Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 309  >> ListGallery Lots per page
Vägglampor Italien
BIEMME ILLUMINAZIONI, Italien, vägglampor, 1 par, blackerad metall med vardera 5 kupor i Murano-glas, blomsterdekor, ettikettmärkta, höjd ca 55, djup från vägg ca 60 cm
Lot no: 4727008
EUR 309 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26/07/2017
12:36:00
Kildemoes, damecykel. 6220
Damecykel fra Kildemoes med syv gear. Fremstår med brugsspor, manglende sadel samt defekt eger på baghjul. Stel str. 55cm. Stel nr. WBK601034E Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne her OBS! OBS! Venligst vær opmærksom på at denne vare ...
Lot no: 4726685
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 26/07/2017
12:37:00
EUR 44
Konvolut Perlanhänger (4)
Konvolut Anhänger u.a. besetzt mit Perlen. Das Konvolut besteht aus folgenden Positionen: Runder Anhänger gefertigt aus 14kt. Weißgold (punziert), besetzt mit 8 kleinen Akoyaperlen mit einem Durchmesser von je ca.: 3 mm. Sowie mit einem Saphir im facettierten Rundschliff mit einem Durchmesser...
Lot no: 4612126
EUR 300 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26/07/2017
12:39:15
EUR 50
Spisebord samt otte stole af mahogni (9)
Spisebord samt otte stole, bord med ellipseformet plade på stel med koniske ben, udført i massivt mahogni. L. 280 cm., B. 151 cm., H. 74,5 cm. Stol med stel af bejdset bøg, to med armlæn, polstret i sæde og ryg med aftageligt lyst møbelstof. H. 82 cm., Sh. 46 cm. Fremstår med ridser mærker og ...
Lot no: 4723491
EUR 336 DK, Herlev, Dynamovej 26/07/2017
12:40:51
Skänk nyrenässans
SKÄNK, 1800-talets slut, nyrenässans, bemålad, höjd ca 127, 108x53 cm, nyckel finns att avhämta vid Utlämningen
Lot no: 4727009
EUR 411 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/07/2017
12:42:00
Orrefors,Carl Fagerlund, bordslampa, 1970-tal
Orrefors,Carl Fagerlund, bordslampa, 1970-tal. Grönt underfångsglas. Etsad märkning samt etikett. Höjd inkl. montering 37 cm.
Lot no: 4721828
EUR < 125 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 26/07/2017
12:42:16
EUR 85
Fresh water pearl and cubic zirconium flower earrings and pendant
Fresh water pearl and cubic zirconium flower earrings and pendant Sterling silver, hallmarked Earrings and pendant in flower shape adorned with 3 bead shape in the center with fresh water pearls in cream rose colour and clean surface with good lustre approx. 5.50-8.00mm Measurements pendant :...
Lot no: 4537781

EUR < 125 BE, Antwerpen 26/07/2017
12:43:00
Kommode af egetræ
Kommode i massivt egetræ. Front med fire skuffer, svunge former på øverste og nederste skuffe, opsat på kugleben, monteret med nøglerør af udskåret ben. 1900-tallets begyndelse. H. 93,5 cm, B. 98 cm, D. 49 cm. Nøgle medfølger. Aldersrelateret stand, patina og tørrerevner. nyere monteret bagben.
Lot no: 4726588
EUR 202 DK, Herlev, Dynamovej 26/07/2017
12:43:57
Allmogetextil, 3 bonader samt kudde (4)
Allmogetextil, 3 bonader samt kudde. 58 x 85 cm, 90 x 52 cm, 220 x 60 cm samt kudde 98 x 53 cm. (4)
Lot no: 4684262
12:44:00
EUR 33
Peter J Lassen. Tre Montana moduler, D. 38 cm (3)
Peter J Lassen. Tre Montana moduler af lakeret MDF, bestående af skabsmodul med skuffer og skabslåger, skabsmodul med skuffer samt hylder, samt skabsmodul med hylder. B. 70 cm. H. 70 cm. D. 38 cm. Fremstår med brugsspor, ridser, mærker. (3)
Lot no: 4726903
12:45:36
EUR 229
RANDOM. Sofabord
RANDOM. Sofabord med farvet laminat med sortlakerede bøgeben. Affaset sort kant. Dansk designet og produceret. H. 50,5 cm, Ø. 60 cm. Udstillingsmodel.
Lot no: 4721338

EUR 134 DK, Herning, Engdahlsvej 26/07/2017
12:46:00
Georg Jensen. Par store daisy ørestikker med sort emalje
Georg Jensen Par store Daisy ørestikker/ clips af rhodineret sterling sølv, marguerit med sort emalje Brugt få gange. ø ca 3,2 cm
Lot no: 4727342
12:46:00
Jytte Loehr. Litografi.
Jytte Loehr. Litografi. Sign. EA 1/1
Lot no: 4712234
12:47:46
Peter Lik fotobok
PETER LIK, bok, limiterad upplaga om 7500 ex, numrerad 0848, "25TH ANNIVERSARY BIG BOOK", 51x36 cm
Lot no: 4727010
12:48:00
Kontor armstol monteret med rødt betræk, med fem køre hjul.
Kontor armstol monteret med rødt betræk, med fem køre hjul. Udgået fra Fritz Hansen. Fremstår med brugsslitage.
Lot no: 4718955
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 26/07/2017
12:48:49
EUR 44
Kurvemøbler. Par loungestole (2)
Kurvemøbler. Par loungestole med stel af forkromet metal, SH. 40 cm. Fremstår med brugsspor. (2)
Lot no: 4727265
12:53:00
Skåp 1940-tal
SKÅP, 1940-tal, fanérat i björk, svartmålade dörrar, nyckelbussningar i mässing, inrett med hyllor och lådor, höjd ca 140, 106x46 cm, nyckel finns att avhämta vid Utlämningen
Lot no: 4727011
EUR 309 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/07/2017
12:54:00
Pendant in 9k with a brilliant cut diamond 0.02 ct
Pendant in 9k yellow gold set with a brilliant cut diamond 0.02 ct Colour: (H) wesselton Clarity: P tap5692
Lot no: 4695444

EUR 250 BE, Antwerpen 26/07/2017
12:54:00
EUR 45
Victor Quistorff, olie på plade, gårdmotiv
Gårdmotiv af Victor Quistorff (1882-1953), olie på plade, sign. i monogram, 30,5x35,5 cm. (39,5x44,5 cm).
Lot no: 4719283
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 26/07/2017
12:55:00
En samling bestikdele af sølv, bl.a. hummergafler og 'Champagne' theskeer. (37)
En samling bestikdele af sølv, bestående af: Grann & Laglye, 6 hummergafler af hammerslået sølv, prydet med bladværk, 1920'erne. L. 19,5 cm. Graveringer. Eiler & Marløe, 13 'Derby 6' theskeer af sølv. L. 11,5 cm. Jens Harald Quistgaard for O.V. Mogensen. 6 'Champagne' mokkaskeer af sølv. L. ...
Lot no: 4724248
EUR 269 DK, Kolding, Trianglen 26/07/2017
12:55:44
EUR 235
Børge Mogensen. Seks 'Folkestolen' model J-39, bøgetræ (6)
Børge Mogensen 1914-1972. Sæt på seks folkestole model J-39 med stel af bøgetræ, sæder flettet i papirgarn. Fremstillet af FDB Møbler. Fremstår med brugsspor. (6)
Lot no: 4725978
EUR 403 DK, Kolding, Trianglen 26/07/2017
12:56:00
EUR 511
Blomsterbord Sommar
BLOMSTERBORD, rotting med bordsskiva i glas, 1900-talets andra hälft, med spaljé, höjd 60-143, 87x30 cm
Lot no: 4727012
EUR 154 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/07/2017
13:00:00
Oidentifierad konstnär. Olja på duk
Oidentifierad konstnär. Olja på duk. Kyrkomotiv. Signerad, daterad 1943. 72x90 cm (93x113 cm). Krackeleringar, nålhål i duk upptill.
Lot no: 4722881
13:00:00
EUR 31
Elektrosvit. Industrielle pendler (4)
Elektrosvit. Industrielle pendler med montage af aluminium, skærme af plast. 220V, IP 54. Fremstillet i Tjekkoslovakiet, 1970-1980'erne. Ø 35, H. 36 cm. Fremstår med brugsspor, to skærme med revne. (4)
Lot no: 4713129
EUR 161 DK, Aarhus, Egå Havvej 26/07/2017
13:00:00
EUR 44
Piet Hein & Bruno Mathsson. Bord rektangulært med spændben, L. 120 cm.
Piet Hein / Bruno Mathsson. Rektangulært bord, med plade laminat, alukant, monteret med spændben af forkromede stålrør. H. 72 L. 120 D. 80 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 4721884
EUR 134 DK, Kolding, Trianglen 26/07/2017
13:04:33
EUR 208
Persisk Harsin Kelim 415 x 157 cm.
Persisk Harsin Kelim, uld på bomuld. 415 x 157 cm.
Lot no: 4579944

EUR 296 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/07/2017
13:05:00
EUR 44
Design Arne Jacobsen Myran stolar
ARNE JACOBSEN, "Myran", modell 3101, stolar, 4 st., för Fritz Hansen, lackerade i powdergreen, modell 950, benställning i krom, sitthöjd ca 43 cm
Lot no: 4727013
EUR 411 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26/07/2017
13:06:00
Vitrineskab, cremehvid antikbemalet.
Vitrineskab, cremehvid antikbemalet.Indvendigt cremehvid. Front med to skuffer, samt to glas låger hvor bag tre hylder. Greb af patineret jern. H. 150 cm. B. 95 cm. d. 43 cm.
Lot no: 4700658

EUR 323 DK, Helsingør, Støberivej 26/07/2017
13:06:00
EUR 242
Ole Lynggaard. Brosche 'Blomsterranke', 18 kt. Gelbgold
Ole Lynggaard. Brosche 'Blomsterranke' aus 18 kt. Gelbgold, satinierte Oberfläche, mit acht Brillanten zus. 0.08 ct. Farbe: Wesselton (H). Reinheit: VS. Entwurf Charlotte Lynggaard. Maße: 30 x 54 mm. Gewicht ca. 14,7 g. Mit minimalen Gebrauchsspuren.
Lot no: 4718948
EUR 2,421 DK, Aarhus, Egå Havvej 26/07/2017
13:08:00
EUR 995
Bing & Grøndahl og Royal Copenhagen. En samling juleklokker og årskrus. (9)
Bing & Grøndahl. Syv juleklokker af porcelæn, alle med originale æsker. Samt to Royal Copenhagen årskrus af fajance, 1975. H. ca. 14 cm. (9)
Lot no: 4724251
13:10:17
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 309  >>