Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched for "panton" in Lamps and lighting  in all active lots  Save list   Create Lot search
  ListGallery Lots per page
Verner Panton, Panthella standerlampe
Verner Panton, Panthella standerlampe . Verner Panton. Pantella standerlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 127 cm. Fremstår med brugsslitage, nuanceforskel og stjerne på top af skærm. Lot no: 3746187 EUR 201 DK, Herning, Engdahlsvej 09/03/2015 20:04:00 EUR 57
Verner Panton, ´Panthella´, bordslampa
Verner Panton, ´Panthella´, bordslampa. Verner Panton, ´Panthella´, bordslampa. Kromad fot, grå skärm. Tillverkad av Louis poulsen. H. 70 cm. Diam. 50 cm. Lot no: 3747870 EUR 434 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 09/03/2015 19:17:00 EUR 206
Verner Panton. Moon lamp pendel
Verner Panton. Moon lamp pendel . Verner Panton 1926-1998: Moon lamp, justerbar pendel af hvidlakeret metal. Formgivet i 1960, fremstillet hos Louis Poulsen. H. 34,5, Ø 35 cm. Brugsspor. Lot no: 3749702 EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 12/03/2015 18:51:00 EUR 57
Verner Panton. Panthella standerlampe, forkromet plast
Verner Panton. Panthella standerlampe, forkromet plast. Verner Panton. Panthella standerlampe med forkromet stamme, fod og skærm,afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 cm. Fremstår med slitage og defekt skærm. Lot no: 3744052 EUR 335 DK, Aarhus, Egå Havvej 11/03/2015 19:14:00 EUR 104
Verner Panton, par Flowerpot pendler (2)
Verner Panton, par Flowerpot pendler (2). Verner Panton, par Flowerpot pendler af sortlakeret metal. Formgivet i 1967. Fremstillet hos &tradition. Ø 22 cm. Fremstår med lettere slitage. (2) Lot no: 3727634 EUR 201 DK, Aarhus, Egå Havvej 10/03/2015 16:10:00 EUR 148
Reservedele til Poul Henningsen, PH-5 pendel samt Verner Panton, VP-Globe pendel (2)
Reservedele til Poul Henningsen, PH-5 pendel samt Verner Panton, VP-Globe pendel (2). Reservedele til Poul Henningsen, PH-5 pendel med skærme af hvidlakeret metal samt Verner Panton, VP-Globe pendel. Fremstår med kraftig slitage og defekt, ridser, skævhed, revner samt reperationer. (2) Lot no: 3740137 EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 10/03/2015 14:09:16 EUR 57
Verner Panton. Panthella bordlampe
Verner Panton. Panthella bordlampe. Verner Panton. Panthella bordlampe af hvidt akrylplast, afbryder på ledning. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 55 cm. Brugsspor, let gul stamme og fod. Lot no: 3747064 EUR 134 DK, Kolding, Trianglen 09/03/2015 15:08:00 EUR 74
Verner Panton. Panthella standerlampe
Verner Panton. Panthella standerlampe . Verner Panton. Pantella standerlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. ca. 130 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Lot no: 3749517 EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 10/03/2015 19:19:00 EUR 168
Verner Panton. Pendel, The Moonlamp
Verner Panton. Pendel, The Moonlamp. Verner Panton. Pendel 'The Moonlamp' af hvidlakeret aluminium. Formgivet i 1960. Fremstillet hos Verpan. Ø 35 cm. Litt. "Verner Panton -The collected works" gengivet og omtalt s. 124 og 184. Udstillingsmodel med mindre mærker. Lot no: 3752746

EUR 335 DK, Vejle, Dandyvej 12/03/2015 20:34:00 EUR 50
VernerPanton. Tre flowerpot pendler (3)
VernerPanton. Tre flowerpot pendler (3) . Verner Panton 1926-1998. Tre grønne Flowerpot pendler, Ø 22 cm. Formgivet i 1967. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår velholdte, en skærm med udvendige ridser. (3) Lot no: 3753794 EUR 228 DK, Vejle, Dandyvej 12/03/2015 20:32:00 EUR 148
Pendler, Louis Poulsen, Flowerpots af Verner Panton (2)
Pendler, Louis Poulsen, Flowerpots af Verner Panton (2) . Verner Panton (1926-1998) for Louis Poulsen, Flowerpot af emalje. Ø 22 cm. Fremstår med brugsspor bl.a. få mindre afstød. NB første foto er modelfoto. (2) Lot no: 3754203 EUR 161 DK, Odense, Kratholmvej 12/03/2015 12:33:21 EUR 87
Verner Panton. Panthella bordlampe. Verner Panton. Pantella bordlampe af hvidt akrylplast, afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 70, Ø. 50 cm. Fremstår med gulnet fod, ridse og mærker. Lot no: 3747059 EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 11/03/2015 13:15:19 EUR 44
Verner Panton. Par pendler, Topan (2)
Verner Panton. Par pendler, Topan (2). Verner Panton: Par pendler af brunlakeret metal, model Topan. Fremstillede hos Louis Poulsen. Diam. 20 cm. Fremstår med lettere slitage og enkelte ridser. (2) Lot no: 3743678 EUR < 125 DK, Hørsholm, Vibe Alle 11/03/2015 15:43:00 EUR 44
Pendler, Louis Poulsen, Topan af Verner Panton (3)
Pendler, Louis Poulsen, Topan af Verner Panton (3) . Verner Panton for Louis Poulsen, Topan pendler. Skærm af aluminium. Ø 22 cm. Fremstår med brugsspor bl.a. ridser & 1 stk m/ mindre tryk. (3) Lot no: 3743519 EUR 201 DK, Odense, Kratholmvej 08/03/2015 19:44:00 EUR 91