Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched in Furniture  in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 124  >> ListGallery Lots per page
Ingmar & Knut Relling. A pair of chaise longue, model Optima (2)
Ingmar & Knut Relling. A pair of chaise longue, model Optima (2). Ingmar & Knut Relling. Chaises longues, model Optima, chromed tubular steel frame upholstered in brown leather. Produced by Westnofa. H. 44/110 cm, W. 66 cm. Minor traces of wear. (2) Lot no: 3777636 EUR 1,340 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/04/2015 19:02:00 EUR 536
Morten Voss. THE SOFA FIFTYONE. Modular sofa with interchangeable buttons. Cool Grey with Sunset Orange buttons in Hallingdal wool
Morten Voss. THE SOFA FIFTYONE. Modular sofa with interchangeable buttons. Cool Grey with Sunset Orange buttons in Hallingdal wool. THE SOFA FIFTYONE. Modular sofa with interchangeable buttons. Designed by Morten Voss b. 1964. The sofa is designed for the Danish furniture producers The Furn Company A/S. Sofa upholstered in Cool Grey heavyweight and hardwearing RAZOR furnishing fabric. Interchangeable buttons on the ... Lot no: 3810965

EUR 2,345 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/04/2015 19:02:47 EUR 1,675
Hyndebetræk til H. J. Wegners gyngestol, model J16 cognac læder
Hyndebetræk til H. J. Wegners gyngestol, model J16 cognac læder . Hyndebetræk til H. J. Wegners gyngestol, model J16, af Cognac læder. Vendbare med stropper i kernelæder. BEMÆRK: skum medfølger ikke. Lot no: 3782323

EUR 295 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/04/2015 19:03:00 EUR 228
Nanna Ditzel. Et par barstole, kirsebær og stål (2)
Nanna Ditzel. Et par barstole, kirsebær og stål (2). Nanna Ditzel 1923-2005. To barstole model 'Trinidad' af formspændt lamineret kirsebærtræ, stel af stålrør. Udført hos Fredericia møbler. Sædehøjde 76 cm. total H. 112 cm. Brugsspor(2) Lot no: 3811491 EUR 335 DK, Herlev, Dynamovej 27/04/2015 19:03:15 EUR 724
Kommode/skænk med multifarvede skuffer.
Kommode/skænk med multifarvede skuffer.. Kommode/skænk med multifarvede skuffer samt låger. L. 126 D. 37 H. 110 cm. Lot no: 3765288

EUR 268 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/04/2015 19:04:00 EUR 235
H. J. Wegner. To-pers sofa, model GE40/2
H. J. Wegner. To-pers sofa, model GE40/2. H. J. Wegner. To-pers sofa med stel af massivt mørkt egetræ, armlæn og løse hynder betrukket med uld. Fremstillet hos Getama, model GE40/2. L. 155 cm. Fremstår med lettere brugsspor og enkelte pletter. Lot no: 3809806 EUR 268 DK, Aarhus, Egå Havvej 27/04/2015 19:05:00 EUR 188
Stolar, 12 st, Kinnarps (12)
Stolar, 12 st, Kinnarps (12). Stolar, 12 st, Kinnarps. Klädda i orange tyg, stålben. Stapelbara. Ställvis kraftigt slitage, vissa stolar saknas tassar, tyg med fläckar. Modellbild. Lot no: 3812366 EUR < 125 SE, Norrköping, Finspångsv. 27/04/2015 19:05:00 EUR 35
Two-section display cabinet, red paint finish
Two-section display cabinet, red paint finish. Two-section display cabinet with red paint finish on wood. Top section with glazed doors and two shelves, lower section with four doors enclosing shelf on each side. Dimensions approx. (WxDxH) 142 x 46 x 211 cm. Archive photos. Lot no: 3418119

EUR 469 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/04/2015 19:05:00 EUR 281
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sort læder. (6)
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sort læder. (6) . Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sæt på seks hynder, betrukket med sort læder. (6) Lot no: 3659281

EUR 295 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/04/2015 19:06:00 EUR 221
Seks overtræk til Arne Jacobsens stole 3101 (myren), brun læder (6)
Seks overtræk til Arne Jacobsens stole 3101 (myren), brun læder (6). Seks overtræk til Arne Jacobsens stole 3101 (myren), fire ben, betrukket med brunt semianilin læder, bagside med antiskrid. (6) Lot no: 3782304

EUR 469 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/04/2015 19:06:00 EUR 362
Børge Mogensen. Two-seater sofa, model 2212
Børge Mogensen. Two-seater sofa, model 2212 . Børge Mogensen. Two-seater sofa with mahogany legs, loose cushions in the back, seat and sides with down fill, L. 157 H. 77, seat H. 43 cm. Produced by Fredericia Stolefabrik, model 2212. New upholstery with black aniline leather. Lot no: 3806724 EUR 3,753 DK, Roskilde, Store Hedevej 27/04/2015 19:06:00 EUR 2,949
Display cabinet, blue antique paint finish
Display cabinet, blue antique paint finish. Display cabinet in French style with blue antique paint finish on wood. Interior painted white. Five adjustable shelves. Front with two glazed doors. H. 216 cm W. 148 cm D. 40 cm. Archive photos. Lot no: 3584295

EUR 536 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/04/2015 19:06:00 EUR 429
Arne Jacobsen. The Swan, model 3320
Arne Jacobsen. The Swan, model 3320. Arne Jacobsen 1902- 1971. Lounge chair, model 3320, The Swan, with swivel four-star aluminium foot. Designed 1957-1958 for the Hotel Royal in Copenhagen. Produced by Fritz Hansen. New upholstery by professional furniture upholstery with cognac Italian aniline leather, vegetable tanned. Lot no: 3771274 EUR 3,083 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/04/2015 19:06:00 EUR 2,479
Væghængt vitrine samt havebord, bemalet træ (2)
Væghængt vitrine samt havebord, bemalet træ (2). Væghængt vitrineskab af bemalet træ, front to låger, herunder tre skuffer, H. 78, 104 x 34 cm. Endvidere sammenklappeligt havebord af bemalet træ, H. 74, 91 x 61 cm. Fremstår med brugsspor; ridser, mærker og afskalninger. (2) Lot no: 3811532 EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 27/04/2015 19:06:00 EUR 121
Leather covers for Arne Jacobsen Series 7 chairs, a set of two (2)
Leather covers for Arne Jacobsen Series 7 chairs, a set of two (2). Leather covers for Arne Jacobsen Series 7 chairs(model 3107). Black semi-aniline leather covers, interiors with foam (PU). All the covers and zips have been tested. NB Archive photos, chair not included. (2) Lot no: 3562470

EUR 313 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/04/2015 19:07:00 EUR 168
Erik Jørgensen. Two-seater sofa, black leather, model EJ 315
Erik Jørgensen. Two-seater sofa, black leather, model EJ 315. Erik Jørgensen. Two-seater sofa, upholstered in black aniline leather with deeply set buttons, black-lacquered wood frame. New upholstery. Lot no: 3800468 EUR 3,217 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/04/2015 19:07:00 EUR 2,546
Dansk møbelproducent. Sofabord med plade af marmor
Dansk møbelproducent. Sofabord med plade af marmor. Dansk møbelproducent. Sofabord af teaktræ, plade af hvidbroget marmor. H. 48. L. 130. B. 80 cm. Fremstår med alm. brugsspor. Lot no: 3812820 EUR 201 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27/04/2015 19:07:00 EUR 44
Entrekommode af mahogni, kabriole ben
Entrekommode af mahogni, kabriole ben. Entrekommode af mahogni. Todelt, konveks front med 2 x 3 skuffer og messing håndtag prydet med roccailer, stående på kabriole ben. De øverste skuffer kan aflåses på siden. H. 59 cm, B. 48 cm, D. 26 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og pletter. Nøgler medfølger. Lot no: 3811964 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 27/04/2015 19:07:00 EUR 44
Knagerække sort med Paul Smith stof
Knagerække sort med Paul Smith stof. Hanger Knagerække sort. Hanger med Paul Smith stof. 12 knager på holder. Mønstre kan variere fra billedet. L. 66 cm. H. 16 cm. Ø knagehoved 5,5 cm. Udstillingsmodel fremstår med enkelte ridser Lot no: 3700278

EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/04/2015 19:08:00 EUR 80
A. Tuck. Sofabord, teak- og egetræ
A. Tuck. Sofabord, teak- og egetræ. Sofabord med plade af teaktræ, sarg og ben af eg, i siderne klapper, H. 61 L. 110 B. 52/110 cm. Fremstillet hos A. Tuck, stemplet. Fremstår med alders- og brugsspor; ridser og mærker. Lot no: 3811533 EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 27/04/2015 19:08:00 EUR 54
Seks hynder betrukkket med Sort anilin læder.(6)
Seks hynder betrukkket med Sort anilin læder.(6). Seks hynder betrukkket med sort anilin læder. Mål: 42x35 cm. Lot no: 3667861

EUR 201 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/04/2015 19:09:00 EUR 161
Soffbord, delvis bemålat trä
Soffbord, delvis bemålat trä. Soffbord, delvis bemålat trä. Skiva i betsat och bonat lövträd. Bemålade ben med skuren dekor. Mått:135x75x45 cm. Lot no: 3745807

EUR 171 SE, Örebro, Aspholmen 27/04/2015 19:09:00 EUR 96
Arne Jacobsen. Six Series 7 chairs, model 3107 (6)
Arne Jacobsen. Six Series 7 chairs, model 3107 (6). Arne Jacobsen 1902-1971. Six Series 7 chairs, model 3107. Moulded shell, chromed legs. Produced by Fritz Hansen. Seat H. 44.5 cm. Newly reupholstered in cognac aniline leather by a professional upholsterer. Two-year guarantee on upholstering. Leather with visible natural marks. Please note: ... Lot no: 3798860 EUR 2,211 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/04/2015 19:09:00 EUR 1,742
Dansk møbelproducent, tre-pers. sofa, 1950/60'erne
Dansk møbelproducent, tre-pers. sofa, 1950/60'erne. Dansk møbelproducent, tre-pers. sofa betrukket med gråt og lyst uld, ét armlæn med sort skai, skråtstillede ben af egetræ. 1950/60'erne. L. 195 cm. Fremstår med kraftig slitage, huller, pletter og brændmærke. Lot no: 3813018 EUR 402 DK, Aarhus, Egå Havvej 27/04/2015 19:10:00 EUR 147
Le Corbusier. Tre armstole af træ/flettet spåner (3)
Le Corbusier. Tre armstole af træ/flettet spåner (3) . Le Corbusier. Tre armstole med stel af dampbøjet træ, sæder og rygge af flettede spåner. Fremstår med brugsspor og små defekter på flet. (3) Lot no: 3807254 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 27/04/2015 19:10:00 EUR 208
Charles Rennie Mackintosh. Hill House Chair
Charles Rennie Mackintosh. Hill House Chair . Charles Rennie Mackintosh 1868-1928. Hill House Chair. Højrygget stol af sortlaseret massivt asketræ, sæde betrukket med sort læder. H. 141 cm. Nyproduceret reproduktion. Stolen er oprindligt formgivet i 1903 til The Hill House ved Glasgow, Skotland. Charles Rennie Mackintosh tegnede huset og... Lot no: 3813033 EUR 268 DK, Aarhus, Egå Havvej 27/04/2015 19:10:00 EUR 84
Skåp, 1700-tal, kompletterat
Skåp, 1700-tal, kompletterat. Skåp, 1700-tal, ombyggt/kompletterat/ommålat under 1900-talet. H 168, B 53,5, D 34 cm. Slitage. Lot no: 3807543 EUR 160 SE, Stockholm, Slakthusgatan 27/04/2015 19:11:00 EUR 35
Salon stue bestående af sofa og seks stole (7)
Salon stue bestående af sofa og seks stole (7). Salon stue bestående af sofa og seks stole af udskåret bejdset træ beklædt med broderet stof. H. 84-90 cm, siddehøjde 47 cm. Fremstår med brugsslitage, falmet betræk. (7) Lot no: 3807999 EUR 161 DK, Herning, Engdahlsvej 27/04/2015 19:11:00 EUR 111
Christian IX spejl af nøddetræ, ca. 1880
Christian IX spejl af nøddetræ, ca. 1880 . Christian IX spejl af nøddetræ med sortstafferinger, ca. 1880. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Lot no: 3811535 EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 27/04/2015 19:12:00 EUR 50
Børge Mogensen. Par lænestole, model J52B. (2)
Børge Mogensen. Par lænestole, model J52B. (2). Børge Mogensen 1914-1972. Par Windsorstole af gullakeret bøgetræ, model J-52B. Fremstillet hos FDB. Udstillingsmodeller med minimale brugsspor. H. 90. B. 56 cm. (2) Lot no: 3812593 EUR 402 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/04/2015 19:12:00 EUR 429
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 124  >>