Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched in Furniture  in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 91  >> ListGallery Lots per page
Spegel furu
Spegel furu. SPEGEL, 1900-tal, furu, höjd ca 141x84 cm Lot no: 3947333 EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk Online 30/08/2015 10:00:00
Erik Magnussen. Three chairs, model Chairik XL121 (3)
Erik Magnussen. Three chairs, model Chairik XL121 (3). Three chairs, model Chairik XL121, designed by Erik Magnussen for Engelbrechts. Melamine birch, red and one glazed black. Glossy chromed steel bases. H: 79 cm, seat H: 46 cm, D: 58 cm, W: 55 cm. (3) Lot no: 3928192

EUR 804 DK, Herlev, Dynamovej 30/08/2015 10:30:00 EUR 100
Dansk møbelproducent.  Spisebord af teak med hollandsk udtræk
Dansk møbelproducent. Spisebord af teak med hollandsk udtræk. Spisebord af teak, fineret rektangulær bordplade med hollandsk udtræk skjult under bordpladen. Ben af massivt teak. Fremstillet i Danmark. H. 76,5 L. 90/170 B. 90 cm. Lot no: 3952231

EUR 335 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30/08/2015 10:40:00 EUR 167
Matbord England
Matbord England. MATBORD, 1900-talets första hälft, mahognyfanér, England, höjd 76, 173x137 cm, 2 iläggsskivor med sarg a 50 cm Lot no: 3947340 EUR 634 SE, Stockholms Auktionsverk Online 30/08/2015 10:42:00
Christina Strand & Niels Hvass for Fredercia Furniture. Spisebord model TAZ.
Christina Strand & Niels Hvass for Fredercia Furniture. Spisebord model TAZ. . Christina Strand & Niels Hvass. Kvadratisk spisebord model TAZ med plade i hvid laminat, runde ben i forkormet stål. Model 1080. Fremstillet ved Fredercia Furniture. Mål. H. 71. B. 80. D. 80 cm. Leveres usamlet i original emballage. Lot no: 3830026

EUR 536 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30/08/2015 10:50:00 EUR 134
Loungestol med ben af bøg
Loungestol med ben af bøg . Loungestol med afskruelige ben af bøg, betræk af møbelstof. Lot no: 3948409 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 30/08/2015 10:52:12 EUR 64
Christina Strand & Niels Hvass for Fredercia Furniture. Spisebord model TAZ. . Christina Strand & Niels Hvass. Kvadratisk spisebord model TAZ med plade i sort laminat, runde ben i forkormet stål. Model 1080. Fremstillet ved Fredercia Furniture. Mål. H. 71. B. 80. D. 80 cm. Leveres usamlet i original emballage. Lot no: 3825606

EUR 536 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30/08/2015 10:54:00 EUR 134
Fredercia Furniture/FurnId. Dining table, model MELT
Fredercia Furniture/FurnId. Dining table, model MELT. Fredericia Furniture/FurnId. Dining table, model MELT with white laminate top, white-lacquered aluminium legs. Display model with minimal traces of wear. Dimensions: H. 75. L. 120. W. 120 cm. Lot no: 3881867

EUR 1,005 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30/08/2015 10:54:00 EUR 536
Skåp, Lantlig stil, bemålat och patinerad trä
Skåp, Lantlig stil, bemålat och patinerad trä. Skåp, bemålat trä. Skåpslucka med bakomvarande hyllinredning. Nederdel med 2 st utdragbara lådor. Beslag med hjärta. Mått: Höjd: 180cm Bredd:71 cm. Djup: 37 cm. . Lot no: 3755485

EUR 275 SE, Örebro, Aspholmen 30/08/2015 11:07:00 EUR 159
Dansk møbelproducent. Par lænestole (2)
Dansk møbelproducent. Par lænestole (2). Dansk møbelproducent. Par lænestole, løse hynder betrukket med brunt læder, monteret med ben af bejdset bøg. H. 49/70, B. 68, D. 80 cm. Fremstår med brugsslitage. (2) Lot no: 3949213 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 30/08/2015 11:18:07 EUR 74
Bokaskåp
Bokaskåp. BOKSKÅP, 1800-talets andra hälft, i rot och valnötsfanér, höjd 225, 104x50 cm, nyckel finns Lot no: 3947352 EUR 423 SE, Stockholms Auktionsverk Online 30/08/2015 12:06:00
Hans J. Wegner. Lænestol, egetræ, model GE-265
Hans J. Wegner. Lænestol, egetræ, model GE-265. Hans J. Wegner 1914-2007. Hvilestol model GE-265 med stel af massiv egetræ, originale fjederhynder betrukket med uld. Formgivet 1978. Fremstillet hos Getama, mærke herfra under stel. Fremstår med lette brugsspor. Se evt. også 3947087. Lot no: 3947088 EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 30/08/2015 12:35:00 EUR 362
Stolar 1900-talets andra hälft
Stolar 1900-talets andra hälft. STOLAR, 1 par, 1900-talets andra hälft, sk Dantestolar, betsad bok, skulpterade, stoppade dynor, sitthöjd ca 34 cm Lot no: 3947361 EUR 159 SE, Stockholms Auktionsverk Online 30/08/2015 13:06:00
Munkstolar
Munkstolar. KARMSTOLAR, 1 par, 1900-talets andra hälft, sk Munkstolar, betsad ek, sitthöjd ca 47 cm Lot no: 3947366 EUR 127 SE, Stockholms Auktionsverk Online 30/08/2015 13:36:00
Lille skab af teak
Lille skab af teak . Et lille skab af teak. Skab med låger. H. 60, L. 80, B. 46 cm. Fremstår med brugsspor. Lot no: 3949468 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 30/08/2015 13:46:02 EUR 40
Piet Hein/Bruno Mathsson, rektangulært spisebord
Piet Hein/Bruno Mathsson, rektangulært spisebord . Piet Hein/Bruno Mathsson, rektangulært spisebord med plade af hvidt laminat, spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 L. 180 B. 80 cm. Fremstår defekt bordplade (monteringsbeslag for ben knækket.) Lot no: 3949402 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 30/08/2015 13:59:25 EUR 44
Byrå sengustaviansk
Byrå sengustaviansk. BYRÅ, sengustaviansk, 1800-tal, alm, beslag i mässing, 112x52 cm, höjd ca 88 cm Lot no: 3947371 EUR 264 SE, Stockholms Auktionsverk Online 30/08/2015 14:12:00
Spisebord, elmtræ
Spisebord, elmtræ. Spisebord i massiv elmetræ. Produceret af genbrugstræ. Mål: H. 76 L. 200 B. 100 cm. Stel af hvid bemalet genbrugstræ. Bordet leveres usamlet. Grundet tidligere andvendelse af træet er hvert enkelt bord unik, variatoner må derfor forventes. Modelfoto! Emballage. Mål. 203x104x16 Lot no: 3954466

EUR 536 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30/08/2015 14:14:00 EUR 255
Kasper Salto. Lounge chair, model Kato, Bison leather
Kasper Salto. Lounge chair, model Kato, Bison leather . Lounge chair designed by Kasper Salto, model Kato. Black Bison leather upholstery. Polished stainless steel legs. Produced by Engelbrechts. H: 67 cm, W: 64 cm, D: 94 cm, seat H: 37 cm, seat D: 57.5 cm. Lot no: 3928083

EUR 1,072 DK, Herlev, Dynamovej 30/08/2015 14:24:00 EUR 429
Retangulært rustikt sofabord i elmetræ
Retangulært rustikt sofabord i elmetræ. Rustikt sofabord på hjul. Bordplade i kinesisk Elmetræ. L.120, B. 70, H. 51cm. Lot no: 3663444

EUR 241 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30/08/2015 14:28:00 EUR 188
Wendelbo. Three-seater sofa, model Mood
Wendelbo. Three-seater sofa, model Mood. Wendelbo. Three-seater sofa, model Mood. Upholstered in Kumar furniture fabric, colour 5. Seat with down top, brushed steel legs L. 225 cm. D. 95 cm. H. 80 cm. Produced by Wendelbo Møbel Design. Display model with minor signs of wear. Lot no: 3948388

EUR 1,608 DK, Odense, Kratholmvej 30/08/2015 14:31:00 EUR 1,286
Knud Friis og Elmar Moltke Nielsen. To-pers. sofa
Knud Friis og Elmar Moltke Nielsen. To-pers. sofa . Knud Friis og Elmar Moltke Nielsen. To-pers. sofa med stel af grålakeret metal, løse hynder betrukket med stof. Fremstillet hos R. Randers, model 2000. L. 148 cm. D. 82 cm H. 77 cm. Fremstår med pletter på stof, mærker på stel Lot no: 3925452 EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 30/08/2015 14:41:00 EUR 40
Lievore Altherr og Molina. Barstole, model Catifa 46 (4)
Lievore Altherr og Molina. Barstole, model Catifa 46 (4). Lievore Altherr og Molina. Barstole, model Catifa 46, med ben af forkromet stål, formstøbte sæder af hvidt plast med blank bagside. H. 98/62, B. 45 cm. Fremstillet hos Arper, Italien. Fremstår med brugsspor. (4) Lot no: 3942056 EUR 241 DK, Herlev, Dynamovej 30/08/2015 14:41:00 EUR 77
Media bänk/TV-möbel i vitbemålat massivt trä
Media bänk/TV-möbel i vitbemålat massivt trä . Media bänk/TV-möbel i vitbemålat massivt trä, udragbara lådor, beslag i metall, Mått: Höjd: 40,5 cm, bredd 149 cm, djup: 39 cm Lot no: 3872113

EUR 211 SE, Örebro, Aspholmen 30/08/2015 14:58:00 EUR 159
Skåp 1940-tal
Skåp 1940-tal. SKÅP, sk tandläkarskåp, 1940-tal, gräddfärgat, förkromade handtag, delvis glasade skåpsdörrar samt ett par skjutdörrar, delvis inredd med laminat, hyllplan i glas samt furu, höjd ca 160, 127 x 31 cm Lot no: 3947384 EUR 317 SE, Stockholms Auktionsverk Online 30/08/2015 15:36:00
Commode with brass-coloured silk and leather handles
Commode with brass-coloured silk and leather handles. Handmade commode, wood, clad in brass silk. Leather handles. Drawers clad in felt. Dimensions H:80 W:81 D:41. The lot cannot be viewed in Herlev. Collection can take place Tuesdays 9-18 at the following address: Rovsingsgade 68, 2100 Copenhagen E. Contact: Ross.herlev@lauritz.com. Lot no: 3923185

EUR 938 DK, Herlev, Dynamovej 30/08/2015 16:36:00 EUR 248
Alf Svensson, soffbord, Källemo (2)
Alf Svensson, soffbord, Källemo (2). Alf Svensson, soffbord, Källemo. Förkromade ben. En vitlackerad skiva samt en skiva i björk. Mått: 50 x 110 x 110 cm respektive 40 x 72 x 72 cm. Vita bordet etikettmärkt. Repor/märken på vita bordet. (2) Lot no: 3943913 EUR 159 SE, Örebro, Aspholmen 30/08/2015 17:03:00 EUR 34
Stol i barockstil, tidigt 1900-tal
Stol i barockstil, tidigt 1900-tal. Stol i barockstil, tidigt 1900-tal. Betsad och svärtad ek, original skinnklädd sits och rygg. H 95,5, B 48, D 55, SH 46 cm. Bruksslitage, kraftigt slitage på skinnsitsen. Lot no: 3941760 EUR < 125 SE, Stockholm, Slakthusgatan 30/08/2015 17:30:00 EUR 34
Fåtölj IAIA
Fåtölj IAIA. GIANDOMENICO BELOTTI, fåtölj IAIA, med lösa plymåer klädda i bomull, stomme av stål, sitthöjd 45, rygghöjd 102 cm Lot no: 3947402 EUR 211 SE, Stockholms Auktionsverk Online 30/08/2015 17:36:00
2 st pallstommar (2)
2 st pallstommar (2). 2 st pallstommar . Skuren dekor i trä. Obehandlade. H. 34 / 40 cm. 59 x 41 / 51 x 41 cm. Lot no: 3900566

EUR < 125 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 30/08/2015 17:40:00 EUR 34
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 91  >>