Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched in Furniture  in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 95  >> ListGallery Lots per page
vitrinskåp, vitlackerat, trä, beslag i metall,
vitrinskåp, vitlackerat, trä, beslag i metall,. vitrinskåp, vitlackerat, trä, beslag i metall, 2 dörrpar med bakomvarande hyllor. Höjd 199 cm, bredd 108,5 cm, djup, 42 cm. Lot no: 3807226

EUR 520 SE, Örebro, Aspholmen 26/05/2015 13:35:00 EUR 336
Nanna Ditzel. Six Trinidad chairs, model 3298, cherry wood (6)
Nanna Ditzel. Six Trinidad chairs, model 3298, cherry wood (6) . Nanna Ditzel 1923-2005. Six 'Trinidad' chairs, model 3298. Moulded cherry wood shell, seat upholstered in purple alcantara. Grey-varnished base. Designed in 1992. Produced by Fredericia Furniture, stamped. Lighter signs of wear. (6) Lot no: 3823239 EUR 805 DK, Kolding, Trianglen 26/05/2015 13:35:21 EUR 603
Busk & Hertzog for Soft Line. Flouid Outdoor, to-pers. sofa
Busk & Hertzog for Soft Line. Flouid Outdoor, to-pers. sofa . Busk & Hertzog for Soft Line. Flouid Outdoor, to-personers sofa betrukket med aftageligt betræk, fyld af krøyerkugler. H. 65 L. 160 D. 105 Sh. 30 cm. Se endvidere varenr. 3846409 Lot no: 3846391 EUR 268 DK, Hørsholm, Vibe Alle 26/05/2015 13:38:00 EUR 97
Skovmand & Andersen. Tolv stole af eg (12)
Skovmand & Andersen. Tolv stole af eg (12) . Skovmand & Andersen. Tolv stole af eg, sæder betrukket med skai/uld. Fremstår med brugsspor. (12) Lot no: 3845570 EUR 161 DK, Kolding, Trianglen 26/05/2015 13:40:00 EUR 117
Peter J. Lassen for Montana. Four cabinet modules (3)
Peter J. Lassen for Montana. Four cabinet modules (3). Peter J. Lassen for Montana. Four cabinet modules, grey-varnished MDF. H. 105, W. 82, D. 38 cm. Minor scratches and marks. Key included. (3) Lot no: 3838945 EUR 469 DK, Herlev, Dynamovej 26/05/2015 13:40:00 EUR 456
Carl Malmsten sekretär och bokhylla
Carl Malmsten sekretär och bokhylla. CARL MALMSTEN, sekretär och bokhylla, 4 delar, bemålade, höjd 196,105x42 cm vardera Lot no: 3845355 EUR 325 SE, Stockholms Auktionsverk Online 26/05/2015 13:45:00
Bord med fire stole af oregon pine, barokform (7)
Bord med fire stole af oregon pine, barokform (7). Gavlbord med 2 tillægsplader og 4 stole af oregon pine, sæde betrukket med mønstret uld. Barokform, 1900-tallet. Mål på bord: H. 72. 160 x 86 cm. Plader 35 cm. Fremstår med brugsspor. NB: Begge kiler til bord medfølger (7) Lot no: 3840987 EUR 201 DK, Odense, Kratholmvej 26/05/2015 13:48:00 EUR 40
Samling kontormøbler (7)
Samling kontormøbler (7). Samling kontormøbler af forskellige producenter og materialer. Skuffemøbler, væghængte møbler m.m. Et skuffemøbel mangler håndtag og hjul. Lot no: 3828088 EUR < 125 DK, Herning, Engdahlsvej 26/05/2015 13:50:00 EUR 40
Et par lampeborde, 1900-tallets midte (2)
Et par lampeborde, 1900-tallets midte (2). Et par lampeborde af guldpræget mahogni afsluttet på trepas fødder med hjul. Ø 50, H. 56 cm. Ridser og mærker, løst hjul medfølger, enkelt revne ved samling. Lot no: 3844788 EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 26/05/2015 13:50:00 EUR 47
Christian Hvidt. Fire armstole, mahogni (4)
Christian Hvidt. Fire armstole, mahogni (4). Christian Hvidt. Sæt på fire armstole med stel af mahogni, sæde og ryg betrukket med blå uld. Udført hos Søborg Møbler. Sædeh. 45 cm. Brugsspor. (4) Lot no: 3845571 EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 26/05/2015 13:50:00 EUR 47
Rud Thygesen & Johnny Sørensen. Fire armstole, mahogni og læder (4)
Rud Thygesen & Johnny Sørensen. Fire armstole, mahogni og læder (4). Rud Thygesen & Johnny Sørensen. Sæt på fire armstole med stel af mahogni, ryg og sæde med fransk flet, sædehynde betrukket med patineret rødt læder. Sædeh. 45 cm. Fremstillet hos Botium som en del af 'Kongeserien'. Fremstår med lettere brugsspor; nogle mærker. (4) Lot no: 3845533 EUR 335 DK, Helsingør, Støberivej 26/05/2015 13:53:00 EUR 536
Christian Hvidt / Søborg Møbler. To skabe, mahogni (2)
Christian Hvidt / Søborg Møbler. To skabe, mahogni (2) . Christian Hvidt / Søborg Møbler. To skabe af massiv stavlimet mahogni, synlige tapsamlinger. Front med låger bag hvilke hylder, enkelt modul med arkivskuffe. H. 96 B. 76 D. 48 cm. Fremstillet hos Søborg Møbler. Nøgler og sokler medfølger. Enkelte brugsspor. (2) Se også varenummer 3845536. Lot no: 3845535 EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 26/05/2015 13:57:00 EUR 255
Stumtjener
Stumtjener. Stumtjener af bøgetræ, afsluttet på firpas fod. H. 197 cm. Fremstår med brugsslitage, reparationer. Lot no: 3845505 EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 26/05/2015 14:01:00 EUR 40
Rud Thygesen & Johnny Sørensen for Botium. Skab samt bord (2)
Rud Thygesen & Johnny Sørensen for Botium. Skab samt bord (2). Rud Thygesen & Johnny Sørensen. Skab af mahogni med to døre, H. 105, B. 101, D. 36 cm., samt bord af mahogni, H. 73 cm, L. 100 cm, B. 55 cm. Fremstår med brugsspor og mærker. Skabe aflåst, nøgler medfølger ikke. (2) Lot no: 3847158 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 26/05/2015 14:01:00 EUR 74
Spegel, 1800-talets senare del
Spegel, 1800-talets senare del. Spegel / ram, 1800-talets senare del. Rektangulär ram, tympanonformat krön med infällt landskapsmåleri. Mått 100 x 55 cm. Lösa delar, bortfall, senare glas. Lot no: 3843474 EUR < 125 SE, Örebro, Aspholmen 26/05/2015 14:04:00 EUR 33
Paar Sneaker / Turnschuh Sessel der 1970er Jahre (2)
Paar Sneaker / Turnschuh Sessel der 1970er Jahre (2). Paar Sneaker / Turnschuh Sessel / Beanbag der 1970er Jahre. Konstruktion aus mehrfarbigem Kunstleder, befüllt mit Styroporkügelchen. B. 95cm, H. ca. 52cm, T. ca. 47cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, teilweise sind die Applikationen angerissen, eine geflickte Stelle. (2) Lot no: 3836456 EUR 600 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26/05/2015 14:05:00 EUR 350
Arne Jacobsen, 7'er stole (6)
Arne Jacobsen, 7'er stole (6). Arne Jacobsen. 7'er stole af formspændt krydsfiner, overbetrukket med blåt uld, monteret med ben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Siddehøjde 44 cm. Fremstår med let brugsslitage, tørt skum, let plettet, syet med kile samt to defekte rygge. (6) Lot no: 3844818 EUR 402 DK, Aalborg, Nibevej 26/05/2015 14:06:00 EUR 322
Dansk møbelprocent. Sofabord, nøddetræ
Dansk møbelprocent. Sofabord, nøddetræ. Dansk møbelprocent. Sofabord af fineret, tresidet sofabord af nøddetræ med seks ben monteret med sko af messing, bordplade med kehlet kant. 1950'erne. H. 59 B. 88 D. 95 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Lot no: 3845539 EUR 201 DK, Aarhus, Egå Havvej 26/05/2015 14:07:00 EUR 44
Pierre Paulin, Ottomane / Hocker Modell Oyster für Artifort
Pierre Paulin, Ottomane / Hocker Modell Oyster für Artifort. Ottomane / Hocker Oyster, Design von Pierre Paulin für Artifort. Entwurf von 1960. Sitzschale aus verformtem Schichtholz mit Untergestell aus vernickeltem Stahlrohr. Bezug in braunem Leder. Unterseitig mit Metallplakette bezeichnet. B. 75cm, H. 42,5cm, T. 50cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, ... Lot no: 3836463 EUR 600 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26/05/2015 14:15:00 EUR 350
Soffbord med läderdetaljer
Soffbord med läderdetaljer. SOFFBORD, med klaffar, 1900-tal, mahognyfanér med skiva i läder, på hjultrissor i form av tassar, höjd ca 52, 95x50, total längd ca 130 cm Lot no: 3845361 EUR 163 SE, Stockholms Auktionsverk Online 26/05/2015 14:15:00
Rabami. Seks stablestole (6)
Rabami. Seks stablestole (6). Rabami. Seks stablestole med sæder at plast, stel af forkromet metal. Fremstår med brugsspor. (6) Lot no: 3778930 EUR < 125 DK, Hørsholm, Vibe Alle 26/05/2015 14:20:02 EUR 44
Jean Prouvé. 'EM - Table' from Vitra, year 2013. L. 250 cm
Jean Prouvé. 'EM - Table' from Vitra, year 2013. L. 250 cm. Jean Prouvé 1901 - 1984. 'EM (Entretoise Métallique) Table' with oiled oak top - natural. Black powder-coated steel base. H. 74 W. 250 D. 90 cm. Produced by Vitra in 2013. Minimal traces of wear. The EM Table was designed by Prouvé for the Maison Tropique project in 1950. Lot no: 3731307 EUR 3,352 DK, Kolding, Trianglen 26/05/2015 14:20:22 EUR 1,877
Arne Jacobsen. A pair of chairs, 'The Tongue', model 3102, aniline leather (2)
Arne Jacobsen. A pair of chairs, 'The Tongue', model 3102, aniline leather (2) . Arne Jacobsen. The Tongue. A pair of chairs. Moulded plywood upholstered in black aniline leather. Chromed steel legs. Designed in 1955 for Munkegaard School. Produced by Fritz Hansen, model 3102. Literature: 'Arne Jacobsen, Arkitekt og Designer' p. 52. Newly reupholstered in black aniline... Lot no: 3685990 EUR 1,006 DK, Kolding, Trianglen 26/05/2015 14:21:00 EUR 563
Ib Kofod-Larsen. Skænk i palisander
Ib Kofod-Larsen. Skænk i palisander . Ib Kofod-Larsen. Skænk i palisander. Front med hylder samt to nedfældelige låger bag hvilke hylder samt barsektion med lys. Hvilende på senere monterede ben fra anden producent. Fremstår med brugsspor herunder udbedrede skader på top. Mål; L 238, D 32, H 101 cm. Lot no: 3845996 EUR 402 DK, Kolding, Trianglen 26/05/2015 14:22:28 EUR 64
Dansk møbelproducent. Kommode samt chatol, teaktræ (2)
Dansk møbelproducent. Kommode samt chatol, teaktræ (2). Dansk møbelproducent. Kommode samt chatol fineret med teaktræ, front med skuffe og låge samt udtræksplade. 1960'erne. H. 112 B. 95 D. 47 og H. 55 B. 78 d. 40 cm. Fremstår med brugsslitage, manglende nøgleblik, enkelte finerafslag, kommode med manglende ben. (2) Lot no: 3841320 EUR 134 DK, Aarhus, Egå Havvej 26/05/2015 14:23:00 EUR 148
Nova Dänemark, Paar Stühle der 1950/60er Jahre
Nova Dänemark, Paar Stühle der 1950/60er Jahre. Paar Stühle der 1950/60er Jahre, dänisches Design von Nova. Konstruktion aus massivem Holz, Sitz und Rücken in Schichtholz, Bezüge in schwarzem Kunstleder. B. 47cm, H. 78cm, T. 48cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren an den Gestellen. (2) Lot no: 3817108 EUR < 125 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26/05/2015 14:25:00 EUR 40
Nanna Ditzel. Four beech Trinidad chairs, model 3298 (4)
Nanna Ditzel. Four beech Trinidad chairs, model 3298 (4) . Nanna Ditzel 1923-2005. Four Trinidad chairs, model 3298. Moulded beech veneer. Chromed steel base. Designed in 1992. Produced by Fredericia Furniture. Few signs of wear. (4) Lot no: 3844730 EUR 670 DK, Odense, Kratholmvej 26/05/2015 14:25:00 EUR 630
Kommod gustaviansk stil
Kommod gustaviansk stil. KOMMOD, omkring 1900, gustaviansk stil, bemålad, skuren dekor, bronserade beslag, 70, 77x46 cm Lot no: 3845363 EUR 217 SE, Stockholms Auktionsverk Online 26/05/2015 14:25:00
Arne Jacobsen for Fritz Hansen. Spisebord
Arne Jacobsen for Fritz Hansen. Spisebord. Arne Jacobsen 1902 - 1971. Spisebord med plade i hvidt laminat med kant af matpoleret aluminium, monteret på sekspasfod i aluminium og forkromet metal. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm. L. 135 B. 90 cm. Fremstår med brugsspor. Lot no: 3840826 EUR 536 DK, Kolding, Trianglen 26/05/2015 14:27:05 EUR 295
Bønnelycke. Dining/conference table, black-stained oak
Bønnelycke. Dining/conference table, black-stained oak. Bønnelycke. Dining table, black-stained wood. H. 71, D. 80. L. 180 cm. Produced by Silo. In original packaging. Archive photos. PLEASE NOTE: This lot is at Lauritz.com Herlev's external warehouse. Collection must be made Tuesdays, 9-18 at the following address: Rovsingsgade 68, 2100 Copenhagen ... Lot no: 3846105

EUR 670 DK, Herlev, Dynamovej 26/05/2015 14:28:00 EUR 295
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 95  >>