Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched in Hobby and collectibles in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 31  >> ListGallery Lots per page
Danmark postfrisk.
Danmark postfrisk.. Danmark postfrisk samling fra afa. 1207 til ca. 1934, samt nyere miniark frem til 2014 afa 1780A samt to mærker afa 1786. To sider helark afa 246 afa 286. Høj katalogværdi. Meget portoværdi. Lot no: 4145063 EUR 335 DK, Esbjerg, Oddesundvej 09/02/2016 09:13:58 EUR 221
Samling kunstbøger, heriblandt om Robert Jacobsen, Degas, Picasso mm. (30)
Samling kunstbøger, heriblandt om Robert Jacobsen, Degas, Picasso mm. (30). Samling kunstbøger m.m., heriblandt om Robert Jacobsen, Degas, Picasso, Barok og rokoko mm. Fremstår med brugsspor. (30) Lot no: 3773664 EUR < 125 DK, Herning, Engdahlsvej 09/02/2016 10:25:32 EUR 40
Maskintelegraf
Maskintelegraf. MASKINTELEGRAF, Chadburns, elektrisk, från passagerarfartyg, gråmålad metall och plast, maxhöjd ca 61 cm Lot no: 4144881 EUR 162 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 09/02/2016 10:52:00
Ryska samlartallrikar
Ryska samlartallrikar. SAMLARTALLRIKAR, 11 st, porslin, Ryssland, 1990, kopia efter tsartallrikar, bl.a med hästar och riddare, i kartong med äkthetsintyg, diameter 20 cm Lot no: 4144885 EUR 162 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 09/02/2016 11:12:00
Vignoles on the songs of the Free-Masons
Vignoles on the songs of the Free-Masons. FREEMASONRY. VIGNOLES, (J. J. D. DE = J. J. JONIOT) - DU BOIS, (P. J. P.). La lire Maçonne, ou recueil de chansons des Francs-Maçons. Revu, corrigé, mis dans un nouvel ordre, & augmenté de quantité de chansons qui n'avoient point encore paru... Avec les airs notés, mis sur la bonne clef, tant pou... Lot no: 4144887 EUR 324 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 09/02/2016 11:20:00
Brenz  Pericopae Epistolarum 1572
Brenz Pericopae Epistolarum 1572 . BRENZ, J. Pericopae Epistolarum... Frankfurt, P. Brubachs arvingar, 1572.. Liten 8vo. Titelblad med träsnittsvinjett, några träsnittsinitaler.. Samtida svinlädersband, hårt nött och skadad av branskada, spännen saknas, spricka i falsar, rygg med upphöjda bind. Försättsblad delvis löst. Anteckning... Lot no: 4144889 EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 09/02/2016 11:28:00
Tyr udskåret i teaktræ
Tyr udskåret i teaktræ. Tyr udskåret i teaktræ, i bund sign. VH. 1962, samt nr. 28/11. H. 17,5, L. 30 cm. Lot no: 4142504 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 09/02/2016 11:35:00 EUR 161
Danmark, lidt Skandinavien samt Dansk Vestindien. Seks mapper.  (6)
Danmark, lidt Skandinavien samt Dansk Vestindien. Seks mapper. (6) . Samling med seks mapper bestående af: Danmark: En planche med stemplede Sleswig 'Zone', mangler 4 mærker. Hvid mappe med en planche Danmarks beståen som kongerige i 1000 år, komplet samling, ustemplede og et luxstempel. 4 helark samt arkstykker. 1 stk. Carlsbergs 100 års. Rødt Stenderalbum... Lot no: 4138869 EUR 375 DK, Esbjerg, Oddesundvej 09/02/2016 11:56:59 EUR 154
Samling danske skolekort / plancher (2)
Samling danske skolekort / plancher (2) . Samling danske skolekort / plancher. Fremstår med brugsspor samt enkelt revne og pletter (2) Lot no: 4144379 EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 09/02/2016 12:14:54 EUR 111
Heljan. To lokomotiver (2)
Heljan. To lokomotiver (2). Heljan. To lokomotiver. Model Nr 905 samt MY 1202. Ubrugte i originale æsker (2) Lot no: 4139900 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 09/02/2016 12:18:00 EUR 188
Dali Dinéerna med Gala 1975
Dali Dinéerna med Gala 1975. DALIS KOKBOK. DALI, SALVADOR. Dinéerna med Gala. Salvador Dalis kokbok. Övers. Å. Ohlmarks. 1975. . 4:o. Rikt illustrerad med färgplanscher o.a. illustrationer.. Dekorerat klotband. Dekorerat skyddsomslag. Bibliofilupplaga tryckt i 999 nr. ex., detta nr 478. Lot no: 4144902 EUR 162 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 09/02/2016 12:24:00
Märklin. Stor samling skinner
Märklin. Stor samling skinner. Märklin. Stor samling skinner samt transformer 18VA og Mobile station. Lot no: 4141669 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 09/02/2016 12:27:00 EUR 131
Roco, Wiking, Herpa samt Willi Betz. Samling modellastbiler og busser. (18)
Roco, Wiking, Herpa samt Willi Betz. Samling modellastbiler og busser. (18). Roco, Wiking, Herpa samt Willi Betz. Samling modellastbiler og busser bestående af: 6 Roco modelbiler i original emballage, 5 Wiking lastbiler og Reisebus, 6 Herpa lastbiler samt 1 Willi Betz lastbil. Fremstår ubrugte i originale æsker. (18) Lot no: 4142230 EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 09/02/2016 12:36:00 EUR 174
To DSB lokomotiver (2)
To DSB lokomotiver (2). To DSB lokomotiver, model MZ 1459 samt MX 1026. Fremstår ubrugte i originale æsker. (2) Lot no: 4141515 EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 09/02/2016 12:45:00 EUR 214
Roco samt Hejlan. Tre model togsæt (3)
Roco samt Hejlan. Tre model togsæt (3). Roco samt Hejlan. Tre model togsæt. DSB lyntog 690163 og 69065, samt Hejlan 4310. Fremstår ubrugte i originale æsker. (3) Lot no: 4141603 EUR 335 DK, Herlev, Dynamovej 09/02/2016 13:00:00 EUR 496
Orientalsk gyngehest af bemalet hardwood
Orientalsk gyngehest af bemalet hardwood. Orientalsk gyngehest af bemalet hardwood 1900'tallet. H. 90, L. 80 cm. Fremstår med rep. på hals. Lot no: 4142531 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 09/02/2016 13:11:00 EUR 50
Samling piber (13)
Samling piber (13). Samling piber, bestående af: 2 Stanwell, 1 Nørding, 9 Savanelli, 1 Georg Jensen. Fremstår nyrensede og nypolerede. (13) Lot no: 4103998 EUR 402 DK, Aarhus, Egå Havvej 09/02/2016 13:15:00 EUR 228
Planche med fisk
Planche med fisk. Plancher med fisk. Fremstår med brugs- og aldersrelaterede spor. Lot no: 4144378 EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 09/02/2016 13:15:00 EUR 44
Heljan. To lokomotiver (2)
Heljan. To lokomotiver (2). Heljan. To lokomotiver. Model EG 3106 samt MY 1101. Ubrugte i originale æsker (2) Lot no: 4141512 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 09/02/2016 13:20:00 EUR 127
Jens Kraft. Videnskabelige bøger: 'Forelæsninger over Meckanik med hosföiede Tillæg' og 'Forelæsninger over Statik og Hydrodynamik' (2)
Jens Kraft. Videnskabelige bøger: 'Forelæsninger over Meckanik med hosföiede Tillæg' og 'Forelæsninger over Statik og Hydrodynamik' (2). Jens Kraft: 'Forelæsninger over Meckanik med hosföiede Tillæg'. Sorøe, Jonas Lindgren, 1763 Samtidig skindindb. med rygforgyldning, 656 p. samt 14 kobberstukne plancher, enkelte med skjolder. Samt 'Forelæsninger over Statik og Hydrodynamik med Maskinvæsenets Theorier som den anden Deel af ... Lot no: 4145119 EUR 335 DK, Kolding, Trianglen 09/02/2016 13:24:38 EUR 80
Samling danske ravklumper, 172 gr.
Samling danske ravklumper, 172 gr.. Samling danske ravklumper fra Storebælt. Største stykke L. 6 cm, B. 5,5 cm. Samlet vægt: 172 gr. Lot no: 4142064 EUR 241 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 09/02/2016 13:25:00 EUR 121
Märklin samt Roco. To lokomotiver (2)
Märklin samt Roco. To lokomotiver (2). Märklin samt Roco. To lokomotiver. Märklin lokomotiv model Nr 500, Roco model nr. Mz 1402. Fremstår ubrugte i originale æsker. (2) Lot no: 4141530 EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 09/02/2016 13:25:00 EUR 87
Frimærker - Tyske Rige, Bund, DDR med mere
Frimærker - Tyske Rige, Bund, DDR med mere. Samling Tyskland i KABE og SAFE album, lagerbøger, mapper, æsker og poser. Tyske Stater, Tyske Rige, Østtyskland, Vesttyskland, fællesudgaver, FDC, breve, arkrester m.m. Dertil ældre Østrig og litteratur om bl.a. tyske stempler. Lot no: 4131890 EUR 335 DK, Aarhus, Egå Havvej 09/02/2016 13:30:00 EUR 456
Samling dukker (5)
Samling dukker (5). Samling dukker, bestående af: leddukke 9S9 made in Germany 60 cm. (krop repareret), leddukke 1894AMDEP Made in Germany 9, 60 cm. , ( hak øverst i nakken), Armand Marseille, Germany 996A12M, 60 cm., (hoved repareret/afskallet)., A985M Germany 7, 48 cm. 9/42 leddukke 42 cm.(5) Lot no: 4142316 EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 09/02/2016 13:33:00 EUR 50
Danmark med områder
Danmark med områder. Danmark og Færøerne i Stenders album, Danmark stemplet tyndt besat dog med pæn 5 øre afa nr 24. Færøerne samling samt Grønland fra 1950-98 enkeltmærker ubrugt. Ingen miniark i samlingerne. Danmark ubrugt postfrisk fra 1980-1990 og årsmapper fra nyhedsabonnement. Album med juleark fra 1959-1990 ... Lot no: 4118979 EUR 469 DK, Roskilde, Store Hedevej 09/02/2016 13:38:00 EUR 214
Stort parti frimærker
Stort parti frimærker. Stort parti frimærker, i 9 store flyttekasser samt 3 mindre kasser, med mange indstiksbøger/samlinger/lagerpartier, breve og postkort m.m. Vist uden de store sjældenheder men set er skillingsmærker,optil 48 Sk. Også en del postfrisk materiale m.m. Eftersyn tilrådes Lot no: 4140158 EUR 1,005 DK, Helsingør, Støberivej 09/02/2016 13:38:17 EUR 831
Mobba, Togo, skulptur
Mobba, Togo, skulptur. Mobba, Togo, skulptur skuren i trä, monterad på senare sockel. Höjd 64 cm. Kraftig patina. Lot no: 4117334 EUR 431 SE, Stockholm, Slakthusgatan 09/02/2016 13:39:00 EUR 227
Samling tegneserier og ungdomsbøger, Bill & Ben, Akim m. fl.
Samling tegneserier og ungdomsbøger, Bill & Ben, Akim m. fl. . Samling tegneserier og ungdomsbøger, Bill & Ben, Akim, Mit Skatkammer, indbundet bind m. Illustrerede Klassikere, m. fl. Alm. variabel, aldersrelateret stand. Lot no: 4133987 EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 09/02/2016 13:41:00 EUR 40
Thai Buddha, Chieng Saen style, c. 1900
Thai Buddha, Chieng Saen style, c. 1900. Thai Buddha, seated in meditative position on lotus throne. Bronze, partly gilt, lotus throne with paint. Chieng Saen style, c. 1900. H. 102 cm. Weight approx. 75 kg. Crack running from one hand behind the waist/back to the other hand. Also, flaking in the gilding on the back of the left shoulder... Lot no: 4041931 EUR 5,360 DK, Hørsholm, Vibe Alle 09/02/2016 13:42:00 EUR 2,680
Zwei Aufbewahrungstöpfe, Asien, Holz, wohl für Getreide, Reis (2)
Zwei Aufbewahrungstöpfe, Asien, Holz, wohl für Getreide, Reis (2). Zwei Aufbewahrungstöpfe, Asien, Holz, wohl für Getreide, Reis, der große Henkelkorb aus leichtem Holz mit Metallbändern stabilisiert, H. 24 cm - B. 33,5 cm - L.32,5 cm, starke Oxidationsspuren, der Schöpfkrug mit unterseitiger Signatur gemarkt, H. 33 cm - D. 28,3 cm, eine Fehlstelle am Rand und ... Lot no: 4135062 EUR < 125 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 09/02/2016 13:43:00 EUR 45
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 31  >>