Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
  Show only lots in the chosen language

Show also
You have searched for "panton" in Lamps and lighting  in all active lots  Save list   Create Lot search
  ListGallery Lots per page
Verner Panton. Par Flowerpot pendler (2)
Verner Panton. Par Flowerpot pendler (2). Verner Panton. Par Flowerpot pendler af hvidemaljeret metal. Formgivet i 1967. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 22 cm. (2) Lot no: 3370965 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 22/04/2014 16:35:00 EUR 154
Verner Panton, stor Flowerpot pendel
Verner Panton, stor Flowerpot pendel . Verner Panton, stor Flowerpot pendel af gul/orange emaljeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen, Model nr. 16566. Ø 50 cm. H. 34 cm. Fremstår med små afslag på kant af skærm samt manglende underskærm. Lot no: 3378508 EUR 536 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/04/2014 19:43:00 EUR 70
Verner Panton. Flowerpot pendler (4)
Verner Panton. Flowerpot pendler (4) . Verner Panton. Flowerpot pendler af orangelakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 22 cm. Fremstår med brugsspor. (4) Lot no: 3379518 EUR 268 DK, Helsingør, Støberivej 21/04/2014 11:17:00 EUR 121
Verner Panton. Par Flowerpot pendler. (2)
Verner Panton. Par Flowerpot pendler. (2). Verner Panton 1926-1998. Par Flowerpot pendler af orange emaljeret metal. Ø 22 cm. Formgivet i 1967. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med mindre brugsspor. (2) Lot no: 3377436 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 23/04/2014 12:14:00 EUR 114
Verner Panton. Par Flowerpot pendler (2). Verner Panton. Par Flowerpot pendler af forkromet metal. Formgivet i 1967. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 22 cm. (2) Lot no: 3377696 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 22/04/2014 16:38:00 EUR 141
Verner Panton. Flowerpot, udendørslampe
Verner Panton. Flowerpot, udendørslampe. Verner Panton: Flowerpot havelampe med skærm af emaljeret metal, stamme af forkromet stål. Formgivet i 1969. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 120 Ø 22 cm. Fremstår med slitage. Lot no: 3361508 EUR 107 DK, Aalborg, Nibevej 18/04/2014 14:15:00 EUR 67
Verner Panton. Flowerpot pendel
Verner Panton. Flowerpot pendel. Verner Panton. Par Flowerpot pendler af orangeemaljeret metal. Formgivet i 1967. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 22 cm. Lot no: 3377702 EUR 107 DK, Herlev, Dynamovej 22/04/2014 16:39:00 EUR 70
Verner Panton. Flowerpot pendler (2)
Verner Panton. Flowerpot pendler (2) . Verner Panton Flowerpot pendler af rødlakeret metal. Fremstillet hos Unique Interieur Copenhagen. Ø. 21,5 cm. Fremstår med brugsspor bla afskalninger og den ene fatning sidder løs. (2) Lot no: 3375684 EUR 107 DK, Aalborg, Nibevej 17/04/2014 20:12:00 EUR 94
Verner Panton, &Tradition, taklampa, Flower Pot
Verner Panton, &Tradition, taklampa, Flower Pot. Taklampa, modell Flower Pot, framställd av &Tradition. I vitlackerat stål med textilsladd i matchande färg. Storlek: Ø 23 x H 16 cm. I originalkartong. OBS! Visingsbild. Nyproducerade varor värderas efter butiksprismetoden. Det betyder att vår värdering plus köpprovision motsvarar rekommenderat... Lot no: 3384673

EUR 165 SE, Stockholm, Slakthusgatan 24/04/2014 20:56:00 EUR 36
Verner Panton. Spirallampe. Model SPO1
Verner Panton. Spirallampe. Model SPO1 . Verner Panton 1926 - 1998. Spirallampe i fire etager med stel af forkromet stål, spiraler af forkromet kunststof. Tilhørende baldakin medfølger. Model SPO1. Formgivet 1969. Fremstillet hos Frandsen. H. 65 cm. Ø 45 cm. Modelfotos. Litteratur: Vitra Design Museum: 'Verner Panton' pp. 122 og ... Lot no: 3126872 EUR 402 DK, Vejle, Dandyvej 23/04/2014 20:08:00 EUR 154
Verner Panton. Panthella standerlampe
Verner Panton. Panthella standerlampe . Verner Panton. Pantella standerlampe med stel og skærm af hvidt plast. Formgivet i 1970. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 125 Ø 50 cm. Fremstår lettere gulnet og med hårrevner ved på skærmens skruehul. NB: Forlænet auktionsperiode Lot no: 3372952 EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 24/04/2014 19:10:00 EUR 131
Verner Panton. Pantella standerlampe
Verner Panton. Pantella standerlampe. Verner Panton 1926-1998. Pantella standerlampe, skærm af hvidt plast. Formgivet i 1970. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 cm Ø. 50 cm. Lot no: 3378217 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 22/04/2014 15:31:00 EUR 154
Verner Panton, Verpan. VP-Globe pendant, diameter 50 cm
Verner Panton, Verpan. VP-Globe pendant, diameter 50 cm . VP-Globe pendant designed by Verner Panton in 1969 for Verpan. Painted aluminium shade, interior fitted with transparent acrylic. Diam. 50 cm. Missing attachment fittings. In original packaging. OBS! Archive photos. Lot no: 3383586 EUR 658 SE, Stockholm, Slakthusgatan 23/04/2014 18:40:00 EUR 186