Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched in Furniture  in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 100  >> ListGallery Lots per page
COUZ 155. Modular sofa with seven modules, changeable buttons in lumbar cushions, light-grey SOHO fabric
COUZ 155. Modular sofa with seven modules, changeable buttons in lumbar cushions, light-grey SOHO fabric. COUZ 151 modular sofa comprised of seven modules. Upholstered in thick, wear-resistant, 100 % polyester, light-grey SOHO furniture fabric from couz.dk, Martindale:>49,000. Designed by COUZ DESIGN TEAM. Changeable buttons in lumber cushions upholstered in contrasting anthracite-grey SOHO furniture... Lot no: 4332311

EUR 2,353 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/07/2016 19:00:00 EUR 753
Sängbord Louis XV stil bronserade
Sängbord Louis XV stil bronserade. SÄNGBORD, 1 par, samtida, Louis XV stil, bronserad, 2 lådig, med tidningshylla, höjd ca 73, 50x40 cm Lot no: 4340897 EUR 264 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23/07/2016 19:03:00
Skænk i gulfarvet metal. Industrielt design
Skænk i gulfarvet metal. Industrielt design . Skænk i bemalet metal. Rustikt container look i industrielt design. Indvendigt gulmalet. Front med hylde samt to låger. H. 62 B. 120,5 D. 44,5. Modelfoto. Lot no: 4242969

EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/07/2016 19:08:00 EUR 269
Hans J. Wegner. Et par armstole model JH513 af egetræ (2)
Hans J. Wegner. Et par armstole model JH513 af egetræ (2) . Hans J. Wegner 1914-2007. Et par armstole model JH513 med stel af egetræ. Fremstillet af snedkermester Johannes Hansen. Sæde og ryg betrukket med uld. H. 90 cm. B. 66 cm. D. 59,5 cm. Brugsspor. (2) OBS! Venligst vær opmærksom på at denne vare befinder sig på Lauritz.com Herlev’s eksterne lager ... Lot no: 4315747 EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 23/07/2016 19:10:00 EUR 336
Hans J. Wegner. High-backed easy chair, model GE-530
Hans J. Wegner. High-backed easy chair, model GE-530 . Hans J. Wegner 1914-2007. High-backed oak easy chair. Spoke back, loose cushions upholstered in green fabric. Designed in 1973. Produced by Getama, model GE-530. Signs of wear. Blotches and drying cracks on frame. (2) Literature: Noritsugu Oda: 'Wegner's 100 chairs', p. side 136. Lot no: 4242220 EUR 1,344 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/07/2016 19:12:00 EUR 807
Glass cabinet, black antiqued paint
Glass cabinet, black antiqued paint. Glass cabinet. Black antique painted wood. Interior painted white. Front with two glass doors enclosing shelves. Metal fittings. H. 216 cm W. 150 cm D. 45 cm. Archive photos. Lot no: 4290548

EUR 672 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/07/2016 19:15:00 EUR 538
Dansk møbelproducent. Toiletbord / sminkebord af teak og egetræ samt sengebord (2)
Dansk møbelproducent. Toiletbord / sminkebord af teak og egetræ samt sengebord (2). Dansk møbelproducent. Toiletbord / sminkebord af teak og egetræ, front med to skuffer og spejl, top med opklappelig låge, under hvilken rum. H. 155, B. 100, D. 39 cm. 1950'erne. Dertil sidebord/sengebord med to skuffer. Fremstår med lette brugsspor og skjolder. Se også lot nr. 4312543. (2) Lot no: 4341256 EUR 202 DK, Aarhus, Egå Havvej 23/07/2016 19:15:00 EUR 155
Arne Jacobsen, spisestol, 'Syveren', model 3107
Arne Jacobsen, spisestol, 'Syveren', model 3107. Arne Jacobsen, spisestol, model 3107, 'Syveren' af formbøjet krydsfiner og forkromede ben, betrukket med anilinlæder. Fremstillet hos Fritz Hansen. Sædehøjde 44 cm. Fremstår med brugsspor og patineret skind. Lot no: 4341090 EUR 202 DK, Aalborg, Nibevej 23/07/2016 19:18:00 EUR 182
Danish design. A large sofa with chaise longue, model Vera. Three modules (3)
Danish design. A large sofa with chaise longue, model Vera. Three modules (3). Danish design. A large sofa comprising three modules, with chaise longue and ottoman. Chaise longue to the LEFT (facing the sofa) Dark wood legs. Composition: Fixed seat with 35kg 160 Neuton on Nozag springs, cushions with granulate and fibre wadding. Upholstery in heavy-quality furnishing ... Lot no: 4282159

EUR 672 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/07/2016 19:20:00 EUR 182
Caféstolar, ett par, böjträ
Caféstolar, ett par, böjträ. Caféstolar, ett par, wienerstil, varmböjd, betsad bok, tidigt 1900-tal, H 82, B 472 ,D 45, SH 46 c. Åldersrelaterat slitage, något ostadiga. Lot no: 4338731 EUR < 125 SE, Stockholm, Slakthusgatan 23/07/2016 19:30:00 EUR 34
Sekretär rokokostil
Sekretär rokokostil. SEKRETÄR, fanerad i mahogny, rokokostil, 1900-talets mitt, beslag i patinerad mässing, inredning bakom klaffen med smålådor och fack, underredet med stor låda, höjd ca 100, 85x44 cm Lot no: 4340906 EUR 158 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23/07/2016 19:30:00
Stolar, 4 st, 1950-tal (4)
Stolar, 4 st, 1950-tal (4). Stolar, 4 st, 1950-tal. Stomme i lackat trä. Genombruten ryggbricka. Klädda sitsar. Smärre slitage. Lot no: 4302895 EUR < 125 SE, Norrköping, Finspångsv. 23/07/2016 19:31:00 EUR 32
Barstole (4)
Barstole (4) . Barstole bestrukket med sort skai og beklædt med brunt finér udvendigt. Ben af forkromet metal. Hæve/sænke højde 60/80 cm. Fremstår i orginal emballage. Emballage mål: 2 x 59x50x48 cm. (4) Lot no: 4009492

EUR 296 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/07/2016 19:36:00 EUR 255
Kommode af træ og metal. Industrielt design
Kommode af træ og metal. Industrielt design. Kommode af træ og metal monteret med hjul. Industrielt design. Front med 6 skuffer. H. 110 B. 61 D. 50 Modelfoto. Lot no: 4236204

EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/07/2016 19:37:00 EUR 269
Vintage lockerskab / metalskab
Vintage lockerskab / metalskab. Vintage lockerskab / metalskab, fremstillet af grålakeret metal. H. 217 B 60 D. 53 cm. Fremstår med brugsspor. Lot no: 4339078 EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 23/07/2016 19:41:00 EUR 47
Klassischer Lounge Sessel  / Armlehnsessel mit Fußhocker / Ottoman in Leder (2)
Klassischer Lounge Sessel / Armlehnsessel mit Fußhocker / Ottoman in Leder (2). Klassischer Lounge Sessel / Armlehnsessel mit Fußhocker / Ottoman in Leder . Klasssisch reduzierte Konstruktion heller Lederbezug. Maße Sessel H ca. 70 cm ohne Nackenkissen, B ca. 125 cm, T ca. 92 cm; Maße Ottoman H ca. 41 cm, B ca. 62 cm, T ca. 62 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, Kratzer und ... Lot no: 4315248 EUR 150 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/07/2016 19:45:00 EUR 40
COUZ 157. Rustic plank table, solid American walnut. Designed by COUZ DESIGN TEAM
COUZ 157. Rustic plank table, solid American walnut. Designed by COUZ DESIGN TEAM. COUZ 157. Refectory table. Rustic solid, glued, American walnut planks, dimensions: 220 x 100 cm, thickness 4 cm, with long side edges keeping the wood's own shapes. Natural knots and small cracks. Product information: Tabletop: 40 mm, solid. Surface: oiled. Legs: brushed steel. ... Lot no: 4292025

EUR 2,017 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/07/2016 19:46:00 EUR 1,049
Jorge Pensi. 12 armstole, model Gorka (12)
Jorge Pensi. 12 armstole, model Gorka (12) . Jorge Pensi. 12 armstole med stel og armlæn af støbt aluminium, sæde og ryg betrukket med blåt møbelstof. Fremstillet hos Akaba, model Gorka. Fremstår med alm. brugsspor; nogle med falmet stof samt enkelte pletter. Enkelte dupper mangler. (12) Lot no: 4328386 EUR 202 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/07/2016 19:47:00 EUR 71
Matgrupp, fornnordisk stil, 1900-talets sista hälft (5)
Matgrupp, fornnordisk stil, 1900-talets sista hälft (5). Matgrupp, bord och fyra stolar. Fornnordisk/nationalromantisk stil. Furu, bemålad bordsskiva. Bordets höjd 76 cm, bredd 90 cm, längd 120 cm. Stolarnas höjd 88 cm, sitthöjd 45 cm. Bruksspår. Lot no: 4253491 EUR < 125 SE, Örebro, Aspholmen 23/07/2016 19:53:00 EUR 32
Arne Jacobsen. Seks 7'er stole, model 3107, fuldpolstrede (6)
Arne Jacobsen. Seks 7'er stole, model 3107, fuldpolstrede (6) . Arne Jacobsen. Seks 7'er stole, fuldpolstrede med turkis uld. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår med brugsspor, pletter og trykmærker. (6) Lot no: 4324078 EUR 538 DK, Herlev, Dynamovej 23/07/2016 19:54:00 EUR 417
Skrivbord nyrenässans
Skrivbord nyrenässans. SKRIVBORD, omkring 1900, nyrenässans, svarvade ben, sarg med 2 lådor, beslag i mässing, höjd ca 76, 99x62 cm Lot no: 4340914 EUR 211 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23/07/2016 19:54:00
COUZ 175. Three-seater sofa, Diego fabric
COUZ 175. Three-seater sofa, Diego fabric. COUZ 175 three-seater sofa designed by COUZ DESIGN TEAM. Dimensions: L. 224 cm. D 87 cm. H. 80 cm. Upholstered in Diego (Lady Rosa) furniture fabric (57% viscose, 18% polyester, 15% cotton, 10% linen). Martindale test: >100,000. Wooden legs. Maintenance: vacuum with furniture... Lot no: 4332364

EUR 807 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/07/2016 19:55:00 EUR 336
Byrå 1800-tal
Byrå 1800-tal. BYRÅ, alm, 1800-tal, 3 lådor, nyckelskyltar i mässing, höjd ca 93, 92x46 cm, nyckel finns Lot no: 4340916 EUR 211 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23/07/2016 20:00:00
Luka Design dobbeltseng størrelse 180x200cm. med 2stk. Latex puder.
Luka Design dobbeltseng størrelse 180x200cm. med 2stk. Latex puder.. Luka Design dobbeltseng størrelse 180x200cm. med 2stk. Latex puder. Topmadras med 5cm. Memory skum behandlet med aloe vera. Madrassen er med 896stk. 18cm høje pocket fjedre med 5 zoner. Bund af metal som kan justeres. Liggehøjde 61cm. Lot no: 4313173

EUR 874 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/07/2016 20:01:00 EUR 497
Sofabord i fineret eg
Sofabord i fineret eg. Sofabord i fineret eg. Monteret på forkromede streng-ben. Måler: L. 140 cm, B. 80 cm, H. 45 cm. Bordtykkelse 45 mm. Leveres usamlet og i originalemballage. Lot no: 4293695

EUR 242 DK, Herning, Engdahlsvej 23/07/2016 20:02:00 EUR 121
Shelf, black-painted metal, industrial design
Shelf, black-painted metal, industrial design. Shelf, black-painted metal. 18 painted metal drawers with fronts with assorted advertising signs. Industrial design with rustic look. H. 173 W. 80 D. 35 cm. Archive photos. NB. There may be variations on the drawer fronts. Lot no: 4242993

EUR 739 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/07/2016 20:05:00 EUR 538
Bådformet spisebord med tillægsplade (2)
Bådformet spisebord med tillægsplade (2). Bådformet spisebord i hvid laminat. Tillægsplade i antracitgrå laminat. 6-strengs sortlakeret bordben. Måler: 180/240 cm, B. 100 cm, H. 72 cm. Udstillingsmodel. Lot no: 4331688

EUR 645 DK, Herning, Engdahlsvej 23/07/2016 20:05:00 EUR 336
Skrivbord vitbemålat i kolonialstil
Skrivbord vitbemålat i kolonialstil. SKRIVBORD, kolonialstil, två lådor i sargen, dragknoppar samt hörnbeslag i mässing, höjd ca 72, 120x46 cm Lot no: 4340919 EUR 158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23/07/2016 20:09:00
Stringhylla, 1900-talets mitt
Stringhylla, 1900-talets mitt. Stringhylla, design Nisse & Kajsa Strinning. Vita plastklädda gavlar och 3 hyllplan med mattsvart lack. Bredd ca 79 cm, höjd 76 cm, djup 31 cm. Fem bokstöd. Bruksspår, en del märken och avskav. Lot no: 4333816 EUR 127 SE, Örebro, Aspholmen 23/07/2016 20:10:00 EUR 40
Reol i Rustikt design
Reol i Rustikt design. Reol af sortmalet træ i Rustikt design, front med skuffer, hylder samt låger. B. 80 H. 182 D. 32,5 cm. Modelfoto. Lot no: 4243089

EUR 538 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/07/2016 20:12:00 EUR 403
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 100  >>