Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched in Furniture  in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 101  >> ListGallery Lots per page
Spegel med konsolbord
Spegel med konsolbord. Spegel med konsolbord. 1800-talets senare hälft, för vägghängning. Valnöt med svärtade detaljer. Höjd 184 cm. Slitage, skador, repor. Lot no: 4493439 EUR < 125 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 06/12/2016 15:08:00 EUR 38
Johannes Foersom & Peter Hjort-Lorentzen. Partner Lounge chairs, model EJ-70, return mechanism, black leather (2)
Johannes Foersom & Peter Hjort-Lorentzen. Partner Lounge chairs, model EJ-70, return mechanism, black leather (2) . Johannes Foersom & Peter Hjorth-Foersom. Pair of Partner lounge chairs. Black leather upholstery. Matt chromed steel base, four-star foot with return mechanism. Designed in 1992. Produced by Erik Jørgensen, model EJ 70R / Lounge. Minor signs of wear. (2) Lot no: 4320548 EUR 1,344 DK, Kolding, Trianglen 06/12/2016 15:09:00 EUR 1,021
Georg Thams. Tre-pers. sofa, sort læder
Georg Thams. Tre-pers. sofa, sort læder. Georg Thams. Tre-personers sofa med stel af lakeret bøgetræ, faste hynder betrukket med sort læder. L. 180 cm. Fremstår med alm. brugsspor samt mærker på stel. Lot no: 4492139 EUR 134 DK, Kolding, Trianglen 06/12/2016 15:09:00 EUR 118
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Tulip lounge chair
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Tulip lounge chair. Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. 'Tulip' lounge chair. Black leather upholstery. Swivel, three-star aluminium foot. Produced by Walter Knoll. Minor signs of wear. Lot no: 4365981 EUR 1,613 DK, Kolding, Trianglen 06/12/2016 15:10:00 EUR 1,209
Stol og skammel 1950-60'erne (2)
Stol og skammel 1950-60'erne (2). Stol og skammel med ben af teak, betrukket med rødt og sort vinyl, stol h.74 cm, sh. 40 cm, skammel h.35 cm. Brugsspor, mærker og hul i skamlens sæde. 1950-60'erne. Lot no: 4493527 EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 06/12/2016 15:10:17 EUR 60
Niels Gammelgaard. Pair of  'Fortuna' chairs, petroleum-coloured(2)
Niels Gammelgaard. Pair of 'Fortuna' chairs, petroleum-coloured(2). 'Fortuna' conference chairs / dining chairs. Shells upholstered in petroleum-coloured furniture fabric from Gabriel. Stainless steel base. Produced by Woodmark Arne Christiansen. (2) The Fortuna chair was presented at the Cabinetmakers' Autumn Exhibition in 2008. Lot no: 4444814

EUR 1,075 DK, Hørsholm, Vibe Alle 06/12/2016 15:15:00 EUR 403
Sengustavianska stolar
Sengustavianska stolar. STOLAR, 1 par, 1800-talets början, sengustavianskt provinsarbete, sitthöjd ca 40 cm Lot no: 4493221 EUR 153 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 06/12/2016 15:16:00
Arbejdsbord, teak og bemalet træ
Arbejdsbord, teak og bemalet træ. Arbejdsbord med stel af teak, monteret med to løse plader af hvidmalet fineret træ. 200 x 140 cm. Nogle ridser og mindre skrammer. Lot no: 4459370 EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 06/12/2016 15:17:44 EUR 44
Erwan and Ronan Bouroullec. Alcove high-backed three-seater sofa
Erwan and Ronan Bouroullec. Alcove high-backed three-seater sofa. Erwan and Ronan Bouroullec. Alcove high-backed three-seater sofa with black-lacquered tubular steel frame, back and loose cushions upholstered in Credo fabric. Designed in 2006. Produced by Vitra with maker's label. H. 136 cm. L. 237 cm. Lot no: 4451926 EUR 2,285 DK, Kolding, Trianglen 06/12/2016 15:18:08 EUR 1,209
Dansk møbelproducent, gyngestol i bøg, 1950/60'erne
Dansk møbelproducent, gyngestol i bøg, 1950/60'erne. Dansk møbelproducent, gyngestol i bøg, 1950/60'erne. Originalt polsteret med stribet satinvævet uldkamgarn. Stog med let slitage, keder med gennemslid. Stel i lakeret bejdset bøg. Lot no: 4492648 EUR 202 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 06/12/2016 15:21:00 EUR 87
Zeitungsständer/Magazinhalter
Zeitungsständer/Magazinhalter . Zeitungsständer/Magazinhalter, gefertigt aus schwarzen Marmorplatten, die aufwendig von Hand auf ein Gestell aus Holz oder Acrylfasern fugenlos aufgesetzt und verklebt werden, anschließend werden in langwieriger Arbeit die Marmorplatten auf Hochglanz poliert. Am linken Griff fehlt eine ... Lot no: 4429851 EUR 220 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 06/12/2016 15:23:16 EUR 60
Frank Gehry. 'Cross Check Chair'
Frank Gehry. 'Cross Check Chair'. Frank O. Gehry for Knoll. 'Cross Check Chair'. Designed in 1990/92. Bent maple wood bands woven into each other. Marked under the seat. Produced by Knoll International, no longer in production. See also lots no. 4455837 & 4455839. Lot no: 4455838 EUR 3,763 DK, Kolding, Trianglen 06/12/2016 15:25:00 EUR 2,688
Dansk møbelproducent. Kommode af nøddefinér
Dansk møbelproducent. Kommode af nøddefinér. Dansk møbelproducent. Kommode af nøddefinér, buet front med fem skuffer med greb af messing. H. 80 B. 100 D. 47 cm. 1900-tallets midte. Fremstår med brugsspor, slitagr og finérafslag på kanter af topplade. Lot no: 4493084 EUR 134 DK, Hørsholm, Vibe Alle 06/12/2016 15:25:00 EUR 71
Arne Jacobsen. Vintage office chair, model 3217, from 1965
Arne Jacobsen. Vintage office chair, model 3217, from 1965. Arne Jacobsen 1902-1971. Office chair with armrests. Original black Skai upholstery. Swivel four-star chromed steel foot on casters. Adjustable height. Early model. Designed in 1955. Produced by Fritz Hansen in August 1965, model 3217. Lot no: 4374840 EUR 1,344 DK, Kolding, Trianglen 06/12/2016 15:28:00 EUR 941
Daybed, black leather
Daybed, black leather. Daybed. Wood base with black buttoned leather cushion. Polished steel legs. L. 153 cm. W. 58.5 cm. H. 39 cm. Unassembled. Please note! This lot is at Lauritz.com Herlev's external warehouse located at the following address: Rovsingsgade 68, 2100 Copenhagen Ø. It can only be viewed and collected... Lot no: 4439044

EUR 672 DK, Herlev, Dynamovej 06/12/2016 15:29:18 EUR 524
Dansk møbelproducent. Dobbeltlåget jalousiskab, teaktræ
Dansk møbelproducent. Dobbeltlåget jalousiskab, teaktræ. Dansk møbelproducent. Dobbeltlåget jalousiskab af teaktræ, front med to senere bemalede jalousilåger, bag hvilke hylder. H. 98 cm., L. 100 cm., D. 40 cm. Fremstår med alm. brugsspor samt mærker på siden. En nøgle medfølger. Lot no: 4490055 EUR 134 DK, Kolding, Trianglen 06/12/2016 15:30:00 EUR 44
Matbord
Matbord . MATBORD, England, 1900-talets mitt, på hjultrissor, fanérade med mahogny, höjd ca 72, 160x105, iläggsskiva ca 55 cm Lot no: 4493225 EUR 306 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 06/12/2016 15:32:00
Skrivebord med plade af glas, bagsiden hvid mat, på runde ben af stål.
Skrivebord med plade af glas, bagsiden hvid mat, på runde ben af stål.. Skrivebord med plade af glas, bagsiden hvid mat, på runde ben af stål. H. 76,5 cm L. 161 cm. Fremstår med skrammer på glaspladen Lot no: 4493764 EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 06/12/2016 15:32:20 EUR 40
Rullebord, metal. 50 x 40 cm.
Rullebord, metal. 50 x 40 cm.. Rullebord af forkromet stål med plader. Stativ i helsvejset forkromede stålrør. Rustfri plader med vulstkant. Plastbelagt på pladernes underside. Monteret med hjul. Mål. 50 x 40 cm. Fremstår i original emballage. OBS! OBS! Venligst vær opmærksom på at denne vare befinder sig på Lauritz.com ... Lot no: 4481031

EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 06/12/2016 15:33:00 EUR 57
Rud Thygesen & Johnny Sørensen. Par armstole af mahogni fra Kongeserien (2)
Rud Thygesen & Johnny Sørensen. Par armstole af mahogni fra Kongeserien (2). Rud Thygesen & Johnny Sørensen. Par armstole fra "Kongeserien", model 7512. Stel af lakeret mahogni med fransk flet i ryg. Sæder betrukket med originalt læder. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. (2) Lot no: 4488457 EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 06/12/2016 15:33:04 EUR 228
Brickbord, ek, omkring 1900
Brickbord, ek, omkring 1900. Brickbord, ek, omkring 1900. Fällbar ställning. Höjd ca 77 cm, 90x54 cm. Slitage. Band på ställning utbytta. Lot no: 4489217 EUR < 125 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 06/12/2016 15:37:00 EUR 33
Sam Larsson DUX. Liggfåtölj 'Fenix'
Sam Larsson DUX. Liggfåtölj 'Fenix' . Sam Larsson DUX. Liggfåtölj 'Fenix'. Kromad benställning. Klädd i rutig ulltextil. Ställbar lutning. Lös nackkudde. Längd 140 cm, bredd 58 cm. Klädsel med fläckar. Lot no: 4491236 EUR 153 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 06/12/2016 15:40:02 EUR 183
Et par kinesiske 'Horseshoe' stole, 1900-tallet (2)
Et par kinesiske 'Horseshoe' stole, 1900-tallet (2). Et par kinesiske 'Horseshoe' stole af sortlakeret træ, 1900-tallet. B. 68, sh. 54, rygh. 102 cm. (2) Lot no: 4494261 EUR 269 DK, Herlev, Dynamovej 06/12/2016 15:40:25 EUR 121
Bruno Mathsson, lænestol, 'Mina'
Bruno Mathsson, lænestol, 'Mina'. Bruno Mathsson, lænestol af formspænd bøg, betrukket med flettede gjorde. Model 'Mina'. H. 82 B. 59 Sh. 40 cm. Præget af Bruno Mathsson International. Brugsspor, ridser og mærker; slidtage gjorde. Lot no: 4494273 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 06/12/2016 15:42:41 EUR 47
Klaffbord, med perstorpsskiva, 'Virrvarr'
Klaffbord, med perstorpsskiva, 'Virrvarr'. Klaffbord, med perstorpsskiva, 'Virrvarr', formgiven av Sigvard Bernadotte. Ben i björk. Slitage och skador, större fanerbit saknas undertill på en klaff. Kanterna på klaffar och skiva senare svartmålade, på en klaff rester av list. H: 76 cm. B: 72 cm. L: 52+26+52 cm Max L: 130 cm. Lot no: 4493103 EUR < 125 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 06/12/2016 15:44:00 EUR 33
Otto Schultz
Otto Schultz . OTTO SCHULTZ, fåtölj, formgiven 1936 för Boet, Göteborg, svartlackerad, klädd i grönt tyg, höjd 76 cm Lot no: 4493229 EUR 1,019 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 06/12/2016 15:48:00
Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. (5)
Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. (5) . Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. Betrukket med sort læder. Bestående af en lang siddehynde, to sidehynder, samt to ryghynder. Alm. brugsspor (5) Lot no: 4489457 EUR 269 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 06/12/2016 15:55:00 EUR 228
Sam Larsson DUX. Liggfåtölj 'Fenix' . Sam Larsson DUX. Liggfåtölj 'Fenix'. Kromad benställning. Klädd i rutig ulltextil. Ställbar lutning. Lös nackkudde. Längd 140 cm, bredd 58 cm. Klädsel med fläckar. Lot no: 4491235 EUR 153 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 06/12/2016 15:57:00 EUR 275
Fåtölj, DUX
Fåtölj, DUX. Fåtölj med nackkudde, DUX. Dynan märkt Duxello. 1900-talets andra hälft. Höjd 97 cm, sitthöjd 44 cm, bredd 86 cm. Bruksslitage. Luktar källare. Lot no: 4489001 EUR < 125 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 06/12/2016 15:58:00 EUR 31
Toalettstol barockstil 1800-tal
Toalettstol barockstil 1800-tal. Toalettstol barockstil 1700-/1800-tal, ek och fur. H 89 cm, sitth 44 cm, br 47 cm, dj 46 cm. Maskstungen. Renoverad, kompletterad. Några delar senare. Lot no: 4477285 EUR < 125 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 06/12/2016 16:02:00 EUR 31
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 101  >>