Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched for "poul henningsen" in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4  >> ListGallery Lots per page
Poul Henningsen. PH 50 pendel
Poul Henningsen. PH 50 pendel. Poul Henningsen 1894-1967. PH 50 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Enkelte mindre skævheder samt ridser. Lot no: 3771219 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 29/03/2015 15:37:00 EUR 64
Poul Henningsen. Charlottenborg pendel, Ø 45 cm. Hvidlakeret
Poul Henningsen. Charlottenborg pendel, Ø 45 cm. Hvidlakeret. PH Charlottenborg pendel med fire skærme af hvidlakeret metal. Poul Henningsen 1984-1967. Fremstillet hos Louis Poulsen. Formgivet i 1979 til udstillingsbygningen på Charlottenborg. Litteratur: Jørstian, m.fl.:. "Tænd! PH lampens historie", gengivet og omtalt s. 243. Ø 45 cm. Fremstår med ... Lot no: 3771936 EUR 335 DK, Helsingør, Støberivej 29/03/2015 16:00:00 EUR 174
Poul Henningsen. Pendant lamp, model PH Louvre, Ø 60 cm
Poul Henningsen. Pendant lamp, model PH Louvre, Ø 60 cm. Poul Henningsen 1894-1967. PH Louvre, pendant lamp with thirteen white-lacquered metal shades, mounted on four arms, aluminium socket cover, porcelain socket. Designed c. 1958. Produced by Louis Poulsen. Ø 60 cm. Traces of wear, marks and distortion. Literature: 'Tænd! PH-lampens historie', pp. ... Lot no: 3766163 EUR 1,071 DK, Herlev, Dynamovej 29/03/2015 16:54:00 EUR 616
Poul Henningsen. Pendant lamp, model PH Louvre, Ø 60 cm. Poul Henningsen 1894-1967. PH Louvre, pendant lamp with thirteen white-lacquered metal shades, mounted on four arms, aluminium socket cover, porcelain socket. Designed c. 1958. Produced by Louis Poulsen. Ø 60 cm. Traces of wear, marks and distortion. Literature: 'Tænd! PH-lampens historie', pp. ... Lot no: 3766159 EUR 1,071 DK, Herlev, Dynamovej 29/03/2015 16:55:00 EUR 603
Poul Henningsen. Pendel model 'Kuglen/Louvre', Ø 60 cm
Poul Henningsen. Pendel model 'Kuglen/Louvre', Ø 60 cm . Poul Henningsen 1894-1967. Kuglen/Louvre, pendel med tretten skærme af hvidlakeret metal monteret på fire ben, fatningshus i aluminium, fatning af porcelæn. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 60 cm. Fremstår med brugsspor, mærker og skævhed samt malerpletter. Litteratur: ... Lot no: 3766164 EUR 536 DK, Herlev, Dynamovej 29/03/2015 16:55:00 EUR 194
Pendant lamp, Louis Poulsen, PH Artichoke, Ø 48 Poul Henningsen. Numbered certificate
Pendant lamp, Louis Poulsen, PH Artichoke, Ø 48 Poul Henningsen. Numbered certificate. Poul Henningsen for Louis Poulsen, pendant lamp, PH Artichoke, designed 1957-1959. Metal lamp, Danish design for Langelinie Pavillonen in Copenahgen. White-lacquered copper leaves on 12 chromed steel arches. Complete with chromed aluminium socket cover, suspension wire, white fabric flex and ... Lot no: 3774922 EUR 3,347 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29/03/2015 20:00:00 EUR 2,678
Poul Henningsen. PH 3½/2 table lamp, 1930s
Poul Henningsen. PH 3½/2 table lamp, 1930s. Poul Henningsen 1894-1967. Table lamp, browned brass frame with bakelite socket cover and through-switch, wire shade holder, Duco-lacqquered foot. Opal glass 3½/2 shade set (top shade of later date and slightly distorted in the cut). Ø 33. H. 45 cm. Later flex, newer top disc and middle shade ... Lot no: 3770911 EUR 1,339 DK, Helsingør, Støberivej 29/03/2015 20:00:00 EUR 1,044
Poul Henningsen. Fatning samt mellemskærm (2)
Poul Henningsen. Fatning samt mellemskærm (2). Poul Henningsen 1894-1967. Trådbensstel af patineret messing samt mellemskærm af to-lags opalglas, str. M3. Begge dele udført hos Louis Poulsen i hhv. 1930'erne og skærm af nyere dato. (2) Lot no: 3768903 EUR 161 DK, Helsingør, Støberivej 29/03/2015 20:10:00 EUR 100
Charlottenborg pendant, Louis Poulsen, designed by Poul Henningsen, Ø 65 cm.
Charlottenborg pendant, Louis Poulsen, designed by Poul Henningsen, Ø 65 cm.. Poul Henningsen for Louis Poulsen. 'Charlottenborg' pendant, designed in 1979 for the exhibition building at Charlottenborg. Stem with four white-varnished metal shades. Ø 65 cm. Literature: Jørstian, etc. 'Tænd! PH lampens historie', reproduced and discussed p. 243. Lot no: 3742438 EUR 1,339 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30/03/2015 12:39:00 EUR 937
Poul Henningsen. TrePH 3/2 jubilæumspendel
Poul Henningsen. TrePH 3/2 jubilæumspendel. Poul Henningsen 1894-1967. TrePH jubilæums pendel med fatning af bruneret messing, monteret med PH 3/2 skærmsæt af opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen i en begrænset periode. Ø 30 cm. I original emballage. H. 20, B. 54, D. 35 cm. Modelfoto, underskærme med mindre afslag øverst. Se også ... Lot no: 3778886 EUR 402 DK, Herlev, Dynamovej 30/03/2015 13:28:59 EUR 241
Poul Henningsen. Charlottenborg pendel, Ø 45 cm. Hvidlakeret. PH Charlottenborg pendel med fire skærme af hvidlakeret metal. Poul Henningsen 1984-1967. Fremstillet hos Louis Poulsen. Formgivet i 1979 til udstillingsbygningen på Charlottenborg. Litteratur: Jørstian, m.fl.:. "Tænd! PH lampens historie", gengivet og omtalt s. 243. Ø 45 cm. Fremstår med ... Lot no: 3771937 EUR 335 DK, Helsingør, Støberivej 30/03/2015 14:00:00 EUR 174
Poul Henningsen, PH 4/3 bordlampe
Poul Henningsen, PH 4/3 bordlampe. Poul Henningsen, PH 4/3 bordlampe Poul Henningsen, PH 4/3 bordlampe med stamme og fatningshus af forkromet metal, skærmsæt af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 55 Ø 45 cm. Fremstår med få brugsspor. Lot no: 3772608 EUR 335 DK, Herlev, Dynamovej 30/03/2015 14:10:00 EUR 248
PH4 pendel samt et par Mikaela Dörfel stager (3)
PH4 pendel samt et par Mikaela Dörfel stager (3). PH4-pendel af Poul Henningsen, hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 40 cm. Samt et par stager af Mikaela Dörfel for Menu, blankpoleret stål. H. 32 cm. Brugsspor. (3) Lot no: 3777726 EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 30/03/2015 14:48:00 EUR 44
Poul Henningsen, golvlampa, PH80
Poul Henningsen, golvlampa, PH80. Poul Henningsen, Louis Poulsen, golvlampa PH-80 Golvarmatur, modell PH80, formgiven av Poul Henningsen. I vit akrylplast. Höjd 132 cm. Märkt under lampskärm. Tillverkad för Louis Poulsen. Smärre slitage. Lot no: 3778126 EUR 321 SE, Stockholm, Slakthusgatan 30/03/2015 16:04:55 EUR 299
Pendel, Louis Poulsen, Kuglen/Louvre af Poul Henningsen.
Pendel, Louis Poulsen, Kuglen/Louvre af Poul Henningsen. . Poul Henningsen for Louis Poulsen, Kuglen / Louvre loftspendel. Stel m/ lamel skærme af hvidlakeret metal. H. 65. Ø. 60 cm. Fremstår med brugsspor bl.a. enkelte tryk på lameller. Ophæng medfølger ikke. Litt.: Tænd! PH-lampens historie, side 270-71. Lot no: 3779504 EUR 402 DK, Kolding, Trianglen 30/03/2015 16:33:48 EUR 603
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH Louvre pendant
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH Louvre pendant. Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH Louvre pendant. Stem with white-varnished metal shades. H. 65. Ø. 60 cm. Signs of wear incl. a few dents on shades. Literature: 'Tænd! PH-lampens historie', p. 270-71. Lot no: 3777963 EUR 736 DK, Herlev, Dynamovej 30/03/2015 16:52:44 EUR 616
Poul Henningsen. PH 4½ / 3½ standard lamp, display model
Poul Henningsen. PH 4½ / 3½ standard lamp, display model. Poul Henningsen. PH 4½ / 3½ standard lamp. Chromed metal stem and socket cover. White opal glass shade set. Produced Louis Poulsen. H. 130 Ø 45 cm. Display model. Lot no: 3770295 EUR 1,339 DK, Aarhus, Egå Havvej 30/03/2015 19:09:00 EUR 1,259
Poul Henningsen. Bordlampe, PH 4½ / 3½
Poul Henningsen. Bordlampe, PH 4½ / 3½ . Poul Henningsen, 1894-1967. Bordlampe, PH 4½ / 3½ med stamme og fod af forkromet metal, skærmsæt af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 56 cm. Ø 45 cm. Fremstår med brugsspor og mindre buler. Lot no: 3772057 EUR 335 DK, Herlev, Dynamovej 30/03/2015 19:11:00 EUR 228
Poul Henningsen, golvlampa, PH80 . Poul Henningsen, Louis Poulsen, golvlampa PH-80 Golvarmatur, modell PH80, formgiven av Poul Henningsen. I vit akrylplast. Höjd 132 cm. Märkt under lampskärm. Tillverkad för Louis Poulsen. Smärre slitage. Lot no: 3778128 EUR 321 SE, Stockholm, Slakthusgatan 30/03/2015 20:04:00 EUR 246
Pendant lamp, Louis Poulsen, PH Stem Fitting, Poul Henningsen
Pendant lamp, Louis Poulsen, PH Stem Fitting, Poul Henningsen. Poul Henningsen 1894 - 1967. PH Stem Fitting with browned brass frame, three branches each with a white opal 2/1 shade set. Produced by Louis Poulsen for a limited period and no longer in production. No. 09187. Minor traces of wear. Lot no: 3776623 EUR 937 DK, Roskilde, Store Hedevej 30/03/2015 20:12:00 EUR 616
Poul Henningsen, Louis Poulsen. PH Louvre pendant
Poul Henningsen, Louis Poulsen. PH Louvre pendant. PH Louvre pendant designed by Poul Henningsen in 1957. Chromed metal stem. White-varnished metal shade set. H. 63 cm, diameter 60 cm. Signs of wear, shades slightly crooked. Literature: 'Tænd! PH-lampens historie', p. 270-71. Lot no: 3778082 EUR 535 SE, Stockholm, Slakthusgatan 30/03/2015 20:18:00 EUR 187
Poul Henningsen, bordlampe, PH 4½-3½, Louis Poulsen
Poul Henningsen, bordlampe, PH 4½-3½, Louis Poulsen . Poul Henningsen 1894-1967. Bordlampe PH 4½ / 3½ med stamme og fod af forkromet metal, skærmsæt af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 56 cm. Ø 45 cm. Fod og skærm med brugsspor. Lot no: 3777722 EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 30/03/2015 20:23:00 EUR 161
Poul Henningsen. Fatningshus af messing til skræmsæt str. 3/3
Poul Henningsen. Fatningshus af messing til skræmsæt str. 3/3. Poul Henningsen 1894-1967. Fatningshus af messing til skræmsæt str. 3/3 Udført hos Louis Poulsen. Tidlig model uden omløber. Fremstår med patina. Lot no: 3780084 EUR 469 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30/03/2015 20:26:00 EUR 261
Poul Henningsen, PH 6½ - 6 Charlottenborg
Poul Henningsen, PH 6½ - 6 Charlottenborg. Taklampa PH 6½ - 6 Charlottenborg, formgiven av Poul Henningsen. I vitlackerad metall. Tillverkad för Louis Poulsen. Ø 65 cm, höjd 50 cm. Lätt skevhet. Lot no: 3779515 EUR 321 SE, Stockholm, Slakthusgatan 30/03/2015 20:37:00 EUR 48
Poul Henningsen. PH Louvre pendant
Poul Henningsen. PH Louvre pendant. PH Louvre pendant designed by Poul Henningsen in 1957. Chromed metal stem. White-varnished metal shade set. H. 63 cm, diameter 60 cm. Signs of wear, shades slightly crooked. Literature: 'Tænd! PH-lampens historie', p. 270-71. Lot no: 3778085 EUR 535 SE, Stockholm, Slakthusgatan 30/03/2015 20:38:00 EUR 198
Poul Henningsen, bordlampe, PH 4½-3½, Louis Poulsen . Poul Henningsen 1894-1967. Bordlampe PH 4½ / 3½ med stamme og fod af forkromet metal, skærmsæt af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 56 cm. Ø 45 cm. Fod og skærm med brugsspor. Lot no: 3777720 EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 30/03/2015 20:41:00 EUR 174
Poul Henningsen. PH Artichoke, copper, Ø 60 cm, early model
Poul Henningsen. PH Artichoke, copper, Ø 60 cm, early model. Poul Henningsen 1894-1967. Pendant lamp, PH Artichoke, with 72 copper leaves on 12 chromed steel arches. Complete with chromed aluminium socket cover, fabric flex with wire and canopy. Produced by Louis Poulsen, Ø 60 cm. Early model with central suspension with internal wire. Age-related traces ... Lot no: 3763095 EUR 4,017 DK, Vejle, Dandyvej 30/03/2015 20:48:00 EUR 3,213
Two floor lamps. Louis Poulsen. Tall reading lamps, The Figure 7, by Poul Henningsen (2)
Two floor lamps. Louis Poulsen. Tall reading lamps, The Figure 7, by Poul Henningsen (2) . Poul Henningsen 1894-1967. Two standard lamps, Figure 7, with lacquered metal stand and foot. Bakelite socket cover marked 'PH lamps patented'. Wire shade holder stamped 'PH 2 patented', mounted with 3.5/2 shade set, one shade in lacquered copper and one in lacquered metal, one flex with Bakelite... Lot no: 3614561 EUR 6,695 DK, Vejle, Dandyvej 30/03/2015 20:48:00 EUR 5,088
Poul Henningsen. PH Artichoke, Ø 60 cm. Renovated
Poul Henningsen. PH Artichoke, Ø 60 cm. Renovated. Poul Henningsen 1894-1967. PH Artichoke, Ø 60 cm. Pendant lamp with matt white metal top shade mounted with lacquered copper leaves. Designed 1957-1959 for Langelinie Pavillonen in Copenhagen. Produced by Louis Poulsen. Literature: 'Tænd PH-lampens historie'. Socket cover, fabric flex, canopy, ... Lot no: 3757601 EUR 5,088 DK, Roskilde, Store Hedevej 30/03/2015 20:54:00 EUR 4,017
Poul Henningsen, golvlampa, PH80 . Poul Henningsen, Louis Poulsen, golvlampa PH-80 Golvarmatur, modell PH80, formgiven av Poul Henningsen. I vit akrylplast. Höjd 132 cm. Märkt under lampskärm. Tillverkad för Louis Poulsen. Smärre slitage. Lot no: 3778127 EUR 321 SE, Stockholm, Slakthusgatan 30/03/2015 21:04:00 EUR 246
 1 2 3 4  >>