Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched in Furniture  in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 94  >> ListGallery Lots per page
Karmstolar
Karmstolar. KARMSTOLAR, 1 par, omkring år 1900, svartlackerade, genombruten ryggbricka, svarvade ben, sitthöjd ca 47 cm Lot no: 4377250 EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 31/08/2016 10:12:00
Peter J. Lassen.  'Montana' Tre moduler (3)
Peter J. Lassen. 'Montana' Tre moduler (3). Peter J. Lassen. 'Montana' tre moduler af rødlakeret MDF. H. 70 cm. B. 70 cm D. 38 cm. Sokler medfølger. Fremstår med ridser og brugsspor. Uoriginal lakering. OBS! Venligst vær opmærksom på at denne vare befinder sig på Lauritz.com Herlev’s eksterne lager på Rovsingsgade 68, 2100 København Ø og... Lot no: 4378095 EUR 269 DK, Herlev, Dynamovej 31/08/2016 10:27:00 EUR 215
Peter J. Lassen.  'Montana' Fire moduler (4)
Peter J. Lassen. 'Montana' Fire moduler (4). Peter J. Lassen. 'Montana' Fire moduler af rødlakeret MDF. H. 70 cm. B. 70 cm D. 38 cm. To moduler monteret med hjul. Fremstår med ridser og brugsspor. Uoriginal lakering. OBS! Venligst vær opmærksom på at denne vare befinder sig på Lauritz.com Herlev’s eksterne lager på Rovsingsgade 68, 2100 ... Lot no: 4378107 EUR 336 DK, Herlev, Dynamovej 31/08/2016 10:28:00 EUR 215
Peter J. Lassen. 'Montana' Fire moduler (4). Peter J. Lassen. 'Montana' Fire moduler af rødlakeret MDF. H. 70 cm. B. 70 cm D. 30 cm. Monteret med hjul. Fremstår med ridser og brugsspor. Uoriginal lakering. OBS! Venligst vær opmærksom på at denne vare befinder sig på Lauritz.com Herlev’s eksterne lager på Rovsingsgade 68, 2100 København Ø ... Lot no: 4378115 EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 31/08/2016 10:28:00 EUR 104
Peter J. Lassen.  'Montana' Fem moduler (5)
Peter J. Lassen. 'Montana' Fem moduler (5). Peter J. Lassen. 'Montana' Fem moduler af blålakeret MDF. H. 41 og 35 cm. B. 70 cm D. 38 cm. Fremstår med ridser og brugsspor. OBS! Venligst vær opmærksom på at denne vare befinder sig på Lauritz.com Herlev’s eksterne lager på Rovsingsgade 68, 2100 København Ø og kan UDELUKKENDE besigtiges og... Lot no: 4378128 EUR 202 DK, Herlev, Dynamovej 31/08/2016 10:30:00 EUR 111
Peter J. Lassen. 'Montana' Fire moduler (4). Peter J. Lassen. 'Montana' Fire moduler af lilla lakeret MDF. H. 70 cm. B. 70 cm D. 38 cm. Fremstår med ridser og brugsspor. OBS! Venligst vær opmærksom på at denne vare befinder sig på Lauritz.com Herlev’s eksterne lager på Rovsingsgade 68, 2100 København Ø og kan UDELUKKENDE besigtiges og ... Lot no: 4378150 EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 31/08/2016 10:31:00 EUR 296
Peter J. Lassen.  'Montana' Seks moduler (6)
Peter J. Lassen. 'Montana' Seks moduler (6). Peter J. Lassen. 'Montana' Seks moduler af sortlakeret MDF. H. 35,47 og 70 cm. B. 70 cm D. 47 cm. Fremstår med ridser, skruehuller og kraftige brugsspor. OBS! Venligst vær opmærksom på at denne vare befinder sig på Lauritz.com Herlev’s eksterne lager på Rovsingsgade 68, 2100 København Ø og ... Lot no: 4378142 EUR 471 DK, Herlev, Dynamovej 31/08/2016 10:31:00 EUR 215
Peter J. Lassen. 'Montana' Fire moduler (4). Peter J. Lassen. 'Montana' Fire moduler af rødlakeret MDF. Sokler medfølger. H. 70 og 41 cm. B. 70 cm D. 38 cm. Fremstår med ridser og brugsspor. Uoriginal lakering. OBS! Venligst vær opmærksom på at denne vare befinder sig på Lauritz.com Herlev’s eksterne lager på Rovsingsgade 68, 2100 ... Lot no: 4378174 EUR 269 DK, Herlev, Dynamovej 31/08/2016 10:32:00 EUR 148
Peter J. Lassen. 'Montana' Fire moduler (4). Peter J. Lassen. 'Montana' Fire moduler af blålakeret MDF. H. 70 cm. B. 70 cm D. 38 cm. Fremstår med ridser og brugsspor. Et modul mangler låger og skuffer. OBS! Venligst vær opmærksom på at denne vare befinder sig på Lauritz.com Herlev’s eksterne lager på Rovsingsgade 68, 2100 København Ø og ... Lot no: 4378185 EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 31/08/2016 10:32:00 EUR 363
Peter J. Lassen. 'Montana' Tre moduler (3). Peter J. Lassen. 'Montana' Tre moduler af grålakeret MDF. H. 70 cm. B. 70 cm D. 38 cm. Fremstår med ridser og brugsspor. OBS! Venligst vær opmærksom på at denne vare befinder sig på Lauritz.com Herlev’s eksterne lager på Rovsingsgade 68, 2100 København Ø og kan UDELUKKENDE besigtiges og ... Lot no: 4378163 EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 31/08/2016 10:32:00 EUR 235
Fritz Haller & Paul Schärer for USM Haller. Shelf
Fritz Haller & Paul Schärer for USM Haller. Shelf. Fritz Haller & Paul Schärer for USM Haller. Shelf module. Chromed tubular steel frame. Varnished metal panels and glass. Front with compartment and six file drawers. Produced by USM Haller. H. 110, W. 152, D. 37cm. Please note: this lot is at Lauritz.com Herlev's external warehouse located at ... Lot no: 4378242 EUR 672 DK, Herlev, Dynamovej 31/08/2016 10:33:00 EUR 430
Charles Eames. A set of six shell chairs, model DSW, seats with leather cushions (6)
Charles Eames. A set of six shell chairs, model DSW, seats with leather cushions (6). Charles Eames (1907-1978). A set of six shell chairs, model DSW. Original vintage shells in structured, off-white, beige and brown fibreglass with age-related traces of wear. Produced by Vitra/Herman Miller, with labels. Professionally fitted at later date with original Vitra dowel leg bases in ... Lot no: 3519940 EUR 3,227 DK, Kolding, Trianglen 31/08/2016 10:42:00 EUR 2,353
Sofa og lænestol med stribet møbelstof, 1950'erne (2)
Sofa og lænestol med stribet møbelstof, 1950'erne (2). Sofa og lænestol betrukket med stribet, satinvævet møbelstof, 1950'erne. Alm. stedvise brugsspor. L. 143. B. stol 64 cm. H. 79-80 cm. Sædeh. 40-41 cm. (2) Lot no: 4376274 EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 31/08/2016 10:46:52 EUR 44
Iron Line dining table and two extension leaves, rustic design (3)
Iron Line dining table and two extension leaves, rustic design (3). Iron Line dining table. Produced with wood salvaged from Indonesian fishing boats. Black-varnished iron base with cross bars. Height-adjustable feet included. Extension and two extension leaves. Rustic design though with all surfaces finely sanded/smooth. L. 180/230/280 cm. W. 80 cm. H. 80 cm. Lot no: 4371747

EUR 1,345 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31/08/2016 10:51:00 EUR 807
Vitrineskab af rosentræ. Louis XV stil
Vitrineskab af rosentræ. Louis XV stil. Vitrineskab af finéret rosentræ, prydet med indlægninger af citrontræ, beslag af messing. Louis XV stil. H. 136 B. 64 D. 31 cm. Fremstår med lette aldersrelaterede brugsspor. Nøgle medfølger. Lot no: 4377670 EUR 161 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31/08/2016 11:06:00 EUR 104
Vægthængt reolmodul af teak og eg, 1960'erne
Vægthængt reolmodul af teak og eg, 1960'erne. Vægthængt reolmodul af teak og eg. Kan skilles ad. 1960'erne. H. 28. B. 90. D. 33 cm. Alm. brugspræg. Lot no: 4373075 EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 31/08/2016 11:08:45 EUR 71
Kinesisk sofabord samt par lampeborde af hardwood (3)
Kinesisk sofabord samt par lampeborde af hardwood (3). Kinesisk sofabord L. 101 cm, B. 50,5 cm, H. 46 cm. samt par lampeborde 35 x 35 cm, H. 34,5 cm af hardwood. Lot no: 4377684 EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 31/08/2016 11:09:54 EUR 54
Truhe/Kommode, Mahagoni im englischen Stil
Truhe/Kommode, Mahagoni im englischen Stil. Truhe/Kommode, Mahagoni. Niedrige Kommode im englischen Stil, zweischübig mit Messingbeschlägen, auf Bracketfüßen. Zusätzliche Beschläge an den Seiten. Lederauflage. Maße: H. 61,5, B. 100, T. 51 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, teils Kratzer, teils Bestoßungen, teils leicht fleckig. Lederauflage... Lot no: 4356502 EUR 150 DE, Hamburg, Große Elbstraße 31/08/2016 11:19:09 EUR 40
To-pers. Chesterfield sofa samt lænestol, sort (2)
To-pers. Chesterfield sofa samt lænestol, sort (2) . To-pers. Chesterfield sofa samt lænestol. Betrukket med sort knapsyet læder på slidflader. Sofa: H. 44/70, D. 90, L. 170 cm. Stol: H. 44/70, D. 90, B. 120 cm. Lot no: 4376744 EUR 538 DK, Herlev, Dynamovej 31/08/2016 11:25:00 EUR 182
Spillebord af rosentræ
Spillebord af rosentræ. Spillebord af rosentræ, prydet med intarsia, messingbeslag og kanellerede ben. Vendbar plade ilagt præget læder på en side. H. 76, B. 70, L. 46/92 cm. Fremstår med vandskab på plade. Lot no: 4380103 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 31/08/2016 11:41:00 EUR 121
 Viggo Einfeldt. 'Juno' seng af bemalet træ
Viggo Einfeldt. 'Juno' seng af bemalet træ. Viggo Einfeldt. 'Juno' seng af senere bemalet træ. L. ca. 110-150 B. 69 cm. Tegnet 1942-43 af arkitekt Viggo Einfeldt. Fremstår med brugsslitage, afskalninger og revner/afslag. Lot no: 4377808 EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 31/08/2016 11:46:06 EUR 131
Charles Eames. Armchair, model EA-108, from 2015, anthracite hopsack
Charles Eames. Armchair, model EA-108, from 2015, anthracite hopsack . Charles Eames 1907-1978. Armchair from the 'Aluminium Group' series, model EA-108. Chromed aluminium base and armrests. Swivel function. Anthracite hopsack upholstery. Newest generation with chrome ring. Designed in 1958. Produced by Vitra in 2015. Minor signs of wear. See also lots No. 4223367 -... Lot no: 4223370 EUR 1,345 DK, Kolding, Trianglen 31/08/2016 11:48:00 EUR 807
Softline, stole, model Maya (2)
Softline, stole, model Maya (2) . Softline, To stole model 'Maya' på understel af forkromet stål, skaller af tonet akryl, hvid og lilla. H. 79 cm. L. 58 cm. D. 40 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Lot no: 4377848 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 31/08/2016 11:54:03 EUR 44
Kontorstol
Kontorstol. Kontorstol. Betrukket med sort stof på sæde og grønt på ryg. 5-fodet stel, af hvid bemalet metal, med hjul. Vippeanordning og trinløs højdejustering. Siddehøjde 45-59 cm. Fremstår i original emballage. Emballagemål: 55x50x20 cm.Modelfoto Lot no: 4121948

EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 31/08/2016 11:58:00 EUR 40
Dansk møbelproducent: Reol mm - teaktræ (5)
Dansk møbelproducent: Reol mm - teaktræ (5). Dansk møbelproducent: Reol H 186 cm, D 40 cm, L 87 cm, to skamler hvoraf en kan klappes op samt rullebord med skuffer. Primært fineret teaktræ. Fremstår med brugsspor samt mærker. (5) Lot no: 4372602 EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31/08/2016 12:07:00 EUR 40
Arne Jacobsen/ Piet Hein. Cafébord med hvid laminat
Arne Jacobsen/ Piet Hein. Cafébord med hvid laminat . Arne Jacobsen/Piet Hein. Cirkulært café bord med plade af hvid laminat med alukant, stamme og firpasfod af forkromet metal. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70. Ø 75 cm. Fremstår med mærker og afslag under plade. Lot no: 4379416 EUR 202 DK, Herlev, Dynamovej 31/08/2016 12:08:00 EUR 296
Illum Wikkelsö
Illum Wikkelsö. ILLUM WIKKELSÖ, soffgrupp, 3 dlr., 1960-tal, jakaranda, rött skinn, soffans längd ca 129 cm Lot no: 4377260 EUR 630 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 31/08/2016 12:12:00
Stabelstole af messing (4)
Stabelstole af messing (4). Fire stabelstole med stel af messing, sæder og ryg af bemalet spånplade. Fremstår med brugsspor, anløbninger (4) Lot no: 4378463 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 31/08/2016 12:17:00 EUR 40
Frits Henningsen. Reol af mahogni
Frits Henningsen. Reol af mahogni . Frits Henningsen 1889-1965. Reol af mahogni, profilerede kanter og hylder. H. 92 B. 120. D. 28 cm. Brugsspor, mærker, mindre afslag. Lot no: 4368712 EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 31/08/2016 12:17:00 EUR 64
Italiensk TV skænk.
Italiensk TV skænk.. Italiensk TV skænk i sortbemalet træ. Fremstår med rum i midten med hul på bagsiden til ledninger. To låger i hver side af skænken til opbevaring. D. 60 cm L. 202 cm H. 47.5 cm. Fremstår med få brugsspor. Lot no: 4352005 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 31/08/2016 12:26:00 EUR 40
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 94  >>