Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched in Furniture  in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 86  >> ListGallery Lots per page
Dansk møbelproducent. Tre-personers sofa i sort læder
Dansk møbelproducent. Tre-personers sofa i sort læder. Dansk møbelproducent. Tre-personers fritstående sofa betrukket med sort patineret læder, ben af palisander. L. 185 cm. Aldersrelateret brugsspor. Se event. varenummer 3917773. Lot no: 3912183 EUR 241 DK, Kolding, Trianglen 29/07/2015 11:28:54 EUR 429
Sofabord af massivt egetræ
Sofabord af massivt egetræ. Sofabord af massivt egetræ. H: 50 cm. B: 73.5 cm. L: 157.5 cm. Fremstår med brugspræg. Lot no: 3909133 EUR < 125 DK, Herning, Engdahlsvej 29/07/2015 11:35:08 EUR 44
Sofa samt to skamler/puf, overpolstrede (3)
Sofa samt to skamler/puf, overpolstrede (3). Sofa samt to skamler/puf. Overpolstrede. Ben af lakeret træ. Sofa med løse hynder og puder. L. 240 cm. Sædeh. 42-43 cm. Stedvist alm. brugsspor/brugsslid. Enkelte pletter (3) Lot no: 3910863 EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 29/07/2015 11:49:00 EUR 40
Georg Jensen. To udstillingsstandere. (2)
Georg Jensen. To udstillingsstandere. (2). Georg Jensen. To udstillingsstandere af bruneret metal. H. 70 cm. Brugspræg og ridser, manglende hylder. (2) Lot no: 3548013 EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 29/07/2015 12:06:00 EUR 40
De Sede. Three-seater sofa with black leather, DS-47
De Sede. Three-seater sofa with black leather, DS-47. De Sede. Three-seater sofa upholstered in patinated black substantial bull / 'Neck' leather. Seat surface with extension for more comfort. H. 70 cm. L. 182 cm. Produced by De Sede, Switzerland. Model DS 47. Minimal traces of wear. See also lot no. 3911875. Lot no: 3911873 EUR 3,350 DK, Kolding, Trianglen 29/07/2015 12:14:00 EUR 2,479
Skab af egetræ, ca. 1900
Skab af egetræ, ca. 1900. Skab af egetræ, front med skuffe og låger, top med spejl og hylde. Ca.1900. H. 179 cm B. 95 cm D. 47 cm. Alm. brugsslitage. Lot no: 3917250 EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 29/07/2015 12:16:00 EUR 168
Re:collection. Low sideboard, varnished teak
Re:collection. Low sideboard, varnished teak. Re:collection. Low sideboard, varnished teak, with tapered legs. Front with two sliding doors, enclosing shelf and door enclosing compartment, brass handles. Designed by Re:collection, Denmark. Teak veneer on all sides, also at the back, so the sideboard does not have to be placed against a wall.... Lot no: 3917207

EUR 737 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29/07/2015 12:17:00 EUR 415
Jørgen Bækmark, FDB borde (2)
Jørgen Bækmark, FDB borde (2) . Jørgen Bækmark borde af fineret lakeret bøg, fremstillet hos FDB. Mål: 110x70 cm. H. 62 cm. samt H. 72 cm. Ø. 106,5 cm. Fremstår med en del brugsslitage, ridser mærker. (2) Lot no: 3917380 EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 29/07/2015 12:17:54 EUR 47
House Doctor. Par metalskabe, grey. (2)
House Doctor. Par metalskabe, grey. (2). House Doctor. Par skabe af lakeret metal, grey, front med låger, bag hvilken hylder. H. 165 cm B. 38 cm D. 38 cm. Modelfotos. Leveres usamlet i original emballage. Emballagemål pr. stk. 156x40x15 cm. (2) Lot no: 3918243

EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 29/07/2015 12:18:00 EUR 104
Spegel i rokokstil
Spegel i rokokstil . SPEGEL, 1900-tal, rokokstil, förgylld, 110x56 cm Lot no: 3915071 EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk Online 29/07/2015 12:20:00
Dansk møbelproducent. Øreklap- samt lænestol, læder. (2)
Dansk møbelproducent. Øreklap- samt lænestol, læder. (2). Dansk møbelproducent. Øreklap- samt lænestol betrukket med læder, ben af bejdset træ. H. 77/101 cm. B. 70 cm. Fremstår med brugsslitage, manglende syning på armlæn. (2) Lot no: 3917848 EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 29/07/2015 12:22:33 EUR 47
Nordal. Stort hvidt antikbemalet spejl
Nordal. Stort hvidt antikbemalet spejl. Nordal. Stort hvidt antikbemalet spejl. H 220 cm. B. 130 cm. Modelfotos, i original emballage. Lot no: 3918768

EUR 335 DK, Vejle, Dandyvej 29/07/2015 12:25:00 EUR 261
Andreas Hansen. Sofabord, kirsebærtræ
Andreas Hansen. Sofabord, kirsebærtræ. Andreas Hansen. Sofabord af kirsebærtræ, rund plade med klapper, monteret på krysdsbensstel. L. 102 cm. B. 56/102 cm. H. 46 cm. Fremstillet hos Arrebo Møbler. Lot no: 3918023 EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 29/07/2015 12:25:00 EUR 134
Stor barok standkiste, egetræ.
Stor barok standkiste, egetræ.. Stor barok standkiste af grønmalet egetræ, beslag og bærehåndtag af jern, med dekoration og årstal, indvendig inddelt i rum, nøgle medfølger. 1600-tallets slutning. L. 185 cm B. 69 cm. H. 93 cm. Fremstår med senere bemaling, fødder og indvendig indeling. Lot no: 3917248 EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 29/07/2015 12:31:00 EUR 74
Dansk møbelproducent. Tre lænestole i sort læder (3)
Dansk møbelproducent. Tre lænestole i sort læder (3). Dansk møbelproducent. En højrygget samt to lave hvilestole betrukket med sort patineret læder, ben af palisander. Aldersrelateret brugsspor. Se event. varenummer 3912183. Lot no: 3917773 EUR 268 DK, Kolding, Trianglen 29/07/2015 12:31:00 EUR 114
To konsolborde samt spejl (3)
To konsolborde samt spejl (3). To konsolborde samt spejl af hvidmalet og stafferet træ, front med skuffer og hylder. B. 55/90 cm D. 38 cm H. 76,5 cm. Spejl H. 105 cm B. 80 cm. Let brugsspor. (3) Lot no: 3916342 EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 29/07/2015 12:39:00 EUR 44
Bergere / Fåtölj Louis XVI-stil
Bergere / Fåtölj Louis XVI-stil. BERGÈRE, 1900-tal, Louis XVI-stil, förgylld, skuren dekor, gul klädsel med dekor av blommor, sitthöjd ca 45 cm Lot no: 3915072 EUR 475 SE, Stockholms Auktionsverk Online 29/07/2015 12:40:00
Harry Østergaard. Spisebord af palisander med udtræk (3)
Harry Østergaard. Spisebord af palisander med udtræk (3) . Rundt spisebord tegnet af Harry Østergaard, fremstillet på Randers Møbelfabrik, fineret med riopalisander, med to udtræksplader, den ene med sarg. H. 72. Ø 120 cm. Tillægsplader hver L. 49 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. (3) CITES-certifikat fra Naturstyrelsen til handel inden ... Lot no: 3917854 EUR 402 DK, Vejle, Dandyvej 29/07/2015 12:48:00 EUR 228
Skænk af egetræ, ca. 1900.
Skænk af egetræ, ca. 1900. . Skænk af egetræ, front med skuffer og låger, prydet med skæringer, L. 133 cm H. 94 cm D. 55 cm. Ca. 1900. Alm. brugsslitage, et manglende beslag, revne i en låge. Lot no: 3917243 EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 29/07/2015 12:50:00 EUR 47
Jørgen Møller. Par bakkeborde af kirsebær. (2)
Jørgen Møller. Par bakkeborde af kirsebær. (2). Jørgen Møller. Par bakkeborde af kirsebær, vendbar bakke, læderstrop med justerbar højde. L. 70 cm B. 50 cm. H. 60 cm. Lette brugsspor, mindre nuanceforskel på plade. (2) Lot no: 3918021 EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 29/07/2015 12:52:00 EUR 188
Dansk Møbelproducent, tre pers sofa. 1940'erne
Dansk Møbelproducent, tre pers sofa. 1940'erne. Dansk Møbelproducent, tre pers sofa med stel af egetræ, betrukket med blomstret stof. 1940'erne. L. 185 cm. Fremstår med brugsspor. Lot no: 3915727 EUR 134 DK, Aarhus, Egå Havvej 29/07/2015 12:52:24 EUR 40
Bänk, vitlackerat trä, sits med fällbart lock.
Bänk, vitlackerat trä, sits med fällbart lock.. Bänk, vitlackerat trä. Uppsvängt krön, genombrutna gavlar, sits med fällbart lock. Höjd 98,5 cm, bredd 110 cm, sittdjup 43 cm, sitthöjd 44,5 cm. Lot no: 3832986

EUR 190 SE, Örebro, Aspholmen 29/07/2015 12:59:00 EUR 132
Bokskåp Titti Fabiani
Bokskåp Titti Fabiani. TITTI FABIANI, bokskåp, 2 st, "Book", körsbär, ett med en tidskriftshylla och 3 hyllplan, ett med 4 hyllplan höjd 196, 37x70 cm Lot no: 3915073 EUR 844 SE, Stockholms Auktionsverk Online 29/07/2015 13:00:00
Chatol af mahogny
Chatol af mahogny . Chatol fineret med mahogny, front med fire skuffer samt klap. 1900-tallet. H. 101 B. 77 D. 44 cm. Fremstår med brugsspor, en skuffe med manglende stopklods. Lot no: 3916336 EUR 134 DK, Aarhus, Egå Havvej 29/07/2015 13:01:01 EUR 54
Wardrobe with double doors, wood and metal fittings
Wardrobe with double doors, wood and metal fittings. Wardrobe with double doors. Wood with metal fittings. Interior with shelves and two drawers. W. 86 cm, D. 48 cm, H. 200 cm Lot no: 3765728

EUR 570 SE, Örebro, Aspholmen 29/07/2015 13:02:00 EUR 433
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. A pair fo Tulip chairs for Walter Knoll (2)
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. A pair fo Tulip chairs for Walter Knoll (2) . Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. A pair of Tulip chairs. Lounge chairs upholstered in black leather, swivel tripod aluminium foot. Produced by Walter Knoll. Minimal traces of wear. (2) Lot no: 3829408 EUR 3,216 DK, Kolding, Trianglen 29/07/2015 13:06:00 EUR 2,412
Chatol af bemalet træ, 1800-tallet.
Chatol af bemalet træ, 1800-tallet.. Chatol af bemalet træ, overdel med skuffer og låger, underdel med låger og klap, bag hvilken indretning med skuffer og låger. 1800-tallet. H. 212 cm B. 130 cm D. 51 cm. Brugsslitage, løs låge og klap. Lot no: 3917238 EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 29/07/2015 13:09:00 EUR 90
Müller & Wulff. Lav sofa
Müller & Wulff. Lav sofa. Müller & Wulff. Lav softline sofa betrukket med grønt møbelstof, ben af aluminium. H. 60, L. 197, D. 95 cm. Mindre brugsspor. Lot no: 3917734 EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 29/07/2015 13:10:00 EUR 44
Arne Jacobsen for Fritz Hansen. Lounge chair, model 3316. The Egg with ottoman, model 3127. Limited Edition, no. 223/999 (2)
Arne Jacobsen for Fritz Hansen. Lounge chair, model 3316. The Egg with ottoman, model 3127. Limited Edition, no. 223/999 (2). Arne Jacobsen for Fritz Hansen. Lounge chair, model 3316, The Egg, with accompanying ottoman, model 3127. Special edition upholstered in dark blue durable Canvas from Kvadrat (90% wool and 10% nylon), with dark-brown Elegance leather piping, base with dark-brown lacquer, embossed with numbered ... Lot no: 3652688

EUR 5,897 DK, Kolding, Trianglen 29/07/2015 13:14:00 EUR 5,227
Par stole til renovering
Par stole til renovering. Lænestol ca. 1960, på runde skråtstillede tilspidsede ben af teak, polstret. Fremstår med kragtig slittage, hul i polster, renovering må påregnes. (2) Lot no: 3916735 EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 29/07/2015 13:15:28 EUR 47
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 86  >>