Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
  Show only lots in the chosen language

Show also
You have searched for "panton" in Lamps and lighting  in all active lots  Save list   Create Lot search
  ListGallery Lots per page
Verner Panton, Flower pot, orangeemaljeret
Verner Panton, Flower pot, orangeemaljeret. Verner Panton, Flowerpot pendel af orangeemaljeret metal. Formgivet i 1967. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 22 cm. Fremstår med kraftig slitage og ridser. Lot no: 3499039 EUR 107 DK, Aarhus, Egå Havvej 05/08/2014 19:11:00 EUR 40
Verner Panton. Flowerpot bordlampe
Verner Panton. Flowerpot bordlampe . Verner Panton 1926-1998. Flowerpot bordlampe med fod stamme og skærm af orangelakeret metal. Fremstilet hos Unique Interieur, Copenhagen. H. 48 cm Diam. 23 cm. Fremstår med ridser. Lot no: 3497777 EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 06/08/2014 19:51:00 EUR 40
Verner Panton New Wave bordlampe
Verner Panton New Wave bordlampe . Verner Panton 1926-1998. New Wave bordlampe i opalglas. Bredriflet overflade. H. 42 cm. Fremstillet af Holmegaard. Ubrugt. Original emballage og brochure medfølger. Arkivfoto. Lot no: 3486431 EUR 335 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30/07/2014 20:22:00 EUR 282
Verner Panton. Panthella standerlampe
Verner Panton. Panthella standerlampe. Verner Panton 1926-1998. Pantella standerlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130, Ø 50 cm. Lot no: 3494078 EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 01/08/2014 19:54:00 EUR 349
Verner Panton, Panthella standerlampe
Verner Panton, Panthella standerlampe . Verner Panton 1926-1998. Pantella standerlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor, lette ridser og mærker, skævhed i stamme. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. Lot no: 3493202 EUR 201 DK, Herning, Engdahlsvej 31/07/2014 19:28:00 EUR 161
Verner Panton, Stehlampe / Stehleuchte Modell Panthella, für Louis Poulsen
Verner Panton, Stehlampe / Stehleuchte Modell Panthella, für Louis Poulsen. Verner Panton, Stehlampe / Stehleuchte Modell Panthella, für Louis Poulsen. Entwurf von 1971, Ausgezeichnet mit dem Bundespreis 'Gute Form 1972'. Ausführung Louis Poulsen. Weißer Kunststoff und Metall. Bezeichnet mit Herstellerklebeetikett. H. ca. 130 cm, Ø ca. 50 cm. Leichte Alters- und ... Lot no: 3492334 EUR 300 DE, Hamburg, Große Elbstraße 03/08/2014 19:07:00 EUR 165