Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 13  >> ListGallery Lots per page
Ring in 18k set with diamonds approx 0.92ct
Ring in 18k set with diamonds approx 0.92ct 18k tested Ring set with a central Old Miners cut diamond 0.52 ct and 20 single cut diamonds 0.40 ct Colour: (H) Wesselton Clarity: SI Ring size: 56/18mm 8g. Ringsize; Weight
Lot no: 4538478
EUR 1,550 BE, Antwerpen 26/07/2017
10:00:00
EUR 950
Ringar guld
RING, 18 k vitguld, 6 åttkantslipade diamanter totalt ca 0,15 ct, 4 carréslipade blå stenar, ringstorlek ca 16 mm, vikt ca 3,4 g, RING, 18 k guld, fasettslipade vita och blå stenar, ringstorlek ca 17 mm, vikt ca 2,6 g
Lot no: 4726992
EUR 185 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/07/2017
10:48:00
Diamond ring approx. 0.87ct
Diamond ring approx. 0.87ct 18k rhod. white gold, hallmarked 750. Ring decorated withbaguette-and brilliant-cut diamonds. approx.0.87ct Colour:(F-G) Top Wesselton Clarity:SI Size: 56/18 Weight: 10.14g
Lot no: 4536986
EUR 1,200 BE, Antwerpen 26/07/2017
10:55:00
EUR 825
Vintage diamantring af 18 kt. guld. 1900-tallets første halvdel. Ringstr. 62,5/20
Vintage diamantring af 18 kt. guld, front prydet med 5 diamanter med ældre slibninger, i alt ca. 0.20 ct. Farve: Top crystal (I). Klarhed: SI-P1. 1900-tallets første halvdel. Vægt ca. 3 g. front B 0,34 cm. Ringstr. 62,5/20.
Lot no: 4728796
EUR 672 DK, Vejle, Dandyvej 26/07/2017
11:46:00
EUR 484
Brillantring
Design Ring gefertigt aus 8kt. Weißgold (punziert). Besetzt mit 5 Brillanten von gesamt 0.10ct. Farbe: Wesselton (H), Reinheit: VS1. Ringgröße ca.: 55, Durchmesser ca.: 17,7 mm. Breite ca.: 5 mm. Gewicht ca.: 4,7 g.
Lot no: 4702924
EUR 220 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26/07/2017
12:00:00
EUR 75
Ole Lynggaard. Troll ring, white gold, brilliant-cut diamonds
Ole Lynggaard. Troll ring, 18 kt. white satin-finish gold. Three brilliant-cut diamonds, total approx. 0.06 ct. Colour: Top Wesselton (G), clarity: VS1. Designed by Charlotte Lynggaard. Ring size 59.
Lot no: 4727581
EUR 1,614 DK, Herlev, Dynamovej 26/07/2017
14:42:20
EUR 672
Vintagering mit Aquamarin
Ring gefertigt aus 14kt. Gold (punziert). Besetzt mit einem hellem Aquamarin im Smaragdschliff von ca.: 13 x 10 mm. Ringgröße ca.: 54,5, Durchmesser ca.:17,5 mm. Gewicht ca.: 6,9 mm. Zustand mit geringfügigen Tragespuren.
Lot no: 4711117
EUR 550 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26/07/2017
15:00:00
EUR 85
Ringar 18 k viguld diamanter
RINGAR, 2 st., 18 k rodierat vitguld, 2 briljanter vardera 0,10 ct, enligt gravyrer, Juvelia Atelje HB, H & B Andersson, Uppsala 1980, ringstorlek ca 16 resp. 17 mm, vikt ca 4,1 g
Lot no: 4727033
EUR 206 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/07/2017
15:06:00
Damenring in18 kt Gelbgold mit Diamanten und Rubin
Damenring in 18 kt Gelbgold mit 1 Rubincabochon und 10 Brillanten zus. ca. 0.25 ct, Reinheit ca. : SI - Pique 1, Farbe: Wesselton - Top Crystal (H -J), Gewicht ca. 5 Gramm, Ringgröße 52, Punze: 750
Lot no: 4612892

EUR 800 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26/07/2017
15:19:30
EUR 400
Ring in 9k with diamonds 0.05ct
Ring in 9k yellow gold, tested, with brilliant cut diamonds 0.05ct Colour: F-G (Top Wesselton) Clarity: SI Ring size: 53.5/17.25mm AJR24162
Lot no: 4724183

EUR 225 BE, Antwerpen 26/07/2017
15:36:35
EUR 75
Diamond satin finish ring approx. 0.22ct
18kt diamond satin finish ring approx. 0.22ct 18kt rhod.white gold, tested Diamond ring decorated with numerous brilliant-cut diamonds approx. 0.22ct Colour: Top Wesselton-wesselton (G-H) Clarity: VS2-SI2 few P1 Total weight: 3.67 gr Ringsize: 55 / 17.50mm
Lot no: 4668751

EUR 700 BE, Antwerpen 26/07/2017
15:53:00
EUR 115
Ring in 14k set with brilliant cut diamonds 0.32ct
Ring in 14k white rhod gold set with brilliant cut diamonds . Central diamond 0.22 ct Colour: (J) Crystal Clarity: SI Surrounding diamonds 0.10 ct Colour: (F-G) Top Wessselton Clarity : SI Ringize: 54/17.25 mm weight: 2.3 g r0482
Lot no: 4684120

16:38:00
EUR 175
Niels L. Arge, Torshavn. Færøsk ring af 14 kt. guld med grindehval
Niels L. Arge, Torshavn. Færøsk ring af 14 kt. guld, prydet med indlagt grindehval, stemplet "NLA 585 14K". Str. 56.5/18. Vægt 5,1 gr. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 4727468
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/07/2017
16:59:05
EUR 64
Herrering med karneol 4.2 gr.
Herrering af 8 kt guld. Prydet med en fladpoleret karneol. B. ca 15 mm. Ringst. 61/19,5. Vægt 4,2 gram.
Lot no: 4727470
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/07/2017
17:00:16
EUR 64
Ring med diamnter och rubiner, 18K
Ring med diamnter och rubiner, 18K. Upphörj genombruten blomformad ovandel med små diamanter och navetteslipade rubiner. Vitguld, 18K Ø ca 18 jmfr 56. Vikt ca 8.1 gr. Rubiner med någon liten nagg eller repa.
Lot no: 4678673
EUR 823 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 26/07/2017
17:01:00
EUR 190
Diamond ring in 14k rhod. white gold and 0.43ct
Diamond ring in 14k rhod. white gold and brilliant cut diamond 0.43ct Colour: Top Crystal Clarity: P Ring size: 53.5/17.5mm Total weight: 2.7g
Lot no: 4727159

EUR 650 BE, Antwerpen 26/07/2017
18:14:00
EUR 155
Per Borup. Ring af 14 kt. guld med brillanter 0.14 ct
Per Borup. Ring af 14 kt. hvidguld samt guld prydet med tre brillantslebne diamanter på i alt ca. 0,14 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI1. Vægt ca. 9,2 gr. Front H. 2,7 cm, B. 1,7 cm. Ringstørrelse. 53/16,75. Fremstår med almindelig brugsspor.
Lot no: 4726046
EUR 672 DK, Aalborg, Nibevej 26/07/2017
18:30:00
EUR 282
Toftegaard. Ring med brillanter, ca. 0.08 ct.
Toftegaard. Ring i moderne design udført i 14 kt. guld og hvidguld prydet med to diamnater, der er brillant slebne på tilsammen ca. 0.08 ct. Farve: Top wesselton (G). Klarhed: VS1. Ringstørrelse 54/17,5. Fremstår med almindelig brugsspor.
Lot no: 4726047
18:38:00
EUR 61
Chopard 'Love' Halskette 'Happy Diamond' 18 kt. Gelbgold, 0.25 ct.
Chopard. 'Happy Diamonds' Brillanthalskette aus 18 kt. Gelbgold. Anhänger in Form von Herz mit einem beweglichen Brillanten ca. 0.05 ct. Umkränzt von 12 kleineren Brillanten zus. ca. 0.20 ct. Farbe: Top Wesselton (G)-Wesselton (H), Reinheit: VVS1-VVS2. Gewicht 11,9 g. Halskette L. 42,5 cm. Herz ...
Lot no: 4724766
EUR 2,017 DK, Aalborg, Nibevej 26/07/2017
18:40:00
EUR 995
Chopard. 'Love' Brillantring 'Happy Diamond' 18 kt. Gelbgold, 0.29 ct.
Chopard. 'Happy Diamonds' Brillantherzring aus 18 kt. Gelbgold mit beweglichem Brillanten 0.05 ct. umkränzt von 12 Brillanten zus. 0.24 ct. Farbe: Top Wesselton (F) Reinheit: VVS2. Front B. ca. 9,5 mm. Ringgr. 53. Gestempelt Chopard 9646249 82/2936-20 und 750. Mit normalen Gebrauchsspuren.
Lot no: 4724765
18:45:00
EUR 995
Ring mit 3 Saphiren und Brillanten in 14 kt Gelbgold
Ring in 585/- Gelbgold, ca. 6 Gramm, 3 Saphire zus. ca. 0.90 ct, oval facettiert und 6 Brillanten zus. ca. 0.09 ct, Reinheit: ca. VSI - SI, Farbe: ca. Wesselton (H), Ringweite 47, Breite der Ringschiene ca. 2,27 - 10,25 mm Trage- und Gebrauchsspuren
Lot no: 4723335
EUR 400 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26/07/2017
19:00:00
EUR 45
Ring mit 1 Saphir (angeschlagen) rund 4 Diamanten
Ring in 14 kt Gelbgold, Punzierung = 585, ca. 9 Gramm, mit 1 Saphir ca. 0.50 ct, oval facettiert, 4 Brillanten zus. ca. 0.12 ct , Reinheit: ca. VSI, Farbe: ca. Top Wesselton - Wesselton ( G -H ) Ringweite 51, Ringbreite ca. 3,52 - 11,35 mm, ca. 8 Gramm Trage- und Gebrauchsspuren ( Saphir ...
Lot no: 4723340
EUR 550 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26/07/2017
19:00:00
Ring mit 4 Farbsteinen in 585/- Gelbgold
Ring in 585/- Gelbgold, ca. 6 Gramm, mit 4 Farbsteinen, 1 grüner Turmalin, 1 x brauner Citrin, 1 x Amethyst, 1 x hellblauer Turmalin, Oberseite als Cabochonschliff , Rückseite facettiert, Form = Triangle Ringweite 54, Breite der Ringschiene ca. 3,75 - 8,14 mm Trage- und Gebrauchsspuren
Lot no: 4723343
EUR 300 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26/07/2017
19:00:00
EUR 45
Chopard, Happy Diamonds, elephant studs (2)
Chopard 'Happy Diamonds' elephant, studs / pin brooch (2) combined as pair of ear studs 18 kt gold, in total approx. 8 gram, dimensions approx. 15.86 x 12.85 mm Hallmark = 9233284S79/2189 Chopard LUC 750 Glass with writing: Chopard With: 1 flexible brilliant cut diamond in sapphire glass ...
Lot no: 4723345
EUR 1,500 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26/07/2017
19:00:00
EUR 140
Chopard. 'Happy Diamonds', 'Love' Brillantring aus 18 kt. Gelbgold mit größerem beweglichem Brillanten 0.05 ct. und 28 kleineren Brillanten zus. 0.24 ct. Farbe: Top Wesselton (G)-Wesselton (H). Reinheit: VVS1-VVS2. Ringgr. 54,5/Ø 17,5. Gewicht 12,9 g. Gestempelt Chopard 2796781 82/2899 und 750. ...
Lot no: 4724764
19:01:00
EUR 968
Herrering af 14 kt guld m/ knob, 10,6 gram
Herrering i form af råbåndsknob udført af 14 kt guld, stemplet BH/ 585. Ringstr. 62,5/ 20 mm. Vægt 10,5 gram. Alm. Brugsspor
Lot no: 4727467
EUR 336 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/07/2017
19:01:00
EUR 195
Herrering med Onyx, 14 kt guld 6.7 gr.
Herrering med Onyx, 14 kt guld. Stemplet SE. 585. Ring str.64, vægt 6,7 gr.
Lot no: 4727474
EUR 242 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/07/2017
19:04:00
EUR 94
Alliancering, 14 kt hvidguld
Alliancering af 14 kt. hvidguld, prydet med 21 diamanter af otte-kant slib, i alt ca. 0.21 ct. Farve: Crystal (J). Klarhed: SI. Ringstørrelse. ca. 51/Ø 16,25 mm. Vægt ca. 1,9 gram. Fremstår med brugsslitage, en skåret sten og ringskinne lettere oval.
Lot no: 4724847
EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 26/07/2017
19:09:00
EUR 50
Spinning. Tre ringe, 8 kt guld (3)
Spinning. Tre ringe af 8 kt. guld, prydet med syntetiske sten. Ringstørrelser XS, 51/Ø 16,25 mm. Samlet vægt ca. 3,3 gram. Fremstår med brugsspor. (3)
Lot no: 4724849
EUR 134 DK, Aarhus, Egå Havvej 26/07/2017
19:16:00
Håndlavet cocktail ring m/ lemon kvarts, 20 ct. Vægt ca. 17 gram
Cocktailring. Unika ring udført af guldbelagt samt hvidgulds rhodineret sterling sølv prydet med stor facetsleben lemon kvarts på ca. 20 ct. Ringstr. ca. Ø. 18,25 mm/ 57. H. 2,6 cm. Vægt ca. 17 gram.
Lot no: 4725054

EUR 161 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/07/2017
19:20:00
EUR 155
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 13  >>