Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched for "poul henningsen" in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4  >> ListGallery Lots per page
Poul Henningsen. Large Charlottenborg pendant
Poul Henningsen. Large Charlottenborg pendant. Poul Henningsen 1894-1967. Large Charlottenborg pendant. Four white-varnished metal shades. Produced by Louis Poulsen. Literature: Jørstian, et. al. 'Tænd! PH lampens historie', reproduced and discussed p. 243. Ø 65 cm. Signs of wear. First two photos are archive photos. Lot no: 3853034 EUR 1,340 DK, Vejle, Dandyvej 08/07/2015 12:05:00 EUR 777
Poul Henningsen. Et par PH5 pendler af hvidlakeret metal (2)
Poul Henningsen. Et par PH5 pendler af hvidlakeret metal (2) . Poul Henningsen 1894-1967. Et par PH5 pendler rmed skærme af hvidlakeret metal. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (2) Lot no: 3888999 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 08/07/2015 13:27:00 EUR 57
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 4½-4 pendant
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 4½-4 pendant. Poul Henningsen 1894-1967. PH 4½-4 pendant. White opal glass shade set. Chromed metal socket cover. Fabric cable. Produced by Louis Poulsen. Ø 45 cm. Lot no: 3889475 EUR 670 DK, Herlev, Dynamovej 08/07/2015 13:41:00 EUR 509
Pendant lamp, Louis Poulsen, PH Artichoke (steel), by Poul Henningsen. Ø 48 cm
Pendant lamp, Louis Poulsen, PH Artichoke (steel), by Poul Henningsen. Ø 48 cm. Poul Henningsen 1894-1967 for Louis Poulsen, pendant lamp, PH Artichoke, designed 1957-1959. Metal lamp, Danish design for Langelinie Pavillonen in Copenhagen, with 72 brushed steel leaves on 12 chromed steel arches. Complete with chromed aluminium socket cover, suspension wire, white fabric flex... Lot no: 3898070 EUR 3,082 DK, Odense, Kratholmvej 08/07/2015 13:46:41 EUR 2,479
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Contrast pendant
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Contrast pendant. Poul Henningsen, 1894-1967. Contrast lamp fitted with 10 shades, each with four different surfaces. Adjustable pendent tube for the adjustment of contrast lighting. Designed in 1958-62. Produced by Louis Poulsen. H. 40 Ø 45 cm. Signs of wear. Literature: 'Tænd PH lampens historie', reproduced and... Lot no: 3896290 EUR 804 DK, Hørsholm, Vibe Alle 08/07/2015 15:43:48 EUR 724
Poul Henningsen, PH-5 pendel
Poul Henningsen, PH-5 pendel. Poul Henningsen, PH-5 pendel med skærme af blålakeret metal. Ø 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med lettere slitage og bule. Lot no: 3895717 EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 08/07/2015 17:18:00 EUR 74
Poul Henningsen. Fatningshus til PH3 pendel, 1940'erne
Poul Henningsen. Fatningshus til PH3 pendel, 1940'erne. Poul Henningsen. Fatningshus af messing til PH3 pendel, stemplet Patented, 1940'erne. H. 14 cm. Defekt ledning. Aldersrelaterede brugsspor. Lot no: 3897632 EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 08/07/2015 19:04:00 EUR 107
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Pendel PH 4½-4
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Pendel PH 4½-4 . Poul Henningsen 1894-1967. PH 4½-4 pendel med skærme af hvidt opal glas, fatningshus af forkromet metal samt monteret med stofledning. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 45 cm. Fremstår med manglende mellemskærm. Lot no: 3890653 EUR 469 DK, Herlev, Dynamovej 08/07/2015 19:14:00 EUR 402
Poul Henningsen. PH 4/3 bordlampe
Poul Henningsen. PH 4/3 bordlampe. Poul Henningsen. PH 4/3 bordlampe med stamme og fatningshus af forkromet metal, skærmsæt af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 56 cm. Fremstår med brugsspor. Lot no: 3897239 EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 08/07/2015 19:23:00 EUR 188
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Charlottenborg pendant, large model, Ø 65 cm.
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Charlottenborg pendant, large model, Ø 65 cm.. Poul Henningsen 1894-1967. Charlottenborg pendant. Four white-varnished metal shades. Produced by Louis Poulsen, Ø. 65 cm. Literature: Jørstian, et. al. 'Tænd! PH lampens historie', reproduced and discussed p. 243. Light signs of wear. Lot no: 3849608 EUR 1,340 DK, Roskilde, Store Hedevej 08/07/2015 19:26:00 EUR 804
Poul Henningsen. PH 80 bordlampe, reservedele
Poul Henningsen. PH 80 bordlampe, reservedele. Poul Henningsen 1894-1967. PH 80 bordlampe med stamme af forkromet messingrør, skærm af akryl, fod af sort plast. H. 67 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår som reservedele, overskærm og fod med afslag, fatning løs, afbrydersnor defekt. Lot no: 3898553 EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 08/07/2015 19:34:00 EUR 57
Poul Henningsen. PH 4/3 table lamp, Pat. APPL.
Poul Henningsen. PH 4/3 table lamp, Pat. APPL.. Poul Henningsen. PH 4/3 table lamp. Browned brass stand. Through-switch, cast shade holder. Stamped PAT.APPL. Produced by Louis Poulsen 1926-28. Literature: 'Tænd ! PH-lampens historie', p. 147 & 148. H. 53 cm. Without shade set. Shade holder with a repair and loose top. Defective contact ... Lot no: 3897897 EUR 2,010 DK, Roskilde, Store Hedevej 08/07/2015 19:47:00 EUR 911
Poul Henningsen, golvlampa, PH80
Poul Henningsen, golvlampa, PH80 . Poul Henningsen, Louis Poulsen, golvlampa PH-80 Golvarmatur, modell PH80, formgiven av Poul Henningsen. I vit akrylplast. Höjd 132 cm. Märkt under lampskärm. Tillverkad för Louis Poulsen. Smärre slitage. Lot no: 3898660 EUR 321 SE, Stockholm, Slakthusgatan 08/07/2015 19:47:00 EUR 182
Poul Henningsen PH-80 gulvlampe. Med ny overskærm.
Poul Henningsen PH-80 gulvlampe. Med ny overskærm.. Poul Henningsen PH-80 gulvlampe med skærme af akryl samt top i rødt/sort kunststof, stander af forkromet metal monteret på sort fod. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 131 cm. Fremstår med revne i overskærm, ny skærm i original emballage samt fodafbryder medfølger. Lot no: 3898489 EUR 509 DK, Esbjerg, Oddesundvej 08/07/2015 19:51:00 EUR 255
Poul Henningsen. PH5 pendel, hvid
Poul Henningsen. PH5 pendel, hvid. Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Lette brugsspor. Lot no: 3897767 EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 08/07/2015 20:00:00 EUR 64
Poul Henningsen. PH 4,5/3 udendørslampe af kobber
Poul Henningsen. PH 4,5/3 udendørslampe af kobber . Poul Henningsen. PH 4,5/3 udendørslampe med skærme af patineret kobber. Formgivet i 1966. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 45 cm. Fremstår med patina, manglende skruer til bagstykke. Lot no: 3892706 EUR 469 DK, Vejle, Dandyvej 08/07/2015 20:35:00 EUR 322
Poul Henningsen. PH Artichoke, copper, Ø 60 cm
Poul Henningsen. PH Artichoke, copper, Ø 60 cm . Poul Henningsen: PH Artichoke, with top shade with copper leaves. Designed 1957- 1959 for Langelinie Pavillonen in Copenhagen. Produced by Louis Poulsen Literature: 'Tænd PH-lampens historie', reproduced and discussed pp. 276, 277, 278. Ø 60 cm. Minor traces of wear and scratches. Lot no: 3885418 EUR 4,289 DK, Herlev, Dynamovej 08/07/2015 20:53:00 EUR 3,350
Poul Henningsen. Par PH4 pendler (2)
Poul Henningsen. Par PH4 pendler (2) . Poul Henningsen 1894-1967. Par PH4 pendler af blålakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 40 cm. Fremstår med brugsspor i form af ridser og malerstænk. NB. Modelfoto, variationer kan forekomme. (2) Lot no: 3889450 EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 09/07/2015 11:39:00 EUR 74
Poul Henningsen. PH 80 standerlampe
Poul Henningsen. PH 80 standerlampe . PH80 standerlampe med skærme af akryl samt top af rødt/sort plastik, forkromet stamme, monteret på sort fod, ledning med afbryder. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 132 cm. Fremstår med alm. brugsslitage, afslag på overskærm. Lot no: 3882308 EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 09/07/2015 12:50:00 EUR 161
Poul Henningsen. PH-5 pendel, grålakeret
Poul Henningsen. PH-5 pendel, grålakeret . Poul Henningsen. PH5 pendel med skærm af grålakeret aluminium. Diam. 50 cm. Ny model, max. 200 w. Fremstillet hos Louis Poulsen. Enkelte brugsspor. Lot no: 3889168 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 09/07/2015 13:06:00 EUR 107
Poul Henningsen. Pendel PH5
Poul Henningsen. Pendel PH5 . Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret metal. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Med minimalt kanthak. Lot no: 3897693 EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 09/07/2015 15:34:53 EUR 64
Poul Henningsen m.fl. PH 4/3 pendel samt pendel (2)
Poul Henningsen m.fl. PH 4/3 pendel samt pendel (2). Poul Henningsen m.fl., PH 4/3 pendel af hvidlakeret metal samt pendel med skærm af hvidt opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 45 cm. H. 36 cm. Fremstår med manglende blændskærm. (2) Lot no: 3899007 EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 09/07/2015 17:04:00 EUR 40
Poul Henningsen. PH5 Pendel rød
Poul Henningsen. PH5 Pendel rød. Poul Henningsen 1894-1967. PH5 Pendel, rødlakeret metal med detaljer. Ø. 50 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Mindre brugsspor Lot no: 3899572 EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 09/07/2015 19:03:00 EUR 60
Poul Henningsen. PH 5 pendel, jubilæumsmodel
Poul Henningsen. PH 5 pendel, jubilæumsmodel . Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel, jubilæumsmodel, med skærme af grafitgrå lakeret metal, Ø 50 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen, Fremstår med lette brugsspor. Lot no: 3897810 EUR 241 DK, Roskilde, Store Hedevej 09/07/2015 19:21:00 EUR 87
Poul Henningsen. PH 2/1 klaverlampe
Poul Henningsen. PH 2/1 klaverlampe . Poul Henningsen. PH 2/1 klaverlampe med stel af forkromet metal, skærmsæt af opalglas, største skærm Ø 20 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med få brugsspor. Lot no: 3898950 EUR 469 DK, Roskilde, Store Hedevej 09/07/2015 19:30:00 EUR 456
Poul Henningsen. Et par PH5 pendler af hvidlakeret metal (2). Poul Henningsen 1894-1967. Et par PH5 pendler rmed skærme af hvidlakeret metal. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (2) Lot no: 3897558 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 09/07/2015 19:34:00 EUR 50
Poul Henningsen. To PH5 pendler (2)
Poul Henningsen. To PH5 pendler (2). Poul Henningsen 1894-1967. To PH5 pendler med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 50 cm. Fremstår med alm. brugspræg (2) Lot no: 3867210 EUR 241 DK, Herning, Engdahlsvej 09/07/2015 19:51:00 EUR 84
Poul Henningsen. PH5 pendel, hvidlakeret
Poul Henningsen. PH5 pendel, hvidlakeret . Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium, Ø 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor. Lot no: 3899492 EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 09/07/2015 19:55:00 EUR 47
Poul Henningsen. Pendant lamp. PH Artichoke, copper, Ø 72
Poul Henningsen. Pendant lamp. PH Artichoke, copper, Ø 72. Poul Henningsen. Pendant lamp. PH Artichoke, with 72 copper leaves on 12 chromed steel arches. Complete with chromed aluminium socket cover, suspension wire and canopy included. Designed 1957-1959 for Langelinie Pavillonen in Copenhagen. Produced by Louis Poulsen. Ø 72 cm. Louis Poulsen ID ... Lot no: 3893849 EUR 3,350 DK, Aarhus, Egå Havvej 09/07/2015 20:14:00 EUR 2,144
Poul Henningsen. PH pendant
Poul Henningsen. PH pendant. Poul Henningsen. Pendant. Patinated brass socket cover. Solid opal glass shade set. Wire shade holder stamped PH-2 Patented. Produced by Louis Poulsen in 1930's. Ø 30 cm. Lot no: 3899066 EUR 804 DK, Roskilde, Store Hedevej 09/07/2015 20:15:00 EUR 563
 1 2 3 4  >>