Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched for "panton" in Lamps and lighting  in all active lots  Save list   Create Lot search
  ListGallery Lots per page
Verner Panton. Pantop standerlampe, forkromet metal
Verner Panton. Pantop standerlampe, forkromet metal. Verner Panton. Pantop standerlampe af forkromet metal. Fremstillet hos Frandsen Lighting. H. 132 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Lot no: 3636784 EUR 161 DK, Helsingør, Støberivej 28/11/2014 19:02:00 EUR 97
Pendler, Louis Poulsen, Flowerpots af Verner Panton (2)
Pendler, Louis Poulsen, Flowerpots af Verner Panton (2). Verner Panton (1926-1998) for Louis Poulsen, Flowerpot af emalje. Ø 22 cm. NB første 3 fotos er model foto. Fremstår med brugsspor bl.a. enkelte ridser m.m. (2) Lot no: 3624046 EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 27/11/2014 12:00:00 EUR 57
Pendler, Louis Poulsen, Flowerpots af Verner Panton (2). Verner Panton (1926-1998) for Louis Poulsen, Flowerpot af emalje. Ø 22 cm. Fremstår med brugsspor bl.a. ridser m.m. (2) Lot no: 3624009 EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 26/11/2014 19:54:00 EUR 71
Pendler, Louis Poulsen, Flowerpots af Verner Panton. (2)
Pendler, Louis Poulsen, Flowerpots af Verner Panton. (2). Verner Panton (1926-1998) for Louis Poulsen, Flowerpot af emalje. Ø 22 cm. NB første 3 fotos er model foto. Fremstår med brugsspor bl.a. enkelte afstød m.m. (2) Lot no: 3624048 EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 27/11/2014 21:19:00 EUR 60
Pendler, Louis Poulsen, Flowerpots af Verner Panton. (2). Verner Panton (1926-1998) for Louis Poulsen, Flowerpot af emalje. Ø 22 cm. NB første 3 fotos er model foto. Fremstår med brugsspor bl.a. enkelte ridser, skål med mindre afstød m.m. (2) Lot no: 3624047 EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 27/11/2014 19:43:00 EUR 74
Pendler, Louis Poulsen, Flowerpots af Verner Panton. (2). Verner Panton (1926-1998) for Louis Poulsen, Flowerpot af emalje. Ø 22 cm. NB første 3 fotos er model foto. Fremstår med brugsspor bl.a. enkelte afstød m.m. (2) Lot no: 3624045 EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 26/11/2014 21:04:00 EUR 57
Verner Panton, 2 st reservkupor till bordslampa Panthella
Verner Panton, 2 st reservkupor till bordslampa Panthella. Verner Panton, 2 st kupor till bordsarmatur Pantella i vit akrylplast. Tillverkade för Louis Poulsen. Fortfarande i sitt originalemballage med etiketter från Louis Poulsen. (2) Lot no: 3630888

EUR < 125 SE, Stockholm, Slakthusgatan 24/11/2014 20:56:00 EUR 32
Verner Panton, Panthella standerlampe.
Verner Panton, Panthella standerlampe. . Verner Panton, Pantella standerlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130. Ø 50 cm. Fremstår med lille stjerne på top af skærm. Lot no: 3628060 EUR 202 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/11/2014 20:16:00 EUR 101
Verner Panton. Panthella standerlampe
Verner Panton. Panthella standerlampe. Verner Panton. Panthella standerlampe, akryl og hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 cm. Fremstår med brugsspor; knækket top samt ujævnt skruehul i skærm; fod med nogle ridser. Lot no: 3634682 EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 27/11/2014 20:06:00 EUR 44
Verner Panton. Panthella standerlampe. Verner Panton. Panthella standerlampe, akryl og hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 cm. Fremstår med brugsspor; fod med nogle ridser. Lot no: 3634681 EUR 188 DK, Roskilde, Store Hedevej 28/11/2014 20:04:00 EUR 222
Bordlampe, Louis Poulsen, Panthella af Verner Panton.
Bordlampe, Louis Poulsen, Panthella af Verner Panton. . Verner Panton for Louis Poulsen, Panthella bordlampe, formgivet i 1971. Stel og skærm af hvidt plast, ledning med afbryder. H. 58 cm. Ø 40 cm. Fremstår med brugsspor bl.a. topkuglen. Lot no: 3635139 EUR 202 DK, Odense, Kratholmvej 27/11/2014 12:21:18 EUR 181
Verner Panton. VP-Globe pendant,  Ø 50 cm.
Verner Panton. VP-Globe pendant, Ø 50 cm.. Verner Panton. VP-Globe pendant. Painted aluminium shade fitted in a Plexiglas ball. Designed in 1969, Produced by Verpan. Ø 50 cm. Scratches, signs of wear. Lot no: 3628766 EUR 806 DK, Herlev, Dynamovej 26/11/2014 13:07:00 EUR 484