Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched in Hobby and collectibles in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 24  >> ListGallery Lots per page
Porzellanschüssel, China, 18.-19. Jhd.
Porzellanschüssel, China, 18.-19. Jhd.. Porzellanschüssel, China, 18.-19. Jhd., Darstellung von Tempelanlagen, Maße: H. ca. 9,5, Durchmesser ca. 24 cm. Lot no: 3890535 EUR 200 DE, Hamburg, Große Elbstraße 04/07/2015 11:22:35 EUR 40
Seks figurer af udskåret og bemalet træ i form af kinesiske vismænd (6)
Seks figurer af udskåret og bemalet træ i form af kinesiske vismænd (6). Seks figurer i form af kinesiske vismænd af udskåret og bemalet træ, 20/21 årh. H. 43-46 cm. Fremstår nusset, enkelte afslag kan forekomme. (6) Varelager efter ophørt kunsthandel. Lot no: 3892538 EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 04/07/2015 11:40:00 EUR 64
Piece of unpolished amber, Fanø, approx. 203 g.
Piece of unpolished amber, Fanø, approx. 203 g.. Danish amber found by the North Sea, Fanø. Unpolished genuine piece. Dimensions approx. 12.4 x 8 x 4.2 cm (widest area). Weight approx. 203 grams. Lot no: 3896552 EUR 1,608 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04/07/2015 12:17:00 EUR 1,072
Kvindefigur stående på sokkel af udskåret og bemalet træ
Kvindefigur stående på sokkel af udskåret og bemalet træ. Kvindefigur stående på sokkel af udskåret og bemalet træ, 20/21 årh. H. 130 cm. Fremstår nusset, enkelte afslag kan forekomme. Varelager efter ophørt kunsthandel. Lot no: 3891150 EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 04/07/2015 13:20:00 EUR 44
Silvermynt
Silvermynt. MYNT, 2 st, silver, Gustav III, 1 riksdaler, 1776, diameter 41 mm Lot no: 3892578 EUR 213 SE, Stockholms Auktionsverk Online 04/07/2015 13:36:00
Georg Jensen. Fyldepen, design Bo Bonfils
Georg Jensen. Fyldepen, design Bo Bonfils . Georg Jensen. Fyldepen af sterlingsølv, med blå kinalak, pennespids af irridium. To blækpatroner medfølger. Designet af Bo Bonfils. Stemplet Georg Jensen 925 S. L. 15 cm. Pennen er ikke længere i produktion. I original emballage, stadig forseglede i plast. Fremstår ubrugt. Lot no: 3615641 EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 04/07/2015 14:48:00 EUR 74
Zwei Cloisonné-Väschen, Japan, Ende 19. Jhd. (2)
Zwei Cloisonné-Väschen, Japan, Ende 19. Jhd. (2). Zwei Cloisonné-Väschen, Japan, Ende 19. Jhd., Darstellung von differenzierter Botanik und Schmetterlingen, Maße: H. ca. 13 cm, Durchmesser: ca. 8 cm. (2) Lot no: 3882713 EUR 600 DE, Hamburg, Große Elbstraße 04/07/2015 15:15:53 EUR 275
Våg, 'Columbus', tidigt 1900-tal
Våg, 'Columbus', tidigt 1900-tal. Våg Columbus tidigt 1900-tal. Mässing och gjutjärn. 0-1000 gr. Höjd:23 cm. Slitage, patina. Lot no: 3892012 EUR < 125 SE, Örebro, Aspholmen 04/07/2015 15:23:00 EUR 32
Porzellanvase, China, 19. Jhd.
Porzellanvase, China, 19. Jhd.. Porzellanvase, China, 19. Jhd., Darstellung von Blütenzweigen auf blau glasiertem Untergrund, vier Schriftzeichen auf dem Vasenboden, Maße: H. ca. 26,8 cm. Lot no: 3890527 EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 04/07/2015 15:29:00 EUR 45
'Double Happiness' Porzellanvase, China, 19. Jhd
'Double Happiness' Porzellanvase, China, 19. Jhd. 'Double Happiness' Porzellanvase, China, 19. Jhd, Maße: H. ca. 44 cm; Durchmesser ca. 18 cm. Lot no: 3890533 EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 04/07/2015 17:18:00 EUR 50
Bronzeräuchergefäß, China, 19. Jhd.
Bronzeräuchergefäß, China, 19. Jhd. . Bronzeräuchergefäß, China, 19. Jhd., Darstellung von mit verschiedenen Gütern beladenen Segelschiffen und umkreisenden Vögeln, Maße: ca. 22,5 cm. Lot no: 3890529 EUR 200 DE, Hamburg, Große Elbstraße 04/07/2015 17:47:00 EUR 40
Staropramen reklamskylt
Staropramen reklamskylt. REKLAMSKYLT, 1900-tal, Ryssland, "Staropramen", emalj, 40x80 cm. . PROVENIENS: Restaurang KGB, Stockholm Lot no: 3892598 EUR 213 SE, Stockholms Auktionsverk Online 04/07/2015 18:12:00
Two Cloisonné vases, China, 19th century (2)
Two Cloisonné vases, China, 19th century (2). Two Cloisonné vases, China, 19th century, hammered copper sheets, depiction of floral elements and birds, dimensions: H approx. 38 cm, diameter approx. 16 cm. (2) Lot no: 3859071 EUR 2,300 DE, Hamburg, Große Elbstraße 04/07/2015 18:16:00 EUR 1,800
Mask, Kete, Kongo
Mask, Kete, Kongo. Mask, Kete, Kongo, skuren i trä samt dekorerad med svärta och vit färg. Höjd 27 cm. Lot no: 3862940 EUR 532 SE, Stockholm, Slakthusgatan 04/07/2015 19:00:00 EUR 106
Mask, Lega, Kongo
Mask, Lega, Kongo. Mask, Lega, Kongo, skuren i trä samt vitkalkat ansikte. Höjd 25 cm. Lot no: 3862938 EUR 532 SE, Stockholm, Slakthusgatan 04/07/2015 19:05:00 EUR 319
Bärnsten/rav/amber ca 200g
Bärnsten/rav/amber ca 200g. Bärnsten/rav/amber ca 200g.Ett vintage halsband med naturligt formade stenar. Längd ca 44 cm. Lås metall. Ett defekt halsband med naturligt formade stenar. Lösa stenar naturligt formade. En pressad kula i metallhänge med kedja. Diameter ca 4 cm.Bruksslitage, defekta stenar, brott vid hål. Lot no: 3859180 EUR < 125 SE, Malmö, Baltzarsgatan 04/07/2015 19:09:00 EUR 32
Mask, Lega, Kongo
Mask, Lega, Kongo. Mask, Lega, Kongo, skuren i trä samt delvis vitkalkad. Höjd 25 cm. Lot no: 3862921 EUR 532 SE, Stockholm, Slakthusgatan 04/07/2015 19:10:00 EUR 319
Statyetter, Kongo, miniatyrer, 3 st
Statyetter, Kongo, miniatyrer, 3 st. Statyetter, 2 st, skurna i trä samt svärtade, bl.a. Tabwa. Höjd 11-14 cm. Ena statyetten med kraftig patina. (3) Lot no: 3862916 EUR 532 SE, Stockholm, Slakthusgatan 04/07/2015 19:15:00 EUR 213
Masker, miniatyrer, 4 st
Masker, miniatyrer, 4 st. Masker, Kongo, skurna i trä samt delvis kalkade, bl.a. Lega och Chokwe. Höjd 6-16 cm. (4) Lot no: 3862913 EUR 532 SE, Stockholm, Slakthusgatan 04/07/2015 19:20:00 EUR 213
Mask, Luba, Kongo
Mask, Luba, Kongo. Mask, Luba, Kongo, skuren i trä samt dekorerad med kalk och svärta. Höjd 39 cm. Lot no: 3862901 EUR 532 SE, Stockholm, Slakthusgatan 04/07/2015 19:25:00 EUR 319
Mask, Baaka, Congo
Mask, Baaka, Congo. Mask, Baaka, Congo, carved in wood, decorated with red colour. Bone eyes. H. 31 cm. Drying crack. Lot no: 3862894 EUR 1,064 SE, Stockholm, Slakthusgatan 04/07/2015 19:30:00 EUR 639
Mask Bembe
Mask Bembe. horn och utstående ögon rödvit Lot no: 3862888 EUR 532 SE, Stockholm, Slakthusgatan 04/07/2015 19:35:00 EUR 319
Mask, Salampaso, Kongo
Mask, Salampaso, Kongo. Mask, Salampaso, Kongo, skuren i trä samt dekorerad med växtfibrer, höjd 35 cm. Lot no: 3862878 EUR 532 SE, Stockholm, Slakthusgatan 04/07/2015 19:40:00 EUR 319
Skylt
Skylt "KGB". SKYLT, 1900-tal, "KGB", 91x91 cm. . PROVENIENS: Restaurang KGB, Stockholm Lot no: 3892615 EUR 266 SE, Stockholms Auktionsverk Online 04/07/2015 19:42:00
Mask, Lega,
Mask, Lega, . delvis vitkalkat ansikte samt skägg Lot no: 3862873 EUR 639 SE, Stockholm, Slakthusgatan 04/07/2015 19:45:00 EUR 426
Symphonion, Simplex, Speldosa. 1800-tal. (2)
Symphonion, Simplex, Speldosa. 1800-tal. (2). Symphonion, Simplex, Speldosa. 1800-tal.Låda i trä. 25 st metallskivor i box medföljer. Bredd 19,5 x 17,5 cm. Åldersrelaterat bruksslitage. Fungerar vid test. Lauritz.com ansvarar ej för funktionen. (2) Lot no: 3893538 EUR < 125 SE, Örebro, Aspholmen 04/07/2015 19:47:00 EUR 117
Orientalisk målning/berättelse målade på canvas troligen Egyptien från 1900-talet
Orientalisk målning/berättelse målade på canvas troligen Egyptien från 1900-talet. Orientalisk målning/berättelse målade på canvas troligen Egyptien från 1900-talet. Inramad mått ca 50x70 cm. Lot no: 3882757 EUR 160 SE, Malmö, Baltzarsgatan 04/07/2015 19:48:00 EUR 32
Statyett Lengola samt mask Metoko
Statyett Lengola samt mask Metoko. Statyett Lengola samt mask Metoko, Kongo, skurna i trä. Masken delvis vitkalkad. Höjd 28 resp. 32 cm. (2) Lot no: 3862869 EUR 532 SE, Stockholm, Slakthusgatan 04/07/2015 19:50:00 EUR 319
Skulptur Afrikansk i trä med stensockel, höjd 52 cm
Skulptur Afrikansk i trä med stensockel, höjd 52 cm. Skulptur Afrikansk i trä med stensockel, höjd 52 cm. Ca 60-tal. Lot no: 3882705 EUR < 125 SE, Malmö, Baltzarsgatan 04/07/2015 19:53:00 EUR 32
Taburett, Luba, Kongo
Taburett, Luba, Kongo. Taburett, Luba, Kongo, skuren i trä. Höjd 23 cm. Lot no: 3862868 EUR 532 SE, Stockholm, Slakthusgatan 04/07/2015 19:55:00 EUR 319
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 24  >>