Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched for "panton" in Lamps and lighting  in all active lots  Save list   Create Lot search
  ListGallery Lots per page
Verner Panton, Flowerpot, röd, ett par, 2000-tal
Verner Panton, Flowerpot, röd, ett par, 2000-tal. Verner Panton (1926-1998), Ett par, Flowerpot takpendel, röd plåt. röd textilklädd sladd och vit takkupa. Formgiven 1967. Tillverkad av &Tradition. Ø 22 cm. Elkontakt för skena. Minimalt slitage. (2) Lot no: 3904559 EUR 127 SE, Stockholm, Slakthusgatan 30/07/2015 19:55:00 EUR 148
Verner Panton, Flowerpot, svart, 2000-tal, ett par
Verner Panton, Flowerpot, svart, 2000-tal, ett par. Verner Panton (1926-1998), Ett par, Flowerpot takpendel, svart plåt. Svart textilklädd sladd och takkupa. Formgiven 1967. Tillverkad av &Tradition. Ø 22 cm. Elkontakt för skena. Minimalt slitage. (2) Lot no: 3905287 EUR 127 SE, Stockholm, Slakthusgatan 30/07/2015 20:55:00 EUR 137
Verner Panton. Pendel, model VP-Globe, Ø 50 cm.
Verner Panton. Pendel, model VP-Globe, Ø 50 cm. . Verner Panton. Pendel, model VP-Globe. Bemalede aluminiumsskærme monteret i plexiglaskugle. Formgivet 1969, fremstillet hos Verpan, Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor; revner ved top og bundskrue samt ved ene samlemuffe/cirkel; ridser og skrammer. Lot no: 3914204 EUR 335 DK, Roskilde, Store Hedevej 30/07/2015 20:27:00 EUR 221
Verner Panton, par Flower Pot pendler, sortlakerede (2)
Verner Panton, par Flower Pot pendler, sortlakerede (2). Verner Panton 1926-1998. Et par Flower Pot pendler af sortlakeret metal, Ø 22 cm. Medfølgende originale baldakiner. Formgivet i 1967. Fremstillet hos &tradition. Få brugsspor. (2) Lot no: 3918915 EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 31/07/2015 20:41:00 EUR 161
Verner Panton Gulvlampe 'Panthella'
Verner Panton Gulvlampe 'Panthella'. Verner Panton 1926-1998 for Louis Poulsen, Panthella stander/gulvlampe, formgivet i 1971. Stel og skærm af hvidt plast og metal. H. 128 Ø 50 cm. Fremstår med mindre revner på skærm, fod og stamme let gulnet. Lot no: 3919279 EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 03/08/2015 20:13:00 EUR 70
Verner Panton. Pantella standerlampe
Verner Panton. Pantella standerlampe . Verner Panton. Pantella standerlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 127 cm. Fremstår med brugsspor, nuanceforskel, ridser og mærker, malerpletter på skærm samt knækket pind til montering af skærm. Lot no: 3922187 EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04/08/2015 20:09:00 EUR 40
Verner Panton. Panthella bordlamper/reservedele (2)
Verner Panton. Panthella bordlamper/reservedele (2). Verner Panton. Panthella bordlamper/reservedele af hvidt akrylplast, en med afbryder på ledning og en med afbryder på fod, en skærm og en topkugle medfølger. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med slitage, defekte skærmholder og en gulnet, skærme med varmeplet/ujævenhed. ... Lot no: 3921435 EUR 161 DK, Aarhus, Egå Havvej 05/08/2015 16:14:00 EUR 40
Verner Panton. Panthella bordlampe
Verner Panton. Panthella bordlampe. Verner Panton. Panthella bordlampe af hvidt akrylplast, senere monteret afbryder på ledning. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 70 Ø 50 cm. Fremstår med lettere brugsspor og lettere leddeløs ved skærm/montage. Lot no: 3921434 EUR 201 DK, Aarhus, Egå Havvej 05/08/2015 20:17:00 EUR 44
Verner Panton. Pantop bordlampe
Verner Panton. Pantop bordlampe. Verner Panton. Pantop bordlampe af forkromet metal. Fremstillet hos Frandsen Lighting. H. 38 cm. Fremstår med lettere slitage. Lot no: 3918853 EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 30/07/2015 19:26:00 EUR 94
Verner Panton. Pantella standerlampe. Verner Panton. Pantella standerlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 127 cm. Fremstår med brugsspor, nuanceforskel, ridser og mærker. Lot no: 3917441 EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 29/07/2015 18:48:00 EUR 214
Verner Panton, Flowerpot, svart, 2000-tal, ett par. Verner Panton (1926-1998), Ett par, Flowerpot takpendel, svart plåt. Svart textilklädd sladd och takkupa. Formgiven 1967. Tillverkad av &Tradition. Ø 22 cm. Elkontakt för skena. Minimalt slitage. (2) Lot no: 3905288 EUR 127 SE, Stockholm, Slakthusgatan 04/08/2015 20:55:00 EUR 42