Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched in Hobby and collectibles in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 36  >> ListGallery Lots per page
Danish amber, North Sea,  approx. 206 grams
Danish amber, North Sea, approx. 206 grams. Piece of Danish amber, approx. 206 grams. H. 7x8.5x5 cm. According to consignor, found by North Sea. Lot no: 3762186 EUR 1,741 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/03/2015 16:40:50 EUR 1,339
Samling tegneserier
Samling tegneserier . Samling tegneserier best. af bla. Basserne, Fantomet, Luky Look, Anders And, Asterix, og Tin Tin. Fremstår med brugsspor, fejl og mangler kan forkomme. Lot no: 3764926 EUR 134 DK, Aarhus, Egå Havvej 27/03/2015 16:43:00 EUR 50
Håndbygget sejlbåd model Argo
Håndbygget sejlbåd model Argo. Håndbygget sejlbåd model Argo udført i lakeret træ med sejl i lærred. Mål 120 cm lang. Fremstår usamlet i original emballage. Samle anvisning medfølger. Kan samles på 10 minutter. Lot no: 3759802

EUR 268 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/03/2015 17:02:00 EUR 134
Stort krucifiks af træ og metal.
Stort krucifiks af træ og metal.. Stort krucifiks af træ og metal. H. 68,5 cm., B. 30,5 cm. Fremstår med alders/brugspræg, anløbet på metal.. Lot no: 3776000 EUR < 125 DK, Herning, Engdahlsvej 27/03/2015 17:03:00 EUR 97
Bojan Kina
Bojan Kina. BOJAN, porslin, Kina, 1800-tal, dekor i famille rosefärger av figurscen, total höjd ca 22 cm Lot no: 3775130 EUR 321 SE, Stockholms Auktionsverk Online 27/03/2015 17:21:00
Samling forarbejdet og uforarbejdet rav, ca. 35 gram (5)
Samling forarbejdet og uforarbejdet rav, ca. 35 gram (5). Samling forarbejdet og uforarbejdet rav, ca. i alt 35 gram, største stykke ca. 18 gr.(5) Lot no: 3773106 EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 27/03/2015 17:24:34 EUR 44
Fire emaljeskilte for St. Clemens mejeri, ca. 1960erne (4)
Fire emaljeskilte for St. Clemens mejeri, ca. 1960erne (4). Fire trekantede emaljeskilte fremstillet for St. Clemens mejeri hhv. med St. Clemens logo samt tekst 'MÆLK'. H. 55 B. 109 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor i form af ridser og skrammer. (4) Lot no: 3773906 EUR 335 DK, Roskilde, Store Hedevej 27/03/2015 17:29:00 EUR 77
Tubkikare 1900-talets början
Tubkikare 1900-talets början. TUBKIKARE, 1900-talets början, mässing, längd ca 87 cm, medföljande fodral i läder Lot no: 3775134 EUR 128 SE, Stockholms Auktionsverk Online 27/03/2015 17:33:00
Bojan Kina
Bojan Kina. BOJAN, porslin, Kina, 1800-tal, dekor i famille rosefärger av figurscen, lock i trä med genombruten dekor, total höjd ca 22 cm Lot no: 3775135 EUR 214 SE, Stockholms Auktionsverk Online 27/03/2015 17:36:00
Emaljeskilt, 'MZ Service'
Emaljeskilt, 'MZ Service'. Emaljeskilt, 'MZ Service', 87 x 56 cm. Fremstår med mindre brugsspor, enkelte afslag. Lot no: 3776592 EUR 335 DK, Herlev, Dynamovej 27/03/2015 17:46:17 EUR 94
Bärnstenar med inneslutningar (9)
Bärnstenar med inneslutningar (9). Bärnsten med inneslutningar, 9 stycken. Största Storlek c a 3 cm (för exakta mått se bild 2). Vikt c a 11 gram. USB-minne med bilderna medföljer. Denna bärnsten kommer från en av Sveriges största privata samling av bärnsten med fossila inneslutningar. Samlingen har bl a använts i ... Lot no: 3776491 EUR < 125 SE, Stockholm, Slakthusgatan 27/03/2015 17:48:04 EUR 43
Kinesiske amuletter, jade (5)
Kinesiske amuletter, jade (5). Kinesiske amuletter udskåret af jade. 1900/2000-tallet. L. 3 - 7 Ø 5 cm. (5) Lot no: 3757482 EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 27/03/2015 18:06:00 EUR 47
Figuriner
Figuriner . FÅGELFIGURINER 3 st, porlsin, Kina, 1900-tal, höjd 15-25 cm Lot no: 3775144 EUR 128 SE, Stockholms Auktionsverk Online 27/03/2015 18:18:00
Rohbernstein, Klumpen ca. 102 g.
Rohbernstein, Klumpen ca. 102 g.. Rohbernstein, Klumpen ca. 102 g. Maße: ca. 81 x 50 x 35 mm. Lot no: 3762473 EUR 900 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27/03/2015 18:36:00 EUR 600
Kinesiske figurer, brunlig jade (3)
Kinesiske figurer, brunlig jade (3). Kinesiske figurer udskåret af brunlig jade. 1900/2000-tallet. L. 4 - 4,5 cm. (3) Lot no: 3757476 EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 27/03/2015 18:37:00 EUR 40
Tubkikare 1900-talets början
Tubkikare 1900-talets början. TUBKIKARE, 3 st, 1900-talets början, mässing, längd ca 39,5-54 cm Lot no: 3775151 EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk Online 27/03/2015 18:39:00
Bronze icon, 'Der Heilige Nikolaus', c. 1800
Bronze icon, 'Der Heilige Nikolaus', c. 1800. Bronze icon, 'Der Heilige Nikolaus', c. 1800. Icon of the Russian national saint, corners featuring Jesus and Maria, background featuring blue and white enamel, 28 cm x 24.5 cm. Lot no: 3745357 EUR 1,400 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27/03/2015 18:46:00 EUR 850
Kinesiske figurer, gullig jade (2)
Kinesiske figurer, gullig jade (2). Kinesiske figurer udskåret af gullig jade. 1900/2000-tallet. L. 6-7 cm. (2) Lot no: 3757474 EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 27/03/2015 18:59:00 EUR 50
Samling ældre legetøj (28)
Samling ældre legetøj (28). Samling ældre legetøj bestående af blandt andet: Glas med hønseringe og trækugler, Tekno trækhund, svensk leddelt figur, trækvogne, bliktog, blikskib mm. Fremstår med brugsspor samt fejl og mangler. (28) Lot no: 3774036 EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27/03/2015 19:00:00 EUR 562
Ved julelampens skær, mm.
Ved julelampens skær, mm.. Samling julehæfter bestående af: Ved julelampens skær fra 1909. jul i hjemmet, julesne samt familiejul, mm. Fremstår med aldersrelateret slitage, eks. i form af defekte omslag. Lot no: 3735445 EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/03/2015 19:03:00 EUR 40
Samling leksaker 1800/1900-tal (4)
Samling leksaker 1800/1900-tal (4). Samling leksaker 1800/1900-tal. Nalle, leopard, porslinsdocka samt dockvagn. L: 27-30 cm. Docka märkt Germany, huvud i porslin, blundögon. Vagn i flätad rotting, H: 95 cm. Bruksslitage, nallar med hårt bruksslitage. (4) Lot no: 3738040 EUR 171 SE, Malmö, Baltzarsgatan 27/03/2015 19:03:00 EUR 43
Fleischmann / Lima / Roco. Stor samling modeltog med div. tilbehør
Fleischmann / Lima / Roco. Stor samling modeltog med div. tilbehør. Fleischmann / Lima / Roco. Stor samling modeltog best. af; 7 div. lokomotiver, heraf 3 i originale æsker; talrige vogne, adskillige i originale æsker; kasse med div. bygninger, køretøjer mv.; kasse med div. el-tilbehør bl.a. div. transformatorer mv.; kasse med div. skinne materiel. Fremstår med ... Lot no: 3773633 EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 27/03/2015 19:04:00 EUR 308
Schuco Flugzeug Radiant 5600 PanAm
Schuco Flugzeug Radiant 5600 PanAm. Modellflugzeug Schuco Radiant 5600 PanAm. Metall, mehrfarbig lackiert, Kunststoff, Plexiglas. Verschiedene Funktionen, getrennt schaltbar durch Regler an der Oberseite des Korpus. Unterseitig Batteriefach. Original aus den 1960er Jahren. L. 42 cm, Spannweite: 48 cm. Auf der Unterseite bez.: ... Lot no: 3695223 EUR 600 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27/03/2015 19:10:00 EUR 300
Vas Kina
Vas Kina. VAS, porslin, Kina, 1900-tal, bär märkning, dekor i emaljfärger av figurscen, höjd ca 49 cm Lot no: 3775158 EUR 321 SE, Stockholms Auktionsverk Online 27/03/2015 19:12:00
Schatz, skibsur, barometer samt klokke (3)
Schatz, skibsur, barometer samt klokke (3) . Schatz, skibsur samt barometer i kasser af messing, urskive med romertal, facetslebet glas. Optræksnøgle medfølger. Ø. 18 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Dertil messingklokke B 27 cm, med jernophæng. Efterfølgende afprøvning af uret har påvist at det ikke virker. (3) Lot no: 3774684 EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27/03/2015 19:12:00 EUR 70
Mandolin Banjo af træ og metal, nogle strenge mangler. L.58 cm.
Mandolin Banjo af træ og metal, nogle strenge mangler. L.58 cm.. Mandolin Banjo af træ og metal, nogle strenge mangler. L.58 cm. Lot no: 3772073 EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 27/03/2015 19:14:00 EUR 44
Fanø amber, approx. 230 g. (10)
Fanø amber, approx. 230 g. (10). Amber found on Fanø, North Sea. Ten pieces, polished and unpolished. One piece made as pendant. Largest pieces weight 44 g., 37 g. and 31 g. Total weight approx. 230 g. (10) Lot no: 3752308 EUR 1,339 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/03/2015 19:18:00 EUR 536
Träskulpturer, Liberia och Nigeria, 1900-tal (2)
Träskulpturer, Liberia och Nigeria, 1900-tal (2). Träskulpturer, Liberia och Nigeria, 1900-tal. Fettisch figur i trä och tyg, H: 41 cm. Undertill ett mynt från Congo. Spricka, slitage. Spådomsfigur, Dan-Mano skuptur i trä i form av sittande kvinna. H: 28,5 cm. Skada på fot.(2) Lot no: 3772051 EUR 161 SE, Malmö, Baltzarsgatan 27/03/2015 19:21:00 EUR 32
Grønlandica: Maske af fedtsten
Grønlandica: Maske af fedtsten. Grønlandica: Maske af fedtsten. H. 31, B. 23 cm. Bagpå sign. NL? samt med lædersnor til vægophæng. Lot no: 3766514 EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 27/03/2015 19:24:00 EUR 87
Luba Kifwebe mask
Luba Kifwebe mask . MASK, Luba Kifwebe, Zaire, skuret trä i form av lejon, längd ca 44 cm Lot no: 3775163 EUR 161 SE, Stockholms Auktionsverk Online 27/03/2015 19:27:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 36  >>