Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 23  >> ListGallery Lots per page
Orientalsk maske af udskåret træ, 20 årh. H.
Orientalsk maske af udskåret træ, 20 årh. H. 163. B. 38-40 cm.
Lot no: 4774738
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 19/09/2017
15:45:00
Hoved i form af Tangfigur
Hoved i form af Tangfigur. Hovedet påsat stand af træ. Lertøj. Brændingsmærker, m.m.. H.17 cm. inkl. stand.
Lot no: 4766714
EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 19/09/2017
15:59:00
To kinesiske bordlamper, 1700-tallet
To kinesiske bordlamper af porcelæn, 1700-tallet. H. Ekskl. montering 14-15 cm. Stands af træ medfølger.
Lot no: 4769413
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 19/09/2017
16:09:00
Grønlandica. Figur af udskåret fedsten
Grønlandica. Figur af udskåret fedsten. Sign. i bund FT. H. ca. 14 cm, L. ca. 10 cm. Fremstår med rep af hånd.
Lot no: 4774678
16:18:49
EUR 44
Kinesisk lågskrin af lak med emalje, 1900-tallet
Kinesisk lågskrin af lak med indvendigt blå emalje, 1900-tallet. H. 7, Ø 11 cm.
Lot no: 4768447
EUR 202 DK, Herlev, Dynamovej 19/09/2017
16:21:43
EUR 87
Märklin. Lok och personvagn för rälsbuss DB, DB800B. (2)
Märklin. togvogne DB, DB800B. Længde 12-14,5 cm. Serie BR 998 tillhørende Tyske Forbundsjernbane (DB). Brugsslitage, og smuds. Lauritz.com garanterrer ikke funktionen.
Lot no: 4775368
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 19/09/2017
16:31:31
Mikroskop tyskland
MIKROSKOP, Tyskland, 18/1900-tal, mässing samt lackerat järn, i träschatull, ca 30x15x12 cm
Lot no: 4774871
EUR 126 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 19/09/2017
16:36:00
Kinesisk hatstand af porcelæn, 1900-tallets 1. halvdel
Kinesisk hatstand af porcelæn, dekoreret i farver med kostelige sager. 1900-tallets 1. halvdel. H. 28,5 cm. Fremstår med enkelte ridser
Lot no: 4775904
16:45:26
EUR 148
Buddhafigur af bronze, 1900-tallet
Buddhafigur af bronze, 1900-tallet. H. 19 cm.
Lot no: 4774696
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 19/09/2017
17:07:00
Schale, dunkelrote und blaue Flambé-Glasur. China
Schale, dunkelrote und blaue Flambé-Glasur. China, frühes 20. Jhd. Zwei Griffe in Form von Fledermäusen an den Seiten. Lasur leicht krakeliert, ohne Schäden. Höhe 5,5 cm, ø 12,5 cm. Eine zweite Schale ist unter der Lotnummer 4755686 verfügbar.
Lot no: 4757536
EUR 300 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19/09/2017
17:10:22
EUR 45
Sättugnsplatta
SÄTTUGNSPLATTA, gjutjärn, dekor med ankare, meanderslinga och fleuroner, 1700/1800-tal, 53x58 cm
Lot no: 4774881
EUR 315 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19/09/2017
17:20:00
Barometer sekelskiftet
BAROMETER, C P Goertz Berlin, 1900-talets början, metall och glas, höjd 16 cm
Lot no: 4774885
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19/09/2017
17:36:00
Two volumes signed by E. E. Cummings 1935
TWO SIGNED WORKS BY CUMMINGS (2). CUMMINGS, E. E. No thanks. New York (Golden Eagle Press) 1935.. . Oblong 8vo (145x190 mm). . Full burgundy calf binding, gilt title on cover and spine, text untrimmed, lover cover sligthly dampstained. Housed in a red slipcase and cassette. One of 900 copies on R...
Lot no: 4774889
EUR 420 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19/09/2017
17:52:00
To skolekort. Verden og Danmark (2)
To skolekort bestående af: Verdenskort 140 x 200 cm og Danmarkskort 165 x 202 cm, begge monteret på rundstokke af træ/metal. Fremstår med brugsspor. (2)
Lot no: 4775041
EUR 134 DK, Herning, Engdahlsvej 19/09/2017
17:52:00
EUR 148
Carlsberg lysskilt
Carlsberg lysskilt i ophæng af smedejern. H. 90, D. 88 cm. Fremstår med rust/brugsspor.
Lot no: 4773180
18:19:00
EUR 97
Samling ældre legetøj 1940-50'erne (16+)
Samling ældre legetøj bestående af blå blik racerbil l.29 cm, Arnold Willys Jeep Military Police med chauffør l.16,5 cm, Vilmer Lambretta scooter i original æske l.6 cm, 3 små Haribo lakrids blikbiler l.7 cm, 3 vejskilte h.ca.11 cm, Tekno ingeniørsæt nr.44 samt diverse andre småting tinsoldater ...
Lot no: 4767699
EUR 202 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19/09/2017
18:39:00
EUR 336
Tidssktriftet KUML, 1955-2009 (47)
Tidssktriftet KUML, 1955-2009, årbog for Jysk Arkæologisk Selskab, Nordisk Forlag, fremstår pæne (47)
Lot no: 4767652
18:56:00
Par africana (2)
Et par afrikanske skulpturer i form af menneskeskikkelser. Den ene skulptur senere eftermonteret på sokkel. H. 21-32 cm. Aldersrelateret slitage.
Lot no: 4767022
18:57:00
Samling krystaller og stene (ca. 20)
Samling krystaller og stene, bestående af ametyst, rosenkvarts, tigerøje, agat, bjergkrystal, forstenet træ, "snydeguld"/ pyrit m. fl. I plastkasse. (ca. 20)
Lot no: 4767689
18:57:00
Ozonlampe
Ozonlampe i art deco-stil, af mørk og lyst alabast eller fedtsten, på toppen figur af hund. H. 20 cm. Aldersrelateret brugsslitage.
Lot no: 4767632
18:57:00
Samling orientalika (3)
Samling orientalika bestående af hatstand dekoreret med personer, kande med låg samt lysestage, alle dekorerede i emaljefarver. 1900-tallet. Kina. H. 18-28 cm. Hårrevner på kande og hatstand. (3)
Lot no: 4766723
18:59:00
Samling orientalika (4)
Samling orientalika af porcelæn bestående af figur i form af kanin dekoreret i emaljefarver, japansk imariskål med fugl fønix i landskab samt to mindre fade. Ø. 13-18,5 cm. Skål restaureret på kant, 1800/ 1900-tallet. (4)
Lot no: 4766726
18:59:00
Par kinesiske vaser. (2)
Par kinesiske vaser, dekoreret i emaljefarver. H. 48 cm. 1900-tallets anden halvdel. Afslag på den ene vases kant. (2)
Lot no: 4759123
EUR 134 DK, Aarhus, Egå Havvej 19/09/2017
18:59:00
Montblanc Meisterstück Solitaire Platinum-Plated Facet fyldepen,
Montblanc Meisterstück Solitaire Platinum-Plated Facet fyldepen, platin belagt fyldepen og med facetteret kvadratisk mønster, kappe med Montblancs klassiske logo i sort og hvid emalje. L. 13,5 cm. Tilhørende Montblanc etui samt 'Service Guide Writing Instruments' medfølger Vejl. udsalgspris. ...
Lot no: 4774540

EUR 672 DK, Hørsholm, Vibe Alle 19/09/2017
19:03:00
EUR 336
Jade, skæring i form af to firben
Skæring i form af to firben i antagelig jade, L. 6,5 cm.
Lot no: 4749890
EUR 269 DK, Aarhus, Egå Havvej 19/09/2017
19:11:00
EUR 44
Forstenet træ 1600 gram.
Stykke af forstenet træstamme. Mål. 11,5x11x7 cm. Vægt ca. 1600 gram.
Lot no: 4769537
EUR < 125 DK, Hørsholm, Vibe Alle 19/09/2017
19:11:00
Fedtstensfigur fra grønland
Fedtstensfigur af grønlandsk mand udskåret i grønlig fedsten. H 18,5 cm. 1900'tallet.
Lot no: 4761711
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 19/09/2017
19:14:00
EUR 44
A Jaspis sculpture in free form, colourful, polished, 37.8 kg
A Jaspis sculpture in free form, colourful, polished. Colour: green, pink, sand brown. Weight: 37.8 kg . Origin: Madagascar. Dimensions: approx. 44 x 20 x 23 cm .
Lot no: 4766905

EUR 2,000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19/09/2017
19:19:00
EUR 70
Jaspis Skulptur in Freeform, bunt poliert 12,5 Kg
Jaspis Skulptur in Freeform , bunt poliert ( Farbe: Rosa, Grün, Sandbraun ).Maße: ca. 36 x 11 x 12 cm.Herkunft: Madagaskar .Gewicht: ca.12,5 kg .
Lot no: 4766928

EUR 900 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19/09/2017
19:19:00
EUR 55
Georg Jensen. Samling juleuroer (9)
Georg Jensen. Samling juleuroer af forgyldt messing årgang 1995, 96, 97, 99, 2001, 03, 04, 05, 08. Alle uroer i originale æsker. (9)
Lot no: 4773816
EUR 269 DK, Herlev, Dynamovej 19/09/2017
19:19:00
EUR 188
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 23  >>