Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched in Hobby and collectibles in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 29  >> ListGallery Lots per page
Kasse frimærker blandet
Kasse frimærker blandet. Kasse frimærker med Tysklands samlinger, Norge samling samt seks stk norske årsmapper Lot no: 4363123 EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30/08/2016 15:03:36 EUR 101
Schooten's Tabulae sinuum tangentium... 1627
Schooten's Tabulae sinuum tangentium... 1627 . MATHEMATICS. SCHOOTEN, F. VAN. Tabulae sinuum tengentium secanticum ad radium 10000000; avec l'uasge d'iucelles es triangles plans. Amsterdam (Willem J. Blauw) 1627.. . 12:o. Engraved title. . Contemporary worm and spotted vellum, lower cover damaged, upper wormed. At end about 30 pages annotati... Lot no: 4375462 EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30/08/2016 15:06:00
To krukker af porcelæn, Kina (2)
To krukker af porcelæn, Kina (2). To krukker af porcelæn, Kina, 1900/2000-tallet. H. 7 cm. (2) Lot no: 4357479 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 30/08/2016 15:08:00 EUR 44
Vas, porslin, Kina, nutida
Vas, porslin, Kina, nutida. Vas, porslin, Kina. Dekor i underglasyrblått. H 37. Lot no: 4354478 EUR < 125 SE, Norrköping, Finspångsv. 30/08/2016 15:10:00 EUR 31
Samling Dalarna heste af bemalet træ (11)
Samling Dalarna heste af bemalet træ (11). Samling Dalarna heste af bemalet træ, H. 3-20 cm. Fremstår med brugsspor. (9) Lot no: 4375636 EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 30/08/2016 15:11:00 EUR 141
Gyldendal 'Den store danske encyklopædi', bind 1-20, luksus udgaven (20)
Gyldendal 'Den store danske encyklopædi', bind 1-20, luksus udgaven (20). Gyldendal 'Den store danske encyklopædi', bind 1-20, luksus udgaven. Fremstår med brugsspor. (20) Lot no: 4376028 EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 30/08/2016 15:16:00 EUR 40
Sætterkasse med diverse figurer mm.  (min. 150)
Sætterkasse med diverse figurer mm. (min. 150). Sætterkasse. Fremstillet i patineret bøg, med jern håndtag. Mål: H. 35,5 cm B. 83 cm. Forskellige figurer m.m. medfølger. Hvert rum indeholder en til flere figurer, samt pose med flere dele medfølger, minimum 150 dele i alt. Lot no: 4376855 EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30/08/2016 15:23:00 EUR 47
Dansk rav. Seks ravstykker ialt 101.6 gr. (6)
Dansk rav. Seks ravstykker ialt 101.6 gr. (6). Et poleret og fem upolerede ravstykker mål fra l. 3.1 - 6.3 cm, vægt fra 4.7 gr. - 38.6 gr. Vægt ialt 101.6 gr. (6) Lot no: 4374524 EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30/08/2016 15:26:00 EUR 229
Vognlygte af bakelit
Vognlygte af bakelit. Vognlygte af bakelit. H. 28 cm. 1900-tallets første halvdel. Lot no: 4375117 EUR < 125 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30/08/2016 15:31:00 EUR 131
Rodekasse mønter og sedler
Rodekasse mønter og sedler. Rodekasse mønter og sedler. Plastkasse med bl.a. Norge 1 kr 1726, med montering på bagsiden Danmark 1/6 speciedaler 1789 samt lidt skillingsmønter m.m. Danske Erindringsmønter Sølvmønter fra bl.a Holland og USA Lot no: 4369596 EUR 161 DK, Helsingør, Støberivej 30/08/2016 15:33:00 EUR 182
Märklin. 125 års jubilæumssæt, HO, nr. 2857 'Württembergischer Zug'
Märklin. 125 års jubilæumssæt, HO, nr. 2857 'Württembergischer Zug'. Märklin 125 års jubilæumssæt, HO, nr. 2857 'Württembergischer Zug'. I original æske. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. Lot no: 4375954 EUR 161 DK, Kolding, Trianglen 30/08/2016 15:36:00 EUR 87
Klokke af malm
Klokke af malm. Klokke af malm med monteringsbeslag til væg. H. 30 cm. Lot no: 4375726 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 30/08/2016 15:37:00 EUR 67
Ukendt kunstner. Olie på lærred. To billeder med motiv af Nik og Jay (2)
Ukendt kunstner. Olie på lærred. To billeder med motiv af Nik og Jay (2). Ukendt kunstner. Olie på lærred. To billeder med motiv af Nik og Jay. Fremstår tilskrevet til 'Alberte'. Sign. Nik og Jay. (2) Lot no: 4353812 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 30/08/2016 15:38:34 EUR 40
Samling mønter og pengesedler
Samling mønter og pengesedler. Samling mønter og pengesedler bl.a. Danmark 4 stk. ½ kr.(1 stk. 1924, 3 stk. 1940), 10 øre sølv 1912, 3 stk. Jubilæumsmønter i sølv, 2 kr. 1924. Diverse udenlandske mønter bl.a. Letland 5 Lati sølv, 2 stk. 1929 og 1931.1 dollar sølv 1923 med hængsel. Danske sedler, 5 stk. bl.a. 5 kr. 1942, 10 ... Lot no: 4375625 EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 30/08/2016 15:39:00 EUR 67
Vognlygte af metal, 1900-tallet
Vognlygte af metal, 1900-tallet. Vognlygte af metal med ruder af glas, 1900-tallet. H. 68 cm. Lot no: 4360154 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 30/08/2016 15:39:14 EUR 40
Märklin, spor HO, digital. Togsæt 'Nahverkehr', nr. 26508
Märklin, spor HO, digital. Togsæt 'Nahverkehr', nr. 26508. Märklin, spor HO, digital. Togsæt 'Nahverkehr', nr. 26508. Ligger i original emballage. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. Lot no: 4376355 EUR 161 DK, Kolding, Trianglen 30/08/2016 15:41:00 EUR 87
Le Pays' Amotiez, amours, et amourettes 1665
Le Pays' Amotiez, amours, et amourettes 1665. (LE PAYS, RENÉ). Amitiez, amours et amourettes. 3me ed. Paris (chez Charles de Sercy) 1665.. . Small 8:o. (38, last blank), 1-451, (13) pp. Engraved frontispiece (large tears). . Contemporary brown calf, worn, gilt spine in six compartments, damages at head and foot, redspeckled edges. Partly som... Lot no: 4375468 EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30/08/2016 15:42:00
Lego. Tre kartonger (3)
Lego. Tre kartonger (3). Lego. Tre kartonger, omkring 1980-tal. Modellnr: 6392, 398 samt 375. Delar kan saknas. (3) Lot no: 4375045 EUR < 125 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 30/08/2016 15:42:00 EUR 184
Almue barnetoilet af træ, ophæng af jern, 1800/1900-tallet
Almue barnetoilet af træ, ophæng af jern, 1800/1900-tallet. Almue barnetoilet af blåmalet træ, ophæng af jern, ultimo 1800-tallet / primo 1900-tallet. Fremstår med patina, manglende frontpind. Lot no: 4362536 EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 30/08/2016 15:43:00 EUR 44
Siel PX Jr. Keyboard
Siel PX Jr. Keyboard. Siel PX Jr. Keyboard. Funktion ej kontrollerad, Lauritz.com ansvarar ej för funktionen. L: 108 cm. Lot no: 4373944 EUR 157 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 30/08/2016 15:46:00 EUR 34
Et fad samt fem tallerkner af porcelæn, Kina, 1800-tallet (11)
Et fad samt fem tallerkner af porcelæn, Kina, 1800-tallet (11). Et fad samt fem tallerkner af porcelæn. Kina, 1800-tallet. Fem tallerkenstande medfølger. Ø 18-37 cm. Alle med små chips med undtagelse af den mindste tallerken. Lot no: 4376960 EUR 202 DK, Herlev, Dynamovej 30/08/2016 16:06:13 EUR 118
Lego. Storrage mm. (4)
Lego. Storrage mm. (4). Samling Lego. Bestående af; Lego storage brick 12 knops, 2 Lego storage heads str. small samt ældre lego trækasse. Fremstår med brugsspor samt storrage i original emballage og minimale/ingen brugsspor. Lot no: 4376910 EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 30/08/2016 16:10:29 EUR 54
Pibebræt af egetræ monteret på tobaksbord, samt diverse piber
Pibebræt af egetræ monteret på tobaksbord, samt diverse piber. Pibebræt af egetræ monteret på tobaksbord af egetræ, dertil 11 piber af merskum og en af porcelæn, samt diverse løse reservedele. Pibebræt er løst, skal monteres i rammen. Brugsslitage, mangler og defekter. Lot no: 4373612 EUR 134 DK, Kolding, Trianglen 30/08/2016 16:13:00 EUR 215
Rökelsekar samt penselvas, porslin, Kina, sen Qing dynasti (2)
Rökelsekar samt penselvas, porslin, Kina, sen Qing dynasti (2). Rökelsekar samt penselvas, porslin, Kina, sen Qing dynasti. Dekor i underglasyrblått. Penselvas med genombruten dekor. Rökelsekarets Ø 14 cm, höjd 6,5 cm. Vasens höjd 10 cm. Vas med sprickor. (2) Lot no: 4349851 EUR < 125 SE, Örebro, Aspholmen 30/08/2016 16:25:00 EUR 31
Chinesisches Lack-Schreibzeug
Chinesisches Lack-Schreibzeug . Chinesisches Lack-Schreibzeug gefertigt aus Holz, Schauseitig staffiert mit Vögeln und Pflanzen. Das Schreibzeug ist abschließbar (Schlüssel vorhanden) und mit diversen Aufbewahrungsmöglichkeiten ausgestattet. Die Schreibfläche ist mit Lilafarbenen Filzstoff bezogen. An der Seite befindet sich ... Lot no: 4366811 EUR 350 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30/08/2016 17:03:26 EUR 250
Urna Kina
Urna Kina. URNA, porslin, Kina, 19/2000-tal, dekor av växt- och blomsterslingor i järnoxid samt underglasyrblått, med havsanemoner, höjd 30 cm, diameter 25 cm Lot no: 4375480 EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 30/08/2016 17:06:00
Lego udstillingsmontre med Lego City
Lego udstillingsmontre med Lego City. Lego udstillingsmontre med Lego City nr. 7208 og stik til lys. H. 38, L. 59, D. 39 cm. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Lot no: 4376597 EUR 202 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30/08/2016 17:33:00 EUR 71
Konvolut aus 2 Plattenkameras und 2 Fotoalben (4)
Konvolut aus 2 Plattenkameras und 2 Fotoalben (4) . Konvolut aus 2 Plattenkameras und 2 Fotoalben. 1 Kamera Ernemann Dresden, Detectiv, Aplanat, No. 304021, F = 362518. Gebrauchsspuren, Berieb und Kratzer, H. 13 cm. 1 Kamera Kalostigmat 1:6,8, F = 13,5 cm, 453628. C.P. Goerz Berlin. H. 16 cm, Gebrauchsspuren, Kratzer, Berieb. 2 Fotoalben, teils ... Lot no: 4372537 EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30/08/2016 17:34:00 EUR 40
Samling tegneserier. Anders And m.fl. (3 kasser)
Samling tegneserier. Anders And m.fl. (3 kasser). Samling tegneserier. Anders And-blade ca. 1970-1987, Onkel Joakim, Bjørnebanden, Den Store Ståland-album, Tarzan, Basserne, Sølvpil, Snurre Snup, Scooby-Doo, Tom & Jerry, Knold og Tot m.fl. samt flere enkeltnumre af mindre kendte blade. 9 A4-samlekassetter samt en kasse. Varierende grader af ... Lot no: 4374849 EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 30/08/2016 17:37:39 EUR 40
Alfred Klitgaard og Maria Viktor, skrin af palisander
Alfred Klitgaard og Maria Viktor, skrin af palisander . Alfred Klitgaard og Maria Viktor. skrin af palisander og emalje. Låg dekoreret med polykromt emaljearbejde udført af Maria Viktor, sign. monogram MV. H. 4,5 cm, L. 22 cm, D. 10,5 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Lot no: 4375911 EUR 471 DK, Aalborg, Nibevej 30/08/2016 18:15:00 EUR 363
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 29  >>