Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3  >> ListGallery Lots per page
Poul Henningsen. PH5 pendel, hvid
Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Brugsspor og små ridser.
Lot no: 4863829
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 12/12/2017
13:20:07
EUR 124
Poul Henningsen PH5 taklampa
POUL HENNINGSEN, "PH5", takarmatur, Louis Poulsen, Danmark, lackerad metall, diameter ca 50 cm
Lot no: 4862975
EUR 156 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 12/12/2017
15:09:00
Poul Henningsen. Par PH4 pendler (2)
Poul Henningsen. To PH4-pendler med skærme af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 40 cm. Fremstår med brugsspor, anløbninger og buler, samt én manglende bundkapsel. (2)
Lot no: 4863507
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 12/12/2017
15:31:24
Poul Henningsen. PH 2/1 klaverlampe
Poul Henningsen 1894-1967. PH klaverlampe med 2/1 skærmsæt af hvidt opalglas, fod og justerbar arm af forkromet metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med alm. brugsspor.
Lot no: 4853158
EUR 537 DK, Kolding, Trianglen 12/12/2017
15:41:00
EUR 484
Poul Henningsen. To PH 4/3 bordlamper, metal (2)
Poul Henningsen 1894-1967. To PH 4/3 bordlamper med stamme af forkromet metal, skærme af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 55. Ø 45 cm. Fremstår med brugsspor, øverste skærm kraftig bulet. (2)
Lot no: 4862733
EUR 269 DK, Herlev, Dynamovej 12/12/2017
16:39:00
EUR 228
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Pendant lamp, Kuglen/Louvre
Poul Henningsen. Kuglen / Louvre pendant lamp with lamella shade in white varnished metal. Produced by Louis Poulsen. H. 65. Ø. 60 cm. Lit. Tænd! PH-lampens historie, p. 270-71. Traces of wear, bumps and distortions.
Lot no: 4862172
EUR 940 DK, Herlev, Dynamovej 12/12/2017
16:43:43
EUR 484
Poul Henningsen. PH4 pendel, samt PH-Hat, nylakerede(2)
Poul Henningsen (1894-1967). PH4 pendel med senere matsortlakering, detaljer i og rødt, monteret med sort ledninger. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 40 cm. Fremstår nyrenoveret og nylakeret, lette mærker, overskærm med enkelte retoucheringer. Samt PH-Hat væglampe med senere matsort og hvid ...
Lot no: 4861818
EUR 269 DK, Kolding, Trianglen 12/12/2017
17:38:00
Poul Henningsen. PH 4½ overskærm samt bundskål (2)
Poul Henningsen. PH 4½ overskærm af opal glas (Ø 45,5 cm.). PH 4½ bundskål af opal glas (Ø. 11,5 cm.). Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med minimale chips. (2)
Lot no: 4862154
EUR 202 DK, Aalborg, Nibevej 12/12/2017
19:00:00
EUR 349
Poul Henningsen. Nine-armed, two-storey 'Bombardment Chandelier'
Poul Henningsen 1894-1967. Nine-armed, two-storey 'Bombardement Chandelier' with frame, browned-brass stem, fitted with 1/1 set of shades in frosted glass and bottom shades in frosted glass. Fittings and canopy in Bakelite, stamped PH - Lamp Patented, wire leg frame. Produced by Louis Poulsen, c....
Lot no: 4863608
EUR 5,105 DK, Aalborg, Nibevej 12/12/2017
19:00:00
EUR 2,620
Poul Henningsen. Table Lamp, 'Vintergække' 2/2
Poul Henningsen 1894-1967. Table lamp, 'Vintergække', with frame and foot of browned brass, socket cover, and through switch in Bakelite. Fitted with 2/2 screen set with the top, middle, and bottom shades in frosted glass. Stamped PH - Lamp Patented. Wire leg frame stamped PH-2/2 and Patented. ...
Lot no: 4863658
EUR 3,359 DK, Aalborg, Nibevej 12/12/2017
19:30:00
EUR 3,090
Poul Henningsen. PH 4/3 bordlampe
Poul Henningsen 1894-1967. PH 4/3 bordlampe med stamme af forkromet metal, skærme af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 55. Ø 45 cm. Fremstår med brugsspor, overskærm med skævhed.
Lot no: 4863719
EUR 202 DK, Hørsholm, Vibe Alle 12/12/2017
19:31:00
Poul Henningsen 1894-1967. PH 4/3 bordlampe med stamme af forkromet metal, skærme af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 55. Ø 45 cm. Fremstår med få brugsspor.
Lot no: 4863568
EUR 269 DK, Hørsholm, Vibe Alle 12/12/2017
19:51:00
EUR 249
Poul Henningsen. Langelinie / Tallerkenpendel.
Poul Henningsen. Pendel, Langelinie / Tallerkenpendel af kobber. Formgivet i 1958 til Langeliniepavillonen. Fremstillet hos Louis Poulsen. Modellen er siden udgået af produktion. Litteratur: Tænd PH lampens historie omtalt og gengivet s. 279. Ø 43 cm. Brugsspor, skævheder.
Lot no: 4863663
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 12/12/2017
19:58:00
EUR 511
Poul Henningsen. Table lamp. 'PH 3½-2½ Copper Table' - Limited Edition
Poul Henningsen, 1894-1967. 'PH 3½-2½ Copper Table' - Limited Edition. Table lamp with frame in polished copper with two top shades: one in opal glass and one in solid copper, with white painted underside. H. 45 cm, Ø 33 cm. Model photos. Unused, in original, unbroken packaging.
Lot no: 4862244
EUR 1,612 DK, Hørsholm, Vibe Alle 12/12/2017
20:10:00
EUR 1,209
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Pendant lamp PH 4½-4
Poul Henningsen 1894-1967. PH 4½-4 pendant lamp with shades in white opal glass, socket cover in chromed metal. Produced by Louis Poulsen. Ø 45 cm. Traces of wear, defective bottom screen.
Lot no: 4863391
EUR 672 DK, Herlev, Dynamovej 12/12/2017
20:12:00
EUR 484
Poul Henningsen. Stammkrone, verchromtes Gestell, Schirme 2/1
Poul Henningsen 1894-1967. PH Stammkrone mit Gestell aus verchromtem Metall, 3-flammig mit 2/1 Schirmset aus Opalglas, schwarzes Stoffkabel. Ausführung Louis Poulsen.
Lot no: 4863723
EUR 806 DK, Hørsholm, Vibe Alle 12/12/2017
20:16:00
EUR 497
Poul Henningsen. PH 3½ -3 pendant light, copper - Limited Edition
Poul Henningsen, 1894-1967. Poul Henningsen. PH 3½ -3 pendant light in copper. Handmade copper top shade. Middle and lower shade in mouth-blown opal glass, socket cover in plain copper. Produced by Louis Poulsen. Model photos. Unused, in original, unbroken packaging.
Lot no: 4862223
20:30:00
EUR 1,075
Poul Henningsen. PH 3½-2½ floor lamp / standard lamp, copper - Limited Edition
Poul Henningsen, 1894-1967. PH 3½-2½. floor lamp / standard lamp - Limited Edition. Two top shades, in copper and mouth-blown glass. Middle and bottom shade in mouth-blown white opal glass. Shade holder in copper-plated cast brass. Stem in copper. Produced by Louis Poulsen in limited numbers. ...
Lot no: 4862190
20:40:00
EUR 1,209
Poul Henningsen. PH Stem Fitting, anniversary model
Poul Henningsen 1894 - 1967. PH Stem Fitting. Browned brass stem. Three arms each with a 2/1 white opal glass shade set. Produced by Louis Poulsen during a limited period for their 125th anniversary. Unused and in original packaging. Archive photos.
Lot no: 4692563
EUR 1,747 DK, Roskilde, Store Hedevej 12/12/2017
20:50:00
EUR 1,102
Poul Henningsen. PH 3½-2½ table lamp, green
Poul Henningsen. PH 3½-2½ table lamp. Top-shade in aluminium, painted green with white underside. Middle and under-shade in mouth blown glass. Shade holder in silk matt brown, coppered brass. Delivered unused with attestation certificate in original packaging.
Lot no: 4864215

EUR 779 DK, Kolding, Trianglen 13/12/2017
13:43:00
EUR 725
Poul Henningsen. PH udendørs væglampe af kobber
Poul Henningsen 1894-1967. PH udendørs væglampe med skærme af patineret kobber. Formgivet 1966. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 45 cm. Fremstår med aldersrelateret patina. Litt. Tina Jørstian m. fl.: 'Tænd'. Gengivet og beskrevet s. 204. Se evt. også varenr. 4865169
Lot no: 4865174
EUR 537 DK, Kolding, Trianglen 13/12/2017
15:10:04
EUR 403
Poul Henningsen 1894-1967. PH udendørs væglampe med skærme af patineret kobber. Formgivet 1966. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 45 cm. Fremstår med aldersrelateret patina. Litt. Tina Jørstian m. fl.: 'Tænd'. Gengivet og beskrevet s. 204. Se evt. også varenr. 4865174
Lot no: 4865169
15:43:00
EUR 349
Poul Henningsen. PH5 pendel
Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor, ridser, mærker, mindre skævhed.
Lot no: 4865168
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 13/12/2017
15:47:47
Poul Henningsen. PH 4/3 bordlampe, metal.
Poul Henningsen 1894-1967. PH 4/3 bordlampe med stamme af forkromet metal, skærme af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 55. Ø 45 cm. Fremstår med brugsspor, øverste skærm med buler samt skævhed.
Lot no: 4865559
EUR 202 DK, Herlev, Dynamovej 13/12/2017
15:52:00
Poul Henningsen. PH5-pendel
Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 4864029
EUR < 125 DK, Hørsholm, Vibe Alle 13/12/2017
19:03:00
Poul Henningsen, pendant light PH 5/4
Poul Henningsen 1894-1967. Pendant light PH 5/4. Pendant with socket cover and rod in browned brass, canopy in Bakelite. Upper, middle, and lower shades later painted white zinc, Ø 50 cm. H. approx. 70 cm. Produced by Louis Poulsen. Signs of wear, including minor dents.
Lot no: 4863617
EUR 2,015 DK, Aalborg, Nibevej 13/12/2017
19:30:00
EUR 725
Poul Henningsen 1894-1967. PH 4½-4 pendant lamp with shades in white opal glass , socket cover in chromed metal. Produced by Louis Poulsen. Ø 45 cm. Traces of wear.
Lot no: 4863390
EUR 806 DK, Herlev, Dynamovej 13/12/2017
19:42:00
EUR 484
Poul Henningsen. PH3½-2½ Copper floor lamp - Limited Edition
Poul Henningsen. PH3½-2½ Copper floor lamp, Limited Edition. Two upper shades, copper and mouth-blown glass. Mouth-blown white opal glass middle and lower shades. Copper-plated cast brass shade holder. Copper stem. Produced by Louis Poulsen in limited numbers. Dimension: Ø 33 cm. H. 130 cm. Cable...
Lot no: 4842290

EUR 2,015 DK, Odense, Kratholmvej 13/12/2017
19:45:00
EUR 1,411
Poul Henningsen. Par PH 2/1 Pendler (2)
Poul Henningsen 1894-1967. Par PH 2/1 Pendler. Fatningshus af forkromet metal. Monteret med skærme af hvidt opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 20 cm. (2)
Lot no: 4864126
EUR 537 DK, Hørsholm, Vibe Alle 13/12/2017
19:49:00
EUR 457
Louis Poulsen, PH120 / 3½ - 2½ table lamp, Limited Edition
Poul Henningsen, 1894-1967. 'PH 3½-2½ Copper Table' - Limited Edition. Table lamp with frame in polished copper with two top shades: one in opal glass and one in solid copper, with white painted underside. H. 45 cm, Ø 33 cm. Unused, in original, unbroken packaging. Model photos. See also lot no. ...
Lot no: 4863677
EUR 1,612 DK, Hørsholm, Vibe Alle 13/12/2017
20:00:00
EUR 1,236
 1 2 3  >>