Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
  ListGallery Lots per page
Verner Panton. Par 'Flowerpot' pendler (2)
Verner Panton 1926-1998. Par Flowerpot af hvid emaljeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 22 cm. Lette brugsspor. (2)
Lot no: 4750526
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/08/2017
19:05:00
EUR 148
Verner Pantor for Louis Poulsen. 'Pantop' pendel
Verner Panton. Pantop pendel af hvid lakeret metal. Ø 30 cm. Medfølges af original ubrudt emballage. NB: Første billede er modelfoto.
Lot no: 4744113

EUR 148 DK, Herning, Engdahlsvej 24/08/2017
19:30:23
Verner Panton. 'Panthella' stander/gulvlampe
Verner Panton 1926-1998. 'Panthella' stander/gulvlampe, formgivet i 1971. Stel og skærm af hvidt plast og metal. H. 120 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor; minimale revner i skærm ved stålkugle. Let ledløs i samlinger.
Lot no: 4745982
EUR 202 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/08/2017
20:07:00
EUR 131
Verner Panton. Flowerpot pendel - kobber
Verner Panton 1926-1998. Flowerpot pendel af kobber, Ø 23 cm. Fremstillet hos &Tradition. Fremstår ubrugt i original emballage. Emballage med skade.
Lot no: 4746996
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25/08/2017
15:39:47
Verner Panton Flower Pot pendler (5)
Fem 'Flower Pot' pendler formgivet af Verner Panton i 1967, fremstillet hos Louis Poulsen af emaljeret metal- Fremstår usamlet, der mangler ophæng og ledning. Lette brugsspor (5)
Lot no: 4737140
EUR 269 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25/08/2017
19:13:00
EUR 155
Verner Pantor for Louis Poulsen. 'Pantop' bordlampe
Verner Panton. Pantop bordlampe med hvidlakeret skærm, forkromet stamme og fod. Fremstillet hos Louis Poulsen. H: 66 cm. Ø: 45 cm. Original ubrudt æske, handsker m.v. medfølger. Modelfotos.
Lot no: 4752063

EUR 215 DK, Herning, Engdahlsvej 25/08/2017
20:06:00
Verner Panton for Louis Poulsen. 'Pantop' bordlampe
Lot no: 4752060

EUR 215 DK, Herning, Engdahlsvej 26/08/2017
16:24:48
Verner Panton. Par Pantop pendler
Verner Panton. Par Pantop pendler af lakeret metal. Ø 30 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (2)
Lot no: 4751836
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 28/08/2017
20:14:00
Verner Panton. Pendel, model VP-Globe. Ø 50 cm
Verner Panton 1926 - 1998. Pendel, model VP-Globe. Ø 50 cm. Kugle af transparent acryl med fem indvendige reflektorer i hvidt glas. Formgivet 1969. Fremstillet hos Verpan. Fremstår med brugsspor, ridser, løse/manglende afstandsstykker, stjernerevne.Litteratur: Verner Panton The collected Works,...
Lot no: 4754641
EUR 403 DK, Helsingør, Støberivej 28/08/2017
20:32:00
Verner Panton. Stor Flowerpot pendel
Verner Panton 1926-1998. Stor Flowerpot pendel af gul/orange emaljeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 34, Ø 50 cm. Monteret med original sort stofledning. Fremstår med få brugsspor. Litteratur: Verner Panton "The Collected Works, Vitra Design Museum" afbildet s. 289.
Lot no: 4753892
EUR 1,345 DK, Vejle, Dandyvej 28/08/2017
20:46:00
EUR 834