Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched for "panton" in Lamps and lighting  in all active lots  Save list   Create Lot search
  ListGallery Lots per page
Pendel, Frandsen Lighting, VP-Globe af Verner Panton, Ø 40 cm
Pendel, Frandsen Lighting, VP-Globe af Verner Panton, Ø 40 cm . Verner Panton for Frandsen Lighting, designet i 1969, pendel VP-Globe med lakerede aluminiumsskærme monteret i plexiglaskugle, Verpan kasse medfølger, Ø 40 cm. Fremstår med enkelte brugsspor. Lot no: 4670252 EUR 537 DK, Odense, Kratholmvej 30/05/2017 21:14:00 EUR 215
Stander- / gulvlampe, Louis Poulsen, Panthella af Verner Panton
Stander- / gulvlampe, Louis Poulsen, Panthella af Verner Panton. Verner Panton (1926-1998) for Louis Poulsen, Panthella stander/gulvlampe, formgivet i 1971, stel af hvidt plast og metal, Ø 50 cm. Fremstår m/ brugsspor bl.a. falmet / stjerne i skærm. Lot no: 4666570 EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 24/05/2017 19:38:00 EUR 155
Verner Panton / &Tradition, model VP1. To Flowerpot pendler (2)
Verner Panton / &Tradition, model VP1. To Flowerpot pendler (2). Verner Panton / &Tradition. To Flowerpot pendler af orange og rød emaljeret metal. Formgivet 1967. Model VP1. Ø 22 cm. Fremstår med brugsspor, forskellige ledninger, topmontering på den røde mangler. (2) Lot no: 4668926 EUR 202 DK, Herning, Engdahlsvej 25/05/2017 15:45:35 EUR 118
Verner Panton 1926-1998. Flowerpot pendler (5)
Verner Panton 1926-1998. Flowerpot pendler (5) . Verner Panton. Sæt på fem Flowerpot pendler hvor af to af hvid emaljeret metal samt tre af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 21,5 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Fremstår med enkelte afslag, ridser samt mærker. Lot no: 4669298 EUR 336 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29/05/2017 20:19:00 EUR 44
Verner Panton, ældre 'Flower Pot'-pendler (2)
Verner Panton, ældre 'Flower Pot'-pendler (2). Verner Panton, ældre 'Flower Pot'-pendler af emaljeret metal i orange. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 21,5 cm. Fremstår med brugsspor. Monteret med orange falmet stofledning. (2) Lot no: 4669944 EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 29/05/2017 20:58:00 EUR 74
Verner Panton, ældre 'Flower Pot'-pendler (2). Verner Panton, ældre 'Flower Pot'-pendler af emaljeret metal i orange. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 21,5 cm. Fremstår med brugsspor. Monteret med orange falmet stofledning. (2) Lot no: 4669945 EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 30/05/2017 20:59:00 EUR 74
Verner Panton, ældre 'Flower Pot'-pendler (3)
Verner Panton, ældre 'Flower Pot'-pendler (3). Verner Panton, ældre 'Flower Pot'-pendler af emaljeret metal i orange. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 21,5 cm. Fremstår med brugsspor. Monteret med orange falmet stofledning. (3) Lot no: 4669953 EUR 202 DK, Vejle, Dandyvej 29/05/2017 20:00:00 EUR 168
Verner Panton. Flowerpot pendel
Verner Panton. Flowerpot pendel. Verner Panton (1926-1998). Flowerpot pendel i blåemaljeret metal. Ø 21 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med minimale brugsspor, minimal rust på kant. Lot no: 4670311 EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 29/05/2017 20:52:00 EUR 44
Verner Panton. Panthella standerlampe
Verner Panton. Panthella standerlampe. Verner Panton. Panthella standerlampe af hvid akrylplast, afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 cm., Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor samt gulnet fod og tragt. Lot no: 4667221 EUR 242 DK, Kolding, Trianglen 25/05/2017 19:48:00 EUR 121
Verner Panton. Flowerpot pendel. Verner Panton (1926-1998). Flowerpot pendel i blåemaljeret metal. Ø 21 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med lette brugsspor. Lot no: 4673851 EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 30/05/2017 18:16:00 EUR 44
Samling diverse lamper bl.a. Verner Panton. (11)
Samling diverse lamper bl.a. Verner Panton. (11). Samling diverse lamper bl.a. Verner Panton , samt diverse Reto lamper, to kobber skærme en med løst fatningshus arkitektlamper m.m. Lamperne måler mellem Ø:13,5 og 30,5cm., kraftige brugsspor, rust. Lot no: 4672688 EUR < 125 DK, Herning, Engdahlsvej 30/05/2017 20:51:24 EUR 40
Verner Panton. Pantop standerlampe
Verner Panton. Pantop standerlampe . Verner Panton 1926-1998. Standerlampe af forkromet metal skærm af hvidlakeret metal. H. 131 cm. Fremstillet hos Frandsen Lighting, model Pantop. Fremstår med alm. brugsspor. Lot no: 4672652 EUR 161 DK, Herning, Engdahlsvej 30/05/2017 20:35:00 EUR 40