Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12  >> ListGallery Lots per page
Lena Bergström taklampa
LENA BERGSTRÖM, taklampa, 12 hängande istappar, orrefors, signerade, totallängd ca 90, tapparns längd ca 20,5 cm
Lot no: 4842001
EUR 363 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22/11/2017
11:20:00
Takarmatur jugend
TAKARMATUR, omkring 1900, jugend, stomme i mässing, kupa i slipat glas, höjd ca 70, diameter 42 cm
Lot no: 4842003
EUR 207 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22/11/2017
11:24:00
Takarmatur Saturnuslampan
TAKARMATUR, Saturnus, på kromad ställning, höjd ca 45, diameter ca 55 cm.
Lot no: 4842013
11:44:00
Sengustaviansk ljuskrona
LJUSKRONA, för sex ljus samt sparljus, sengustaviansk, förgylld mässing, diameter 61, höjd ca 67 cm
Lot no: 4842020
EUR 622 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22/11/2017
12:12:00
Leuchte, Deckenlampe / Pendelleuchte
Leuchte, Deckenlampe / Pendelleuchte. Goldfarbenes Messing, Lampenschirm in Glas. Maße: H. 80 cm, D. 68 cm. Alters- und Gebrauchsspuren.
Lot no: 4842718
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22/11/2017
12:23:54
Taklampa
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft, för fem ljuspunkter, stomme av mässing, kupor av vitt glas med diagonala ränder i guld,, diameter ca 30, höjd ca 96 cm
Lot no: 4842028
EUR 156 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22/11/2017
12:28:00
Poul Henningsen. PH5 pendel, hvid
Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Brugsspor og små ridser.
Lot no: 4841687
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 22/11/2017
12:56:29
EUR 168
Ljuskrona empirestil
LJUSKRONA, för 10 ljus, 1900-talets andra hälft, empirestil, stomme i mässing, behängd olikslipade prismor, höjd ca 88, diameter 79 cm
Lot no: 4842044
EUR 415 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22/11/2017
13:14:00
Poul Henningsen, Asger BC. Samling pendler (5)
Samling pendler. Poul Henningsen. PH4-pendel med skærme af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 40 cm. Brugsspor, mærker og ridser. Uden fatning og ledningsplade. Asger Bay Christiansen / Asger BC Lys. To skærme, 'Dyssen', af hvidlakeret metal, Ø 38 cm. Manglende fatninger. To ...
Lot no: 4841671
13:57:00
EUR 50
Pendel, sort, industrielt design.
Pendel i industrielt design. Mat sort. Kæde medfølger, som kan afkortes. Fatning E27. Pærer medfølger ikke. Lampen måler 30x55. Fremstår i original emballage. Emballagemål: 52x41x41 cm. Modelfoto.
Lot no: 4660584

EUR 336 DK, Roskilde, Store Hedevej 22/11/2017
14:05:00
EUR 141
Claus Bonderup & Torsten Thorup, semipendel for Gubi, kobber
Claus Bonderup & Torsten Thorup for Gubi, semipendel, farve: kobber. Ø. 60 cm. Modelfotos, fremstår i original emballage. Udstillingsmodel. Kan fremstå med mindre ridser og mærker.
Lot no: 4843020

EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 22/11/2017
14:40:58
EUR 84
Claus Bonderup & Torsten Thorup for Gubi, semipendel, farve: kobber. Ø. 47 cm. Modelfotos, fremstår i original emballage. Udstillingsmodel. Kan fremstå med mindre ridser og mærker.
Lot no: 4843023

14:42:04
Claus Bonderup & Torsten Thorup, et par semipendler for Gubi, messing. Ø.30cm. (2)
Claus Bonderup & Torsten Thorup for Gubi, et par semipendler, farve: messing. Ø. 30 cm. Modelfotos, fremstår i original emballage. Udstillingsmodeller, enkelte ridser og mærker kan fremkomme. (2)
Lot no: 4809301

14:56:00
Lot no: 4841706
15:02:00
EUR 50
Claes Bonderup & Torsten Thorup for Gubi. semipendel, mint.
Claes Bonderup & Torsten Thorup. Semi Pendel af mintfarvet lakeret aluminium. Designet i 1968. Fremstillet hos Gubi. Ø 47 cm. Modelfoto. I original emballage. Kan fremstå med enkelte ridser og mærker.
Lot no: 4794247

15:17:00
EUR 44
Phillips. To spots af stål, lillalakeret skærme (2)
Phillips. To spots af stål med mørk lillalakeret skærme. H. 24 D. 22 cm. Fremstår med brugsspor. (2)
Lot no: 4832226
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 22/11/2017
15:26:00
EUR 71
Possoni Italien. Lysekrone med tulipanformede farvede glas, 1900-tallet
Possoni Italien. Lysekrone med stel af delvist bronzefarvet metal dekoreret med bladværk. Fem lysarme med tulipanformede farvede glas. H. 55 Ø 63 cm.Proveniens: Hotel Hornbækhus.
Lot no: 4803833
EUR 161 DK, Helsingør, Støberivej 22/11/2017
15:31:00
EUR 104
Robert Dudley Best. Bestlite for Gubi, et par pendler model BL9 S (2)
Robert Dudley Best. Par BestLite pendler, model BL9 S, med skærme af hvidlakeret aluminium, montage og baldakin af forkromet stål. Formgivet ca. 1930. Ø. 16 cm. Modelfotos. I original emballage. Udstillingsmodeller, enkelte ridser og mærker kan forekomme (2)
Lot no: 4792424

EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 22/11/2017
15:35:00
EUR 128
Zumtobel. Ett par industrilampor, modell Copa. XL (2)
Zumtobel. Ett par 250W industrilampor / taklampor med hus av aluminium. H. 82 cm. Ø 54 cm. Formgivna av Charles Keller för Zumtobel Staff, Austria år 2001. Modell 'Copa XL'. Glödlampor medföljer. Modellfoto.
Lot no: 4842436
EUR 311 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 22/11/2017
15:42:00
EUR 57
Poul Henningsen. Reservedele til PH4½-4 pendel (2)
Poul Henningsen. Reservedele til PH4½-4 pendel bestående af: fatninghus, og overskærm af opalglas. Overskræm med indvendige små afslag (2)
Lot no: 4830465
EUR 336 DK, Herlev, Dynamovej 22/11/2017
15:56:00
EUR 249
Taklmapa
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft, för 8 ljuspunkter, stomme av gulmetall, kupor av formgjutet glas, diameter 70, höjd ca 52 cm.
Lot no: 4842124
16:38:00
Pendel/ Deckenleuchte mit Kristallglas, Palwa, 1970er
Pendel/ Deckenleuchte mit Kristallglas, 1970er Jahre, hergestellt von Palwa, Deutschland, vergoldete Messingmontierung mit rundem geschliffenem Glas. Blütendekor aus Glasprismen. Maße ca: H. 32 cm, D. 65 cm. Gebrauchspuren.
Lot no: 4838692
EUR 500 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22/11/2017
16:53:00
EUR 185
Plafond 1900-talets första hälft
PLAFOND, 1900-talets första hälft, stomme i mässing, genombruten kant, höjd ca 68x55 cm
Lot no: 4842128
17:00:00
Taklampa jugend
TAKLAMPA, koppar, jugend, tidigt 1900-tal, 4 glödlampshållare i porslin, höjd ca 90, diameter 51 cm
Lot no: 4842131
17:06:00
Ljuskrona Louis XV-stil
LJUSKRONA, 1900-tal, Louis XV-stil, för 6 ljus, brons, förgylld, höjd ca 58, diameter 43 cm
Lot no: 4842141
EUR 311 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22/11/2017
17:26:00
Lot no: 4842445
17:42:00
EUR 57
Verner Pantor for Louis Poulsen. 'Pantop' pendel
Verner Panton. Pantop pendel af hvid lakeret metal. Ø 30 cm. Medfølges af original ubrudt emballage. NB :Modelfotos.
Lot no: 4752092

EUR 148 DK, Herning, Engdahlsvej 22/11/2017
17:42:16
EUR 44
Boxlama. Par industrielle pendler (2)
Boxlama. Par industrielle pendler med skærme af aluminium, topmontage af gråt plast. H. 58 Ø 48 cm. Fremstår med lettere brugsspor og mindre buler. Lauritz.com garanterer ikke for at evt. isatte pærer virker. Modelfoto (2)
Lot no: 4825599
EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 22/11/2017
18:00:00
Sven Middelboe. To 'Verona' pendler (2)
Sven Middelboe. To 'Verona' pendel af hvidlakeret aluminium. Fremstillet hos Nordisk Solar, Ø ca. 40 cm. Porcelæns fatning medfølger. Fremstår med brugsspor herunder let skævhed. (2)
Lot no: 4839532
EUR 269 DK, Aalborg, Nibevej 22/11/2017
18:00:00
Vilhelm Lauritzen. Par Radiohus pendler (2)
Vilhelm Lauritzen. Par Radiohus pendler af hvidt opalglas med messing montering. Fremstillet hos Louis Poulsen, Ø ca. 23 cm. H 25 cm. (2)
Lot no: 4834537
EUR 470 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/11/2017
18:03:00
EUR 416
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12  >>