Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched for "piet hein" in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2  >> ListGallery Lots per page
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord . Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord med plade af hvid laminat, monteret med spændben af forkromet stål. H. 71 cm L. 150 cm B. 100 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1985. Fremstår små brugsspor, ben med lidt rust Lot no: 4636140 EUR 336 DK, Odense, Kratholmvej 26/04/2017 16:06:53 EUR 235
Arne Jacobsen / Piet Hein. Rundt cafébord
Arne Jacobsen / Piet Hein. Rundt cafébord . Arne Jacobsen / Piet Hein. Rundt cafébord med plade af hvidt laminat, kant af matpoleret aluminium, monteret med firpasfod i aluminium med stamme af forkromet stål. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm. Ø 90 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. NB Tekst rettet Lot no: 4637947 EUR 202 DK, Herlev, Dynamovej 26/04/2017 17:31:19 EUR 60
Piet Hein/ Bruno Mathsson/ Arne Jacobsen. Supercirkulært lounge sofabord
Piet Hein/ Bruno Mathsson/ Arne Jacobsen. Supercirkulært lounge sofabord. Piet Hein/ Bruno Mathsson/ Arne Jacobsen. Supercirkulært lounge sofabord med plade af hvid laminat med kantliste af matpoleret aluminium, firpasfod af aluminium med stamme af forkromet stål. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen 1999, mærkat herfra. H. 46,5. 75 x 75 cm. Alm. brugsspor; ... Lot no: 4625382 EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/04/2017 20:14:00 EUR 309
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table with extension (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table with extension (3). Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table with extension. White laminate top. Steel span legs. Two extension leaves, each 50 cm. Produced by Fritz Hansen in 1983. H. 71 cm. L. 150/250 cm. W. 100 cm. Newly varnished though with a few chips on edge. Light tarnish on legs. Lot no: 4637932 EUR 2,016 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/04/2017 20:19:00 EUR 753
Piet Hein/Bruno Mathsson. Rektangulært bord
Piet Hein/Bruno Mathsson. Rektangulært bord. Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Rektangulært bord Piet Hein/Bruno Mathsson. Rektangulært spisebord med plade af grå laminat med kant af aluminium, monteret med spændben i forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen, 1994. H. 70,5 cm, L. 160 cm, B. 80 cm. Fremstår med brugsspor, og mærker... Lot no: 4635371 EUR 202 DK, Vejle, Dandyvej 26/04/2017 20:23:00 EUR 54
Piet Hein & Bruno Mathsson, Esstisch / Tisch / Konferenztisch aus der Superellipse Serie für Fritz Hansen
Piet Hein & Bruno Mathsson, Esstisch / Tisch / Konferenztisch aus der Superellipse Serie für Fritz Hansen. Piet Hein & Bruno Mathsson, Esstisch / Tisch / Konferenztisch aus der Superellipse Serie für Fritz Hansen. Entwurf von 1964-68. Ausführung von 1992. Platte aus Laminat mit matt poliertem Alu-Umleimer auf vier Spannbeinen aus verchromtem Stahl mit Fußkappen. H. ca. 70,5 cm, T. ca. 100 cm, B. ca. ... Lot no: 4636110 EUR 400 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26/04/2017 20:39:00 EUR 75
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table with extension (3). Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse dining table. White laminate top with aluminum edge and extension. Chromed steel span legs. Two extension leaves, each 60 cm., included. H. 70 L. 180/300, W. 120 cm. Produced by Fritz Hansen. Scratches/marks. Aluminium edge has shifted... Lot no: 4635883 EUR 2,151 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/04/2017 20:40:00 EUR 1,478
Bruno Mathsson & Piet Hein. Super Ellipse table
Bruno Mathsson & Piet Hein. Super Ellipse table. Bruno Mathsson & Piet Hein. Super Ellipse table, produced by Fritz Hansen. White laminate top with aluminium edge. Chromed steel span legs. H. 70 cm, W. 150 cm, D. 100 cm. Produced by Fritz Hansen in 2012, labelled accordingly. Minor signs of wear. Lot no: 4638785 EUR 521 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 27/04/2017 15:48:15 EUR 396
Arne Jacobsen / Piet Hein, Rundt cafébord
Arne Jacobsen / Piet Hein, Rundt cafébord. Arne Jacobsen / Piet Hein. Rundt cafébord med plade af hvidt laminat, kant af matpoleret aluminium, monteret med firpasfod i aluminium med stamme af forkromet stål. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm. Ø 90 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. Lot no: 4607477 EUR 202 DK, Herlev, Dynamovej 27/04/2017 19:32:00 EUR 44
Piet Hein / Bruno Mathsson. Superellipsebord
Piet Hein / Bruno Mathsson. Superellipsebord. Piet Hein/ Bruno Mathsson. Superellipse spisebord med hvid formica med aluminiumskant, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1985. H. 70 cm. L. 180 cm. B. 120 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. Lot no: 4638680 EUR 403 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27/04/2017 19:57:00 EUR 222
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table, walnut veneer
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table, walnut veneer. Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table. Veneered walnut top. Chromed steel span legs. Produced by Fritz Hansen in 2008. H. 70, L. 180, W. 120 cm. Scratches on tabletop. Lot no: 4638978 EUR 672 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/04/2017 20:04:00 EUR 84
Arne Jacobsen / Piet Hein, spisebord / cafebord
Arne Jacobsen / Piet Hein, spisebord / cafebord. Piet Hein/ Arne Jacobsen/ Bruno Mathsson. Spisebord med plade af fineret eg, monteret med firpasfod. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 Ø. 100 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og afslag. Lot no: 4638982 EUR 269 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/04/2017 20:21:00 EUR 47
Arne Jacobsen og Piet Hein. Superellipse spisebord og tre stole (4)
Arne Jacobsen og Piet Hein. Superellipse spisebord og tre stole (4). Piet Hein. Superellipse spisebord plade af mørkbejdset egefiner, monteret med spændben af forkromet stål, H. 70,5 L. 180 B. 120 cm. Arne Jacobsen. Tre armstole model 3207 med skaller og armlæn af formspændt mørkbejdset krydsfiner. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsslitage, rust på ... Lot no: 4637816 EUR 336 DK, Aarhus, Egå Havvej 27/04/2017 20:48:00 EUR 262
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table. Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table with extension. White laminate top. Chromed steel span legs, aluminium edge. Two extension leaves, each 60 cm, included. Produced by Fritz Hansen in 1999. H. 70 cm, L. 180 cm, W. 120 cm. Signs of wear, chips by extension on on extension ... Lot no: 4637091 EUR 806 DK, Herning, Engdahlsvej 27/04/2017 21:06:52 EUR 457
BRUNO MATHSSON / PIET HEIN, bord, Fritz Hansen
BRUNO MATHSSON / PIET HEIN, bord, Fritz Hansen. BRUNO MATHSSON / PIET HEIN, bord, Fritz Hansen, superellips, laminerad i ek, 4 kromade spännben, etikettmärkt, höjd ca 70, 220x111 cm Lot no: 4639605 EUR 417 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28/04/2017 14:12:00
Piet Hein/ Bruno Mathsson. Elipse spisebord
Piet Hein/ Bruno Mathsson. Elipse spisebord. Piet Hein/ Bruno Mathsson. Elipse spisebord med bordplade af hvid laminat, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 cm, L. 150 cm, B. 100 cm. Fremstår med mange brugsspor, ridser, mærker, skrammer. Lot no: 4639157 EUR 202 DK, Herning, Engdahlsvej 28/04/2017 14:29:00 EUR 47
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med udtræk (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med udtræk (3). Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord fineret med bøg, plade med udtræk, to tillægsplader medfølger, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. Mærket herfra. H. 70 L. 150-250 B. 100 cm. Fremstår med brugsspor og mærker på bordplade. (3) Lot no: 4640393 EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 28/04/2017 19:03:00 EUR 161
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table with extension leaves (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table with extension leaves (3). Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table with extension. White laminate top. Steel span legs. Two extension leaves, each 50 cm. Produced by Fritz Hansen in 1983. H. 71 cm. L. 150/250 cm. W. 100 cm. Light signs of wear on top, though a chip of ø. 2mm. Extension leaves with scratches on ... Lot no: 4640059 EUR 1,882 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28/04/2017 19:18:00 EUR 444
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table and two extension leaves (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table and two extension leaves (3). Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse dining table with extension and two extension leaves. White laminate top. Chromed steel span legs. Produced by Fritz Hansen. H. 70 cm L. 150/250 cm. W. 100 cm. Newly varnished. (3) Lot no: 4639806 EUR 1,344 DK, Herlev, Dynamovej 28/04/2017 19:56:00 EUR 591
Mathsson & Hein, Fritz Hansen, bord 'Superellips'
Mathsson & Hein, Fritz Hansen, bord 'Superellips' . Bord "Superellips", formgivet av Bruno Mathsson och Piet Hein. Rödlackerat trä med fyra spännben i förkromat stål. Tillverkat för Fritz Hansen, Danmark. Etikettmärkt. 180x120 cm, höjd 71 cm. Slitage, mindre skador, färgbortfall. Lot no: 4568373 EUR 313 SE, Stockholm, Slakthusgatan 28/04/2017 21:08:00 EUR 31
Hein / Mathsson, matbord 'Superellips'
Hein / Mathsson, matbord 'Superellips'. Matbord "Superellips", formgivet av Piet Hein & Bruno Mathsson. Fem spännben i förkromat stål. Tillverkat för Fritz Hansen, Danmark. 240x120 cm, höjd 70 cm. Visst slitage. Lot no: 4635965 EUR 417 SE, Stockholm, Slakthusgatan 29/04/2017 19:04:00 EUR 34
Piet Hein & Arne Jacobsen. Round dining table, six-star foot
Piet Hein & Arne Jacobsen. Round dining table, six-star foot. Piet Hein & Arne Jacobsen. Round dining table. Grey laminate top with aluminium edge. Six-star aluminium foot. H. 72. Ø. 120 cm. Light signs of wear. Lot no: 4470673 EUR 1,344 DK, Kolding, Trianglen 01/05/2017 12:33:00 EUR 806
Piet Hein & Arne Jacobsen. Round dining table, six-star foot. Piet Hein & Arne Jacobsen. Round dining table. Grey laminate top with an aluminium edge. Six-star aluminium foot. H. 72. Ø. 120 cm. Light signs of wear. Lot no: 4641868 EUR 1,344 DK, Kolding, Trianglen 01/05/2017 14:51:00 EUR 806
Hein & Mathsson Super Ellipse table and four Arne Jacobsen chairs, model 3107 (5)
Hein & Mathsson Super Ellipse table and four Arne Jacobsen chairs, model 3107 (5) . Piet Hein 1905 - 1996 & Bruno Mathsson 1907 - 1988. Super Ellipse dining table. Laminate top painted white at later date, with aluminium edge. Chromed steel span legs. Produced by Fritz Hansen. H. 70 cm, L. 150 cm, D. 100 cm. Arne Jacobsen. Four Series 7 chairs. Moulded plywood shells fitted ... Lot no: 4576141 EUR 1,344 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01/05/2017 19:07:00 EUR 995
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table with extension (3). Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse dining table. White laminate top with extension and aluminium edge. Chromed steel span legs. H. 72 cm L. 180/300 cm W. 120 cm. Two extension leaves included, each 60 cm. Produced by Fritz Hansen. Signs of wear, some scratches, slightly... Lot no: 4624202 EUR 1,613 DK, Roskilde, Store Hedevej 01/05/2017 20:16:00 EUR 941
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord . Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord med bordplade af hvid laminat, kant af aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. H. 71, L. 150, B. 100 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med løs kantliste samt fugtskade på plade. Lot no: 4642482 EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 01/05/2017 20:24:00 EUR 50
Piet Hein & Arne Jacobsen. Round table and four chairs, model 3107 (5)
Piet Hein & Arne Jacobsen. Round table and four chairs, model 3107 (5) . Piet Hein 1905 - 1996 & Bruno Mathsson 1907 - 1988. Round dining table. Laminate top varnished white at later date. Aluminium edge. Chromed steel span legs. Produced by Fritz Hansen in 1997, labelled accordingly. H. 70.5 cm, Ø. 120 cm. Arne Jacobsen. Four Series 7 chairs, model 3107. Moulded ... Lot no: 4533944 EUR 1,344 DK, Vejle, Dandyvej 01/05/2017 20:41:00 EUR 806
Piet Hein/Bruno Mathsson. Super Cirkel spisebord
Piet Hein/Bruno Mathsson. Super Cirkel spisebord . Piet Hein/Bruno Mathsson. Super Cirkel spisebord med bordplade af hvid laminat med aluminiumskant, fire spændben af forkromet stål. H. 70 cm. L.115 cm. B. 115 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor. Lot no: 4643396 EUR 336 DK, Kolding, Trianglen 02/05/2017 10:43:10 EUR 40
Piet Hein / Bruno Mathsson, Super Ellipsebord med 2 tillægsplader (3)
Piet Hein / Bruno Mathsson, Super Ellipsebord med 2 tillægsplader (3) . Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord med bordplade af hvid laminat, kant af aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. H. 71, L. 150, B. 100 cm. Samt 2 Plader á 50 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med små brugsspor. Lot no: 4643345 EUR 1,075 DK, Odense, Kratholmvej 02/05/2017 14:54:00 EUR 222
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord. Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord med plade af hvid laminat uden alukant, monteret med spændben af forkromet stål. H. 70,5 cm L. 150 cm B. 100 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen 1985. Fremstår alm. brugsspor, små ridser Lot no: 4643523 EUR 336 DK, Odense, Kratholmvej 02/05/2017 14:54:16 EUR 44
 1 2  >>