Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched for "panton" in Lamps and lighting  in all active lots  Save list   Create Lot search
  ListGallery Lots per page
Verner Panton 'Pantella', golvlampa 1970-tal (2)
Verner Panton 'Pantella', golvlampa 1970-tal (2). Pantella, golvlampa fomgiven av Verner Panton 1971. UNdersidan märkt med etikett Louis Poulsen. H: 125 cm. Gulnad fot, sprickor på skärmens ovansida. (2) Lot no: 3599073 EUR 272 SE, Malmö, Baltzarsgatan 30/10/2014 19:41:00 EUR 73
Verner Panton, Panthella standerlampe
Verner Panton, Panthella standerlampe . Verner Panton, Pantella standerlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 125 Ø 50 cm. Fremstår lettere gulnet. Lot no: 3594272 EUR 201 DK, Aarhus, Egå Havvej 28/10/2014 19:06:00 EUR 148
Verner Panton, Panthella standerlampe. Verner Panton, Pantella standerlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 125 Ø 50 cm. Fremstår med lille stjerne på skærm. Lot no: 3590929 EUR 201 DK, Aarhus, Egå Havvej 27/10/2014 19:01:00 EUR 175
Verner Panton. Par Flowerpot pendler (2)
Verner Panton. Par Flowerpot pendler (2) . Verner Panton. Par Flowerpot pendler af orange emaljeret metal. Ø 22 cm. Formgivet i 1967. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor og defekter på ledning. (2) Lot no: 3596924 EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 30/10/2014 19:47:00 EUR 67
Verner Panton, Pantella bordlampe
Verner Panton, Pantella bordlampe . Verner Panton. Pantella bordlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 70 Ø ca. 40 cm. Fremstår med gulnet fod samt brugsslitage. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Lot no: 3595997 EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 30/10/2014 10:48:00 EUR 74
Verner Panton, Spirallampe, forkromet plast.
Verner Panton, Spirallampe, forkromet plast.. Verner Panton, Spirallampe af forkromet plast. Model SPO1. Fremstillet hos Verpan. Ø 38 cm. Fremstår med lette brugsspor. Lot no: 3593454 EUR 336 DK, Aarhus, Egå Havvej 30/10/2014 16:34:00 EUR 181
Pendel, Royal Copenhagen / Yamagiwa, Sixty af Verner Panton
Pendel, Royal Copenhagen / Yamagiwa, Sixty af Verner Panton. Verner Panton for Royal Copenhagen / Yamagiwa, designet 1985, Sixty pendel, model P2017W af lakeret metal og mat glas. Ø 58 cm. Fremstår med få brugsspor. NB de to første fotos er et modelfoto. Lot no: 3585171 EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 26/10/2014 19:28:00 EUR 47
Verner Panton. Panthella standerlampe
Verner Panton. Panthella standerlampe . Verner Panton. Pantella standerlampe af hvidt akrylplast, afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 cm. Fremstår lettere gulnet, defekt afbryder. Lot no: 3602748 EUR 107 DK, Herlev, Dynamovej 31/10/2014 11:52:00 EUR 40
Verner Panton. Panthella standerlampe. Verner Panton. Pantella standerlampe af hvidt akrylplast, afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 cm. Fremstår lettere gulnet, defekt afbryder. Lot no: 3598500 EUR 161 DK, Aarhus, Egå Havvej 30/10/2014 19:07:00 EUR 77
Gulvlampe model 'Panthella', Verner Panton
Gulvlampe model 'Panthella', Verner Panton. Verner Panton (1926-1998). 'Panthella' gulv-/standerlampe, stel og skærm af hvidt plast og metal. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 124 cm. Ø. 50 cm. Brugsspor, foden senere malet i matchende tone. Defekt ved kuplens montering. Lot no: 3593713 EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 28/10/2014 19:30:00 EUR 97
Verner Panton. Flowerpot bordlampe, forkromet metal
Verner Panton. Flowerpot bordlampe, forkromet metal. Verner Panton. Flowerpot bordlampe af forkromet metal. Fremstillet hos Unique Interieur, København. H. 48 Ø. 23 cm. Fremstår med brugsspor. Lot no: 3596693 EUR 161 DK, Helsingør, Støberivej 27/10/2014 19:52:00 EUR 124
Verner Panton. Pendel, VP-Globe, Ø 40 cm
Verner Panton. Pendel, VP-Globe, Ø 40 cm. Verner Panton. Pendel, VP-Globe. Bemalede aluminiumsskærme monteret i plexiglaskugle. Udgået fra Idemøbler d. 9/11-2010. Formgivet 1969, fremstillet hos Verpan. Litteratur: Verner Panton The collected Works. Ø. 40 cm. Lot no: 3600310 EUR 470 DK, Herlev, Dynamovej 30/10/2014 15:08:00 EUR 376
Pendel, Frandsen Lighting, VP-Globe af Verner Panton, Ø 40 cm
Pendel, Frandsen Lighting, VP-Globe af Verner Panton, Ø 40 cm. Verner Panton for Frandsen Lighting, pendel VP-Globe, designet i 1969. Bemalede aluminiumsskærme monteret i plexiglaskugle(løs). Ø 40 cm. Fremstår med brugsspor. Litteratur: Verner Panton The collected Works. Lot no: 3595250 EUR 470 DK, Odense, Kratholmvej 02/11/2014 19:28:00 EUR 181
Verner Panton, pendel, VP-Globe, Ø 40 cm.
Verner Panton, pendel, VP-Globe, Ø 40 cm.. Verner Panton pendel, VP-Globe. Skærme af hvide metal reflektorer monteret i plexiglaskugle. Formgivet 1969. Fremstillet hos Verpan. Ø 40 cm. Fremstår med brugsspor; kuglen med stjerneformet revne øverst. Lot no: 3595023 EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 27/10/2014 19:29:00 EUR 242