Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched for "piet hein" in all active lots  Save list   Create Lot search
  ListGallery Lots per page
Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipsebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipsebord . Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Elipse spisebord, plade af hvid laminat med aluminiumskant, monteret med spændben af forkromet stål. H. 70 L. 150 B. 100 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Brugsspor, nuanceforskel, anløb på ben. Lot no: 4284664 EUR 402 DK, Herlev, Dynamovej 01/06/2016 20:00:00 EUR 154
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært spisebord 180x80 cm.
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært spisebord 180x80 cm. . Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært spisebord med plade af hvid laminat, kantlister af aluminium, Under plade monteret med stabiliserings tværbjælke og ophæng til seks stole. Spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1998, med mærkat herfra. H. 73, L. 180, B. 80 cm. Fremstår... Lot no: 4285797 EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01/06/2016 20:00:00 EUR 57
Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipsebord . Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Elipse spisebord, plade af hvid laminat med aluminiumskant, monteret med spændben af forkromet stål. H. 70 L. 150 B. 100 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen med mærkat herfra, udført 1985. Fremstår med brugsspor, mærker og små retoucheringer på pladen,... Lot no: 4285189 EUR 402 DK, Vejle, Dandyvej 01/06/2016 20:37:00 EUR 154
Piet Hein & Bruno Mathsson. To Kvadratiske spiseborde (2)
Piet Hein & Bruno Mathsson. To Kvadratiske spiseborde (2) . Piet Hein & Bruno Mathsson. Par Kvadratiske spiseborde med plader af hvidt laminat, monteret med spændben af forkromet metal. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 L. 80 B. 80 cm. Fremstår med brugsspor små ridser på kantlister. (2) Lot no: 4286160 EUR 201 DK, Aarhus, Egå Havvej 02/06/2016 11:39:59 EUR 117
Piet Hein, Bruno Mathsson. Dining table, Super Ellipse
Piet Hein, Bruno Mathsson. Dining table, Super Ellipse. Piet Hein, Bruno Mathsson. Dining table, Super Ellipse, white laminate top, aluminium edging, chromed steel span legs. Produced by Fritz Hansen in 2015, purchased January 2016. Guarantee certificate from Fritz Hansen included. H: 72 cm. 180 x 120 cm. Lot no: 4285381 EUR 863 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 02/06/2016 13:24:20 EUR 798
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table and two extension leaves, model B618
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table and two extension leaves, model B618 . Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table with lockable aluminium extension. White HPM laminate top with matt polished aluminium edge. Chromed steel span legs. Two extension leaves, each 50 cm. Designed in 1968. Produced by Fritz Hansen, model B618. H. 72 cm. L. 150/250 cm. W. 100 ... Lot no: 4285947 EUR 2,345 DK, Herlev, Dynamovej 02/06/2016 14:24:00 EUR 1,541
Piet Hein, stager, børstet rustfrit stål (3)
Piet Hein, stager, børstet rustfrit stål (3). Piet Hein, stager af børstet rustfrit stål. H. 21 - 36 cm. (3) Lot no: 4287444 EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 02/06/2016 17:23:47 EUR 57
Piet Hein & Bruno Mathsson. Kvadratisk spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Kvadratisk spisebord . Piet Hein & Bruno Mathsson. Kvadratisk spisebord med plade af hvidt laminat, kant af aluminium, spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 B. 140 D. 140 cm. Fremstår med lettere slitage og enkelte ridser, delvis anløbene ben. Lot no: 4286188 EUR 268 DK, Aarhus, Egå Havvej 02/06/2016 18:24:00 EUR 44
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table. Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table. White laminate top. Chromed steel legs. Produced by Fritz Hansen. H. 71 L. 240 W. 120 cm. Signs of wear, small chips on edge of aluminium trim. Top with stains and dirt. Legs with play. Lot no: 4286180 EUR 804 DK, Aarhus, Egå Havvej 02/06/2016 19:04:00 EUR 121
Piet Hein & Bruno Mathsson. To kvadratiske spiseborde (2)
Piet Hein & Bruno Mathsson. To kvadratiske spiseborde (2). Piet Hein & Bruno Mathsson. Par Kvadratiske spiseborde med plader af hvidt laminat, monteret med spændben af forkromet metal. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 L. 80 B. 80 cm. Fremstår med brugsspor små ridser på kantlister. (2) Lot no: 4286164 EUR 201 DK, Aarhus, Egå Havvej 02/06/2016 19:32:00 EUR 50
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært spisebord . Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært spisebord med plade med hvid laminat, kantliste af aluminium, spændben af forkromet metal. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1981. L.120 B. 80 H. 71 Fremstår med brugsslitage, ridser på plade og kantliste, lettere anløbne ben. Lot no: 4285964 EUR 268 DK, Aarhus, Egå Havvej 02/06/2016 20:27:00 EUR 54
Mathsson / Hein, matbord Mi795, björk
Mathsson / Hein, matbord Mi795, björk . Matbord modell Mi 795, formgivet av Bruno Mathsson & Piet Hein, formgivet 1948. Skiva i björk med fyra klyvda ben i trä. Tillverkat av Bruno Mathsson International. 150x80 cm, H 70 cm. Visst slitage. Lot no: 4286948 EUR 216 SE, Stockholm, Slakthusgatan 03/06/2016 17:57:00 EUR 35
Mathsson / Hein, soffbord Mi311 'Supercirkel', björk
Mathsson / Hein, soffbord Mi311 'Supercirkel', björk . Soffbord modell Mi 311 "Supercirkel", formgivet av Bruno Mathsson & Piet Hein, formgivningsår 1964. Skiva i björk samt fyra klyvda träben. Tillverkat av Bruno Mathsson International. Diameter 110 cm, höjd 52 cm. Visst bruksslitage. Lot no: 4286938 EUR 216 SE, Stockholm, Slakthusgatan 03/06/2016 18:55:00 EUR 32
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table. Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table. White laminate top with aluminium edge. Five chromed steel span legs. Produced by Fritz Hansen. H. 72. L. 240 cm. W. 120 cm. Signs of wear. Lot no: 4285230 EUR 1,340 DK, Herlev, Dynamovej 03/06/2016 19:59:00 EUR 50
Bruno Mathsson & Piet Hein. Super Circular dining table, white laminate top
Bruno Mathsson & Piet Hein. Super Circular dining table, white laminate top. Bruno Mathsson & Piet Hein. Super Circular dining table. White laminate top. Six-star aluminium foot. H. 71 Ø 145 cm. Produced by Fritz Hansen. Signs of wear, loose top (fitting screws not included), small scratches. Lot no: 4196590 EUR 1,340 DK, Roskilde, Store Hedevej 05/06/2016 20:20:00 EUR 804
Piet Hein, Lyfa. Taklampa, 'Ra'
Piet Hein, Lyfa. Taklampa, 'Ra'. Piet Hein, Lyfa. Taklampa, 'Ra'. Rödlackerad aluminium, tillverkad av Lyfa, 1970-tal. Repor och små färgbortfall. Diam: ca 41 cm. Formgiven av Piet Hein 1931-33, första produktion kom 1939, återupptogs igen 1969. Lot no: 4285582 EUR < 125 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 06/06/2016 14:25:05 EUR 32
Piet Hein/Bruno Mathsson. Ellipse sofabord, bøgetræ
Piet Hein/Bruno Mathsson. Ellipse sofabord, bøgetræ . Piet Hein/Bruno Mathsson. Ellipse sofabord af bøgetræs plade, spændben af bøgetræ. Fremstillet hos Fritz Hansen. L. 135 cm. B. 190 cm. H. 53 cm. Fremstår med slitage, skjolder og ujævenheder på plade. Lot no: 4269908 EUR 201 DK, Odense, Kratholmvej 06/06/2016 16:00:00 EUR 40
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table, 240 cm
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table, 240 cm. Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table with white laminate top, five chromed steel span legs. Produced by Fritz Hansen. H. 70 L. 240 W. 120 cm. Traces of wear, aluminium edging with scratches/chips and marks. Lot no: 4291421 EUR 938 DK, Aalborg, Nibevej 06/06/2016 18:43:00 EUR 147
Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord, kirsebær
Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord, kirsebær . iet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse bord med bordplade af kirsebær finér, spændben af forkromet stål. H. 70,5 L. 135 B. 90 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen, 1998. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. Lot no: 4290666 EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 06/06/2016 19:28:00 EUR 47
Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm.
Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm.. Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm. Fremstillet af hvid bomuld. Mål for servietter: 37x41 cm. Mål for duge: B. 124. L. 170/220/270 cm. Bemærk..!! Bord og pynt medfølger ikke. Lot no: 3982020

EUR 335 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06/06/2016 19:38:00 EUR 134
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table, newly veneered with rosewood
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table, newly veneered with rosewood. Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table. Veneered rosewood top, chromed steel span legs. Produced by Fritz Hansen. H. 71 L. 180 W. 120 cm. Newly veneered with rosewood on both sides by a professional cabinetmaker. Legs with signs of wear. Lot no: 4225223 EUR 1,541 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06/06/2016 19:43:00 EUR 1,206
Piet Hein & Bruno Mathsson, Esstisch / Tisch / Konferenztisch aus der Superellipse Serie für Fritz Hansen
Piet Hein & Bruno Mathsson, Esstisch / Tisch / Konferenztisch aus der Superellipse Serie für Fritz Hansen. Piet Hein & Bruno Mathsson, Esstisch / Tisch / Konferenztisch aus der Superellipse Serie für Fritz Hansen. Entwurf von 1964-68. Ausführung von 1992. Platte aus Laminat mit matt poliertem Alu-Umleimer auf vier Spannbeinen aus verchromtem Stahl mit Fußkappen. H. ca. 70,5 cm, T. ca. 100 cm, B. ca. ... Lot no: 4288466 EUR 650 DE, Hamburg, Große Elbstraße 06/06/2016 20:59:00 EUR 500
Bruno Mathsson & Piet Hein, bord 'Superellips', masurbjörk
Bruno Mathsson & Piet Hein, bord 'Superellips', masurbjörk . Bruno Mathsson & Piet Hein, bord 'Superellips', masurbjörk. Skiva fanerad i masurbjörk och spännben i förkromad metall. Tillverkat av Mathsson International. Höjd 70 cm, 230 x 115 cm. Etikettmärkt. Kantskador samt repor och fläckar. Lot no: 4287792 EUR 324 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 06/06/2016 21:14:00 EUR 216
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superelipse spisebord,
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superelipse spisebord, . Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med plade af hvid laminat, med alukant. Monteret med spændben af forkromet stål. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70, L. 135, B. 90 cm. Fremstår med skade på bordplade samt alm. brugsspor Lot no: 4291885 EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07/06/2016 13:50:00 EUR 44
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært spisebord 120x80 cm.
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært spisebord 120x80 cm. . Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært spisebord med plade af hvid laminat, kantlister af aluminium, Under plade monteret med stabiliserings tværbjælke og ophæng til fire stole. Spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1998, med mærkat herfra. H. 70 cm, L. 120 cm, B. 80 cm. ... Lot no: 4291903 EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07/06/2016 16:51:00 EUR 40
Piet Hein/Bruno Mathsson. Ellipse bord, bøgetræ
Piet Hein/Bruno Mathsson. Ellipse bord, bøgetræ. Piet Hein/Bruno Mathsson. Ellipsebord af bøgetræ, plade med udtræk, to tillægsplader á 60 cm medfølger, spændben af bøgetræ. Fremstillet hos Fritz Hansen 2002. H. 70,5 L. 180/300 B. 120 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. Lot no: 4290674 EUR 670 DK, Herlev, Dynamovej 07/06/2016 19:09:00 EUR 40
Piet Hein, Sinus 330 pendel
Piet Hein, Sinus 330 pendel . Piet Hein. Sinus 330 pendel af mat opalglas. Fremstillet hos Holmegaard. Ø 33 cm. Fremstår med lettere brugsspor. (2) Lot no: 4291063 EUR 268 DK, Aarhus, Egå Havvej 07/06/2016 20:17:00 EUR 167