Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched in Furniture  in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 98  >> ListGallery Lots per page
Caspar Hartle, Esstisch / Kochtisch / Ess-Skulptur
Caspar Hartle, Esstisch / Kochtisch / Ess-Skulptur. Caspar Hartle, Esstisch / Kochtisch / Ess-Skulptur. Konstruktion aus Metall, lose aufliegende, sechseckige Metallplatte mit gehämmerter Kante (B. ca. 102 cm, T. ca. 112 cm) auf sechseckigem Untergestell, mittig mit Gasbrenner. An den Ecken verstellbare Montierungsvorrichtungen / Halterungen. Der ... Lot no: 3632618 EUR 600 DE, Hamburg, Große Elbstraße 04/03/2015 09:35:18 EUR 425
Samling spiseborde af mahognibejdset krydsfiner (9)
Samling spiseborde af mahognibejdset krydsfiner (9). Samling spiseborde. Bestående af 9 borde af mahognibejdset krydsfiner H.76, B.70, L.80 cm. Fremstår med blandet brugsspor. Se også varenr. 3736284. (9) Lot no: 3736268 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 04/03/2015 09:57:00 EUR 309
Samling spiseborde af mahognibejdset krydsfiner (11)
Samling spiseborde af mahognibejdset krydsfiner (11). Samling spiseborde. Bestående af 11 borde af mahognibejdset krydsfiner H.76, B.70, L.120 cm. Fremstår med blandet brugsspor. Se også varenr. 3736268. (11) Lot no: 3736284 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 04/03/2015 09:58:00 EUR 309
Sofabord, eg
Sofabord, eg . Sofabord af massivt egetræ og drejede ben. H. 58 Ø 85 cm. Fremstår med brændemærke på pladen. 1900-tallets første halvdel. Lot no: 3727692 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 04/03/2015 10:25:13 EUR 50
Et par dæksstole af asketræ
Et par dæksstole af asketræ. Et par dæksstole / foldestole af asketræ, den ene mrk. DFDS. Enkelte revner og brugsslitage. Lot no: 3739072 EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 04/03/2015 10:30:00 EUR 127
Armstol 1800-tallet
Armstol 1800-tallet. Armstol i mørkt bejdset træ, fra midt 1800-tallet, ombetrukket og har fået nye gjorde. H.99 cm. B. 64 cm. D.57 cm. Sædehøjde 42 cm. Proviniens: Har iflg. rekvirent stået i landstinget. Lot no: 3740498 EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 04/03/2015 10:40:03 EUR 67
Par lænestole (2)
Par lænestole (2). Par lænestole med sæde og ryg udspændt med patinerede peddigrør, stel af forkromet metal. 2000-tallet. Fremstår med flere skader på flet og brugsslitage. (2) Lot no: 3741738 EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 04/03/2015 10:55:51 EUR 50
Dansk møbelproducent; fritstående skrivebord i eg
Dansk møbelproducent; fritstående skrivebord i eg. Dansk møbelproducent; fritstående skrivebord i eg. Front med 5 skuffer, heraf een låsbar. Fremstår med brugsspor, herunder fx løs indfatning ved nøglehul. Mål; L 104, D 59, H 73 cm. Lot no: 3741816 EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 04/03/2015 11:14:59 EUR 57
Poul M. Volther. Lænestol, model 'J55', teak og eg
Poul M. Volther. Lænestol, model 'J55', teak og eg . Poul M. Volther. Lænestol med stel af teak og eg, model ' J55'. Fremstillet hos FDB. Løse hynder betrukket med gråt skind. Fremstår med brugsspor. Lot no: 3741817 EUR 201 DK, Kolding, Trianglen 04/03/2015 11:15:38 EUR 181
Henning Jensen & Torben Valeur. Tre retangulære borde af mahogni. (3)
Henning Jensen & Torben Valeur. Tre retangulære borde af mahogni. (3). Henning Jensen & Torben Valeur. Tre retangulære borde af mahogni med synlige sinker. Fremstillet hos Munch Danmark. H. 73, L. 120-160, B. 80 cm. Fremstår med brugsslitage i form af ridser og mærker, nuanceforskelle. (3) Lot no: 3741832 EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 04/03/2015 11:18:49 EUR 40
Sängbord, ek med hylla i rotting, 1950 tal
Sängbord, ek med hylla i rotting, 1950 tal. Sängbord, ek med hylla i rotting, 1950 tal, slitage. Lot no: 3728691 EUR < 125 SE, Örebro, Aspholmen 04/03/2015 11:30:26 EUR 32
Hörnskåp, betsat lövträ, 1940/50-tal
Hörnskåp, betsat lövträ, 1940/50-tal. Hörnskåp, betsat lövträ, 1940/50-tal. Välvd front med jalusidörrar. Höjd 119 cm, bredd 75 cm, djup 55 cm. Bruksslitage. Lot no: 3741865 EUR < 125 SE, Örebro, Aspholmen 04/03/2015 11:54:00 EUR 151
Torbjørn Afdal. Lænestol, egetræ
Torbjørn Afdal. Lænestol, egetræ. Torbjørn Afdal. Lænestol med stel af egetræ, betrukket med brunligt stof. 1960'erne. Fremstår med slitage, pletter og med slappe gjorder. NB. Ændre tekst og vurd. Lot no: 3741212 EUR 268 DK, Aarhus, Egå Havvej 04/03/2015 12:03:24 EUR 91
To delt vitrineskab, turkis antikbemalet.
To delt vitrineskab, turkis antikbemalet.. To-delt vitrineskab, turkis antikbemalet. Top med tre glaslåger med sprosser hvor bag 3 hylder. Bund med tre skuffer samt tre låger hvor bag hylder. Greb af patineret jern. B. 160 cm. H. 200 cm. D. 41 cm. Lot no: 3728058

EUR 563 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04/03/2015 12:07:12 EUR 483
Two-section display cabinet, antique paint finish (2)
Two-section display cabinet, antique paint finish (2). Two-section display cabinet with red antique paint finish. Moulded top, top section with glass doors enclosing shelves. Lower section with two drawers and doors enclosing shelf. Dimensions: H. 220. W. 125. D. 50 cm. Archive photos. Lot no: 3384072

EUR 443 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04/03/2015 12:08:29 EUR 268
Dansk design. Stor sofa med chaiselong, model Vera. Tre moduler (3)
Dansk design. Stor sofa med chaiselong, model Vera. Tre moduler (3). Dansk design. Stor sofa bestående af tre moduler, med venstrevendt chaiselong samt puf. Stående på mørke træben. Komposition: Fast sæde med 35kg 160 neuton på nozagfjedre, Hynder med granulat og fibervat. Polstret med kraftigt møbelstof, i farven antracit grå. Mål: H. 82 B. 285 D. 84-150 ... Lot no: 3627917

EUR 537 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04/03/2015 12:09:00 EUR 429
Fire loungestole (4)
Fire loungestole (4). Fire loungestole med skal af formbøjet egefinér, forsidepolstret med brunligt stof. Ben af forkromet stålrør. H. 73, B. 58, D. 50 cm. Fremstår med mindre brugsspor og pletter. (4) Varen kan ikke besigtiges i Herlev. Afhentning kan ske tirsdage mellem kl. 9-18 på adresse; Rovsingsgade 68, 2100 ... Lot no: 3740508 EUR 215 DK, Herlev, Dynamovej 04/03/2015 12:09:00 EUR 121
Bakkebord
Bakkebord . Et bakkebord i lakeret træ, opslående kanter, hæftet med messingbeslag. H. 56 cm. L. 120 cm. B. 90 cm. Fremstår med brugsspor. Lot no: 3732918 EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 04/03/2015 12:11:52 EUR 44
Natuzzi sofa with chaise longue and lounge chair
Natuzzi sofa with chaise longue and lounge chair. Natuzzi sofa with chaise longue and lounge chair, two loose headrest rolls. Brown leather with stitched detail. Sofa dimensions L. 285 cm X 160 cm. Width of the chair 105 cm. D. 95 cm. Traces of wear. (2) Lot no: 3737885 EUR 939 DK, Odense, Kratholmvej 04/03/2015 12:16:08 EUR 124
Kai Kristiansen, 6 stole af teak, de 2 med defekter
Kai Kristiansen, 6 stole af teak, de 2 med defekter. Kai Kristiansen, 6 stole af teak, sæde og ryg betrukket med stribet uld, de 2 fremstår med defekter/reperationer. samt en del andre brugsspor, som smuds, malingrester og mærker forekommer på alle stolene (6) Lot no: 3739871 EUR 335 DK, Odense, Kratholmvej 04/03/2015 12:17:39 EUR 698
Sofabord af teak
Sofabord af teak. Sofabord af teak, med flethylde, samt plade med kehlet kant. L. 100c m. B. 51 cm. H. 50 cm. Fremstår med brugsspor, samt let defekt flet. Lot no: 3736447 EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 04/03/2015 12:18:34 EUR 121
Kræmmerhus stol med stel af forchromet stål.
Kræmmerhus stol med stel af forchromet stål.. Kræmmerhus stol med stel af forchromet stål, sæde af sort kunstlæder. H. 86. B. 72,5 cm. Sæde H. ca 49 cm Lot no: 3735665 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 04/03/2015 12:23:00 EUR 121
Aage Hundevad. Reolsystem, egetræ
Aage Hundevad. Reolsystem, egetræ. Reol af Aage Hundevad fineret med egetræ, aftagelig overdel med hylder og klap, bag hvilken indretning med hylder. Underdel med to skydelåger, bag hvilke hylder. 1960'erne. Fremstillet hos Hundevad & Co. H. 196 cm B. 139 D. 43/75 cm. Fremstår med alm. brugsspor Lot no: 3742755 EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 04/03/2015 12:27:00 EUR 44
Spejl
Spejl. Spejl af bemalet og udskåret træ. 112/139 x 91 cm. Fremstår med brugsslitage, enkelte mindre afslag. Lot no: 3706527 EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 04/03/2015 12:30:00 EUR 47
Chatol med jalousilåge af nøddetræ
Chatol med jalousilåge af nøddetræ. Chatol med jalousilåge af nøddetræ, øverst med jalousilukke. udtræskplade og nederst skiffer. H. 107 cm. B. 90 cm. D. 45 cm. Fremstår med en del brugsspor, og litage, låse nøglehuller. Der medfølger én nøgle. Lot no: 3726842 EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 04/03/2015 12:32:00 EUR 40
Dining table, elm
Dining table, elm. Dining table with wood top and base. Reclaimed elm top Painted elm frame Dimensions: H. 75 L. 200 W. 100 cm. Unassembled Due to the wood's earlier use each table is unique and variations are to be expected. Archive photos! Packaging dimensions, 203x104x15 cm. Lot no: 3663723

EUR 255 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04/03/2015 12:33:00 EUR 201
Dansk møbelproducent. Kommode, teak
Dansk møbelproducent. Kommode, teak. Dansk møbelproducent. Kommode af teaktræ, front med fire skuffer, runde tilspidsede ben af egetræ. B. 80 cm H. 77 cm D. 40. cm. Alm. brugsspor. Lot no: 3741709 EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 04/03/2015 12:34:00 EUR 74
Vitrineskab i turkis blå
Vitrineskab i turkis blå. Vitrine/skab i fransk landstil af turkis blå bemalet træ. Indvendigt hvidmalet. Front med to glaslåger bag hvilke hylder. Beslag af metal. H. 216 B. 144 D. 44 cm. Udstillingsmodel. Modelfoto. Kan fremstår med krakeleringer og afslag i bemalingen Lot no: 3626423

EUR 443 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04/03/2015 12:45:00 EUR 349
Empire-form bænk
Empire-form bænk. Bænk af lakeret træ i Empire-form, sprosset ryg med blomsterdekoraion, sæde betrukket med grøn velour. 1900-tallets begyndelse. L. 108. H. 99. Sædeh. 44 cm. Fremstår med lakskader, lille afslag på ryg. Lot no: 3741767 EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 04/03/2015 12:45:00 EUR 57
Dansk møbelproducent, lav skænk i teak
Dansk møbelproducent, lav skænk i teak. Dansk møbelproducent; lav skænk i teak. Front med skydelåger bag hvilke opbevaringsrum, samt midtersektion med skuffer. Hvilende på skråtstillede tilspidsede ben. Senere restaureret. Fremstår med brugsspor. Mål; L 200, D 41, H 62 cm. Lot no: 3741722 EUR 470 DK, Kolding, Trianglen 04/03/2015 12:52:00 EUR 402
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 98  >>