Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched in Furniture  in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 104  >> ListGallery Lots per page
Mia Hamborg. Sidebord / 'Shuffle table', &Tradition
Mia Hamborg. Sidebord / 'Shuffle table', &Tradition. Mia Hamborg. Sidebord / 'Shuffle table'. Bord lakeret i flere farver. Sammensat af løse 'klodser', der kan blandes vilkårligt. 'Begrebet shuffle oprinder fra engelsk og dækker over flere begreber. Shuffle kan betyde at blande, ligesom du kender fra kortspil eller når du bare blander tingene ... Lot no: 4317990 EUR 335 DK, Odense, Kratholmvej 30/06/2016 15:58:03 EUR 181
Charles Eames. A set of six chairs, model EA 108, mesh (6)
Charles Eames. A set of six chairs, model EA 108, mesh (6) . Charles Eames 1907 - 1978. A set of six chairs from the Aluminium Group series, model EA-108, with polished aluminium frame with swivel function. Black mesh seat and back. Designed in 1958. Produced by Vitra. Minimal traces of wear. (6) Lot no: 4253738 EUR 4,958 DK, Kolding, Trianglen 30/06/2016 16:00:00 EUR 3,752
Toiletbord, fyrretræ
Toiletbord, fyrretræ . Toiletbord af bemalet fyrretræ, ligeknækket front med to låger samt en skuffe, trefløjet spejl. Danmark, 1900-tallets første halvdel. H. 169 cm L. 123 cm D. 50 cm. Fremstår med krakkeleringer samt aldersrelaterede spor. Lot no: 4297165 EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 30/06/2016 16:03:00 EUR 44
Hans. J. Wegner. Seks armstole, bøg (6)
Hans. J. Wegner. Seks armstole, bøg (6) . Hans J. Wegner. Seks armstole med stel af bøgetræ, sæder betrukket med uldstof. Fremstillet hos Getama, med brændemærke herfra. Fremstår med slidtage på stof og lakering. (6) Lot no: 4284592 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 30/06/2016 16:04:00 EUR 124
Ebbe Gehl & Søren Nissen. Fire lænestole, model Opus, blå alcantara (4)
Ebbe Gehl & Søren Nissen. Fire lænestole, model Opus, blå alcantara (4). Ebbe Gehl & Søren Nissen. Fire lænestole, model Opus, betrukket med blåligt alcantara. Fremstillet hos Nielaus/Jeki Møbler. H. 73 B. 62 D. 60 cm. Brugsspor. Lot no: 4318747 EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 30/06/2016 16:04:18 EUR 154
Jugend karlekammerskab
Jugend karlekammerskab. Jugend karlekammerskab af fyrretræ. To døre på front med skuffe for oven. Fremstår med topmodul med spejl. H. 200 cm. L. 94 cm D. 47 cm. Lot no: 4318676 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 30/06/2016 16:05:22 EUR 44
Alvar Alto, bord af birk
Alvar Alto, bord af birk. Alvar Alto, bord af birk med hvid laminat på bordplade. H. 72 cm, L. 120 cm, B. 120 cm. Fremstår med brugsspor. Lot no: 4317941 EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 30/06/2016 16:06:00 EUR 44
Dansk møbelproducent. To-pers. sofa
Dansk møbelproducent. To-pers. sofa . Dansk møbelproducent. To-pers. sofa betrukket med lysegrønt stof, tilspidsede ben af bejdset bøgetræ. L. 140 cm. Fremstår med brugsspor, nusset stof og lettere falmet stof. Lot no: 4297143 EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 30/06/2016 16:08:00 EUR 40
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse bord
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse bord. Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse bord, plade beklædt med hvidt laminat, monteret med spændben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. Med original forstærkning i form af aluminiumsskinne. H. 72 cm, L. 240 cm. B. 120 cm. Fremstår med brugsspor, herunder lidt rust på ben, ... Lot no: 4314933 EUR 402 DK, Kolding, Trianglen 30/06/2016 16:15:00 EUR 161
Lav reol i Industrielt design
Lav reol i Industrielt design. Lav reol af træ og metal i Industrielt design. B. 142 H. 81,5 D. 44 cm. Monteret med hjul. Modelfoto. Lot no: 4242984

EUR 469 DK, Roskilde, Store Hedevej 30/06/2016 16:21:00 EUR 348
Ditte Heath sofabord af egetræ
Ditte Heath sofabord af egetræ. Ditte Heath sofabord på firpasfod af egetræ, Model D 48., H. 58 cm. Ø 100 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. Lot no: 4317454 EUR < 125 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30/06/2016 16:22:00 EUR 44
Bord, 1900-talets mitt
Bord, 1900-talets mitt. Bord, 1900-talets mitt. Skiva med klaffar, perstorpsskiva. Front med 3 lådor samt utdragbar skärbräda. Underrede i björk. Höjd 77,5 cm, bredd 62 cm, längd 90 cm, största längd 124 cm. Slitage. Lot no: 4307025 EUR < 125 SE, Örebro, Aspholmen 30/06/2016 16:23:00 EUR 32
Förvaringshurtsar med korgar, Batavia (2)
Förvaringshurtsar med korgar, Batavia (2). Förvaringshurtsar / byråer. Stomme i svartlackerat trä. Flätade korgar i rotting. Höjd 68 cm, bredd 45 cm, djup 37 cm. Bruksspår. (2) Lot no: 4319108 EUR < 125 SE, Örebro, Aspholmen 30/06/2016 16:23:22 EUR 32
Spegel, bronserad, omkring 1900.
Spegel, bronserad, omkring 1900.. Spegel, bronserad, omkring 1900. Krön med lagningar. Höjd 51 cm, bredd 54 cm. Färgbortfall. Lot no: 4317889 EUR < 125 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 30/06/2016 16:24:00 EUR 32
Møbelproducent. Lænestol af teaktræ
Møbelproducent. Lænestol af teaktræ. Møbelproducent. Lænestol med stel af teaktræ. Hynder medfølger ikke. H. 32/62, B. 62, D. 67 cm. Brugsspor. Lot no: 4317936 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 30/06/2016 16:24:00 EUR 57
Hans J. Wegner. Pair of easy chairs, model GE-290 (2)
Hans J. Wegner. Pair of easy chairs, model GE-290 (2) . Hans J. Wegner. Pair of easy chairs, model GE-290. Solid oak frame. Loose spring cushions upholstered in furniture fabric. H. 70 W. 75, seat H. 40 cm. Designed in 1953. Produced by Getama. Signs of wear, lighter discolouration. (2) Lot no: 4317955 EUR 1,340 DK, Herlev, Dynamovej 30/06/2016 16:25:00 EUR 1,233
Arne Jacobsen. Six Ant chairs, rosewood
Arne Jacobsen. Six Ant chairs, rosewood. Arne Jacobsen, 1902-1971. Six Ant chairs. Veneered rosewood shell. Three-legged tubular steel legs. Produced by Fritz Hansen, model 3100. Designed in 1952. Signs of wear and age including discolouration, partially tarnished basses. A few chips in veneer. (6) Lot no: 4317293 EUR 2,010 DK, Odense, Kratholmvej 30/06/2016 16:26:02 EUR 1,675
Sängbord, 1 par, 1940/50-tal (2)
Sängbord, 1 par, 1940/50-tal (2). Sängbord, 1 par, 1940/50-tal. Fanerade med björk. Låda. Skiva i glas. Höjd 52 cm, bredd 44 cm, djup 34 cm. Bruksslitage. Ett sidostycke med 3 st skruvhål. (2) Lot no: 4305025 EUR < 125 SE, Örebro, Aspholmen 30/06/2016 16:29:00 EUR 32
Dansk møbelproducent. Par barstole (2)
Dansk møbelproducent. Par barstole (2). Dansk møbelproducent. Par barstole med sæde og ryg af fineret bøgetræ, stel af grålakeret metal. 2000'tallet. Fremstår med lettere brugsspor. (2) Lot no: 4310153 EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 30/06/2016 16:31:00 EUR 40
Odd Knutsen. Lænestol med skammel (2)
Odd Knutsen. Lænestol med skammel (2) . Odd Knutsen. Lænestol med skammel, stel af mørkbejdset træ, udspændt med brunt skind. Fremstillet hos Hjellegjerde, model Luna. 1970'erne. (2) Lot no: 4320358 EUR 201 DK, Aalborg, Nibevej 30/06/2016 16:33:00 EUR 47
Two-pillar spisebord af mahogni
Two-pillar spisebord af mahogni. Two-pillar spisebord af mahogni. H. 73, L. 184, B. 108 cm. Brugsspor, mindre finerskade samt nogle ridser. Lot no: 4308069 EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 30/06/2016 16:39:00 EUR 40
Skab af nøddetræ, 1950'erne
Skab af nøddetræ, 1950'erne. Skab af nøddetræ, front med to låger samt to skydelåger af glas. H. 144, B. 110, D. 34 cm. 1950'erne. Fremstår låst uden nøgle. Brugsspor og nogle små finérafslag på bagkant. Lot no: 4308063 EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 30/06/2016 16:40:00 EUR 40
Industriel skammel med sæde af fineret teaktræ
Industriel skammel med sæde af fineret teaktræ. Industriel skammel med sæde af fineret med teaktræ, firpasfod. Fremstår med brugsspor herunder malerklatter, ridser samt afskalninger på stel. Lot no: 4318887 EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 30/06/2016 16:44:09 EUR 40
Dansk møbelproducent. Kommode, finéret med egetræ
Dansk møbelproducent. Kommode, finéret med egetræ . Dansk møbelproducent, kommode, finéret med egetræ, 6 skuffer. Øverste skuffe med lås, nøgle medfølger. Koniske greb af egetræ. H. 88 cm, B. 80 cm, D. 39 cm. Fremstår med almindelig brugsspor herunder finérafslag. Lot no: 4320094 EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 30/06/2016 16:45:00 EUR 44
Lille dækketøjsskab af mahogni,
Lille dækketøjsskab af mahogni, . Lille dækketøjsskab af mahogni med Københavnertop, front med en skuffe samt en dør, bag hvilken hylder. H. 143, B. 90, D. 51 cm. Nøgle medfølger. Aldersrelaterede brugsspor. Top med tørrerevne. Én løs liste til døren medfølger. Lot no: 4318144 EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 30/06/2016 16:46:00 EUR 60
Taburetter Karl Johan
Taburetter Karl Johan. TABURETTER, 1 par, Karl Johan, vitmålade, sittöjd 47 cm Lot no: 4318068 EUR 324 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30/06/2016 16:48:00
Dansk møbelproducent, spisebord, teaktræ
Dansk møbelproducent, spisebord, teaktræ. Dansk møbelproducent, spisebord fineret med teaktræ, lavere udtræksplade. 1960'erne. H. 67 - 73 L. 140 B. 90 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og skjolder. Lot no: 4318597 EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 30/06/2016 16:55:44 EUR 40
Roter Ledersessel / Loungesessel / Bürosessel
Roter Ledersessel / Loungesessel / Bürosessel. Roter Ledersessel / Loungesessel / Bürosessel auf Viersternefuß mit Rollen, mit abnehmbaren Rückenkissen und Sitzpolster., breite Armlehnen, Maße H ca. 72 cm, B ca. 77 cm, T ca. 72 cm, Sitzhöhe ca. 40 cm. Gebrauchsspuren, kleine Kratzer im Leder, Berieb. Lot no: 4317996 EUR 300 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30/06/2016 16:56:00 EUR 200
Topmadrasser, latex
Topmadrasser, latex. Par Medium topmadrasser med 80 mm tyk Latex foret med uld. 90 x 200 cm. Fremstår i emballage (2) Lot no: 4240497

EUR 402 DK, Helsingør, Støberivej 30/06/2016 16:57:00 EUR 124
Dansk møbelproducent, fritstående skrivebord, teaktræ
Dansk møbelproducent, fritstående skrivebord, teaktræ. Dansk møbelproducent, fritstående skrivebord, fineret med teaktræ, front med skuffer, bagside med åben hylde. 1960'erne. H. 73 L. 130 B. 68 cm. Fremstår med brugsspor, ridser, finerafslag og skjolder. Lot no: 4318599 EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 30/06/2016 16:57:30 EUR 47
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 104  >>