Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 109  >> ListGallery Lots per page
Charles & Ray Eames PACC kontorstol, vitra
Charles & Ray Eames kontorstol model PACC med hjul, sæde polstret med sort møbelstof. Produceret hos Vitra. H.76 B.62 cm. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 4811170
EUR 403 DK, Aarhus, Egå Havvej 23/10/2017
19:08:26
EUR 249
Aage Hundevad. Bogreol, 1960'erne, palisander
Aage Hundevad. Bogreol fineret med palisander, front med justerbar hylder. 1960'erne. Fremstillet hos Hundevad & Co. H. 195 L. 138 D. 30 cm. Fremstår med falmet/ nuanceforskel på front og hul nederst på bagbeklædning.
Lot no: 4809793
EUR 134 DK, Aarhus, Egå Havvej 23/10/2017
19:09:00
Fire lænestole, danske møbelproducenter (4)
1 lænestol med rund ryg, runde tilspidsende ben af teaktræ, senere betrukket med kunststof, H. 78 B. 58 sædehøjde 42 cm.; 1 lænestol med blomstret betræk og blondekant, ben af bøg, H. 72 B. 65 sædehøjde 38 cm.; 1 højrygget lænestol øreklapper, stel af teaktræ, betrukket med uldstof, H. 114 B. 66 ...
Lot no: 4811923
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/10/2017
19:09:00
EUR 44
Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. (5)
Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. Betrukket med cognacfarvet læder, knapper af lysere cognacfarvet læder. Bestående af en lang siddehynde, to sidehynder, to ryghynder. Bemærk: Sofaen samt læder stropper medfølger ikke. (5)
Lot no: 4784234

EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 23/10/2017
19:09:00
EUR 470
Jørgen Lund & Ole Larsen. Sofa, model BO-912
Jørgen Lund & Ole Larsen. Sofa with chromed steel base. Cushions upholstered in black leather. Model BO-912, produced by BO-EX in limited numbers, early 1970's. H. 74 cm. L. 143 cm. Reupholstered at later date. Signs of wear.
Lot no: 4805487
EUR 1,612 DK, Herlev, Dynamovej 23/10/2017
19:10:00
EUR 430
Povl Christiansen.Sofa with palisander frame
Povl Christiansen.Sofa with palisander frame, dark upholstery in wool.H. 80cm. L. 160cm. SH. 38cm.Designed in 1955.Manufactured by Snedkermester I. Christiansen.Literature:Dansk møbelkunst gennem 40 år: Københavns Snedkerlaugs Møbeludstillinger, Volume 3, pp. 322-323.Signs of wear, some ...
Lot no: 4784084
EUR 1,075 DK, Herlev, Dynamovej 23/10/2017
19:10:00
EUR 1,048
Peter J. Lassen. To Montana Moduler 1112 og 1231 dybde 30 cm
Peter J. Lassen. To Montana moduler model 1112, åbent modul med fire rum samt model 1231, åbent module med to rum. Begge moduler er produceret i 12 mm MDF som derefter er lakeret med vandbaseret lak farve 04 Anthracite. Hvert modul måler H. 69,6 x B. 69,6 x D. 30 cm. Ophæng følger løst med. Begge...
Lot no: 4811929
EUR 403 DK, Aalborg, Nibevej 23/10/2017
19:13:00
EUR 296
at-bo reolen, Reol moduler med sokler (5)
at.bo reolen, fem reol moduler/bogkasser af krydsfiner, med tilhørende sokler. H.70/77, L.70, D.3,5. Fremstår med brugsspor. (5)
Lot no: 4809076
EUR 202 DK, Aarhus, Egå Havvej 23/10/2017
19:13:00
EUR 235
Large glass cabinet, grey antiqued paint
Large glass cabinet, French country style. Grey antique painted wood, white-painted interior with shelves. Upper section with three barred glass doors. Lower section with three moulded doors and three drawers. Two sections. H. 200 cm, W. 165 cm, D. 42 cm. In two packages with the following ...
Lot no: 4788204

EUR 810 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 23/10/2017
19:15:00
EUR 374
Düb sofa-/indskudsborde i mouse grå og rød (2)
Düb, sofa-/indskudsborde. Stort kløverformet sofabord i musegrå laminat og lille cirkulært indskudsbord i rød laminat. Begge med affasede kanter. Ben af lakeret eg. Kløverformet sofabord; L. 120 cm, B. 90 cm, H. 50 cm. Cirkulært bord: Ø. 55 cm, H. 47 cm. Bordene leveres usamlet og i original...
Lot no: 4640619

EUR 336 DK, Odense, Kratholmvej 23/10/2017
19:15:00
EUR 50
Donald Chadwick & William Stump, Bürostuhl, Modell 'Aeron', Medium B
Donald Chadwick & William Stump: Multiverstellbarer Bürostuhl, Modell 'Aeron' aus Titan. Verstellbare Armlehnen, aus 66% Recycling-Material, 94% des Stuhls sind aus wiederverwertbarem Material. (Größe Medium B mit Gewicht bis 100 kg und Personenhöhe bis 193 cm). Entwurf 1992. Ausführung Hermann ...
Lot no: 4054749
EUR 806 DK, Odense, Kratholmvej 23/10/2017
19:15:00
EUR 417
Vitrineskab. Antik cremehvid bemalet.
Vitrineskab. Antik cremehvid bemalet træ. Med profileret top. Med en glaslåge hvor bag seks hylder. Med glas i siderne. Håndtag af patineret jern. H. 216 cm. B. 84 cm. D. 44 cm. Udstillingsmodel. dia082cc OBS! Venligst vær opmærksom på at denne vare befinder sig på Lauritz.com Herlev’s ...
Lot no: 4748970

EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 23/10/2017
19:15:00
EUR 101
Skåp 1700-tal
SKÅP, 1700-tal, skuren dekor på dörrspeglar, valnöt, 2 delat, höjd ca 226, 135x57 cm, nyckel finns
Lot no: 4810393
EUR 416 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23/10/2017
19:15:00
Christian Strand for Fritz Hansen. Armstol, model Taz
Christian Strand. Armstol betrukket med koksgråt uld, stel af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen, model TAZ. Denne vare er en udstillingsmodel fra Søborg Møbler. Brugsspor, mindre ridser/mærker kan forekomme.
Lot no: 4811808
EUR 336 DK, Helsingør, Støberivej 23/10/2017
19:15:00
Edvard Kindt-Larsen and Kaare Klint.Armchair, model 4396, 'Mix', Nigerian leather and mahogany
Edvard Kindt-Larsen and Kaare Klint.Armchair, model 4396 'Mix'.Mahogany frame, sides, back and loose cushions covered with patinated Nigerian leather.Designed in 1937.Manufactured by Rud. Rasmussens Snedkerier, with corresponding label under seat.H. 79cm. W. 66cm. D. 80cm.Literature:Dansk ...
Lot no: 4794741
EUR 26,873 DK, Herlev, Dynamovej 23/10/2017
19:15:00
EUR 16,124
Vitrineskab, Cremehvid.
Vitrineskab, Cremehvid antikbemalet træ. Med profileret top. Greb af patineret jern. To glaslåger med sprosser, hvor bag fire hylder. H. 225 cm. B. 120 cm. D. 47 cm.Fremstår i original emballage. OBS! OBS! Venligst vær opmærksom på at denne vare befinder sig på Lauritz.com Herlev’s ...
Lot no: 4755982

EUR 605 DK, Herlev, Dynamovej 23/10/2017
19:16:00
EUR 208
Møbelproducent. Et sæt på seks reolmoduler (6)
Møbelproducent. Et sæt på seks reolmoduler af fineret egetræ. Lysegrå bagbeklædning. H. 57,5 cm. B. 80 cm. D. 30 cm. Fremstår med brugsspor. (6)
Lot no: 4800529
EUR 336 DK, Herlev, Dynamovej 23/10/2017
19:16:00
Dansk møbelproducent, Lænestol, 1960'erne
Dansk møbelproducent, Lænestol med stel af bejdset bøgetræ, betrukket med grønt stribet møbelstof med nakkehynde, vipbart ryg/sæde. 1960'erne. Fremstår med få brugsspor.
Lot no: 4809522
19:16:00
EUR 50
Konsol af mahognifarvet træ. Louis XVI stil.
Konsol af mahognifarvet træ dekoreret med plaketter af porcelæn, beslag af bronze, på kannelerede tilspidsede ben. plade af sortbroget marmor. 1900 - tallet. Louis XVI stil. H. 78 cm. B. 58,5 cm. D, 32,5 cm.
Lot no: 4810766
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23/10/2017
19:16:00
EUR 64
Dansk møbelproducent. Jalousiskab
Dansk møbelproducent. Jalousiskab af fineret egetræ, front med jalousilåge, bag hvilken udtræksbakker, Mrk. BS. H. 152 B. 60 D. 46 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med lettere brugsspor.
Lot no: 4803684
19:17:00
EUR 181
Poul Cadovius, Regalsystem mit fünf Elementen (5)
Poul Cadovius für CADO, Regalsystem mit fünf Elementen, Vorderseite mit Bandgeflecht, Schiebetüren und Glasschiebetüren. Teakholz. Elemente rückseitig mit Prägung: 'Made in Denmark'. (5)
Lot no: 4809413
EUR 700 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/10/2017
19:17:00
EUR 600
Omann Jun. Høj skænk af teaktræ, model 13
Omann Jun. Høj skænk af fineret teaktræ, front med fire skydelåger, bag hvilke udtræksbakker og hylder samt to skuffer, stel med tilspidsede ben. 1960'erne. Fremstillet hos Omann Jun Møbelfabrik, model 13. H. 124, L. 180, D. 45 cm. Fremstår med brugsspor og ridser/mærker.
Lot no: 4809777
19:17:00
EUR 484
Poul Kjærholm, Hanne Kjærholm und Ejnar Pedersen. Vierteiliger Tisch aus Mahagoni (4)
Poul Kjærholm, Hanne Kjærholm und Ejnar Pedersen. Vierteiliger Tisch aus Mahagoni, Gesamtmaß H. 70, Ø 180 cm; Maße je Tisch H. 70, B. 127, T. 90 cm. Fremstillet hos PP Møbler 2003, mit Brandstempel. Mit brugsspor; Kratzer, Fehlstelen und einzelne Druckstelle/Schaden. (4)
Lot no: 4793747
EUR 2,015 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/10/2017
19:18:00
EUR 699
Seks spisestole af formstøbt plast, Calligaris (6)
Seks spisestole af formstøbt plast monteret med stel af metal. Fremstillet hos Calligaris. H. 83, sædehøjde ca. 45 cm. Fremstår med brugsslitage; tre stole med mgl. logo på sæde. (6)
Lot no: 4790918
19:18:00
Vitrineskab, hvid antikbemaling
Vitrine/Skab af hvid antikbemalet træ. Indvendigt hvidmalet, med fire hylder. Front med to glasdøre. Beslag af metal. Mål: H. 198 B. 92,5 D. 38 cm. Modelfoto. Låsepind medfølger ikke. dia014cc OBS! Venligst vær opmærksom på at denne vare befinder sig på Lauritz.com Herlev’s eksterne ...
Lot no: 4695033

EUR 430 DK, Herlev, Dynamovej 23/10/2017
19:18:00
EUR 161
Engelsk Windsor par armstole, 1900'tallets første halvdel (2)
Engelsk Windsor par armstole af massivt bejdset elm og bøgetræ med tremmeryg med tremmeryg. 1900-tallets første halvdel. Fremstår med lettere brugsspor. (2)
Lot no: 4809150
EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 23/10/2017
19:19:00
EUR 121
Brudekiste 1800-tal
Brudekiste af egetræ, 1800-tallet. Jernhåndtag på begge sider. Original beslag og lås. L. 147 cm. B. 62 cm. H. 62 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Lot no: 4810456
EUR < 125 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23/10/2017
19:19:00
EUR 50
Povl Christiansen.Teak cabinet with rolling doors
Povl Christiansen.Roll-front cabinet in teak.Front with rolling doors, interior shelves and pullout drawers in oak, lower two drawers.Manufactured by Snedkermester I. Christiansen by Master Cabinetmaker Povl Christiansen.H. 130cm. D. 48cm. W. 140cm.Signs of wear. This lot is part of a unique ...
Lot no: 4784105
19:20:00
EUR 215
Dansk møbelproducent. Øreklapstol, 1930/40'erne
Dansk møbelproducent. Øreklapstol betrukket med rødligt møbelstof, ben af bejdset bøgetræ, runde forben. 1930/ 40'erne. Fremstår med slitage, falmet stof og kradsemærker.
Lot no: 4811634
19:20:00
Kurt Østervig. Højrygget gyngestol af massivt egetræ
Kurt Østervig. Højrygget gyngestol af massivt egetræ, betrukket med uld. Fremstillet hos Slagelse møbelfabrik. 1970/80'erne. H. 52/114, B. 73 cm. Fremstår med slitage.
Lot no: 4811815
19:20:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 109  >>