Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched in Hobby and collectibles in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 30  >> ListGallery Lots per page
Spillemaskine, Jackpot Slot Machine, mrk Waco
Spillemaskine, Jackpot Slot Machine, mrk Waco . En enarmede spillemaskine, mrk. Jackpot Slot Machine. Fremstillet Waco, Japan. 1900-tallet. H. 41 B. 25 D. 20 cm. Original emballage medfølger. Lot no: 3952967 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 04/09/2015 14:37:58 EUR 77
Karl Krauss, Leipzig, skærebord, 1900-tallet
Karl Krauss, Leipzig, skærebord, 1900-tallet. Karl Krause, Leipzig. Skærebord, 'Guillotine', formgivet 1911. Fremstår med enkelte defekter, men funktionsdygtig. Der medfølger div. løse dele mm. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. Brugsspor. Lot no: 3955533 EUR 670 DK, Odense, Kratholmvej 04/09/2015 14:38:00 EUR 57
Gramofon 'His Masters Voice' i kasse af mahognipoleret træ.
Gramofon 'His Masters Voice' i kasse af mahognipoleret træ.. Gramofon 'His Masters Voice' i kasse af mahognipoleret træ med tragt af messing. 2000-tallet. B. 37. D. 37 cm. Lot no: 3950161 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 04/09/2015 14:38:28 EUR 221
Tuborg skilt samt ældre Carlberg plakat (2)
Tuborg skilt samt ældre Carlberg plakat (2). Tuborg skilt af bemalt metal L. 187 cm samt ældre Carlberg plakat på pap, K. Berthelsen serigrafi 90 x 110 cm. Begge med huller. (2) Lot no: 3953378 EUR < 125 DK, Hørsholm, Vibe Alle 04/09/2015 14:49:00 EUR 114
Samling strygejern (36)
Samling strygejern (36). Stor samling strygejern af smedejern og malm. Enkelte modeller til petroleum. Fremstår med aldersrelateret brugsspor. Lot no: 3949205 EUR 402 DK, Herlev, Dynamovej 04/09/2015 15:34:21 EUR 141
Samling strygejern af messing (25)
Samling strygejern af messing (25) . Stor samling strygejern af messing. Enkelte modeller delvis monteret med kobber. En stand af messing medfølger. Fremstår med aldersrelateret brugsspor. Lot no: 3949187 EUR 402 DK, Herlev, Dynamovej 04/09/2015 15:34:50 EUR 261
Samling krystaller og tarotkort.
Samling krystaller og tarotkort.. Samlingen består af opoleret stene, krystaller og tarotkort. Facettered stene i alt ca 55 ct. bl.a topas, citrin samt syntetiske stene. Lot no: 3943070 EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 04/09/2015 15:54:00 EUR 60
Samling Grønlandica (6)
Samling Grønlandica (6). Samling Grønlandica bestående af fire litografier, rammemål 38 x 49,5 cm, en kajak fra Vestgrønland L. 79 cm samt vase fra Bing & Grøndahl 'Greenland' med isbjørnemotiv H. 17 cm. Med brugsspor. (6) Lot no: 3946387 EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 04/09/2015 16:34:00 EUR 74
Samling ældre Lego i originalæsker (4)
Samling ældre Lego i originalæsker (4). Samling ældre Lego i originalæsker, æskenr 294, 266, 263 og 265. Eftersyn tilrådes. Fremstår med brugsspor samt fugtspor på æske(4) Lot no: 3945282 EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 04/09/2015 16:44:03 EUR 47
Samling Dinky biler i originalæsker samt benzinstation(13)
Samling Dinky biler i originalæsker samt benzinstation(13). Samling på 13 Dinky biler i originalæskeri samlekassette, samlemappe samt Gasoline benzinstation (16) Lot no: 3945286 EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 04/09/2015 16:44:50 EUR 221
Dungeons and Dragons Colossal Red Dragon
Dungeons and Dragons Colossal Red Dragon. Dungeons and Dragons Colossal Red Dragon, Limited Edition, ubrugt i original emballage. Emballage størrelse 39 x 40 x d.25,5 cm. Lot no: 3946215 EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 04/09/2015 17:56:00 EUR 44
Schleich m.fl. Stor samling legetøjsdyr
Schleich m.fl. Stor samling legetøjsdyr. Schleich samt andre legetøjsproducenter. Stor samling legetøjsdyr af plastik/gummi. Fremstår med brugsspor/snavs. Lot no: 3954852 EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 04/09/2015 18:25:00 EUR 255
Yamaha YTS62, tenor saxophone
Yamaha YTS62, tenor saxophone. Yamaha YTS62, tenor saxophone from 2007. Incl. case, stand and assorted accessories. A few traces of wear. Lot no: 3814836 EUR 1,876 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04/09/2015 18:27:00 EUR 1,340
Två kartor över Stockholm
Två kartor över Stockholm. KARTOR STOCKHOLM (2). Wägvisare i Stockholm 1851 och ett blad över Danviken och Järla sjö. Sent 1800-tal.. 2 litograferade kartor, ca 35x37/26x38 cm.. Båda tryckta på tunt papper Lot no: 3953630 EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk Online 04/09/2015 18:30:00
Stor satsuma vase af fajance, 1900-tallets begyndelse
Stor satsuma vase af fajance, 1900-tallets begyndelse. Stor satsuma vase af fajance, dekoreret med emaljefarver. 1900-tallets begyndelse. H. 61 cm. Lot no: 3954242 EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 04/09/2015 18:35:00 EUR 44
Samling piber (16)
Samling piber (16). Bestående af Stanwell, bla. Varis, BBB 'Medina' og 'Minerva', 'Christmas 1996', Pimpernel Blue, Royal Danish, Jeantet Lady, Orlik Golden contrast og Deluxe samt Chacom m.fl. Brugsspor, enkelt pibe med kraftige mærker. (16) Lot no: 3949611 EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 04/09/2015 18:44:00 EUR 90
Forgyldt kinesisk relief 1800 tallet
Forgyldt kinesisk relief 1800 tallet. Forgyldt kinesisk relief / panel med udskårne figurer i landskab h.31 x 16 x d.6,5 cm. Aldersrelateret stand, tørrerevner, afslag. Lot no: 3946577 EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 04/09/2015 18:57:00 EUR 47
Vintønde
Vintønde. Vintønde af træ med bånd af metal, 1900-tallet. H. 62 Ø 44 cm. Fremstår med alders- og brugsspor. Lot no: 3943241 EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 04/09/2015 19:09:00 EUR 111
Stockholm planscher ca 1890/1910
Stockholm planscher ca 1890/1910. STOCKHOLM PLANSCHER. 15 litograferade planscher med tryckt text, över Stockholm, varierande storlekar, mest ca 20x84 cm, bl.a. tryckta hos Paul Heckscher och Nils Gleerup ca 1890-1910. Några i färg. Samt Strömer, Stockholm från Jacobs kyrktorn, efter foto av Jaeger, ca 1860, ca 43x68 cm (skadad) Lot no: 3953637 EUR 160 SE, Stockholms Auktionsverk Online 04/09/2015 19:12:00
Samling afrikanske instrumenter (7)
Samling afrikanske instrumenter (7). Samling afrikanske instrumenter af naturmaterialer. Fremstår med brugsspor. (7) Lot no: 3955394 EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 04/09/2015 19:15:00 EUR 67
Håndbygget sejlskib model Argo
Håndbygget sejlskib model Argo. Håndbygget sejlskib model Argo udført i lakeret træ med sejl i lærred. Mål 120 cm lang. Fremstår usamlet i original emballage. Samle anvisning medfølger. Kan samles på 10 minutter. Lot no: 3759802

EUR 268 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04/09/2015 19:17:00 EUR 134
Metronome System Maelzel, Germany ca 1900 i trä
Metronome System Maelzel, Germany ca 1900 i trä. Metronome System Maelzel, Germany ca 1900 i trä. Höjd ca 23 cm. Spricka i trä på baksidan. Patina. Lot no: 3946915 EUR 128 SE, Malmö, Baltzarsgatan 04/09/2015 19:17:00 EUR 32
Schuco. Mekanisk trafikbetjent, 'Flic 4520'
Schuco. Mekanisk trafikbetjent, 'Flic 4520' . Schuco. Mekanisk trafikbetjent, 'Flic 4520' af bemalet blik. Optræksnøgle medfølger, ligger i org. emballage. 'Made in U.S.-Zone Germany'. H. 12,5 cm. Original emballage medfølger. Brugsspor; fjederen er 'trukket over' virker derfor ikke. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Lot no: 3954538 EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 04/09/2015 19:27:00 EUR 60
Par Tupilakker (2)
Par Tupilakker (2). To tupilakker skåret ca 1950/60 Højde 11 cm. Cites certifikat fra Naturstyrelsen til handel indenfor EU medfølger. Certifikatet gælder kun for et salg. Ved handel uden for EU, skal der søges eksport / import tilladelse for udlevering. Lot no: 3806556 EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 04/09/2015 19:32:00 EUR 181
Poul Henningsen. Mahogany pianette, produced by Andreas Christensen
Poul Henningsen. Mahogany pianette, produced by Andreas Christensen. Poul Henningsen 1894-1967. Mahogany pianette. Clinker-built front. Designed c. 1943 and produced by Andreas Christensen, model 7986. H. 92 W. 128 D. 44 cm. Minor signs of wear. Lot no: 3953558 EUR 1,876 DK, Herlev, Dynamovej 04/09/2015 19:34:00 EUR 751
Buddha
Buddha . Buddha af forsølvet messing, siddende i mediterende stilling på lotustrone. Tibet. H. 20 cm. Lot no: 3939069 EUR 201 DK, Aarhus, Egå Havvej 04/09/2015 19:40:00 EUR 101
Samling kunstlitteratur. (11)
Samling kunstlitteratur. (11). Samling bøger omhandlende kunst, Michael Kvium bl.a. 'Det trykgrafiske værk 1979-2006', 'Fools', 'Jorn international' m.fl. Enkelte dubletter. Alm. brugsspor. (11) Lot no: 3951781 EUR 402 DK, Herlev, Dynamovej 04/09/2015 19:41:00 EUR 84
Crucianelli elektrisk harmonika med pedalforstærker.  (2).
Crucianelli elektrisk harmonika med pedalforstærker. (2).. Crucianelli elektrisk harmonika med pedalforstærker, samt diverse ledninger. ransportkasse medfølger. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (2). Lot no: 3946358 EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 04/09/2015 19:41:00 EUR 50
Vintage el-guitar, 1960'erne
Vintage el-guitar, 1960'erne. Vintage el-guitar med massiv hvidlakeret krop, hals og hoved af mahogni, gribebræt af rosentræ. 1960'erne. Senere justeringsknapper. Fremstår med aldersrelateret slitage og skævhed i hals. Elektronik bør efterses. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Lot no: 3955374 EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 04/09/2015 19:43:00 EUR 147
Et par Ch'ien-Lung tallerkener. 1700-tallet. (2)
Et par Ch'ien-Lung tallerkener. 1700-tallet. (2). Et par Ch'ien-Lung tallerkener dekoreret med sceneri med figurer, blomster og traner, overglasurbemalet med emalje og guld, underglasurbemalet i blåt. 1700-tallet. Ø ca. 22 cm. Fremstår med minimale chips på kant. (2) Lot no: 3954730 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 04/09/2015 19:43:00 EUR 127
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 30  >>