Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched for "poul henningsen" in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4  >> ListGallery Lots per page
Poul Henningsen. PH 4½/4 pendel
Poul Henningsen. PH 4½/4 pendel. Poul Henningsen. PH 4½/4 pendler med skærmsæt af hvidlakeret aluminium. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 40 cm. Fremstår med farveforskel. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (2) Lot no: 4278366 EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 26/05/2016 16:50:00 EUR 67
Poul Henningsen. PH5 pendel af blålakeret metal
Poul Henningsen. PH5 pendel af blålakeret metal. Poul Henningsen. PH5 pendel af blålakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår minimal slitage. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Lot no: 4278359 EUR 161 DK, Aalborg, Nibevej 26/05/2016 17:48:00 EUR 87
Poul Henningsen. PH5 pendel
Poul Henningsen. PH5 pendel. Poul Henningsen. PH5 pendel af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Formgivet 1958. Brugsspor. Senere omlakeret. Lot no: 4279346 EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/05/2016 17:52:00 EUR 87
Poul Henningsen. Par PH 4½-4 (2)
Poul Henningsen. Par PH 4½-4 (2). Poul Henningsen. PH 4½/4 pendler med skærmsæt af hvidlakeret aluminium. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 45 cm. Fremstår med farveforskel. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (2) Lot no: 4277118 EUR 335 DK, Aalborg, Nibevej 26/05/2016 18:35:00 EUR 141
Poul Henningsen. PH 80 standerlampe
Poul Henningsen. PH 80 standerlampe . Poul Henningsen. PH80 standerlampe med stamme af forkromet metal, skærme af akryl, fod af sort plast. H. 131 cm. Brugsspor. Overskærm med to mindre hårrevner ved skærmholder. Lot no: 4279543 EUR 402 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/05/2016 19:15:00 EUR 429
Poul Henningsen. PH5 pendel
Poul Henningsen. PH5 pendel. Poul Henningsen. PH5 pendel af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Formgivet 1958. Brugsspor. Lot no: 4279339 EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/05/2016 19:31:00 EUR 90
Poul Henningsen. PH 3/2 pendel
Poul Henningsen. PH 3/2 pendel . Poul Henningsen. PH 3/2 pendel med skærme af hvidt opal glas, fatningshus af forkromet metal. Sort stofledning. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 30 cm. Lot no: 4278490 EUR 362 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/05/2016 19:31:00 EUR 295
Poul Henningsen. PH 3/2 table lamp, PAT. APPL
Poul Henningsen. PH 3/2 table lamp, PAT. APPL. Poul Henningsen. PH 3/2 table lamp. Browned brass stem, through-going contact, cast shade holders. Stamped PAT. APPL. Produced by Louis Poulsen 1926-1928. H. 43 cm. Without shade set. Stem with age-related wear / patina. One shade holder with repair. Contact with defect.Literature: 'Tænd ! ... Lot no: 4279925 EUR 2,412 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/05/2016 19:40:00 EUR 1,474
Poul Henningsen. PH 80 standerlampe/resevedel
Poul Henningsen. PH 80 standerlampe/resevedel. Poul Henningsen. PH 80 standerlampe med stamme af forkromet messingrør monteret på sort fod. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 cm. Fremstår med slitage, skævhed og manglende skærme. Lot no: 4277247 EUR 134 DK, Aarhus, Egå Havvej 26/05/2016 19:46:00 EUR 111
Poul Henningsen, par PH4-pendler, orangelakerede (2)
Poul Henningsen, par PH4-pendler, orangelakerede (2) . Poul Henningsen, 2 PH4-pendler, orangelakeret metal skærme. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 40 cm. Fremstår med brugsspor, én med manglende blændkapsel. (2). NB tekst ændret fra rød til orange. Lot no: 4278954 EUR 161 DK, Aalborg, Nibevej 26/05/2016 19:48:00 EUR 127
Poul Henningsen PH 80 standerlampe
Poul Henningsen PH 80 standerlampe. Poul Henningsen. PH80 standerlampe med stamme af forkromet messingrør, skærme af akryl, fod af sort plast. H. 131 cm. Fremstår med lettere brugsspor samt løst topdæksel. Lot no: 4277834 EUR 402 DK, Aalborg, Nibevej 26/05/2016 20:10:00 EUR 456
Poul Henningsen. PH5 pendel, hvid metal
Poul Henningsen. PH5 pendel, hvid metal. Poul Henningsen. PH5 pendel af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Formgivet 1958. Fremstår med let brugspræg. Lot no: 4277116 EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 26/05/2016 20:11:00 EUR 228
Poul Henningsen, par PH4 pendler, hvidlakerede (2)
Poul Henningsen, par PH4 pendler, hvidlakerede (2). Poul Henningsen, par PH4 pendler af hvidlakeret metal. Ø 40 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor. (2) Lot no: 4277808 EUR 268 DK, Aalborg, Nibevej 26/05/2016 20:30:00 EUR 188
Poul Henningsen. Pair of PH 4/3 pendants, 1940's (2)
Poul Henningsen. Pair of PH 4/3 pendants, 1940's (2). Poul Henningsen. Pair of PH 4/3 pendants with matt glass O.4 upper shades and M.3 middle shades. Conical, patinated metal socket cover with wire shade holder, these are not stamped. Brown Bakelite sockets. White Bakelite canopies Ø 40 cm. Produced by Louis Poulsen in 1940's. Lower shades and ... Lot no: 4275241 EUR 2,010 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/05/2016 20:30:00 EUR 1,126
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Pendel PH 4½-4
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Pendel PH 4½-4 . Poul Henningsen 1894-1967. PH 4½-4 pendel med skærme af hvidt opal glas, fatningshus af forkromet metal, bundskål af matglas. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 45 cm. Fremstår uden overskærm, revne i underskærm samt bundskål og underskærm ej samhørende. Lot no: 4278322 EUR 335 DK, Hørsholm, Vibe Alle 26/05/2016 20:44:00 EUR 154
Poul henningsen. PH-5 samt PH 4/3 pendler (2)
Poul henningsen. PH-5 samt PH 4/3 pendler (2). Poul Henningsen. PH5 pendel af grålakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Formgivet 1958. Samt Poul Henningsen. PH 4/3 pendel af hvidlakeret aluminium, blindskærm orangelakeret. ø 40 cm. Fremstår med brugsspor og lettere skævhed på overskærm på ph5 pendel. (2) Lot no: 4278507 EUR 201 DK, Aarhus, Egå Havvej 26/05/2016 20:54:00 EUR 214
Poul Henningsen. PH-hat
Poul Henningsen. PH-hat . Poul Henningsen 1894-1967. PH-hat af hvidlakeret metal med lyserød inderside. Ø 22 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med mindre brugsspor. Lot no: 4279737 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 27/05/2016 11:38:46 EUR 54
Poul Henningsen. PH 3/2 pendel . Poul Henningsen. PH 3/2 pendel med skærme af hvidt opal glas, fatningshus af forkromet metal. Sort stofledning. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 30 cm. Lot no: 4278489 EUR 362 DK, Roskilde, Store Hedevej 27/05/2016 14:04:00 EUR 188
Poul Henningsen. PH 3/2 pendel . Poul Henningsen. PH 3/2 pendel med skærme af hvidt opal glas, fatningshus af forkromet metal. Sort stofledning. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 30 cm. Lot no: 4278492 EUR 362 DK, Roskilde, Store Hedevej 27/05/2016 16:28:50 EUR 181
Poul Henningsen. PH5 pendel - hvid
Poul Henningsen. PH5 pendel - hvid. Poul Henningsen. PH5 pendel af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Formgivet 1958. Fremstår med lettere brugsspor. Lot no: 4279582 EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27/05/2016 17:04:00 EUR 60
Poul Henningsen. PH5 pendel
Poul Henningsen. PH5 pendel. Poul Henningsen. PH5 pendel af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Formgivet 1958. Brugsspor, topskærm med mindre skævhed. Senere omlakeret. Lot no: 4279344 EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 27/05/2016 19:15:00 EUR 44
Poul Henningsen. PH Bombardment chandelier
Poul Henningsen. PH Bombardment chandelier. Poul Henningsen 1894 - 1967. PH Bombardment chandelier. Chromed metal stem. Five arms each with a 2/1 opal glass shade set. Produced in a limited period for Louis Poulsen's 125th anniversary. No. 1050 engraved in socket cover. Lot no: 4269000 EUR 2,412 DK, Herlev, Dynamovej 27/05/2016 19:23:00 EUR 1,474
Poul Henningsen. PH Stem Fitting, anniversary model
Poul Henningsen. PH Stem Fitting, anniversary model. Poul Henningsen 1894-1967. PH Stem Fitting. Browned brass stem. Three arms each with a 2/1 white opal glass shade set. Produced by Louis Poulsen for a limited period and no longer in production. No. 03266. Lot no: 4275079 EUR 1,340 DK, Herlev, Dynamovej 27/05/2016 19:33:00 EUR 831
Poul Henningsen. PH5 pendel
Poul Henningsen. PH5 pendel. Poul Henningsen. PH5 pendel af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Formgivet 1958. Brugsspor. Lot no: 4279343 EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 27/05/2016 19:34:00 EUR 57
Poul Henningsen. PH 4/3 bordlampe
Poul Henningsen. PH 4/3 bordlampe . Poul Henningsen 1894-1967. PH 4/3 bordlampe med stamme og fod af forkromet metal, skærmsæt af hvidlakeret metal. H. 54 Ø 45 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med enkelte små hakker på kant af overskærm. Lot no: 4278732 EUR 241 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27/05/2016 19:39:00 EUR 147
Poul Henningsen. To pendler. PH5 og PH4 af lakeret aluminium (2)
Poul Henningsen. To pendler. PH5 og PH4 af lakeret aluminium (2). Poul Henningsen (1894-1967). En PH5 samt en PH4 pendel med skærme af lakeret metal. Ø 50 cm / Ø 40 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Brugsspor, lettere skævhed på overskærm af PH5 samt manglende bunddæksel til PH4. (2) Lot no: 4277837 EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 27/05/2016 19:46:00 EUR 70
Poul Henningsen. PH 4½ - 3½ standard lamp
Poul Henningsen. PH 4½ - 3½ standard lamp. Poul Henningsen 1894-1967. PH 4½ / 3½ standard lamp. Chromed metal stem and socket cover. White opal glass shade set. Produced by Louis Poulsen. H. 126 Ø 45 cm. Signs of wear. Scratches on metal parts. Lot no: 4279585 EUR 1,340 DK, Herlev, Dynamovej 27/05/2016 19:56:00 EUR 1,126
Jørgen von Friis Rask, akryl på lærred, Finn Juhl og Poul Henningsen
Jørgen von Friis Rask, akryl på lærred, Finn Juhl og Poul Henningsen. Finn Juhl og Poul Henningsen af Jørgen von Friis Rask, f. 1942, akryl på lærred, sign. Jørgen von Friis Rask - 16, 120x90 cm. U.R. Lot no: 4278783 EUR 402 DK, Odense, Kratholmvej 27/05/2016 20:00:00 EUR 295
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 4½-4 pendant
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 4½-4 pendant. Poul Henningsen 1894-1967. PH 4½-4 pendant. White opal glass shade set. Chromed metal socket cover. Fabric cable. Produced by Louis Poulsen. Ø 45 cm. Signs of wear. Upper shade with chip to edge on collar, middle shade with minor chips. Lot no: 4265903 EUR 1,340 DK, Roskilde, Store Hedevej 27/05/2016 20:07:00 EUR 938
Poul Henningsen. Assorted spare parts, 1940's (24)
Poul Henningsen. Assorted spare parts, 1940's (24). Poul Henningsen. Assorted spare parts comprised of: three O.2 matt glass upper shade with large opening, three M.2 matt glass middle shape, five U.2 matt glass lower shade, six bottom bowls Ø 68 mm., two wire shade holders Ø 78 mm, two Bakelite sockets and two Bakelite socket rings. One socket ... Lot no: 4277966 EUR 1,340 DK, Roskilde, Store Hedevej 27/05/2016 20:09:00 EUR 965
 1 2 3 4  >>