Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched in Furniture  in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 109  >> ListGallery Lots per page
Spegel, gräddvit ram 100x74 cm
Spegel, gräddvit ram 100x74 cm. 287544Spegel, gräddvit ram med dekor av bladverk och blommor i konstmaterial. Mått: 100x74 cm Lot no: 3808378

EUR < 125 SE, Örebro, Aspholmen 19/04/2015 15:18:00 EUR 70
Stor Spegel, bemålad och patinerad ram, höjd 193 cm
Stor Spegel, bemålad och patinerad ram, höjd 193 cm. Spegel, ram i patinerat och bemålat trä samt konstmaterial. Dekor av bladverk. Höjd 193 cm. Bredd 90 cm. Lot no: 3755597

EUR 225 SE, Örebro, Aspholmen 19/04/2015 15:19:00 EUR 139
Ett par sängbord, vitbemålat trä (2)
Ett par sängbord, vitbemålat trä (2). Sängbord, vitbemålat trä. Utdragbar låda, underdel med skåp. Mått: Höjd 66cm. Bredd: 46 cm. Djup 34 cm. Lot no: 3745391

EUR 171 SE, Örebro, Aspholmen 19/04/2015 15:20:00 EUR 107
Skrivskåp
Skrivskåp . SNEDKLAFFSEKRETÄR med vitrinöverdel, barockstil, delivs med rotfanér, skrivskiva i skinn, mässingsbeslag, höjd 222, 100x48 cm, nycklar finns i utlämningen Lot no: 3801606 EUR 321 SE, Stockholms Auktionsverk Online 19/04/2015 15:24:00
Poul M. Volther. Spisebord model C35A
Poul M. Volther. Spisebord model C35A. Poul M. Volther. Spisebord med plade og stel i massivt lakeret bøg. Fremstillet for FDB, brændemærke mangler. H. 72. L. 82x82 cm. Fremstår med få brugsspor. Lot no: 3807395 EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19/04/2015 15:56:00 EUR 74
Børge Mogensen. To lænestole, model J52. (2)
Børge Mogensen. To lænestole, model J52. (2). Børge Mogensen 1914-1972. Par Windsorstole af sortlakeret bøgetræ, model J-52. Fremstillet hos FDB. Modelfoto. Fremstår med minimale brugsspor. H. 90. B. 56 cm. (2) Lot no: 3807417 EUR 402 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19/04/2015 16:04:00 EUR 228
Børge Mogensen. Gyngestol model J52G, hvid.
Børge Mogensen. Gyngestol model J52G, hvid.. Gyngestol. Design Børge Mogensen, model J52G af hvidlakeret, formpresset bøg. FDB Møbler, designet i 1950'erne. H. 86 cm, B.55 cm. Fremstår med få brugsspor. Modelfoto Lot no: 3807424 EUR 201 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19/04/2015 16:07:00 EUR 141
Verner Panton, 1926-1998. Rundt sofabord
Verner Panton, 1926-1998. Rundt sofabord . Verner Panton, 1926-1998. 'Cone table'. Rundt sofabord med hvid laminatplade. Kegleformet, hvidlakeret stamme monteret på firpasfod af børstet stål. På drejesokkel. Produceret hos Vitra. Købt hos Paustian. Ø 80, H. 41 cm. Alm. brugsspor; enkelte små afskallinger på sokkel-lakering. Lot no: 3800463 EUR 603 DK, Odense, Kratholmvej 19/04/2015 16:10:00 EUR 168
Spegel, 1900-tal
Spegel, 1900-tal. Spegel, målad och patinerad trä, 1900-tal. Mått: 80 x 50 cm. Lot no: 3784409 EUR < 125 SE, Örebro, Aspholmen 19/04/2015 16:13:00 EUR 32
Biblioteksbord, Regency, England, 1800-talets första hälft
Biblioteksbord, Regency, England, 1800-talets första hälft. Biblioteksbord, Regency, England, 1800-talets första hälft, fanerad med mahogny, lejontassar i mässing. hjul medföljer. Ø 121 cm, höjd 69 cm. Skador, slitage. Lot no: 3773734 EUR 128 SE, Örebro, Aspholmen 19/04/2015 16:15:00 EUR 35
Hörnskåp, allmoge, Dalarna, 17/1800-tal
Hörnskåp, allmoge, Dalarna, 17/1800-tal. Hörnskåp, allmoge, Dalarna, 17/1800-tal. Röd originalfärg, blomserdekor. Höjd 77 cm, bredd 89 cm, djup 53 cm. Nyckel medföljer. Ursprungligen med underdel. Bruksslitage. Lot no: 3799632 EUR 128 SE, Örebro, Aspholmen 19/04/2015 16:24:00 EUR 37
Stolar
Stolar. STOLAR, 4 st, teak, 1950/60-tal, omklädda i Josef Franks tyg "Manhattan" Lot no: 3801619 EUR 535 SE, Stockholms Auktionsverk Online 19/04/2015 16:24:00
Soffa, Stjernmöbler, 1900-talets andra hälft
Soffa, Stjernmöbler, 1900-talets andra hälft. Soffa, Stjernmöbler, 1900-talets andra hälft. Betsat trä. Lös plymåer klädda med gul plysch. Märkt. Höjd 76 cm, längd 185 cm, sitthöjd 38 cm. Bruksspår. Lot no: 3760480 EUR < 125 SE, Örebro, Aspholmen 19/04/2015 17:17:00 EUR 32
Matbord och 8 stolar av Jonas Lindvall
Matbord och 8 stolar av Jonas Lindvall. JONAS LINDVALL, "Oak", matbord och 8 stolar för Skandiform, bordets höjd 74, 240 x 74 cm Lot no: 3801633 EUR 1,285 SE, Stockholms Auktionsverk Online 19/04/2015 17:28:00
Serveringsvagn
Serveringsvagn. SERVERINGSVAGN, gallerkant i mässing, skivor , höjd 72, 65x44cm Lot no: 3801639 EUR 161 SE, Stockholms Auktionsverk Online 19/04/2015 18:00:00
Skrivbord teak okänd formgivare
Skrivbord teak okänd formgivare . Skrivbord teak okänd formgivare.Skrívbord i fristående modell. Skåp och lådor på två håll. Den sida som vänder sig med utrymme för skrivbordsstol har två rader med tre lådor och öppen hylla närmst bordsytan. Två lådor låsbara. framsida mot besökare har två rader med ett hyllplan samt ett ... Lot no: 3793578 EUR 321 SE, Malmö, Baltzarsgatan 19/04/2015 18:02:00 EUR 80
Pierre Guariche, Set Stühle Modell Tonneau für Steiner Paris (4)
Pierre Guariche, Set Stühle Modell Tonneau für Steiner Paris (4). Pierre Guariche, Set Stühle Modell Tonneau für Steiner Paris. Entwurf aus den 1950er Jahren. Konstruktion mit Gestell aus schwarz lackiertem Stahlrohr, Sitzschalen aus verformtem Schichtholz mit Bezügen in rotem Synthetikstoff. Unterseitig mit Metallplakette bezeichnet. B. 51cm, H. 76cm, T. 46cm.... Lot no: 3790955 EUR 600 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 19/04/2015 18:29:00 EUR 350
Burkhard Vogtherr, Lounge Sofa + Sessel Modell Felix für Arflex (3)
Burkhard Vogtherr, Lounge Sofa + Sessel Modell Felix für Arflex (3). Lounge Suite, bestehend aus Lounge Sofa + Paar Sessel Modell Felix, deutsches Design von Burkhard Vogtherr für Arflex. Entwurf von 1985. Mattverchromte Stahlkonstruktion, aufgepolstert mit hellblauem Alcantara. B. 120/70cm, H. 74cm, T. 78cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren. (3) Lot no: 3777999 EUR 750 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 19/04/2015 18:30:00 EUR 450
Bella Fonde sofa set (4)
Bella Fonde sofa set (4). Bella Fonde De Lux sofa set. Upholstered in furniture fabric and white Skai. Chromed steel legs. Removable side table, decorative cushions included. Coffee table NOT included. Total L. 315 cm. Chaise longue: 162x105x68 cm. Two-seater: 178x105x68 cm. Seat H. 42 cm. NB! display model - legs fitted ... Lot no: 3641291

EUR 804 DK, Odense, Kratholmvej 19/04/2015 18:40:00 EUR 295
RH kontorsstol modell Ambio 200 med armstöd
RH kontorsstol modell Ambio 200 med armstöd. RH, kontorsstol Ambio 200 med armstöd. multifunktionsmodell med textilklädsel. Tillverkad för RH Stolen. Bruksslitage, ej funktionstestad. Lauritz.com garanterar ej funktionen. Lot no: 3785489 EUR 161 SE, Malmö, Baltzarsgatan 19/04/2015 18:40:00 EUR 35
Bengt Åkerblom, stolar 'Åkerblomstolen', 6 st
Bengt Åkerblom, stolar 'Åkerblomstolen', 6 st. Stolar "Åkerblomstolen", formgivna av Bengt Åkerblom. Tre vitlackerade samt tre trärena. Höjd 83 cm, bredd 45 cm, djup 44 cm. Bruksslitage. Denna vara finns utställd i lägenhet på Dalagatan 74, Stockholm. Lägenheten ligger ute till försäljning via HusmanHagberg. Varan kommer dock finnas för ... Lot no: 3792332 EUR 214 SE, Stockholm, Slakthusgatan 19/04/2015 18:45:00 EUR 171
Olli Borg, Asko, fåtölj Kyllä
Olli Borg, Asko, fåtölj Kyllä. Olli Borg, fåtölj "Kyllä" i textil, vingformade armlän samt snurrbar centralfot. 1960-tal. Höjd 88 cm, bredd 85 cm. Tillverkad för ASKO, Finland. Visst slitage. Lot no: 3804414 EUR 214 SE, Stockholm, Slakthusgatan 19/04/2015 18:50:00 EUR 32
Korfits. Dining table
Korfits. Dining table. Korfits. Dining table. Oak top, two varnished metal pillars. L. 220 W. 100 H. 75.5 cm. Some stains. This lot is on display at Dalagatan 74, Stockholm. The apartment is on sale via HusmanHagberg. However, the lot can be collected at Slakthusgatan 22 from 21 April. Lot no: 3792324 EUR 535 SE, Stockholm, Slakthusgatan 19/04/2015 19:00:00 EUR 321
Pair of benches/tables, old salvaged wood, W. 180 cm. (2)
Pair of benches/tables, old salvaged wood, W. 180 cm. (2). Pair of benches/tables, old salvaged wood. Rustic style, iron base. H. 46 cm. W. 180 cm. D. 40 cm. Due to previous use of the wood, each bench/table is unique - variations must be expected. Archive photos. (2) Lot no: 3629096

EUR 469 DK, Roskilde, Store Hedevej 19/04/2015 19:00:00 EUR 389
Hans J. Wegner. The Chair, model PP-503, cherry wood
Hans J. Wegner. The Chair, model PP-503, cherry wood. Armchair, model PP-503, 'the Chair'. Cherry wood base and toprail. Seat upholstered in pale vegetable-tanned leather. Designed in 1949. Designed by Hans J. Wegner (1914-2007). Produced by PP Møbler, labelled accordingly. Minor chip on edge of left armrest, a few stains on seat. See also lots No. ... Lot no: 3797433 EUR 1,608 DK, Helsingør, Støberivej 19/04/2015 19:00:00 EUR 1,072
Bord på hjul i industrielt design.
Bord på hjul i industrielt design.. Sofabord på hjul i industrielt vintage design. Bordet er fremstillet i massivt rustikt genanvendt gammelt elmetræ samt hjul af metal. Bemærk: Skål, vase samt boligmagasin medfølger ikke. Mål: H. 35 B. 71,5 L. 111 cm. Lot no: 3628978

EUR 348 DK, Roskilde, Store Hedevej 19/04/2015 19:00:00 EUR 268
Spegel, silverfärgad ram, Ø 100 cm
Spegel, silverfärgad ram, Ø 100 cm. Spegel, silverfärgad ram i trä och konstmaterial, dekor av blommor samt bladverk. Ø 100 cm. Lot no: 3808329

EUR 161 SE, Örebro, Aspholmen 19/04/2015 19:03:00 EUR 104
Knagerække sort med Paul Smith stof
Knagerække sort med Paul Smith stof. Hanger Knagerække sort. Hanger med Paul Smith stof. 12 knager på holder. Mønstre kan variere fra billedet. L. 66 cm. H. 16 cm. Ø knagehoved 5,5 cm. Udstillingsmodel fremstår med enkelte ridser Lot no: 3700273

EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19/04/2015 19:08:00 EUR 80
Arne Jacobsen. Stolar modell 3107 'Sjuan'. Tillverkade hos Fritz Hansen(2)
Arne Jacobsen. Stolar modell 3107 'Sjuan'. Tillverkade hos Fritz Hansen(2). Arne Jacobsen. Stolar modell 3107 'Sjuan', Märkta i plast kåpan Fritz Hansen. Svarta med unerrede i krom. Tillverkade hos Fritz Hansen. Minimalt slitage, mindre avskav.(2) Lot no: 3802351 EUR 428 SE, Malmö, Baltzarsgatan 19/04/2015 19:10:00 EUR 353
Par topmadrasser, memory skum - 90 x 200 cm
Par topmadrasser, memory skum - 90 x 200 cm. Par topmadrasser, memory skum - Str. pr. stk. 90 x 200 cm. 80 mm høj med indlæg af varmfølsom memory skum. Fremstår i original emballage. Str. pr. stk.: L. 95 cm. x Ø35 cm. Lot no: 3774817

EUR 161 DK, Aalborg, Nibevej 19/04/2015 19:10:00 EUR 74
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 109  >>