Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
På grund av copyright avgift på varan kan
bilderna inte visas.

Henry Nelson O'Neil ARA Love's Messenger Olie på lærred

Varunummer: 4806645
Auktionen är avslutad
Utropspris: DKK 8 000
(SEK 10 360)
Till det angivna priset tillkommer klubbslagsavgift och 20% i provision.
Henry Nelson O'Neil ARA (Royal Academy London) (1817-1880). Love's Messenger. Sign. med monogram.Olie på lærred 90x69 cm (120x99 cm.) Fremstår med ældre restaurering. samt at lærredet har sluppet blendrammen i øverste højre hjørne. Henry O'Neil var en meget anderkendt, britisk tidlig victoriansk genremaler, som blandt andet er kendt for sin opposition mod de lidt yngre Præraphaeliter. Han skildring af den danskfødte prinsesse Alexandras ankomst til England i 1863 er udstillet på National Maritim Museum, London.

Auktionen avslutas:  1990-01-08 18:14:00
Showroom:  DK, Aalborg, Nibevej