Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched in Hobby and collectibles in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 19  >> ListGallery Lots per page
Cigarklipper af bakelit (2)
Cigarklipper af bakelit (2). Cigarklipper af bakelit fremstillet hos Gibus, Danmark ca. 1920-30. Tryk hatten ned og cigaren klippes. H. 9,5 cm. (2) Lot no: 4341934 EUR 134 DK, Aarhus, Egå Havvej 25/07/2016 12:18:42 EUR 47
Märklin. Tysk modelfly, Junker nr. 1980, Ju 52/3
Märklin. Tysk modelfly, Junker nr. 1980, Ju 52/3. Märklin. Tysk modelfly, Junker nr. 1980, Ju 52/3, medfølgende optræksnøgle. Serienr. 19237980. L. 37 cm B. 58 cm. Fremstår med brugsanvisning, i original emballage. Optræk virker. En propel knækket. Emballage med brugsspor. Lot no: 4336435 EUR 323 DK, Kolding, Trianglen 25/07/2016 12:29:00 EUR 208
Samling rav, Blåvand. 325 gr. 2-24 gr.
Samling rav, Blåvand. 325 gr. 2-24 gr.. Samling rav. Fundet ved blåvand. Største stykke vejer 24 gr. Største stykke rav måler ca.: 4,9x4x2,9 cm. Samlet vægt ca. 325 gr., deraf et stykke kobal på 44 gr. Lot no: 4342311 EUR 403 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25/07/2016 12:39:00 EUR 118
Vas Kina
Vas Kina. VAS, porslin, Kina, 1900-tal, cylinderformad, dekor av kejsardrake samt fenixfågel i underglasyrblått, höjd 18 cm Lot no: 4341445 EUR 211 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25/07/2016 12:40:00
Vas Kina kejsardrakar
Vas Kina kejsardrakar. VAS, porslin, Kina, 1900-tal, med hänklar, dekor av parställda kejsardrakar flankerande den brinnande kulan i järnoxid samt guld, höjd ca 29 cm Lot no: 4341447 EUR 317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25/07/2016 13:20:00
Frimærker. Holland 1852-1986
Frimærker. Holland 1852-1986. Samling Holland monteret i Davo album 1852-186 med sorte klemlommer. Mange komplette årgange, bag-i-bogen samt sammentryk. Lot no: 4336475 EUR 269 DK, Aarhus, Egå Havvej 25/07/2016 13:30:00 EUR 350
Snusflaskor Kina
Snusflaskor Kina. SNUSFLASKOR, 9 st., porslin, Kina, 1900-tal, varierande dekor, höjd 7-9 cm Lot no: 4341448 EUR 211 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25/07/2016 13:40:00
Puppenwagen, 1950er Jahre
Puppenwagen, 1950er Jahre. Puppenwagen, Metallkonstruktion auf vier Räderen mit seitlicher Korbverkleidung, innen Polster mit hellem Stoff bezogen, verstellbare Rücken- und Fußlehne, H. 72 cm - L. ca. 82 cm, starke Gebrauchsspuren, ein Riss im Stoff an der Rückenlehne, Metall stellenweise berieben. Lot no: 4272922 EUR 220 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/07/2016 13:41:00 EUR 140
Halskæde med olivenformede ravperler i forløb
Halskæde med olivenformede ravperler i forløb. Halskæde med olivenformede polerede perler i forløb. L. 46 cm. Vægt ca. 51 gr. Største perle L. 2,3 cm. Ø 1,8 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og mærker. Lot no: 4340028 EUR 672 DK, Kolding, Trianglen 25/07/2016 13:56:00 EUR 941
Frimærker. Schweiz 1857-1988
Frimærker. Schweiz 1857-1988. Samling Schweiz monteret i Schaubek album med bl.a. Globe sider. 1857-1988. Samlingen indeholder miniark og breve. Lot no: 4336471 EUR 403 DK, Aarhus, Egå Havvej 25/07/2016 14:00:00 EUR 471
Carlsberg Apilsnar figur af glas i form af flaske.
Carlsberg Apilsnar figur af glas i form af flaske. . Figur af glas i form flaske mærkat fra Carlsberg mærket 'Carlsberg Apilsnar'. Lot no: 4342126 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 25/07/2016 14:03:30 EUR 40
En samling ældre tennis- og badminton ketsjere. (13)
En samling ældre tennis- og badminton ketsjere. (13). En samling ældre tennis- og badminton ketsjere mrk. Slazenger, Topaz, Donnay samt Yonex. Fremstår med aldersrelateret brugsspor. (13) Lot no: 4342130 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 25/07/2016 14:04:02 EUR 44
Halskæde med ravperler i forløb samt vedhæng af rav. (2)
Halskæde med ravperler i forløb samt vedhæng af rav. (2). Halskæde med 60 ovale perler af poleret rav i forløb. L. 60 cm. Vægt ca. 21 gr. Samt vedhæng af rav, øsken af metal. H. 5 cm. B. 3,5 cm. ekskl. øsken. Vægt ca. 14 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og mærker. (2) Lot no: 4340032 EUR 336 DK, Kolding, Trianglen 25/07/2016 14:08:00 EUR 229
Kina Oxblod
Kina Oxblod. VAS, porslin, Kina, 1900-tal, oxblodsglasyr, höjd 40 cm Lot no: 4341450 EUR 317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25/07/2016 14:20:00
Ravkæde - 47,5 gr
Ravkæde - 47,5 gr. Ravkæde med 37 polerede perler i forløb. Vægt 47,5 gr. Lot no: 4342084 EUR 202 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25/07/2016 14:42:00 EUR 91
Rav smykker (6)
Rav smykker (6). 2 Rav kæder i dosseret forløb vægt henholdsvis 162,9 og 94,0 gram. 4 vedhæng med rav stykker samlet vægt 16,6 gram. Vægt i alt: 273,5 gram. Lot no: 4342244 EUR 202 DK, Helsingør, Støberivej 25/07/2016 14:54:44 EUR 91
Kay Bojesen. To gardere (2)
Kay Bojesen. To gardere (2) . Kay Bojesen. To gardere af bemalet bøgetræ. H. 23 cm. Fremstår med brugsspor, en garder med revne ved hånd, samt en manglende trommestik. (2) Lot no: 4342275 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 25/07/2016 15:05:18 EUR 134
Tiroler Schnitzarbeit eines West Highland Terrier
Tiroler Schnitzarbeit eines West Highland Terrier. Kleiner handgeschnitzter West Highland Terrier aus der Holzschnitzerei am Schlossweg in Tirol. Schwarz, braun, weiß staffiert. Höhe ca.: 11,5 cm. Zustand mit wenigen Bestoßungen. Lot no: 4342324 EUR < 125 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25/07/2016 15:30:58 EUR 40
Rejsegrammofon 'His Masters Voice', 1900-tallet
Rejsegrammofon 'His Masters Voice', 1900-tallet. Rejsegrammofon 'His Masters Voice', ekstra nåle og optrækshåndtag medfølger. 42 x 29 x 16 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Fremstår med brugsspor. Lot no: 4342409 EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 25/07/2016 16:07:42 EUR 202
Kendall parasol med håndtag
Kendall parasol med håndtag . Kendall parasol med håndtag af mørkbejdset træ med montering af sølv, stemplet London 1921, skærm af sort silke. L. 95 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, let mørnet skærm med mindre hul. Lot no: 4333804 EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 25/07/2016 16:37:57 EUR 40
Samling af frimærker
Samling af frimærker. Samling af frimærker. Samlingen omfatter et ældre Schaubek album og et almindeligt album med mærker fra mange lande. En del ældre mærker er set i disse, bl.a. fra Bulgarien, Danzig, Tyskland, Schweiz, Rusland og Italien. Endvidere en del franske kolonier og et tyndt besat Stender-album DK. ... Lot no: 4331841 EUR < 125 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25/07/2016 16:48:00 EUR 84
Cane, K. Andersson, Stockholm, 18 kt. gold, 1910
Cane, K. Andersson, Stockholm, 18 kt. gold, 1910. Karl Andersson, Stockholm, 1910. Cane with 18 kt. gold handle, wood stick. Stamped KA, Stockholm, 18K, H7 (1910). L. 86 cm. CE and engraved symbol with winged crown and owl. Handle with dents. Lot no: 4340624 EUR 1,056 SE, Örebro, Aspholmen 25/07/2016 16:59:00 EUR 992
Papperskorg Fornasetti
Papperskorg Fornasetti. PIERO FORNASETTI, papperskorg, Italien, plåt, omkring 1900-talets mitt, tryckt dekor av husfasad, på mässingsfötter, höjd ca 29, diameter 25 cm Lot no: 4341460 EUR 317 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25/07/2016 17:40:00
National kasseapparat i træ
National kasseapparat i træ. National kasseapparat i træ og metal. H. 45 cm, B. 42 cm, D. 42 cm. Fremstår med alderssvarende brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Lot no: 4342064 EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 25/07/2016 17:42:00 EUR 91
Handgeschnitztes Holzrelief aus Tirol
Handgeschnitztes Holzrelief aus Tirol. Handgeschnitztes Holzrelief aus Tirol. Abbildung eines Vogels beim Früchte picken. Maße ca.: 31,5 x 24,5 cm. Lot no: 4342351 EUR < 125 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25/07/2016 17:44:08 EUR 40
Handgeschnitzte Figur eines Wanderers
Handgeschnitzte Figur eines Wanderers . Handgeschnitzte Figur eines fröhlichen Wanderers aus Holz, wohl Tirol. Eine Stelle des Hutes wurde geklebt. Höhe ca.: 22 cm. Lot no: 4342336 EUR < 125 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25/07/2016 17:49:38 EUR 40
Ravkæde, 31,3 gr.
Ravkæde, 31,3 gr.. Ravkæde trukket med perler i forløb. Åben længde 43 cm. Største perle L. 2,5 cm. Vægt: 31,3 gr. Lot no: 4298669 EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25/07/2016 17:52:00 EUR 161
Roland, vintage bascombo model SB 100
Roland, vintage bascombo model SB 100. Roland, vintage bascombo model SB 100 W, 15", indgang for Hi/Low. 1970'erne. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Lot no: 4339531 EUR 269 DK, Roskilde, Store Hedevej 25/07/2016 18:25:00 EUR 114
Ikone / Holzikone, wohl 20. Jahrhundert
Ikone / Holzikone, wohl 20. Jahrhundert. Ikone / Holzikone. Ikone aus Holz mit polychromer Malerei in Rot und Gold, wohl 20. Jahrhundert. Dargestellt ist Maria mit Jesuskind. Maße: 19 x 22 cm. Holz mit kleinen Einrissen, hinten Löcher. Lot no: 4313436 EUR < 125 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/07/2016 18:44:00 EUR 40
Henning Koppel for Georg Jensen. Vejrstation og ur (4)
Henning Koppel for Georg Jensen. Vejrstation og ur (4) . Henning Koppel for Georg Jensen. Vejrstation i form af termometer, barometer og hygrometer og ur. Alle i matslebet stål, Ø 10 cm, med glas. Virker tilsyneladende (4) Lot no: 4342380 EUR 202 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25/07/2016 18:53:00 EUR 104
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 19  >>