Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched in Furniture  in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 116  >> ListGallery Lots per page
Stol rokoko
Stol rokoko. STOL, rokoko, stockholmsarbete, bemålad, sitthöjd ca 42 cm Lot no: 4603724 EUR 420 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25/03/2017 20:36:00
Frisörstolar, ett par (2)
Frisörstolar, ett par (2). Frisörstolar, ett par. Stomme i förkromad metall, klädda i ceriserosa syntetskinn. Fotpedal för justering av höjd, vridbar fot. Höjd 105 cm. Bredd 65 cm. Djup 60 cm. Bruksslitage, repor och fläckar. Lot no: 4593843 EUR 210 SE, Malmö, Baltzarsgatan 25/03/2017 20:38:00 EUR 32
Spiegel, 50er Jahre
Spiegel, 50er Jahre. Spiegel, 50er Jahre, runder Spiegel in rundem, weiß-milchigem Glasrahmen, mit rückseitiger Metallhalterung, mit Beleuchtung; Maße: D. 51cm. Lot no: 4414438 EUR < 125 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/03/2017 20:41:00 EUR 40
Nattdiksbord
Nattdiksbord. NATTDUKSBORD, 1 par, 1900-talets andra hälft, gråmålade, invändigt med hyllor, höjd ca 66, 43x31 cm Lot no: 4603727 EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25/03/2017 20:42:00
To sengeskabe af jern i industriel stil, patineret bemaling (2)
To sengeskabe af jern i industriel stil, patineret bemaling (2). To kubeformede sengeskabe af jern i industriel stil med patineret bemaling, front med låge bag hvilken rum, monteret med låsbare hjul. H. 38 B. 30,5 D. 31 cm. (2) Leveres i kasse, hjul skal eftermonteres, værktøj medfølger. 35 x 33 x 36 cm. Modelfoto Lot no: 4492575

EUR 161 DK, Helsingør, Støberivej 25/03/2017 20:49:00 EUR 208
Sideboard
Sideboard. SIDEBOARD, 1920/30-tal, vitbemålat, flyttbara hyllplan, skåpslucka, höjd ca 73, 190x32,5 cm Lot no: 4603731 EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25/03/2017 20:50:00
Dansk møbelsnedker, Organisk formet fritstående skrivebord, ca. 1950erne
Dansk møbelsnedker, Organisk formet fritstående skrivebord, ca. 1950erne. Dansk møbelsnedker, Organisk formet fritstående skrivebord, 1950erne. Nøddetræ. Front med 5 skuffer. Ene ende med konveks/konkav formet jalousilåge, hvor bag barindretning med hylde af glas. Bagside med hylde. Monteret på seks koniske ben. H. 74 cm., L. 137 cm., B. 70 cm. Fremstår med ... Lot no: 4602941 EUR 134 DK, Herning, Engdahlsvej 25/03/2017 20:52:00 EUR 97
Fladdermusfåtölj, 'Butterfly Chair', 1950-tal
Fladdermusfåtölj, 'Butterfly Chair', 1950-tal. Fladdermusfåtölj, "Butterfly Chair". Original stomme från 50-talet, nyare klädsel i ljust läder. Läderdetaljer på stommens undersida för att förhindra repning av parkett. Höjd: ca 95 cm, bredd: ca 80 cm, djup: ca 70 cm. Bruksslitage. Lädret har smärre rispor och färgskiftningar samt ett ... Lot no: 4602791 EUR 263 SE, Malmö, Baltzarsgatan 25/03/2017 20:55:00 EUR 284
Barstol, 'Trinidad', modell 3300. Nanna Ditzel, Fredericia
Barstol, 'Trinidad', modell 3300. Nanna Ditzel, Fredericia. Barstol, "Trinidad", modell 3300. Nanna Ditzel för Fredericia stolefabrik. Utförd i laminerad formpressad bok med benställning i förkromat stålrör. Höjd: 120 cm. Sitthöjd: 80 cm. Etikettmärkt. Bruksslitage.OBS! rygg från 'Trinidad' sittstol. Lot no: 4599453 EUR 368 SE, Malmö, Baltzarsgatan 25/03/2017 20:57:00 EUR 105
Ekornes. Lænestol samt skammel model Stressless
Ekornes. Lænestol samt skammel model Stressless. Stressless lænestol samt skammel betrukket med sort læder, stel af bøgetræ, stol monteret med sidebord justerbar. H: 96 cm. SB. 52 cm. Fremstår med brugsspor sidebord med defekt montering. Lot no: 4603986 EUR 202 DK, Aarhus, Egå Havvej 25/03/2017 20:58:00 EUR 118
Eero Saarinen, a dining table, model 'Tulip' for Knoll International, with five designer chairs (6)
Eero Saarinen, a dining table, model 'Tulip' for Knoll International, with five designer chairs (6). Eero Saarinen, a dining table, model 'Tulip' for Knoll International, with five designer chairs, 1960s/1970s, in space design, probably Indes Collection. A large, round dining table with marble top. With 5 matching dining chairs with same typical subframe. Body upholstered with purple fabric. ... Lot no: 4586975 EUR 1,800 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25/03/2017 20:59:00 EUR 925
Gemla 8 stolar
Gemla 8 stolar. STOLAR, 8 st, betsad bok med snörsitsar, skyltmärkta Gemla Fabriker AB Diö höjd 86, sitthöjd 45 cm Lot no: 4603738 EUR 420 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25/03/2017 21:04:00
Philippe Starck Louis Ghost Chair
Philippe Starck Louis Ghost Chair . PHILIPPE STARCK, "Louis Ghost", karmstol, plexiglas, Kartell, sitthöjd ca 48 cm Lot no: 4603740 EUR 158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25/03/2017 21:08:00
Matbord/soffbord med glasskiva, metall, 1900-talets senare hälft.
Matbord/soffbord med glasskiva, metall, 1900-talets senare hälft.. Matbord/soffbord med glasskiva, metall, 1900-talets senare hälft. Skiva i armerat glas, stativ i svartlackerad metall. Arkitektdesign. Stativet kan ställas upp för att skapa ett matbord eller läggas ner för att skapa ett soffbord. Bordens mått i sin helhet (som soffbord, se bild): Längd: ca ... Lot no: 4584061 EUR 210 SE, Malmö, Baltzarsgatan 25/03/2017 21:10:00 EUR 105
Nattduksbord gustaviansk stil
Nattduksbord gustaviansk stil. NATTDUKSBORD, 1 par, 1900-talets mitt, gustaviansk stil, gråmålade, skyltmärkta Bodafors, höjd 56, 44 x 35 Lot no: 4603742 EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25/03/2017 21:12:00
Barmöbel/spis
Barmöbel/spis. BARMÖBEL/HÖRNSPIS, 1900-talets andra hälft, dolda fack för glas och flaskor, höjd ca 139, bredd ca 100, djup ca 60 cm, nyckel finns Lot no: 4603749 EUR 263 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25/03/2017 21:26:00
Skrivbord 1800-tal
Skrivbord 1800-tal. SKRIVBORD, med uppsats, fanerad i valnöt, 1800-tal, senempire, skåpinredning med lådor och hyllplan, höjd ca 87, 114x62 cm Lot no: 4603755 EUR 263 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25/03/2017 21:38:00
Byrå sengustaviansk stil
Byrå sengustaviansk stil. BYRÅ, sengustaviansk stil, med stenskiva, 1900-tal, förlag av Haupt, beslag i mässing, fanérad i Riopalisander med flera träslag, höjd 81, 94x52 cm, CITES-intyg medföljer; nyckel finns Lot no: 4603762 EUR 315 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25/03/2017 21:52:00
Philippe Starck Louis Ghost Chair . PHILIPPE STARCK, "Louis Ghost", karmstol, plexiglas, Kartell, sitthöjd ca 48 cm Lot no: 4603765 EUR 158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25/03/2017 21:58:00
Fire stole, bøg. Start 1900 tallet. (4)
Fire stole, bøg. Start 1900 tallet. (4). Fire stole, udført i bejdset bøg. Start 1900 tallet. Sæde polstret med grønligt uldstof. Rigt udskåret. SH. 48 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, enkelte mærker på ben. Lot no: 4552630 EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/03/2017 01:01:00 EUR 54
Sidobord
Sidobord . SIDOBORD, 1800-talets slut, höjd ca 71 cm Lot no: 4604146 EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/03/2017 10:03:00
Dekorelement
Dekorelement . DEKORELEMENT / del av kistfront, troligen 1600-tal, i valnöt, skuren med dekor av maskaron och putti, bladslingor, längd 63x14 cm. . Proveniens: enligt uppgift Ask kyrka Lot no: 4604148 EUR 158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/03/2017 10:09:00
Design Le Corbusier för Cassina
Design Le Corbusier för Cassina. LE CORBUSIER, "LC6", matbord, Cassina, Italien, svart stålunderrede, glasskiva, höjd 73, 225x 85 cm Lot no: 4604155 EUR 315 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/03/2017 10:30:00
Karmstol Louis XV-stil
Karmstol Louis XV-stil. KARMSTOL, 1900-talets andra hälft, Louis XV-stil, bemålad, skuren dekor, stoppad rygg, sits och karmar, klädsel i papegojmönster, höjd ca 87, sitthöjd 36 cm Lot no: 4604163 EUR 158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/03/2017 11:06:00
Englesson byrå
Englesson byrå. ENGLESSON, byrå, 1900-talets slut, 4-lådig, vitlackerad, mässingsknoppar, höjd 98, 104x48,5 cm Lot no: 4604165 EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/03/2017 11:12:00
Engelsk gateleg klapbord af egetræ, ca. 1900
Engelsk gateleg klapbord af egetræ, ca. 1900 . Engelsk gateleg klapbord af egetræ, på spiralsnoede ben ca. 1900. H. 73 cm. L. med klapper 117 cm. B. 90 cm. Aldersrelateret stand. Lot no: 4594765 EUR < 125 DK, Herning, Engdahlsvej 26/03/2017 11:36:00 EUR 44
Spegel med konsolbord empirestil
Spegel med konsolbord empirestil. SPEGEL, med KONSOLBORD, 1900-tal, empirestil, förgylld, fasettslipat glas, bord med stenskiva, dekor av gripar, spegelns mått 196x89, bordets mått höjd 55, 88x42 cm Lot no: 4604177 EUR 630 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/03/2017 11:48:00
Byrå rokoko
Byrå rokoko. BYRÅ, 1700-tal, rokoko, fanérad i flertal träslag, förgyllda beslag, höjd ca 84, 115x57 cm, nyckel finns att avhämta vid Utlämningen Lot no: 4604178 EUR 1,576 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/03/2017 12:00:00
Stuhl EMC möbel
Stuhl EMC möbel . Stühl, EMC Möbler. Teakholzrahmen, gepolsterte Sitzfläche mit Textilbezug. Bezeichnet mit Herstellerlabel. Altersbedingte Gebrauchsspuren Lot no: 4585160 EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26/03/2017 12:12:24 EUR 40
Slagbord 1800-tal
Slagbord 1800-tal. SLAGBORD, 1800-tal, furu, med låda, rundade hörn, höjd ca 76, 95x61, total längd 182 cm Lot no: 4604183 EUR 420 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/03/2017 12:15:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 116  >>