Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
  ListGallery Lots per page
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super-Ellipse spisebord med udtræk, bøgefineret (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super-Ellipse spisebord med udtræk, plade fineret med bøgetræ, monteret med spændben af forkromet metal, to tillægsplader a 60 cm. medfølger. H. ca. 71 L. 180 - 300 B. 120 cm. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor, ridser, mærker, nogle ...
Lot no: 4747056
EUR 336 DK, Helsingør, Støberivej 21/08/2017
19:40:00
EUR 578
Piet Hein/ Bruno Mathsson. Elipse spisebord med bordplade
Piet Hein/ Bruno Mathsson. Elipse spisebord med bordplade af hvid laminat, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm, L. 150 cm, B. 100 cm. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 4747622
EUR 403 DK, Helsingør, Støberivej 21/08/2017
19:55:00
EUR 309
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table and two extension leaves, re-veneered with rosewood (3)
Piet Hein & Bruno Matsson. Super Ellipse dining table with two extension leaves. Laminate top re-veneered with rosewood. Steel span legs. Produced by Fritz Hansen in 1993, labelled and stamped accordingly. H. 70. L. 180. D. 120 cm. Extension L. 300 cm. Signs of wear, re-veneered.
Lot no: 4743937
EUR 1,614 DK, Vejle, Dandyvej 21/08/2017
20:34:00
EUR 672
Kay Bojesen/Piet Hein. Skål af teak
Kay Bojesen/Piet Hein. Skål af teak. Stemplet 'Kay Bojesen Denmark Copyright - Piet Hein Design'. Ø 15, H. 6,5 cm.
Lot no: 4747623
EUR 336 DK, Herlev, Dynamovej 22/08/2017
15:15:00
EUR 161
Piet Hein & Bruno Mathsson, Soffbord, Superelips
Soffbord, Piet Hein & Bruno Mathsson, Superelips. Soffbord med spännben Höjd, 47 cm, 111x111 cm. Repor och slitage, se bilder för kondition.
Lot no: 4736507
EUR 206 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 22/08/2017
18:51:00
EUR 44
Piet Hein Super Ellipse table and four Arne Jacobsen chairs, model 3107 (5)
Piet Hein 1905 - 1996 & Bruno Mathsson 1907 - 1988. Super Ellipse dining table. Laminate top varnished white at later date, aluminium edge. Chromed steel span legs. Produced by Fritz Hansen. H. 70 cm, L. 180 cm, D. 120 cm. Arne Jacobsen. Four Series 7 chairs. Moulded plywood shells. Chromed ...
Lot no: 4741499
EUR 2,286 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22/08/2017
20:49:00
EUR 1,412
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipse spisebord
Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1979. Super Ellipse spisebord, hvidlakeret bordplade, monteret med spændben af forkromet stål. H. 70 L. 180 B. 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med små alders og brugsspor.
Lot no: 4749223
EUR 471 DK, Odense, Kratholmvej 23/08/2017
14:51:00
EUR 444
Piet Hein/ Bruno Mathsson. Elipse spisebord
Piet Hein/ Bruno Mathsson. Elipse spisebord med bordplade af hvid laminat, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1994. H. 70 L. 150 B. 100 cm. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 4748906
EUR 471 DK, Aarhus, Egå Havvej 23/08/2017
19:39:00
EUR 195
Piet Hein. Four bar stools, model 50650 (4)
Piet Hein 1905-1996. Four bar stools with painted steel frame, round aluminium base. Seats with new cognac-brown aniline leather covers. H. 81 cm. Designed in 1961. Produced by Fritz Hansen. New upholstery by Danish furniture upholsterer in Denmark with cognac-brown aniline leather. (4) ...
Lot no: 4711445
EUR 2,421 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/08/2017
19:42:00
EUR 834
Piet Hein / Bruno Mathsson. Superellipsebord med plade af bøg
Piet Hein / Bruno Mathsson. Superellipsebord med plade med bøg, monteret med stål spændben. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 64, Plade 100 x 100 cm. Med brugsspor
Lot no: 4750894
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/08/2017
19:16:00
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord, L. 180 cm
Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord med bordplade af hvid laminat, kant af aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. H. 71, L. 180, B. 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Plade med enkelte mindre hak og ridser.
Lot no: 4740318
EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/08/2017
20:17:00
EUR 363
Piet Hein / Arne Jacobsen. Rundt spisebord. Ø. 120.
Piet Hein / Arne Jacobsen. Rundt spisebord med plade af fineret bøg, monteret på sekspas søjlefod af aluminium. H. 70. Ø. 120 cm. Kraftige brugsspor på plade.
Lot no: 4750071
EUR 403 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24/08/2017
20:25:00
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table, re-veneered with rosewood, L. 240 cm.
Piet Hein & Bruno Matsson. Super Ellipse dining table. Laminate top re-veneered with rosewood. Five steel span legs. Produced by Fritz Hansen. H. 70. L. 240. D. 120 cm. Signs of wear, re-veneered.
Lot no: 4743929
EUR 1,345 DK, Vejle, Dandyvej 24/08/2017
20:49:00
EUR 155
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse sofabord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse sofabord med uoriginal hvidmalet, spændben af forkromet stål. Formgivet 1968. Pladen er fremstillet hos Fritz Hansen i 1987. Ben fremstillet Bruno Mathsson International. H. 53 L. 150 D. 100 cm. Fremstår med brugsslitage på plade, ben har ikke været ...
Lot no: 4751629
EUR 269 DK, Aarhus, Egå Havvej 25/08/2017
19:24:00
Piet Hein & Bruno Mathsson, Esstisch Modell Super Cirkulært für Fritz Hansen
Esstisch Modell Super Cirkulært / Super Circular, Design von Piet Hein und Bruno Mathsson für Fritz Hansen. Entwurf von 1968. Ausführung von 2000. Super circulare Tischplatte in hellem Holzfurnier, abnehmbare Spannbeine aus verchromtem Stahl. Unterseitig mit Aufkleber bezeichnet. B. 115cm, H. ...
Lot no: 4751084
EUR 800 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25/08/2017
20:10:00
Piet Hein & Bruno Mathsson. Dining/conference table
Piet Hein & Bruno Mathsson. Dining/conference table. White varnished top. Six chromed metal legs. H. 70 cm. L. 360 cm. D. 130 cm. Produced by Mathsson International, labelled accordingly. RE-varnished and signs of wear, marks, scratches. NB! Chairs NOT included.
Lot no: 4737339
EUR 1,345 DK, Herning, Engdahlsvej 25/08/2017
20:10:00
Piet Hein. Super Ellipse conference table
Piet Hein. Two-section Super Ellipse conference table. White laminate top. Steel span legs. Produced by Fritz Hansen in 1995. H 70, L 420, W 120 cm. Signs of wear, scratches, mark on one tabletop. Repaired underneath by professional cabinetmaker.
Lot no: 4722273
EUR 1,345 DK, Vejle, Dandyvej 27/08/2017
09:52:00
EUR 282
Piet Hein 1905 - 1996 & Bruno Mathsson 1907 - 1988. Super Ellipse dining table. Laminate top varnished white at later date, aluminium edge. Chromed steel span legs. Produced by Fritz Hansen. H. 70 cm, L. 170 cm, D. 100 cm. Arne Jacobsen. Four Series 7 chairs. White-varnished and moulded plywood ...
Lot no: 4736982
EUR 1,345 DK, Herlev, Dynamovej 27/08/2017
19:00:00
EUR 50
Piet Hein 1905 - 1996 & Bruno Mathsson 1907 - 1988. Super Ellipse dining table. Laminate top varnished white at later date, aluminium edge. Chromed steel span legs. Produced by Fritz Hansen. H. 70 cm, L. 170 cm, D. 100 cm. Arne Jacobsen. Four Series 7 chairs. White and orange-varnished and ...
Lot no: 4736987
19:01:00
EUR 91
Piet Hein, sofabord palisander
Piet Hein. Sofabord med plade af palisander, monteret med spændben af forkromet fjederstål. H.47 x 145 x 145 cm. Brugsspor, plade falmet.
Lot no: 4754441
EUR 807 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28/08/2017
18:38:00
Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord, hvidlakeret bordplade, monteret med spændben af forkromet stål. H. 70 L. 180 B. 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Senere omlakeret. Enkelte mærker på bordpladen.
Lot no: 4754727
EUR 336 DK, Herlev, Dynamovej 28/08/2017
20:10:00
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord
Piet Hein/ Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord med bordplade af hvid laminat og stålkant, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen 1988 med label herfra. H. 71 L. 135 B. 90 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker.
Lot no: 4754516
EUR 336 DK, Vejle, Dandyvej 28/08/2017
20:18:00
EUR 44
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table with extension leaves, white laminate (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table with extension. White laminate top. H. 70 cm. L. 150/250 cm. W. 120 cm. Two extension leaves, each 50 cm. Produced by Fritz Hansen in 1995. Light signs of wear, marks on aluminium edge. (3)
Lot no: 4745023
EUR 2,017 DK, Herning, Engdahlsvej 28/08/2017
21:04:00
EUR 592