Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched for "panton" in Lamps and lighting  in all active lots  Save list   Create Lot search
  ListGallery Lots per page
Verner Panton. Gulvlampe 'Pantella'
Verner Panton. Gulvlampe 'Pantella'. Verner Panton, 1926-1998. 'Pantella' stander/gulvlampe, stel og skærm af hvidt plast og metal. H. 128 Ø 50 cm. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, mindre revne ved top af skærm, gevindstang knækket, knop mangler. Lot no: 4496652 EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 12/12/2016 12:47:00 EUR 47
Verner Panton. Stor Flowerpendel Ø 50 cm
Verner Panton. Stor Flowerpendel Ø 50 cm . Verner Panton 1926-1998. Stor Flowerpot pendel af rødlakeret metal, Ø 50 cm. Fremstillet hos &Tradition. Fremstår ubrugt i original emballage. Lot no: 4497153 EUR 349 DK, Hørsholm, Vibe Alle 09/12/2016 20:02:00 EUR 181
Verner Panton, VP-Globen, Ø 40 cm
Verner Panton, VP-Globen, Ø 40 cm . Verner Panton. VP-Globe pendel, bemalede aluminiumsskærme monteret i plexiglaskugle. Formgivet 1969, udført hos Frandsen Lightning. Ø 40 cm. Brugsspor. Fremstår med knækkede ophæng / kæder samt to løse plastplastholdere til montering af skærm. Lot no: 4497942 EUR 202 DK, Roskilde, Store Hedevej 13/12/2016 14:08:01 EUR 40
Ole Panton for Lyfa. Fem pendler model seks-tre (5)
Ole Panton for Lyfa. Fem pendler model seks-tre (5). Ole Panton. Fem pendler af pulverlakeret metal, model seks-tre. 1960'erne. H. 25 cm. Fremstillet hos Lyfa. (5) Lot no: 4493463 EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07/12/2016 13:45:00 EUR 228
Verner Panton. Par Flowerpot pedler af blå emaljeret metal (2)
Verner Panton. Par Flowerpot pedler af blå emaljeret metal (2). Verner Panton 1926-1998. Par Flowerpot pendler af blå emaljeret metal. Ø 22 cm. Formgivet i 1967. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor. (2) Lot no: 4493467 EUR 202 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07/12/2016 15:46:00 EUR 104
 Verner Panton. Stor Flowerpot pendel gul/orange emalje.
Verner Panton. Stor Flowerpot pendel gul/orange emalje.. Verner Panton 1926-1998. Stor Flowerpot pendel af gul/orange emaljeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 34, Ø 50 cm. Monteret med fatning, Fremstår med emaljeafslag og slidt ledning. Lot no: 4493571 EUR 269 DK, Herlev, Dynamovej 06/12/2016 19:21:00 EUR 779
Verner Panton. Par Flowerpot pedler af blå emaljeret metal (2). Verner Panton 1926-1998. Par Flowerpot pendler af blå emaljeret metal. Ø 22 cm. Formgivet i 1967. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor. (2) Lot no: 4493464 EUR 202 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07/12/2016 12:45:00 EUR 108
Verner Panton. Fire flowerpot pendler af aluminium. (4)
Verner Panton. Fire flowerpot pendler af aluminium. (4). Verner Panton. Fire flowerpot pendler af aluminium. Fremstillet hos Unique Interieur. Ø 23 cm. Fremstår med mindre brugsspor, enkelte ridser. (4) Lot no: 4500585 EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 13/12/2016 19:55:00 EUR 40
Verner Panton. VP Globe pendant, Ø 40 cm.
Verner Panton. VP Globe pendant, Ø 40 cm.. Verner Panton (1926 - 1998). VP-Globe pendant. Painted aluminium shade fitted in a Plexiglas ball. Designed in 1969, produced by Verpan. Literature: Verner Panton The collected Works. Ø. 40 cm. Unused. Lot no: 4471468 EUR 672 DK, Hørsholm, Vibe Alle 07/12/2016 20:16:00 EUR 564