Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 402  >> ListGallery Lots per page
Mink, scanbrown frakke str. 42.
Mink, scanbrown frakke. Kort slank model, ærmer med bredt opslag, stiklommer og hægtelukning. Længde fra nakkesøm 98, vidde over bryst ca. 114 ærmelængde 60 cm. Fremstår med minimale brugsspor, blød og blank. Str 42.
Lot no: 4836746
EUR 672 DK, Helsingør, Støberivej 24/11/2017
19:22:00
EUR 208
Et par reol moduler af fineret teaktræ. (2).
Et par reol moduler af fineret teaktræ, front med skuffer, døre, klap og hylder. 1900-tallets andel halvdel. Hver. H. 169,5 cm. B. 90 cm. D. 31/42 cm. Udført hos ÆJM Møbler A/S. (2). Fremstår med brugsslitage og afslag ved bagkant.
Lot no: 4843860
EUR 202 DK, Herlev, Dynamovej 24/11/2017
19:22:00
EUR 44
Miniatyrporträtt
MINIATYRMÅLNINGAR, 2 st, omkring 1800, troligen hertig och hertiginna av Abrantes, gouache på ben, ca 4,5x4 cm. . PROVENIENS: Russell Bodés samling
Lot no: 4845731
EUR 259 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/11/2017
19:22:00
Cocktailring af 14 kt. hvidguld prydet med Mabé saltvandskulturperle flankeret af 22 enkelslebne diamanter, i alt ca. 0.44 ct.Torben Vedebech Jensen
OBS: Denne vare er en del af vores Black Friday tilbud. Købersalæret vil fremgå når du byder på varen, men er fratrukket på fakturaen når du skal betale. English: Please note: This lot is part of our Black Friday offer. The buyer's premium will be stated when you place your bid, but will be ...
Lot no: 4829918
EUR 672 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/11/2017
19:22:00
EUR 322
Herrering af 18 kt. guld og hvidguld prydet med tre mindre brillanter i front.
Herrering af 18 kt. guld og hvidguld prydet med tre mindre brillanter i front. Ringstrørrelse: 64 ø 20.25 mm. Ca. 8,7 gram.
Lot no: 4844864
EUR 269 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/11/2017
19:23:00
EUR 175
Ole Lynggaard LOVE ring in 14k
Ole Lynggaard LOVE ring in 14k yellow gold Ringsize: 53.5/17.25mm Ring weight: 5.6g Designed by Charlotte Lynggaard
Lot no: 4789873

EUR 950 BE, Antwerpen 24/11/2017
19:23:00
EUR 110
Trearmet loftslampe samt et par lampetter af messing og glas (3)
Trearmet loftslampe samt et par lampetter af messing og glas. Loftslampe Ø 37 cm. Lampetter L. 30 cm. (3)
Lot no: 4818292
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/11/2017
19:23:00
Li Yaochun, 'Dharma face the wall and cultivate himself', tusch på Xuan papir
Li Yaochun f.1959. Tusch på Xuan papir. Motiv betitlet 'Dharma face the wall and cultivate himself' h.137 x 70 cm. Foldelinier papir. Dateret 2015 (Yi Wei year)
Lot no: 4827616
EUR 806 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/11/2017
19:23:00
EUR 363
6 Vintageringe af guld (6)
6 Vintagering af guld, bestående af herrering med synt. safir udført i 14 kt. guld. Str. Ø 21½ mm. Samt af 14 kt. guldring med princess-cut synt. rubin, str. Ø 18 mm. Ring af 14 kt. guld med hvid safir, str. Ø 17.25 mm. Safir med ridser. Lillefingerring med grøn jade, str. Ø 14,25 mm. Ring af 14...
Lot no: 4786690
EUR 672 DK, Odense, Kratholmvej 24/11/2017
19:23:00
EUR 249
A large porcelain chandelier with matching sconces, Dresden (4)
A large porcelain chandelier, Dreseden. Six-branch chandelier of glazed white porcelain, richly decorated with polychrome, plastic flowers as well as gold colour. Also three matching sconces, marked on reverse side. General wear. (4)
Lot no: 4837167
EUR 800 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24/11/2017
19:23:00
EUR 130
Vitrineskab, Cremehvid.
Vitrineskab, Cremehvid antikbemalet træ. Med profileret top. Greb af patineret jern. To glaslåger med sprosser, hvor bag fire hylder. H. 225 cm. B. 120 cm. D. 47 cm.Fremstår i original emballage. OBS! OBS! Venligst vær opmærksom på at denne vare befinder sig på Lauritz.com Herlev’s ...
Lot no: 4832948

EUR 605 DK, Herlev, Dynamovej 24/11/2017
19:23:00
EUR 175
Zwei Stck. Sessel, Marisa 56 A. Design sixtynine (2)
Zwei Stck. Sessel, bezogen mit abnehmbarem Bezug * Marisa 56 A*. Konstruktion aus Holz, bekleidet mit Schaumstoff und Bezug. Lehnen- und Sitzpolster mit Daunenfüllung, ebenfalls mit abnehmbarem Bezug. Schwarze, sich verjüngende Metallbeine. H. 82 B. 70 T. 87 Sitzhöhe 50 cm bis ...
Lot no: 4705720

EUR 940 DK, Helsingør, Støberivej 24/11/2017
19:23:00
EUR 168
Robert Dudley Best, Bestlite for Gubi, BL6 væglampe.
Robert Dudley Best (1892-1984), Bestlite for Gubi, væglampe BL6, farve: krom og offwhite, H. 56 cm. Udstillingsmodel, fremstår i original emballage. Fremstår uden afbryder på ledningen. Enkelte ridser og mærker kan forekomme.
Lot no: 4831275

19:24:00
EUR 269
Johannes Foersom & Peter Hiort-Lorentzen. Seks armstole
Johannes Foersom & Peter Hiort-Lorentzen. Seks armstole med stel af satinbørstet stål, kopstykke af formbøjet bøgetræ, sæde betrukket med alcantara. Fremstillet for Paustian, model Stuk. Fremstår med brugsspor. (6)
Lot no: 4696386
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 24/11/2017
19:24:00
EUR 148
Arne Jacobsen. Lounge chair 'The Egg', purple Hallingdal wool
Arne Jacobsen. ‘The Egg’, lounge chair with tilt function, upholstered in Hallingdal wool, swivel function on four-star aluminium base, H. 105 B. 87 seat height 40 cm. Designed in 1958-59 as a part of the total decor design of Hotel Royal Copenhagen. Produced by Fritz Hansen. Hole in seat ...
Lot no: 4813937
EUR 2,956 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/11/2017
19:24:00
EUR 2,150
Vintage unika bordlampe
Vintage unika bordlampe med stamme af glas, fod af forkromet metal, skærm af velour. H. inkl. skærm 86 cm.
Lot no: 4826996
19:24:00
EUR 605
Atonjacka i saga mink
AFTONJACKA, saga mink, körsnär Pixbo, storlek ca 36-38
Lot no: 4845732
EUR 207 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24/11/2017
19:24:00
Højt glasvitrineskab, grå antikbemaling
Højt glasvitrineskab, udført i grå antikbemaling. Profileret top, front med glaslåge hvorbag fem hylder ligeledes i træ. Mål: H. 212 B. 84 D. 44 cm. dia003gw OBS! Venligst vær opmærksom på at denne vare befinder sig på Lauritz.com Herlev’s eksterne lager på Rovsingsgade 68, 2100 ...
Lot no: 4840017

EUR 470 DK, Herlev, Dynamovej 24/11/2017
19:24:00
EUR 154
Højt glasvitrineskab, hvidmalet
Højt glasvitrineskab, udført i hvidtmalet træ. Profileret top, front med glaslåge hvorbag fem hylder ligeledes i træ. Mål: H. 212 B. 84 D. 44 cm.
Lot no: 4839920

EUR 430 DK, Herlev, Dynamovej 24/11/2017
19:24:00
EUR 114
Wandleuchte + Tischleuchte der 1950er Jahre (2)
Wandleuchte + Tischleuchte der 1950er Jahre. Tischleuchte mit Gestell aus weiß lackiertem Stahlrohr, konischer Reflektor schwarz und weiß lackiert. Diese Leuchte kann auch als Wandleuchte genutzt werden. D. 10cm, H. ca. 30cm. Wandleuchte aus weiß lackiertem Metall mit gelochter Abdeckung aus ...
Lot no: 4834716
EUR 350 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 24/11/2017
19:25:00
EUR 75
Vintage Herrenarmbanduhr Arctos 14kt. Gold
Vintage Herrenarmbanduhr Arctos gefertigt mit einem Gehäuse aus 14kt. Gold. Silberfarbiges Zifferblatt mit goldfarbigen Indices, konvexes Kunststoffglas, Incabloc Sicherung, Handaufzug. Maße ohne Krone ca.: 34 x 39,2 mm. Das Lederband und die Dornschließe sind nicht Original. Auf der ...
Lot no: 4843859
EUR 400 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 24/11/2017
19:25:00
EUR 275
Persisk Liliyan tæppe, 315x215 cm.
Persisk Liliyan tæppe, uld på bomuld. 315x215 cm.
Lot no: 4832836

EUR 725 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/11/2017
19:25:00
EUR 524
Hugo Boss Kronograf. Herrearmbåndsur.
Hugo Boss Kronograf. Herrearmbåndsur med urkasse Ø 46mm af gråt stål. Sort lynette . Urskive med stopurfunktion op til 60 min.. Monteret med sort nylon rem med læder indvendigt. Opbevaringsboks og manual medfølger.
Lot no: 4617983

EUR 269 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24/11/2017
19:25:00
EUR 148
Trådreol vogn i jern og genbrugstræ
Trådreol vogn i genbrugstræ, stel af patineret jern stående på jernhjul. H.180 cm. B. 85 cm. D. 55 cm. Modelfoto, små variationer kan forekomme.
Lot no: 4789037

EUR 699 DK, Odense, Kratholmvej 24/11/2017
19:25:00
EUR 363
Hvid markise 4,5 meter, hellukket aluminiumskasse, motor samt fjernbetjening. Galvaniserede beslag samt rustfri bolte
Hvid markise i hellukket aluminiumskasse med motor samt tilhørende fjernbetjening. 4,5 meter bred med 3 meter udfald. Monteret med kraftig overfladebehandlet vandafvisende polyesterdug i hvid farve på 300 gram/m2. Galvaniserede beslag samt rustfri bolte. Markisen kan styres via fjernbetjeningen ...
Lot no: 4767545

EUR 725 DK, Helsingør, Støberivej 24/11/2017
19:25:00
EUR 235
Fire stole i kolonistil, brunt flettet polyrattan (4)
Fire stole i kolonistil udført i brunt flettet polyrattan med harlekinmønster. Kan bruges som have-, spise- eller loungestole. Brune smudsafvisende hynder med skiftbart betræk medfølger. H. 95 cm. D. 70 cm. B. 60 cm. Sædehøjde 49 cm. (4)
Lot no: 4812670

EUR 537 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/11/2017
19:25:00
EUR 349
Lounge havesæt, model Vanilla - Light sand
Lot no: 4774631

EUR 1,343 DK, Odense, Kratholmvej 24/11/2017
19:25:00
EUR 255
Fritz Haller & Paul Schärer, Esstisch / Arbeitstisch für USM Haller
Konferenztisch / Esstisch, Design von Fritz Haller & Paul Schärer für USM Haller. Entwurf von 1965. Konstruktion aus verchromten Stahlrohren und Vierkantstahlrohren mit schwarzer Platte. B. 179cm, H. 74cm, T. 79cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, leichte Kantenbestoßung, auf der Platte eine stark ...
Lot no: 4717323
EUR 250 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 24/11/2017
19:25:00
EUR 175
LED-Lys i haven - oplys træer eller hus
Fem LED-Lys, til haven - oplys træer eller hus. Fem LED Lys med spyd dertil Duma transformer: 230V 50/60 Hz samt ledninger 3GO. 75mm. Modelfoto.
Lot no: 4587164

EUR 202 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24/11/2017
19:26:00
EUR 148
Søjlevask af natursten, 'Serenade'
Søjlevask af natursten, 'Serenade', i farven beige marble. H: 84, Ø37 cm, Dybde 45 cm. Vasken er udhugget af en blok og håndforarbejdet.
Lot no: 4815189

EUR 1,612 DK, Herning, Engdahlsvej 24/11/2017
19:26:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 402  >>