Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched for "panton" in Lamps and lighting  in all active lots  Save list   Create Lot search
  ListGallery Lots per page
Verner Panton, Pendelleuchte Modell VP Globe für Louis Poulsen
Verner Panton, Pendelleuchte Modell VP Globe für Louis Poulsen. Pendelleuchte Modell VP Globe, dänisches Design von Verner Panton für Louis Poulsen. Entwurf von 1969. Zweiteilige Acrylkugel mit Reflektoren aus Aluminium, diese teilweise verchromt, blau und orange lackiert. D. 50cm, Kabellänge ca. 60cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, teilweise Kratzer und ... Lot no: 4271562 EUR 700 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02/06/2016 20:00:00 EUR 450
Verner Panton. Panthella bordlampe
Verner Panton. Panthella bordlampe. Verner Panton. Panthella bordlampe af hvidt akrylplast, afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 70 cm., Ø. 50 cm. Fremstår med nyere skærmmontering fra anden producent samt farveforskel og brugsspor. Lot no: 4277361 EUR 161 DK, Kolding, Trianglen 01/06/2016 16:13:00 EUR 50
Verner Panton. Par Flower Pot lamper, orange (2)
Verner Panton. Par Flower Pot lamper, orange (2). Verner Panton 1926-1998. Par Flower Pot lamper af orange emaljeret metal. Formgivet 1967, Fremstillede hos Louis Poulsen. Ø 22 cm. Enkelte små afslag. (2) Lot no: 4278754 EUR 201 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27/05/2016 15:10:00 EUR 322
Verner Panton. Et par Flower Pot pendler, blåemaljeret metal (2)
Verner Panton. Et par Flower Pot pendler, blåemaljeret metal (2). Verner Panton 1926-1998. Et par Flower Pot pendler af emaljeret metal, Ø 22 cm. Formgivet i 1967. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med alm. brugsspor, den ene uden ledning. (2) Lot no: 4279628 EUR 201 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30/05/2016 20:06:00 EUR 64
Verner Panton. Et par Flower Pot pendler, blåemaljeret metal (2). Verner Panton 1926-1998. Et par Flower Pot pendler af emaljeret metal, Ø 22 cm. Formgivet i 1967. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med lakafslag på kant på den ene. (2) Lot no: 4279630 EUR 201 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30/05/2016 20:03:00 EUR 50
Verner Panton. Panthella standerlampe
Verner Panton. Panthella standerlampe. Verner Panton. Panthella standerlampe med stel og skærm af hvidt plast og metal. H. 128 Ø 50 cm. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår gulnet og enkelte ridser på stamme. Lot no: 4279997 EUR 201 DK, Aarhus, Egå Havvej 27/05/2016 20:55:00 EUR 154
Verner Panton, 6 Panton Chairs in weiß für Vitra / Herman Miller / Fehlbaum Production (6)
Verner Panton, 6 Panton Chairs in weiß für Vitra / Herman Miller / Fehlbaum Production (6). Verner Panton, 6 Panton Chair in weiß für Vitra / Herman Miller / Fehlbaum Production. Entwurf von 1958/67, zweite produzierte Serie des bekannten Panton Chairs, Produktion von 1971-79. Unterseitig gemarkt. Maße: Höhe ca. 83 cm, Breite ca. 48 cm, Tiefe ca. 45 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, ... Lot no: 4282726 EUR 1,500 DE, Hamburg, Große Elbstraße 01/06/2016 17:17:00 EUR 1,200
Verner Panton, Stehleuchte 'Pantella', für Louis Poulsen
Verner Panton, Stehleuchte 'Pantella', für Louis Poulsen . Verner Panton, Stehleuchte 'Pantella', für Louis Poulsen. Entwurf von 1971. Fuß und Schirm aus Kunststoff, weiß durchgefärbt, mit Herstelleretikett. H 133 cm, Ø 50 cm. Gebrauchsspuren, Schirm nicht original, Riss im Fuß, Beschädigung im Schirm am Aufsatz. Lot no: 4282735 EUR 300 DE, Hamburg, Große Elbstraße 01/06/2016 19:08:00 EUR 200
Verner Panton ”Flowepot” fra &Tradition, sort
Verner Panton ”Flowepot” fra &Tradition, sort . Verner Panton / &Tradition, formgivet 1967, model VP1, Flowerpot pendel af sort lakeret metal, Ø 22 cm. Monteret med sort stof ledning. Baldakin medfølger. Fremstår med minimale brugsspor. Lot no: 4283545 EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29/05/2016 20:00:00 EUR 114
Verner Panton. Panthella standerlampe . Verner Panton. Panthella standerlampe med stel og skærm af hvidt plast og metal. H. 128 Ø 50 cm. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår gulnet og med mærker, snavs. Lot no: 4281801 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 30/05/2016 20:00:00 EUR 87
Verner Panton. Louis Poulsen. Panthella standerlampe
Verner Panton. Louis Poulsen. Panthella standerlampe. Verner Panton. Panthella standerlampe med skærm af hvidt plast. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor, let gulnet plastic under skærmen, samt limet ved skærmholder. Lot no: 4281589 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 30/05/2016 14:15:00 EUR 80