Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2  >> ListGallery Lots per page
Reijmyre champagneglas Juhlin Sommar
REIJMYRE GLASBRUK, "Juhlin", champagneglas, 12 st., formgivna av Richard Juhlin, signerade "Juhlin", höjd ca 23 cm. . PROVENIENS: Reijmyre Glasbruk. . HISTORIK: Reijmyre Glasbruk grundades 1810, det är det näst äldsta glasbruket i Sverige som fortfarande är i drift, produktionen sker i hyttan i R...
Lot no: 4746636
EUR 185 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21/08/2017
12:16:00
Gläser aus der Manufaktur Daum Nancy (2)
Gläser aus der Manufaktur Daum Nancy, handgefertigt aus Buntglas. Maße ca.: H. 12 cm, D. 8 cm. Das Logo der Firma ist stark berieben. (2)
Lot no: 4728197
EUR 500 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21/08/2017
13:21:12
Samling på ni grønne vin glas (9).
Samling på ni grønne hvidvins glas H. 10,6 cm., Ø 7,5 cm. (9).
Lot no: 4733722
EUR < 125 DK, Herning, Engdahlsvej 21/08/2017
14:07:00
Glasbesætning med vinglas (45)
Glasbesætning med slebet mønster og guldkant, bestående af 14 rødvinsglas H. 12,5 cm, 14 hvidvinsglas, H. 13,2 cm, 16 dessertvins, H. 10 cm samt et snapseglas, H. 8 cm. Fremstår med brugsspor samt slitage ved guldkant. (45)
Lot no: 4746915
EUR < 125 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21/08/2017
15:59:00
Holmegaard / Orla Juul Nielsen. Herredag m/ guld (38)
Holmegaard / Orla Juul Nielsen. Herredag m/ guld på rand samt fod bestående af : 7 vinglas H. 16 cm, 12 øl /vandglas H. 13,5 cm, 8 portvin H. 12 cm, samt 11 snapseglas H. 10 cm.(38)
Lot no: 4730905
EUR 134 DK, Kolding, Trianglen 21/08/2017
16:25:05
EUR 50
Glasbesætning bestående af Holmegårds Rankeglas (54)
Glasbesætning af Holmegårds Rankeglas bestående af 6 stk. hvidvinglas H 10,5 cm, 11 stk rødvinglas H 11,5 cm., 11 stk. portvinglas H 8 cm., 11 stk snapseglas H 7 cm., 12 stk. vandglas H 10,5 cm. (54)
Lot no: 4747195
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 21/08/2017
18:02:00
EUR 57
Holmegaard Glasværk. Amager / Twist glasbesætning (8)
Holmegaard Glasværk. Amager / Twist glasbesætning bestående af: 4 porter/ølglas h. 22 cm, 2 snapsglas h. 22 cm. desuden 2 glas omrørere. (8)
Lot no: 4747512
EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 21/08/2017
19:04:00
EUR 44
Holmegaard. Perfection, glasserie (33)
Holmegaard. "Perfection" glasserie bestående af: 12 glas á H. 21 cm. 9 glas á H. 20 cm. 12 glas á H. 17,5 cm. Samlet antal: 33 dele.
Lot no: 4747590
19:29:00
Samling glas bl.a. Chr. VIII, Murat, Derby m.m. (28)
Samling glas bl.a. Chr. VIII, Murat, Derby, Windsor m.m., bestående af Chr. VIII 7 rødvinsglas samt 5 snapsglas H. 9-15,5 cm, Murat 5 hedvinsglas H. 9,5-10 cm, Derby hedvinsglas H. 10 cm, Windsor 3 hedvinsglas H. 11 cm m.m. Brugsspor. (28)
Lot no: 4737133
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 21/08/2017
19:30:00
EUR 64
Peill Krystal 'Alexa' glasbestætning. (35)
'Peill Krystall, Alexa' glasbestætning bestående af: 11 rødvinsglas H. 17,5 cm., 12 hvidvinsglas H. 17 cm. samt 12 likørglas H. 14,5 cm. I original emballage. (35)
Lot no: 4746905
EUR 202 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21/08/2017
19:30:00
EUR 44
Holmegaard. Per Lütken. Provenceskåle samt No. 5 glas (23)
Holmegaard. Per Lütken. Provenceskåle af klart glas, H. 8-15, Ø 12-25 cm. Samt No. 5 glas bestående af 10 ølglas H. 15,5 cm & 10 snapsglas H. 9,5 cm. Brugsspor bl.a. ridser i bunden. (23)
Lot no: 4737471
19:37:00
EUR 94
Vinglas Reijmyre modell Slottet Sommar
REIJMYRE GLASBRUK, "Slottet", vinglas, 12 st., design Tomas Harila Carlgren i samarbete med Lars Sjöberg, inspirerade av 1700-talsglas, grön glasmassa med driven kant, ben med luftblåsa, etikettmärkta, höjd ca 16 cm. . PROVENIENS: Reijmyre Glasbruk. . HISTORIK: Reijmyre Glasbruk grundades 1810, d...
Lot no: 4746697
EUR 206 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21/08/2017
19:51:00
Reijmyre rödvinsglas Juhlin Sommar
REIJMYRE GLASBRUK, "Juhlin", rödvinsglas, 12 st., formgivna av Richard Juhlin, klar glasmassa, höjd ca 21 cm. . PROVENIENS: Reijmyre Glasbruk. . HISTORIK: Reijmyre Glasbruk grundades 1810, det är det näst äldsta glasbruket i Sverige som fortfarande är i drift, produktionen sker i hyttan i Reijmyr...
Lot no: 4746702
20:06:00
Clausholm glasbesætning samt jordbærsæt og karaffel med glas. (47)
'Clausholm' glasbesætning, bestående af: 7 rødvinsglas, H. 19 cm. 11 portvinsglas, H. 13 cm. 12 vandglas, H. 13 cm. 13 snapseglas, H. 11 cm. Jordbærskål og kande af klart glas med ætsede motiver i form af blomsterranker. Skål Ø 21 cm. Karaffel og vandglas af klart glas med slibninger i form...
Lot no: 4732636
EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 22/08/2017
11:26:35
Servisdelar "Helga" "Carolina"
GLASSERVISDELAR, 8+26, "Helga", Fritz Hallenberg, Kosta, bestående av 8 vinglas resp "Carolina", Gunnar Cyrén, Orrefors, 6 vinglas, 12 starkvinsglas, 6 likörglas, höjd ca 11-18,5 cm
Lot no: 4748113
EUR 309 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22/08/2017
13:00:00
Holmegaard 'Edward' glasbesætning (3)
Holmegaard glasbesætning bestående af 'Edward' ølpokaler H 19 cm. (3)
Lot no: 4741419
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 22/08/2017
18:22:00
EUR 44
Holmegaard. 'Tivoli' glasbesætning (59)
Holmegaard. 'Tivoli' glasbesætning bestående af:13 ølglas, 13 rødvinsglas, 7 hvidvinsglas, 12 likørglas, 14 snapseglas. Ét rødvinsglas med slibning/gravering på kummen. (59)
Lot no: 4736285
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 22/08/2017
18:59:00
En samling drikkeglas 'Twist' / 'Amagerglas' bestående af (19).
En samling drikkeglas 'Twist' / 'Amagerglas' Holmegaard Glasværk, 20. årh.s begyndelse. bestående af 8 ølglas H. 22 cm. 3 rødvinglas H. 19 cm. 8 snapseglas H. 22 cm. ialt 19.
Lot no: 4747245
EUR 269 DK, Herlev, Dynamovej 22/08/2017
19:12:00
EUR 61
Ölglas, Lasse Åberg (5)
Fem ölglas, formgivna av Lasse Åberg. Utförda i transparent glas med tryckt polykrom dekor av Musse Pigg-figurer. Höjd: 22 cm.
Lot no: 4734522
EUR < 125 SE, Malmö, Baltzarsgatan 22/08/2017
19:15:00
EUR 31
Conradsminde Glasværk, three wine glasses (3)
Conradsminde Glasværk. Three wine glasses, one with upside down drop. H. 12 and 11.5 cm. Literature: 'Dansk glas 1825-1925', fig. 52. (3)
Lot no: 4729602
EUR 1,345 DK, Aalborg, Nibevej 22/08/2017
19:28:00
EUR 417
Gisselfeldt glasbesætning (77)
Gisselfeldt glasbesætning med guldkant, bestående af 9 rødvinsglas, 6 hvidvinsglas , 6 ølglas, 6 sodavandglas, 5 grønne rhinskvinglas, 19 dessertglas, 9 snapseglas, 9 cognacglas, 8 likørglas. (77)
Lot no: 4747780
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 22/08/2017
19:49:00
Lyngby glasværk, 'Wien Antik', glasbesætning (88)
Lyngby glasværk, 'Wien Antik', glasbesætning bestående af 12 rødvinsglas 12 grønne hvidvinsglas 12 øl-/vandglas 12 portvinsglas 11 likørglas 5 cognacglas 12 snapseglas Herudover også 10 likørglas med guldkant samt hane, 2 cognac med stjernemønster. Alle glas fremstår med alm. brugsspor, ...
Lot no: 4750057
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23/08/2017
15:59:14
EUR 57
Samling ældre og antikke glas (11)
Samling ældre og antikke glas bestående af 'Snapsehund' l.21 cm, lille klukflaske h.21 cm, 2 champagnefløjter h.18 cm, 2 Gorm den gamle snapseglas h.7 cm (afslag på fod), 2 grønne snapseglas h.4,5 cm, snapseglas h.10,5 cm samt mindre vinglas h.11 cm.
Lot no: 4747782
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/08/2017
16:20:00
Gorm Den Gamle glas (13)
Gorm Den Gamle glas, grønt glas med kraftig firkantet fod. Bestående af 5 rødvin, 5 snaps, samt tre rødvin lign. "Gorm Den Gamle". Fremstår med brugsspor i form af små afslag på fod. (13)
Lot no: 4748867
EUR 134 DK, Aarhus, Egå Havvej 23/08/2017
19:07:00
EUR 94
Par pokaler af glas, 1900-tallets første halvdel (2)
Par pokaler af glas, kummer med omlagt dekoration, stilke med otte luftperler omkransende én centerperle. H. 25 cm. 1900-tallets første halvdel. (2)
Lot no: 4739117
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/08/2017
19:13:00
Samling norsk glas fra 1700'tallet: Nøstetangen, Hadeland og pokal (4)
Karaffel i gråligt glas fra, Nøstetangen, sidste halvdel af 1700-tallet. Kuleformet krop med lang hals og snoede rifler. Tungeformet fodkant. Høyde 18 cm. Fremstår fejlfri. 2 stk. Karaffel Hadeland mundblæst karaffel, model Nøstetangen. Prydet med snoet korpus. Fremstillet hos Hadeland i ...
Lot no: 4740164
EUR 672 DK, Aalborg, Nibevej 23/08/2017
19:17:00
EUR 195
Holmegaard. Skibsglas (37)
Holmegaard. Skibsglas. 20 rødvin H. 15 cm. 7 hvidvin H. 13,5 cm. 10 snaps H. 11,5 cm. (37)
Lot no: 4740275
19:23:00
EUR 57
Ejby. Glasbesætning (66)
Ejby. Glasbesætning bestående af 7 rødvinsglas, 9 grønne hvidvinsglas, 3 vandglas, 10 ølglas, 15 likørglas, 19 snapseglas, 3 desserttallerkner. (66)
Lot no: 4749442
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/08/2017
19:33:00
EUR 61
Holmegaard. 'Ballet' glas (22)
Holmegaard. 'Ballet' glas bestående af: 8 rødvinsglas, 8 hvidvinsglas samt 6 portvinsglas. (22)
Lot no: 4745164
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/08/2017
20:05:00
EUR 118
Bömiske farvet krystalglas (12)
Bömiske farvet krystalglas Seks vinglas og seks portvins glas. H. 12,5 og 21,5 cm. (12)
Lot no: 4749729
EUR 161 DK, Herning, Engdahlsvej 23/08/2017
20:30:00
EUR 84
 1 2  >>