Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched for "piet hein" in all active lots  Save list   Create Lot search
  ListGallery Lots per page
Piet Hein & Arne Jacobsen. Round dining table, six-star foot
Piet Hein & Arne Jacobsen. Round dining table, six-star foot. Piet Hein & Arne Jacobsen. Round dining table. Grey laminate top with an aluminium edge. Six-star aluminium foot. H. 72. Ø. 120 cm. Light signs of wear. Lot no: 4695752 EUR 1,345 DK, Kolding, Trianglen 26/06/2017 13:34:00 EUR 807
Arne Jacobsen / Piet Hein, cafébord
Arne Jacobsen / Piet Hein, cafébord . Arne Jacobsen / Piet Hein. Cafébord med plade af hvidt laminat, kant af matpoleret aluminium, monteret med firpasfod i aluminium med stamme af forkromet stål. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 75 cm. Ø 90 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. Lot no: 4700779 EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 26/06/2017 14:24:06 EUR 108
Piet Hein & Bruno Mathsson. Par borde rektangulært med spændben. (2)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Par borde rektangulært med spændben. (2) . Piet Hein / Bruno Mathsson. Rektangulære borde, med laminat plade, alukant, monteret med spændben af forkromede stålrør. H. 71 L. 120 D. 80 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Monteret med beslag under bord for ophæng af stole. Fremstår med brugsspor, ridser, laminatafslag og mærker. Lot no: 4700679 EUR 269 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/06/2017 20:17:00 EUR 44
 Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Rektangulært spisebord med plade af hvidt laminat
Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Rektangulært spisebord med plade af hvidt laminat . Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Rektangulært spisebord med plade af hvidt laminat med kant af aluminium, monteret med spændben i forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen H. 70,5 cm, L. 160 cm, B. 80 cm. Fremstår med kraftig brugsslitage og defekt ved hjørne af bordplade. Lot no: 4702006 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 27/06/2017 14:11:02 EUR 40
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table. Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse dining table. Grey laminate top with aluminium edge. Six-star steel foot. H. 70.5 cm L. 150 cm W. 100 cm. Produced by Fritz Hansen in 1985. Signs of wear, small scratches. Lot no: 4700959 EUR 672 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27/06/2017 14:52:33 EUR 168
Piet Hein og Bruno Mattsson. Supercirkulært spise/sofabord
Piet Hein og Bruno Mattsson. Supercirkulært spise/sofabord . Piet Hein og Bruno Mattsson. Supercirkulært bord med plade af hvidt laminat med aluminiumslister. Monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1981. H. 52-70 L. 100 B. 100 cm. otte ben medfølger, heraf 4 spisebord samt 4 sofabordben. Fremstår med brugsspor samt sømmet ... Lot no: 4700985 EUR 269 DK, Aarhus, Egå Havvej 27/06/2017 19:38:00 EUR 101
Piet Hein og Bruno Mattsson.
Piet Hein og Bruno Mattsson. . Piet Hein og Bruno Mattsson. Superelipse bord med plade af hvidt laminat med aluminiumslister. Monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1986. H. 70 L. 135 B. 90 cm. Fremstår med brugsspor. Lot no: 4700983 EUR 242 DK, Aarhus, Egå Havvej 27/06/2017 20:03:00 EUR 229
Arne Jacobsen, fire 'Myren' spisestole. Piet Hein / Bruno Mathsson. Spisebord. (5)
Arne Jacobsen, fire 'Myren' spisestole. Piet Hein / Bruno Mathsson. Spisebord. (5). Arne Jacobsen (1902-1971), fire stole, model 3100 'Myren', sort laseret egetræ, monteret på rørstel af forkromet stål. Fremstillet af Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor i form af ridser, mærker, malingspletter finerafslag samt manglende sko. Piet Hein / Bruno Mathsson. Spisebord med rektangulær... Lot no: 4700668 EUR 538 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/06/2017 20:11:00 EUR 77
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table (3). Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse dining table with extension, white laminate top with aluminium edging, chromed steel span legs. H. 72.5 cm L. 180/300 cm W. 120 cm. Two panels, each 60 cm. Produced by Fritz Hansen. New lacquer. (3) Lot no: 4696783 EUR 2,689 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/06/2017 20:14:00 EUR 699
Piet Hein/Bruno Mathsson. Plade til Super Ellipse spisebord
Piet Hein/Bruno Mathsson. Plade til Super Ellipse spisebord . Piet Hein/Bruno Matsson. Plade til Super Ellipse spisebord af fineret bøgetræ. Fremstillet hos Fritz Hansen. L. 180 B. 120 cm. Fremstår med skjolder, ridser og finérskader. Beslag medfølger ikke. Lot no: 4701361 EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 27/06/2017 20:21:00 EUR 40
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table with extension (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table with extension (3) . Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse dining table. White laminate top with aluminium edge and extension. Chromed steel span legs. Two extension leaves, each 60 cm. H. 70 L. 180/300, W. 120 cm. Produced by Fritz Hansen. Signs of wear, one fitting on extension leaf was ... Lot no: 4700274 EUR 2,152 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27/06/2017 20:29:00 EUR 47
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table. Piet Hein & Bruno Matsson. Super Ellipse dining. Laminate top with re-veneered rosewood. Five steel span legs. Produced by Fritz Hansen. H. 70. L. 240 D. 120 cm. Signs of wear, re-veneered. Lot no: 4690419 EUR 1,883 DK, Vejle, Dandyvej 27/06/2017 20:41:00 EUR 44
Bruno Mathsson & Piet Hein, Fritz Hansen. Matbord 'Supercirkel'
Bruno Mathsson & Piet Hein, Fritz Hansen. Matbord 'Supercirkel'. Bruno Mathsson & Piet Hein, Fritz Hansen. Matbord, "Supercirkel". Rund bordsskiva av vitt laminat med metallkant. Spännben av förkromat stål. Höjd: 73 cm. Ø 120 cm. Etikettmärkt. Smärre repor, spännbenen ställvis anlupna. Lot no: 4701638 EUR 411 SE, Malmö, Baltzarsgatan 27/06/2017 21:03:00 EUR 67
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table with extension, 180 x 120 cm. (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table with extension, 180 x 120 cm. (3). Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse dining table. White laminate top with aluminium edge, extension. Chromed steel span legs. H. 72 cm L. 180/300 cm W. 120 cm. Two extension leaves, each 60 cm, included. Produced by Fritz Hansen. Signs of wear, some scratches, slightly ... Lot no: 4659172 EUR 1,748 DK, Roskilde, Store Hedevej 28/06/2017 19:04:19 EUR 1,076
Piet Hein. Arbejdsbord / spisebord
Piet Hein. Arbejdsbord / spisebord. Piet Hein. Arbejdsbord / spisebord med plade af hvidt laminat med kant af aluminium, monteret med spændben af satinforkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1998. H. 70,5 cm. L. 160 cm. B. 80 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Lot no: 4703060 EUR 269 DK, Aarhus, Egå Havvej 28/06/2017 19:31:00 EUR 47
Piet Hein. Ra table lamp, model 400D
Piet Hein. Ra table lamp, model 400D. Piet Hein. Ra table lamp, model 400D. Chromed stem. White shade. Ø. 41,5 cm. H. 52 cm. Display model, minor signs of wear. Lot no: 4695721

EUR 740 DK, Odense, Kratholmvej 28/06/2017 19:40:00 EUR 282
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table and two extension leaves, grey laminate (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table and two extension leaves, grey laminate (3). Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table with extension. Top with matt grey laminate. Chromed steel span legs. Two extension leaves, each 60 cm. included. Produced in 2014 by Fritz Hansen. H. 70.5 L. 180-300 W. 120 cm. Minor signs of wear. (3) Lot no: 4691870 EUR 1,614 DK, Helsingør, Støberivej 28/06/2017 19:50:00 EUR 1,130
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table and two extension leaves (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table and two extension leaves (3). Piet Hein & Bruno Matsson. Super Ellipse dining table and two extension leaves. Laminate top with re-veneered rosewood. Steel span legs. Produced by Fritz Hansen in 1993, labelled and stamped accordingly. H. 70. L. 180. D. 120 cm. L. with extension: 300 cm. Signs of wear, re-veneered. Lot no: 4690417 EUR 1,748 DK, Vejle, Dandyvej 28/06/2017 20:40:00 EUR 699
Bruno Mathson & Piet Hein, Tisch mit Metallbeinen, 60er Jahre
Bruno Mathson & Piet Hein, Tisch mit Metallbeinen, 60er Jahre. Tisch, Design nach Piet Hein, Bruno Mathsson und Arne Jacobsen, Entwurf der 60er Jahre, Konstruktion bestehend aus: vierbeinigem Untergestell mit Spannbeinen aus verchromtem Stahl, oben aufliegend mit einer elliptisch geformten Tischplatte aus Buchen-Furnier, unterseitig mit drei Klebeetiketten,... Lot no: 4627015 EUR 300 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28/06/2017 20:51:00 EUR 180
Piet Hein & Bruno Mathsson. Round dining table, Ø. 145 cm.
Piet Hein & Bruno Mathsson. Round dining table, Ø. 145 cm.. Piet Hein & Bruno Mathsson. Round dining table. White laminate top with matt polished aluminium edge. Chromed steel span legs. Designed in 1968. Produced by Fritz Hansen. H. 70 cm. Ø 145 cm. Signs of wear. Lot no: 4699257 EUR 1,345 DK, Kolding, Trianglen 29/06/2017 13:14:00 EUR 47
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipse spisebord . Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord, hvidlakeret bordplade, monteret med spændben af forkromet stål. H. 70 L. 180 B. 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nylakeret fra professionel Lot no: 4702832 EUR 336 DK, Herlev, Dynamovej 29/06/2017 15:24:00 EUR 54
Piet Hein for Skjøde, to brædtspil Polytaire og Morra
Piet Hein for Skjøde, to brædtspil Polytaire og Morra. To brætspil, Morra og Polytaire formgivet af Piet Hein og Skjøde, Med ubetydelige brugsspor - et spil i original emballage (2) Lot no: 4704182 EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 29/06/2017 18:43:00 EUR 54
Piet Hein. Par pendler, model RA (2)
Piet Hein. Par pendler, model RA (2). Piet Hein. Par Ra pendler af orangelakeret metal og orange stof ledning. Formgivet i 1933. Fremstillet hos Lyfa, 1960'eren. Ø 30 cm. Fremstår med enkelte små malerpletter, mindre ridser indvendig. (2) Lot no: 4704141 EUR 161 DK, Aarhus, Egå Havvej 29/06/2017 20:00:00 EUR 47
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med udtræk(3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med udtræk(3). Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord med udtræk, bordplade af hvid laminat med alukant, monteret med spændben af forkromet stål. Hertil to tillægsplader á 60 cm. H. 71 cm, L. 180/300 cm, B. 110 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med markante brugsspor, ... Lot no: 4705496 EUR 605 DK, Kolding, Trianglen 30/06/2017 14:16:46 EUR 44