Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched in Hobby and collectibles in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 29  >> ListGallery Lots per page
Skål i celadon, Sung
Skål i celadon, Sung. Skål i celadon, Sung, räfflad i godset, höjd ca 4,5 cm. nagg samt slitage. Lot no: 4272177 EUR < 125 SE, Stockholm, Slakthusgatan 28/05/2016 09:17:00 EUR 32
Korg i rotarbete
Korg i rotarbete. KORG, rotarbete, 1800-tal, diameter ca 41, höjd ca 33 cm Lot no: 4280500 EUR 270 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28/05/2016 10:03:00
Paraplyställ
Paraplyställ. PARAPLYSTÄLL, porslin, Kina 1800/1900-tal, floral dekor i underglasyrblått, höjd ca 65, diameter 23 cm Lot no: 4280505 EUR 324 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28/05/2016 10:18:00
Urnor med lock
Urnor med lock. URNOR med lock, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av dansande gräshoppar, höjd ca 19 cm Lot no: 4280522 EUR 216 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28/05/2016 11:24:00
Trampflygplan Nordiska Kompaniet
Trampflygplan Nordiska Kompaniet. FLYGPLAN, 1930-tal, brickmärkt NK för Nordiska Kompaniet, i lackerad metall, trampdrivet med styrfunktion, roterande propeller, längd 136, vingspann 122 cm. . Proveniens: Greve Sten Bielke Lot no: 4280536 EUR 1,079 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28/05/2016 12:21:00
Famille-rose Vase mit figürlicher Szene, China, späte Qing-Dynastie
Famille-rose Vase mit figürlicher Szene, China, späte Qing-Dynastie. Famille-rose Vase mit figürlicher Szene, China, späte Qing-Dynastie (1644-1911). Porzellan mit polychromer Emailbemalung, Hals innen seladonfarben. Wandung mit spielenden Kindern in einem Garten. H. 23 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, partiell leichter Berieb. Lot no: 4264868 EUR 400 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28/05/2016 12:58:00 EUR 200
Elgström Människor och andar mm om Lappland
Elgström Människor och andar mm om Lappland. LAPPLAND (3). Lappland. Det stora svenska framtidslandet. Utg. O. Bergqvist - Fr. Svenonius. 1908. Tvärfolio. Kolorerade planscher o.a. illustrationer efter John Bauer o.a. Vitt originalklotband, . ELGSTRÖM, OSSIAN. Människor och andar. Eskimåmyter i bild. Stockholm 1921. . Folio. Inklistrade, k... Lot no: 4280545 EUR 216 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28/05/2016 13:00:00
Samling af bøger, ugeskrift for retsvæsnet (38)
Samling af bøger, ugeskrift for retsvæsnet (38). Samling af bøger, ugeskrift for retsvæsnet. Fremstår med brugsspor. (38) Lot no: 4281411 EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 28/05/2016 13:14:59 EUR 40
Astrid Lindgren ca 50 vol bl.a. förstaupplagor
Astrid Lindgren ca 50 vol bl.a. förstaupplagor. ASTRID LINDGREN. Ca 50 volymer av Astrid Lindgren, bl.a. 18 originalupplagor. Titlar bl.a. Vi på Saltkråkan, 1964, Emil i Lönneberga, 1963, Än lever Emil i Lönneberga, 1970, Pippi går ombord (3 uppl), några dubbletter, ca 50 vol totalt, varav 3 böcker om Lindgren. Lot no: 4280552 EUR 324 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28/05/2016 13:21:00
Utmaningsbrev
Utmaningsbrev. UTMANINGSBREV författat av Gustaf III för riddartspelet hållet på Ekolsund 1776, brevet är ställt till 6 namngivna personer, tryckt, ram från 1700/1800-tal och med färgad passepartout, passepartoutens innermått ca 42 x 58 cm. Lot no: 4280559 EUR 539 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28/05/2016 13:42:00
Böcker bl.a. teologi
Böcker bl.a. teologi. ÄLDRE BÖCKER, bl.a. teologi, historia, Bibel, Norrköping 1735, Tilesius, Evangeliorum anniversariorum analysis, del 4 1649, Lot no: 4280564 EUR 162 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28/05/2016 14:09:00
Vas i porslin Kina 1700-tal
Vas i porslin Kina 1700-tal. VAS, porslin, Kina, mandarindekor, 1700-tal, kartuscher med palatsscener, med hänklar i järnrött och guld, höjd 28 cm Lot no: 4280580 EUR 431 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28/05/2016 15:09:00
Mindre bojan tallrik koppar
Mindre bojan tallrik koppar. BOJAN, KOPPAR MED FAT, TALLRIK, 4 dlr., porslin, Kina, Kangxi (1662-1722) samt Qianlong (1736-1795), varierande dekor i famille rose samt underglasyrblått, bojanens höjd 11 cm, tallrikens diameter 23 cm Lot no: 4280583 EUR 162 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28/05/2016 15:18:00
Resor, jakt mm flera med planscher
Resor, jakt mm flera med planscher. RESOR, bl.a. Lloyd, Anteckningar under ett tjuguårigt vistande i Skandinavien. del 2 1855, dedikation från översättaren, Lundsten, Beskrifning öfver storfurstendömet Finland, 1864, Skogman, Fregatten Eugenies resa omkring jorden, 1854-55, Mellin, Sverige, 1840 Lot no: 4280591 EUR 162 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28/05/2016 15:42:00
Zwei Bierkrüge, um 1900, Deckel aus Zinn und 800er Silber (2)
Zwei Bierkrüge, um 1900, Deckel aus Zinn und 800er Silber (2). Zwei Bierkrüge, um 1900. Ein Bierkrug aus Steingut mit Wappendarstellung, Zinndeckel mit Monogramm und Datierung 1901. Ein Bierkrug aus Glas mit geschliffenem Rippendekor, Deckel aus 800er Silber mit eingearbeiteten Münzen und stehender Figur, Deutschland punziert, Inschrift 'Das Krankenhaus ... Lot no: 4271345 EUR 400 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28/05/2016 15:57:00 EUR 200
Daktyliotek
Daktyliotek. DAKTYLIOTEK, 1800/1900-tal, reliefer i gips med bl a svensk och fransk kungalängd enskilda bl a minnesmedaljen över Gustav (III:s) födelsedag 1761, själva träasken i tre våningar där de svenska regenterna och de enskilda under sitter fastmonterade, handskrivna förteckningar och regentlängder medf... Lot no: 4280600 EUR 216 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28/05/2016 16:21:00
Danmarks Frugtsorter 1950
Danmarks Frugtsorter 1950. PEDERSEN, A. Danmarks Frugtsorter. I-II. Köpenhamn 1950.. Färgplanscher. Samtida gröna hfrbd. 2 vol Lot no: 4280603 EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28/05/2016 16:30:00
Kakemon Kina
Kakemon Kina. KAKEMON, Kina, 1900-tal, motiv med klippformation, bildyta 85x38 Lot no: 4280606 EUR 162 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28/05/2016 16:39:00
Skulpturgrupp med same
Skulpturgrupp med same. ERIK NORBERG (1913-2001): Same i akkja efter ren, skulpterat o bemålat trä, längd 31 cm Lot no: 4280611 EUR 129 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28/05/2016 17:06:00
Buddhastatyett
Buddhastatyett. BUDDHASTATYETT, silverfolierat lergods, höjd ca 16 cm Lot no: 4280613 EUR 324 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28/05/2016 17:12:00
Samiska träfigurer
Samiska träfigurer. TORBORG LINDBORG (1908-80), tillskriven: skulptur, GEORG JONSSON (1900-tal): 3 skulpturer, samer, skulpterat och bemålat trä, 9-12 cm Lot no: 4280624 EUR 129 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28/05/2016 17:45:00
Konvolut von Comic, Groschenromanen, u.a. Akim,  Tibor, Fulguros, Sigurd, Spiderman, Falk (80)
Konvolut von Comic, Groschenromanen, u.a. Akim, Tibor, Fulguros, Sigurd, Spiderman, Falk (80) . Konvolut von Comic, Groschenromanen, u.a. Akim, Tibor, Fulguros, Sigurd, Spiderman, Falk. 29 Akim Hefte (2,3,5,7,8,10,12-15,17,20,21,26-30,32,33,35-38,40,47,48,51,52). Weitere Hefte von Kinowa, Die gelben Hefte, die Falle am Rio de la Plata. Zusammen ca 80 Stück zusammen. Altersbedingte ... Lot no: 4235643 EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28/05/2016 17:49:00 EUR 40
Föremål med samisk tillverkning/anknytning
Föremål med samisk tillverkning/anknytning. SAMISKA FÖREMÅL, skulptur, trä, otydligt signerad, höjd 30 cm, kkulpturgrupp, hornrot, signerad JAS, längd 9 cm, kåsor, 2 st, längd 11-22 cm, relief, brons, signerad H-g 33, 11,5x17 cm, brevkniv i ben med graverad dekor, längd 21 cm Lot no: 4280629 EUR 162 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28/05/2016 18:12:00
Revalo/Gebruder Olhaver flickdocka
Revalo/Gebruder Olhaver flickdocka. GEBR. OHLHAVER BISKVI FLICKDOCKA, 1910-20-tal, huvud märkt "Germany, Revalo, 74", med insatta blå fasta ögon i glas, öppen mun med tänder, lblond hårperuk, kulledad kropp i trä och massa, klädd i nattlinne med spets, längd ca 54 cm Lot no: 4280631 EUR 216 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28/05/2016 18:18:00
'Erzählungen am Toilettentisch' und 'Lust und Laster' (2)
'Erzählungen am Toilettentisch' und 'Lust und Laster' (2). 'Erzählungen am Toilettentisch' und 'Lust und Laster'. 'Lust und Laster' - acht erotische Variationen, Drucke, 8 Blätter im Umschlag, 28 x 22 cm, Blätter teils leicht knickfaltig. Choisy Le Conin: 'Erzählungen am Toilettentische', illustriertes Titelblatt und 15 Tafeln mit Vollbildern unter ... Lot no: 4259913 EUR 300 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28/05/2016 18:25:00 EUR 150
Oljelampa, Indien
Oljelampa, Indien. Oljelampa, Indien. Brons, 1900-tal. Höjd 18 cm. Lot no: 4268393 EUR < 125 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 28/05/2016 18:35:00 EUR 35
Ridinger Die Rennthier 1736
Ridinger Die Rennthier 1736. RIDINGER, I. E. Die Rennthier erreichen ihre größe und Stärcke im 5ten Jahr.. Augsburg 1736. Graverad plansch av ren, text på tyska nertill, totalmått ca 350x430 mm. Ramad.. . Ur: Betrachtung der wilden Thiere, 1736. Lot no: 4280656 EUR 162 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28/05/2016 19:30:00
Penselvas Kina, 1800-tal.
Penselvas Kina, 1800-tal.. Penselvas Kina, 1800-tal. Dekor i underglasyrblått. Höjd 35 cm. 3 större naggar. Lot no: 4260733 EUR < 125 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 28/05/2016 19:52:00 EUR 32
Vaser
Vaser. VASER, 2 st., 18/1900-tal, Kina, porslin, dekor i underglasyrblått med motiv av fouhunder respektive drakar, bottnar med skrivtecken, höjd ca 13-23 cm Lot no: 4280668 EUR 216 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28/05/2016 19:54:00
Vas, porslin, Imari, Japan, Meiji, 1800/1900-tal
Vas, porslin, Imari, Japan, Meiji, 1800/1900-tal. Vas, porslin, Imari, Japan, Meiji, 1800/1900-tal. Rik heltäckande dekor med blommor och bladverk i järnrött, blått och guld. Höjd ca 34 cm. Äldre lagningar med smärre bortfall och senare bemålning. Invändiga missfärgningar efter växter. Lot no: 4275876 EUR < 125 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28/05/2016 19:55:00 EUR 32
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 29  >>