Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched for "piet hein" in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2  >> ListGallery Lots per page
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table with two extension leaves (3)
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table with two extension leaves (3) . Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table, white laminate top with matt aluminium edging, chromed steel span legs. Two extension leaves, each 50 cm. Designed in 1968. Produced by Fritz Hansen. H. 71 cm. L. 150/250 cm. W. 100 cm. Traces of wear. (3) Lot no: 3789972 EUR 3,084 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/05/2015 19:58:00 EUR 2,414
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table and two extensions (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table and two extensions (3). Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table with extension. White laminate top with matt polished aluminium edge. Chromed steel span legs. Two extension leaves, each 50 cm. Designed in 1968. Produced by Fritz Hansen. H. 71 cm. L. 150/250 cm. W. 100 cm. Signs of wear, small scratches ... Lot no: 3846323 EUR 1,743 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/05/2015 20:10:00 EUR 1,341
Arne Jacobsen / Piet Hein. Supercirkulært bord, hvid laminat
Arne Jacobsen / Piet Hein. Supercirkulært bord, hvid laminat. Arne Jacobsen / Piet Hein. Supercirkulært bord med plade af hvidt laminat, monteret med kant af aluminium; firpasfod af aluminium, søjle af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm. L. 100 cm. B. 100 cm. Lot no: 3711777 EUR 375 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/05/2015 20:20:00 EUR 322
Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipsebord, bøgefinér.
Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipsebord, bøgefinér.. Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Elipsebord. Plade af bøgefinér, monteret med spændben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen 1983. H. 70 L. 180 B. 120 cm. Fremstår med tydelige brugsspor i form af ridser og mærker. Lot no: 3841516 EUR 268 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24/05/2015 20:50:00 EUR 44
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table, black high-gloss laminate (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table, black high-gloss laminate (3). Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table. Black high-gloss laminate top, chromed tubular steel span legs. Two extension leaves, each 50 cm. Produced by Fritz Hansen. H. 70 cm L.150 cm W.100 cm. Signs of wear, minor tarnish on legs, minor chips by assembly, minor difference in height on ... Lot no: 3579246 EUR 1,341 DK, Vejle, Dandyvej 25/05/2015 16:51:34 EUR 1,073
Piet Hein. Sinus 550 pendant
Piet Hein. Sinus 550 pendant. Piet Hein 1905-1996. Sinus 550 pendant, matt glass, for halogen. Transformer included. Produced by Holmegaard. Ø 55 cm. Light signs of wear. Lot no: 3710730 EUR 1,341 DK, Roskilde, Store Hedevej 25/05/2015 19:39:00 EUR 939
Piet Hein / Bruno Matksson. Conference table (4)
Piet Hein / Bruno Matksson. Conference table (4). Piet Hein & Bruno Mathsson. Four-section conference table with white-lacquered wood top, 14 chromed steel span legs. H. 70.5, L. 900, W. 140 cm. Produced by Bruno Mathsson International. A few scratches/chips. (4) Lot no: 3835869 EUR 2,682 DK, Roskilde, Store Hedevej 25/05/2015 19:40:00 EUR 1,609
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table. Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table. White laminate top with brushed aluminium edge. Chromed steel span legs. Produced by Fritz Hansen in 1992. H. 73 L. 180 W. 120 cm. Lighter wear, a few small chips to edge. Lot no: 3839881 EUR 670 DK, Aarhus, Egå Havvej 25/05/2015 19:44:00 EUR 221
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipsebord, nylakeret
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipsebord, nylakeret . Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Superellipsebord. Plade nylakeret, spændben af forkromet stål. H. 71, L. 180, B. 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med minimale brugsspor samt senere nylakeret plade Lot no: 3843680 EUR 402 DK, Herlev, Dynamovej 25/05/2015 20:47:00 EUR 57
Piet Hein / Bruno Mathsson, Supercirkulært spisebord Ø. 115 cm
Piet Hein / Bruno Mathsson, Supercirkulært spisebord Ø. 115 cm . Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Supercirkulært spisebord med plade af hvidt laminat med kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70,5 cm. Ø. 115 cm. Alm. brugspræg. Lot no: 3832947 EUR 469 DK, Vejle, Dandyvej 25/05/2015 20:50:00 EUR 114
Arne Jacobsen / Piet Hein. Rektangulært spisebord / arbejdsbord. 150 x 80 cm.
Arne Jacobsen / Piet Hein. Rektangulært spisebord / arbejdsbord. 150 x 80 cm. . Arne Jacobsen / Piet Hein. Rektangulært bord med plade af hvid laminat, monteret med spændben af forkromede stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen 1991. L. 150 cm B. 80 cm. H. 70,5 cm. Fremstår med brugsspor på plade. VENLIGST VÆR OPMÆRKSOM PÅ AT DENNE VARE BEFINDER SIG PÅ LAURITZ.COM HERLEV’S ... Lot no: 3838737 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 26/05/2015 16:38:00 EUR 114
Hein / Mathsson, skiva till superelipsbord, Fritz Hansen
Hein / Mathsson, skiva till superelipsbord, Fritz Hansen. Bruno Mathsson / Piet Hein, skiva 'Superellips', björk senare vitlackerad. Tillverkad av Fritz Hansen. Ben samt fästen till ben medföljer ej. Bruksspår. Lot no: 3841137 EUR < 125 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26/05/2015 18:45:00 EUR 32
Piet Hein/Arne Jacobsen. Ellipseformet spisebord
Piet Hein/Arne Jacobsen. Ellipseformet spisebord. Piet Hein/Arne Jacobsen. Ellipseformet spisebord, bordplade af hvid laminat med alukant, H. 71 Ø 100 cm., monteret på sekspasfod af aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor; alukant med mindre ridser/hakker, laminat løftet en smule ved kant. Lot no: 3844600 EUR 536 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/05/2015 19:03:00 EUR 221
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table with two extension leaves (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table with two extension leaves (3). Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table with extension. White laminate top with matt polished aluminium edge. Chromed steel span legs. Two extension leaves, each 50 cm. Designed in 1968. Produced by Fritz Hansen. H. 71 cm. L. 150/250 cm. W. 100 cm. Signs of wear, small scratches ... Lot no: 3846318 EUR 1,743 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/05/2015 19:08:00 EUR 1,341
Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipsebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipsebord. Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Elipse spisebord, plade af hvid laminat med aluminiumskant, monteret med spændben af forkromet stål. H. 70 L. 150 B. 100 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Brugspor. Lot no: 3844444 EUR 469 DK, Herlev, Dynamovej 26/05/2015 19:24:00 EUR 121
Arne Jacobsen & Piet Hein. Super circular dining table
Arne Jacobsen & Piet Hein. Super circular dining table. Arne Jacobsen & Piet Hein. Super circular dining table. Varnished rosewood top. Chromed metal and aluminium four-star foot. Produced by Fritz Hansen. H. 70, Ø 85 cm. Newly veneered. Lot no: 3799117 EUR 1,341 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/05/2015 19:30:00 EUR 805
Hein / Mathsson, matbord, björk
Hein / Mathsson, matbord, björk. Bruno Mathsson / Piet Hein, matbord, triangulär skiva i björk med tre spännben i stål. Tillverkat av Bruno Mathsson International, Värnamo. Mått Ø 150 cm, H 70,5 cm. Bruksspår. Lot no: 3841135 EUR 216 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26/05/2015 19:46:00 EUR 35
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord . Super Ellipse spisebord af Piet Hein & Bruno Mathsson. Bordplade af sort laminat med kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. H. 70 cm L. 180 cm B. 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med mindre brugsridser på bordplade og alukant. Lot no: 3832948 EUR 536 DK, Vejle, Dandyvej 26/05/2015 20:37:00 EUR 91
Bruno Mathsson & Piet Hein. Conference table, silver birch
Bruno Mathsson & Piet Hein. Conference table, silver birch. Bruno Mathsson & Piet Hein. Conference table, birch with silver birch top. 12 steel span legs. Total of six leaves. Produced by Bruno Mathsson International. L. 330 cm, D. 200 cm, H. 71 cm. Minor signs of wear. Lot no: 3841136 EUR 541 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26/05/2015 20:43:00 EUR 35
Hein / Mathsson, superelipsbord, björk
Hein / Mathsson, superelipsbord, björk. Bruno Mathsson / Piet Hein, matbord 'Superellips', skiva i björk samt 4 spännben i stål. Tillverkat av Bruno Mathsson International, Värnamo. Mått L 230 cm, D 85 cm, H 71 cm. Bruksspår. Lot no: 3841139 EUR 433 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26/05/2015 20:49:00 EUR 38
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rundt spisebord. Nylakeret
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rundt spisebord. Nylakeret. Piet Hein & Bruno Mathsson. Rundt spisebord, senere nylakeret hvid plade monteret med spændben af forkromet stål afsluttet med nye sko. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen, model B626. H. 70 cm. Ø 145 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Lot no: 3843681 EUR 469 DK, Herlev, Dynamovej 26/05/2015 20:50:00 EUR 84
Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipse bord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipse bord. Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipse bord, plade af grå laminat, monteret med spændben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71, L. 135 B. 90 cm. Fremstår med brugsspor i form af ridser og mærker. Lot no: 3848546 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 27/05/2015 15:25:46 EUR 54
Piet Hein / Bruno Mathsson. Superelipsebord med plade af bøg
Piet Hein / Bruno Mathsson. Superelipsebord med plade af bøg. Piet Hein / Bruno Mathsson. Superelipsebord med bordplade af bøg. Fremstillet hos Fritz Hansen. Etiket herfra under bordet. L. 180 B. 120 H. 72 cm. Fremstår med reparation i bordpladen. Lot no: 3843532 EUR 295 DK, Herlev, Dynamovej 27/05/2015 17:21:00 EUR 44
Piet Hein & Bruno Mathsson. Kvadratisk spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Kvadratisk spisebord . Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Kvadratisk spisebord med plade af hvid laminat, kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål, H. 70 cm. 100 x 100 cm. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor; små ridser og mærker.. Lot no: 3846634 EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 27/05/2015 19:12:00 EUR 40
Arne Jacobsen / Piet Hein. Rektangulært spisebord / arbejdsbord. 150 x 80 cm. . Arne Jacobsen / Piet Hein. Rektangulært bord med plade af hvid laminat, monteret med spændben af forkromede stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen 1991. L. 150 cm B. 80 cm. H. 70,5 cm. Fremstår med brugsspor på plade. Lot no: 3835639 EUR 335 DK, Herlev, Dynamovej 27/05/2015 19:35:00 EUR 47
Piet Hein & Bruno Mathsson. Ellipse dining table (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Ellipse dining table (3). Piet Hein & Bruno Mathsson. Ellipse table with white laminate top with extension. Chromed steel span legs. Produced by Fritz Hansen in 2006. H. 72, L. 150, W. 100 cm. Two extension leaves, each 50 cm., included. Minor signs of wear, one extension leaf with small chips to edge. (3) Lot no: 3842834 EUR 1,609 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27/05/2015 19:45:00 EUR 1,126
Piet Hein & Arne Jacobsen. Round dining table, white
Piet Hein & Arne Jacobsen. Round dining table, white. Piet Hein & Arne Jacobsen. Round dining table. White laminate top with aluminium edge. Six-star aluminium foot. Produced by Fritz Hansen in 1985. H. 73 cm, Ø. 145 cm. Signs of wear, scratches/chips in aluminium edge. Lot no: 3840822 EUR 670 DK, Herlev, Dynamovej 27/05/2015 19:54:00 EUR 50
Piet Hein & Arne Jacobsen. Round dining table, white. Piet Hein & Arne Jacobsen. Round dining table. White laminate top with aluminium edge. Six-star aluminium foot. Produced by Fritz Hansen in 1985. H. 73 cm, Ø. 145 cm. Signs of wear, scratches/chips in aluminium edge. Lot no: 3840821 EUR 670 DK, Herlev, Dynamovej 27/05/2015 19:54:00 EUR 87
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table with two extension leaves, Model B619
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table with two extension leaves, Model B619 . Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse dining table with extension, white laminate top with matt aluminium edging, chromed steel span legs. Two extension leaves, each 60 cm. Designed in 1968. Produced by Fritz Hansen, model B619. H. 72 L. 180/300 cm. W. 120 cm. Archive ... Lot no: 3635420

EUR 4,023 DK, Odense, Kratholmvej 27/05/2015 20:00:00 EUR 2,011
Hein Mathsson Supercirkel
Hein Mathsson Supercirkel. BRUNO MATHSSON OCH PIET HEIN, "Supercirkel", matbord, Fritz Hansen Danmark, 1986, stämpel- och etikettmärkt, kromade spännben, vitlackerad bordsskiva, höjd ca 75, 115x155 cm Lot no: 3847312 EUR 271 SE, Stockholms Auktionsverk Online 27/05/2015 20:48:00
 1 2  >>