
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>