Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched in Furniture  in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 78  >> ListGallery Lots per page
Ib og Jørgen Rasmussen. Kontorstol
Ib og Jørgen Rasmussen. Kontorstol. Ib og Jørgen Rasmussen. Kontorstol betrukket med blåt uldstof. Stående på fempas aluminiumsfod hvorunder hjul. Højdejusterbar. Fremstillet af Kevi. Fremstår med markante brugsspor. Lot no: 3649348 EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 21/12/2014 11:44:00 EUR 40
Peter Opsvik. Tripp-Trapp barnestol i grå - ny
Peter Opsvik. Tripp-Trapp barnestol i grå - ny. Peter Opsvik. Barnestol fremstillet hos Stokke, model Tripp-Trapp. H. 78 cm. Fremstår i uåbnet original emballage. Lot no: 3659202

EUR 134 DK, Kolding, Trianglen 21/12/2014 11:55:00 EUR 67
Sofabord af Elmetræ
Sofabord af Elmetræ. Sofabord af Elmetræ, bordplade i genbrugs elmetræ fra gamle døre og porte 100-200 år gamle, stel af patineret jern. H. 51. Ø. 81 cm. Modelfoto Lot no: 3658003

EUR 202 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21/12/2014 12:00:00 EUR 60
Chesterfield Zweisitzersofa und Sessel (2)
Chesterfield Zweisitzersofa und Sessel (2). Zweisitzersofa mit Sessel im Chesterfieldstil, dunkelgrüne Lederbezüge, Sitzkissen abnehmbar, Rücklehnen und Armlehnen kapitoniert, leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, auf Rollen stehend, Sofa: H.: 74cm B.: 160cm; T.:90cm Sessel: H.: 74cm; B.:103cm; T.:93cm (2) Lot no: 3434937 EUR 1,200 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21/12/2014 12:18:17 EUR 800
Rosewood sideboard/bar featuring electrically extending bar component
Rosewood sideboard/bar featuring electrically extending bar component. Rosewood sideboard featuring electrically extending bar component. Designed in the 1960s. Heavy box-shaped design on central column, rosewood veneer and cream white surfaces, white interior, mirror surfaces. Featuring three drawers, three doors, and electrically extending bar compartment, bar ... Lot no: 3326468 EUR 15,000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21/12/2014 12:18:31 EUR 7,400
Lounge Gruppe, Sofa + Paar Sessel von Dreipunkt (3)
Lounge Gruppe, Sofa + Paar Sessel von Dreipunkt (3). Lounge Gruppe, Sofa + Paar Sessel von Dreipunkt. Konstruktion aus teakfarbenem Holz mit Bezügen in blauem, gemustertem Stoff. Bezeichnet mit Aufkleber. Maße des Sofas: B. 210cm, H. 93cm, T. ca. 90cm. Allgemeine Gebrauchsspuren, teilweise Kratzer am Holz, ein Sessel mit Flecken im Sitzbereich und ... Lot no: 3434999 EUR 200 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21/12/2014 12:18:41 EUR 40
Sofatisch mit Bronzefigur in Form einer Meerjungfrau
Sofatisch mit Bronzefigur in Form einer Meerjungfrau. Sofatisch mit patinierter Bronzefigur in Form einer Meerjungfrau auf Sockel montiert, Glasplatte gefast, an Schwanzflosse montiert, am Kopf aufliegend, H.: 56cm; B.: 158cm; T.: 81cm Lot no: 3435035 EUR 1,100 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21/12/2014 12:19:06 EUR 600
Dining table, reclaimed elm
Dining table, reclaimed elm. Dining table with wooden top and iron base. Reclaimed elm top approx. 4.5 cm thick. Black-painted iron base Dimensions: Approx. H. 80 W. 100 L. 250 cm. Unassembled Due to the wood's earlier use each table is unique and variations are to be expected. Archive photos! Lot no: 3652803

EUR 497 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21/12/2014 12:29:00 EUR 390
Dining table, elm
Dining table, elm. Dining table with wood top and base. Reclaimed elm top Painted elm frame Dimensions: H. 75 L. 200 W. 100 cm. Unassembled Due to the wood's earlier use each table is unique and variations are to be expected. Archive photos! Packaging dimensions, 203x104x15 cm. Lot no: 3663717

EUR 255 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21/12/2014 12:33:00 EUR 202
Charles Eames. Armchair, model EA-108, black leather
Charles Eames. Armchair, model EA-108, black leather. Charles Eames 1907 - 1978. Armchair/office chair from the 'Aluminium Group' series, model EA-108. Chromed aluminium base and armrests, swivel function. Black leather upholstery. Designed in 1958. Produced by Vitra, labelled accordingly. Minor signs of wear. See also lot No. 3543668. Lot no: 3543673 EUR 1,546 DK, Kolding, Trianglen 21/12/2014 13:16:00 EUR 1,075
Seks hynder betrukkket med Sort anilin læder.(6)
Seks hynder betrukkket med Sort anilin læder.(6). Seks hynder betrukkket med sort anilin læder. Mål: 42x35 cm. Lot no: 3624640

EUR 202 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21/12/2014 13:20:00 EUR 161
Snyde sekretær
Snyde sekretær . Snyde sekretær bemalet fyrretræ med udskæringer, front med låge, bag hvilken hylder samt skuffer. 1900'tallets begyndelse. H. 203 B. 97 D. 48 cm. Fremstår kraftig snavset, ridset og slitage. Nøgle mangler. Lot no: 3659810 EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 21/12/2014 13:22:00 EUR 47
Ib Kofod-Larsen. Low sideboard, rosewood
Ib Kofod-Larsen. Low sideboard, rosewood. Ib Kofod-Larsen. Low sideboard with rosewood veneer, front with dour drawers and four doors with book-cut veneer, enclosing sliding trays and shelves. Produced by Faarup Møbelfabrik, model FA-66. 1960s. H. 77 L. 230 W. 50 cm. Minor traces of wear and small stain on the top.Cites certificate from ... Lot no: 3607448 EUR 2,688 DK, Aarhus, Egå Havvej 21/12/2014 13:35:00 EUR 1,949
Karlekammerskab
Karlekammerskab. Karlekammerskab af bemalet fyrretræ, front med låge og skuffe. 1900'talets begyndelse. H. 182 B. 104 D. 50 cm. Fremstår med kraftig snavset og slitage, afslag, fejl og mangler. Nøgle mangler. Lot no: 3659806 EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 21/12/2014 13:36:00 EUR 44
Tateishi Shoiji - Lounge chair
Tateishi Shoiji - Lounge chair. Lounge chair, oak with walnut seat, armrests and toprail, loose cushions upholstered in pale furnishing fabric. Repair on toprail. Lot no: 3666410

EUR 807 DK, Aarhus, Egå Havvej 21/12/2014 13:45:00 EUR 296
15 caféstole samt rundt bord (16)
15 caféstole samt rundt bord (16). 15 caféstole samt rundt bord. Mørkbejdsede og lakerede stel, sæder med sort læder. Bord med stålben på pladefod. Brugsspor og slitage, eneklte sæder med trykmærker. Bord H. 72. Diam. 70 cm. (16) Lot no: 3641121 EUR 242 DK, Odense, Kratholmvej 21/12/2014 13:59:00 EUR 47
Cushion set for H.J. Wegner's high-backed easy chair by Getama, model GE 290A, black leather
Cushion set for H.J. Wegner's high-backed easy chair by Getama, model GE 290A, black leather. Cushion set for H. J. Wegner's high-backed easy chair from Getama, model GE 290A. Seat, back and neck cushions with foam fill from Getama, black leather upholstery. Foam fill is hand glued in Denmark. Upholstery must be fitted. Please note: comprised of one set with seat, back and neck cushion. ... Lot no: 3549470

EUR 363 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/12/2014 14:20:00 EUR 282
Jytte Demuth. To spejle (2)
Jytte Demuth. To spejle (2). Jytte Demuth. To smalle spejle i rammer af ibenholdt. H. 120, B. 19 cm. (2) Se alle auktionerne her Lot no: 3650389

EUR 202 DK, Herlev, Dynamovej 21/12/2014 14:37:59 EUR 54
Henning Kjernulf. Par spisestole, teak og bøg (2)
Henning Kjernulf. Par spisestole, teak og bøg (2) . Henning Kjernulf. Par spisestole med stel af bøg- og egetræ, formbøjet kopstykke af teaktræ, sæder betrukket med læder. 1960'erne. Fremstår med alm. brugspræg, Lot no: 3663978 EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 21/12/2014 14:52:00 EUR 309
Nyrokoko sofa, 19. årh.
Nyrokoko sofa, 19. årh. . Nyrokoko sofa af mahogni, svungen ryg og sider; monteret med 'rådhusvævet' hestehårsbetræk, der fremstår med slitage. Danmark, 19. årh. H. 110 cm L. 178 cm D. 72 cm. Aldersrelaterede brugsspor og mærker. Lot no: 3661703 EUR 202 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21/12/2014 15:08:00 EUR 40
Mogens Koch. Pair shelf modules (2)
Mogens Koch. Pair shelf modules (2). Mogens Koch 1898-1992. Pair shelf modules, varnished ash. Produced by Rud Rasmussen, labelled accordingly. H. 75.5 cm, W. 76 cm, D. 36 cm. Two bases included. Holes in back cover, a few blotches. (2) Lot no: 3662334 EUR 807 DK, Herlev, Dynamovej 21/12/2014 15:15:00 EUR 591
Sideboard, wood and metal
Sideboard, wood and metal. Sideboard, painted metal with wood top. Three drawers and door enclosing painted metal shelf. H. 85 cm. L. 95 cm. D 45 cm. Archive photos. Lot no: 3664252

EUR 672 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/12/2014 15:18:00 EUR 336
Nomad modular sofa, black imitation leather
Nomad modular sofa, black imitation leather. Nomad modular three/four-seater sofa. Upholstered in green felt/wool fabric from Italian company Velvetex. Chromed metal legs. Sofa consists of four pieces (two corners. one seat and one pouf). Can be assembled as desired. Designed for Danish furniture producer 2UP. Upholstery: 70 % wool. 25% ... Lot no: 3506484

EUR 807 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/12/2014 15:23:00 EUR 538
Vinreol af træ
Vinreol af træ. Vinreol af træ i rustikt look. Ramme af metal. Plads til 36 flasker. H. 95 cm. L. 105 cm. D. 45 cm. Modelfoto. Lot no: 3641791

EUR 470 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/12/2014 15:30:00 EUR 269
Vitrineskab, rød antikbemaling
Vitrineskab, rød antikbemaling. Vitrineskab i rødt antik bemalet træ, sortmalet indvendigt. Mål: H. 90 B. 90 D. 40 cm. Front med to låger bag hvilke hylde. låger samt sider udfyldt med hønsenet. Lot no: 3649382

EUR 296 DK, Helsingør, Støberivej 21/12/2014 15:36:00 EUR 134
Skrivbord, ek, jugend, 1900-talets början
Skrivbord, ek, jugend, 1900-talets början. Skrivbord, ek, jugend, 1900-talets början. Front med 5 st lådor, skiva med inlägg. Höjd 78 cm, bredd 125 cm, djup 70 cm. Slitage. Skadat handtag. Lot no: 3661266 EUR < 125 SE, Örebro, Aspholmen 21/12/2014 15:41:00 EUR 34
Nomad DOT modular sofa, light-grey fabric, brown leather buttons
Nomad DOT modular sofa, light-grey fabric, brown leather buttons. Nomad DOT modular sofa. Upholstered in light-grey fabric. Chromed metal legs. Back fitted with brown leather buttons. Sofa consists of three modules (one corner, one seat and one pouf). Can be assembled in many ways. Designed by Danish furniture producer 2UP in 2011 ©. Polyester upholstery. ... Lot no: 3626100

EUR 726 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/12/2014 15:53:00 EUR 242
Alf Svensson, soffa modell 'Sonett', Dux, Bra Bohag
Alf Svensson, soffa modell 'Sonett', Dux, Bra Bohag. Soffa 'Sonett' formgiven av Alf Svensson för Dux, ingår i serien Bra Bohag. Sits och rygg med lösa plymåer. Höjd 78 cm, sitthöjd 41 cm, längd 200 cm. Viss lukt p.g.a begynnande torr stoppning. Lot no: 3661257 EUR 211 SE, Örebro, Aspholmen 21/12/2014 16:02:00 EUR 34
Lænestol samt skammel, gråt møbelstof (2)
Lænestol samt skammel, gråt møbelstof (2). Lænestol samt skammel betrukket med gråt møbelstof, dybhæftet med knapper af skind, ben af sortbejdset træ. 2000-tallet. (2) Lot no: 3654039 EUR 161 DK, Aarhus, Egå Havvej 21/12/2014 16:15:00 EUR 47
Stor standkiste
Stor standkiste . Stor standkiste af massivt egetræ med buet låg, greb og nøgleblik af sortmalet jern. 1800-tallet. H. 83 L. 163 B. 73 cm. Nøgle medfølger, Fremstår med slitage og snavset. Lot no: 3659807 EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 21/12/2014 16:27:00 EUR 74
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 78  >>