Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language
Show also
You have searched for "panton" in Lamps and lighting  in all active lots  Save list   Create Lot search
  ListGallery Lots per page
Verner Panton. Par pendler, Topan
Verner Panton. Par pendler, Topan . Verner Panton. Par pendler af brunlakeret metal, model Topan. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 20 cm. Fremstår med lettere slitage og enkelte ridser. (2) Lot no: 3650516 EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 22/12/2014 20:02:00 EUR 47
Verner Panton. Panthella standerlampe
Verner Panton. Panthella standerlampe . Verner Panton. Panthella standerlampe af akryl og hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 cm. Fremstår med manglende knop på skærm samt med defekt skærmholder. Ridser og slitage. Eftersyn tilrådes. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Lot no: 3661608 EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/12/2014 17:49:00 EUR 44
Samling diverse pendler, bla. flowerpot af Verner Panton (5)
Samling diverse pendler, bla. flowerpot af Verner Panton (5). Samling diverse pendler, bla. flowerpot af Verner Panton (uden fatning, ledning og ophæng) , 4 diverse pendler af rød og brun lakeret metal. Fremstår med brugsspor.(5) Lot no: 3666823 EUR 134 DK, Herning, Engdahlsvej 26/12/2014 21:15:00 EUR 54
Verner Panton.Topan Pendler m.m. (4)
Verner Panton.Topan Pendler m.m. (4). Verner Panton 1926-1998. Tre Topan pendler, brunlakerede, formgivet i 1959, fremstillet hos Louis Poulsen h. 15 cm. Sekskantet pendel i petroleumsfarvet lakeret metal og messing med påsatte glasstykker h. 75 cm. Alle med brugsspor, afskallinger, rust m.m. (4) Lot no: 3655905 EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27/12/2014 20:17:00 EUR 40
Verner Panton. Flowerpot pendler (3)
Verner Panton. Flowerpot pendler (3). Verner Panton. Flowerpot pendel af rødt emaljeret metal. Formgivet i 1967. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 22 cm. Fremstår med slitage. (3) Lot no: 3665609 EUR 202 DK, Aalborg, Nibevej 25/12/2014 15:10:00 EUR 60
Verner Panton. Flowerpot pendler (3). Verner Panton. Flowerpot pendel af rødt emaljeret metal. Formgivet i 1967. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 22 cm. Fremstår med slitage. (3) Lot no: 3665610 EUR 202 DK, Aalborg, Nibevej 25/12/2014 15:00:00 EUR 74
Verner Panton: Pathella bordlampe/reservedele.
Verner Panton: Pathella bordlampe/reservedele.. Verner Panton. Pantella bordlampe/reservedele af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 70, Ø 50 cm. Fremstår uden kugle og monteringspind, samt ridser på fod. Lot no: 3664560 EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22/12/2014 20:24:00 EUR 44
Verner Panton, fot till golvlampa 'Panthella'
Verner Panton, fot till golvlampa 'Panthella'. Verner Panton, fot till golvlampa 'Panthella' Trumpetformad fot i förkromad metall. Märkt Louis Poulsen, typ 28714 Denmark Höjd: 103 cm Skärm saknas. Lot no: 3659488 EUR < 125 SE, Malmö, Baltzarsgatan 23/12/2014 19:33:00 EUR 53
Verner Panton. Pantella standerlampe
Verner Panton. Pantella standerlampe . Verner Panton 1926-1998. Pantella standerlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130, Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor, let gulnet fod. Lot no: 3664592 EUR 202 DK, Herning, Engdahlsvej 27/12/2014 20:11:00 EUR 91
Verner Panton. Flowerpot pendler (3). Verner Panton. Flowerpot pendel af rødt emaljeret metal. Formgivet i 1967. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 22 cm. Fremstår med slitage. (3) Lot no: 3665608 EUR 202 DK, Aalborg, Nibevej 25/12/2014 15:20:00 EUR 87
Pendel, Frandsen Lighting, VP-Globe af Verner Panton, Ø 40 cm
Pendel, Frandsen Lighting, VP-Globe af Verner Panton, Ø 40 cm . Verner Panton for Frandsen Lighting, pendel VP-Globe, designet i 1969. Bemalede aluminiumsskærme monteret i plexiglaskugle(løs). Verpan brochure medfølger. Ø 40 cm. Fremstår med brugsspor. Litteratur: Verner Panton The collected Works. Lot no: 3661216 EUR 470 DK, Odense, Kratholmvej 22/12/2014 14:56:00 EUR 363
Verner Panton. VP-Globe pendant,  Ø 50 cm.
Verner Panton. VP-Globe pendant, Ø 50 cm.. Verner Panton. VP-Globe pendant. Painted aluminium shade fitted in a Plexiglas ball. Designed in 1969, produced by Verpan. Ø 50 cm. Minor signs of wear. Literature: Verner Panton The collected Works. Lot no: 3663472 EUR 806 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21/12/2014 20:14:00 EUR 699