Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched in Hobby and collectibles in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 33  >> ListGallery Lots per page
Skål Kina
Skål Kina. SKÅL, äggskalsporslin, Kina, 1900-tal, handmålad dekor med fjärilar, invändig botten med drakar, höjd 5, diameter 12 cm Lot no: 3813667 EUR 213 SE, Stockholms Auktionsverk Online 28/04/2015 10:00:00
Miniatyrmålning
Miniatyrmålning. MINIATYRMÅLNING, Leonard Henrik Roos af Hjelmsäter (1787-1827), porträtt av officer, signerad, omkring 1800, gouache, i förgylld ram, frånsidan med hårlock, höjd ca 6,5 cm Lot no: 3813668 EUR 320 SE, Stockholms Auktionsverk Online 28/04/2015 10:04:00
Mike Tyson, Mohammed Ali, Joe Frazier and Leon Spinks (4)
Mike Tyson, Mohammed Ali, Joe Frazier and Leon Spinks (4). A collection of signed boxer gloves, official collectors' boxes and gloves from Mike Tyson, Mohammed Ali, Joe Frazier and Leon Spinks. Mike Tyson; Showcase glove with signature, used but not match worn, in original presentation box with sign Ltd. Edition no. 0095/1987 Leon Spinks; Everlast ... Lot no: 3764817 EUR 4,021 DK, Odense, Kratholmvej 28/04/2015 10:33:19 EUR 2,680
Figurscener gouache
Figurscener gouache. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (Persien 1900-tal): (3) Figurscener, gouache, ca 15,5 x 20 resp 2 st samramade vardera 21 x 16,5 cm Lot no: 3813676 EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk Online 28/04/2015 10:36:00
Kåsa Knut Sunna
Kåsa Knut Sunna. KNUT SUNNA (Kiruna, född 1935), kåsa, samearbete, signerad K Sunna, masurbjörk o handskuret horn, längd ca 37 cm Lot no: 3813682 EUR 320 SE, Stockholms Auktionsverk Online 28/04/2015 11:12:00
Tedosor Kina 1700-tal
Tedosor Kina 1700-tal. TEDOSOR, 2 st., porslin, Kina, 1700-tal, imaridekor, höjd ca 10-11 cm Lot no: 3813686 EUR 320 SE, Stockholms Auktionsverk Online 28/04/2015 11:28:00
Dansk rav. Kæde samt stykker, 153 gr. (6)
Dansk rav. Kæde samt stykker, 153 gr. (6). Dansk rav fra Fanø. En kæde L. 33 cm trukket med ravstykker, største stykke L. 3 cm samt fem ravstykker, to med montering. Største klump L. 6,5 B. 3 D. 2,5 cm. Samlet vægt inkl. monteringer: 153 gr. Lot no: 3814088 EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28/04/2015 11:37:00 EUR 97
Märklin, samling tog, godsvogne mm.
Märklin, samling tog, godsvogne mm. . Märklin. Beståemde af togsæt 2905 samt flere godsvogne. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. Lot no: 3813909 EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 28/04/2015 11:42:00 EUR 60
Ravklump ca. 28 gr. uforarbejdet
Ravklump ca. 28 gr. uforarbejdet. Dansk rav. Upoleret ravstykke vægt 28 gr. Fundet ved Østersøen. Lot no: 3812495 EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28/04/2015 11:46:00 EUR 107
Kinesisk vase med flydeglasur, 1900-tallet
Kinesisk vase med flydeglasur, 1900-tallet. Kinesisk vase af porcelæn dekoreret i celadon og okseblodfarvet flydeglasur. H. 20 cm. I tilhørende æske. Lot no: 3803137 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 28/04/2015 12:10:00 EUR 40
Spelautomat
Spelautomat . SPELAUTOMAT, sk. enarmad bandit, "Mustang", Cherry Casino, höjd 107 x 47, djup ca 50 cm Lot no: 3813698 EUR 266 SE, Stockholms Auktionsverk Online 28/04/2015 12:24:00
Plakett gjutjärn ur den von Brinkmanska samlingen
Plakett gjutjärn ur den von Brinkmanska samlingen. PLAKETT, 1800-talets första hälft, sannolikt Tyskland, gjutjärn, motiv föreställande Kristi XXXXX, 24, 8 x 19,5 cm. PROVENIENS: Ur det Brinkmanska skåpet samlat av författaren, diplomaten, kammarherren, friherre Carl Gustaf von Brinkman (1764-1847) Lot no: 3813700 EUR 160 SE, Stockholms Auktionsverk Online 28/04/2015 12:32:00
To æsker med værktøj til læder forarbejdning, 1900-tallets første halvdel (2)
To æsker med værktøj til læder forarbejdning, 1900-tallets første halvdel (2). To æsker med diverse værktøj til læder forarbejdning, kantskærer, markeringshjul, syriller mm. Fremstår med aldersrelateret slitage og defekter. 1900-tallets første halvdel (2) Lot no: 3806656 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 28/04/2015 12:37:00 EUR 214
Ravkæde, ca. 32 gr.
Ravkæde, ca. 32 gr.. En ravkæde L. 30 cm trukket med 57 olivenformede perler i forløb, største perle L. 2 cm. Vægt: 32 gr. Lot no: 3814043 EUR 402 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28/04/2015 12:39:00 EUR 429
En samling orientalske smykker fra Turkmenistan, Rusland, Tyrkiet, Grækenland m.m. (15)
En samling orientalske smykker fra Turkmenistan, Rusland, Tyrkiet, Grækenland m.m. (15) . En samling orientalske smykker fra Turkmenistan, Rusland, Tyrkiet, Grækenland m.m. bestående af: Turkmensk armring af delvis forgyldt sølv med carneoler, 11 forskellige halskæder prydet med halvmåner, kristelige figurer, farvede glasstene m.m. samt tre vedhæng, alt af sølvholdigt metal. 1800 & ... Lot no: 3796830 EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 28/04/2015 12:47:37 EUR 124
Tekanna skålar Kina
Tekanna skålar Kina. TEKANNA med lock, SKÅLAR, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets mitt, handmålad dekor av insekt och frukter, kannans höjd 8 cm Lot no: 3813704 EUR 160 SE, Stockholms Auktionsverk Online 28/04/2015 12:48:00
Samling rav, 620 gr.
Samling rav, 620 gr.. Samling rav, bestående af overvejende mindre stykker nogle op til 5-6 gr. Samlet vægt ca. 620 gr. Lot no: 3814589 EUR 268 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28/04/2015 12:52:26 EUR 131
Ravkæde i forløb 18,2 gr.
Ravkæde i forløb 18,2 gr. . En ravkæde L. 36 cm trukket med 35 perler i forløb. Største perle Ø 10 mm. Vægt: 18,2 gr. Lot no: 3813273 EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28/04/2015 13:00:00 EUR 248
Samling emaljeskilte (4)
Samling emaljeskilte (4). Samling emaljeskilte bestående af: KF 15 x 10 cm, Frimærkesalg 22 x 30 cm, Statsanstalten for livsforsikring 22 x 35 cm, Danske Grundejeres Brandforsikring 29 x 44 cm. Fremstår med afslag og rust. (4) Lot no: 3813254 EUR 161 DK, Aalborg, Nibevej 28/04/2015 13:02:32 EUR 87
Brandslukker
Brandslukker. Brandslukker med pumpe. Brugsspor og rust, pumpearm sidder fast H. 72 Lot no: 3802385 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 28/04/2015 13:06:00 EUR 44
Ravklumper, ca.565 gr
Ravklumper, ca.565 gr. Ravklumper, ca. 565 gr., delvis forarbejdet. Lot no: 3813849 EUR 201 DK, Aalborg, Nibevej 28/04/2015 13:11:00 EUR 97
Unpolished pieces of amber, Blåvand. 10 to 57 g., total 455 g.
Unpolished pieces of amber, Blåvand. 10 to 57 g., total 455 g.. Unpolished pieces of amber, North Sea, Blåvand. 10 to 57 grams. Largest piece dimensions, 5x5x3 cm., weight 57 grams. Second largest pieces dimensions, 5x4x3 cm., weight: 46 grams. Total weight approx. 455 grams. Lot no: 3814446 EUR 1,340 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28/04/2015 13:17:48 EUR 938
Märklin H0. To digitale lokomotiver i originale æsker. (2)
Märklin H0. To digitale lokomotiver i originale æsker. (2). Märklin H0. To digitale lokomotiver, nr. 37171 og 37021. Fremstår ubrugte i originale æsker med enkelte håndteringsmærker. (2) Lot no: 3814689 EUR 375 DK, Kolding, Trianglen 28/04/2015 13:21:09 EUR 295
Kinesisk kunstner, akvarel, landskabspartier (2)
Kinesisk kunstner, akvarel, landskabspartier (2). Landskabspartier med dyr af ubekendt kunstner, akvarel på papir. Begge stempelsign. Rammemål 42 x 46 og 50 x 48 cm. (2) Lot no: 3810537 EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 28/04/2015 13:26:16 EUR 47
 Skilte med lygte 'CF-telefon' (5)
Skilte med lygte 'CF-telefon' (5) . 5 Skilte med lygte 'CF-telefon'. Fremstillet af kraftig alu-blik. Enkelte emballerede, delvis med lagerspor. (5) Lot no: 3784508 EUR 161 DK, Herning, Engdahlsvej 28/04/2015 13:30:01 EUR 50
Fleichmann. New Haven lokomotiv m.m.
Fleichmann. New Haven lokomotiv m.m.. Fleichmann. New Haven lokomotiv m.m.. Fremstår med kraftig slitage, fejl/mangler, flere knækkede skinner og medfølgende kasser er tomme - eftersyn tilrådes. Lot no: 3801127 EUR 161 DK, Aalborg, Nibevej 28/04/2015 13:33:27 EUR 47
Märklin. Lokomotiv m.m.
Märklin. Lokomotiv m.m.. Märklin, vogne, skinner samt nr. 2967 og diesellokomotiv 3067 samt diverse Heljan emballage m.m. medfølger. Fremstår med brugsslitage, fejl og mangler kan forekomme Heljan æsker fremstår tomme. Eftersyn tilrådes. Lot no: 3801075 EUR 268 DK, Aalborg, Nibevej 28/04/2015 13:38:00 EUR 154
Piece of Danish amber, 272 g.
Piece of Danish amber, 272 g.. Piece of unpolished Danish amber, found by Bisserup, Smålandshavet. approx. 11 x 10 cm. Weight: 272 g. Lot no: 3814793 EUR 1,340 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28/04/2015 13:48:47 EUR 804
Märklin H0. To lokomotiver i originale æsker. (2)
Märklin H0. To lokomotiver i originale æsker. (2). Märklin H0. To lokomotiver, nr. 37667 og 37037. Fremstår ubrugte i originale æsker. (2) Lot no: 3814750 EUR 322 DK, Kolding, Trianglen 28/04/2015 13:49:00 EUR 335
Elektrisk bil / Elbil til børn 3+ år
Elektrisk bil / Elbil til børn 3+ år. Elektrisk bil / Elbil til børn, udført af farvet plastik, med forældrekontrol/fjernbetjning, bil med fodspeeder, høj & lav gear, styrtbøjle, blinkende farvet lys, horn og musik. L. 90 cm, B. 53 cm. Fremstår ubrugt i original emballage. Lot no: 3813930 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 28/04/2015 13:50:00 EUR 97
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 33  >>