Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 22  >> ListGallery Lots per page
Bing & Grøndahl. Måge m/ guld. Diverse dele kaffestel (65)
Bing & Grøndahl. Måge m/ guld. Diverse dele kaffestel af porcelæn, bestående af: 1 kaffekande m/ låg nr. 91A 2. sort. H. 24 cm 1 kande nr. 84 2. sort. H. 17 cm 1 vase nr. 202 2. sort. H. 12,5 cm 1 opsats nr. 66 2. sort. H. 10 cm 1 musling skål nr. 42 2. sort. L. 17 cm 1 skål m/ flæse kant ...
Lot no: 4728167
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 20/08/2017
19:32:00
EUR 215
Bing & Grøndahl. Klitrose. Kaffe- og middagsstel (70)
Bing & Grøndahl. Klitrose. Kaffe- og middagsstel af porcelæn, bestående af: 1 kaffekande m/ låg nr. 91A 2. sort. H. 22,5 cm 1 flødekande nr. 189 2. sort. afstød H. 10,5 cm 1 sukkerskål m/ låg nr. 94 2. sort. H. 12,5 cm 1 stage nr. 249 1. sort. H. 4 cm 1 musling askebæger nr. 200 2. sort. L. ...
Lot no: 4732876
19:34:00
EUR 175
Patrick Nordström & Knud Kyhn abe af stentøj
Patrick Nordström 1870-1929 & Knud Kyhn 1880-1969 . Figur af stentøj i form af siddende orangutang, dekoreret med grøn / olivengrøn glasur. H 16 cm. Sign med monogram PN, Isle. Fremstillet på Patrick Nordström's eget værksted i Islev.
Lot no: 4744827
EUR 202 DK, Hørsholm, Vibe Alle 20/08/2017
19:38:00
EUR 235
Royal Copenhagen / Kgl. P. / Bing & Grøndahl, Kähler m.m. Samling æggebægre (65)
Royal Copenhagen / Kgl. P. / Bing & Grøndahl, Kähler m.m. Samling æggebægre af keramik, porcelæn, metal, sølv m.m., bestående af bl.a. RC Musselmalet Riflet 3 æggebægre samt 1 m/ afstød, B&G Blåmalet æggebæger og Måge uden guld æggebæger samt 3 bemalede æg af porcelæn, Kähler 2 stk. æggebægre, ...
Lot no: 4734141
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 20/08/2017
19:44:00
EUR 222
Vase mit bunten Einschmelzungen
Vase mit bunten Einschmelzungen, der bauchiger Korpus mit Lippenrand in Blumenform und geschwungene Henkeln ist verziert mit bunten Elementen. Maße ca.: H.16,5 cm, D.8,5 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Lot no: 4738733
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 20/08/2017
19:50:00
Vase Ikora aus der Manufaktur WMF
Vase Ikora aus der Manufaktur WMF, gefertigt aus transparentem Glas mit kleinen Luftblasen. Maße ca.: H.20,5 cm, B.10 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Lot no: 4738776
19:50:00
Paar chinesische Vasen in Seladongrüner Farbe (2)
Paar chinesische Vasen in Seladongrüner Farbe, gefertigt aus Fayence Keramik, der bauchige Korpus mit länglichem Hals ist verziert mit Craquelé, glasiert. Maße ca.: H.44,5 cm, D. 20 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren, Haarrissen und kleinen Bestoßungen. (2)
Lot no: 4727984
EUR 500 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 20/08/2017
19:52:00
EUR 45
Servis Wild Rose
VILLEROY & BOCH, servis, ca 63 dlr, ''Wild Rose'', beståend av: 6 mattallrikar, 6 djupa tallrikar, 12 assietter, 2 terriner med lock, 3 upplägningsfat, 3 skålar, salt- och pepparströare, såsskål, kanna, 2 kaffekannor, tekanna, smörask, 2 marmeladburkar, 6 kaffekoppar med fat, sockerskål, gräddkan...
Lot no: 4746580
EUR 309 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20/08/2017
19:54:00
Patrick Nordström fad af stentøj
Patrick Nordström 1870-1929. Cirkulært fad af glaseret stentøj. Sign. monogram PN, ISLE 1925. Ø 27, H.6 cm.
Lot no: 4744824
EUR 269 DK, Hørsholm, Vibe Alle 20/08/2017
19:56:00
EUR 131
Edvin Ollers skål
EDVIN OLLERS, Kosta, skål i glas, påklippta detaljer, osignerad, höjd ca 20, diameter 25 cm
Lot no: 4746599
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 20/08/2017
20:51:00
Två glaskaraffer, bl.a. Orrefors (2)
Glaskaraff, Orrefors. Fyrkantig form. Höjd: 27 cm. Glaskaraff med propp. Trekantig form och randslipad dekor. Höjd: 27 cm.
Lot no: 4730646
EUR < 125 SE, Malmö, Baltzarsgatan 20/08/2017
21:18:00
EUR 31
To franske stager m/ porcelæns blomst (2)
To franske stager m/ porcelæns blomst H 29-31 cm. (2)
Lot no: 4747204
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 21/08/2017
10:51:01
EUR 84
Axel Brüel m.m. To vaser og en skål af stentøj (3)
Axel Brüel (1900-1977) for Nymølle. Vase af stentøj, dekoreret med brun glasur, sign. under bund AB, H. 22 cm. Dertil to dele keramik, utydelige signaturer: Skål og vase af stentøj. Skål H. 14 cm, Ø.23,5 cm(med lille brændingsrevne på kant), vase H. 10,5 cm(3)
Lot no: 4733672
EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 21/08/2017
11:21:57
EUR 44
Jens Harald Quistgaard for Bing & Grøndahl/Nissen 'Grå Cordial' service af stentøj (80)
Jens Harald Quistgaard for Bing & Grøndahl/Nissen 'Grå Cordial' service af stentøj bestående af 1 thekande, 2 sukkerskåle, 3 flødekander, 1 smørskål med låg, 1 smørskål uden låg, 1 fad, 2 askebægre, 19 kagetallerkener, 25 underkopper, 24 kopper, 1 kamde. ialt 80 dele. (80)
Lot no: 4745751
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 21/08/2017
11:30:58
EUR 350
En samling på syv kiksespande, start af 1900-tallet(7)
En samling på syv kiksespande, danske og engelske, udført af glas og fajance, montering af pletsølv og messing. H. uden hank 13-15 cm. Aldersrelateret stand med slitage på pletsølv. 1 stk. med lille afslag på korpus, samt 1 stk. med revne i montering. (7)
Lot no: 4745204
11:39:09
EUR 91
Louise Adelborg servis Nationalservisen
LOUISE ADELBORG, "Nationalservisen", servis, 120 dlr, Rörstrand, polerguldband med rosett, bestående av: 26 mattallrikar, 12 djupa, 26 förrättstallrikar, 26 assietter, 2 såsskålar, terrin med lock, 1 såsnipa, 4 uppläggningsfat, 2 rektangulära skålar, 3 runda skålar, 2 kaffekannor, 12 tekoppar med...
Lot no: 4746633
EUR 411 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21/08/2017
11:40:00
Kaffekoppar Ulla Procopé Arabia
ULLA PROCOPÉ, 12 kaffekoppar med fat, "Valencia", Arabia, fatens diameter ca 11 cm
Lot no: 4746634
EUR 206 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21/08/2017
12:00:00
En samling på seks hunde af fajance i Staffordshire stil(6)
En samling på seks hunde af fajance i Staffordshire stil, 1900-tallet. H. 21-25 cm. En hund med hårrevne under bund, samt en med revne ved øre. (6)
Lot no: 4745209
12:15:35
EUR 242
Reijmyre champagneglas Juhlin Sommar
REIJMYRE GLASBRUK, "Juhlin", champagneglas, 12 st., formgivna av Richard Juhlin, signerade "Juhlin", höjd ca 23 cm. . PROVENIENS: Reijmyre Glasbruk. . HISTORIK: Reijmyre Glasbruk grundades 1810, det är det näst äldsta glasbruket i Sverige som fortfarande är i drift, produktionen sker i hyttan i R...
Lot no: 4746636
EUR 185 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21/08/2017
12:16:00
Gläser aus der Manufaktur Daum Nancy (2)
Gläser aus der Manufaktur Daum Nancy, handgefertigt aus Buntglas. Maße ca.: H. 12 cm, D. 8 cm. Das Logo der Firma ist stark berieben. (2)
Lot no: 4728197
EUR 500 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21/08/2017
13:21:12
Vase mit Schwänen aus der Manufaktur Fraureuth
Vase mit Schwänen aus der Manufaktur Fraureuth, gefertigt aus weißem Porzellan, der Korpus auf rundem Fuß mit kleinem Lippenrand, glasiert, unterseitig mit Bodenmarke versehen. Maße ca.: H. 20,5 cm, B.18 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Lot no: 4728138
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21/08/2017
13:21:19
Vase aus der französischen Glashütte Gallé, rosa/grün
Vase aus der französischen Glashütte Gallé, nach einem Entwurf von Emile Gallé um 1900. Kamee Vase aus rosafarbenem Glas mit grünem Überfang, umlaufendes geätztes Dekor. Maße ca.: H. 17 cm, B. 8,5 cm, T. 6 cm. Die Vase befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit geringfügigen ...
Lot no: 4738782
EUR 950 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21/08/2017
13:21:28
EUR 150
Vase aus der französischen Glashütte Gallé, gelb/rot
Vase aus der französischen Glashütte Gallé. Kamee Vase aus weiß-gelben Glas mit rotem Überfang, umlaufendes geätztes Dekor. Maße ca.: H. 18,5 cm, D. 6,5 cm. Die Vase befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit geringfügigen Gebrauchsspuren.
Lot no: 4738777
13:21:50
EUR 130
4- armiger Leuchter aus der Manufaktur Hutschenreuter
4- armiger Leuchter aus der Manufaktur Hutschenreuter, Weißes Porzellan mit Gold Staffage. Unterseitig gemarkt: Hutschenreuther Selb Kunstabteilung. Maße: 27 cm. B. 47 cm. T. 10 cm. Altersgemäßer Zustand. Staffage teilweise berieben. am Fuß ein kleiner Chip.
Lot no: 4738737
EUR 300 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21/08/2017
13:22:08
Vogelfiguren aus der Rosenthal Manufaktur
Vogelfiguren aus der Rosenthal Manufaktur, gefertigt aus weißem Porzellan, handstaffiert und glasiert, vollplastische Darstellung, unterseitig mit Bodenmarke versehen und bezeichnet: 'Rosenthal, Kunstabteilung'. Maße ca.: H. 6,5-10,5 cm, B.6-11,5 cm. Altersgemäßer Zustand mit ...
Lot no: 4736009
13:22:16
Figur eines Hundes aus der Manufaktur Heubach
Figur eines Hundes aus der Manufaktur Heubach, gefertigt aus weißem Porzellan, vollplastische Darstellung, glasiert, unterseitig mit Bodenmarke versehen. Maße ca.: H.16 cm, B.6,5 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Lot no: 4736007
13:22:24
Fat fajans Rörstrand 1700-tal
FAT, fajans, 1700-tal, silvermodell, oval form, konturerat brätte, Rörstrand 1773, polykrom dekor i starkeldsfärger av strödda blommor, märkt "Rörst 11./1. 73. N 1/4" samt målarsignatur B., längd ca 45 cm
Lot no: 4746643
13:24:00
Bing & Grøndahl. Komponiststel kaffeservice af porcelæn(37)
Bing & Grøndahl. Komponiststel kaffeservice bestående af: 12 kaffekopper, 12 kagetallerkener Ø. 17 cm, 12 underkopper, samt 1 kagefad med hanke Ø. 27 cm. (37)
Lot no: 4745206
13:37:16
Royal Copenhagen / Kgl. P. / B&G m.m. Samling figurer m.m. (20)
Samling figurer af Royal Copenhagen, Bing og Grøndahl, bestående af:Royal Copenhagen:1 stk. isbjørn. nr. 320. design: Carl J. Bonnesen 1. sortering1 stk. stående isbjørn nr. 321, 1. sortering, design Carl J. Bonnesen1 stk. Isbjørneunger i leg. nr. 1107, design. Knud Kyhn1 stk. Pige på sten nr. ...
Lot no: 4744665
EUR 269 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/08/2017
13:44:00
EUR 229
Samling på ni grønne vin glas (9).
Samling på ni grønne hvidvins glas H. 10,6 cm., Ø 7,5 cm. (9).
Lot no: 4733722
EUR < 125 DK, Herning, Engdahlsvej 21/08/2017
14:07:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 22  >>