Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched for "piet hein" in all active lots  Save list   Create Lot search
  ListGallery Lots per page
Piet Hein/Bruno Mathsson. Kvadratisk bord
Piet Hein/Bruno Mathsson. Kvadratisk bord. Piet Hein/Bruno Mathsson. Kvadratisk bord med plade af hvid laminat, monteret med aluminiums kant samt spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 L. 140 B. 140 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker; kanthak i aluminiumskant. Lot no: 4594475 EUR 202 DK, Herlev, Dynamovej 26/03/2017 15:49:00 EUR 44
Skrivbord med spännben
Skrivbord med spännben. Skrivbord / arbetsbord, rektangulär skiva i teakfanér. Monterat med fyra spännben av Bruno Mathsson / Piet Hein i förkromad metall. Längd 170 cm, djup 70 cm, höjd 71 cm. Framstår med visst slitage/fläckar. Lot no: 4604135 EUR < 125 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26/03/2017 18:58:00 EUR 32
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse bord, L. 240 cm
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse bord, L. 240 cm. Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Superellipse spisebord, plade af hvid laminat med kant af aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. Tidlig model. H. 70 L. 240 cm. B. 120 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker; ... Lot no: 4594141 EUR 336 DK, Herlev, Dynamovej 26/03/2017 19:23:00 EUR 94
Piet Hein and Bruno Mathsson. Super Ellipse Table with extension, grey laminate top (3)
Piet Hein and Bruno Mathsson. Super Ellipse Table with extension, grey laminate top (3). Piet Hein and Bruno Mathsson. Super Ellipse Table with extension, pale grey laminate top with steel span legs. Two extension leaves, each 60 cm, included. Produced by Fritz Hansen. H. 72.5 L 180 - 300 W. 120 cm. Traces of wear, scratches, a few minimal chips by the centre join, a few chips on the... Lot no: 4603208 EUR 1,210 DK, Helsingør, Støberivej 26/03/2017 20:41:00 EUR 726
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse spisebord. Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse spisebord med plade af grå laminat, monteret med spændben af forkromet stål, H. 71 L. 150 B. 100 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med små brugsspor. Lot no: 4603957 EUR 336 DK, Odense, Kratholmvej 27/03/2017 13:29:00 EUR 87
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord . Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord med bordplade af hvid laminat, kant af aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. H. 71, L. 150, B. 100 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med løs kantliste samt fugtskade på plade. Lot no: 4596131 EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 27/03/2017 18:24:00 EUR 47
Hein & Mathsson Super Ellipse table and four Arne Jacobsen chairs, model 3107 (5)
Hein & Mathsson Super Ellipse table and four Arne Jacobsen chairs, model 3107 (5) . Piet Hein 1905 - 1996 & Bruno Mathsson 1907 - 1988. Super Ellipse dining table. Laminate top painted white at later date, with aluminium edge. Chromed steel span legs. Produced by Fritz Hansen. H. 70 cm, L. 150 cm, D. 100 cm. Arne Jacobsen. Four Series 7 chairs. Moulded plywood shells fitted ... Lot no: 4576141 EUR 1,344 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/03/2017 18:56:00 EUR 995
Bruno Mathsson & Piet Hein. Super Circular dining table
Bruno Mathsson & Piet Hein. Super Circular dining table. Bruno Mathsson & Piet Hein. Super Circular dining table. White laminate top. Six-star aluminum foot. H. 71 Ø 145 cm. Produced by Fritz Hansen. Signs of wear. Lot no: 4591087 EUR 1,344 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/03/2017 19:17:00 EUR 807
Piet Hein. Bordlampe model Ra
Piet Hein. Bordlampe model Ra. Piet Hein. Bordlampe model Ra, Stamme og skærm af forkromet metal. Ø 40. H. 54 cm. Fremstillet hos Piet Hein A/S. . Lot no: 4603905 EUR 403 DK, Aarhus, Egå Havvej 27/03/2017 19:46:00 EUR 181
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super cirkulært sofabord af bøgetræ
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super cirkulært sofabord af bøgetræ. Piet Hein & Bruno Mathsson. Super cirkulært sofabord, lakeret finéret bordplade af bøg, monteret med spændben af massivt bøgetræ. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 53 Ø 100 cm. Fremstår med brugsslitage. Lot no: 4605661 EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 27/03/2017 19:47:00 EUR 101
Piet Hein- Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord
Piet Hein- Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord . Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord med bordplade af hvid laminat, kant af aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. H. 71, L. 150, B. 100 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen med mærkat herfra. Fremstår med brugsspor. Lot no: 4606073 EUR 538 DK, Helsingør, Støberivej 27/03/2017 20:13:00 EUR 81
Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipsebord i bøg.
Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipsebord i bøg. . Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipsebord med plade af lamineret bøgetræ monteret på forkormede spændben, H. 71 cm. L.150 cm. B. 100 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. Lot no: 4605369 EUR 269 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/03/2017 20:21:00 EUR 40
Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipsebord med plade af kirsebær
Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipsebord med plade af kirsebær. Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipsebord med plade af kirsebær, spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen, H. 71 L. 150 B. 100 cm. Brugsspor, plade med enkelte skrammer. Lot no: 4585640 EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 27/03/2017 20:29:00 EUR 44
Piet Hein. Karlsvognen, lysestage af børstet stål
Piet Hein. Karlsvognen, lysestage af børstet stål . Piet Hein (1905-1996). Karlsvognen, lysestage af børstet stål med syv lysholdere. H. 63 cm. B. 45 cm. Lot no: 4607374 EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28/03/2017 18:59:00 EUR 87
Hein & Mathsson oval table and four Arne Jacobsen chairs, model 3107 (5)
Hein & Mathsson oval table and four Arne Jacobsen chairs, model 3107 (5). Piet Hein 1905 - 1996 & Bruno Mathsson 1907 - 1988. Oval dining table. White laminate top with aluminium edge. Chromed steel span legs. Produced by Fritz Hansen. H. 70 cm, Ø. 90 cm. cm. Light signs of wear on tabletop. Arne Jacobsen. Four Series 7 chairs. Moulded plywood shells newly ... Lot no: 4597480 EUR 1,344 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28/03/2017 19:36:00 EUR 807
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord . Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med bordplade af hvid laminat og stålkant, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen, 1976. H. 71 L. 135 B. 90 cm. Alm.bugsspor, små kanthak, ridser. Lot no: 4606798 EUR 269 DK, Helsingør, Støberivej 28/03/2017 20:26:00 EUR 50
Piet Hein & Arne Jacobsen. Round table and four chairs, model 3107 (5)
Piet Hein & Arne Jacobsen. Round table and four chairs, model 3107 (5) . Piet Hein 1905 - 1996 & Bruno Mathsson 1907 - 1988. Round dining table. Laminate top varnished white at later date. Aluminium edge. Chromed steel span legs. Produced by Fritz Hansen in 1997, labelled accordingly. H. 70.5 cm, Ø. 120 cm. Arne Jacobsen. Four Series 7 chairs, model 3107. Moulded ... Lot no: 4533944 EUR 1,344 DK, Vejle, Dandyvej 28/03/2017 20:27:00 EUR 941
Piet Hein/Bruno Mathsson. Kvadratisk bord. Piet Hein/Bruno Mathsson. Kvadratisk bord med plade af hvid laminat, monteret med aluminiums kant samt spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 L. 140 B. 140 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker; kanthak i aluminiumskant. Lot no: 4594476 EUR 202 DK, Herlev, Dynamovej 29/03/2017 15:49:00 EUR 44
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord . Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipsebord med bordplade af hvid laminat med aluminiumskant, fire spændben af forkromet stål. H. 70 cm. L.150 cm. B. 100 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen 1985. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. Lot no: 4607700 EUR 403 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29/03/2017 19:18:00 EUR 44
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table with extension (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table with extension (3). Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table with extension. White laminate top. Steel span legs. Two extension leaves, each 50 cm. Produced by Fritz Hansen in 1983. H. 71 cm. L. 150/250 cm. W. 100 cm. Newly varnished though with a few chips on edge. Light tarnish on legs. Lot no: 4589457 EUR 2,017 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29/03/2017 19:19:00 EUR 1,344
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse bord, L. 240 cm. Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Superellipse spisebord, plade af hvid laminat med kant af aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. Tidlig model. H. 70 L. 240 cm. B. 120 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker; ... Lot no: 4594142 EUR 538 DK, Herlev, Dynamovej 29/03/2017 19:23:00 EUR 57
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table. Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table with extension. Top with white laminate. Chromed steel span legs. Two extension leaves, each 50 cm. Produced by Fritz Hansen in 1997. H. 71 L. 150/250 W. 100 cm. Lighter / few signs of wear. A few small marks on edge trim. Lot no: 4607890 EUR 1,882 DK, Aarhus, Egå Havvej 29/03/2017 19:35:00 EUR 995
Piet Hein/ Arne Jacobsen. Superellipse spisebord
Piet Hein/ Arne Jacobsen. Superellipse spisebord. Piet Hein/ Arne Jacobsen. Superellipse spisebord/ konferencebord med plade af hvidt laminat, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen 2013. H. 71 cm., L. 300 cm., B. 130 cm. Fremstår med lette brugsspor, enkelt lille hak/ridse i plade (ca. 2 mm.). Lot no: 4607690 EUR 2,017 DK, Herning, Engdahlsvej 29/03/2017 21:15:00 EUR 1,613
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse bord, L. 240 cm. Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Superellipse spisebord, plade af hvid laminat med kant af aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. Tidlig model. H. 70 L. 240 cm. B. 120 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker; ... Lot no: 4610404 EUR 336 DK, Herlev, Dynamovej 30/03/2017 11:18:19 EUR 44
Piet Hein, Arne Jacobsen & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord
Piet Hein, Arne Jacobsen & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord. Piet Hein, Arne Jacobsen & Bruno Mathsson. Super Elipse bord med plade af hvidlakeret træ, monteret med spændben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71, L. 240, B. 120 cm. Fremstår nylakeret. Lot no: 4611621 EUR 807 DK, Herlev, Dynamovej 30/03/2017 19:28:00 EUR 168
Piet Hein / Bruno Mathsson. Superellipse spisebord, sort
Piet Hein / Bruno Mathsson. Superellipse spisebord, sort . Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Superellipse spisebord. Plade med sort laminat monteret med aluminiumskant samt spændben af forkromet stål. H. 71 L. 170 B 100 cm. Fremstillet ved Fritz Hansen, metalplakette herfra. Lette brugsspor. Lot no: 4613839 EUR 1,075 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30/03/2017 19:41:00 EUR 44
Piet Hein/ Bruno Mathsson/ Arne Jacobsen. Supercirkulært lounge sofabord
Piet Hein/ Bruno Mathsson/ Arne Jacobsen. Supercirkulært lounge sofabord. Piet Hein/ Bruno Mathsson/ Arne Jacobsen. Supercirkulært lounge sofabord med plade af hvid laminat med kantliste af matpoleret aluminium, firpasfod af aluminium med stamme af forkromet stål. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen 1999, mærkat herfra. H. 46,5. 75 x 75 cm. Alm. brugsspor. Lot no: 4608683 EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 31/03/2017 16:12:00 EUR 47
Piet Hein/Bruno Mathsson. Kvadratisk bord. Piet Hein/Bruno Mathsson. Kvadratisk bord med plade af hvid laminat, monteret med aluminiums kant samt spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 L. 140 B. 140 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker; kanthak i aluminiumskant. Lot no: 4594477 EUR 202 DK, Herlev, Dynamovej 01/04/2017 15:49:00 EUR 44
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse bord, L. 240 cm. Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Superellipse spisebord, plade af hvid laminat med kant af aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. Tidlig model. H. 70 L. 240 cm. B. 120 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker; hak i ... Lot no: 4594143 EUR 336 DK, Herlev, Dynamovej 01/04/2017 19:23:00 EUR 40
Piet Hein & Arne Jacobsen. Round dining table, six-star foot
Piet Hein & Arne Jacobsen. Round dining table, six-star foot. Piet Hein & Arne Jacobsen. Round dining table. Grey laminate top with aluminium edge. Six-star aluminium foot. H. 72. Ø. 120 cm. Light signs of wear. Lot no: 4470673 EUR 1,344 DK, Kolding, Trianglen 05/04/2017 13:17:00 EUR 807