Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
  Show only lots in the chosen language

Show also
You have searched for "panton" in Lamps and lighting  in all active lots  Save list   Create Lot search
  ListGallery Lots per page
Verner Panton. Fire løse skærme til Flowerpot pendler (4)
Verner Panton. Fire løse skærme til Flowerpot pendler (4). Verner Panton. Fire løse skærme poleret metal og orangeemaljeret metal til Flowerpot pendler, Ø 22 cm. En original æske medfølger. Mindre slitage. (4) Lot no: 3516086 EUR 107 DK, Herlev, Dynamovej 25/08/2014 11:48:41 EUR 54
Verner Panton for Louis Poulsen. Topan pendler, aluminium (3)
Verner Panton for Louis Poulsen. Topan pendler, aluminium (3). Verner Panton. Bestående af tre Topan pendlere af aluminium, nr. 16570. Fremstillet hos Louis Poulsen, formgivet 1959. Skærm af aluminium. Ø af bund ca. 14 cm. Fremstår med brugsspor, hertil ene lampe uden fatning. (3) Lot no: 3517773 EUR 107 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/08/2014 19:06:00 EUR 40
Pendler, Louis Poulsen, Topan af Verner Panton (5)
Pendler, Louis Poulsen, Topan af Verner Panton (5) . Verner Panton for Louis Poulsen, Topan pendler. Skærm af aluminium. Ø 22 cm. Enkelte med ridser. (5) Lot no: 3517203 EUR 201 DK, Odense, Kratholmvej 25/08/2014 19:30:00 EUR 104
Verner Panton. Pendel, VP-Globe, Ø 50 cm.
Verner Panton. Pendel, VP-Globe, Ø 50 cm.. Verner Panton. Pendel, VP-Globe. Bemalede aluminiumsskærme monteret i plexiglaskugle. Formgivet 1969. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Originalt certifikat medfølger. Litteratur: Verner Panton The collected Works, gengivet og omtalt S. 290. Lot no: 3515796 EUR 872 DK, Aarhus, Egå Havvej 25/08/2014 19:36:00 EUR 885
Verner Panton flower pot, bordslampa
Verner Panton flower pot, bordslampa. Verner Panton 1926-1998. Flowerpot bordalampa med fot stomme, och skärm i svartlackerad metall. Tillverkad av & Tradition, Copenhagen. H. 48 cm Diam. 23 cm. Bruksspår, färgbortfall på stommen, skärm något sned. Lot no: 3513596 EUR 131 SE, Stockholm, Slakthusgatan 25/08/2014 20:49:00 EUR 66
Verner Panton. To Flowerpot pendler (2)
Verner Panton. To Flowerpot pendler (2) . Verner Panton 1926-1998. To Flowerpot pendler af rødemaljeret metal. Ø. 21,5 cm. Formgivet 1968. Fremstillet hos Unique København. (2) Lot no: 3518372 EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 27/08/2014 12:39:00 EUR 64
Verner Panton Gulvlampe 'Pantella'
Verner Panton Gulvlampe 'Pantella'. Verner Panton 1926-1998 for Louis Poulsen, Panthella stander/gulvlampe, formgivet i 1971. Stel og skærm af hvidt plast og metal. H. 128 cm, Ø. 50 cm. Lot no: 3514231 EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 21/08/2014 14:49:00 EUR 221
Verner Panton. Panthella standerlampe
Verner Panton. Panthella standerlampe. Verner Panton. Pantella standerlampe af hvidt akrylplast, afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 Ø 50 cm. Fremstår lettere gulnet og reparation på montageholder. Lot no: 3514668 EUR 201 DK, Aarhus, Egå Havvej 26/08/2014 20:19:00 EUR 50