Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched for "panton" in Lamps and lighting  in all active lots  Save list   Create Lot search
  ListGallery Lots per page
Verner Panton. Flowerpot pendler/ reservedele (4)
Verner Panton. Flowerpot pendler/ reservedele (4). Verner Panton. Flowerpot pendler/ reservedele af emaljeret metal. 1970'erne. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med slitage, tre manglende trådstel, senere bemalet og senere monterede ledninger. (4) Lot no: 4142027 EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 11/02/2016 16:44:00 EUR 44
Verner Panton for Louis Poulsen. Panthella bordlampe
Verner Panton for Louis Poulsen. Panthella bordlampe. Verner Panton. Panthella bordlampe; stel og skærm af hvidt plast, ledning monteret med afbryder, H. 58 Ø 40 cm. Formgivet i 1971. Fremstillet hos louis Poulsen. Fremstår med brugsspor; småridser samt let gulnet stamme og fod. Lot no: 4144185 EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 10/02/2016 19:41:00 EUR 181
Verner Panton. To Flowerpot havelamper / udendørslamper (2)
Verner Panton. To Flowerpot havelamper / udendørslamper (2) . Verner Panton. To Flowerpot havelamper / udendørslamper med skærme orange- og blålakeret metal, stamme / spyd af rustfrit stål. Formgivet i 1969. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. inkl. spyd 140 cm. Fremstår med blegning og nogle brugsmærker. (2) Lot no: 4148710 EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 15/02/2016 19:39:00 EUR 147
Verner Panton, et par 'Flowerpot' pendler. (2)
Verner Panton, et par 'Flowerpot' pendler. (2). Verner Panton (1926-1998) for Louis Poulsen. To Flowerpot pendler af hvid-emaljeret metal, Ø 22 cm. Formgivet i 1967. Fremstillet hos Louis Poulsen, mærkat herfra. Een overskærm med et mindre afslag. (2) Lot no: 4152263 EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 15/02/2016 20:12:00 EUR 127
Verner Panton. Pantella bordlampe
Verner Panton. Pantella bordlampe . Verner Panton. Pantella bordlampe af hvidt akrylplast, afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 70 cm, Ø. 50 cm. Brugsspor, herunder gulnet fod og stamme, reparation af skærmholder (ikke synligt) Lot no: 4152926 EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 15/02/2016 19:51:00 EUR 114
Verner Panton. Par Flowerpot pendler (2)
Verner Panton. Par Flowerpot pendler (2) . Verner Panton. Par Flowerpot pendler af lakeret metal. Fremstillet hos &Tradition. Ø 22 cm. Mindre brugsspor. (2) Lot no: 4153643 EUR 201 DK, Kolding, Trianglen 15/02/2016 16:27:04 EUR 121
Verner Panton, Flower Pot bordlampe
Verner Panton, Flower Pot bordlampe . Verner Panton, Flower Pot bordlampe af metal med hvid og orangerød emalje, justérbar på stativ af metal. Formgivet 1969 for Louis Poulsen. H. 32 cm. Varen er en del af Lauritz.coms store temaauktion Light Up The Dark, der sætter spot på belysning og inspirerer til nye skønne og unikke lampekup. Lot no: 4144355 EUR 402 DK, Hørsholm, Vibe Alle 11/02/2016 19:42:00 EUR 261
Verner Panton. To Flower Pot pendler (2)
Verner Panton. To Flower Pot pendler (2). Verner Panton 1926-1998. To Flower Pot pendler af emaljeret metal i orange, begge uden underskål samt stel hertil. Formgivet i 1967. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 22 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (2) Lot no: 4153593 EUR 134 DK, Hørsholm, Vibe Alle 16/02/2016 19:21:00 EUR 44
Verner Panton pendel, VP Globe Ø 50 cm.
Verner Panton pendel, VP Globe Ø 50 cm. . Verner Panton pendel, VP-Globe. Pendel med bemalede aluminiumsskærme, monteret i kugle af transparent acryl. Formgivet 1969. Fremstillet hos Verpan, Ø 50 cm. Medfølgende original baldakin samt sort stofledning. Fremstår med lette brugsspor. Lot no: 4153398 EUR 536 DK, Herning, Engdahlsvej 16/02/2016 21:02:00 EUR 161
Verner Panton Gulvlampe 'Pantella'
Verner Panton Gulvlampe 'Pantella' . Verner Panton 1926-1998 for Louis Poulsen, Panthella stander/gulvlampe, formgivet i 1971. Stel og skærm af hvidt plast og metal. H. 128 Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor. Lot no: 4152306 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 15/02/2016 19:13:00 EUR 124
Verner Panton. Pendel, VP-Globe, Ø 40 cm
Verner Panton. Pendel, VP-Globe, Ø 40 cm. Verner Panton. Pendel, VP-Globe. Bemalede aluminiumsskærme monteret i plexiglaskugle. Formgivet 1969. Fremstillet hos Frandsen Lighting for Verpan. Ø 40 cm. Litteratur: Verner Panton The collected Works, gengivet og omtalt S. 290. Fremstår med brugsspor og løs fatning/ledning. Et løst øre ... Lot no: 4150539 EUR 241 DK, Roskilde, Store Hedevej 16/02/2016 18:55:00 EUR 147
Verner Panton. Pantella gulvlampe.
Verner Panton. Pantella gulvlampe.. Verner Panton. Pantella standerlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. ca. 130 cm. Fremstår med brugsspor, herunder gulnet stamme, revner samt limning ved top. Lot no: 4155811 EUR 134 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17/02/2016 12:03:38 EUR 40
Verner Panton. VP-Globe pendant, large model Ø 60 cm.
Verner Panton. VP-Globe pendant, large model Ø 60 cm.. Verner Panton 1926-1998. VP-Globe pendant. Painted aluminium shade in a Plexiglas ball. Designed in 1969, produced by Louis Poulsen. Ø 60 cm. Signs of wear and scratches. Literature: Verner Panton The collected Works, reproduced and discussed p. 290. Lot no: 4131306 EUR 670 DK, Roskilde, Store Hedevej 11/02/2016 20:16:00 EUR 429