Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched for "panton" in Lamps and lighting  in all active lots  Save list   Create Lot search
  ListGallery Lots per page
Verner Panton pendel, VP-Globe, Ø 50 cm.
Verner Panton pendel, VP-Globe, Ø 50 cm. . Verner Panton pendel, VP-Globe. Bemalede aluminiumsskærme monteret i plexiglaskugle. Formgivet 1969, fremstillet hos Verpan. Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor heriblandt ridser og revne i overskærm. Lot no: 3780071 EUR 402 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03/04/2015 19:00:00 EUR 147
Verner Panton. Panthella bordlampe
Verner Panton. Panthella bordlampe. Verner Panton for Louis Poulsen, Panthella bordlampe, formgivet i 1971. Stel og skærm af hvidt plast, ledning med afbryder. H. 58 cm. Lot no: 3780573 EUR 201 DK, Hørsholm, Vibe Alle 31/03/2015 19:35:00 EUR 194
Verner Panton. Pantella standerlampe
Verner Panton. Pantella standerlampe . Verner Panton. Panthella standerlampe af hvidt akrylplast, afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 cm. Fremstår med defekt og løs montagekop og gulnet. Lot no: 3784020 EUR 134 DK, Aarhus, Egå Havvej 02/04/2015 14:05:45 EUR 114
Verner Panton, bordslampa 'Panthella', Louis Poulsen
Verner Panton, bordslampa 'Panthella', Louis Poulsen. Verner Panton, bordslampa 'Panthella' vitlackerad fot samt skärm i vit akrylplast. Kromad knopp. Höjd 55 cm. Formgiven 1972, tillverkad för Louis Poulsen. Mindre bruksspår. Lot no: 3786436 EUR 214 SE, Stockholm, Slakthusgatan 04/04/2015 15:19:00 EUR 45
Verner Panton, pendel, VP-Globe, Ø 40 cm.
Verner Panton, pendel, VP-Globe, Ø 40 cm. . Verner Panton pendel, VP-Globe, pendel med bemalede aluminiumsskærme, monteret i kugle af transparent acryl. Formgivet 1969. Fremstillet hos Verpan, Ø 40 cm. Medfølgende original baldakin samt sort stofledning. Fremstår med minimale brugsspor. Lot no: 3781962 EUR 536 DK, Hørsholm, Vibe Alle 05/04/2015 20:28:00 EUR 388
Verner Panton. Panthella standerlampe, forkromet plast
Verner Panton. Panthella standerlampe, forkromet plast. Verner Panton. Panthella standerlampe med forkromet stamme, fod og skærm,afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 cm. Fremstår med slitage og defekt skærm. Lot no: 3764263 EUR 335 DK, Aarhus, Egå Havvej 31/03/2015 19:05:00 EUR 154
Verner Panton, Flowerpot pendel
Verner Panton, Flowerpot pendel . Verner Panton, Flowerpot pendel af blåemaljeret metal. Ø 22 cm. Formgivet i 1967. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med lettere brugsspor og enkelte ridser. Lot no: 3772267 EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 02/04/2015 17:34:00 EUR 67