Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 398  >> ListGallery Lots per page
Thailandsk barneseng og lampebord (2)
Lampebord af træ samt Thailandsk barneseng af forgyldt og bemalet træ, rigt udskåret. Lampebord H. og B. 46 cm, D. 30,5 cm, seng H,. inkl./ekskl. pude 20,5/27 cm, B. 46, L. 66,5 cm. Brugsspor (2)
Lot no: 4829197
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 21/11/2017
14:44:00
EUR 50
Arne Jacobsen. Lounge sofabord
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Lounge sofabord med plade af laminat med kantliste i matpoleret aluminium, firpasstel af børstet aluminium med stamme i forkromet stål. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen, mærket. H. 47 cm. Ø 90 cm. Fremstår med lette brugsspor.
Lot no: 4840405
EUR 470 DK, Kolding, Trianglen 21/11/2017
14:44:26
EUR 235
Fulani, Mali. Väska i läder
Fulani, Mali. Väska i läder, dekor i läderarbete med infärgat läder. Smärre skador. Insamlad på 1980-talet. Ålder ca 1900-talets första hälft. H: ca 45 cm. Proveniens: Magnus Andersson, Helsingborg, Sverige.
Lot no: 4607255
EUR < 125 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 21/11/2017
14:45:00
EUR 39
Charles Eames. Armchair, model EA 208, 'Full Leather'
Charles Eames 1907 - 1978. 'Full Leather' armchair from the Aluminium Group series, model EA-208. Polished aluminium armrests and swivel base. Dark-blue leather upholstery on both front and back, with light patina. Designed in 1958. Produced by Vitra.
Lot no: 4771152
EUR 1,343 DK, Kolding, Trianglen 21/11/2017
14:45:03
EUR 322
Kinesisk bordlampe af grønpatineret bronze, -tallets anden halvdel
Kinesisk bordlampe af grønpatineret bronze, på fod af træ, korpus med dekorationer, top af træ, 1900-tallets anden halvdel. H. inkl. fatning ca. 47 cm. Fremstår med brugsspor, top med løshed. Ledning med defekter.
Lot no: 4830571
EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 21/11/2017
14:46:00
EUR 44
Royal Copenhagen. 'Musselmalet Helblonde' et par lysestager (2)
Royal Copenhagen. 'Musselmalet Helblonde' et par lysestager fra 1969-1973, model nr. 1/1138 af porcelæn. H. 10 cm. 2.sort. Fremstår med brugsspor (2)
Lot no: 4841147
EUR 134 DK, Aarhus, Egå Havvej 21/11/2017
14:46:00
EUR 94
Randers sølv, armring af sterling sølv
Randers Sølv - Armring udført i sterling sølv, bredt blankpoleret let buet design. Omkreds ca. 19 cm. Bredde ca. 25 mm. Vægt ca. 45 gram.
Lot no: 4833247

EUR 175 DK, Kolding, Trianglen 21/11/2017
14:47:00
EUR 124
Gerard van de Berg. Easy chair with footstool in red leather model 'Loge' (2)
Gerard van de Berg. Easy chair with accompanying footstool. Model Loge, upholstered with patinated natural leather, legs in chromed steel. Designed in 1989. Produced and stamped by Montis. (2)
Lot no: 4813077
EUR 1,612 DK, Kolding, Trianglen 21/11/2017
14:48:00
EUR 390
Peter J. Lassen. Fire montana moduler med sokkel (8)
Peter J. Lassen. Fire montana moduler med åbne hylder og fire sokler af hvidlakeret MDF. Moduler H. og B. 70 cm, D. 30 cm. Omlakerede (8)
Lot no: 4827570
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 21/11/2017
14:49:00
EUR 940
DAMM ELEMENTSOFA mit strapazierfähigem 'Anthrazit' Möbelstoffbezug
DAMM ELEMENTSOFA mit sich verjüngenden Metallbeinen und strapazierfähigem ' Anthrazit' Möbelstoffbezug. Das Sofa besteht aus 4 Elementen: 2 Eckelemente 2 Sitzelemente (Elemente nach Wunsch aufbaubar). Spezifikationen der Eck-, Sitz- und Puffelemente. Elementgröße: 90 x 90 cm. ...
Lot no: 4796538

EUR 1,075 DK, Helsingør, Støberivej 21/11/2017
14:50:00
EUR 282
Östra Egypten. Halsband i silver
Östra Egypten. Halsband i silver, dekor med bjällror, silvertråd i relief. Insamlad på 1970-talet, ålder samtida eller äldre. Vikt ca 120 gram. bredd: 8 cm. Proveniens: Magnus Andersson, Helsingborg, Sverige.
Lot no: 4602128
14:50:00
EUR 34
Støvet Grå/grønne europæiske indfarvede lammeskind (2)
To blå/grønne lammeskind. Lang håret blød kvalitet europæiske lammeskind, indfarvede i smukke grå og grønne farve toner Ca. 90 x 61 cm og 93 x 65 cm. stemplede:Scandinavian lamb/sheepskin Miljørigtigt og skånsomt produceret uden brug af krom for at beholde uldens naturlige egenskaber. 100% ...
Lot no: 4763558

EUR 148 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/11/2017
14:51:00
EUR 44
Phillipe Starck, Schalenstuhl / Stuhl / Sessel Modell Eros für Kartell. (2)
Drehbare Konstruktion mit einem Fuß aus Aluminium, Sitzschale aus transparentem Polycarbonat. Bezeichnet. Maße ca: H. 80 cm, B. 62 cm, T. 45 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, teils kleine Kratzer, vereinzelt tiefer und geringe, partielle Bereibungen (2)
Lot no: 4839593
EUR 160 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21/11/2017
14:51:00
EUR 70
Moderne Kelim, 288x224 cm.
Moderne Kelim, uld på bomuld. 288x224 cm.
Lot no: 4844088

EUR 269 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/11/2017
14:52:00
EUR 44
Arne Jacobsen. A pair of Oxford chairs with return mechanism, reddish brown leather (2)
Arne Jacobsen 1902-1971. A pair of Oxford chairs. Swivel aluminium five-star bases with return mechanism. Seat and back with original patinated red-brown leather. Designed in 1965. Produced by Fritz Hansen, year 2007, maker's 'Red Label'. (2)
Lot no: 4830415
14:53:00
EUR 752
Bertil Valien for Kosta Boda. Flaske af farvet glas 'Satellite' samt glas (2)
Bertil Vallien. Flaske af farvet glas 'Satellite' samt glas på stilk. Fremstillet hos Kosta Boda. Mrk. B. Vallien, 89253 og 99694. H. 17,5 og 30 cm. (2)
Lot no: 4841490
EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 21/11/2017
14:53:00
EUR 118
Charles Eames. Set of eight chairs, model EA-108 (8)
Charles Eames 1907-1978. Set of eight chairs from the series 'Aluminum Group' model EA-108 with chromed aluminium frame and armrest, with swivel function. Upholstered in black leather, back in hopsak. Designed 1958. Produced by Vitra, appropriately marked. Latest generation with chrome ring. With...
Lot no: 4818819
EUR 10,210 DK, Kolding, Trianglen 21/11/2017
14:54:27
EUR 5,643
My House: Tre lædertæpper (3)
My House: Tre lædertæpper/kludetæpper. Fremstår med brugsspor og pletter. 139x65 cm, 306x203 cm og 215x146 cm. (3)
Lot no: 4818194
EUR 242 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/11/2017
14:55:00
EUR 44
Komplot for Gubi. Seven stackable chairs (7)
Komplot for Gubi. Seven stackable chairs. Chromed metal base. Walnut veneer seat and back. Produced by GUBI, Copenhagen. Designed by 'Komplot Design'. Some light scratches. (7)
Lot no: 4830417
EUR 1,075 DK, Kolding, Trianglen 21/11/2017
14:55:00
EUR 511
Baggara, nomad people, Sudan. Saddle for cattle
Baggara, nomad people in the Kordofan province in central Sudan. Cow saddle of leather, decorated, brass rings, stuffing missing. Hung on the cows when moving to a new settlement, as the women ride on the cattle, and the men walk. In between used to decorate huts. Length per side approx. 135 cm. ...
Lot no: 4601885
EUR 519 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 21/11/2017
14:55:00
EUR 34
Marokkansk tæppe, 278x197 cm.
Marokkansk tæppe, uld på uld. 278x197 cm.
Lot no: 4844097

EUR 537 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/11/2017
14:58:00
M298 - 4 Herreure i æske (4)
4 Herreure i æske (4) - Seiko Kinetic SQ 50, Viceroy, Estana Silence Automatic samt Christina London. Urene er monteret med læderremme - Seiko med stållænke. Ø: Fra 31 mm (Christina London) til 43 (Viceroy) mm (ekskl. krone). Urene kommer i sort opbevaringsæske med tilhørende nøgler. Urene går, ...
Lot no: 4835464
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 21/11/2017
14:58:00
EUR 208
Brilliant-cut diamond ring, approx. 1.50 ct.
Brilliant-cut diamond ring, 18 kt. white gold. Numerous brilliant-cut diamonds, total approx. 1.50 ct. Colour: Wesselton/H-Top Crystal/I. Clarity: VS/SI. Ring Ø 17.25 mm. Weight approx. 14.8 grams.
Lot no: 4781942
EUR 940 DK, Odense, Kratholmvej 21/11/2017
14:58:03
EUR 349
Johannes Foersom & Peter Hiort-Lorenzen. Pair of Flamingo armchairs, model EJ 205 (2)
Johannes Foersom & Peter Hiort-Lorenzen. Pair of Flamingo armchairs. Original shells upholstered in cognac-coloured leather. Swivel four-star steel foot. Designed in 2002. Produced by Erik Jørgensen, model EJ 205. Professionally fitted at later date with bases by another producer. Minor signs of...
Lot no: 4841695
14:58:15
EUR 551
Elcykel, Sort
Elcykel. El-systemet er et PAS system (Pedal Assist System). Dette system er velegnet, da det hjælper, straks du træder i pedalerne, og kun når du træder i pedalerne. Hjælpen fås ved at tænde for 'speed displayet', og man kan endvidere regulere hvor meget hjælp man ...
Lot no: 4841692
14:58:36
EUR 134
Dansk rococo hovedvandsæg af sølv, 1700-tallet
Dansk rococo hovedvandsæg af sølv, hjerteformet med forgyldt krone på top, korpus graveret med blomst og næbbende duer, indvendigt med svamp, ustemplet. 1700-tallets anden halvdel. H. 7,5 cm. Nålepunslede ejerinitaler på korpus og i bund.
Lot no: 4839921
EUR 269 DK, Herlev, Dynamovej 21/11/2017
14:59:00
EUR 154
Evald Nielsen, broach in 14 kt gold, with akoya saltwater cultured pearl
Evald Nielsen broach crafted in 14 kt gold, decorated with one white akoya saltwater cultured pearl. Hallmarked EN 585 and 14K. Length approx. 6.3 cm. Weight approx. 3.9 grams.
Lot no: 4799552
EUR 672 DK, Odense, Kratholmvej 21/11/2017
14:59:07
EUR 208
Glasvitrine, Teak.
Glasvitrine, Teak. An der Front mit vier Türen und innen Glasböden, sowie Beleuchtung. Montiert auf schmalen Metallfüßen. Altersgemäße Gebrauchsspuren, leichte Kratzer, kleine Fehlstelle hinten links im Furnier.. Maße ca. : H 105 x B 160 xT 35 cm.
Lot no: 4841290
EUR 350 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21/11/2017
14:59:10
EUR 210
Børge Mogensen. Sofa 2212, brown leather
Børge Mogensen. Two-seater sofa upholstered in brown leather, loose cushions with down filling, legs in solid teak. L. 157 cm. Produced by Fredericia Furniture, model 2212. Designed 1963. Signs of wear.
Lot no: 4827619
EUR 1,612 DK, Herlev, Dynamovej 21/11/2017
15:00:00
EUR 887
Artpusher alias Søren Vilhelm. Partier fra New York, print på papir, cd(2)
Artpusher alias Søren Vilhelm (f. 1965). Partier fra New York, print på papir, signerede. U.R. 30 x 40 cm. (2)
Lot no: 4840234
EUR 202 DK, Kolding, Trianglen 21/11/2017
15:00:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 398  >>