Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched in Furniture  in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 97  >> ListGallery Lots per page
Anretterbord i genbrugselmetræ
Anretterbord i genbrugselmetræ . Anretterbord/entremøbel/konsolbord med bordplade af genbrugselmetræ ,bordpladen er lavet af gammelt elmetræ,bordpladen er varmvoksbehandlet , så den er nem at holde ren. Tykkelse på bordplade ca 3 cm. Bordstellet er malet hvid , med lidt patina. Bordet kommer samlet . H. 85 B. 140 D. 45 cm. Lot no: 4250919

EUR 241 DK, Kolding, Trianglen 29/04/2016 10:06:00 EUR 47
Englische Sessel im viktorianischen Stil  (2)
Englische Sessel im viktorianischen Stil (2) . Englische Sessel im viktorianischen Stil. Armlehenschoner, Rollen unter den Vorderbeinen, Fortuny Stoffbezug mit floralen Motiven. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren und Bestoßungen. Maße ca.: H. 105 cm, B. 73 cm, T. 78 cm. (2) Lot no: 4239538 EUR 450 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29/04/2016 10:10:27 EUR 300
Antiker chinesischer Hochzeitsschrank
Antiker chinesischer Hochzeitsschrank . Antiker chinesischer Hochzeitsschrank mit geräumigen Geheimfach gefertigt aus Holz. Frontseite bezogen mit polychrom staffierten Papier. Ohne Verwendung von Metall mit Holzverbindungen gebaut. Altersgemäßer Zustand mit Bestoßungen und Abplatzungen. Maße ca.: H. 193 cm, B. 113 cm, T. 52 cm. Lot no: 4239594 EUR 350 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29/04/2016 10:14:19 EUR 200
Antike Stühle (4)
Antike Stühle (4). Antike Stühle mit gedrechselten Beinen und geschnitzten Rückenlehnen in grün gefasst. Die Sitzflächen bestehen aus Korbgeflecht. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren und Abplatzungen sowie Absplitterungen. Maße ca.: H. 125 cm, B. 53 cm, T. 47 cm. (4) Lot no: 4239559 EUR 300 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29/04/2016 10:15:06 EUR 100
Apoteker/vitrineskab. Fransk landstil (2)
Apoteker/vitrineskab. Fransk landstil (2). Stort Apoteker/vitrineskab, to-delt i fransk landstil, udført i hvidt antikbemalet træ. H. 210 cm B. 150 cm. D. 50 cm. Fremstår med alm. brugsslitage. Glashylder til top og bund medfølger. Disse er med let skævhed og defekt åbne og lukkemekaniskme. (2) Lot no: 4251227 EUR 268 DK, Kolding, Trianglen 29/04/2016 10:30:00 EUR 127
Matbord gråmålat
Matbord gråmålat. MATBORD, 1900-talets första hälft, gråmålat, patinerat, höjd 76 cmdiameter 120 cm, 4 iläggsskivor a 50 cm vardera, total längd 320 cm Lot no: 4248922 EUR 647 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29/04/2016 10:32:00
Matgrupp 1960-tal
Matgrupp 1960-tal. MATGRUPP, bord med utdragsskivor samt 4 stolar, 1960-tal, bordsunderrede i massiv ek, skiva i teakfanér, stolar av teak med textilklädd sits, bord höjd 76 cm, 116-192 x 77 cm, stol höjd 81 cm, sitthöjd 43 cm Lot no: 4248924 EUR 162 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 29/04/2016 10:40:00
Lampbord
Lampbord. LAMPBORD, 1970-tal, fanérad med valnöt, märkta made in Sweden, höjd ca 45 64x45 cm Lot no: 4248926 EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29/04/2016 10:48:00
Paraplyställ
Paraplyställ. PARAPLYSTÄLL, gjutjärn, 1900-tal, märkt klafreströms bruk, höjd 70 cm Lot no: 4248932 EUR 129 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29/04/2016 11:16:00
Soffbord Poul Kjaerholm
Soffbord Poul Kjaerholm. POUL KJAERHOLM, soffbord, "PK-61", Fritz Hansen, Danmark 1998, formgivet 1954, mattförkromat stål, skiva av vit marmor, etikettmärkt FRITZ HANSEN MADE IN DENMARK 1998, höjd 34, 79 x 79 cm Lot no: 4248935 EUR 1,618 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29/04/2016 11:28:00
Sofabord med glasplade (2)
Sofabord med glasplade (2). Sofabord med kvadratisk glasplade, ben af forkromet metal. Mål. L.102, B.102, H.44 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Lot no: 4242405 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 29/04/2016 11:28:00 EUR 40
Pallar Alvar Aalto
Pallar Alvar Aalto. ALVAR AALTO, pallar, 2 st, "Stool 60", otydligt märkta, höjd 44, diameter 35 cm Lot no: 4248937 EUR 216 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29/04/2016 11:36:00
Byrå med stenskiva
Byrå med stenskiva. BYRÅ, med stenskiva, 1900-talets början, sengustaviansk stil, mahogny, mässingsbeslag och dekor, höjd ca 79,5 93x47 cm, nyckel samt nedre lås saknas Lot no: 4248939 EUR 270 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29/04/2016 11:44:00
Kontorstol
Kontorstol. Kontorstol. Betrukket med sort stof på sæde og grønt på ryg. 5-fodet stel, af hvid bemalet metal, med hjul. Vippeanordning og trinløs højdejustering. Siddehøjde 45-59 cm. Fremstår i original emballage. Emballagemål: 55x50x20 cm.Modelfoto Lot no: 4121916

EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 29/04/2016 11:58:00 EUR 40
Sideboard, teak, 1950-tal
Sideboard, teak, 1950-tal. Sideboard, 1950-tal. Fanerad med teak. Barskåp, invändigt med belysning. Lådor samt skjutdörrar. Höjd 80 cm, längd 143 cm, djup 42 cm. Lucka till barskåp med faneravslag. Något ostadig. Nyckel finns. Lot no: 4248025 EUR 270 SE, Örebro, Aspholmen 29/04/2016 12:07:46 EUR 59
Fåtölj, Olof Persson, OPE möbler
Fåtölj, Olof Persson, OPE möbler . Fåtölj, Olof Persson, OPE möbler. Stomme i lackat trä. Ljusblå klädsel. Smärre slitage. Lot no: 4245711 EUR 129 SE, Norrköping, Finspångsv. 29/04/2016 12:10:45 EUR 32
Stolar Louis XVI-stil
Stolar Louis XVI-stil. STOLAR, 8 st, 1900-talets första hälft, Louis XVI-stil, Frankrike, gråmålade, grön plyschklädsel, sitthöjd ca 47 cm Lot no: 4248945 EUR 539 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 29/04/2016 12:12:00
Chr. VIII sofa af mahogni, 1800-tallets midte
Chr. VIII sofa af mahogni, 1800-tallets midte. Chr. VIII sofa af mahogni, 1800-tallets midte, svungne armlæn og ben, betrukket med grønt stof. H. 85/40. L. 195 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, ridser og mærker. Lot no: 4254147 EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 29/04/2016 12:29:00 EUR 50
Hans J. Wegner. China Table. Dining table, cherry, with accompanying extension leaves (5)
Hans J. Wegner. China Table. Dining table, cherry, with accompanying extension leaves (5). Hans J. Wegner. Round dining table / conference table, cherry, with extension. China Table, H. 72, Ø 130 cm, four extension leaves, each 60 cm, included. Produced by PP møbler. Traces of wear. (5) Lot no: 4242417 EUR 1,072 DK, Herlev, Dynamovej 29/04/2016 12:30:00 EUR 456
Soffbord, teak, 1960-tal
Soffbord, teak, 1960-tal. Soffbord, teak, 1960-tal. L 143, b 55, h 57. Skiva med repor. Lot no: 4243533 EUR < 125 SE, Norrköping, Finspångsv. 29/04/2016 12:36:47 EUR 35
Soffgrupp, Svante Skog, Förenade möbler, 1940-tal (3)
Soffgrupp, Svante Skog, Förenade möbler, 1940-tal (3). Soffgrupp, formgiven av Svante Skog, för Förenade möbler, Linköping. Etikettmärkta. Fanerade med mahogny, textilklädda plymåer, mässingsklädda benavslut. Soffa längd 142 cm, höjd 86 cm, djup 80 cm. Fåtöljer höjd 81 cm, djup 80 cm, bredd 69 cm. Ställvis visst slitage på stommar, slitage på textil Lot no: 4248271 EUR 431 SE, Örebro, Aspholmen 29/04/2016 12:56:45 EUR 38
Stol, NON, Boris Berlin & Poul Christiansen, för Källemo
Stol, NON, Boris Berlin & Poul Christiansen, för Källemo. Röd stol, NON, Boris Berlin & Poul Christiansen, för Källemo. Konstruktion i gjuten PUR-gummi med invändigt stålstativ. Kan användas både ute och inne. H: ca 76 cm, B: ca 45 cm, D: ca 42 cm. Sprickor i gummit på undersidan av sitsen. STOL. NON. BORIS BERLIN OCH POUL CHRISTIANSEN FÖR ... Lot no: 4248775 EUR < 125 SE, Norrköping, Finspångsv. 29/04/2016 12:57:00 EUR 49
Salongsgrupp, Louis XV-stil, sent 1800-tal (5)
Salongsgrupp, Louis XV-stil, sent 1800-tal (5). Salongsgrupp, Louis XV-stil, sent 1800-tal. Valnöt. Skuren dekor. Soffa, 2 st karmstolar samt 2 st stolar. Sitthöjd 45 cm. Soffans höjd 102 cm, längd 122 cm. Karmstolarnas höjd 95 cm, bredd 60 cm. Stolarnas höjd 93,5 cm. Smärre fläckar och mindre avslag. Del av möbelband till karmstol saknas. (5) Lot no: 4249159 EUR 216 SE, Örebro, Aspholmen 29/04/2016 13:00:00 EUR 173
Sittpuff
Sittpuff. SITTPUFF, samtida, skyltmärkt Bröderna Andersson, brunt ty samt aluminiumben, höjd 41, 73 x 70 cm Lot no: 4248957 EUR 162 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29/04/2016 13:04:00
Reseskrin på benställning, 17/1800-tal
Reseskrin på benställning, 17/1800-tal. Reseskrin på benställning, 17/1800-tal. Svärtad ek. Beslag i järn. Originallås. Höjd 81 cm, bredd 49,5 cm, djup 47 cm. Senare nyckel. Nyckelbeslag saknas. Lot no: 4175263 EUR 129 SE, Örebro, Aspholmen 29/04/2016 13:04:05 EUR 35
Sideboard, art deco, 1930/40-tal
Sideboard, art deco, 1930/40-tal. Sideboard, Art deco. Björk, delvis mörkbetsad och bonad, intarsiadekor. Två låsbara dörrar. Handdrag i metall. Hyllplan invändigt. Höjd 77 cm, bredd 149 cm, djup 45 cm. Nyckel finns. Bruksspår, kraftiga på skivan, slitage på handtagen. Lot no: 4248587 EUR < 125 SE, Örebro, Aspholmen 29/04/2016 13:07:10 EUR 40
Verge dining chairs with oiled wengé-coloured/black oak legs (4)
Verge dining chairs with oiled wengé-coloured/black oak legs (4). Verge dining chairs with Sky (equivalent to Corian) seats hand-worked in the mould. The seat has an organic form without edges. Low maintenance. Scratches can be repaired. Oiled wengé-coloured/black oak legs. Seat height 44 cm. Can be used as dining chairs or stand-alone lounge chairs. Danish ... Lot no: 4216625

EUR 750 DK, Herning, Engdahlsvej 29/04/2016 13:13:00 EUR 536
Carl Malmsten. 'Talavid' dining room set (7)
Carl Malmsten. 'Talavid' dining room set (7). Carl Malmsten (1888-1972). 'Talavid' birch dining room set comprised of: six chairs with fixed padded seats; round table with two extension leaves, of which one has an apron. Chairs unclearly marked Waggeryds Möbelfabrik AB, Carl Malmsten. Chair H. 82 cm, seat H. 46 cm. Table H. 74.5 cm, Ø 105 ... Lot no: 4249265 EUR 647 SE, Örebro, Aspholmen 29/04/2016 13:22:49 EUR 367
Gemla stolar 1930-tal
Gemla stolar 1930-tal. GEMLA, stolar, 3 st, 1930-tal, möjligen formgivna av Gunnar Asplund, stomme av betsad bok, sjögrässits, höjd 85, sitthöjd 46 cm, en stol plakettmärkt Lot no: 4248964 EUR 324 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 29/04/2016 13:32:00
Matbord fransk lantstil
Matbord fransk lantstil. MATBORD, samtida, fransk lantstil, skiva i marmor, svarvade ben, betsat lövträ, höjd 77 cm, 180x90 cm Lot no: 4248966 EUR 1,079 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29/04/2016 13:40:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 97  >>