Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched in Furniture  in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 100  >> ListGallery Lots per page
Dansk møbelproducent; skænk i teak
Dansk møbelproducent; skænk i teak. Dansk møbelproducent; skænk i teak. Skrå gavle. Hvilende på tilspidsede ben. Front med skydelåger bag hvilke hylder & skuffer. Midtersektion med skydelåger bag hvilke barsektion, glaslåger samt skuffer. Fremstår med brugsspor, herunder ridser på topplade. Mål; L 174, D 46, H 115 cm. Lot no: 3844162 EUR 268 DK, Kolding, Trianglen 25/05/2015 09:37:00 EUR 141
Dansk møbelproducent; trepersoners sofa
Dansk møbelproducent; trepersoners sofa. Dansk møbelproducent; trepersoners sofa. Stel og løse hynder betrukket med lyst Savak. Fremstår med brugsspor. Mål; L 200 cm. Lot no: 3844158 EUR 161 DK, Kolding, Trianglen 25/05/2015 09:39:00 EUR 47
Schichtholz Stapelstühle / Stühle Modell Tool von Brunner (6)
Schichtholz Stapelstühle / Stühle Modell Tool von Brunner (6). Schichtholz Stapelstühle / Stühle Modell Tool von Brunner. Untergestell aus verchromtem Stahlrohr, geformte Sitzschale aus Buchenschichtholz, diese mit verschiedenen Oberflächen und Bezügen. B. 50,5cm, H. 86cm, T. ca. 53cm. Leichte Gebrauchsspuren. (6) Lot no: 3716911 EUR < 125 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25/05/2015 09:53:00 EUR 45
Set Stapelstühle in Stahlrohr und Schichtholz von Brunner, Germany (5)
Set Stapelstühle in Stahlrohr und Schichtholz von Brunner, Germany (5). Set Stapelstühle und Tisch in Schichtholz von Brunner, Germany. Stapelbare Konstruktion mit Beinen aus Schichtholz, Sitz und Rücken aus Schichtholz mit verschiedenen Bezügen. Tisch: B. 150cm, H. 75cm, T. ca. 80cm. Stühle: B. 53cm, H. 99cm, T. ca. 60cm. Leichte Gebrauchsspuren. (5 Lot no: 3602123

EUR < 125 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25/05/2015 09:54:00 EUR 40
Anders Nøregaard. Three-seater sofa, model Solo, Stouby Furniture
Anders Nøregaard. Three-seater sofa, model Solo, Stouby Furniture. Anders Nøregaard. Three-seater sofa, model Solo. Black wool upholstery, 'Mainline'. Steel legs. Produced by Stouby Furniture. H. 75. L. 222. D. 75 cm. Lot no: 3847453

EUR 1,609 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25/05/2015 10:00:00 EUR 1,073
Superstudio,
Superstudio, "Quaderna", sideboard, Zanotta. SUPERSTUDIO, "Quaderna", bord, Zanotta, Italien, formgivet 1970, trästomme klädd i laminat med tryckt svart- och vitrutigt mönster, höjd 87, 180 x 42 cm; smärre slitage. LITTERATUR. Modellen avbildad i Formaluce : rivista di illuminazione e industrial design, 1972, s. 31. Lot no: 3843226 EUR 1,623 SE, Stockholms Auktionsverk Online 25/05/2015 10:12:00
3-pers. sofa med lyst læder
3-pers. sofa med lyst læder. 3-pers. sofa med lyst læder, samt 2 pyntepuder med samme. L. 210 cm. D. 95 cm. Sædehøjde 40 cm. Fremstår md brugsspor, samt let patineret læder. Lot no: 3843971 EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 25/05/2015 10:22:01 EUR 47
Entremøbler. Konsolbord og spejl, Gustaviansk-stil (2)
Entremøbler. Konsolbord og spejl, Gustaviansk-stil (2). Entremøbler. Konsolbord med profileret kant og svungne ben, front med skuffe, greb af messing og spejl med profileret kant, Gustaviansk-stil af hvidbemalet træ med guldstafferinger samt dekoreret med blomster. Spejl: H. 68, B. 48 cm. Konsolbord H. 72, B. 85, D. 25 cm. Fremstår med senere ... Lot no: 3842005 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 25/05/2015 10:44:00 EUR 57
Sofabord af mahogni med 2 klapper
Sofabord af mahogni med 2 klapper . Sofabord af mahogni med 2 klapper og messingbeslag. L. 125 cm. B. 40 cm. 2 klapper á 24 cm. Fremstår med brugsspor, i form af ridser og trykmærker. Lot no: 3844147 EUR 201 DK, Odense, Kratholmvej 25/05/2015 10:57:53 EUR 50
Tre kontorskabe (3)
Tre kontorskabe (3). Tre kontorskabe af forskellige fabrikater. Måler: Skab 1: H. 85 cm, B. 80 cm, D. 47 cm. Skab 2: H. 89 cm, B. 80 cm, D. 44 cm. Skab 3: H. 86 cm, B. 42 cm, D. 44 cm. Udstililngsmodeller med brugsspor herfra. (3) Lot no: 3828087

EUR < 125 DK, Herning, Engdahlsvej 25/05/2015 10:59:05 EUR 40
Arkiv-/skuffebord på hjul
Arkiv-/skuffebord på hjul. Arkiv-/skuffebord på hjul. Ramme i koksgrå, to skuffer i front i sort, åben rum i front, topplade i eg. Måler: H. 81,5 cm, B. 42,5 cm, D. 46,5 cm. Udstillingsmodel med brugsspor herfra. Lot no: 3828078

EUR < 125 DK, Herning, Engdahlsvej 25/05/2015 11:10:00 EUR 40
Stolar tillskriven Erik Chambert
Stolar tillskriven Erik Chambert. STOLAR, 4 st., tillskriven Erik Chambert, 1930/40-tal, fanérad och i olika träslag, betsad, svängd rygg med rotfanér och kolonnformade framben, klädsel i rött läder med pärlspikad kant, sitthöjd ca 47 cm Lot no: 3843230 EUR 325 SE, Stockholms Auktionsverk Online 25/05/2015 11:12:00
Kvadratisk sofabord med egyptisk indgravering
Kvadratisk sofabord med egyptisk indgravering. Kvadratisk sofabord med stel af bejdset træ, indlagt med kobberplade dekoreret med arkaisk egyptisk ikonografi, jagtscenei center cirklen, ydercirkel med tjenere der bringer mad. H. 51 cm. B. 123 cm. L. 123 cm. fremstår med brugsspor, herunder anløben kobber, samt små afhug og løst ben. Lot no: 3836644 EUR 134 DK, Kolding, Trianglen 25/05/2015 11:12:43 EUR 44
Spisebord i provencestil (3)
Spisebord i provencestil (3). Spisebord i provencestil af hardwood, indlagt med ornamentik af sortlakeret metal. To tillægsplader. H. 77, B. 96, L. 181/281 cm. En udtrækspind med afslag. Lot no: 3843704 EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 25/05/2015 11:16:00 EUR 77
French display cabinet, wood painted white, model Fayence
French display cabinet, wood painted white, model Fayence. French display cabinet, wood painted white, model Fayence. In two sections, top with two doors enclosing three shelves, lower section with two doors and drawer. Patinated metal handles. Dimensions: H. 202 W. 110 D. 49 cm. In two packs. Lot no: 3263212

EUR 603 DK, Helsingør, Støberivej 25/05/2015 11:20:00 EUR 375
Svensk slagbord / klapbord, fyrretræ 1800/1900
Svensk slagbord / klapbord, fyrretræ 1800/1900. Svensk slagbord / klapbord af fyrretræ, plade med to klapper, sargen med en skuller. 1800/1900. H. 76, L. 52- 180. B. 110 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsslitage, mærker og afslag. Lot no: 3843721 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 25/05/2015 11:24:10 EUR 131
Sofabord af egetræ
Sofabord af egetræ. Sofabord af egetræ. H. 56, L. 135, D. 64 cm. Fremstår med mærker på Lot no: 3843690 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 25/05/2015 11:28:00 EUR 40
To lænestole af mahognibejdset træ og grønt læder (2)
To lænestole af mahognibejdset træ og grønt læder (2). To lænestole med stel af mahognibejdset træ, sæde og ryghynde er betrukket med knapsyet patineret grønt læder. Fremstår med brugspor. (2) Lot no: 3842211 EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 25/05/2015 11:45:14 EUR 57
Arne Jacobsen. Eight armchairs, Series 7, model 3207 (8)
Arne Jacobsen. Eight armchairs, Series 7, model 3207 (8). Arne Jacobsen 1902 - 1971. Eight armchairs, model 3207, Series 7, with moulded plywood shell on chromed tubular steel legs. Designed in 1955. Produced by Fritz Hansen. New upholstery by professional furniture upholsterer with cognac aniline leather. Seat height 44.5 cm. NB Archive photos. (8) Lot no: 3843082 EUR 4,291 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25/05/2015 11:48:00 EUR 3,218
Francesco Zaccone, Set Stühle Modell Golf + Tisch von Brunner (5)
Francesco Zaccone, Set Stühle Modell Golf + Tisch von Brunner (5). Francesco Zaccone, Set Stühle Modell Golf + Tisch von Brunner. Stühle mit Gestell aus verchromtem Metall, Sitz und Rücken in Buchenschichtholz, teilweise mit Bezügen. Tischplatte in hellem Holzfurnier, Beine aus verchromtem Stahlrohr. Maße der Stühle: B. 57cm, H. 81cm, T. 60cm. Maße des Tisches: ... Lot no: 3737467 EUR < 125 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25/05/2015 11:53:00 EUR 40
Arne Jacobsen. Fire stole, Syveren, model 3107 (4)
Arne Jacobsen. Fire stole, Syveren, model 3107 (4). Arne Jacobsen (1902-1971). Fire sorte stole, model 3107, 'Syveren'. Udført med skal af formbøjet krydsfinér på stel af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, formgivet 1955. Ca. år 1970. Fremstår med brugsslitage. Sædeh. 44 cm.(4) Lot no: 3843719 EUR 402 DK, Herlev, Dynamovej 25/05/2015 12:08:00 EUR 308
Stor Spegel, bemålad och patinerad ram, höjd 193 cm
Stor Spegel, bemålad och patinerad ram, höjd 193 cm. Spegel, ram i patinerat och bemålat trä samt konstmaterial. Dekor av bladverk. Höjd 193 cm. Bredd 90 cm. Lot no: 3755597

EUR 227 SE, Örebro, Aspholmen 25/05/2015 12:12:00 EUR 124
Skrivbordsstol i engelsk stil
Skrivbordsstol i engelsk stil. Skrivbordsstol i engelsk stil. Klädd med läder. Snurrfunktion. H. 110 cm. B. 80 cm. Slitage, fläcar, hål på klädsel. Lot no: 3842154 EUR < 125 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 25/05/2015 12:17:41 EUR 70
Børge Mogensen højrygget lænestol
Børge Mogensen højrygget lænestol . Børge Mogensen 1914-1972 - Højrygget lænestol af egetræ, løs sæde og ryghynde med uld. Fremstår med brugsspor. Lot no: 3841286 EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 25/05/2015 12:17:58 EUR 70
Skåp, bemålat och patinerat sheshamträ
Skåp, bemålat och patinerat sheshamträ. Skåp, bemålat och patinerat sheshamträ, detaljer i metall. Dörrpar med genombruten dekor. 2 st utdragbara lådor. Mått: 100 x 80 x 45 cm Lot no: 3759711

EUR 411 SE, Örebro, Aspholmen 25/05/2015 12:18:00 EUR 303
Karmstol i barockstil
Karmstol i barockstil. Karmstol i barockstil. 1900-tal. Mörkbetsat trä. Sitsen klädd med konstläder. H. 110 cm. B. 80 cm. Slitage. Lot no: 3842149 EUR < 125 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 25/05/2015 12:18:13 EUR 38
Schatull i ek
Schatull i ek. Schatull i ek, 1800-tal. Beslag av smide. Senare underrede. H. 60 cm. 52x34 cm. Slitage. Nycklar medföljer. Lot no: 3837638 EUR < 125 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 25/05/2015 12:18:53 EUR 41
Poul Volther - Daybed fra FDB Møbler med madras
Poul Volther - Daybed fra FDB Møbler med madras. Poul Volther - Daybed fra FDB Møbler, med knapsyet madras. Mål: 190x80 cm. H. 48 cm. Fremstår med brugsspor, polster med stedvise gennemslid, samt knapper med løst polster. Lot no: 3843054 EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 25/05/2015 12:19:12 EUR 235
Skrivbord i Sheshamträ, beslag i metall
Skrivbord i Sheshamträ, beslag i metall. Skrivbord i Sheshamträ. Ben med svarvad dekor. Utdragbara lådor med beslag i järnsmide. Mått: 100 x 50 x 76 cm. Lot no: 3733709

EUR 260 SE, Örebro, Aspholmen 25/05/2015 12:20:00 EUR 146
Skåp, Lantlig stil, bemålat och patinerad trä
Skåp, Lantlig stil, bemålat och patinerad trä. Skåp, bemålat trä. Skåpslucka med bakomvarande hyllinredning. Nederdel med 2 st utdragbara lådor. Beslag med hjärta. Mått: Höjd: 180cm Bredd:71 cm. Djup: 37 cm. . Lot no: 3755485

EUR 281 SE, Örebro, Aspholmen 25/05/2015 12:22:00 EUR 162
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 100  >>