Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched in Furniture  in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 111  >> ListGallery Lots per page
Charles Eames. A set of six fibreglass chairs, model DSW (6)
Charles Eames. A set of six fibreglass chairs, model DSW (6) . Charles Eames 1907-1978. A set of six shell chairs. Original vintage cream structured fibreglass shells with minimal traces of wear in relation to age. Produced by Herman Miller. Designed in 1948, model DSW. Professionally fitted at later date on original dark-stained maple and black-lacquered ... Lot no: 4502173 EUR 3,229 DK, Kolding, Trianglen 22/02/2017 09:06:00 EUR 2,287
Charles & Ray Eames. Oval table, 'Segmented table'
Charles & Ray Eames. Oval table, 'Segmented table'. Charles & Ray Eames. Oval conference/work table, 'Segmented table'. Chromed/black-varnished aluminium base. White laminate top with black rubber edge. Designed in 1964. Produced by Vitra. H. 71.5 cm. L. 273.5 cm. D. 137 cm. Lot no: 4553304 EUR 2,018 DK, Kolding, Trianglen 22/02/2017 09:28:00 EUR 1,480
Hörnskåp gustavianskt
Hörnskåp gustavianskt . HÖRNSKÅP, omkring år 1800, gustavianskt, kannelerade dörrar, blå bemålning, höjd ca 209, 104x65 cm, nyckel till överlås finns Lot no: 4568995 EUR 634 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22/02/2017 10:00:00
Erwan & Ronan Bouroullec. Soft Shell Chairs (2)
Erwan & Ronan Bouroullec. Soft Shell Chairs (2). Erwan & Ronan Bouroullec. Soft Shell Chairs. Pair of rotating chairs upholstered in leather. Black powder-varnished steel base. Produced by Vitra, minor signs of wear. (2) Lot no: 4323606 EUR 1,884 DK, Kolding, Trianglen 22/02/2017 10:23:00 EUR 888
Byrå 1800-tal
Byrå 1800-tal. BYRÅ, 1800-tal, 4 lådor, svart bemålning, höjd ca 98, 98x46 cm, nyckel finns Lot no: 4569007 EUR 423 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22/02/2017 10:36:00
Par armstole og sofabord, rokokostil (3)
Par armstole og sofabord, rokokostil (3). Par armstole i rokokostil af nøddefarvet træ, svungne armlæn med udskæringer, cabriole ben. Monterede med grønt velour samt sofabord af nød og nøddefarvet træ. H. 52 L. 60 B. 39 cm. 1900-tallets midte. (3) Lot no: 4567965 EUR 135 DK, Herlev, Dynamovej 22/02/2017 10:43:00 EUR 40
Michel Ducaroy. Lounge chair and pouf, model Togo, black leather (2)
Michel Ducaroy. Lounge chair and pouf, model Togo, black leather (2). Michel Ducaroy. Lounge chair, H. 70 W. 90 cm. Accompanying pouf, D. 90 x W. 90 cm. Produced by Ligne Roset, model Togo. Professionally newly reupholstered in black leather. The original cover fabric and Ligne Roset labels have been kept. (2) Lot no: 4318337 EUR 2,018 DK, Kolding, Trianglen 22/02/2017 10:45:00 EUR 1,211
Danish furniture producer.  Six chairs (6)
Danish furniture producer. Six chairs (6). Danish furniture producer. Six chairs upholstered in green furniture fabric. White-varnished steel base. H. 85 cm, seat H. 48 cm, W. 50 cm. (6) Lot no: 4514454

EUR 471 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22/02/2017 10:50:00 EUR 188
Arne Jacobsen Sjuan
Arne Jacobsen Sjuan. ARNE JACOBSEN, stolar, 6 st., "Sjuan", Fritz Hansen, Danmark, stålunderrede, klädda i brunfärgat skinn Elmo baltique, sitthöjd ca 45 cm Lot no: 4569010 EUR 2,115 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22/02/2017 11:00:00
Klaverbænk af mahogni, mrk. P Albarts & Søn
Klaverbænk af mahogni, mrk. P Albarts & Søn. Klaverbænk, mrk. P. Albarts & søn. Stel af mahogni, sæde monteret med broderi. H. 68 cm., L. 106 cm. Sædehøjde 52 cm. Lot no: 4569463 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 22/02/2017 11:11:12 EUR 47
Byrå rokokostil
Byrå rokokostil . BYRÅ, 1900-talets mitt, rokokostil, 3 lådor, med stenskiva, grön bemålning, draghandtag i mässing, höjd ca 79, 72x40 cm, nyckel saknas Lot no: 4569017 EUR 317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22/02/2017 11:21:00
Elevationsseng 195x160cm.
Elevationsseng 195x160cm. . Dobbeltseng med elevation. Mål. L.195, B.160, H.60cm. Ene madras med trykmærker. OBS! OBS! Venligst vær opmærksom på at denne vare befinder sig på Lauritz.com Herlev’s eksterne lager på Rovsingsgade 68, 2100 København Ø og kan UDELUKKENDE besigtiges og afhentes på denne adresse tirsdage mellem ... Lot no: 4569486 EUR 404 DK, Herlev, Dynamovej 22/02/2017 11:27:31 EUR 242
Josef Hoffmann for WittMann. 'Cubus' lounge chair
Josef Hoffmann for WittMann. 'Cubus' lounge chair. Josef Hoffmann for WittMann. 'Cubus' lounge chair. Wooden construction upholstered in square dark-brown kapitone leather with slight patina, wood and synthetic feet. Designed in 1910. Produced by Wittmann, Austria. W. 93cm, D. 78cm, H. 72cm. See also lot no 4479250. Lot no: 4479249 EUR 4,036 DK, Kolding, Trianglen 22/02/2017 11:30:00 EUR 2,691
Bokylla
Bokylla. BOKHYLLA, 1930/40-tal, björk, svängda ben, skuren dekor, skåpsdörrar nertill, höjd ca 147, 98x29 cm, nyckel finns Lot no: 4569021 EUR 211 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22/02/2017 11:33:00
Dansk møbelproducent. Bakkebord af bøgetræ
Dansk møbelproducent. Bakkebord af bøgetræ. Cirkulært bakkebord af bøgetræ på hjul med vendbar bakke, udført hos en dansk møbelproducent. H. 58. Ø 55 cm. Fremstår med brugsspor, et løstsiddende hjul. Lot no: 4569310 EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 22/02/2017 11:43:56 EUR 47
Charles Eames. A set of four Soft Pad chairs with black leather, EA-205. (4)
Charles Eames. A set of four Soft Pad chairs with black leather, EA-205. (4). Charles Eames 1907-1978. A set of four Soft Pad chairs, model EA-205. Seat and back with black patinated leather, hopsack at the back, fixed stem on chromed aluminium four-star foot. Designed in 1969. Produced by Herman Miller with maker's label. Traces of wear. Original receipt from 1973 ... Lot no: 4337673 EUR 3,767 DK, Kolding, Trianglen 22/02/2017 11:50:25 EUR 2,556
Thonet Lounge chair / Easy chair, 1950er, Made in Czechoslovakia
Thonet Lounge chair / Easy chair, 1950er, Made in Czechoslovakia. Thonet Lounge chair / Easy chair, 1950er, Made in Czechoslovakia. Gestell aus hellem Holz, lackiert, mit Armlehnen. Unten bezeichnet mit 'Thonet' und 'Made in Czechoslovakia'. Maße: H 76, B 60, T 70, Sh 36. Mit Alters- und Gebrauchsspuren, ohne Sitz- und Rückenkissen. Lot no: 4559592 EUR 200 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22/02/2017 11:54:48 EUR 40
Dansk møbelproducent, hjørneskab af palisander, 1960'erne
Dansk møbelproducent, hjørneskab af palisander, 1960'erne. Dansk møbelproducent, hjørneskab af fineret palisander, 1960'erne. Låge med glas, bag hvilken barindretning med spejlglas og hylder. H. 143. B. 85. D. 56 cm. Brugsspor, hjørner med afslag. Nøgle medfølger. Lot no: 4560834 EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 22/02/2017 11:55:00 EUR 40
Zwei Art Deco Sessel / Lounge chairs / Easy chairs, Rattan, handgearbeitet, 1920er Jahre (2)
Zwei Art Deco Sessel / Lounge chairs / Easy chairs, Rattan, handgearbeitet, 1920er Jahre (2). Zwei Art Deco Sessel / Lounge chairs / Easy chairs, Rattan, handgearbeitet, 1920er Jahre. Korpus mit Rattan, doppelt und mit der Hand gearbeitet. Gepolsterte Konstruktion, beiger gestreifter Stoff. Rückenlehne mittels Stab individuelle 4-stufig verstellbar. Maße: H 103, B 65, T 100, Sh 37. Mit ... Lot no: 4539021 EUR 500 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22/02/2017 11:56:12 EUR 325
Paar Stühle/ Kaffeehausstuhl, mit Rohrgeflecht/ Flechtwerk, Entwurf Thonet (2)
Paar Stühle/ Kaffeehausstuhl, mit Rohrgeflecht/ Flechtwerk, Entwurf Thonet (2) . Paar Stühle/ Kaffeehausstuhl, mit Rohrgeflecht/ Flechtwerk, Entwurf Thonet. Herstellerstempel 'THONET`. Gebrauchs- und Abnutzungsspuren. (2) Lot no: 4556986 EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22/02/2017 11:59:11 EUR 40
by Lassen View Spiegel
by Lassen View Spiegel. by Lassen View Spiegel. Rahmen beige. Maße: L 70, B 70. Ausstellungsstück. Lot no: 4543434 EUR 200 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22/02/2017 12:00:20 EUR 45
Charles Eames. Armchair, model EA-108, newest generation with chrome ring
Charles Eames. Armchair, model EA-108, newest generation with chrome ring. Charles Eames 1907 - 1978. Armchair from the 'Aluminium Group' series, model EA-108. Chromed aluminium base and armrests, swivel function. Black hopsack upholstery. Designed in 1958. Produced by Vitra. Without wear. See lots no. 4323627 & 4320541. Lot no: 4320542 EUR 1,345 DK, Kolding, Trianglen 22/02/2017 12:03:00 EUR 673
Spisebord af palisander med hollandsk udtræk
Spisebord af palisander med hollandsk udtræk. Spisebord af finéret palisander med hollandsk udtræk. H. 74, L. 130/230, D. 86 cm. Brugsspor. Lot no: 4567867 EUR 269 DK, Herlev, Dynamovej 22/02/2017 12:04:00 EUR 108
Solspegel
Solspegel. SOLSPEGEL, skuren i trä, förgylld, centralt placerat spegelglas, diameter ca 60 cm Lot no: 4569027 EUR 159 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22/02/2017 12:06:00
Klædeskab af bemalet træ, 1900-tallet
Klædeskab af bemalet træ, 1900-tallet. Klædeskab af bemalet træ, front med to døre. H. 191, B. 160, D. 59 cm. 1900-tallet. Brugsspor. Lot no: 4566777 EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 22/02/2017 12:07:00 EUR 67
Parti små reoler af fyrretræ (120)
Parti små reoler af fyrretræ (120). Parti små reoler af fyrretræ, med seks rum. Mål: L 45, H 52, D 14,5 cm. Fremstår usamlede samt enkeltvis emballerede. På palle. (120) Lot no: 4554639

EUR 161 DK, Herning, Engdahlsvej 22/02/2017 12:10:00 EUR 94
Erik Buck. Fire stole af palisander, model OD49 (4)
Erik Buck. Fire stole af palisander, model OD49 (4) . Erik Buck. Fire stole med stel af palisander, sæder og kopstykker betrukket med uldstof. Fremstillet hos Oddense Maskinsnedkeri A/S, model OD 49. H. 79, SH. 45 cm. Brugsspor. (4) Lot no: 4567868 EUR 336 DK, Herlev, Dynamovej 22/02/2017 12:14:00 EUR 175
Vitrineskab/Skab, grønt antikbemalet træ.
Vitrineskab/Skab, grønt antikbemalet træ.. Vitrine/Skab i fransk stil af grønt antikbemalet træ. Indvendigt hvidmalet, fire hylder. Front med to glasdøre, med udvendigt låsemekanisme. Mål: H. 226 B. 123 D. 46 cm. Udstillingsmodel med skrammer ved top. Lot no: 4570502 EUR 269 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22/02/2017 12:16:00 EUR 296
Piero Lissoni for Fritz Hansen. lænestol
Piero Lissoni for Fritz Hansen. lænestol. Piero Lissoni. Lounge lænestol, model PL200 med stel af satinpoleret støbt aluminium, gråt højglanslakeret sæde og forsidepolstret med sort uldstof. Fremstillet hos Fritz Hansen. Lot no: 4569594 EUR 269 DK, Herlev, Dynamovej 22/02/2017 12:19:55 EUR 101
Stolar 1800-tal
Stolar 1800-tal. STOLAR, 4 st., blandstil, 1800-talets andra hälft, stomme i mahogny med klädsel i plysch, skuren dekor, sitthöjd ca 44 cm Lot no: 4569032 EUR 159 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22/02/2017 12:21:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 111  >>