Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched in Furniture  in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 76  >> ListGallery Lots per page
Tre Lænestole med sømbeslået læder (3)
Tre Lænestole med sømbeslået læder (3). Tre Lænestole med sømbeslået læder, løs sædehynde med velour. Mål: B. 67 cm. D. 66 cm. Sædehøjde 42 cm. Fremstår med en del brugsspor, patineret og krakeleret læder og hynder med slittage. (3) Lot no: 3660449 EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 19/12/2014 09:08:20 EUR 148
Orientalsk slagbænk af oversøisk træsort
Orientalsk slagbænk af oversøisk træsort. Orientalsk slagbænk af oversøisk træsort, udskæringer i form af blomster, svugne armlæn, nederst eeen skuffe. H. 84 cm. L. 154 cm. D. 51 cm. Brugsspor samt enkelte afslag. Lot no: 3660632 EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 19/12/2014 10:35:09 EUR 60
Cafébord af ahorn/sortmalet jern
Cafébord af ahorn/sortmalet jern. Cafébord med plade af ahorn, stamme og fod af sortmalet jern. H. 74 cm. Ø. 99,5 cm. Fremstår med ridser på bordplade samt enkelte afslag på fod. Lot no: 3660761 EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 19/12/2014 10:46:13 EUR 44
Nanna Ditzel. Shell sofa, model ND82. Black leather
Nanna Ditzel. Shell sofa, model ND82. Black leather . Nanna Ditzel 1923-2005. Shell sofa with seat and back upholstered in leather, oak frame. W. 137cm. Designed in 1952. Produced by Snedkergaarden, model ND82. Lot no: 3663987 EUR 3,763 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19/12/2014 10:52:00 EUR 2,957
Ohrensessel mit Ottoman
Ohrensessel mit Ottoman. Ohrensessel mit Ottoman im Chippendale Stil, mit Stoff überzogene Polster, Sessel in Beige, Ottoman eher grünlich. Altersgemäße Gebrausspuren, Polster z.T. fleckig und abgenutzt. Maße: Sessel: H.:105cm, B.: 70cm, T.:ca. 80cm Ottoman: H.: 40cm, B.:46cm, T.:46cm Lot no: 3557779 EUR < 125 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 19/12/2014 11:04:26 EUR 40
Soffa, Karl Johan, 1840-tal,
Soffa, Karl Johan, 1840-tal, . Soffa, Karl-Johan, 1840-tal. Mahognyfanér. Volutformade ben och armstöd. Ny klädsel. Längd 267, höjd 98,5 cm, djup 73 cm. Mindre bruks och åldersrelaterat slitage. Lot no: 3661560 EUR 211 SE, Stockholm, Slakthusgatan 19/12/2014 11:04:30 EUR 100
Set Stühle 1950er Jahre mit Bezug in Vinyl (12)
Set Stühle 1950er Jahre mit Bezug in Vinyl (12). Set Stühle 1950er Jahre. Konstruktion aus massivem Buchenholz, Bezüge in gelblichgrünem Vinyl, Sitzpolsterung mit Federkern. B. 43cm, H. 82/84cm, T. ca. 57cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, zwei Stühle mit jeweils einer eingerissenen Naht, teilweise ist die Sitzpolsterung etwas dünn. (12) Lot no: 3611888 EUR 400 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 19/12/2014 11:07:02 EUR 40
Charles Eames. Office chair from the 'Aluminium Group' series, model EA-107
Charles Eames. Office chair from the 'Aluminium Group' series, model EA-107 . Charles Eames 1907 - 1978. Office chair from the 'Aluminium Group' series, model EA-107. Chromed aluminium base and armrests. Dark-blue leather upholstery. Designed in 1958. Produced by Vitra. Minor signs of wear. See lots No. 3652266 & 68. Lot no: 3652264 EUR 1,344 DK, Kolding, Trianglen 19/12/2014 11:07:19 EUR 726
Vitrine samt entrékommode af rosentræ, 1900-tallets midte (2)
Vitrine samt entrékommode af rosentræ, 1900-tallets midte (2). Vitrine af rosentræ, dekoreret med intarsia og messingbeslag, buet glasfront og let svungne ben. H. 140 cm. B. 74 cm. B. 33 cm. Entrekommode ligeledes af rosentræ med intarsiaindlægninger og messingbeslag. 1900-tallets midte. H. 73 cm. B. 64 cm. D. 34 cm. begge med aldersrelateret brugspræg. (2) Lot no: 3621095 EUR 242 DK, Odense, Kratholmvej 19/12/2014 11:12:25 EUR 309
Dansk møbelproducent. Vægthængt bogreol
Dansk møbelproducent. Vægthængt bogreol. Dansk møbelproducent. Vægthængt bogreol af mahogni, tre hylder. H. 78, B. 94 cm. Lot no: 3650044 EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 19/12/2014 11:27:32 EUR 44
Burghard Vogtherr, Flow kontorstol (5210)
Burghard Vogtherr, Flow kontorstol (5210). Burghard Vogtherr, Flow kontorstol (5210). H82 cm, B57 cm. Varierande sitthöjd. Fläckar och patina. Lot no: 3661682 EUR < 125 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 19/12/2014 11:42:00 EUR 32
Ray og Charles Eames for Herman Miller. 'Contract' sofabord
Ray og Charles Eames for Herman Miller. 'Contract' sofabord. Charles og Ray Eames. Bord med firpas søjlestel af forkromet og sortlakeret stål, bordplade af laminat med gummiring. Designet i 1950. Fremstillet hos Herman Miller, model 'Contract'. H. 42 x 85 x 85 cm. Minimale brugsspor alderen taget i betragtning. Lot no: 3650477 EUR 403 DK, Kolding, Trianglen 19/12/2014 11:47:13 EUR 282
2 Bugholzstühle / Kaffeehausstühle (2)
2 Bugholzstühle / Kaffeehausstühle (2). 2 Bugholzstühle / Kaffeehausstühle. Klassisch reduzierte Formgebung, Bugholzrahmen. Unterseitig bezeichnet. H. ca. 89 cm, B. ca. 45 cm, T. ca. 50 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, Kratzer und Bereibungen, teils Kantenstauchungen / kleine Bestoßungen, teils Verschmutzungen / Flecken, Sitzbezug ... Lot no: 3661905 EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19/12/2014 11:49:00 EUR 45
Arne Jacobsen, six chairs, model 3107, Series 7, new upholstery with cognac Calvados leather (6)
Arne Jacobsen, six chairs, model 3107, Series 7, new upholstery with cognac Calvados leather (6) . Six chairs, Series 7, model 3107, by Arne Jacobsen (1902-1971), produced by Fritz Hansen, Danish design from 1955 in cognac aniline leather and with chromed tubular steel legs. New upholstery by professional upholsterer in cognac Calvados leather. Archive photos. Two-year guarantee on the ... Lot no: 3616697 EUR 2,419 DK, Kolding, Trianglen 19/12/2014 11:51:00 EUR 1,949
Kvetne skole/arbejdsbord samt stol (2)
Kvetne skole/arbejdsbord samt stol (2). Kvetne skole/arbejdsbord med rektangulær plade samt stel af massivt egetræ samt stol med formbøjet ryg og sæde fineret med egetræ, stel af massivt bøgetræ. 1960'erne. H. 73 L. 120 D. 48 cm. Fremstår med brugsslitage og mindre finerafslag. (2) Lot no: 3661723 EUR 134 DK, Aarhus, Egå Havvej 19/12/2014 11:54:12 EUR 50
Rullebord med intarsia
Rullebord med intarsia. Rullebord af messing med intarsia. På hjul og med holdere til 2 flasker. Mål. 73x44x67 cm. Fremstår med brugsspor, Messing let anløben. Lot no: 3661729 EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 19/12/2014 11:58:16 EUR 71
Dansk møbelproducent. Reol /chatol, teaktræ
Dansk møbelproducent. Reol /chatol, teaktræ. Dansk møbelproducent. Reol /chatol fineret med teaktræ, front med hylder, to jalousilåger, bag hvilke skuffer og små rum, herunder skriveklap og to skydelåger, runde tilspidsede ben. 1960'erne. H. 182 B. 100 D. 43 cm. Fremstår med brugsspor og mindre afslag udtræksplade. Lot no: 3661734 EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 19/12/2014 11:59:21 EUR 118
Charles Eames. Office chair, model EA-117, black leather
Charles Eames. Office chair, model EA-117, black leather . Charles Eames 1907 - 1978. Office chair, model EA-117. Black leather upholstery. Chromed aluminium five-star foot and leather-covered armrests. Adjustable height, tilt function. Designed in 1969. Produced by Vitra. Minor signs of wear. Lot no: 3637191 EUR 1,882 DK, Kolding, Trianglen 19/12/2014 12:01:00 EUR 1,546
Charles Eames. Six shell chairs, model DSW from 2014 (6)
Charles Eames. Six shell chairs, model DSW from 2014 (6) . Charles Eames 1907-1978. Six shell chairs. Polypropylene shell. Black maple and black-varnished steel Dowel leg base. Designed in 1948. Produced by Vitra in 2014, model DSW. Without signs of wear. (6) Lot no: 3661337

EUR 2,016 DK, Kolding, Trianglen 19/12/2014 12:01:00 EUR 1,411
Reol af formbøjet bøg
Reol af formbøjet bøg. Reol af formbøjet bøg. H. 42, L. 158, D. 45 cm. Fremstår med mindre ridser. Lot no: 3652101 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 19/12/2014 12:05:00 EUR 40
Nordal. Fire stole model Downtown (4)
Nordal. Fire stole model Downtown (4). Nordal. Fire stole model Downtown i grålakeret metal. Udstillingsmodeller. Modelfotos. (4) Lot no: 3612113

EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 19/12/2014 12:05:00 EUR 97
Par lænestole, dansk møbelproducent (2)
Par lænestole, dansk møbelproducent (2). Par lænestole med stel af bøg, betrukket med grågrønt uld. Justerbar ryg. Dansk møbelproducent. Almindelige lette brugsspor. (2) Lot no: 3661766 EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 19/12/2014 12:05:46 EUR 44
Ekornes, 'Stressless' hvilestol med skammel
Ekornes, 'Stressless' hvilestol med skammel . 'Stressless' hvilestol med skammel, betrukket med sort læder, stel af bøgetræ. Fremstillet hos Ekornes, Norge. Alm. brugsspor. Lot no: 3661763 EUR 202 DK, Kolding, Trianglen 19/12/2014 12:06:15 EUR 121
House Doctor. Par metalskabe, grey. (2)
House Doctor. Par metalskabe, grey. (2). House Doctor. Par skabe af lakeret metal, grey, front med låger, bag hvilken hylder. H. 165 cm B. 38 cm D. 38 cm. Modelfotos. Leveres usamlet i original emballage. Emballagemål pr. stk. 156x40x15 cm. (2) Lot no: 3664314

EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 19/12/2014 12:14:00 EUR 57
Dyrlund; hvilestol i fyrretræ med mønstret betræk
Dyrlund; hvilestol i fyrretræ med mønstret betræk. Dyrlund; hvilestol med stel af fyrretræ. Løse hynder betrukket med mønstret betræk. Fremstår med brugsspor. Lot no: 3649570 EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 19/12/2014 12:14:42 EUR 40
Erik Jørgensen. to-pers sofa, uld, model 260/2
Erik Jørgensen. to-pers sofa, uld, model 260/2. Erik Jørgensen. Fritstående to-pers sofa betrukket med uld, ben af bøg. L. 168 cm D. 82 cm. Fremstillet hos Erik Jørgensen, model 260/2. Fremstår med små huller på slidfølsomme steder, ekstra stykke stof medfølger. Lot no: 3661474 EUR 202 DK, Vejle, Dandyvej 19/12/2014 12:15:00 EUR 57
Hepplewhite stil; skab i mahogni - udstillingsmodel
Hepplewhite stil; skab i mahogni - udstillingsmodel. Hepplewhite stil; højskab i mahogni. Nederste sektion med låsbare låger bag hvilke hylde og skuffer. Øverste sektion med glaslåger bag hvilke hylder. Fremstår som udstillingsmodel med enkelte brugsspor, herunder enkelte manglende hyldebærere. Mål; H 180, B 114, D 44 cm. Lot no: 3657671 EUR 336 DK, Kolding, Trianglen 19/12/2014 12:21:00 EUR 40
Dansk møbelproducent. Lænestol
Dansk møbelproducent. Lænestol. Dansk møbelproducent. Lænestol betrukket med stof, ben af bøg. H. 85 cm B. 87 cm. Fremstår nyere ombetrukket med mindre pletter, rift ved et ben. Lot no: 3662032 EUR 202 DK, Vejle, Dandyvej 19/12/2014 12:21:00 EUR 44
Stabelstole af formstøbt plast og metal (12)
Stabelstole af formstøbt plast og metal (12). Stabelstole af formstøbt gråt plast med ben af metal. Fremstår med kraftige brugsspor i form af rust på metal. (12) Lot no: 3662550 EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 19/12/2014 12:23:00 EUR 40
Dining table, elm
Dining table, elm. Dining table with elm top and base. Reclaimed elm top Painted elm base Dimensions: H. 78 L. 200 W. 100 cm. Unassembled Due to the wood's earlier use each table is unique and variations are to be expected. Archive photos! Packaging dimensions, 203x104x15 cm. Lot no: 3663690

EUR 255 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19/12/2014 12:25:00 EUR 202
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 76  >>