Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched in Furniture  in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 102  >> ListGallery Lots per page
Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Sort (4)
Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Sort (4). Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Betrukket med sort læder. Komplet bestående af fire dele: sæde/ryg-hynde, nakkepude og to armlæn. Bemærk: Modelfoto, stolen medfølger ikke. (4) Lot no: 4145104

EUR 402 DK, Esbjerg, Oddesundvej 13/02/2016 09:47:00 EUR 335
Bokhyllor  Triva NK:s Verkstäder
Bokhyllor Triva NK:s Verkstäder. BOKHYLLOR, 1 par, ekfanér, skyltmärkt Triva NK:s Verkstäder Nyköping Made in Sweden, ca höjd 206, 42x125 cm Lot no: 4150810 EUR 324 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 13/02/2016 10:32:00
Stolar Alf Svensson
Stolar Alf Svensson. ALF SVENSSON, stolar, 4 st., teakfanér, 1960-tal, stämpelmärkta Alf Svensson, Bjästa, sitthöjd ca 40 cm Lot no: 4150814 EUR 324 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 13/02/2016 10:40:00
Spegel nyrokoko
Spegel nyrokoko. SPEGEL, nyrokoko, 1800-tal, fasettslipat glas, pastellagedekor, förgylld, bronserad, 77x56 cm Lot no: 4150816 EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 13/02/2016 10:48:00
Alvar Alto. Et bord med ti stole, model 66. (11)
Alvar Alto. Et bord med ti stole, model 66. (11) . Alvar Alto. Et bord af bøgetræ, plade ilagt sort laminat, L. 182 B. 91 H. 73 cm. Ti stole af lakeret bøgetræ med sæder ilagt sort laminat. H. 77 cm SH 45 cm. Møblementet fremstår med kraftig slitage, finérafskallinger og mærker. Modelfoto. (11) Lot no: 4146704 EUR 268 DK, Esbjerg, Oddesundvej 13/02/2016 10:56:00 EUR 295
Vitrinskåp
Vitrinskåp. VITRINSKÅP, 18/1900-tal, glasade dörrar, 3 glashyllor, vitmålade, höjd 133, 90x32 cm Lot no: 4150819 EUR 216 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 13/02/2016 11:04:00
Sengustavianska stolar
Sengustavianska stolar . STOLAR, 1 par, sengustavianska, 1800-tal, rak form, genombruten rygg med spjälor, nedåt avsmalnamde ben, profilerade sarger, ben med H-kryss, bemålade, sitthöjd ca 47 cm Lot no: 4150822 EUR 216 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 13/02/2016 11:12:00
Pall
Pall. PALL, samtida, klädd i päls, bronserade svarvade ben, höjd ca 40 cm Lot no: 4150826 EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 13/02/2016 11:24:00
Daybed med rødt uld
Daybed med rødt uld. Dansk møbelproducent. Daybed / briks betrukket med rød uld, løst rygstykke med sengetøjsmagasin. 1950'erne, L. 190 cm. B. 80 cm. H 47 cm. Almindelige brugsspor. Lot no: 4148795 EUR 201 DK, Odense, Kratholmvej 13/02/2016 11:50:00 EUR 64
Kontorstol
Kontorstol. Kontorstol. Betrukket med sort stof på sæde og grønt på ryg. 5-fodet stel, af hvid bemalet metal, med hjul. Vippeanordning og trinløs højdejustering. Siddehøjde 45-59 cm. Fremstår i original emballage. Emballagemål: 55x50x20 cm.Modelfoto Lot no: 4121752

EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 13/02/2016 11:58:00 EUR 40
Karmstolar Confidencen
Karmstolar Confidencen. KARMSTOL, "Confidencen", brännmärkta samt numrerade JH, SPS, PÖ för Johan Hellström (prototypsnickare), Sven Philip Sörensen (donator), Per Öberg (arkitekt), gråbetsad, sitthöjd ca 43 cm Lot no: 4150837 EUR 216 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 13/02/2016 12:00:00
Stolar i senbarockstil
Stolar i senbarockstil. STOLAR, 6 st, 1900-talets första hälft, senbarockstil, vitmålade, sitthöjd 48 cm Lot no: 4150844 EUR 431 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 13/02/2016 12:12:00
Vanerun/SIS skoleborde (2)
Vanerun/SIS skoleborde (2). Vanerun/SIS skoleborde, med stel i grålakeret stål og bordplader i bøgefinér. Taskekrog samt stoleophæng er integreret. Mini B. 70 cm. D. 50 cm. H. 64 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. (2) Lot no: 4130016 EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 13/02/2016 12:27:39 EUR 40
Kevi samt dansk møbelproducent, skrivebord og kontorstol (2)
Kevi samt dansk møbelproducent, skrivebord og kontorstol (2). Kevi kontorstol samt dansk møbelproducent, skrivebord fineret med teaktræ. 1960'erne. H. 72 L. 94 B. 63 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Lot no: 4151066 EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 13/02/2016 12:46:18 EUR 47
Dansk møbelproducent, indskudsborde, teaktræ
Dansk møbelproducent, indskudsborde, teaktræ. Dansk møbelproducent, indskudsborde fineret med teaktræ, tilspidsede ben. 1960'erne. H. 48 L. 54 B. 34 cm. Fremstår med lette brugsspor. Lot no: 4151075 EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 13/02/2016 12:46:52 EUR 64
Dansk møbelproducent, spisebord, teaktræ
Dansk møbelproducent, spisebord, teaktræ. Dansk møbelproducent, spisebord fineret med teaktræ, tilspidsede ben. 1960'erne. H. 75 L. 122 - 216 B. 82 cm. Fremstår med lette brugsspor og forlængede ben. Lot no: 4151083 EUR 161 DK, Aalborg, Nibevej 13/02/2016 12:47:36 EUR 44
Soffbord
Soffbord . SOFFBORD, Frankrike, massiv ek, 1900-tal, höjd ca 46, 163x110 cm Lot no: 4150854 EUR 162 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 13/02/2016 12:48:00
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen. Seks spisestole / stabelstole, model Portex (6)
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen. Seks spisestole / stabelstole, model Portex (6). Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen. Seks spisestole / stabelstole, model Portex af bejdset bøgetræ. Formgivet i 1945. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsslitage og mindre finérskader. Én stol med defekt ved kopstykke (6) Denne vare er en del af en tema-auktion med ... Lot no: 4147126 EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 13/02/2016 12:56:00 EUR 77
Dansk møbelproducent. Mahogny chatol, ca. 1950
Dansk møbelproducent. Mahogny chatol, ca. 1950. Dansk Møbelproducent. Chatol af mahogny med låger, bag hvilke hylder, herunder skuffer. H: 158 cm. B: 35/45 cm. L: 106 cm. Fremstår med brugspræg. ca. 1950 Lot no: 4130861 EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 13/02/2016 12:59:10 EUR 40
Diverse skriveborde
Diverse skriveborde. Diverse skriveborde Lot no: 4141795 EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 13/02/2016 12:59:22 EUR 40
Dansk møbelproducent, reolsystem, bejdset egetræ
Dansk møbelproducent, reolsystem, bejdset egetræ. Dansk møbelproducent, reolsystem af bejdset egetræ, front med hylder, skabe, skuffer og vitrinelåger med indbygget lys. 1970'erne. H. 181, L. 264 B. 42 cm. Fremstår med lette brugsspor. Lot no: 4140590 EUR 201 DK, Aalborg, Nibevej 13/02/2016 12:59:43 EUR 40
Arne Jacobsen. Pair of Oxford armchairs, black leather, 2008 (2)
Arne Jacobsen. Pair of Oxford armchairs, black leather, 2008 (2). Arne Jacobsen (1902-1971). Pair of Oxford armchairs with medium-tall back. Five-star aluminium foot. Designed in 1965. Produced by Fritz Hansen, Red Label. Literature: Carsten Thau & Kjeld Vindum: 'Arne Jacobsen', Arkitektens Forlag 1998, p. 98-99. See also lot No. 4097407 & 4097408. (2) Lot no: 4097409 EUR 1,876 DK, Kolding, Trianglen 13/02/2016 13:05:00 EUR 1,474
Anretterbord i genbrugselmetræ
Anretterbord i genbrugselmetræ. Anretterbord/entremøbel/konsolbord med bordplade af genbrugselmetræ ,bordpladen er lavet af gammelt elmetræ,bordpladen er varmvoksbehandlet , så den er nem at holde ren. Tykkelse på bordplade ca 3 cm. Bordstellet er malet hvid , med lidt patina. Bordet kommer samlet . Str 140x90x45 cm. Lot no: 4126375

EUR 536 DK, Kolding, Trianglen 13/02/2016 13:32:00 EUR 268
Lænestol, gråbemalet. 1900-tallet
Lænestol, gråbemalet. 1900-tallet. Lænestol med stel af svenskgrå antikbemalet træ. Skæring på top af ryg samt på armlæn. Betrukket med ternet lyst stof. H. 101 B. 63 D. 60 cm. Fra 1900-tallets første halvdel, Nyere betræk og bemaling. Lot no: 4151882 EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 13/02/2016 13:38:00 EUR 40
Two-section glass cabinet, black antiqued paint (2)
Two-section glass cabinet, black antiqued paint (2). Two-section glass cabinet. Wood antique painted black. Moulded top. Brass fittings. Top with glass doors enclosing shelves. Bottom with four drawers and doors enclosing shelves. H. 210 cm. W. 200 cm. D. 46 cm. Lot no: 4097051

EUR 804 DK, Helsingør, Støberivej 13/02/2016 13:43:00 EUR 590
BoConcept. TV-bord af sortlakeret træ og børstet stål.
BoConcept. TV-bord af sortlakeret træ og børstet stål. . TV-bord fra BoConcept af sortlakeret træ med stel af børstet stål. Mål. H.49, B.154, D.40cm. OBS. Modelfoto, interiør og tv medfølger ikke. Denne auktion er en del af Lauritz.com temaauktion over restvarelager fra BoConcept. Se alle auktionerne her VENLIGST VÆR OPMÆRKSOM PÅ AT DENNE VARE... Lot no: 4127811

EUR 335 DK, Herlev, Dynamovej 13/02/2016 14:18:00 EUR 77
Bruno Mathsson. Pernilla hvilestol, fod af stål
Bruno Mathsson. Pernilla hvilestol, fod af stål . Bruno Mathsson, 1907-1988. Pernilla hvilestol, drejesokkel på cirkulær fod af forkromet stål. Formspændt bøgestel udspændt m. kanvas, hynder betrukket m. dybthæftet patineret læder. Fremstillet hos Dux. Fremstår m. brugspræg, sokkel m. rustpletter. H. 100. B. 86 cm. Lot no: 4147611 EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 13/02/2016 14:30:00 EUR 268
Skrivbord
Skrivbord. SKRIVBORD, 1800-tal, England, fanér i mahogny, sarg och hurtsar med lådor, skiva med skrivyta med skinn, höjd ca 81, 122x66 cm, nycklar finns Lot no: 4150884 EUR 324 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 13/02/2016 14:40:00
Leather covers for Arne Jacobsen Series 7 chairs, a set of six (6)
Leather covers for Arne Jacobsen Series 7 chairs, a set of six (6). Leather covers for Arne Jacobsen Series 7 chairs(model 3107). Black semi-aniline leather covers, interiors with foam (PU). All the covers and zips have been tested. NB Archive photos, chair not included. (6) Lot no: 4156292

EUR 496 DK, Esbjerg, Oddesundvej 13/02/2016 14:50:00 EUR 402
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Tulip chair
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Tulip chair. Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. 'Tulip' chair. Original Ferrari red leather upholstery. Swivel, three-star aluminium foot. Produced by Walter Knoll. Lot no: 4103991 EUR 1,608 DK, Kolding, Trianglen 13/02/2016 14:53:00 EUR 1,072
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 102  >>