Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa

Martinus Rørbye eller Adam Müller. Modelstudie, 1833

Varunummer: 4873884
Auktionen är avslutad
Klubbslag: DKK 300 000
(SEK 388 516)
Utropspris: DKK 600 000
(SEK 777 032)
Till det angivna priset tillkommer klubbslagsavgift och 22,5% i provision.
Martinus Rørbye (1803-1848) eller Adam Müller (1811-1844). Modelstudie 1833, olie på lærred. Usign. 37,5 x 26,5 (43,5 x 32) cm.

Eckersberg skriver i sin dagbog den 3. januar 1833: ”I aften havde vi første Gang quindelig modell i Modellskolen” Den 26. juni samme år skrev professor Eckersberg følgende i dagbogen: ”Begyndt at male en Figur efter en smuk quindelig Modell med C. Hansen, Købke og Marstrand’. Foruden disse tre deltog også Martinus Rørbye og Adam Müller i arbejdet samt C. W. Eckersberg’s søn Erling E., som har stået lige til venstre for Constantin Hansen. Alle var de færdige den 30. juni. Det er uvist, om det er Rørbye eller Müller der har malet nærværende studie. Alle fem studier samt en meget gennemarbejdet tegning som nu tilskrives Erling E. viser den samme kvindelige model bagfra, og sammenlignes billederne kan man se, at kunstnerne har stået rundt i lokalet og set hende fra forskellige vinkler. Eckersberg har bestemt modellens positur og sørget for det røde klæde, hvis foldekast ses på alle fem malerier. Som det kunne ses på Marstrands billede, der blev solgt på Museumsbygningens auktion nr. 14 for kr. 1.000.000, var han den eneste, der havde placeret et glas vin på bordet foran modellen, mens Rørbyes/Müllers modelstudie er det eneste, der har udeladt perlekæden om modellens hals. Udstillet: Ny Carlsberg Glyptotek 1981: ”Modellen i guldaldermaleriet”, gengivet i udstillingens tryksag p. 6 og omtalt i teksten forfattet af Anne Birgitte Fonsmark. Udstillet Den Hirschsprungske samling 1994, ” Den nøgne guldalder”, katalog nr. 39, omtalt og gengivet i udstillingens katalog p. 91. Gengivet og omtalt i Professor Arne Brenna: Aktmaleri fra dansk guldalder, i: Kunst og Kultur, Universitet i Oslo, Årgang 57, 1974, p. 93, ff. Omtalt og afbildet Kasper Monrad: ’Hverdagsbilleder, Dansk Guldalder”, 1989 p. 140, fig. 121. Omtalt Hans Edvard Nørregård-Nielsen: ”Købke og Kastellet”, Ny Carlsberg Glyptoteket 1981, p. 34 ff.

Proveniens: Museumsbygningen Kunstauktioner katalog nr. 18, august 2001.

Vurderingsekspert Henrik Münster-Swendsen (tidligere Museumsbygningen og Lauritz.com) hælder til, at det var Rørbye, der havde malet studiet, da Rørbye var venstrehåndet, og man ved nærstudier af penselstrøgene kunne konstatere, at de var anderledes, end hvis det havde været en højrehåndet kunstner, der havde malet studiet.

Auktionen avslutas:  2017-12-22 20:13:00
Showroom:  DK, Roskilde, Store Hedevej

Ropat in en vara? - Se transportmöjligheter när du betalar för din vara

1584627 2017-12-22 20:02:28 DKK 300000
1584627 2017-12-22 20:02:28 DKK 295000
1584627 2017-12-22 20:02:28 DKK 290000
1584627 2017-12-22 20:02:28 DKK 285000
1584627 2017-12-22 20:02:28 DKK 280000
1584627 2017-12-22 20:02:28 DKK 275000
1584627 2017-12-22 20:02:28 DKK 270000
1584627 2017-12-22 20:02:28 DKK 265000
1584627 2017-12-22 20:02:28 DKK 260000
1584627 2017-12-22 20:02:28 DKK 255000
1584627 2017-12-22 20:02:28 DKK 250000
1584627 2017-12-22 20:02:28 DKK 245000
1584627 2017-12-22 20:02:28 DKK 240000
1584627 2017-12-22 20:02:20 DKK 235000
1584627 2017-12-22 20:02:20 DKK 230000
1584627 2017-12-22 20:02:20 DKK 225000
1584627 2017-12-22 20:02:20 DKK 220000
1584627 2017-12-22 20:02:20 DKK 215000
1584627 2017-12-22 20:02:20 DKK 210000
1584627 2017-12-22 20:02:20 DKK 205000
1584627 2017-12-22 20:02:20 DKK 200000
1584627 2017-12-22 20:02:20 DKK 195000
1584627 2017-12-22 20:02:10 DKK 190000
1584627 2017-12-22 20:02:10 DKK 185000
1584627 2017-12-22 20:02:10 DKK 180000
1584627 2017-12-22 20:02:10 DKK 175000
1584627 2017-12-22 20:02:10 DKK 170000
1584627 2017-12-22 20:02:10 DKK 165000
1584627 2017-12-22 20:02:10 DKK 160000
1584627 2017-12-22 20:02:10 DKK 155000
1584627 2017-12-22 20:02:10 DKK 150000
1584627 2017-12-22 20:02:10 DKK 145000
1584627 2017-12-22 20:02:10 DKK 140000
1584627 2017-12-22 20:02:10 DKK 135000
1584627 2017-12-22 20:01:52 DKK 130000
1584627 2017-12-22 20:01:41 DKK 125000
33316 2017-12-22 19:41:15 DKK 120000
52086 2017-12-20 21:47:39 DKK 115000
104236 2017-12-20 17:20:04 DKK 110000
3334 2017-12-18 15:58:25 DKK 105000
805498 2017-12-18 11:51:57 DKK 100000