Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched in Furniture  in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 110  >> ListGallery Lots per page
Free-standing desk, ebony
Free-standing desk, ebony. Free-standing desk, ebony veneer, chromed metal base and cassette formed top with three recessed drawers. H. 76. L. 190. W. 90 cm. Lot no: 3553730

EUR 1,607 DK, Aarhus, Egå Havvej 27/03/2015 08:39:35 EUR 221
Dragkiste af egetræ, 1800-tallet
Dragkiste af egetræ, 1800-tallet . Dragkiste af egetræ, front med fire skuffer. Beslag af messing, sidegreb af jern. 1800-tallet. H. 104. B. 114. D. 59 cm. Aldersrelateret brugsspor, set sidegreb mangler. Lot no: 3771626 EUR 241 DK, Herlev, Dynamovej 27/03/2015 09:57:00 EUR 74
Henrik Bønnelycke. Lounge chair, black
Henrik Bønnelycke. Lounge chair, black. Henrik Bønnelycke. Lounge chair. Steam-moulded oak varnished black, seat upholstered in black Savannah Sørensen leather. Produced by Silo. In original packaging. Archive photos. This lot cannot be viewed in Herlev. Collection must be made Tuesdays 10-18 at the following address: Rovsingsgade ... Lot no: 3661357

EUR 803 DK, Herlev, Dynamovej 27/03/2015 10:02:00 EUR 375
BoConcept. To drejbare stole af hvid plast med lilla og grønt stof. (2)
BoConcept. To drejbare stole af hvid plast med lilla og grønt stof. (2). BoConcept. To drejbare stole af hvid plast med lilla og grønt stof. (2) Udstillingsmodel. Fremstår med minimale brugsspor. Denne auktion er en del af Lauritz.com temaauktion over restvarelager fra BoConcept. Se alle auktionerne her Kan ikke besigtiges i Herlev. Udlevering kan ske ... Lot no: 3772391

EUR 536 DK, Herlev, Dynamovej 27/03/2015 10:08:55 EUR 208
Dansk møbelproducent; chatol i palisander
Dansk møbelproducent; chatol i palisander. Dansk møbelproducent; Chatol i palisander. Øverst indrettet med skydelåger bag hvilke hylder samt sektion med skuffer. Nederst udtrækkelig skriveplade samt tre tappede skuffer. Fremstår med brugsspor herunder lille hul i bagbeklædning. Mål; B 94, D 44, H 117 cm. Cites certifikat fra ... Lot no: 3699971 EUR 201 DK, Kolding, Trianglen 27/03/2015 10:19:18 EUR 104
Byrå 1800-tal
Byrå 1800-tal. BYRÅ, sengustaviansk, fanérad i mahogny, profilerad kalkstensskiva, beslag i mässing, 3 lådor, snedställda ben, höjd 87, 96x51,5 cm Lot no: 3775026 EUR 484 SE, Stockholms Auktionsverk Online 27/03/2015 10:24:00
Illum Wikkelsø. Hvilestole, model Plexus, samt bord, eg. (4)
Illum Wikkelsø. Hvilestole, model Plexus, samt bord, eg. (4). Illum Wikkelsø 1919-1999. Fire hvilestole, model Plexus, samt bord af egetræ, sider og ryg med fransk rørflet, hynder med cognacfarvet læder. Udført hos C. F. Christensen. Mål på stole: H. 84 cm. B. 74 cm. D. 60 cm. Lot no: 3745711 EUR 402 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/03/2015 10:26:00 EUR 402
Sekretär i Louis XV-stil
Sekretär i Louis XV-stil. SEKRETÄR, 1900-talets mitt, Louis quinze-stil, höjd 93, 90x45 cm, nyckel finns Lot no: 3775028 EUR 269 SE, Stockholms Auktionsverk Online 27/03/2015 10:30:00
Herrbetjänt Rydén Nybro
Herrbetjänt Rydén Nybro. HERRBETJÄNT, 1900-talets mitt, Rydén Nybro Sweden, betsad, detaljer i mässing, höjd ca 98 Lot no: 3775031 EUR 129 SE, Stockholms Auktionsverk Online 27/03/2015 10:39:00
Aksel Kjersgaard. Lav skænk af palisander
Aksel Kjersgaard. Lav skænk af palisander. Aksel Kjersgaard. Lav skænk, model 394, af palisander, front med fire skuffer med cirkulære greb. Udført hos Aksel Kjersgaard, Odder. L. 117. D. 36. H. 52 cm. Fremstår med brugsspor. Cites certifikat fra Naturstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Ved handel uden for EU, skal der søges ... Lot no: 3715025 EUR 402 DK, Kolding, Trianglen 27/03/2015 10:39:02 EUR 643
Dansk møbelproducent; sybord i palisander
Dansk møbelproducent; sybord i palisander. CFC, Silkeborg. Sybord af palisander, plade med klap, front med skuffe samt underliggende kurv. Fremstillet hos C.F.C. Silkeborg.. H. 52 L. 60/91 D. 46 cm. Fremstår med brugsspor på plade. Cites certifikat fra Naturstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Tilladelsen er gyldig for ét salg. ... Lot no: 3699969 EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 27/03/2015 10:42:34 EUR 70
C.F. Christensen. Cirkulært spisebord i oregon pine, med 2 tillægsplader. (3)
C.F. Christensen. Cirkulært spisebord i oregon pine, med 2 tillægsplader. (3). Cirkulært spisebord i oregon pine, med 2 tillægsplader, Ø. 122 cm, B. på tillægspladerne 51,5 cm. Fremstillet hos C.F. Christensen med mærke herfra. Fremstår med brugsspor, revne i bordben, ridser i bordplade, nuanceforskel i tillægspladerne. (3) Lot no: 3776071 EUR 201 DK, Herning, Engdahlsvej 27/03/2015 10:47:00 EUR 44
Dansk møbelproducent. Par lænestole, 1940'erne (2)
Dansk møbelproducent. Par lænestole, 1940'erne (2). Dansk møbelproducent. Par lænestole betrukket med mønstre lyseblåt møbelstof, ben af bøgetræ. 1940'erne. fremstår med brugsspor og slitage på armlæn (2) Lot no: 3775413 EUR 161 DK, Aarhus, Egå Havvej 27/03/2015 10:51:41 EUR 44
Høj reol af palisander
Høj reol af palisander. Reol af palisander, 2-delt, nederst med skuffer og låge. øverst hylder. H. 195 cm., L. 110 cm. D. 46/33 cm. Fremstår med brugsspor. Cites certifikat fra Naturstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Tilladelsen er gyldig for ét salg. Ved handel uden for EU, skal der søges eksport / import ... Lot no: 3708624 EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 27/03/2015 11:04:00 EUR 40
Kurt Østervig, Sæt på  tre stole (3)
Kurt Østervig, Sæt på tre stole (3). Kurt Østervig, 1912-1986. Sæt på tre stole udført af massiv egetræ, sæder betrukket medbrunt læder. Fremstillet hos K.P. Møbler. H. 77, siddehøjde 43 cm. Fremstår med brugsspor. (3) Lot no: 3775455 EUR 161 DK, Helsingør, Støberivej 27/03/2015 11:04:44 EUR 44
Savo Ikon, kontorstol
Savo Ikon, kontorstol. Savo Ikon, kontorstol. Sæde og ryg betrukket med sort alcantara, mange indstillingsmuligheder, højde, ryg m.m. Fremstår med lettere brugsspor. B. 45 cm. Lot no: 3779084 EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 27/03/2015 11:15:00 EUR 40
Ingmar Relling. Siesta hvilestol samt tilbehør. (2)
Ingmar Relling. Siesta hvilestol samt tilbehør. (2). Ingmar Relling. Siesta hvilestol samt tilbehør med stel af bøgetræ, udspændt Canvas, løs hynde af lysebrun læder. Fremstillet hos Westnofa. Fremstår med brugsspor og patina. (2) Lot no: 3772379 EUR 134 DK, Herning, Engdahlsvej 27/03/2015 11:32:00 EUR 40
Magnus L. Stephensen. Par stole af bøg, Fritz Hansen (2)
Magnus L. Stephensen. Par stole af bøg, Fritz Hansen (2) . Magnus L. Stephensen. Par stole af bøgetræ, sædehøjde ca 46 cm. Formgivet 1931, fremstillet hos Fritz Hansen, mærket herfra. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor; ene stole uden polstring. (2) Lot no: 3764184 EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 27/03/2015 11:32:26 EUR 40
Sybord og kommode, 1900-tallet (2)
Sybord og kommode, 1900-tallet (2). Sybord og lille kommode. Kommode ,ed tre skuffer. H. 77 cm. 61 x 43 eg. Sybord af mahogni H. 70 cm. 52 x 27 cm. fremstår med slitage. Begyndelsen af 1900-tallet. Lot no: 3774574 EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 27/03/2015 11:32:50 EUR 44
To salon stole, skammel samt aflangt sofabord m/ klapper. (4)
To salon stole, skammel samt aflangt sofabord m/ klapper. (4). To salon stole samt skammel, sæder betrukket med storblomstret stof. Endvidre et stk aflangt sofabord m/ klapper. Mål for bord: H. 53. L. 130. B. 45/90 cm. (4) Lot no: 3776075 EUR 134 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/03/2015 11:35:00 EUR 40
Par lampeborde med skifferplader (2)
Par lampeborde med skifferplader (2). Par lampeborde med skifferplader. H. 50 cm. 62 x 38 cm. Ben af mørkt træ. fremstår emed brugsspor, enkelte mærker (2) Lot no: 3774558 EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 27/03/2015 11:40:59 EUR 57
Dansk Møbelarkitekt. Rundt sofabord i teak. 1950'erne
Dansk Møbelarkitekt. Rundt sofabord i teak. 1950'erne. Dansk Møbelarkitekt. Rundt sofabord i teak med skråtstillede runde ben, plade med spejlskåret finér. 1950'erne. H. 50 cm. Ø 103 cm. Fremstår med ridser samt mærker på plade. Lot no: 3775545 EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 27/03/2015 11:41:17 EUR 234
Haslev sofabord af massiv bøg
Haslev sofabord af massiv bøg. Haslev sofabord af massiv bøg. Ø 95 c. H. 50 cm. Fremstår med brugsspor/nogle mærker. Lot no: 3772273 EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 27/03/2015 11:45:09 EUR 64
Louis XVI spejl af forgyldt træ, 17-1800-tallet
Louis XVI spejl af forgyldt træ, 17-1800-tallet. Louis XVI spejl i ramme af forgyldt, profileret træ, top udskåret med næbende duer, pilekokker, blomster og bladværk. 17-1800-tallet. H. ca 84, B. 69 cm. Senere facetteret spejlglas. Top samt øverste del af ramme fremstår løs/defekt. Lot no: 3761657 EUR 536 DK, Herlev, Dynamovej 27/03/2015 11:48:40 EUR 161
Erwan & Ronan Bouroullec. Four 'Vegetal' indoor/outdoor chairs (4)
Erwan & Ronan Bouroullec. Four 'Vegetal' indoor/outdoor chairs (4). Erwan & Ronan Bouroullec. Four 'Vegetal' indoor/outdoor chairs. Green Polyamid. Produced by Vitra, embossed on chairs. Stackable. Minor/no signs of wear. (4) Lot no: 3612663 EUR 1,339 DK, Kolding, Trianglen 27/03/2015 11:48:54 EUR 884
Leif Alring for CFC Silkeborg. Bar, rosewood
Leif Alring for CFC Silkeborg. Bar, rosewood. Leif Alring. Square bar / coffee table, rosewood, with casters and shelves, drawers and bottle holders. Each part-module with casters so they can be arranged in various ways. H. 50 L. 80 W. 80 cm. Extended L. 160 W. 40 cm. Produced by CFC Silkebord. A few scratches and marks.CITES certificate ... Lot no: 3714568 EUR 4,284 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/03/2015 11:49:00 EUR 3,347
Kristian Solmer Vedel. Lænestol model Modus Høj af palisander
Kristian Solmer Vedel. Lænestol model Modus Høj af palisander. Kristian Solmer Vedel 1923 - 2003. Lænestol model Modus høj med stel af palisander, ryg armlæn og sædehynde betrukket med sort læder. Formgivet i 1963. Fremstillet hos Søren Willadsen, Vejen. H. 77,5, B. 73, D. 58 cm. Fremstår med brugsspor samt hul ved knap i sædehynden. Cites certifikat fra ... Lot no: 3508204 EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 27/03/2015 11:50:00 EUR 147
Dameskrivebord af mahogni
Dameskrivebord af mahogni. Dameskrivebord af mahogni med caprioleben. Front med tre skuffer fineret med nødderod. Runde greb af forgyldt messing. H. 76, L. 101, D. 51 cm. Fremstår med finérafslag, monteringshuller i bordplade. Nøgle medfølger. Lot no: 3772136 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 27/03/2015 11:51:04 EUR 54
Dansk møbelproducent. Telefonbord af palisander
Dansk møbelproducent. Telefonbord af palisander. Dansk møbelproducent. Telefonbord af fineret palisander. Front med 2 skuffer samt 2 hylder. H. 32-52, B. 100, D. 35 cm. Fremstår med brugsspor. Cites certifikat fra Naturstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Tilladelsen er gyldig for ét salg. Ved handel uden for EU, skal der søges ... Lot no: 3699285 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 27/03/2015 11:53:00 EUR 40
Børge Mogensen. Spisebord af massiv eg
Børge Mogensen. Spisebord af massiv eg. Børge Mogensen 1914 - 1972. Spisebord af massiv bøg på shakerstel. Fremstillet hos C. M. Madsens Fabriker i Haarby. H. 70, L. 140, B. 90 cm. Fremstår med brugsspor, skjolder på bordplade. Lot no: 3754077 EUR 402 DK, Odense, Kratholmvej 27/03/2015 11:57:00 EUR 100
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 110  >>