Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched for "poul henningsen" in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4  >> ListGallery Lots per page
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 3½-2½ copper table lamp, Limited Edition
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 3½-2½ copper table lamp, Limited Edition. Poul Henningsen (1894-1967) for Louis Poulsen. 'PH 3½-2½ Cobber Table' table lamp. Glossy polished copper with white opal glass and copper shades. Limited Edition with two top shades including: one opal glass shade and one copper shade with a white-painted underside. H. 45 cm. Ø 33 cm. In ... Lot no: 4601999 EUR 1,614 DK, Kolding, Trianglen 24/03/2017 13:21:09 EUR 1,237
Poul Henningsen. PH 2/1 Stem Fitting, limited edition
Poul Henningsen. PH 2/1 Stem Fitting, limited edition. Poul Henningsen. PH Stem Fitting. Browned brass stem. Three arms with opal glass shade sets, model 2/1. Produced by Louis Poulsen during a limited period. H. 55 cm. Number certificate included. Archive photos. Unused and in original packaging. Lot no: 4518997 EUR 1,614 DK, Kolding, Trianglen 24/03/2017 13:52:00 EUR 1,157
Poul Henningsen, Louis Poulsen, lampa PH5, vit
Poul Henningsen, Louis Poulsen, lampa PH5, vit . Taklampa PH5, formgiven av Poul Henningsen. Vitlackerad, delvis blå- och rödlackerad. Diameter 50 cm. Tillverkad för Louis Poulsen, Danmark. Visst slitage. Lot no: 4572220 EUR 126 SE, Stockholm, Slakthusgatan 24/03/2017 18:41:00 EUR 110
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 4½-4 pendant
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 4½-4 pendant. Poul Henningsen. PH 4½-4 pendant. White opal glass shade set. Chromed metal socket cover. Ø 45 cm. Produced by Louis Poulsen. Upper and lower shades defective, new shades in original packaging are included. (3) Lot no: 4602561 EUR 672 DK, Herlev, Dynamovej 24/03/2017 19:04:00 EUR 619
Poul Henningsen for Louis Poulsen, PH5 pendel, hvid
Poul Henningsen for Louis Poulsen, PH5 pendel, hvid . Poul Henningsen. PH5 pendel af hvidlakeret metal, Ø 50 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Enkelte brugsspor. Lot no: 4602142 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 24/03/2017 19:06:00 EUR 121
Poul Henningsen, 'Charlottenborg'-pendel, Ø. 46 cm
Poul Henningsen, 'Charlottenborg'-pendel, Ø. 46 cm . Poul Henningsen (1894-1967), 'Charlottenborg'-pendel med fire skærme af hvidlakeret metal. Ø. 46 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Litteratur: Jørstian, m.fl.:. "Tænd! PH lampens historie", gengivet og omtalt s. 243. Enkelte ridser. Lot no: 4590500 EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 24/03/2017 19:08:00 EUR 484
Poul Hennnigsen. Tre PH4 pendler, hvide (3)
Poul Hennnigsen. Tre PH4 pendler, hvide (3) . Poul Henningsen. Tre PH4 pendler med skærme af hvidlakeret aluminium, Ø 40 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, en enkelt med malerplet. (3) Lot no: 4602144 EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 24/03/2017 19:12:00 EUR 104
Poul Henningsen for Louis Poulsen. To PH-hatte væglamper, Ø 22 (2)
Poul Henningsen for Louis Poulsen. To PH-hatte væglamper, Ø 22 (2). Poul Henningsen 1894-1967. Par 'PH-Hatte' væglamper af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 22 cm. Fremstår med mærker på den ene. (2) Lot no: 4602147 EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 24/03/2017 19:17:00 EUR 81
Poul Henningsen. PH5 pendel
Poul Henningsen. PH5 pendel . Poul Henningsen (1894-1967). PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Ø. 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor herunder enkelte mindre skævheder samt misfarvning grundet nikotin. Lot no: 4601601 EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/03/2017 19:20:00 EUR 108
Poul Henningsen. PH5 pendel samt PH4/3 pendel (2)
Poul Henningsen. PH5 pendel samt PH4/3 pendel (2) . Poul Henningsen. PH5 pendel samt PH4/3 pendel af hhv. rød- og hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 40-50 cm. Brugsspor. PH5 pendel med manglende ledning/fatning samt bundplade. (2) Lot no: 4584877 EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/03/2017 19:24:00 EUR 108
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Contrast pendant
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Contrast pendant. Poul Henningsen, 1894-1967. Contrast lamp fitted with 10 shades, each with four different surfaces. Adjustable pendent tube for the adjustment of contrast lighting. Fabric cable. Designed in 1958-1962. Produced by Louis Poulsen. H. 40 Ø 45 cm. Signs of wear. Literature: 'Tænd PH lampens ... Lot no: 4601054 EUR 807 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24/03/2017 19:41:00 EUR 941
Poul Henningsen. PH5 pendel
Poul Henningsen. PH5 pendel. Poul Henningsen (1894-1967). PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Ø. 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor herunder enkelte mindre skævheder. Lot no: 4599882 EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 24/03/2017 19:43:00 EUR 94
Poul Hennnigsen. Tre PH4 pendler, (3)
Poul Hennnigsen. Tre PH4 pendler, (3). Poul Henningsen. Tre PH4 pendler med skærme af lakeret aluminium, Ø 40 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor herunder ridser og enkelte skævheder. (3) Lot no: 4599883 EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 24/03/2017 19:43:00 EUR 94
Poul Henningsen. Fire PH-hatte væglamper (4)
Poul Henningsen. Fire PH-hatte væglamper (4) . Poul Henningsen (1894-1967). Fire PH-hatte væglamper, model nr. 133057 af hvidlakeret metal med lyserød inderside. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 22 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, herunder anløben, ridser. (4) Lot no: 4602610 EUR 269 DK, Herlev, Dynamovej 24/03/2017 19:45:00 EUR 108
Poul Henningsen for Louis Poulsen, PH5 pendel, hvid . Poul Henningsen. PH5 pendel af hvidlakeret metal, Ø 50 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Enkelte brugsspor. Lot no: 4602143 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 24/03/2017 19:46:00 EUR 67
Poul Henningsen. PH 2/1 bordlampe / klaverlampe
Poul Henningsen. PH 2/1 bordlampe / klaverlampe . Poul Henningsen. PH 2/1 bordlampe / klaverlampe med fod og justerbar arm af forkromet metal monteret mrd 2/1 skærmsæt af hvidt opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. ca. 28 L. 48 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Lot no: 4596402 EUR 471 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/03/2017 19:52:00 EUR 484
Poul Henningsen Bordlampe PH4 reservedele
Poul Henningsen Bordlampe PH4 reservedele . Poul Henningsen. Bordlampe PH4. Skærm af af bemalet metal, stamme af forkromet metal fatning og afbryder af bakelit, trådbensstel. Fremstår med defekter, som reservedele. Lot no: 4599892 EUR 202 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/03/2017 19:55:00 EUR 457
Poul Henningsen. PH 2/1 Bombardment chandelier
Poul Henningsen. PH 2/1 Bombardment chandelier. Poul Henningsen 1894 - 1967. PH Bombardment chandelier. Chromed metal stem with five arms, each with a 2/1 opal glass shade set. Produced during a limited period for Louis Poulsen's 125th anniversary, engraved with number 8418. Lot no: 4586864 EUR 2,017 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24/03/2017 20:06:00 EUR 1,950
Poul Henningsen. PH 4,5-4 pendel
Poul Henningsen. PH 4,5-4 pendel. Poul Henningsen 1894-1967. PH 4,5-4 pendel med skærme af hvidt opalglas, fatningshus af forkromet metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 45 cm. Fremstår med manglende underskærm. Overskærm med gennemgående revne og afslag. Lot no: 4599572 EUR 269 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/03/2017 20:10:52 EUR 121
Poul Henningsen. PH5 pendel, hvid
Poul Henningsen. PH5 pendel, hvid . Poul Henningsen. PH5 pendel af hvidlakeret metal, Ø 50 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med lettere brugsspor. Lot no: 4602466 EUR 134 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/03/2017 20:16:00 EUR 182
Poul Henningsen. PH 4.5-4 pendant lamp
Poul Henningsen. PH 4.5-4 pendant lamp. Poul Henningsen 1894-1967. PH 4.5-4 pendant lamp with white opal glass, chromed metal socket cover. Produced by Louis Poulsen. Ø 45 cm. Minimal traces of wear. Numbered certificate and assembly instructions included. Lot no: 4599879 EUR 941 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/03/2017 20:17:00 EUR 592
Poul Henningsen. PH5 pendel
Poul Henningsen. PH5 pendel . Poul Henningsen (1894-1967). PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Ø. 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor herunder enkelte mindre skævheder samt misfarvning grundet nikotin. Lot no: 4601588 EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/03/2017 20:19:00 EUR 108
Poul Henningsen. Wall lamp with S-shaped stem and 2/2 shade set
Poul Henningsen. Wall lamp with S-shaped stem and 2/2 shade set. Poul Henningsen 1894-1967. Wall lamp with S-shaped browned brass stem, fitted with a 2/2 amber-coloured glass shade set. Stamped PH-2 and Patented. Produced and catalogued by Louis Poulsen in 1930's. L. 31 cm. Literature: Jørstian, et. al. 'Tænd!', variant reproduced and discussed p. 190. Light ... Lot no: 4591531 EUR 807 DK, Herlev, Dynamovej 24/03/2017 20:21:00 EUR 1,264
Poul Henningsen, table lamp, TrePH, annivesary model
Poul Henningsen, table lamp, TrePH, annivesary model. Table lamp, TrePh 3/2, designed by Louis Poulsen, anniversary model. Patinated brass frame and 3/2 opal glass shades. Produced by Louis Poulsen in a limited period for the 100th anniversary of the PH lamp. Height approx. 45 cm. Minimal wear. Lot no: 4597912 EUR 1,471 SE, Stockholm, Slakthusgatan 24/03/2017 20:32:00 EUR 988
Poul Henningsen, 'Kontrast' pendel
Poul Henningsen, 'Kontrast' pendel. Poul Henningsen (1894-1967), 'Kontrast' pendel monteret med 10 skærme hver med fire forskellige overflader, justerbart pendelrør for regulering af kontrastbelysning. Formgivet 1958-62. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 40 Ø 45 cm. I original emballage. Uden fatning og med tryk og skævheder på tre... Lot no: 4601162 EUR 336 DK, Herlev, Dynamovej 24/03/2017 20:39:00 EUR 282
Poul Henningsen. PH 3/2 pendel
Poul Henningsen. PH 3/2 pendel. Poul Henningsen. PH 3/2 pendel. Fatningshus af messing, 3/2 skærmsæt af opalglas, bundskål af matglas. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med små kantafslag øverst på mellemskærm samt lille kantafslag på bundskål. Lot no: 4601420 EUR 336 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24/03/2017 21:00:00 EUR 296
Poul Henningsen, pendant lamp, PH Artichoke, Ø 48 cm, white
Poul Henningsen, pendant lamp, PH Artichoke, Ø 48 cm, white. Poul Henningsen 1894 - 1967. Pendant lamp, PH Artichoke, with 72 white-lacquered metal placed on 12 chromed steel arches. Complete with chromed aluminium socket cover, suspension wire, canopy and pulley. Designed 1957-1959 for Langelinie Pavillon in Copenhagen. Produced by Louis Poulsen. Ø 48 cm.... Lot no: 4526102 EUR 5,648 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25/03/2017 18:44:00 EUR 4,438
Poul Henningsen. Pendant, the Globe
Poul Henningsen. Pendant, the Globe. Poul Henningsen 1894-1967. The Globe pendant. Outer glass globe shade. Matt glass upper shade. Interior fitted with cellophane shade set. Original canopy included. Designed in 1932-1936. Ø 40 cm. Produced by Louis Poulsen. Internal shades with a few defects. Literature: 'Tænd! PH-lampens ... Lot no: 4603771 EUR 672 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25/03/2017 19:00:00 EUR 377
Poul Henningsen. PH3½-2½ Copper floor lamp - Limited Edition
Poul Henningsen. PH3½-2½ Copper floor lamp - Limited Edition. Poul Henningsen. PH3½-2½ Copper floor lamp, Limited Edition. Two upper shades, copper and mouth-blown glass. Mouth-blown white opal glass middle and lower shades. Copper-plated cast brass shade holder. Copper stem. Produced by Louis Poulsen in limited numbers. Dimension: Ø 33 cm. H. 130 cm. Cable... Lot no: 4581549

EUR 2,017 DK, Odense, Kratholmvej 26/03/2017 19:25:00 EUR 1,681
Poul Hennnigsen. Par PH4 pendler, hvide (2)
Poul Hennnigsen. Par PH4 pendler, hvide (2). Poul Henningsen. To PH4 pendler med skærme af hvidlakeret aluminium, Ø 40 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor. (2) Lot no: 4605993 EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/03/2017 20:08:00 EUR 47
 1 2 3 4  >>