Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched in Furniture  in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 114  >> ListGallery Lots per page
Haslev, sofaborde af sæbebehandlet eg (2)
Haslev, sofaborde af sæbebehandlet eg (2). Haslev. 2 sofaborde af sæbebehandlet eg, herunder tremmehylder, ene bord med klap. H. 55/56 cm. L. 130,5/60 cm. Brugsspor. (2) Lot no: 4567427 EUR 202 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2017 10:56:50 EUR 215
Norell fåtöljer
Norell fåtöljer. ARNE NORELL, fåtöljer 1 par, "Dover", lösa sittplymåer, ljus klädsel, kulfötter Lot no: 4570157 EUR 317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23/02/2017 11:04:00
Parti knagerækker med seks træknager (900)
Parti knagerækker med seks træknager (900). Parti knagerækker af fyrretræ med 6 træknager. Mål: B 38,5 cm. H 6 cm. I kasser á 25 stk. - på palle. (900) Lot no: 4570495

EUR 242 DK, Herning, Engdahlsvej 23/02/2017 11:13:39 EUR 124
Bord Italien
Bord Italien. BORD, på pelarfot, Italien, omkring 1900, sk tändsticksbord, oktagonal skiva, riklig dekor av intarsia, höjd ca 75, 65x65 cm Lot no: 4570160 EUR 211 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23/02/2017 11:16:00
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Tulip chair
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Tulip chair. Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Tulip easy chair. Original white leather upholstery, white polished plastic back. Swivel, three-star aluminium foot. Produced by Knoll. Without wear. Lot no: 4214403 EUR 1,345 DK, Kolding, Trianglen 23/02/2017 11:30:00 EUR 753
Zucor, arkitekt / lysbord, indstilleligt
Zucor, arkitekt / lysbord, indstilleligt. Zucor, model Z515. Arkitekt / lysbord, indstilleligt med vippe, hæve og sænkefunktion, stel af metal / plast, monteret på hjul, 135x90 cm. Brugsspor. Lot no: 4568451 EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2017 11:45:36 EUR 44
Erwan & Ronan Bouroullec. A set of four Soft Shell Chairs (4)
Erwan & Ronan Bouroullec. A set of four Soft Shell Chairs (4) . Erwan & Ronan Bouroullec. Soft Shell Chairs. Swivel chairs with leather covers, black matt steel frame. Produced by Vitra, minimal traces of wear. (4) Lot no: 4395505 EUR 3,632 DK, Kolding, Trianglen 23/02/2017 11:51:05 EUR 1,749
2 kontorstole, lakeret træ / læder (2)
2 kontorstole, lakeret træ / læder (2). 2 kontorstole af læder og rødlakeret træ, ene med armlæn, begge justerbare, fempasfod af aluminium afsluttet på hjul. Brugsspor. (2) Lot no: 4568448 EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2017 11:59:57 EUR 40
Skænk med låger og skuffer, trælook
Skænk med låger og skuffer, trælook. Skænk med lamineret trælook. Front med tre skuffer samt to låger bag hvilket hylder. H. 90 L. 177 D. 42 cm. Fremstår med brugsspor. Lot no: 4552783 EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2017 12:02:53 EUR 44
Hepplewhite-stil. Spisebord med udtræk og seks stole af palisander (10)
Hepplewhite-stil. Spisebord med udtræk og seks stole af palisander (10). Hepplewhite-stil. One pillar table med messingsko og kvadratisk plade af finéret mahogni, udtræk og tre tillægsplader, samt 2 armstole og 4 stole af mahogni polstret med møbeslstof. Brugsspor og bord med ridser. H. 72, B. og D. 97 cm, 3 plader 63,5 cm. (10) Lot no: 4555741 EUR 269 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2017 12:10:00 EUR 77
Benze: 6 Stühle für Kinder / Schulstühle der 1960/70er Jahre. (6)
Benze: 6 Stühle für Kinder / Schulstühle der 1960/70er Jahre. (6) . Benze: 6 Stühle für Kinder / Schulstühle der 1960/70er Jahre. Konstruktion aus massivem Buchenholz, Sitz und Rücken in Schichtholz. Maße Stühle: H. ca. 66 cm, B. ca. 35 cm, T. ca. 37 cm. Sitzhöhe: ca. 38 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, teilweise Kratzer und Bestoßungen, stärkerer Lackabrieb. ... Lot no: 4419341 EUR 150 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/02/2017 12:12:00 EUR 40
Par hvile-/ gyngestole betrukket med uld (2)
Par hvile-/ gyngestole betrukket med uld (2). Par hvile-/ gyngestole, model Ruza betrukket med lilla uldstof. H. 82 cm. L. 134 cm. B. 57 cm. Fremstår i original og ubrudt emballage. Første billeder er modelfoto. (2) Lot no: 4566163 EUR 269 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2017 12:13:51 EUR 114
Sæt på otte spisestuestole af sortstafferet birketræ, Biedermeier stil 1910-1920 (8)
Sæt på otte spisestuestole af sortstafferet birketræ, Biedermeier stil 1910-1920 (8). Otte spisestuestole af fineret, sortstafferet birketræ, gennembrudt ryg med vasemotiv, tilspidsede ben, sæder med gult og grønt stribet hestehår, 1910/1920. Brugsspor og en stol med løs samling (8) Lot no: 4549522 EUR 269 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2017 12:16:01 EUR 44
Skänk med lådor, svartlackat trä, nyare tillverkning
Skänk med lådor, svartlackat trä, nyare tillverkning. Skänk med lådor, svartlackat trä, nyare tillverkning. Front med 9 lådor. Höjd 75 cm, bredd 180 cm, djup 55 cm. Repor, märken. Lot no: 4562227 EUR < 125 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 23/02/2017 12:21:00 EUR 32
Overpolstret lænestol
Overpolstret lænestol. Overpolstret lænestol, betrukket med kedesyet uld, løs nakkehynde med velour. Ben af bejdset træ. B. 80 cm. Sædeh. 42 vm. Fremstår med alders og brugsslitage, herunder let blegning. Lot no: 4563046 EUR 269 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2017 12:22:00 EUR 40
Soffbord 1900-talets första hälft
Soffbord 1900-talets första hälft. SOFFBORD med glasskiva, 1900-talets första hälft, art deco, bemålat underrede, skiva med dekor av fåglar, undertill med belysning, höjd ca 57, diameter ca 80 cm Lot no: 4570176 EUR 158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23/02/2017 12:28:00
Tamburmajor 24K gulddoubblé
Tamburmajor 24K gulddoubblé. Tamburmajor 24K gulddoubblé. Rörmekano Skånes Fagerhult. Etikettmärkt. 1970-tal. H 182 cm. Bruksslitage. Lot no: 4568766 EUR < 125 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 23/02/2017 12:32:00 EUR 34
To-personers lædersofa
To-personers lædersofa. To-personers sofa, sider ryg og løse hynder betrukket med brun læder. H. 62,5, SH. 40, L. 151 cm. Hynder med farveforskel. Lot no: 4554256 EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2017 12:32:00 EUR 50
Bord af mahogni samt bordlampe, 1900-tallets slutning (2)
Bord af mahogni samt bordlampe, 1900-tallets slutning (2). Bord af fineret mahogni og bejdset træ, top med plakette hvori hul til internetledning. H. 77, B. 100, D. 54 cm. Hertil en bordlampe af delvist forgyldt metal H. 62 cm. 1900-tallets slutning. Brugsspor/mærker. (2) Lot no: 4566842 EUR 202 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2017 12:33:00 EUR 124
Serveringsvagn
Serveringsvagn. SERVERINGSVAGN, 1900-talets slut, mässing och glas, höjd 73, 77x45 cm Lot no: 4570178 EUR 158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23/02/2017 12:36:00
Verner Panton. Vintage 'System 1-2-3' lounge chair
Verner Panton. Vintage 'System 1-2-3' lounge chair. Verner Panton 1926 - 1998. Vintage lounge/dining chair upholstered in buttoned, cognac-coloured leather with patina. Cast aluminium trumpet foot. Produced by Fritz Hansen, stamped accordingly. See also lots no. 4504526 & 4504532. Lot no: 4504531 EUR 1,345 DK, Kolding, Trianglen 23/02/2017 12:36:28 EUR 834
Severin Hansen. Sofabord med kakler
Severin Hansen. Sofabord med kakler. Severin Hansen for Haslev Møbler. Sofabord af fineret palisander, pladen ilagt kakler fra Royal Copenhagen, H. 51 B. 74 L. 74 cm. Fremstår med brugsspor; ridser, lakslitage og mærker. Lot no: 4566152 EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2017 12:40:45 EUR 61
Canterbury og biblioteksstige af mahogni, regency stil (2)
Canterbury og biblioteksstige af mahogni, regency stil (2). Canterbury af mahogni, med greb og skuffe i sarg, monteret på hjul. Samt sammenklappelig biblioteksstige af mahogni med tre trin beklædt med præget grønt læder, Regency stil. Canterbury H. 49 cm, B. 45 cm, D. 33 cm. Biblioteksstige H. 68, b. 38, D. 31/56 cm. Brugsspor (2) Lot no: 4549588 EUR 269 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2017 12:45:00 EUR 229
Dansk møbelproducent, lænestol med læderbetræk
Dansk møbelproducent, lænestol med læderbetræk. Dansk møbelproducent, lænestol med læderbetræk. Fremstår med slitage. Siddehøjde 38 cm. Danmark sidste halvdel af 1900-tallet. Lot no: 4561363 EUR 135 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2017 12:45:18 EUR 44
JDS Architects for Muuto: To Muuto - Stacked modul uden bagbeklædning - ash (large) (2)
JDS Architects for Muuto: To Muuto - Stacked modul uden bagbeklædning - ash (large) (2) . JDS Architects for Muuto: To Muuto - Stacked modul uden bagbeklædning - ash (large). 65,4 x 43,6 x 35 cm. Med vægophæng. Fremstår nye og ubrugte i originalemballage. (2) Lot no: 4568262

EUR 242 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2017 12:52:00 EUR 124
Charles Eames. Office chair with armrests, model EA-219, 'Full Leather'
Charles Eames. Office chair with armrests, model EA-219, 'Full Leather'. Charles Eames 1907 - 1978. Office chair, model EA-219. Polished aluminium armrests. Height-adjustable, swivel stem with five-star polished aluminium foot on casters. Minor signs of wear. Seat, back and backside upholstered in pale leather. Tilt function. Designed in 1958. Produced by Vitra, ... Lot no: 4529236 EUR 2,018 DK, Kolding, Trianglen 23/02/2017 13:01:00 EUR 1,614
Nattduksbord 1900-talets mitt
Nattduksbord 1900-talets mitt. NATTDUKSBORD, 1 par, 1900-talets mitt, bemålad, beslag i mässing, höjd ca 53, 40x32 cm Lot no: 4570183 EUR 158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23/02/2017 13:04:00
Lysberg, Hansen & Therp. Dining room suite (17)
Lysberg, Hansen & Therp. Dining room suite (17). Dining room suite, Gustavian style, white-varnished wood comprised of: Round table with extension and marbled top, H. 75 Ø 130 cm. Four extension leaves each 60 cm. Eight chairs with moulded, open-work backrests, seats upholstered in velour. Service trolley on casters, glass top, H. 60 L. 70 D. ... Lot no: 4554228 EUR 1,345 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2017 13:09:00 EUR 565
Lænestol med tremmeryg, af bøg og uld
Lænestol med tremmeryg, af bøg og uld. Lænestol med tremmeryg, af bøgetræ, sæde og ryg med løse hynder betrukket med lyst brunt uld. B. 63 cm. Sædeh. 43 cm. Små brugsspor. Lot no: 4569207 EUR 135 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2017 13:10:09 EUR 77
Fire spisetuestole med sivflet (4)
Fire spisetuestole med sivflet (4). Fire spisetuestole, ryg og sæde med sivflet, ben af bejdset træ. Sh. 46 cm. H. 105 cm B. 49 cm. Fremstår med brugsspor. (4) Lot no: 4570023 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2017 13:11:00 EUR 40
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 114  >>