Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched for "poul henningsen" in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4  >> ListGallery Lots per page
Poul Henningsen. PH5 pendel af hvidlakeret aluminium
Poul Henningsen. PH5 pendel af hvidlakeret aluminium. Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium, monteret med stofledning. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Litteratur: Tænd! - PH lampens historie omtalt og gengivet s. 272-275. Brugsspor. NB: Mangler topstykke samt den ene skrue. Lot no: 3700604 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 30/01/2015 12:13:00 EUR 47
Poul Henningsen. PH5 pendel
Poul Henningsen. PH5 pendel . Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med mindre brugsspor. Litteratur: Tænd! - PH lampens historie omtalt og gengivet s. 272-275. Lot no: 3696184 EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 30/01/2015 12:51:00 EUR 128
Poul Henningsen. PH hat væglampetter (2)
Poul Henningsen. PH hat væglampetter (2). Poul Henningsen. PH hat væglampetter af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 30 cm. Fremstår med kraftige slitage, rust (2) Lot no: 3700336 EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 30/01/2015 13:25:11 EUR 64
Poul Henningsen, PH 3/2 bordlampe fra Louis Poulsen
Poul Henningsen, PH 3/2 bordlampe fra Louis Poulsen. Poul Henningsen, PH 3/2 bordlampe med stamme, fod og fatningshus af forkromet stål, monteret med skærmsæt af hvidt opal glas. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 46 cm. Fremstår med enkelte brugsspor. Lot no: 3699771 EUR 470 DK, Kolding, Trianglen 30/01/2015 15:08:59 EUR 416
Poul Henningsen. PH 4½-3½ table lamp, Louis Poulsen
Poul Henningsen. PH 4½-3½ table lamp, Louis Poulsen . Poul Henningsen 1894-1967. PH 4½ / 3½ table lamp. Chromed metal stem and socket cover. White opal glass shade set. H. 57 cm. Ø. 46 cm. Produced by Louis Poulsen. A few signs of wear. Lot no: 3699773 EUR 1,343 DK, Kolding, Trianglen 30/01/2015 15:24:40 EUR 886
Poul Henningsen. PH5 pendel
Poul Henningsen. PH5 pendel . Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Senere model med bundplade af matteret glas. Fremstår med brugsspor. Litteratur: Tænd! - PH lampens historie omtalt og gengivet s. 272-275. Lot no: 3702985 EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 30/01/2015 15:25:00 EUR 67
Poul Henningsen. PH 4½-4 pendant lamp
Poul Henningsen. PH 4½-4 pendant lamp. Poul Henningsen 1894-1967. PH 4½-4 pendant lamp with white opal glass shade, matt glass lower bowl and chromed metal socket cover. Ø. 45 cm. Produced by Louis Poulsen. Lot no: 3698055 EUR 940 DK, Helsingør, Støberivej 30/01/2015 15:51:00 EUR 859
Poul Henningsen. Par PH 4/3 pendeler (2)
Poul Henningsen. Par PH 4/3 pendeler (2). Poul Henningsen. Par PH 4/3 pendeler af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 40 cm. Fremstår med mindre brugsspor. (2) Lot no: 3696196 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 30/01/2015 15:52:00 EUR 148
Poul Henningsen. PH udendørs væglampe
Poul Henningsen. PH udendørs væglampe. Poul Henningsen.PH udendørslampe med skærme af patineret kobber. Formgivet i 1966. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 45 cm. Fremstår med brugsspor. Lot no: 3699361 EUR 537 DK, Aalborg, Nibevej 30/01/2015 16:39:33 EUR 322
Væglamper, Louis Poulsen, PH-hatte af Poul Henningsen (6)
Væglamper, Louis Poulsen, PH-hatte af Poul Henningsen (6) . Poul Henningsen for Louis Poulsen. Seks PH-hatte af hvidlakeret metal. Ø 22 cm. Fremstår med brugsspor. (6) Lot no: 3700980 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 30/01/2015 17:13:00 EUR 208
Poul Henningsen. Fem PH 4/3 pendeler, orange (5)
Poul Henningsen. Fem PH 4/3 pendeler, orange (5). Poul Henningsen. Fem PH 4/3 pendeler af orangelakeret aluminium, blindskærm, topmontage og fatninger . Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 40 cm. Fremstår med lettere brugsspor, en med kraftig slitage og ridser, to manglende fatninger og fire manglende blindskærme. (5) Lot no: 3689394 EUR 336 DK, Aarhus, Egå Havvej 30/01/2015 19:34:00 EUR 148
Poul Henningsen. Pendant lamp, PH Artichoke, brushed steel. Ø 48 cm
Poul Henningsen. Pendant lamp, PH Artichoke, brushed steel. Ø 48 cm . Poul Henningsen 1894 - 1967. Pendant lamp, PH Artichoke, with 72 brushed steel leaves on 12 chromed steel arches. Complete with chromed aluminium socket cover, canopy, suspension wire and fitted with white fabric flex. Designed 1957-1959 for Langelinie Pavillonen in Copenhagen. Produced by Louis... Lot no: 3697371 EUR 3,223 DK, Roskilde, Store Hedevej 30/01/2015 19:48:00 EUR 2,350
Pendant lamp, Louis Poulsen, PH 3/2 pendant lamp, green lacquer, by Poul Henningsen
Pendant lamp, Louis Poulsen, PH 3/2 pendant lamp, green lacquer, by Poul Henningsen. Poul Henningsen for Louis Poulsen, PH 3/2 pendant lamp, green-lacquered metal, polished brass socket cover. Black fabric flex. Ø 29 cm. See also lot no. 3687067. Lot no: 3700735 EUR 537 DK, Roskilde, Store Hedevej 30/01/2015 20:26:00 EUR 725
Poul Henningsen, Tischlampe / Tischleuchte Modell PH 4/3 für Louis Poulsen
Poul Henningsen, Tischlampe / Tischleuchte Modell PH 4/3 für Louis Poulsen. Poul Henningsen, Tischlampe / Tischleuchte Modell PH4/3 für Louis Poulsen. H. 55, Ø 45 cm. Leuchtenschirme: Aluminium gezogen, weiß.; Leuchtenfuß und Stab hochglanzverchromt. H. 55, Ø 45 cm. Leichte Alters- und Gebrauchsspuren, teils Kratzer und partielle Bereibungen. Lot no: 3694532 EUR 350 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30/01/2015 20:32:00 EUR 245
Poul Henningsen, PH 2/1 hanging lamp for Louis Poulsen
Poul Henningsen, PH 2/1 hanging lamp for Louis Poulsen. Poul Henningsen, PH 2/1 hanging lamp for Louis Poulsen. High-gloss chromed fixture. Double-layer opal glass shade, produced by Louis Poulsen. Ø approx. 55 cm. Slight traces of wear commensurate with age, some small scratches and slight abrasions at places. Lot no: 3694536 EUR 800 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30/01/2015 20:55:00 EUR 600
Poul Henningsen. Par PH 4/3 (2)
Poul Henningsen. Par PH 4/3 (2) . Poul Henningsen. Par PH 4/3 pendler af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 40 cm. Fremstår med minimale brugsspor. (2) Lot no: 3699363 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 31/01/2015 12:06:00 EUR 87
Poul Henningsen. PH 3/2 bordlampe
Poul Henningsen. PH 3/2 bordlampe . Poul Henningsen PH 3/2 bordlampe med forkromet stander og fod, monteret med 3/2 skærme af opalglas. H 45,5. Ø 28 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Lot no: 3704121 EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 31/01/2015 13:56:00 EUR 430
Poul Henningsen. Fire PH 4/3 pendler (4)
Poul Henningsen. Fire PH 4/3 pendler (4). Poul Henningsen 1894 - 1967. Fire PH 4/3 pendler af hvidlakeret metal. Ø 40 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 40 cm. Fremstår med brugsspor og ridser. (4) Lot no: 3688563 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 31/01/2015 14:08:00 EUR 161
Væglamper, Louis Poulsen, PH-hatte af Poul Henningsen (6) . Poul Henningsen for Louis Poulsen. Seks PH-hatte af hvidlakeret metal. Ø 22 cm. Fremstår med brugsspor. (6) Lot no: 3688584 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 31/01/2015 14:28:00 EUR 118
Poul Henningsen, bordlampe PH 4½ / 3½
Poul Henningsen, bordlampe PH 4½ / 3½ . Poul Henningsen, bordlampe PH 4½ / 3½ med stamme og fod af forkromet metal, skærmsæt af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 56, Ø 45 cm. Fremstår med brugsspor, skærm med hak. Lot no: 3696881 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 31/01/2015 14:49:00 EUR 128
Poul Henningsen. Bordslampa PH5, modell 27095
Poul Henningsen. Bordslampa PH5, modell 27095. Poul Henningsen. Bordslampa PH5, modell 27095. Frm skärmar lackerade i grått samt blått. Höjd 61 cm, Ø 43 cm. Tillverkad av Louis Poulsen. Litet märke i kanten, se bild. Lot no: 3698964 EUR 374 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 01/02/2015 20:01:00 EUR 331
Poul Henningsen. PH 3½ / 2½ standard lamp
Poul Henningsen. PH 3½ / 2½ standard lamp. Poul Henningsen 1894-1967 for Louis Poulsen, PH 3½/2½ standard lamp. Chromed metal stem, foot and socket cover. 3½ / 2½ white opal glass shade set. H. 130 cm. Scratch on foot. Slightly crooked upper shade. Lot no: 3705181 EUR 1,343 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01/02/2015 20:25:00 EUR 806
Bordlampe, Louis Poulsen, TrePH bordlampe, Jubilæumsmodel, Poul Henningsen
Bordlampe, Louis Poulsen, TrePH bordlampe, Jubilæumsmodel, Poul Henningsen . Poul Henningsen 1894-1967. PH Bordlampe, model TrePH, jubilæumsmodel med stamme og fod af bruneret messing, monteret med 3/2 skærme af opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen i et begrænset antal, i forbindelse med 100-året for PHs fødsel. H. 45 cm. Lot no: 3705068 EUR 1,679 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01/02/2015 20:51:00 EUR 1,343
Poul Henningsen, PH5 pendel, hvidlakeret
Poul Henningsen, PH5 pendel, hvidlakeret . Poul Henningsen, PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Ø 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med let brugsslitage, top med skævheder. Lot no: 3698384 EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 02/02/2015 14:44:00 EUR 47
Poul Henningsen. Fire PH 4/3 pendler (4). Poul Henningsen 1894 - 1967. Fire PH 4/3 pendler af hvidlakeret metal. Ø 40 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 40 cm. Fremstår med brugsspor og ridser, manglende bundskåle. Tre pendler med fast top. (4) Lot no: 3688564 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 02/02/2015 15:08:00 EUR 47
Væglamper, Louis Poulsen, PH-hatte af Poul Henningsen (7)
Væglamper, Louis Poulsen, PH-hatte af Poul Henningsen (7) . Poul Henningsen for Louis Poulsen. Syv PH-hatte af hvidlakeret metal. Ø 22 cm. Fremstår med brugsspor. To lamper gulnet. (7) Lot no: 3688585 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 02/02/2015 15:28:00 EUR 77
Poul Henningsen, PH80 standerlampe
Poul Henningsen, PH80 standerlampe . Poul Henningsen, PH80 standerlampe med skærme af akryl samt top af rødt/sort plastik, stamme af forkromet messingrør monteret på sort fod. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 135 cm. Lot no: 3702094 EUR 336 DK, Aarhus, Egå Havvej 02/02/2015 15:38:00 EUR 389
Poul Henningsen. Kuglelamel / Snowball pendel
Poul Henningsen. Kuglelamel / Snowball pendel. Poul Henningsen for Louis Poulsen, pendel, Kuglelamel / Snowball. Stel med otte skærme af hvidlakeret metal. Ø 40 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen, formgivet 1958. Litt. Tænd! PH-lampens historie, s. 270-71. Overskærm og underskærm med afskalninger. Lot no: 3702444 EUR 470 DK, Roskilde, Store Hedevej 02/02/2015 17:05:00 EUR 349
Poul Henningsen. PH Snowball pendant
Poul Henningsen. PH Snowball pendant . Poul Henningsen. PH Snowball pendant. Stem with eight white-varnished metal shades. Ø 40 cm. Produced by Louis Poulsen, designed in 1958. Literature: 'Tænd! PH-lampens historie', p. 270-71. Lot no: 3702441 EUR 806 DK, Roskilde, Store Hedevej 02/02/2015 18:05:00 EUR 698
Poul Henningsen. Pendel, PH 2/1
Poul Henningsen. Pendel, PH 2/1. Poul Henningsen 1894-1967. PH 2/1 Pendel. Fatningshus af forkromet metal. Monteret med hvide opal glasskærme. Sort stofledning. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 20 cm. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. Lot no: 3695193 EUR 201 DK, Hørsholm, Vibe Alle 02/02/2015 19:04:00 EUR 121
 1 2 3 4  >>