Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched in Hobby and collectibles in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 23  >> ListGallery Lots per page
Trærelief dekoreret med embedsmand, Kina ca. 1900
Trærelief dekoreret med embedsmand, Kina ca. 1900. Trærelief med tre malerier i form af embedsmand med kone, gouache på papir. Kina ca. 1900, H 39 cm. Lot no: 3650211 EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 18/12/2014 15:24:24 EUR 44
Ravklump, ca. 78 gr
Ravklump, ca. 78 gr. Ravklump, ca. 78 gr., uforarbejdet. Fundet på Læsø, Danmark. Lot no: 3652144 EUR 202 DK, Aalborg, Nibevej 18/12/2014 15:25:00 EUR 551
Tre bind med tegneserier (3)
Tre bind med tegneserier (3). Tre bind med div. tegneserier bl.a. Anders And, Supermand og Doktor Solar, Magnus robotternes overmand. (3) Lot no: 3643974 EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 18/12/2014 15:26:16 EUR 40
Rituel stenkølle. Nordamerika
Rituel stenkølle. Nordamerika. Rituel stenkølle med bånd og stav prydet med perler. Nordamerika. 1900-tallet. L. 46 cm. Lot no: 3651967 EUR < 125 DK, Hørsholm, Vibe Alle 18/12/2014 15:27:00 EUR 44
Dansk rav. To halskæder med ravstykker m.m. 103 gr. (7)
Dansk rav. To halskæder med ravstykker m.m. 103 gr. (7). Halskæde af polerede ravstykker m/ knude ml. hvert stykke samt lås. L. 52 cm. Dertil fem mindre, polerede ravstykker samt justerbar halssmykke af læder med tre lyse, polerede ravstykker. Samlet vægt ca. 103 gr. (7) Lot no: 3658570 EUR 161 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18/12/2014 15:30:00 EUR 50
Danske ravklumper, ca. 1120 gr. Læsø
Danske ravklumper, ca. 1120 gr. Læsø . Danske ravklumper, ca. 1120 gr., uforarbejdet. Fundet på Læsø, Danmark. Lot no: 3652072 EUR 672 DK, Aalborg, Nibevej 18/12/2014 15:31:00 EUR 1,075
Ravklumper, ca. 238 gr
Ravklumper, ca. 238 gr . Ravklumper, ca. 238 gr., delvis forarbejdet. Fundet på Læsø, Danmark. Lot no: 3652276 EUR 269 DK, Aalborg, Nibevej 18/12/2014 15:35:00 EUR 168
Jydsk Telefon Aktieselskab. Vægtelefon af ådret træ og metal
Jydsk Telefon Aktieselskab. Vægtelefon af ådret træ og metal. Jydsk Telefon Aktieselskab. Vægtelefon af delvist ådret træ og metal. H. ca. 70 cm. Fremstår med aldersrelaterede spor og mærker. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Lot no: 3660886 EUR < 125 DK, Hørsholm, Vibe Alle 18/12/2014 15:35:37 EUR 67
Samling frimærker Danmark og Grønland
Samling frimærker Danmark og Grønland. Samling frimærker Danmark og Grønland. Stemplet, ustemplet og postfrisk, 21 stk. skilling i 1882 Våbentype, nogle fejlplaceret. Mappe med mini. ark og diverse små ark. Album med firblokke, postfærge og porto. Album med 5 sider postfrisk. Grønland med Amerika udgaven, komplet stemplet. Fra ... Lot no: 3648416 EUR 403 DK, Kolding, Trianglen 18/12/2014 15:35:56 EUR 269
Halskæder af rav (10)
Halskæder af rav (10). Halskæder af rav, L. 50 - 80 cm. Vægt, ca. 449 (10) Lot no: 3660290 EUR 242 DK, Aalborg, Nibevej 18/12/2014 15:39:37 EUR 74
Danske ravklumper, ca.  337 gr. Læsø (10)
Danske ravklumper, ca. 337 gr. Læsø (10). Danske ravklumper, ca. 337 gr., uforarbejdet. Fundet på Læsø, Danmark (10) Lot no: 3652069 EUR 1,075 DK, Aalborg, Nibevej 18/12/2014 15:40:00 EUR 1,478
Samling böcker, främst om idrott, ca 3 hyllmeter
Samling böcker, främst om idrott, ca 3 hyllmeter. Samling böcker, främst om idrott. ca 3 hyllmeter. Bl.a. Fotboll årgång 1957-1983. Årets fotboll VM-året 1958 samt 1969-70. Ishockey, 15 band, ej komplett, årgång 1965-1985. Varierande skick. Lot no: 3628878 EUR < 125 SE, Örebro, Aspholmen 18/12/2014 15:42:19 EUR 50
Bernstein-Kugel ca. 135,72 ct. und 29 g., poliert
Bernstein-Kugel ca. 135,72 ct. und 29 g., poliert . Bernstein-Kugel ca. 135,72 ct. und 29 g. poliert Kugel ca. 38,8 x 35,8 mm. Lot no: 3499942 EUR 600 DE, Hamburg, Große Elbstraße 18/12/2014 15:47:00 EUR 200
Elefant aus Sterlingsilber mit Bernstein
Elefant aus Sterlingsilber mit Bernstein. Elefant gefertigt aus 925 Sterlingsilber - punziert, mittig eine polierte Bernsteinkugel Ø ca. 15,8 mm, Augen jeweils ein facettierter Stein. Abmessungen Elefant max. ca. 39 x 15,8 x 26 mm, Bernsteinplatte max. ca. 51 x 27 mm, Bernstein wärmebehandelt, Gewicht ca. 29,2 g. Lot no: 3647356

EUR 210 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 18/12/2014 15:48:00 EUR 150
Parker Duofold (2)
Parker Duofold (2). Parker Duofold fyldepenne. Èn mrk. 14 kt..Fremstår med alm. brugsspor. (2) Lot no: 3602267 EUR 202 DK, Aalborg, Nibevej 18/12/2014 15:53:00 EUR 40
Fotoalbum (5)
Fotoalbum (5). Fotoalbum med gamle portrætfotos. 1800/1900 tallet. Fremstår med slitage. (5) Lot no: 3657848 EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 18/12/2014 16:11:00 EUR 71
Fat, jakaranda, 6 st
Fat, jakaranda, 6 st. Fat, jakaranda, 1960-tal, 30x20 cm. Besticksrepor. (6) Lot no: 3658290 EUR < 125 SE, Stockholm, Slakthusgatan 18/12/2014 16:15:36 EUR 37
Silvertone elbas
Silvertone elbas. Silvertone elbas med stativ. Fremstår med lettere brugspræg og enkelte ridser. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Lot no: 3657387 EUR 134 DK, Aarhus, Egå Havvej 18/12/2014 16:45:00 EUR 40
Halskæder af rav (10)
Halskæder af rav (10). Halskæder af rav, L 60 - 76 cm. Vægt, ca. 483 gr (10) Lot no: 3661022 EUR 242 DK, Aalborg, Nibevej 18/12/2014 16:45:03 EUR 54
Halskæder af rav (10)
Halskæder af rav (10). Halskæder af rav, L 46 - 72 cm. Vægt, ca. 446 gr (10) Lot no: 3661176 EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 18/12/2014 16:46:09 EUR 50
Afrikansk skulptur
Afrikansk skulptur. Afrikansk skulptur. Skuren i trä. Av nyare tillverkning. Höjd 32,5 cm. Behöver monteras. Sprickor. Lot no: 3612999 EUR < 125 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 18/12/2014 16:51:00 EUR 32
Halskæder og armbånd af rav (20)
Halskæder og armbånd af rav (20). Halskæder, L 46 - 80 cm og armbånd, L 18 - 22 cm. Vægt, ca. 422 gr. Fremstår med defektheder. Fejl og mangler forekommer (20) Lot no: 3661192 EUR 242 DK, Aalborg, Nibevej 18/12/2014 16:52:20 EUR 74
Grønlandica, tupilakker m.m. (7)
Grønlandica, tupilakker m.m. (7). Grønlandica, samling figurer og tupilakker, udskåret af hjortetak samt fedtsten- og stenfigurer. H. 5-15 cm. L. 8-22 cm. (7) Lot no: 3658695 EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 18/12/2014 16:57:00 EUR 188
Kinesisk røgelseskar samt fad (2)
Kinesisk røgelseskar samt fad (2). Kinesisk røgelseskar samt fad af messing, fad på fod af træ. 1900-tallet. Ø 41 cm. Fremstår med brugspræg. (2) Lot no: 3657390 EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 18/12/2014 17:04:00 EUR 40
Falck redningskorps. Tekno biler samt div. tilbehør (6)
Falck redningskorps. Tekno biler samt div. tilbehør (6) . Falck Redningskorps. Fem Tekno biler af blik bestående af bl.a. ambulance med bårre, stigevogn, ladvogn samt anhænger. Diverse reserve medfølger. Produceret 1935-1955. Fremstår med alders- og brugsspor; diverse mangler og defekter må påregnes. (6) Lot no: 3658818 EUR 242 DK, Roskilde, Store Hedevej 18/12/2014 17:34:11 EUR 215
Märklin. Togsæt (2 kasser)
Märklin. Togsæt (2 kasser). Märklin. Togsæt best. af: 5 lokomotiver og ca. 10 vogne, div. skinner, transformatorer, huse med mere. Eftersyn tilrådes. Brugsslitage. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Lot no: 3656158 EUR 336 DK, Roskilde, Store Hedevej 18/12/2014 17:37:54 EUR 222
Georg Jensen juleuroer (30)
Georg Jensen juleuroer (30). Georg Jensen juleuroer. Fra 1984 til 2012 samt løst medfølgende spiralophæng. Fremstår i originale æsker. (30) Lot no: 3644783 EUR 605 DK, Roskilde, Store Hedevej 18/12/2014 17:39:20 EUR 860
En samling nissedukker (ca. 25)
En samling nissedukker (ca. 25). En samling nissedukker, L. 25 - 43 cm. En julebuk af halm medfølger. (ca. 25) Lot no: 3652732 EUR 202 DK, Roskilde, Store Hedevej 18/12/2014 17:39:56 EUR 121
Samling ravsmykker og ravklumper.
Samling ravsmykker og ravklumper. . En stor klump af Kopal/umodnet rav på ca. 69,8 gram. Mål ca. 9x6,5x2,5 cm. Fundet i Danmark. En samling af upolerede stykker, på 273,84 gr. enkelte kopalstyker kan forekomme. Halskæde af ravstykker, med knaplukke. Længde: ca 40 cm. Samt matchende armbånd, ca 18 cm. En 8-rækket halskæde af ... Lot no: 3652057

EUR 202 DK, Roskilde, Store Hedevej 18/12/2014 17:45:14 EUR 87
Schweiz. 20 Francs guld, 1927. Danmark, 10 krone, guld, 1913 (2)
Schweiz. 20 Francs guld, 1927. Danmark, 10 krone, guld, 1913 (2). Schweiz. 20 Francs guld, 1927. Danmark, 10 krone, guld, 1913. (2) Lot no: 3655157 EUR 296 DK, Roskilde, Store Hedevej 18/12/2014 17:45:32 EUR 296
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 23  >>