Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
  ListGallery Lots per page
Piet Hein og Bruno Mathsson, rektangulært bord
Piet Hein og Bruno Mathsson, rektangulært bord med plade af hvid laminat med kant af aluminium, monteret med spændben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 L. 160 B. 80 cm. Fremstår med brugsspor, mærker på kant.
Lot no: 4861621
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 11/12/2017
14:18:00
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super-circular dining table
Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Supercircular dining table with surface in grey laminate with lipping in brushed aluminium, fitted with chrome-plated span legs. Designed 1968. Produced by Fritz Hansen, model B603. H. 72 cm. Ø 100-107 cm. Traces of slight wear, surface with some ...
Lot no: 4818834
EUR 672 DK, Kolding, Trianglen 11/12/2017
14:33:00
EUR 322
Bruno Mathsson och Piet Hein Superrellips
BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, "Superellips", bord, bordsskiva i vitt laminat, aluminiumkantad skiva, 4 kromade spännben, etikettmärkt Republic of Fritz Hansen, 2 aluminiumkantade iläggsskivor á ca 50, höjd 73, 170x100, totallängd ca 270
Lot no: 4861125
EUR 830 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11/12/2017
15:00:00
Bruno Mathsson och Piet Hein Superellips
BRUNO MATHSSON, bord, "Superellips", Piet Hein för Mathsson International/Fritz Hansen, vitlackerad skiva med anluminiumkant, förkromade spännben, etikettmärkt BRUNO MATHSSON 2007, höjd 73, 170x100 cm
Lot no: 4861169
EUR 519 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11/12/2017
18:20:00
Piet Hein. Pendel af mat opalglas,
Piet Hein. Pendel af mat opalglas, med tilhørende transformer i baldakin. Fremstillet hos Holmegaard. Ø ca. 34 cm. Alm. brugsspor.
Lot no: 4857770
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 11/12/2017
18:37:00
Piet Hein, spændben til Ellipse sofabord (4)
Sæt spændben af forkromet stål til Piet Hein og Bruno Mathsson bord. H. 62 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og manglende plast sko. (4)
Lot no: 4861780
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 11/12/2017
19:25:00
Piet Hein. Et sæt løse spænd ben
Piet Hein. Et sæt løse spænd ben af forkromet stål til super ellipse spisebord. H. 68 cm. 3 beslag medfølger. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor og rust. (4).
Lot no: 4859907
EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 11/12/2017
19:33:00
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table, new walnut veneer, and two extension leaves (3)
Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse dining table. Chromed steel span legs. Produced by Fritz Hansen, H. 70 L. 180/300 cm. W. 120 cm. Two extension leaves each 60 cm. Top newly veneered with walnut on both sides by a professional cabinetmaker. (3)
Lot no: 4823028
EUR 3,090 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11/12/2017
19:38:00
EUR 1,290
Piet Hein and Bruno Mathson. 'Superelipse' extendable table, white laminate, with extension leaves (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. 'Superelipse' extendable dining table, plate in white laminate. H. 70 cm. L. 180/300 cm. W. 120 cm. With two extension leaves, each 60 cm. Produced by Fritz Hansen. Signs of wear, marks on aluminium edge, scratches, and a few chips in the laminate. (3)
Lot no: 4862225
EUR 1,612 DK, Herlev, Dynamovej 11/12/2017
19:48:00
EUR 658
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table, re-veneered with rosewood, L. 240 cm.
Piet Hein & Bruno Matsson. Super Ellipse dining table. Laminate top re-veneered with rosewood. Five steel span legs. Produced by Fritz Hansen. H. 70. L. 240. D. 120 cm. Signs of Wear and marks, re-veneered.
Lot no: 4798579
EUR 1,343 DK, Vejle, Dandyvej 11/12/2017
20:34:00
EUR 605
Piet Hein/Bruno Mathsson. Super Cirkulært sofabord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Cirkulært sofabord med plade af hvid laminat, spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 53 Ø 100 cm. Fremstår med brugsslitage og stort kanthak.
Lot no: 4860515
EUR 161 DK, Aarhus, Egå Havvej 11/12/2017
20:50:00
EUR 148
Piet Hein & Bruno Mathsson. Bord superelips med 1 iläggsskiva
Piet Hein & Bruno Mathsson. Bord superelips med 1 iläggsskiva. Spännben i kromat stål. Etikettmärkt: Bruno Mathsson International, Värnamo. Höjd 70 cm. bredd 170 cm (240 cm). Ljusare iläggskiva. Repor, solblekt.
Lot no: 4863469
EUR 259 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 12/12/2017
17:22:00
EUR 182
Piet Hein and Bruno Mathson. 'Superelipse' extendable table (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. 'Superelipse' extendable dining table, plate in white laminate, fitted with chromed span legs. Room for extension leaves under the plate. Two additional plates of 60 cm. included. Produced by Fritz Hansen in 2004. H. 73 cm. L. 180/300. W. 120 cm. Minimal signs of ...
Lot no: 4862674
EUR 2,418 DK, Esbjerg, Oddesundvej 12/12/2017
21:28:00
EUR 1,478
Superellips Bruno Mathsson & Piet Hein
BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, bord "Superellips", Fritz Hansen, Danmark, senare vitlackerad, tvådelad skiva, 6 förkromade spännben, längd 420 cm, bredd 160 cm
Lot no: 4864288
EUR 830 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 13/12/2017
10:06:00
Fritz Hansen/Piet Hein. Kvadratisk bord
Fritz Hansen/Piet Hein. Kvadratisk bord med plade af hvidt laminat med kant af aluminium, monteret med spændben i forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. L. 80 cm, B. 80 cm. Rust på ben. Fremstår med ridser, mærker samt brugsspor.
Lot no: 4863411
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 13/12/2017
13:47:00
EUR 87
Piet Hein. Syvarmet stage af stål, Karlsvognen
Piet Hein. Karlsvognen, lysestage i børstet stål med syv lysholdere. Syv manchetter samt lys medfølger. H. 62,5 cm. Fremstår med få brugsspor.
Lot no: 4863379
EUR 202 DK, Aarhus, Egå Havvej 13/12/2017
19:09:00
EUR 114
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipsebord.
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipsebord med plade af hvid laminat. Monteret med forkromet spændeben. H. 70 L. 180 B. 120 cm. Fremstår med ridser, mærker samt brugsspor.
Lot no: 4863435
EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 13/12/2017
19:47:00
EUR 87
Mathsson & Hein matbord
BRUNO MATHSSON / PIET HEIN, bord, superellips, fanerat med masurbjörk, 4 förkromade spännben, märkt Bruno Mathsson International, höjd ca 71, 240x120 cm
Lot no: 4864490
EUR 415 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 13/12/2017
20:28:00
Piet Hein / Bruno Mathsson. Tisch 'Superellipse'
Piet Hein & Bruno Mathsson. Tisch 'Superellipse', weiß lackierte Tischplatte mit Alu-Umleimer, Spannbeine aus verchromtem Stahl. Ausführung Fritz Hansen. H. 70, L. 150, B. 100 cm. Neu lackiert, leichte Farbe sowie Fehlstellen am Alu-Umleimer.
Lot no: 4818778
EUR 672 DK, Esbjerg, Oddesundvej 14/12/2017
11:44:00
EUR 215
Piet Hein og Bruno Mathsson, 'Superellipse' spisebord
Piet Hein (1905-1996) og Bruno Mathsson (1907-1988), 'Superellipse' spisebord monteret med spændben af forkromet stål. H. 70 L. 180 B. 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med mærker samt brugsspor.
Lot no: 4866345
EUR 269 DK, Herlev, Dynamovej 14/12/2017
14:41:43
EUR 121
Lot no: 4849013
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 14/12/2017
16:30:00
Piet Hein / Arne Jacobsen. Super-Ellipse dining table
Piet Hein / Arne Jacobsen. Super-Ellipse dining table with table top veneered in beech, mounted on chromium-plated stem and six-foot aluminium base. H. 70, L. 150 W. 100 cm. Produced by Fritz Hansen, 2005. Traces of wear, discolouration on surface, scratches and edge chips on base.
Lot no: 4810878
EUR 806 DK, Esbjerg, Oddesundvej 14/12/2017
19:14:00
Piet Hein & Bruno Mathsson. Esstisch 'Superellipse' mit Auszug (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Esstisch 'Superellipse' mit Auszug, Platte aus weißem Laminat, Spannbeine aus verchromtem Stahl. Platz für Einlegeplatten unter der Platte. Zwei Einlegeplatten je 60 cm inkl. Ausführung hos Fritz Hansen. H. 73 cm, L. 180/300, B. 120 cm. Mit normalen Gebrauchsspuren, ...
Lot no: 4866631
EUR 2,015 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 14/12/2017
19:15:00
EUR 672
Piet Hein & Bruno Mathsson. Esstisch 'Superellipse', schwarz, 240 x 120 cm
Piet Hein & Bruno Mathsson. Esstisch 'Superellipse', Platte mit schwarz lackiertem Holzfurnier, Spannbeine aus verchromtem Stahlrohr. Ausführung Fritz Hansen. H. 70. L. 240. B. 120 cm. Mit leichten Gebrauchsspuren.
Lot no: 4866629
EUR 1,343 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 14/12/2017
20:00:00
EUR 430
Piet Hein / Bruno Mathsson. ’Superellipse’ Esstisch mit Platte aus Palisander
Piet Hein /Bruno Mathsson. ’Superellipse’ Esstisch, Tischplatte mit Auszug, Platten mit Palisanderfurnier, Spannbeine aus verchromtem Stahl. Ausführung: Fritz Hansen. H. 70 L. 180 B. 120 cm. Zwei Einlegeplatten á 60 cm. Mit einigem Lackverschleiß, Flecken, Schrammen, Fehlstellen an der ...
Lot no: 4866269
EUR 1,075 DK, Hørsholm, Vibe Alle 14/12/2017
20:29:00
EUR 457
Piet Hein & Bruno Mathsson. Esstisch 'Superellipse' (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Esstisch 'Superellipse' mit Auszug, Platte aus grauem Laminat, Spannbeine aus verchromtem Stahl. Zwei Einlegeplatten je 60 cm inkl. Ausführung Fritz Hansen 1996, H. 71 cm, L. 180/300 cm, B. 120 cm. Mit leichteren Gebrauchsspuren, kleinere Kratzer an den Kanten- (3)
Lot no: 4867017
EUR 1,343 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 15/12/2017
13:11:00
EUR 376
Piet Hein, barstole model 9511 (2)
Piet Hein. To barstole med stel af forkromet stålrør, monteret på rund fod af aluminium, sæder betrukket med originalt sort skind. Formgivet i 1961, fremstillet hos Fritz Hansen, model 9511. Litteratur N. Oda, Danish Chairs, beskrevet og gengivet s. 76. Fremstår med brugsslitage, rust og skade på...
Lot no: 4866572
EUR 269 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 15/12/2017
14:43:00
Bruno Mathsson matbord
BRUNO MATHSSON / PIET HEIN, bord, Fritz Hansen, superellips, fanerat med masurbjörk, 6 kromade spännben, etikettmärkt, höjd ca 70, 129x396 cm
Lot no: 4866948
EUR 622 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 15/12/2017
21:16:00
Bruno Mathsson matbord
BRUNO MATHSSON / PIET HEIN, matbord "Superellips", Fritz Hansen 1991, kant med aluminiumlist, 5 kromade spännben, etikettmärkt, 240x120 cm
Lot no: 4866959
EUR 726 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 15/12/2017
21:38:00
Mathsson & Hein superellipsbord
BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, bord superellips, licenstillverkat av Fritz Hansen, Danmark, skiva fanerad i bok, spännben av förkromat stål, höjd ca 70,5, 180 x 120 cm
Lot no: 4868525
EUR 207 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18/12/2017
20:50:00