Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 30  >> ListGallery Lots per page
Stol nyrenässans
STOL, nyrenässans, syderoupa, svartlackerat trä med inläggningar i ben, sitthöjd ca 48 cm
Lot no: 4726988
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/07/2017
10:24:00
Lepper Schmidt, neun Stühle 'linos' für Brunner (9)
Lepper Schmidt, neun Stühle 'linos' für Brunner Modell 1202/A. 4-Fuß-Gestell stapelbar aus Rundstahlrohr verchromt mit Armlehnen. Sitz und Rücken Buchenformsperrholz. Verschieden Polstervarianten, zwei mit Rücken ungepolstert. Maße: H. 81 cm, SH. 46 cm, B. 56 cm, T. 57 cm. Ausstellungsstücke, ...
Lot no: 4704065
EUR 400 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26/07/2017
10:41:41
Erik Fryklund pall
ERIK FRYKLUND, Bra Bohag, pall, 1950-tal, svartmålat trä, etikettmärkt, sitthöjd ca 44 cm
Lot no: 4726995
EUR 154 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26/07/2017
11:12:00
RH kontorstol model Logic 4
Højrygget kontorstol, model RH Logic 4 betrukket med sort læder. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 4726858
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 26/07/2017
11:45:00
EUR 64
Wolfgang C. R. Mezger, sieben Stühle Modell milanolight für Brunner (7)
Wolfgang C. R. Mezger, sieben Stühle Modell milanolight für Brunner. Gestell Rundstahl, glanzverchromt. Sitzschale in Buchensperrholz. Verschiedene Polster, Stoffe und Farben. Sechs mit Armlehnen. Stapelbar. Maße: H. 84 cm, SH. 46 cm, B. 55,5 cm, T. 56,5 cm . Ausstellungsstücke, mit ...
Lot no: 4698655
12:27:40
Spisebord samt otte stole af mahogni (9)
Spisebord samt otte stole, bord med ellipseformet plade på stel med koniske ben, udført i massivt mahogni. L. 280 cm., B. 151 cm., H. 74,5 cm. Stol med stel af bejdset bøg, to med armlæn, polstret i sæde og ryg med aftageligt lyst møbelstof. H. 82 cm., Sh. 46 cm. Fremstår med ridser mærker og ...
Lot no: 4723491
EUR 336 DK, Herlev, Dynamovej 26/07/2017
12:40:51
Kurvemøbler. Par loungestole (2)
Kurvemøbler. Par loungestole med stel af forkromet metal, SH. 40 cm. Fremstår med brugsspor. (2)
Lot no: 4727265
12:53:00
Børge Mogensen. Seks 'Folkestolen' model J-39, bøgetræ (6)
Børge Mogensen 1914-1972. Sæt på seks folkestole model J-39 med stel af bøgetræ, sæder flettet i papirgarn. Fremstillet af FDB Møbler. Fremstår med brugsspor. (6)
Lot no: 4725978
EUR 403 DK, Kolding, Trianglen 26/07/2017
12:56:00
EUR 471
Design Arne Jacobsen Myran stolar
ARNE JACOBSEN, "Myran", modell 3101, stolar, 4 st., för Fritz Hansen, lackerade i powdergreen, modell 950, benställning i krom, sitthöjd ca 43 cm
Lot no: 4727013
EUR 411 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26/07/2017
13:06:00
Haslev Møbelsnedkeri. Spisebord af egetræ samt fire stole (6)
Haslev møbelsnedkeri. Spisebord med udtræk, af massivt sæbebehandlet egetræ, stående på trådben af egetræ. H. 72,5 L. 150 B. 90 cm. Fire spisestole af sæbebahandlet egetræ, sæde betrukket med grønt alcantara. H. 88 cm. Sh. 46 cm. En tillægsplade à 48 cm medfølger. Fremstår med brugsspor i form ...
Lot no: 4726866
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 26/07/2017
13:25:31
Grethe Jalk, Paar Sessel aus Teak (2)
Grethe Jalk 1920-205. Paar Sessel mit Gestell aus massivem Teak, lose Sitz- und Rückenpolster mit gestreiftem Wollbezug, Ausführung Glostrup Møbelfabrik, ca. 1960er Jahre. H. 75/43, B. 72,5 cm, Sitzhöhe 43 cm. Mit Gebrauchsspuren; Bezüge mit Flecken und Löchern sowie Gestelle mit Kratzern und ...
Lot no: 4724798
EUR 672 DK, Herlev, Dynamovej 26/07/2017
13:26:11
EUR 484
Hurup, øreklapstol med skammel (2)
Hurup,øreklapstol samt skammel betrukket med sort læder, ben af bøgetræ. Lænestol H. 114 cm. Sædehøjde. 42 cm. B. 75 cm. Skammel H. 42 cm. B. 55 cm. D. 45 cm. Fremstår med få brugsspor
Lot no: 4727391
EUR 538 DK, Odense, Kratholmvej 26/07/2017
14:02:06
EUR 168
Fire danske gyldne lammeskind (4)
Fire danske lammeskind - indfarvede i en rødbrun / gylden nuance. Tyk og blød kvalitet. Modelfotos - bemærk stole og bord medfølger ikke. Man kan frit vælge 4 lammeskind i stakken med de gyldne skind.
Lot no: 4665584

EUR 269 DK, Odense, Kratholmvej 26/07/2017
14:09:00
EUR 94
Bruno Mathsson. Lænestol, model Pernilla
Bruno Mathsson. Pernilla lænestol med stel af formspændt bøgetræ udspændt med kanvas, løse hynder og armlæn betrukket med dybhæftet uld. Fremstår med brugspor.
Lot no: 4709071
EUR 202 DK, Herlev, Dynamovej 26/07/2017
14:11:45
EUR 175
Gotlandsk lammeskind - Skandinavisk
Et Gotlandsk lammeskind. Nuance: Lys. Mål ca. 100 x 70 cm. Bemærk stol medfølger ikke. Miljørigtigt og skånsomt produceret uden brug af krom for at beholde uldens naturlige egenskaber. Naturlige farver uden afblegning eller indfarvning. 100% naturprodukt og er biologisk nedbrydelig.
Lot no: 4723582

EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 26/07/2017
14:13:00
Klapbord af mahogi og stol af bøgetræ (2)
Bord med to klapper og skuffe i sarg, af finéret mahogni samt armstol af bøgetræ polstret med uld. H. 73, B. 90/130, D. 77 cm. Defekt klap og finérskader (2)
Lot no: 4709076
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 26/07/2017
14:14:07
Wolfgang C.R. Mezger, fünf Stühle 'verona' für Brunner (5)
Wolfgang C.R. Mezger, fünf Stühle 'verona' für Brunner Modell 5302/A. Gestell Rundstahlrohr verchromt, Buchenformholz-Schale mit Armlehnen. Kunststoffgleiter. Sitzpolster, Stoffbezug. Ein Stuhl mit Sitz- und Rückenpolster. Stapelbar. Maße: H. 82,5 cm, SH. 45 cm, B. 56 cm, T. 55 cm. ...
Lot no: 4696830
EUR 300 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26/07/2017
14:19:26
EUR 45
Roland Schmidt, drei Stühle Modell Jump 412/A für Brunner (3)
Roland Schmidt, drei Stühle Modell Jump 412/A für Brunner. Gestell Rundstahlrohr, glanzverchromt. Sitzschale aus Buchenformsperrholz. Mit Armlehnen. Verschiedene Stoffe und Farben. Sitzgepolstert. Ein Stuhl mit Lederüberzug. Stapelbar. Maße: H. 83 cm, SH. 45, B. 55 cm. T. 55cm. ...
Lot no: 4698756
EUR 250 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26/07/2017
14:24:07
Spisebord af mahogni samt fire stole (5)
Spisebord med klapper af fineret mahogni på firpasfod, H. 77, 91 x 51 cm. Total længde, 133 cm.Fire ældre salonstole, H. 91, sædehøjde 46-47 cm. Til ompolstring. Bord med enkelte ridser. (5)
Lot no: 4694504
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/07/2017
14:33:00
Lænestol og skammel af massiv egetræ, monteret med løse hynder. (2).
Lænestol og skammel af massiv egetræ, monteret med løse hynder med ternet betræk. Fremstår med brugsslitage, pletter og manglende knapper. (2).
Lot no: 4718922
14:51:00
EUR 50
DUX, sittgrupp i skinn 'Magnus' (3)
DUX, sittgrupp i skinn 'Magnus' besående av: Soffa, H: 86 cm. Sitth: 40 cm. L: ca 210 cm. Ett par fåtöljer 'Magnus hög', H: 101 cm. Sitth: 40 cm. B: 85 cm. Brukspatina och fläckar.
Lot no: 4715362
EUR 411 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 26/07/2017
15:05:00
EUR 31
Esstisch mit acht Stühlen, Mahagoni mit Intarsien (9)
Esstisch mit acht Stühlen aus Mahagoni, Tisch mit geschwungener Platte und Zarge mit Intarsien aus hellerem Holz; Rückenlehnen der Stühle ebenfalls mit Intarsien. Zwei der Stühle mit Armlehnen, Sitz mit bordeauxrotem Veloursbezug. Tisch ca. 200x110 cm, H. 79 cm. Mit Alters- und Gebrauchsspuren. ...
Lot no: 4726930
EUR 1,345 DK, Odense, Kratholmvej 26/07/2017
15:16:30
EUR 471
Seks lænestole af bambus med armlæn (6)
Seks lænestole af bambus med armlæn, skjoldformet ryg med fletværk, kan stables parvis. H. 113 B. 67 Sh. uden hynde 39 cm. Fremstår uden sædehynder, afskalninger på lakering, defekte samlinger, enkelte defekter på fletværk. (6)
Lot no: 4726598
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 26/07/2017
15:30:00
Paret fåtöljer i grönt läder, cheisterfieldmodell (2)
Paret fåtöljer i grönt läder, cheisterfieldmodell . Djuphäftad rygg, lös sittplymå. Märkta 'Interface, Finland' Mått: H 80 cm B 90 cm Dj 85 cm Bruksslitage, patina. (2)
Lot no: 4720591
EUR 206 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 26/07/2017
15:40:00
EUR 39
Hepplewhite-Zimmer aus Mahagoni
Hepplewhite-Zimmer aus Mahagoni, bestehend aus niedriger Anrichte, hoher Vitrine, Tisch mit drei Einlegeplatten, zwei Armstühlen und acht Stühlen. Lange Anrichte auf kannelierten Beinen, Front mit Türen und Schubladen, L. 217 cm, T. 55 cm, H. 90 cm. Vitrine mit vier Türen, die oberen mit Glas mit...
Lot no: 4727562
15:58:31
EUR 619
Charles Eames. Soft Pad armchair, model EA-208
Charles Eames. Soft Pad armchair, model EA-208. Seat and back upholstered in dark-brown leather, backside with hopsack. Chromed aluminium four-star foot and armrests. Latest generation with aluminium ring by screws. Designed in 1969. Produced by Vitra. Minor signs of wear. See also lot no. ...
Lot no: 4675999
EUR 1,479 DK, Kolding, Trianglen 26/07/2017
15:59:00
EUR 861
Lot no: 4727043
16:06:00
Par Chesterfield lænestole (2)
Par Chesterfield lænestole, med sømbeslået og knapsyet bordeaux læder. Kugleben. Mål: Bredde ca. 106 cm. D. 86 cm. Sædeh. 44 cm. (2)
Lot no: 4727227
16:11:26
EUR 430
Stouby Møbler, lænestol
Stouby Møbler. Lænestol, løse hynder i ryg, sæder og sider, monteret med brunt læder, ben af massiv, bøgetræ. Bredde ca. 95 cm. D. 80 cm. Sædeh. 42 cm.cm. Fremstillet hos Stouby Møbler, model Eva. Fremstår med brugsspor, samt patineret læder.
Lot no: 4727225
EUR 202 DK, Odense, Kratholmvej 26/07/2017
16:13:20
EUR 44
Fyra stolar i Hepplewhite-stil (4)
Fyra stolar i Hepplewhite-stil. Engelsk tillverkning, mahogny. 1900-talets senare hälft. Stomme av mahogny. Klädda och stoppade sitsar. Höjd 95 cm, sitthöjd 44 cm. Slitage, märken på benavslut. (4)
Lot no: 4697776
EUR < 125 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 26/07/2017
16:14:00
EUR 31
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 30  >>