Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched in Furniture  in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 112  >> ListGallery Lots per page
Charles Eames. A set of six shell chairs, model DSW (6)
Charles Eames. A set of six shell chairs, model DSW (6). Charles Eames 1907-1978. A set of six shell chairs with original green fibreglass shells. Designed in 1948. Produced by Vitra/Herman Miller, model DSW. Professionally fitted at later date with original Vitra dowel leg bases in dark-stained maple and black-lacquered steel. (6) Lot no: 4701350 EUR 3,227 DK, Kolding, Trianglen 28/06/2017 14:13:00 EUR 2,017
Dansk møbelproducent: Lav skænk - egetræ
Dansk møbelproducent: Lav skænk - egetræ. Dansk møbelproducent: Lav skænk af fineret egetræ. Front med skydelåge og 4 skuffer. H 76 cm, D 39 cm, L 122 cm. Fremstår med brugsspor. Lot no: 4702252 EUR 202 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28/06/2017 14:13:00 EUR 94
Charles Eames. Office chair, Aluminium Group series, model EA-107 (2)
Charles Eames. Office chair, Aluminium Group series, model EA-107 (2). Charles Eames 1907 - 1978. Office chair from the Aluminium Group series, model EA-107. Polished aluminium base and armrests. Dark-blue leather upholstery with light patina. Designed in 1958. Produced by Vitra. Light signs of wear. (2) Lot no: 4695045 EUR 1,614 DK, Kolding, Trianglen 28/06/2017 14:16:00 EUR 592
Arne Jacobsen. 7'er kontorstol
Arne Jacobsen. 7'er kontorstol. Arne Jacobsen. 7'er kontorstol, skal af formspændt træ betrukket med uld, stel af stålrør, højdejusterbar. Formgivet i 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Model 3117. Fremstår med tør skum, pletter og løst betræk. Højdejusteringen er defekt. Lot no: 4702501 EUR 336 DK, Helsingør, Støberivej 28/06/2017 14:21:00 EUR 363
A. Vandenbeuck, Ottomane Modell King Pouf für Strässle
A. Vandenbeuck, Ottomane Modell King Pouf für Strässle . Ottomane King Pouf, niederländisches Design von Andre Vandenbeuck für Strässle, Schweiz. Entwurf aus den 1960er Jahren. Konstruktion mit Gestell aus poliertem Aluminium und schwarz lackiertem Metall, Bezug in hellbraunem Leder. B. 69cm, H. 44cm, 66cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, ... Lot no: 4694027 EUR < 125 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28/06/2017 14:25:00 EUR 45
Pair of Chinese occasional tables, hardwood, 19th-20th century (2)
Pair of Chinese occasional tables, hardwood, 19th-20th century (2). Pair of Chinese occasional tables, hardwood, with moulding and carved ornamentation on feet. 19th-20th century. Dimensions: 47 x 47, H. 52 cm. (2) Lot no: 4702824 EUR 672 DK, Herlev, Dynamovej 28/06/2017 14:25:00 EUR 296
Grøntsagsbod/salgshus til udendørs brug
Grøntsagsbod/salgshus til udendørs brug. Bod/salgshus til grøntsager, fisk m.m. til udendørs brug. Tagpaptag. Indrettet til kasser. 8 trækasser medfølger. Stående på hjul. H.204 B. 153 D. 66 cm tagdybde 102 cm. Fremstår med brugsspor. Lot no: 4702053 EUR 336 DK, Helsingør, Støberivej 28/06/2017 14:26:00 EUR 175
Kai Lyngfeldt Larsen/Vejen Møbelfabrik. Four armchairs and two chairs, rosewood (6)
Kai Lyngfeldt Larsen/Vejen Møbelfabrik. Four armchairs and two chairs, rosewood (6). Kai Lyngfeldt Larsen (1920-2001). Four armchairs and two chairs. Rosewood frames, light-green leather upholstery. Produced by Søren Willadsen Møbelfabrik, Vejen, labelled accordingly. Signs of wear, scratches and marks, porous foam. (6) Lot no: 4692446 EUR 807 DK, Kolding, Trianglen 28/06/2017 14:36:00 EUR 118
Poul M. Volther for FDB. Par tremmestole (2)
Poul M. Volther for FDB. Par tremmestole (2). Poul M. Volther for FDB. Par rødbejdsede tremmestole, model J46. Højde: 79 cm. Fremstår med brugspræg i form af ridser/mærker. (2) Lot no: 4703052 EUR < 125 DK, Herning, Engdahlsvej 28/06/2017 14:36:03 EUR 84
Ekornes. Stressless stol model Vegas med skammel og tabletbord (2)
Ekornes. Stressless stol model Vegas med skammel og tabletbord (2). Ekornes. Stressless lænestol, model Vegas . Stel af kirsebærbejdset formspændt bøg , betrukket med sort læder, med vippe/drejefunktion. Tilhørende skammel medfølger. Stol monteret med aftageligt tabletbord. Fremstår med brugsspor. (2) Lot no: 4702691 EUR 336 DK, Helsingør, Støberivej 28/06/2017 14:37:00 EUR 262
Bernstofsminde Møbelfabrik. To safaristole / lænestole af bøgetræ, sæde og ryg udspændt med canvas (2)
Bernstofsminde Møbelfabrik. To safaristole / lænestole af bøgetræ, sæde og ryg udspændt med canvas (2) . To safaristole / lænestole af massivt bøgetræ, sæde og ryg udspændt med kanvas. Udført hos Bernstorffsminde Møbelfabrik, Børge Jensen & Sønner. H. 72 B. 64 Sh. ca. 37 cm. Fremstår med brugsslitage, pletter på kanvas, en stol med afbrækket rygstykke. (2) Lot no: 4703079 EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 28/06/2017 14:45:28 EUR 74
To stole af bøgetræ (2)
To stole af bøgetræ (2). To stole af bøgetræ og bejdset bøgetræ, justérbar sædehøjde. H 71 cm. Brugsspor (2) Lot no: 4696311 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 28/06/2017 14:45:29 EUR 40
Tre caféborde, sort kunstlæder (3)
Tre caféborde, sort kunstlæder (3). Tre caféborde, bordplade betrukket med sort kunstlæder, stel af forkromet metal, justerbar højde. H. ca. 85 - 109 Ø. 63 cm. Fremstår med brugsspor (3) Lot no: 4700321 EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 28/06/2017 14:46:00 EUR 40
Kai Kristiansen. Tre-personers sofa model 123, palisander
Kai Kristiansen. Tre-personers sofa model 123, palisander. Kai Kristiansen. Tre-personers sofa af palisander model 123 fremstillet hos Magnus Olesen. H.70 x 167 x d.73 cm, Fremstår med brugsspor og mærker, manglende gjorde, små tørrerevner på sofaens forben ved armlæns samling, limet revne ryg. Lot no: 4702625 EUR 336 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28/06/2017 14:47:54 EUR 309
Arkivskab af eg
Arkivskab af eg. Arkivskab af eg, front med jalousilåge, hvorbag udtræksskuffer, 1 nøgle, H. 82 cm. B. 61 cm. D. 46,5 cm. Brugsspor, ridser samt enkelte afslag. Lot no: 4701559 EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 28/06/2017 14:51:20 EUR 47
Skrivebord af Rio-palisander, tre skuffer i sarg
Skrivebord af Rio-palisander, tre skuffer i sarg. Skrivebord af Rio-palisander med profileret kant, tre skuffer i sarg med håndtag af messing. Fremstår med enkle ridser samt aldersrelateret brugsspor. H. 73,5/62cm. D. 70 cm. L. 150 cm. CITES-certifikat fra Styrelsen for Vand- og Naturforvaltning (SVANA) til handel inden for EU medfølger. Ved ... Lot no: 4636961 EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 28/06/2017 15:01:00 EUR 968
ABC moduler Quadrant, bøgetræ (3)
ABC moduler Quadrant, bøgetræ (3). ABC væghængte sammensatte reolmoduler, Quadrant, bøgetræ og sort MDF.To overdele med 1 glaslåge samt ruminddelinger H. 78 B. 116 D. 23-32,5 cm1 overdel med rumindelinger H. 54 B. 116 D. 32,5 cm. Fremstår med rundt hul i topplade.Vægophængs lister medfølger.Fremstår med ledløsheder samt med ... Lot no: 4696443 EUR 471 DK, Helsingør, Støberivej 28/06/2017 15:01:00 EUR 47
Skab af bejdset egetræ
Skab af bejdset egetræ. Skab af bejdset egetræ, front med to døre. Nøgle medfølger. H. 180, B. 140, D. 46 cm. Brugsspor. Møbelhunde medfølger ikke. Lot no: 4687190 EUR 202 DK, Herlev, Dynamovej 28/06/2017 15:02:00 EUR 40
Adam Hoff & Poul Østergaard, knagerække af palisander
Adam Hoff & Poul Østergaard, knagerække af palisander. Adam Hoff & Poul Østergaard, knagerække af palisander, med nedfældelig bøjle. H. 27,5 cm L. 55 cm D. 6,5 - 29 cm. Fremstillet hos Virum Møbelsnedkeri. Udgået fra Illums Bolighus med mærkat herfra. Fremstår med defekte læderstropper. Lot no: 4702055 EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 28/06/2017 15:04:00 EUR 323
Tre-pers. sofa samt to lænestole, læder (3)
Tre-pers. sofa samt to lænestole, læder (3). Tre-pers. sofa samt to lænestole, betrukket med cognacfarvet læder. 1970'erne. L. 180 cm. Læder med brugsslitage. (3) Lot no: 4703413 EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 28/06/2017 15:04:00 EUR 44
Hjørneskab 1700-tallet
Hjørneskab 1700-tallet. Fransk hjørneskab fra slutningen af 1700-tallet. Front med 2 låger bag hvilke hylder. H 149 cm, B 87 cm, D 50/62 cm. Fremstår med brugsspor. To nøgler medfølger. Lot no: 4701687 EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28/06/2017 15:07:00 EUR 54
Børge Mogensen. Et par slædestole (2)
Børge Mogensen. Et par slædestole (2). Børge Mogensen. To slædestole med stel af egetræ, løse hynder betrukket med ternet betræk, Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik. Originale hynder. D. 65, SH. 31 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor. Ridser/mærker, samt porøst skum i hynder. (2) Lot no: 4702781 EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 28/06/2017 15:07:00 EUR 511
Charles and Ray Eames. Lobby Chair, ES-104, from 2015
Charles and Ray Eames. Lobby Chair, ES-104, from 2015. Charles and Ray Eames. Lobby Chair with armrests and five-star foot with swivel function in chromed metal, back and seat upholstered in pale leather. Model ES-104. Designed by Charles and Ray Eames. Display model, produced and marked by Vitra, year 2015. Minimal traces of wear. Lot no: 4681258

EUR 3,765 DK, Kolding, Trianglen 28/06/2017 15:10:00 EUR 2,689
Seks stole af jern og genbrugstræ (6)
Seks stole af jern og genbrugstræ (6). Seks stole med rørstel af bemalet jern med lakeret genbrugstræ, antageligt elmetræ, i rygge og sæder. H. 96 sædeh. 49 cm. Fremstår med rust og brugsspor. (6) Lot no: 4703066 EUR 202 DK, Helsingør, Støberivej 28/06/2017 15:13:44 EUR 71
Sigvard Bernadotte og Acton Bjørn. Barskab - palisander
Sigvard Bernadotte og Acton Bjørn. Barskab - palisander . Sigvard Bernadotte og Acton Bjørn. Barskab af fineret palisander, indrettet med hylder, rum og køleskab, sortlakerede ben, H. 80 cm, B. 113 cm D. 54 cm. Nøgle mangler- Fremstillet af Scan-Atlas og Silkeborg Møbelfabrik. 1960'erne. Fremstår med lettere brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for ... Lot no: 4702255 EUR 202 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28/06/2017 15:14:00 EUR 155
Engelsk sideboard af mahogni med listeindlægning af lyst træ.
Engelsk sideboard af mahogni med listeindlægning af lyst træ.. Engelsk side board af mahogni med listeindlægning af lyst træ, buet front med tre skuffer, på lige tilspidsede ben. George III stil. ca 1900. H. 92 cm. L. 137cm. B. 60 cm. Fremstår med brugsslitage, nøgle mangler. Lot no: 4694950 EUR 202 DK, Herlev, Dynamovej 28/06/2017 15:16:00 EUR 44
Ufficio Technico for Knoll. A set of six Spoleto chairs (6)
Ufficio Technico for Knoll. A set of six Spoleto chairs (6). Ufficio Technico. A set of six cantilever chairs with chromed tubular steel frame and seat and back mounted with black Cowhide leather. Designed in 1971 by Ufficio Technico, produced by Knoll Int, model Spoleto. Certificate of authenticity from Knoll included. Ufficio Technico is the name of... Lot no: 3697687 EUR 1,614 DK, Kolding, Trianglen 28/06/2017 15:16:57 EUR 430
Sovesofa
Sovesofa . Sovesofa med blomstrende betræk. H. 85 L.195 cm. Fremstår med brugsspor. Lot no: 4689312 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 28/06/2017 15:16:57 EUR 47
Hans J. Wegner. 3-pers. sofa, GE-285
Hans J. Wegner. 3-pers. sofa, GE-285. Hans J. Wegner. Trepersonerssofa med stel af kirsebær, betrukket med uldstof. H. 75 B. 182 D. 70 cm. Fremstillet hos Getama. Model GE-285. Fremstår med brugsspor. Lot no: 4702643 EUR 336 DK, Herlev, Dynamovej 28/06/2017 15:17:00 EUR 363
Leather covers for Arne Jacobsen 3107 chair (6)
Leather covers for Arne Jacobsen 3107 chair (6) . Six black semi-aniline leather covers for Arne Jacobsen's Series 7 chair. Interior with 60kg/m2 cold foam. Patented design with front in one continuous piece of leather. Back with two zippers which follow the shape of the chair, making the covers easy to put on. All the covers have been tested. ... Lot no: 4703151

EUR 498 DK, Herlev, Dynamovej 28/06/2017 15:20:18 EUR 390
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 112  >>