Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched for "panton" in Lamps and lighting  in all active lots  Save list   Create Lot search
  ListGallery Lots per page
Verner Panton. Panthella standerlampe
Verner Panton. Panthella standerlampe. Verner Panton. Panthella standerlampe med stel og skærm i hvidt plast og metal, afbryder på ledning. H. 128 Ø 50 cm. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med lettere brugsspor, revne i plastfatning. Lot no: 4372795 EUR 202 DK, Roskilde, Store Hedevej 29/08/2016 15:37:00 EUR 101
Verner Panton. Pantella standerlampe.
Verner Panton. Pantella standerlampe. . Verner Panton. Pantella standerlampe af hvidt akrylplast . Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. ca. 125 cm. Fremstår med limning samt revne under skærm samt dele af lampestel gulnet. Lot no: 4373016 EUR 134 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30/08/2016 19:23:00 EUR 44
Verner Panton. Panthella standerlampe . Verner Panton. Panthella standerlampe med stel og skærm af hvidt plast og metal. H. 128, Ø 50 cm. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. Knækket skærmholder, samt skærm med hårrevne. Lot no: 4376746 EUR 202 DK, Herlev, Dynamovej 31/08/2016 09:12:44 EUR 54
Verner Panton. Flowerpot bordlampe, forkromet
Verner Panton. Flowerpot bordlampe, forkromet. Verner Panton 1926-1998. Flowerpot bordlampe af forkromet metal. Fremstillet hos &Tradition. H. 48 cm. Fremstår med få/minimale brugsspor. Lot no: 4377719 EUR 188 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31/08/2016 14:03:40 EUR 114
Verner Panton, 'Pantella', Louis Poulsen, bordslampa
Verner Panton, 'Pantella', Louis Poulsen, bordslampa. Verner Panton, bordsarmatur Pantella vitlackerad fot samt skärm i vit akrylplast. Höjd 70 cm. Formgiven 1972, tillverkad för Louis Poulsen, etikettmärkt. Framstår med smärre slitage. Fungerar vid test. Lot no: 4378721 EUR 210 SE, Örebro, Aspholmen 01/09/2016 19:44:00 EUR 34
Verner Panton. Pendel, VP-Globe, Ø 40 cm.
Verner Panton. Pendel, VP-Globe, Ø 40 cm. . Verner Panton 1926-1998. Pendel, model VP-Globe. Ø 40 cm. Kugle af transparent acryl med lakeret aluminiumsskærme indvendigt. Formgivet 1969. Fremstillet hos Verpan. Litteratur: Verner Panton The collected Works, gengivet og omtalt s. 290. Fremstår med let brugspræg. Lot no: 4370547 EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 30/08/2016 20:16:00 EUR 296
Verner Panton. Pantella bordlampe samt standerlampe. (2)
Verner Panton. Pantella bordlampe samt standerlampe. (2). Verner Panton. Panthella bordlampe samt standerlampe af hvidt akrylplast, afbryder på ledning. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 54 cm. Den lille lamper fremstår med revner i akryl på skærmholderen, den store med revner, defekt skærmholder samt gevindstang. Lot no: 4372854 EUR 134 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30/08/2016 10:11:05 EUR 175
Verner Panton. Ball Lamp, pendel med røde kugler af plast
Verner Panton. Ball Lamp, pendel med røde kugler af plast. Verner Panton. Ball lamp. Pendel behængt med røde kugler af plast, ophængt i nylonsnøre, loftmontage af hvidt plast. Formgivet 1970. Fremstillet hos Frandsen Lightning med mærkat herfra. Litteratur: Verner Panton, The collected Works, s. 290. H. 200 cm. Ø. 44 cm. Lot no: 4374820 EUR 403 DK, Kolding, Trianglen 30/08/2016 14:05:24 EUR 262
Stander- / gulvlampe, Louis Poulsen, Panthella af Verner Panton
Stander- / gulvlampe, Louis Poulsen, Panthella af Verner Panton. Verner Panton (1926-1998) for Louis Poulsen, Panthella stander/gulvlampe, formgivet i 1971. Stel af hvidt plast og metal, H. 126 cm. Fremstår brugsspor bl.a. knækket holder til skærm. Lot no: 4376381 EUR 161 DK, Odense, Kratholmvej 30/08/2016 19:43:00 EUR 74
Verner Panton. Et par Flower Pot pendler (2)
Verner Panton. Et par Flower Pot pendler (2). Verner Panton, 1926-1998. Flower Pot pendler af hvidemaljeret metal. Formgivet i 1967. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 22 cm. Fremstår med brugsspor, ene med manglende fatning. (2) Lot no: 4372590 EUR 161 DK, Hørsholm, Vibe Alle 28/08/2016 19:27:00 EUR 77
Verner Panton. Tre 'Flower Pot' lamper, orange emalje (3)
Verner Panton. Tre 'Flower Pot' lamper, orange emalje (3) . Verner Panton 1926-1998. Tre Flower Pot lamper af orange emaljeret metal. Ø 22 cm. Formgivet 1967, Fremstillede hos Louis Poulsen. Alle med manglende underskærme, skærmholdere til underskærme medfølger; ene lampe med minimalt afslag ved kant. (3) Lot no: 4372393 EUR 202 DK, Hørsholm, Vibe Alle 28/08/2016 19:35:00 EUR 64