Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 15  >> ListGallery Lots per page
Roald Hansen. Kystparti, olie på lærred
Roald Hansen (f. 1938). Kystparti, olie på lærred. Front med signatur. 42 x 84 (59 x 101) cm.
Lot no: 4869049
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 18/12/2017
10:15:35
Curry Melin kompositioner
CURRY MELIN (1923-2005): (2) Optiska kompositioner, signerade och daterad Curry Melin -91 samt -85, 59x41 resp. 30x39 cm
Lot no: 4868358
EUR 156 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18/12/2017
10:36:00
Gustav Rudberg oljemålning
GUSTAV RUDBERG (1915-2001): stenhus, olja på pannå, signerad, 22x38,5 cm
Lot no: 4868363
EUR 207 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18/12/2017
11:04:00
Curry Melin oljemålning
MELIN CURRY (1923-2005): Utan titel, signerad och daterad Curry Melin -81, olja på duk, 90x90 cm
Lot no: 4868365
11:12:00
Hannes D'Haese. Komposition, akryl på lærred. CD.
Hannes D'Haese. Figurativ komposition med klovn. Akryl på lærred. Sign. D'Haese. 100x100 cm Læs kunstnerprofil her
Lot no: 4781536
EUR 672 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18/12/2017
11:23:00
EUR 114
Hugo Linér oljemålning
HUGO LINÉR (1900-81): Stilleben, signerad, olja på duk, 45x64 cm
Lot no: 4868374
11:48:00
Arvid Arp Hansen, olie på papir opklæbet på plade, komposition (cd)
Komposition af Arvid Arp Hansen (1920-1995), olie på pair opklæbet på plade, sign. A. Arp Hansen, 69,5x70 cm. (88,5x86 cm).
Lot no: 4867316
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 18/12/2017
11:53:26
Johannes Jensen. Komposition. cd
Johannes Jensen (1912-1971). Komposition, olie på plade, sign. på bagsiden Johs Jensen. 64 x 84 (65 x 85) cm. Fremstår med to afskalninger i bunden.
Lot no: 4852541
12:46:00
Peter Hahne
PETER HAHNE (född 1955): "Insidesbild II", signerad på baksidan Peter Hahne 1999, olja på duk, ca 65x65 cm
Lot no: 4868391
EUR 311 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18/12/2017
13:12:00
Rune Persson oljemålning
RUNE PERSSON (1914-1990): Landskap, signerad Rune Persson, olja på duk, ca 87x60 cm
Lot no: 4868393
13:20:00
Botvid Kihlman "Sommarnatt"
BOTVID KIHLMAN (född 1930): "Sommarnatt", olja på duk, a tergo signerad och daterad 1994, ca 83 x 89 cm
Lot no: 4868403
EUR 415 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 18/12/2017
14:08:00
Peder Duke
PEDER DUKE (1938-2003): "Kopplingar", signerad och daterad på baksidan Peder Duke 1982, olja på duk, ca 123x150 cm.
Lot no: 4868405
EUR 622 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18/12/2017
14:16:00
Jeff Ibbo, olie på lærred, figurkompostion
Figurkomposition af Jeff Ibbo f. 1941, olie på lærred, sign. IBBO. 80x60 cm. U.R. Se kunstnerprofil her
Lot no: 4869592
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 18/12/2017
14:22:46
Hannes D'Haese. Figurativ komposition med påskrift. Akryl på lærred. Sign. D'Haese. 100x100 cm Læs kunstnerprofil her
Lot no: 4783239
14:23:00
Peter Hahne
PETER HAHNE (född 1955): "Insidesbild I", signerad på baksidan Peter Hahne 1999, olja på duk, ca 65x65 cm
Lot no: 4868408
14:28:00
Lisa Zia, akryl på lærred, ' At my fathers house'
' At my fathers house' af Lisa Zia f. 1959, akryl på lærred, sign. Zia samt sign. og betitlet på bagsiden Zia-2013, ' At my fathers house', 100x80 cm. U.R.
Lot no: 4869106
15:05:03
EUR 128
Curry Melin oljemålning
CURRY MELIN (1923-2005): Komposition, signerad och daterad Curry Melin 95, olja på duk, 44x34 cm
Lot no: 4868417
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18/12/2017
15:12:00
Thomas Holm "Vägskäl" I-II
THOMAS HOLM (född 1957): "Vägskäl" I-II, diptyk, olja på duk, 2 st, a tergo signerade och daterade Thomas Holm -99, oramade, 81 x 100 cm
Lot no: 4868421
15:28:00
Lucien Moretti oljemålning
LUCIEN PHILIPPE MORETTI (1922-2000): Musicerande par, signerad L P Moretti, olja på duk, 73x93 cm
Lot no: 4868426
15:48:00
Alexander Alkhovski, 'Saturnalien', Oil on canvas
Alexander Alkhovski, 'Saturnalien', oil on canvas. Signed and marked on canvas and on reverse side. Dimensions: 150 x 160 cm.
Lot no: 4860458
EUR 8,000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 18/12/2017
15:58:07
EUR 1,000
Elisabeth Nelson Linnet , 2 st, oljor på pannå, monogramsignerade EL (BUS) (2)
Elisabeth Nelson Linnet (f. 1922), 2 st, oljor på pannå, monogramsignerade. "Cirkus". 85x94 cm ( total 88x98 cm). Mindre färgbortfall. (BUS) (2).
Lot no: 4867104
EUR 156 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 18/12/2017
16:14:26
EUR 31
Gerhard Nordström, olja på pannå, signerad. (BUS)
Gerhard Nordström (f. 1925), olja på pannå, signerad. 65x72 cm. Smärre slitage. Spikhål efter montering. (BUS)
Lot no: 4866592
EUR 622 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 18/12/2017
16:15:30
EUR 373
Arne L Hansen, olja på duk, mongramsignerad ALH. (BUS)
Arne L Hansen (1921-2009), olja på duk, mongramsignerad ALH. Daterad- 58. Komposition. 97x130 cm (total 100x134 cm). Färgbortfall. (BUS). OBS. Ändrat beskrivning.
Lot no: 4867049
EUR 207 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 18/12/2017
16:15:54
EUR 290
Peder Duke
PEDER DUKE (1938-2003): "Inhägnat", signerad och daterad på baksidan Peder Duke 1982, olja på duk, ca 119x140 cm.
Lot no: 4868440
EUR 830 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18/12/2017
16:48:00
Hannes D'Haese. Figurativ komposition med påskrift: It's okay to be black. Akryl på lærred. Sign. D'Haese. 100x100 cm Læs kunstnerprofil her
Lot no: 4781551
17:24:00
Peter Krueger, Ohne Titel, Zeichnung (1993)
Peter Krueger, Ohne Titel, Zeichnung (1993). Mixed media auf Papier, verso signiert und datiert. Im Holzrahmen hinter Glas. Schriftzug auf dem Glas. Altersgemäße Gebrauchsspuren. Maße ca 105 x 82 cm.
Lot no: 4869861
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 18/12/2017
17:57:01
Jan Toft, Acryl auf Leinwand, ' Ohne Titel '
Jan Toft, Acryl auf Leinwand, ' Ohne Titel ', unten rechts signiert. Maße : 100 x 70 x 2 cm.
Lot no: 4500512
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18/12/2017
18:02:00
Peter Krueger, Ohne Titel, (1998)
Peter Krueger, Ohne Titel, (1998), Hartfaserplatte, mit Zeitung beklebt und teils bemalt / beschrieben. Rückseitig signiert. Absplitterung an der rückseitigen Beschichtung. Maße: 172 x82 cm
Lot no: 4869864
EUR 170 DE, Hamburg, Große Elbstraße 18/12/2017
18:05:36
Curt Clemens oljemålning
CURT CLEMENS (1911-1947): Flicka, signerad och daterad Clemens 1943, olja på duk, ca 63x53 cm
Lot no: 4868458
18:08:00
Marlene Jahn. Refugium. 2014. Öl auf Leinwand. Signiert.
Marlene Jahn (1934-2016). Refugium. 2014. Öl und Eitempera auf Leinwand. Verso signiert, datiert und betitelt. Maße ca. 40 x 50 cm. Gerahmt. Studium an der Fachhochschule für Gestaltung Hamburg (1979-83), Hochschule für bildende Künste Hamburg (1984-87), Studienaufenthalte in Trier, Salzburg, ...
Lot no: 4815506
EUR 950 DE, Hamburg, Große Elbstraße 18/12/2017
18:17:55
EUR 45
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 15  >>