Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6 7  >> ListGallery Lots per page
Christopher Wray lightning. Par bordlamper, grønlig broget marmor og messing (2)
Christopher Wray lightning. Par bordlamper, stamme af grønlig broget marmor med acantus messingafslutning mod fatning. Stående på firkantet fodstykke af messing. Skærme, grønstribede med perlekant, medfølger. H. 62 cm incl. skærm.Proveniens: Hotel Hornbækhus. (2)
Lot no: 4835840
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 22/11/2017
08:00:00
EUR 104
Bordslampa Reijmyre Armaturfabrik
BORDSLAMPA, 1900-talets mitt, Reijmyre Armaturfabrik, fot i mässing, höjd inkl. skärm ca 71 cm
Lot no: 4841976
EUR 207 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22/11/2017
10:16:00
Bordslampa 1970-tal Tema Lampor
BORDSLAMPA, 1970-tal, blålackerad metall, märkt SM21, höjd inkl skärm ca 75 cm
Lot no: 4841979
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22/11/2017
10:22:00
Philip Starck for Flos. Archimoom Tech, uden fod (8)
Philippe Starck. Samling dele til bordlamper af grålakeret aluminium, justerbar højde. Tre adaptere, fod medfølger ikke. Fremstillet hos Floss, model Archimoon Tech. To lamper med manglende skærm. (8)
Lot no: 4841668
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 22/11/2017
11:59:00
Philip Starck for Flos. Archimoom Tech (4)
Philippe Starck. Fire bordlamper af grålakeret aluminium, justerbar højde. Fremstillet hos Floss, model Archimoon Tech. Fremstår med brugsspor. (4)
Lot no: 4841667
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 22/11/2017
13:00:00
EUR 64
Henning Koppel for Louis Poulsen, Petronella olielampe
Henning Koppel for Louis Poulsen, Petronella olielampe i messing m/ skærm af opalglas. H. 35 cm. Fremstår med brugsspor, enkelte afslag på glasrør.
Lot no: 4842418
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/11/2017
13:11:00
EUR 50
Skulpturale Tischleuchte Modell Ente im Stile von Maison Charles / Jansen
Tischleuchte Ente aus Messing auf rechteckiger Plinthe. Rechteckiger Lampenschirm mit gewölbten Seiten, zweilichtig. Höhe 54 cm, Breite 47 cm, Tiefe 25 cm. Die Lampe funktionierte zum Zeitpunkt der Begutachtung. Normale Gebrauchsspuren.
Lot no: 4809520
EUR 300 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22/11/2017
13:38:36
Tischleuchte / Tischlampe,
Tischleuchte / Tischlampe, mit Stoffschirm. Konstruktion mit Metall-Fuß und Schrim; H. 69 cm - D. (Schirm) 35 cm; Gebrauchsspuren.
Lot no: 4838714
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22/11/2017
14:25:18
Bordslampa
BORDSLAMPA, Sèvres-stil, 1900-talets första kvartal, porslin, målad dekor med figurscener och blomstergirlanger, förgyllt bladverk mot turkos botten, ornament i form av bockhuvuden, höjd ca 35 cm
Lot no: 4842075
EUR 207 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 22/11/2017
14:30:00
Konvolut mit Tisch/ Wandleuchten, Messing (5)
Konvolut mit Wandleuchten, Messing. Gebrauchspuren und Altersspuren. (5)
Lot no: 4834357
15:26:23
Schott Zwiesel Konvolut
Schott Zwiesel Konvolut, 1950/60er Jahre. Im Originaler Emballage. Alters- und Gebrauchsspuren
Lot no: 4813332
15:27:32
Carl Fagerlund Orrefors
CARL FAGERLUND, bordsarmaturer, 1 par, glas samt mässing, Orrefors, stämplade "Orrefors RD 1983", total höjd ca 46 cm
Lot no: 4842103
EUR 519 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22/11/2017
15:42:00
BoConcept. Et par Air Table bordlamper. (2)
BoConcept. Et par bordlampe med stamme af børstet stål, Skærm af hvidt glas. H. 50 cm. (2)
Lot no: 4843152

15:45:47
Christopher Wray lightning. Par bordlamper, rødlig broget marmor og messing (2)
Christopher Wray lightning. Par bordlamper, stamme af rødlig broget marmor med acantus messingafslutning mod fatning. Stående på firkantet fodstykke af messing. Skærme, grønstribede med perlekant, medfølger. H. 62 cm incl. skærm.Proveniens: Hotel Hornbækhus. (2)
Lot no: 4834078
16:00:00
Bordlampe af emaljedekoreret glas, Tyskland 1890-tallet
Bordlampe af klart glas med dekoreret med emalje i form af sløjfer og bladværk, fod og top af plet. Tyskland ca. 1890. H. inkl. fatning 60 cm.
Lot no: 4841417
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 22/11/2017
16:21:50
EUR 44
Tischlampe, Porzellan
Porzellan-Tischlampe Manufaktur = Sächsische Porzellan Manufaktur Dresden Bodenmarke = Original Dresden PS elektrifiziert, Porzellanfuß ca. H 18,5 cm, mit Messing-Gewinde H ca. 25 cm polychrom bemalt, Goldstaffage, plastischer Blumenbelag Lauritz.com gibt keine Garantie auf die Fuktionalität...
Lot no: 4839506
16:58:47
Italiensk lampeproducent. Bordlampe, messing
Italiensk lampeproducent. Bordlampe, messing. Svingbar, regulerbar skærm. H. 55, lampen har tre fatninger til lyskilder. Lampen har tænd sluk funktion i træksnor samt på kontakt. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.
Lot no: 4841872
EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 22/11/2017
18:00:00
Lot no: 4841871
18:50:00
Italiensk design. Bordlampe
Italiensk design. Bordlampe med stel af forkromet metal samt skærm af glas. H. 48 cm. Ø. 41 cm. Fremstår med få brugsspor.
Lot no: 4841102
EUR 202 DK, Aalborg, Nibevej 22/11/2017
18:59:00
Poul Henningsen bordlampe 4/3
Poul Henningsen 1894-1967. PH 4/3 bordlampe med stamme af forkromet metal, skærme af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 55. Ø 45 cm. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 4830464
EUR 269 DK, Herlev, Dynamovej 22/11/2017
19:03:00
EUR 215
Et par Holmegaard bordlamper af opal-glas, model One (2)
Lot no: 4070615

EUR 148 DK, Roskilde, Store Hedevej 22/11/2017
19:35:00
EUR 104
Par Manhattan bordlamper, sortlakeret aluminium (2)
Par bordlamper, model Manhattan af sortlakeret aluminium med indvendig hvid kontrastfarve. Ø 40 H. 65 cm. Arkivfoto. Fremstår i original emballage. Emballagemål: 2 kasser: 69x37x37 cm. 4,7 kg. (2)
Lot no: 4806607

EUR 215 DK, Herlev, Dynamovej 22/11/2017
19:42:00
EUR 141
Curt Fischer, Wandleuchte / Schwenkarmleuchte für Midgard
Wandleuchte / Schwenkarmleuchte, deutsches Design von Curt Fischer für Midgard. Entwurf aus den 1920/30er Jahren. Schwenk- und kippbare Konstruktion aus Stahlrohr, Reflektor schwarz lackiert und Innen weiß. Mehrfach bezeichnet. Maximale Ausladung 85cm, Schirmdurchmesser ca. 15,5cm. Altersgemäß, ...
Lot no: 4841732
EUR 200 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22/11/2017
20:00:00
EUR 65
Christian Dell, Kaiser-idell bordlampe model 6556, 1930'erne
Kaiser-idell bordlampe formgivet af Christian Dell (1893-1974), sortlakeret metal, bevægelige led. Formgivet i tilknytning til Bauhaus i 1930'erne, model 6556. Top præget 'ORIGINAL KAISER-idell'. H. ca. 45 cm. Ø på skærm 21 cm. Fremstår med brugsspor, lakafskalninger.
Lot no: 4841889
EUR 202 DK, Vejle, Dandyvej 22/11/2017
20:02:00
EUR 124
Le Klint bordlampe af lakeret metal med plisse skærm.
Le Klint bordlampe af lakeret metal med plisse skærm. Afbryderknap på lampen. H. 50 cm., Ø 45 cm. Fremstår med alm. brugsspor, pletter, mærker på skærm.
Lot no: 4841882
EUR 134 DK, Herning, Engdahlsvej 22/11/2017
20:09:00
EUR 44
Marianne Brandt. Et par tyske bordlamper, Helion Arnstadt, ca. 1930'erne (2)
Et par tyske bordlamper formgivet af Marianne Brandt (1893-1983, tilknyttet Bauhaus), med skærm og fod af bordeauxrød bakelit, bevægelige led, mærket Helion Arnstadt, ca. 1930'erne. H. 47. Ø på skærm 24 cm. Fremstår med brugsmærker. (2)
Lot no: 4841888
EUR 336 DK, Vejle, Dandyvej 22/11/2017
20:23:00
EUR 188
Poul Henningsen. PH 4/3 bordlampe
Poul Henningsen 1894-1967. PH 4/3 bordlampe med stamme af forkromet metal, skærme af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 55. Ø 45 cm. Fremstår med brugsspor
Lot no: 4841125
EUR 269 DK, Vejle, Dandyvej 22/11/2017
20:25:00
EUR 242
Lamps / table lamps, brass (2)
A pair of lamps / table lamps, brass. Structure with ring-shaped base, pyramid shape with balusters, two conical yellow cardboard shades, H.50cm, wear and scuffing commensurate with age, partially minor scratches and chips. (2)
Lot no: 4811551
EUR 975 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22/11/2017
20:29:00
Christian Dell, Kaiser-idell bordlampe, 1930'erne
Kaiser-idell bordlampe formgivet af Christian Dell (1893-1974), sortlakeret metal med flexstamme og fod til at fastspænde på bordkant. Formgivet i tilknytning til Bauhaus i 1930'erne. Top præget 'ORIGINAL KAISER-idell'. H. udstrakt ca. 80 cm. Fremstår med brugsmærker, ridser.
Lot no: 4841891
20:34:00
EUR 154
Svend Aage Holm Sørensen, bordlampe af messing, 1950'erne
Bordlampe designet af Svend Aage Holm Sørensen, med stel og top af messing, skærm af grålakeret metal, 1950'erne. H. 38 cm. Fremstår med brugsmærker, ridser.
Lot no: 4841899
20:39:00
EUR 154
 1 2 3 4 5 6 7  >>