Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched in Furniture  in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 106  >> ListGallery Lots per page
Hængeskab / tobaksskab af eg, ca. 1800
Hængeskab / tobaksskab af eg, ca. 1800 . Hængeskab / tobaksskab af eg. Sen barokform. Antageligt ca. 1800, senere nøglebeslag og lås. Front med fyldningslåge og skuffe. H. 70. B. 50. D. 34 cm. Brugs- og aldersspor, ældre rep. på topplade. Lot no: 4369807 EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 24/08/2016 09:07:10 EUR 61
Sybord af rod- og nøddetræ
Sybord af rod- og nøddetræ. Sybord af nøddetræ, top poleret nøde- og rodfinér, stel af bejdset egetræ, front med skuffe. H. 76 cm. L. 51,5 cm. B. 42 cm. Nøgle medfølger. Lot no: 4369834 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 24/08/2016 09:34:29 EUR 57
Neogotischer Beistelltisch mit Intarsien, Ende 19. Jh.
Neogotischer Beistelltisch mit Intarsien, Ende 19. Jh. . Neogotischer Beistelltisch mit Intarsien, gefertigt aus Holz. Ende 19. Jh., schwarz gefasst. Tischplatte mit figürlichen Intarsienarbeiten einer Frau mit Schwan eingerahmt von einem Eichenlaubkranz. Die Tischplatte ist zum Schutz mit einer abnehmbaren Glasplatte versehen. Altersgemäßer ... Lot no: 4369398 EUR 350 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24/08/2016 09:55:00 EUR 200
Art Deco Esstisch
Art Deco Esstisch . Art Deco Esstisch mit ausziehbarer Platte und Messing-Applikationen. Furnierte Tischplatte. Teilweise restauriert. Maße ca.: H. 80 cm, B. von 128 cm bis 240 cm. T. 100 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren und Bestoßungen. Lot no: 4343554 EUR 500 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24/08/2016 10:04:07 EUR 350
Interlübke 3 teiliges Sideboard (3)
Interlübke 3 teiliges Sideboard (3) . Interlübke 3 teiliges Sideboard mit vielen Aufbewahrungsmöglichkeiten. 3 Schranktüren, 4 Schubladen. Bei 1 Schublade ist die Blende lose und müsste repariert werden. Maße jeweils ca.: Element 1: H. 70 cm, B. 57 cm, T. 48 cm. Element 2: H. 70 cm, B. 95 cm, T. 48 cm. Element 3: H. 70 cm, B.... Lot no: 4343571 EUR 650 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24/08/2016 10:04:34 EUR 450
Dansk møbelproducent. Sofabord i teak og eg
Dansk møbelproducent. Sofabord i teak og eg . Dansk møbelarkitekt. Sofabord, bordplade med udtræk fineret med teaktræ, med underliggende tremmehylde, ben af eg. H. 61 cm, L. 86 cm, B. 54-87 cm. Fremstår med brugsspor. Lot no: 4369883 EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 24/08/2016 10:50:24 EUR 97
Børge Mogensen. Reol af teaktræ, C. M. Madsen for FDB Møbler
Børge Mogensen. Reol af teaktræ, C. M. Madsen for FDB Møbler. Børge Mogensen. Reol af teaktræ, front med justerbare hylder. B. 122 cm D. 26 cm H. 161 cm. Fremstillet hos C. M. Madsen for FDB Møbler. Alm. brugspræg. Lot no: 4369876 EUR 202 DK, Kolding, Trianglen 24/08/2016 10:51:36 EUR 134
Isamu Noguchi. Coffee Table
Isamu Noguchi. Coffee Table . Isamu Noguchi, 1904-1988. Coffee Table. Base made of two identical, folding, black-glaze ash pieces. 1.5 cm hardened glass top with organic shape. Designed in 1944. Produced by Vitra. H. 40 cm. L. 128 cm. D. 93 cm. Original packaging, minor signs of wear. Lot no: 4361190 EUR 1,748 DK, Kolding, Trianglen 24/08/2016 10:54:00 EUR 1,345
Schreibtisch, Jugendstil, Eiche
Schreibtisch, Jugendstil, Eiche. Schreibtisch, Jugendstil, Eiche, seitlich mit festen Containern, rechte Seite mit Schubladen, linke Seite als Fach, Tischplatte mit 3 Schubladen. Türen mit Jugendstil Elementen. H. 80, B. 138, T. 80 cm. Gebrauchsspuren, Kratzer und Bestoßungen. Lot no: 4370071 EUR 350 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24/08/2016 11:29:08 EUR 55
Hjørneskab af massiv eg
Hjørneskab af massiv eg. Hjørneskab af massiv eg, front med to døre bag hvilke hylder. Nøgle medfølger. H. 200, B. 100, D. 45 cm. Manglende liste og nederste lås defekt. Lot no: 4369217 EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 24/08/2016 11:30:00 EUR 50
Fritz Hansen: Spise/ arbejdsbord
Fritz Hansen: Spise/ arbejdsbord . Fritz Hansen: Spise/ arbejdsbord med ben i forkromet stål, bordplade i mørkbejdset eg. Fremstår med ridser på pladen.Fremstillet ved Fritz Hansen , 1983. H. 70 L. 80 x B.80 cm Lot no: 4370086 EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 24/08/2016 11:32:20 EUR 44
Lievore, Altherr, Molina. Nine chairs, model Catifa 46 (9)
Lievore, Altherr, Molina. Nine chairs, model Catifa 46 (9) . Lievore, Altherr, Molina. Nine armchairs, model Catifa 46. Chromed steel bases, two chairs with sled bases. Bicoloured polypropylene shells. Seat H. approx. 44 cm. Designed in 2004. Produced by Arper, Italy. Minor signs of wear. (9) Lot no: 4362458 EUR 1,883 DK, Kolding, Trianglen 24/08/2016 11:59:48 EUR 1,130
Classic Design. Reolsektioner af mahogni (6)
Classic Design. Reolsektioner af mahogni (6). Classic Design. Reolsektioner af mahogni, bestående af: 2 dele B 120 cm, 1 del B 61 cm. H samlet 188 cm. Fremstår med brugsspor. Overdele med vitrinelåger samt hylder. (6) Lot no: 4369195 EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/08/2016 12:02:00 EUR 40
Dansk møbelproducent, kommode af palisander
Dansk møbelproducent, kommode af palisander . Dansk møbelproducent, kommode af med greb af messing. H 100 cm D. 40 cm B. 88 cm. Fremstår med brugsspor. Lot no: 4360289 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 24/08/2016 12:04:49 EUR 44
Fire lydisolerende vægpaneler (4)
Fire lydisolerende vægpaneler (4). Fire lydisolerende vægpaneler beklædt med stof. H. 76 cm, 2 stk. L. 330 cm, samt 2 stk. 430 cm. (4) Lot no: 4353941 EUR 269 DK, Herlev, Dynamovej 24/08/2016 12:09:18 EUR 40
Barometer af mahogni, 1900-tallet
Barometer af mahogni, 1900-tallet. Banjoformet barometer af mahogni. L. 103 cm, B. 30 cm. Brugsspor. Lot no: 4358297 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 24/08/2016 12:11:38 EUR 44
Farstrup møbelfabrik. Gyngestol, model 181, hvid
Farstrup møbelfabrik. Gyngestol, model 181, hvid. Farstrup møbelfabrik. Gyngestol med tremmeryg af hvidlakeret bøgetræ, model 181. Hyndesæt medfølger. Med afskalninger. Lot no: 4369898 EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/08/2016 12:18:00 EUR 67
Anretterbord i genbrugselmetræ
Anretterbord i genbrugselmetræ. Anretterbord/entremøbel/konsolbord med bordplade af genbrugselmetræ ,bordpladen er lavet af gammelt elmetræ,bordpladen er varmvoksbehandlet , så den er nem at holde ren. Tykkelse på bordplade ca 3 cm. Bordstellet er malet hvid , med lidt patina. Bordet kommer samlet . Str 140x90x45 cm. Lot no: 4126372

EUR 269 DK, Kolding, Trianglen 24/08/2016 12:22:00 EUR 57
Niels Gammelgaard for Woodmark. Sandra easy chair, dark-blue fabric
Niels Gammelgaard for Woodmark. Sandra easy chair, dark-blue fabric. Sandra easy chair upholstered in dark-blue furniture fabric. Designed by Danish Niels Gammelgaard for Woodmark Arne Christiansen. Dimensions: W. 78 cm. D. 86 cm. Back H. 107 cm. Seat H. 40 cm. This lot is part of the theme auction 'Niels Gammelgaard'. Lot no: 4260527

EUR 1,345 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24/08/2016 12:29:00 EUR 672
Børge Mogensen, To shakerstole, model J39 samt sto model: 236 (3)
Børge Mogensen, To shakerstole, model J39 samt sto model: 236 (3). Børge Mogensen 1914-1972. To shakerstole af bøgetræ, sæde med flettet papirgarn. Formgivet i 1947. Fremstillet hos FDB, model J39. samt stol med sæde betrukket med stof, model 236. (denne fremstår med defekt tværsprosse og løs i samling) Brugsspor (3) Lot no: 4367663 EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 24/08/2016 12:37:00 EUR 97
COUZ 155. Modular sofa with four modules, changeable buttons in lumbar cushions, anthracite-grey SOHO fabric
COUZ 155. Modular sofa with four modules, changeable buttons in lumbar cushions, anthracite-grey SOHO fabric. COUZ 151 modular sofa comprised of four modules. Upholstered in thick, wear-resistant, 100 % polyester, anthracite-grey SOHO furniture fabric from couz.dk, Martindale:>49,000. Designed by COUZ DESIGN TEAM. Changeable buttons in lumber cushions upholstered in contrasting light-grey SOHO furniture ... Lot no: 4305472

EUR 1,345 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24/08/2016 12:41:00 EUR 390
Fritz Hansen. To lænestole, 1940'erne (2)
Fritz Hansen. To lænestole, 1940'erne (2). Fritz Hansen. Lænestol med stel af elmetræ, løse hynder betrukket med gråt uld. H. 84 B. 68 sædehøjde 40 cm. 1940'erne. (2) Lot no: 4369006 EUR 269 DK, Herlev, Dynamovej 24/08/2016 13:02:00 EUR 71
Kommode af fineret mahogni
Kommode af fineret mahogni. Kommode af fineret mahogni, front med tre skuffer, cabriole ben. 1900-tallet. H. 87. B. 91. D. 44,5 cm. Nøgle medfølger Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. Lot no: 4369337 EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 24/08/2016 13:04:00 EUR 50
Dansk møbelproducent. Et par lænestole betrukket med patineret læder (2)
Dansk møbelproducent. Et par lænestole betrukket med patineret læder (2). Dansk møbelproducent, to overpolstrede lænestole betrukket med naturfarvet læder. Fremstår med kraftigt patineret læder, ridser og mærker, et sæde med hul, brugspatina. Se også varenr. 4360315. (2) Lot no: 4373695 EUR 269 DK, Vejle, Dandyvej 24/08/2016 13:11:00 EUR 249
Danform: Seks stole model 'Dolphin' samt spisebord (7)
Danform: Seks stole model 'Dolphin' samt spisebord (7). Danform: Seks stole model 'Dolphin' sæde beklædt med sort læder, ben af egetræsfiner. Dertil spisebord af fineret egetræ H 74,5 cm, L 220 cm, B 95 cm. Bord beregnet til udtræksplader, med de medfølger ikke. Fremstår med brugsspor. (7) Lot no: 4370423 EUR 202 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/08/2016 13:21:00 EUR 255
Antonio Citterio. Sofa, model 'Suita Club'
Antonio Citterio. Sofa, model 'Suita Club'. Antonio Citterio. Sofa, model Suita Club. High backrest and free-standing headrest, polished aluminium frame. Wool covers. Designed in 2010. Produced by Vitra. H. 120 L. 182 cm. Minimal traces of wear. Lot no: 4313372 EUR 2,420 DK, Kolding, Trianglen 24/08/2016 13:22:00 EUR 1,815
Toiletbord af orientalsk hardwood
Toiletbord af orientalsk hardwood. Toiletbord af orientalsk hardwood med tre-fløjet spejl, i fronten skuffer og flankerende sideskabe. 1900-tallets begyndelse. H. 182 B. 121 D. 42 cm. Aldersrelateret slitage. Lot no: 4359255 EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/08/2016 13:22:00 EUR 87
Dansk snedkermester: Hvilestol
Dansk snedkermester: Hvilestol. Dansk snedkermester: Hvilestol beklædt med dybhæftet velourstof. Fremstår med brugsspor samt slid. H 73 cm, SH 40 cm. Lot no: 4369183 EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/08/2016 13:29:00 EUR 64
Fire Dulton / Yasu Sasamoto. skamler, 'Tanden'. (4)
Fire Dulton / Yasu Sasamoto. skamler, 'Tanden'. (4) . Fire stk. skamler udført i sølv lakeret metal. Sign Dulton/ Yasu Sasamoto model No 100-115. Mål. H. 48 cm. Ø 28 cm. Fremstillet hos Dulton. Lot no: 4015886

EUR 619 DK, Helsingør, Støberivej 24/08/2016 13:31:00 EUR 403
Charles Eames. A set of six armchairs, model DAL (6)
Charles Eames. A set of six armchairs, model DAL (6). Charles Eames. Shell chairs, model DAL. White armrest shell on grey-lacquered H-base. Produced by Vitra. With maker's label. Normal traces of wear. (6) Lot no: 4368251 EUR 1,614 DK, Kolding, Trianglen 24/08/2016 13:36:00 EUR 941
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 106  >>