Akzeptieren von Cookies auf Lauritz.com

Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2 3  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Vägglampor
VÄGGLAMPOR, 4 st, "Saturn", design Joachim Lepper för Louis Poulsen, Danmark, vitlackerad, höjd 34, djup 23,5, bredd 31 cm
Warennr.: 4809893
EUR 156 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21.10.2017
11:06:00
Sehen Sie mehr
Samling lamper af porcelæn samt messing/forgyldt metal (5)
Samling lamper bestående af: 3 væglamper heraf et par, i messing/forgyldt metal, en fremstår med itu fatning, H. 26-40 cm. 2 bordlamper heraf en af porcelæn dekoreret med blomster samt en af messing/forgyldt metal H. 41-56 cm. I alt 5 lamper. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Warennr.: 4606622
EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21.10.2017
12:10:00
Pierre Forsell Skultuna
PIERRE FORSELL, väggljusstakar, 2 par, mässing, 1970-tal, Skultuna, i form av pendel och lod, signerade Pierre Forsell, höjd ca 48 cm
Warennr.: 4809916
EUR 208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21.10.2017
12:21:00
Sehen Sie mehr
Design Josef Frank väggarmatur
JOSEF FRANK, väggarmaturer, 1 par, Svenskt Tenn, modellnummer 2226, mässing, med skärmar, längd med skärm ca 38 cm
Warennr.: 4809935
EUR 416 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21.10.2017
13:24:00
Sehen Sie mehr
Robert Dudley Best, Bestlite for Gubi, et par BL7 væglamper (2)
Robert Dudley Best (1892-1984), Bestlite for Gubi, et par væglamper, BL7, farve: krom og sort, h. 18 cm. Udstillingsmodeller, fremstår i original emballage. Enkelte ridser og mærker kan forekomme. (2)
Warennr.: 4791889

Neuware
EUR 336 DK, Herlev, Dynamovej 21.10.2017
13:45:00
EUR 443
Robert Dudley Best, Bestlite for Gubi, BL6 væglampe.
Robert Dudley Best (1892-1984), Bestlite for Gubi, væglampe BL6, farve: krom og offwhite, H. 56 cm. Udstillingsmodel, fremstår i original emballage. Enkelte ridser og mærker kan forekomme.
Warennr.: 4791951

Neuware
EUR 202 DK, Herlev, Dynamovej 21.10.2017
14:00:00
EUR 155
Applquer Louis Xvi stil
APPLIQUER, 1 par, Louis XVI-stil, 1900-tal hälft, mässing, höjd ca 64 cm
Warennr.: 4809950
14:15:00
Sehen Sie mehr
Vägglampetter
VÄGGLAMPETTER, 1 par, Orrefors, 1970/80-tal, skärmar i glas med fästen i mässing, höjd ca 30 cm
Warennr.: 4809960
EUR 208 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21.10.2017
14:45:00
Sehen Sie mehr
Par væglampetter prydet med prismer, 1900-tallet (2)
Par væglampetter med stel af bronzefarvet metal rigt prydet med prismer. Hver med tre lysekilder H. 52 B. 42 cm.Proveniens: Hotel Hornbækhus.
Warennr.: 4803768
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 21.10.2017
15:44:00
Vägglampa, Flos, Italien
Vägglampa, Flos, Italien. Design Giovi T.N. Vitlackerad metall. Höjd ca 28 cm. Bruksslitage. Ej monterad nederdel. Funktion ej kontrollerad.
Warennr.: 4796747
EUR < 125 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 21.10.2017
17:52:00
EUR 31
Warennr.: 4791878

Neuware
19:53:00
EUR 457
Robert Dudley Best, Bestlite for Gubi, væglampe BL10
Robert Dudley Best (1892-1984), Bestlite for Gubi, bordlampe BL10 farve: mathvid og krom, H. 55 cm. Udstillingsmodel, fremstår i original emballage. Enkelte ridser og mærker kan forekomme.
Warennr.: 4792488

Neuware
EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 21.10.2017
19:56:00
EUR 111
Vägglampetter
VÄGGLAMPETTER, 1 par, glas med senare fästen, höjd ca 24 cm
Warennr.: 4810095
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21.10.2017
21:00:00
Sehen Sie mehr
Væglamper, de Majo, model Blade af Francesco del Rossi (3)
Francesco del Rossi, deMajo, model Blade / A væglamper af børstet metal, 2 stk. røde, m/ justerbar blænder, H. 12,5 cm. Udstillingsmodeller. Enkelte brugsspor bl.a. den ene m/ løst bagstykke. NB de første fotos er modelfotos. (3) Denne vare hidrører fra Illuminazione ApS, Odense.
Warennr.: 4810599

Neuware
EUR 322 DK, Odense, Kratholmvej 22.10.2017
12:00:00
Væglamper, Illumina, model Turn up/down & Tube af Ronni Gol (2)
Ronni Gol m.m., Illumina Lighting, model Turn up/down & Tube, væglamper af massiv aluminium, H. 8-16,5 cm. Udstillingsmodeller. Med brugsspor bl.a. m/ løse bagstykker. NB de første fotos er modelfotos. (2) Denne vare hidrører fra Illuminazione ApS, Odense.
Warennr.: 4810641

Neuware
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 22.10.2017
12:15:00
Robert Dudley Best, Bestlite for Gubi, væglampe BL5.
Robert Dudley Best (1892-1984), Bestlite for Gubi, væglampe BL5, farve: offwhite og krom, H. 55 cm. Udstillingsmodel, fremstår i original emballage. Enkelte ridser og mærker kan forekomme.
Warennr.: 4792507

Neuware
EUR 269 DK, Herlev, Dynamovej 22.10.2017
14:00:00
EUR 155
Veca, Italien, Wandleuchte, 1960-er Jahre
Veca, Italien, Wandleuchte, 1960-er Jahre, aus lackiertem Metall sowie Glas, verchromte Details. Mit Etikett bezeichnet. 11x32x32 cm. Gewisser Verschleiß.
Warennr.: 4803727
EUR 519 SE, Stockholm, Slakthusgatan 22.10.2017
19:15:00
EUR 31
Erik Hansen for Le Klint. Sakselampe m/ skærm, model 334
Erik Hansen for Le Klint, model 334, sakselampe af egetræ, med plisseret skærm. H. 40 cm. Enkelt afslag på lampe samt let gulnet skærm med mindre buler.
Warennr.: 4809247
EUR 134 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22.10.2017
19:36:00
EUR 118
Erik Hansen for Le Klint. Sakselampe m/ skærm model 334
Erik Hansen for Le Klint, model 334, sakselampe af egetræ, med plisseret skærm. H. 40 cm. Mindre brugsspor, dog skader på skærm.
Warennr.: 4809244
19:45:00
Poul Henningsen. Fire væglamper, 'PH-Hatte' (4)
Fire væglamper, 'PH-Hatte' tegnet af Poul Henningsen (1894-1967), hvidlakeret metal, indvendigt med lyserød lakering. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 22 cm. Fremstår med brugsspor, ridser. Modelfoto (4)
Warennr.: 4762324
EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 22.10.2017
19:46:00
EUR 242
Robert Dudley Best, Bestlite for Gubi, BL6 væglampe
Robert Dudley Best (1892-1984), Bestlite for Gubi, væglampe BL6, farve: krom og sort, H. 56 cm. Udstillingsmodel.
Warennr.: 4811376

Neuware
EUR 202 DK, Herlev, Dynamovej 23.10.2017
12:54:16
EUR 296
Par trearmet lampetter af bronze, ,gustaviansk stil, 1900-tallet
Par trearmet lampetter af bronze, udsmykket med sløjfe.Gustaviansk stil. H. 60 cm. Proveniens: Hotel Hornbækhus
Warennr.: 4805343
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 23.10.2017
15:34:00
EUR 44
Robert Dudly Best. Væglampe fra BestLite kollektionen model BL7, grå
Robert Dudly Best. Væglampe med skærm af grålakeret metal samt stel af messing. BestLite for Gubi, model BL7. Design fra 1930. Udstillingsmodel, i originalemballage.
Warennr.: 4811012

Neuware
15:35:00
EUR 134
Væglamper, metal / glas, 1900-tallets 2. halvdel (2)
Væglamper, metal / glas, 20. Årh. 2. halvdel, Ø 37 cm. Fremstår m/ brugsspor. (2)
Warennr.: 4800709
EUR 202 DK, Odense, Kratholmvej 23.10.2017
17:42:00
Poul Henningsen. PH 4.5/3 udendørslampe af kobber
Poul Henningsen. PH 4.5/3 udendørslampe med skærme af patineret kobber. Formgivet i 1966. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 45 cm. Fremstår let patineret med brugsspor i form af skævhed på skærme. lamperne hidrører fra en forsikringssag.
Warennr.: 4806982
EUR 336 DK, Aalborg, Nibevej 23.10.2017
19:00:00
EUR 322
Poul Henningsen. PH 4.5/3 udendørslampe med skærme af patineret kobber. Formgivet i 1966. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 45 cm. Fremstår let patineret med brugsspor samt skævhed på skærme samt manglende bagkapsel. Lamperne hidrører fra en forsikringssag.
Warennr.: 4806984
19:30:00
EUR 148
Poul Henningsen. PH 4.5/3 udendørslampe med skærme af patineret kobber. Formgivet i 1966. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 45 cm. Fremstår let patineret og med brugsspor i form af skævhed på skærme samt manglende bagkapsel. Lamperne hidrører fra en forsikringssag.
Warennr.: 4806983
19:44:00
EUR 148
Et par industri væglamper af sort bakelit og metal. (2).
Et par industri væglamper af sort bakelit og metal. 1900-tallet. fremstår med E27 fatning. L 50 cm. skærm Ø. 20 cm.
Warennr.: 4810780
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 23.10.2017
19:45:00
Carl Fagerlund for Orrefors, loftlampe samt 3 væglamper (4)
Carl Fagerlund. Plafond samt 3 væglamper, presset glas og messing. Udført hos Orrefors. H. 28 B. 12 cm. Ø 40 cm. Alm. brugsspor. (3)
Warennr.: 4810867
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 23.10.2017
19:46:00
EUR 118
Hans-Agne Jacobsson for Markaryd, Sverige. Et par lampetter (2)
Et par lampetter tegnet af Hans-Agne Jacobsson, fremstillet hos Markaryd, Sverige, af hvid- og guldlakeret metal, ca. 1970'erne. H. 40. B. 23 cm. Fremstår med brugsmærker, ridser. (2)
Warennr.: 4809391
EUR 202 DK, Vejle, Dandyvej 23.10.2017
20:28:00
 1 2 3  >>