Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show

Sønderjysk hovedvandsæg, mestermærke for Christian Ernst Struntze Denne vare er sat til omsalg under nyt varenummer 4911660

Lot number: 4890779
The auction is closed
Hammer price: DKK 2,000
(EUR 269)
Estimate: DKK 5,000
(EUR 672)
A buyer's premium of 22.5% and a hammer fee will be added to the stated price.
Description:
Sønderjysk, vaseformet Louis XVI hovedvandsæg af delvist forgyldt sølv, prydet med flusser i klare og røde farver, hanke i siden, guirlander og klassisk ornamentik, indvendigt forgyldt, fod med balsamgemme ligeledes indvendigt forgyldt. Stemplet med mestermærke for Christian Ernst Struntze (1786-1876). Borgerskab i Fredericia 1812). Under foden nålepunslet med dobbelt navnetræk samt årstal 1832. H. 9 cm. Vægt ca. 28 gr. Fremstår med aldersrelateret patina, revne på en glasflus samt en manglende glasflus. Mesteren er repræsenteret på i Middelfart Kirke, Vejle Museum samt Den Gamle By, Aarhus.

The auction is closing:  30/01/2018 18:12:00
Showroom:  DK, Aalborg, Nibevej

Transport prices
Won this auction? - See transport options when you pay for your lot

Prior bids

Show    bids
Customer no.DateTime (CET)Bid