Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched for "poul henningsen" in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5  >> ListGallery Lots per page
Poul Henningsen. Stel til PH 4½-4 pendel
Poul Henningsen. Stel til PH 4½-4 pendel. Poul Henningsen. Stel til PH 4½-4 pendel, bundskål af matteret glas medfølger. Lot no: 3804459 EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 26/04/2015 19:36:00 EUR 107
Poul Henningsen, PH 80 bordlampe
Poul Henningsen, PH 80 bordlampe. Poul Henningsen, PH 80 bordlampe med skærme af akryl samt top af rødt/sort plastik, stamme af forkromet messingrør monteret på sort fod. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 67 cm. Ø 60 cm. Fremstår med alm. brugsspor. Lot no: 3808772 EUR 402 DK, Herning, Engdahlsvej 26/04/2015 19:52:00 EUR 322
Taklampa, Poul Henningsen, PH-5, för Louis Poulsen
Taklampa, Poul Henningsen, PH-5, för Louis Poulsen. Taklampa, Poul Henningsen, PH-5, för Louis Poulsen. Skärmar i vitlackerad metall med blå detaljer samt röda. Ø 50. Bruksslitage, skärm något skev, repor förekommer. Lot no: 3795176 EUR < 125 SE, Norrköping, Finspångsv. 26/04/2015 20:25:00 EUR 35
Poul Henningsen. To PH5 pendler (2)
Poul Henningsen. To PH5 pendler (2). Poul Henningsen 1894-1967. To PH5 pendler med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 50 cm. Fremstår med alm. brugspræg (2) Lot no: 3812222 EUR 241 DK, Herning, Engdahlsvej 26/04/2015 20:26:00 EUR 201
Poul Henningsen. PH3/2 TrePH table lamp
Poul Henningsen. PH3/2 TrePH table lamp. Poul Henningsen 1894-1967. PH table lamp, model TrePH, anniversary model with browned brass stem and foot, 3/2 opal glass shades. Produced by Louis Poulsen in a limited number in connection with the 100th anniversary of the birth of Poul Henningsen. H. 45 cm. Minimal traces of wear. Lot no: 3805293 EUR 1,072 DK, Hørsholm, Vibe Alle 26/04/2015 20:40:00 EUR 858
Takarmatur Poul Henningsen
Takarmatur Poul Henningsen. TAKARMATUR, Poul Henningsen för Louis Poulsen, "PH5", skärmar lackerade i vitt, blått och rött, diameter ca 50 cm Lot no: 3811346 EUR 160 SE, Stockholms Auktionsverk Online 27/04/2015 14:16:00
Poul Hennningsen. Tre PH 4/3 pendler, hvidlakerede (3)
Poul Hennningsen. Tre PH 4/3 pendler, hvidlakerede (3) . Poul Henningsen 1894-1967. Tre PH 4/3 pendler med skærme af hvidlakeret metal, Ø 40 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor (3) Lot no: 3810407 EUR 201 DK, Kolding, Trianglen 27/04/2015 14:33:14 EUR 67
Pendel, Louis Poulsen, PH 5 pendel af Poul Henningsen
Pendel, Louis Poulsen, PH 5 pendel af Poul Henningsen . Poul Henningsen for Louis Poulsen, PH5 pendel. Stel af hvidlakeret metal. Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor. Lot no: 3812843 EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 27/04/2015 15:21:00 EUR 84
Poul Henningsen. Charlottenborg pendel, Ø 45 cm. Hvidlakeret
Poul Henningsen. Charlottenborg pendel, Ø 45 cm. Hvidlakeret. PH Charlottenborg pendel med fire skærme af hvidlakeret metal. Poul Henningsen 1984-1967. Fremstillet hos Louis Poulsen. Formgivet i 1979 til udstillingsbygningen på Charlottenborg. Litteratur: Jørstian, m.fl.:. "Tænd! PH lampens historie", gengivet og omtalt s. 243. Ø 45 cm. Fremstår med ... Lot no: 3771975 EUR 335 DK, Helsingør, Støberivej 27/04/2015 16:00:00 EUR 104
Poul Henningsen, PH 5 og PH 4/3 pendler (2)
Poul Henningsen, PH 5 og PH 4/3 pendler (2). Poul Henningsen, PH 5 og PH 4/3 pendler af hvid- og rødlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 og 45 cm. Fremstår med lettere slitage og manglende fatninger. (2) Lot no: 3806639 EUR 188 DK, Aarhus, Egå Havvej 27/04/2015 17:20:00 EUR 117
Poul Henningsen, PH 3/2 pendel, jubilæumsmodel
Poul Henningsen, PH 3/2 pendel, jubilæumsmodel. Poul Henningsen, PH 3/2 pendel, jubilæumsmodel, skærme af grønlakeret metal, montage af messing. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 30 cm. Fremstår med lettere skævhed på mellemskærm. Lot no: 3796672 EUR 402 DK, Aarhus, Egå Havvej 27/04/2015 18:40:00 EUR 335
Poul Henningsen, PH5, hvidlakeret
Poul Henningsen, PH5, hvidlakeret. Poul Henningsen, PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med lettere slitage og lettere skævhed. Lot no: 3794088 EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 27/04/2015 19:10:00 EUR 57
Poul Henningsen. PH5 pendel, hvid
Poul Henningsen. PH5 pendel, hvid . Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor; mgl. bundplade. Lot no: 3808717 EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 27/04/2015 19:31:00 EUR 47
Poul Henningsen Charlottenborg pendel, Ø 45 cm. Hvidlakeret
Poul Henningsen Charlottenborg pendel, Ø 45 cm. Hvidlakeret . Poul Henningsen. Charlottenborg pendel, Ø 45 cm. Hvidlakeret PH Charlottenborg pendel med fire skærme af hvidlakeret metal. Poul Henningsen 1984-1967. Fremstillet hos Louis Poulsen. Formgivet i 1979 til udstillingsbygningen på Charlottenborg. Litteratur: Jørstian, m.fl.:. "Tænd! PH lampens ... Lot no: 3806636 EUR 335 DK, Roskilde, Store Hedevej 27/04/2015 19:37:00 EUR 141
Pendel, Louis Poulsen, Tallerkenpendel af Poul Henningsen.
Pendel, Louis Poulsen, Tallerkenpendel af Poul Henningsen. . Poul Henningsen for Louis Poulsen, designet i 1958 til Langeliniepavillonen, modellen er siden udgået af produktion, Tallerkenpendel af kobber, Ø. 44 cm. Fremstår med patina. Litteratur 'Tænd P.H. lampens historie', omtalt og gengivet s. 279. Lot no: 3747716 EUR 402 DK, Herning, Engdahlsvej 27/04/2015 19:48:00 EUR 442
Poul Henningsen. PH 4½-4 pendant
Poul Henningsen. PH 4½-4 pendant. Poul Henningsen 1894-1967. PH 4½-4 pendant. White opal glass shade set. Chromed metal socket cover. Ø 45 cm. Produced by Louis Poulsen. Lot no: 3810176 EUR 804 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27/04/2015 19:48:00 EUR 697
Poul Henningsen. To PH5 pendler (2). Poul Henningsen 1894-1967. To PH5 pendler med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 50 cm. Fremstår med alm. brugspræg (2) Lot no: 3812076 EUR 241 DK, Herning, Engdahlsvej 27/04/2015 19:51:00 EUR 124
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 4½-4 pendant
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 4½-4 pendant. Poul Henningsen 1894-1967. PH 4½-4 pendant. White opal glass shade set. Chromed metal socket cover. White fabric cord. Produced by Louis Poulsen. Ø 45 cm. First photo is an archive photo. Lot no: 3810655 EUR 1,340 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/04/2015 20:07:00 EUR 938
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 4½-4 pendant. Poul Henningsen 1894-1967. PH 4½-4 pendant. White opal glass shade set. Chromed metal socket cover. White fabric cord. Produced by Louis Poulsen. Ø 45 cm. First photo is an archive photo. Lot no: 3810656 EUR 1,340 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/04/2015 20:08:00 EUR 938
Poul Henningsen. PH 4½-4 pendant. Poul Henningsen 1894-1967. PH 4½-4 pendant. White opal glass shade set. Chromed metal socket cover. Ø 45 cm. Produced by Louis Poulsen. Lot no: 3803486 EUR 804 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27/04/2015 20:14:00 EUR 509
Poul Henningsen. Bordlampe, PH 4½ / 3½ med hvidlakerede skærme
Poul Henningsen. Bordlampe, PH 4½ / 3½ med hvidlakerede skærme. Poul Henningsen, 1894-1967. Bordlampe, PH 4½ / 3½ med stamme og fod af forkromet metal, skærmsæt af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 56 cm. Ø 45 cm. Fremstår med brugsspor og mindre bule på øverste skærm. Lot no: 3811536 EUR 335 DK, Vejle, Dandyvej 27/04/2015 20:15:00 EUR 181
Poul Henningsen. PH 3/2 table lamp
Poul Henningsen. PH 3/2 table lamp. Poul Henningsen, 1894-1967. PH 3/2 table lamp, anniversary model. Brass stem and foot. Green-varnished metal shade set. H. 45 cm. Produced by Louis Poulsen in limited numbers for the 100th anniversary of Poul Henningsen's birth. Foot with signs of wear. Lot no: 3811045 EUR 804 DK, Vejle, Dandyvej 27/04/2015 20:24:00 EUR 804
Poul Henningsen. PH 3/2 pendants (2)
Poul Henningsen. PH 3/2 pendants (2) . Poul Henningsen 1894-1967. PH 3/2 pendants. Chromed metal socket, opal glass shade set. Produced by Louis Poulsen. Ø 30 cm. Chips at top of bottom shade. First photo is an archive photo. (2) Lot no: 3812557 EUR 804 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/04/2015 20:25:00 EUR 576
Poul Henningsen. Bombardment Chandelier, with numbered certificate, anniversary model
Poul Henningsen. Bombardment Chandelier, with numbered certificate, anniversary model. Poul Henningsen 1894 - 1967. PH Bombardment Chandelier, with chromed metal frame and five branches, each with a 2/1 opal glass shade set. Produced for a limited period in connection with Louis Poulsen's 125th anniversary. Numbered certificate from Louis Poulsen included. Very minor traces of ... Lot no: 3742742 EUR 3,350 DK, Vejle, Dandyvej 27/04/2015 20:28:00 EUR 2,680
Poul Henningsen. Pendant lamp, PH Artichoke, brushed steel, Ø 48 cm
Poul Henningsen. Pendant lamp, PH Artichoke, brushed steel, Ø 48 cm . Poul Henningsen 1894 - 1967. Pendant lamp, PH Artichoke, with 72 brushed steel leaves on 12 chromed steel arches. Complete with chromed aluminium socket cover, suspension wire and flex. Numbered certificate included. Designed 1957-1959 for Langelinie Pavillonen in Copenhagen. Produced by Louis ... Lot no: 3792721 EUR 3,350 DK, Herlev, Dynamovej 27/04/2015 20:30:00 EUR 2,680
Poul Henningsen. PH Artichoke, copper, Ø 60 cm, early model
Poul Henningsen. PH Artichoke, copper, Ø 60 cm, early model. Poul Henningsen 1894-1967. Pendant lamp, PH Artichoke, with 72 copper leaves on 12 chromed steel arches. Complete with chromed aluminium socket cover, fabric flex with wire and canopy. Produced by Louis Poulsen, Ø 60 cm. Early model with central suspension with internal wire. Age-related traces ... Lot no: 3763095 EUR 4,020 DK, Vejle, Dandyvej 27/04/2015 20:30:00 EUR 3,216
Poul Henningsen. Pendant, Louis Poulsen, PH Artichoke, Ø 60 cm. White
Poul Henningsen. Pendant, Louis Poulsen, PH Artichoke, Ø 60 cm. White. Poul Henningsen 1894 - 1967. Pendant lamp, PH Artichoke, with 72 white-lacquered steel leaves on 12 chromed steel arches. Complete with chromed aluminium socket cover. Suspensions wire, canopy, pulley and flex included. Designed 1957-1959 for Langelinie Pavillonen in Copenhagen. Produced by Louis... Lot no: 3809947 EUR 4,020 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27/04/2015 20:30:00 EUR 2,613
Poul Henningsen, PH 4,5/3 udendørslampe og ekstra skærm (2)
Poul Henningsen, PH 4,5/3 udendørslampe og ekstra skærm (2) . Poul Henningsen, PH 4,5/3 udendørslampe med skærme af patineret kobber. Formgivet i 1966. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 45 cm. Fremstår med patina og uorginale skruer. Ekstra skærm medfølger. (2) Lot no: 3810323 EUR 536 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27/04/2015 20:32:00 EUR 442
Poul Henningsen. PH Louvre pendant, Ø 60 cm.
Poul Henningsen. PH Louvre pendant, Ø 60 cm.. Poul Henningsen 1894-1967. PH Louvre pendant. White-varnished steel shade set. Produced by Louis Poulsen. H. 63 Ø 60 cm. Light signs of wear such as small scratches. Literature: 'Tænd! PH-lampens historie', p. 270-71. Lot no: 3811473 EUR 1,608 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27/04/2015 20:33:00 EUR 965
Poul henningsen, PH-5 pendel, lilla
Poul henningsen, PH-5 pendel, lilla . Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel med skærme af lilla lakeret metal. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Lot no: 3812892 EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27/04/2015 20:36:00 EUR 84
 1 2 3 4 5  >>