Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched in Hobby and collectibles in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 23  >> ListGallery Lots per page
Erotiska tärningar japan
Erotiska tärningar japan. TÄRNINGAR, 1 par, 1800-/1900-tal, Japan, bemålat porslin, föreställande naken kvinna och man, ca 2,5 x 2,5 x 2,5 cm Lot no: 4248949 EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 29/04/2016 12:28:00
Trattgrammofon, Polyphon, 1900-talets början
Trattgrammofon, Polyphon, 1900-talets början. Trattgrammofon, Polyphon, 1900-talets början. Höjd 58 cm. Skador och slitage. Lot no: 4248026 EUR < 125 SE, Örebro, Aspholmen 29/04/2016 13:06:43 EUR 302
Rökelsekar Kina
Rökelsekar Kina. RÖKELSEKAR, Kina, brons, 2 delar, omkring 1900, höjd 32 cm. . Visas på Geijersgatan 14 i Göteborg Lot no: 4248967 EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29/04/2016 13:44:00
Vaser
Vaser . VASER, 1 par+1+1, Kina, 1900-tal, polykrom dekor, höjd 18-43 cm Lot no: 4248972 EUR 162 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29/04/2016 14:04:00
Altsaxofon
Altsaxofon. ALTSAXOFON, Elkhart, serienr M 237393, i väska med tillbehör Lot no: 4248993 EUR 216 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29/04/2016 15:28:00
Grodan boll
Grodan boll. STEIFF "GRODAN BOLL", 1956, grön och beige plysch, vita och bruna ögon i glas, flagga, längd 14 cm Lot no: 4249000 EUR 324 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29/04/2016 15:56:00
Samling Kina föremål, 1900-tal. 20 delar. (20)
Samling Kina föremål, 1900-tal. 20 delar. (20). Samling Kina föremål, 1900-tal. 20 delar. Höjder 1 - 12 cm. Nagg och skador förekommer. (20) Lot no: 4239354 EUR < 125 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 29/04/2016 16:11:00 EUR 32
Fang figur af udskåret træ, Gabon, Afrika, 1900-tallets midte.
Fang figur af udskåret træ, Gabon, Afrika, 1900-tallets midte.. Fang figur af udskåret træ, Gabon, Afrika, 1900-tallets midte. H. 47 cm. Proviniens: John Darells samling. Lot no: 4221615 EUR 402 DK, Herlev, Dynamovej 29/04/2016 16:15:00 EUR 429
Parti kuriosa. Schatull mm
Parti kuriosa. Schatull mm. Parti kuriosa. Schatull med skrivklaff och lådor, omkring 1900, höjd 25 cm, bredd 27 cm. Liten marmormortel med stöt, höjd 5,5 cm. 3 sigill (trähandtag skadade på två). Tesil i silver med bakelithandtag. Glasögon i fodral. Ett par miniatyrljusstakar i mässing, höjd 6 cm. Ask i björk med pins. ... Lot no: 4245384 EUR < 125 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 29/04/2016 16:21:00 EUR 205
Samling silvermynt samt sedlar, ca 900 gram
Samling silvermynt samt sedlar, ca 900 gram. Samling svenska silvermynt, ca 900 gram, bl.a 2 jubileumsmynt bröllopet 1976, ändrad successionsordning 1980, minnesmynt 1984, 1983. Vikt på silvermynten tillsammans ca 900 gram, medföljer gör svenska och utländska sedlar, blandat slitage. Lot no: 4243814 EUR 216 SE, Stockholm, Slakthusgatan 29/04/2016 16:52:00 EUR 183
Parti afrikanska masker och skulpturer (12)
Parti afrikanska masker och skulpturer (12). Parti afrikanska masker och skulpturer mm. Skurna i trä. Samtliga av nyare tillverkning. Maskernas högsta höjd ca 67 cm. Samtliga delar med slitage, sprickor mm. (12) Lot no: 4249396 EUR < 125 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 29/04/2016 17:15:15 EUR 65
Marknadskaramell Eksjö 13 oktober 1913
Marknadskaramell Eksjö 13 oktober 1913. Marknadskaramell Eksjö 13 oktober 1913. Bär påskriften 'Minne af marknaden i Eksjö den 13 okt. 1913" Slitage, smärre bortfall av omslagspappret, etc Lot no: 4244049 EUR < 125 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 29/04/2016 17:18:00 EUR 32
Excel. Classic metal racer i pink
Excel. Classic metal racer i pink. Excel. Classic metal racer i pink. Skubbebil til børn i alderen 2-8 år. H. 41, L. 78, B. 38 cm. Udstillingsmodel! Lot no: 4146600

EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 29/04/2016 17:20:00 EUR 94
Häst Dalarna troligen Tråg Mats Pettersson
Häst Dalarna troligen Tråg Mats Pettersson. DALAHÄST, ca 1890, troligen täljd av Tråg Mats Pettersson (1864-1911), målad i Vik Olofs Gård, spår av svans, totalhöjd 17, längd 17 cm Lot no: 4249023 EUR 863 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29/04/2016 17:28:00
Vaser 2 st
Vaser 2 st. VASER, 2 st, Kina, 1900-tal, polykrom dekor, höjd 28-38 cm Lot no: 4249035 EUR 162 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29/04/2016 18:16:00
Barometer/termometer på puttifot
Barometer/termometer på puttifot. Barometer/termometer på fot i zink med stam formad som putti, sekelskiftet 1900. H: 38 cm. Lot no: 4246777 EUR < 125 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 29/04/2016 18:29:00 EUR 46
Luktdosa
Luktdosa. LUKTDOSA, 1800-talets första hälft, filigranarbete med genombrutna rörliga lameller och kedjor, bit av svamp inuti, utförd i brännförgylld brons, diameter ca 4,5 cm. Lot no: 4249050 EUR 216 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 29/04/2016 19:08:00
Vase, Kina
Vase, Kina. Kinesisk krakelé vase med brune bånd ved fod og rand med henholdsvis bølge og rankedekoration. Blå-hvid dekoration på beige krakelé glasur, ca. 1900. H.44 cm. Glasurafskalninger og mindre kanthak ved fod. Lot no: 4245456 EUR 134 DK, Aarhus, Egå Havvej 29/04/2016 19:15:00 EUR 47
Häst Dalarna troligen Besslarsgården
Häst Dalarna troligen Besslarsgården. DALAHÄST, ca 1890, troligen täljd i Besslarsgården i Bergkarlås, höjd ca 17, längd 16 cm Lot no: 4249059 EUR 539 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29/04/2016 19:26:00
Skolekort, Europa
Skolekort, Europa . Kort over Europa, 1:300 000. Haack-Painke. 200 x 255 cm. Brugsspor, huller og papirskade øverst på kort. Lot no: 4245589 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 29/04/2016 19:30:00 EUR 54
Dansk stenalder. Samling redskaber, m.m.
Dansk stenalder. Samling redskaber, m.m.. Dansk stenalder redskaber, flækker, m.m. Flere maskinskreven ark med betegelse, anvendelse, størrelse, fundsted, finder, ejer, stenart. Lot no: 4249346 EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29/04/2016 19:41:00 EUR 44
Lampa Michelin
Lampa Michelin. LAMPA, Michelingubbe, delvis bemålad plast, märkt i godset © 1966 Michelin et Cie, Made in France, längd ca 47 cm Lot no: 4249072 EUR 162 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29/04/2016 19:52:00
Skolekort, Danmark
Skolekort, Danmark. Kort over Danmark med Nordlige Atlanterhav, 1:300 000. Westermanns. 190 x 205 cm. Brugsspor. Lot no: 4245602 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 29/04/2016 20:00:00 EUR 60
Poul Henningsen. 'PH-Pianino'. black-lacquered wood, covered in leather and chromed brass
Poul Henningsen. 'PH-Pianino'. black-lacquered wood, covered in leather and chromed brass. Poul Henningsen (1894-1967). 'PH-Pianino' in black-lacquered wood, partly clad in red leather, chromed brass music holder, under the keyboard chromed brass slats. Designed c. 1935. Produced by Andreas Christensen Klaverer, adjusted and serviced here in 1992. H. 110, W. 142, D. 54 cm.Provenance: ... Lot no: 4225740 EUR 26,800 DK, Herlev, Dynamovej 29/04/2016 20:00:00 EUR 13,400
Konvolut von Comic, Groschenromanen, u.a. Akim,  Tibor, Fulguros, Sigurd, Spiderman, Falk (80)
Konvolut von Comic, Groschenromanen, u.a. Akim, Tibor, Fulguros, Sigurd, Spiderman, Falk (80) . Konvolut von Comic, Groschenromanen, u.a. Akim, Tibor, Fulguros, Sigurd, Spiderman, Falk. 29 Akim Hefte (2,3,5,7,8,10,12-15,17,20,21,26-30,32,33,35-38,40,47,48,51,52). Weitere Hefte von Kinowa, Die gelben Hefte, die Falle am Rio de la Plata. Zusammen ca 80 Stück zusammen. Altersbedingte ... Lot no: 4235643 EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29/04/2016 20:31:00 EUR 40
Tallrikar Kina 1800-tal
Tallrikar Kina 1800-tal. TALLRIKAR, 6 st, Kina, 1800-talets andra hälft, varierande storlek och dekor, emaljfärger, järnoxid samt guld, diameter 23-24 cm Lot no: 4249114 EUR 270 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29/04/2016 21:16:00
Barometer i mahogny
Barometer i mahogny. Barometer i mahogny, sekelskiftet 1900, sprittermometer. H: 95 cm. Lot no: 4246778 EUR < 125 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 29/04/2016 21:38:00 EUR 35
Buddha
Buddha . BUDDHA, brons, 1900-tal, sittandes i dhyanasana på en dubbel lotustron och med händerna i dhyanamudra, höjd 35 cm. . . Visas på Geijersgatan 14 i Göteborg Lot no: 4249126 EUR 647 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29/04/2016 21:40:00
Snushund 1900-tal
Snushund 1900-tal. SNUSHUND, masurbjörk, 1900-tal, längd ca 13 cm Lot no: 4249135 EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 29/04/2016 21:58:00
Austria, 1.50 euro 'Philharmonic' - 60 1 ounce, fine silver coins (60)
Austria, 1.50 euro 'Philharmonic' - 60 1 ounce, fine silver coins (60). Austria, 1.50 euro 'Philharmonic' - 60 1 ounce, fine silver coins in original plastic etuis from the Austrian mint. NB! Archive photos. (60) Lot no: 4215623 EUR 1,474 DK, Vejle, Dandyvej 30/04/2016 10:05:00 EUR 1,152
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 23  >>