Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12  >> ListGallery Lots per page
Ole Lynggaard necklace, gold with amethyst
Ole Lynggaard necklace, 14 kt. gold, anchor chain, with 18 kt. gold heart clasp, with three brilliant-cut diamonds, total 0.07 ct., colour: Top Wesselton (G), clarity: VS1. Ole Lynggaard. Heart clasp, 18 kt. gold, approx. 11x12 mm. Accompanying double-strand anchor chain set with four long ...
Lot no: 4709230
EUR 2,689 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21/08/2017
19:43:00
EUR 1,210
Ole Lynggaard. Cushion clasp, 18 kt. gold and amethyst
Ole Lynggaard. Cushion clasp, 18 kt. gold with partial satin finish. Briolette-cut amethyst. Clasp can fit two strands. Designed by Charlotte Lynggaard. Dimensions: 18 x 17 mm. Weight approx. 13 grams. Minor signs of wear. Pouch included.
Lot no: 4722950
EUR 1,614 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/08/2017
19:44:00
EUR 726
Ole Lynggaard. Morning Dew clasp, 18 kt. gold and diamonds, ten-strand necklace (2)
Ole Lynggaard. Morning Dew clasp, 18 kt. gold, for two strands. Three fields pavé-set with 12 brilliant-cut diamonds with strong brilliance, total 0.18 ct. Colour: Top Wesselton (F-G). Clarity: VS. Weight 15.5 grams. Model no. A1626-4003. Also a ten-strand necklace, model Fox, oxydized sterling ...
Lot no: 4722942
EUR 2,689 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/08/2017
19:45:00
EUR 1,103
Ole Lynggaard. Cushion clasp, 18 kt. gold with partial satin finish. Briolette-cut amethyst. Clasp can fit two strands. Designed by Charlotte Lynggaard. Dimensions: 18 x 17 mm. Weight approx. 12.8 grams. Minor signs of wear.
Lot no: 4719149
EUR 1,345 DK, Aarhus, Egå Havvej 21/08/2017
19:45:00
EUR 699
Samling vintagekæder med koral, rav, ametyst og Akoya Saltvands Kulturperler
Samling vintagekæder med koraler, ene en treradet med runde perler, lænde på den længste række er ca. 42 cm. Er knækket. Vægt ca. 30 gram. Samt en kæde med koralsplitter. L. 62 cm. Vægt ca. 49 gram. 2 halskæder med ravsplitter. L. 80 og 40 cm. Samlet vægt ca.,40 gram. Halskæde med 2 rækker ...
Lot no: 4746195
EUR 161 DK, Odense, Kratholmvej 21/08/2017
19:47:00
EUR 128
Set of pearl earrings & necklace with pendant
Set of pearl earrings & necklace with pendant earrings: 9k gold l3 diamonds 0.015ct pendant + chain: 9k gold & l3 diamonds 0.01ct earrings & pendant with cultivated freshwater pearls. yellow gold 9k pearlshape: round colour: white with rose overtone length necklace: 44cm
Lot no: 4734756

EUR 335 BE, Antwerpen 21/08/2017
19:54:00
EUR 250
Flemming Knud Kjerulff, halskæde, af 14 kt. Guld
Flemming Knud Kjerulff (Guldsmedje 1963-2011) ankerhalskæde udført af 14 kt. Guld. Kasselås monteret med to sikkerhedshasper. L. ca.49 cm. bredde på led ca. 5,5 mm. Ca. 55,9 gram.
Lot no: 4747795
EUR 1,210 DK, Herlev, Dynamovej 21/08/2017
19:56:00
EUR 1,210
Italiensk halskæde af 18 kt. Guld
Italiensk halskæde af 18 kt. Guld i bikubemønster. Stemplet 750 VR74. Længde ca. 42 cm. Bredde ca. 6 mm. Ca. 26 gram.
Lot no: 4747800
EUR 726 DK, Herlev, Dynamovej 21/08/2017
19:59:00
EUR 659
Kulturperlekæde af 14 kt. guld hjertelås med diamanter
Kulturperlekæde af 14 kt. guld trukket med ferskvandskulturperler hvorimellem guldrundeller afsluttet med hjertelås af guld og hvidguld sat med 6 små hvide diamanter. Vægt ca. 14,1 g. Perle Ø ca. 4,22 - 6,17 mm. L. 40 cm.
Lot no: 4733220
EUR 672 DK, Vejle, Dandyvej 21/08/2017
20:02:00
EUR 282
Aagaard Connections og From. Fem halskæder samt 1 kuglelås i 14 kt. guld (6)
Fem Aagaard Connections halskæder (i pyrit, sølv, ferskvandskulturperler, gummi m.m.), L. 40-42,5 cm, samt 1 delvist satineret kuglelås i 14 kt. guld fra N.E. From, Ø 1,5 cm, vægt 6,3 g. Lette brugsspor. (6)
Lot no: 4723710
20:03:00
EUR 377
To ravkæder (2)
To ravkæder bestående af ældre ravkæde trukket med gule ravperler i doseret forløb. Længde ca. 43 cm. 17,2 gram. Samt ravkæde trukket med behandlet perler i doseret forløb. Længde ca. 41 cm. 27,9 gram. (2)
Lot no: 4745917
EUR 336 DK, Herlev, Dynamovej 21/08/2017
20:04:00
EUR 309
Brillanthalskæde af 18 kt hvidguld, ca 0.40 ct.
Brillanthalskæde af 18 kt hvidguld, prydet med 15 brillanter, samlet ca 0.40 ct., Farve: Top Wesselton (F-G), Klarhed. VS-SI. Længde: ca 60 cm. Nypoleret. vægt: ca 4,3 gr
Lot no: 4742913
EUR 941 DK, Herlev, Dynamovej 21/08/2017
20:11:00
EUR 619
Collier af 18 kt. guld prydet med brillant- og baguettesleben diamanter - ca. 1.98 ct
Diamantcollier af 18 kt. guld prydet med brillantsleben diamant på ca. 0.30 ct. flankeret af 28 større og mindre baguettesleben diamanter på tilsammen ca. 1.68 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed: VS-SI. 1900-tallets anden halvdel. Vægt ca. 15 g. Front B. 0,46 cm. L. 38 cm.
Lot no: 4721700
EUR 1,210 DK, Vejle, Dandyvej 21/08/2017
20:13:00
EUR 753
Ole Lynggaard. Collier af rundslebne perler af ametyst og shell
Ole Lynggaard. Collier af rundslebne perler af ametyst og shell trukket på lilla silkesnor, L. 100 cm. Monteret med dupskoender til Ole Lynggaards låsesystem. Art. nr.: D8982-004. Medfølges af original velourpose og æske. Vejl. udsalgspris: 3.950,-
Lot no: 4693924

EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 21/08/2017
20:18:00
EUR 50
Halskæde af 14 kt. hvidguld med brillanter, Ca. 0.47 ct.
Halskæde af 14 kt. hvidguld med vedhæng i form af kort prydet med talrige brillanter på tilsammen ca. 0.47 ct. Farve: Wesselton (H), Klarhed: SI1-2. Længde på halskæde ca. 62 cm. Mål på kors ca. 4,3 x 2,5 cm. Samlet vægt ca. 14,8 gram.
Lot no: 4731700
EUR 807 DK, Herlev, Dynamovej 21/08/2017
20:20:00
EUR 282
Ole Lynggaard. A large Emeli clasp with tourmaline and diamonds, approx. 0.48 ct, with freshwater cultured pearl necklace
Ole Lynggaard. A large unique Emeli clasp, 18 kt white gold, with a large bluish green tourmaline cabochon surrounded by brilliant-cut diamonds, total approx. 0.48 ct, colour: Top Wesselton (G), clarity: VS. Dimensions approx. 2 x 2.4 cm. Accompanying detachable necklace in large freshwater ...
Lot no: 4691617

EUR 4,976 DK, Herlev, Dynamovej 21/08/2017
20:25:00
EUR 1,291
N.E. From, Jens J. Aagaard og Aagaard Connections. Smykkelåse i guld og sølv med brillant samt seks halskæder og et armbånd (10)
En smykkelås af oxideret sølv fra N.E. From med detaljer i 14 kt. guld prydet med en brillantsleben diamant på 0.03 ct., farve: Wesselton (H), klarhed VVS. B. 2 cm. En smykkelås af oxideret sterlingsølv fra Jens J. Aagaard, B. 1,3 cm. Syv Aagaard Connections halskæder (med indfarvede ...
Lot no: 4723715
20:28:00
EUR 155
An art deco pendant, 375/- kt rose gold with emeralds and diamonds
An art deco pendant, probably from England, in 375/- kt rose gold and silver, approx. dimensions: 52.17 x 21.06 mm, weight approx. 8 gram With: 1 x faceted diamond pear, polished, approx. 0.75 ct Colour: approx. Cape (P), clarity: approx. Pique 35 x diamond roses, in total approx. 0.80 ct, ...
Lot no: 4713914
EUR 1,800 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21/08/2017
20:30:00
EUR 110
Dansk sølvsmed. 'Skagen' skønvirkehalskæde i sølv med rav og agater, ca. 1910
Skønvirkehalskæde med vedhæng i form af poleret ravskive i fatning af sølv prydet med cabochonslebne grønne agater og på toppen kronet med gennembrudte bogstaver, der danner ordet 'Skagen'. H. 6 cm. Monteret med figarokæde i sterlingsølv, L. 46,5 cm. Vægt 9,4 g. Brugsspor.
Lot no: 4744045
EUR 269 DK, Vejle, Dandyvej 21/08/2017
20:30:00
EUR 208
Ring in 14k gold with diamonds 0.83ct
Ring in 14k yellow gold with brilliant cut diamonds 0.83ct Colour: Top Wesselton (F-G) Clarity: VS2-SI2 Ring size: 60.5/19.25mm Total weight: 6.9g JAR13392
Lot no: 4684168

EUR 2,100 BE, Antwerpen 21/08/2017
20:32:00
EUR 350
Rauff blomsterlås i sølv og 14 kt. guld med brillant samt tre Aagaard Connections halskæder (4)
Rauff blomsterlås i sterlingsølv og 14 kt. guld prydet med en brillantsleben diamant på 0.03 ct., farve: Wesselton (H), klarhed: SI. B. 2 cm, vægt 9,8 g. Endvidere 3 Aagaard Connections halskæder trukket med barokke ferskvandskulturperler og perler af onyx, L. 41-60 cm. Lette brugsspor. (4)
Lot no: 4723714
20:38:00
EUR 309
Georg Jensen Heritage årssmykker, 1998 og 2000 (2)
Georg Jensen Heritage årssmykker, halskæde med vedhæng flg. år 1998 og 2000. Længde på halskæde er ca. 45 cm. (2)
Lot no: 4746862
EUR 202 DK, Odense, Kratholmvej 21/08/2017
20:38:00
EUR 134
Marianne Dulong, vedhæng af 18 kt. Guld med røgkvarts
Marianne Dulong, vedhæng af 18 kt. Guld med matteret røgkvarts prydet med prikker. Diameter ca. 10 mm. Vægt ca. 2,5 gram. I original æske.
Lot no: 4747310
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 21/08/2017
20:39:00
EUR 87
Georg Jensen, Aria halskæde af sølv
Georg Jensen, Aria halskæde udført af sterling sølv. Længde ca. 82 cm. 65 gram. Fremstår ubrugt i original emballage.
Lot no: 4745741
EUR 269 DK, Herlev, Dynamovej 21/08/2017
20:42:00
EUR 195
Halskæde af 14 kt. Guld
Halskæde udført af 14 kt. Guld. Klasselås monteret med to sikkerhedshægter. L. ca. 43,5 cm. Bredde 3-5 mm. 32 gram.
Lot no: 4741170
EUR 645 DK, Herlev, Dynamovej 21/08/2017
20:44:00
EUR 524
Børge Nielsen mfl. Tre halskæder (3)
Børge Nielsen, halskæde af sølvfarvet metal med vedhæng prydet med emaljearbejde. Diameter på vedhæng ca. 5,5 cm, Længde på halskæde ca. 65 cm. Samt to halkæder af sølv med vedhæng af gult poleret rav og behandlet rav. Mål på rav. Ca. 3 x 2,5 x 2 cm / 2 x 1 cm. Længde på halskæder ca. 140 cm og ...
Lot no: 4747076
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 21/08/2017
20:45:00
EUR 50
Per Borup. 'Twigs' vedhæng af 14 kt. guld med brillanter
Per Borup. "Twigs" vedhæng udført i 14 kt. guld, prydet med 6 brillanter, på tilsammen ca. 0.06 ct. Farve: Top Wesselton/G. Klarhed: VS. Monteret i halskæde af forgyldt sterlingsølv, stemplet BNH. Længde på halskæden er ca. 46 cm.
Lot no: 4747358

EUR 565 DK, Kolding, Trianglen 21/08/2017
20:51:00
EUR 309
Per Borup. Halskæde med røgquartz, lås af 14 kt. guld med brillant
Per Borup. Halskæde med faceterede perler af røgquartz, monteret med massiv lås af 14 kt. guld og hvidguld, prydet med en brillant på ca. 0.02 ct. Farve: Top Wesselton/G. Klarhed: VS. Længde ca. inkl. lås 44 cm.
Lot no: 4722811

EUR 672 DK, Kolding, Trianglen 21/08/2017
21:09:00
EUR 91
Pendant in 14k with diamonds & pink sapphire 0.72 ct
Pendant in 14k white rhod gold set with 36 brilliant cut diamonds total 0.72ct and a pink sapphire 0.90 Diamond colour: (F-G) Top Wesselton Clarity: VS central stone: Pink sapphire Carat : 0.90 ct Cut :Pear Dimensions: 7.00 X 5.00 mm P0709
Lot no: 4720474

EUR 1,850 BE, Antwerpen 21/08/2017
21:32:00
EUR 525
An 18-strand vintage necklace thread with small lapis lazuli and woven diamond clasp 18 kt. gold
An 18-strand vintage necklace thread with small lapis lazuli beads ending in woven partly satin-finish diamond clasp 18 kt. gold, with 24 brilliant-cut diamonds, total approx. 0.24 ct. Colour: Wesselton (H). Clarity: VS-SI. Clasp with unidentified stamp IOJ 750. Weight approx. 65.2 g. Lapis ...
Lot no: 4739597
EUR 1,883 DK, Vejle, Dandyvej 21/08/2017
21:35:00
EUR 417
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12  >>