Akzeptieren von Cookies auf Lauritz.com

Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
  ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Axel Salto. Schale aus Steinzeug im gerilltem Stil
Axel Salto. Schale aus Steinzeug im gerilltem Stil mit Sungglasur. Signiert Salto, Ausführung Royal Copenhagen Nr. 20568. H. 15,5, Ø 26 cm. 1. Wahl. Mit Bestoßung/Reparatur an der Kante sowie kleiner Bestoßung am Korpus.
Warennr.: 4919092
EUR 2.418 DK, Helsingør, Støberivej 25.02.2018
20:34:00
EUR 1.129
Axel Salto, litografisk tryk fra Klingen
Litografisk tryk fra kunsttidskriftet Klingen af Axel Salto (1889-1961). Ikke signeret, betegnet 'Originallitografi af Axel Salto, Klingen III nr. 2, 1919-20. 35 x 26 cm.
Warennr.: 4927696
EUR 202 DK, Herlev, Dynamovej 27.02.2018
18:08:00
Axel Salto for Royal Copenhagen. 'Salto' steldele af porcelæn (3)
Axel Salto for Royal Copenhagen. 'Salto' steldele af hvid porcelæn med mønster i relief bestående af: Skål 14417, sennepskrukke med låg 14429, lågterrin 14402. 2. sort. Terrin, terrinlåg og sennespskrukke med ejerinitialer i bund (3)
Warennr.: 4925256
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 28.02.2018
12:39:07
Axel Salto for Royal Copenhagen. Kaffeservice (16)
Axel Salto for Royal Copenhagen. Kaffeservice bestående af: 5 kagetallerkener, underkopper, 5 tekopper, 2 underkopper, 2 frokost tallerkener, 2 middagstallerkener.(16)
Warennr.: 4927292
EUR 202 DK, Herlev, Dynamovej 28.02.2018
14:33:00
EUR 87
Axel Salto. Vase aus Steinzeug
Axel Salto 1889-1961. Vase aus Steinzeug mit Olivinglasur, monogrammiert und nummeriert 20738. Entwurf 1945, Ausführung Royal Copenhagen. H. 15,5 cm. 3. Wahl.
Warennr.: 4915322
EUR 1.881 DK, Roskilde, Store Hedevej 28.02.2018
20:04:00
EUR 564