Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched for "panton" in Lamps and lighting  in all active lots  Save list   Create Lot search
  ListGallery Lots per page
Verner Panton : Par Flowerpot pendler i orange emalje (2)
Verner Panton : Par Flowerpot pendler i orange emalje (2). Verner Panton (1926-1998). Par Flowerpot pendler af orange emaljeret metal. Formgivet i 1967. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 22 cm. Fremstår med minimale brugsspor alderen taget i betragtning (2) Lot no: 4637029 EUR 202 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27/04/2017 19:51:00 EUR 195
Verner Panton. Moonlamp pendel
Verner Panton. Moonlamp pendel . Verner Panton. Moonlamp pendel af satinbørstet aluminium med hvidlakerede inderside. Formgivet 1960. Fremstillet hos Verpan. Ø 35 cm. Litt. "Verner Panton -The collected works" gengivet og omtalt s. 124 og 184. Fremstår med lettere brugsspor. Lot no: 4596793 EUR 269 DK, Aarhus, Egå Havvej 30/04/2017 20:47:00 EUR 74
Verner Panton. Seks Topan pendler, aluminium (6)
Verner Panton. Seks Topan pendler, aluminium (6) . Verner Panton. Seks Topan pendler af aluminium, Ø 20 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen, flere med mærkat herfra. Fremstår med brugspræg; nogle ridser, enkelte defekte aflastere samt nogle uoriginale aflastere. (6) Lot no: 4631590 EUR 242 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/04/2017 19:20:00 EUR 208
Verner Panton. VP-Globe pendel, Ø 40 cm
Verner Panton. VP-Globe pendel, Ø 40 cm. Verner Panton. VP-Globe pendel, bemalede aluminiumsskærme monteret i plexiglaskugle. Formgivet 1969, udført hos Frandsen Lightning. Ø 40 cm. Brugsspor enkelte revner på top, bunden senere udskiftet. Lot no: 4635461 EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 26/04/2017 19:15:00 EUR 262
Verner Panton. 'Pantella' stander/gulvlampe
Verner Panton. 'Pantella' stander/gulvlampe . Verner Panton, 1926-1998. 'Pantella' stander/gulvlampe med stel og skærm af hvidt plast og metal, ledning med fodafbryder. H. 128 Ø 50 cm. Formgivet i 1971, Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, top med mindre revner, minimale gulninger. Lot no: 4635785 EUR 202 DK, Herlev, Dynamovej 26/04/2017 19:45:00 EUR 175
Verner Panton. 'Pantella' stander/gulvlampe . Verner Panton, 1926-1998. 'Pantella' stander/gulvlampe, formgivet i 1971. Stel og skærm af hvidt plast og metal. H. 115 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsslitage, mærker på pind, løs skrue i toppe salt løs skærm. Lot no: 4635877 EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 26/04/2017 20:15:00 EUR 81
Verner Panton : Flower Pot bordlampe i orange emalje
Verner Panton : Flower Pot bordlampe i orange emalje. Verner Panton (1926-1998), Flower Pot bordlampe af metal med hvid og orangerød emalje, justérbar på stativ af metal. Original orange ledning. Formgivet 1969 for Louis Poulsen. H. 32 cm Lot no: 4637209 EUR 336 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/04/2017 19:49:00 EUR 269
Verner Panton. Flowerpot VP3 Et par bordlamper (2)
Verner Panton. Flowerpot VP3 Et par bordlamper (2) . Et par bordlampe af hvidlakeret metal. Fremstillet hos & Tradition. H. 48 cm. Fremstår med alm. brugsspor, nogle ridser og mærker. (2) Lot no: 4637464 EUR 336 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/04/2017 20:16:00 EUR 215
Verner Panton. 'Pantella' stander/gulvlampe. Verner Panton, 1926-1998. 'Pantella' stander/gulvlampe, formgivet i 1971. Stel og skærm af hvidt plast og metal. H. 115 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor samt lettere stjernerevne på top af skærm. Lot no: 4639369 EUR 134 DK, Aarhus, Egå Havvej 28/04/2017 20:02:00 EUR 114
Verner Panton, Panthella, bordslampa
Verner Panton, Panthella, bordslampa . Bordslampa 'Panthella", formgiven av Verner Panton, 1972. Höjd 70 cm. Tillverkad för Louis Poulsen, inköpt 1972. Bruksslitage, defekt skärmfäste, ej helt komplett, skador, engelsk kontakt. Lot no: 4641800 EUR < 125 SE, Stockholm, Slakthusgatan 02/05/2017 20:00:00 EUR 31
Verner Panton, Modell Moon-Lamp / Visor für Louis Poulsen
Verner Panton, Modell Moon-Lamp / Visor für Louis Poulsen. Modell Moon-Lamp / Visor, dänisches Design von Verner Panton für Louis Poulsen. Entwurf von 1960. Konstruktion aus weiß lackiertem Lamellen aus Metall, diese individuell verstellbar. D. 35cm, H. 37cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, vergilbt. Müsste gereinigt werden. Lot no: 4631908 EUR 600 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 01/05/2017 20:15:00 EUR 350
Verner Panton. 'Panthella' standerlampe
Verner Panton. 'Panthella' standerlampe. Verner Panton 1926-1998. Panthella standerlampe af hvid akrylplast, afbryder på fod. H. 130 cm, Ø 50 cm. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med alders- og brugsspor; gulnet stamme og fod, skærm med stjerneformet revne. Lot no: 4638535 EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 01/05/2017 20:14:00 EUR 124
Verner Panton. 'Panthella' standerlampe. Verner Panton. Panthella standerlampe af hvid akrylplast, afbryder på fod, H. 130 cm. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med knækket top (kan ikke monteres), alders- og brugsspor; gulnet, fod med ridser. Lot no: 4639079 EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 27/04/2017 20:07:00 EUR 54
Verner Panton. 'Pantella' stander/gulvlampe. Verner Panton, 1926-1998. 'Pantella' stander/gulvlampe, formgivet i 1971. Stel og skærm af hvidt plast og metal. H. 115 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor samt lettere stjernerevne på top af skærm. Lot no: 4639368 EUR 134 DK, Aarhus, Egå Havvej 28/04/2017 20:01:00 EUR 131
Verner Panton, VP Globe lampe
Verner Panton, VP Globe lampe. Verner Panton pendel, VP-Globe. Skærme af hvide metal reflektorer monteret i plexiglaskugle. Ø. 50 cm. Formgivet 1969, fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med revner ved top og bundskrue samt ved ene tap, ridser samt spor efter lim på sidetapper. Lot no: 4640221 EUR 269 DK, Odense, Kratholmvej 01/05/2017 19:30:00 EUR 124
Verner Panton Panthella standerlampe
Verner Panton Panthella standerlampe. Verner Panton. Panthella standerlampe Verner Panton. Panthella standerlampe af hvid akrylplast, afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 125 Ø 50 cm. Fremstår med senere sprøjtemalet fod. Lot no: 4641827 EUR 161 DK, Aarhus, Egå Havvej 02/05/2017 19:40:00 EUR 64
Verner Panton. Pantop pendel. Ø 30 cm, gul
Verner Panton. Pantop pendel. Ø 30 cm, gul. Verner Panton. Pantop pendel af gul lakeret metal. Ø 30 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Lot no: 4642641 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 01/05/2017 19:26:00 EUR 40
Verner Panton. 'Pantella' stander/gulvlampe. Verner Panton (1926-1998). 'Pantella' stander/gulvlampe, formgivet i 1971. Stel og skærm af hvidt plast og metal. H. 115 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor herunder nuanceforskel samt stjernerevne på top af skærm. Lot no: 4643728 EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 03/05/2017 16:21:00 EUR 40
Verner Panton. 'Pantella' stander/gulvlampe . Verner Panton, 1926-1998. 'Pantella' stander/gulvlampe, stel og skærm af hvidt plast og metal, formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 128 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker, mindre revne ved skrue på top, gulnet fod. Lot no: 4643431 EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 02/05/2017 20:16:00 EUR 54