Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 18  >> ListGallery Lots per page
Konvolut 5 Achat- Kaméen, Damenprofil (5)
Konvolut Kaméen, bestehend aus 2x Kaméen aus Grünachat, insg. ca. 15.4ct., oval, ca. 16 x 12 x 4mm, 1x Kamée aus Karneol, ca. 14.3ct., oval, ca. 22 x 16 x 4,2mm, Darstellung jeweils das gleiche Damenportrait im Profil, Lasergravur, 1x Kamée aus Lagenachat, ca. 8.2ct., oval, ca. 18 x 14 x 3,7mm, ...
Lot no: 4688808

EUR 125 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/07/2017
18:47:16
Earrings in 14k with diamonds 0.25ct
Earrings in 14k rhod. white gold & yellow gold (bicolour) with brilliant cut diamonds 0.25ct Colour: Top Wesselton Clarity: SI Earrings measurements: 1.3x0.5cm Ref: sae01572wy
Lot no: 4669459

EUR 490 BE, Antwerpen 25/07/2017
18:52:00
EUR 235
Loose brilliant cut diamond 1.33ct
Loose brilliant cut diamond 1.33ctColour: (H) Wesselton Clarity: P2 Accompanied by a IGI certificate
Lot no: 4723185
EUR 2,600 BE, Antwerpen 25/07/2017
19:02:00
EUR 1,450
Diamond ring, 14 kt white gold, approx. 1.51 ct.
Ring, 14 kt white gold, with a brilliant-cut diamond, approx. 1.21 ct. Colour: Wesselton (H). Clarity: P. Brilliant-cut diamonds on the band, approx. 0.30 ct Colour: Wesselton-Top Crystal (H-I). Clarity: SI-P. Ring size: 48 Ø 15.50 mm. Weight: 3.3 g. Box included.
Lot no: 4686360
EUR 3,227 DK, Roskilde, Store Hedevej 25/07/2017
19:02:00
EUR 780
Per Borup, brillant og perlering af guld
Per Borup, brillant og perlering udført af 14 kt. guld prydet med ferkvands kulturperler flankeret af brillanter på tilsammen ca. 0.04 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS. Ring str. 51,5.
Lot no: 4723687
EUR 336 DK, Herlev, Dynamovej 25/07/2017
19:05:00
EUR 101
Blomsterring med brillanter udført af 14 kt guld, ca. 0.48 ct
Blomsterring/ brillantring udført af 14 kt guld prydet med 12 brillanter på i alt ca. 0.48 ct. Centralt placeret brillant på ca. 0.20 ct, denne omkranset af 11 brillanter på ca. 0.28 ct. Farve: Top Wesselton/ Wesselton (G-H). Klarhed: SI1. Ringstr: ca. Ø. 16,5 mm/51,5.
Lot no: 4666065

EUR 605 DK, Herlev, Dynamovej 25/07/2017
19:08:00
EUR 498
Pandora, to led af guld (2)
Pandora, to led bestående af led af farvet glas med fatning af 14 kt. Guld. Diameter ca. 1,5 cm. 3,8 gram samt gennembrudt led med fire brillanter på ialt ca. 0.02 ct., Farve: Wesselton (H), Klarhed: SI. 1,6 gram. (2)
Lot no: 4722591
EUR 202 DK, Herlev, Dynamovej 25/07/2017
19:30:00
EUR 195
Samling større slebne ædelsten, ca 1085 ct
Samling større cabochonsleben ædelsten. bestående af bl.a. rosenkvarts, rhodochrosit, landskab agat, regnbue obsidian. ca 10.85 ct
Lot no: 4640187

19:33:00
EUR 131
Tahiti pearl and diamond ring, approx. 0.84 ct.
Ring, 18 kt. white gold. 28 brilliant-cut diamonds, total approx. 0.84 ct., colour Wesselton (H), clarity: VS-Si. W. at front approx. 21 mm. Also one light-grey Tahiti pearl ø approx. 14 mm. Ring size 52.
Lot no: 4671892
EUR 1,479 DK, Herlev, Dynamovej 25/07/2017
19:35:00
EUR 1,049
Earrings with brilliant cut diamonds approx 0.76ct
Day & Night earrings in 14kt white rhod gold set with brilliant cut diamonds approx 0.76ct Earrings can be worn as ear piercing during the day, and then turned into a more striking look for your evenings and parties. Central : 2 brilliant cut diamonds: total 0.48ct Colour: (H) Wesselton ...
Lot no: 4723210

EUR 1,450 BE, Antwerpen 25/07/2017
19:39:00
EUR 475
Brillantring, 14 kt rhod. guld, 0.80 ct
Brillantring udført i 14 kt. rhodineret guld, prydet med en brillant på ca. 0.42 ct. Farve: Top Cape (K). Klarhed: SI2, denne flankeret af talrige mindre brillanter på ringskinne på ca. 0.38 ct. I alt ca. 80 ct. Stemplet JH/ 585. Ringstr. ca. Ø 19½ mm/ 61. Vægt ca. 5,3 gram.
Lot no: 4690602

EUR 1,009 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25/07/2017
19:42:00
EUR 350
Ole Lynggaard armbånd med drops
Ole Lynggaard armbånd af sort læder l. 40 cm monteret med: 'Sweet Spot' hjerte af 18 kt. guld, prydet med 16 brillantslebne diamanter på ialt ca. 0,16 ct. Farve: Top Wesselton (G), Klarhed: VS. Sweet Drops vedhæng udført i 18 kt. satineret hvidguld, prydet med 10 klare hvide brillanter på ...
Lot no: 4719459
EUR 2,017 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25/07/2017
19:46:00
EUR 861
Brillant charmarmbånd af 18 kt. hvidguld, 1.80 ct
Brillant charmarmbånd udført af 18 kt. hvidguld prydet med talrige baguetteslebne- og brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 1.80 ct. Farve: Top Wesselton (G), Klarhed: VS-SI. Længde ca. 18 cm. Låsen er monteret med sikkerhedshaspe. Længde på mindste charm ca. 2,3 cm, længde på mindste ca. 1,6...
Lot no: 4697622
EUR 1,883 DK, Herlev, Dynamovej 25/07/2017
19:47:00
EUR 699
Sixtus Thomsen, armring af guld med perler og brillanter
Sixtus Thomsen, armring af 14 kt. guld og hvidguld prydet med akoya saltvandskulturperler flankeret af brillanter på tilsammen ca. 0.04 ct. Farve: Wesselton (H), Klarhed: SI. Indvendig mål ca. 5,5 x 4,5 cm. Vægt ca. 8,8 gram. Se også varenummer 4723677
Lot no: 4723674
EUR 538 DK, Herlev, Dynamovej 25/07/2017
20:00:00
EUR 229
Vedhæng af 14 kt. guld prydet med barok perle og brillanter
Vedhæng af 14 kt. guld prydet med barok perle og 4 brillantslebne diamanter på i alt ca 0.12 ct. Farve: Top Wesselton (F-G), klarhed: VVS. Vedhæng H. 2,6 cm. Stemplet NM (Nationalmuseet, København?). Hertil veneziakæde i 14 kt. guld, L. 42 cm. Samlet vægt 7,9 g. Lette brugsspor. Hidrører fra ...
Lot no: 4714823
EUR 807 DK, Vejle, Dandyvej 25/07/2017
20:02:00
EUR 336
Loser Diamant, Brillant, ca. 0.43 ct
Loser Diamant, ca. 0.43 ct Form: Brillant Reinheit: VVS Farbe: Top Cape - Cape (N-O) Maße: 4.89 x 4.94 x 2.69 mm
Lot no: 4686490

EUR 550 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25/07/2017
20:03:00
EUR 350
Loser Diamant, Tropfen, ca. 0.58 ct
Loser Diamant, ca. 0.58 ct Form: Pear / Tropfen Reinheit: SI Farbe: Crystal (L) Maße: 78.05 x 4.16 x 3.19 mm
Lot no: 4686495

EUR 750 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25/07/2017
20:04:00
EUR 425
Damelommeur / vedhæng af guld med diamanter
Damelommeur / vedhæng med urkasse af 14 kt. guld fortil prydet med rosensleben diamanter Farve: Cape (M), Klarhed: SI2-P1-P2. Enkelt diamant med defekt. Diameter på urkasse ca. 3 cm. Vægt ca. 17,8. Uret går ikke. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Lot no: 4725294
EUR 269 DK, Herlev, Dynamovej 25/07/2017
20:04:00
EUR 148
Earrings in 14k with brilliant cut diamonds approx 1.00 ct
Earrings in 14k white rhod gold set with brilliant cut diamonds approx 1.00 ct Colour: (H) Wesselton Clarity :VVSe0248
Lot no: 4722319

EUR 4,600 BE, Antwerpen 25/07/2017
20:05:00
EUR 1,200
Loose brilliant cut diamond 0.75 ct
Loose brilliant cut diamond 0.75 ctColour : R-S , Light Yellow Clarity: P1 Accompanied by a IGI Certificate
Lot no: 4727311

20:10:00
EUR 525
Bræmer-Jensen. Et par øreclips af 14 kt. guld med brillanter (2)
Et par øreclips af 14 kt. hvidguld og guld prydet med hver en brillantsleben diamant på tilsammen 0.06 ct. Farve: Wesselton (H), klarhed: VS. H. 2,7 cm. Samlet vægt 7 g. Udført hos Bræmer-Jensen, Randers. Brugsspor. (2) Hidrører fra dansk privat smykkesamling.
Lot no: 4714817
EUR 672 DK, Vejle, Dandyvej 25/07/2017
20:12:00
EUR 148
Brillant-Rosettenring aus Platin, zus. ca. 0.58 ct.
Brillant-Rosettenring aus Platin mit größerem Brillant ca. 0.40 ct. Farbe: Crystal (J). Reinheit: VS, umkränzt von 12 kleineren Brillanten zus. ca. 0.18 ct. Farbe: Wesselton (H). Reinheit: VS, insgesamt ca. 0.58 ct. Gewicht ca. 4,2 g. Front Ø 0,8 cm. Ringgr. 50/16.
Lot no: 4719340
EUR 1,479 DK, Vejle, Dandyvej 25/07/2017
20:13:00
EUR 753
Georg Jensen. 'Dune' Armreifen, 18 kt. Gelbgold
Georg Jensen. 'Dune' Armreifen aus 18 kt. Gelbgold mit zahlreichen Brillanten zus. 0.27 ct. Farbe: Top Wesselton (F-G). Reinheit: VS. Dessin Nr. 1571. Größe M, Umfang 15 cm. Gewicht ca. 8,7 g. Mit minimalen Gebrauchsspuren.
Lot no: 4718845
EUR 1,614 DK, Aarhus, Egå Havvej 25/07/2017
20:19:00
EUR 753
Diamond solitaire ring and Pair of diamond solitaire earrings. Total approx. 0.90 ct. (3)
Diamond solitaire ring, 18 kt. gold and white gold. One brilliant-cut diamond, approx. 0.30 ct. Colour: Cape (L). Clarity: SI. Ring size 51/16.2. Pair of diamond solitaire earrings, 14 kt. gold, each with a brilliant-cut diamond, total approx. 0.60 ct. Colour: Cape (L). Clarity: P. Total weight...
Lot no: 4726524
EUR 1,345 DK, Vejle, Dandyvej 25/07/2017
20:20:00
EUR 249
Ole Lynggaard. ’Blonde’ Verschluss aus 18 kt. Weißgold mit Brillanten, 0.86 ct.
Ole Lynggaard. ’Blonde’ Verschluss aus 18 kt. Weißgold mit zahlreichen weißen Brillanten – zus. 0.86 ct. Farbe: Top wesselton (G). Reinheit: VS1-2. 20x18 mm. Ole Lynggaard Schmuckbeutel inkl.
Lot no: 4718780

EUR 6,051 DK, Herning, Engdahlsvej 25/07/2017
20:23:24
EUR 1,614
A pair of diamond chandelier earrings, 18 kt. rhodium-plated gold, total approx. 4.50 ct. (2)
A pair of diamond chandelier earrings, 18 kt. rhodium-plated gold, with 10 large briolette-cut diamonds and 36 small brilliant-cut diamonds, total approx. 4.50 ct. Colour: Wesselton (H). Clarity: VS-SI. Stamped with London Hallmarks. Weight approx. 5.8 g. L. 3 cm. (2)
Lot no: 4701803
EUR 5,110 DK, Vejle, Dandyvej 25/07/2017
20:25:00
EUR 471
Georg Jensen. 'Dune ' ring af 18 kt. guld med diamanter
Georg Jensen. 'Dune ' ring af 18 kt. guld, prydet med lysebrune diamanter på ialt 0.27 ct., dessin nr. 1571A. Str. 55. Vægt: ca. 3,2 gr. Medfølges af originalt etui og kasse.Vejl.udsalgspris: DKK 8.300,-
Lot no: 4682772

20:26:00
EUR 524
Knocklering af rosaguld med brillanter
Diamonds by Frisenholm. Knocklering/ Fingerledsring udført af 9 kt rosaguld prydet med 32 brillanter på tilsammen ca. 0.16 ct. Ringstr. ca. 44/ 14,1 mm.
Lot no: 4726867

EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 25/07/2017
20:27:00
EUR 111
Brilliant-cut diamond bracelet with satin-finish bow, 14 kt. white gold
Brilliant-cut diamond bracelet, 14 kt. white gold, with satin-finish bow set with brilliant-cut diamond, approx. 0.04 ct. Colour: Wesselton (H). Clarity: VS. Flanked by 46 brilliant-cut diamonds, total 0.82 ct. Colour: Wesselton (H). Clarity: SI. Safety catch and chain. Weight approx. 10.3 grams....
Lot no: 4718832
EUR 1,614 DK, Vejle, Dandyvej 25/07/2017
20:28:00
EUR 699
Samling bladguld
Samling ark med bladguld, ca. 300 stk. Flere med defekter. Vægt inkl. emballage 126 gram.
Lot no: 4722743
20:28:00
EUR 124
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 18  >>