Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched in Furniture  in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 101  >> ListGallery Lots per page
Skrivbord med stol
Skrivbord med stol. SKRIVBORD med STOL, 1900-tal, bemålade, med låda i sargen, metallbeslag, bordets höjd ca 77, 84x47 cm Lot no: 3893856 EUR 213 SE, Stockholms Auktionsverk Online 05/07/2015 10:00:00
Seks overtræk til Arne Jacobsens stole 3101 (myren), rød læder (6)
Seks overtræk til Arne Jacobsens stole 3101 (myren), rød læder (6). Seks hynder til Arne Jacobsens stole 3101 (myren), fire ben, betrukket med rød læder, bagside med antiskrid. (6) Lot no: 3897562

EUR 469 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05/07/2015 10:39:00 EUR 389
Spegel, silverfärgad ram, Ø 80 cm
Spegel, silverfärgad ram, Ø 80 cm. Spegel, silverfärgad ram i patinerat konstmaterial. Mått: Ø: 80 cm. Lot no: 3812813

EUR 128 SE, Örebro, Aspholmen 05/07/2015 10:52:00 EUR 69
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 6 stk. (6)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 6 stk. (6). Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af cognac farvet læder, indvendigt med skum (pu) Alle overtræk og lynlåse er testet. Lot no: 3897589

EUR 469 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05/07/2015 10:53:00 EUR 389
Arne Jacobsen. Six Series 7 chairs, model 3107, black leather (6)
Arne Jacobsen. Six Series 7 chairs, model 3107, black leather (6) . Arne Jacobsen 1902 - 1971. Six Series 7 chairs, model 3107. Moulded plywood shell, chromed tubular steel base. Seat H. 44 cm. Designed in 1955. Produced by Fritz Hansen. Newly reupholstered by a professional upholsterer in black leather. (6) Lot no: 3890320 EUR 2,412 DK, Roskilde, Store Hedevej 05/07/2015 11:11:00 EUR 1,876
Michael Christensen, Rough#3 Bænk, sort læder.
Michael Christensen, Rough#3 Bænk, sort læder.. Michael Christensen. Rough #3 Bænk med ben af skråtstillet hårdttræ med rustik præg og hynde af sort knapsyet læder med to aftagelig pøller. Bænken er en del af Rough Collection. L. 120 cm. B. 47 cm. H. ca. 38 cm. Lot no: 3893641

EUR 603 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05/07/2015 12:00:00 EUR 442
Biblioteksbord barockstil
Biblioteksbord barockstil. BIBLIOTEKSBORD, 1900-talets första hälft, barockstil, fanerat i ek, skuren dekor, höjd ca 70, 153x80 cm, 2 utdragsskivor vardera bredd 50 medföljer Lot no: 3893862 EUR 266 SE, Stockholms Auktionsverk Online 05/07/2015 12:00:00
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm for Kill Int. Office chair/armchair, 'Tulip chair', model FK 6725
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm for Kill Int. Office chair/armchair, 'Tulip chair', model FK 6725. Preben Fabricius 1931-1984 & Jørgen Kastholm 1931-2007. High-backed office chair/armchair 'Tulip chair', model FK 6725. Fibreglass shell upholstered in lightly patinated black leather. Three-legged polished aluminium base on casters. Designed in 1964. Produced by Kill Int. See lots No. ... Lot no: 3805419 EUR 1,340 DK, Kolding, Trianglen 05/07/2015 12:04:00 EUR 992
Fåtölj med fotpall
Fåtölj med fotpall. Fåtölj med fotpall klädd med svart konstläder. Fåtöljen med ställbar lutning och snurrfunktion. Höjd 100 cm bredd 80 cm. Levereras omonterad i emballage 85 x 65 x 40 cm. Lot no: 3877666

EUR 202 SE, Örebro, Aspholmen 05/07/2015 12:06:00 EUR 138
Michael Christensen. Rough #3 Daybed, cognac-coloured leather
Michael Christensen. Rough #3 Daybed, cognac-coloured leather. Michael Christensen. Rough #3 Daybed. Slanted teak legs with rustic finish. Cushion in cognac-coloured buttoned leather. Cushion integrated in base. Legs are included loose and must be fitted. Legs and base with rustic patina with superficial rust and chips. The daybed is part of the Rough ... Lot no: 3898154

EUR 670 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05/07/2015 12:10:00 EUR 496
Seks overtræk til Arne Jacobsens stole 3101 (myren), sort læder (6)
Seks overtræk til Arne Jacobsens stole 3101 (myren), sort læder (6) . Seks overtræk til Arne Jacobsens stole 3101 (myren), fire ben, betrukket med sort semianilin læder, bagside med antiskrid. (6) Lot no: 3897670

EUR 469 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05/07/2015 12:23:00 EUR 375
Soffbord 1930-40-tal, intarsia
Soffbord 1930-40-tal, intarsia. SOFFBORD, mahogny, intarsia i fruktträd, mässing och pärlemor, höjd 57, diameter 80 cm Lot no: 3893864 EUR 532 SE, Stockholms Auktionsverk Online 05/07/2015 12:30:00
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Tulip Chair
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Tulip Chair. Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. 'Tulip' lounge chair. Lounge chair upholstered in black leather, swivel three-star aluminium foot. Produced by Walter Knoll. Minimal traces of wear. See also lot no. 3771146. Lot no: 3771150 EUR 1,608 DK, Kolding, Trianglen 05/07/2015 12:56:00 EUR 1,233
Duba. Seks armstole (6)
Duba. Seks armstole (6) . Duba. Seks armstole med stel af forkromet stål, sæde og ryg monteret med grønt uld. Armlæn og skaller af egefinér. Sædehøjde ca. 46 cm. Fremstår med mindre brugsspor og mærker. NB. Modelfoto, variationer kan forekomme. (6) Lot no: 3897522 EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 05/07/2015 13:07:00 EUR 154
Stolar Farstrup
Stolar Farstrup. FARSTRUP, stolar, 6 st, 1900-tal, Danmark, teak samt bok, sitsar klädda i Josef Frank tyg "Teheran" för firma Svenskt Tenn Lot no: 3893866 EUR 851 SE, Stockholms Auktionsverk Online 05/07/2015 13:15:00
Ett par skåp i Sheshamträ samt galler i järnsmide
Ett par skåp i Sheshamträ samt galler i järnsmide. Ett par skåp i massiv Sheshamträ, invändigt med räfflor/cd-fack. Dörrar med galler i järnsmide. Mått: 90 x 22 x 21 cm. Lot no: 3899574

EUR 149 SE, Örebro, Aspholmen 05/07/2015 14:04:00 EUR 85
David Rosén stolar
David Rosén stolar . DAVID ROSÉN, stolar 6 st, Nordiska Kompaniet, bok, stoppad sits och ryggdel i svart konstskinn med pärlspikning, sitthöjd ca 45 cm Lot no: 3893870 EUR 426 SE, Stockholms Auktionsverk Online 05/07/2015 14:30:00
Seng 180 x 200 cm
Seng 180 x 200 cm. Seng af finér med valnødde, polstreret, 180 x 200 cm. Total str. 190 x 210 cm. Dansk produceret. Udstillingsmodel. Fremstår med mindre finèr skader. Lot no: 3898366

EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 05/07/2015 15:07:00 EUR 40
To PuskuPusku, Ox Beanbag, Grå (2)
To PuskuPusku, Ox Beanbag, Grå (2). To stk. PuskuPusku Beanbag model TEN SMALL (Doggy bed) OX i farven Beige. Betrukket i 100% polyester, polyurethan overflade behandlet, vandafvisende. Aftagelig betræk kan maskinvaskes på 40 Grader. Vægt: 2 kg. Mål: 75 x 55 x 18 cm. Fyld: 90 Liter Lot no: 3873240

EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 05/07/2015 15:09:00 EUR 47
Åmells matgrupp i gustaviansk stil
Åmells matgrupp i gustaviansk stil . ÅMELLS, matgrupp, 7 dlr., 1900-talets andra hälft, gustaviansk stil, valnöt, etikettmärkt GR Möbler Tibro, bestående av 6 stolar (s.k Svenska Modellen), matbord med 2 iläggsskivor a 48 cm i bredd, bordets höjd 74, 140x100 cm Lot no: 3893872 EUR 1,064 SE, Stockholms Auktionsverk Online 05/07/2015 15:15:00
Dansk møbelproducent, cirkulært bord, eg (3)
Dansk møbelproducent, cirkulært bord, eg (3). Dansk møbelproducent, cirkulært bord af eg med udtræk, plade af massiv eg samt 2 tillægsplader (fineret). H. Fremstår med brugsspor samt plader med løsnet finer. (3) Lot no: 3891601 EUR 335 DK, Odense, Kratholmvej 05/07/2015 15:34:00 EUR 77
Stor Spegel, bemålad och patinerad ram, höjd 193 cm
Stor Spegel, bemålad och patinerad ram, höjd 193 cm. Spegel, ram i patinerat och bemålat trä samt konstmaterial. Dekor av bladverk. Höjd 193 cm. Bredd 90 cm. Lot no: 3755597

EUR 224 SE, Örebro, Aspholmen 05/07/2015 15:42:00 EUR 122
Fåtölj i handskuret och svarvat sheshamträ
Fåtölj i handskuret och svarvat sheshamträ. Fåtölj i handskuret och svarvat sheshamträ. Höjd: 88 cm, Sitthöjd: 42 cm, Sittdjup: 43 cm, Bredd: 57 cm. Lot no: 3871575

EUR 234 SE, Örebro, Aspholmen 05/07/2015 15:58:00 EUR 170
Entresæt mahogni (2)
Entresæt mahogni (2). Entresæt af fineret mahogni bestående af væghængt kommode samt spejl H 118 cm, B 52 cm. Fremstår med brugsspor samt finerskader. (2) Lot no: 3884220 EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05/07/2015 16:00:00 EUR 44
Hörnskåp
Hörnskåp. HÖRNVITRINSKÅP, omkring 1900, mahognyfanér, höjd 187, 95x54 cm, nyckel finns Lot no: 3893874 EUR 319 SE, Stockholms Auktionsverk Online 05/07/2015 16:00:00
Hans Thyge. Seks stole, model Sala (6)
Hans Thyge. Seks stole, model Sala (6). Hans Thyge. Seks stole af hvidmalet bøg, stel af forkromet stålrør. Model Sala. Fremstår med brugsspor, finerafslag, afskalninger og trykmærker efter stabling. Stabelbare. Fremstillet hos Randers, 2004. (6) Lot no: 3875572 EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 05/07/2015 16:01:00 EUR 44
Byrå i sheshamträ, 6 lådor, metall beslag,
Byrå i sheshamträ, 6 lådor, metall beslag, . Byrå i patinerat sheshamträ, 6 lådor, metall beslag, Bredd: 120 cm, djup 44 cm, höjd 66 cm Lot no: 3871209

EUR 394 SE, Örebro, Aspholmen 05/07/2015 16:10:00 EUR 287
14 mm benforlængere, til 6 stk. Arne Jacobsens stole – passer til bl. a. model: 3107 og 3101 m. fl.
14 mm benforlængere, til 6 stk. Arne Jacobsens stole – passer til bl. a. model: 3107 og 3101 m. fl.. 24 stk. forlængersko (14 mm) til 6 stk. Arne Jacobsen stole der hæver stolen med 14 mm uden synlig overgang. Kan bl.a. anvendes til følgende modeller: Syver med/uden armlæn, model 3107 og 3207, Liljen med/uden armlæn model 3108 og 3208 og Myren model 3101 og T-Stol model 3103 Modelfoto Lot no: 3883898

EUR < 125 DK, Hørsholm, Vibe Alle 05/07/2015 16:10:00 EUR 80
Little People Company, lænestole model Madiwa (2)
Little People Company, lænestole model Madiwa (2) . Little People Company. Børnemøbler bestående af to lænestole, model Madiwa med aftageligt bomuldsbetræk. Opbevaringsspor forekommer. Little People Companys børnemøbler er bæredygtigt produceret med focus på hjælp til Afrika. (2) Lot no: 3897818 EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05/07/2015 16:14:00 EUR 40
Matbord
Matbord . MATBORD (bockbord), 1 par MÅNBORD, 1900-tal, blå målad furu, höjd 74, 86x201, totallängd med månbord 283 cm Lot no: 3893876 EUR 426 SE, Stockholms Auktionsverk Online 05/07/2015 16:30:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 101  >>