Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched for "panton" in Lamps and lighting  in all active lots  Save list   Create Lot search
  ListGallery Lots per page
Verner Panton. Bordlamper, Pantop (2)
Verner Panton. Bordlamper, Pantop (2). Verner Panton 1926-98. Pantop bordlampe, chrome/ hvidlakeret metal skærm. Højde: 37,5 cm. Diameter: 23 cm. En fremstår med skævhed og mærker på skærm. (2) Lot no: 3814774 EUR 201 DK, Aalborg, Nibevej 29/04/2015 15:01:00 EUR 67
Verner Panton. VP-Europa pendel
Verner Panton. VP-Europa pendel. Verner Panton. VP-Europa pendel af klart og hvidt opalglas, montage af forkromet metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Formgivet 1977, udgået af produktion. Ø 30 cm. Fremstår med lette ridser. Lot no: 3816269 EUR 335 DK, Aalborg, Nibevej 30/04/2015 16:09:06 EUR 80
Pendel, VP-Globe af Verner Panton, Ø 50 cm
Pendel, VP-Globe af Verner Panton, Ø 50 cm . Verner Panton, pendel VP-Globe, designet i 1969. Bemalede aluminiumsskærme monteret i plexiglaskugle. Ø 50 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Litteratur: Verner Panton The collected Works. Lot no: 3811537 EUR 603 DK, Odense, Kratholmvej 29/04/2015 14:36:17 EUR 523
Verner Panton. Stor Flowerpot Pendel Ø 50
Verner Panton. Stor Flowerpot Pendel Ø 50. Verner Panton 1926-1998. Stor Flowerpot Verner Panton. Stor flowerpot pendel af hvidemaljeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Brugsspor, enkelt afslag, samt minimale på kant. Lot no: 3751914 EUR 241 DK, Herlev, Dynamovej 30/04/2015 12:14:52 EUR 44
Verner Panton, par Flowerpot pendler (2)
Verner Panton, par Flowerpot pendler (2). Verner Panton, par Flowerpot pendler af orangelakeret metal. Ø 22 cm. Formgivet i 1967. Fremstillet hos Unique Interieur. Fremstår med lettere brugsspor og én med lille bule. (2) Lot no: 3812396 EUR 134 DK, Aarhus, Egå Havvej 27/04/2015 19:12:00 EUR 114
Verner Panton, Panthella standerlampe
Verner Panton, Panthella standerlampe . Verner Panton (1926-1998) for Louis Poulsen, Panthella stander/gulvlampe, formgivet i 1971. Stel og skærm af hvidt plast og metal. H. 130 cm. Nylakeret stel, skærm med alm. brugsspor. Lot no: 3818814 EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 01/05/2015 17:49:00 EUR 147
Verner Panton, Muschel Pendelleuchte Modell Fun 2 DM von J. Lüber
Verner Panton, Muschel Pendelleuchte Modell Fun 2 DM von J. Lüber. Muschelplättchen Leuchte Fun 2 DM, dänisches Design von Verner Panton für J. Lüber. Entwurf von 1964. Konstruktion aus zwei Stahlringen, daran befestigte Ketten mit Perlmuttscheiben. D. 32cm, H. 50cm, Kabellänge ca. 100cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, es fehlen ein paar Perlmuttscheiben. Lot no: 3818048 EUR 250 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30/04/2015 20:30:00 EUR 80
Verner Panton pendel, VP-Globe Ø. 50 cm
Verner Panton pendel, VP-Globe Ø. 50 cm . Verner Panton pendel, VP-Globe. Skærme af hvide metal reflektorer monteret i plexiglaskugle. Formgivet 1969, fremstillet hos Verpan. Fremstår med revne ved top og bundskrue, samt mindre ridser. Lot no: 3817740 EUR 402 DK, Herlev, Dynamovej 02/05/2015 19:17:00 EUR 141
Verner Panton. Panthella bordlampe
Verner Panton. Panthella bordlampe . Verner Panton. Pantella bordlampe af hvidt akrylplast, afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 70, Ø. 50 cm. Brugsspor Lot no: 3811905 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 29/04/2015 19:09:00 EUR 154
verner Panton, Panthella bordlampe
verner Panton, Panthella bordlampe. Verner Panton. Pantella bordlampe af hvidt akrylplast, afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 70, Ø. 50 cm. Fremstår med gulnet fod, ridse og hakker i top af stamme. Lot no: 3816441 EUR 201 DK, Aalborg, Nibevej 30/04/2015 15:26:43 EUR 117
Panthella standerlampe
Panthella standerlampe. Verner Panton. Panthella standerlampe af hvidt akrylplast, afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 cm. Fremstår gulnet og med ridser på fod, stamme og skærm. Brugsspor. Lot no: 3815115 EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 29/04/2015 14:00:09 EUR 87
Verner Panton. VP-Europa standard lamp
Verner Panton. VP-Europa standard lamp. Verner Panton 1926-1998. VP-Europa standard lamp. Chromed stem, partially matt glass shade. Produced by Louis Poulsen. H. 132 Ø 50 cm. Age-related wear; foot with some flaking of the chrome.Literature: Verner Panton 'The Collected works', reproduced p. 294. Lot no: 3819850 EUR 1,340 DK, Roskilde, Store Hedevej 01/05/2015 19:12:00 EUR 804
Verner Panton. VP-Globe pendant, Ø 40 cm.
Verner Panton. VP-Globe pendant, Ø 40 cm.. Verner Panton 1926-1998. VP-Globe pendant, Ø 40 cm. Varnished aluminium shade in two-section Plexiglas globe. Ø 40 cm. Designed in 1969. Produced by Verpan. Plastic chip inside lamp has loosened. Without wear. Lot no: 3809648 EUR 533 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28/04/2015 19:26:00 EUR 341