Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched for "panton" in Lamps and lighting  in all active lots  Save list   Create Lot search
  ListGallery Lots per page
Pendel, Royal Copenhagen / Yamagiwa, Sixty af Verner Panton
Pendel, Royal Copenhagen / Yamagiwa, Sixty af Verner Panton. Verner Panton for Royal Copenhagen / Yamagiwa, designet 1985, Sixty pendel, model P2017W af lakeret metal og mat glas. Ø 58 cm. Fremstår med få brugsspor. NB de to første fotos er et modelfoto. Lot no: 3585171 EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 26/10/2014 19:28:00 EUR 47
Verner Panton. Flowerpot bordlampe, forkromet metal
Verner Panton. Flowerpot bordlampe, forkromet metal. Verner Panton. Flowerpot bordlampe af forkromet metal. Fremstillet hos Unique Interieur, København. H. 48 Ø. 23 cm. Fremstår med brugsspor. Lot no: 3596693 EUR 161 DK, Helsingør, Støberivej 27/10/2014 19:52:00 EUR 101
Verner Panton, Par Topan Pendler (2)
Verner Panton, Par Topan Pendler (2) . Verner Panton. To Topan pendler af poleret aluminium. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 19 cm. Fremstår med brugsspor og ridser. (2) Lot no: 3591088 EUR 107 DK, Aalborg, Nibevej 22/10/2014 15:23:00 EUR 74
Verner Panton, pendel, VP-Globe, Ø 40 cm.
Verner Panton, pendel, VP-Globe, Ø 40 cm.. Verner Panton pendel, VP-Globe. Skærme af hvide metal reflektorer monteret i plexiglaskugle. Formgivet 1969. Fremstillet hos Verpan. Ø 40 cm. Fremstår med brugsspor; kuglen med stjerneformet revne øverst. Lot no: 3595023 EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 27/10/2014 19:29:00 EUR 124
Verner Panton. Pantella bordlampe, ny model
Verner Panton. Pantella bordlampe, ny model. Verner Panton. Panthella bordlampe af hvidt akrylplast, afbryder på ledning (ny model). Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 55 cm. Fremstår med stjerne på skærm. Lot no: 3500832 EUR 201 DK, Aarhus, Egå Havvej 23/10/2014 19:21:00 EUR 124
Verner Panton, Panthella standerlampe
Verner Panton, Panthella standerlampe . Verner Panton, Pantella standerlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 125 Ø 50 cm. Fremstår lettere gulnet. Lot no: 3594272 EUR 201 DK, Aarhus, Egå Havvej 28/10/2014 19:06:00 EUR 44
Gulvlampe model 'Panthella', Verner Panton
Gulvlampe model 'Panthella', Verner Panton. Verner Panton (1926-1998). 'Panthella' gulv-/standerlampe, stel og skærm af hvidt plast og metal. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 124 cm. Ø. 50 cm. Brugsspor, foden senere malet i matchende tone. Defekt ved kuplens montering. Lot no: 3593713 EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 28/10/2014 19:30:00 EUR 44
Verner Panton, Panthella standerlampe. Verner Panton, Pantella standerlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 125 Ø 50 cm. Fremstår med lille stjerne på skærm. Lot no: 3590929 EUR 201 DK, Aarhus, Egå Havvej 27/10/2014 19:01:00 EUR 124
 Verner Panton. Pantella standerlampe
Verner Panton. Pantella standerlampe . Verner Panton 1926-1998. Pantella standerlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130, Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor, og defekter i skærmholder samt afslag. Lot no: 3592448 EUR 107 DK, Herning, Engdahlsvej 23/10/2014 18:26:00 EUR 57