Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched for "piet hein" in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2  >> ListGallery Lots per page
Piet Hein & Bruno Mathsson for Fritz Hansen. Super ellipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson for Fritz Hansen. Super ellipse spisebord . Piet Hein & Bruno Mathsson for Fritz Hansen. Super Elipse spisebord, af bøgetræ, spændben af bøg. H. 70. L. 170 B. 120 cm. Fremstår med brugsspor i form af ridser. Lot no: 3919812 EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 03/08/2015 18:26:00 EUR 77
Piet Hein og Arne Jacobsen. Ellipseformet spisebord
Piet Hein og Arne Jacobsen. Ellipseformet spisebord. Piet Hein/Arne Jacobsen. Ellipseformet spisebord, bordplade af hvid laminat med alukant, H. 71 Ø 100 cm., monteret med spændben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor. Lot no: 3921241 EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 03/08/2015 19:45:00 EUR 295
Piet Hein & Bruno Mathsson for Fritz Hansen. Super ellipse spisebord . Piet Hein & Bruno Mathsson for Fritz Hansen. Super Elipse spisebord, af bøgetræ, spændben af bøg. H. 70. L. 135. B. 90 cm. Fremstår med brugsspor i form af ridser Lot no: 3919809 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 03/08/2015 20:22:00 EUR 44
Piet Hein & Bruno Mathsson, Superellipse spisebord.
Piet Hein & Bruno Mathsson, Superellipse spisebord. . Piet Hein & Bruno Mathsson, Superellipse spisebord med plade af brun laminat, kantliste af børstet aluminium, spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1992. H. 73 L. 150 B. 100 cm. Lot no: 3922119

EUR 402 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03/08/2015 20:24:00 EUR 104
Soffbord, Piet Hein & Bruno Mathsson, Superelips
Soffbord, Piet Hein & Bruno Mathsson, Superelips. Soffbord, Piet Hein & Bruno Mathsson, Superelips. Soffbord, skiva i bok fanér samt spännben. H 52, skiva 135 x 90. Etikettmärkt samt brännmärkt. Framställt av Fritz Hansen. Framstår med slitage och fläckar på skiva. Lot no: 3906245 EUR < 125 SE, Norrköping, Finspångsv. 03/08/2015 20:55:00 EUR 158
Piet Hein/Bruno Mathsson. Fire bordben til elipsebord
Piet Hein/Bruno Mathsson. Fire bordben til elipsebord . Piet Hein/Bruno Mathsson. Fire bordben til Elipse-bord af lakeret bøg. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. ca. 68 cm. Brugsspor. (4) Lot no: 3875926 EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04/08/2015 10:05:36 EUR 40
Piet Hein & Bruno Mathsson. Cirkulært spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Cirkulært spisebord . Piet Hein & Bruno Mathsson. Cirkulært spisebord med plade af hvid laminat, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 Ø 120 cm. Fremstår med brugsspor. Lot no: 3911916 EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 04/08/2015 13:01:00 EUR 74
Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Rektangulært bord 120x80
Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Rektangulært bord 120x80 . Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært spisebord med plade af hvidt laminat med kant af aluminium, monteret med spændben i forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm. L. 120 cm. B. 80 cm. Fremstår med brugsspor. Lot no: 3901492 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 04/08/2015 15:24:00 EUR 74
Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Rektangulært bord 120x80 . Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært spisebord med plade af hvidt laminat med kant af aluminium, monteret med spændben i forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm. L. 120 cm. B. 80 cm. Fremstår med brugsspor. Lot no: 3911889 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 04/08/2015 15:46:00 EUR 60
Arne Jacobsen / Piet Hein. Rektangulært spisebord / arbejdsbord. 150 x 80 cm.
Arne Jacobsen / Piet Hein. Rektangulært spisebord / arbejdsbord. 150 x 80 cm. . Arne Jacobsen / Piet Hein. Rektangulært bord med plade af hvid laminat, monteret med spændben af forkromede stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen 1991. L. 150 cm B. 80 cm. H. 70,5 cm. Fremstår med brugsspor på plade. VENLIGST VÆR OPMÆRKSOM PÅ AT DENNE VARE BEFINDER SIG PÅ LAURITZ.COM HERLEV’S ... Lot no: 3838748 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 04/08/2015 16:38:00 EUR 47
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipsebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipsebord . Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Super Elipse spisebord med plade af sortlaseret ask, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen med label. H. 70 L. 180 B. 120 cm. To tillægsplader a' 60 cm. medfølger. Fremstår med nogle brugsspor. Lot no: 3921327 EUR 402 DK, Herlev, Dynamovej 04/08/2015 18:56:00 EUR 154
Piet Hein & Bruno Mathsson. Kvadratisk spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Kvadratisk spisebord . Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Kvadratisk spisebord med plade af hvid laminat, kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål, H. 70 cm. 80 x 80 cm. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor; små ridser og mærker. Lot no: 3921570 EUR 134 DK, Herning, Engdahlsvej 04/08/2015 19:57:00 EUR 94
Piet Hein. Sinus 550 pendant
Piet Hein. Sinus 550 pendant. Piet Hein 1905-1996. Sinus 550 pendant, matt glass, for halogen. Transformer included. Produced by Holmegaard. Ø 55 cm. Light signs of wear. Lot no: 3883706 EUR 1,340 DK, Roskilde, Store Hedevej 04/08/2015 20:20:00 EUR 938
Piet Hein & Bruno Mathsson. Cirkulært spisebord Ø. 145cm
Piet Hein & Bruno Mathsson. Cirkulært spisebord Ø. 145cm . Piet Hein & Bruno Mathsson. Rundt spisebord med plade af hvid laminat med kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 cm. Ø 145 cm. Fremstår med brugsmærker på plade og kant, spor efter tape på plade, ben med mindre anløbninger. Lot no: 3924053 EUR 402 DK, Vejle, Dandyvej 05/08/2015 12:54:22 EUR 50
Piet Hein and Bruno Mathsson, Super Ellipse dining table wtih extension (3)
Piet Hein and Bruno Mathsson, Super Ellipse dining table wtih extension (3). Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table with white laminate top with steel edging, with extension, two extension leaves included, chromed steel span legs. Two extension leaves, each 60 cm. Designed in 1968. Produced by Fritz Hansen. H. 71 L. 180/300 W. 120 cm. Minor traces of wear,... Lot no: 3923445 EUR 2,010 DK, Aalborg, Nibevej 05/08/2015 16:38:00 EUR 1,152
Piet Hein/ Bruno Mathsson. Superellipse spisebord
Piet Hein/ Bruno Mathsson. Superellipse spisebord . Piet Hein/ Bruno Mathsson. Superellipse spisebord med plade af hvidt laminat, kantliste af børstet aluminium, spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen, 1996. H. 70 L. 180 cm. B. 120 cm. Fremstår med brugsspor og mindre tryk ved kant. Lot no: 3921522 EUR 402 DK, Aarhus, Egå Havvej 05/08/2015 17:49:00 EUR 295
Tillægsplade til Piet Hein / Bruno Mathsson spisebord
Tillægsplade til Piet Hein / Bruno Mathsson spisebord. Tillægsplade til Piet Hein / Bruno Mathsson spisebord B. 120 cm. Uoriginal plade fremstillet af spånplade. Forlænger bordet med 98 cm. Ben medfølger ikke. Lot no: 3923644 EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 05/08/2015 18:40:00 EUR 40
Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Rektangulært bord. 80 x 120 cm.
Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Rektangulært bord. 80 x 120 cm.. Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Rektangulært spisebord med plade af hvidt laminat med kant af aluminium, monteret med spændben i forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70,5 cm L. 120 cm B. 80 cm. Fremstår med lette brugsspor. Lot no: 3627121 EUR 241 DK, Kolding, Trianglen 06/08/2015 13:40:00 EUR 161
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table, black high-gloss laminate (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table, black high-gloss laminate (3). Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table. Black high-gloss laminate top, chromed tubular steel span legs. Two extension leaves, each 50 cm. Produced by Fritz Hansen. H. 70 cm L.150 cm W.100 cm. Signs of wear, minor tarnish on legs, minor chips by assembly, minor difference in height on ... Lot no: 3579246 EUR 1,340 DK, Vejle, Dandyvej 06/08/2015 15:56:00 EUR 1,072
Piet Hein. RA pendel rød
Piet Hein. RA pendel rød. Piet Hein RA pendel af rødlakeret metal. Fremstillet hos Lyfa. Ø 40 cm. Minimale brugsspor. Lot no: 3923631 EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 06/08/2015 18:56:00 EUR 50
Piet Hein & Bruno Mathsson, Esstisch Modell Super-Ellipse für Fritz Hansen
Piet Hein & Bruno Mathsson, Esstisch Modell Super-Ellipse für Fritz Hansen. Esstisch Modell Super-Ellipse, skandinavisches Design von Piet Hein & Bruno Mathsson für Fritz Hansen. Entwurf von 1964-68. Die Tischplatte ist wohl eine Sonderanfertigung mit Furnier in Eiche, Spannbeine aus verchromtem Stahldraht. B. 140cm, H. 70,5cm, T. 139cm. Minimale Gebrauchsspuren. Bitte ... Lot no: 3886027 EUR 700 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 06/08/2015 20:20:00 EUR 350
Piet Hein and Bruno Mathsson. Ellipse dining table (3)
Piet Hein and Bruno Mathsson. Ellipse dining table (3). Piet Hein and Bruno Mathsson. Ellipse dining table with two extension leaves. Produced by Fritz Hansen. H. 70 cm, L. 150+2x50 cm, W. 100 cm. Traces of wear with scratches/marks on the top and traces of wear on the aluminium edging. (3) Lot no: 3925283 EUR 670 DK, Herning, Engdahlsvej 06/08/2015 20:20:00 EUR 415
Piet Hein & Bruno Mathsson, Set Tische Modell B 440 für Fritz Hansen (11)
Piet Hein & Bruno Mathsson, Set Tische Modell B 440 für Fritz Hansen (11). Set Tische Modell B 440, Design von Piet Hein & Bruno Mathsson für Fritz Hansen. Entwurf von 1964-68, Ausführung 2000. Rechteckige Tischplatte, weiß laminiert mit Aluminiumkante, unterseitig eine Traverse aus Aluminium, Spannbeine aus verchromtem Stahldraht. Unterseitig mit Aufkleber bezeichnet. ... Lot no: 3918553 EUR 3,200 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 06/08/2015 20:30:00 EUR 2,000
Arne Jacobsen & Piet Hein. Super Ellipse table, rosewood
Arne Jacobsen & Piet Hein. Super Ellipse table, rosewood . Arne Jacobsen & Piet Hein. Super Ellipse dining table. Top veneered with varnished rosewood. Chromed metal and aluminium six-star foot. Produced by Fritz Hansen. Newly veneered. H. 70 L. 180 W. 120 cm. Lot no: 3925806 EUR 2,412 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06/08/2015 20:54:00 EUR 1,876
Piet Hein løse spændben til Ellipse spisebord (15)
Piet Hein løse spændben til Ellipse spisebord (15). Piet Hein løse spændben til Ellipse spisebord af forkromet metal. Fremstår med lettere anløbne og snavset. (15) Lot no: 3923639 EUR 161 DK, Aarhus, Egå Havvej 06/08/2015 21:05:31 EUR 44
Piet Hein, Bruno Mathsson & Arne Jacobsen. Super cirkulært bord
Piet Hein, Bruno Mathsson & Arne Jacobsen. Super cirkulært bord. Piet Hein, Bruno Mathsson & Arne Jacobsen. Super cirkulært bord med plade af hvid laminat med aluminiumskant. Monteret med spændben af matforkromet stål. H. 70, Ø 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen 2007 med mærkat herfra. Brugsspor. Bordplade med forstærkning/limning under et beslag. Fremstår ... Lot no: 3926773 EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 07/08/2015 17:00:48 EUR 44
Piet Hein & Bruno Mathsson. Round dining table and four chairs, model 3107 (5)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Round dining table and four chairs, model 3107 (5). Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table. White laminate top, chromed tubular steel span legs. Produced by Fritz Hansen. H. 70.5 Ø. 120 cm. Newly re-varnished by a professional lacquerer. Arne Jacobsen. Four Series 7 chairs. Moulded plywood shells fitted with black semi-aniline ... Lot no: 3832191 EUR 1,340 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07/08/2015 18:31:00 EUR 1,072
Superellips
Superellips. BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, matbord, för Fritz Hansen, bordsskiva fanerad i masurbjörk, kromade spännben avslutade i träfötter enligt uppgift specialtillverkade av Fritz Hansen, höjd 74, 120x120 cm Lot no: 3922322 EUR 211 SE, Stockholms Auktionsverk Online 07/08/2015 19:42:00
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært sofabord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært sofabord . Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært sofabord med plade med hvislamiat og kant af aluminium, monteret på spændben af forkromet stål. H. 52 L. 120 B. 80 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen, 1983. Fremstår med brugsspor, ridser på bordplade. Lot no: 3925577 EUR 201 DK, Hørsholm, Vibe Alle 07/08/2015 20:01:00 EUR 47
Piet Hein & Bruno Mathsson. Cirkulært spisebord . Piet Hein & Bruno Mathsson. Cirkulært spisebord med plade af hvid laminat, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 Ø 120 cm. Fremstår med brugsspor. Lot no: 3911917 EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 08/08/2015 13:01:00 EUR 40
 1 2  >>