Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched in Furniture  in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 96  >> ListGallery Lots per page
Haslev Møbler. Dining table with extension, six chairs, soap-treated oak (9)
Haslev Møbler. Dining table with extension, six chairs, soap-treated oak (9). Haslev Møbler. Soap-treated solid oak dining table with extension. Two extension leaves, each 48 cm. H. 74, 200 x 100 cm. Total L. 296 cm.Six solid oak chairs fitted with alcantara. Light signs of wear. Seat H. approx. 47 cm. (9) Lot no: 3952443 EUR 804 DK, Roskilde, Store Hedevej 02/09/2015 16:47:41 EUR 295
Spegelmöbel, 1950-tal, teak. (2)
Spegelmöbel, 1950-tal, teak. (2). Spegelmöbel, 1950-tal. Teak. Spegel H.131 cm, B.67 cm plus lampetter. Konsolbord, L.103 cm, H.48 cm, D.31 cm. Bruksslitage. (2) Lot no: 3923154 EUR < 125 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 02/09/2015 16:50:00 EUR 31
Stressless. Lænestol samt skammel, brunt skind (2)
Stressless. Lænestol samt skammel, brunt skind (2). Stressless. Lænestol samt skammel med stel af bøgetræ betrukket med brunt skind, justerbar ryg og drejelig fod. Fremstillet hos Ekornes, Norge. Fremstår med brugsspor på lænestol, skammel med slitage på skind. (2) Lot no: 3951113 EUR 201 DK, Aarhus, Egå Havvej 02/09/2015 16:58:00 EUR 208
Møbelproducent. Fire stole 1940-50´erne. (4)
Møbelproducent. Fire stole 1940-50´erne. (4). Møbelproducent. Fire stole 1940-50´erne. Fremstår med brugsslitage. (4) Lot no: 3952273 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 02/09/2015 17:00:00 EUR 40
Pottskåp gustaviansk stil
Pottskåp gustaviansk stil. POTTSKÅP, 1900-tal, gustaviansk stil, furu, betsat, 7245x44 cm Lot no: 3948936 EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk Online 02/09/2015 17:04:00
Reolkasser (3)
Reolkasser (3). Reolkasser fineret med sortlaseret egetræ. H. 40-77 B. 77 D. 31,5 cm. (3) Lot no: 3950648

EUR 134 DK, Aarhus, Egå Havvej 02/09/2015 17:06:00 EUR 70
To armstole af sortlakeret træ, sæder med flet (2)
To armstole af sortlakeret træ, sæder med flet (2) . To armstole med stel af sortlakeret træ, sæder med flettet papirgarn. Af nyere dato, antageligt 5-10 år gl. Alm. brugs- og alderspræg. H. 82. B. 60. Sædeh. 43-44 cm. (2) Lot no: 3922052 EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 02/09/2015 17:12:51 EUR 54
Staffan Holm, Swedese, pallar 'Spin' (4)
Staffan Holm, Swedese, pallar 'Spin' (4). Pallar 'Spin' formgivna av Staffan Holm, framställda av Swedese. Höjd 44 cm. Stapelbara. Mindre bruksspår. (4) Lot no: 3934018 EUR 210 SE, Örebro, Aspholmen 02/09/2015 17:16:00 EUR 141
Lænestol overpolstret med uld, dansk møbelproducent
Lænestol overpolstret med uld, dansk møbelproducent. Dansk møbelproducent. Lænestol overpolstret med bruin uld, ben af mørkbejdset bøg. H. 102, sædehøjde 42 cm. Betræk med defekter. Lot no: 3949597 EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 02/09/2015 17:26:00 EUR 40
Armstol og canterbury / avisholder, samt spejl (3)
Armstol og canterbury / avisholder, samt spejl (3). Armstol i rokokoform, bejdset bøg, betræk af grønt velour; canterbury / avisholder af mahogni på hjul, samt spejl i forgyldt ramme. Alle 20. årh. Ene skuffegreb mangler. Mål: stol: 98 x 60, sædeh. 43 cm.; canterbury 52 x 33 x 52 cm.; spejl: 63 x 54 cm. (3) Lot no: 3949872 EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 02/09/2015 17:27:29 EUR 44
Bord barockstil
Bord barockstil. BORD, 1800-talets första hälft, barockstil, ek, sarg med låda, kulfötter, ca 74, 101x66 cm Lot no: 3948951 EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk Online 02/09/2015 17:34:00
Dansk møbelproducent. Lænestol, 1940'erne
Dansk møbelproducent. Lænestol, 1940'erne. Dansk møbelproducent. Lænestol betrukket med grønt velour, runde ben af bejdset bøgetræ. 1940'erne. Fremstår med brugsspor og slitage på armlæn. Lot no: 3948574 EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 02/09/2015 17:36:00 EUR 40
Faarup Møbelfabrik. Spisebord, palisander
Faarup Møbelfabrik. Spisebord, palisander. Faarup Møbelfabrik. Spisebord fineret med palisander, cirkulær plade med udtræk, to tillægsplader med sarg medfølger, tilspidsede ben. 1960'erne. Fremstillet hos Faarup Møbelfabrik. H. 72 L. 120-220 cm. Fremstår med brugsspor og skjolder og nuanceforskel på tillægsplader. Cites certifikat fra ... Lot no: 3920515 EUR 536 DK, Aarhus, Egå Havvej 02/09/2015 17:41:00 EUR 456
Dansk møbelproducent: Skrivebord - teaktræ
Dansk møbelproducent: Skrivebord - teaktræ. Dansk møbelproducent: Skrivebord af fineret teaktræ. Front med 6 skuffer. Fremstår med brugsspor. H 72 cm, B 120 cm, D 59 cm. Nøgle medfølger. Lot no: 3949293 EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02/09/2015 17:41:00 EUR 67
Horsnæs daybed/sofa - teaktræ
Horsnæs daybed/sofa - teaktræ. Horsnæs daybed/sofa af fineret teaktræ. Løse hynder beklædt med grønligt møbelstof. Fremstår med brugsspor, pletter samt 1 knækket og 1 manglende lamel. L 196 cm, B 89 cm, SH 40 cm. Lot no: 3951265 EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02/09/2015 17:42:00 EUR 84
Dansk møbelproducent. Fritstående skrivebord, palisander, 1950'erne
Dansk møbelproducent. Fritstående skrivebord, palisander, 1950'erne. Dansk møbelproducent. Fritstående skrivebord fineret med palisander, front med otte skuffer med greb af messing, bagside med rum og hylder, tilspidsede ben. 1950'erne. Nøgler medfølger. H. 74 L. 160 B. 80 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med brugsslitage, nuanceforskel og enkelte små kanthak på ... Lot no: 3903560 EUR 469 DK, Aarhus, Egå Havvej 02/09/2015 17:43:00 EUR 181
Finn Juhl. Diplomat armstol
Finn Juhl. Diplomat armstol . Finn Juhl. Diplomat armstol med stel af massivt palisander, betrukket med gråt uld. Formgivet i 1963. Fremstillet hos France & søn. Fremstår med brugsspor og pletter. Cites certifikat fra Naturstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Tilladelsen er gyldig for ét salg. Ved handel uden for EU, ... Lot no: 3914686 EUR 268 DK, Aarhus, Egå Havvej 02/09/2015 17:45:00 EUR 214
Dansk møbelproducent. Par lænestole, 1940/50'erne (2)
Dansk møbelproducent. Par lænestole, 1940/50'erne (2) . Dansk møbelproducent. Par lænestole betrukket med mønstre uopskåret mekka, negle og stel af bejdset bøgetræ. 1940/50'erne. Fremstår med brugsslitage og leddeløse. (2) Lot no: 3948627 EUR 134 DK, Aarhus, Egå Havvej 02/09/2015 17:45:00 EUR 456
Sideboard, valnöt, ca 1940-tal
Sideboard, valnöt, ca 1940-tal. Sideboard, valnöt, ca 1940-tal. Gångjärn i mässing. Skiva med trågkant. Tre skåpdörrar med bakomvarande låd- och hyllinredning. Höjd 92 cm, bredd 150 cm, djup 48 cm. Fuktskadad yta, slitage. Lot no: 3922471 EUR < 125 SE, Örebro, Aspholmen 02/09/2015 17:46:19 EUR 31
Rökbord, Jugend, tidigt 1900-tal
Rökbord, Jugend, tidigt 1900-tal . Rökbord, Jugend. tidigt 1900-tal . Ek med svarvade och svärtade detaljer. Hamrad skiva i vitmetall, svärtad metallsarg. Höjd 60 cm, diameter 60 cm. Slitage, några mindre märken. Lot no: 3941053 EUR < 125 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 02/09/2015 17:48:00 EUR 34
Alfred Christensen. Et par 'Boomerang' par stole af teak, model 370 (2)
Alfred Christensen. Et par 'Boomerang' par stole af teak, model 370 (2). Alfred Christensen. 'Boomerang' par stole af massivt teak, sæde monteret med uld stof. Fremstillet hos Slagelse Møbelværk, model 370. H. 79, sædehøjde ca. 46 cm. Fremstår med lettere slitage og falmet stof. (2) Lot no: 3949599 EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 02/09/2015 17:49:00 EUR 208
Lænestol blomstret betræk, dansk møbelproducent
Lænestol blomstret betræk, dansk møbelproducent. Dansk møbelproducent. Lænestol betrukket med blomstret betræk, ben af bejdset bøg. H. 79, sædehøjde ca. 40 cm. Brugspor; betræk med slitage. Lot no: 3949605 EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 02/09/2015 17:53:00 EUR 40
Samling stole - 1900tallet (6)
Samling stole - 1900tallet (6). Samling stole i forskellige stilarter alle fremstillet i 1900-tallet. Fremstår med brugsspor, skader, pletter og løse samlinger. Den største H 110 cm, SH 50 cm. (6) Lot no: 3952850 EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02/09/2015 17:56:00 EUR 50
Johannes Andersen, tilskrevet, sofabord af palisander
Johannes Andersen, tilskrevet, sofabord af palisander. Johannes Andersen, tilskrevet, sofabord fineret med palisander, rektangulær plade med udtræksbakker i ende. H. 52 L. 160 B. 62 cm. Fremstår med brugsspor. Udtræk i den ene ende binder. Lot no: 3949615 EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 02/09/2015 17:57:00 EUR 97
Kommode af teak 1960'erne
Kommode af teak 1960'erne. Kommode af teak med 6 skuffer, koniske ben og messing håndtag h.98 x 80 x d.40 cm. 1960'erne. Alm. brugsspor, finérafslag ene bagkant. Lot no: 3949299 EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02/09/2015 17:58:00 EUR 74
Matbord med två extra skivor (3)
Matbord med två extra skivor (3). Matbord med två extra skivor.Matbord i ljust trä. Lätt rundade ändar, oval form. Mjukt rundat avslut på platta ben mot bordsyta. Datera stsilmässigt till 1980/1990-tal. Storlek, Längd ca 160 plus 2x60. Bredd ca 120. Höjd ca 70,5 cm.Bruksslitage, åldersrelaterat, repor samt lackskador förekommer. ... Lot no: 3948418 EUR < 125 SE, Malmö, Baltzarsgatan 02/09/2015 18:00:00 EUR 34
Dansk møbelproducent: Spisebord og 4 stole (5)
Dansk møbelproducent: Spisebord og 4 stole (5). Dansk møbelproducent: Spisebord med hollandsk udtræk H 72 cm, B 88 cm, L 140/240 cm med tilhørende fire stole beklædt med gråt møbelstof. Alle dele af fineret teaktræ og fremstår med brugsspor. (5) Lot no: 3949291 EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02/09/2015 18:00:00 EUR 70
Funkis/Art Deco skrivebord, 1930'erne
Funkis/Art Deco skrivebord, 1930'erne . Funkis/Art Deco skrivebord med stel af forkromet stål, kabinet af hvidbemalet træ. 1930'erne. Thonet / Hans Luckhardt stil. H. 76 cm. B. 120 cm. D. 60 cm. Fremstår med brugsslitage. Lot no: 3951978 EUR 241 DK, Roskilde, Store Hedevej 02/09/2015 18:00:00 EUR 87
Re:collection. Low sideboard, varnished teak
Re:collection. Low sideboard, varnished teak. Re:collection. Low sideboard, varnished teak, with tapered legs. Front with two sliding doors, enclosing shelf and door enclosing compartment, brass handles. Designed by Re:collection, Denmark. Teak veneer on all sides, also at the back, so the sideboard does not have to be placed against a wall.... Lot no: 3925153

EUR 737 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02/09/2015 18:04:00 EUR 402
Erik Jørgensen-Foersom & Hiort-Lorenzen. Eyes lounge chair, model EJ 3-U
Erik Jørgensen-Foersom & Hiort-Lorenzen. Eyes lounge chair, model EJ 3-U . Eyes lounge chair, model EJ 3-U designed by Erik Jørgensen-Foersom and Hiort-Lorenzen. Upholstered in vegetable-tanned leather from Arne Sørensen, with buttons in back. Varnished oak legs and armrests. H. 72, seat H. 41 cm. Minor signs of wear. Lot no: 3866430 EUR 1,340 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02/09/2015 18:04:00 EUR 965
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 96  >>