Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListGallery Lots per page
Fire kontormoduler /arkivskabeaf bøg, med grå toplade (4)
Fire kontormoduler /arkivskabe af fineret bøg, med grå toplade. beregnet for hængemapper. Måler hver: B. 80 cm. D. 44 cm. H. 94 cm. Der medfølger 2 nøgler. Fremstår med alders og brugsspor. (4)
Lot no: 4749118
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 19/08/2017
15:46:00
Jalousiskabe med reoloverdele og kassetter på hjul af bøg
Jalousiskabe med reoloverdele og kassetter på hjul af fineret bøg. Mål henholdsvis 106x42 cm. H. 192 cm. og 82x40 cm. H. 70 cm. Der medfølger én nøgle. Fremstår med brugsspor og en del ridser. Denne vare er en del af en større samling møbler oa., Det er inventaret fra Middelfart, Ejby og Nr. Aaby...
Lot no: 4751127
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 19/08/2017
16:43:00
EUR 44
Sechs Konferenzstühle von Brunner, Germany (6)
Sechs Konferenzstühle von Brunner, Germany Gestell Aluminium-Rechteckrohr, eloxiert. Vers Kunststoffgleiter. Verschieden Polstervarianten. Stapelbar. Maße: H. 85 cm, SH. 47 cm, B. 50 cm/58 cm, T. 56 cm. Leichte Altersspuren. (6)
Lot no: 4707987
EUR 200 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19/08/2017
17:21:00
Charles Eames. Conference chair, model EA-109, black leather
Charles Eames. Conference chair from the 'Aluminium Group' series. Chromed aluminium base and armrests, swivel function. Seat and back upholstered in black leather. H. 102 W. 59 seat H. 47 cm. Designed in 1958. Produced by Vitra, model EA-109. Light signs of wear.
Lot no: 4730218
EUR 1,345 DK, Roskilde, Store Hedevej 19/08/2017
19:40:00
EUR 511
H. J. Wegner. Fritstående skrivebord, egetræ, Getama
Hans J. Wegner. Skrivebord fineret med egetræ med H-formet stel, monteret med skuffesektion med to skuffer. Topplade lamineret. Fremstillet ved Getama. 1960/70'erne. Nøgle medfølger ikke. H. 68 cm, B. 125 cm, D. 70 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. Modelfoto
Lot no: 4716482
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19/08/2017
19:57:00
EUR 104
Tre arkivskabe / stålskabe (3)
Tre arkivskabe / stålskabe. Hvert med 4 skuffer til hængemapper. Hvid/lys lakering. Nøgle medfølger ikke. Hvert skab: H. 133. B. 40. D. 62 cm. Brugsspor (3)Denne vare er en del af en større samling møbler oa,, Det er inventaret fra Middelfart, Ejby og Nr. Aaby kommunes tidligere rådhuse, som ...
Lot no: 4749428
20:29:00
EUR 44
Arbejdsstation. Kontorstol, hæve/sænkebord, 2 kassetter og skab (5)
Arbejdsstation: Kontorstol, el hæve-/sænkebord, 2 kassetter m. skuffer og kontorskab m. hylder og skuffe. Fineret bøg. Brugs- og aldersspor. Mål: H. 72-117. 180 x 110 cm. H. 57 x 42 x 52 cm. Reol: H. 81. 79 x 53 cm. (5)Denne vare er en del af en større samling møbler oa,, Det er inventaret fra ...
Lot no: 4750417
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 20/08/2017
09:50:00
EUR 44
Arbejdsstation. Hæve/sænkebord, kontorstol og kassetter. Fineret bøg (5)
Arbejdsstation: Omann hæve-/sænkebord, Labofa Munch kontorstol, 2 kassetter m. skuffer, samt modul med skuffer, svungen topplade. Fineret bøg. Brugs- og aldersspor. Mål: Bord 100 x 180, Største modul: H. 72. D. 80. B. 59 cm. (5) Denne vare er en del af en større samling møbler oa,, Det er ...
Lot no: 4750419
11:18:00
EUR 44
Lot no: 4716449
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/08/2017
11:50:00
EUR 50
Konferencemøbler. Thore Lassen & Søren Nielsen o.a. 4 stole fra Radius. Samt bord (5)
Konferencemøbler: Thore Lassen & Søren Nielsen, fire stole fra Must-serien, fremstillede hos Radius, Randers. Grålakerede stålstel, rygge med formspændt bøg, sæder med blå uld. Samt bord i formspændt bøg, grålamineret plade, anden dansk møbelproducent. Alm. små brugsspor. H. 73. 75 x 120 cm. ...
Lot no: 4750788
EUR 202 DK, Odense, Kratholmvej 20/08/2017
13:34:00
Arbejdsstation. Skrivebord, kontorstol, 2 kassetter og 2 reoler. Fineret bøg (6)
Arbejdsstation. El hæve-/sænkebord, Vela kontorstol, model Latin 100, 2 kassetter og 2 reoler. Fineret bøg. Mål: Bord 160 x 110. H. 64-130 cm. Kassetter: H. 57. B.42. D. 52-64 cm., Reoler H. 77. D. 32. B. 120 cm. Brugs- og aldersspor. (6)Denne vare er en del af en større samling møbler oa., Det ...
Lot no: 4750855
14:42:00
EUR 44
Arbejdsstation. Hæve/sænkebord, kontorstol, 3 skuffekassetter, 2 reoler. Fineret bøg (7)
Arbejdsstation: Kinnarps hæve/sænkebord, kontorstol, 3 skuffekassetter, 2 reoler. Fineret bøg. Brugs- og aldersspor. Mål: Bord H. 68-128 cm. 180 x 90, skuffemøbler: H. 57.57 x 43. H. 72. 82 x 64. Reoler: H. 115-72. B. 120. D. 32 cm. (7))Denne vare er en del af en større samling møbler oa., Det er...
Lot no: 4751022
15:55:00
Arbejdsstation. Hæve/sænkebord, kontorstol, kassetter, skabe og reoler (8)
Arbejdsstation. El hæve-/sænkebord, kontorstol, kassetter m. skuffer, skabe og reoler. Fineret bøg. Brugs- og aldersspor. Mål: Bord H. 64-128 cm. 180 x 90 cm., skab H. 96. 80 x 36 cm., Reoler H. 118-152. B. 79. D. 34 cm. Kassetter: H. 57. B. 42. D. 52-64 cm.(8))Denne vare er en del af en større ...
Lot no: 4750945
16:12:00
J. Kastholm & P. Fabricius, Stuhl Modell Tulip FK 6726 für Kill International
Stuhl Modell Tulip FK 6726, dänisches Design von Jørgen Kastholm & Preben Fabricius für Kill International. Entwurf von 1964. Fiberglasschale mit Bezug aus braunem Leder, fünfstrahliges Untergestell aus verchromtem Metall mit Rollen, Standsäule aus verchromtem Metall. Vollaustattung mit ...
Lot no: 4745487
EUR 650 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 20/08/2017
18:30:00
EUR 170
Stoll Giroflex Bürosessel der 1970er Jahre
Stoll Giroflex Bürosessel der 1970er Jahre, Bezug aus schwarzem Leder, Fünfsternfuß auf Rollen, in der Höhe verstellbar. Unterseitig Herstelleretikett. Breite 65 cm, Tiefe 65 cm, Höhe 97 cm. Altersbedingte Gebrauchsspuren, auf der Rückseite Reibespuren, Gasdruckfeder schwergängig.
Lot no: 4740715
EUR 150 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 20/08/2017
18:57:00
An executive desk, 1970s, with suspended container
An executive desk, 1970s, with suspended container. Structure with light look with mahogany surfaces, one container and tabletop upholstered in brown leather, two drawers. W. 203cm, H. 75cm, D. approx. 94cm. Minor wear commensurate with age, minor scratches and chips on the tabletop, one long ...
Lot no: 4731191
EUR 1,200 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 20/08/2017
19:05:00
EUR 205
Herman Miller. To kontorstole model 'Celle' (2)
Herman Miller. Kontorstol model 'Celle' fremstillet af grafit, justerbar, monteret på fempasfod med hjul. Almindelige brugsspor. (2)
Lot no: 4748090
EUR 336 DK, Roskilde, Store Hedevej 20/08/2017
19:24:00
EUR 57
Skrivebord af eksotisk hårdttræ. Rustikt design.
Skrivebord. Udført i eksotisk hårdttræ. Skråstillede sortlakerede ben af jern. Enkelt rum under bordplade. Afrundede hjørner. Rustikt design. H. 83 cm. B. 116 cm. D. 55 cm. Fremstår ustabilt og rokker.
Lot no: 4723865

EUR 377 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20/08/2017
19:34:00
EUR 64
Arne Jacobsen. High-backed Oxford office chair, cognac-coloured leather
Arne Jacobsen. High-backed Oxford office chair with upholstered armrests. Five-star aluminium foot. Designed in 1965. Produced by Fritz Hansen. Newly reupholstered in cognac-coloured leather by a professional upholsterer. Without leg caps, stem with a bit of play.
Lot no: 4745797
EUR 1,130 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20/08/2017
19:49:00
EUR 195
Lot no: 4745799
19:55:00
EUR 296
Arbejdsstation. HÅG kontorstol, Omann hæve/sænkebord, 1 kassette og 2 skabe. Fineret bøg (5)
Arbejdsstation: HÅG kontorstol, model H04 Credo, Omann hæve-/sænkebord, 1 kassette m. skuffer og 2 kontorskabe. Fineret bøg. Brugs- og aldersspor. Bord 100 x 180 cm. H. 96 x 58 x 45 cm., H. 57 x 43 x 57 cm. og H. 72. 80 x 47 cm. (5) Denne vare er en del af en større samling møbler oa,, Det er ...
Lot no: 4750521
20:15:00
EUR 44
Vier Konferenzstühle von Brunner (4)
Vier Konferenzstühle von Brunner. Modelle 1090. Design von Prof. Thomas M. Fürst. Rundstahlrohr, glanzverchromt. Sitzschalen aus Buchenformholz, teils strukturiert, teils mit Armlehnen. Verschiedene Farben, Stoffe und Polster. Maße: H. 86 cm, B. 48-58 cm, T. 55 cm, SH. 46 cm. Ausstellungsstücke,...
Lot no: 4687667
EUR 200 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20/08/2017
20:23:00
Charles Eames. Pair of low-backed office chairs, model EA-117 (2)
Charles Eames. Pair of office chairs with low backrests, model EA-117. Black-varnished aluminium base. Seat and back upholstered in black hopsack. Designed in 1958. Produced by Vitra. Adjustable height, tilt function. Light signs of wear. Light rust on screws. (2)
Lot no: 4735159
EUR 1,412 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20/08/2017
20:30:00
EUR 914
Arbejdsstation. Hæve/sænkebord, kontorstol, reol, skab og kassette. Fineret bøg (5)
Arbejdsstation: Hæve-/sænkebord, kontorstol, reol, skab og kassette m. skuffer. Fineret bøg. Brugs- og aldersspor; herunder blækrester på bordplade. Mål: Bord H. 68-118, 120 x 80 cm., skab H. 52. 64 x 42 cm., reol H. 96. 80 x 36 cm. (5) Denne vare er en del af en større samling møbler oa., Det ...
Lot no: 4751051
20:48:00
EUR 50
Charles Eames. Office chair, model EA-117, black leather
Charles Eames 1907 - 1978. Office chair, model EA-117. Black leather upholstery with light patina. Backside upholstered in hopsack. Chromed aluminium five-star foot and armrests. Height adjustable and tilt function. Designed in 1969. Produced by Vitra.
Lot no: 4697093
EUR 1,614 DK, Kolding, Trianglen 21/08/2017
09:51:00
EUR 699
Lievore Altherr Molina. Et par højryggede kontorstole, model Catifa 60. (2)
Lievore Altherr Molina. Et par højryggede kontorstole, model Catifa 60, med armlæn og på firpas fod, stel af forkromet stål og betrukket med rødt uldstof, fremstillet af Arper, H. 108 cm., B. 68 cm. (2)
Lot no: 4747187
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 21/08/2017
10:37:34
Et par skriveborde med en kasette (3)
Et par skriveborde med en kasette, udført i birk. fremstår med brugsspor. H. 75 L. 150 B. 80 cm. (3)
Lot no: 4713217
EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 21/08/2017
11:04:46
Burghart Vogtherr for Fritz Hansen, kontorstol
Burghart Vogtherr. Kontorstol betrukket med læder, fempasfod monteret med hjul. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med patina
Lot no: 4747232
EUR 134 DK, Herning, Engdahlsvej 21/08/2017
11:12:18
EUR 44
Arne Jacobsen. Series 7 office chair, Vacona aniline leather
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Series 7 office chair. Moulded shell. Swivel, five-start chromed steel foot on casters. Height adjustable with gas lift. Designed in 1955. Produced by Fritz Hansen, model 3117. Professionally newly reupholstered in pure 'Vacona' aniline leather. Consignor gives a ...
Lot no: 4747368
EUR 1,345 DK, Kolding, Trianglen 21/08/2017
13:54:00
EUR 578
Radius; konferencesæt, bord med otte stole, model Rail (11)
Radius; tredelt konference / mødebord med plader af hvis laminat. Hertil otte stole designet af Thore Lassen og Søren Nielsen. Sæder polstret med Alcantara. Fremstår med brugsspor. Mål på bord samlet; L 270, B 120, H 73 cm (11)
Lot no: 4749768
EUR 202 DK, Kolding, Trianglen 21/08/2017
14:03:00
EUR 44
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>