Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched in Furniture  in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 125  >> ListGallery Lots per page
Fåtölj Farmor
Fåtölj Farmor. CARL MALMSTEN, fåtölj, "Farmor", sitthöjd ca 39 cm Lot no: 4143015 EUR 270 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 06/02/2016 21:24:00
Soffa senempire
Soffa senempire. SOFFA, 1800-tal, senempire, fanérad i mahogny, skulpterad dekor, randig klädsel, längd 171, sitthöjd 44 cm Lot no: 4143018 EUR 216 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 06/02/2016 21:33:00
Fästmanssoffa
Fästmanssoffa. STOLAR, 1 par, s.k. fästmanssoffa tvådelad, 1800-talets andra hälft, bronserad dekor, etikettmärkt "Myrstedts möbler", sitthöjd ca 38 cm Lot no: 4143020 EUR 162 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 06/02/2016 21:39:00
Sjuan-karmstolar
Sjuan-karmstolar. ARNE JACOBSEN, karmstolar, 6 st, "Sjuan", Fritz Hansen, Danmark, textilklädda, stålunderrede, etikettmärkta Fritz Hansen 1980, sitthöjd ca 43 cm Lot no: 4143024 EUR 431 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 06/02/2016 21:51:00
Essgruppe in Teak: Poul Volther, sechs Stühle Modell 350 in Teak für Sorø Stolefabrik dazu Esstisch in Teak (7)
Essgruppe in Teak: Poul Volther, sechs Stühle Modell 350 in Teak für Sorø Stolefabrik dazu Esstisch in Teak (7). Essgruppe in Teak: Poul Volther, Satz von sechs Stühlen Modell 350 in Teak mit Papierkordelgeflecht für Sorø Stolefabrik, dazu Esstisch in Teak. Maße Tisch Höhe ca. 73cm, Durchmesser Tischplatte ca. 114cm. Maße je Stuhl Höhe ca. 81cm, Breite ca. 49cm, Tiefe ca. 44cm, Sitzhöhe ca. 45cm. Alters- ... Lot no: 4129475 EUR 750 DE, Hamburg, Große Elbstraße 06/02/2016 21:54:00 EUR 600
Bord
Bord . BORD med skiva i alrotsfanér, oval, 1800-tal, svärtad fot, höjd 72, 65x45 cm Lot no: 4143026 EUR 216 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 06/02/2016 21:57:00
Fåtölj med flätad sits i rotting
Fåtölj med flätad sits i rotting . Fåtölj med flätad sits i rotting. Stomme av trä, sits samt ryggbricka av flätad rotting. Höjd 72 cm, sitthöjd 40 cm, bredd 66 cm. NB! Komplettering på text. Smärre fuktfläckar på ben. Lot no: 4137557

EUR 129 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 07/02/2016 09:25:00 EUR 178
Ett par fåtöljer med flätade sitsar i rotting (2)
Ett par fåtöljer med flätade sitsar i rotting (2). Ett par fåtöljer med flätade sitsar i rotting. Stommar av trä, sitsar samt ryggbrickor av flätad rotting. Höjd 72 cm, sitthöjd 40 cm, bredd 66 cm. NB! Komplettering på text. Smärre fuktfläckar på ben Lot no: 4137565

EUR 324 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 07/02/2016 09:27:00 EUR 345
Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Sort (4)
Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Sort (4). Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Betrukket med sort læder. Komplet bestående af fire dele: sæde/ryg-hynde, nakkepude og to armlæn. Bemærk: Modelfoto, stolen medfølger ikke. (4) Lot no: 4145100

EUR 402 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07/02/2016 09:47:00 EUR 335
Preben Fabricius and Jørgen Kastholm. Tulip chair
Preben Fabricius and Jørgen Kastholm. Tulip chair . Preben Fabricius og Jørgen Kastholm. Tulip lounge chair, original Ferrari red leather upholstery. Swivel tripod aluminium base. Produced by Walter Knoll. Minimal traces of wear. Lot no: 3964075 EUR 1,876 DK, Kolding, Trianglen 07/02/2016 10:02:00 EUR 1,206
Finn Østergaard. Lænestol, model Albert
Finn Østergaard. Lænestol, model Albert. Finn Østergaard. Lænestol, model Albert med stel af forspændt bøgetræ, sæde og ryg udspændt med gjorde. Formgivet 1978. H. 79, B. 62 cm. Fremstillet hos Kvist Møbler. Brugsspor. Gjorder med større plet. (2) Denne vare er en del af en tema-auktion med arkitekttegnede møbler, belysning, kunst ... Lot no: 4139969 EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 07/02/2016 11:30:00 EUR 40
To ældre stiger af fyrretræ (2)
To ældre stiger af fyrretræ (2). To ældre stiger af lakeret patineret fyrretræ. H. 180-230 cm. Fremstår med slitage og malepletter. (2) Denne vare er en del af en tema-auktion med arkitekttegnede møbler, belysning, kunst og øvrigt inventar fra Psykiatrihospitalet Dianalund, Sjælland. Hospitalet er nyligt lukket og effekterne ... Lot no: 4139995 EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 07/02/2016 11:31:00 EUR 141
Soffa
Soffa. SOFFA, 1800-talets slut, blandstil, klädd i blått tyg, ek, skuren dekor, längd ca 200 cm. PROVENIENS: Tullverket Lot no: 4143052 EUR 216 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 07/02/2016 11:44:00
Tom Stepp for Fredericia Furniture. Prime Time lounge chair and stool, black leather (2)
Tom Stepp for Fredericia Furniture. Prime Time lounge chair and stool, black leather (2). Tom Stepp. Lounge chair and stool, model Prime Time. Moulded and varnished beech seat and back. Swivel, matt chromed steel base. Loose cushions upholstered in black leather, poly-down fill. Produced by Fredericia Furniture. W. 95 cm, D. 94 cm, H. 96 cm, Seat H. 43 cm. Lot no: 4119817

EUR 2,412 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07/02/2016 12:01:19 EUR 1,407
Vitrineskab, sort antikbemaling
Vitrineskab, sort antikbemaling. Vitrine/Skab af sort antikbemalet træ. Indvendigt hvid. Front med to glasdøre bag hvilke hylder. Beslag af metal. Underdel med skuffer samt låge. Mål: H. 156 B. 115 D. 50 cm. Lot no: 4097079

EUR 469 DK, Helsingør, Støberivej 07/02/2016 12:02:00 EUR 375
Jørgen Rasmussen for Fritz Hansen, KEVI. Kontorstol
Jørgen Rasmussen for Fritz Hansen, KEVI. Kontorstol . Jørgen Rasmussen, Kevi- kontorstol fremstillet for Fritz Hansen. Polstret med uldstof. Stående på fempasfod hvorunder hjul. Fremstår med brugsspor. Lot no: 4142278 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 07/02/2016 12:02:00 EUR 44
Skrivebord i industridesign, elmetræ
Skrivebord i industridesign, elmetræ. Skrivebord i industridesign. Bordplade og skuffer samt hylder af genanvendt elmetræ. Stel og låger af patineret jern. H. 78. L. 170. D. 60 cm. Lot no: 4087195

EUR 469 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07/02/2016 12:18:50 EUR 268
Sofabord. Eg.
Sofabord. Eg. . Sofabord. Bordplade udført i eg. Stel udført i sort lakeret træ. L. 140 cm. B. 80 cm. H. 40 cm. Udstillingsmodel. Lot no: 3960236

EUR 241 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07/02/2016 12:19:29 EUR 188
Peter J. Lassen. Four Montana modules, white (6)
Peter J. Lassen. Four Montana modules, white (6) . Peter J. Lassen, b. 1930. Four modules, white-varnished MDF, of which two modules are on bases, with sliding doors and doors, lock. Keys included. Aluminium pulls. H. 69.5/104.5 D. 38.5 W. 81.5 cm. Newly re-varnished. (6) Lot no: 4106744 EUR 2,010 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07/02/2016 12:19:51 EUR 1,608
Danish furniture producer. Sideboard with top section / dresser. Solid pine (2)
Danish furniture producer. Sideboard with top section / dresser. Solid pine (2). Danish furniture producer. Sideboard with top section /dresser. Solid pine. Top section with compartments and three drawers with metal handles. Lower section with three drawers, metal handles. H. 220. W. 160. D. 55 cm. (2) Lot no: 4088801

EUR 1,072 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07/02/2016 12:20:01 EUR 335
Danish furniture producer. Low sideboard, solid ash
Danish furniture producer. Low sideboard, solid ash. Danish furniture producer. Low sideboard, solid ash. Front with two doors and three drawers, black-lacquered steel handles. H. 80. L. 200. D. 46 cm. Lot no: 4088879

EUR 1,005 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07/02/2016 12:20:26 EUR 402
Stolar gustavianska
Stolar gustavianska. STOLAR, 2 st, gustavianskt provinsarbete, skuren dekor Lot no: 4143061 EUR 216 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 07/02/2016 12:24:00
Ubekendt møbelproducent. Tre-pers. sofa
Ubekendt møbelproducent. Tre-pers. sofa . Ubekendt møbelproducent. Tre-pers. sofa overpolstret med sort læder, ben af stål, L. 194 cm. Brugsmærker, herunder nogle ridser. Begge bagben med skævheder. Lot no: 4142735 EUR 201 DK, Kolding, Trianglen 07/02/2016 12:24:29 EUR 40
Spegel, okänd formgivare, 1970/80-tal
Spegel, okänd formgivare, 1970/80-tal. Spegel, okänd formgivare, 1970/80-tal. Med spegelglas samt gultonat spegelglas. Ø 68 Lot no: 4082855 EUR 216 SE, Norrköping, Finspångsv. 07/02/2016 12:47:00 EUR 32
Arne Jacobsen. Five armchairs, model 3273 / 'Oxford' cognac aniline leather (5)
Arne Jacobsen. Five armchairs, model 3273 / 'Oxford' cognac aniline leather (5) . Arne Jacobsen (1902-1971). Armchairs, model 3273 'Oxford', with medium-high back. Aluminium frame and armrests, five-star foot with glides, fixed seat height, swivel function, laminated moulded wood shell, upholstered in cognac aniline leather. Produced by Fritz Hansen. Professionally ... Lot no: 4112213 EUR 4,288 DK, Kolding, Trianglen 07/02/2016 13:25:00 EUR 3,350
Piet Hein/Bruno Mathsson. Rektangulært bord
Piet Hein/Bruno Mathsson. Rektangulært bord. Piet Hein/Bruno Mathsson. Rektangulært bord med plade af lakeret bøgefinér, stel af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71, L. 180, B. 80 cm. Fremstår med slidtage og mærker. Lot no: 4043420 EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 07/02/2016 13:30:00 EUR 60
Bruksbo. Rektangulært sofabord samt par sideborde af palisander. (3)
Bruksbo. Rektangulært sofabord samt par sideborde af palisander. (3). Bruksbo. Rektangulært sofabord samt par sideborde af palisander. I bunden mrk. Bruksbo. H. 50, L. 140, B. 80 cm. sideborde 72 x 45 cm. Fremstår med alm. brugsspor, ridser og mærker.Cites certifikat fra Naturstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Tilladelsen er gyldig for ét salg. Ved handel... Lot no: 4107907 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 07/02/2016 13:35:00 EUR 47
Fåtölj Svenskt tenn Oxford
Fåtölj Svenskt tenn Oxford. SVENSKT TENN, fåtölj, "Oxford", modellnummer 3543, mahogny, klädd i mörktgrönt skinn, pärlspikad, sitthöjd ca 45 Lot no: 4143082 EUR 863 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 07/02/2016 13:52:00
Charles Eames. Lobby Chair, model ES-108
Charles Eames. Lobby Chair, model ES-108. Charles and Ray Eames. Lobby Chair with chromed metal armrests and four-star foot, back and seat with original buttoned hopsack upholstery, model ES-108. Designed by Charles and Ray Eames. Produced by Vitra. Minimal traces of wear. See also lots no. 4080320, 4080322. Lot no: 4080321 EUR 1,608 DK, Kolding, Trianglen 07/02/2016 14:27:00 EUR 1,206
Liten köpmansbyrå med 16 lådor.
Liten köpmansbyrå med 16 lådor.. Liten köpmansbyrå med 16 lådor. Svartlackad med brunbetsad skiva, lådbeslag i metall. H: 82 cm. 95 x 32 cm. Utställningsexemplar. Lot no: 4141243

EUR 280 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 07/02/2016 14:31:00 EUR 248
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 125  >>