Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched for "panton" in Lamps and lighting  in all active lots  Save list   Create Lot search
  ListGallery Lots per page
Verner Panton. Par Moonlamp pendler (2)
Verner Panton. Par Moonlamp pendler (2). Verner Panton. Par Moonlamp pendler af satinbørstet aluminium med hvidlakerede inderside. Formgivet 1960. Fremstillet hos Verpan. Ø 35 cm. Litt. "Verner Panton -The collected works" gengivet og omtalt s. 124 og 184. Fremstår med lettere brugsspor. (2) Lot no: 4596564 EUR 538 DK, Aarhus, Egå Havvej 28/03/2017 20:41:00 EUR 208
Verner Panton. 'Pantella' stander/gulvlampe
Verner Panton. 'Pantella' stander/gulvlampe . Verner Panton, 1926-1998. 'Pantella' stander/gulvlampe, formgivet i 1971. Stel og skærm af hvidt plast og metal. H. 130 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsslitage, gulnet; skærmholder med revne og defekt pind. Lot no: 4602862 EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 29/03/2017 19:07:00 EUR 47
Verner Panton. 'Panthella' standerlampe
Verner Panton. 'Panthella' standerlampe . Verner Panton. Panthella standerlampe af hvid akrylplast, afbryder på fod, H. 130 cm. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med alders- og brugsspor; let gulnet, ridser på fod. Lot no: 4606256 EUR 202 DK, Herning, Engdahlsvej 27/03/2017 21:10:00 EUR 94
Verner Panton. Panthella bordlampe
Verner Panton. Panthella bordlampe. Verner Panton. Panthella bordlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 197. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 55 Ø 40 cm. Fremstår med brugsspor, gulnet stamme samt stjerne på skærm. Lot no: 4608120 EUR 134 DK, Aarhus, Egå Havvej 29/03/2017 20:25:00 EUR 91
Verner Panton. 'Pantella' stander/gulvlampe. Verner Panton, 1926-1998. 'Pantella' stander/gulvlampe, formgivet i 1971. Stel og skærm af hvidt plast og metal. H. 130 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsslitage, gulnet; skærmholder, varmskade på inderskærm. Lot no: 4609396 EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 30/03/2017 18:50:00 EUR 47
Verner Panton. 'Pantella' stander/gulvlampe . Verner Panton, 1926-1998. 'Pantella' stander/gulvlampe, formgivet i 1971. Stel og skærm af hvidt plast og metal. H. 115 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsslitage, mærker på pind, manglende skrue i toppen, Bemærk: Løs top. Lot no: 4609686 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 30/03/2017 19:10:00 EUR 44
Verner Panton. 'Panthella' standerlampe. Verner Panton. Panthella standerlampe af hvid akrylplast, afbryder på fod, H. 130 cm. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med alders- og brugsspor; gulnet, fod med ridser. Lot no: 4606458 EUR 202 DK, Helsingør, Støberivej 27/03/2017 20:07:00 EUR 131
Verner Panton. Moonlamp pendel
Verner Panton. Moonlamp pendel. Verner Panton. Moonlamp pendel af satinbørstet aluminium med hvidlakerede inderside. Formgivet 1960. Fremstillet hos Verpan. Ø 35 cm. Litt. "Verner Panton -The collected works" gengivet og omtalt s. 124 og 184. Fremstår med lettere brugsspor. Lot no: 4596753 EUR 269 DK, Aarhus, Egå Havvej 26/03/2017 20:45:00 EUR 222
Verner Panton, To Flower Pot pendler (2)
Verner Panton, To Flower Pot pendler (2). Verner Panton, To Flower Pot pendler af hvid emaljeret metal. Formgivet i 1968. Fremstillede hos Louis Poulsen. Ø 22 cm. Fremstår med brugsspor Lot no: 4598827 EUR 202 DK, Helsingør, Støberivej 27/03/2017 21:09:00 EUR 155
Design Verner Panton New Wave
Design Verner Panton New Wave. VERNER PANTON, taklampa, "New Wave", opalglas och metall, höjd 42 cm Lot no: 4613133 EUR 158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01/04/2017 16:00:00
Verner Panton. Panthella standerlampe
Verner Panton. Panthella standerlampe. Verner Panton. Panthella standerlampe af hvid akrylplast, afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 125 Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor og gulnet. Lot no: 4612785 EUR 161 DK, Aarhus, Egå Havvej 31/03/2017 19:10:00 EUR 47
Verner Panton. 'Panthella' standerlampe . Verner Panton 1926-1998. Panthella standerlampe af hvid akrylplast, afbryder på fod. H. 130 cm, Ø 50 cm. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med alders- og brugsspor; let gulnet stamme og fod, skærm med stjerneformet revne. Lot no: 4612665 EUR 161 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30/03/2017 20:38:00 EUR 97
Pendel, Louis Poulsen, VP-Globe af Verner Panton, Ø 40
Pendel, Louis Poulsen, VP-Globe af Verner Panton, Ø 40. Verner Panton for Louis Poulsen, designet i 1969, VP-Globe, pendel m/ bemalede aluminiumsskærme monteret i plexiglaskugle, Ø 40 cm. Fremstår m/ brugsspor bl.a. gulnet plast m.m. Lot no: 4612607 EUR 538 DK, Odense, Kratholmvej 02/04/2017 21:19:00 EUR 229
Verner Panton. VP Europa table lamp
Verner Panton. VP Europa table lamp. Verner Panton 1926-1998. VP Europa table lamp. Chromed base. Partially matt glass shade. H. 62 Ø 50 cm. Produced by Louis Poulsen. A few signs of wear, contact switch replaced. Literature: Verner Panton 'The Collected works'. Reproduced p. 294. Lot no: 4609771 EUR 807 DK, Kolding, Trianglen 30/03/2017 10:48:48 EUR 195