Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched for "poul henningsen" in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3  >> ListGallery Lots per page
Poul Henningsen. PH 4/3 bordlampe
Poul Henningsen. PH 4/3 bordlampe . Poul Henningsen. PH 4/3 bordlampe med stamme og fod af forkromet metal, skærmsæt af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 54 cm, Ø 45 cm. Fremstår med brugsslitage, skærme med skævheder. Lot no: 4346767 EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 29/07/2016 13:39:19 EUR 175
Poul Henningsen. Par PH5 pendler (2)
Poul Henningsen. Par PH5 pendler (2). Poul Henningsen 1894-1967. Par PH5 pendler med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (2) Lot no: 4285139 EUR 215 DK, Herlev, Dynamovej 29/07/2016 15:42:00 EUR 148
Poul Henningsen. PH-5 pendel samt Claus Bonderup & Torsten Thorup, semipendel (2)
Poul Henningsen. PH-5 pendel samt Claus Bonderup & Torsten Thorup, semipendel (2). Poul Henningsen. PH5 pendel, skærm af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen Ø 50 cm. Samt Claus Bonderup & Torsten Thorup. Trompet pendel, semipendel af rødlakeret metal. Fremstillet hos Fog & Mørup. Ø 47 cm. Fremstår med brugsspor, uden fatninger, enkelte ... Lot no: 4346267 EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 29/07/2016 19:44:00 EUR 74
Poul Henningsen for Louis Poulsen. TrePH table lamp, anniversary model
Poul Henningsen for Louis Poulsen. TrePH table lamp, anniversary model. Table lamp, model TrePH, anniversary model. Browned brass steem and foot. 3/2 opal glass shade set. Produced by Louis Poulsen in limited numbers for the 100th anniversary of Poul Henningsen's birth. H. 45 cm.Stem with light patina. Lot no: 4347024 EUR 1,681 DK, Roskilde, Store Hedevej 29/07/2016 20:10:00 EUR 1,344
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 4½-4 pendant
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 4½-4 pendant. Poul Henningsen 1894-1967. PH 4½-4 pendant. White opal glass shade set. Chromed metal socket cover. Fabric cable. Produced by Louis Poulsen. Ø 45 cm. Signs of wear. Upper shade with chip to edge on collar, middle shade with minor chips. Lot no: 4265903 EUR 1,344 DK, Roskilde, Store Hedevej 29/07/2016 20:18:00 EUR 941
Poul Henningsen. BPH 3/2 table lamp, anniversary model
Poul Henningsen. BPH 3/2 table lamp, anniversary model. Poul Henningsen. BPH 3/2 table lamp, anniversary model. Brass stem and foot. Green-varnished metal shade set. H. 45 cm. Produced by Louis Poulsen in limited numbers for the 100th anniversary of Poul Henningsen's birth. Light signs of wear. Lot no: 4321258 EUR 1,748 DK, Roskilde, Store Hedevej 29/07/2016 20:24:00 EUR 1,344
Poul Henningsen. PH Artichoke pendant, copper,  Ø 60 cm.
Poul Henningsen. PH Artichoke pendant, copper, Ø 60 cm.. Poul Henningsen 1894-1967. PH Artichoke. Copper blades placed on chromed steel arches. Chromed aluminium socket cover. Wire suspension with two wires. Designed in 1957-1959 for the Langelinie Pavilion in Copenhagen. Produced by Louis Poulsen, Ø 60 cm. Literature: 'Tænd PH-lampens historie', ... Lot no: 4346061 EUR 3,361 DK, Herlev, Dynamovej 29/07/2016 20:41:00 EUR 2,420
Poul Henningsen (1894-1967). Taklampor PH4, 2 st(2)
Poul Henningsen (1894-1967). Taklampor PH4, 2 st(2). Poul Henningsen (1894-1967). Taklampor PH4, 2 st. Diameter 40 cm. Brandskada, doft av rök, lack skadad pga rök.(2) Lot no: 4346889 EUR < 125 SE, Malmö, Baltzarsgatan 29/07/2016 20:54:00 EUR 37
Poul Henningsen. PH 3.5-2.5 table lamp, c. 1933
Poul Henningsen. PH 3.5-2.5 table lamp, c. 1933. Poul Henningsen 1894-1967. PH 3.5-2.5 table lamp, patinated brass, contact box with through-switch, moulded socket cover, wire shade holders, stamped 'PH.3-Patented'. White single-layer opal glass shade set, size O.3½ top shade Ø 33 cm. M.2½ middle shade. Ø 16.6 cm. U.2½ lower shade, Ø 8.3 cm. ... Lot no: 4331023 EUR 2,420 DK, Roskilde, Store Hedevej 29/07/2016 20:58:00 EUR 1,882
Poul Henningsen. PH 4/3 bordlampe . Poul Henningsen. PH 4/3 bordlampe med skærme af hvidlakeret metal, stamme og fod af forkromet stål. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 55 cm. Fremstår med mindre brugsspor. Lot no: 4331446 EUR 269 DK, Herlev, Dynamovej 30/07/2016 12:00:00 EUR 168
Poul Henningsen. Pendant lamp, PH Artichoke, white, Ø 84 cm
Poul Henningsen. Pendant lamp, PH Artichoke, white, Ø 84 cm. Poul Henningsen for Louis Poulsen, pendant lamp, PH Artichoke, designed 1957-1959 for Langelinie Pavillonen in Copenhagen, with 72 white-lacuered steel leaves on 12 chromed steel arches, complete with chromed aluminium socket cover, suspension wire and canopy, Ø 84 cm. NB The first photos are ... Lot no: 4344589 EUR 3,361 DK, Herlev, Dynamovej 30/07/2016 19:36:00 EUR 1,681
Poul Henningsen. PH 1/1 bedside table lamp
Poul Henningsen. PH 1/1 bedside table lamp. Poul Henningsen. Rotating PH 1/1 bedside table lamp. Browned brass stem. 2/1 amber-coloured glass shade set. Round metal foot with contact. Designed in 1936. Produced by Louis Poulsen, 1940-1950. Literature: 'Tænd PH lampens historie', variant reproduced . 188. Lower shade and bottom bowl ... Lot no: 4337788 EUR 2,017 DK, Herlev, Dynamovej 30/07/2016 19:50:00 EUR 1,344
Poul Henningsen. Pendant lamp, PH Artichoke, copper, Ø 60 cm
Poul Henningsen. Pendant lamp, PH Artichoke, copper, Ø 60 cm. Poul Henningsen 1894 -1967. Pendant lamp, PH Artichoke, with top shade fitted with copper leaves. Designed 1957-1959 for Langelinie Pavillonen in Copenhagen. Ø 60 cm. Produced by Louis Poulsen. Literature: 'Tænd PH-lampens historie', reproduced and discussed pp. 276, 277, 278. Minor traces of ... Lot no: 4341071 EUR 4,033 DK, Herning, Engdahlsvej 30/07/2016 20:36:00 EUR 2,554
 Poul Henningsen 1894-1967. To PH-Hatte. (2)
Poul Henningsen 1894-1967. To PH-Hatte. (2). oul Henningsen. To PH-Hatte væglampetter af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 22 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Fremstår med brugsspor. (2) Lot no: 4347706 EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 31/07/2016 09:07:00 EUR 121
Poul Henningsen. PH 4/3 bordlampe . Poul Henningsen. PH 4/3 bordlampe med stamme og fod af forkromet metal, skærmsæt af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 54 cm, Ø 45 cm. Fremstår med brugsslitage, skærme med skævheder. Lot no: 4325152 EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 31/07/2016 13:27:00 EUR 97
Poul Hennngsen PH5 pendel.
Poul Hennngsen PH5 pendel.. Poul Henningsen. PH5 pendel, skærm af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor. Lot no: 4347063 EUR 134 DK, Aarhus, Egå Havvej 31/07/2016 13:49:06 EUR 114
Poul Henningsen. PH80, standerlampe
Poul Henningsen. PH80, standerlampe. Poul Henningsen (1894-1967). PH80 standerlampe med skærme af akryl samt top af rødt/sort plastik, forkromet stamme, monteret på sort fod. Ny afbryder monteret, gamle dæmper medfølger. H. 132 cm. Ø 55 cm.Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med enkelte ridser/mærker. Lot no: 4348490 EUR 403 DK, Aalborg, Nibevej 31/07/2016 19:13:00 EUR 350
PH 5, Le Klint skærm samt Luxo bordlampe. (3)
PH 5, Le Klint skærm samt Luxo bordlampe. (3). Poul Henningsen. PH5 pendel af hvidlakeret metal - Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 50 cm. Bemærk uden fatning. Le Klint 1-30 PL lampeskærm i hvid håndfoldet plast. Sidelængde på ca 30 cm fra underside af krave. Luxo FL-24 Bordlampe i plast, samt arme af metal. Fremstår med alm. ... Lot no: 4346912 EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31/07/2016 19:14:00 EUR 47
Poul Henningsen 1894-1967. PH 4/3 bordlampe
Poul Henningsen 1894-1967. PH 4/3 bordlampe. Poul Henningsen. PH 4/3 bordlampe med stamme og fod af forkromet metal, skærmsæt af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 54 cm, Ø 45 cm. Fremstår med brugsslitage i form af ridser, mærker m.v. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Lot no: 4348655 EUR 202 DK, Aalborg, Nibevej 31/07/2016 19:47:00 EUR 148
Poul Henningsen (1894-1967). Taklampor PH4, 2 st(2). Poul Henningsen (1894-1967). Taklampor PH4, 2 st. Diameter 40 cm. Brandskada, doft av rök, lack skadad pga rök.(2) Lot no: 4346893 EUR < 125 SE, Malmö, Baltzarsgatan 31/07/2016 19:55:00 EUR 34
Poul Henningsen, PH4-pendel (2)
Poul Henningsen, PH4-pendel (2). Poul Henningsen, PH4-pendel af hvid og orange lakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 40 cm Fremstår med kraftige brugsspor, herunder manglende bæreplade. Lot no: 4347709 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 31/07/2016 19:57:00 EUR 44
Poul Henningsen. PH80. Standerlampe
Poul Henningsen. PH80. Standerlampe. Poul Henningsen 1894-1967. PH80 standerlampe med skærme af akryl samt top af rødt/sort plastik, forkromet stamme, monteret på sort fod, ledning med afbryder. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. ca. 132. Ø ca. 55 cm. Fremstår med brugsspor heraf enkelte ridser/mærker samt varme påvirkning på ... Lot no: 4348004 EUR 269 DK, Herlev, Dynamovej 31/07/2016 19:58:00 EUR 195
Poul Henningsen. PH 4½-4 pendel
Poul Henningsen. PH 4½-4 pendel . Poul Henningsen 1894-1967. PH 4½-4 pendel med skærm af hvidt opal glas, fatningshus af forkromet metal samt monteret med hvid stofledning. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 45 cm. Fremstår med manglende mellem skærm. Lot no: 4344845 EUR 403 DK, Helsingør, Støberivej 31/07/2016 20:03:00 EUR 444
Poul Henningsen. PH Artichoke, brushed steel, Ø 60 cm
Poul Henningsen. PH Artichoke, brushed steel, Ø 60 cm. Poul Henningsen 1894-1967. PH Artichoke, Ø 60 cm, pendant lamp with matt white metal top shade fitted with brushed steel leaves. Designed 1957-1959 for Langelinie Pavillonen in Copenhagen. Produced by Louis Poulsen. Literature: 'Tænd PH-lampens historie'. Accompanying socket cover, fabric flex, ... Lot no: 4221197 EUR 5,378 DK, Roskilde, Store Hedevej 31/07/2016 20:40:00 EUR 4,302
Poul Henningsen (1894-1967). Taklampor PH4, 2 st(2). Poul Henningsen (1894-1967). Taklampor PH4, 2 st. Diameter 40 cm. Brandskada, doft av rök, lack skadad pga rök.(2) Lot no: 4346890 EUR < 125 SE, Malmö, Baltzarsgatan 31/07/2016 21:09:00 EUR 32
Poul Henningsen, PH 4/3 pendel
Poul Henningsen, PH 4/3 pendel. Poul Henningsen, PH 4/3 pendlel af hvidlakeret metal. Ø 40 cm. Fremstillet ved Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor. Lot no: 4348727 EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 01/08/2016 19:22:00 EUR 57
Poul Henningsen. PH 3 ½-3 pendant, 120th anniversary edition
Poul Henningsen. PH 3 ½-3 pendant, 120th anniversary edition. Poul Henningsen. PH 3 ½-3 pendant, 120th anniversary limited edition. Handmade copper upper shade. Mouth-blown opal glass middle and lower shades. Untreated copper socket cover. Certificate included. Signs of wear. Lot no: 4348007 EUR 1,143 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01/08/2016 19:24:00 EUR 860
Poul Henningsen. PH-5 pendel
Poul Henningsen. PH-5 pendel. Poul Henningsen 1894-1967. PH 50 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor; øverste skærm med to buler. Lot no: 4347980 EUR 134 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01/08/2016 20:20:00 EUR 54
Poul Henningsen. Contrast lamp
Poul Henningsen. Contrast lamp. Poul Henningsen 1894-1967. Contrast lamp fitted with 10 shades, each with four different surfaces. Adjustable pendant tube for the adjustment of contrast lighting. Fabric cable. H. 40 Ø 45 cm. Signs of wear, scratches and marks. Lot no: 4345840 EUR 672 DK, Vejle, Dandyvej 01/08/2016 20:42:00 EUR 457
Poul Henningsen. PH 4.5/3 outdoor lamp
Poul Henningsen. PH 4.5/3 outdoor lamp. Poul Henningsen 1894-1967. Pair of PH 4.5/3 outdoor lamps. Patinated copper shade sets. Designed in 1966. Produced by Louis Poulsen. Ø 45 cm. (2) Lot no: 4348100 EUR 1,344 DK, Herning, Engdahlsvej 01/08/2016 21:07:00 EUR 592
 1 2 3  >>