Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched in Hobby and collectibles in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 31  >> ListGallery Lots per page
Bild / Rollbild, Asien
Bild / Rollbild, Asien. Bild / Rollbild, Tusche / Aquarell auf Pergament, Darstellung einer Flusslandschaft mit Bäumen in Braun-, Blau- und Grüntönen, oben links im Bild asiatische Schriftzeichen und gestempelt, Bildfläche in braunem Stoff gerahmt, 169 x 42 cm, stellenweise Stockflecken, Knickspuren und Stoff an den ... Lot no: 4422846 EUR 220 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22/02/2017 10:25:00 EUR 90
Emaljeskilte 'Telefon' og Spytning forbudt. (3)
Emaljeskilte 'Telefon' og Spytning forbudt. (3). Emaljeskilte bestående af 'Telefon' på rødt emaljeret baggrundsplade. H. 25 L. 51 cm. samt lille skilt med "spytning forbudt". (3) Lot no: 4568305 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 22/02/2017 11:02:00 EUR 262
Ubekendt kunstner. Komposition. Akryl på klæde monteret på plade
Ubekendt kunstner. Komposition. Akryl på klæde monteret på plade. Ubekendt kunstner. Komposition. Akryl på klæde monteret på plade. Usign. 72 x 143 cm (79 x 150 cm). Lot no: 4521767 EUR < 125 DK, Herning, Engdahlsvej 22/02/2017 11:05:00 EUR 40
Vas Cloissoné
Vas Cloissoné. VAS, cloisonné, Kina, 1900-tal, dekor av uppställda ting samt blommor, höjd ca 26 cm Lot no: 4569015 EUR 159 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22/02/2017 11:15:00
Stop 1800-tal
Stop 1800-tal. STOP, 1800-tal, försilvrar koppar, punsad dekor, höjd ca 20 cm Lot no: 4569022 EUR 159 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22/02/2017 11:36:00
Sporvogns destinationsskilte 'Bispebjerg', 'Øresundsvej' 'Sundby Remise' og Nørrebro Remise'
Sporvogns destinationsskilte 'Bispebjerg', 'Øresundsvej' 'Sundby Remise' og Nørrebro Remise' . Sporvogns destinationsskilte / busrute af bemalet træ: 'Bispebjerg', 'Øresundsvej' 'Sundby Remise' og Nørrebro Remise'. L. 60,5, H. 12 cm. Afslag. Lot no: 4568082 EUR 135 DK, Herlev, Dynamovej 22/02/2017 11:38:00 EUR 64
Vaser ett par brons Japan 1900-tal
Vaser ett par brons Japan 1900-tal. VASER, 1 par, brons, Japan, 1900-tal, reliefdekor föreställande orkidéer med beläggning av silver, med signatur, höjd ca 21 cm Lot no: 4569024 EUR 211 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22/02/2017 11:42:00
To emaljeskilte 'Carlsberg Fadøl' og 'Tuborg Squash' (2)
To emaljeskilte 'Carlsberg Fadøl' og 'Tuborg Squash' (2). To emaljeskilte bestående af: 'Carlsberg Fadøl' og 'Aut. Forhandler Squash', begge stemplet Decorina København varemærke, 43 x 25,5 cm og 19x41 cm. Emaljeskader (2) Lot no: 4568102 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 22/02/2017 11:48:00 EUR 229
Harold Wilson, Prime Minister of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, a menu for a breakfast hosted in honour of Harold Wilson in Berlin on March 6, 1965
Harold Wilson, Prime Minister of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, a menu for a breakfast hosted in honour of Harold Wilson in Berlin on March 6, 1965. Harold Wilson, Prime Minister of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, a menu for a breakfast hosted in honour of Harold Wilson in Berlin on March 6, 1965. A menu in the form of a flag of Berlin printed with bears on silky fabric, of the 'Frühstück des Regierenden ... Lot no: 4561601 EUR 250 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22/02/2017 11:57:20 EUR 40
Magasin för konst nyheter och mode
Magasin för konst nyheter och mode . MAGASIN FÖR KONST, Nyheter och Moder, tidningskrift, tionde Årgången. Carl Deleen, Stockholm 1833, (Carl Delen) 96 s. ett stort antal gravyrer (vissa utvikbara) varav främst modebilderna är handkolorerade, samtida hlfr band, vissa sidor stämplade (biblioteksstämpel?) Lot no: 4569026 EUR 159 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22/02/2017 12:03:00
Trompet
Trompet. Trompet af messing med mundstykke 7C. Medfølgende kuffert. Meget få brugsspor; kuffert med defekt hjørne. Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne herher Lot no: 4566651 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 22/02/2017 12:20:00 EUR 108
Kuglepen, Mont Blanc
Kuglepen, Mont Blanc. Kuglepen, Mont Blanc, Fremstår med brugsslitage på krans Lot no: 4566343 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 22/02/2017 12:22:00 EUR 84
Dansk rav. Poleret ravkæde 16.8 gr.
Dansk rav. Poleret ravkæde 16.8 gr. . Kæde trukket med 37 polerede ravstykker l. 42 cm, vægt 16.8 gr. Lot no: 4561073 EUR 135 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/02/2017 12:24:00 EUR 50
Kina Qianlong
Kina Qianlong . UPPLÄGGNINGSFAT, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), konturerat brätte, dekor av strödda blomsterkvistar i underglasyrblått, längd ca 27 cm Lot no: 4569034 EUR 159 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22/02/2017 12:27:00
Finn Juhl. Rund bakke
Finn Juhl. Rund bakke. Finn Juhl. Finn Juhl: Rund bakke af lakeret metal, greb beviklet med flet. Ø 30 cm Lot no: 4566471 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 22/02/2017 12:38:00 EUR 87
M13/17 - My Little Pony, Mattel. Samling dukker (7)
M13/17 - My Little Pony, Mattel. Samling dukker (7). My Little Pony, Mattel. Samling dukker. Ubrugte, i originalemballage. My Little Pony, Equestrian Girls Collection: 2 stk. Twilight Sparkle, 1 stk. Pinkie Pie, 1 stk. Rainbow Dash. Mattel, Monster High: 2 stk. Operetta, 1 stk. Viperine Gorgon. Fremstår ubrugte, i originalemballage. (7) ... Lot no: 4569692 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 22/02/2017 13:06:17 EUR 54
Vas Clobbered 1700-tal
Vas Clobbered 1700-tal. VAS, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), balusterformad, "Clobbered", dekor av reserv med figurscen i underglasyrblått, järnoxid, emaljfärger samt guld, höjd ca 26 cm Lot no: 4569047 EUR 317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22/02/2017 13:21:00
Dockmöbler Nolbyn
Dockmöbler Nolbyn. NOLBYN DOCKSKÅPSMÖBLER, 29 dlr, 1900-talets första del, bestående av soffor, bord, sips etc, medföljer gör en rad tillhörande inredningsföremål, mått soffa höjd 9, bredd 20 cm Lot no: 4569052 EUR 423 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22/02/2017 13:36:00
Bok ryska baletten
Bok ryska baletten. BOK/HÄFTE, Souvenir Serge de Diaghileffs Ballet Russe, utgiven av Metropolitan Ballet Company 1916, innehåller flera reproduktioner i färg av illustrationer samt några fotografier som alla visar scenkostymer från olika uppsättningar av baletter Lot no: 4569054 EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22/02/2017 13:42:00
Wandbild mit Modellauto retro Pick-up
Wandbild mit Modellauto retro Pick-up. Wandbild mit Modellauto Pick-up. Holz-Bilderrahmen, Eisenschrauben, Aufhänger aus Leder. Handbemalte Blechminiature mit Plastikteilen auf Blech montiert. Rahmengröße: 50 x 68 cm. Retro stilisiert. Lot no: 4557385 EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22/02/2017 13:56:00 EUR 40
Samling kinesiske effekter, bla. opiumspiber, 1900-tallet (5)
Samling kinesiske effekter, bla. opiumspiber, 1900-tallet (5). Samling kinesiske effekter bestående af to opiumspiber af metal, dekorerede med fo-hund og figur i landskab samt skrifttegn. H. 36 og 30 cm. En kande af metal, stemplet i bund. H. 11 L. 12 cm., en lås af messing L. 12 cm., samt en tekande af lertøj H. 7 Ø 11 cm. 1900-tallet. (5) Lot no: 4562785 EUR 135 DK, Herlev, Dynamovej 22/02/2017 14:00:28 EUR 74
Guanyin soapstone
Guanyin soapstone. FIGURIN, soapstone, Kina, 1800-tal, föreställande Guanyin, höjd exkl. träsockel 23 cm Lot no: 4569058 EUR 211 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22/02/2017 14:09:00
Vase og kande, ant. Indonesien, 1900-tallet  (2)
Vase og kande, ant. Indonesien, 1900-tallet (2) . Kande med hank. H. 18 Ø 20 og vase af lertøj H. 24 cm. Kande antagelig Indonesien. 1900-tallets (2) Erhvervet i 1950/60érne, hidrører fra dansk privatsamling. Lot no: 4563439 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 22/02/2017 14:11:00 EUR 40
Steward Ellis, tværfløjte
Steward Ellis, tværfløjte. Tværfløjte mrk. Steward Ellis. Tilhørende etui. L. 67 cm. Brugsspor. Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne herher Lot no: 4566652 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 22/02/2017 14:19:41 EUR 77
Halvsides annonce i Ekstra Bladet
Halvsides annonce i Ekstra Bladet. Halvsides annonce i Ekstra Bladet - 6 spalter á 180 mm - som skal indrykkes i avisen på en hverdag eller lørdag mellem 22. februar 2017 og 22. marts 2017 (begge incl.) Annoncen placeres bedst muligt i avisen. Auktionsvinder leverer trykklart materiale, og overholder deadlines. Se: ... Lot no: 4445575

EUR 1,076 DK, Herlev, Dynamovej 22/02/2017 14:34:00 EUR 323
Somavar af messing.
Somavar af messing. . Russisk samovar med svungne hanke i siderne, korpus, messing, 20. århs 1. halvdel. H. 54 cm. Bremstår med brugsspor, små buler. Lot no: 4566352 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 22/02/2017 14:38:31 EUR 50
En samling Anders And guldbøger bestående af.  (7).
En samling Anders And guldbøger bestående af. (7).. En samling Anders And guldbøger bestående af nr. 1 Så er der tegnefilm, 1992, 1993, 1995, 2000, 14, 16. ialt (7). Lot no: 4567138 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 22/02/2017 14:39:59 EUR 74
Snusflaskor Kina
Snusflaskor Kina. SNUSFLASKOR, 5 st., porslin, Kina, 1900-tal, dekor i underglasyrblått, varav 2 st med märkning, höjd ca 6,5 - 8, 5 cm Lot no: 4569069 EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22/02/2017 14:42:00
Orientalske figurkompositioner, mixed media (3)
Orientalske figurkompositioner, mixed media (3). Tre orientalske figurkompositioner, mixed media. Alle str. 26 x 32 cm incl. indramninger. Rammer fremstår med mangler. Lot no: 4569220 EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 22/02/2017 15:08:00 EUR 44
Japansk tekande, 1900-tallet
Japansk tekande, 1900-tallet . Tekande af sort patineret jern, indvendig emaljeret. Japan. 1900-tallet. Ø ca. 20 cm. Lot no: 4552566 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 22/02/2017 15:12:33 EUR 61
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 31  >>