Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
  Show only lots in the chosen language

Show also
You have searched for "panton" in Lamps and lighting  in all active lots  Save list   Create Lot search
  ListGallery Lots per page
Verner Panton. FUN lampe
Verner Panton. FUN lampe . Verner Panton 1926-1998: FUN lampe i tre etager, ringe af metal monteret med skaller af perlemor. Formgivet i 1955. fremstillet hos Lüber, Schweiz. Litteratur: Verner Panton The Collected works. serien gengivet S.285-288. H. 55 cm. Ø. 45 cm. Lot no: 3529095 EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 04/09/2014 20:16:00 EUR 84
Verner Panton. Fire løse skærme til Flowerpot pendler (4)
Verner Panton. Fire løse skærme til Flowerpot pendler (4). Verner Panton. Fire løse skærme poleret metal og orangeemaljeret metal til Flowerpot pendler, Ø 22 cm. En original æske medfølger. Mindre slitage. (4) Lot no: 3532941 EUR 107 DK, Herlev, Dynamovej 04/09/2014 12:26:00 EUR 57
Bent Karlby m.fl. Væglampe, bordlamper og pendler (7)
Bent Karlby m.fl. Væglampe, bordlamper og pendler (7). Bent Karlby. Pantre væglamper af poleret og bemalet aluminium rød/orangelakeret. Fremstillet hos Lyfa. Samt Verner Panton. Skærm af aluminium, To Fransen bordlampe af forkromet metal, samt bordlampe og to pendel af aluminum. 1960/70'erne. Ø 14-41 cm. Fremstår med lettere slitage, enkelte med små ... Lot no: 3530808 EUR 201 DK, Aarhus, Egå Havvej 09/09/2014 15:13:00 EUR 40
Poul Henningsen og Verner Panton. Tre pendler og en standerlampe (4)
Poul Henningsen og Verner Panton. Tre pendler og en standerlampe (4). Verner Panton.Pantella standerlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 Ø 50 cm. Topskrue mangler, gevind til denne knækket. Poul Henningsen. To PH-5 pendler og en PH-4 pendel, af lakeret metal Ø 40-50 cm. Alle med brugsslitage. Lauritz.com indestår ikke ... Lot no: 3533377 EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 08/09/2014 19:25:00 EUR 101
Verner Panton Gulvlampe 'Pantella', slitage
Verner Panton Gulvlampe 'Pantella', slitage. Verner Panton, Panthella standerlampe Verner Panton, Pantella standerlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 Ø 50 cm. Fremstår med slitage, nuanceforskelle og knækket skærmholder. Lot no: 3537698 EUR 107 DK, Aalborg, Nibevej 09/09/2014 17:27:33 EUR 64
Verner Panton. VP-Globe pendant,  Ø 50 cm.
Verner Panton. VP-Globe pendant, Ø 50 cm.. Verner Panton. VP-Globe pendant. Painted aluminium shade fitted in a Plexiglas ball. Designed in 1969. Produced by Louis Poulsen. Ø 50 cm. Original certificate included. Literature: Verner Panton The collected Works, reproduced and discussed p. 290. Lot no: 3531276 EUR 873 DK, Aarhus, Egå Havvej 03/09/2014 19:05:00 EUR 577