Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa

Sønderjysk hovedvandsæg, mestermærke for Christian Ernst Struntze Denne vare er sat til omsalg under nyt varenummer 4911660

Varunummer: 4890779
Auktionen är avslutad
Klubbslag: DKK 2 000
(SEK 2 590)
Utropspris: DKK 5 000
(SEK 6 475)
Till det angivna priset tillkommer klubbslagsavgift och 22,5% i provision.
Sønderjysk, vaseformet Louis XVI hovedvandsæg af delvist forgyldt sølv, prydet med flusser i klare og røde farver, hanke i siden, guirlander og klassisk ornamentik, indvendigt forgyldt, fod med balsamgemme ligeledes indvendigt forgyldt. Stemplet med mestermærke for Christian Ernst Struntze (1786-1876). Borgerskab i Fredericia 1812). Under foden nålepunslet med dobbelt navnetræk samt årstal 1832. H. 9 cm. Vægt ca. 28 gr. Fremstår med aldersrelateret patina, revne på en glasflus samt en manglende glasflus. Mesteren er repræsenteret på i Middelfart Kirke, Vejle Museum samt Den Gamle By, Aarhus.

Auktionen avslutas:  2018-01-30 18:12:00
Showroom:  DK, Aalborg, Nibevej

Ropat in en vara? - Se transportmöjligheter när du betalar för din vara

376536 2018-01-30 18:02:44 DKK 2000
376536 2018-01-30 18:02:44 DKK 1900
376536 2018-01-30 18:02:44 DKK 1800
376536 2018-01-30 18:02:44 DKK 1700
376536 2018-01-30 18:02:33 DKK 1600
376536 2018-01-30 18:02:33 DKK 1500
376536 2018-01-30 18:02:33 DKK 1400
376536 2018-01-30 18:02:33 DKK 1300
376536 2018-01-30 18:02:21 DKK 1200
376536 2018-01-30 18:02:15 DKK 1100
1301234 2018-01-30 17:27:13 DKK 1000
1073800 2018-01-25 08:30:14 DKK 950
1073800 2018-01-25 08:30:07 DKK 900
1073800 2018-01-25 08:30:01 DKK 850
1194240 2018-01-23 18:21:18 DKK 800
1194240 2018-01-23 18:21:18 DKK 750
1194240 2018-01-23 18:21:18 DKK 700
1194240 2018-01-23 18:21:18 DKK 650
1194240 2018-01-23 18:21:18 DKK 600
1194240 2018-01-23 18:21:18 DKK 550
1194240 2018-01-23 18:21:18 DKK 500
1194240 2018-01-23 18:21:18 DKK 450
1194240 2018-01-23 18:21:18 DKK 400
1194240 2018-01-23 18:21:18 DKK 350
1320080 2018-01-23 15:54:42 DKK 300