Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched for "panton" in Lamps and lighting  in all active lots  Save list   Create Lot search
  ListGallery Lots per page
Verner Panton, Flower pot pendel.
Verner Panton, Flower pot pendel.. Verner Panton 1926-1998. En Flower pot pendel af metal. Formgivet i 1967. Ø. 24 cm. Fremstår med almindelig brugsspor. Lot no: 3943366 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 31/08/2015 14:21:43 EUR 117
Verner Panton. Spiralen. Lysekrone
Verner Panton. Spiralen. Lysekrone . Verner Panton (1926-1990). Spirallampe af guldfarvet plast. Model SPO1. Fremstillet hos Frandsen Lightning. H. ca. 60 cm. Ø 36 cm. Lette brugsspor. Litteratur: Vitra Design Museum: "Verner Panton" pp. 122 og 292. Lot no: 3952678 EUR 402 DK, Vejle, Dandyvej 09/09/2015 20:45:00 EUR 161
Verner Panton. Panthella standerlampe
Verner Panton. Panthella standerlampe . Verner Panton. Panthella standerlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 cm. Fremstår med brugsspor, ridser, slitage og med manglende knop. Lot no: 3954244 EUR 134 DK, Aarhus, Egå Havvej 03/09/2015 18:54:00 EUR 40
Verner Panton for Louis Poulsen. Par ´Panthella´ standerlamper (2)
Verner Panton for Louis Poulsen. Par ´Panthella´ standerlamper (2). Verner Panton for Louis Poulsen. Par ´Panthella´ standerlamper af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 127 cm. Fremstår med brugsslitage, nuanceforskel og stjernerevner på top af skærm. Den ene med afbryder på fod. (2) Lot no: 3949164 EUR 214 DK, Herlev, Dynamovej 30/08/2015 11:23:40 EUR 74
Verner Panton. 'Panthella' gulvlampe
Verner Panton. 'Panthella' gulvlampe. Verner Panton 1926-1998 for Louis Poulsen, Panthella stander/gulvlampe, formgivet i 1971. Stel og skærm af hvidt plast og metal. H. 128 Ø 50 cm. Fremstår med gulnet og revner i skærm. Lot no: 3951178 EUR 161 DK, Hørsholm, Vibe Alle 02/09/2015 19:07:00 EUR 54
Verner Panton. Panthella standerlampe . Verner Panton. Panthella standerlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 cm. Fremstår med brugsspor og enkelte ridser. Lot no: 3951823 EUR 161 DK, Aarhus, Egå Havvej 03/09/2015 19:47:00 EUR 54
Verner Panton. Pendel, VP-Globe
Verner Panton. Pendel, VP-Globe. Verner Panton. Pendel, VP-Globe. Bemalede aluminiumsskærme monteret i plexiglaskugle. Formgivet 1969, fremstillet hos Verpan. Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor, mærker og ridser, løs samling. Lot no: 3951929 EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 03/09/2015 19:31:00 EUR 181
Verner Panton. Pantella standerlampe
Verner Panton. Pantella standerlampe . Verner Panton. Pantella standerlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 123 cm. Fremstår med brugsslitage og ridser på fod Lot no: 3952095 EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02/09/2015 18:29:00 EUR 77
Verner Panton. Pantella bordlampe
Verner Panton. Pantella bordlampe. Verner Panton. Panthella bordlampe af hvidt akrylplast, afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med enkelte små ridser, lille stjerne på top og lettere gulnet. Ekstra kugle til top medfølger. Lot no: 3943473 EUR 201 DK, Aarhus, Egå Havvej 02/09/2015 17:51:00 EUR 74