Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5  >> ListGallery Lots per page
Moree Leuchte / Lichtquader mit erhellender Funktionalität, 'Eraser 380 Champagner', Made in Germany
Moree Leuchte / Lichtquader mit erhellender Funktionalität, 'Eraser 380 Champagner', Made in Germany. Leuchte macht Dimmen des Lichtes, das meist in der verborgenen Technik eines Schalters statt findet, zu einem intuitiv nachvollziehbaren Vorgang. Leuchtquader lässt sich stufenlos aus dem ...
Lot no: 4916452
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/02/2018
11:53:56
Moree Leuchte / Lichtquader mit erhellender Funktionalität, 'Eraser 380 Silver', Made in Germany
Moree Leuchte / Lichtquader mit erhellender Funktionalität, 'Eraser 380 Silver', Made in Germany. Leuchte macht Dimmen des Lichtes, das meist in der verborgenen Technik eines Schalters statt findet, zu einem intuitiv nachvollziehbaren Vorgang. Leuchtquader lässt sich stufenlos aus dem ...
Lot no: 4916453
12:27:43
Anders Pehrson bordslampa "Bumling" Atelje Lyktan
ANDERS PEHRSON, bordslampa, "Bumling", Atelje Lyktan, mässingsfolierad vitmetall, höjd 60 cm, diameter 41 cm
Lot no: 4924413
EUR 207 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23/02/2018
12:51:00
Pianolampa
PIANOLAMPA, jugend, 1900-talets första hälft, delvis textilklädd skärm, ställbar arm, ländg ca 32 cm
Lot no: 4924418
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23/02/2018
13:12:00
Et par Holmegaard Apoteker-bordlamper af opalglas med hvide skærme (2)
Et par Holmegaard bordlamper af opalglas, model Apoteker. Fremstillet af mundblæst opal-glas i et stykke med montering af aluminium. Formgivet af Sidse Werner for Holmegaard. H. 32 cm. (str. mellem) H. inkl. skærm 44 cm.60W / E27-fatning, 2,1 m. ledning. Skærm beklædt med hvidt chintz, skærm H. ...
Lot no: 4330349

EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2018
14:14:00
Holmegaard bordlampe, model Two-Way
Holmegaard bordlampe, model Two-Way. Fremstillet af mundblæst opal-glas i et stykke. Står på en rund fod og kan vendes begge veje, se foto. Formgivet af Halskov & Dalsgaard for Holmegaard. H. 18 cm. Ø 30 cm. 60W / E27-fatning. Bemærk: lampen er mundblæst, hvorfor hver lampe er unik og mindre ...
Lot no: 4897584

EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2018
14:18:00
Josef Frank bordslampa Svenskt Tenn
JOSEF FRANK, bordslampa, Svenskt Tenn, modellnummer B 2483, mässing, höjd ca 27,5 cm, medföljer gröna skärmar
Lot no: 4924445
EUR 259 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23/02/2018
14:39:00
Et par Holmegaard Grace bordlamper med sorte skærme (2)
Et par Holmegaard bordlamper, model Grace/Smoke af røgfarvet glas. Fremstillet af mundblæst glas i et stykke med montering af aluminium. Formgivet af Anja Kjær for Holmegaard. H. 45 cm. H. inkl. skærm 57 cm. 60W / E27-fatning, 2,5 m. sildebens-stofledning. Skærm beklædt med sort chintz, skærm H. ...
Lot no: 4329526

EUR 148 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2018
15:25:00
EUR 114
Et par Holmegaard bordlamper, model Two-Way (2)
To Holmegaard bordlamper, model Two-Way. Fremstillet af mundblæst opal-glas i et stykke. Står på en rund fod og kan vendes begge veje, se foto. Formgivet af Halskov & Dalsgaard for Holmegaard. H. 18 cm. Ø 30 cm. 60W / E27-fatning. Bemærk: lampen er mundblæst, hvorfor hver lampe er unik og mindre ...
Lot no: 4070961

EUR 215 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2018
15:34:00
Fotogenlampa empirestil
FOTOGENLAMPA, empirestil, 1900-talets början, förgylld brons på stensockel, elektrifierad, total höjd ca 66 cm
Lot no: 4924472
EUR 156 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 23/02/2018
16:12:00
Et par Holmegaard Grace bordlamper med hvide skærme (2)
Et par Holmegaard bordlamper, model Grace/Smoke af røgfarvet glas. Fremstillet af mundblæst glas i et stykke med montering af aluminium. Formgivet af Anja Kjær for Holmegaard. H. 45 cm. H. inkl. skærm 57 cm. 60W / E27-fatning, 2,5 m. sildebens-stofledning. Skærm beklædt med hvid chintz, skærm H. ...
Lot no: 4927033

16:50:00
EUR 114
Kaiser Idell Schreibtischleuchte der 1960er Jahre
Kaiser Idell Schreibtischleuchte der 1960er Jahre. Konstruktion mit Stand und Reflektor aus lackiertem Metall, Gestänge in Metall, Mit Aufkleber bezeichnet. Altersgemäße Gebrauchsspuren.
Lot no: 4924318
EUR 400 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/02/2018
16:58:06
EUR 140
Moree Leuchte / Lichtquader mit erhellender Funktionalität, 'Eraser 260 Silver', Made in Germany
Moree Leuchte / Lichtquader mit erhellender Funktionalität, 'Eraser 260 Silver', Made in Germany. Leuchte macht Dimmen des Lichtes, das meist in der verborgenen Technik eines Schalters statt findet, zu einem intuitiv nachvollziehbaren Vorgang. Leuchtquader lässt sich stufenlos aus dem ...
Lot no: 4924326

17:01:53
Bordslampa
BORDSLAMPA, 1800-tal, empirestil, förgylld och patinerad brons, höjd inkl skärm ca 46 cm
Lot no: 4924504
EUR 363 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23/02/2018
18:03:00
Belid. Par bordlamper, forkromet stel (2)
BELID. Par bordlamper, type B4030, stel af forkromet metal, afbryder montret på runde fodstykke. H. 65 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Med brugsspor.Proveniens: Hotel Skt. Annæ i Kbh. (2)
Lot no: 4908087
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2018
18:34:00
Et par Holmegaard Apoteker-bordlamper af opalglas med sorte skærme (2)
Et par Holmegaard bordlamper af opalglas, model Apoteker. Fremstillet af mundblæst opal-glas i et stykke med montering af aluminium. Formgivet af Sidse Werner for Holmegaard. H. 32 cm. (str. mellem). H. inkl. skærm 44 cm.60W / E27-fatning, 2,1 m. ledning. Skærm beklædt med sort chintz, skærm H. ...
Lot no: 4330166

18:41:00
EUR 87
Tischleuchte der 1970/80er Jahre von Leucos, Italy
Tischleuchte der 1970/80er Jahre von Leucos, Italy. Konstruktion mit Stand aus Metall, kegelförmiger Diffusor aus klarem, und weiß unterfangenem Glas, ausgestattet mit einer Brennstelle. Maße ca.: H. 36,5 cm, D. 14,5 cm. Leichte Gebrauchsspuren.
Lot no: 4917049
EUR 300 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23/02/2018
19:05:00
Marco Ceranini, skulpturale Tischleuchte Modell Linos für ClassiCon München
Skulpturale Tischleuchte Modell Linos, italienisches Design von Marco Ceranini für ClassiCon München. Sockel aus Aluminium, drehbare Lamellen aus weißem, transluzentem Kunststoff. Unterseitig bezeichnet. Maße ca.: H. 36,5 cm, B. 21 cm, T. 7,5 cm. Leichte Gebrauchsspuren, der Kunststoff ist etwas ...
Lot no: 4917052
19:15:00
EUR 150
Niels Rasmussen Thykier mm. Seks div. bordlamper af messing mv. (6)
Niels Rasmussen Thykier. To stel til Kongelys bordlamper af messing, skærme medfølger ikke. Ene stamme med løshed. Endvidere af ukendt fabrikat, fire div. bordlamper af messing mm. Skærme medfølger ikke, to lamper uden skærmholdere, H. ca. 34 - 49 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. (6)
Lot no: 4922913
19:15:00
Bordslampor
BORDSLAMPOR, 1800-talet andra hälft, förgylld och patinerad brons med marmorskaft, höjd inkl. skärm 82 cm
Lot no: 4924531
EUR 1,867 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23/02/2018
19:18:00
Große Glas Tischleuchte der 1960/70er Jahre, wohl Skandinavien
Große Glas Tischleuchte der 1960/70er Jahre, wohl Skandinavien. Konstruktion aus grünem Glas mit Blaseneinschlüssen, Montierungen in Messing. H. 68 cm, D. 18 cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren.
Lot no: 4910269
19:45:00
Bergboms. Stander- og bordlampe. Krom (2)
Bergboms. Stander- samt bordlampe af forkromet metal. Ø 21 cm. H. 51-124. Fremstår med brugsspor, buler og ridser. Gulvlampen med manglende plastik underskærm. Bordlampe med afslag og varmemærke på bundskærm. (2)
Lot no: 4906565
EUR 269 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2018
19:47:00
Lumina Daphne Terra gulvlampe
Lumina Daphne Terra gulvlampe med justerbar arm af lakeret metal. Design Tommaso Cimini. H. 98-142 cm. Fremstår med brugsspor i form af ridser på stel.
Lot no: 4911610
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2018
19:48:00
Poul Henningsen. PH 4/3 bordlampe
Poul Henningsen 1894-1967. PH 4/3 bordlampe med stamme af forkromet metal, skærme af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 55, Ø 45 cm. Fremstår med kraftig slitage, anløb, rust og afskalninger på forkromning.
Lot no: 4923088
19:48:00
EUR 121
Et par Holmegaard bordlamper af opal-glas, model One (2)
Lot no: 4542961

19:53:00
Amphoren Tischleuchte mit Drachen um 1910, Jugendstil
Amphoren Tischleuchte um 1910. Amphoren förmiger Keramikfuß mit zwei Griffen in Form von plastisch ausgearbeiteten Drachen, heller Scherben mit grün und brauner Glasur, Montierungen in Messing, oberer Diffusor aus weißem Opalglas, Schirm in Stoff. Ausgestattet mit drei Brennstellen. Maße ca.: H. ...
Lot no: 4910271
19:55:00
Qubo Design, Tischleuchte
Qubo Design, Tischleuchte Modell Mushroom. Konstruktion aus Metall verchromt. Lauritz.com garantiert keine funktionsfähichkeit, Maße ca: D. 25cm, H. 35 cm. Leichte Gebrauchsspuren.
Lot no: 4907806
EUR 300 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/02/2018
19:55:00
EUR 160
Arne Jacobsen. AJ bordlampe
Arne Jacobsen 1902-1971. AJ bordlampe af lakeret metal. Ældre model. Formgivet i 1957. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 55, Ø 17,5 cm. Fremstår med brugsspor. Stamme med knækket gevind ved fod.
Lot no: 4923837
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2018
19:58:00
EUR 228
Christian Dell für Kaiser Idell, Modell 6840
Christian Dell für Kaiser Leuchten, Modell 6840. Cremeweiß lackierter Metallschirm, montiert an chromierten Arm, minimalistischer Fuß schwarz lackiert. An der Verbindung zwischen Schirm und Arm mit für Dell typischem Kugelgelenk verbunden. Wenig Gebrauchspuren, Originalzustand. Maße ca. H. 35 T. ...
Lot no: 4906883
19:59:00
EUR 80
Christian Dell, Tischleuchte, Modell '6764', Deutschland 1930er Jahre, Messing
Christian Dell, Tischleuchte, Modell '6764', Deutschland 1930er Jahre, Konstruktion aus Messing, Leuchtenfuß sowie Leuchtenschirm grau lackiert, Maße: H. ca. 38 cm, D. ca. 34 cm, Gebracuhsspuren, Messing mit Oxidationsspuren und Kratzer, partielle Kratzer an Leuchtenschirm und -fuß.
Lot no: 4894212
EUR 350 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23/02/2018
20:23:00
EUR 275
 1 2 3 4 5  >>