Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
  Show only lots in the chosen language

Show also
You have searched for "panton" in Lamps and lighting  in all active lots  Save list   Create Lot search
  ListGallery Lots per page
Verner Panton, Flowerpot bordlampe
Verner Panton, Flowerpot bordlampe . Verner Panton, Flowerpot bordlampe af poleret aluminium. Fremstillet hos Unique Interieur. H. 48 cm. Fremstår med brugsspor. Lot no: 3491511 EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 29/07/2014 20:26:00 EUR 57
Stander/gulvlampe, Louis Poulsen, Panthella af Verner Panton
Stander/gulvlampe, Louis Poulsen, Panthella af Verner Panton. Verner Panton (1926-1998) for Louis Poulsen, Panthella stander/gulvlampe, formgivet i 1971. Stel og skærm af hvidt plast og metal. H. 134 cm. Fremstår gulnet og med ridser samt skærm med lille stjerne. Lot no: 3483647 EUR 161 DK, Odense, Kratholmvej 25/07/2014 16:31:00 EUR 47
Verner Panton. Pantella standerlampe
Verner Panton. Pantella standerlampe . Verner Panton, 1926-1998. Pantella standerlampe med skærm af hvid plast. Formgivet i 1970. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130, Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor, mærker på stamme samt skærm. Lot no: 3489472 EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 28/07/2014 12:29:00 EUR 111
Verner Panton, Panthella bordlampe
Verner Panton, Panthella bordlampe. Verner Panton. Pantella bordlampe af hvidt akrylplast, afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 70 cm. Fremstår lettere gulnet. Lot no: 3484578 EUR 201 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/07/2014 16:02:00 EUR 168
Stander/gulvlampe, Louis Poulsen, Panthella af Verner Panton. Verner Panton 1926-1998. Panthella stander/gulvlampe, formgivet i 1971 for Louis Poulsen. Stel af hvidlakeret stål, skærm af opalplast. Ledning med afbryder. H. 128 cm. Stander fremstår let gulnet og ridset. Lot no: 3475824 EUR 161 DK, Hørsholm, Vibe Alle 28/07/2014 19:44:00 EUR 104
Verner Panton. Pendel, VP-Globe, Ø 40 cm.
Verner Panton. Pendel, VP-Globe, Ø 40 cm. . Verner Panton. Pendel, VP-Globe. Bemalede aluminiumsskærme monteret i plexiglaskugle. Formgivet 1969, fremstillet hos Verpan. Litteratur: Verner Panton The collected Works. Ø. 40 cm. Fremstår med lettere slitage. Lot no: 3474433 EUR 536 DK, Aarhus, Egå Havvej 28/07/2014 19:19:13 EUR 416
Verner Panton New Wave bordlampe
Verner Panton New Wave bordlampe . Verner Panton 1926-1998. New Wave bordlampe i opalglas. Bredriflet overflade. H. 42 cm. Fremstillet hos Verpan, Basel, Schweiz. Ubrugt. Original emballage og brochure medfølger. Arkivfoto. Lot no: 3486431 EUR 335 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30/07/2014 20:22:00 EUR 97
Verner Panton. Panthella standerlampe
Verner Panton. Panthella standerlampe. Verner Panton. Pantella standerlampe af hvidt akrylplast, afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 cm. Fremstår lettere gulnet. Lot no: 3484575 EUR 201 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/07/2014 19:01:00 EUR 121