Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched in Furniture  in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 78  >> ListGallery Lots per page
Hans Thyge & Co. / Hans Sandgren Jakobsen for Labofa. To kontorstole model Cobra. (2)
Hans Thyge & Co. / Hans Sandgren Jakobsen for Labofa. To kontorstole model Cobra. (2). Hans Thyge & Co. / Hans Sandgren Jakobsen. To kontorstole, model Cobra LC1233. Sæder polstret med stof og ryg i sort plast. Monteret på drejelig forkromet fempasfod på hjul. Lette brugsspor. (2) Lot no: 3606847 EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 01/11/2014 12:10:00 EUR 44
Sideboard Mahagonifurnier
Sideboard Mahagonifurnier. Sideboard Mahagonifurnier. auf hohen Beinen, geschweifte Front, seitlich mit Türen, mittig mit gebauchter Front, umlaufende Bandintarsie, Hängegriffe. H. 85, L. 159, T. 50 cm. Gebrauchsspuren, partiell Kratzer und Berieb. Lot no: 3564398 EUR 600 DE, Hamburg, Große Elbstraße 01/11/2014 12:44:00 EUR 375
Stressless. Lænestol, sort læder
Stressless. Lænestol, sort læder. Stressless. Lænestol med stel af bejdset bøgetræ, betrukket med sort skind. Fremstillet hos Ekornes, Norge. Fremstår med brugsslitage Lot no: 3599587 EUR 202 DK, Aalborg, Nibevej 01/11/2014 12:51:00 EUR 124
Empfangstisch mit Armlehnstuhl (2)
Empfangstisch mit Armlehnstuhl (2). Empfangstisch mit Armlehnstuhl. Halbovaler Tisch, Nussbaumfurnier mit Schreibauflage aus Leder umrahmt mit Ziernägeln, H. 77, L. 140, T. 68 cm. Armlehnstuhl mit eingerollten Armlehnen, geschweifte Rückenlehne, gepolsterter Sitz und Rücken, bezogen, mit Ziernägeln. Gebrauchsspuren mit Berieb und ... Lot no: 3564435 EUR 600 DE, Hamburg, Große Elbstraße 01/11/2014 13:38:00 EUR 400
Eero Saarinen, karmstol, Knoll International för NK
Eero Saarinen, karmstol, Knoll International för NK. Eero Saarinen (1910-1961) Fåtölj / karmstol, 1900-talets mitt. Formgiven för Knoll International och tillverkad på licens av Nordiska Kompaniets verkstäder i Nyköping. Benställning i svartlackerat stål. Stoppad sits med röd tygklädel. Höjd 82 cm, bredd 65 cm, djup 63 cm, sitthöjd 47 cm. ... Lot no: 3602861 EUR 108 SE, Stockholm, Slakthusgatan 01/11/2014 14:22:00 EUR 84
Dansk møbelproducent. Fritstående skrivebord
Dansk møbelproducent. Fritstående skrivebord. Dansk møbelproducent. Fritstående skrivebord fineret med teaktr, front med seks skuffer, bagside med hylder og klap. H. 74 L. 140 B. 75 cm. Fremstår med brugsslitage, skjolder, hjørne med løs kantliste, en skuffe med mindre finerafslag. Lot no: 3599166 EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 01/11/2014 14:23:00 EUR 148
Ole Wanscher. Round coffee table, mahogany, 1960s
Ole Wanscher. Round coffee table, mahogany, 1960s. Ole Wanscher. Round coffee table, mahogany, four legs. H. 59, Ø 105 cm. Produced by master cabinetmaker A. J. Iversen. 1960s. Provenance: The Heering family. Lot no: 3590180 EUR 605 DK, Herlev, Dynamovej 01/11/2014 14:41:00 EUR 779
Dansk snedker. Bord af massiv eg.
Dansk snedker. Bord af massiv eg.. Dansk snedker. Bord af massiv eg. Massiv, stavlimet, lakeret plade, opsat på stel af massiv eg. 140x80, H. 72 cm. Fremstår med lette brugsspor i form af småridser og trykmærker. Lot no: 3597852 EUR 107 DK, Hørsholm, Vibe Alle 01/11/2014 14:49:00 EUR 44
Omann Jun. Fritstående skrivebord, teaktræ
Omann Jun. Fritstående skrivebord, teaktræ. Omann Jun. Fritstående skrivebord fineret med teaktræ, front med seks skuffer, bagside med to hylder og én nedfældig klap. Model 75. H. 73 L. 154 B. 81 cm. Fremstår med let brugsslitage, minimalt hak i plade, enkelte skrammer på ben. Nøgle medfølger. Lot no: 3598623 EUR 403 DK, Aalborg, Nibevej 01/11/2014 14:55:00 EUR 403
Klassisch reduziertes Bett
Klassisch reduziertes Bett. Klassisch reduziertes Bett. Klassisch reduzierte Holzrahmenkonstruktion, vierbeinig mit Lattenrost und lose aufliegender Matratze mit Multicolourbezug. Unbezeichnet. H. ca. 60 cm, Lh. ca. 42 cm, B. ca. 195 cm, T. ca. 95 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, Kratzer und Bereibungen, teils kleine ... Lot no: 3585634 EUR 100 DE, Hamburg, Große Elbstraße 01/11/2014 14:59:00 EUR 40
P. Westergaard møbelfabrik. Bogreol, palisander
P. Westergaard møbelfabrik. Bogreol, palisander . P. Westergaard møbelfabrik. Bogreol fineret med palisander, front med hylder, nedfældig klap samt to skydelåger, senere monteret uoriginale stel med runde tilspidsede ben. 1960'erne. H. 123 B. 190 D. 30 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med lettere slitage. Cites certifikat fra Skov & Naturstyrelsen ... Lot no: 3552724 EUR 161 DK, Aarhus, Egå Havvej 01/11/2014 16:09:00 EUR 107
To giner af stof på stand af træ og metal.
To giner af stof på stand af træ og metal. . To giner af stof på stand af træ og metal. Den ene mærket KBH førende bustefabrikker. Fremstår med brugsspor. H. 155 cm. og 145 cm. (2) Lot no: 3483054 EUR 107 DK, Herlev, Dynamovej 01/11/2014 16:41:00 EUR 50
Arne Jacobsen. Pair of Oxford armchairs, model 3273 / Red Label (2)
Arne Jacobsen. Pair of Oxford armchairs, model 3273 / Red Label (2) . Arne Jacobsen (1902-1971). Pair of Oxford armchairs, model 3273, medium tall backs. Aluminium base and armrests. Five-star foot with leg caps. Laminated, moulded wood shell upholstered in cognac-coloured leather. Produced by Fritz Hansen in 2008, Red Label. Minor signs of wear. (2) See lot ... Lot no: 3584555 EUR 2,284 DK, Kolding, Trianglen 01/11/2014 17:27:00 EUR 1,478
Børge Mogensen. Højt sofabord
Børge Mogensen. Højt sofabord. Børge Mogensen. Højt sofabord af fineret egetræ, rektangulær plade. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 5413. H. 63 L. 124 B. 62 cm. Fremstår med kraftig brugsslitage, skjolder. Lot no: 3583259 EUR 107 DK, Aalborg, Nibevej 01/11/2014 17:47:00 EUR 44
Stolar 5 st i Teak 60-tal, Danmark okänd formgivare (5)
Stolar 5 st i Teak 60-tal, Danmark okänd formgivare (5). Stolar i teak, 1950/60-tal, troligen Danmark. Okänd formgivare. H: 78 cm, Bredd 45 cm. Bruksslitage, fläckar. (5) Lot no: 3601959 EUR 86 SE, Malmö, Baltzarsgatan 01/11/2014 18:42:00 EUR 54
Byrå med intarsia och stenskiva
Byrå med intarsia och stenskiva. Byrå med intarsia och stenskiva. Två lådor, rutintarsia, mässingsbeslag. Nyckel finns. Smärre fanérskador. B: 80, D: 43, H: 75 cm. Lot no: 3594911 EUR 130 SE, Malmö, Baltzarsgatan 01/11/2014 19:02:00 EUR 43
Buffé, rokokostil
Buffé, rokokostil. Buffé, rokokostil. Mahogny fanér. Svängd form, volutformade ben. Tre skåp, dörrar med dekor av bladslinga. L 254, d 51, h 97. Repor, skrapmärken. Lot no: 3605094 EUR 108 SE, Norrköping, Finspångsv. 01/11/2014 19:05:00 EUR 32
Chesterfield Lounge Sessel in Leder
Chesterfield Lounge Sessel in Leder. Chesterfield Lounge Sessel. Holzrahmenkonstruktion mit kapitonierten Bezügen in grünem Leder, Beine in Eichenholz. B. 80cm, H. 88cm, T. ca. 98cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, das Leder ist patiniert und stellenweise berieben und oberflächlich craqueliert. Lot no: 3507117 EUR 300 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 01/11/2014 19:11:00 EUR 60
Nordiska Kompaniet, stolar 'Gustaf Adolf', 1934
Nordiska Kompaniet, stolar 'Gustaf Adolf', 1934. Karmstol samt 2 st matstolar modell Gustaf Adolf, sannolikt formgivna av Carl Malmsten. Tillverkat för Nordiska Kompaniet, tillverkningsår 1934. Höjd 90 cm, sitthöjd 48 cm. Framstår med visst slitage, smärre fläckar. (3) Proveniens: Gruppen beställdes av Utrikesdepartementet 1934, samtliga delar ... Lot no: 3602980 EUR 216 SE, Stockholm, Slakthusgatan 01/11/2014 19:14:00 EUR 54
A pair of marble pillars (2)
A pair of marble pillars (2). A pair of marble pillars with fluted edges. A few chips. H 70.5 cm. (2) Lot no: 3542894 EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01/11/2014 19:15:00 EUR 57
Arne Jacobsen. The Swan easy chair, model 3320, anniversary model
Arne Jacobsen. The Swan easy chair, model 3320, anniversary model. The Swan easy chair, model 3320. Designed by Arne Jacobsen (1902-1971) in 1958. Produced by Fritz Hansen in 2008. Off-white leather. Swivel, pearl-white metal, four-star foot. 1,958 numbered examples were produced for the Swan's 50th anniversary in 2008 - nr. 0625/1,958 - engraved in silver ring ... Lot no: 3594413 EUR 2,015 DK, Herlev, Dynamovej 01/11/2014 19:22:00 EUR 1,814
Fåtölj, stålrör och läder
Fåtölj, stålrör och läder. Fåtölj med stomme i böjt förkromat stålrör med sits, rygg och armlän i svart läder. Bredd 67 cm, djup 63 cm, höjd 74 cm, sitthöjd 36 cm. Framstår med visst slitage. Lot no: 3602098 EUR 86 SE, Stockholm, Slakthusgatan 01/11/2014 19:24:00 EUR 43
Cabinet, 1st half of the 20th century
Cabinet, 1st half of the 20th century. Cabinet, solid oak, light wood, stained, 1st half of the 20th century, ample decorations, rich Christian ornaments and ornamental carvings, 3 levels, lower level open, centre level featuring one door, upper level featuring 2 doors and central frame in the form of the Apostle Paul with book, ... Lot no: 3554686 EUR 1,500 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 01/11/2014 19:25:00 EUR 900
Spegel med ram i metall/tenn 40-tal med 2 st mindre spegel lampetter(3)
Spegel med ram i metall/tenn 40-tal med 2 st mindre spegel lampetter(3). Spegel med ram i metall 40-tal med 2 st mindre spegel lampetter. Höjd spegel 62 cm mindre speglar 32 cm vardera.(3) Lot no: 3601319 EUR 86 SE, Malmö, Baltzarsgatan 01/11/2014 19:26:00 EUR 32
Charles Eames. Chairs, model EA-106 (2)
Charles Eames. Chairs, model EA-106 (2). Charles Eames (1907-1978). Pair of chairs from the 'Aluminium Group' series, model EA-106. Polished aluminium base, swivel function. Black net seat and back. designed in 1958. Produced by Vitra. Minor signs of wear. (2) Lot no: 3594289 EUR 540 SE, Malmö, Baltzarsgatan 01/11/2014 19:28:00 EUR 475
Skrivbord och stol i ek klädd i Tyget Lotus(2)
Skrivbord och stol i ek klädd i Tyget Lotus(2). Skrivbord och stol i ek klädd i Tyget Lotus. Skrivbord 136x75, Höjd 78 cm. Stol bredd 63 cm, höjd 90 cm. Åldersrelaterat slitage.(2) Lot no: 3602874 EUR 270 SE, Malmö, Baltzarsgatan 01/11/2014 19:36:00 EUR 130
To lænestole (2)
To lænestole (2). To lænestole af smedejern, sæder og ryg med løse hynder, betrukket med strukturvævet stof. H. 94, B. 64, D. 68 cm. Fremstår med pletter på betræk. (2) Lot no: 3593424 EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 01/11/2014 19:37:00 EUR 47
Arne Jacobsen. The Egg,  model 3316
Arne Jacobsen. The Egg, model 3316 . Arne Jacobsen 1902-1971. The Egg, older model 3316, with four-star moulded solid aluminium foot. Designed in 1958 for the Hotel Royal in Copenhagen. Produced by Fritz Hansen, model 3316. Later reupholstered in cognac aniline leather by another professional upholsterer. Lot no: 3582373 EUR 4,702 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01/11/2014 19:42:00 EUR 3,761
Sybord i Teak Danmark 50-tal-60-tal
Sybord i Teak Danmark 50-tal-60-tal. Sybord i Teak Danmark 50-tal-60-tal. Mått 60x35 cm, höjd 53 cm på hjul med lådor och fack. Åldersrelaterat slitagr, någon fläck. Lot no: 3601970 EUR 86 SE, Malmö, Baltzarsgatan 01/11/2014 19:44:00 EUR 38
Arne Jacobsen. Sæt på fire stole, model 3107 (4)
Arne Jacobsen. Sæt på fire stole, model 3107 (4). Arne Jacobsen. Sæt på fire stole med formspændt hvidlakeret skal, ben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår med brugsspor, små afslag, krakeleringer samt med senere lakering. (4) Lot no: 3602925 EUR 403 DK, Hørsholm, Vibe Alle 01/11/2014 19:45:00 EUR 457
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 78  >>