Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2  >> ListGallery Lots per page
Piet Hein & Bruno Mathsson. Ben og beslag til elipsebord (5)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Ben og beslag til elipsebord af forkromet stål samt afstivningskinne af aluminium. H. 68 cm. Fremstår med brugsspor i form af små ridser. (4)
Lot no: 4780753
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 18/10/2017
12:39:47
EUR 64
Bruno Mathsson & Piet Hein bord superellips
BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, Fritz Hansen, "Superellips", matbord, bordsskiva i vitt laminat, kant i borstad aluminiumutdragbart, förkromade spännben, höjd ca 70, 180x120 cm
Lot no: 4805982
EUR 630 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18/10/2017
16:04:00
Piet Hein / Bruno Mathsson. Kvadratisk bord
Piet Hein / Bruno Mathsson. Kvadratisk bord, med plade af hvid laminat, alukant monteret med spændben af forkromede stålrør. H. 70 L. 80 D. 80 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsslitage på plade, ridser på kantlister og anløbne på ben.
Lot no: 4806610
EUR 134 DK, Aarhus, Egå Havvej 18/10/2017
19:31:00
EUR 57
Superellips konferensbord
BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, bord "Superellips", Fritz Hansen, Danmark, tvådelad skiva, 10 förkromade spännben, uttag för datorer, ca höjd ca 71, 420x140 cm
Lot no: 4806066
EUR 525 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18/10/2017
19:34:00
Piet Hein & Bruno Mathsson Supe Ellipse table and Arne Jacobsen, four chairs, model 3107 (5)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table. L. 150 cm. Arne Jacobsen. Four chairs, model 3107. White varnish. Seat H. 42 cm. Produced by Fritz Hansen. All pieces with marks and signs of wear. (5)
Lot no: 4791504
EUR 1,344 DK, Herlev, Dynamovej 18/10/2017
19:37:00
EUR 672
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipsebord med plade af hvid laminat. Monteret med spændeben af forkromet metal. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 L. 150 B. 100 cm. Fremstår med brugsspor og lettere anløbne på ben.
Lot no: 4806934
EUR 403 DK, Aarhus, Egå Havvej 18/10/2017
19:40:00
EUR 282
Lot no: 4806612
20:42:00
EUR 44
Piet Hein & Bruno Mathsson. Esstisch 'Superellipse'
Piet Hein & Bruno Mathsson. Esstisch 'Superellipse' mit weiß laminierter Platte mit Alu-Umleimer auf fünf Spannbeinen aus verchromtem Stahl. H. 71 cm, L. 240 cm, B. 120 cm. Ausführung Fritz Hansen. Gebrauchsspuren, Kante mit Kratzern.
Lot no: 4799504
EUR 806 DK, Herlev, Dynamovej 19/10/2017
11:51:23
EUR 349
Soffbord Bruno Mathsson och Piet Hein
BRUNO MATHSSON och PIET HEIN, soffbord, stämpelmärkt, vit skiva med aluminiumkant, fyra kromade spännben, höjd 54, 100x100 cm
Lot no: 4807328
EUR 315 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19/10/2017
14:18:00
Dänischer Möbelarchitekt, Esstisch / Tisch im Stile von Piet Hein
Dänischer Möbelarchitekt, Esstisch / Tisch im Stile von Piet Hein. Konstruktion mit abschraubbaren Beinen aus verchromtem Stahlrohr, Platte mit Umleimer aus Holz, Platte mit Einlage aus schwarzem Linoleum. Mit Aufkleber bezeichnet. B. 152cm, H. 72,5cm, T. 102cm. Leichte Gebrauchsspuren, auf der ...
Lot no: 4799952
EUR 500 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19/10/2017
19:45:00
EUR 155
Piet Hein & Bruno Mathsson. Esstisch 'Superellipse' mit Auszug (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Esstisch 'Superellipse' mit Auszug, Platte aus weißem Laminat mit matt poliertem Alu-Umleimer, zwei Einlegeplatten inkl. Spannbeine aus verchromtem Stahl. Entwurf 1968. Ausführung Fritz Hansen 2016. H. 70,5; L. 170/270; B. 100 cm. Ein loses Bein inkl. Mit ...
Lot no: 4804352
EUR 806 DK, Roskilde, Store Hedevej 19/10/2017
19:56:00
EUR 941
Piet Hein. 'Karlsvognen'. Stage i børstet stål, H. 62 cm.
Piet Hein. 'Karlsvognen', lysestage af børstet stål med syv lysholdere, H. 62 cm. Fremstår med lette brugsspor.
Lot no: 4809251
EUR 215 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19/10/2017
20:10:00
EUR 71
Arne Jacobsen & Piet Hein. Super Ellipse table with shaker base, newly veneered
Arne Jacobsen & Piet Hein. Dining table. Shaker-shaped aluminium base. Super Ellipse top veneered with American walnut. Designed in 1958 / 1968. Produced by Fritz Hansen. H. 71 cm. L. 240 cm. W. 120 cm. Newly veneered with American walnut, base with tarnish.
Lot no: 4764914
EUR 2,553 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19/10/2017
20:16:00
EUR 417
Piet Hein/ Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord, senere rød højglans lakeret
Piet Hein 1905 - 1996, Bruno Mathsson 1907 - 1988. Super Elipse spisebord, plade af senere rød højglans lakeret laminat, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen med label herfra. H. 70,5 L. 135 B. 90 cm. Fremstår med senere lakeret plade, lette brugsspor, ridser og ...
Lot no: 4806604
EUR 202 DK, Vejle, Dandyvej 19/10/2017
20:20:00
Piet Hein. 'Ra' pendler, Ø: 25 og 40 cm.(2)
Piet Hein. To pendler af hvidlakeret metal og krom montering, model 'Ra'. Ø: 25 og 40 cm. Fremstillet hos Lyfa. Formgivet i 1933. Enkelte mindre ridser. (2)
Lot no: 4808115
EUR 161 DK, Herning, Engdahlsvej 19/10/2017
20:30:00
EUR 141
Arne Jacobsen & Bruno Mathsson/Piet Hein, Ellipse-Tisch und sechs ‚Serie 7’ Stühle aus Kirschbaum (7)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse-Tisch, Platte aus furniertem Kirschbaum, Spannbeine aus Stahl. Ausführung: Fritz Hansen. H. 71, 180 x 120 cm. Gesamtlänge 240 cm. Mit Verschleiß/ Kratzern und Fehlstellen. Arne Jacobsen, sechs Essstühle Modell 3107, mit Sitzschalen aus formgebogenem ...
Lot no: 4809067
EUR 1,075 DK, Odense, Kratholmvej 20/10/2017
15:12:16
EUR 161
3 stk Piet Hein lysestager (3)
Piet Hein 1905 - 1996 3 lysestager af børstet rustfrit stål, runde fodstykker. H. 14 - 29 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (3)
Lot no: 4803915
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 20/10/2017
18:32:00
EUR 155
Piet Hein & Bruno Mathsson. Cirkulært spisebord Ø. 120 cm
Piet Hein & Bruno Mathsson. Cirkulært spisebord med plade af hvid laminat med kant af aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. H. 71, Ø 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsslitage og enkelte mærker.
Lot no: 4809395
EUR 336 DK, Herlev, Dynamovej 20/10/2017
18:33:00
EUR 50
Piet Hein & Bruno Mathsson. Bord rektangulært med spændben
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært bord med plade af hvid laminat, omlakeret under bordpladens bund. Monteret med spændben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. Rekvirenten har bemalet og modificeret bordet. Har tidligere stået ved en kommunal indstitution H. 71,5 cm. L. 120 ...
Lot no: 4770511
EUR 202 DK, Aalborg, Nibevej 21/10/2017
19:50:00
Bruno Mathsson/Piet Hein superellips
BRUNO MATHSSON / PIET HEIN, bord, Fritz Hansen, superellips, bok, 4 kromade spännben, etikettsmärkt Fritz Hansen Made in Denmark 1980, höjd ca 70, 180x120 cm
Lot no: 4810108
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21/10/2017
21:26:00
Piet Hein. Four bar stools, model 50650 (4)
Piet Hein 1905-1996. Four bar stools with painted steel frame, round aluminium base. Seats with new cognac-brown aniline leather covers. H. 81 cm. Designed in 1961. Produced by Fritz Hansen. New upholstery by Danish furniture upholsterer in Denmark with cognac-brown aniline leather. (4) ...
Lot no: 4794219
EUR 2,419 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22/10/2017
20:21:00
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table, new walnut veneer, and two extension leaves (3)
Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse dining table. Chromed steel span legs. Produced by Fritz Hansen, H. 70 L. 180/300 cm. W. 120 cm. Two extension leaves each 60 cm. Top newly veneered with walnut on both sides by a professional cabinetmaker. (3)
Lot no: 4790968
EUR 3,090 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22/10/2017
20:36:00
EUR 181
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rectangular table with span legs, L. 120 cm.
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rectangular table. Black-glazed oak top. Chromed tubular steel span legs. H. 72 L. 120 D. 80 cm. Produced by Fritz Hansen. A few minor scratches and chips.
Lot no: 4755277
EUR 672 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22/10/2017
20:49:00
Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipsebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipsebord med plade af grå laminat, monteret med spænd ben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71cm, L. 135 cm, B. 90 cm. Fremstår med brugsslitage og hak i bordpladen.
Lot no: 4809521
EUR 336 DK, Herlev, Dynamovej 23/10/2017
19:06:00
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super ellipsebord med plade af brunt laminat, monteret med spændben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 L. 180 B. 120 cm. Fremstår med lettere brugsspor, uoriginal tillægsplade af krydsfiner medfølger. L. 76 cm.
Lot no: 4809769
EUR 269 DK, Aarhus, Egå Havvej 23/10/2017
19:35:00
EUR 44
Bruno Mathsson & Piet Hein. Super Ellipse dining table and two extension leaves (3)
Bruno Mathsson & Piet Hein for Fritz Hansen. Super Ellipse dining table. Solid birch top. Six chromed metal span legs. H. 72 cm. L. 200 cm. W. 100 cm. Two extension leaves, each 50 cm. Max. L. 300 cm. Labelled. Lighter signs of wear. (3)
Lot no: 4774474
EUR 1,261 SE, Malmö, Baltzarsgatan 23/10/2017
20:19:00
EUR 39
Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Esstisch 'Superellipse', Tischplatte aus weißem Laminat mit Alu-Umleimer und Auszug, Spannbeine aus verchromtem Stahl, zwei Einlegeplatten je 60 cm inkl. H. 71 L. 180/300, B. 120 cm. Ausführung Fritz Hansen 1988, Etikett von dort. Mit normalen ...
Lot no: 4808903
EUR 1,344 DK, Vejle, Dandyvej 23/10/2017
20:20:00
EUR 537
Piet Hein / Arne Jacobsen. Esstisch 'Superellipse'
Piet Hein / Arne Jacobsen. Esstisch 'Superellipse', Tischplatte mit Buche furniert, Schaft aus verchromtem Metall und 6-Stern-Fußkreuz aus Aluminium. H. 70, L. 150, B. 100 cm. Ausführung Fritz Hansen 2005. Mit Gebrauchsspuren, Platte mit Flecken sowie Fuß mit Kratzern und Randbestoßungen.
Lot no: 4810878
EUR 806 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/10/2017
20:34:00
EUR 228
Piet Hein / Bruno Mathsson. ’Supercirkulært’ Esstisch , neu gestrichen. Sowie Arne Jacobsen. Sechs Stühle 'Serie 7' mit Sperrholzsitzschalen, neu gestrichen (7)
’Supercirkulært’ Esstisch, Design: Piet Hein (1905 – 1996) & Bruno Mathsson (1907 – 1988), Platte aus neu gestrichenem weißen Laminat. Spannbeine aus verchromtem Stahl. H. 70 cm, Ø 120 cm. Ausführung: Fritz Hansen 1995 mit Etikettresten von dort. Neu gestrichen, Beine leicht angelaufen. Sowie ...
Lot no: 4757600
EUR 1,075 DK, Vejle, Dandyvej 23/10/2017
20:37:00
EUR 141
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipse spisebord
Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord, bordplade af hvid laminat og monteret med spændben af forkromet stål. H. 70 L. 180 B. 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Ridser og små kanthakker
Lot no: 4812808
EUR 336 DK, Herlev, Dynamovej 24/10/2017
15:13:00
 1 2  >>