Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched in Furniture  in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 111  >> ListGallery Lots per page
Dansk møbelproducent: Spisebord - teaktræ
Dansk møbelproducent: Spisebord - teaktræ. Dansk møbelproducent: Spisebord med hollandsk udtræk af fineret teaktræ. H 74 cm, D 90 cm, L 140/250 cm. Fremstår med brugsspor. Lot no: 4275499 EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/05/2016 19:38:00 EUR 154
Slagelse møbelværk. Anretterbord /  ubehandlet egetræ
Slagelse møbelværk. Anretterbord / ubehandlet egetræ. Slagelse møbelværk. Anretterbord af ubehandlet fineret egetræ, kvadratisk plade, ben af massivt egetræ. 1960'erne. H. 64 B. 75 D. 75 cm. Fremstår med enkelte brugsspor. Lot no: 4274867 EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/05/2016 19:39:00 EUR 44
Bolia. Puf betrukket med sort læder
Bolia. Puf betrukket med sort læder. Bolia. Puf betrukket med sort læder, medeformet stel af forkromet stål. H. 42, 70 x 60 cm. Lot no: 4273824 EUR 201 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24/05/2016 19:39:00 EUR 57
N. O. Møller. Spisestole af teaktræ (4)
N. O. Møller. Spisestole af teaktræ (4). N. O. Møller. Spisestole med stel af massiv teak, formbøjet kopstykke fineret med teak, sæder betrukket med grønligt stribet møbelstof. Fremstillet hos J. L. Møllers møbelfabrik, model 71. 1960'erne. Fremstår lettere falmet og mindre pletter på stof. En stol med reparation på finer på ryg.(4) Lot no: 4275896 EUR 402 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/05/2016 19:39:01 EUR 362
Hans J. Wegner. Wing chair, model CH-445
Hans J. Wegner. Wing chair, model CH-445. Hans J. Wegner 1914-2007. Wing chair, model CH-445. Fully upholstered with black leather, polished steel base. Designed in 1960. Produced by Carl Hansen & Søn. New upholstery with minimal traces of wear. Lot no: 4266831 EUR 3,752 DK, Odense, Kratholmvej 24/05/2016 19:40:00 EUR 2,814
Säng rokokostil, 1900-talets första halva.
Säng rokokostil, 1900-talets första halva.. Säng i rokokostil. Textilklädsel, bemålat trä. Nedmonterbar. Höjd huvudgavel 103 cm, bredd 107 cm, längd 208 cm. Endast stomme. Bruksspår, fläckar på textil. Lot no: 4274755 EUR < 125 SE, Örebro, Aspholmen 24/05/2016 19:40:00 EUR 32
Nanna Ditzel. Par 'Trinidad' barstole, model 3300 (2)
Nanna Ditzel. Par 'Trinidad' barstole, model 3300 (2) . Nanna Ditzel 1923-2005. To 'Trinidad' barstole. Sæder og rygge af formspændt sortlakeret træ, stel af forkromede stålrør. Sh. 76 cm. Designet 1992. Fremstillede hos Fredericia Furniture, model 3300. Fremstår med alm. brugsspor. (2) Se ligeledes varenr. 4272976 Lot no: 4272977 EUR 402 DK, Odense, Kratholmvej 24/05/2016 19:40:00 EUR 402
H. J. Wegner. Lænestol, 'Cigaren', egetræ
H. J. Wegner. Lænestol, 'Cigaren', egetræ. H. J. Wegner. Lænestol, "Cigaren" med stel af massivt egetræ, løse spinghynder betrukket med brunt skind. Formgivet i 1955. Fremstillet hos Getama, model GE-240. Købt af nuværende ejer i 1958. Fremstår med lettere brugsspor.Denne vare er en del af Lauritz.com Aarhus' temaauktion om ... Lot no: 4267949 EUR 536 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/05/2016 19:40:00 EUR 1,018
Reolsystem af palisander, Hjørnebo System (12)
Reolsystem af palisander, Hjørnebo System (12). Stort reolsystem fineret med palisander, Hjørnebo System, best. af: To sektioner med hylder h. 60 x 171 x 26 cm, Kommode med fire skuffer h. 70 x 85 x 42 cm, To reoler med hylde h. 70 x 43 x 42 cm, tre skabe med låger h. 60 x 86 x 26 cm, Skab med nedfaldsklap bag hvilken skuffer og rum h. ... Lot no: 4274913 EUR 402 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/05/2016 19:40:00 EUR 77
Skab / servanteskab, 1900-tallets begyndelse
Skab / servanteskab, 1900-tallets begyndelse. Skab / servanteskab af bejdset bøg, 1900-tallets begyndelse. Indrettet med skuffer. Svendeprøve. H. 81, 56 x 43 cm. Nøgler medfølger. Lot no: 4263020 EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/05/2016 19:41:00 EUR 40
Hans J. Wegner. Six oak dining chairs, model CH 36 (6)
Hans J. Wegner. Six oak dining chairs, model CH 36 (6). Hans J. Wegner, 1914-2007. Six oak dining chairs with papercord seats. 1960's. Designed in 1962. Produced by Carl Hansen & Søn, model CH 36. Signs of wear and patina. (6) Lot no: 4274804 EUR 804 DK, Aalborg, Nibevej 24/05/2016 19:41:00 EUR 563
Dansk møbelproducent. Tre-pers. sofa, shakerben, læder
Dansk møbelproducent. Tre-pers. sofa, shakerben, læder. Dansk møbelproducent. Tre-pers. sofa, sider og ryg med ruskind. Løse ryg og sædehynder betrukket med knapsyet og feltsyet brunt læder. Stående på shakerben af stål med imiteret palisander. H. 75 L. 192 D. 80 cm. Fremstår med brugsspor. Se også 4275016 Lot no: 4275010 EUR 201 DK, Helsingør, Støberivej 24/05/2016 19:41:00 EUR 214
Master cabinetmaker. Lounge chair upholstered in sheepskin
Master cabinetmaker. Lounge chair upholstered in sheepskin. Master cabinetmaker. Lounge chair with curved armrests newly upholstered in sheepskin, buttoned back. Brass casters. H. 106 cm. W. 93 cm. D. 90 cm. Lot no: 4237733 EUR 8,710 DK, Herlev, Dynamovej 24/05/2016 19:42:00 EUR 6,700
Dux. Tre-pers. sofa
Dux. Tre-pers. sofa. Tre-pers. sofa med ben af bøgetræ, løse hynder, betrukkt med stribet møbelstof, H. 75 B. 175 sædehøjde 42 cm. Fremstillet hos Dux, 1960'erne. Fremstår med brugsspor; betræk med slitage og pletter. Lot no: 4265820 EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/05/2016 19:42:00 EUR 40
Spisebord, sidebord samt stole (4)
Spisebord, sidebord samt stole (4) . Spisebord, sidebord samt to stole af bambus/flet, hynder betrukket med stof. H. 74 Ø 120 og H 57 58x58 cm. Fremstår med brugsspor og små ridser. (4) Lot no: 4275161 EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/05/2016 19:42:00 EUR 40
Anna Deplano. Rundt sofabord
Anna Deplano. Rundt sofabord. Anna Deplano. Rundt sofabord med to plader af hvid laminat, stel af grålakeret jern afsluttende på hjul. Plakette Zanotta Made in Italy under stellet. H. 37 cm Ø. 75 cm. Fremstår med lettere brugsspor Lot no: 4275306 EUR 268 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/05/2016 19:42:00 EUR 322
Hans J. Wegner, sofabord af egetræ
Hans J. Wegner, sofabord af egetræ . Hans J. Wegner 1914-2007. Sofabord af massivt sæbebehandlet egetræ med rektangulær bordplade. H. 49,5 L. 140 B. 70 cm. Fremstillet hos Andr. Tuck, brandstempel herfra. Fremstår med lette brugsspor. Lot no: 4273829 EUR 268 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24/05/2016 19:43:00 EUR 281
Snedkerfremstillet arbejdsbord med plade af masurbirk
Snedkerfremstillet arbejdsbord med plade af masurbirk. Arbejdsbord med plade af finèret masurbirk, ben af fyrretræ med synlige tapsamlinger. Snedkerfremstillet. H. 64 L. 200 B. 90 cm. Fremstår med brugsspor. Lot no: 4244995 EUR 201 DK, Helsingør, Støberivej 24/05/2016 19:43:00 EUR 44
Red Dot award Designer stole model 'Moena' af Stefano Sandona (4)
Red Dot award Designer stole model 'Moena' af Stefano Sandona (4). Fire designer stole model 'Moena'. Designet af Stefana Sandona. Stolen vandt Red Dot award i 2010. Stolene er lavet af Polyplast. En stol i sort, en i hvid og to i limegrøn. Udstillingsmodeller. Fremstår med minimale brugsspor. Lot no: 4274263

EUR 469 DK, Herning, Engdahlsvej 24/05/2016 19:43:00 EUR 161
Soffbord, Kina
Soffbord, Kina. Soffbord, Kina, höjd 49 cm, längd 121 cm, bredd 66 cm, sent 1900-tal, smärre slitage. Lot no: 4272482 EUR < 125 SE, Stockholm, Slakthusgatan 24/05/2016 19:43:00 EUR 40
Chatol med vitrineoverdel, antikbemalet fyrretræ, 1900-tallet
Chatol med vitrineoverdel, antikbemalet fyrretræ, 1900-tallet. Chatol af antikbemalet fyrretræ med vitrineoverdel. Front med tre dybe skuffer samt skråtstillet skriveklap bag hvilken skuffer og rum, vitrineoverdel med to sprossede låger bag hvilke hylder. H. 208 B. 107 D. 52 cm. 1900-tallets anden halvdel. To nøgler medfølger. Lot no: 4274006 EUR 335 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24/05/2016 19:43:00 EUR 84
Lav skænk i Industrielt design
Lav skænk i Industrielt design. Lav skænk af sortmalet metal i Industrielt design, front med hylder samt låger. B. 151 H. 50 D. 40 cm. Modelfoto. Lot no: 4237495

EUR 469 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/05/2016 19:44:00 EUR 362
Tre-personers chesterfield sofa, brunt læder
Tre-personers chesterfield sofa, brunt læder . Tre-personers chesterfield sofa betrukket med knapsyet brunt læder, stående på hjul. Løse sædehynder. L. 200 D. 85 H. 67 cm. Fremstår med brugsspor, pletter m.m. Lot no: 4272200 EUR 268 DK, Helsingør, Støberivej 24/05/2016 19:44:00 EUR 188
COUZ 172 daybed med  massiv træramme, Nozaq stålfjedre samt ben i metal.
COUZ 172 daybed med massiv træramme, Nozaq stålfjedre samt ben i metal.. COUZ 172 daybed med massiv træramme, Nozaq stålfjedre samt ben i metal. Er polstret i grå møbelstof. Knapperne er aftagelige i samme grå stof. Designet af COUZ DESIGN TEAM Produktinfo LxBxH 200 x 80 x 40 cm Fyld, sædepude 35 kg koldskum Montering Ben monteres Fremstillet i ... Lot no: 4227523

EUR 536 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24/05/2016 19:44:00 EUR 214
Matsalsbord med skuren dekor
Matsalsbord med skuren dekor. Matsalsbord 1930/40-tal, utdragbar ställning för extra skiva (saknas dock) på benställnings gavlar skurna reliefer bl a Herkules kamp med det Nemeiska lejonet, bonad björk. H 76, B 83 samt L 161 cm. Krackelyrer på skivans polityr, bruks och åldersrelaterat slitage. Lot no: 4257627 EUR < 125 SE, Stockholm, Slakthusgatan 24/05/2016 19:45:00 EUR 32
Søren Ladefoged. Lænestol, teaktræ
Søren Ladefoged. Lænestol, teaktræ. Søren Ladefoged, lænestol med stel af massivt teaktræ, senere overpolstret med lyst møbelstof justerbar siddestilling. 1960'erne. Fremstillet hos SL Møbler med stempel herfra. Fremstår med lettere snavset stof og leddeløs ved ryg. Lot no: 4275286 EUR 161 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/05/2016 19:45:00 EUR 117
Dansk møbelproducent. Skrivepult af valnød
Dansk møbelproducent. Skrivepult af valnød. Skrivepult af fineret valnøddetræ, front med opklappelig låge, herunder rum samt skuffe. H. 112 B. 59 D. 51 cm. Fremstillet i Danmark. Udstillingsmodel. Lot no: 4068973

EUR 268 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24/05/2016 19:45:00 EUR 208
Sybord.
Sybord.. Sybord I hvidmalet træ og sortmalet jern.H. 76 cm L. 96 cm B. 34 cm Lot no: 4274046 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 24/05/2016 19:45:00 EUR 60
Gråmalet skænk
Gråmalet skænk. Gråmalet skænk med to skuffer og to fyldningslåger, nøgle, ét beslag mangler. Slutningen af 1800 tallet med senere bemaling/patinering. H.92 x 125 x d.46 cm. Lot no: 4260055 EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/05/2016 19:46:00 EUR 40
Børge Mogensen for FDB, todelt reolsystem, teaktræ og egetræ (2)
Børge Mogensen for FDB, todelt reolsystem, teaktræ og egetræ (2). Børge Mogensen for FDB, todelt reolsystem fineret med teaktræ, sokkel af egetræ, front med åbne hylder, herunder reolssystem med skuffer. 1960'erne. H. 207 L. 122 B. 26 - 45 cm. Fremstår med brugsspor, enkelte hak og ridser samt skjolder på nederste topplade. (2) Lot no: 4273943 EUR 402 DK, Aalborg, Nibevej 24/05/2016 19:46:00 EUR 308
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 111  >>