Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >> ListGallery Lots per page
Ljuskrona oscariansk
LJUSKRONA, 1800-talets slut, oscariansk, för 15 ljus, bronserad stomme, behängd med olikslipade prismor, elektrifierad, höjd ca 100, diameter 47 cm
Lot no: 4924373
EUR 415 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23/02/2018
10:39:00
Ljuskrona rokokostil
LJUSKRONA, 1900-talets andra hälft, rokokostil, för 5 ljus, stomme i mässing, behängd med olikslipade prismor, delvis rökfärgade, elektrifierad, höjd ca 85, diameter 45 cm
Lot no: 4924392
EUR 259 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23/02/2018
11:42:00
Lille trearmet prismelysekrone 1900 tallet
Lille trearmet prismelysekrone, elmonteret, lyspiber af glas h.42/95 cm Ø 39 cm. 1900 tallets anden halvdel.
Lot no: 4917710
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2018
13:27:00
Tom Dixon. Mirror Ball
Tom Dixon. Mirror Ball pendel pendel Tom Dixon. Mirror Ball pendel af polykarbonat med krom belægning. Ø 50 cm. Fremstår med ridser.
Lot no: 4923136
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2018
14:12:13
Le Klint: 'UnderCover' pendel og bordlampe 'Brandy' (2)
Le Klint: Stor 'UnderCover' pendel af akryl h.27 cm Ø 43 cm samt 'UnderCover Brandy' bordlampe af glas h.22 cm Ø 24 cm. 'Undercover' fremstår med brugsspor og skrammer.
Lot no: 4924112
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2018
16:15:00
Lampe, Deckenleuchte / Pendelleuchte, 1960er Jahre, Deutschland, Glas Lampe,
Deckenleuchte / Pendelleuchte, 1960er Jahre, Deutschland, Konstruktion aus Plast und Glass, fünf Kabel mit jeweils einem Glass-Schirm. Gebrauchspuren.
Lot no: 4924327
EUR 300 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/02/2018
17:02:06
EUR 50
Arne Jacobsen. AJ-pendel, pendel.
Arne Jacobsen. AJ-pendel, pendel. Arne Jacobsen. AJ-Pendel med skærm af sortlakeret metal. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 37 cm. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 4923121
17:14:00
EUR 87
Industrilampe, 200volt, 100 Watt.
Industrilampe, 220V max. 100watt. Skærm af aluminium. H. 79 Ø 60 cm. Med E27 porcelænsfatning. Made in Czechoslovakia. Fremstår med brugsspor, Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Lot no: 4896770
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2018
17:36:00
Lysekrone af messing
Lysekrone af delvist bemalet messing med seks arme, i midten figur. Ø 50 cm. Brugsspor.
Lot no: 4924019
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2018
18:14:00
Claus Bonderup & Torsten Thorup, semipendel for Gubi, messing. Ø.60cm.
Claus Bonderup & Torsten Thorup for Gubi, semipendel, farve: messing. Ø. 60 cm. Modelfotos. I original emballage. Udstillingsmodel. Kan fremstå med enkelte ridser og mærker.
Lot no: 4793064

18:17:00
EUR 202
Verner Panton for Frandsen Lighting A/S, Fun pendel
Verner Panton (1926-1998), Fun pendel, stamme og ophæng af forkromet metal med skaller af perlemor. Udgået fra Frandsen Lighting A/S. H. 40, Ø ca 60 cm. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 4920442
EUR 349 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2018
18:19:00
EUR 296
Poul Henningsen. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium, Ø 50 cm
Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium, Ø 50 cm.Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med minimale brugsspor.
Lot no: 4923695
EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2018
18:19:00
EUR 228
Par Manhattan pendler, aluminium (2)
Par "Manhattan" pendler, med kugletop af aluminium med indvendig hvid kontrastfarve. Ø 25 H. 35 cm. Fremstår i original emballage. Emballage str.: 28 x 29 x 40 cm. (2)
Lot no: 4822806

EUR 202 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2018
19:07:00
Doria Germany. Pendel/ loftlampe i glas og forkromet metal
Doria Germany. Pendel/lofts lampe i glas og forkromet metal. H 84 cm Incl. armatur. Ø 40 cm.
Lot no: 4915517
19:10:00
Holmegaard, et par Topshade pendler designet af Todd Bracher (2)
To Holmegaard pendler af opalglas, model Topshade. Fremstillet af mundblæst opal-glas i et stykke med montering af aluminium. Formgivet af Tod Bracher for Holmegaard. Ø 37 cm. H. ca. 30 cm. 60W / E27-fatning. baldakin og 4,6 m. stofledning medfølger. Bemærk: som ved alle mundblæste glaslamper er ...
Lot no: 4923534

EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2018
19:18:00
EUR 128
Kay Boeck-Hansen og Jørgen Stærmose for Lyfa, Seks Loft-/væglamper (6)
Kay Boeck-Hansen og Jørgen Stærmose for Lyfa. Seks 'Lundtofte armaturet', lakeret metal med hvidt glas, H. 9 cm, Ø. 46 cm. Fremstår med mærker, pletter samt enkle med rust. Modelfoto. (6)
Lot no: 4901424
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2018
19:20:00
Philippe Daney, Scheren Pendelleuchte Modell Extensible für Ligne Roset
Scheren Pendelleuchte Modell Extensible, französisches Design von Philippe Daney für Ligne Roset. Verstellbare Konstruktion aus eloxiertem Aluminium. D. 27cm, B. 80-140cm, H. ca. 115cm. Leichte Gebrauchsspuren, partielle kleinere Kratzer.
Lot no: 4908960
EUR 300 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23/02/2018
19:25:00
EUR 160
Fire sølvlarkeret russiske industripendler med ledning (4)
4 sølvlarkeret russiske industripendler med skærme af sølvlakeret metal, fatning af bakelit og ledninger isolerede med gummi. H. inkl. fatning ca.20 cm, skærm Ø 21 cm. Brugsspor, skærme i varierende stand med og uden skrammer. (4)
Lot no: 4928018
EUR 269 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2018
19:31:00
Poul Henningsen. PH 4/3 overskærm i metal
Poul Henningsen (1894-1967). PH 4/3 overskærm af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 45 cm. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 4923515
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2018
19:44:00
Holmegaard m.fl. To pendler af orangelakeret metal (2)
Holmegaard. 'Jutlandia' pendel af orangelakeret metal Ø 40 cm. Samt en trompetformet pendel, lgeledes af orangelakeret metal, H. 58, Ø 35 cm. Brugsspor. (2)
Lot no: 4923838
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2018
19:46:00
Tre pendler af kobber, 1900-tallet sidste halvdel (3)
Tre pendler af kobber, H. 42 Ø 25 cm. 1900-tallet sidste halvdel. Fremstår med brugsspor; ridser, mærker samt enkelte buler/ trykmærker. (3)
Lot no: 4922910
EUR 269 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2018
20:04:00
EUR 87
Deckenlampe, Glasschirm violet
Leuchte / Deckenlampe, Pendellampe. Konstruktion aus Lilla Glas, und innen aus weißem Glass, Maße ca: H. 51 cm, D. 40 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren.
Lot no: 4916173
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/02/2018
20:11:00
Industrial Design, Set Pendelleuchten mit Abdeckung / Loft Lamp der 1950/60er Jahre (2)
Industrial Design, Set Pendelleuchten / Loft Lamp der 1950/60er Jahre. Konstruktion aus grau und weiß emailliertem Stahlblech. Ausgestattet mit jeweils einer Brennstelle, Verkabelung erneuert. Bezeichnet mit Plakette. Die kleinere Leuchte ist komplett abgeschliffen worden und hat eine Abdeckung ...
Lot no: 4861468
20:15:00
Unknown designer. Six industrial pendants (6)
Industrial design. Six pendants with aluminium shades. H. 60 cm Ø. 50 cm. Light signs of wear, a few small dents. (6)
Lot no: 4716917
EUR 940 DK, Kolding, Trianglen 23/02/2018
21:14:00
EUR 484
Takplafonder 1 par
TAKPLAFONDER, 1 par, 1960-/70-tal, pressglas och gulmetall, för 2 ljuspunkter vardera, höjd ca 25, Ø 24 cm
Lot no: 4924612
EUR 156 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24/02/2018
10:00:00
Ljuskrona
LJUSKRONA, samtida, stomme i gulmetall, pressat stomglas, olikslipade glasprismor,5 ljusarmar, för 5 ljuspunktert, Ø ca 44, höjd 65 cm
Lot no: 4924635
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24/02/2018
11:18:00
Inga Sempè taklampa för Wästberg
INGA SEMPÈ, takarmatur, "Hexagon", ca 2015, för Wästberg, modellnr. W103s6p, för 6 ljuspunkter, bemålade skärmar, dimbar, höjd ca 110, diameter ca 142 cm
Lot no: 4924668
EUR 622 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24/02/2018
13:09:00
Wandlampe der 1979 Jahre (2)
Wandlampe aus Metall und Glass gefertigt. Eine Brennstelle, konstruktion aus Messing, der 1979 Jahre. Altersgemäße Gebrauchspuren und Bestoßungen. Maße ca.: H. 16 cm, B. 18 cm. Gebrauchspuren.
Lot no: 4917115
EUR 300 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24/02/2018
14:01:20
Pendelleuchte der 1970er Jahre, von Prediger
Pendelleuchte der 1970er Jahre, echt Glas, handgeschliffen, vergoldet Metall von Prediger, Montierungen in Metall. D. 55 cm, H. 25 cm. Gebrauchsspuren.
Lot no: 4917108
EUR 500 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24/02/2018
14:01:46
Claus Bonderup & Torsten Thorup, semipendel for Gubi, kobber, Ø. 60cm.
Claus Bonderup & Torsten Thorup for Gubi, semipendel, farve: kobber. Ø. 60 cm. Modelfotos, fremstår i original emballage. Udstillingsmodel. Kan fremstå med mindre ridser og mærker.
Lot no: 4794382

EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 24/02/2018
14:55:00
EUR 87
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >>