Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched for "poul henningsen" in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4  >> ListGallery Lots per page
Poul Henningsen. Bombardment Chandelier, with numbered certificate
Poul Henningsen. Bombardment Chandelier, with numbered certificate. Poul Henningsen 1894 - 1967. PH Bombardment Chandelier, with chromed metal frame, five branches, each with opal glass 2/1 shade set. Produced for a limited period in connection with Louis Poulsen's 125th anniversary. Number engraved in the socket cover, numbered certificate from Louis Poulsen ... Lot no: 3954413 EUR 3,350 DK, Kolding, Trianglen 06/09/2015 15:03:00 EUR 2,680
 Poul Henningsen. PH5 pendel, hvid
Poul Henningsen. PH5 pendel, hvid . Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel af hvidlakeret metal. Monteret med stofledning. 50 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med lille bule på overskærm. Lot no: 3956948 EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06/09/2015 19:34:00 EUR 101
Poul Henningsen, par PH-5 pendler (2)
Poul Henningsen, par PH-5 pendler (2) . Poul Henningsen, par PH5 pendler af lillalakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Formgivet 1958. Fremstår med lettere brugsspor, én uden ledning. (2) Lot no: 3945516 EUR 241 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06/09/2015 20:06:00 EUR 67
Poul Henningsen. Charlottenborg pendel
Poul Henningsen. Charlottenborg pendel . Charlottenborg pendel med fire skærme af hvidlakeret metal med ophæng.Poul Henningsen (1894-1967). Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 65 cm. Litteratur: Jørstian, m.fl.:. "Tænd! PH lampens historie", gengivet og omtalt s. 243. Fremstår med brugsspor samt skævhed i øverste skærm Lot no: 3911855 EUR 335 DK, Helsingør, Støberivej 06/09/2015 20:15:00 EUR 134
PH 4½ /4 pendant, Louis Poulsen, designed by Poul Henningsen
PH 4½ /4 pendant, Louis Poulsen, designed by Poul Henningsen. Poul Henningsen 1894-1967. PH 4½-4 pendant. White opal glass shade set. Chromed metal socket cover. Ø 45 cm. Produced by Louis Poulsen. Lot no: 3931501 EUR 804 DK, Helsingør, Støberivej 06/09/2015 20:24:00 EUR 630
Poul Henningsen. PH 3½ / 2½ standerlampe
Poul Henningsen. PH 3½ / 2½ standerlampe. Poul Henningsen. PH 3½ / 2½ standerlampe med stamme samt fatningshus af forkromet metal. H. 131 cm. Fremstår med let brugsslitage og manglende skærme. Lot no: 3931513 EUR 241 DK, Helsingør, Støberivej 07/09/2015 13:49:00 EUR 221
Poul Henningsen. Par PH5 pendler, hvide(2)
Poul Henningsen. Par PH5 pendler, hvide(2). Poul Henningsen 1894-1967. Par PH5 pendler med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor, herunder små ridser og mærker.(2) Lot no: 3885364 EUR 201 DK, Kolding, Trianglen 07/09/2015 15:17:00 EUR 107
Poul Henningsen. Tre PH5 pendler med skærme af aluminium(3)
Poul Henningsen. Tre PH5 pendler med skærme af aluminium(3). Poul Henningsen 1894-1967. Tre PH5 pendler med skærme af aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen, Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor, enkelte små skrammer. Den hvide med skævheder, samt nyere top. Topstykke med mærker. Lot no: 3956533 EUR 161 DK, Kolding, Trianglen 07/09/2015 15:56:57 EUR 168
Pendant lamp, Louis Poulsen, Charlottenborg, designed by Poul Henningsen, Ø 65 cm
Pendant lamp, Louis Poulsen, Charlottenborg, designed by Poul Henningsen, Ø 65 cm. Poul Henningsen for Louis Poulsen. 'Charlottenborg' pendant, designed in 1979 for the exhibition building at Charlottenborg. Stem with four white-lacquered metal shades. Ø 65 cm. Literature: Jørstian et al, 'Tænd! PH lampens historie', reproduced and discussed p. 243. Lot no: 3887658 EUR 1,340 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07/09/2015 18:41:00 EUR 938
Poul Henningsen. Table lamp, PH 3/2
Poul Henningsen. Table lamp, PH 3/2. Poul Henningsen. Table lamp, PH 3/2. Brass stem and foot, with green-lacquered metal shades. H. 45 cm. Produced by Louis Poulsen in a limited number. Minor traces of wear. Lot no: 3952822 EUR 1,072 DK, Hørsholm, Vibe Alle 07/09/2015 19:04:00 EUR 884
Poul Henningsen. PH 4/3 bordlampe
Poul Henningsen. PH 4/3 bordlampe . Poul Henningsen, PH 4/3 bordlampe med stamme og fatningshus af forkromet metal, skærmsæt af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 54 Ø 45 cm. Fremstår med lettere skævhed på skærm, minimal kanthak på skærmen. Lot no: 3955798

EUR 335 DK, Odense, Kratholmvej 07/09/2015 19:35:00 EUR 228
Poul Henningsen. PH5 pendel
Poul Henningsen. PH5 pendel. Poul Henningsen 1894-1967. PH5 Pendel, senere sortlakeret metal med detaljer. Ø. 50 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår nyrenoveret, med enkelte mærker. Der er monteret ny ledning og fatning. Lot no: 3950804 EUR 268 DK, Herning, Engdahlsvej 07/09/2015 19:43:00 EUR 104
Poul Henningsen. PH 4,5/3 udendørslampe af kobber
Poul Henningsen. PH 4,5/3 udendørslampe af kobber . Poul Henningsen. PH 4,5/3 udendørslampe med skærme af patineret kobber. Formgivet i 1966. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 45 cm. Fremstår med patina. Lot no: 3955924 EUR 536 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07/09/2015 19:43:00 EUR 429
Poul Henningsen, PH 3/2 Pendellampe / Pendelleuchte, für Louis Poulsen
Poul Henningsen, PH 3/2 Pendellampe / Pendelleuchte, für Louis Poulsen. Poul Henningsen, PH3/2 Pendellampe / Pendelleuchte, für Louis Poulsen. Fassung schwarz verchromt. Schirme aus zweilagigem Opalglas, Ausführung Louis Poulsen. Ø 29 cm / H. 24,2 cm. Archivfotos. Leichte Alters- und Gebrauchsspuren, teils kleine Kratzer und geringe, partielle Bereibungen. Lot no: 3951202 EUR 300 DE, Hamburg, Große Elbstraße 07/09/2015 19:52:00 EUR 220
Poul Henningsen. PH 3/2 bordlampe 'Black Chrome'.
Poul Henningsen. PH 3/2 bordlampe 'Black Chrome'.. Poul Henningsen. PH 3/2 bordlampe med stamme, fod samt fatningshus af sortforkromet stål, monteret med skærmsæt af hvidt opal glas. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 47 cm. Fremstår uden overskærm. Lot no: 3955416 EUR 402 DK, Roskilde, Store Hedevej 07/09/2015 19:53:00 EUR 248
Poul Henningsen. PH 4,5/3 udendørslampe af kobber . Poul Henningsen. PH 4,5/3 udendørslampe med skærme af patineret kobber. Formgivet i 1966. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 45 cm. Fremstår med patina. Lot no: 3955927 EUR 536 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07/09/2015 19:53:00 EUR 389
Poul Henningsen PH5 pendel af hvidlakeret metal
Poul Henningsen PH5 pendel af hvidlakeret metal. Poul Henningsen - 1894-1967. PH5 pendel af hvidlakeret metal. Ø. 50 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Alm. brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Lot no: 3956214 EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07/09/2015 20:01:00 EUR 57
Poul Henningsen. Par PH4 pendler (2)
Poul Henningsen. Par PH4 pendler (2) . Poul Henningsen 1894-1967. Par PH4 pendler af lakeret orange metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 40 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Lot no: 3956889 EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07/09/2015 20:15:00 EUR 47
Poul Henningsen, Pendelleuchte / Pendelleuchte PH50 für Louis Poulsen
Poul Henningsen, Pendelleuchte / Pendelleuchte PH50 für Louis Poulsen. Poul Henningsen, Pendelleuchte / Pendelleuchte PH50 für Louis Poulsen. Entwurf von 1958. Konstruktion aus coconut-white und weiß lackiertem Metall Stoffkabel. D. 50 cm, H. 28,5 cm. Leichte Alters- und Gebrauchsspuren, teils kleine Kratzer und geringe, partielle Bereibungen. Lot no: 3951250 EUR 450 DE, Hamburg, Große Elbstraße 07/09/2015 20:27:00 EUR 105
Poul Henningsen. Pendant lamp, PH Artichoke, Ø 48 cm. Louis Poulsen. Newly renovated
Poul Henningsen. Pendant lamp, PH Artichoke, Ø 48 cm. Louis Poulsen. Newly renovated. Poul Henningsen. PH Artichoke, brushed steel, Ø 48 cm, with numbered certificate. Newly renovated, Poul Henningsen 1894 - 1967. 72 brushed steel leaves on 12 chromed steel arches. Complete with chromed aluminium socket cover, suspension wire, pulley and canopy. Designed 1957- 1959 for Langelinie ... Lot no: 3950076 EUR 4,020 DK, Hørsholm, Vibe Alle 07/09/2015 20:30:00 EUR 3,082
Poul Henningsen. PH 3/2 pendel, grønlakeret
Poul Henningsen. PH 3/2 pendel, grønlakeret . Poul Henningsen. PH 3/2 pendel, grønlakeret . Lakerede metalskærme med en hvidlakeret omrulning, ophæng i kobber og skærmholder samt skruer i forkobret messing. Lanceret i forbindelse med Poul Henningsens 120 års fødselsdag. Ø. 33 cm, H. 30 cm. Udstillingsmodel med brugsspor, ridser på ... Lot no: 3955800

EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 07/09/2015 20:30:00 EUR 281
Poul Henningsen. PH Artichoke, pendant with white-lacquered steel leaves. Ø 60 cm
Poul Henningsen. PH Artichoke, pendant with white-lacquered steel leaves. Ø 60 cm . Poul Henningsen 1894 - 1967. Pendant lamp, PH Artichoke, with 72 white-lacquered metal leaves on 12 chromed steel arches. Complete with chromed aluminium socket cover, suspension wire, white fabric flex and canopy. Designed 1957-1959 for Langelinie Pavillonen in Copenhagen. Produced by Louis ... Lot no: 3956027 EUR 3,082 DK, Vejle, Dandyvej 07/09/2015 20:55:00 EUR 2,814
Poul Henningsen, PH 3/2 Pendellampe / Pendelleuchte, für Louis Poulsen. Poul Henningsen, PH3/2 Pendellampe / Pendelleuchte, für Louis Poulsen. Fassung schwarz verchromt. Schirme aus zweilagigem Opalglas, Ausführung Louis Poulsen. Ø 29 cm / H. 24,2 cm. Archivfotos. Leichte Alters- und Gebrauchsspuren, teils kleine Kratzer und geringe, partielle Bereibungen. Lot no: 3951201 EUR 300 DE, Hamburg, Große Elbstraße 07/09/2015 21:02:00 EUR 220
Poul Henningsen. Fire PH4 pendler (4)
Poul Henningsen. Fire PH4 pendler (4) . Poul Henningsen 1894-1967. Fire PH4 pendler af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 40 cm. Fremstår med brugsspor og to lamper uden bundkapsel (4) Lot no: 3945518 EUR 214 DK, Esbjerg, Oddesundvej 08/09/2015 11:59:00 EUR 57
Poul Henningsen. PH5 pendel af rød lakeret aluminium
Poul Henningsen. PH5 pendel af rød lakeret aluminium. Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel med skærme af rød- hvid og blå lakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor og lette trykmærker. Lot no: 3958627 EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 08/09/2015 14:17:29 EUR 50
Poul Henningsen. Fem PH4 pendler (5)
Poul Henningsen. Fem PH4 pendler (5) . Poul Henningsen 1894-1967. Fem PH4 pendler af orangelakeret metal., monteret med sort stofledning. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 40 cm. Fremstår med brugsspor enkelte ridser.. (5) Lot no: 3959251 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 08/09/2015 14:44:00 EUR 74
Poul Henningsen. PH5 pendel, Ny model
Poul Henningsen. PH5 pendel, Ny model. Poul Henningsen. PH5 pendel med skærm af grønlakeret aluminium. Diam. 50 cm. Ny model, max. 200 w. Fremstillet hos Louis Poulsen. Lette/minimale brugsspor. Lot no: 3958833 EUR 335 DK, Herlev, Dynamovej 08/09/2015 15:09:46 EUR 214
Poul Henningsen. Charlottenborg pendant
Poul Henningsen. Charlottenborg pendant. Poul Henningsen 1894-1967. Large Charlottenborg pendant. Four white-varnished metal shades. Produced by Louis Poulsen. Literature: Jørstian, et. Al. 'Tænd! PH lampens historie', reproduced and discussed p. 243. Ø 65 cm. Signs of wear. First photo is an archive photo. Lot no: 3923709 EUR 804 DK, Kolding, Trianglen 08/09/2015 16:12:52 EUR 181
Louis Poulsen, par væglamper.
Louis Poulsen, par væglamper. . Poul Henningsen (1894-1967). PH-Hat væglampet af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 30 cm. Fremstår med aldersrelaterede spor. Lot no: 3956103 EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 08/09/2015 18:04:00 EUR 117
Poul Henningsen, P-Hat væglampetter (3)
Poul Henningsen, P-Hat væglampetter (3). Poul Henningsen, P-Hat væglampetter af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 30 cm. Fremstår med lettere slitage og malingrester. (3) Lot no: 3947989 EUR 201 DK, Aarhus, Egå Havvej 08/09/2015 18:36:00 EUR 114
 1 2 3 4  >>