Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched in Furniture  in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 101  >> ListGallery Lots per page
Dansk møbelproducent; sofa
Dansk møbelproducent; sofa. To personers sofa fra dansk møbelproducent, ternet uldbetræk, kantebånd, træ ben. H. 75 cm. B. 156 cm. D. 68 cm. Sidehøjde 40 cm. Fremstår med deævost falmet betræk. Lot no: 3732749 EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 02/03/2015 09:30:53 EUR 44
Reol af teaktræ, 1950'erne, Nexø Møbelfabrik
Reol af teaktræ, 1950'erne, Nexø Møbelfabrik . Reolskab af fineret teak, front med hylder og jalousilåge, bag hvilke skuffer, brevordner og rum, herunder udtrækkelig skriveklap samt tre større skuffer. Fremstillet på Nexø Møbelfabrik, 1960'erne. H. 182 cm. B. 101 cm. D. 43 cm. Fremstår med brugsspor. Lot no: 3737891 EUR 201 DK, Kolding, Trianglen 02/03/2015 09:37:00 EUR 228
Par armstole af eg med een skammel, 1900-tallets første halvdel (3)
Par armstole af eg med een skammel, 1900-tallets første halvdel (3). Par armstole samt een skammel af eg, betrukket grøn mekka, snoet kedesyet kant. 1900-tallets første halvdel. H. 86 cm. B. 61 cm. D. 49 cm. Brugsspor, slid på mekka samt skammel med afslag. (3) Lot no: 3712332 EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 02/03/2015 09:41:32 EUR 40
Dansk Møbelproducent; spisebord i teak med hollandsk udtræk
Dansk Møbelproducent; spisebord i teak med hollandsk udtræk. Dansk møbelproducent; spisebord i teak. Plade med hollandsk udtræk, hvilende på tilspidsede ben. Nedfasede massive kantlister. Plader med greb til udtræk. Mål; L 140-280, B 85,5, H 73 cm. Fremstår med brugsspor herunder mærker på plader. Lot no: 3737892 EUR 201 DK, Kolding, Trianglen 02/03/2015 09:43:00 EUR 181
Arne Vodder; øreklapstol, Fritz Hansen
Arne Vodder; øreklapstol, Fritz Hansen. Arne Vodder; Øreklapstol, produceret hos Fritz Hansen. Polstret med brunt læder. Ben af mørkt bejdset træ. H. 96 cm. B. 70 cm. D. 72 cm. Sædehøjde 42 cm. Betræk fremstår med brugsslitage. Lot no: 3732751 EUR 201 DK, Kolding, Trianglen 02/03/2015 09:43:10 EUR 214
Søborg møbelfabrik. taburet -skammel af palisander med sort læder
Søborg møbelfabrik. taburet -skammel af palisander med sort læder. Kai Lyngfeldt Larsen 1920-2001. taburet - skammel af Rio-palisander betrukket med sort læder. Fremstillet hos Søborg Møbelfabrik mærkat herfra. H. 37 B. 57 D. 41 cm. Fremstår med lettere slitage og patinering og enkelte kanthak. Cites certifikat fra Naturstyrelsen til handel inden for EU ... Lot no: 3650224 EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 02/03/2015 10:17:00 EUR 44
Empire spejl og Louis Philippe spillebord samt stol 1800-tallet (3)
Empire spejl og Louis Philippe spillebord samt stol 1800-tallet (3). Smalt empirespejl med halvrund top og dekoreret overspejl, Danmark ca. 1800, H, 120 cm, B. 28 cm., Louis Phillippe spillebord med opklappelig plade hvorunder rum og skuffe, Frankrig ca. 1835, H. 72, B. 65, L. 42/85 cm., samt Victoriansk stol, sæde med fransk flet, England ca. 1860. Alt af ... Lot no: 3735810 EUR 335 DK, Herlev, Dynamovej 02/03/2015 10:28:00 EUR 241
Par armstole samt Butler's tray af mahogni (3)
Par armstole samt Butler's tray af mahogni (3). Par armstole af mahognibejdset træ samt Butler's tray bord af mahogni, mål på bord er ca. 51x51 cm. Udslået 73x73 cm. B. stole 66 cm. Sædeh. 41-42 cm. Stole betrukket med mønstret møbelstof. Fremstår med brugsspor og alm. stedvis slitage (3) Lot no: 3731097 EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 02/03/2015 11:15:52 EUR 87
Indisk rygebord med udskæringer
Indisk rygebord med udskæringer. Indisk rygebord med udskæringer. Oval centerplade af messing med indiske scener af elefanter og tigere, stel af rigt udskåret træ. H. 55 cm. L. 86 cm. B. 67cm. Fremstår med brugsspor. Lot no: 3732933 EUR 134 DK, Kolding, Trianglen 02/03/2015 11:20:12 EUR 40
Arne Jacobsen. Four Series 7 chairs, model 3107, reupholstered in aniline leather (4)
Arne Jacobsen. Four Series 7 chairs, model 3107, reupholstered in aniline leather (4) . Arne Jacobsen 1902-1971. Four Series 7 chairs. Moulded plywood shell, matt chromed tubular steel base. Seat H. approx. 44.5 cm. Designed in 1955. Produced by Fritz Hansen, model 3107. Newly reupholstered in cognac aniline leather with visible natural marks. NB. Archive photos. (4) Lot no: 3736491 EUR 1,541 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02/03/2015 11:24:00 EUR 1,152
Par skamler af fyrretræ med opbevarings rum (2)
Par skamler af fyrretræ med opbevarings rum (2). Par skamler af fyrretræ med opbevarings rum. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, samt ormehuller og synelige søm. Mål: 54x32 cm. H. 37 cm. (2) Lot no: 3733720 EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 02/03/2015 11:28:00 EUR 40
Vitrinskåp i sheshamträ
Vitrinskåp i sheshamträ. Vitrinskåp i sheshamträ. Välvt, uppåt avsmalnande. Beslag och detaljer i metall. Dörrpar med glas och bakomvarande hyllinredning. Mått: 168x91x43 cm. Lot no: 3734948

EUR 482 SE, Örebro, Aspholmen 02/03/2015 11:30:00 EUR 353
Dansk møbelproducent. Sidebord i teak.
Dansk møbelproducent. Sidebord i teak.. Dansk møbelproducent. Sidebord i teak med to udtræksplader. Stående på hjul. H. 58. L. 72. D: 40 cm. Fremstår med revne på den ene ben/løst hjul. Lot no: 3729716 EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02/03/2015 11:30:44 EUR 47
Entrebord
Entrebord. Entrebord af bejdset bøgetræ og fineret med rosentræ, indlagt med intarsia, cirkulær plade. 1900-tallets midte. H. 76 Ø 49 cm. Fremstår med brugsslitage, finerskader og reparation. Lot no: 3736567 EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 02/03/2015 11:34:00 EUR 40
Empire chatol af mahogni, 1800-tallets begyndelse
Empire chatol af mahogni, 1800-tallets begyndelse . To-delt empire chatol af massiv og finéret mahogni med skrå skriveklap, bag hvilken små skuffer og dør, forneden tre dybe skuffer, beslag af messing. 1800-tallets begyndelse. H. 110 B. 115 D. 57 cm. Aldersrelateret slitage; B.la svindrevner. Lot no: 3731770 EUR 268 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02/03/2015 11:42:09 EUR 208
Display cabinet, black antique paint finish
Display cabinet, black antique paint finish. Display cabinet in French style with black antique paint finish on wood. Interior painted green. Two glass doors. Four shelves. Dimensions: H. 225 W. 108 D. 40 cm. Archive photos. Lot no: 3648215

EUR 670 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02/03/2015 11:43:00 EUR 536
IKO kontorstol med flydende vip
IKO kontorstol med flydende vip. IKO kontorstol. Betræk i sort uldstof. Ergonomisk supportstol med flydende vippefunktion til aktiv sidestilling. Udstillingsmodel med minimale brugsspor. Lot no: 3736599

EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 02/03/2015 11:46:07 EUR 111
Arne Jacobsen. Four Series 7 chairs, model 3107, reupholstered in black leather (4 )
Arne Jacobsen. Four Series 7 chairs, model 3107, reupholstered in black leather (4 ). Four Series 7 chairs, model 3107 designed by Arne Jacobsen (1902-1971), produced by Fritz Hansen, Danish design from 1955. Black leather, chromed tubular steel base. Newly reupholstered. Signs of wear on bases. (4) Lot no: 3652433 EUR 1,340 DK, Odense, Kratholmvej 02/03/2015 12:00:00 EUR 858
Dragkiste af eg, ca. 1800
Dragkiste af eg, ca. 1800. Dragkiste af eg, ca. 1800. Front med 4 skuffer. Ornamentik i form af rækker med tandsnit, kanneleringer og 2 kvartsøjler. Svungne ben. Afslag på ene skuffehjørne. Aldersrelateret stand. 3 løse lister medfølger. H. 110. B. 120. D. 54 cm. Lot no: 3730355 EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 02/03/2015 12:00:05 EUR 44
Sædehynder til Arne Jacobsen skalstol, model Myren. (6).
Sædehynder til Arne Jacobsen skalstol, model Myren. (6). . Sædehynder til Myren betrukket med sort læder, bagside med antiskrid. (6) Lot no: 3668402

EUR 201 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02/03/2015 12:05:00 EUR 161
Hans J. Wegner. Sofabord af teak og bøg
Hans J. Wegner. Sofabord af teak og bøg. Hans J. Wegner, 1914-2007. Sofabord med bordplade af teaktræ, stel af bøgetræ. Fremstillet hos Getama. H. 46, L. 87, B. 52 cm. Fremstår med brugsspor. Lot no: 3736687 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 02/03/2015 12:09:06 EUR 80
Piet Hein / Bruno Mathsson. Superelipse spisebord, sortlaseret bordplade.
Piet Hein / Bruno Mathsson. Superelipse spisebord, sortlaseret bordplade. . Piet Hein & Bruno Mathsson. Superelipse sofabord med bordplade af bejdset eg, monteret på spændben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen 1978. H. 52 cm. L. 150 cm. B. 100 cm. Fremstår med slitage på bordpladen. Lot no: 3733785 EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 02/03/2015 12:12:05 EUR 208
Børge Mogensen. Sæt på seks shakerstole af bøgetræ. (6)
Børge Mogensen. Sæt på seks shakerstole af bøgetræ. (6). Børge Mogensen 1914-1972. Sæt på seks shakerstole af bøgetræ, sæde med flettet papirgarn. Formgivet i 1947. Fremstillet hos FDB, model J39. Fremstår med slitage og løsheder på stel og sæde samt alle stole med mindre defekt på flet, mindre afslag. (6) Lot no: 3740588 EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 02/03/2015 12:14:00 EUR 154
Severin Hansen. Sengebord / lampebord af teaktræ
Severin Hansen. Sengebord / lampebord af teaktræ. Severin Hansen. Sengebord / lampebord af teaktræ, fremstillet hos Haslev Møbelsnedkeri, model 34 A. H. 50 cm L. 57 cm B. 37 cm. Trykmærke på ben. Lot no: 3737247 EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 02/03/2015 12:17:00 EUR 134
Stressless. To lænestole samt skammel. (3)
Stressless. To lænestole samt skammel. (3). Stressless. To lænestole samt skammel, betrukket med læder, stel af forkromet stål. H. 96 cm. Fremstår med brugspræg, mindre krakkeleringer. (3) Lot no: 3736484 EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 02/03/2015 12:17:08 EUR 295
Peter J. Lassen. 11 Montana moduler (11)
Peter J. Lassen. 11 Montana moduler (11). Peter J. Lassen. 11 Montana-moduler af lakeret MDF, med hylder, udtræksbakker og låger. 2 stk. 70 x 47 cm. 9 stk. 47 x 47 cm. D. alle 38 cm. Fremstår med ridser og skrammer. (11) Lot no: 3735813 EUR 603 DK, Roskilde, Store Hedevej 02/03/2015 12:17:25 EUR 362
Empire chatol af egetræ ca. 1810
Empire chatol af egetræ ca. 1810. Empire chatol af egetræ. Front med nedfældig klap, bag hvilken små skuffer og rum, herunder fire skuffer. Ca. 1810. Nøgle medfølger. H. 107 cm, D. 55 cm, B. 117 cm. Fremstår med brugsspor, ben med løshed. Lot no: 3732682 EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 02/03/2015 12:17:41 EUR 50
Danish furniture producer. Low teak sideboard
Danish furniture producer. Low teak sideboard. Danish furniture producer. Low teak sideboard. Sliding doors and flap enclosing shelf and bar arrangement with drawers and mirror. Round tapered legs. L. 185 cm D. 47 cm H. 61 cm. Signs of wear. Lot no: 3734721 EUR 670 DK, Vejle, Dandyvej 02/03/2015 12:25:00 EUR 643
2R Rasmussen og Rolff. Tre skabsmoduler af kirsebær (3)
2R Rasmussen og Rolff. Tre skabsmoduler af kirsebær (3). 2R Rasmussen og Rolff. Tre skabsmoduler med kabinet af sortlakeret træ og front af kirsebærfinér. H. 73-211, L. 191-285, D. 35-59 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (3) Lot no: 3736793 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 02/03/2015 12:30:16 EUR 44
Dansk møbelproducent. Tre-pers. sofa, læder, bøg
Dansk møbelproducent. Tre-pers. sofa, læder, bøg. Dansk møbelproducent. Tre-pers. sofa betrukket med brunt læder, tremmesider af bøgetræ. L. 200 cm. Brugsspor. Lot no: 3736836 EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 02/03/2015 12:42:56 EUR 67
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 101  >>