Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched in Hobby and collectibles in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 29  >> ListGallery Lots per page
Samling ravstykker 155 g
Samling ravstykker 155 g . Samling af uforarbejdede ravklumper. Samlet vægt: 155 gr. Lot no: 3842141 EUR 201 DK, Herning, Engdahlsvej 26/05/2015 10:07:12 EUR 111
Kinesisk figur af udskåret elfenben, primo 1900-tallet
Kinesisk figur af udskåret elfenben, primo 1900-tallet. Kinesisk figur af udskåret elfenben i form af akrobater der balancerer på tønde, primo 1900-tallet. Sign. i bund. H. ca. 23 cm. Fremstår med aldersrelaterede spor i form af revner, nederste figur med reparation på arm. Lot no: 3846393 EUR 402 DK, Helsingør, Støberivej 26/05/2015 10:25:00 EUR 228
Kinesisk bojan af porcelæn, 1700-tallet
Kinesisk bojan af porcelæn, 1700-tallet. Kinesisk bojan af porcelæn, dekoreret i blåt med skrifttegn og bladornamentik.1700-tallet. H. ca. 23 cm. Senere låg af hardwood med reparation. Lot no: 3844780 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 26/05/2015 10:25:48 EUR 47
Togsæt med skinner, ca. 1950 (2)
Togsæt med skinner, ca. 1950 (2). Togsæt med skinner, ca. 1950, best. af to lokomotiver og seks vogne, skinner medfølger. Org. Emballage. Lot no: 3843693 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 26/05/2015 10:28:54 EUR 40
Nipsenålepude
Nipsenålepude. Pude med nipsenåle. 12 x 12 cm. Lot no: 3843705 EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 26/05/2015 10:36:58 EUR 262
Kinesisk vase af porcelæn, 20. årh.
Kinesisk vase af porcelæn, 20. årh. . Kinesisk vase af porcelæn, 20. årh. Rigt dekoreret med folkeliv, blomster m.m. Modellerede hanke.H. 61 cm. Lot no: 3832573 EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 26/05/2015 10:43:06 EUR 44
Stor samling CD ca 2500 stk
Stor samling CD ca 2500 stk. Stor samling, ca 2500 CD plader med forskelige musikgenere bestående af bland andet, Beach Boys, George, Michael, Toni Braxon, Destiney Child, Whintney Housten, Moden Talking, Cheer, Dolly, Parton, Bette Midler, Eagles, ZZ top, DJ Aligater, Michael Jacksson, ABBA, Coldplay, Usher, Eross ... Lot no: 3843689 EUR 335 DK, Herlev, Dynamovej 26/05/2015 10:51:00 EUR 141
Ravstykker med insekter 69,5 gr.  (18)
Ravstykker med insekter 69,5 gr. (18). Samling på 18 polerede ravstykker med forskellige insekter i største l. 6,5 cm. Vægt ialt 69,5 gr. Lot no: 3845556 EUR 335 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/05/2015 11:23:00 EUR 124
Peru, gold coin, 50 Sol, 1967
Peru, gold coin, 50 Sol, 1967. Peruvian gold coin: Republica del Peru 1967, Cincuenta Soles Oro, Gramos 33.436 Fino 0.900 Lot no: 3845694 EUR 2,100 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26/05/2015 12:03:00 EUR 1,500
Hohner harmonika
Hohner harmonika. Hohner. Vintage harmonika, model Club 111m med tilhørende transportkasse m.m. Fremstår med alm. aldersrelateret brugsspor. To knapper sidder fast. Transportkasse med een defekt lås. Lot no: 3846016 EUR 161 DK, Kolding, Trianglen 26/05/2015 12:06:39 EUR 44
Ravklump, ca. 351 gram
Ravklump, ca. 351 gram. Ravklump, uforarbejdet, fundet ved Løkken. Ca. 351 gram Lot no: 3846065 EUR 805 DK, Aalborg, Nibevej 26/05/2015 12:17:15 EUR 362
Dansk rav. Samling ravklumper, 405 gr.
Dansk rav. Samling ravklumper, 405 gr.. Dansk rav. Samling ravklumper, fundet ved Vesterhavet. Samlet vægt: 405 gr. Lot no: 3845676 EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/05/2015 12:22:00 EUR 215
Dansk rav. To ravklumper, 94,7 gr. (2)
Dansk rav. To ravklumper, 94,7 gr. (2). Dansk rav. To ravklumper, største klump L. 6 B. 5 D. 3 cm. Fundet ved Vesterhavet. Samlet vægt: 94,7 gr. (2) Lot no: 3845679 EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/05/2015 12:52:00 EUR 268
Guy Atkins. Asger Jorn, The crucial years 1954-1964
Guy Atkins. Asger Jorn, The crucial years 1954-1964 . Guy Atkins. Asger Jorn. The crucial years 1954-1964. Borgens forlag Copenhagen 1977. Brugspræg. Lot no: 3838296 EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 26/05/2015 13:02:29 EUR 77
Lavt, kinesisk bord ca. 1920
Lavt, kinesisk bord ca. 1920. Lavt, kinesisk bord af sortlakeret træ dekoreret med blomsterornamentik i guldmaling og farver, Kina ca. 1920. H. 50 cm. Fremstår med brugsmærker og mange afskalninger. Lot no: 3790106 EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 26/05/2015 13:10:29 EUR 54
Frimærker - Hele verden i 3 flyttekasser
Frimærker - Hele verden i 3 flyttekasser. Samling frimærker, årbøger, kartotek, poser, tilbehør, førstedagskuverter, lagerbøger og fortryksalbum. "Hele verden" i tre flyttekasser. Lot no: 3835494 EUR 268 DK, Aarhus, Egå Havvej 26/05/2015 13:20:00 EUR 148
Samling danske ravklumper, ca. 353 gr.
Samling danske ravklumper, ca. 353 gr.. En samling danske ravklumper. Fundet ved Vestkysten. Samlet vægt: 353 gr. Lot no: 3846656 EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/05/2015 13:27:00 EUR 208
Tekoppar med fat, porslin, Kina, 17/1800-tal (3)
Tekoppar med fat, porslin, Kina, 17/1800-tal (3). Tekoppar med fat, porslin, Kina, 17/1800-tal. Kopp och fat med figurscener i polykrom färgställning, delvis förgylld dekor, Kanton, 1800-tal. Höjd 6,5 cm, Ø 9,5 / 15,5 cm. Tekoppar med fat, s.k mandarin-porslin, qianlong (1736-1795). Höjd 4 cm, Ø 7,5 / 12 cm. Dessa med nagg, sannolikt ej ... Lot no: 3846413 EUR 130 SE, Örebro, Aspholmen 26/05/2015 13:31:47 EUR 32
Hvaløreknogle dekoreret med bemalinger i form af mandehoved, 1900-tallet
Hvaløreknogle dekoreret med bemalinger i form af mandehoved, 1900-tallet. Hvaløreknogle , 'sømands souvenir', dekoreret med bemalinger i form af mandehoved, 1900-tallet. Fremstår med hul til brug for montering af ophæng samt reparation af revne samt skade på forside. Lot no: 3829609 EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 26/05/2015 13:49:58 EUR 40
Amitayus Buddha, Tibet, 18-19th century. Gilt bronze
Amitayus Buddha, Tibet, 18-19th century. Gilt bronze. Tibetan Buddha, gilt bronze, with Amitayus (Buddha of Eternal Life), seated in dhyanasana position on lotus throne, hands in dhyanamudra position, bearing a kalasa. Base with double Varja mark, late 18th - early 19th century. Dimensions: H. 16 cm, W. 12 cm. Provenance: Danish art collection after... Lot no: 3845202 EUR 5,365 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/05/2015 13:51:44 EUR 3,353
Dansk rav. Samling ravklumper, 175,5 gr.
Dansk rav. Samling ravklumper, 175,5 gr. . Dansk rav. Samling ravklumper, største klump L. 5,3 B. 4 cm. Fundet ved Vesterhavet. Samlet vægt: 175,5 gr. Lot no: 3845678 EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/05/2015 13:53:00 EUR 215
Frimærker - Forenede Nationer med Blok 1, 1955 og 90x variant
Frimærker - Forenede Nationer med Blok 1, 1955 og 90x variant. Samling United Nations fra 1951 og frem til ca. 1997. Indeholder blandt andet flere Afa nr. 42 og 42a, Blok 1, FN's 10-års jubilæum, postfrisk, stemplet og på FDC / Afa nr. 90x miniark "afskåret V forneden" / Stemplede og postfriske enkeltmærker, fireblokke, miniark. Førstedagskuverter og breve.... Lot no: 3844507 EUR 268 DK, Aarhus, Egå Havvej 26/05/2015 14:00:00 EUR 154
Ravklump, ca. 142 gram
Ravklump, ca. 142 gram. Ravklump, uforarbejdet, fundet ved Sæby. Vægt ca. 142 gram. Lot no: 3842128 EUR 604 DK, Aalborg, Nibevej 26/05/2015 14:00:00 EUR 966
Mønter Danmark - 1874 - 1988 i album og bøtter
Mønter Danmark - 1874 - 1988 i album og bøtter. Samling danske mønter. Indeholder blandt andet: Flere erindringsmønter sølv / Ruller med 1 øre, 2 øre og 5 øre / Hækkerupsæt / Sølvmønter 1 og 2 krone med mere. Lot no: 3817657 EUR 268 DK, Aarhus, Egå Havvej 26/05/2015 14:15:00 EUR 154
Africana. Maske samt par øser, 1900-tallets anden halvdel (3)
Africana. Maske samt par øser, 1900-tallets anden halvdel (3). Africana. Maske H. 27 cm. samt par øser L. m. håndtag 15 - 18 cm. 1900-tallets anden halvdel. Øser fremstår med brugsspor samt defekter. (3) Lot no: 3826470 EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 26/05/2015 14:18:00 EUR 40
Samling øl skilte/reklameskilte (5)
Samling øl skilte/reklameskilte (5). Samling øl skilte/ reklameskilte af plastik, blik m.m. (5) Lot no: 3842641 EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 26/05/2015 14:19:00 EUR 77
Bing Pigmyphone, børnegramofon med fem postkort/plader
Bing Pigmyphone, børnegramofon med fem postkort/plader. Bing Werke. Pigmyphone. Legetøjsgrammofon. Børnegrammofon med mekanisk optræk, tysk ca. 1930. På låget mærket B W for Bing Werke. H. 8 cm. 15x15 cm. Fem postkort/plade medfølger. Fungerer ikke, defekt fjeder. Brugsslitage. Lot no: 3844297 EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 26/05/2015 14:37:49 EUR 44
Fire ølkasser, 1950'erne (4)
Fire ølkasser, 1950'erne (4) . Fire diverse ældre ølkasser af bemalet træ.H. 23-35 cm. (4) Lot no: 3844902 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 26/05/2015 14:39:00 EUR 54
Japansk the- og sakesæt m.m.
Japansk the- og sakesæt m.m.. Japansk the- og sakesæt m.m. af porcelæn. H. 3-13 cm. Lot no: 3845568 EUR 134 DK, Aarhus, Egå Havvej 26/05/2015 14:39:00 EUR 40
Afrikansk mask skuren i trä.
Afrikansk mask skuren i trä. . Afrikansk mask skuren i trä. H63 cm. Patina. Av nyare tillverkning. Lot no: 3845728 EUR 162 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 26/05/2015 14:40:12 EUR 35
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 29  >>