Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 361  >> ListGallery Lots per page
Kommode i metal med hjul
Kommode i metal med hjul. Kommode i metal med hjul. 6 skuffer og en stor trådkurv.l: 52 cm B: 41 cm, H: 104 cm. Lot no: 4653765

EUR 390 DK, Herning, Engdahlsvej 25/06/2017 23:18:22 EUR 91
2 danske lammeskind, grå / grøn nuance (2)
2 danske lammeskind, grå / grøn nuance (2). 2 danske lammeskind - indfarvede i en grå/grøn nuance. Tyk og blød kvalitet. Modelfotos - bemærk stol medfølger ikke. Mål ca. 90x60 cm. ( Kan variere let) Man Miljørigtigt og skånsomt produceret uden brug af krom for at beholde uldens naturlige egenskaber. 100% naturprodukt og er ... Lot no: 4680788

EUR 148 DK, Odense, Kratholmvej 26/06/2017 08:35:00 EUR 108
Gotlandsk lammeskind
Gotlandsk lammeskind. Et Gotlandsk lammeskind. Mål ca. 100x75 cm. Bemærk stol medfølger ikke. Miljørigtigt og skånsomt produceret uden brug af krom for at beholde uldens naturlige egenskaber. Naturlige farver uden afblegning eller indfarvning. 100% naturprodukt og er biologisk nedbrydelig. Lot no: 4675088

EUR 148 DK, Odense, Kratholmvej 26/06/2017 08:45:00 EUR 44
Orientalske / østasiatiske indskudsborde af udskåret træ, 20 årh (3)
Orientalske / østasiatiske indskudsborde af udskåret træ, 20 årh (3). Orientalske / østasiatiske indskudsborde af udskåret og lakeret træ, 20 årh. Sargstykker af lysere træ udskårne i relief med bjerge, træer, junker m.m. Plader med reliefudskårne blomsterborter. Enkelte stedvise mærker og ridser. Største: H. 68. 52 x 36 cm. (3) Lot no: 4688610 EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 26/06/2017 09:13:02 EUR 40
Art Deco, Spisestue, seks stole samt spisebord (8)
Art Deco, Spisestue, seks stole samt spisebord (8). Art Deco, Spisestue bestående af seks stole af bejdset birketræ med sæde af hestehår. Fremstår med aldersrelateret brugsspor samt enkle løse samlinger samt et sæde med hul i betrækket. H. 87 cm. Sh. 45 cm. B. 48 cm. Spisebord med ben af bejdset bøg samt bordplade af nøddetræ, én tillægsplade af ... Lot no: 4688625 EUR 336 DK, Herlev, Dynamovej 26/06/2017 09:26:39 EUR 44
BG Design. Desk, model Zippo Line
BG Design. Desk, model Zippo Line. BG Design. Desk, teak, model 'Zippo Line'. Old selected teak. Front with three drawers, edged with zippo mahogany. Sloping legs. H. 71 cm, L. 131 cm, W. 65 cm. Produced by BG Design by Bjarne Green. Minimal traces of wear. Key included. Lot no: 4698183 EUR 1,076 DK, Kolding, Trianglen 26/06/2017 09:37:00 EUR 403
Dansk møbelproducent. Sofabord af teak og eg med tremmehylde
Dansk møbelproducent. Sofabord af teak og eg med tremmehylde. Dansk møbelproducent. Sofabord af fineret teak og eg, i siderne afrundede klapper, under pladen tremmehylde, på drejede, let tilspidsede ben. H. 56 cm. L. 76/146 cm. B. 50 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og mærker. Lot no: 4700587 EUR 134 DK, Kolding, Trianglen 26/06/2017 09:39:00 EUR 77
Lisbeth Munch-Petersen. Small unique bowl, earthenware (cd)
Lisbeth Munch-Petersen. Small unique bowl, earthenware (cd). Unique earthenware bowl by Lisbeth Munch-Petersen (1909-1997). Modelled in hexagonal shape, decorated with glaze in shades of cream, golden and green. Interior with green glaze. Signed LMP. H. 9.2 cm. Ø 14.3 cm. Lot no: 4664199 EUR 1,345 DK, Vejle, Dandyvej 26/06/2017 09:40:00 EUR 578
Jon Gislason. Oil and acrylic on canvas, 'Sol og grønne skove'
Jon Gislason. Oil and acrylic on canvas, 'Sol og grønne skove' . 'Sol og grønne skove' by Jon Gislason (b. 1955), oil and acrylic on canvas. Signed J.G. and signed and dated 2015-17 on reverse. 117 x 156 cm. Unframed. Lot no: 4690086 EUR 1,883 DK, Aarhus, Egå Havvej 26/06/2017 09:50:57 EUR 565
Kerzenleuchter aus der Manufaktur Orrefors Sweden(2)
Kerzenleuchter aus der Manufaktur Orrefors Sweden(2). Kerzenleuchter aus der Manufaktur Orrefors Sweden, nach einem Entwurf von Lena Bergström, Modell: Cyrano. Maße ca.: Kerzenhalter, H. 32 cm, D. 12,4 cm. Blockkerzenhalter, H. 30 cm, D. 12 cm. (2) Lot no: 4669875 EUR 500 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26/06/2017 10:00:00 EUR 45
Byrå 1900-talets mitt
Byrå 1900-talets mitt. BYRÅ, 1950/60-tal, fanérad i teak, svärtade handtag och fotavslut, höjd ca 76, 76x42 cm, nyckel finns att avhämta vid Utlämningen Lot no: 4699668 EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/06/2017 10:00:00
Jeff Ibbo, olie på lærred, figurkomposition, cd
Jeff Ibbo, olie på lærred, figurkomposition, cd. Figurkomposition af Jeff Ibbo f. 1941, olie på lærred, sign. IBBO. 100x120 cm. U.R. Se kunstnerprofil her Lot no: 4688116 EUR 269 DK, Odense, Kratholmvej 26/06/2017 10:03:31 EUR 44
Rebecka oljemålning
Rebecka oljemålning. REBECKA (samtida): "Lea", signerad Rebecka och daterad -03, olja på duk, ca 160x154 cm. . . PROVENIENS: Restaurant Pelikan, Södermalm, Stockholm Lot no: 4699669 EUR 206 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/06/2017 10:04:00
Jacob Ängman silverbestick Rosenholm
Jacob Ängman silverbestick Rosenholm. JACOB ÄNGMAN, bestick, 52 dlr., silver, modell "Rosenholm", bestående av: 12 matskedar, 12 bordsknivar, 10 bordsgafflar, 12 bordsskedar, 6 kaffeskedar, vikt exkl. knivar med rostfria blad ca 1650 g Lot no: 4699670 EUR 514 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/06/2017 10:08:00
Hatthylla
Hatthylla . HATTHYLLA, förkromat stål samt aluminium, 1900-talets mitt, 10 ankarkrokar, modellen ursprungligen formgiven av Gunnar Bolin 1937, längd ca 78 cm Lot no: 4699671 EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/06/2017 10:12:00
Oidentifierad konstnär olja
Oidentifierad konstnär olja. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1900-tal): Landskap i snö, otydligt signerad A. ***borg, olja på duk, 71x86 cm Lot no: 4699672 EUR 206 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/06/2017 10:16:00
Byrå, gustaviansk stil
Byrå, gustaviansk stil. BYRÅ, gustaviansk stil, omkring 1900-talets mitt, fanerad i huvudsakligen mahogny och flambjörk, intarsia i olika träslag, draghandtag och dekordetaljer i patinerad mässing, skiva i kolmårdsmarmor, nyckel medföljer, höjd 80, 108 x 49 cm Lot no: 4699673 EUR 309 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26/06/2017 10:20:00
Robert Reinhardt Leyh, cd. Mixed Media.
Robert Reinhardt Leyh, cd. Mixed Media.. Robert Reinhardt Leyh f. 1961, cd. Mixed Media. Installation af bemalet træ, ståltråd mm. Signeret Leyh på bagside, dat. '89. Mål ca. 54 x 64 cm. Lot no: 4618333 EUR 202 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/06/2017 10:23:20 EUR 40
Samling ældre papirklip(10)
Samling ældre papirklip(10). Samling indrammede papirklip, enkelte med sign. Mål med ramme fra 17,5x12,5 cm til 26x21 cm. Fremstår gulnede. Flere med skjolder / pletter, 1 stk. uden glas(10) Lot no: 4700121 EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 26/06/2017 10:23:34 EUR 40
Maansten
Maansten. MAANESTEN, smycken, 19 dlr, bestående av: örhängen, 7 par, ringar, 8 st., halsband, 4 st Lot no: 4699674 EUR 154 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/06/2017 10:24:00
Ring af 14 kt. guld med jade og turkis
Ring af 14 kt. guld med jade og turkis. Ring af 14 kt. guld med punslet overflade, front med jade og turkis indfattet i stiliserede grene. Stemplet HS. Ringstr. 54/Ø 17,25 mm. Vægt ca. 15,0 gr. Lot no: 4698191 EUR 336 DK, Kolding, Trianglen 26/06/2017 10:24:24 EUR 229
Orient herrearmbåndsur chronograph alarm.
Orient herrearmbåndsur chronograph alarm.. Orient herrearmbåndsur med urkasse af stål. Hvid skive med time, minut samt sekundviser. Indvendig tachymeter krans. Derudover chronograph samt alarm funktion. Datovisning. Lænke af rustfri stål. Ø. ca. eksklusiv krone 42 mm. Kommer med inder samt yderboks derudover manualer. Lot no: 4618026

EUR 161 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/06/2017 10:26:58 EUR 44
Jörgen Zetterquist oljemålning
Jörgen Zetterquist oljemålning. JÖRGEN ZETTERQUIST (1828-2013), självporträtt, signerad, daterad Jörgen Zetterquist -69, olja på duk, 110x80 cm Lot no: 4699675 EUR 309 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/06/2017 10:28:00
To Melerade Svensk lammeskind Hvide med grå (2)
To Melerade Svensk lammeskind Hvide med grå (2). To 'Melerade' svenske lammeskind , Hvid med grå nuancer. Tyk og blød lang håret med lette krøller kvalitet ca. 94 x 64 cm. Hvid med grå og strejf af brune nuancer Ca. 108 x 57 cm. Miljørigtigt produceret. Naturlig farve uden afblegning eller indfarvning. Der er ikke anvendt krom i garvningen,... Lot no: 4625355

EUR 202 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/06/2017 10:31:23 EUR 74
Bertil Fridhagen sideboard
Bertil Fridhagen sideboard. BERTIL FRIDHAGEN, Bodafors, sideboard i teak, 3 dörrar med bakomvarande hyllinredning samt schatull, höjd ca 105, 155x42 cm Lot no: 4699676 EUR 309 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26/06/2017 10:32:00
Vapensköldar 1800/1900-tal
Vapensköldar 1800/1900-tal . VAPENSKÖLDAR, 15 st., 1800/1900-tal, enligt uppgift ur den Sonnenburgska samlingen, på träpannåer. Carl Freiherr von Wrangel, Adolf von Waldow, Georg von Leipzig, Herr Friedrich von Berg, Adolf von Arentschildt,. Baron von Drohmburg, Werner von Grawert, Herr Adolph Friedrich August von Waldow, He... Lot no: 4699677 EUR 823 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/06/2017 10:36:00
Pigecykel
Pigecykel. Pigecykel. Brugsspor. Lot no: 4700345 EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 26/06/2017 10:38:32 EUR 40
Samling legetøj bl.a. brætspil m.m., 1900-tallet
Samling legetøj bl.a. brætspil m.m., 1900-tallet. Samling legetøj bl.a. brætspil Kvit eller Dobbelt, Eventyrspillet, Dinky Toys trafikskilte i æske m.m., 20. årh. Fremstår m/ brugsspor. Lot no: 4700351 EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 26/06/2017 10:39:58 EUR 40
Fat Quing 1700-/1800-tal
Fat Quing 1700-/1800-tal. FAT, 2 st., Quing, 1700-/1800-tal, porslin med dekor i underglasyrblått, ca 22 x 29-31 cm Lot no: 4699678 EUR 309 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26/06/2017 10:40:00
Samling sølvplet m.m. bl.a. plat-de-menage, opsatse, chiffòner m.m. (11)
Samling sølvplet m.m. bl.a. plat-de-menage, opsatse, chiffòner m.m. (11). Samling sølvplet m.m. bl.a. plat-de-menage, opsatse, chiffòner(indvendigt meget kalk) m.m., H. 7-36 cm, L. 30 cm & Ø 29-33 cm. Fremstår m/ brugspræg bl.a. kaviarskål manglende ben / tryk m.m. (11) Lot no: 4700355 EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 26/06/2017 10:40:59 EUR 61
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 361  >>