Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched in Hobby and collectibles in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 20  >> ListGallery Lots per page
Større samling kataloger fra udstillinger fra Charlottenborg
Større samling kataloger fra udstillinger fra Charlottenborg. Større samling kataloger fra Charlottenborgs efterårs og forårsudstillinger samt Kunstnernes efterårsudstillinger, div. årgange. Blandet stand. Lot no: 3881259 EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 31/07/2015 10:45:00 EUR 40
Et par små, kinesiske vaser (2)
Et par små, kinesiske vaser (2). Et par små, kinesiske vaser af porcelæn, 1900-tallet. Mærkede i bunden med to karakterer. H. 15 cm. (2) Lot no: 3842801 EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 31/07/2015 11:32:00 EUR 40
Div. Märklin modeltog (2 kasser)
Div. Märklin modeltog (2 kasser). Div. Märklin modeltog, heriblandt fire lokomotiver. (2 kasser) Lot no: 3917785 EUR 268 DK, Aarhus, Egå Havvej 31/07/2015 11:42:47 EUR 117
Kinesisk vase af porcelæn, 1900-tallet, monteret som lampe
Kinesisk vase af porcelæn, 1900-tallet, monteret som lampe. Kinesisk vase af porcelæn, 1900-tallet, monteret som lampe, dekoreret med skrifttegn og figursceneri i farver, stand af lakeret træ. H. uden fatning og stand 54,5 cm. Lot no: 3895663 EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 31/07/2015 11:45:00 EUR 40
To tibitanske buddhaer / Shakyamuni af bronze, 1800/1900-tallet. (2)
To tibitanske buddhaer / Shakyamuni af bronze, 1800/1900-tallet. (2). To tibitanske buddhaer / Shakyamuni af bronze, 1800/1900-tallet. H. ca. 7 cm Lot no: 3916074 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 31/07/2015 12:59:00 EUR 80
Samling ravsmykker, bl.a. kæde med knapformede perler. (72 gr.)
Samling ravsmykker, bl.a. kæde med knapformede perler. (72 gr.) . Samling ravsmykker. Bestående af en kæde med overvejende knapformede polerede perler L. 44 cm. Største perle Ø. 1,9 cm. Vægt: 49 gr. Udover dette to ringe samt to ravstykker. Lot no: 3917021 EUR 201 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31/07/2015 13:24:00 EUR 194
Ravkæde af poleret rav. 66 gr.
Ravkæde af poleret rav. 66 gr.. Ravkæde af poleret Vesterhavs rav. L. ca. 60 cm. Største stykke måler 2,9x1,2x1,6 cm. Samlet vægt ca. 66 gr. Lot no: 3917014 EUR 335 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31/07/2015 13:24:28 EUR 64
Mønter, sedler og julemærker
Mønter, sedler og julemærker. Møntsamling i samlemappe med flest danske og norske mønter. 1 schilling Hamburg 1754, 10 og 20 kroner, erindringsmønter sølv med mere / 10 og 20 krone sedler, svagt foldet / Danske julemærker i helark, blandet kvalitet / Lille pose mønter med 2 stk. Grønlands Styrelse o.a. Lot no: 3896569 EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 31/07/2015 13:30:00 EUR 97
Dansk rav. En samling upolerede ravstykker, i alt 389 gr.
Dansk rav. En samling upolerede ravstykker, i alt 389 gr.. Dansk rav. En samling upolerede ravstykker. Fire største stykker vejer hhv. 23, 47, 70 og 79 gr. Øvrige stykker vejer i alt ca. 170 gr. Et stykke hult. Samlet vægt 389 gr. Lot no: 3916732 EUR 804 DK, Kolding, Trianglen 31/07/2015 13:32:24 EUR 617
2 stycken ormskinn, vattenmockasin, 1900-talets mitt
2 stycken ormskinn, vattenmockasin, 1900-talets mitt. 2 stycken ormskinn, 1900-talets mitt. 2 st skinn från vattenmockasin. Längd 210 cm, bredd respektive längd 265 cm. Ställvis med skador/hål. Lot no: 3920392 EUR < 125 SE, Örebro, Aspholmen 31/07/2015 13:47:32 EUR 32
Helsides annonce i Ekstra Bladet
Helsides annonce i Ekstra Bladet . Helsides annonce i Ekstra Bladet - 6 spalter á 365mm - som skal indrykkes i avisen på en hverdag eller lørdag mellem 31. juli 2015 og 31. august 2015 (begge incl.) Annoncen placeres på en højre side i avisen. Auktionsvinder leverer trykklart materiale, og overholder deadlines. Se: ... Lot no: 3887558

EUR 1,742 DK, Herlev, Dynamovej 31/07/2015 13:52:00 EUR 590
Hans Hansen skrin af palisander m. sølvindlæg
Hans Hansen skrin af palisander m. sølvindlæg. Hans Hansen. Rektangulært skrin af palisander, prydet med indlægninger af sølv. Mærket under bunden 'Hans Hansen Sterling, Denmark'. H. 4 L. 18 B. 11 cm. Lette brugsspor. Cites certifikat fra Naturstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Tilladelsen er gyldig for ét salg. Ved handel uden ... Lot no: 3909405 EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 31/07/2015 14:13:00 EUR 235
Kinesisk lågbojan af porcelæn, 1700-tallet
Kinesisk lågbojan af porcelæn, 1700-tallet. Kinesisk lågbojan af porcelæn. H. 20 cm. 1700-tallet. Lot no: 3918866 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 31/07/2015 14:22:00 EUR 50
Samling ravstykker. Ca. 975 gr.
Samling ravstykker. Ca. 975 gr.. Samling ravstykker. Upolerede ravstykker. Enkelte dele fra smykker. Ca. 975 gr. Lot no: 3917028 EUR 134 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31/07/2015 14:37:38 EUR 154
Mont Blanc m.m. Masterpiece, 14 kt. fyldepenne. (3)
Mont Blanc m.m. Masterpiece, 14 kt. fyldepenne. (3) . Mont Blanc Masterpiece 146 fyldepen. Spidsen stemplet 4810, 14C/585 m.m. Fremstår med brugsspor. (3) Lot no: 3920318 EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 31/07/2015 14:47:00 EUR 124
Tekno. A large collection of Ford toy cars in unopened original packaging (125)
Tekno. A large collection of Ford toy cars in unopened original packaging (125). Tekno. A large collection of Ford toy cars in unopened original packaging as well as partly in original paper packaging stamped with model number. Comprising: 41 x Ford D. Truck with bed, model no. 915. 36 x Ford D. Truck with cover bed, model no. 916. 43 x Ford D. Timber truck, model no. 917. 5... Lot no: 3888397 EUR 10,723 DK, Herlev, Dynamovej 31/07/2015 15:00:00 EUR 5,361
Kinesisk figur af udskåret rodtræ
Kinesisk figur af udskåret rodtræ. To-delt figur af udskåret rodtræ i form af vismand, 1900-tallet. H. 40 cm. Figuren mangler den ene arm. Lot no: 3875150 EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 31/07/2015 15:05:00 EUR 40
Samling upoleret vesterhavsrav fire stk. 184 gr.
Samling upoleret vesterhavsrav fire stk. 184 gr.. Samling upoleret vesterhavsrav fire stk. Største stykke vejer samt måler ca. 56 gr. 6.4x4,7x3 cm. Næst største fremstår med naturlige fordybninger fra gren, vejer samt måler 55 gr. 5,8x5,5x3 cm. Samlet vægt ca. 184 gr. Lot no: 3917013 EUR 536 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31/07/2015 15:09:58 EUR 469
Samling østrigske brocher med alperoser (14)
Samling østrigske brocher med alperoser (14) . Samling østrigske brocher med alperoser af metal, bl.a. fra Westendorf, Innsbruck, Tirol m.fl. Alle monteret med nål. Ca: 2 x 3,5 - 4 x 5 cm. Fremstår med brugsspor. (14) Lot no: 3920606 EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 31/07/2015 15:15:07 EUR 40
Modelskib af træ
Modelskib af træ. Billing boats. Modelskib af træ nr. 490***. H. 80. L. 100 cm. Skibet er ikke færdig bygget, dele medfølger. Lot no: 3920326 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 31/07/2015 15:17:00 EUR 57
Telefonboks.
Telefonboks.. Telefonboks af røgfarvet plexiglas, formgivet til KTAS. Komplet med mønttelefon. Møntindkast defekt. H: 104, B: 76 cm. Lot no: 3898952 EUR 268 DK, Herning, Engdahlsvej 31/07/2015 15:20:34 EUR 44
Pince-nez fra Thiele samt Høj sort hat i tilhørende æske, ca. ultimo 1890erne (2)
Pince-nez fra Thiele samt Høj sort hat i tilhørende æske, ca. ultimo 1890erne (2). Høj hat af mulvarpeskind, med mærke fra Chappellerie Francaise samt tilhørende æske. ca. 1890. Desuden medfølger par pince-nez med originalæske fra Thiele, København. Fremstår med aldersrelateret brugsspor samt mindre defekter. (2). Lot no: 3919180 EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 31/07/2015 15:34:00 EUR 54
Atlas. Silver-Cars Collection, Volvo m.fl.. Samling biler. (31)
Atlas. Silver-Cars Collection, Volvo m.fl.. Samling biler. (31). Atlas. Samling biler bestående af Silver-Cars Collection, Volvo Collection og flere andre biler. Der medfølger opsats, bøger og dvd'er. I alt 31 biler (31) Lot no: 3919565 EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 31/07/2015 16:11:00 EUR 131
En samling gamle, danske filmprogrammer for danske og udenlandske film. (omkring 700)
En samling gamle, danske filmprogrammer for danske og udenlandske film. (omkring 700). En samling gamle, danske filmprogrammer for danske og udenlandske film fra 1950'erne, 1960'erne og 1970'erne. I alt omkring 700 stk. Fremstår med brugs- og håndteringsspor. (700) Lot no: 3919988 EUR 214 DK, Herlev, Dynamovej 31/07/2015 16:14:00 EUR 154
Tekno. Reklamebiler  (3)
Tekno. Reklamebiler (3). Tekno. Reklamebiler. Volvo tankbil, Frisko Is m.m. L. 12,5-24,5 cm. (3) Lot no: 3909093 EUR 201 DK, Aarhus, Egå Havvej 31/07/2015 16:16:32 EUR 131
Nepalesisk orgel
Nepalesisk orgel. Nepalesisk orgel, ikke vestligt stemt, tonalitet og volumen kan justeres, med blæsebælg. 22,5 x 56 cm. Fremstår med sprækker. Lot no: 3909143 EUR 335 DK, Aarhus, Egå Havvej 31/07/2015 16:28:00 EUR 77
Heljan. 3 sæt drejeskiver (3)
Heljan. 3 sæt drejeskiver (3). Heljan. 3 sæt drejeskiver. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Lot no: 3890679 EUR 402 DK, Roskilde, Store Hedevej 31/07/2015 16:32:00 EUR 181
Carlsberg, Tuborg. Prøvetryk til ølflasker (28)
Carlsberg, Tuborg. Prøvetryk til ølflasker (28). Carlsberg og Tuborg. Prøvetryk til flere forskellige øl. Fremstår i blandet stand. (28) Lot no: 3919698 EUR 335 DK, Herlev, Dynamovej 31/07/2015 17:11:00 EUR 40
Albani, Wiibroe, Thor m.fl. Prøvetryk til ølflasker (19)
Albani, Wiibroe, Thor m.fl. Prøvetryk til ølflasker (19). Aalborg Aktie-bryggerier, Albani, Viking, Thor, Wiibroe m.fl. Prøvetryk til ølflasker. Fremstår i blandet stand. (19) Lot no: 3919695 EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 31/07/2015 17:11:00 EUR 40
Tekno. Samling legetøjsbiler (15)
Tekno. Samling legetøjsbiler (15). Tekno. Samling legetøjsbiler bestående af: 3 lastbiler, 1n cementvogn, en Morris Oxford Series II, to MG, en Jaguar, en Cooper Norton nr. 812, en militær lastbil, tre jeeps nr. 814, en kanon samt en trailer. Fremstår med alm. brugsslitage. Militær lastbil med manglende lad. (15) Denne vare er en... Lot no: 3913079 EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 31/07/2015 18:00:00 EUR 235
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 20  >>