Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 11  >> ListGallery Lots per page
Håndlavet unika ring m/ smaragdsleben prasolit, guldsbelagt sterling sølv.
Unika. Håndlavet ring udført af guldbelagt/ hvidgulds rhodineret sterling sølv prydet med stor smaragdsleben prasolit på ca. 30 ct., Fatning består af otte guldsmede. Stemplet Gia/ 925. Ringstr. ca. 17.25 mm/ 54. Vægt ca. 19 gram.
Lot no: 4753716

EUR 202 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25/09/2017
11:54:00
EUR 131
Vintage diamantring af 14 kt. Guld
Vintage diamantring af 14 kt. Guld prydet med oval rosensleben diamant på ca. 6 x 5 mm. Farve: Cape (M-N), Klarhed: P1. Ring str. 57,5. Fremstår med senere forstærkning med sølvfarvet metal på inderside samt ustemplet, men syretest foretaget,
Lot no: 4781759
EUR 336 DK, Herlev, Dynamovej 25/09/2017
12:06:00
EUR 181
Blautopasring
Ring gefertigt aus 8kt. Gold (geprüft), besetzt mit einem Blautopas im facettierten Ovalschliff von ca.: 12,2 x 7,8 mm. Der Ring wurde umgearbeitet und besteht aus einem ehemaligen Trauring mit Gravur. Ringgröße ca.: 55, Durchmesser ca.: 17,5 mm. Gewicht ca.: 5,2 g. Der Ring befindet sich ...
Lot no: 4703194
EUR 220 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 25/09/2017
12:10:41
EUR 85
A ring with brilliant cut diamonds, sapphires and rubies
Ring made of 14 kt. gold (certified), decorated with floral elements. With 2 brilliant cut diamonds of altogether approx. 0.20ct., colour: Wesselton (H), clarity: VSI1, as well as 2 sapphires in facet round cut with a diameter of approx. 3.3 mm and 2 rubies in faceted round cut with a diameter of...
Lot no: 4608550
EUR 1,000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 25/09/2017
13:00:00
EUR 575
Citrinring
Ring gefertigt aus 8kt. Gold (punziert), besetzt mit 25 Citrinen im facettierten Rundschliff mit einem Durchmesser von ca.: 2 mm. Ringgröße ca.: 56, Durchmesser ca.: 18 mm. Gewicht ca.: 2,3 g. Der Ring befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit geringfügigen Tragespuren.
Lot no: 4703086
13:05:25
Aquamarinring
Ring gefertigt aus 14kt. Gold (punziert), besetzt mit einem Aquamarin im facettierten Ovalschliff von ca.: 8 x 6 mm, sowie mit 4 Diamanten im 8/8 Schliff von gesamtca.: 0.04ct. Farbe: Crystal (J), Reinheit: SI1. Ringgröße ca.: 60, Durchmesser ca.: 19 mm. Gewicht ca.: 2,3 g. Der Ring ...
Lot no: 4703259
13:20:00
EUR 95
Ring in 18k with diamonds and a central emerald
Vintage ring in 18k rhod. white gold, tested, set with 12 brilliant cut diamonds and green emerald approx.0.48ct & 0.92ct Colour: (F-G) Top Wesselton
Lot no: 4747177
EUR 1,250 BE, Antwerpen 25/09/2017
15:44:00
EUR 850
Konvolut Ringe (3)
Konvolut von 3 Ringen gefertigt aus 14kt. Gold (punziert), Das Konvolut besteht aus folgenden Positionen: 1 Ring besetzt mit einem facettierten Amethyst im modifizierten Triangelschliff von ca.: 5,5 x 5,5 mm, sowie mit 6 Brillanten von gesamt ca.: 0.06ct. Farbe: Crystal (J), Reinheit: SI1 - ...
Lot no: 4703328
EUR 250 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 25/09/2017
16:00:00
EUR 45
Ring mit Lemonquarz
Ring gefertigt aus 8kt. Gold (punziert), besetzt mit 2 Lemonquarzen im Tropfenschliff von ca.: 14,6 x 8 mm und 11,7 x 7 mm. Ringgröße ca.: 53, Durchmesser ca.: 17 mm. Gewicht ca.: 3,6 g. Der Ring befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit geringfügigen Tragspuren.
Lot no: 4703020
16:00:00
EUR 75
Ring in 9k with diamonds 0.51ct
Ring in 9k rhod. white gold with round brilliant & single cut diamonds 0.51ct Clarity: SI Colour: Top Wesselton (F-G) Ring size: 54.5/17.5mm r23936
Lot no: 4776838

EUR 800 BE, Antwerpen 25/09/2017
16:13:00
EUR 115
Knocklering/ Fingerledsring udført af guld med brillanter
Diamonds by Frisenholm. Knocklering/ Fingerledsring udført af 9 kt guld prydet med talrige mindre brillanter på tilsammen ca. 0.14 ct. på ringskinne. Ringstr. ca. Ø. 14,5 mm/ 44,5.
Lot no: 4754637

EUR 215 DK, Herlev, Dynamovej 25/09/2017
18:08:00
Rubinring af 14 kt. Guld
Diamonds By Frisenholm. Rubinring udført i 14 kt. rhodineret guld. Prydet med 15 stk. rubiner, ca. 0.27 ct. Ringstr: 52,5
Lot no: 4749077

EUR 269 DK, Herlev, Dynamovej 25/09/2017
18:58:00
Herrering i 18 kt guld med diamant og rubiner
Herrering i 18 kt guld. Prydet med to brillanter i alt ca. 0.04 ct. Farve: Wesselton (H) Klarhed; Vs. samt en mindre rubin. Ringstørrelse: 64 ø 20.25 mm. Bredde: 5,4 mm. Vægt: 6,7 gr.
Lot no: 4781857
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 25/09/2017
19:02:00
EUR 161
Topaz og brillantring
Topaz og brillantring, udført i 18 kt. hvidguld, prydet med en briolettesleben topaz, omkranset af brillanter. Ca. 0.40 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: VS. Ringstr. Ø 17 mm. Vægt ca. 4,1 gram.
Lot no: 4781542
EUR 672 DK, Odense, Kratholmvej 25/09/2017
19:03:00
EUR 181
Ole Lynggaard. Vintagering udført i 14 kt guld
Ole Lynggaard. Vintagering udført i 14 kt, prydet med en bjergskrystal. Mål på front: 1,8 x 1,8 cm. Stemplet 585 og Ole L, Str. 55 ø 17.50 mm. Vægt: 11,6 gr.
Lot no: 4771157
EUR 470 DK, Roskilde, Store Hedevej 25/09/2017
19:06:00
EUR 309
An Art Deco ring, 750/- gold and 950/- platinum, 3 rubies, 32 diamond roses, ring size 51
An Art Deco ring 750/- gold and 950/- platinum, weight approx. 3.15 gram, with 1 round facet cut ruby, approx. 0.18ct., 2 rubies in pear cut, in total approx. 0.24ct. and 32 diamonds in rose cut, in total approx. 0.26ct., colour: Top Wesselton G, clarity: VS2- SI2. Ring head size: approx. 20.5 x ...
Lot no: 4660751
EUR 2,200 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/09/2017
19:08:00
EUR 1,750
Ring i sølv med bjergskrystal. Bent Exner
Bent Exner, 1955-2006. Ring udført af sterlingsølv, Front prydet med en bjergskrystal kugle. Diam: ca. 11,2 mm. Vægt ca. 48,7 gr. Ringstr. 53 ø 17. Brugsspor i form af hak. Mål på front: 3,4-4 cm.
Lot no: 4781623
EUR 188 DK, Roskilde, Store Hedevej 25/09/2017
19:11:00
EUR 175
Jugendstilring in 585 Gelbgold mit Amethyst
Antiker Ring in 585 Gelbgold - 6 g, mit Amethyst und kleiner Orientperle, Ringkopf Durchmesser: 9 mm, Ringgröße: 55 .
Lot no: 4774456
EUR 500 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/09/2017
19:13:00
Bvlgari ring 18 k vitguld
BVLGARI, ring, 18 k vitguld, modell B. Zero 1, på sidorna stansat "BVLGARI", ringstorlek ca 18 mm/56, vikt 13,1 g
Lot no: 4781030
EUR 736 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25/09/2017
19:14:00
Vintage ring af guld 8 kt med diamant og granater
Vintage ring i 8 kt guld prydet med en rosenslebet diamant, diam: 4,5 mm., to mindre saltvandskulturperler og granater. Ringstørrelse: 55 ø 17.50 mm. Vægt: 6,3 gr.
Lot no: 4775125
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 25/09/2017
19:14:00
EUR 141
Ring af 14 kt rødguld med granat
Ring af 14 kt rødguld prydet med en facetsleben granat. Stemplet med Birmingham hallmarks, 1991. Ringstr. 55/17,5. Front Ø 0,9 cm. Vægt 3,4 g. Brugsspor.
Lot no: 4782025
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 25/09/2017
19:22:00
EUR 64
Antiker Ring, Jugendstil, in 585 Gelbgold mit Citrin
Ring in 585 Gelbgold - 7 g, mit Citrin in Oktagon-Schliff.Ringgröße: 59, Ringkopf Maße: 1,5 x 1,5 cm. Zustand: mit Gebrauchsspuren.
Lot no: 4774477
19:28:00
EUR 65
Brillantring in 585 Gelbgold
Brillantring in 585 Gelbgold - 3 g, mit 9 Brillanten zus. ca. 0,50 ct. Top Crystal- SI3 .Ringgröße: 54. Minimale Gebrauchsspuren .
Lot no: 4774570
EUR 400 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/09/2017
19:28:00
EUR 160
Marianne Dulong. 'Champignon' ring with brilliant-cut diamonds, 18 kt. gold
Marianne Dulong. 'Champignon' ring, 18 kt. gold. 19 brilliant-cut diamonds, total 0.21 ct. Colour: Top wesselton (G). Clarity: VVS/VS. Ring size 17.5/55. Weight: 9.8 grams. Boxes included.
Lot no: 4724280

EUR 2,621 DK, Herning, Engdahlsvej 25/09/2017
19:30:00
EUR 1,747
Ring with brilliant cut and hexagonal diamond 0.40 ct
Ring in 14k white rhod gold sert with brilliant cut and a central hexagonal cut diamond 0.40 ct Colour: (H) Wesselton Clarity: VS Ringsize: 52.5 /16.75mm Weight: 2.5g
Lot no: 4782366
19:31:00
EUR 350
Ring af 14 kt hvidguld med safirer
Ring af 14 kt hvidguld prydet med 7 facetslebne safirer. Ringstr. 56/17,80. Vægt 4,3 g. Brugsspor.
Lot no: 4782053
EUR 202 DK, Vejle, Dandyvej 25/09/2017
19:35:00
EUR 155
A ring, Art Nouveau, in 585 gold with old cut diamonds
A ring, 585 gold – 3.30 g, with 9 old cut diamonds, in total approx. 1 ct Wesselton SI-P1, ring size: 54, ring head dimensions: 13 mm.
Lot no: 4771177
EUR 1,200 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/09/2017
19:38:00
EUR 300
Alliancering af 14 kt. guld med brillanter
Alliancering af 14 kt. guld prydet med 3 brillantslebne diamanter på i alt 0.12 ct. Farve: Top Wesselton (F-G), klarhed: SI-P. Ringstr. 58,5/18,65. Vægt 4,5 g. Brugsspor.
Lot no: 4781928
19:44:00
EUR 124
Herzring mit Brillanten
Ring gefertigt aus 14kt. Gold (punziert/geprüft). Besetzt mit 20 Brillanten von gesamt ca.: 0.75ct. Farbe: Wesselton (H) 2 x Top Cape (J) (wurden ersetzt), Reinheit: SI1-2, 1 x P1. Ringgröße ca.: 52, Durchmesser ca.: 16,7 mm. Gewicht ca.: 11,6 g. Der Ring befindet sich in einem ...
Lot no: 4702932
EUR 800 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 25/09/2017
19:45:00
EUR 475
Solitairering af hvidguld, 18 kt.
Solitairering af hvidguld, 18 kt., prydet med brillantslebet diamant på ca. 0,07 ct. Farve: Top Wesselton (F-G), klarhed: P. Ringstr. 53/16,8 mm. Vægt ca. 2,4 g. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 4666643
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 25/09/2017
19:46:00
EUR 44
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 11  >>