Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2  >> ListGallery Lots per page
Poul Cadouvius / Piet Hein / Bruno Mathsson. Cafébord
Cafébord / spisebord udført med Piet Hein / Bruno Mathsson bordplade af hvid laminat med stålkant. Monteret på Poul Cadouvius trompetfod af aluminium. H. 69 cm. B. 75 cm. L. 75 cm. Fremstår med brugsspor herunder ridser / mærker.
Lot no: 4916566
EUR 161 DK, Aalborg, Nibevej 20/02/2018
18:00:00
Piet Hein & Bruno Mathsson. Circular table.
Piet Hein & Bruno Mathsson. Circular table with plate in black-varnished laminate, edge list in aluminium. Fitted with chrome-plated span legs. Produced by Fritz Hansen, model 1986. H. 70.5 cm. Ø. 120 cm. Traces of wear.
Lot no: 4920847
EUR 672 DK, Aalborg, Nibevej 20/02/2018
19:00:00
EUR 188
Piet Hein and Bruno Mathson. Super Ellipse table with extension, white laminate and extension leaves (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table with extension, plate in white laminate. With two extension leaves 60 cm. H. 71 L. 180/300 W. 120 cm. Produced by Fritz Hansen. Traces of wear, minor scratches, marks on the aluminium edge, flaking on the bottom of the tabletop. (3)
Lot no: 4911224
EUR 1,075 DK, Herlev, Dynamovej 20/02/2018
19:14:00
EUR 564
Piet Hein. Bar stools (2)
Piet Hein. Bar stools with chrome-plated metal frames, mounted on round aluminium bases, seat in black leather. Designed 1961. Produced by Fritz Hansen. Reupholstery not by Fritz Hansen, still by professional upholsterer. Literature: Noritsugu Oda: 'Danish Chairs'. Described and reproduced p. 76....
Lot no: 4906882
EUR 1,343 DK, Aarhus, Egå Havvej 20/02/2018
19:21:00
EUR 564
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table with extension. (3)
Piet Hein/Bruno Mathsson 'Super Ellipse' table in white laminate, span legs in chrome-plated tubular steel, with extension and two extension leaves. Produced by Fritz Hansen. L. 180 cm. W. 120 cm. Two extension leaves á 60 cm. With some marks and traces of wear.
Lot no: 4907522
EUR 1,343 DK, Herlev, Dynamovej 20/02/2018
19:35:00
EUR 457
Piet Hein/Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord, grå laminat
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipsebord med bordplade af grå laminat med alukant, fire spændben af forkromet stål. H. 71, L.180, B. 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen, 1990. Fremstår med minimale brugsspor henset til alder. Se i øvrigt auktion 4917514 for matchende stole.
Lot no: 4917588
EUR 403 DK, Hørsholm, Vibe Alle 20/02/2018
19:58:00
EUR 242
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipsebord med plade af hvid laminat
Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Super Elipse spisebord med plade af hvid laminat med aluminiumskant, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen 1994, label herfra. H. 72. L. 115. B. 115 cm Fremstår med absolut minimale brugsspor henset til alder.
Lot no: 4920049
EUR 322 DK, Helsingør, Støberivej 20/02/2018
20:12:00
EUR 376
Piet Hein. Super Ellipse dining table (3)
Piet Hein. Super Ellipse dining table with extension, table top in grey laminate, span legs in chrome-plated steel, two extension leaves, 50 x 100 cm. Produced by Fritz Hansen. H. 70 cm. L. 150 cm. W. 100 cm. Traces of wear, edge list detaches slightly at the joint. (3)
Lot no: 4919016
EUR 1,075 DK, Aarhus, Egå Havvej 20/02/2018
20:55:00
EUR 457
Piet Hein/ Arne Jacobsen. A large Super Ellipse dining table
Piet Hein/ Arne Jacobsen. Super Ellipse dining table / conference table with white laminate top, chromed steel span legs. Numbered model with aluminium rails under the tabletop. Produced by Fritz Hansen in 2010. H. 71 x 300 x 130 cm. Normal minor traces of wear, some marks on the steel edges.
Lot no: 4913301
EUR 2,687 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/02/2018
21:02:00
EUR 2,015
Bruno Mathsson Piet Hein Superellips bord
BRUNO MATHSSON / PIET HEIN, bord, ''Superellips'', fanérat med masurbjörk, 4 förkromade spännben, höjd ca 70, 220x110 cm
Lot no: 4921659
EUR 311 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21/02/2018
10:36:00
Bruno Mathsson/Piet Hein bord
BRUNO MATHSSON / PIET HEIN, bord, Fritz Hansen, superellips, fanerat med masurbjörk, 4 förkromade spännben, etikettsmärkt Piet Hein Fritz Hansen Värnamo, höjd ca 70, 200x100 cm
Lot no: 4921744
EUR 415 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21/02/2018
15:21:00
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipsebord.
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipsebord med plade af hvid laminat. Monteret med forkromet spændeben. H. 72,5 L. 150 B. 100 cm. Fremstår med bule på kant samt ridser i plade. Fremstillet ved Fritz Hansen
Lot no: 4919929
EUR 269 DK, Herlev, Dynamovej 21/02/2018
15:23:00
EUR 188
Bruno Mathsson Piet Hein Superellips
BRUNO MATHSSON / PIET HEIN, bord, Fritz Hansen, Superellips, vitlaminat med aluminiumkant 4 kromade spännben, etikettmärkt, 3 iläggsskivor á 50 cm, höjd ca 73, 150x100 cm
Lot no: 4921749
15:36:00
Bruno Mathsson/Piet Hein bord
BRUNO MATHSSON / PIET HEIN, bord, Fritz Hansen, superellips, fanerat med masurbjörk, 4 förkromade spännben, etikettsmärkt Piet Hein Fritz Hansen Värnamo, höjd ca 70, 240x120 cm
Lot no: 4921789
EUR 519 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21/02/2018
17:48:00
Bruno Mathsson soffbord
BRUNO MATHSSON / PIET HEIN, soffbord, "Superellips", etikettmärkningar, kromade spännben, bordsskivan fanérad i masurbjörk, höjd 63, 150x90 cm
Lot no: 4921792
EUR 207 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21/02/2018
18:03:00
Piet Hein / Bruno Mathsson. Superelipsebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superelipsebord med udtræk, plade af bøg, monteret med stålspændben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Tillægsplader medfølger ikke H.70 cm. B. 180 cm. D. 120 cm. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 4922071

EUR 349 DK, Herlev, Dynamovej 21/02/2018
19:17:00
EUR 121
Piet Hein & Arne Jacobsen. Supercirkulært spisebord
Supercirkulært spisebord af Arne Jacobsen/Piet Hein med hvidlamineret plade, sekspasfod af aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70,5 Ø 115cm. Fremstår med brugsspor, afmonteret bordplade.
Lot no: 4915636
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 21/02/2018
19:18:00
Ellipseformet spisebord med grålakeret bordplade
Ellipseformet grålakeret bordplade af med affaset kant, monteret med fire Piet Hein & Bruno Mathsson spændben af stål. H. 71 L. 240 B. 120 cm. Fremstår med brugsslitage.
Lot no: 4921413
EUR 403 DK, Helsingør, Støberivej 21/02/2018
19:47:00
Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen: Rectangular table, grey
Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Rectangular table with grey-varnished plate. Chrome-plated steel span legs. Produced by Fritz Hansen. H. 72,5 cm, L. 180 cm, W. 80 cm.
Lot no: 4904165
EUR 672 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21/02/2018
20:02:00
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table with extension and two extension leaves, table top with white laminate fitted with steel span legs and steel edge. Produced by Fritz Hansen. H. 72 cm, W. 100 cm, L. 150 cm. Two extension leaves L. 50 cm. Few traces of wear.
Lot no: 4919865
EUR 1,343 DK, Herning, Engdahlsvej 21/02/2018
20:18:49
EUR 699
Piet Hein. Bar stools (2)
Lot no: 4906885
EUR 1,343 DK, Aarhus, Egå Havvej 21/02/2018
20:40:00
EUR 403
Piet Hein. Bar stools (2)
Piet Hein. Bar stools with chrome-plated metal frames, mounted on round aluminium bases. seat in black leather. Designed 1961. Produced by Fritz Hansen. Reupholstery not by Fritz Hansen, still by professional upholsterer. Literature: Noritsugu Oda: 'Danish Chairs'. Described and reproduced p. 76....
Lot no: 4906897
EUR 1,343 DK, Aarhus, Egå Havvej 22/02/2018
13:00:00
EUR 403
Piet Hein & Bruno Mathsson. Et sæt på fire løse spændben af forkromet stå. (4)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Et sæt på fire løse spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. L. 68 cm. Fremstår med brugsspor. (4)
Lot no: 4919277
EUR 161 DK, Kolding, Trianglen 22/02/2018
14:30:00
Piet Hein. Bordlampe model Ra
Piet Hein. Bordlampe model Ra, Skærm sortlakeret og stamme af forkromet metal. Ø 25. H. 33 cm. Fremstillet hos Piet Hein A/S. Fremstår med brugsspor, småskrammer.
Lot no: 4920435
EUR 269 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/02/2018
19:04:00
EUR 175
Piet Hein. Syvarmet stage af stål, Karlsvognen
Piet Hein. Karlsvognen, lysestage i børstet stål med syv lysholdere. Syv manchetter samt lys medfølger. H. 62,5 cm. Fremstår med få brugsspor.
Lot no: 4922862
EUR 202 DK, Aarhus, Egå Havvej 22/02/2018
19:27:00
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse spisebord med plade af hvid laminat, alukant, monteret med spændben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, 1996. H. 72 cm. L. 150 cm. B. 100 cm. Fremstår med ridser på plade samt blålig skær.
Lot no: 4922105
EUR 228 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22/02/2018
20:38:00
EUR 114
Piet Hein and Bruno Mathson. Super Ellipse dining table
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table with aluminium edge, fitted with span legs in chrome-plated steel. Produced by Fritz Hansen. L. 240 cm. W. 120 cm. H. 70 cm. With some age-related signs of wear.
Lot no: 4922409
EUR 1,343 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22/02/2018
20:42:00
Arne Jacobsen / Piet Hein, Super-Ellipse dining table with Quaker frame, re-veneered
Arne Jacobsen / Piet Hein. Dining table with Quaker frame in aluminium, Super-Ellipse veneered table top in American walnut. Designed 1958/1968. Produced by Fritz Hansen. H. 70 cm. L. 240 cm. W. 120 cm. Re-veneered in American walnut, frame with tarnishing, one missing screw. Table top gives way ...
Lot no: 4885799
EUR 2,217 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22/02/2018
20:57:00
EUR 376
Bruno Mathsson/Piet Hein matbord
BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, "Superellips", bord , skiva fanérad i bok, underrede och ben i trä, etikettmärkt, höjd ca 63, ca 148x90 cm
Lot no: 4924382
EUR 207 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23/02/2018
11:12:00
Bruno Mathsson/Piet Hein bord
BRUNO MATHSSON / PIET HEIN, bord, Fritz Hansen, superellips, fanerat med masurbjörk, underrede och ben i bok, etikettsmärkt Piet Hein Fritz Hansen Värnamo, höjd ca 70, 200x100 cm
Lot no: 4924385
EUR 311 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23/02/2018
11:21:00
 1 2  >>