Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4  >> ListGallery Lots per page
Par gulvlamper i teak med Le Klint skærme. (2)
Par standerlamper udført i teaktræ samt messing med plisséret Le Klint skærme. H. 171 cm. Ø. 48 cm. Fremstår med brugsspor herunder enkelte mærker på skærme. (2)
Lot no: 4841944
EUR 269 DK, Aalborg, Nibevej 22/11/2017
19:45:00
EUR 64
Golvlampa design Achille & Pier Giacomo Castiglion
ACHILLE & PIER GIACOMO CASTIGLIONE, "Arco", golvarmatur, Flos, Italien, formgivningsår 1962, sockel av marmor, ställbar ställning, skärm av aluminium, höjd ca 230 cm
Lot no: 4842201
EUR 622 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22/11/2017
19:52:00
Greta M. Grossman. Gulvlampe, model Cobra
Greta M. Grossman 1906-1999. Gulvlampe, model Cobra, Farve Anthracite stål, fleksibel top. Stofledning med afbryder. H. 120 cm. Skærm Ø 27 cm. Skærm højde. 8 cm. Ledningslængde 2,3 meter. Fremstillet hos Gubi. Fremstår med meget få brugsspor
Lot no: 4842794
EUR 202 DK, Aarhus, Egå Havvej 22/11/2017
19:59:00
EUR 202
DULTON CO LDT. Standerlampe, forkrommet
DULTON CO LDT. Standerlampe. Fremstillet af forkrommet metal. Stativ med sammenklappelig fod samt justerbar i højde. Justerbar svingarm. H. 180 B. 65 cm.
Lot no: 4744696

EUR 403 DK, Helsingør, Støberivej 22/11/2017
20:00:00
EUR 175
Svend Aage Holm Sørensen golvlampa
SVEND AAGE HOLM SØRENSEN, golvlampa modell E1770, ASEA belysning, omkring 1900-talets mitt, lackerad metall, höjd ca 134 cm.
Lot no: 4842218
EUR 311 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22/11/2017
20:26:00
Lampe / Stehleuchte, Holz, Metall und Kordel
Lampe / Stehleuchte, Holz, Metall und Kordel. Konstrution auf rundem Standfuß mit drei-fach Gestänge, Leuchtenschirm aus Kordelgeflecht mit einer Brennstelle, H.155cm - D.Schirm 41cm - D.Fuß 30cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren.Lauritz.com garantiert nicht die Funktionalität.
Lot no: 4799203
EUR 300 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22/11/2017
20:54:00
EUR 125
Fagerhult golvlampa
FAGERHULT, golvlampa, 1980-tal, mässing, etikettmärkt, ca 138 inkl skärm
Lot no: 4843306
EUR 156 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23/11/2017
10:00:00
Bergboms, "G 09" golvlampa, 1950-tal Tema lampor
BERGBOMS, golvlampa, modell G-09, stomme i grålackerad metall, ljusarm i mässing, märkt Bergboms G-09, ställbar höjd, ca höjd 125 cm
Lot no: 4843356
EUR 415 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23/11/2017
11:46:00
Søholm standerlampe
Søholm standerlampe med kegleformet fod af keramik, bibelsk motiv med glasur i blå farver samt metalmontering. Højde 156 cm. inkl. skærmholder. Skærm er gulnet
Lot no: 4844187
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 23/11/2017
13:41:49
Golvlampa jugend
AMPEL, 1900-talets början, jugend, smide, höjd ca 95, diameter 50 cm
Lot no: 4843472
EUR 207 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23/11/2017
16:36:00
Carl Fagerlund, tilskrevet. Standerlampe
Carl Fagerlund, tilskrevet. Standerlampe af glas og messing, højdejusterbar, H. ca. 125-160 ekskl. skærmholder. Skærm medfølger ikke. Fremstår med alders- og brugsspor.
Lot no: 4842747
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/11/2017
19:27:00
EUR 44
Golvlampa 1900-talets första hälft
GOLVLAMPA, 1900-talets första hälft, i form av altarljusstake, förgylld, skuren dekor, total höjd ca 164 cm
Lot no: 4843551
EUR 156 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23/11/2017
19:44:00
Piedestal 1900-talets första hälft
PIEDESTAL, 1900-talets första hälft, fanérad i mahogny, höjd ca 99 cm
Lot no: 4843557
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23/11/2017
19:56:00
Verner Panton. Panthella standerlampe
Verner Panton. Pantella standerlampe af hvid akrylplast, afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 125 Ø 50 cm. Original tre trins pære medfølger. Fremstår med brugsspor, lettere gulnet og defekt skærmholder.
Lot no: 4843258
EUR 202 DK, Aarhus, Egå Havvej 23/11/2017
19:58:00
EUR 154
Fog & Mørup. Standerlamper af hvidlakeret metal
Fog & Mørup. Standerlamper af hvidlakeret metal, højtejusterbar. 1970'erne. H. 180-138 cm. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.
Lot no: 4842866
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 23/11/2017
20:04:00
EUR 44
Poul Henningsen. 3½-2½ Copper floor lamp - Limited edition
Poul Henningsen. 3½-2½ Copper floor lamp - Limited edition. Top shade in mouth-blown opal glass. Middle and bottom shades in mouth-blown white opal glass. Shade holder in copper-plated cast brass. Copper stand. Produced by Louis Poulsen in limited numbers. Dimensions: Ø 33 cm. H. 130 cm. Some ...
Lot no: 4844133
EUR 1,075 DK, Herlev, Dynamovej 23/11/2017
20:11:00
EUR 806
Stehleuchten / Stehlampen / Lampen, Schwarz (2)
Ein Paar Stehleuchten, Metallkonstruktion, verchromt, auf rundem Stand mit geradem Bein und zwei verstellbaren Leuchtköpfen, schwarz lackiert. Maße: H.165cm. Gebrauchs- und Reibespuren. Leichte Oxidationsspuren. (2)
Lot no: 4810489
EUR 300 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23/11/2017
20:15:00
Ubekendt lampeproducent 1900-tallets midte. Et par standerlamper i industriel design. (2)
Ubekendt lampeproducent 1900-tallets midte. Et par standerlamper i industriel design, hver med højdejusterbar stamme og firpasfod af metal, justerbar skærm af aluminium monteret på justerbar svanehals. H. ca. 145 - 196 cm. Fremstår med brugsspor, anløber/rust. Lauritz.com garanterer ikke for ...
Lot no: 4842875
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 23/11/2017
20:34:00
Wiinback Gulvlampe. Justerbar gulv samt bordlamper (3)
Wiinback Gulvlampe. Justerbar gulv samt bordlamper på trefod i sortbemalet træ med sort stof skærm, justerbar højde, som vist på foto 59/144 cm, omkreds på lampeskærm 24/48 cm. Udstillingsmodel. Fremstår samlet.
Lot no: 4842884
EUR 242 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/11/2017
20:50:00
EUR 87
Golvlampa 1950-tal
GOLVLAMPA, 1950-tal, mässing och svärtad metall, 3 ljuskällor, undertill märkt J1080, ca 131 cm
Lot no: 4845561
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24/11/2017
10:20:00
Golvlampor 1980-tal
GOLVLAMPOR, 2 st., 1980-tal, rödlackerad metall, mässingsdetaljer, kupor med grönt glas, höjd ca 180 resp. 135 cm
Lot no: 4845566
EUR 207 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/11/2017
10:32:00
Poul Henningsen. PH3½-2½ copper floor lamp - Limited Edition
Poul Henningsen. PH 3½-2½ copper floor lamp, Limited Edition. Two top shades including one in copper and in mouth-blown glass. Mouth-blown white opal glass middle and lower shades. Copper-plated cast brass shade holder. Copper stem. Produced by Louis Poulsen during a limited period. Dimension: Ø ...
Lot no: 4818815

EUR 2,015 DK, Kolding, Trianglen 24/11/2017
13:35:00
EUR 1,612
Jasper Morrison. Glo-Ball Gulvlampe, Flos
Jasper Morrison. Glo-Ball Gulvlampe, Flos Jasper Morrison. Standerlampe Glo-ball, model F3. Skærm af matteret opalglas, stel af hvidlakeret metal monteret med lysdæmper. Design Jasper Morrison, produceret hos Flos. H. ca. 193 cm
Lot no: 4844965
EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 24/11/2017
15:01:00
EUR 101
Golvlampa i teak, 50-tal
Golvlampa i teak på trepassfot, 50-tal. Höjd inkl. skärmhållare 130 cm
Lot no: 4840198
EUR < 125 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 24/11/2017
16:25:00
EUR 36
Greta M. Grossman 1906-1999. Gulvlampe, model Cobra, Blue Grey stål, fleksibel top. Stofledning med afbryder.Højde. 1200 mm. Skærm Ø27 cm. Skærm højde. 8 cm. Ledningslængde 2,3 meter. Fremstillet hos Gubi. Udstillingsmodel med meget få brugsspor
Lot no: 4845223
EUR 403 DK, Aalborg, Nibevej 24/11/2017
18:36:00
EUR 128
Atelier Lyktan, Stehleuchte, Schweden, Metall
Atelier Lyktan, Stehleuchte, Schweden, Konstruktion aus rot lackiertem Metall, Leuchtenschirm mit Kunststoffgitter, mit Herstelleraufkleber, Maße: H. 132 cm, D. 46 cm, Gebrauchsspuren, Kratzer, Abrieb und partielle Bestoßungen am Metall.
Lot no: 4834202
EUR 300 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24/11/2017
19:28:00
EUR 45
Robert Dudley Best, Bestlite for Gubi, gulvlampe BL3
Robert Dudley Best (1892-1984), Bestlite for Gubi, gulvlampe / standerlampe BL3, farve: offwhite og krom, H. 145 cm. Udstillingsmodel, modelfotos, fremstår i original emballage. Kan fremstå med enkelte ridser og mærker.
Lot no: 4793152

EUR 269 DK, Herlev, Dynamovej 24/11/2017
19:29:00
EUR 390
Verner Panton 'Pantella' standerlampe
Verner Panton (1926-1998) 'Pantella' standerlampe formgivet i 1971. Stel og skærm af hvidt metal og plast. H. 130 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, skrammer heraf lidt nuanceforskel
Lot no: 4844604
EUR 202 DK, Aalborg, Nibevej 24/11/2017
19:30:00
EUR 148
Greta M. Grossman 1906-1999. Gulvlampe, model Cobra, Farve Jet Black stål, fleksibel top. Stofledning med afbryder.Højde. 1200 mm. Skærm Ø27 cm. Skærm højde. 8 cm. Ledningslængde 2,3 meter. Fremstillet hos Gubi. Fremstår med meget få brugsspor
Lot no: 4845229
19:39:00
EUR 128
Kunststoff Bodenleuchte / Stehleuchte der 1970er Jahre von Scanlight, Sweden
Kunststoff Bodenleuchte / Stehleuchte der 1970er Jahre von Scanlight, Sweden. Konstruktion mit Gestell aus weiß lackiertem Metall, Diffusor aus orangem Kunststoff. Mit Aufkleber bezeichnet. D. 39cm, H. 90cm. leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, am Stand kleinere Flecken, am oberen Rand eine ...
Lot no: 4845800
EUR 150 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 24/11/2017
19:40:00
 1 2 3 4  >>