Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched for "piet hein" in all active lots  Save list   Create Lot search
  ListGallery Lots per page
Piet Hein Karlsvognen / Great Bear, to stager af børstet rustfrit stål. (2)
Piet Hein Karlsvognen / Great Bear, to stager af børstet rustfrit stål. (2). Piet Hein Karlsvognen / Great Bear, to stager med hver syv arme & lyspiber af børstet rustfrit stål, to størrelser, H. 38 & 63. Fremstår med brugsspor. (2) Lot no: 3593241 EUR 269 DK, Odense, Kratholmvej 02/11/2014 21:08:00 EUR 242
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superelipse spisebord, hvid laminat
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superelipse spisebord, hvid laminat. Piet Hein & Bruno Mathsson. Superelipse spisebord Superellipse spisebord, Piet Hein & Bruno Mathsson, med plade af hvid laminat, kantlist af børstet aluminium, spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1981. H. 70 L. 150 B. 100 cm. Fremstår med brugsspor og ridser på kanlist. Lot no: 3599872 EUR 403 DK, Aarhus, Egå Havvej 03/11/2014 19:43:00 EUR 228
Mathsson/Hein, conference table, 'Super Circle', white laminate
Mathsson/Hein, conference table, 'Super Circle', white laminate. Bruno Mathsson & Piet Hein, conference table, model 'Super Circle', birch with white laminate top, five chromed steel span legs. Produced by Bruno Mathsson International, Värnamo. Dimensions Ø 225 cm, H 72 cm. Minor traces of wear, a few marks and chips on one edge. Lot no: 3603969 EUR 756 SE, Stockholm, Slakthusgatan 03/11/2014 21:09:00 EUR 146
Samling grafik, Bjørn Wiinblad, Piet Hein og Lin Utzon (4)
Samling grafik, Bjørn Wiinblad, Piet Hein og Lin Utzon (4). Samling grafik, Bjørn Wiinblad 1918-2006, kvindeportrætter, to offsettryk, begge tryksign., Piet Hein 1905-1996, person med lyre under hvælv og åben himmel, litografi, unum. tryktsign. Piet Hein, fremstår med revne i glas, samt Lin Utzon f. 1946, komposition, litografi, 409/1000, 55 x 48 cm - 77 ... Lot no: 3575158 EUR 107 DK, Aalborg, Nibevej 04/11/2014 16:37:00 EUR 40
Piet Hein. Superelipse spisebord
Piet Hein. Superelipse spisebord . Superellipse spisebord, Piet Hein & Bruno Mathsson, med plade af hvidlakeret træ, spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen 1976. H. 70 L. 180 B. 120 cm. Fremstår med brugsslitage, rider og afslag på kanter. Lot no: 3603340 EUR 604 DK, Herlev, Dynamovej 04/11/2014 17:20:00 EUR 54
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table (3). Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table. White laminate top with extension. Chromed steel span legs. Produced by Fritz Hansen in 1999. H. 70, L. 150, W. 100 cm. Extension leaves approx. 50 cm. Signs of wear, small scratches on e.g. top and aluminium edge. Lot no: 3603926 EUR 1,343 DK, Odense, Kratholmvej 04/11/2014 17:21:53 EUR 551
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord . Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord, plade af hvid laminat, kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkormet stål. H. 71, L. 180, B. 120 cm. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor: plade og alukant med ... Lot no: 3604874 EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 04/11/2014 19:40:00 EUR 161
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table with extension (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table with extension (3). Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table with extension. White laminate top. Chromed steel span legs. H. 70, L. 180, D. 120 cm. Two extension leaves, each 60 cm. Produced by Fritz Hansen in 2004. (3) Lot no: 3605273 EUR 2,552 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04/11/2014 20:03:00 EUR 2,015
Piet Hein / Bruno Mathsson - Sofabord af bejdset eg
Piet Hein / Bruno Mathsson - Sofabord af bejdset eg. Piet Hein / Bruno Mathsson - Sofabord med finerede spændben af bordeaux-bejdset eg. Mål: 115x115 cm. H. 52 cm. Fremstår med brugsspor, Ridser og mærker. Er fremstillet hos Fritz Hansen, mærke derfra på ben. Lot no: 3606795 EUR 107 DK, Odense, Kratholmvej 05/11/2014 14:03:55 EUR 40
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord . Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord, plade af grå laminat, kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkormet stål. H. 71 L. 180 B. 120 cm. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor; plade og alukant med ridser. Lot no: 3595422 EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 05/11/2014 14:35:00 EUR 50
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table (3). Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table. White laminate top with extension. Chromed steel span legs. Produced by Fritz Hansen in 1997. H. 70, L. 150, W. 100 cm. Extension leaves approx. 50 cm. A few signs of wear. Lot no: 3602982 EUR 1,343 DK, Kolding, Trianglen 05/11/2014 15:11:00 EUR 604
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord. Super Ellipse spisebord af Piet Hein (1905-1996) & Bruno Mathsson (1907-1988), formgivet 1968, fremstillet hos Fritz Hansen i 1989. Plade af hvid laminat med kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. H. 72 L. 150 cm. B. 100 cm. Brugsspor, ridser, kant med stødmærker. Lot no: 3606204 EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 05/11/2014 15:24:00 EUR 57
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord . Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord, plade af hvid laminat, kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkormet stål. H. 71 L. 150 B. 100 cm. Formgivet 1985. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor; plade og alukant med ridser. Lot no: 3604314 EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 05/11/2014 16:38:00 EUR 50
Piet Hein. Super Ellipse dining table, L. 240 cm
Piet Hein. Super Ellipse dining table, L. 240 cm. Piet Hein. Super Ellipse dining table with white laminate top, aluminium edging, chromed metal span legs. Produced by Fritz Hansen. H. 70, L. 240, W. 120 cm. Traces of wear. Lot no: 3606343 EUR 1,074 DK, Herlev, Dynamovej 05/11/2014 19:56:00 EUR 430
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table, silver birch
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table, silver birch. Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table. Silver birch top, chromed metal span legs. Produced by Bruno Mathsson International, labelled accordingly. 220x110 cm, H. 70 cm. Scratches, signs of wear. Lot no: 3604881 EUR 540 SE, Malmö, Baltzarsgatan 05/11/2014 20:28:00 EUR 292
Piet Hein & Bruno Mathsson, large dining table/conference table 'Superellipse' for Fritz Hansen
Piet Hein & Bruno Mathsson, large dining table/conference table 'Superellipse' for Fritz Hansen. Piet Hein & Bruno Mathsson, dining table/conference table 'Superellipse' for Fritz Hansen. Designed 1968. Laminate table top featuring matte polished aluminium bumper, four chromed steel support legs featuring foot caps. Produced 2003 for Fritz Hansen. H approx. 72 cm, W approx. 240 cm, D approx.... Lot no: 3608137 EUR 900 DE, Hamburg, Große Elbstraße 05/11/2014 20:43:47 EUR 750
Piet Hein. Stage, Karlsvognen
Piet Hein. Stage, Karlsvognen. Piet Hein. Karlsvognen, lysestage i børstet stål med syv lysholdere . H. 37 cm. Lot no: 3609137 EUR 201 DK, Hørsholm, Vibe Alle 06/11/2014 19:40:00 EUR 91
Piet Hein / Arne Jacobsen. Super cirkulært spisebord
Piet Hein / Arne Jacobsen. Super cirkulært spisebord. Arne Jacobsen / Piet Hein. Super cirkulært spisebord med plade af hvid laminat med alukant, stamme af forkromet metal og firpasfod af aluminium. Fremstår med ridser på alu kant og plade. Fremstillet hos Fritz Hansen, 2002. H. 70 Ø 100 cm. Lot no: 3609323 EUR 403 DK, Hørsholm, Vibe Alle 06/11/2014 19:43:00 EUR 84
Piet Hein / Bruno Mathsson, kvadratisk bord
Piet Hein / Bruno Mathsson, kvadratisk bord. Kvadratisk bord med plade af hvidt laminat med kant af aluminium, monteret med spændben i forkromet stål, monteret med beslag til stoleophæng. Formgivet af Piet Hein og Bruno Mathsson 1960'erne. Fremstillet hos Fritz Hansen 1989. H. 70,5 cm L. 80 cm B. 80 cm. Fremstår med alm. brugsslitage, ... Lot no: 3608695 EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 06/11/2014 19:55:00 EUR 71
Piet Hein. Sinus 330 pendel
Piet Hein. Sinus 330 pendel. Piet Hein. Sinus 330 pendel af mat opalglas, med transformer til halogenlampe. Fremstillet hos Holmegaard. Ø 33 cm. Modelfoto. I original uåbnet emballage Lot no: 3608120 EUR 604 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07/11/2014 13:07:37 EUR 47
Piet Hein. Sinus 330 pendel
Piet Hein. Sinus 330 pendel . Piet Hein. Sinus 330 pendel af mat opalglas, med transformer til halogenlampe (ubrugt i orginal emballage) Fremstillet hos Holmegaard. Ø 33 cm. Lot no: 3608121 EUR 604 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07/11/2014 19:09:00 EUR 94
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table with two extension leaves, 170x100 cm (2)
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table with two extension leaves, 170x100 cm (2). Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse dining table with extension, white laminate top with matt aluminium edging, satin-chromed steel span legs. Two extension leaves, each 50 cm. Designed in 1968. Produced by Fritz Hansen. H. 72 L. 170/270 cm. W. 100 cm. Minimal traces of ... Lot no: 3585754 EUR 3,358 DK, Vejle, Dandyvej 10/11/2014 20:28:00 EUR 1,948