Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa

Carl Mathorne. Parti af Sct. Hans Torv med mus. dir. Karl Madsens bolig

Varunummer: 4870818
Auktionen är avslutad
Klubbslag: DKK 1 100
(SEK 1 425)
Utropspris: DKK 1 000
(SEK 1 295)
Till det angivna priset tillkommer klubbslagsavgift och 22,5% i provision.
Carl Mathorne 1878-1942. Olie på pap. Parti af Sct. Hans Torv i sne 1917, i forgrunden plakatsøjle. Sign. monogram 1917. 41 x 49,5 cm. NB: Kunstnernavn tilføjet 19/12.
Historik: Maleren og direktøren for Statens Museum for Kunst Karl Madsen (1855-1938) boede i den røde ejendom.
Proveniens: Den norske maler Arne Lofthus (1881-1962) der var gift med mus. dir. Karl Madsen (1855-1938)'s datter Sofie. Museumsbygningen Kunstauktion nr. 43 lot nr. 263.

Auktionen avslutas:  2017-12-20 13:10:00

Ropat in en vara? - Se transportmöjligheter när du betalar för din vara

1223033 2017-12-20 09:16:00 DKK 1100
3822 2017-12-14 15:02:28 DKK 1000
49347 2017-12-19 15:15:38 DKK 950
3822 2017-12-14 15:02:28 DKK 900
49347 2017-12-19 15:15:20 DKK 850
3822 2017-12-14 15:02:28 DKK 800
196797 2017-12-13 19:25:13 DKK 750
3822 2017-12-14 15:02:13 DKK 750
196797 2017-12-13 19:25:13 DKK 700
3822 2017-12-14 15:02:13 DKK 650
196797 2017-12-13 19:25:13 DKK 600
3822 2017-12-14 15:02:13 DKK 550
196797 2017-12-13 19:25:13 DKK 500
3822 2017-12-14 15:02:13 DKK 450
196797 2017-12-13 19:25:13 DKK 400
3822 2017-12-14 15:01:53 DKK 350
196797 2017-12-13 19:25:13 DKK 300