Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också

Vitrinskåp, holländsk stil, 1700/1800-tal.

Varunummer: 4598682
Auktionen är avslutad
Klubbslag:
Utropspris: SEK 30 000
Startbud: SEK 8 000
Till det angivna priset tillkommer klubbslagsavgift och 22,5% i provision.
Vitrinskåp, holländsk stil, 1700/1800-tal. Glasade (äldre glas) dörrar och gavlar upptill , två dörrar nertill med mindre förvaring. Svärtade, raka, profilerade lister nertill och krön. Kulfötter. I övrigt rikt dekorerat med intarsia i trä och ben. Senare invändig klädsel i svart tageltyg.
Höjd ca 213 cm, längd ca 140 cm och djup ca 51 cm.
Slitage, repor och märken/nagg. Ställvisa intarsiabortfall. Spegeln i nedre skåpsdörren till vänster har lossnat. Vänster gavelglas spräckt. Renoverat och kompletterat.

Auktionen avslutas:  2017-04-23 20:57:00
Showroom:  SE, Malmö, Baltzarsgatan

Ropat in en vara? - Se transportmöjligheter när du betalar för din vara