Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched in Furniture  in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 103  >> ListGallery Lots per page
Dansk møbelproducent. To-pers. bananformet sofa
Dansk møbelproducent. To-pers. bananformet sofa . Dansk møbelproducent 1940-50'erne. To-pers. bananformet sofa, betrukket med grønt velour og syninger dækket med pyntesnore, hvilende på ben af træ. L 160 cm. D 85 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og slidt betræk. Lot no: 4533495 EUR 202 DK, Herning, Engdahlsvej 21/01/2017 09:46:00 EUR 50
Salongsgrupp Nordiska Kompaniet
Salongsgrupp Nordiska Kompaniet. SALONGSGRUP, 5 dlr, Karl Johan-stil, skyltmärkt Nordiska Kompaniet, fanérade med björk, bestående av: bord, 2 karmstolar, 2 stolar, bordets mått inkl. klaffar, 73, 134x70 cm, nyckel finns Lot no: 4534367 EUR 262 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21/01/2017 10:04:00
Byrå gustaviansk stil
Byrå gustaviansk stil. BYRÅ, 1900-talets början, gustaviansk stil, 4 lådig, kannelerad dekor, mässingsbeslag, gråmålad, höjd 114, 81x45 cm, nyckel saknas Lot no: 4534371 EUR 315 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21/01/2017 10:20:00
Bordben i smedejern til plankeborde (2)
Bordben i smedejern til plankeborde (2). Bordben, et sæt til plankebord udført i kraftigt sort lakeret smedejern med 8 forborede huller. H. 71 cm. B. 81 cm. Fremstår nye og ubrugte. (2) Lot no: 4472777

EUR 269 DK, Odense, Kratholmvej 21/01/2017 10:25:00 EUR 128
Byrå gustaviansk stil
Byrå gustaviansk stil. BYRÅ, omkring 1900, gustaviansk stil, bemålad, beslag i mässing, höjd ca 121, 85x51 cm Lot no: 4534376 EUR 419 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21/01/2017 10:40:00
Charles Eames. Pair of mesh armchairs, model EA-108 (2)
Charles Eames. Pair of mesh armchairs, model EA-108 (2). Charles Eames 1907-1978. Pair of armchairs from the 'Aluminium Group' series, model EA-108. Chromed aluminium base and armrests. Black mesh seat and back. Designed in 1958. Produced by Vitra. Minor signs of wear. (2) See lot no. 4435403 & 4435402. Lot no: 4435404 EUR 1,614 DK, Kolding, Trianglen 21/01/2017 10:43:00 EUR 1,210
Kista i ek
Kista i ek. KISTA, ek, bär datering 1781, höjd ca 62, 132x62 cm Lot no: 4534378 EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21/01/2017 10:48:00
Dagbädd rotting
Dagbädd rotting. DAGBÄDD, rotting, 1900-talets första hälft, höjd ca 54, 186x70 cm Lot no: 4534380 EUR 315 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21/01/2017 11:00:00
Spegel, 1970-tal, Mäkisen Kuvastin Oy
Spegel, 1970-tal, Mäkisen Kuvastin Oy. Spegel, 1970-tal, Mäkisen Kuvastin Oy. Ram i gul plast i form av blomma. Ø 53. Lot no: 4517371 EUR < 125 SE, Norrköping, Finspångsv. 21/01/2017 11:05:00 EUR 31
Ovaler Servierwagen
Ovaler Servierwagen. Ovaler Servierwagen, Messingkorpus mit zwei Platten aus transparentem Glas gefertigt, Maße ca.: H. 63 cm, B. 70 cm, T. 38 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. Lot no: 4465409 EUR 220 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21/01/2017 11:27:19 EUR 100
McGuire, Lizenz Hans Kaufeld, Ensemble von zwei Beistelltischen und einem Stuhl (3)
McGuire, Lizenz Hans Kaufeld, Ensemble von zwei Beistelltischen und einem Stuhl (3). McGuire, Lizenz Hans Kaufeld, Ensemble von zwei Beistelltischen und einem Stuhl,.Konstruktion aus braungebeiztem Bambus. Maße des Stuhls: H. 83 cm. B. 38 cm. T. 40 cm. Beistelltisch (klein): H. 35 cm . B. 38 cm. T. 33 cm. Beistelltisch(Groß): H. 49. cm. B. 46 cm. T. 36 cm. Altersgemäßer ... Lot no: 4465421 EUR 220 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21/01/2017 11:27:53 EUR 120
Byrå 1900-talets första hälft
Byrå 1900-talets första hälft. BYRÅ, 1900-talets första hälft, bemålad, beslag i mässing, skulpterad dekor, höjd ca 96, 93x48 cm Lot no: 4534388 EUR 315 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21/01/2017 11:32:00
Konsoltisch mit Spiegel und Bank im Stil des Empire (3)
Konsoltisch mit Spiegel und Bank im Stil des Empire (3) . Konsoltisch mit Spiegel und Bank im Stil des Empire gefertigt aus dunkel gebeizten Holz und Messingbeschlägen. Der Konsolentisch ist mit zwei Schubladen versehen. Auf der Tischplatte befinden sich zwei Löcher die ehemals für die Befestigung des Spiegels dienten. Die Befestigung ist nicht ... Lot no: 4220162 EUR < 125 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21/01/2017 11:33:37 EUR 40
Spegel med konsolbord England
Spegel med konsolbord England. SPEGEL med konsolbord, nyrenässans, 1800-talets slut, England, svärtad dekor, spegelns mått ca 202x95 cm Lot no: 4534389 EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21/01/2017 11:36:00
Charles Eames. Armchair/office chair, model EA-108
Charles Eames. Armchair/office chair, model EA-108. Charles Eames. Armchair/office chair, latest generation with chrome ring from the 'Aluminium Group' series, model EA-108. Chromed aluminium base and armrests. Swivel function. Pale leather upholstery. Designed in 1958. Produced by Vitra in 2012, labelled accordingly. Minor signs of wear. See ... Lot no: 4503113 EUR 1,345 DK, Kolding, Trianglen 21/01/2017 11:38:00 EUR 968
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm soffbord
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm soffbord. PREBEN FABRICIUS & JØRGEN KASTHOLM, tillskrivet, soffbord, Danmark 1960-tal, polerat stål, skiva i marmor, höjd 48, 98x98cm Lot no: 4534406 EUR 524 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21/01/2017 12:48:00
Luka Design double bed, 180x200cm and two Latex cushions
Luka Design double bed, 180x200cm and two Latex cushions. Luka Design double bed, dimensions: 180x200cm. Two Latex cushions included. Mattress topper has 5cm. Memory foam treated with aloe vera. The mattress has 896 18 cm. tall pocket springs in five zones. Metal bottom can be adjusted. Reclining H. 61cm. Lot no: 4485937

EUR 565 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21/01/2017 12:49:00 EUR 484
Bokskåp/ vitrinskåp 2000-tal
Bokskåp/ vitrinskåp 2000-tal. BOKSKÅP/ VITRINSKÅP, 1 par, 2000-tal, gustaviansk stil, svartbemålade, beslag i mässing, höjd respektive ca 229, 36x98 cm Lot no: 4534408 EUR 419 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21/01/2017 13:00:00
Sallongsbord Sengustaviank respetktivt Empirestil
Sallongsbord Sengustaviank respetktivt Empirestil. SALLONGSBORD, empirestil, benen 1800-tal sengustavianska helt skulpterade med egyptiska karyatidbyster, förgyllda, höjd 74, diameter 74 cm Lot no: 4534410 EUR 629 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21/01/2017 13:08:00
Vitrineskab af metal i industrielt design, Udstillingsmodel
Vitrineskab af metal i industrielt design, Udstillingsmodel. Vitrineskab i jern med to glaslåger, hvid antikbemaling, sort indvendig med 3 metalhylder. H 184,5 cm. B 120 cm. D. 34 cm. Lot no: 4526241

EUR 605 DK, Herning, Engdahlsvej 21/01/2017 13:09:00 EUR 390
Preben Fabricius & Jörgen Kastholm. Coffee table, model FK 90
Preben Fabricius & Jörgen Kastholm. Coffee table, model FK 90. Preben Fabricius & Jörgen Kastholm. Coffee table, model FK 90. Designed in 1973. Brushed steel base. Glass top. H. 38 cm, 85 x 85 cm. Lot no: 4519445 EUR 524 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 21/01/2017 13:15:00 EUR 419
Karmstolar
Karmstolar. KARMSTOLAR, 1 par, 1900-talets första hälft, gotisk stil, ek, låda i ragen samt rygg med skrivskiva, sits och rygg med läderklädsel, sitthöjd ca 46 cm, nyckel finns Lot no: 4534416 EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21/01/2017 13:32:00
Yngve Ekström - Fåtölj 'Lamino' Swedese
Yngve Ekström - Fåtölj 'Lamino' Swedese. Yngve Ekström (1913-1988) Fåtölj 'Lamino'. Swedese. Formgiven 1956. Bok med ulltextil. Brännmärkt. Höjd 103 cm, sitthöjd 41 cm. Någon smärre fläck på textil. Lot no: 4533815 EUR 315 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 21/01/2017 13:34:00 EUR 283
Salongsbord gustaviansk stil
Salongsbord gustaviansk stil. SALONGSBORD, 1900-tal, gustaviansk stil, 2 lådor i sargen, fanérade med bl.a. mahogny, skiva i marmor med gallerkant, beslag och fothylsor i mässing, höjd inkl. gallerkant ca 74, diameter 80 cm Lot no: 4534420 EUR 315 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21/01/2017 13:48:00
Winther Design, Dobbeltseng størrelse 180x200 cm med hovedgærde
Winther Design, Dobbeltseng størrelse 180x200 cm med hovedgærde. Winther Design, Dobbeltseng størrelse 180x200 cm med hovedgærde. Liggehøjde 70 cm. Top madras på 5 cm med en kerne af blødt skum. Betrukket med mønster aftageligt cover med lynlås samt kerne af blødt skum. Madrassen er inddelt i 7 zoner, der sikrer optimal støtte og består af 265 fjedre pr.... Lot no: 4403182

EUR 807 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21/01/2017 14:30:00 EUR 282
Rullebord, metal. 50 x 40 cm.
Rullebord, metal. 50 x 40 cm.. Rullebord af forkromet stål med plader. Stativ i helsvejset forkromede stålrør. Rustfri plader med vulstkant. Plastbelagt på pladernes underside. Monteret med hjul. Mål. 50 x 40 cm. Fremstår i original emballage. OBS! OBS! Venligst vær opmærksom på at denne vare befinder sig på Lauritz.com ... Lot no: 4525399

EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 21/01/2017 14:35:00 EUR 61
To lænestole, stel af sølvmalet træ (2)
To lænestole, stel af sølvmalet træ (2). To lænestole, stel af sølvmalet træ med udskæringer, betrukket med grå/sort stribet stof. H. ca. 99 cm. Fremstår med brugsspor (2) Lot no: 4534951 EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 21/01/2017 14:44:00 EUR 40
Charles Eames. A set of six fibreglass chairs, model DSW (6)
Charles Eames. A set of six fibreglass chairs, model DSW (6) . Charles Eames 1907-1978. A set of six shell chairs. Original vintage cream structured fibreglass shells with minimal traces of wear in relation to age. Produced by Herman Miller. Designed in 1948, model DSW. Professionally fitted at later date on original dark-stained maple and black-lacquered ... Lot no: 4502173 EUR 3,227 DK, Kolding, Trianglen 21/01/2017 14:46:00 EUR 2,353
Stolar
Stolar. STOLAR, 4 st, klädsel av tyg, förkromad stomme, märkta Lammhults Mekaniska AB, sitthöjd ca 45 cm Lot no: 4534439 EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21/01/2017 15:12:00
14 mm benforlængere, til 6 stk. Arne Jacobsens stole – passer til bl. a. model: 3107 og 3101 m. fl.
14 mm benforlængere, til 6 stk. Arne Jacobsens stole – passer til bl. a. model: 3107 og 3101 m. fl.. 24 stk. forlængersko (14 mm) til 6 stk. Arne Jacobsen stole der hæver stolen med 14 mm uden synlig overgang. Kan bl.a. anvendes til følgende modeller: Syver med/uden armlæn, model 3107 og 3207, Liljen med/uden armlæn model 3108 og 3208 og Myren model 3101 og T-Stol model 3103 Modelfoto Lot no: 4508398

EUR < 125 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21/01/2017 15:15:00 EUR 81
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 103  >>