Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched for "poul henningsen" in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3  >> ListGallery Lots per page
Poul Henningsen, 'PH5 - Poul Henningsens collage til PH 5-lampen'. Offset
Poul Henningsen, 'PH5 - Poul Henningsens collage til PH 5-lampen'. Offset . Poul Henningsen, 'PH5 - Poul Henningsens collage til PH 5-lampen'. Offset nr. 3642. Indrammet bag plast. Rammemål 92,5x62 cm. Fremstår med håndteringsmærker. Plast med ridse. Lot no: 4535095 EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 21/01/2017 12:27:36 EUR 57
Poul Henningsen. PH udendørslampe 4,5/3
Poul Henningsen. PH udendørslampe 4,5/3 . Poul Henningsen. PH 4,5/3 udendørslampe med patineret skærm af kobber. Formgivet i 1966. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 45. Fremstår patineret. Lot no: 4533803 EUR 605 DK, Aalborg, Nibevej 21/01/2017 19:45:00 EUR 497
Poul Henningsen. PH5 pendel, hvid
Poul Henningsen. PH5 pendel, hvid. Poul Henningsen. PH5 pendel af hvidlakeret metal, Ø 50 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor. Lot no: 4535223 EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 22/01/2017 15:36:00 EUR 108
Poul Henningsen. PH Snowball pendant
Poul Henningsen. PH Snowball pendant . Poul Henningsen (1894-1967) for Louis Poulsen. PH Snowball pendant, designed in 1958. Stem with eight white-varnished metal shades. Ø 40 cm. Sign of wear, some marks and scratches. Lot no: 4530364 EUR 672 DK, Roskilde, Store Hedevej 22/01/2017 19:20:00 EUR 497
Poul Henningsen. 3½-2½ Copper floor lamp - Limited edition
Poul Henningsen. 3½-2½ Copper floor lamp - Limited edition . Poul Henningsen. 3½-2½ Copper floor lamp - Limited edition. Two top shades, copper and hand-blown glass. Hand-blown white opal glass middle and lower shade. Copper-plated brass shade holder. Copper stand. Produced by Louis Poulsen in a limite number. Dimensions: Ø 33 cm. H. 130 cm. Flex length: ... Lot no: 4535956

EUR 2,016 DK, Kolding, Trianglen 22/01/2017 19:45:00 EUR 1,680
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 4.5/3 outdoor lamp, original box incl.
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 4.5/3 outdoor lamp, original box incl.. Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 4.5/3 outdoor lamp. Designed in 1966. Patinated copper shade set. In original box. Ø 45 cm. Signs of wear Lot no: 4534234 EUR 672 DK, Odense, Kratholmvej 22/01/2017 19:51:00 EUR 430
Poul Henningsen. Ph 4/3 pendler (2)
Poul Henningsen. Ph 4/3 pendler (2) . Poul Henningsen, PH 4/3 pendel af hvidlakeret metal. Ø 40 cm. Fremstillet ved Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor/ridser samt enkelt mindre trykmærke (2) Lot no: 4535298 EUR 202 DK, Aarhus, Egå Havvej 22/01/2017 20:06:00 EUR 81
Poul Henningsen. PH 2/1 Stem Fitting, limited edition
Poul Henningsen. PH 2/1 Stem Fitting, limited edition. Poul Henningsen. PH Stem Fitting. Browned brass stem. Three arms with opal glass shade sets, model 2/1. Produced by Louis Poulsen during a limited period. H. 55 cm. Number certificate included. Archive photos. Unused and in original packaging. Lot no: 4518997 EUR 1,613 DK, Kolding, Trianglen 22/01/2017 21:36:00 EUR 1,210
Poul Henningsen. PH 4/3 bordlampe
Poul Henningsen. PH 4/3 bordlampe . Poul Henningsen. PH 4/3 bordlampe med stamme og fod af forkromet metal, skærmsæt af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 54 cm, Ø 45 cm. Fremstår med bule og kanthak i overskærm Lot no: 4535309 EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 23/01/2017 10:09:16 EUR 168
Poul Henningsen. PH Stem Fitting, chromed metal stem
Poul Henningsen. PH Stem Fitting, chromed metal stem. PH Stem Fitting by Poul Henningsen (1894-1967) for Louis Poulsen. Chromed metal stem. Three arms fitted with 2/1 opal glass shade sets. Black fabric cable. One upper shade is cracked, one lower shade is missing. Lot no: 4535525 EUR 672 DK, Herlev, Dynamovej 23/01/2017 11:09:28 EUR 484
Poul Henningsen
Poul Henningsen. POUL HENNINGSEN, "PH 80", golvlampa, Danmark, Louis Poulsen, modellnr 128728, etikettmärkt, höjd ca 132 cm Lot no: 4534723 EUR 316 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23/01/2017 13:36:00
Poul Henningsen. PH5 pendel, hvid . Poul Henningsen 1894 - 1967. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor. Lot no: 4535254 EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 23/01/2017 14:08:00 EUR 77
Poul Henningsen, Et par PH4 pendler af rødlakeret metal (2)..
Poul Henningsen, Et par PH4 pendler af rødlakeret metal (2)... Poul Henningsen.Et par PH4 pendler af rødlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 40 cm. Fremstår med brugsslitage, buler og maling stænk. (2). Lot no: 4536084 EUR 202 DK, Herlev, Dynamovej 23/01/2017 14:34:00 EUR 222
Poul Henningsen.To stk. PH5 Pendler (2)
Poul Henningsen.To stk. PH5 Pendler (2). Poul Henningsen. To PH5 pendler, skærme af hvidlakeret metal, med blå og orange detaljer. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor samt skrammer og den ene lampe mangler top. Begge lamper er uden fatninger og ledning. (2) Lot no: 4533889 EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 23/01/2017 15:34:00 EUR 64
Poul Henningsen, et par PH-hatte væglamper (2)
Poul Henningsen, et par PH-hatte væglamper (2) . Poul Henningsen (1994 - 1967), et par PH-Hatte væglamper af hvidlakeret metal og indvendigt rosa med afbryder på fatningshus og monteret med fatning/sokkel til kompaktlysstofrør. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 30 cm. Brugsspor. (2) Lot no: 4535197 EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 23/01/2017 15:43:00 EUR 104
Poul Henningsen, PH80 standerlampe
Poul Henningsen, PH80 standerlampe . Poul Henningsen 1894-1967. PH80 standerlampe med skærme af akryl samt top af rødt/sort plastik, forkromet stamme, monteret på sort fod, ledning med afbryder. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. ca. 132. Defekt overskræm og brugsspor. Lot no: 4536356 EUR 336 DK, Herlev, Dynamovej 23/01/2017 16:21:24 EUR 309
Poul Henningsen. PH Snowball pendant. Poul Henningsen (1894-1967) for Louis Poulsen. PH Snowball pendant, designed in 1958. Stem with eight white-varnished metal shades. Ø 40 cm. Sign of wear, some marks and scratches. Lot no: 4530363 EUR 672 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/01/2017 18:21:00 EUR 444
Poul Henningsen. PH5 pendel, hvid. Poul Henningsen (1894-1967). PH5 pendel med skærme af hvidlakeret metal. Ø 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Litteratur: 'Tænd! - PH lampens historie', omtalt og gengivet s. 272-275. Fremstår med få brugsspor. Lot no: 4535000 EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 23/01/2017 18:27:00 EUR 161
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 4½-4 pendant
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 4½-4 pendant. Poul Henningsen 1894-1967. PH 4½-4 pendant. White opal glass shade set. Chromed metal socket cover. White fabric cable. Produced by Louis Poulsen. Ø 45 cm. First photo is an archive photo. Lot no: 4275287 EUR 1,344 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/01/2017 19:27:00 EUR 995
Poul Henningsen. PH5 pendel, hvid. Poul Henningsen. PH5 pendel af hvidlakeret metal, Ø 50 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, enkelte ridser på overskærm. Lot no: 4536216 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23/01/2017 19:36:00 EUR 57
Poul Hennnigsen. Par PH4 pendler, hvid højglans (2)
Poul Hennnigsen. Par PH4 pendler, hvid højglans (2). Poul Henningsen. To PH4 pendler med skærme af hvidlakeret aluminium. Ø 40 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår professionelt omlakerede med hvid højglans. Lettere brugsspor. (2) Lot no: 4530374 EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/01/2017 19:41:00 EUR 60
Poul Henningsen. PH 4.5/3 udendørslampe af kobber
Poul Henningsen. PH 4.5/3 udendørslampe af kobber. Poul Henningsen. PH 4.5/3 udendørslampe med skærme af patineret kobber. Formgivet i 1966. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 45 cm. Fremstår patineret med brugsspor i form af skævhed på skærmkant samt malingspletter. Fremstår med uoriginale topskruer og bolte. For matchende lampe se varenummer ... Lot no: 4536028 EUR 403 DK, Helsingør, Støberivej 23/01/2017 19:50:00 EUR 323
Poul Henningsen ph5 pendel
Poul Henningsen ph5 pendel. Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Nyere model. Lot no: 4534950 EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 23/01/2017 19:55:00 EUR 64
Poul Henningsen. PH 4.5/3 udendørslampe af kobber. Poul Henningsen. PH 4.5/3 udendørslampe med skærme af patineret kobber. Formgivet i 1966. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 45 cm. Fremstår patineret med brugsspor i form af skævhed på skærme samt malingspletter. Fremstår med uoriginale topskruer og bolte. For matchende lampe se 4536028 Lot no: 4536026 EUR 403 DK, Helsingør, Støberivej 23/01/2017 20:00:00 EUR 323
Poul Henningsen. PH 4/3 bordlampe . Poul Henningsen 1894-1967. PH 4/3 bordlampe med stamme og fod af forkromet metal, skærmsæt af hvidlakeret metal. Ø 45 cm. Fremstår med brugsspor, mellemskærm med let skævhed. Lot no: 4534206 EUR 269 DK, Helsingør, Støberivej 23/01/2017 20:09:00 EUR 235
Mogens Lorentzen. Plakat med Liva Weel i PH-revyen 'Paa Ho'det', litografi, 1929 (cd)
Mogens Lorentzen. Plakat med Liva Weel i PH-revyen 'Paa Ho'det', litografi, 1929 (cd). Revyplakat tegnet af Mogens Lorentzen (1892-1953) med Liva Weel fra PH-revyen 'Paa Ho'det' (Nørrebros Teater, 1929), litografi, uden tekst, 1929. Mogens Lorentzen var endvidere en af tekstforfatterne til denne revy sammen med Poul Henningsen. 89 x 67 cm. Uden ramme. Fremstår med taperester på ... Lot no: 4528994 EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 23/01/2017 20:13:00 EUR 128
Poul Henningsen. Par PH 4/3 pendler (2)
Poul Henningsen. Par PH 4/3 pendler (2) . Poul Henningsen 1894-1967. Par PH 4/3 pendler med skærme af hvidlakeret aluminium. Ø 40 cm. Fremstillede hos Louis Poulsen. (2) Lot no: 4534027 EUR 202 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23/01/2017 20:16:00 EUR 67
Poul Henningsen. PH5 pendel, sort
Poul Henningsen. PH5 pendel, sort. Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel af senere mat sortlakeret metal. Detaljer i kobberfarve og rødt. Monteret med hvid stofledning. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår nylakeret, enkelte mindre mærker. Lot no: 4531157 EUR 336 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/01/2017 20:30:00 EUR 161
Poul Henningsen. Par PH5 pendler, lilla (2)
Poul Henningsen. Par PH5 pendler, lilla (2) . Poul Henningsen 1894-1967. Par PH5 pendler med skærme af lilla lakeret metal. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med brugsslitage; enkelte ridser og lakafskalninger, skærme med løshed. (2) Lot no: 4537568 EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/01/2017 14:22:13 EUR 134
Poul Henningsen. Pair of PH 3/2 pendants (2)
Poul Henningsen. Pair of PH 3/2 pendants (2). Poul Henningsen 1894-1967. Pair of PH 3/2 pendants. Chromed metal socket cover. 3/2 white opal glass shade set. Black fabric cable. Produced by Louis Poulsen. Ø. 30 cm. Minor signs of wear. First and second photos are archive photos. (2) Lot no: 4537934 EUR 672 DK, Kolding, Trianglen 24/01/2017 17:42:58 EUR 511
 1 2 3  >>