Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched for "panton" in Lamps and lighting  in all active lots  Save list   Create Lot search
  ListGallery Lots per page
Verner Panton  pendel VP-Globe
Verner Panton pendel VP-Globe. Verner Panton for Frandsen Lighting, pendel VP-Globe, designet i 1969. Bemalede aluminiumsskærme monteret i plexiglaskugle(løs). Verpan brochure medfølger. Ø 40 cm. Fremstår med brugsspor. Litteratur: Verner Panton The collected Works. Varen er en del af Lauritz.coms store temaauktion Light ... Lot no: 3702059 EUR 471 DK, Helsingør, Støberivej 02/02/2015 20:00:00 EUR 350
Verner Panton, Panthella bordlampe
Verner Panton, Panthella bordlampe. Verner Panton, Panthella bordlampe af hvidt akrylplast, afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 70 cm. Ø. 50 cm. Lampen fremstår med gulnet fod, skærm med slagmærke samt lettere nusset. Varen er en del af Lauritz.coms store temaauktion Light Up The Dark, der sætter ... Lot no: 3701806 EUR 202 DK, Vejle, Dandyvej 02/02/2015 20:03:00 EUR 81
Verner Panton. Panthella standerlampe
Verner Panton. Panthella standerlampe . Verner Panton. Pantella standerlampe af hvidt akrylplast, skærm af forkrommet plast afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 cm. Fremstår med gulnet top og fod samt lille stjernekrakkelering ved topsamling Lot no: 3704199 EUR 202 DK, Herlev, Dynamovej 31/01/2015 14:24:00 EUR 175
Verner Panton. Par Topan Pendler (2)
Verner Panton. Par Topan Pendler (2) . Verner Panton. Par Topan pendler af poleret aluminium. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 19 cm. (2) Lot no: 3703216 EUR 188 DK, Roskilde, Store Hedevej 02/02/2015 16:45:13 EUR 74
Verner Panton, taklampor 'Flower Pot' (3)
Verner Panton, taklampor 'Flower Pot' (3). Taklampor 'Flower Pot' i emaljerad metall formgivna av Verner Panton 1967. Röd, orange samt vit färgställning. Ø 21,5 cm. Ett metallfäste saknas. Mindre färgbortfall. (3) Lot no: 3697243 EUR < 125 SE, Örebro, Aspholmen 31/01/2015 14:46:00 EUR 123
Verner Panton. To Panthella standerlamper (2)
Verner Panton. To Panthella standerlamper (2). Verner Panton 1926-1998. To Panthella standerlampet med stel og skærm af hvid plast og metal. H. 128 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor og ridser, en defekt lampe med gulnet fod og flækket skærm. (2) Lot no: 3699548 EUR 202 DK, Herlev, Dynamovej 03/02/2015 14:50:00 EUR 108
Reservedele til Panthella standerlampe. (3)
Reservedele til Panthella standerlampe. (3) . Reservedele til Panthella Verner Pantons standerlampe. Stander, topskrue og skærm af hvidt plast og metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med defekt ved skærmholder. (3) Lot no: 3700661 EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 01/02/2015 19:28:00 EUR 108
Verner Panton. Par Flowerpot pendler (3)
Verner Panton. Par Flowerpot pendler (3). Verner Panton. Par Flowerpot pendler af orange emaljeret metal. Ø 20 cm. Formgivet i 1967. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med minde afskalninger på alle pendler og mindre mærker. (3) Lot no: 3701834 EUR 269 DK, Aalborg, Nibevej 05/02/2015 14:52:12 EUR 249
Verner Panton. Panthella bordlampe
Verner Panton. Panthella bordlampe . Verner Panton. Pantella bordlampe af hvidt akrylplast, afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 70, Ø. 50 cm. Fremstår med naturlige alders- og brugsspor, gulnet fod. Lot no: 3703977 EUR 161 DK, Herning, Engdahlsvej 03/02/2015 20:01:00 EUR 128
Reservedele til Poul Henningsen, PH-5 pendel samt Verner Panton, VP-Globe pendel (2)
Reservedele til Poul Henningsen, PH-5 pendel samt Verner Panton, VP-Globe pendel (2). Reservedele til Poul Henningsen, PH-5 pendel med skærme af hvidlakeret metal samt Verner Panton, VP-Globe pendel. Fremstår med kraftig slitage og defekt, ridser, skævhed, revner. (2) Lot no: 3704285 EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 04/02/2015 16:41:00 EUR 64
Verner Panton  pendel VP-Globe
Verner Panton pendel VP-Globe. Verner Panton for Frandsen Lighting, pendel VP-Globe, designet i 1969. Bemalede aluminiumsskærme monteret i plexiglaskugle(knapper limmet / løs/skæv). Verpan brochure medfølger. Ø 40 cm. Fremstår med brugsspor. Litteratur: Verner Panton The collected Works. Lot no: 3704951 EUR 336 DK, Helsingør, Støberivej 05/02/2015 20:07:00 EUR 148
Verner Panton. 12 Flowerpot garden lamps (12)
Verner Panton. 12 Flowerpot garden lamps (12). Verner Panton. 12 Flowerpot garden lamps. Orange enameled metal shades. Stainless steel stem. Designed in 1969. Produced by Louis Poulsen. H. 123 cm. Chip and rust on shades. This lot is part of Lauritz.com’s big theme auction 'Light Up The Dark', putting the spotlight on lighting and offering ... Lot no: 3700561 EUR 1,613 DK, Aarhus, Egå Havvej 09/02/2015 19:40:00 EUR 941
Verner Panton. VP-Globe pendant,  Ø 50 cm.
Verner Panton. VP-Globe pendant, Ø 50 cm.. Verner Panton. VP-Globe pendant. Painted aluminium shade fitted in a Plexiglas ball. Designed in 1969, produced by Verpan. Ø 50 cm. Signs of wear. Literature: Verner Panton The collected Works. This lot is part of Lauritz.com’s big theme auction 'Light Up The Dark', putting the spotlight on ... Lot no: 3697545 EUR 672 DK, Herlev, Dynamovej 04/02/2015 14:00:00 EUR 350
Verner Panton pendant lamp, VP-Globe, Ø 40 cm
Verner Panton pendant lamp, VP-Globe, Ø 40 cm. Verner Panton pendant lamp, VP-Globe. Painted aluminium shades mounted inside plexiglass ball. Designed in 1969, produced by Verpan. Ø 40 cm. In original packaging. The first photo is an archive image. Lot no: 3704776

EUR 1,008 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03/02/2015 20:30:00 EUR 807