Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched for "poul henningsen" in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4  >> ListGallery Lots per page
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 3½-3 pendel, gul
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 3½-3 pendel, gul. Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 3½-3 pendel, gul, af farvet metalskærme med hvid omrulning, ophæng af kobber, Ø 33 cm. Lot no: 4664295 EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 22/05/2017 19:26:00 EUR 443
Poul Henningsen. Par PH5 pendler, rød (2)
Poul Henningsen. Par PH5 pendler, rød (2). Poul Henningsen. Et par PH5 pendler med skærme af lakeret aluminium, Ø 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, ridser og buler. Ene pendel uden fatning. (2) Lot no: 4661425 EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 22/05/2017 19:29:00 EUR 202
Poul Henningsen. PH Louvre pendant
Poul Henningsen. PH Louvre pendant. Poul Henningsen 1894-1967. PH Louvre pendant. 13 white-varnished metal shades fitted on four arches. Aluminium socket cover, porcelain socket. Designed c. 1958. Produced by Louis Poulsen. Ø 60 cm. Literature: 'Tænd! PH-lampens historie', p. 270-71. Signs of wear, crooked shades. Lot no: 4660188 EUR 672 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/05/2017 19:31:00 EUR 296
Poul Henningsen. PH 4½-4 pendant lamp
Poul Henningsen. PH 4½-4 pendant lamp . Poul Henningsen. PH 4½-4 pendant lamp with opal glass shades and chromed metal socket cover. Ø 45 cm. Produced by Louis Poulsen. Minimal traces of wear. Lot no: 4665166 EUR 941 DK, Herlev, Dynamovej 22/05/2017 19:39:00 EUR 645
Poul Henningsen. Bordlampe, model PH 4/3
Poul Henningsen. Bordlampe, model PH 4/3. Poul Henningsen 1894-1967. PH 4/3 bordlampe med stamme af forkromet metal, skærme af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 55. Ø 45 cm. Fremstår med brugsspor. Lot no: 4661495 EUR 202 DK, Herlev, Dynamovej 22/05/2017 19:40:00 EUR 235
PH 5 pendel, Louis Poulsen, Poul Henningsen, vit matt, classic
PH 5 pendel, Louis Poulsen, Poul Henningsen, vit matt, classic. PH5 pendel, varumärke: Louis Poulsen, formgivare: Poul Henningsen. Lackade trycksvarvade metallskärmar med lila stag samt avbländningsskärmar i blått och rött. Höjd: ca 30 cm, diamer: 50 cm. Minimalt bruksslitage. Ej funktionstestad. Lauritz.com ansvarar ej för funktion. Lot no: 4608687 EUR < 125 SE, Malmö, Baltzarsgatan 22/05/2017 19:54:00 EUR 33
Poul Henningsen. PH Stem Fitting
Poul Henningsen. PH Stem Fitting. Poul Henningsen. PH Stem Fitting. Browned brass stem. Three arms with opal glass shade sets, model 2/1. Produced by Louis Poulsen during a limited period. H. 55 cm. Number certificate included. Archive photos. Unused and in original packaging. Lot no: 4646744 EUR 1,612 DK, Helsingør, Støberivej 22/05/2017 20:12:00 EUR 1,612
Poul Henningsen. Pendant lamp, PH Artichoke, Ø 72 cm
Poul Henningsen. Pendant lamp, PH Artichoke, Ø 72 cm . Poul Henningsen 1894 - 1967. Pendant lamp, PH Artichoke, with 72 brushed steel leaves on 12 chromed steel arches, Ø 72 cm. Accompanying chromed aluminium socket cover, white canopy, suspension wire as well as flex and bulbs. Designed 1957-1959 for the Langelinie Pavillonen in Copenhagen. Produced... Lot no: 4646460 EUR 5,375 DK, Vejle, Dandyvej 22/05/2017 20:40:00 EUR 2,687
Poul Henningsen. PH5 pendel
Poul Henningsen. PH5 pendel . Poul Henningsen (1894-1967). PH5 pendel med senere matsortlakering. Detaljer i kobberfarve og rødt. Monteret med hvid ledning. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 50 cm. Fremstår nyrenoveret og nylakeret. Lot no: 4663555 EUR 336 DK, Vejle, Dandyvej 22/05/2017 20:47:00 EUR 228
Poul Henningsen. Tre PH4/3 pendler af hvidakeret metal (3)
Poul Henningsen. Tre PH4/3 pendler af hvidakeret metal (3). Poul Henningsen 1894-1967. Tre PH4/3 pendler af hvidakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 40 cm.(3) Lot no: 4659862 EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/05/2017 13:06:00 EUR 114
Poul Henningsen. PH Bombardment Chandelier
Poul Henningsen. PH Bombardment Chandelier. Poul Henningsen. PH Bombardment Chandelier with chromed metal frame with five branches, each with an opal glass 2/1 shade set. White fabric flex and canopy. Produced for a limited period in connection with Louis Poulsen's 125th anniversary. Frame no. 8549. Minimal traces of wear. Lot no: 4659237 EUR 3,359 DK, Kolding, Trianglen 23/05/2017 13:21:24 EUR 887
Poul Henningsen. Stor Charlottenborg pendel
Poul Henningsen. Stor Charlottenborg pendel . Poul Henningsen 1894-1967. Stor Charlottenborg pendel med fire skærme af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Litteratur: Jørstian, m.fl.:. "Tænd! PH lampens historie", gengivet og omtalt s. 243. Ø 65 cm. Fremstår med brugsspor. Lot no: 4660215 EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/05/2017 13:54:00 EUR 470
Poul Henningsen. PH bordlampe stel til 3/2 samt underskærm (2)
Poul Henningsen. PH bordlampe stel til 3/2 samt underskærm (2) . Poul Henningsen 1894-196. PH bordlampe stel med stamme af bruneret messing, trådbenstel, fod af lakeret metal, bakelit fatninghus og afbryderhus. Underskærm af gul opalglas, mål: D. 78 mm, d. 72 mm. H. 44 mm. Fremstillet hos Louis Poulsen i 1930 erne. H. 43 cm. Underskærm med gennemgående ... Lot no: 4665189 EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 23/05/2017 14:13:00 EUR 296
Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel
Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel . Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret metal, Ø 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Lot no: 4659824 EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/05/2017 14:14:00 EUR 44
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 2/1, To underskærme og en overskærm (3)
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 2/1, To underskærme og en overskærm (3). Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 2/1, to underskærme og en overskærm af opalglas, Ø 6 cm. og Ø 20 cm. (3) Lot no: 4649889 EUR 202 DK, Herlev, Dynamovej 23/05/2017 15:13:52 EUR 131
Poul Henningsen 1894-1967. Bordlampe PH80
Poul Henningsen 1894-1967. Bordlampe PH80. Poul Henningsen 1894-1967. Bordlampe PH80 med skærm af opal akryl, top i sort kunststof, forkromet stamme på sort fodstykke. H. 67 cm. Øvre rød skærm mangler. Fremstillet hos Louis Poulsen. Alm. brugsspor Lot no: 4661484 EUR 202 DK, Herlev, Dynamovej 23/05/2017 19:10:00 EUR 175
Poul Henningsen. PH 4½ / 3½ table lamp
Poul Henningsen. PH 4½ / 3½ table lamp. Poul Henningsen 1894-1967. PH 4½ / 3½ table lamp. Chromed metal stem and socket cover. White opal glass shade set. Produced by Louis Poulsen. H. 55, Ø 45 cm. Lot no: 4649038 EUR 1,411 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/05/2017 19:14:00 EUR 363
Poul Henningsen. PH 80 standerlampe
Poul Henningsen. PH 80 standerlampe. Poul Henningsen 1894-1967. Standerlampe PH80 med skærm af opal akryl, top af rød/sort kunststof, forkromet stamme på sort fodstykke. H. 132 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Alm. brugsspor. Lot no: 4665629 EUR 403 DK, Helsingør, Støberivej 23/05/2017 19:21:00 EUR 403
Poul Henningsen. Par PH5 pendler, blå (2)
Poul Henningsen. Par PH5 pendler, blå (2). Poul Henningsen. Et par PH5 pendler med skærme af lakeret aluminium, Ø 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, ridser og buler. (2) Lot no: 4661426 EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 23/05/2017 19:29:00 EUR 175
Poul Henningsen. Bombardment Chandelier, anniversary model
Poul Henningsen. Bombardment Chandelier, anniversary model. Poul Henningsen 1894 - 1967. PH Bombardment Chandelier with chromed metal frame, five branches, each with opal glass 2/1 shade set. Produced in a limited period in connection with Louis Poulsen's 125th anniversary. Numbered certificate from Louis Poulsen included. One extra shade set included. ... Lot no: 4666623 EUR 2,956 DK, Herlev, Dynamovej 23/05/2017 19:31:00 EUR 2,015
Poul Henningsen. TrePH 3/2 jubilæumspendel
Poul Henningsen. TrePH 3/2 jubilæumspendel . TrePH 3/2 jubilæumspendel Poul Henningsen (1894-1967). TrePH jubilæums pendel med fatning af bruneret messing, monteret med PH 3/2 skærmsæt af opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen i en begrænset periode. Ø 30 cm. 2 kant hak i toppen af mellemskærmen. Lot no: 4665910 EUR 537 DK, Aalborg, Nibevej 23/05/2017 19:38:00 EUR 242
Poul Henningsen, Pendant lamp, PH Artichoke, Ø 48 cm, white.
Poul Henningsen, Pendant lamp, PH Artichoke, Ø 48 cm, white.. Poul Henningsen 1894 - 1967. Pendant lamp, PH Artichoke, with 72 white-lacquered metal leaves on 12 chromed steel arches. Complete with chromed aluminium socket cover, suspension wire, canopy and pulley. Designed 1957- 1959 for Langelinie Pavillonen in Copenhagen. Produced by Louis Poulsen. Ø 48 ... Lot no: 4666625 EUR 3,628 DK, Herlev, Dynamovej 23/05/2017 20:01:00 EUR 2,553
Poul Henningsen. 2/1 bordlampe, matsort, limited ed.
Poul Henningsen. 2/1 bordlampe, matsort, limited ed. . Poul Henningsen. PH 2/1 bordlampe med stel af matsortlakeret stamme og fod, monteret med 2/1 skærmsæt af matteret glas. Fremstillet hos Louis Poulsen i begrænset antal. Erhvervet i Illums Bolighus. H. 36, Ø 20 cm. Fremstår ubrugt i original emballage med tilhørende certifikat. Første foto, ... Lot no: 4666013 EUR 537 DK, Aarhus, Egå Havvej 23/05/2017 20:14:00 EUR 618
Bordlampe, Louis Poulsen, PH 3/2 af Poul Henningsen
Bordlampe, Louis Poulsen, PH 3/2 af Poul Henningsen . Poul Henningsen 1894-1967 for Louis Poulsen, PH 3/2 bordlampe, stel med forkromet stamme og fod, monteret med 3/2 skærme af opalglas, Ø 29 cm. Fremstår m/ brugsspor bl.a. indvendig kant m/ ridser ved topskærm. Lot no: 4665891 EUR 484 DK, Odense, Kratholmvej 23/05/2017 20:25:00 EUR 417
Poul Henningsen. Pendant lamp, PH Artichoke, copper, Ø 72 cm
Poul Henningsen. Pendant lamp, PH Artichoke, copper, Ø 72 cm . Poul Henningsen. Pendant lamp, PH Artichoke, with top shade mounted with copper leaves. Ø 72 cm. Designed 1957-1959 for Langelinie Pavillonen in Copenhagen. Produced by Louis Poulsen. Minor traces of wear, a few shades with slight oxidization and a few scratches. Literature: 'Tænd PH-lampens ... Lot no: 4664731 EUR 4,703 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23/05/2017 20:44:00 EUR 3,493
Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel . Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret metal, Ø 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Lot no: 4659833 EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/05/2017 13:16:00 EUR 64
Poul Henningsen. PH Louvre pendant. Poul Henningsen 1894-1967. PH Louvre pendant. 13 white-varnished metal shades fitted on four arches. Aluminium socket cover, porcelain socket. Designed c. 1958. Produced by Louis Poulsen. Ø 60 cm. Literature: 'Tænd! PH-lampens historie', p. 270-71. Signs of wear. Lot no: 4660197 EUR 672 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/05/2017 13:31:00 EUR 484
Poul Henningsen. Tre PH4/3 pendler af hvidakeret metal (3). Poul Henningsen 1894-1967. Tre PH4/3 pendler af hvidakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 40 cm.(3) Lot no: 4659865 EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/05/2017 14:07:00 EUR 57
Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel . Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret metal, Ø 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med skævhed. og mangler på plade. Lot no: 4665746 EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 24/05/2017 15:50:00 EUR 44
Poul Henningsen. PH5 pendel
Poul Henningsen. PH5 pendel . Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret metal, Ø 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Lot no: 4666127 EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/05/2017 18:14:00 EUR 54
 1 2 3 4  >>