Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched for "piet hein" in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2  >> ListGallery Lots per page
Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm.
Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm.. Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm. Fremstillet af hvid bomuld. Mål for servietter: 37x41 cm. Mål for duge: B. 124. L. 170/220/270 cm. Bemærk..!! Bord og pynt medfølger ikke. Lot no: 3576588

EUR 134 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19/04/2015 20:06:00 EUR 100
Damask Collection. Tre duge samt 24 servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm.
Damask Collection. Tre duge samt 24 servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm.. Damask Collection. Tre duge samt 24 servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm. Fremstillet af hvid bomuld. Mål for servietter: 37x41 cm. Mål for duge: B. 124. L. 170/220/270 cm. Bemærk..!! Bord og pynt medfølger ikke. Lot no: 3576635

Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table, model B414
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table, model B414 . Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table. White laminate top with matt polished aluminium edge. H. 70 L. 240 W. 120 cm. Designed in 1968. Produced by Fritz Hansen in 1992. Signs of wear, a few marks on aluminium edge. Lot no: 3802080 EUR 804 DK, Herlev, Dynamovej 20/04/2015 10:53:22 EUR 228
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table with two extension leaves, Model B619 from 2104
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table with two extension leaves, Model B619 from 2104 . Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse dining table with extension, white laminate top with matt aluminium edging, chromed steel span legs. Two extension leaves, each 60 cm. Designed in 1968. Produced by Fritz Hansen in 2014, model B619. H. 72 L. 180/300 cm. W. 120 cm. In ... Lot no: 3803000

EUR 3,483 DK, Kolding, Trianglen 20/04/2015 12:23:07 EUR 1,876
Piet Hein& Bruno Mathsson Super Ellipse table and eight Arne Jacobsen chairs, model 3107
Piet Hein& Bruno Mathsson Super Ellipse table and eight Arne Jacobsen chairs, model 3107 . Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse Dining table. White laminate top with brushed aluminium edge. Chromed steel span legs. Table dimensions: 180x120 cm. H. 71½ cm. Eight Arne Jacobsen, Series 7 chairs, model 3107, cherry wood veneer shells of which six have fronts with cobalt-blue wool. ... Lot no: 3797475 EUR 1,340 DK, Odense, Kratholmvej 20/04/2015 12:52:05 EUR 911
Bord Bruno Mathsson
Bord Bruno Mathsson . BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, bord, Fritz Hansen 1995, vitlackerad skiva med stålkant, förkromade spännben, etikettmärkt höjd ca 70, diameter 145 cm Lot no: 3801762 EUR 540 SE, Stockholms Auktionsverk Online 20/04/2015 15:00:00
Piet Hein. To barstole Model 50650 (2)
Piet Hein. To barstole Model 50650 (2). Piet Hein 1905-1996. Barstole Model 50650, med stel af forkromet stål, monteret på rund fod af aluminium. Sæde betrukket med sort skind. H. 81 cm. Formgivet i 1961, fremstillet i 1999. Fremstillet hos Fritz Hansen. Litteratur: Noritsugu Oda. Danish chairs. Beskrevet og gengivet S. 76. Fremstår ... Lot no: 3802420 EUR 402 DK, Herlev, Dynamovej 20/04/2015 15:44:00 EUR 60
Piet Hein. To barstole Model 50650 (2) . Piet Hein. To barstole Model 50650 (2) Piet Hein 1905-1996. Barstole Model 50650, med stel af forkromet stål, monteret på rund fod af aluminium. Sæde betrukket med sort skind. H. 81 cm. Formgivet i 1961, fremstillet i 1999. Fremstillet hos Fritz Hansen. Litteratur: Noritsugu Oda. Danish chairs. ... Lot no: 3802421 EUR 402 DK, Herlev, Dynamovej 20/04/2015 16:45:00 EUR 64
Piet Hein, ellipseformet bakke
Piet Hein, ellipseformet bakke. Piet Hein, ellipseformet bakke af messing, dessin 7001, stemplet under bund. Fremstillet hos Georg Jensen. 25 x 19 cm. Fremstår med mindre ridser og minimalt irret. Lot no: 3792377 EUR 201 DK, Aarhus, Egå Havvej 20/04/2015 17:53:00 EUR 47
Piet Hein & Bruno Mathsson. Cirkulært spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Cirkulært spisebord. Piet Hein & Bruno Mathsson. Cirkulært spisebord med plade af hvid laminat, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 Ø 120 cm. Fremstår med slitage og ridser samt hak i pladen. Lot no: 3802596 EUR 469 DK, Aarhus, Egå Havvej 20/04/2015 18:26:00 EUR 147
Piet Hein, par barstole (2)
Piet Hein, par barstole (2). Piet Hein, par barstole med stel af forkromet stålrør, monteret på rund fod af aluminium, sæder betrukket med rødt skai. Formgivet i 1961, fremstillet hos Fritz Hansen, model 9511. Litteratur N. Oda, Danish Chairs, beskrevet og gengivet s. 76. Fremstår anløbne, med skrammer og enkelte revner på ... Lot no: 3792061 EUR 402 DK, Aarhus, Egå Havvej 20/04/2015 19:15:00 EUR 57
Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm.. Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm. Fremstillet af hvid bomuld. Mål for servietter: 37x41 cm. Mål for duge: B. 124. L. 170/220/270 cm. Bemærk..!! Bord og pynt medfølger ikke. Lot no: 3803220

EUR 335 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20/04/2015 19:19:00 EUR 100
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table, Fritz Hansen
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table, Fritz Hansen . Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table. White laminate top with aluminium edge. Chromed span legs. Produced by Fritz Hansen in 1984. Dimensions: 180x120 cm, H. 70.5 cm. Minor age-related wear. Lot no: 3784728 EUR 1,080 SE, Stockholm, Slakthusgatan 20/04/2015 20:01:00 EUR 648
Piet Hein. Sinus 550 pendant
Piet Hein. Sinus 550 pendant. Piet Hein 1905-1996. Sinus 550 pendant, matt glass, for halogen. Transformer included. Produced by Holmegaard. Ø 55 cm. Light signs of wear. Lot no: 3710730 EUR 1,340 DK, Roskilde, Store Hedevej 20/04/2015 20:17:00 EUR 938
Piet Hein / Bruno Mathsson. Spændben samt beslag. (4)
Piet Hein / Bruno Mathsson. Spændben samt beslag. (4). Piet Hein / Bruno Mathsson. Spændben samt beslag til Super ellipse spisebord, L. 68 cm. (4) Lot no: 3804552 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 21/04/2015 11:52:00 EUR 54
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært spisebord. Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært spisebord med plade af hvidt laminat med kant af aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. H. 70,5, L. 120, B. 80 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen, 1986. Fremstår med alm. brugsspor. Lot no: 3802952 EUR 335 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21/04/2015 15:08:00 EUR 54
Piet Hein. Seks spændben til Elipsebord
Piet Hein. Seks spændben til Elipsebord. Piet Hein. Seks løse spændben til Elipsebord. Fremstillet hos Fritz Hansen. L. 68 cm. Fremstår med let anløb / let rust. Lot no: 3801247 EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/04/2015 17:37:54 EUR 40
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table with two extension leaves (3)
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table with two extension leaves (3) . Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table, white laminate top with matt aluminium edging, chromed steel span legs. Two extension leaves, each 50 cm. Designed in 1968. Produced by Fritz Hansen. H. 71 cm. L. 150/250 cm. W. 100 cm. Traces of wear. (3) Lot no: 3789972 EUR 3,081 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21/04/2015 19:57:00 EUR 2,412
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table with two extension leaves (3) . Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table with extension, white-lacquered top with matt aluminium edging, chromed steel span legs. Two accompanying extension leaves, each 60 cm. Designed in 1968. Produced by Fritz Hansen. H. 71 cm. L. 180/300 cm. W. 120 cm. A few signs of wear. (3) Lot no: 3710708 EUR 3,215 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/04/2015 21:06:00 EUR 2,546
Arne Jacobsen, Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table with six chairs, model 3107 (7)
Arne Jacobsen, Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table with six chairs, model 3107 (7) . Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table, white laminate top, chromed tubular steel span legs. Produced by Fritz Hansen, 2008. H. 72 cm L. 180 cm W. 120 cm. Arne Jacobsen. A set of six chairs, 'Series 7', with moulded white-lacquered plywood shells and chromed tubular steel legs. ... Lot no: 3786410 EUR 2,680 DK, Vejle, Dandyvej 21/04/2015 21:09:00 EUR 1,474
Piet Hein and Bruno Mathsson. Super Ellipse Table. 170x100 cm
Piet Hein and Bruno Mathsson. Super Ellipse Table. 170x100 cm. Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse Table with white laminate top, chromed tubular steel span legs. Produced by Fritz Hansen 2011 with maker's label. H. 72.5 cm. L. 170 cm. W. 100 cm. New lacquer by professional lacquerer. Lot no: 3804879 EUR 1,072 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22/04/2015 12:01:56 EUR 456
Piet Hein / Arne Jacobsen. Super cirkulært spisebord
Piet Hein / Arne Jacobsen. Super cirkulært spisebord . Arne Jacobsen / Piet Hein. Super cirkulært spisebord med plade af hvid laminat med alukant, stamme af forkromet metal og firpasfod af aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2002. H. 70, Ø 100 cm. Lot no: 3805920 EUR 469 DK, Kolding, Trianglen 22/04/2015 12:37:37 EUR 295
Piet Hein / Bruno Mathsson. Spændben samt beslag. (4). Piet Hein / Bruno Mathsson. Spændben samt beslag til Super ellipse spisebord, L. 68 cm. (4) Lot no: 3807317 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 22/04/2015 15:22:55 EUR 44
Piet Hein & Bruno Mathsson Superelipse bord med plade af hvid laminat.
Piet Hein & Bruno Mathsson Superelipse bord med plade af hvid laminat.. Piet Hein & Bruno Mathsson. Superelipse bord med plade af hvid laminat, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz. H. 70 cm. L. 150 cm. B. 100 cm. Fremstår med mindre brugsspor. Lot no: 3802392 EUR 402 DK, Herlev, Dynamovej 22/04/2015 18:07:00 EUR 147
Piet Hein & Bruno Mathsson. Fire ben til superellipsebord model B 6 (4)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Fire ben til superellipsebord model B 6 (4). Piet Hein & Bruno Mathsson. Fire ben til superellipsebord model B 6 af forkromet stål. Plast dupper medfølger. Fremstår ubrugt i org. emballage. H. 70 cm.(4) Lot no: 3804000 EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 22/04/2015 19:10:00 EUR 50
Arne Jacobsen / Piet Hein. Supercirkulært bord, hvid laminat
Arne Jacobsen / Piet Hein. Supercirkulært bord, hvid laminat . Arne Jacobsen / Piet Hein. Supercirkulært bord med plade af hvidt laminat, monteret med kant af aluminium; firpasfod af aluminium, søjle af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm. L. 100 cm. B. 100 cm. Lot no: 3807030 EUR 402 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/04/2015 19:13:00 EUR 44
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table / two-section conference table
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table / two-section conference table. Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipse table (two-section conference table). White laminate top. Unoriginal extension leaf included. Steel span legs. Produced by Fritz Hansen. H. 70 L. 420-548 W. 140 cm. Heavy wear, large flaking/chips on top. A few open assemblies by edges, unstable. Lot no: 3761223 EUR 2,010 DK, Aarhus, Egå Havvej 22/04/2015 20:48:00 EUR 50
Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Rektangulært bord. 80 x 130 cm
Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Rektangulært bord. 80 x 130 cm . Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Rektangulært bord. 80 x 130 cm. Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Rektangulært spisebord med plade af hvidt laminat med kant af aluminium, monteret med spændben i forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen, mærket heraf. H. 70,5 cm L. 130 cm B. 80 ... Lot no: 3652892 EUR 241 DK, Kolding, Trianglen 23/04/2015 14:28:00 EUR 44
Bord Superellips Bruno Mathsson & Piet Hein
Bord Superellips Bruno Mathsson & Piet Hein. BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, "Superellips", bord, Mathsson International, valnöt, med metallkant, fyra kromade spännben, etikettmärkt 2008, höjd ca 70, ca l00x160 cm Lot no: 3807730 EUR 432 SE, Stockholms Auktionsverk Online 23/04/2015 16:42:00
Mathsson / Hein, matbord 'Superellips', björk
Mathsson / Hein, matbord 'Superellips', björk. Bruno Mathsson & Piet Hein, matbord 'Superellips'. Skiva i björk samt fyra spännben i kromat stål. Tillverkat av Bruno Mathsson International. Mått 180x90 cm, H 72 cm. Visst slitage. Lot no: 3800881 EUR 162 SE, Stockholm, Slakthusgatan 23/04/2015 17:56:00 EUR 32
 1 2  >>