Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched for "poul henningsen" in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4  >> ListGallery Lots per page
Poul Henningsen. PH5 pendel
Poul Henningsen. PH5 pendel. Poul Henningsen. PH5 pendel af hvidlakeret metal. Ø: 50 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor i form af skævhed og ridser/afslag. Lot no: 4147624 EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 10/02/2016 17:21:51 EUR 44
Poul Henningsen. Par PH5 pendler (2)
Poul Henningsen. Par PH5 pendler (2). Poul Henningsen 1894-1967. Par PH5 pendler med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor. En pendel med kanthak i top skærm. (2) Lot no: 4131375 EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 10/02/2016 18:33:00 EUR 131
Poul Henningsen. PH5 pendel af senere mat sortlakeret
Poul Henningsen. PH5 pendel af senere mat sortlakeret . Poul Henningsen (1894-1967). PH5 pendel af senere mat sortlakeret metal. Ø. 50 cm. Detaljer i guld og rødt. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår nyrenoveret med 2,5 m. ny stofledning og nylakeret. Lot no: 4143689 EUR 335 DK, Herlev, Dynamovej 10/02/2016 19:08:00 EUR 194
A comprehensive collection of PH spare parts, Poul Henningsen 1894 - 1967
A comprehensive collection of PH spare parts, Poul Henningsen 1894 - 1967. Poul Henningsen 1894 - 1967. A comprehensive collection of spare parts, comprising glass and metal shades, among others from PH lamps, PH 3/2 wall lamp without contact box or shades as well a pendant lamp from the 1930s from an unknown producer with wire shade holder. Glass shades comprising ... Lot no: 4146593 EUR 938 DK, Vejle, Dandyvej 10/02/2016 19:10:00 EUR 858
Poul Henningsen. PH 80 standerlampe
Poul Henningsen. PH 80 standerlampe . PH80 standerlampe med skærme af akryl samt top af rødt/sort plastik, forkromet stamme, monteret på sort fod, ledning med afbryder. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 132 cm. Fremstår med lette brugsspor. Lot no: 4147241 EUR 402 DK, Aarhus, Egå Havvej 10/02/2016 19:24:00 EUR 523
Poul Henningsen. To PH hatte (2)
Poul Henningsen. To PH hatte (2) . Poul Henningsen 1894-1967. To PH-hatte / væglampetter af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 30 cm. Fremstår med brugsslitage. (2) Lot no: 4147863 EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10/02/2016 19:35:00 EUR 84
Poul Henningsen. Tre PH4 pendler. (3)
Poul Henningsen. Tre PH4 pendler. (3). Poul Henningsen 1894-1967. Tre PH4 pendler med skærme af hvidlakeret aluminium. Ø 40 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsslitage, manglende bunddæksel. (3) Varen er en del af en Temaauktion over Design-møbler og lamper fra Professionshøjskolen UCC Læs mere om auktionenher Se ... Lot no: 4140140 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 10/02/2016 19:54:00 EUR 94
Poul Henningsen. PH Stem Fitting, browned
Poul Henningsen. PH Stem Fitting, browned. Poul Henningsen. PH Stem Fitting with browned brass frame, three branches, each with opal glass shade set, model 2/1. Produced by Louis Poulsen for a limited period. H. 55 cm. No. 02651. Certificate and original packaging included. Minimal / no traces of wear. The first three photos are archive ... Lot no: 4146911 EUR 1,072 DK, Aarhus, Egå Havvej 10/02/2016 20:00:00 EUR 724
A comprehensive collection of PH spare parts, Poul Henningsen 1894 - 1967. Poul Henningsen 1894 - 1967. A comprehensive collection of PH spare parts for glass pendants, comprising sockets and socket covers. Approx. 11 socket covers for 3/2, 6 socket covers for 4½-4, sockets for 2/1 and 3/2 as well as assorted loose hoods have been identified. All in variable, defects ... Lot no: 4146670 EUR 938 DK, Vejle, Dandyvej 10/02/2016 20:10:00 EUR 482
Poul Henningsen. PH Snowball pendant
Poul Henningsen. PH Snowball pendant. Poul Henningsen for Louis Poulsen. Pendant with eight white-varnished metal shades. Ø 40 cm. Designed in 1958. Minor signs of wear. Literature: 'Tænd! PH-lampens historie', p. 270-71. Lot no: 4146973 EUR 804 DK, Herlev, Dynamovej 10/02/2016 20:13:00 EUR 911
Poul Henningsen. PH lysspejl
Poul Henningsen. PH lysspejl . Poul Henningsen 1894-1967. PH lysspejl af lakeret metal, monteret med spejlindsats. Til vægmontering. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 50 cm. Fremstår med brugspræg. Lot no: 4144344 EUR 161 DK, Hørsholm, Vibe Alle 10/02/2016 20:17:00 EUR 64
Poul Henningsen. PH 4/3 table lamp with matt yellow upper shade, PAT. APPL
Poul Henningsen. PH 4/3 table lamp with matt yellow upper shade, PAT. APPL. Poul Henningsen 1894-1967. PH 4/3 table lamp. Browned brass stem, through-going contack, cast shade holder. H. 56 cm. Ø 40 cm. Stamped PAT.APPL. Produced by Louis Poulsen 1926-28. Matt yellow single-layer glass O4 upper shade. Middle and lower shades missing. Shade with minor chip on upper ... Lot no: 4145382 EUR 2,412 DK, Kolding, Trianglen 10/02/2016 20:20:00 EUR 3,082
Poul Henningsen. PH Chair, Series 0 - brushed stainless steel, cognac-coloured leather
Poul Henningsen. PH Chair, Series 0 - brushed stainless steel, cognac-coloured leather. Poul Henningsen 1894-1967. PH Chair, Series 0, designed in 1931. One armchair with brushed stainless tubular steel frame made with only two steel tubes resting on each other at the back. Seat upholstered in cognac-coloured Montana leather from CAMO. Armrests wrapped in harness leather cord. H. ... Lot no: 4145512

EUR 670 DK, Hørsholm, Vibe Alle 10/02/2016 20:21:00 EUR 194
Poul Henningsen. PH 4,5/3 udendørslampe
Poul Henningsen. PH 4,5/3 udendørslampe . Poul Henningsen 1894-1967. PH 4,5/3 udendørslampe med skærme af patineret kobber. Formgivet i 1966. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 45 cm. Fremstår med patinering. Lot no: 4147367 EUR 536 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10/02/2016 20:21:00 EUR 456
Poul Henningsen. Par PH4 pendler samt PH5 pendel (3)
Poul Henningsen. Par PH4 pendler samt PH5 pendel (3). Poul Henningsen 1894-1967. Par PH4 pendler med skærme af hvidlakeret aluminium. Ø 40 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Brugsspor.Enkelt blå PH5 pendel. Lakafslag samt skrammer. (3) Denne vare er en del af en tema-auktion med arkitekttegnede møbler, belysning, kunst og øvrigt inventar fra ... Lot no: 4145545 EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 10/02/2016 20:26:00 EUR 147
Poul Henningsen for Louis Poulsen, pendant lamp, PH Artichoke, Ø 48 cm
Poul Henningsen for Louis Poulsen, pendant lamp, PH Artichoke, Ø 48 cm. Poul Henningsen 1894-1967. Pendant lamp, PH Artichoke, with 72 brushed steel leaves on 12 chromed steel arches. Complete with chromed aluminium socket cover. Suspension wire, canopy, winding pulley and flex. Number certificate included. Designed 1957-1959 for Langelinie Pavillonen in Copenhagen. ... Lot no: 4108781 EUR 4,556 DK, Kolding, Trianglen 10/02/2016 20:30:00 EUR 3,484
Poul Henningsen. Stem for the Bombardment chandelier with six arms, 1940's
Poul Henningsen. Stem for the Bombardment chandelier with six arms, 1940's. Poul Henningsen 1894-1967. Stem for the Bombardment chandelier with six patinated brass arms. Conical socket cover with wire shade holder. Produced by Louis Poulsen in 1940's. Signs of wear one wire shade holder missing. Lot no: 4142438 EUR 670 DK, Herning, Engdahlsvej 10/02/2016 20:58:00 EUR 402
Poul Henningsen. PH5 pendel, hvid
Poul Henningsen. PH5 pendel, hvid . Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor. Lot no: 4142318 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 11/02/2016 12:30:31 EUR 90
Poul Henningsen. PH5 pendel, hvid . Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor. Lot no: 4142315 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 11/02/2016 12:31:04 EUR 64
Poul Henningsen. Par PH5 pendler med skærme af hvidlakeret aluminium(2)
Poul Henningsen. Par PH5 pendler med skærme af hvidlakeret aluminium(2). Poul Henningsen 1894-1967. Par PH5 pendler med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Brugsspor, herunder mindre mærker/hakker på kanter, samt enkelte skævheder og afskalninger (2) Lot no: 4146040 EUR 161 DK, Kolding, Trianglen 11/02/2016 14:05:00 EUR 64
Poul Henningsen. PH Artichoke. Ø 48 cm. Pendant with numbered certificate
Poul Henningsen. PH Artichoke. Ø 48 cm. Pendant with numbered certificate. Poul Henningsen 1894 - 1967. Pendant, PH Artichoke, with 72 white-lacquered metal leaves on 12 chromed steel arches. Complete with chromed aluminium socket cover, suspension wire, white fabric flex, canopy and numbered certificate. Designed 1957-1959 for Langelinie Pavillonen in Copenhagen. ... Lot no: 4147949 EUR 4,288 DK, Kolding, Trianglen 11/02/2016 14:29:00 EUR 3,216
Poul Henningsen. PH 4 / 3 bordlampe
Poul Henningsen. PH 4 / 3 bordlampe. Poul Henningsen 1894-1967. PH 4 / 3 bordlampe med stamme og fod af forkromet metal, skærmsæt af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 54, Ø 45 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker samt gulnede skærme. Lot no: 4079502 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 11/02/2016 17:12:00 EUR 255
Poul Henningsen. Par PH5 pendler (2). Poul Henningsen 1894-1967. Par PH5 pendler med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor. En pendel med kanthak i top skærm. (2) Lot no: 4131376 EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 11/02/2016 18:33:00 EUR 114
Poul Henningsen, par PH5 pendler (2)
Poul Henningsen, par PH5 pendler (2). Poul Henningsen, par PH5 pendler af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Formgivet 1958. Fremstår med brugsspor, lettere skævhed og små skrammer. (2) Lot no: 4147478 EUR 201 DK, Aarhus, Egå Havvej 11/02/2016 18:42:00 EUR 70
Poul Henningsen. Par PH 4/3 pendler (2)
Poul Henningsen. Par PH 4/3 pendler (2). Poul Henningsen. Par PH 4/3 pendler med skærme af hvidlakeret metal. Ø 40 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsslitage, snavset, én med bule på skærm. (2) Lot no: 4148575 EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 11/02/2016 18:49:00 EUR 70
Poul Henningsen. PH Bombardment chandelier, five arms
Poul Henningsen. PH Bombardment chandelier, five arms. Poul Henningsen 1894 - 1967. PH Bombardment chandelier. Brass-coated stem with five arms each fitted with a 2/1 opal glass shade set. Produced by Louis Poulsen. NB: the auction was extended due to change in description regarding brass coating. This lot is part of Lauritz.com's big theme ... Lot no: 4139683 EUR 2,412 DK, Herlev, Dynamovej 11/02/2016 19:00:00 EUR 1,876
Poul Henningsen. PH 80 standerlampe. PH80 standerlampe med skærme af akryl samt top af rødt/sort plastik, forkromet stamme, monteret på sort fod, ledning med afbryder. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 132 cm. Fremstår med lette brugsspor. Lot no: 4150789 EUR 402 DK, Aarhus, Egå Havvej 11/02/2016 19:05:00 EUR 469
Poul Henningsen, Par P-Hat væglampetter (2)
Poul Henningsen, Par P-Hat væglampetter (2). Poul Henningsen, Par P-Hat væglampetter af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 29 cm. Fremstår med lettere brugsspor, lettere afskalninger på vægmontage. (2) Lot no: 4149081 EUR 134 DK, Aarhus, Egå Havvej 11/02/2016 19:15:00 EUR 67
Poul Henningsen. To væglamper model PH Hat
Poul Henningsen. To væglamper model PH Hat. Poul Henningsen. To væglamper, af hvidmalet metal. model PH Hat, Ø: 30 og 22 cm. udført hos Louis Poulsen. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. (2) Lot no: 4148537 EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 11/02/2016 20:04:00 EUR 97
Poul Henningsen. PH 4½-4 pendant, opal glass
Poul Henningsen. PH 4½-4 pendant, opal glass. PH 4½-4 pendant designed by Poul Henningsen (1894-1967). Three opal glass shades. Chromed metal socket cover. Black fabric cable. Diameter 45 cm. Produced by Louis Poulsen. Very minor wear, minor chips on inside middle shade which can't be seen when assembled. Lot no: 4149393 EUR 647 SE, Stockholm, Slakthusgatan 11/02/2016 20:04:00 EUR 529
 1 2 3 4  >>