Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched for "piet hein" in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2  >> ListGallery Lots per page
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord . Piet Hein & Bruno Mathsson, Superellipse spisebord med plade af hvid laminat, kantliste af børstet aluminium, spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 72,5, L. 180, B. 120 cm. Brugsspor. Fremstår med trykmærke på plade ved kant i den ene ende. Lot no: 4129697 EUR 536 DK, Roskilde, Store Hedevej 09/02/2016 13:48:05 EUR 255
Piet Hein. Tre barstole, model 50650 (3)
Piet Hein. Tre barstole, model 50650 (3) . Piet Hein 1905-1996. Tre par barstole med stel af forkromet stål, monteret på rund fod af aluminium. Sæde betrukket med brunt læder. H. 62 cm. Formgivet 1961. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsslitage og defekter på læder. (3) Lot no: 4141721 EUR 603 DK, Hørsholm, Vibe Alle 09/02/2016 13:50:58 EUR 496
Piet Hein/Bruno Mathsson. Elipsebord
Piet Hein/Bruno Mathsson. Elipsebord. Piet Hein/Bruno Mathsson. Elipsebord udført med plade af fineret eg med med ben af forkromet stål. L. 135 cm. B. 90 cm. H. 70 cm. Fremstår med slitage. Lot no: 4144211 EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 09/02/2016 14:01:00 EUR 50
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table. Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse dining table with white laminate top mounted with aluminium edging and chromed steel span legs. H. 70 L. 240 W. 120 cm. Produced by Fritz Hansen in 1986, with maker's label. Traces of wear with scratches and a single minimal chip on ... Lot no: 4135522 EUR 1,206 DK, Hørsholm, Vibe Alle 09/02/2016 14:08:00 EUR 1,943
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord, egetræ
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord, egetræ. Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord, plade af fineret egetræ, med fem spændben af forkromet stål. Udført hos Fritz Hansen. H.71, L.240, B. 120 cm. Mærker og skjolder på plade, afslag på kanter ben samt let anløbne ben. Lot no: 4144204 EUR 509 DK, Roskilde, Store Hedevej 09/02/2016 14:31:46 EUR 322
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table, rosewood
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table, rosewood. Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table. Top veneered with rosewood. Chromed steel span legs. H. 71 L. 180 W. 120 cm. Produced by Fritz Hansen. Newly veneered by a professional cabinetmaker, a few minor marks on edge. Lot no: 4130518 EUR 1,474 DK, Roskilde, Store Hedevej 09/02/2016 14:57:00 EUR 1,206
Mathsson & Hein, bord 'Superellips'
Mathsson & Hein, bord 'Superellips'. Bord "Superellips", formgivet av Bruno Mathsson & Piet Hein. Skiva i lackerat trä samt förkromade spännben i metall. Centralt placerad laddstation. Tillverkat av Bruno Mathsson International. Mått 240 x130 cm, H 69,5 cm. Slitage, skador, fläckar. Lot no: 4140081 EUR 216 SE, Stockholm, Slakthusgatan 09/02/2016 15:01:30 EUR 146
Mathsson & Hein, matbord 'Superellips'
Mathsson & Hein, matbord 'Superellips'. Bord "Superellips", formgivet av Bruno Mathsson & Piet Hein. Skiva lackerad i metallicgrå nyans samt förkromade spännben i metall. Tillverkat av Bruno Mathsson International. Mått 175x125 cm, höjd 75 cm. Bruksslitage och vissa stötmärken. Lot no: 4140080 EUR 324 SE, Stockholm, Slakthusgatan 09/02/2016 15:10:09 EUR 237
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table with extension
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table with extension. Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Super Ellipse dining table with extension, white laminate top with steel span legs. Produced by Fritz Hansen. H. 71 L. 150 W. 100 cm. Traces of wear, scratches, marks. Extension leaves not included. Lot no: 4138308 EUR 1,072 DK, Herlev, Dynamovej 09/02/2016 19:00:00 EUR 248
Piet Hein/ Bruno Mathsson. Rundt bord.
Piet Hein/ Bruno Mathsson. Rundt bord.. Piet Hein/ Bruno Mathsson. Cirkulært bord med plade af eg, spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen H. 70 cm. Ø 120 cm. Fremstår med ridser/slitage og mærker på bordplade samt med anløbne ben. Lot no: 4144210 EUR 188 DK, Roskilde, Store Hedevej 09/02/2016 19:04:00 EUR 40
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse spisebord med udtræk (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse spisebord med udtræk (3). Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Superellipse spisebord med plade af brun laminat med aluminiumskant, monteret med udtræk, ben af forkromet stål, H. 70 L. 150 B. 100 cm., medfølgende to tillægsplader á 50 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med alm. brugspræg; småridser samt... Lot no: 4127910 EUR 536 DK, Roskilde, Store Hedevej 09/02/2016 19:38:00 EUR 181
Piet Hein. Sinus 550 pendant
Piet Hein. Sinus 550 pendant. Piet Hein 1905-1996. Sinus 550 pendant, matt opal glass. For halogen, transformer included. Produced by Holmegaard, Ø 55 cm. Unused and unassembled in original packaging. NB. Archive photos. Lot no: 4145795

EUR 1,340 DK, Roskilde, Store Hedevej 09/02/2016 20:15:00 EUR 831
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table, 180 x 120 cm.
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table, 180 x 120 cm. . Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table. Chromed steel span legs. Designed in 1968. Produced by Fritz Hansen in 1987. H. 70 cm. L. 180 cm. W. 120 cm. Top newly varnished, tarnish and signs of wear on base. Lot no: 4137326 EUR 1,340 DK, Vejle, Dandyvej 09/02/2016 20:18:00 EUR 938
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table, L. 240 cm
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table, L. 240 cm. Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table with white laminate top and four chromed steel span legs (one span leg missing). Produced by Fritz Hansen. H. 70 L. 240 W. 120 cm. Traces of wear, scratches and marks, top with impact mark, 1 x 0.5 cm. One span leg missing. Lot no: 4143980 EUR 1,072 DK, Vejle, Dandyvej 09/02/2016 20:42:00 EUR 241
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord, egetræ. Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord, plade af fineret egetræ, med fem spændben af forkromet stål. Udført hos Fritz Hansen. H.71, L.240, B. 120 cm. Mærker og skjolder på plade, rep. på undersiden af pladen ved et ben samt let anløbne ben. Lot no: 4144205 EUR 469 DK, Roskilde, Store Hedevej 09/02/2016 21:08:00 EUR 44
Piet Hein / Bruno Mathsson. To ellipseborde. (2)
Piet Hein / Bruno Mathsson. To ellipseborde. (2). Piet Hein / Bruno Mathsson. To ellipseborde med stålspændben, plade udført i brun laminat. Udført hos Fritz Hansen. Mål: 100x150cm H. 72 cm. Fremstår med kraftige brugsspor, herunder buler, mærker, rust, samt beslag der er flyttet/knækket under pladen. (2) Lot no: 4149263 EUR 268 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10/02/2016 10:03:00 EUR 44
Sidse Werner, Piet Hein, Arne Jacobsen mm. Samling diverse møbler og reservedele (8)
Sidse Werner, Piet Hein, Arne Jacobsen mm. Samling diverse møbler og reservedele (8). Sidse Werner. Tre paraplystativer model 1437 af forkronet stål. Manglende bakker. Piet Hein. Stel til barstol af forkromet stål, samt fire skaller af formbøjet finér, til stol model 3107. Alle dele med slidtage. (8) Lot no: 4145484 EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 10/02/2016 12:14:00 EUR 308
Piet Hein / Bruno Mathsson. Elipse bord af bøg samt ekstra plade
Piet Hein / Bruno Mathsson. Elipse bord af bøg samt ekstra plade. Piet Hein / Bruno Mathsson. Elipse bord af bøg med spændeben af forkromet metal. H. 71, 115 x 115 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med ridser og skjolder på bordplade. Rund bordplade Ø 82 cm medfølger, samt fire beslag til spændeben. Lot no: 4145517 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 10/02/2016 12:20:00 EUR 47
Piet Hein / Bruno Mathsson. To ellipseborde. (2). Piet Hein / Bruno Mathsson. To ellipseborde med stålspændben, plade udført i brun laminat. Udført hos Fritz Hansen. Mål: 100x150cm H. 72 cm. Fremstår med kraftige brugsspor, herunder buler, mærker, rust, samt beslag der er flyttet/knækket under pladen. (2) Lot no: 4149280 EUR 268 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10/02/2016 15:00:00 EUR 44
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rundt spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rundt spisebord . Piet Hein & Bruno Mathsson. Supercirkulært spisebord med plade af egetræ, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 Ø. Fremstår med slitage og anløbne på ben. Lot no: 4144207 EUR 214 DK, Roskilde, Store Hedevej 10/02/2016 16:27:00 EUR 47
Piet Hein / Bruno Mathsson. Elipse bord, plade af lys grå laminat
Piet Hein / Bruno Mathsson. Elipse bord, plade af lys grå laminat . Piet Hein & Bruno Mathsson. Kvadratisk Elipse bord, med plade af lys grå laminat, monteret med spændben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71, L. 135 B. 90 cm. Fremstår med brugsslitage og ridse samt enkelte afslag på laminat. Lot no: 4145331 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 10/02/2016 18:06:00 EUR 44
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord . Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med plade af hvid laminat. Monteret med spændben af forkromet stål. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1999. H. 70, L. 135, B. 90 cm. Fremstår med brugsspor, ridser, mærker. Lot no: 4138310 EUR 402 DK, Herlev, Dynamovej 10/02/2016 18:58:00 EUR 322
Piet Hein/Bruno Mathsson. Kvadratisk spisebord
Piet Hein/Bruno Mathsson. Kvadratisk spisebord. Piet Hein/Bruno Mathsson. Kvadratisk bord med spændben og plade af fineret mahogni. Fremstillet hos Fritz Hansen Mål: 80x80cm H: 70,5 cm. Fremstår med ridser/mærker samt anløbet på spændben. Lot no: 4148269 EUR 134 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10/02/2016 19:30:00 EUR 44
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table, varnished
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table, varnished. Super Ellipse dining table designed by Bruno Mathsson & Piet Hein. Mahogany-varnished top. Four chromed steel span legs. Produced by Bruno Mathsson International. 135x90 cm, H. 71 cm. Minor wear, varnish of later date. Lot no: 4135866 EUR 539 SE, Stockholm, Slakthusgatan 10/02/2016 19:35:00 EUR 270
Piet Hein & Bruno Mathsson Super Ellipse table and six Arne Jacobsen chairs, model 3107. Newly varnished (7)
Piet Hein & Bruno Mathsson Super Ellipse table and six Arne Jacobsen chairs, model 3107. Newly varnished (7) . Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse dining table. Oak top newly varnished black with visible grain, aluminium edge. Chromed steel span legs. Produced by Fritz Hansen. H. 70 L. 180 W. 120 cm. Six Arne Jacobsen Series 7 chairs, model 3107. Newly varnished white shell, ... Lot no: 4137499 EUR 1,340 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10/02/2016 19:45:00 EUR 1,072
Piet Hein. Lysestage, børstet stål. 'Karlsvognen'.
Piet Hein. Lysestage, børstet stål. 'Karlsvognen'.. Piet Hein. Karlsvognen, lysestage i børstet stål med syv lysholdere. H. ca. 63 cm B. 44 cm. Fremstår med brugsspor, herunder stearin rester. Lot no: 4146287 EUR 188 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10/02/2016 20:16:00 EUR 181
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table. Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table. White laminate top, brushed aluminium edge. Chromed steel span legs. Produced by Fritz Hansen. H. 71 cm, L. 180, W. 120 cm. Signs of wear. Lot no: 4147450 EUR 670 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10/02/2016 20:22:00 EUR 362
Piet Hein/ Bruno Mathsson. Rundt bord.. Piet Hein/ Bruno Mathsson. Cirkulært bord med plade af eg, spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen H. 70 cm. Ø 120 cm. Fremstår med ridser/slitage og mærker på bordplade samt med anløbne ben. Lot no: 4145811 EUR 188 DK, Roskilde, Store Hedevej 10/02/2016 21:05:00 EUR 40
Bord Superellips
Bord Superellips. BRUNO MATHSSON, bord, "Superellips", Piet Hein för Mathsson International/Fritz Hansen, grålackerad skiva, förkromade spännben, etikettmärkt PIET HEIN BRUNO MATHSSON samt Fritz Hansen, höjd ca 63, 220x110 cm Lot no: 4146502 EUR 270 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 10/02/2016 21:58:00
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super circular table from 2012. Ø 145 cm.
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super circular table from 2012. Ø 145 cm.. Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Round dining table. White laminate top, chromed steel span legs. Produced by Fritz Hansen in 2012. H. 71, Ø 145 cm. Lot no: 4136917 EUR 1,340 DK, Kolding, Trianglen 11/02/2016 14:08:00 EUR 750
 1 2  >>