Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched in Furniture  in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 92  >> ListGallery Lots per page
Jasper Morrison for Vitra. Two-seater 'Morrison' sofa
Jasper Morrison for Vitra. Two-seater 'Morrison' sofa. Jasper Morrison. Two-seater 'Morrison' sofa. PU foam padding upholstered in leather with light patina. Aluminium legs. L. 163 cm. Produced by Vitra. Lot no: 3690787 EUR 1,477 DK, Kolding, Trianglen 29/01/2015 15:20:00 EUR 725
Bord, Art Deco, 1930-tal
Bord, Art Deco, 1930-tal. Bord, Art Deco, 1930-tal. Intarsiadekor. H. 57 cm. Diam. 55 cm. Lot no: 3698199 EUR < 125 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 29/01/2015 15:23:00 EUR 182
George III form chatol, eg
George III form chatol, eg. To-delt George III form chatol af lakeret egetræ, i fronten fire skuffer, herover skråtstillet skriveklap, bag hvilken små skuffer og pigeonholes; overskab med to sprossede låger; profileret top. 1900-tallets første halvdel. H. 195 cm B. 110 cm D. 51 cm. Fremstår med aldersrelaterede spor. Nøgle ... Lot no: 3697162 EUR 403 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29/01/2015 15:23:00 EUR 322
Aksel Bender Madsen og Ejner Larsen. Sofa
Aksel Bender Madsen og Ejner Larsen. Sofa . Aksel Bender Madsen og Ejner Larsen.1916-2000- 1917-1987. Tre-pers sofa, betrukket med lyst uld, runde koniske ben af teaktræ. Produceret hos Willy Beck. Fremstår med brugsspor Lot no: 3697571 EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 29/01/2015 15:28:00 EUR 282
Par stole, mahogni (2)
Par stole, mahogni (2). Et par Biedermeierform stole af mahogni, gennembrudt ryg, forreste par ben svungne. 1900-tallets første halvdel. H. 87 cm Sædehøjde 45 cm. Fremstår med aldersrelaterede spor. (2) Lot no: 3679354 EUR < 125 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29/01/2015 15:29:00 EUR 44
Charles Eames. Office chair, model EA-117, black leather
Charles Eames. Office chair, model EA-117, black leather . Charles Eames 1907 - 1978. Office chair, model EA-117. Black leather upholstery. Chromed aluminium five-star foot and armrests. Adjustable height, tilt function. Designed in 1969. Produced by Vitra. Minor signs of wear. Lot no: 3696377 EUR 2,014 DK, Kolding, Trianglen 29/01/2015 15:30:00 EUR 1,544
Coffee table, solid elm
Coffee table, solid elm. Coffee table, salvaged elm. Thick tabletop, approx. H. 45 W. 100 D. 100 cm. Due to previous use of the wood, each table is unique – variations to be expected. Archive photos. Lot no: 3679402

EUR 242 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29/01/2015 15:31:00 EUR 188
Sigurd Resell. Falcon stol
Sigurd Resell. Falcon stol . Sigurd Resell. Falcon stol. Stel af mørkbejdset træ. Hynder i lyst læder. Produceret af Vatne, Norge. Fremstår med brugsspor Lot no: 3698712 EUR 269 DK, Helsingør, Støberivej 29/01/2015 15:35:00 EUR 124
Piet Hein/Bruno Mathsson. Rektangulært bord 180 x 80 cm
Piet Hein/Bruno Mathsson. Rektangulært bord 180 x 80 cm . Hein/Bruno Mathsson. Rektangulært bord, plade med hvidt laminat, monteret med spændben af forkromet stålrør. Under plade monteret med stabiliserings tværbjælke. Fremstillet hos Fritz Hansen, mærket. H. 70,5. L. 180. D. 80 cm. Fremstår med lette brugsspor. Lot no: 3652817 EUR 403 DK, Kolding, Trianglen 29/01/2015 15:35:00 EUR 577
Drumtable
Drumtable . Drumtable fineret med mahogny, plade beklædt med grønt læder, sarg med skuffer, afsluttet på hjul. 1900-tallet. H. 73 Ø 71 cm. Fremstår med kraftig slitage, ridser, afskalninger og enkle huller. Lot no: 3694074 EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 29/01/2015 15:35:59 EUR 40
Charles Eames. Stol fra serien 'Aluminium Group', model EA-106
Charles Eames. Stol fra serien 'Aluminium Group', model EA-106 . Charles Eames 1907 - 1978. Stol fra serien 'Aluminium Group' model EA-106 med i poleret aluminium med drejefunktion. Sæde og ryg med sort net-væv. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med minimale brugsspor. Lot no: 3698254 EUR 403 DK, Kolding, Trianglen 29/01/2015 15:36:00 EUR 349
Ufficio Technico. Four cantilever chairs, model Spoleto (4)
Ufficio Technico. Four cantilever chairs, model Spoleto (4). Ufficio Technico. Four cantilever chairs. Chromed tubular steel base, seat and back stretched with black 'Cowhide' leather. Designed in 1971. Produced by Knoll Int., model Spoleto. Authenticity certificate from Knoll included. Archive photos. Minor/no signs of wear. (4) Ufficio Technico is ... Lot no: 3697947 EUR 1,343 DK, Kolding, Trianglen 29/01/2015 15:40:00 EUR 752
Sofa, model Harvard, 2N3 / 3N2
Sofa, model Harvard, 2N3 / 3N2. Sofa, model Harvard, upholstered in furnishing fabric Product details: Covers: 100% polyester Care: Vacuum with furniture brush regularly, otherwise dry clean Handmade in the EU. Fill in the back and seat cushions: Polyurethane foam. Base with Nozag springs. 3N2 2N3 Length ... Lot no: 3680128

EUR 1,007 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29/01/2015 15:45:00 EUR 470
Fransk rokokoform kommode, marmorplade
Fransk rokokoform kommode, marmorplade. Fransk rokokoform kommode af nøddetræ prydet med intarsia, buet front, hvori tre skuffer. Greb pg beslag af bronze. Plade af gulligt broget marmor. 1900-tallets første halvdel. H. 92 cm B. 100 cm D. 48 cm. Fremstår med aldersrelaterede spor; finérafslag. Nøgle medfølger. Lot no: 3693048 EUR 403 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29/01/2015 15:52:00 EUR 175
Charles Eames. Office chair, model EA-219, leather
Charles Eames. Office chair, model EA-219, leather . Charles Eames 1907 - 1978. Office chair, model EA-219. Chromed aluminium armrests. Height-adjustable, swivel stem with five-star foot also in chromed aluminium, with casters. Seat and back upholstered in leather, backside with hopsack. Tilt function. Designed in 1958. Produced by Vitra, labelled ... Lot no: 3699167 EUR 2,417 DK, Kolding, Trianglen 29/01/2015 15:52:12 EUR 1,880
Sideboard, wood and metal
Sideboard, wood and metal. Sideboard, painted metal with wood top. Three drawers and door enclosing painted metal shelf. H. 85 cm. L. 95 cm. D 45 cm. Archive photos. Lot no: 3701617

EUR 671 DK, Roskilde, Store Hedevej 29/01/2015 15:53:00 EUR 336
Par barborde, patineret jern (2)
Par barborde, patineret jern (2). Par barborde af patineret jern. H. 90 B. 50 D. 60 cm. Fremstår med brugsspor og overflade ridser. (2) Lot no: 3699201 EUR 134 DK, Aarhus, Egå Havvej 29/01/2015 15:55:19 EUR 74
Bogskab af mahogni, ca. 1900
Bogskab af mahogni, ca. 1900. Bogskab af mahogni, ca. 1900. Klassicistisk form. Låge med krydssprosser. Indvendigt med hylder og jubilæumssølvplakette, 1875-1900. Givet i gave til overtjener P. Chr. Jensen, "Paraplyen" i Tivoli, af en kreds af forfattere, der jævnligt frekventerede stedet. H. 190. B. 80. D. 32 cm. Alm. ... Lot no: 3697564 EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 29/01/2015 15:58:09 EUR 215
Barok langbord, bemalt træ, 18. årh.
Barok langbord, bemalt træ, 18. årh. . Barok langbord af bemalt egetræ, balusterformede ben, hvorimellem sprosser; skuffe i sargen. Danmark 18. årh. H. 80 cm L. 153 cm B. 76 cm. Fremstår med aldersrelaterede spor; senere bemaling. Lot no: 3696797 EUR 537 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29/01/2015 15:59:00 EUR 262
Dansk møbelproducent. Sæt på otte stole(8)
Dansk møbelproducent. Sæt på otte stole(8). Dansk møbelproducent. Sæt på otte stole med stel af bejdset bøg, kopstykke af teak, heraf syv med nypolstrede sæder. H. 45/77 cm. Brugsspor, herunder mærker på stel og sæder(8) Lot no: 3699088 EUR 201 DK, Kolding, Trianglen 29/01/2015 16:01:02 EUR 242
Nordal spisebord i fransk landstil, een tillægsplade (2)
Nordal spisebord i fransk landstil, een tillægsplade (2). Nordal spisebord i fransk landstil, udtræk med een tillægsplade med sarg. PS. Taphullerne i tillægsplade passer ikke til tappe i bord. Svunge sarg og ben. Bemalet i antik-look. H. 78-79 cm. 90 x 180 cm. Plade 60 cm. Lot no: 3698454 EUR 201 DK, Odense, Kratholmvej 29/01/2015 16:02:06 EUR 74
Bruno Mathsson.  'Eva', lænestol med skammel med stel af formbøjet bøgetræ. (2)
Bruno Mathsson. 'Eva', lænestol med skammel med stel af formbøjet bøgetræ. (2). Bruno Mathsson. 'Eva', lænestol med skammel med stel af formbøjet bøgetræ, betrukket med flettede gjorde. H. 84 B. 60 sædehøjde 38 cm. Fremstår med flere pletter og brugsspor. (2) Lot no: 3698249 EUR 269 DK, Kolding, Trianglen 29/01/2015 16:06:38 EUR 295
Dansk møbelproducent. Skrivebord i teak
Dansk møbelproducent. Skrivebord i teak. Dansk møbelproducent. Skrivebord i fineret teak. Front med to skuffer. Plade hvilende på skråtstillede og tilspidsede ben. Senere restaureret. H. 71,5 cm, L. 147 cm, D. 60 cm. Fremstår med brugsspor, herunder enkelte mærker, samt et lysere område på pladen. Lot no: 3694818 EUR 403 DK, Kolding, Trianglen 29/01/2015 16:10:00 EUR 389
Par lænestole med skamler, G. Möbler, Sverige (4)
Par lænestole med skamler, G. Möbler, Sverige (4). Par lænestole med skamler, stel af bejdset bøg, betrukket med lyst indfarvet skind. Fremstillet hos G. Möbler, Sverige. Skind med brugsslitage. (4) Lot no: 3697552 EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 29/01/2015 16:17:00 EUR 74
Kinesisk sofabord
Kinesisk sofabord . Kinesisk sofabord af orientalsk træ. Nyere bord fremstillet af ældre træ. H. 28, L. 69, B. 69 cm. Lot no: 3684151 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 29/01/2015 16:19:00 EUR 94
Soffa och fåtölj (2)
Soffa och fåtölj (2). Soffa och fåtölj, 1960-tal. Mörkbetsade ben. Soffa, L. 191 cm. H. 80 cm. D. 76 cm. Slitage, lagningar på klädsel. Fåtölj, H. 80 cm. B. 74 cm. D. 80 cm. Slitage. Lot no: 3698222 EUR < 125 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 29/01/2015 16:29:00 EUR 32
Seks kontorstole, Sorø, Ole Bjerregaard ApS (6)
Seks kontorstole, Sorø, Ole Bjerregaard ApS (6) . Seks kontorstole betrukket med grågrønt uldstof, højdejusterbar. Made in Denmark, Sorø, Ole Bjerregaard ApS. Fremstår med let brugspræg. (6) Lot no: 3699348 EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 29/01/2015 16:31:38 EUR 161
Karlekammerskab
Karlekammerskab . Karlekammerskab af hvidmalet fyrretræ, front med låge bag hvilken hylder. 1900-tallets første halvdel. H. 184 B. 104 D. 57 cm. Fremstår med senere bemaling Lot no: 3693615 EUR 134 DK, Aarhus, Egå Havvej 29/01/2015 16:32:00 EUR 107
Dansk møbelproducent. Lænestol, 1940'erne
Dansk møbelproducent. Lænestol, 1940'erne. Dansk møbelproducent. Lænestol betrukket med grønt stribet velour, ben af bejdset bøgetræ. 1940'erne. Fremstår med brugsspor. Lot no: 3695811 EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 29/01/2015 16:34:00 EUR 44
Vitrineskab, rød antikbemaling
Vitrineskab, rød antikbemaling. Vitrine/skab i fransk landstil af rød antikbemalet træ. Indvendigt sortmalet. Front med fire glaslåger bag hvilke hylder samt nederst fire skuffer. Beslag af metal. H. 200 B. 95 D. 40 cm. Fremstår indpakket i 1 kolli. Lot no: 3700887

EUR 336 DK, Helsingør, Støberivej 29/01/2015 16:36:00 EUR 242
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 92  >>