Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched for "panton" in Lamps and lighting  in all active lots  Save list   Create Lot search
  ListGallery Lots per page
Verner Panton, Flowerpot bordlampe, gul. VP4
Verner Panton, Flowerpot bordlampe, gul. VP4 . Verner Panton. Flowerpot bordlampe med stel af stål, skærmsæt af gullakeret metal. Monteret med gul stofledning. H. 33 cm. Lot no: 4345207 EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 31/07/2016 14:28:00 EUR 108
Verner Panton. Bordlampe 'Panthella' Krom
Verner Panton. Bordlampe 'Panthella' Krom. Verner Panton. Panthella bordlampe med forkromet stamme, fod og skærm,afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 70 cm. Fremstår med brugsspor, bleget på top. Lot no: 4345209 EUR 336 DK, Herlev, Dynamovej 02/08/2016 15:41:00 EUR 148
Verner Panton. Par Flower Pot lamper, orange (2)
Verner Panton. Par Flower Pot lamper, orange (2) . Verner Panton 1926-1998. Par Flower Pot lamper af orange emaljeret metal. Formgivet 1967, Fremstillede hos Louis Poulsen. Ø 22 cm. En med afslag ellers alm. brugsspor (2) Lot no: 4345775 EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02/08/2016 19:14:00 EUR 124
Verner Panton, Flowerpot bordlampe, gul. VP4 . Verner Panton. Flowerpot bordlampe med stel af stål, skærmsæt af gullakeret metal. Monteret med gul stofledning. H. 33 cm. Lot no: 4346909 EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 29/07/2016 14:53:48 EUR 141
Verner Panton 1926-1998. Pendel, model VP Globe
Verner Panton 1926-1998. Pendel, model VP Globe . Verner Panton 1926 - 1998. Pendel, model VP-Globe. Ø 40 cm. Kugle af transparent acryl med lakeret aluminiumsskærme indvendigt. Formgivet 1969. Fremstillet hos Verpan. Litteratur: Verner Panton The collected Works, gengivet og omtalt s. 290. Fremstår med let brugspræg i form af ridser samt ... Lot no: 4348628 EUR 538 DK, Aalborg, Nibevej 01/08/2016 20:35:00 EUR 296
Verner Panton, 1 par lampor Flowerpot, 60-tal(2)
Verner Panton, 1 par lampor Flowerpot, 60-tal(2). Verner Panton, 1 par lampor Flowerpot, 60-tal. Emaljerad metall, vita med orange insida. Diameter ca 21,5 cm. Sladdar utbytta senare. Mindre bruksspår.(2) Lot no: 4345555 EUR 211 SE, Malmö, Baltzarsgatan 29/07/2016 21:07:00 EUR 116
Verner Panton ”Flowepot” pendler (2)
Verner Panton ”Flowepot” pendler (2). Verner Panton, formgivet 1967, model VP1, Flowerpot pendel af tyrkislakeret metal, Ø 22 cm. Fremstår med minimale brugsspor. (2) Lot no: 4348179 EUR 242 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01/08/2016 19:03:00 EUR 124
Verner Panton. Pendel, VP-Globe, Ø 40 cm.
Verner Panton. Pendel, VP-Globe, Ø 40 cm.. Verner Panton 1926-1998. Pendel, model VP-Globe. Ø 40 cm. Kugle af transparent acryl med lakeret aluminiumsskærme indvendigt. Formgivet 1969. Fremstillet hos Verpan. Litteratur: Verner Panton The collected Works, gengivet og omtalt s. 290. Fremstår med let brugspræg. Lauritz.com indestår ikke... Lot no: 4340177 EUR 403 DK, Hørsholm, Vibe Alle 28/07/2016 20:39:00 EUR 350
Verner Panton. Pantella standerlampe
Verner Panton. Pantella standerlampe . Verner Panton. Pantella standerlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. ca. 123 cm. Fremstår med defekter, skæv stamme, limet og løs i top; skærm med mindre revner ved top. Lot no: 4346417 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 29/07/2016 11:14:33 EUR 50
Verner Panton Lighting Stairs og Norman Copenhagen Pendel norm 69 (2)
Verner Panton Lighting Stairs og Norman Copenhagen Pendel norm 69 (2). Verner Panton Lighting Stairs og Norman Copenhagen Pendel norm 69. Verner Panton, lysestager til fyrfadslys af lakeret stål, model Lighting Stairs, fremstillet hos Palette Design. Formgivet i 1973. H. 20 cm. Normann Copenhagen. Norm 69 small pendel. Ø 42 cm. Pendel er ikke samlet og ligger i ... Lot no: 4351631 EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 04/08/2016 14:03:49 EUR 44
Verner Panton. Pantella standerlampe . Verner Panton. Pantella standerlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. ca. 123 cm. Fremstår med brugsspor, mangler knop og stangen til skærmholderen. Lot no: 4346545 EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 02/08/2016 15:29:00 EUR 54