Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched for "poul henningsen" in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3  >> ListGallery Lots per page
Poul Henningsen. PH 5 pendel
Poul Henningsen. PH 5 pendel . Poul Henningsen (1894-1967). PH5 pendel med skærm af lilla lakeret aluminium. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med ridser. Lot no: 4568967 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 22/02/2017 17:59:00 EUR 57
Poul Henningsen. Kuglen - Louvre, pendel
Poul Henningsen. Kuglen - Louvre, pendel . Poul Henningsen. Kuglen - Louvre, pendel med skærme af hvidlakeret metal monteret på fire ben, fatningshus af metal. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 63 cm., Ø 60 cm. Fremstår med brugsslitage; skævheder, ridser og krakkeleringer på skærme, metal er anløbet og senere ... Lot no: 4570123 EUR 336 DK, Helsingør, Støberivej 22/02/2017 18:49:00 EUR 57
Poul Henningsen. PH 4 / 3 bordlampe
Poul Henningsen. PH 4 / 3 bordlampe . Poul Henningsen 1894-1967. PH 4 / 3 bordlampe med stamme og fod af forkromet metal, skærmsæt af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 54, Ø 45 cm. Fremstår med brugsspor, skævhed i overskærm, samt manglende skrue i kontakt. samt mindre afslag. Lot no: 4569785 EUR 202 DK, Helsingør, Støberivej 22/02/2017 19:49:00 EUR 202
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH5 pendel, hvid
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH5 pendel, hvid. Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium, Ø 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ekstra ledning medfølger. Fremstår med brugsspor, lednings holder misfarvet Lot no: 4568397 EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22/02/2017 19:55:00 EUR 87
Poul Henningsen. PH Stem Fitting, chrome
Poul Henningsen. PH Stem Fitting, chrome. Poul Henningsen. PH Stem Fitting with chromed metal frame, three branches, each with a 2/1 opal glass shade set. Black fabric flex. Produced by Louis Poulsen. Minor traces of wear. Lot no: 4569435 EUR 942 DK, Roskilde, Store Hedevej 22/02/2017 20:01:00 EUR 753
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 3½-2½ table lamp, copper - Limited Edition
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 3½-2½ table lamp, copper - Limited Edition. Poul Henningsen (1894-1967) for Louis Poulsen. 'PH 3½-2½ Cobber Table'. Glossy polished copper with white opal and copper shades. Limited Edition with two top shades comprised of one opal glass shade and one copper shade with white-painted underside, H. 45 cm. Ø 33 cm. Unused and in original ... Lot no: 4558781 EUR 2,018 DK, Helsingør, Støberivej 22/02/2017 20:15:00 EUR 1,547
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 4½-4 pendant
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 4½-4 pendant. Poul Henningsen. PH 4½-4 pendant. White opal glass shade set. Matt glass bottom bowl. Chromed metal socket cover. Ø 45 cm. Produced by Louis Poulsen. Lot no: 4568756 EUR 673 DK, Herlev, Dynamovej 22/02/2017 20:30:00 EUR 753
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH Snowball pendant
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH Snowball pendant . Poul Henningsen. PH Snowball pendant. White metal shade set. Chromed aluminium socket cover. White fabric cable. Designed in 1958. Produced by Louis Poulsen. Literature: 'Tænd! PH-lampens historie', p. 270-71. H. 38 cm. Ø 40 cm. Lighter signs of wear. Small dent on top shade, slightly yellowed. ... Lot no: 4568492 EUR 807 DK, Aarhus, Egå Havvej 22/02/2017 20:38:00 EUR 579
Poul Henningsen. PH5 pendel, hvid
Poul Henningsen. PH5 pendel, hvid . Poul Henningsen (1884-1967), PH5 pendel af lakeret metal, Ø 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Farveforskel på topstykke og skærm. (se foto) Lette brugsspor. Lot no: 4570659 EUR 135 DK, Herning, Engdahlsvej 23/02/2017 14:07:52 EUR 81
Poul Henningsen. PH5 pendel, rød
Poul Henningsen. PH5 pendel, rød. Poul Henningsen (1894-1967). PH5 pendel med skærme af rødlakeret aluminium. Ø. 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, skævheder og mærker på skærme. Lot no: 4570770 EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 23/02/2017 14:08:06 EUR 67
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH Snowball pendant . Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH Snowball designed in 1958. Stem wit eight white-varnished metal shades. Ø 40 cm. Literature: 'Tænd! PH-lampens historie', p. 270-71. Minor signs of wear. One shade slightly crooked. Lot no: 4570417 EUR 807 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2017 19:34:00 EUR 753
Poul Henningsen. PH 5/3 standard lamp, 1930s
Poul Henningsen. PH 5/3 standard lamp, 1930s. Poul Henningsen 1894-1967. A rare PH 5/3 standard lamp with patinated brass stand, O5 top shade in copper with brass alloy and lacquer, middle shade size M3 in single-layer opal glass, lower shade size U3 in single-layer opal glass and white-lacquered metal foot. Produced by Louis Poulsen in ... Lot no: 4561213 EUR 20,182 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23/02/2017 19:53:00 EUR 13,454
Poul Henningsen, P-Hat par væglampetter (2)
Poul Henningsen, P-Hat par væglampetter (2). Poul Henningsen, P-Hat par væglampetter af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 30 cm. Fremstår med lettere brugsspor. (2) Lot no: 4572006 EUR 202 DK, Aarhus, Egå Havvej 23/02/2017 20:14:00 EUR 87
Poul Henningsen. PH 3/2 table lamp
Poul Henningsen. PH 3/2 table lamp. Poul Henningsen. PH 3/2 table lamp. Brass stem and foot. Green-varnished metal shade set. H. 45 cm. Produced by Louis Poulsen. Minor signs of wear. Lot no: 4569477 EUR 1,345 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2017 20:23:00 EUR 996
Mogens Lorentzen. Plakat med Liva Weel i PH-revyen 'Paa Ho'det', litografi, 1929 (cd)
Mogens Lorentzen. Plakat med Liva Weel i PH-revyen 'Paa Ho'det', litografi, 1929 (cd). Revyplakat tegnet af Mogens Lorentzen (1892-1953) med Liva Weel fra PH-revyen 'Paa Ho'det' (Nørrebros Teater, 1929), litografi, uden tekst, 1929. Mogens Lorentzen var endvidere en af tekstforfatterne til denne revy sammen med Poul Henningsen. 94 x 65 cm. Uden ramme. Fremstår med taperester på ... Lot no: 4568140 EUR 269 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2017 20:29:00 EUR 44
Poul Henningsen. Et par PH 2/1 pendler (2)
Poul Henningsen. Et par PH 2/1 pendler (2). Poul Henningsen (1894-1967). Et par PH 2/1 pendler. Fatningshus af forkromet metal. Monteret med hvide opal glasskærme. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 20 cm. Fremstår ubrugte i originale æsker. Foto nr. 1 er modelfoto. (2) Lot no: 4570414 EUR 605 DK, Kolding, Trianglen 23/02/2017 20:40:00 EUR 498
Poul Henningsen. PH 3/2 bordlampe
Poul Henningsen. PH 3/2 bordlampe. Poul Henningsen (1894-1967). PH 3/2 bordlampe med stamme, fod samt fatningshus af forkromet metal, monteret med skærme af hvidt opal glas. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 47 cm. Nummercertifikat medfølger. Lot no: 4570415 EUR 605 DK, Kolding, Trianglen 23/02/2017 21:07:00 EUR 444
Poul Henningsen. PH 3/2 bordlampe sortforkromet stel.
Poul Henningsen. PH 3/2 bordlampe sortforkromet stel. . Poul Henningsen 1894-1967. PH 3/2 bordlampe med stamme, fod samt fatningshus af sortforkromet stål, monteret med skærmsæt af hvidt opal glas. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 47 cm. Bemærk: Første foto er modelfoto. Lampen fremstår usamlet i original emballage. Fremstår med minimale brugsspor. Lot no: 4568881 EUR 605 DK, Herlev, Dynamovej 24/02/2017 12:37:15 EUR 552
Poul Henningsen. PH 3/2 pendel
Poul Henningsen. PH 3/2 pendel . Poul Henningsen. PH 3/2 pendel med skærme af hvidt opalglas, fatningshus af sortforkromet metal. Bemærk: Første foto er modelfoto. Lampen fremstår usamlet i original emballage. Fremstår med minimale brugsspor. Lot no: 4568932 EUR 404 DK, Herlev, Dynamovej 24/02/2017 12:38:30 EUR 283
Poul Henningsen. Stem Fitting, chromed frame, 2/1 shade sets
Poul Henningsen. Stem Fitting, chromed frame, 2/1 shade sets. Poul Henningsen 1894-1967. PH Stem Fitting, with chromed metal frame, three branches, each with an opal glass 2/1 shade set, black fabric flex. Produced by Louis Poulsen. NB The first photo is an archive image. Unassembled in original packaging. Minimal traces of wear. Lot no: 4568951 EUR 942 DK, Herlev, Dynamovej 24/02/2017 12:39:27 EUR 605
Poul Henningsen. PH5 pendel, rød. Poul Henningsen 1894 - 1967. PH5 pendel med skærme af rødlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor samt ledningsholder mangler. Lot no: 4569500 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 24/02/2017 12:45:40 EUR 47
Poul Henningsen. Tre skærme (3)
Poul Henningsen. Tre skærme (3). Poul Henningsen. Tre skærme: M4 af 3-lags opalglas, Ø 25,5 cm, enkelte mindre chips på kant. M4 bundskål af matglas, Ø 11, U4 af 3-lags opalglas, Ø 12,5 cm, reparation på øverste kant.(3) Lot no: 4571559 EUR 269 DK, Aalborg, Nibevej 24/02/2017 18:54:00 EUR 47
Poul Henningsen. Par PH 4/3 pendler (2)
Poul Henningsen. Par PH 4/3 pendler (2) . Poul Henningsen. Par PH 4/3 pendler med skærme af hvidlakeret metal, orange blindskærme Ø 40 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor. (2) Lot no: 4543950 EUR 215 DK, Aalborg, Nibevej 24/02/2017 19:45:00 EUR 57
Poul Henningsen. Overskærm, O4  2-lags opalglas
Poul Henningsen. Overskærm, O4 2-lags opalglas. Poul Henningsen. Overskærm, O4 2-lags hvidt opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 40 cm. Fremstår med få brugsspor. Lot no: 4571556 EUR 471 DK, Aalborg, Nibevej 24/02/2017 19:55:00 EUR 168
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Contrast pendant
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Contrast pendant. Poul Henningsen. Contrast pendant fitted with 10 shades, each with four different surfaces. Adjustable pendent tube for the adjustment of contrast lighting. Fabric cable. Designed in 1958-1962. Produced by Louis Poulsen. H. 40 Ø 45 cm. Literature: . 'Tænd PH lampens historie', reproduced and ... Lot no: 4561366 EUR 807 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/02/2017 20:08:00 EUR 753
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 2/1 pendants (2)
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 2/1 pendants (2). PH 2/1 pendants designed by Poul Henningsen. Opal glass shade sets, chromed metal stems. White fabric cables. Ø 20 cm. Produced by Louis Poulsen, Denmark. Minor wear. (2) Lot no: 4565012 EUR 529 SE, Stockholm, Slakthusgatan 24/02/2017 20:44:00 EUR 434
Poul Henningsen. PH5 pendel, lilla
Poul Henningsen. PH5 pendel, lilla . Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel med skærme af lilla, Ø 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, herunder mindre bule. Lot no: 4563974 EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 25/02/2017 10:39:00 EUR 44
Poul Henningsen, pendant lamp, PH Artichoke, Ø 48 cm, white
Poul Henningsen, pendant lamp, PH Artichoke, Ø 48 cm, white. Poul Henningsen 1894 - 1967. Pendant lamp, PH Artichoke, with 72 white-lacquered metal placed on 12 chromed steel arches. Complete with chromed aluminium socket cover, suspension wire, canopy and pulley. Designed 1957-1959 for Langelinie Pavillon in Copenhagen. Produced by Louis Poulsen. Ø 48 cm.... Lot no: 4526102 EUR 5,651 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25/02/2017 19:33:00 EUR 4,440
Poul Henningsen. PH-5 pendel
Poul Henningsen. PH-5 pendel . Poul Henningsen. PH-5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår brugsspor lille bule på skærm. Lot no: 4573399 EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 26/02/2017 19:08:00 EUR 57
Poul Henningsen. PH3½-2½ Copper floor lamp - Limited Edition
Poul Henningsen. PH3½-2½ Copper floor lamp - Limited Edition. Poul Henningsen. PH3½-2½ Copper floor lamp, Limited Edition. Two upper shades, copper and mouth-blown glass. Mouth-blown white opal glass middle and lower shades. Copper-plated cast brass shade holder. Copper stem. Produced by Louis Poulsen in limited numbers. Dimension: Ø 33 cm. H. 130 cm. Cable... Lot no: 4560888

EUR 2,018 DK, Odense, Kratholmvej 26/02/2017 19:30:00 EUR 1,682
 1 2 3  >>