Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched in all lots in auctions that end within the next 24 hours  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 21  >> ListGallery Lots per page
Kranie fra moskusokse, Grønland
Kranie fra moskusokse, Grønland . Kranie fra moskusokse (Ovibos moschatus) fra Grønland, B. ca. 68 cm. Lot no: 4690994 EUR 269 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/06/2017 19:28:00 EUR 97
Haglgevær Sauer Sohn s/s kal 12/70
Haglgevær Sauer Sohn s/s kal 12/70. Haglgevær Sauer Sohn s/s kal 12/70, våbennummer 217716, fabrikationsnummer 13/1. PL 76 cm, TL 116 cm, afstand aftrækker til kolbe 35 cm. Boringer 1/2 + 1/2. Doubletrigger. Fremstår med lidt slør. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet. Lot no: 4699877 EUR 269 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/06/2017 19:29:00 EUR 84
Arne Jacobsen. Pair of Swan easy chairs, model 3320 (2)
Arne Jacobsen. Pair of Swan easy chairs, model 3320 (2). Arne Jacobsen. Two Swan easy chairs, model 3320. Original purple wool upholstery. Fully cast aluminium foot. Designed in 1957- 1958 for the hotel Royal in Copenhagen. Produced by Fritz Hansen. Literature: C. Thau & K. Vindum. 'Arne Jacobsen'. Signs of wear, minor stains. (2) Lot no: 4688537 EUR 2,555 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/06/2017 19:29:00 EUR 1,748
Pendel, sort, industrielt design.
Pendel, sort, industrielt design.. Pendel i industrielt design. Mat sort. Kæde medfølger, som kan afkortes. Fatning E27. Pærer medfølger ikke. Lampen måler 35x55. Fremstår i original emballage. Emballagemål: 61x48x48 cm. Modelfoto. Lot no: 4686668

EUR 336 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/06/2017 19:30:00 EUR 108
Strandkurv, model Hornbæk rød/hvid stribet
Strandkurv, model Hornbæk rød/hvid stribet . Strandkurv, model Hornbæk rød/hvid stribet, af træ og kunstflet, med plads til to personer. Indvendig beklædning samt hynder betrukket med markisestof. Flere detaljer i form af integreret fodstøtter, markise, mindre sidebord, samt regulerbart rygstøtte. H. 155 cm. B. 119 cm. D. 98 cm. Fremstår ... Lot no: 4639252

EUR 350 DK, Odense, Kratholmvej 24/06/2017 19:30:00 EUR 249
Kolossal Terrazzo krukker til haven (2)
Kolossal Terrazzo krukker til haven (2). Kolossal havekrukker i sort terrazzo til haven. H. 100 cm. B. 45 cm. D. 45 cm. Frostsikker. Lot no: 4698579

EUR 538 DK, Odense, Kratholmvej 24/06/2017 19:30:00 EUR 175
Sängbord
Sängbord. SÄNGBORD, 2 st, 1900-talets första hälft, björk, med ljusspräcklig marmorskiva och skåpsdel, låda i sargen, höjd 74, 40x40 cm Lot no: 4699462 EUR 206 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/06/2017 19:30:00
Peter J. Lassen. Five Montana modules with bases white (10)
Peter J. Lassen. Five Montana modules with bases white (10). Peter J. Lassen. Five Montana modules, white-varnished MDF. Front with sliding doors enclosing shelves; one module with drawers behind sliding doors. Two modules with lock, key not included (unlocked). With bases. Signs of wear, small scratches. Dimensions: 82x70x39 cm. Base H. 7 cm. (10) Lot no: 4692714 EUR 1,681 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24/06/2017 19:30:00 EUR 1,412
Verner Panton. Par lænestole, system 1-2-3 (2)
Verner Panton. Par lænestole, system 1-2-3 (2). Verner Panton (1926-1998). To spise stole model 1-2-3, overpolstret med brunt stof. Monteret på base i form af trompetfod i støbt aluminium. Formgivet 1973. Udført hos Fritz Hansen. Kommer fra Dronninglund Kunstcenter. Fremstår med brugsspor herunder slitage på stof samt porøs skum. Se også ... Lot no: 4665681 EUR 269 DK, Aalborg, Nibevej 24/06/2017 19:30:00 EUR 118
Poul Henningsen. Par PH5 pendler, hvid (2)
Poul Henningsen. Par PH5 pendler, hvid (2). Poul Henningsen. Et par PH5 pendler med skærme af lakeret aluminium, Ø 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, ridser og buler. (2) Lot no: 4682707 EUR 269 DK, Herlev, Dynamovej 24/06/2017 19:30:00 EUR 188
Antoni Adamski f.1955 cd,  Akryl på lærred. Komposition med model.
Antoni Adamski f.1955 cd, Akryl på lærred. Komposition med model.. Antoni Adamski f.1955 cd, Komposition med model. Akryl på lærred. Mål 80 x 60 cm (84 x 64 cm) Lot no: 4697108 EUR 269 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/06/2017 19:31:00 EUR 91
Glass cabinet, two sections, painted white (2)
Glass cabinet, two sections, painted white (2). Glass cabinet, two sections. Wood painted white, patinated iron pulls. Bottom with three drawers, three doors enclosing three shelves. Moulded top and three barred glass doors enclosing three shelves. Display model. (2) Lot no: 4655525

EUR 740 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24/06/2017 19:31:00 EUR 390
Ring with spinel and diamonds
Ring with spinel and diamonds. Ring, 18 kt. rhodium-plated gold with a large old mining Burma spinel, approx. 14.03 ct, surrounded by brilliant-cut diamonds, total approx. 1.60 ct. Colour: Top Wesselton/G-Wesselton/H. Clarity: VS. Ring size Ø 16.25 mm. Weight approx. 11 g. Lot no: 4691888 EUR 2,421 DK, Odense, Kratholmvej 24/06/2017 19:31:00 EUR 632
Handknuten persisk matta 208 x 127 cm
Handknuten persisk matta 208 x 127 cm. Orientalsk, handknuten matta, 208 x 127 cm. Ull på bomullsvarp. Central medaljong, tätt mångfärgat mönster på röd botten. Bruksslitage, se bild. Proveniens: Hotel Mäster Johan, Malmö. OBS! Mattans färg varierar beroende på vilken vinkel man ser den ifrån Lot no: 4693266 EUR 309 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24/06/2017 19:32:00 EUR 31
Svensk Gotland skind Hvid
Svensk Gotland skind Hvid. Svensk Gotland skind. Hvid. Lækker tyk kvalitet. stemplede: Scandinavian lamb/sheepskinCa. 94 x 62 cm. Miljørigtigt og skånsomt produceret uden brug af krom for at beholde uldens naturlige egenskaber. Stol medfølger ikke. Lot no: 4667789

EUR 148 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/06/2017 19:32:00 EUR 54
Stig slas Claesson
Stig slas Claesson. STIG "SLAS" CLAESSON (1928-2008): Stockholmsmotiv, signerad Stig Claesson, 23/360, litografi, ca 44x59 cm Lot no: 4699463 EUR 154 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/06/2017 19:33:00
Jonas Lindvall, Stolab, stol 'Hundranian'
Jonas Lindvall, Stolab, stol 'Hundranian'. Stol 'Hundranian', formgiven av Jonas Lindvall. Vitlackerad med stoppad textilklädd sits. Tillverkad för Stolab. Stapelbar. Bredd 56 cm, djup 49 cm, höjd 80 cm och sitthöjd 45 cm. Lot no: 4684289

EUR < 125 SE, Stockholm, Slakthusgatan 24/06/2017 19:33:00 EUR 33
To katana sværd med stand samt wakizashi (3)
To katana sværd med stand samt wakizashi (3). To katana sværd med stand samt wakizashi. Nyere dato. L. 103-69 cm. (3) Lot no: 4687668 EUR 202 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/06/2017 19:33:00 EUR 108
Dansk Miniériffel M. 1861, ex fransk M. 1822 transformée
Dansk Miniériffel M. 1861, ex fransk M. 1822 transformée. Dansk Miniériffel M. 1861, ex fransk M. 1822 transformée. PL. 75,5 TL. 115 cm. Fremstår med stram og velfungerende mekanik og aftræk. Fremstår i god stand set i forhold til alder. Dette våben er fremstillet før 1870 og kan derfor erhverves af enhver Lot no: 4688957 EUR 605 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/06/2017 19:34:00 EUR 296
Barhocker von Brunner
Barhocker von Brunner. Barhocker von Brunner. Modell we_talk 9911. Design von Justus Kolberg. Standsäule und Fußstütze Rundstahlrohr, verchromt. Sitz aus Buchenformsperrholz und gepolstert mit hellem Stoff bezogen. Maße: H. 77 cm, B. 44 cm, T. 43 cm, SH. 77 cm. Ausstellungsstück. Lot no: 4687829 EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24/06/2017 19:35:00 EUR 40
Drei Konferenzstühle von Brunner (3)
Drei Konferenzstühle von Brunner (3). Drei Konferenzstühle von Brunner. Modelle 1224/A. Design von Lepper Schmidt Sommerlade. Kufengestell, glanzverchromt. Sitzschalen aus Buchenformsperrholz. Korpus mit Armlehnen. Kunststoffgleiter. Verschiedene Farben, Stoffe und Polster. Mit Hypereinsatz. Maße: H. 83 cm, B. 56,5 cm, T. 57 cm, SH.... Lot no: 4688185 EUR 150 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24/06/2017 19:35:00 EUR 40
Will Spanier, Konvolut von drei Radierungen (3)
Will Spanier, Konvolut von drei Radierungen (3). Will Spanier (1894-1957), Konvolut von drei Radierungen - 1. Brücke, Maße: 26 x 31,5 (Rahmenmaße: 45 x 49 cm), 2. Reetdachhaus, Maße: 23 x 31,5 (Rahmenmaße: 44 x 54 cm),3. Rückenakt, Bildmaße: 33,5 x 25,5 ( Rahmenmaße: 48,5 x 40). Alle handsigniert. Zwei Blätter stark gebräunt. (3) Lot no: 4678301 EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24/06/2017 19:36:00 EUR 40
Bokskåp
Bokskåp. BOKSKÅP med skrivinredning, sekelskifte 1900, 2-delad, vitbemålad, inredning med fack och lådor, skrivklaff med dold låda, underdel med inredning med hyllplan, höjd ca 228, 121x58 cm, nycklar medföljer Lot no: 4699464 EUR 411 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/06/2017 19:36:00
Charles Eames, Lounge Chair with accompanying Ottoman, high model (2)
Charles Eames, Lounge Chair with accompanying Ottoman, high model (2). Charles Eames. Lounge Chair with accompanying Ottoman. Seat and back with dark walnut shells, black leather covers, swivel black / polished aluminium foot. High model, 86 cm. Designed in 1958. Produced by Herman Miller. No traces of wear. (2) Lot no: 4695471 EUR 5,917 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/06/2017 19:37:00 EUR 4,707
Lovebed, model Toledo (3)
Lovebed, model Toledo (3). To-delt lovebed, med sort solskærm samt sofabord med glasplade.Udført i sort kraftig håndflettet polyrattan 4 linierflet. Solskærm af sort vandafvisende 310g polyester stof samt vandafvisende hynder med sort vaskbart betræk. Hyndetykkelse 8 cm .Stel af pulverlakeret aluminium. Solskærmen er ... Lot no: 4667551

EUR 336 DK, Herlev, Dynamovej 24/06/2017 19:38:00 EUR 182
KMO
KMO. SMYCKEN, 8 dlr, bestående av: halsband, armband, 4 st., örhängen, 3 par, design KMO Lot no: 4699465 EUR 154 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/06/2017 19:39:00
Hvid markise 4 meter, hellukket aluminiumskasse, motor samt fjernbetjening. Galvaniserede beslag samt rustfri bolte
Hvid markise 4 meter, hellukket aluminiumskasse, motor samt fjernbetjening. Galvaniserede beslag samt rustfri bolte. Hvid markise i hellukket aluminiumskasse med motor samt tilhørende fjernbetjening. 4 meter bred med 3 meter udfald. Monteret med kraftig overfladebehandlet vandafvisende polyesterdug i hvid farve på 300 gram/m2. Galvaniserede beslag samt rustfri bolte. Markisen kan styres via fjernbetjeningen ... Lot no: 4643875

EUR 672 DK, Helsingør, Støberivej 24/06/2017 19:40:00 EUR 619
Panini grill samt fritøse, dobbelt(2)
Panini grill samt fritøse, dobbelt(2). Fritøse samt Panini grill i rustfrit stål. Fritøse med 2 stk. 11 Liters olietanke 67x45x35 cm. Panini grill med 2 grillflader 58x40x21 cm. Begge fremstår i original emballage. (2) Lot no: 4680937

EUR 672 DK, Odense, Kratholmvej 24/06/2017 19:40:00 EUR 215
Asger Bay Christiansen. Pendler, model Haiko (4)
Asger Bay Christiansen. Pendler, model Haiko (4) . Asger Bay Christiansen. Fire pendler af sortlakeret stål model Haiku. H. 38 cm. Ø 9 cm. Lübcke transformer medfølger. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. (4) Lot no: 4682616 EUR < 125 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24/06/2017 19:41:00 EUR 50
Bracelet with pink sapphires and brilliant-cut diamonds
Bracelet with pink sapphires and brilliant-cut diamonds. Bracelet, 18 kt. rhodium-plated gold. 11 oval facet-cut pink sapphires in between which are 20 brilliant-cut diamonds, total approx. 0.40 ct., colour: Top Cape/K, clarity:: P1-2. Clasp with safety catch. Circumference approx. 16 mm. Weight approx. 12.7 grams. Lot no: 4691892 EUR 1,345 DK, Odense, Kratholmvej 24/06/2017 19:42:00 EUR 471
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 21  >>