Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched for "piet hein" in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2  >> ListGallery Lots per page
Piet Hein & Bruno Mathsson. Cirkulært spisebord Ø. 145cm.
Piet Hein & Bruno Mathsson. Cirkulært spisebord Ø. 145cm.. Piet Hein & Bruno Mathsson. Rundt spisebord med plade af hvid laminat med kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm. Ø 145 cm. Fremstår med brugsspor samt enkelte ridser og mærker. Lot no: 3887470 EUR 335 DK, Hørsholm, Vibe Alle 04/07/2015 19:30:00 EUR 54
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord . Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med plade af laminat. Monteret med spændben af forkromet stål. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 L. 135 cm. B. 90 cm. Tidlig model, stemplet og mærket fra 1969.Naturlige brugsspor og patina. Lot no: 3894138 EUR 335 DK, Roskilde, Store Hedevej 06/07/2015 13:27:00 EUR 57
Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Rektangulært bord. 80 x 130 cm
Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Rektangulært bord. 80 x 130 cm . Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Rektangulært bord. 80 x 130 cm. Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Rektangulært spisebord med plade af hvidt laminat med kant af aluminium, monteret med spændben i forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen, mærket heraf. H. 70,5 cm L. 130 cm B. 80 ... Lot no: 3887382 EUR 241 DK, Kolding, Trianglen 06/07/2015 15:27:00 EUR 57
Arne Jacobsen & Piet Hein. Super Ellipse table, rosewood
Arne Jacobsen & Piet Hein. Super Ellipse table, rosewood . Arne Jacobsen & Piet Hein. Super Ellipse dining table. Top veneered with varnished rosewood. Chromed metal and aluminium six-star foot. Produced by Fritz Hansen. Newly veneered. H. 70 L. 180 W. 120 cm. Lot no: 3799133 EUR 2,414 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06/07/2015 19:01:00 EUR 1,877
Piet Hein & Bruno Mathsson. Round dining table and four chairs, model 3107 (5)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Round dining table and four chairs, model 3107 (5). Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table. White laminate top, chromed tubular steel span legs. Produced by Fritz Hansen. H. 70.5 Ø. 120 cm. Newly re-varnished by a professional lacquerer. Arne Jacobsen. Four Series 7 chairs. Moulded plywood shells fitted with black semi-aniline ... Lot no: 3832191 EUR 1,341 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06/07/2015 19:05:00 EUR 1,073
Piet Hein & Bruno Mathsson, matbord i vitt laminat
Piet Hein & Bruno Mathsson, matbord i vitt laminat. Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulärt matbord. Skiva i vitt laminat, aluminiumkant samt spännben i förkromat stål. Tillverkat av Fritz Hansen. Mått: H. 70, L. 160, B. 80 cm. Bruksslitage i form av repor och märken. Lot no: 3894356 EUR 214 SE, Malmö, Baltzarsgatan 06/07/2015 19:53:00 EUR 32
Piet Hein / Bruno Mathsson. Ellipse-bord, hvidmalet plade
Piet Hein / Bruno Mathsson. Ellipse-bord, hvidmalet plade. Piet Hein / Bruno Mathsson. Ellipse-bord, hvidmalet plade, 5 klemben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med senere bemaling, ben med stedvise rustpletter. Kraftigt brugspræget. H. 70. 120 x 240 cm. Lot no: 3894926 EUR 402 DK, Odense, Kratholmvej 07/07/2015 10:58:00 EUR 40
Arne Jacobsen / Piet Hein. Rektangulært spisebord / arbejdsbord. 150 x 80 cm.
Arne Jacobsen / Piet Hein. Rektangulært spisebord / arbejdsbord. 150 x 80 cm. . Arne Jacobsen / Piet Hein. Rektangulært bord med plade af hvid laminat, monteret med spændben af forkromede stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen 1991. L. 150 cm B. 80 cm. H. 70,5 cm. Fremstår med brugsspor på plade. VENLIGST VÆR OPMÆRKSOM PÅ AT DENNE VARE BEFINDER SIG PÅ LAURITZ.COM HERLEV’S ... Lot no: 3838744 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 07/07/2015 16:38:00 EUR 40
Piet Hein/bruno Mathsson: Ellipsebord, bøg, 120 x 240 cm.
Piet Hein/bruno Mathsson: Ellipsebord, bøg, 120 x 240 cm.. Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord, plade af bøgetræ, spændben af forkromet stålrør. Udført hos Fritz Hansen. H.72. L.240 B. 120 cm. Fremstår med brugsspor, mindre ridser på plade. Lot no: 3895877 EUR 536 DK, Herlev, Dynamovej 07/07/2015 19:01:00 EUR 47
Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm.
Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm.. Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm. Fremstillet af hvid bomuld. Mål for servietter: 37x41 cm. Mål for duge: B. 124. L. 170/220/270 cm. Bemærk..!! Bord og pynt medfølger ikke. Lot no: 3576573

EUR 134 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07/07/2015 19:25:00 EUR 40
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table, rosewood
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table, rosewood. Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table. Top veneered with rosewood. Chromed steel span legs. Produced by Fritz Hansen. H. 71 L. 150 D. 100 cm. Newly renovated. Lot no: 3883481 EUR 1,341 DK, Roskilde, Store Hedevej 07/07/2015 19:31:00 EUR 1,073
Piet Hein. Sinus 550 pendant
Piet Hein. Sinus 550 pendant. Piet Hein 1905-1996. Sinus 550 pendant, matt glass, for halogen. Transformer included. Produced by Holmegaard. Ø 55 cm. Light signs of wear. Lot no: 3883706 EUR 1,341 DK, Roskilde, Store Hedevej 07/07/2015 19:39:00 EUR 939
Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipsebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipsebord. Piet Hein og Bruno Mathsson Elipse spisebord, plade af bøgelaminat monteret med spændben af forkromet stål. H. 70 L. 150 B. 100 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Brugspor, kantmærker senere hvidmalet bordplade. Lot no: 3896478 EUR 335 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07/07/2015 19:47:00 EUR 47
Bruno Mathsson & Piet Hein, 'Superelipse bord'
Bruno Mathsson & Piet Hein, 'Superelipse bord' . Bruno Mathsson & Piet Hein, 'Superelipse bord' Bruno Mathsson & Piet Hein, bord, Superelipse med skiva i vit laminat med aluminiumkant samt spännben i förkromat stål. Höjd 71 cm, längd 135 cm, djup 90 cm. Märkt Fritz Hansen design Piet Hein & Bruno Mathsson. Något bruksslitage. Tillverkat år ... Lot no: 3895912 EUR 427 SE, Malmö, Baltzarsgatan 07/07/2015 20:13:00 EUR 160
Piet Hein & Bruno Mathsson, Esstisch Modell Super-Ellipse für Fritz Hansen
Piet Hein & Bruno Mathsson, Esstisch Modell Super-Ellipse für Fritz Hansen. Esstisch Modell Super-Ellipse, skandinavisches Design von Piet Hein & Bruno Mathsson für Fritz Hansen. Entwurf von 1964-68. Die Tischplatte ist wohl eine Sonderanfertigung mit Furnier in Eiche, Spannbeine aus verchromtem Stahldraht. B. 140cm, H. 70,5cm, T. 139cm. Minimale Gebrauchsspuren. Lot no: 3886027 EUR 700 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 07/07/2015 20:20:00 EUR 350
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table with two extension leaves (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table with two extension leaves (3). Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table with two extension leaves. Produced by Fritz Hansen. H. 70 cm, L. 180/300 cm, W. 120 cm. Newly varnished and renovated. New legs caps. There is no aluminium edge. (3) Lot no: 3894539 EUR 1,341 DK, Herning, Engdahlsvej 07/07/2015 20:40:00 EUR 590
Hein / Mathsson, superelips, soffbord
Hein / Mathsson, superelips, soffbord. Piet Hein & Bruno Mathsson, Soffbord i superelips med spännben. Vit skiva. Höjd 52,5 cm, längd 139 cm, bredd 70 cm. Etikettmärkt. Fanerskador på skiva. Lot no: 3896258 EUR < 125 SE, Stockholm, Slakthusgatan 08/07/2015 15:35:00 EUR 32
Piet Hein & Bruno Mathsson. Fire ben til superellipsebord model B 6 (4)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Fire ben til superellipsebord model B 6 (4). Piet Hein & Bruno Mathsson. Fire ben til superellipsebord model B 6 af forkromet stål. Plast dupper medfølger. Fremstår ubrugt i org. emballage. H. 70 cm.(4) Lot no: 3891933 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 08/07/2015 17:18:00 EUR 74
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært spisebord . Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært spisebord med plade af hvidt laminat med kant af aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. H. 70,5, L. 120, B. 80 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor og mindre ridser. Lot no: 3890690 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 08/07/2015 18:55:00 EUR 40
Piet Hein & Bruno Mathsson. Cirkulært spisebord Ø. 145cm.. Piet Hein & Bruno Mathsson. Rundt spisebord med plade af hvid laminat med kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm. Ø 145 cm. Fremstår med brugsspor samt enkelte ridser og mærker. Lot no: 3887471 EUR 335 DK, Hørsholm, Vibe Alle 08/07/2015 19:30:00 EUR 40
Hein / Mathsson, Super Ellipse Table
Hein / Mathsson, Super Ellipse Table. Piet Hein / Bruno Mathsson, dining table, Super Ellipse, white laminate top with aluminium edging, five steel span legs. Produced by Fritz Hansen. Dimensions L 240 cm, D 120 cm, H 71 cm. Some wear. Lot no: 3896285 EUR 854 SE, Stockholm, Slakthusgatan 08/07/2015 20:00:00 EUR 555
Piet Hein & Bruno Mathsson. Cirkulært spisebord Ø. 145cm.. Piet Hein & Bruno Mathsson. Rundt spisebord med plade af hvid laminat med kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm. Ø 145 cm. Fremstår med brugsspor samt enkelte ridser og mærker. Lot no: 3899235 EUR 335 DK, Hørsholm, Vibe Alle 08/07/2015 20:09:00 EUR 44
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table with extension leaf (2)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table with extension leaf (2). Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table. White-varnished top with extension. Chromed steel span legs. Produced by Fritz Hansen in 1986. One extension leaf included, W. 60 cm. Table H. 71, L. 180, W. 120 cm. Signs of wear, scratches, light tarnish on legs. (2) Lot no: 3897727 EUR 805 DK, Herning, Engdahlsvej 08/07/2015 20:35:00 EUR 148
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super-cirkulært sofabord af hvid laminat, model B202
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super-cirkulært sofabord af hvid laminat, model B202. Piet Hein / Bruno Mathsson. Super-cirkulært sofabord med plade af hvid laminat, monteret med krom spændben af stål. Fremstillet hos Fritz Hansen, model B202. H. 52, 75 x 75 cm. Fremstår med brugsspor samt kantslag der har rejst bordpladen ved slaget en lille smule. Lot no: 3899910

EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 09/07/2015 16:33:25 EUR 117
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table. Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table. Grey laminate top. Chromed steel legs. Produced by Fritz Hansen. H. 70 L. 240 W. 120 cm. Signs of wear, scratches and marks. Flaking underneath table edge. Lot no: 3875603 EUR 805 DK, Herlev, Dynamovej 09/07/2015 19:35:00 EUR 40
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table with extension (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table with extension (3). Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table with extension. White laminate top, chromed tubular steel span legs. Two extension leaves, each 60 cm. Produced by Fritz Hansen 2003, with producer's stamp and labels. H. 72 L.180/240/300 cm. W. 120 cm. Packaging included. Minor signs of wear. Lot no: 3899373 EUR 1,609 DK, Vejle, Dandyvej 09/07/2015 20:45:00 EUR 1,180
Arne Jacobsen / Piet Hein. Cafébord
Arne Jacobsen / Piet Hein. Cafébord . Arne Jacobsen / Piet Hein. Cafébord med plade af hvidt laminat med aluminiums-kantliste, firpasfod i aluminium og søjle af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen 1993. H. 70 Ø. 75 cm. Almindelige brugsspor. Lot no: 3899494 EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 10/07/2015 13:40:00 EUR 40
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table, two extension leaves, grey (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table, two extension leaves, grey (3) . Super Ellipse dining table by Piet Hein & Bruno Mathsson. Produced by Fritz Hansen. Grey laminate top, brushed aluminium edge. Chromed steel span legs. H. 70 L. 180 W. 120 cm. Two extension leaves included. Minor signs of wear only. (3) Lot no: 3899763 EUR 1,877 DK, Odense, Kratholmvej 10/07/2015 13:54:00 EUR 47
Piet Hein / Bruno Mathsson / Arne Jacobsen. Round dining table
Piet Hein / Bruno Mathsson / Arne Jacobsen. Round dining table . Piet Hein / Bruno Mathsson / Arne Jacobsen. Round table with white laminate top, aluminium edge. Chromed metal stem and six-star foot. H. 70, Ø. 120 cm. Produced by Fritz Hansen. Signs of wear, scratches and stains. Flaking underneath table edge. Metal on stem with tarnish. Lot no: 3875632 EUR 670 DK, Herlev, Dynamovej 10/07/2015 18:02:00 EUR 40
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table and four chairs model 3107 (5)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table and four chairs model 3107 (5). Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table. White laminate top. Chromed tubular steel span legs. Produced by Fritz Hansen in 2011, labelled accordingly. H. 72.5 cm. L. 170 cm. W. 100 cm. Newly varnished by a professional lacquerer. Arne Jacobsen. Four Series 7 chairs. Moulded plywood ... Lot no: 3880924 EUR 1,529 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10/07/2015 19:14:00 EUR 1,207
 1 2  >>