Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched for "piet hein" in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2  >> ListGallery Lots per page
Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm.
Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm.. Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm. Fremstillet af hvid bomuld. Mål for servietter: 37x41 cm. Mål for duge: B. 124. L. 170/220/270 cm. Bemærk..!! Bord og pynt medfølger ikke. Lot no: 3982016

EUR 336 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30/07/2016 19:38:00 EUR 134
Arne Jacobsen & Piet Hein. Dining table with six-star foot
Arne Jacobsen & Piet Hein. Dining table with six-star foot. Arne Jacobsen & Piet Hein. Super Circular dining table. White laminate top. Six-star aluminium foot, chromed steel stem. Produced by Fritz Hansen. H. 70.5 Ø 125 cm. Signs of wear. Lot no: 4342051 EUR 807 DK, Herlev, Dynamovej 31/07/2016 18:36:00 EUR 363
Arne Jacobsen & Piet Hein. Super Circular dining table
Arne Jacobsen & Piet Hein. Super Circular dining table. Arne Jacobsen & Piet Hein. Super Circular dining table. White laminate top. Six-star aluminium foot, chromed steel stem. Produced by Fritz Hansen. H. 70.5 Ø 145 cm. Signs of wear. Lot no: 4342050 EUR 807 DK, Herlev, Dynamovej 31/07/2016 19:35:00 EUR 101
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table (3). Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table. Oval, white laminate top with extension. Matt polished aluminium edge. Two extension leaves included. Chromed steel span legs. Designed in 1968. Produced by Fritz Hansen. H. 70.5 cm. L. 150-250 cm. W. 100 cm. Signs of wear, scratches on ... Lot no: 4347708 EUR 1,344 DK, Aarhus, Egå Havvej 31/07/2016 19:55:00 EUR 914
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table. Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table. Chromed steel legs. Top with black linoleum. Produced by Fritz Hansen. H. 71 L. 135 W. 90 cm. Display model, light marks. Lot no: 4311392

EUR 1,613 DK, Aalborg, Nibevej 31/07/2016 20:10:00 EUR 1,344
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table. Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table. Black laminate top. Chromed tubular steel span legs. Produced by Fritz Hansen. H. 72 L. 180 W. 120 cm. Display model, light marks. Lot no: 4311391

EUR 1,613 DK, Aalborg, Nibevej 31/07/2016 20:15:00 EUR 1,344
Bruno Mathsson & Piet Hein. Super Circular dining table, white laminate top
Bruno Mathsson & Piet Hein. Super Circular dining table, white laminate top. Bruno Mathsson & Piet Hein. Super Circular dining table. White laminate top. Six-star aluminium foot. H. 71 Ø 145 cm. Produced by Fritz Hansen. Signs of wear, loose top (fitting screws not included), small scratches. Lot no: 4196617 EUR 1,344 DK, Roskilde, Store Hedevej 31/07/2016 20:50:00 EUR 807
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table. L. 240 cm.
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table. L. 240 cm.. Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table. Top veneered with rosewood. Chromed steel span legs. Produced by Fritz Hansen H. 70 L. 240 W. 120 cm. Newly veneered by a professional cabinetmaker. Lot no: 4296662 EUR 2,017 DK, Kolding, Trianglen 01/08/2016 14:45:00 EUR 1,613
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord. Super Ellipse spisebord af Piet Hein & Bruno Mathsson. Bordplade af sort laminat med kant af aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. H. 70 cm L. 180 cm B. 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor herunder hak på brodplade og kant, ridser samt anløb på ben. Lot no: 4346926 EUR 471 DK, Aalborg, Nibevej 01/08/2016 17:08:00 EUR 111
Hein / Mathsson, Fritz Hansen, bord Supercirkel
Hein / Mathsson, Fritz Hansen, bord Supercirkel. Matbord Supercirkel, formgivet av Piet Hein & Bruno Mathsson. I vit laminat med aluminiumkant med fyra förkromade spännben. Höjd 70 cm, diameter 145 cm. Tillverkat för Fritz Hansen, Danmark. Visst slitage, repor. Lot no: 4350028 EUR 317 SE, Stockholm, Slakthusgatan 01/08/2016 18:31:00 EUR 111
Piet Hein & Bruno Mathsson. Cirkulært spisebord Ø. 145cm
Piet Hein & Bruno Mathsson. Cirkulært spisebord Ø. 145cm. Piet Hein & Bruno Mathsson. Rundt spisebord med plade af hvid laminat med kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm. Ø 145 cm. Fremstår med brugsspor, småridser. Lot no: 4346584 EUR 403 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01/08/2016 19:50:00 EUR 84
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table. Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table. White laminate top. Chromed steel span legs. H. 72 L. 180 W. 120 cm. Produced by Fritz Hansen. Signs of wear, scratches. Lot no: 4349167 EUR 672 DK, Roskilde, Store Hedevej 01/08/2016 20:35:00 EUR 309
Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Kvadratisk bord, hvid laminat og metal
Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Kvadratisk bord, hvid laminat og metal . Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Kvadratisk bord udført med plade af hvid laminat med kant af matpoleret aluminium, monteret på firpasfod af aluminium og forkromet metal. Fremstillet hos Fritz Hansen . H. 70 cm, B og D. 80 cm. Fremstår med enkelte ridser. Lot no: 4349374 EUR 202 DK, Herlev, Dynamovej 02/08/2016 13:34:05 EUR 128
Mathsson & Hein, soffbord 'Superellips'
Mathsson & Hein, soffbord 'Superellips'. Soffbord "Superellips", formgivet av Piet Hein & Bruno Mathsson, formgivet 1964, benställningen formgiven 1948. Skiva i mahognyfanér, klyvda träben. Längd 120 cm, bredd 80 cm, höjd 52 cm. Tillverkat för Bruno Mathsson international. Framstår visst slitage. Lot no: 4346900 EUR 211 SE, Stockholm, Slakthusgatan 02/08/2016 18:02:00 EUR 58
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table with extension, white laminate (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table with extension, white laminate (3). Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table. White laminate top with extension. Chromed steel span legs. Produced by Fritz Hansen. H. 70, L. 180, W. 120 cm. Two extension leaves, each W. 60 cm. Signs of wear. (3) Lot no: 4349373 EUR 2,151 DK, Herlev, Dynamovej 02/08/2016 19:32:00 EUR 1,479
Piet Hein & Bruno Mathsson Super Circular table and Arne Jacobsen, six chairs, model 3107 (7)
Piet Hein & Bruno Mathsson Super Circular table and Arne Jacobsen, six chairs, model 3107 (7) . Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Circular dining table. Newly painted white laminate top with aluminium edge. Chromed steel span legs. Produced by Fritz Hansen in 1990, labelled accordingly. H. 71. Ø 145 cm. Also Arne Jacobsen 1902-1971. Six Series 7 chairs, model 3107. ... Lot no: 4347846 EUR 1,613 DK, Vejle, Dandyvej 02/08/2016 20:27:00 EUR 1,291
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table. Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table. White laminate top, chromed steel span legs. H. 72 L. 180 W. 120 cm. Produced by Fritz Hansen. Signs of wear, scratches. Lot no: 4349166 EUR 672 DK, Roskilde, Store Hedevej 02/08/2016 20:34:00 EUR 323
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært bord med plade af hvid laminat.
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært bord med plade af hvid laminat.. Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært bord med plade af hvid laminat, monteret med spændben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71, L. 160, B. 80 cm. Fremstår med enkelte ridser samt brugsspor på kant. Lot no: 4349610 EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 03/08/2016 16:03:00 EUR 81
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table. Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table. White laminate top. Chromed steel span legs. H. 72 L. 180 W. 120 cm. Produced by Fritz Hansen. Signs of wear, scratches. Small chip in tabletop. Lot no: 4349168 EUR 672 DK, Roskilde, Store Hedevej 03/08/2016 20:35:00 EUR 124
Matbord, Piet Hein & Bruno Mathsson, 'Superellips', masurbjörk.
Matbord, Piet Hein & Bruno Mathsson, 'Superellips', masurbjörk.. Matbord, Piet Hein & Bruno Mathsson, 'Superellips'. Skiva i masurbjörk, klyvda träben i björk. Längd 170 cm, bredd 100 cm, höjd 70 cm. Formgivet 1964, benställningen formgiven 1948, tillverkat för Bruno Mathsson international. Repor, fläckar och något hack. Lot no: 4349349 EUR 317 SE, Malmö, Baltzarsgatan 03/08/2016 21:57:00 EUR 137
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse matbord i bok 180 cm
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse matbord i bok 180 cm. Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse matbord i bok med spännben i kromad metall. Mått: 180x120 cm H 71 cm Tillverkat av Fritz Hansen 1987. Bruksslitage. Lot no: 4350452 EUR 317 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 04/08/2016 15:50:55 EUR 32
Piet Hein / Bruno Mathsson, superelipsebord, bøgetræ
Piet Hein / Bruno Mathsson, superelipsebord, bøgetræ. Piet Hein / Bruno Mathsson, Superelipse spisebord med plade af bøgetræ, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 L. 180 B. 120 cm. Fremstår med brugsspor, skjolder og mærker på plade. Lot no: 4351667 EUR 403 DK, Aalborg, Nibevej 04/08/2016 17:50:00 EUR 47
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table, newly veneered with rosewood
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table, newly veneered with rosewood. Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table. Veneered rosewood top, chromed steel span legs. Produced by Fritz Hansen. H. 71 L. 180 W. 120 cm. Newly veneered with rosewood on both sides by a professional cabinetmaker. Legs with signs of wear. Lot no: 4225223 EUR 1,546 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04/08/2016 18:15:00 EUR 1,210
Piet Hein m.fl.. Brætspil  CON-TAC-TIX samt Auktionshuset, teaktræ
Piet Hein m.fl.. Brætspil CON-TAC-TIX samt Auktionshuset, teaktræ. Piet Hein. Brætspil "CON-TAC-TIX" af massivt teaktræ. Mrk. Piet Hein, Sjøde Danmark. samt Auktionshuset spillet. 58 x 32 cm. (2) Lot no: 4348436 EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 04/08/2016 19:15:00 EUR 40
Piet Hein og Bruno Mathsson, Super Ellipse spisebord
Piet Hein og Bruno Mathsson, Super Ellipse spisebord. Super Ellipse spisebord af Piet Hein (1905-1996) & Bruno Mathsson (1907-1988). Udført med plade af brunt linoleum med kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. L. 150 cm. B. 100 cm. H. 71 cm. Fremstår med brugsspor herunder ridser samt mærker. Lot no: 4350466 EUR 403 DK, Aalborg, Nibevej 04/08/2016 19:30:00 EUR 50
Samling franske vine bl.a. Porte du Roy m.m. (31)
Samling franske vine bl.a. Porte du Roy m.m. (31). Samling franske vine bl.a. Porte du Roy, Saint-Emilion Grand Cru 2004 m.m., bestående af: 1 fl. Cuvée Prestige, Bourgogne, Pinot Noir, Antoine de Courchelle, 1995 1 fl. Chateau Canteloup, Cru Bourgeois, Medoc, 1998 1 fl. Chateau Saint-Séve, Medoc, 1994 1 fl. Chateau Tour du Moulin, Cru ... Lot no: 4351377 EUR 336 DK, Odense, Kratholmvej 04/08/2016 19:37:00 EUR 118
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært spisebord 180x80 cm.
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært spisebord 180x80 cm. . Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært spisebord med plade af hvid laminat, kantlister af aluminium, . Spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70,5, L. 180, B. 80 cm. Fremstår med brugsspor, små hak på kantliste. Lot no: 4351801 EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 04/08/2016 20:00:00 EUR 44
Piet Hein & Bruno Mathsson for Fritz Hansen. Super Ellipse table
Piet Hein & Bruno Mathsson for Fritz Hansen. Super Ellipse table. Super Ellipse dining table designed by Piet Hein & Bruno Mathsson. Produced by Fritz Hansen. Denmark in 2000, labelled accordingly. White laminate top with aluminium edge. Four chromed steel span legs. L. 240, W. 120, H. 71 cm. Minor wear, small scratches. Lot no: 4350873 EUR 739 SE, Norrköping, Finspångsv. 04/08/2016 20:04:00 EUR 42
Piet Hein & Bruno Mathsson. Bord rektangulært med spændben
Piet Hein & Bruno Mathsson. Bord rektangulært med spændben . Piet Hein / Bruno Mathsson. Rektangulært bord, H. 71 L. 120 B. 80 cm, lamineret plade, alukant, monteret med spændben af forkromede stålrør. Fremstillede hos Fritz Hansen 1990. Fremstår med brugsspor på småridser på plade. Lot no: 4346588 EUR 161 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04/08/2016 20:10:00 EUR 47
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table, walnut
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table, walnut. Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table. Produced by Fritz Hansen. Top newly veneered with walnut. Chromed steel span legs. Produced by Fritz Hansen. H. 70 L. 180 W. 120 cm. Lot no: 4344160 EUR 1,882 DK, Aarhus, Egå Havvej 04/08/2016 20:51:00 EUR 807
 1 2  >>