Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
  Show only lots in the chosen language

Show also
You have searched for "panton" in Lamps and lighting  in all active lots  Save list   Create Lot search
  ListGallery Lots per page
Verner Panton. Panthella standerlampe
Verner Panton. Panthella standerlampe. Verner Panton 1926 - 1998. Standerlampe, model Panthella med skærm af hvid plast, søjle og base af hvidlakeret stål. H. 120 Ø 50 cm. Formgivet i 1970. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med let gulnet og ridset base. Lot no: 3561419 EUR 202 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30/09/2014 20:24:00 EUR 40
Verner Panton. Tre Flowerpot pendler (2)
Verner Panton. Tre Flowerpot pendler (2) . Verner Panton 1926-1998. To Flowerpot pendler af hvidemaljeret metal. Ø 22 cm. Formgivet i 1967. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ene underskærm med afslag / senere bemaling. (2) Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Lot no: 3556357 EUR 161 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24/09/2014 14:49:00 EUR 114
Verner Panton, Topan pendel, grønlakeret
Verner Panton, Topan pendel, grønlakeret. Verner Panton, Topan pendel af grønlakeret metal, original bemalet med indsats. Formgivet i 1959. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 20 cm. Fremstår med lettere slitage samt afskalninger på maling. Lot no: 3546774 EUR 107 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/09/2014 19:19:00 EUR 44
Verner Panton. Pantella standerlampe
Verner Panton. Pantella standerlampe . Verner Panton 1926-1998. Pantella standerlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130, Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor. Lot no: 3548075 EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 27/09/2014 12:39:00 EUR 107
Verner Panton. Pantella standerlampe . Verner Panton 1926-1998. Pantella standerlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130, Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor, tre arme som holder overskærm er knækkede og limet. Lot no: 3562623 EUR 202 DK, Helsingør, Støberivej 30/09/2014 15:57:00 EUR 44
Verner Panton. Par Topan pendler (2)
Verner Panton. Par Topan pendler (2) . Verner Panton. Topan pendel af poleret aluminium med porcelænsfatning. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 19 cm. Fremstår med brugspræg og patina. (2) Lot no: 3560412 EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 29/09/2014 19:36:00 EUR 44
Verner Panton. Pantella standerlampe . Verner Panton 1926-1998. Pantella standerlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130, Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor. Lot no: 3560332 EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 26/09/2014 17:20:03 EUR 154
Verner Panton. Panthella standerlampe. Verner Panton 1926-1998. Panthella standerlampe med stamme af lakeret metal, skærm og fod af hvidt plast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 cm. Fremstår med brugsspor og gulnet fod. Lot no: 3118286 EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 29/09/2014 19:34:00 EUR 40
Verner Panton. Pendel, VP Onion
Verner Panton. Pendel, VP Onion . Verner Panton. Onion pendel / loftlampe med skærme af børstet stål. Formgivet i 1977. Fremstillet hos Verpan i 2009. H. 69 Ø 45 cm. Lot no: 3559136 EUR 537 DK, Aarhus, Egå Havvej 29/09/2014 20:26:00 EUR 181
Verner Panton. Sixty III pendel
Verner Panton. Sixty III pendel. Verner Panton 1926-1998. Sixty III pendel med skærme af hvidlakeret metal, H. 27 Ø 56 cm. Fremstår med brugsspor, samt buler i ring. Formgivet i 1985. Produceret hos Royal Copenhagen. Litteratur "Panton -The collected works" fra Vitra Design Museum, side 298. Ikke længere i produktion. Lot no: 3562453 EUR 202 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30/09/2014 19:53:00 EUR 40
Verner Panton, Panthella bordlampe
Verner Panton, Panthella bordlampe . Verner Panton. Pantella bordlampe af hvidt akrylplast, afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 55 Ø 40 cm. Fremstår med brugsslitage samt nuanceforskel. Lot no: 3556754 EUR 202 DK, Aalborg, Nibevej 24/09/2014 18:19:00 EUR 118
Verner Panton, Pantella standerlampe,
Verner Panton, Pantella standerlampe,. Verner Panton, Panthella standerlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 Ø 50 cm. Fremstår med brugsslitage, nuanceforskel, mindre stjerne i top samt stamme med defekt gevind. Lot no: 3556848 EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 24/09/2014 14:47:15 EUR 107
Louis Poulsen, LamPetit (4)
Louis Poulsen, LamPetit (4) . Fire LamPetit, design Verner Panton. Justérbare lamper af metal. Kan benyttes som væg- og bordlampe. Lauritz.com indestår ikke for funtionaliteten (4) Lot no: 3562124 EUR 107 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30/09/2014 20:26:00 EUR 47
Verner Panton. VP-Globe pendant,  Ø 50 cm.
Verner Panton. VP-Globe pendant, Ø 50 cm.. Verner Panton. VP-Globe pendant. Painted aluminium shade fitted in a Plexiglas ball. Designed in 1969. Produced by Verpan. Ø 50 cm. Literature: Verner Panton The collected Works. Lot no: 3118301 EUR 806 DK, Herlev, Dynamovej 29/09/2014 12:21:00 EUR 235