Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched in Hobby and collectibles in all active lots  Save list   Create Lot search
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 30  >> ListGallery Lots per page
Dan, Liberia, fetish
Dan, Liberia, fetish. Dan, Liberia, statuette / fetish, 19th century. Carved in wood, decorated with fabric, brass rivets and beaded band. Fitted on wooden base. Worn areas. Sculpture is certified as antique with a written document from Reginald Groux, Paris. Provenance: Magne Austad's ethnographic collection, ... Lot no: 3660936 EUR 1,604 SE, Stockholm, Slakthusgatan 29/01/2015 21:20:00 EUR 1,069
Kaj Boyesen / B&O. Skilt med garder.
Kaj Boyesen / B&O. Skilt med garder.. Kaj Bojesen. Skilt med garder trykt på plade. 100 x 35 cm. Fremstår med ridser og nuanceforskel. > Ifølge rekvirent fremstillet på fam. Bojesens virksomhed på bestilling fra B&O til en udstilling/reklamefremstød i Grækenland 1973. Lot no: 3694071 EUR 161 DK, Aarhus, Egå Havvej 29/01/2015 21:21:01 EUR 457
Bobo, Upper Volta, mask
Bobo, Upper Volta, mask. Bobo, Upper Volta, animal mask carved in wood and decorated with black and red colour. Horns decorated with lizards in relief. H. 49 cm, W. 17.5 cm. Provenance: Magne Austad's ethnographic collection, Norway. This lot is part of a theme auction with ethnographic item's from Magne Austad's ... Lot no: 3660681 EUR 1,069 SE, Stockholm, Slakthusgatan 29/01/2015 21:25:00 EUR 748
Statyetter, Ibeji Yoruba, Nigeria, 2 st
Statyetter, Ibeji Yoruba, Nigeria, 2 st. Ibeji Yoruba, Nigeria, 2 st statyetter skurna i trä, ena figuren dekorerad med pärlor. Höjd 16 resp. 14,5 cm. Torrspricka. (2)Proveniens: Magne Austads samling etnografika, Norge. (2) Denna vara ingår i en temaauktion med etnografiska föremål ur Magne Austads samling. Lot no: 3660562 EUR 535 SE, Stockholm, Slakthusgatan 29/01/2015 21:30:00 EUR 374
Dogon, Mali, Kanaga-mask
Dogon, Mali, Kanaga-mask. Katanga-mask, Dogon, Mali, skuren i trä samt bemålad med svart och vit färg. Består av totalt fem delar sammanfogade med läderband. Höjd 103 cm, bredd 51 cm. Patina. Proveniens: Magne Austads samling etnografika, Norge. Denna vara ingår i en temaauktion med etnografiska föremål ur Magne Austads ... Lot no: 3660243 EUR 855 SE, Stockholm, Slakthusgatan 29/01/2015 21:35:00 EUR 577
Samling Lego, bla. Lego Technic (15)
Samling Lego, bla. Lego Technic (15). Samling Lego bestående af samlesæt i form af bla. Lego Technic samt Lego Mindstorm samt tre uåbnede julekalender fra 2014 i form af Starwars, City og Friends. Medfølgende uåbnet Brigmaster bog med klodser. Æsker i varierende stand. Eftersyn tilrådes, Lauritz.com garantere ikke for fejl og ... Lot no: 3694108 EUR 336 DK, Vejle, Dandyvej 29/01/2015 21:36:00 EUR 215
Afrikanska halsband, 3 st
Afrikanska halsband, 3 st. Halsband i flera rader med vita glaspärlor, längd 55 cm. Halsband i snäckskal, längd 64 cm. Halsband i textil, längd 140 cm. Proveniens: Magne Austads samling etnografika, Norge. Denna vara ingår i en temaauktion med etnografiska föremål ur Magne Austads samling. Denna vara ingår i en temaauktion... Lot no: 3685920 EUR < 125 SE, Stockholm, Slakthusgatan 29/01/2015 21:40:00 EUR 102
Samling Lego i æsker (16)
Samling Lego i æsker (16). Samling Lego bestående af samlesæt i form af bla. Lego Dublo, System, Harry Potter samt tre uåbnede julekalender fra 2014 i form af Starwars, City og Friends. Enkelte æsker uåbnet samt æsker i varierende stand. Eftersyn tilrådes, Lauritz.com garantere ikke for fejl og mangler. (16) Lot no: 3694109 EUR 269 DK, Vejle, Dandyvej 29/01/2015 21:45:00 EUR 262
Baga, Guinea, Nimba
Baga, Guinea, Nimba. Baga, Guinea, Nimba skulptur skuren i trä samt dekorerad med metallnitar. Höjd 128 cm, Längd 68 cm. Proveniens: Magne Austads samling etnografika, Norge. Denna vara ingår i en temaauktion med etnografiska föremål ur Magne Austads samling. Lot no: 3666587 EUR 535 SE, Stockholm, Slakthusgatan 29/01/2015 21:45:00 EUR 428
Samling Lego
Samling Lego. Samling Lego bestående af samlesæt, kasser med løseklodser samt bøger. Samlesæt i form af bla. Starwars, brandbiler, batterienhed samt tilbehør. En plastkasse med samlede enheder bla. Starwars. To plastkasser med løse klodser, samlet vægt inkl. kasser 9,7 kg. samt en kasse med reservedele. ... Lot no: 3694111 EUR 269 DK, Vejle, Dandyvej 29/01/2015 21:49:00 EUR 309
Dogon, Mali, skulptur
Dogon, Mali, skulptur. Dogon, Mali, skulptur skuren i trä, monterad på träsockel. Höjd exkl. sockel 31 cm. Kraftig patina. Proveniens: Magne Austads samling etnografika, Norge. Morten Henriksen, Oslo. Denna vara ingår i en temaauktion med etnografiska föremål ur Magne Austads samling. Lot no: 3665689 EUR 160 SE, Stockholm, Slakthusgatan 29/01/2015 21:50:00 EUR 139
Chokwe, Kongo, mask
Chokwe, Kongo, mask. Chokwe, Kongo, mask skuren i trä samt dekorerad med röd färg och växtfibrer/textil. Höjd 23 cm. Lot no: 3665602 EUR 855 SE, Stockholm, Slakthusgatan 29/01/2015 21:55:00 EUR 599
Luba, Kongo, skulptur
Luba, Kongo, skulptur. Luba, Kongo, skulptur / offerskål skuren i trä. Svärtad. Pärlhalsband. Höjd 34 cm. Proveniens: Magne Austads samling etnografika, Norge. Denna vara ingår i en temaauktion med etnografiska föremål ur Magne Austads samling. Lot no: 3665641 EUR 855 SE, Stockholm, Slakthusgatan 29/01/2015 22:00:00 EUR 577
Baule, Ivory Coast, mask
Baule, Ivory Coast, mask. Baule, Ivory Coast, buffalo mask carved in wood, blackened. Height 85 cm. Minor chips. Provenance: Magne Austad's collection of ethnographica, Norway.This lot is part of a theme auction with ethnographic objects from Magne Austad's collection. Lot no: 3665709 EUR 2,138 SE, Stockholm, Slakthusgatan 29/01/2015 22:05:00 EUR 1,497
Armring, Kongo / Zaire, brons
Armring, Kongo / Zaire, brons. Armring, Kongo/Zaire, gjuten i brons. Diameter 12 cm, innerdiameter 6 cm. Proveniens: Magne Austads samling etnografika, Norge. Morten Henriksen, Oslo. Denna vara ingår i en temaauktion med etnografiska föremål ur Magne Austads samling. Lot no: 3665696 EUR 214 SE, Stockholm, Slakthusgatan 29/01/2015 22:10:00 EUR 37
Dogon, Mali, skulptur
Dogon, Mali, skulptur. Dogon, Mali, skulptur skuren i trä. Höjd 67 cm. Proveniens: Magne Austads samling etnografika, Norge. Denna vara ingår i en temaauktion med etnografiska föremål ur Magne Austads samling. Lot no: 3665528 EUR 748 SE, Stockholm, Slakthusgatan 29/01/2015 22:15:00 EUR 535
Falani, Elfenbenskusten, kärl, 2 st
Falani, Elfenbenskusten, kärl, 2 st. Falani, Elfenbenskusten, 2 st dryckeskärl skurna i trä. Höjd 19 cm. Lagade med metallplåt. (2) Proveniens: Magne Austads samling etnografika, Norge. Morten Henriksen, Oslo. Denna vara ingår i en temaauktion med etnografiska föremål ur Magne Austads samling. Lot no: 3665123 EUR 535 SE, Stockholm, Slakthusgatan 29/01/2015 22:30:00 EUR 374
Mambila, Cameroon, sculpture
Mambila, Cameroon, sculpture. Mambila, Cameroon, sculpture carved in wood with whitewashed face. Fitted on wooden base. H. excl. base: 53 cm. Provenance: Magne Austad's ethnographic collection, Norway. Geo Axelsson, Stockholm, Sweden. This lot is part of a theme auction with ethnographic item's from Magne Austad's ... Lot no: 3665216 EUR 1,924 SE, Stockholm, Slakthusgatan 29/01/2015 22:35:00 EUR 1,390
Yoruba, Nigeria, mask
Yoruba, Nigeria, mask . Yoruba, Nigeria, mask carved in wood and decorated with limestone, black and red colour. H. 53 cm. Provenance: Magne Austad's ethnographic collection, Norway. This lot is part of a theme auction with ethnographic item's from Magne Austad's collection. Lot no: 3664633 EUR 1,069 SE, Stockholm, Slakthusgatan 29/01/2015 22:35:00 EUR 748
Mbola, Zaire, mask
Mbola, Zaire, mask. Mbole, Zaire, mask skuren i trä samt dekorerad med svart och röd färg. Höjd 33 cm. Nötning och torrspricka. Proveniens: Magne Austads samling etnografika, Norge. Morten Henriksen, Oslo. Denna vara ingår i en temaauktion med etnografiska föremål ur Magne Austads samling. Lot no: 3664479 EUR 321 SE, Stockholm, Slakthusgatan 29/01/2015 22:40:00 EUR 56
Statyett, skuren i trä
Statyett, skuren i trä. Statyett, skuren i trä samt svärtad. Höjd 46 cm. Nötning och angrepp. Proveniens: Magne Austads samling etnografika, Norge. Helling Frognerveien, Oslo. Denna vara ingår i en temaauktion med etnografiska föremål ur Magne Austads samling. Lot no: 3664427 EUR 321 SE, Stockholm, Slakthusgatan 29/01/2015 22:45:00 EUR 37
Dogon, Mali, statuette
Dogon, Mali, statuette. Dogon, Mali, statuette carved in wood. H. 42 cm. Patina and worm damage. Provenance: Magne Austad's ethnographic collection, Norway. Helling Frognerveien, Oslo. This lot is part of a theme auction with ethnographic item's from Magne Austad's collection. Lot no: 3664431 EUR 1,069 SE, Stockholm, Slakthusgatan 29/01/2015 22:50:00 EUR 770
Bassa, Liberia, mask
Bassa, Liberia, mask. Bassa, Liberia, mask skuren i trä, svärtad. Höjd 33 cm. Kantavslag. Proveniens: Magne Austads samling etnografika, Norge. Denna vara ingår i en temaauktion med etnografiska föremål ur Magne Austads samling. Lot no: 3664329 EUR 641 SE, Stockholm, Slakthusgatan 29/01/2015 22:55:00 EUR 438
Djenné, Mali, skulptur i terrakotta
Djenné, Mali, skulptur i terrakotta. Djenné, Mali, skulptur i terrakotta föreställande stående person. Höjd 45 cm. Framstår med lagningar och avslag. Proveniens: Magne Austads samling etnografika, Norge. Geo Axelsson, Stockholm, Sverige. Denna vara ingår i en temaauktion med etnografiska föremål ur Magne Austads samling. Lot no: 3661690 EUR 535 SE, Stockholm, Slakthusgatan 29/01/2015 23:00:00 EUR 577
Bambara, Mali, statuette
Bambara, Mali, statuette. Bambara, Mali, statuette carved in wood and blackened. H. 56 cm. Provenance: Magne Austad's ethnographic collection, Norway. This lot is part of a theme auction with ethnographic item's from Magne Austad's collection. Lot no: 3661265 EUR 1,069 SE, Stockholm, Slakthusgatan 29/01/2015 23:05:00 EUR 748
Bassa, Guinea, mask
Bassa, Guinea, mask. Bassa, Guinea, mask skuren i trä, svärtad. Örhängen i metall. Höjd 27 cm. Proveniens: Magne Austads samling etnografika, Norge. Denna vara ingår i en temaauktion med etnografiska föremål ur Magne Austads samling. Lot no: 3661208 EUR 535 SE, Stockholm, Slakthusgatan 29/01/2015 23:10:00 EUR 385
Nkisi n’kondi, Bakongo, fetish
Nkisi n’kondi, Bakongo, fetish. Nkisi n’kondi, Bakongo, fetish carved in wood, decorated with shells, nails and metal pieces. Eyes covered with glass with paint underneath. Stomach with square glass plate. Height 67 cm. Provenance: Magne Austad's collection of ethnographica, Norway. Geo Axelsson, Stockholm, Sweden. This lot is ... Lot no: 3661132 EUR 6,414 SE, Stockholm, Slakthusgatan 29/01/2015 23:15:00 EUR 4,597
Mambila, Kamerun, Tadep-fetish
Mambila, Kamerun, Tadep-fetish. Mambila, Kamerun, Tadep statyett skuren i trä, hår i form av träpinnar. Höjd 48 cm. Patina och mindre angrepp. Proveniens: Magne Austads samling etnografika, Norge. Geo Axelsson, Stockholm, Sverige. Denna vara ingår i en temaauktion med etnografiska föremål ur Magne Austads samling. Lot no: 3661048 EUR 855 SE, Stockholm, Slakthusgatan 29/01/2015 23:20:00 EUR 577
Mask, Guro, Elfenbenskusten
Mask, Guro, Elfenbenskusten. Mask, Guro, Elfenbenskusten, skuren i trä samt rödfärgad. Höjd 40 cm. Proveniens: Magne Austads samling etnografika, Norge. Denna vara ingår i en temaauktion med etnografiska föremål ur Magne Austads samling. Lot no: 3661028 EUR 535 SE, Stockholm, Slakthusgatan 29/01/2015 23:30:00 EUR 385
Kinesisk løver  stand af ibenholt, 1900-tallet
Kinesisk løver stand af ibenholt, 1900-tallet. Et par godtudformet løver lavet af ibenholt, leveres med bund dørkarm, der normalt anvendes som privat hus dekoration ved hoveddøren. 1900-tallet. Lot no: 3693625 EUR 269 DK, Herlev, Dynamovej 30/01/2015 10:26:29 EUR 50
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 30  >>