Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3  >> ListGallery Lots per page
Poul Henningsen golvlampa
POUL HENNINGSEN (Danmark, 1894-1967), "PH80", golvlampa, Louis Poulsen, Danmark, förkromad metall samt akrylplast, etikettmärkt, höjd ca 130 cm
Lot no: 4924751
EUR 415 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24/02/2018
17:36:00
Severin Hansen. Floor lamp ‘Bridgelampe’ in varnished beech
Severin Hansen. Floor lamp ‘Bridgelampe’ in varnished beech, brass fittings, curving stem on tripod base with switch underneath. H. 160 cm. With age-related signs of wear.
Lot no: 4891168
EUR 1,679 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25/02/2018
19:15:00
EUR 242
Golvlampa EWÅ
EWÅ, golvlampa, 1900-talets andra hälft, mässing, etikettmärkt, total höjd ca 140 cm
Lot no: 4925037
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25/02/2018
20:48:00
Hans-Agne Jakobsson golvlampa
HANS-AGNE JAKOBSSON, "G-198", golvlampa, stomme i mässing, skärm i textilklädd papp, etikettmärkt Hans-Agne Jakobsson AB Markaryd Sweden, höjd ca 152 cm
Lot no: 4925089
EUR 156 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26/02/2018
12:00:00
Standerlamper / gulvlamper, messing, 1900-tallets 2. halvdel (2)
Standerlamper / gulvlamper, messing, Bouillotte form m.m., 20. Årh. 2. halvdel, H. 145-165 cm. Fremstår m/ brugsspor bl.a. tryk på fødder. (2)
Lot no: 4911204
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 26/02/2018
13:32:00
Svensk Design: Standerlampe
Svensk Design: Standerlampe af fyrretræ med justerbar højde. H 145 cm. Montering af messing og le klint skærm. Fremstillet af Solbackens Svarveri. Sweden. Type 39A. Med brugsspor og skærm er meget gulnet.
Lot no: 4926260
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 26/02/2018
14:17:17
Emanuele Ricci, a pair of floor lamps, model Samba for Sidecar (2)
A pair of floor lamps, model Samba, Italian design by Emanuele Ricci for Sidecar. Designed in the 1980s. Structure of steel wire varnished in black, reflector of chrome-plated metal, bottom cover of black plastic, fitted with rope dimmer. The light is to be rested against a wall. Marked in the ...
Lot no: 4902455
EUR 700 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26/02/2018
14:25:00
Halskov & Dalsgaard. Standerlamper, model Flamingo (2)
Halskov & Dalsgaard. Standerlamper med skærm af mundblæst hvidt opalglas, stel af rundstål. H. 130 cm. Formgivet i 2005. Fremstillet hos Lightyears, model Flamingo. Fremstår med brugsspor, én med manglende gummiringe på fod.
Lot no: 4925781
EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 26/02/2018
15:09:00
Gulvlampe / standerlampe, Le Klint, Model 368 af Flemming Agger
lemming Aggerlakeret, Le Klint, model 368, gulvlampe / standerlampe af lakeret metal, med plisseret skærm(med tryk), H. 142 cm. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 4925747
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 26/02/2018
16:04:00
Par Manhattan standerlamper, hvidlakeret aluminium (2)
Par standerlamper, model Manhattan med kugletop af hvidlakeret aluminium. Ø 40 H. 156 cm. Arkivfoto. Fremstår i original emballage. Emballagemål: 2 kasser: 56x74x49 cm. 9,1 kg. (2)
Lot no: 4894007

EUR 296 DK, Herlev, Dynamovej 26/02/2018
19:08:00
EUR 94
Flemming Agger for Le Klint. Standerlampe, model 369
Flemming Agger for Le Klint. Standerlampe, model 369, stel af sortlakeret metal monteret med plisséret skærm. H. 137. Fremstår med brugsspor; skærm med buler og trykmærker.
Lot no: 4925790
19:34:00
Standerlampe, 1900-tallets første halvdel
Standerlampe med højdejusterbar stamme og fod af metal, overskærm af messing med gennembrudt kant. H. ca. 120 cm. Lampen er sammensat, dele ant. fra Lyfa samt Fog & Mørup. fremstår med naturligt brugspræg og patina. Manglende inderskærm.
Lot no: 4925213
EUR 269 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/02/2018
19:38:00
Aage Petersen for Le Klint, gulvlampe af messing, model 339
Aage Petersen for Le Klint, stander / gulvlampe, model 339. Stander af messing, monteret med plisseret skærm. Højde justérbar. H. 133-180 cm. Fremstår med brugsspor herunder enkelte ridser samt hul i skærm.
Lot no: 4906439
EUR 161 DK, Aalborg, Nibevej 26/02/2018
19:45:00
Standerlampe af teak og messing
Standerlampe af teak og messing med stribet skærm. Højde med skærm 167 cm. Fremstår med skævhed samt brugsspor.
Lot no: 4925531
EUR 349 DK, Herlev, Dynamovej 26/02/2018
19:45:00
EUR 94
Awssi Design. Gulvlampe i art deco stil, model 'Pregnant Lady'
Awssi Design. Gulvlampe / standerlampe 'Pregnant Lady' i art deco stil, skærme af hvidt glas, stel af forkromet metal, base af sortlakeret metal. Ultimo 1900-tallet. Udgået fra lampebutikken 'Something Special', København. H. ca. 187 cm. Fremstår med mærke på base.
Lot no: 4923477
EUR 269 DK, Helsingør, Støberivej 26/02/2018
20:10:00
Par Livida LED gulvlamper, Seeddesign (2)
Par Livida LED gulvlamper, Seeddesign. Med afbryder, flex-hals og fod i cement. LED-pære medfølger. Modelfoto (2)
Lot no: 4922467

EUR 134 DK, Aarhus, Egå Havvej 26/02/2018
20:23:00
Achille Castiglioni. Standerlampe, model Brera
Achille Castiglioni. Standerlampe med stel af forkromet metal, skærm af matteret hvidt glas. Formgivet i 1992. H. 138 cm. Fremstillet hos Flos, model Brera. Fremstår med enkelt ridser på fod.
Lot no: 4923805
20:43:00
LAMPA PÅ PEIDESTAL
LAMPA på peidestal, samtida, lampan i form av kerub, konstmassa, totalhöjd ca 173 cm
Lot no: 4926750
EUR 207 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27/02/2018
14:28:00
Hans Agne Jakobsson loftlampe og lysestager
Hans Agne Jakobsson loftlampe og lysestager, to lysestager af messing og glas H. 23 cm. Loftlampe af messing, skærm medfølger, H. 46 cm. Ene stage med manglende glas, samt et beskadiget glas. Fremstår med brugsspor ridser og mærker .
Lot no: 4925508
EUR 269 DK, Herlev, Dynamovej 27/02/2018
15:09:12
Stehleuchte der 1950er/60er Jahre.
Stehleuchte der 1950er/60er Jahre. Verchromter Fuß, mit zwei Brennstellen versehen mit separierter Kordelschaltung. Dünner, durchscheinender Schirm, vermutlich Vinyl. Stärkere Gebrauchsspuren. Maße: H 135 cm, ø 49 cm.
Lot no: 4924351
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27/02/2018
15:56:28
Standerlampe
Standerlampe med stel af messing. Højdejusterbar. H 135/195 cm. Fremstår med brugsspor enkelte buler.
Lot no: 4920159
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27/02/2018
16:34:00
Stehlampe / Tisch/ Stehleuchte mit Lederschirm (2)
Konvolut Tisch und Stehlampe / Stehleuchte mit Lederschirm. Klassisch reduzierte Formgebung, Runde Lampenfuß, mehrer Brennstellen. Maße ca: H. 150 und 66 cm, D. 62 cm und 45 cm. Gebrauchsspuren. (2)
Lot no: 4927193
EUR 300 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27/02/2018
17:29:00
EUR 45
Arne Jacobsen. Floor lamp, model Royal
Arne Jacobsen 1902-1971. Floor lamp with frame in steel. Fitted with a flax shade. H. 183 cm. Produced by Santa & Cole. Designed 1956 for the Royal Hotel in Copenhagen. Literature: C. Thau. Arne Jacobsen. Discussed and reproduced p. 439, reproduced p. 434, 436.
Lot no: 4925549
EUR 1,075 DK, Herlev, Dynamovej 27/02/2018
19:20:00
EUR 349
Golvlampa
GOLVLAMPA, 1900-tal, stomme och fot i gulmetall, svängd arm, skärm i textil, höjd ca 145 cm
Lot no: 4926877
EUR 156 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27/02/2018
19:36:00
Poul Henningsen PH80 golvlampa Louis Poulsen
POUL HENNINGSEN, "PH80" golvlampa, Louis Poulsen, Danmark, förkromad metall samt akrylplast, etikettmärkt, höjd ca 132 cm
Lot no: 4926895
EUR 311 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27/02/2018
19:54:00
BELID. Par standerlamper, forkromet metal. (2)
BELID. Par standerlamper, type G3029, stel af forkromet metal, rund fod, fodafbryder montret på ledning. H.160 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Med brugsspor.Proveniens: Hotel Skt. Annæ i Kbh. (2)
Lot no: 4908170
EUR 202 DK, Helsingør, Støberivej 27/02/2018
20:13:00
Poul Henningsen. PH 4½ / 3½ standard lamp
Poul Henningsen. PH 4½ / 3½ standard lamp with stem and socket cover in chrome-plated metal, shade set in white opal glass. Produced by Louis Poulsen.
Lot no: 4918658
EUR 1,343 DK, Roskilde, Store Hedevej 27/02/2018
20:27:00
EUR 833
Poul Henningsen. 3½-2½ copper floor lamp - limited edition
Poul Henningsen. PH 3½-2½ copper standard lamp - Limited edition. Two top shades in copper and mouth-blown glass. Middle and bottom shade in mouth-blown white opal glass. Shade holder in copper-plated cast brass. Stem in copper. Produced by Louis Poulsen in limited numbers. Dimensions: Ø 33 cm. ...
Lot no: 4926534
EUR 2,015 DK, Vejle, Dandyvej 27/02/2018
20:35:00
EUR 967
Josef Frank golvlampa
JOSEF FRANK, Firma Svenskt Tenn, golvlampa modell 2148, mässing, pelare lindad i skinn, 3 +1 ljuspunkter, höjd ca 150 cm
Lot no: 4928089
EUR 467 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28/02/2018
10:15:00
Lyktan Bankeryd golvlampa
LYKTAN BANKERYD , golvlampa, metall, 3 armad, höjd ca 202
Lot no: 4928122
EUR 156 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28/02/2018
11:17:00
 1 2 3  >>