Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched for "piet hein" in all active lots  Save list   Create Lot search
  ListGallery Lots per page
Piet Hein/ Bruno Mathsson/ Arne Jacobsen, supercirkulært lounge sofabord
Piet Hein/ Bruno Mathsson/ Arne Jacobsen, supercirkulært lounge sofabord . Piet Hein/ Bruno Mathsson/ Arne Jacobsen. Supercirkulært lounge sofabord med plade af hvid laminat med kantliste i matpoleret aluminium, firpasfod af aluminium med stamme i forkromet stål. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen 1999, mærkat herfra. H. 46,5. 75 x 75 cm. Brugsspor; enkelte ... Lot no: 4534970 EUR 336 DK, Odense, Kratholmvej 22/01/2017 15:03:00 EUR 282
Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm.
Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm.. Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm. Fremstillet af hvid bomuld. Mål for servietter: 37x41 cm. Mål for duge: B. 124. L. 170/220/270 cm. Bemærk..!! Bord og pynt medfølger ikke. Lot no: 4521012

EUR 336 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22/01/2017 19:01:00 EUR 134
Piet Hein/Bruno Mathsson: Super Ellipse Table with extension leaves. New veneer with Santos palisander (3)
Piet Hein/Bruno Mathsson: Super Ellipse Table with extension leaves. New veneer with Santos palisander (3) . Piet Hein & Bruno Mathsson, Super Ellipse dining table with Santos palisander veneer top, chromed steel span legs. Two extension leaves. Produced by Fritz Hansen. H. 71 L. 150 + 2x50 cm W. 100 cm. New Santos palisander veneer top by professional cabinetmaker. Lot no: 4522486 EUR 2,690 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22/01/2017 19:01:00 EUR 2,152
Mathsson & Hein matbord
Mathsson & Hein matbord. BRUNO MATHSSON / PIET HEIN, bord, superellips, fanerat med masurbjörk, 4 förkromade spännben, märkt Bruno Mathsson International, höjd ca 70, 175x125 cm Lot no: 4534633 EUR 315 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22/01/2017 20:03:00
Piet Hein / Bruno Mathsson. Supercirkulært spisebord
Piet Hein / Bruno Mathsson. Supercirkulært spisebord. Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Supercirkulært spisebord med hvid laminat og stål kant, monteret med spændben af forkromet stål, H. 71 B. 115 L. 115 cm. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med alm. brugspræg; småridser. Lot no: 4535726 EUR 471 DK, Herlev, Dynamovej 23/01/2017 19:00:00 EUR 124
Arne Jacobsen/Piet Hein. Supercirkulært lounge sofabord med plade af fineret teak
Arne Jacobsen/Piet Hein. Supercirkulært lounge sofabord med plade af fineret teak . Arne Jacobsen (1902-1971)/ Piet Hein (1905-1996). Supercirkulært lounge sofabord med plade af fineret teak, firpasstel af aluminium med stamme af forkromet metal. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 47,5 cm. Ø 75 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor samt slitage på bordpladen. Lot no: 4534246 EUR 242 DK, Vejle, Dandyvej 23/01/2017 20:08:00 EUR 44
Piet Hein & Bruno Mathsson, Super Elipse table and Arne Jacobsen Series 7 chairs, model 3107 (5)
Piet Hein & Bruno Mathsson, Super Elipse table and Arne Jacobsen Series 7 chairs, model 3107 (5) . Piet Hein 1905 - 1996 & Bruno Mathsson 1907 - 1988. Super Ellipse dining table. Laminate top varnished white at later date, aluminium edge. Chromed steel span legs. Produced by Fritz Hansen, labelled accordingly. H. 70 cm, L. 180 cm, D. 120 cm. Arne Jacobsen. Four Series 7 chairs, model 3107.... Lot no: 4533939 EUR 1,345 DK, Vejle, Dandyvej 23/01/2017 20:26:00 EUR 1,103
Piet Hein & Bruno Mathsson, Super Elipse table and Arne Jacobsen Series 7 chairs, model 3107 (5) . Piet Hein 1905 - 1996 & Bruno Mathsson 1907 - 1988. Super Ellipse dining table. Laminate top varnished black at later date. Chromed steel span legs. Produced by Fritz Hansen in 1990, labelled accordingly. H. 71 cm, L. 180 cm, D. 120 cm. Arne Jacobsen. Four Series 7 chairs, model 3107. ... Lot no: 4533938 EUR 1,345 DK, Vejle, Dandyvej 23/01/2017 20:34:00 EUR 1,076
Piet Hein & Bruno Mathsson, Super Elipse table and Arne Jacobsen Series 7 chairs, model 3107 (5) . Piet Hein 1905 - 1996 & Bruno Mathsson 1907 - 1988. Super Ellipse dining table. Laminate top varnished white at later date, aluminium edge. Chromed steel span legs. Produced by Fritz Hansen, labelled accordingly. H. 70.5 cm, L. 150 cm, D. 1o0 cm. Arne Jacobsen. Four Series 7 chairs, model ... Lot no: 4533940 EUR 1,345 DK, Vejle, Dandyvej 23/01/2017 20:39:00 EUR 941
Arne Jacobsen & Piet Hein. Round oak dining table
Arne Jacobsen & Piet Hein. Round oak dining table. Arne Jacobsen & Piet Hein. Round table. Oak top, six-star aluminium foot. Produced by Fritz Hansen. H. 70 cm. Ø. 146 cm. Few signs of wear incl. a few scratches on tabletop. Lot no: 4537256 EUR 807 DK, Aalborg, Nibevej 24/01/2017 18:32:00 EUR 296
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table, B 613, walnut veneer
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table, B 613, walnut veneer. Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table, model B 613. Top veneered with walnut, aluminium edge. Chromed tubular steel legs. H. 73 cm, L. 180 cm, W. 120 cm. Produced by Fritz Hansen. Display model, traces of handling on aluminium edge. Recommended retail price: DKK22,756.00. Lot no: 4535343

EUR 1,614 DK, Vejle, Dandyvej 24/01/2017 20:28:00 EUR 699
Arne Jacobsen/Piet Hein. Rundt cafébord
Arne Jacobsen/Piet Hein. Rundt cafébord. Arne Jacobsen / Piet Hein. Rundt cafébord med plade af hvidt laminat, kant af matpoleret aluminium, monteret med firpasfod i aluminium med stamme af forkromet stål. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm. Ø 90 cm. Fremstår med brugsspor, herunder hak på kant samt ridser. Lot no: 4538196 EUR 202 DK, Aalborg, Nibevej 25/01/2017 18:28:00 EUR 50
Piet Hein/ Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord
Piet Hein/ Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord . Piet Hein/ Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord med brun laminat med aluminiums kant, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1980'erne. H. 70,5 L. 180 B. 120 cm. Fremstår med brugsspor, minimale hakker/ridser på alu-kant, og mindre hakker på laminat. Lot no: 4538788 EUR 538 DK, Helsingør, Støberivej 25/01/2017 20:00:00 EUR 97
Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen: Rektangulært bord, hvid
Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen: Rektangulært bord, hvid . Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Rektangulært bord med hvidlamineret plade. Forkromede stålspændben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor; enkelte ridser og mærker. H. 71 cm, L. 180 cm, B. 80 cm. Lot no: 4538637 EUR 336 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25/01/2017 20:47:00 EUR 40
Piet Hein Vase af glas
Piet Hein Vase af glas. Piet Hein vase af glas. Udvendig grøn, indvendig hvid opal. H. ca 31 cm, Ø. ca 22 cm. Lot no: 4539102 EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/01/2017 12:28:41 EUR 47
Piet Hein & Arne Jacobsen. Round dining table, six-star foot
Piet Hein & Arne Jacobsen. Round dining table, six-star foot. Piet Hein & Arne Jacobsen. Round dining table. Grey laminate top with aluminium edge. Six-star aluminium foot. H. 72. Ø. 120 cm. Light signs of wear. Lot no: 4470673 EUR 1,345 DK, Kolding, Trianglen 26/01/2017 14:19:00 EUR 807
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord.
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord.. Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. 'Superellipsen' spisebord, bordplade af sortbejdset, monteret med spændben af forkromet stål. H. cm L. 150 cm B. 100 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Med ridser og brugsspor. Lot no: 4539611 EUR 336 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2017 19:04:00 EUR 44
Piet Hein / Bruno Mathsson. Superellipse Bord.
Piet Hein / Bruno Mathsson. Superellipse Bord. . Piet Hein / Bruno Matthsson. Superellipse bord. Plade af hvid laminat med stålkant, monteret på spændben af forkromet stål. L. 150 cm. B. 100 cm. H. 70 cm. Fremstillet af Fritz Hansen. Fremstår med alm. brugsspor. Lot no: 4537824 EUR 269 DK, Odense, Kratholmvej 26/01/2017 19:15:00 EUR 188
Piet Hein pendel, Model Superæg
Piet Hein pendel, Model Superæg. Piet Hein pendel, Model Superæg. Piet Hein. Pendel, model Superæg, af metal, Ø 32,5 cm. Fremstår med brugsspor; lettere falmet, ridser samt enkelte mindre afskalninger. Lot no: 4538929 EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/01/2017 19:20:00 EUR 44
Piet Hein/ Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord. Piet Hein/ Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord med hvid lakeret bordplade, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 L. 180 B. 120 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mindre afskalning på kant. Lot no: 4535355 EUR 941 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2017 20:00:00 EUR 94
Plakat for Fritz Hansen, serigrafi og offset, ca. 1968
Plakat for Fritz Hansen, serigrafi og offset, ca. 1968. Reklameplakat for Fritz Hansen med design af Piet Hein og Arne Jacobsen, fra lanceringen af superellipsebordet i 1968, serigrafi og offset. 86 x 67 cm. Uden ramme. Fremstår med taperester på hjørnerne, mindre brugsspor i kanterne såsom enkelte korte revner. Plakaten er en del af temaauktionen ... Lot no: 4536093 EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2017 20:09:00 EUR 74
Plakat for Piet Hein & Skjøde, offset, 1960'erne
Plakat for Piet Hein & Skjøde, offset, 1960'erne. Plakat for Piet Hein & Skjøde, reklame for superægget og for spil af teaktræ, tekst på engelsk, tysk og fransk, offsettryk, trykt hos Permild & Rosengren, 1960'erne. 85 x 62 cm. Uden ramme. Fremstår med taperester på hjørnerne, mindre brugsspor i kanterne såsom enkelte korte revner. Se et af ... Lot no: 4538206 EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2017 20:37:00 EUR 148
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spise/ konferencebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spise/ konferencebord . Piet Hein (1905-1996) & Bruno Mathsson (1907-1988). To-delt Super Ellipse bord med plade af hvid laminat med alukant, ti spændben af forkromet stål. H. 70,5 cm. L. 420 cm. B. 140 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med små brugsspor og repareret ved én ben. Lot no: 4539718 EUR 1,076 DK, Herlev, Dynamovej 27/01/2017 13:53:00 EUR 44
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table, silver birch
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table, silver birch. Super Ellipse dining table designed by Piet Hein & Bruno Mathsson. Two-section silver birch top. Six chromed steel span legs. Produced by Bruno Mathsson International, Värnamo. 125x280 cm. Signs of wear, minor damage to veneer. Lot no: 4535014 EUR 524 SE, Stockholm, Slakthusgatan 27/01/2017 20:14:00 EUR 31
Bruno Mathsson/Piet Hein superellips
Bruno Mathsson/Piet Hein superellips. BRUNO MATHSSON / PIET HEIN, bord, Fritz Hansen, superellips, fanerat med masurbjörk, 4 kromade spännben, etikettsmärkt Piet Hein Fritz Hansen Värnamo, höjd ca 70, 260x130 cm Lot no: 4541947 EUR 419 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28/01/2017 17:45:00
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært bord med plade af hvid laminat
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært bord med plade af hvid laminat. Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært bord med plade af hvid laminat med kant af aluminium, monteret med spændben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70,5 L. 160 B. 80 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker, sko af gummi mangler. Lot no: 4527976 EUR 336 DK, Helsingør, Støberivej 28/01/2017 20:00:00 EUR 44
Piet Hein/ Bruno Mathsson/ Arne Jacobsen. Supercirkulært lounge sofabord, model A202
Piet Hein/ Bruno Mathsson/ Arne Jacobsen. Supercirkulært lounge sofabord, model A202 . Piet Hein/ Bruno Mathsson/ Arne Jacobsen. Supercirkulært lounge sofabord med plade af hvid laminat med kantliste i matpoleret aluminium, firpasfod af poleret aluminium med stamme i forkromet stål. Fremstår med minimale brugsspor. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen 1992, mærkat herfra. ... Lot no: 4540496 EUR 538 DK, Kolding, Trianglen 29/01/2017 21:16:00 EUR 114