Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
  ListGallery Lots per page
Horn. Fem bedlamper/havelamper af kobber (5)
Horn. Fem havelamper/bedlamper af patineret kobber, H. 118 cm. Én lampe mangler glaskuppel. Fremstår med aldersrelateret brugsspor. (5)
Lot no: 4841452
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 22/11/2017
19:30:00
EUR 161
Louis Poulsen, utelampor 'Toldbod', 1 par
Louis Poulsen, ett par Toldbod utearmaturer i aluminium med strukturyta och vitlackerad insida. Akrylglasskiva framför reflektorn. H 22, Ø 22 cm. Bruksslitage. (2)
Lot no: 4837461
EUR 311 SE, Stockholm, Slakthusgatan 22/11/2017
21:00:00
EUR 311
Boom. Par udendørs væglamper af kobber, model B1217 (2)
Boom. Par udendørs væglamper af patineret kobber, skærme / kupler af mundblæst glas. Model B1217. H. 52, D. 32 cm. Kuppel Ø 25 cm. Brugsspor efter udendørs brug. (2)
Lot no: 4830795
EUR 336 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/11/2017
20:06:00
EUR 101
Gehrdt Bornebusch & Max Brüel für Okholm. Paar Außenleuchten 'Fakkellampe', Modell W300 (2)
Gehrdt Bornebusch & Max Brüel für Okholm. Paar Außenleuchten 'Fakkellampe', Modell W300, aus patiniertem Kupfer mit Schirm aus Glas. H. 60 cm, T. 35 cm, B. 30 cm. Mit Gebrauchspatina. (2)
Lot no: 4830492
EUR 672 DK, Herlev, Dynamovej 23/11/2017
20:07:55
EUR 322
POUL HENNINGSEN vägglampa PH 4,5/3
POUL HENNINGSEN, vägglampa, "PH 4,5/3", formgiven 1966 för Louis Poulsen, koppar, längd ca 50 cm
Lot no: 4843597
EUR 415 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23/11/2017
21:16:00
Phillips Iridium. Fire udendørslampe model Iridium (4)
Phillips Iridium. Fire udendørslampe model Iridium, Mål: 18 x 64 x 34 cm. Lamperne er beregnet for montering på stander. Fremstår med brugsspor herunder patinering. Modelfoto. Kan variere i patinaen. Varen sælges som den er og forefindes, uden ansvar for Lauritz.com, som derfor heller ikke ...
Lot no: 4803764
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 24/11/2017
18:13:00
Simon P. Henningsen, 'Tivoli, Divan 2' havelampe
Simon P. Henningsen. 'Tivoli' havelampe med skærme af patineret kobber, stamme af grønlakeret metal. H. 77-109 cm. Formgivet i 1962 til Divan 2 i Tivoli. Fremstillet hos Lyfa. Lampen er ikke længere i produktion. Alders- og brugsrelateret slitage.
Lot no: 4842503
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/11/2017
18:32:00
Louis Poulsen. Et par Toldbod udendørs væglamper (2)
Louis Poulsen. Et par Toldbod udendørs væglamper af hvidlakeret aluminium, H. 22 cm Ø 22 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med senere bemaling og manglende vægbeslag. (2)
Lot no: 4845467
EUR 161 DK, Aarhus, Egå Havvej 26/11/2017
20:12:00
EUR 84
Poul Henningsen. PH udendørs væglampe med skærme af patineret kobber
Poul Henningsen. PH udendørs væglampe med skærme af patineret kobber. Formgivet 1966. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 45 cm. Fremstår med brugsspor samt patina.
Lot no: 4846980
EUR 564 DK, Aalborg, Nibevej 27/11/2017
18:00:00
EUR 202
Horn. Tre udendørslampe (3)
Tre udendørs væglamper af patineret kobber og glas, H. 28 Ø 30 cm. Fremstillet af Horn. Én af lamperne fremstår uden glaskuppel. Fremstår med mærker, buler samt brugsspor. (3)
Lot no: 4846797
EUR 202 DK, Herlev, Dynamovej 27/11/2017
19:30:00
EUR 44
Lot no: 4846975
19:30:00
EUR 111
Horn. Tre udendørslampe (3)
Lot no: 4846798
19:50:00
EUR 44
Phillips Iridium. Fire udendørslampe model Iridium, Mål: 19 x 75 x 38 cm. Lamperne er beregnet for montering på stander. Fremstår med brugsspor herunder patinering. Modelfoto. Kan variere i patinaen. Varen sælges som den er og forefindes, uden ansvar for Lauritz.com, som derfor heller ikke ...
Lot no: 4804115
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 28/11/2017
16:09:54
Lot no: 4803767
16:27:27
Poul Henningsen. Pair of PH 4.5/3 outdoor lamps (2)
Poul Henningsen (1894-1967). Pair of PH 4.5/3 outdoor lamps with shades in brightly polished copper. Designed 1966. Produced by Louis Poulsen. Ø 45 cm. Some signs of wear, including some unevenness on shades. (2)
Lot no: 4839492
EUR 1,343 DK, Aalborg, Nibevej 28/11/2017
19:11:00
EUR 833
Horn. Par udendørs væglamper af kobber (2)
Horn. Et par udendørs væglamper af glas og patineret kobber, skærm Ø ca. 30 cm. Fremstår med brugsspor efter udendørsbrug. (2)
Lot no: 4844878
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 28/11/2017
19:57:00
EUR 101
Lot no: 4804114
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 29/11/2017
16:17:48
Nes. Et par udendørslamper (2)
Nes. Et par udendørslamper af patineret metal, ´lige arm monteret med "kuppel" af hvid opalglas. L. ca. 60. Ø ca. 35 cm. Brugsspor og forskellig vægmontering. (2)
Lot no: 4848797
EUR 269 DK, Helsingør, Støberivej 29/11/2017
20:35:00