Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 347  >> ListGallery Lots per page
Figur af bronze forestillende ung kvinde
Figur af siddende ung afklædt kvinde som udført i patineret bronze monteret på rund sokkel af mørk marmor h. 19 cm. Sign. Claude. Modelfoto
Lot no: 4748053

EUR 269 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25/09/2017
02:01:00
EUR 57
Ole Wanscher. Easy chair, 'Colonial Chair', model PJ149, mahogany
Ole Wanscher. Easy chair, 'Colonial Chair'. Mahogany frame, case seat. Back and seat cushions upholstered in natural colour leather. H. 85. W. 65. D. 65 cm, seat H. 43 cm. Designed in 1959, produced by P. Jeppesens Møbelfabrik, labelled accordingly, model PJ149. Literature: Noritsugu Oda: 'Danish...
Lot no: 4775635
EUR 1,613 DK, Vejle, Dandyvej 25/09/2017
05:45:00
EUR 860
En samling figurer af porcelæn Bing & Grøndahl bestående af 4.
En samling figurer af porcelæn Bing & Grøndahl bestående af herre nr 2477 med afslag på hat, , Columbine nr 2355, harlekin nr 2354 pjerrot nr 2353. alle 2. sort. ialt 4 dele.
Lot no: 4780176
EUR 269 DK, Herlev, Dynamovej 25/09/2017
08:24:43
EUR 645
2 skandinaviske lammeskind, grå (2)
2 skandinaviske lammeskind - indfarvet i en grå nuance. Tyk og blød kvalitet. Modelfotos - bemærk stole medfølger ikke. Mål ca. 90x60 cm. - 100x70 cm. ( Kan variere let, da det er et naturprodukt.) Miljørigtigt og skånsomt produceret uden brug af krom for at beholde uldens naturlige ...
Lot no: 4763227

EUR 148 DK, Kolding, Trianglen 25/09/2017
08:44:00
EUR 111
Barbord af metal på hjul
Barbord af rødlakeret metal på hjul. Kan klappes sammen. H. 69,5 cm. B. 66 cm. D. 41,5 cm. Brugsspor.
Lot no: 4780804
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 25/09/2017
09:22:33
Wingbackchair i chesterfield-stil, brunt læder
Wingbackchair, højrygget øreklapstol i chesterfield-stil, betrukket med knapsyet dybhæftet sømbeslået brunt læder. H. 107 B. 88 cm. Brugsspor i form af krakkelering på sædet.
Lot no: 4781487
EUR 202 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25/09/2017
09:40:04
EUR 50
Tre retro havestole, bemalede med teak (3)
Tre retro havestole, bemalede med teak lameller. Mål: B. 59 cm. Sædeh. 40 cm. Fremstår med alders og brugsslitage, delvis manglende bemaling og rust, samt flækkede sko. (3)
Lot no: 4781490
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 25/09/2017
09:41:16
Grammofon His Masters Voice. Replica af tragtgrammofon, samt trækasse med lakplader.
Replica His Masters Voice tragtgrammofon af træ, metal og messingblik. Der medfølger en trækasse med lakplader. H.ca.70 cm, kabinet h.17 x 35 x 35 cm. Brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Lot no: 4781501
EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25/09/2017
09:47:19
EUR 148
Bronzeskulptur i form af påfugl med fjer.
Bronzeskulptur i form af påfugl, monteret med ægte fjer. Stående på trepas fod støbt med dyrepoter. En fod mangler/brækket af. H. 80. B. 85 cm. Af nyere dato.
Lot no: 4781503
09:51:27
EUR 87
Bord, sofa og lænestol af bambus, 20 årh (3)
Bord af bambus. H. 51, Ø 64 cm. Fremstår med løs list. En sofa med løse hynder og hvid og blå blomstret stof. L. 110, D. 73 cm. Sædeh. 46 inkl dyne 30 eksl. En lænestol af bambus. B. 70, D. 73 cm. Sædeh. 46 inkl dyne 30 eksl. (3)
Lot no: 4780693
EUR < 125 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25/09/2017
09:56:00
EUR 44
Ubekendt Kunstner, olie på lærred, motiv med kvinder (3)
Motiv med asiatiske kvinder af Ubekendt Kunstner, olie på lærred, 99x69 cm. 69,8x58,5 cm. 99x68 cm. Fremstår med krakeleringer, to med huller efter tegnestifter. Lærrederne er ikke opspændt på blændrammer. U.R. (2)
Lot no: 4781507
09:58:20
Brosche
Ovale Brosche gefertigt aus 925 Silber (punziert), Verziert mit einem Stern eingefasst in einen Kreis, der Hintergrund besteht aus geometrischen Mustern, die Farbgebung setzt sich zusammen aus rot, gelb, schwarz und blau sowie perlmuttfarben, Maße ca.: L. 5,9 cm, B. 4,6 cm. Altersgemäßer ...
Lot no: 4692752
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 25/09/2017
10:00:00
Miu Miu kilklackspumps i röd mocka
MIU MIU, kilklackspumps i röd mocka med klack täckt med silverfärgat glitter, IT storlek 37, klackhöjd 8,5 cm
Lot no: 4780821
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25/09/2017
10:00:00
Prada kjol i röd plisserad sidechiffong
PRADA, kjol i röd plisserad sidechiffong med underkjol i beige siden, IT storlek 46
Lot no: 4780822
10:02:00
Hermès halsduk i signalröd o beige ull 190 x 33 cm
HERMÈS, halsduk i signalröd och beige ull, 190 x 33 cm
Lot no: 4780823
10:04:00
Chanel Grand Shopping Tote i red lipstick
CHANEL, Grand Shopping Tote i red lipstick quiltat caviar skinn med blixtlås i nederkant och länk i vitmetall med tvinnat skinnband, 33 x 25,5 x 13,5 cm, dubbla axelband 24 cm, tillhörande äkthetskort, dustbag och box i original
Lot no: 4780824
EUR 1,997 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25/09/2017
10:06:00
Louis Vuitton Cosemtic Case i rött pärglat skinn
LOUIS VUITTON, Cosmetic Case i rött präglat skinn "Epi", tillhörande dustbag i original
Lot no: 4780825
EUR 420 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25/09/2017
10:08:00
Zwei Stapelstühle, 1960er.
Zwei Stapelstühle, Sitzschale aus Schichtholz montiert auf Metallgestell, schwarz lackiert. Altersbedingte Gebrauchsspuren, Absplitterungen und Flugrost. Maße ca 80 x 50 x 50 cm.
Lot no: 4781526
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25/09/2017
10:08:47
Yvse Saint Laurent sandaletter Tribute i rött
YVES SAINT LAURENT, sandaletter Tribute i rött slätt skinn, IT storlek 39,5, platåsula 2,5 cm, klackhöjd 10,5 cm
Lot no: 4780826
10:10:00
Skolebænk med bord af fyrretræ / skolepult, 1900-tallet
Skolebænk med bord af bemalet fyrretræ / skolepult, 1900-tallet. Proviens: Taulov v/ Fredericia. Mål: H. 86. B. 110 cm. Blækhuset mangler. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 4781516
10:10:03
EUR 108
Hermès handväska Kelly 40 cm i Epsom kalvskinn
HERMÈS, handväska Kelly 40 cm i Epsom kalvskinn med guldpläterat spänne och lås, bokstaven N i stämpel vilket motsvarar tillverkningsår 20, 28 x 40 x 16 cm, axelband 66 cm, tillhörande lås, nycklar, dustbag, regnskydd i original
Lot no: 4780827
EUR 6,306 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25/09/2017
10:12:00
Prada brosch i form av granatäpple i plast
PRADA, brosch i form av granatäpple i plast med detaljer i skinn och vitmetall, längd 9,5 cm
Lot no: 4780828
10:14:00
Hermès sneakers
HERMÈS, sneakers, IT storlek , tillhörande dustbag i original
Lot no: 4780829
EUR 631 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25/09/2017
10:16:00
Japansk figur, udskåret i elfenben ant. Meiji (1868-1912)
Japansk elfenbens figurgruppe i form af to Geishaer. Rigt udskåret. mont. på stand af elfenben. Højde incl. stand: H 9,5 cm Figuren har et minimalt afknæk ved stand. Ant. Meiji (1868-1912)
Lot no: 4777688
EUR 202 DK, Aalborg, Nibevej 25/09/2017
10:17:00
EUR 242
Hermès armband Clic H i plommonlila emalj
HERMÈS, armband Clic H i plommonlila emalj på palladiumpläterad vitmetall, diameter 5,5, bredd 1,1 cm, tillhörande fodral och ask i original
Lot no: 4780830
EUR 263 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25/09/2017
10:18:00
Hermès armband Clic H i rose dragée emalj
HERMÈS, armband Clic H i rose dragée emalj på palladiumpläterad vitmetall, diameter 5,5, bredd 2,25 cm, tillhörande fodral och ask i original
Lot no: 4780831
EUR 315 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25/09/2017
10:20:00
Lommeur af guld
Lomme ur af 14 kt guld. Prydet med blå emalje samt krone med blåt glas, lille afslag. Guldfarvet urskive med arabertal. Blå visere for time og minut. Ø28 mm. Nål af anden metal. Uret går men stopper igen.
Lot no: 4775029
EUR 134 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25/09/2017
10:21:00
Hermès scarf foulardsiden ljusrosa botten
HERMÈS, scarf, foulardsiden, ljusrosa botten, 90 x 90 cm
Lot no: 4780832
EUR 158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25/09/2017
10:22:00
Hermès o Louis Vuitton twillys 2 st. foulardsiden
HERMÈS och LOUIS VUITTON, twillys, 2 st. i foulardsiden, 85 x 85 resp. 120 x 8 cm, tillhörande askar i original
Lot no: 4780833
10:24:00
Hermès scarf "Plaza de Toros" Hubert de Watrigant
HERMÈS, scarf "Plaza de Toros", designad av Hubert de Watrigant för Hermès 1993, foulardsiden, ljusrosa botten, 90 x 90 cm, tillhörande ask i original
Lot no: 4780834
10:26:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 347  >>