Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched for "panton" in Lamps and lighting  in all active lots  Save list   Create Lot search
  ListGallery Lots per page
Verner Panton, 'Pantonella' standerlampe
Verner Panton, 'Pantonella' standerlampe. Verner Panton (1926-1998), 'Pantonella' standerlampe i plast med skærm af hvid akryl. H. 130 cm. Brugsspor, mindre revner øverst på skærmen, knækket gevindstang til fæstning af top, gulnet fod og mindre skrammer/mærker. Lot no: 4571633 EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 24/02/2017 20:39:00 EUR 57
Verner Panton. Panthella standerlampe
Verner Panton. Panthella standerlampe . Verner Panton. Panthella standerlampe af hvid akrylplast, afbryder på fod, H. 130 cm. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. Brugsspor og gulning, fod med ridser. Lot no: 4570451 EUR 242 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2017 19:50:00 EUR 182
Verner Panton. Pantop pendel af kobber
Verner Panton. Pantop pendel af kobber . Verner Panton. Pantop pendel af kobber, indvendigt lakeret. Antageligt fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 30,5 cm. Fremstår med brugsspor, mindre bule, manglende fatning. Lot no: 4573688 EUR 135 DK, Aarhus, Egå Havvej 27/02/2017 19:03:00 EUR 47
Uplight bordlampe, Verner Panton, 1900-tallets 2. halvdel
Uplight bordlampe, Verner Panton, 1900-tallets 2. halvdel. Verner Panton. Pantop uplight bordlampe af forkromet metal med hvidlakeret skærm, H. 79 cm. Fremstår m/ brugsspor bl.a. tryk. Lot no: 4575715 EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 01/03/2017 19:47:00 EUR 44
Verner Panton. 'Pantella' standerlampe.
Verner Panton. 'Pantella' standerlampe.. Verner Panton, 1926-1998. 'Pantella' stander/gulvlampe med stel og skærm af hvidt plast og metal, ledning med fodafbryder. H. 128 Ø 50 cm. Formgivet i 1971, Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med få brugsspor, herunder småridser på fod samt gulning. Lot no: 4573993 EUR 242 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/02/2017 20:24:00 EUR 77
Verner Panton. 'Pantella' standerlampe
Verner Panton. 'Pantella' standerlampe. Verner Panton, (1926-1998). 'Pantella' stander/gulvlampe med stel og skærm af hvidt plast og metal, ledning med fodafbryder. H. 128 Ø 50 cm. Formgivet i 1971, Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med få brugsspor, herunder småridser, stjerne i toppen samt nuanceforskel. Lot no: 4575504 EUR 242 DK, Aalborg, Nibevej 28/02/2017 19:51:00 EUR 50
Verner Panton, Louis Poulsen, taklampa 'VP-Globe'
Verner Panton, Louis Poulsen, taklampa 'VP-Globe'. Takpendel "VP-Globe", formgiven av Verner Panton, formgivningsår 1969. I transparent plast samt aluminiumskärmar. Diameter 50 cm. Tillverkad för Louis Poulsen. Framstår med sprickor i både över och underskärm. Lot no: 4567180 EUR 317 SE, Stockholm, Slakthusgatan 23/02/2017 20:08:00 EUR 338
Verner Panton, Hvid havelampe, Flowerpot garden
Verner Panton, Hvid havelampe, Flowerpot garden . Verner Panton, hvid VP5 havelampe udført i lakeret aluminium og rustfri stål. Formgivet i 1969, fremstillet hos &tradition. H. 150 cm. Enkelte brugsspor, mærker. Lot no: 4568916 EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2017 17:33:00 EUR 111
Verner Panton. Par Flower Pot pendler hvide. (2)
Verner Panton. Par Flower Pot pendler hvide. (2) . Verner Panton. Par Flower Pot pendler af hvid emaljeret metal med fatning i porcelæn. Formgivet i 1968. Fremstillede hos Louis Poulsen. Ø 22 cm. Fremstår få brugsspor. (2) Lot no: 4576184 EUR 202 DK, Aalborg, Nibevej 28/02/2017 18:00:00 EUR 155
Verner Panton. 'Panthella' standerlampe
Verner Panton. 'Panthella' standerlampe . Verner Panton. Panthella standerlampe af hvid akrylplast, afbryder på fod, H. 130 cm. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med alders- og brugsspor; let gulnet, fod med ridser. Lot no: 4577980 EUR 202 DK, Roskilde, Store Hedevej 02/03/2017 18:52:00 EUR 175
Verner Panton. Flowerpot pendel
Verner Panton. Flowerpot pendel . Verner Panton 1926-1998. Flowerpot pendel i orangeemaljeret metal. Ø 21 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med lette brugsspor. Lot no: 4577249 EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 01/03/2017 14:43:50 EUR 44
 Verner Panton, Et par ældre 'Flower Pot'-pendler hvid og rød. (2).
Verner Panton, Et par ældre 'Flower Pot'-pendler hvid og rød. (2).. Verner Panton. Et par ældre 'Flower Pot'-pendler med skærme af emalje, hvid og rød. (2). Lot no: 4576457 EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 28/02/2017 19:01:00 EUR 47
Verner Panton. 'Pantella' standerlampe.. Verner Panton, 1926-1998. 'Pantella' stander /gulvlampe med stel og skærm af hvidt plast og metal. H. 128 Ø 50 cm. Formgivet i 1971, Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, knækket plastpind til skærm, småridser samt gulning. Lot no: 4576389 EUR 202 DK, Herning, Engdahlsvej 02/03/2017 17:10:00 EUR 44
Verner Panton, a pair of table lamps, model Wire Lamp for Lüber (2)
Verner Panton, a pair of table lamps, model Wire Lamp for Lüber (2). A pair of table lamps, model Wire Lamp, Danish design by Verner Panton for Lüber, Switzerland. Structure with frame of chrome-plated steel wire, loose diffuser of orange plastic, white inside. Marked with pasted labels. D. 40cm, H. 55cm. Minor wear. Please note that the Arne Jacobsen chair ... Lot no: 4570053 EUR 1,200 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26/02/2017 19:10:00 EUR 1,050